Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің шығыстар сметасын жасау мен бекіту және оларға өзгерістер енгізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2001 жылғы 19 қаңтардағы N 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 23 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1404. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2003 жылғы 23 сәуірдегі N 170 бұйрығымен (Бұйрықтан үзіндіні төменнен қараңыз).
------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
"Мемлекеттік бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттің атқарылуы және есептілік нысандарын жүргізу (мерзімдік және жылдық) жөніндегі қаржылық рәсімдердің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 25 шілдедегі N 832 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің шығыстар сметасын жасау мен бекіту және оларға өзгерістер енгізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2001 жылғы 19 қаңтардағы N 27 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 23 ақпанда N 1404 тіркелді, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзгеде мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің Бюллетенінде 2001 жылғы N 12, 342-бетте жарияланды)....
Министр
-------------------------------------
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 16 ақпандағы N 255 қаулысымен  бекітілген Мемлекеттік бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге арналған бюджеттің атқарылуы және есептілік нысандарын (мерзімді және жылдық) жүргізу жөніндегі қаржылық рәсімдердің ережесіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің шығыстар сметасын жасау мен бекіту және оларға өзгерістер енгізу ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
2001 жылғы 19 қаңтар
N 27 бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Республикалық және жергілікті бюджеттерден
қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің
шығыстар сметасын жасау мен бекіту және
оларға өзгерістер енгізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің шығыстар сметасын жасау мен бекіту және оларға өзгерістер енгізу тәртібін анықтайды.
2. Шығыстар сметасы (бұдан әрі - смета) республикалық және жергілікті бюджеттерден мемлекеттік мекемелерді ұстауға және нақты бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) орындауға бөлінетін қаражаттың көлемін, мақсатты бағытталуын және айлар бойынша бөлінуін анықтайтын негізгі құжат болып табылады.

Об утверждении Правил составления и утверждения смет расходов государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов, и внесения изменений в них
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 января 2001 года N 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.02.2001 г. N 1404. Утратил силу - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 апреля 2003 года N 170
Извлечение из приказа Министра финансов
Республики Казахстан от 23 апреля 2003 года N 170
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832 "Об утверждении Правил финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета" приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 января 2001 года N 27 "Об утверждении  Правил составления и утверждения смет расходов государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов, и внесения изменений в них" ...
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
------------------------------------------------------------------
В соответствии с P000255_  Правилами финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2000 года N 255, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления и утверждения смет расходов государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов, и внесения изменений в них.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
УТВЕРЖДЕНЫ
приказом Министерства финансов
Республики Казахстан
от 19 января 2001 года N 27
Правила составления и утверждения смет расходов
государственных учреждений, финансируемых из
республиканского и местных бюджетов,
и внесения изменений в них
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок составления и утверждения смет расходов государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов, и внесения изменений в них.
2. Смета расходов (далее - смета) является основным документом, определяющим объем, целевое направление и помесячное распределение средств, выделяемых из республиканского и местных бюджетов на содержание государственных учреждений и выполнение конкретных бюджетных программ (подпрограмм).

3. Смета әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жасалады. Республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатын белгіленген тәртіппен бекітілмеген сметамен жұмсауға жол берілмейді. Смета жиынтық және жеке болуы мүмкін.
Бюджетте әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша бекітілген жалпы сомаға жасалатын смета жиынтық болып табылады.
Егер бағдарлама (кіші бағдарлама) бірнеше мемлекеттік мекемелерді ұстауды, бірнеше мемлекеттік мекемелермен іс-шаралар өткізуді көздейтін болса, онда мұндай бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық смета тиісінше жеке сметаларға бөлінеді.
Егер бағдарлама (кіші бағдарлама) тек бір ғана мемлекеттік мекемені ұстауды, бір ғана мемлекеттік мекемемен іс-шаралар өткізуді ұйғарып отырса, онда осы бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша смета жеке және бір мезгілде жиынтық смета болып табылады.
Бюджеттік тағайындауларды әкімші - аумақтық (құрылымдық) бөлімше - түпкі алушы сызбасы бойынша бөлу кезінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ІІ деңгейдің аумақтық (құрылымдық) бөлімшенің (бұдан әрі - ІІ деңгейдің бөлушісі) және түпкі алушылардың жеке сметасының жиынын білдіретін жиынтық сметасын бекітеді.
ІІ деңгейдің бөлушісі жиынтық сметалар негізінде әрбір түпкі алушының жеке сметаларын бекітеді.
4. Жиынтық және жеке сметалар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысандар бойынша жасалады және бекітіледі.
2. Сметаны жасау тәртібі
5. Сметаны жасаған кезде мемлекеттік мекемелер:
Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік жіктемесі шығыстарының экономикалық жіктемесін ;
Қазақстан Республикасының бюджеті шығыстарының экономикалық жіктемесі ерекшелігінің құрылымын ;
бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру тәртібін көздейтін нормативтік құқықтық кесімдерді ;
тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) мемлекеттік сатып алуға, мемлекеттік тапсырысты орналастыруға арналған конкурстарды (тендерлерді) өткізу мерзімдерін, тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берушілермен шарттар жасасудың мерзімдерін;
тиісті жылға арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді бекіту кезінде нақтыланған шығыстардың есептемесін басшылыққа алады.
6. Іске асыру нысаны "мемлекеттік мекемені ұстау" ретінде анықталған бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша әрбір мемлекеттік мекемеге жеке смета және тұтастай алғанда, бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық смета немесе бюджеттік тағайындауларды үш звенолы бөлу сызбасы кезінде - тұтастай алғанда, бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық смета, ІІ деңгейдің жиынтық сметасы және әрбір мемлекеттік мекеменің жеке сметасы жасалады.

3. Смета составляется по каждой бюджетной программе (подпрограмме). Расходование средств республиканского и местных бюджетов без утвержденной в установленном порядке сметы не допускается. Смета может быть сводной и индивидуальной.
Смета, составляемая на общую сумму, утвержденную в бюджете по каждой бюджетной программе (подпрограмме), является сводной.
Если программа (подпрограмма) предусматривает содержание нескольких государственных учреждений, проведение мероприятий несколькими государственными учреждениями, то сводная смета по такой программе (подпрограмме) распределяется на индивидуальные сметы соответственно.
Если программа (подпрограмма) предполагает содержание только одного государственного учреждения, проведение мероприятий одним государственным учреждением, то смета по данной программе (подпрограмме) является индивидуальной и одновременно сводной.
При распределении бюджетных назначений по схеме администратор - территориальное (структурное) подразделение - конечный получатель, администратор бюджетных программ утверждает сводную смету II уровня, которая представляет собой свод индивидуальной сметы территориального (структурного) подразделения (далее - распорядитель II уровня) и конечных получателей.
Распорядитель II уровня на основании сводных смет II уровня утверждает индивидуальные сметы распорядителя II уровня и каждого конечного получателя.
4. Сводные и индивидуальные сметы составляются и утверждаются по формам, установленным Правительством Республики Казахстан.
2. Порядок составления сметы
5. При составлении сметы государственные учреждения руководствуются:
экономической классификацией расходов V991058_  Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
структурой специфики экономической классификации расходов бюджета Республики Казахстан V001332_  ;
нормативными правовыми актами, предусматривающими порядок финансирования бюджетных программ P001675_  ;
сроками проведения конкурсов (тендеров) на государственные закупки товаров (работ, услуг), на размещение государственного заказа, сроками заключения договоров с поставщиками товаров (работ, услуг);
расчетами расходов, учтенными при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующий год по каждому государственному учреждению.
6. По программе (подпрограмме), форма реализации которой определена как "содержание государственного учреждения", утверждается индивидуальная смета на каждое государственное учреждение и сводная смета в целом по программе (подпрограмме) или при трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений - сводная смета в целом по программе (подпрограмме), сводная смета II уровня и индивидуальная смета каждого государственного учреждения.

7. Іске асыру нысаны "іс-шара" ретінде анықталған бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша іс-шара өткізетін әрбір мемлекеттік орган үшін жеке смета және тұтастай алғанда, бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық смета немесе бөлудің үш звенолы сызбасы кезінде - тұтастай алғанда, бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық смета, ІІ деңгейдің жиынтық сметасы және әрбір мемлекеттік мекеменің жеке сметасы бекітіледі.
8. Іске асыру нысаны "мемлекеттік тапсырыс" ретінде анықталған бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша, тұтастай алғанда, бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық смета және әрбір Тапсырыс берушіге жеке смета, бюджеттік тағайындауларды үш звенолы бөлу сызбасы кезінде - тұтастай алғанда, бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық смета, ІІ деңгейдің жиынтық сметасы және әрбір Тапсырыс берушінің жеке сметасы бекітіледі.
9. Жоғарыда санамаланған іске асыру нысандарына жатпайтын бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша тұтастай алғанда, бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық смета ғана жасалады.
10. Халықаралық шарттарға сәйкес қаржыландырылатын бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша смета осы шарттардың ережелерін ескере отырып жасалады.
11. Бөлінетін бағдарламалар бойынша (Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резерві, өкілдік шығыстар, шетелдік іссапарлар, кредиторлық берешекті өтеу және с.с.) осы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жиынтық сметаны жасайды және бекітеді. Осы бағдарламалардың есебінен түрлі әкімшілерге іс жүзінде қаражат бөлген кезде алушы-әкімшілер жиынтық және жеке сметаларды және бюджеттік тағайындауларды үш звенолы бөлу сызбасы кезінде - ІІ деңгейдің жиынтық сметасын жасайды және бекітеді.
3. Сметаларды бекіту тәртібі
12. Жиынтық және жеке сметаларды, ІІ деңгейдің жиынтық сметаларын бекіту мынадай тәртіппен жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) шығыстарының болжамды көлемдерін бөледі және жоспарлы жылдың алдындағы жылдың 1 қарашасына дейін мемлекеттік мекемелерге, ал бюджеттік тағайындауларды бөлудің үш звенолы сызбасы кезінде - ІІ деңгейдің бөлушілеріне жеткізеді.
ІІ деңгейдің бөлушілері жоспарлы жылдың алдындағы жылдың 5 қарашасына дейін мерзімде шығыстардың болжамды көлемдерін түпкі алушыларға (мемлекеттік мекемелерге) жеткізеді.
Түпкі алушылар (мемлекеттік мекемелер) түпкі алушының (мемлекеттік мекеменің) басшысы және түпкі алушының (мемлекеттік мекеменің) қаржы қызметінің басшысы қол қойған, жоспарлы жылға арналған жеке сметалардың жобаларын жасайды және 15 қарашаға дейін мерзімде ІІ деңгейдің бөлушілеріне ұсынады.
Мемлекеттік мекемелер, ал бюджеттік тағайындауларды бөлудің үш звенолы сызбасы кезінде ІІ деңгейдің бөлушілері мемлекеттік мекеменің (ІІ деңгейдің бөлушісінің) басшысы және мемлекеттік мекеменің қаржы қызметінің (ІІ деңгейдің бөлушісінің) басшысы қол қойған, жоспарлы жылға арналған жеке сметалардың (ІІ деңгейдің жиынтық сметаларының) жобаларын жасайды және жоспарлы жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жеке сметалардың (ІІ деңгейдің жиынтық сметаларының) ұсынылған жобалары негізінде әрбір бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық сметаның жобасын жасайды және жоспарлы жылдың алдындағы жылдың 15 желтоқсанына дейін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне немесе жергілікті қаржы органдарына ұсынады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі немесе жергілікті қаржы органдары жиынтық сметалардың жобаларын, қолма-қол ақшаның айлық болжамын, қарыз алудың мүмкіндіктерін ескере отырып, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңымен және жергілікті өкілді органдардың тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімдерімен бекітілген тұтастай алғанда, бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бойынша жылдық соманың пайыздары түрінде жылдық тағайындауларды бөлу лимиттерін анықтайды және 25 желтоқсанға дейін оларды бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жібереді.

7. По программе (подпрограмме), форма реализации которой определена как "мероприятие", утверждается индивидуальная смета для каждого государственного органа, проводящего мероприятие, и сводная смета в целом по программе (подпрограмме) или при трехзвенной схеме распределения - сводная смета в целом по программе (подпрограмме), сводная смета II уровня и индивидуальная смета каждого государственного органа.
8. По программе (подпрограмме), форма реализации которой определена как "государственный заказ", утверждается сводная смета в целом по программе (подпрограмме) и индивидуальная смета на каждого Заказчика, при трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений - сводная смета в целом по программе (подпрограмме), сводная смета II уровня и индивидуальная смета каждого Заказчика.
9. По программам (подпрограммам), не относящимся к перечисленным выше формам реализации, составляется только сводная смета в целом по программе (подпрограмме).
10. По программам (подпрограммам), финансируемым в соответствии с международными договорами, смета составляется исходя из условий данных договоров.
11. По распределяемым программам (резерв Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов, представительские расходы, заграничные командировки, погашение кредиторской задолженности и т.д.) администраторами данных бюджетных программ составляется и утверждается сводная смета.
При фактическом выделении средств различным администраторам за счет данных программ администраторами-получателями составляются и утверждаются сводные и индивидуальные сметы и при трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений - сводная смета II уровня.
3. Порядок утверждения смет
12. Утверждение сводных и индивидуальных смет, сводных смет II уровня производится в следующем порядке.
Администраторы бюджетных программ распределяют и до 1 ноября года, предшествующего планируемому, доводят прогнозные объемы расходов каждой бюджетной программы (подпрограммы) до государственных учреждений, а при трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений - до распорядителей II уровня.
Распорядители II уровня в срок до 5 ноября года, предшествующего планируемому, доводят до конечных получателей (государственных учреждений) их прогнозные объемы расходов.
Конечные получатели (государственные учреждения) составляют и в срок до 15 ноября представляют распорядителям II уровня проекты индивидуальных смет на планируемый год, подписанные руководителем конечного получателя (государственного учреждения) и руководителем финансовой службы конечного получателя (государственного учреждения).
Государственные учреждения, а при трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений распорядители II уровня составляют и в срок до 1 декабря года, предшествующего планируемому, представляют администраторам бюджетных программ проекты индивидуальных смет (сводных смет II уровня) на планируемый год, подписанные руководителем государственного учреждения (распорядителя II уровня) и руководителем финансовой службы государственного учреждения (распорядителя II уровня).
Администраторы бюджетных программ на основании представленных проектов индивидуальных смет (сводных смет II уровня) составляют проект сводной сметы по каждой программе (подпрограмме) и до 15 декабря года, предшествующего планируемому, представляют в Министерство финансов Республики Казахстан или местные финансовые органы.
Министерство финансов Республики Казахстан или местные финансовые органы с учетом проектов сводных смет, помесячного прогноза наличности, возможностей заимствования, определяют лимиты распределения годовых назначений в виде процентов от годовых сумм в целом по администратору бюджетных программ, утвержденных Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и решениями местных представительных органов о местном бюджете на соответствующий финансовый год, и до 25 декабря направляют их администраторам бюджетных программ.

Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жылдық тағайындауларды бөлудің жеткізілген лимиттері негізінде бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық сметаларды нақтылайды және бекітеді және жоспарлы жылдың 5 қаңтарына дейін мерзімде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне немесе жергілікті қаржы органдарына ұсынады. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісімен бір уақытта мемлекеттік мекемелердің жеке сметалары, ал бюджеттік тағайындауларды үш звенолы бөлудің сызбасы кезінде ІІ деңгейдің жиынтық сметалары нақтыланады және бекітіледі және 5 қаңтарға дейін мемлекеттік мекемелерге, ал бюджеттік тағайындауларды бөлудің үш звенолы сызбасы кезінде - ІІ деңгейдің бөлушілеріне жеткізіледі. ІІ деңгейдің бөлушілері 10 қаңтарға дейін мерзімде ІІ деңгейдің бөлушілерінің және түпкі алушылардың жеке сметаларын бекітеді.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі немесе жергілікті қаржы органдары жоспарлы жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей республикалық және жергілікті бюджеттердің кірістері мен шығыстарының тізімдемесін жасайды және бекітеді.
13. Жиынтық, жеке сметаларды және ІІ деңгейдің жиынтық сметаларын бекіту жоғары оң бұрышында смета бойынша шығыстардың жалпы сомасы жазумен көрсете отырып, сметалардың барлық даналарында бекіту күнімен, сондай-ақ әкімшінің (ІІ деңгейдің бөлушісінің) мөртаңбасымен бірге бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының (немесе басшының орынбасарының) (ІІ деңгейдің бөлушісінің) қолымен ресімделеді. Жиынтық, жеке және ІІ деңгейдің жиынтық сметаларына бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің (ІІ деңгейдің бөлушісінің) қаржы қызметінің басшысы қол қояды.
14. Жиынтық смета 2 данада бекітіледі. Бекітілген жиынтық сметаның бір данасын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісінше Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне немесе жергілікті қаржы органдарына ұсынады.
15. Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша, сондай-ақ шығыстардың экономикалық жіктемесінің әрбір ерекшелігі бойынша және айлар бойынша барлық жеке сметалардың сомасы осы бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша шығыстардың жиынтық сметасына сәйкес келуі тиіс.
Бюджеттік тағайындауларды бөлудің үш звенолы сызбасы кезінде ІІ деңгейдің бөлушісі бекітетін барлық жеке сметалардың сомасы шығыстардың экономикалық жіктемесінің әрбір ерекшелігі бойынша және айлар бойынша ІІ деңгейдің жиынтық сметасына, ал ІІ деңгейдің барлық жиынтық сметаларының сомасы - осы бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық сметаға сәйкес келуі тиіс.
16. ІІ деңгейдің жиынтық сметасы 2 данада бекітіледі. ІІ деңгейдің бекітілген жиынтық сметасының бір данасы ІІ деңгейдің бөлушісіне беріледі, бір данасы бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің іс қағаздарында сақталады.

Администраторы бюджетных программ на основе доведенных лимитов распределения годовых назначений уточняют и утверждают сводные сметы по программе (подпрограмме) и в срок до 5 января планируемого года представляют их в Министерство финансов Республики Казахстан или местные финансовые органы. Одновременно администратором бюджетных программ уточняются и утверждаются индивидуальные сметы государственных учреждений, а при трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений сводные сметы II уровня и до 5 января доводятся до государственных учреждений, при трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений - до распорядителей II уровня. Распорядители II уровня в срок до 10 января утверждают индивидуальные сметы распорядителей II уровня и конечных получателей.
Министерство финансов Республики Казахстан или местные финансовые органы не позднее 15 января планируемого года составляют и утверждают роспись доходов и расходов республиканского и местных бюджетов.
13. Утверждение сводной, индивидуальных смет и сводных смет II уровня оформляется подписью руководителя (или заместителя руководителя) администратора бюджетных программ (распорядителя II уровня), с датой утверждения, а также оттиском печати администратора (распорядителя II уровня) на всех экземплярах смет с указанием в верхнем правом углу прописью общей суммы расходов по смете. Сводные, индивидуальные и сводные сметы II уровня подписываются руководителем финансовой службы администратора бюджетных программ (распорядителя II уровня).
14. Сводная смета утверждается в 2-х экземплярах. Один экземпляр утвержденной сводной сметы представляется администраторами бюджетных программ соответственно в Министерство финансов Республики Казахстан или местные финансовые органы.
15. Сумма всех индивидуальных смет по бюджетной программе (подпрограмме), а также по каждой специфике экономической классификации расходов и по месяцам должна соответствовать сводной смете расходов по данной программе (подпрограмме).
При трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений сумма всех индивидуальных смет, утверждаемой распорядителем II уровня, по каждой специфике экономической классификации расходов и по месяцам должна соответствовать сводной смете II уровня, а сумма всех сводных смет II уровня - сводной смете по данной программе (подпрограмме).
16. Сводная смета II уровня утверждается в 2-х экземплярах. Один экземпляр утвержденной сводной сметы II уровня передаются распорядителю II уровня, один экземпляр вместе хранится в делах администратора бюджетных программ.

17. Жеке смета 3 данада бекітіледі. Бекітілген жеке сметаның екі данасын бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі (ІІ деңгейдің бөлушісі) орындау үшін тиісті бағынысты мемлекеттік мекемеге береді, үшінші данасы тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің (ІІ деңгейдің бөлушісінің) іс қағаздарында сақталады.
18. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеме жеке сметаның бір данасын алған күнінен бастап 3 күн мерзімде Қазынашылықтың тиісті аумақтық органына ұсынады.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеме жеке сметаның бір данасын алған күнінен бастап 3 күн мерзімде қаржы органына ұсынады.
19. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер жеке сметаларды белгіленген мерзімдерде ұсынбаған жағдайда, Қазынашылықтың аумақтық органдары мемлекеттік мекемелер жеке сметаларды ұсынғанға дейін оларды аудару (шығыс) операцияларын тоқтата тұрады.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер жеке сметаларды белгіленген мерзімдерде ұсынбаған жағдайда, жергілікті қаржы органдары мемлекеттік мекемелер жеке сметаларды ұсынғанға дейін қаржылық рұқсаттарды беруді тоқтата тұрады.
4. Республикалық және жергілікті бюджеттердің кірістері мен
шығыстарының тізімдемесіне өзгерістер енгізу тәртібі
20. Ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттер нақтыланған жағдайда, республикалық және жергілікті бюджеттердің кірістері мен шығыстарының нақтыланған тізімдемесі жасалады және бекітіледі.
Бұл ретте:
өздері бойынша жылдық бюджеттік қаржы бөлу өзгермеген бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша бұрын бекітілген жиынтық және жеке сметалар нақтыланбайды;
өздері бойынша жылдық бюджеттік қаржы бөлу өзгерген бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша нақтыланған жиынтық және жеке сметалар жасалады және бекітіледі. Жылдық бюджеттік қаржы бөлуді кеміту кезінде бюджет ақшасын қайтарып алуды ескере отырып, ағымдағы қаржы жылының өткен айлары бойынша жоспарлы тағайындаулар ашық лимиттерден кем болмауы тиіс;
қосымша бюджеттік бағдарламалар бойынша жиынтық және жеке сметалар белгіленген тәртіппен бюджет нақтыланған сәттен бастап және ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін бекітіледі;
нақтыланған сметалар өздері бойынша нақтыланған жиынтық смета жасалатын, осы Ереженің 11-тармағында көрсетілген бөлінетін бағдарламаларды қоспағанда, қаржы жылы ішінде енгізілген барлық өзгерістерді ескере отырып жасалады;
нақтыланған және қосымша жиынтық сметалар бюджет нақтыланғаннан кейін бір апта мерзімде осы Ережеде белгіленген тәртіппен тиісінше Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне, жергілікті қаржы органына ұсынылады;
айлар бойынша түсетін түсімдердің сомасын өзгерту олардың жылдық сомасы өзгерген жағдайда жүргізілуі мүмкін, бұл ретте өткен айлар бойынша нақтыланған жоспар іс жүзіндегі түсімдерден кем болмауы керек.

17. Индивидуальная смета утверждается в 3-х экземплярах. Два экземпляра утвержденной индивидуальной сметы передаются администратором бюджетных программ (распорядителем II уровня) соответствующему подведомственному государственному учреждению для исполнения, третий экземпляр хранится в делах соответствующего администратора бюджетных программ (распорядителя II уровня).
18. Государственное учреждение, финансируемое из республиканского бюджета, один экземпляр индивидуальной сметы в 3-х дневный срок со дня получения представляет в соответствующий территориальный орган Казначейства.
Государственное учреждение, финансируемое из местного бюджета, один экземпляр индивидуальной сметы в 3-х дневный срок со дня получения представляет в местный финансовый орган.
19. В случае не представления государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, индивидуальных смет в установленные сроки, территориальные органы Казначейства приостанавливают их переводные (расходные) операции до представления государственными учреждениями индивидуальных смет.
В случае не представления государственными учреждениями, финансируемыми из местного бюджета, индивидуальных смет в установленные сроки, местные финансовые органы приостанавливают выдачу финансовых разрешений до представления государственными учреждениями индивидуальных смет.
4. Порядок внесения изменений в сметы и роспись доходов и
расходов республиканского и местных бюджетов
20. В случае уточнения республиканского и местных бюджетов на текущий финансовый год составляется и утверждается уточненная роспись доходов и расходов республиканского и местных бюджетов.
При этом:
по бюджетным программам (подпрограммам), годовые бюджетные ассигнования по которым не изменились, ранее утвержденные сводные и индивидуальные сметы не уточняются;
по бюджетным программам (подпрограммам), годовые бюджетные ассигнования по которым изменились, составляются и утверждаются уточненные сводные и индивидуальные сметы. При уменьшении годовых бюджетных ассигнований плановые назначения по прошедшим месяцам текущего финансового года не могут быть меньше открытых лимитов, с учетом отзыва бюджетных денег;
по дополнительным бюджетным программам сводная и индивидуальная сметы утверждаются с момента уточнения бюджета и до конца текущего финансового года в установленном порядке;
уточненные сметы составляются с учетом всех внесенных в течение финансового года изменений, за исключением распределяемых программ, указанных в п. 11 настоящих Правил, по которым составляется уточненная сводная смета;
уточненные и дополнительные сводные сметы в недельный срок после уточнения бюджета представляются в Министерство финансов Республики Казахстан, местный финансовый орган соответственно в установленном настоящими Правилами порядке;
изменение сумм поступлений по месяцам может производиться в случае изменения их годовой суммы, при этом уточненный план по истекшим месяцам не может быть меньше фактических поступлений.

21. Бюджеттің атқарылуы барысында кірістердің тізімдемесіне ағымдағы өзгерістерді енгізу республикалық, жергілікті бюджет кірістерінің тізімдемесін өзгерту туралы анықтаманың және 1 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қорытындының негізінде жүзеге асырылады.
22. Бюджеттің атқарылуы барысында бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша бекітілген жылдық соманың шегінде республикалық және жергілікті бюджеттер шығыстарының сметаларына және тізімдемесіне ағымдағы өзгерістерді енгізу, осы Ереженің 23-30-тармақтарында анықталған тәртіппен жүргізіледі.
23. Мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, бюджеттік тағайындауларды үш звенолы бөлу сызбасы кезінде - ІІ деңгейдің бөлушісіне 2-қосымшаға сәйкес жеке сметаны өзгертуге арналған өтінімді ұсынады. Жеке сметаны өзгертуге арналған өтінімге ұсынылып отырған өзгерістер бойынша негіздемелер қоса берілуі тиіс.
Бюджеттік тағайындауларды екі звенолы бөлу сызбасы кезінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі шығыстардың жеке сметасына өзгерістер енгізген кезде бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жиынтық сметаның шегінде осы бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер арасында жоспарлы тағайындаулардың ауысу мүмкіндігін қарастырады. Егер мұндай мүмкіндік бар болса, онда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне немесе жергілікті қаржы органына өтініш жасамастан, осы Ереженің 28-тармағына сәйкес мемлекеттік мекемелердің жеке сметаларына дербес тиісті өзгерістер енгізеді. Бұл ретте бюджеттік бағдарламаның әкімшісі:
кемітілетін ерекшеліктер бойынша не өздеріне өзгерістің қатысы жоқ басқа ерекшеліктер бойынша кредиторлық берешектің жоқтығын;
кемітілетін ерекшеліктер бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берушілер алдында тіркелген міндеттемелердің бар-жоғын және олардың сомасын тексереді.
Мұндай мүмкіндік болмаған кезде, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жеке сметаны өзгертуге арналған өтінімдердің негізінде 3-қосымшаға сәйкес нысандағы бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша шығыстардың жиынтық сметасын өзгертуге арналған өтінімді жасайды және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне немесе жергілікті қаржы органына ұсынады.
24. Бюджеттік тағайындауларды бөлудің үш звенолы сызбасы кезінде ІІ деңгейдің бөлушісі осы бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша ІІ деңгейдің жиынтық сметасы шегінде бағынысты мемлекеттік мекемелер арасында жоспарлы тағайындаулардың ауысу мүмкіндігін қарастырады. Егер мұндай мүмкіндік бар болса, онда ІІ деңгейдің бөлушісі бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне өтініш жасамастан, осы Ереженің 30-тармағына сәйкес жеке сметаларға дербес тиісті өзгерістер енгізеді. Бұл ретте ІІ деңгейдің бөлушісі:
кемітілетін ерекшеліктер бойынша не өздеріне өзгерістің қатысы жоқ басқа ерекшеліктер бойынша кредиторлық берешектің жоқтығын;
кемітілетін ерекшеліктер бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берушілер алдында тіркелген міндеттемелердің бар-жоғын және олардың сомасын тексереді.
Мұндай мүмкіндік болмаған кезде, ІІ деңгейдің бөлушісі жеке сметаны өзгертуге арналған өтінімдердің негізінде 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІ деңгейдің жиынтық сметасын өзгертуге арналған өтінімді жасайды және бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі сол сияқты бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша шығыстардың жиынтық сметасы шегінде ІІ деңгейдің бөлушілері арасында жоспарлы тағайындаулардың ауысу мүмкіндігін қарастырады, егер мұндай мүмкіндік бар болса, онда осы Ереженің 23-тармағына сәйкес тиісті өзгерістер енгізеді, егер мұндай мүмкіндік жоқ болса, онда ІІ деңгейдің жиынтық сметасына өзгерістер енгізу туралы анықтаманың негізінде шығыстардың жиынтық сметасына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы жасайды және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне немесе жергілікті қаржы органына ұсынады.

21. Внесение текущих изменений в роспись доходов в ходе исполнения бюджета осуществляется на основании справки об изменении росписи доходов республиканского, местного бюджета, и заключения, по формам согласно приложению 1 и 5.
22. Внесение текущих изменений в сметы и роспись расходов республиканского и местных бюджетов в пределах утвержденных годовых сумм по программам (подпрограммам) в ходе исполнения бюджета производится в порядке, определенном в пунктах 23-30 настоящих Правил.
23. Государственное учреждение представляет администратору бюджетных программ, при трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений распорядителю II уровня, заявку на изменение индивидуальной сметы согласно приложению 2. К заявке на изменение индивидуальной сметы должны быть приложены обоснования по предлагаемым изменениям.
При двухзвенной схеме распределения бюджетных назначений администратор бюджетной программы при внесении изменений в индивидуальную смету расходов рассматривает возможность передвижения плановых назначений в пределах сводной сметы по программе (подпрограмме) между государственными учреждениями, финансируемыми по данной программе (подпрограмме). Если такая возможность существует, то администратор бюджетной программы вносит соответствующие изменения в индивидуальные сметы государственных учреждений самостоятельно согласно пункту 28 данных Правил, не обращаясь в Министерство финансов Республики Казахстан или местный финансовый орган. При этом администратор бюджетной программы проверяет:
отсутствие кредиторской задолженности по уменьшаемым спецификам либо по другим спецификам, которых изменение не касается;
наличие зарегистрированных обязательств перед поставщиками товаров (работ, услуг) по уменьшаемым спецификам и их сумму;
наличие остатков плановых назначений, не связанных с исполнением зарегистрированных в территориальных органах Казначейства обязательств государственного учреждения.
При отсутствии такой возможности, администратор бюджетной программы на основании заявок на изменение индивидуальной сметы составляет и представляет в Министерство финансов Республики Казахстан или местный финансовый орган заявку на изменение сводной сметы расходов по программе (подпрограмме) по форме согласно приложению 3.
24. При трехзвенной схеме распределения бюджетных назначений распорядитель II уровня рассматривает возможность передвижения плановых назначений в пределах сводной сметы II уровня между подведомственными государственными учреждениями по данной программе (подпрограмме). Если такая возможность существует, то распорядитель II уровня самостоятельно вносит соответствующие изменения в индивидуальные сметы, не обращаясь с заявкой к администратору бюджетных программ согласно пункту 30 настоящих Правил. При этом распорядитель II уровня проверяет:
отсутствие кредиторской задолженности по уменьшаемым спецификам либо по другим спецификам, которых изменение не касается;
наличие зарегистрированных обязательств перед поставщиками товаров (работ, услуг) по уменьшаемым спецификам и их сумму;
наличие остатков плановых назначений, не связанных с исполнением зарегистрированных в территориальных органах Казначейства обязательств государственного учреждения.
При отсутствии такой возможности распорядитель II уровня на основании заявки на изменение индивидуальной сметы составляет и представляет администратору бюджетных программ заявку на изменение сводной сметы II уровня по форме согласно приложению 2.
Администратор бюджетных программ также рассматривает возможность передвижения плановых назначений в пределах сводной сметы расходов по программе (подпрограмме) между распорядителями II уровня, если есть такая возможность, то вносит соответствующие изменения согласно пункту 23 настоящих Правил, если нет такой возможности, то на основании заявки о внесении изменений в сводную смету II уровня составляет заявку о внесении изменении в сводную смету расходов и представляет в Министерство финансов Республики Казахстан или местные финансовые органы.

25. Шығыстардың жиынтық сметасын өзгертуге арналған өтінім енгізілетін өзгерістердің сипаттамасын, негіздемесін, кемітілетін ерекшеліктер бойынша не өздеріне өзгерістің қатысы жоқ басқа ерекшеліктер бойынша кредиторлық берешектің жоқтығына растаманы, кемітілетін ерекшеліктер бойынша тіркелген міндеттемелердің бар-жоғын және олардың сомасын қамтуы тиіс және оған бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы және қаржы қызметі басшысы қол қояды.
26. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің тиісті бөлімшесі немесе жергілікті қаржы органы белгіленген мерзімдерде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімін қарайды және бұл ретте:
енгізілетін өзгерістер бойынша негіздеме мен есептемелерді;
республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы Заңының немесе ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы тиісті мәслихат шешімдерінің сақталуын;
айлар бойынша кірістер мен шығыстар балансының сақталуын;
кемітілетін ерекшеліктер бойынша не өздеріне өзгерістердің қатысы жоқ басқа ерекшеліктер бойынша кредиторлық берешектің болмауын;
кемітілетін ерекшеліктер бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берушілер алдында тіркелген міндеттемелердің бар-жоғын және олардың сомасын тексереді.
Осы тексерулердің негізінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің тиісті бөлімшесі немесе жергілікті қаржы органы республикалық немесе жергілікті бюджеттер шығыстарының тізімдемесін өзгерту туралы анықтаманы және 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қорытындыны ресімдейді.
27. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне шығыстардың жиынтық және жеке сметаларына (ІІ деңгейдің шығыстарының жиынтық сметасына) өзгерістер енгізу үшін шығыстардың тізімдемесін өзгерту туралы бекітілген анықтаманың көшірмесі жіберіледі.
28. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі республикалық және жергілікті бюджеттер шығыстарының тізімдемесін өзгерту туралы бекітілген анықтаманың негізінде осы анықтаманы алған күннен бастап 3 күн мерзімде 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық сметаны өзгерту туралы анықтаманы бекіту жолымен жиынтық сметаға тиісті өзгерістер енгізеді. Бұл анықтамаға бағдарламалар әкімшісінің қаржы қызметінің басшысы қол қояды және оны бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы бекітеді.
29. Бюджеттік тағайындауларды бөлудің екі звенолы сызбасы кезінде шығыстардың жеке сметаларына өзгерістер енгізу мынадай тәртіппен жүргізіледі.
Жиынтық сметаны өзгерту туралы анықтаманың негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы 3 күн мерзімде 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 3 данада жеке сметаны өзгерту туралы анықтаманы бекітеді.

25. Заявка на изменение сводной сметы расходов должна содержать описание вносимых изменений, обоснование, подтверждение отсутствия кредиторской задолженности по уменьшаемым спецификам либо по другим спецификам, которых изменение не касается, наличие зарегистрированных обязательств по уменьшаемым спецификам и их сумму, и подписывается руководителем администратора бюджетных программ и руководителем финансовой службы.
26. Соответствующее подразделение Министерства финансов Республики Казахстан или местный финансовый орган рассматривает заявку администратора бюджетных программ в установленные сроки и при этом проверяет:
обоснование и расчеты по вносимым изменениям;
соблюдение Закона Республики Казахстан о республиканском бюджете или решения соответствующего маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год;
сохранение баланса доходов и расходов по месяцам;
отсутствие кредиторской задолженности по уменьшаемым спецификам либо по другим спецификам, которых изменение не касается;
наличие зарегистрированных обязательств перед поставщиками товаров (работ, услуг) по уменьшаемым спецификам и их сумму;
наличие остатков плановых назначений, не связанных с исполнением зарегистрированных в территориальных органах Казначейства обязательств государственного учреждения.
На основании данных проверок соответствующее подразделение Министерства финансов Республики Казахстан или местный финансовый орган оформляет справку об изменении росписи расходов республиканского или местного бюджета и заключение по формам согласно приложениям 4 и 5.
27. Администратору бюджетных программ направляется копия утвержденной справки об изменении росписи расходов для внесения изменений в сводную и индивидуальную сметы расходов (сводную смету расходов II уровня).
28. Администратор бюджетных программ на основании утвержденной справки об изменении росписи расходов республиканского и местных бюджетов в 3-х дневный срок со дня получения данной справки вносит соответствующие изменения в сводную смету путем утверждения справки об изменении сводной сметы по форме согласно приложению 6. Данная справка подписывается руководителем финансовой службы администратора программ и утверждается руководителем администратора бюджетных программ.
29. При двухзвенной схеме распределения бюджетных назначений внесение изменений в индивидуальные сметы расходов производится в следующем порядке.
На основании справки об изменении сводной сметы руководитель администратора бюджетных программ в 3-х дневный срок утверждает справку об изменении индивидуальной сметы в 3-х экземплярах по форме согласно приложению 7.