Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарын (жаңарту, алмастыру және броньнан шығару тәртібімен) шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерді әзірлеу және өткізу ережелері
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 26 ақпандағы N 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1456. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2008 жылғы 22 шілдедегі N 128 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 2008.07.22.  N 128 Бұйрығымен.
--------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
"Мемлекеттік материалдық резерв туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. ...
2. ...
3. Осы бұйрыққа тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігі және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті төрағасының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. ...
Министр                                           В. Божко
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
Министрінің
2008 жылғы 22 шілдедегі
N 128 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігі және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті төрағасының күшін жойған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттік төрағасының 2001 жылғы 26 ақпандағы N 10 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарын (жаңарту, броньнан шығару тәртібімен) шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерді әзірлеу және өткізу ережелері туралы" бұйрығы (2001 жылғы 7 сәуірдегі N 1456 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде тіркелген, 2001 жылғы 30 сәуірде N 21 "Заң газетінде" жарияланды, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетені, 2001 ж. N 23 410 бет).
2. ...
3. ...
4. ...
5. ...
Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы "Мемлекеттік материалдық резерв туралы" заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарын (жаңарту, алмастыру және броньнан шығару тәртібімен) шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерді әзірлеу және өткізу ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарын (жаңарту, алмастыру және броньнан шығару тәртібімен) шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерді әзірлеу және өткізу ережелерін заңға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу жүргізілсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік материалдық резервтер
жөніндегі агенттігі Төрағасының
2001 жылғы 26 ақпандағы
N 10 бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық
резервінің материалдық құндылықтарын (жаңарту,
алмастыру және броньнан шығару тәртібімен)
шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерді
әзірлеу және өткізу ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарын шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерді әзірлеу және өткізу ережелері (бұдан әрі - Ережелер) "Мемлекеттік материалдық резерв туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.
2. Осы Ережелер Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарын оларды жаңарту, ауыстыру және броньнан шығару тәртібімен сатудан алынған қаражат есебінен шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерді әзірлеудің және өткізудің тәртібін белгілейді.
3. Ережелер тендерді ұйымдастырудың және өткізудің, қатысушылардың ұсыныстарын қараудың тәртібін анықтайды.
4. Ережелерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Кепілдік жарна - өтінімдегі соманың 1 (бірден) кем емес 5 (бестен) артық емес проценті мөлшерінде белгілейтін, сатып алушы сатушы төлейтін, мемлекеттік резервке тауар жеткізудегі тендерге қатысу үшін және оның тауар жеткізу шартын жасасу жөніндегі міндеттемесін және оны тиісінше орындауын қамтамасыз етуші болып табылатын ақшалай жарна; <*>
2) тендерді ұйымдастырушы - Комитетi уәкілеттік берген заңмен белгіленген тәртіпте құрылған заңды тұлға;
3) Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарымен операция жасау жоспары - мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жаңарту, алмастыру және броньнан шығару мерзімдері бойынша жеткізу және шығару (бұдан әрі - Операция жасау жоспары); <*>
4) әлуетті жеткізуші - жеткізу шартын жасау мақсатымен мемлекеттік материалдық резервке материалдық құндылықтарды жеткізу процесінде қатысушы заңды немесе жеке тұлға;
5) үміткер - тендерге қатысқысы келген заңды немесе жеке тұлға;
6) тендер - мемлекеттік материалдық резервтің материалдық
құндылықтарын шығаруға не жеткізуге бағытталған конкурстық сауда;

О правилах подготовки и проведения тендеров по выпуску (в порядке освежения, замены и разбронирования) и поставке материальных ценностей государственного материального резерва Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 26 февраля 2001 года N 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2001 года N 1456. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 июля 2008 года N 128.
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 июля 2008 года N 128 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года Z000106_ "О государственном материальном резерве" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки и проведения тендеров по выпуску (в порядке освежения, замены и разбронирования) и поставке материальных ценностей государственного материального резерва Республики Казахстан.
2. Провести государственную регистрацию Правил подготовки и проведения тендеров по выпуску (в порядке освежения, замены и разбронирования) и поставке материальных ценностей государственного материального резерва Республики Казахстан в соответствии с законодательством в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по государственным
материальным резервам
N 10 26 февраля 2001 года
Правила подготовки и проведения тендеров
по выпуску (в порядке освежения, замены и разбронирования)
и поставке материальных ценностей
государственного материального резерва
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки и проведения тендеров по выпуску и поставке материальных ценностей государственного материального резерва Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствие с Законом Республики Казахстан Z000106_ "О государственном материальном резерве" (далее - Закон).
2. Настоящие Правила устанавливают порядок подготовки и проведения тендеров по выпуску и поставке материальных ценностей государственного материального резерва Республики Казахстан за счет средств, полученных от их реализации в порядке освежения, замены и разбронирования.
3. Правила определяют порядок организации и проведения тендера, рассмотрения предложений участников.
4. В Правилах используются следующие понятия:
1) гарантийный взнос - денежный взнос, устанавливаемый продавцом в размере не менее 1 (одного), но не более 5 (пяти) процентов от заявленной суммы, вносимой претендентом для участия на тендере при поставке товара в государственный резерв и являющийся обеспечением его обязательств по заключению договора на поставку товара и его надлежащего исполнения;
2) организатор тендера - уполномоченное Комитетом юридическое лицо, созданное в установленном законом порядке;
3) план оперирования материальными ценностями государственного материального резерва Республики Казахстан - поставка и выпуск материальных ценностей государственного резерва по срокам освежения, замены и разбронирования (далее - План оперирования);
4) потенциальный поставщик - юридическое или физическое лицо, участвующее в процессе поставок материальных ценностей в государственный материальный резерв с целью заключить договор поставки;
5) претендент - юридическое или физическое лицо, желающее принять участие в тендере;
6) тендер - конкурсный торг, направленный на выпуск либо на поставку материальных ценностей государственного материального резерва;

7) тендерлік құжаттама - тендерге қатысуға тендерлік өтінімдерді әзірлеу үшін үміткерге берілетін құжаттама;
8) тендерлік өтінім - тендерлік құжаттамаға сәйкес жазбаша нұсқада жасалған үміткердің тендерлік ұсынысы;
9) тендерлік комиссия - тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін
уәкілетті орган құрған комиссия;
10) тауар - осы Ережелерге сәйкес мемлекеттік материалдық резервтен шығаруға немесе мемлекеттік материалдық резервке жеткізуге жататын материалдық құндылықтар;
11) уәкілетті орган - атқару және бақылау функцияларын, сондай-ақ мемлекеттік резерв жүйесіне басшылықты жүзеге асырушы мемлекеттік орган - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң Мемлекеттiк материалдық резервтер комитетi;
12) қатысушы - тендерге қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген, заңды немесе жеке тұлға;
13) өтінім бағасы - үміткердің тендерлік өтінімде көрсетілген тауарға ұсынған бағасы;
14) кесімді баға - ақпараттық хабарламада жарияланған және одан өтінімдерді қарау басталатын, қатысушыларға жіберілетін қосымша құжаттамадағы баға.
ЕСКЕРТУ. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігінің 2002.04.25. N 24 ; ҚР Төтенше жағдайлар министрлігінің мемлекеттік материалдық резервтер комитеті мемлекеттік мекемесі Төрағасының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 37 Бұйрықтарымен.
2. Ашық тендерлерді өткізу дайындығы
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі тауарды броньнан шығару және қарызға беру тәртібімен шығару туралы шешім қабылдайды.
6. Уәкілетті орган тауарды (жаңарту және алмастыру тәртібімен) мемлекеттік материалдық резервтен шығару және оған жеткізу туралы шешім қабылдайды. Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаулысы негізінде уәкілетті орган броньнан шығару тәртібінде тендерді өткізу туралы шешім қабылдайды.
7. Тендерді өткізу үшін уәкілетті орган материалдық құндылықтармен операция жасау жоспарын ұйымдастырушыға жібереді.
8. Тендерлерді әзірлеу және өткізу, оның жеңімпазын анықтау үшін уәкілетті орган тендерлік комиссия құрады.
Тендерлік комиссия мүшелерінің жалпы саны, тендерлік комиссия хатшысын есептемегенде, тақ саннан және комиссия төрағасын қосқанда кемінде үш адамнан құралуы керек.
ЕСКЕРТУ. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрлігінің мемлекеттік материалдық резервтер комитеті мемлекеттік мекемесі Төрағасының 2005 жылғы 30 маусымдағы N 66 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

7) тендерная документация - документация, предоставляемая претенденту для подготовки тендерных заявок на участие в тендере;
8) тендерная заявка - тендерное предложение претендента, составленное в письменной форме в соответствии с тендерной документацией;
9) тендерная комиссия - комиссия, созданная уполномоченным органом для организации и проведения тендера;
10) товар - материальные ценности, подлежащие выпуску из государственного материального резерва или поставке в государственный материальный резерв в соответствии с настоящими Правилами;
11) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий исполнительные и контрольные функции, а также руководство системой государственного материального резерва - Комитет по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
12) участник - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в тендере;
13) цена заявки - цена, предлагаемая претендентом за товар, указанный в тендерной заявке;
14) цена отсечения - цена, опубликованная в информационном сообщении либо рассылаемая участникам в дополнительной документации, с которой начинается рассмотрение заявок. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 25 апреля 2002 года N 24   V021861_ ; приказом Председателя Комитета по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям РК 14 апреля 2005 года N 37 .
2. Подготовка проведения открытых тендеров
5. Решение о выпуске товара в порядке разбронирования принимает Правительство Республики Казахстан.
6. Решение о выпуске (в порядке освежения и замены) и поставке товара в государственный материальный резерв принимает уполномоченный орган. Уполномоченный орган принимает решение о проведении тендера в порядке разбронирования на основании соответствующего постановления Правительства Республики Казахстан.
7. План оперирования материальными ценностями направляется уполномоченным органом организатору для проведения тендера.
8. Для подготовки и проведения тендеров и определения его победителя уполномоченный орган формирует тендерные комиссии.
Общее количество членов тендерной комиссии должно составлять нечетное число, не менее трех человек, включая председателя комиссии без учета секретаря тендерной комиссии. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по гос.материальным резервам МЧС РК от 30 июня 2005 года N 66 .

9. Тендерлік комиссияның төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарында төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асырады және комиссия жүзеге асыратын қызмет үшін қолданыстағы заңнамада белгіленгендей жауап береді.
10. Тендерлік комиссия хатшысын тендерді ұйымдастырушы бекітеді және ол тендерді ұйымдастырушының Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарын шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерді ұйымдастыруға және өткізуге жауапты тиісті құрылымдық бөлімшесінің маманы болып табылады. Тендерлік комиссия шешімдер қабылдаған кезде тендерлік комиссия хатшысының дауыс беруге құқығы жоқ.
Тендерлік комиссияның хатшысы үміткерлерге тендерлік құжаттаманы табыс етеді, үміткерлерден құжаттар пакетін қабылдайды, түскен тендерлік өтінімдерді тіркеуді жүргізеді, кепілдік жарнаның түскендігін тексереді, тендерге қатысушылардың ұсыным кестелерін, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды және тендерлік комиссия отырысы өткеннен кейін оның хаттамалық шешімін ресімдейді, тендер қорытындысы бойынша барлық қатысушылардың мекен жайына хабарламаларды әзірлеп жібереді, олардың көшірмелеріне бұл хабарламаны кімге және қашан тапсырғандығын немесе жібергендігін белгілейді.
11. Тендерлік комиссия:
1) өз жұмысының регламентін дербес әзірлейді және бекітеді;
2) ақпараттық хабар жобасын бекітеді;
3) тендер өткізеді;
4) тендерлік өтінімдері қарайды және оларды қанағаттандыру не қабылдамау жөнінде шешім қабылдайды.
12. Тауарды шығару және жеткізу туралы уәкілетті органның шешімі бойынша тендерді ұйымдастырушы республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында тендерлік комиссия бекіткен ақпараттық хабар жариялайды. Хабарлама тендер басталудан кемінде 10 (он) күнтізбелік күн бұрын жариялануы керек. Тендер өткізу туралы хабарламада:
1) тендерді ұйымдастырушының атауы мен орналасқан жері;
2) тендердің өткізілетін орны, күні мен уақыты (тендер өткізілетін бір үздіксіз кезең ағымын көрсету рұқсат етіледі), сондай-ақ тендерге қатысуға тендерлік өтінім беретін орын мен мерзім;
3) тауарды шығару жөніндегі тендерді өткізу кезінде: номенклатурасы, ең аз көлемі және кесімді баға қамтылған тауар туралы мәлімет;
4) тауарды жеткізуге тендерді өткізу кезінде: қажетті көлемі, кесімді бағасы және жеткізілетін мекен қамтылған тауар туралы мәлімет;
5) тендерлік құжаттаманы алу орны;
6) мемлекеттік резервке тауар жеткізудегі кепілдік жарна мөлшері; <*>
Ақпараттық хабарламада мемлекеттік резервке жеткізілетін тауарға кесімді баға болмағанда, үміткер кепілдік жарна сомасын төлем күнгі тауардың нарықтық бағасы есебінен төлейді. <*>

9. Председатель тендерной комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений и несет установленную действующим законодательством ответственность за деятельность, осуществляемую комиссией.
10. Секретарь тендерной комиссии утверждается организатором тендера и является специалистом соответствующего структурного подразделения организатора, ответственного за организацию и проведение тендеров по выпуску и поставке материальных ценностей государственного материального резерва. Секретарь тендерной комиссии не имеет права голоса при принятии решений тендерной комиссией.
Секретарь тендерной комиссии предоставляет претендентам тендерную документацию, принимает от претендентов пакет документов, ведет регистрацию поступивших тендерных заявок, проверяет поступление гарантийного взноса, подготавливает таблицу предложений участников тендера, оформляет протокольное решение заседания тендерной комиссии после его проведения, по итогам тендера готовит и отправляет в адрес всех участников уведомления, в копиях которых делает отметку кому и когда было передано или отправлено это уведомление.
11. Тендерная комиссия:
1) самостоятельно разрабатывает и утверждает регламент своей работы;
2) утверждает проект информационного сообщения;
3) проводит тендер;
4) рассматривает тендерные заявки и принимает решение по их удовлетворению либо отклонению.
12. Организатор тендера по решению уполномоченного органа о выпуске или поставке товара публикует в республиканских средствах массовой информации информационное сообщение, утвержденное тендерной комиссией. Сообщение должно быть опубликовано не менее, чем за 10 (десять) календарных дней до начала тендера. Сообщение о проведении тендера должно содержать:
1) наименование и место нахождения организатора тендера;
2) место, дату и время проведения тендера (допускается указание одного непрерывного периода, в течение которого будут проводиться тендера), а также место и срок представления тендерных заявок на участие в тендере;
3) при проведении тендера по выпуску товара: сведения о товаре, включающие номенклатуру, минимальный объем, цену отсечения и условия выпуска;
4) при проведении тендера на поставку товара: сведения о товаре, включающие необходимый объем, цену отсечения и условия поставки;
5) место получения тендерной документации;
6) размер гарантийного взноса при поставке товара в государственный резерв.
В случае если в информационном сообщении отсутствует цена отсечения на товар поставляемый в государственный резерв, то сумма гарантийного взноса оплачивается претендентом из расчета рыночной цены товара на день оплаты;

7) қорытындыларды хабарлау тәртібі және мерзімі (Ережелердің 43-тармағы);
8) тендерді ұйымдастырушының тендер өткізуден бас тарту тәртібі (Ережелердің 28-тармағы) жазылады.
ЕСКЕРТУ. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігінің 2002.04.25. N 24 бұйрығымен .
12-1. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының 50-ден аса атаулары шығарылған кезде тендерді өткізу туралы ақпараттық хабарлама осы Ережелердің 12-тармағының 3) тармақшасынсыз жарияланады.
Бұл жағдайда номенклатура, ең аз көлем, кесімді баға және шығару шарттары кіретін тауар туралы мәліметті конкурсты ұйымдастырушы уәкілетті жеткізушіге тікелей ұсынады.
Ескерту: 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 11 мамырдағы N 40 бұйрығымен .
13. Тендерді ұйымдастырушы үміткерлерге табыс ететін тендерлік құжаттама осы Ережелер белгілеген барлық талаптарға сай болуы және мынадай құжаттардан тұруы қажет:
1) Осы Ережелерге сәйкес үміткерлерге нұсқаулық, N 1 қосымша.
2) N 2 қосымшаға сәйкес тендерге қатысуға өтінім нысаны.
14. Тендерлік құжаттама Қазақстан Республикасының тіл туралы заңдарына сәйкес мемлекеттік немесе орыс тілдерінде беріледі.
15. Тауарды мемлекеттік материалдық резервтен шығару және оған жеткізу жөніндегі тендерге қатысу үшін үміткер мынадай біліктілік талаптарын қанағаттандыруға:
1) тауарды сатып алу-сату туралы шартқа сәйкес міндеттемелерін орындау үшін кәсіптік құзыреті, қажетті қаржылық, материалдық және еңбек ресурстары болуға;
2) тауарды сатып алу-сату туралы шарт жасасу үшін азаматтық құқық қабілеті болуға;
3) төлем қабілеті болуға, таратуға жатпауға тиіс, мүлкі алып қойылмауға тиіс, оның қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен тоқтатылмауға тиіс.
ЕСКЕРТУ. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігінің 2002.04.25. N 24 бұйрығымен .
16. Тендерге қатысушы санатында тіркелу үшін міндетті шарттар, қатысушының біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды үміткерлердің табыс етуі, оның ішіне мыналар кіреді:
1) белгіленген үлгі бойынша тендерге қатысуға өтінім;
2) құрылтай құжаттарының, шаруашылық жүргізуші субъектінің тіркелгені туралы куәліктің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;

7) порядок и сроки объявления результатов (пункт 43 Правил);
8) порядок отказа организатора тендера от его проведения (пункт 28 Правил). <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 25 апреля 2002 года № 24   V021861_  .
12-1. При выпуске материальных ценностей государственного резерва более 50 наименований, информационное сообщение о проведении тендера публикуется за исключением подпункта 3) пункта 12 настоящих Правил.
В этом случае сведения о товаре, включающие номенклатуру, минимальный объем, цену отсечения и условия выпуска предоставляются организатором конкурса непосредственно потенциальному поставщику. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 12-1 - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 11 мая 2004 года N 40 .
13. Тендерная документация, предоставляемая организатором тендера претендентам, должна отвечать всем требованиям, установленным настоящими Правилами и состоять из следующих документов:
1) Инструкция для претендентов в соответствии с настоящими Правилами Приложения N 1;
2) Форма заявки на участие в тендере согласно Приложению N 2.
14. Тендерная документация предоставляется на государственном или русском языках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках Z970151_ .
15. Для участия в тендере по выпуску и поставке товара в государственный материальный резерв претендент должен удовлетворять следующим квалификационным требованиям:
1) обладать профессиональной компетенцией, иметь необходимые финансовые, материальные и трудовые ресурсы для исполнения обязательств в соответствии с договором о купле-продаже товара;
2) обладать гражданской правоспособностью для заключения договора о купле-продаже товара;
3) являться платежеспособным, не подлежать ликвидации, на его имущество не должен быть наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
4) (подпункт исключен - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 25 апреля 2002 года № 24 V021861_ ).
16. Обязательным условием для регистрации в качестве участника в тендере является предоставление претендентами документов, подтверждающих соответствие участника квалификационным требованиям, которые включают:
1) заявки на участие в тендере по установленной форме;
2) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, свидетельства о регистрации хозяйствующего субъекта и статистической карточки;

3) СТН (салық төлеушінің тіркеу нөмірін) растайтыны туралы тиісті салық органының анықтамасы; <*>
4) қатысушының банк деректемелерін және қаржылық жай-күйін растайтын банктің анықтамасы;
5) уәкілетті адамның жеке басының куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
6) уәкілетті адамға ұйымның сенімхаты;
7) мемлекеттік резервке тауар жеткізудегі кепілдік жарнаның төленгенін растайтын құжат. <*>
Кейінгі тендерлерге тіркелу кезінде күнтізбелік жыл ішінде қатысушы осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсынбайды. Егер күнтізбелік жыл ішінде қатысушының осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген құжаттарында өзгерістер болған жағдайда, ол тендерді ұйымдастырушыға оның қатысушы санатында кейінгі тіркелуі үшін, мұндай өзгерістерді ұсынуға міндетті (заңды тұлғаның мемлекеттік тізілімінен көшірмесі).
ЕСКЕРТУ. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігінің 2002.04.25. N 24 бұйрығымен .
16-1. Кәсіпкерлік қызметпен айналыспайтын жеке тұлғаны тауарларды шығару жөніндегі тендерге қатысушы ретінде тіркеу үшін үміткер мынадай құжаттарды табыстайды:
1) белгіленген нысан бойынша тендерге қатысуға өтінім;
2) жеке куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасы салық төлеушісі куәлігінің көшірмесі.
Келесі тендерлерде тіркелген кезде қатысушы осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды тапсырмайды. Егер күнтізбелік жыл ішінде тұрақты қатысушының осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарында өзгерістер пайда болса, онда ол өзін әрі қарай қатысушы ретінде тіркеу үшін тендерді ұйымдастырушыға сол өзгерістерін тапсыруға міндетті.
ЕСКЕРТУ. 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрлігінің мемлекеттік материалдық резервтер комитеті мемлекеттік мекемесі Төрағасының 2005 жылғы 30 маусымдағы N 66 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
17. Үміткер өтінімнің түпнұсқасын әзірлесін және ұсынсын. Конкурстық өтінімнің түпнұсқасы және барлық көшірмелері жуылмайтын сиямен басылады не жазылады, үміткер қолын қояды және ұранмен жеке конвертке салынады.
Конкурстық өтінімде жол арасында қосымшалар, өшірулер немесе қоса жазулар болмау керек.
Конкурстық өтінімде үміткер шарт жасасқанда қажет негізгі жағдайларды: тауардың атауын, сапалық, техникалық сипаттары, баға, мөлшер, жеткізу мерзімін, жеткізу шарттарын және төлем шарттарын көрсетеді. Қосымша құжаттамада баға хабарланатын жағдайда үміткер өтінім бағасын көрсетпейді.
Конкурстық өтiнiмдi үмiткер нөмiрленген парақтармен және соңғы бетi оның қолымен, ал заңды тұлғаның - мөрмен куәландырылып тiгiлген түрде ұсынады.

3) справку соответствующего налогового органа о подтверждении РНН (регистрационного номера налогоплательщика);
4) справку банка, подтверждающую банковские реквизиты и финансовое состояние участника;
5) нотариально засвидетельствованную копию удостоверения личности уполномоченного лица;
6) доверенность организации уполномоченному лицу;
7) документы, подтверждающие оплату гарантийного взноса при поставке товара в государственный резерв.
При регистрации на последующих тендерах, в течение календарного года, участник не предоставляет документы, указанные в подпункте 2 настоящего пункта. В случае, если в течение календарного года у постоянного участника произойдут изменения в документах, указанных в подпункте 2 настоящего пункта, то он обязан предоставить организатору тендера такие изменения для дальнейшей регистрации его в качестве участника (выписка из государственного реестра юридического лица). <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 25 апреля 2002 года N 24 V021861_ .
16-1. Для регистрации физического лица, не занимающегося предпринимательской деятельностью, в качестве участника в тендере по выпуску товаров является предоставление претендентом следующих документов:
1) заявка на участие в тендере по установленной форме;
2) нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности;
3) копия свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан.
При регистрации на последующих тендерах, участник не предоставляет документы, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта. В случае, если в течение календарного года у постоянного участника произойдут изменения в документах, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, то он  предоставляет организатору тендера такие изменения для дальнейшей регистрации его в качестве участника. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 16-1 - приказом Председателя Комитета по гос.материальным резервам МЧС РК от 30 июня 2005 года N 66 .
17. Претендент должен подготовить и представить оригинал конкурсной заявки. Оригинал заявки должен быть отпечатан или написан несмываемыми чернилами, подписан претендентом и может быть запечатан в отдельный конверт и под девизом.
В конкурсной заявке не должно быть никаких вставок между строчками, подтирок или приписок.
В конкурсной заявке претендент указывает основные условия, которые необходимы при заключении договора: наименование товара, качественные, технические характеристики товара, цена, количество, срок поставки, условия поставки и условия оплаты. В случаях, когда цена объявляется в дополнительной документации, претендент цену заявки не указывает.
Конкурсная заявка представляется претендентом в прошитом виде, с пронумерованными страницами и последняя страница заверяется его подписью, а для юридического лица - печатью. <*>

Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрлігінің мемлекеттік материалдық резервтер комитеті мемлекеттік мекемесі Төрағасының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 37 Бұйрығымен.
18. Тендерлік өтінімдер Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік не орыс тілдерінде жасалып, табыс етілуі мүмкін.
19. Тендерге қатысу үшін талап етілген құжаттар пакетін қатысушы Ұйымдастырушыға тек қана қолма-қол тапсыру керек.
20. Қатысушы біліктілік талаптары туралы толық емес, дәл емес немесе жалған ақпарат берген жағдайда тендерді ұйымдастырушы оны тендерге қатысудан шеттетуге құқылы. Берілген ақпараттың толықтығы қатысушының біліктілік мүмкіндіктерін растайтын құжаттарды ұйымдастырушы қараған кезде анықталады.
21. Тендерлік комиссия хатшысы тендерге қатысушыларды тіркеу журналын жүргізеді, онда қатысушының атауы, мекен-жайы, телефоны мен факсының нөмірі, өтінімді ұсынған адамның тегі, аты, әкесінің аты, өтінім түскен күні, айы, жылы және уақыты, кепілдік жарна сомасы, кепілдік жарнаның түскен күні, айы, жылы, өтінімнің қысқаша мазмұны көрсетіледі.
22. Тендерге қатысушылардың өтінімін тіркеу ақпараттық хабар жарияланған күннен басталып, тендер өткізуден бір сағат бұрын аяқталады.
23. Тендерге қатысушылардың өтінімін қабылдау және оларды тіркеу талап етілген құжаттар пакеті толық болған жағдайда жүргізіледі.
24. Тіркелген тұлға тендерге қатысушы мәртебесін иеленеді.
25. Тендерге қатысуға қажетті құжаттар пакеті, осы Ережелердің 21-тармағында ескертілген журналда тіркеуден өткеннен соң, тендер өткізілетін күнге дейін тендерлік комиссия хатшысының арнайы сейфінде сақталады.
26. Нарықтық бағасы жылдам көтерілуі не түсуі мүмкін тауарлардың кесімді бағасы ақпараттық хабарламада көрсетілмейді. Мұндай жағдайда тендерді Ұйымдастырушы сондай тауарлардың бағасы (кесімді бағасы) бойынша алғы шарттарды қосымша құжаттамаға (кестеге) енгізеді және тендер өткізілетін жерде оны өткізу басталудан бес сағат бұрын мерзімде тендерге қатысушыларға береді.
27. Тендер басталудан бір сағат бұрын қатысушы тендерге қатысудан бас тарта алады. Мұндай жағдайда төлеген кепілдік жарнасы оған қайтарылуға тиіс.
28. Ұйымдастырушы тендер басталуынан бір күн бұрын тендер өткізуден бас тарта алады және бас тартқан күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қатысушыға төлеген кепілдік жарнасын қайтаруға тиіс.
29. Мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару жөніндегі тендерді өткізуге дейін қатысушы тауардың сапалық жағдайына және оның ГОСТ (немесе өзге стандарттар) талаптарына сәйкестігіне сараптама жасай алады. Ондай сараптамаға байланысты шығындар қатысушы тарапына жатады.

Сноска. В пункт 17 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям РК 14 апреля 2005 года N 37 .
18. Тендерные заявки могут быть составлены и представлены на государственном либо русском языках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках.
19. Пакет требуемых документов для участия в тендере должен быть представлен претендентом организатору тендера только нарочно.
20. Организатор тендера вправе отстранить от участия в тендере участника в случае предоставления им неполной, неточной или ложной информации по квалификационным требованиям. Полнота представляемой информации устанавливается в момент рассмотрения организатором тендера документов, подтверждающих квалификационные возможности участника.
21. Секретарь тендерной комиссии ведет журнал регистрации участников тендера, где указывается наименование, адрес, номер телефона и факса участника, фамилия, имя, отчество лица, предоставившего заявку, дата и время поступления заявки, сумма гарантийного взноса, дата поступления гарантийного взноса, краткое содержание заявки.
22. Регистрация участников тендера начинается со дня публикации информационного сообщения и прекращается за один час до проведения тендера.
23. Прием заявок и регистрация участников тендера производится при наличии полного пакета требуемых документов.
24. Лицо, прошедшее регистрацию, приобретает статус участника тендера.
25. Пакет документов, необходимых для участия в тендере, после регистрации в журнале, оговоренном в пункте 21 настоящих Правил, хранится в специальном сейфе секретаря тендерной комиссии до дня проведения тендера.
26. Цена отсечения на товары, рыночная цена которых может резко повышаться либо падать, не указывается в информационном сообщении. В этих случаях Организатор тендера включает исходные условия по ценам (цены отсечения) таких товаров в дополнительную документацию (таблицу) и передает участникам тендера в месте его проведения в срок не позднее, чем за пять часов до начала тендера.
27. Участник вправе отказаться от участия в тендере не позднее, чем за один час до его проведения. В этом случае, внесенный им гарантийный взнос возвращается.
28. Организатор тендера вправе отказаться от проведения тендера не позднее, чем за один день до его начала и обязан возвратить гарантийный взнос участнику в течение 10 рабочих дней со дня такого отказа.
29. До проведения тендера по выпуску материальных ценностей из государственного резерва в порядке освежения, замены либо разбронирования, участник вправе провести экспертизу по качественному состоянию и соответствию товара требованиям ГОСТа (или иным стандартам). Расходы, связанные с проведением такой экспертизы, относятся на участника.

3. Ашық тендерлерді өткізу тәртібі
30. Тендерлер өткізу кезеңін тендерлік комиссия анықтайды және тендерлік комиссия отырысының хаттамасында белгіленеді.
31. Егер тендерлік комиссия өзгеше белгілемесе, тендерлік комиссияның отырысы қатысушыларсыз өткізіледі.
32. Тендер басталған мезетте тендерлік комиссия хатшысында, өтінім берген қатысушылардың кепілдік жарналары сомасының тендерді
Ұйымдастырушының есеп айырысу шотына түскендігін растайтын құжаттар болуы қажет.
33. Тендерде өтінімдермен танысу және қатысушылардың тендерлік ұсыныстарын жариялау жүргізіледі. Тендерлік комиссия қатысушылардың ұсыныстарын зерттеуден және бағалаудан кейін, алғы шарттармен салыстырғанда шарт жасасудың қолайлы жағдайларын ұсынған жеңімпазды анықтайды.
34. Комиссия тендерлік өтінімдерді қарау, бағалау және салғастыру кезінде, оларды қарауды жеңілдету үшін қатысушыдан өтінімнің мазмұнына түсінік беруді сұрауы мүмкін.
35. Тауар шығару жөніндегі тендерді өткізуде өтінімді қанағаттандыру өлшемі болып мыналар танылады:
1) кесімді бағадан төмен емес баға;
2) қолайлы төлеу шарттары, яғни қаржы және өзге тәуекелдіктер болмауы;
3) шығару шарттарына сәйкестік.
36. Тауар жеткізуге тендерді өткізуде өтінімді қанағаттандыру өлшемі болып мыналар танылады:
1) кесімді бағадан жоғары емес баға;
2) тауар сапасының қажетті стандарттарға және нормаларға сәйкестігі;
3) тауар жеткізу шарттарына сәйкестік;
4) тауар жеткізу бойынша қатысушының міндеттемелерін қамтамасыз етудің қолайлы шарттары;
Отандық тауар өндірушілер өздері өндірген тауарды жеткізуге, бағасына және төлеуге тең шарттар кезінде басқа қатысушылардың алдында басымдыққа ие.
37. Бір ғана қатысушының болуы тендер болмайды деп табуға негіз болмайды.
38. Тендерлік өтінімдерді қарау кезінде, бірінші кезекте мынадай:
1) тауар шығару жөніндегі тендерде - неғұрлым жоғары өтінім бағасын, сондай-ақ тауар үшін есеп айырысудың ең жақсы шарттарын ұсынған;
2) тауар жеткізу тендерінде - неғұрлым төмен баға мен тиімді жеткізу шарттарын ұсынған өтінімдер қанағаттандырылады.
39. Тендерлік комиссия шарт жасасудың жағдайларын: шығару кезінде тауар бағасын көтеруді не жеткізу кезінде оны түсіруді, жеткізу және төлем жағдайларын өзгертуді қатысушыларға ұсынуға құқылы - олар қабылдауы не шарт жасаудан бас тартуы мүмкін.
40. Тендерлік комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының жай көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыс беру жолын (ашық, жабық) тендерлік комиссия анықтайды.
Тендерлік комиссия мүшелері ерекше пікір білдіруге құқылы, оны білдірген жағдайда, ол жазбаша түрде баяндалуы және комиссия отырысының хаттамасына қоса тіркелуі тиіс.

3. Порядок проведения открытых тендеров
30. Периодичность проведения тендера определяется тендерной комиссией и фиксируется протоколом заседания тендерной комиссии.
31. Заседания тендерной комиссии проходят в отсутствие участников, если иное не будет установлено тендерной комиссией.
32. На момент начала тендера секретарю тендерной комиссии необходимо иметь документы, подтверждающие поступление суммы гарантийных взносов от участников, подавших заявку, на расчетные счета Организатора тендера.
33. На тендере производится ознакомление с заявками и оглашение тендерных предложений участников. После анализа и оценки предложений участников тендерная комиссия определяет победителя тендера, предложившего лучшие для организатора тендера, по сравнению с исходными, условия заключения договора.
34. При рассмотрении, оценке и сопоставлении тендерных заявок тендерная комиссия может просить участника разъяснить содержание заявки, с тем, чтобы облегчить их рассмотрение.
35. Критериями удовлетворения заявки при проведении тендера по выпуску товара являются:
1) цена не ниже цены отсечения;
2) лучшие условия оплаты, то есть отсутствие финансовых и иных рисков;
3) соответствие условиям выпуска.
36. Критериями удовлетворения заявки при проведении тендера на поставку товара являются:
1) цена не выше цены отсечения;
2) соответствие качества товара необходимым стандартам и нормам;
3) соответствие условиям поставки товара;
4) лучшие условия обеспечения обязательства участника о поставке товара.
Отечественные товаропроизводители имеют преимущество перед другими участниками при равных условиях поставки, цены и оплаты за производимый ими товар.
37. Наличие единственного участника не является основанием для признания тендера несостоявшимся.
38. При рассмотрении тендерных заявок в первую очередь удовлетворяются те заявки, которые содержат:
1) в тендере по выпуску товаров - наиболее высокие цены заявок, а также наилучшие условия оплаты товара;
2) в тендере на поставку товаров - наиболее низкую цену и лучшие условия обеспечения обязательства участника о поставке товара.
39. Тендерная комиссия вправе предложить участникам изменение условий заключения договора: повышение цены на товар при выпуске или ее снижение при поставке, условия поставки и оплаты, которые они могут принять либо отказаться от заключения договора.
40. Решение тендерной комиссии принимается простым большинством голосов от общего числа членов тендерной комиссии. Способ голосования (открытое, закрытое) определяется тендерной комиссией.
Члены тендерной комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания комиссии.

41. Тендерлік комиссияның шешіміне заңдарда белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
42. Тендер қорытындысы хаттама түрінде ресімделеді. Тендер қорытындысы туралы хаттама тендер өткізілген күні жасалады және онда:
1) мемлекеттік резервтен шығарылатын не мемлекеттік резервке жеткізілетін тауарлардың тізбесі көрсетілген тендер қорытындылары бойынша кесімді бағалар кестесі;
2) тендерге қатысушылардың атауы мен заңды мекен жайы;
3) тауардың атауы, бағасы, сондай-ақ оның өтінімінің негізгі шарттарының қысқаша жазбасы;
4) әр қатысушы бойынша тендерлік комиссияның шешімі көрсетіледі.
43. Тендерді ұйымдастырушы тендер өткізген күннен бастап, 3 (үш) жұмыс күні ішінде тендерге қатысушыларды олардың өтінімдерін қарау нәтижелері туралы жазбаша (қолма-қол, факспен немесе поштамен) хабардар етеді.
Өтінімі қанағаттандырылған қатысушыға жіберілетін тендерді ұйымдастырушының хабарламасында, шарт жасасу жағдайлары туралы ақпарат, шартқа қол қою үшін қажетті құжаттар тізбесі, шартқа қол қою мерзімдері, байланыс телефондары және тендерді ұйымдастырушының мекен-жайы, сондай-ақ тендерге қатысушыға пайдалы өзге ақпарат қамтылуы тиіс.
44. Тендерлік комиссия қатысушыны жеңімпаз деп анықтаған жағдайда, ол тендер өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тендерді ұйымдастырушымен шарт жасасуға міндетті.
Тендерлік комиссия жеңімпаз деп анықтаған қатысушы шартқа қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оған кепілдік жарна қайтарылмайды.
45. Өтінімі қанағаттандырылмаған қатысушының кепілдік жарнасы тендер өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күн ішінде қайтарылады.
Кепілдік жарнаның сомасына оның тендерді Ұйымдастырушыда болған кезеңінде өсім есептелмейді.
4. Тауарды мемлекеттік материалдық резервке жеткізуді
жабық тендер өткізу арқылы жүзеге асыру
46. Егер мемлекеттік материалдық резервке жеткізілетін тауар тек саны шектеулі ықтимал жеткізушілердің қолында болғанда және мұндай ықтимал жеткізушілер алдын ала белгілі болған жағдайда тендерлік комиссия жабық тендер өткізуге құқылы.
47. Тендерді ұйымдастырушы осы тендерге қатысуға өтінім қабылдау аяқталатын күнге дейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей барлық ықтимал жеткізушілерге жабық тендер өткізілетіні туралы жазбаша хабарлама жіберуге міндетті.
Жазбаша хабарлама жіберілетін ықтимал жеткізушілердің тізімін уәкілетті органның келісімі бойынша тендерді ұйымдастырушының басшысы бекітеді.
48. Егер осы бөлімде өзгеше көзделмесе, жабық тендерді өткізу кезінде, осы Ереженің 12-тармағында баяндалған рәсімнен басқа, ашық тендерді өткізу кезіндегі рәсімдер қолданылады.

41. Решение тендерной комиссии может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
42. Итоги тендера оформляются в виде протокола. Протокол об итогах тендера составляется в день проведения тендера и в нем указывается:
1) таблица цен отсечения по итогам тендера с указанием перечня товаров, выпускаемых из государственного резерва либо поставляемых в государственный резерв;
2) наименование и юридический адрес участников тендера;
3) предложения участников по товару, его цене, а также краткое изложение основных условий их заявок;
4) решение тендерной комиссии по каждому участнику.
43. Организатор тендера письменно (нарочно, факсом или по почте) уведомляет участников тендера о результатах рассмотрения их заявки в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения тендера.
Уведомление организатора тендера, отправляемое участнику, чья заявка была удовлетворена, должно содержать информацию об условиях заключения договора, перечень документов, необходимых для подписания договора, сроки подписания договора, контактные телефоны и адрес организатора тендера, а также иную информацию, полезную для участника тендера.
44. В случае определения тендерной комиссией участника победителем, он обязан заключить договор с организатором тендера в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня проведения тендера.
При уклонении участника, определенного тендерной комиссией победителем, от подписания договора, гарантийный взнос ему не возвращается.
45. Участнику, чья заявка была отклонена, гарантийный взнос возвращается в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня проведения тендера.
Проценты на сумму гарантийного взноса за период его нахождения у организатора тендера не начисляются.
4. Осуществление поставок товара в государственный
материальный резерв путем проведения закрытого тендера
46. Тендерная комиссия вправе проводить закрытый тендер в случае, если товар, поставляемый в государственный материальный резерв, имеется в наличии только у ограниченного числа потенциальных поставщиков и такие потенциальные поставщики заранее известны.
47. Организатор тендера обязан направить уведомление о проведении закрытого тендера всем потенциальным поставщикам не позднее, чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до дня окончания приема заявок на участие в таком тендере.
Список потенциальных поставщиков, которым направляется уведомление, утверждается руководителем организатора тендера по согласованию с уполномоченным органом.
48. При проведении закрытого тендера используются те же процедуры, что и при проведении открытого тендера кроме процедуры, изложенной в пункте 12 настоящих Правил.

5. Екі кезеңді рәсімдер пайдаланып тендер
өткізудің ерекшеліктері
49. Ашық немесе жабық тендерлер екі кезеңді рәсімдерді пайдаланып өткізілуі мүмкін.
50. Тендерлік комиссия екі кезеңді рәсіммен тендерлер өткізуге мынадай жағдайларда: мемлекеттік материалдық резервтен шығарылатын не оған жеткізілетін тауардың санын, сапасын және өзге сипаттарын анықтау мақсатында қатысушылармен келіссөздер жүргізу қажет болғанда құқылы.
51. Екі кезеңді рәсімдер пайдаланылатын тендерлер мынадай кезеңдердің жиынтығынан тұрады:
1) ықтимал жеткізушілерден конкурстық өтінімнің бағасын көрсетпей, тауардың, жұмыстың, қызмет көрсетудің техникалық, сапалық немесе өзге сипаттамаларына қатысты ұсыныстарды сұрату, берілген ұсыныстарға талдау жасау және қажет болған жағдайда ықтимал жеткізушілермен келіссөздер жүргізу;
2) ұсыныстары тауардың, жұмыстың, қызмет көрсетудің белгіленген техникалық, сапалық немесе өзге сипаттарына сай келеді деп танылған ықтимал жеткізушілердің бағасын көрсете отырып конкурстық өтінім беруі.
52. Тендерлік комиссия соңғы өтінімдерді бағалайды, салғастырады және тендердің қорытындысын шығарады.
53. Егер осы бөлімде өзгеше көзделмесе, екі кезеңді рәсімдерді пайдаланатын тендерді өткізу кезінде де осы Ережелердің 2 және 3-бөлімдерінде баяндалған ашық және жабық тендерлерді өткізу кезіндегі рәсімдер мен ережелер пайдаланылады.
6. Қорытынды ережелер
54. Тендерге қатысушының қанағаттандырылмаған өтінімі оның жазбаша үндеуі бойынша, келесі тендерде қаралуы мүмкін.
55. Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінен тауарды шығару тауарды шеттету туралы шарт жағдайларына сәйкес олардың құны ақшалай толық төленген соң не Қазақстан Республикасы заңнамалары талаптарын сақтай отырып банкі кепілдігі, шығарылатын құндылықтар сомасына аккредитив қойылған соң жүргізіледі.
56. Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервіне тауар жеткізу тауар жеткізу шарты жағдайларына сәйкес, тендерлік комиссия шешімі негізінде жүргізіледі.
57. Республикалық бюджеттен алынған қаражат бөлігінде тауар жеткізу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу жөніндегі заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
N 1 қосымша
Материалдық құндылықтарды (жаңарту, алмастыру және
броньнан шығару тәртібімен) шығару және жеткізу
жөніндегі тендерлерді әзірлеу және өткізу туралы
нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарын (жаңарту, алмастыру және броньнан шығару тәртібімен) шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерді әзірлеу және өткізу ережелеріне (бұдан былай - Ережелер) сәйкес әзірленді.

5. Особенности проведения тендера с использованием
двухэтапных процедур
49. Открытый или закрытый тендеры могут проводиться с использованием двухэтапных процедур.
50. Тендерная комиссия вправе проводить двухэтапную процедуру тендера в случае, если: необходимо провести переговоры с участниками в целях определения качества, количества и иных характеристик товара, подлежащего выпуску либо поставке в государственный материальный резерв.
51. Тендер с использованием двухэтапных процедур представляет собой совокупность следующих этапов:
1) запрос у потенциальных поставщиков предложений, касающихся технических, качественных или иных характеристик товаров без указания цены заявки, проведение анализа представленных предложений и, при необходимости, проведение переговоров с потенциальными поставщиками;
2) внесение потенциальными поставщиками, предложения которых признаны соответствующими заданным техническим, качественным или иным характеристикам товаров, тендерных заявок с указанием цены.
52. Тендерная комиссия оценивает, сопоставляет окончательные заявки и подводит итоги тендера.
53. Если иное не предусмотрено настоящим разделом, при проведении тендера с использованием двухэтапных процедур используются те же процедуры и правила, что и при проведении открытого и закрытого тендера, изложенные в разделах 2 и 3 настоящих Правил.
6. Заключительные положения
54. Заявка участника, отклоненная на тендере, по его письменному обращению, может быть рассмотрена на следующем тендере.
55. Выпуск товара из государственного материального резерва Республики Казахстан производится в соответствии с условиями договора об отчуждении товара после оплаты их стоимости в денежном выражении или выставления банковских гарантий, аккредитивов на сумму выпускаемых ценностей, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
56. Поставка товара в государственный материальный резерв Республики Казахстан производится в соответствии с условиями договора на поставку товара, на основании решения тендерной комиссии.
57. В части средств, полученных из республиканского бюджета, поставка товара осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках   Z970163_ .
Приложение 1
Инструкция для участников тендера
по проведению тендеров по выпуску (в порядке
освежения, замены и разбронирования) и поставке
материальных ценностей
1. Общие положения
1. Настоящая инструкция разработана в соответствии с Правилами подготовки и проведения тендеров по выпуску (в порядке освежения, замены и разбронирования) и поставке материальных ценностей государственного материального резерва Республики Казахстан (далее - Правила).

2. Нұсқаулық тендерді ұйымдастырудың және өткізудің, қатысушылардың ұсыныстарын (өтінімдерін) қараудың жалпы тәртібін анықтайды, тендерге қатысушылардың құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
3. Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) кепілдік жарна - сатушы өтінімдегі соманың 1 (бірден) кем емес 5 (бес) процентінен артық емес мөлшерде белгілейтін, сатып алушы төлейтін, мемлекеттік резервке тауар жеткізудегі тендерге қатысу үшін және оның тауар жеткізу шартын жасасу жөніндегі міндеттемесін және оны тиісінше орындауын қамтамасыз етуші болып табылатын ақшалай жарна; <*>
2) тендерді ұйымдастырушы - Комитетi уәкілеттік берген заңды тұлға;
3) Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің материалдық құндылықтарымен операция жасау жоспары - мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын жаңарту, алмастыру және броньнан шығару мерзімдері бойынша жеткізу және шығару (бұдан әрі - Операция жасау жоспары); <*>
4) әлуетті жеткізуші - жеткізу шартын жасау мақсатымен мемлекеттік материалдық резервке материалдық құндылықтарды жеткізу процесінде қатысушы заңды немесе жеке тұлға;
5) үміткер - тендерге қатысқысы келген заңды немесе жеке тұлға;
6) тендер - мемлекеттік материалдық резервтің материалдық
құндылықтарын шығаруға не жеткізуге бағытталған конкурстық сауда;
7) тендерлік құжаттама - тендерге қатысуға тендерлік өтінімдерді әзірлеу үшін үміткерге берілетін құжаттама;
8) тендерлік өтінім - тендерлік құжаттамаға сәйкес жазбаша нұсқада жасалған үміткердің тендерлік ұсынысы;
9) тендерлік комиссия - тендерді ұйымдастыру және өткізу үшін
уәкілетті орган құрған комиссия;
10) тауар - Ережелерге сәйкес мемлекеттік материалдық резервтен шығаруға немесе мемлекеттік материалдық резервке жеткізуге жататын материалдық құндылықтар;
11) уәкілетті орган - атқару және бақылау функцияларын, сондай-ақ мемлекеттік резерв жүйесіне басшылықты жүзеге асырушы мемлекеттік орган - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң Мемлекеттiк материалдық резервтер комитетi;
12) қатысушы - тендерге қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген, заңды немесе жеке тұлға;
13) өтінім бағасы - үміткердің тендерлік өтінімде көрсетілген тауарға ұсынған бағасы;
14) кесімді баға - ақпараттық хабарламада жарияланған және одан өтінімдерді қарау басталатын, қатысушыларға жіберілетін қосымша құжаттамадағы баға.
ЕСКЕРТУ. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігінің 2002.04.25. N 24 ; ҚР Төтенше жағдайлар министрлігінің мемлекеттік материалдық резервтер комитеті мемлекеттік мекемесі Төрағасының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 37 Бұйрықтарымен.

2. Инструкция определяет общий порядок, условия организации и проведения тендера, рассмотрение предложений (заявок) участников, права и обязанности участников тендера.
3. В Инструкции используются следующие понятия:
1) гарантийный взнос - денежный взнос, устанавливаемый продавцом в размере не менее 1 (одного), но не более 5 (пяти) процентов от заявленной суммы, вносимой претендентом для участия на тендере при поставке товара в государственный резерв и являющийся обеспечением его обязательств по заключению договора на поставку товара и его надлежащего исполнения;
2) организатор тендера - уполномоченное Комитетом юридическое лицо;
3) план оперирования материальными ценностями государственного материального резерва Республики Казахстан - поставка и выпуск материальных ценностей государственного резерва по срокам освежения, замены и разбронирования (далее - План оперирования);
4) потенциальный поставщик - юридическое или физическое лицо, участвующее в процессе поставок материальных ценностей в государственный материальный с целью заключить договор поставки;
5) претендент - юридическое или физическое лицо, желающее принять участие в тендере;
6) тендер - конкурсный торг, направленный на выпуск либо на поставку материальных ценностей государственного материального резерва;
7) тендерная документация - документация, предоставляемая претенденту для подготовки тендерных заявок на участие в тендере;
8) тендерная заявка - тендерное предложение претендента, составленное в письменной форме в соответствии с тендерной документацией;
9) тендерная комиссия - комиссия, созданная уполномоченным органом для организации и проведения тендера;
10) товар - материальные ценности, подлежащие выпуску из государственного материального резерва или поставке в государственный материальный резерв в соответствии с Правилами;
11) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий исполнительные и контролирующие функции, а также руководство системой государственного материального резерва - Комитет по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
12) участник - юридическое или физическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в тендере;
13) цена заявки - цена, предлагаемая претендентом за товар, указанный в тендерной заявке;
14) цена отсечения - цена опубликованная в информационном сообщении либо рассылаемая участникам в дополнительной документации, с которой начинается рассмотрение заявок. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 25 апреля 2002 года N 24 V021861_ ; приказом Председателя Комитета по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям РК 14 апреля 2005 года N 37 .

2. Тендерлерді өткізу дайындығы
4. Тендерді әзірлеу мен өткізу үшін уәкілетті орган тендерлік комиссиялар құрады. Комиссия кемінде үш адамнан құралуы керек.
ЕСКЕРТУ. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрлігінің мемлекеттік материалдық резервтер комитеті мемлекеттік мекемесі Төрағасының 2005 жылғы 30 маусымдағы N 66 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
5. Тендерлік комиссияның хатшысы үміткерлерге тендерлік құжаттаманы табыс етеді, үміткерлерден құжаттар пакетін қабылдайды, түскен тендерлік өтінімдерді тіркеуді жүргізеді, кепілдік жарнаның түскендігін тексереді, тендерге қатысушылардың ұсыным кестелерін, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды және тендерлік комиссия отырысы өткеннен кейін оның хаттамалық шешімін ресімдейді, тендер қорытындысы бойынша барлық қатысушылардың мекен жайына хабарламаларды әзірлеп жібереді, олардың көшірмелеріне бұл хабарламаны кімге және қашан тапсырғандығын немесе жібергендігін белгілейді.
6. Тендер өткізу туралы ақпараттық хабарламада:
1) тендерді ұйымдастырушының атауы мен орналасқан жері;
2) тендердің өткізілетін орны, күні мен уақыты (тендер өткізілетін бір үздіксіз кезең ағымын көрсету рұқсат етіледі), сондай-ақ тендерге қатысуға тендерлік өтінім беретін орын мен мерзім;
3) тауарды шығару жөніндегі тендерді өткізу кезінде: номенклатурасы, ең аз көлемі және кесімді баға қамтылған тауар туралы мәлімет;
4) тауарды жеткізуге тендерді өткізу кезінде: қажетті көлемі, кесімді бағасы және жеткізілетін мекен қамтылған тауар туралы мәлімет;
5) тендерлік құжаттаманы алу орны;
6) мемлекеттік резервке тауар жеткізудегі кепілдік жарна мөлшері; <*>
Ақпараттық хабарламада мемлекеттік резервке жеткізілетін тауарға кесімді баға болмағанда, үміткер кепілдік жарна сомасын төлем күнгі тауардың нарықтық бағасы есебінен төлейді. <*>
7) қорытындыларды хабарлау тәртібі және мерзімі;
8) тендерді ұйымдастырушының тендер өткізуден бас тарту тәртібі жазылады.
ЕСКЕРТУ. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігінің 2002.04.25. N 24 бұйрығымен .
6-1. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарының 50-ден аса атаулары шығарылған кезде тендерді өткізу туралы ақпараттық хабарлама осы Нұсқаулықтың 6-тармағының 3) тармақшасынсыз жарияланады.
Бұл жағдайда конкурсты ұйымдастырушы номенклатура, ең аз көлем, кесімді баға және шығару шарттары кіретін тауар туралы мәліметті уәкілетті жеткізушіге тікелей ұсынады.
Ескерту: 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 11 мамырдағы N 40 бұйрығымен .

2. Подготовка к проведению тендеров
4. Для подготовки и проведения тендера и определения победителя уполномоченный орган формирует тендерные комиссии. Комиссия должна состоять не менее чем из трех человек. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по гос.материальным резервам МЧС РК от 30 июня 2005 года N 66 .
5. Секретарь тендерной комиссии предоставляет претендентам тендерную документацию, принимает от претендентов пакет документов, ведет регистрацию поступивших тендерных заявок, проверяет поступление гарантийного взноса, подготавливает таблицу предложений участников тендера, оформляет протокольное решение заседания тендерной комиссии после его проведения, по итогам тендера готовит и отправляет в адрес всех участников уведомления, в копиях которых делает отметку кому и когда было передано или отправлено это уведомление.
6. Информационное сообщение о проведении тендера должно содержать:
1) наименование и место нахождения организатора тендера;
2) место, дату и время проведения тендера, а также место и срок предоставления тендерных заявок;
3) при проведении тендера по выпуску товара: сведения о товаре, включающие номенклатуру, минимальный объем, цену отсечения и условия выпуска;
4) при проведении тендера на поставку товара: сведения о товаре, включающие необходимый объем, цену отсечения и условия выпуска;
5) место получения тендерной документации;
6) размер гарантийного взноса при поставке товара в государственный резерв.
В случае если в информационном сообщении отсутствует цена отсечения на товар поставляемый в государственный резерв, то сумма гарантийного взноса оплачивается претендентом из расчета рыночной цены товара на день оплаты;
7) порядок и сроки объявления результатов;
8) порядок отказа организатора тендера от его проведения. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 25 апреля 2002 года № 24 V021861_ .
6-1. При выпуске материальных ценностей государственного резерва более 50 наименований, информационное сообщение о проведении тендера публикуется за исключением подпункта 3) пункта 6 настоящей Инструкции.
В этом случае сведения о товаре, включающие номенклатуру, минимальный объем, цену отсечения и условия выпуска предоставляются организатором конкурса непосредственно потенциальному поставщику. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 6-1 - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 11 мая 2004 года N 40 .

7. Тендерді ұйымдастырушы үміткерлерге табыс ететін тендерлік құжаттама Ережелерде белгілеген барлық талаптарға сай болуы және мынадай құжаттардан тұруы қажет:
1) Ережелердің N 1 қосымшасына сәйкес Үміткерлерге арналған нұсқаулық;
2) N 1 қосымшасына сәйкес тендерге қатысуға өтінім нысаны.
8. Тендерге қатысушы санатында тіркелу үшін міндетті шарт - үміткерлердің құжаттар пакетін табыс етуі, оның ішіне мыналар кіреді:
1) белгіленген үлгі бойынша тендерге қатысуға өтінімдер;
2) құрылтай құжаттарының, шаруашылық жүргізуші субъектінің тіркелгені туралы куәліктің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
3) СТН (салық төлеушінің тіркеу нөмірін) растайтыны туралы тиісті салық органының анықтамасы; <*>
4) қатысушының банк деректемелерін және қаржылық жай-күйін растайтын банкінің анықтамасы;
5) уәкілетті адамның жеке басының куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
6) уәкілетті адамға ұйымның сенімхаты;
7) мемлекеттік резервке тауар жеткізудегі кепілдік жарнаның төленгенін растайтын құжат. <*>
Кейінгі тендерлерге тіркелу кезінде күнтізбелік жыл ішінде қатысушы осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсынбайды. Егер күнтізбелік жыл ішінде қатысушының осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген құжаттарында өзгерістер болған жағдайда, ол тендерді ұйымдастырушыға оның қатысушы санатында кейінгі тіркелуі үшін, мұндай өзгерістерді ұсынуға міндетті.
ЕСКЕРТУ. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігінің 2002.04.25. N 24 бұйрығымен .
8-1. Кәсіпкерлік қызметпен айналыспайтын жеке тұлғаны тауарларды шығару жөніндегі тендерге қатысушы ретінде тіркеу үшін үміткер мынадай құжаттарды табыстайды:
1) белгіленген нысан бойынша тендерге қатысуға өтінім;
2) жеке куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасы салық төлеушісі куәлігінің көшірмесі.
Келесі тендерлерде тіркелген кезде қатысушы осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды тапсырмайды. Егер күнтізбелік жыл ішінде тұрақты қатысушының осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарында өзгерістер пайда болса, онда ол өзін әрі қарай қатысушы ретінде тіркеуі үшін тендерді ұйымдастырушыға сол өзгерістерін тапсыруға міндетті.
ЕСКЕРТУ. 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрлігінің мемлекеттік материалдық резервтер комитеті мемлекеттік мекемесі Төрағасының 2005 жылғы 30 маусымдағы N 66 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.

7. Тендерная документация, предоставляемая Организатором тендера претендентам, должна отвечать всем требованиям, установленным Правилами и состоять из следующих документов:
1) Инструкция для претендентов в соответствии с Правилами приложения N 1;
2) формы заявки на участие в тендере согласно приложению N 2.
8. Обязательным условием для регистрации в качестве участника в тендере является предоставление претендентами пакета документов, который включает:
1) заявки на участие в тендере по установленной форме;
2) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, свидетельства о регистрации хозяйствующего субъекта и статистической карточки;
3) справку соответствующего налогового органа о подтверждении РНН (регистрационного номера налогоплательщика);
4) справку банка, подтверждающую банковские реквизиты и финансовое состояние участника;
5) нотариально засвидетельствованную копию удостоверения личности уполномоченного лица;
6) доверенность организации уполномоченному лицу;
7) документы, подтверждающие внесение гарантийного взноса при поставке товара в государственный резерв.
При регистрации на последующих тендерах, в течение календарного года, участник не предоставляет документы, указанные в п.п. 2 настоящего пункта. В случае если в течение календарного года у участника произойдут изменения в документах, указанных в п.п. 2 настоящего пункта, то он обязан предоставить Организатору тендера такие изменения для дальнейшей регистрации его в качестве участника (выписка из государственного реестра юридического лица). <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным материальным резервам от 25 апреля 2002 года № 24 V021861_ .
8-1. Для регистрации физического лица, не занимающегося предпринимательской деятельностью, в качестве участника в тендере по выпуску товаров является предоставление претендентом следующих документов:
1) заявка на участие в тендере по установленной форме;
2) нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности;
3) копия свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан.
При регистрации на последующих тендерах, участник не предоставляет документы, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта. В случае, если в течение календарного года у постоянного участника произойдут изменения в документах, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, то он предоставляет организатору тендера такие изменения для дальнейшей регистрации его в качестве участника. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 8-1 - приказом Председателя Комитета по гос.материальным резервам МЧС РК от 30 июня 2005 года N 66 .

9. Үміткер өтінімнің түпнұсқасын әзірлесін және ұсынсын. Конкурстық өтінімнің түпнұсқасы және барлық көшірмелері жуылмайтын сиямен жазылады, үміткер қолын қояды және ұранмен жеке конвертке салынады.
10. Тендерлік өтінімдер Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік не орыс тілдерінде жасалып, табыс етілуі мүмкін.
Конкурстық өтінімді үміткер нөмірленген беттермен және соңғы беті оның қолымен, ал заңды тұлға - мөрмен куәландырылып, тігілген түрде ұсынады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрлігінің мемлекеттік материалдық резервтер комитеті мемлекеттік мекемесі Төрағасының 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 37 Бұйрығымен.
11. Тендерге қатысу үшін талап етілген құжаттар пакетін қатысушы Ұйымдастырушыға тек қана қолма-қол тапсыру керек.
12. Тендерге қатысушылардың өтінімін тіркеу ақпараттық хабар жарияланған күннен басталып, тендер өткізуден бір сағат бұрын аяқталады.
13. Тіркелген тұлға тендерге қатысушы мәртебесін иеленеді.
14. Нарықтық бағасы жылдам көтерілуі не түсуі мүмкін тауарлардың бағасы ақпараттық хабарламада көрсетілмейді. Мұндай жағдайда тендерді Ұйымдастырушы сондай тауарлардың бағасы бойынша алғы шарттарды қосымша құжаттамаға (кестеге) енгізеді және тендер өткізілетін жерде оны өткізу басталудан бес сағат бұрын мерзімде тендерге қатысушыларға береді.
15. Тендер басталудан бір сағат бұрын қатысушы тендерге қатысудан бас тарта алады Мұндай жағдайда төлеген кепілдік жарнасы оған қайтарылуға тиіс.
16. Ұйымдастырушы тендер басталуынан бір күн бұрын тендер өткізуден бас тарта алады және бас тартқан күннен 10 (он) жұмыс күні ішінде төлеген кепілдік жарнасын қатысушыға қайтаруға тиіс.
17. Мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды жаңарту, алмастыру не броньнан шығару тәртібімен шығару жөніндегі тендерді өткізуге дейін қатысушы тауардың сапалық жағдайына және оның ГОСТ (немесе өзге стандарттар) талаптарына сәйкестігіне сараптама жасай алады. Ондай сараптамаға байланысты шығындар қатысушы тарапына жатады.
3. Тендерді өткізу тәртібі
18. Егер тендерлік комиссия өзгеше белгілемесе, тендерлік комиссияның отырысы қатысушыларсыз өткізіледі.
19. Тендер басталған мезетте тендерлік комиссия хатшысында, өтінім берген қатысушылардың кепілдік жарналары сомасының тендерді
Ұйымдастырушының есеп айырысу шотына түскендігін растайтын құжаттар болуы қажет.
20. Тендерлік өтінімдермен танысу және қатысушылардың тендерлік ұсыныстарын жариялау жүргізіледі. Тендерлік комиссия қатысушылардың ұсыныстарын зерттеуден және бағалаудан кейін, алғы шарттармен салыстырғанда шарт жасасудың қолайлы жағдайларын ұсынған жеңімпазды анықтайды.

9. Претендент должен подготовить и представить оригинал конкурсной заявки. Оригинал должен быть отпечатан или написан несмываемыми чернилами, подписан претендентом и может быть запечатан в отдельный конверт и под девизом.
10. Тендерные заявки могут быть составлены и представлены на государственном либо русском языках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках.
Конкурсная заявка представляется претендентом в прошитом виде, с пронумерованными страницами и последняя страница заверяется его подписью, а для юридического лица - печатью. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - приказом Председателя Комитета по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям РК 14 апреля 2005 года N 37 .
11. Пакет требуемых документов для участия в тендере должен быть представлен претендентом Организатору только нарочно.
12. Регистрация участников тендера начинается со дня публикации информационного сообщения и прекращается за один час до проведения тендера.
13. Лицо, прошедшее регистрацию, приобретает статус участника тендера.
14. Цена отсечения на товары, рыночная цена которых может резко повышаться либо падать, не указывается в информационном сообщении. В этих случаях Организатор тендера включает исходные условия по ценам (цены отсечения) таких товаров в дополнительную документацию (таблицу) и передает участникам в месте его проведения в срок не позднее, чем за пять часов до начала тендера.
15. Участник вправе отказаться от участия в тендере не позднее, чем за один час до его проведения. В этом случае внесенный им гарантийный взнос возвращается.
16. Организатор вправе отказаться от проведения тендера не позднее, чем за один день до его начала, и обязан возвратить гарантийный взнос участнику в течение 10 рабочих дней со дня такого отказа.
17. До проведения тендера по выпуску материальных ценностей из государственного резерва в порядке освежения, замены либо разбронирования, участник вправе провести экспертизу по качественному состоянию и соответствию товара требованиям ГОСТа (или иным стандартам). Расходы, связанные с проведением такой экспертизы, относятся на участника.
3. Порядок проведения тендера
18. Заседания тендерной комиссии проходят в отсутствии участников, если иное не будет установлено тендерной комиссией.
19. На момент начала тендера секретарю тендерной комиссии необходимо иметь документы, подтверждающие поступление суммы гарантийных взносов от участников, подавших заявку, на расчетные счета Организатора тендера.
20. На тендере производится ознакомление с заявками и оглашение тендерных предложений участников. После анализа и оценки предложений участников тендерная комиссия определяет победителя тендера, предложившего лучшие для организатора тендера, по сравнению с исходными, условия заключения договора.

21. Тендерлік өтінімдерді қарау, бағалау және салыстыру кезінде, оларды қарауды жеңілдету үшін комиссия қатысушыдан өтінімнің мазмұнына түсінік беруді сұрауы мүмкін.
22. Тауар шығару жөніндегі тендерді өткізуде өтінімді қанағаттандыру өлшемі болып мыналар танылады:
1) кесімді бағадан төмен емес баға;
2) қолайлы төлеу шарттары, яғни қаржы және өзге тәуекелдіктер болмауы;
3) шығару шарттарына сәйкестік.
23. Тауар жеткізуге тендерді өткізуде өтінімді қанағаттандыру өлшемі болып мыналар танылады:
1) кесімді бағадан төмен емес баға;
2) тауар сапасының қажетті стандарттарға және нормаларға сәйкестігі;
3) тауар жеткізу шарттарына сәйкестік;
4) тауар жеткізу бойынша қатысушының міндеттемелерін қамтамасыз етудің қолайлы шарттары;
Отандық тауар өндірушілер өздері өндірген тауарды жеткізуге, бағасына және төлеуге тең шарттар кезінде басқа қатысушылардың алдында артықшылыққа ие.
24. Бір ғана қатысушының болуы тендер болмайды деп тануға негіз болмайды.
25. Тендерлік өтінімдерді қарау кезінде, бірінші кезекте мынадай:
1) тауар шығару жөніндегі тендерде - неғұрлым жоғары өтінім бағасын, сондай-ақ тауар үшін есеп айырысудың ең жақсы шартын ұсынған;
2) тауар жеткізу тендерінде - неғұрлым төмен баға мен тиімді жеткізу шартын ұсынған өтінімдер қанағаттандырылады.
26. Тендерлік комиссия шарт жасасудың жағдайларын: шығару кезінде тауар бағасын көтеруді не жеткізу кезінде оны түсіруді, жеткізу және төлем жағдайларын өзгертуді қатысушыларға ұсынуға құқылы - олар қабылдауы не шарт жасаудан бас тартуы мүмкін.
27. Тендерлік комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының жай көпшілік даусымен қабылданады. Дауыс беру жолын (ашық, жабық) тендерлік комиссия анықтайды.
28. Тендерлік комиссияның шешіміне заңдарда белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
29. Тендер қорытындысы хаттама түрінде ресімделеді. Тендер қорытындысы туралы хаттама тендер өткізілген күні жасалады.
30. Тендерді ұйымдастырушы тендер өткізген күннен бастап, 3(үш) жұмыс күні ішінде тендерге қатысушыларды олардың өтінімдерін қарау нәтижелері туралы жазбаша (қолма-қол, факспен немесе поштамен) хабардар етеді.
31. Тендерді ұйымдастырушының өтінімі қанағаттандырылған қатысушыға жіберілетін хабарламасында, тендерлік комиссия ұсынған шарт жасасу жағдайлары туралы ақпарат, шартқа қол қою үшін қажетті құжаттар тізбесі, шартқа қол қою мерзімдері, байланыс телефондары және тендерді ұйымдастырушының мекен-жайы, сондай-ақ тендерге қатысушыға пайдалы өзге ақпарат қамтылуы тиіс.
32. Тендерлік комиссия қатысушыны жеңімпаз деп анықтаған жағдайда, ол тендер өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тендерді ұйымдастырушымен шарт жасасуға міндетті. Тендерлік комиссия жеңімпаз деп анықтаған қатысушы шартқа қол қоюдан бас тартқан жағдайда, оған кепілдік жарна қайтарылмайды.

21. При рассмотрении, оценке и сопоставлении тендерных заявок комиссия может просить участника разъяснить содержания заявки, с тем, чтобы облегчить их рассмотрение.
22. Критериями удовлетворения заявки при проведении тендера по выпуску товара являются:
1) цена не ниже цены отсечения;
2) лучшие условия оплаты, то есть отсутствие финансовых и иных рисков;
3) соответствие условиям выпуска.
23. Критериями удовлетворения заявки при проведении тендера на поставку товара являются:
1) цена - не выше цены отсечения;
2) соответствие качества товара, необходимым стандартам и нормам;
3) соответствие условиям поставки товара;
4) лучшие условия обеспечения обязательства участника о поставке товара.
Отечественные товаропроизводители имеют преимущество перед другими участниками при равных условиях поставки, цены и оплаты за производимый ими товар.
24. Наличие единственного участника не является основанием для признания тендера несостоявшимся.
25. При рассмотрении тендерных заявок в первую очередь удовлетворяются те заявки, которые содержат:
1) в тендере по выпуску товаров - наиболее высокие цены заявок, а также наилучшие условия оплаты товара;
2) в тендере на поставку товаров - наиболее низкую цену и лучшие условия обеспечения обязательства участника о поставке товара.
26. Тендерная комиссия вправе предложить участникам изменение условий заключения договора: повышение цены на товар при выпуске или ее снижение при поставке, условия поставки и оплаты, которые они могут принять либо отказаться от заключения договора.
27. Решение тендерной комиссии принимается простым большинством голосов от общего числа членов тендерной комиссии. Способ голосования (открытое, закрытое) определяется тендерной комиссией.
28. Решение комиссии может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
29. Итоги тендера оформляются в виде протокола. Протокол об итогах тендера составляется в день проведения тендера.
30. Организатор тендера письменно (нарочно, факсом или по почте) уведомляет участников тендера о результатах рассмотрения их заявки в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения тендера.
31. Уведомление Организатора тендера, отправляемое участнику, чья заявка была удовлетворена, должно содержать информацию об условиях заключения договора, перечень документов, необходимых для подписания договора, сроки подписания договора, контактные телефоны и адрес Организатора тендера, а также иную информацию, полезную для участника тендера.
32. В случае определения тендерной комиссией участника победителем, он обязан заключить договор с Организатором тендера в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня проведения тендера. При уклонении участника, определенного тендерной комиссией победителем, от подписания договора гарантийный взнос ему не возвращается.

33. Өтінімі қанағаттандырылмаған қатысушының кепілдік жарнасы тендер өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күн ішінде қайтарылады.
34. Кепілдік жарнаның сомасына оның тендерді Ұйымдастырушыда болған кезеңінде өсім есептелмейді.
4. Қорытынды ережелер
35. Тендерге қатысушының қанағаттандырылмаған өтінімі оның жазбаша үндеуі бойынша, келесі тендерде қаралуы мүмкін.
36. ҚР Мемлекеттік материалдық резервінен тауарларды шығару тауарды шеттету туралы шарт жағдайларына сәйкес олардың құны ақшалай толық төленген соң не Қазақстан Республикасы заңнамалары талаптарын сақтай отырып банкі кепілдігі, шығарылатын құндылықтар сомасына аккредитив қойылған соң жүргізіледі.
37. Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервіне тауар жеткізу тауар жеткізу шарты жағдайларына сәйкес, тендерлік комиссия шешімі негізінде жүргізіледі.
38. Республикалық бюджеттен алынған қаражат бөлігінде тауар жеткізу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу жөніндегі
заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
N 2 Қосымша
Тендерге қатысуға
ӨТІНІМ
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
төлқұжатының мәліметі)
атынан______________________________________________________________
(тендерде компанияның мүддесін білдіретін уәкілетті адамның тегі,
аты, әкесінің аты, қызметі, жұмыс орны)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік материалдық резервінің тауарларын
шығару және жеткізу жөніндегі тендерлерге  қатысушыларға арналған
Нұсқаулықпен танысып, ______ ж. "____" ____________ өткізілетін
тендерге қатысуға ниет білдіреді және
1. САТЫП АЛУДЫ            2. ЖЕТКІЗУДІ
____________________________________
(керек емесін сызып тасталсын)
жүзеге асыруды ұсынады
Атауы            өл-м бірлігі   ұс-н баға    мөлшері    сомасы
1)__________________  _____________  ____________  __________ ______
_____________________________________________________________ сомаға
(сома жазумен)
2)__________________  _____________  ____________  __________ ______
_____________________________________________________________ сомаға
(сома жазумен)
3)___________________  _____________  ____________  _________ ______
_____________________________________________________________ сомаға
(сома жазумен)
4)___________________  _____________  ____________  __________ _____
_____________________________________________________________ сомаға
(сома жазумен)
_______________________________________________________ жалпы сомаға
(сома цифрлармен және жазумен)
Қосымша шарттарды ұсынамыз (егер олар бар болса тізіп көрсетілсін):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(сома цифрлармен және жазумен)
________________________   мөлшеріндегі  кепілдік  жарна  тендерді
Ұйымдастырушының шотына аударылды. Кепілдік жарнаның аударылғандығы
туралы растау осы өтінімге қоса беріледі (растау міндетті түрде).
______ ж. "____" ____________ N __________________ төлем құжаты
Біздің өтінімді тендерлік комиссия қанағаттандырған жағдайда, тендер
өткізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тауарды жеткізу
шартын (тауарды шеттету туралы шартты) жасауға міндеттенеміз.
Сатып алынатын тауардың сапасы бойынша реніш-талабымыз жоқ. Осы
өтінімге қол қоюмен тендерлік құжаттамамен яғни Нұсқаулықпен және
осы өтініммен анықталған біз үшін орындалуы міндетті ережелермен танысқандығымызды  растаймыз. Сондай-ақ өтінімдегі көрсетілген
ақпараттың дұрыстығына кепілдік береміз.
Пошталық мекен жай: __________, тел.: ____________, факс: ________
(индекс, облыс, қала, көше үйдің N, пәт.N)
Банкілік деректемелер және қатысушы туралы басқа да ақпараттар:
СТН _________________   СЖК(е/ш) ________________  БЖК(ФАА)________
Банк________________________________________________________________
____________________________________________   ___________________
(қызметі, тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны)        (қолы)
Өтінім толтырылған мерзім: ____ ж. "____"_____________        М.О.
____________________________________________________________________
КӨРСЕТІЛГЕН БАРЛЫҚ ТАРМАҚТАРДЫ ТОЛЫҚ ТОЛТЫРУ, АНЫҚ ҚОЛ
ҚОЮ ЖӘНЕ МӨР ТАҢБАСЫ МІНДЕТТІ ТҮРДЕ, КЕРІ ЖАҒДАЙДА ӨТІНІМ
ЖАРАМСЫЗ ДЕП САНАЛАДЫ!!!    ____________________________________________________________________

33. Участнику, чья заявка была отклонена, гарантийный взнос возвращается в течение десяти рабочих дней со дня проведения тендера.
34. Проценты на сумму гарантийного взноса за период его нахождения у Организатора тендера не начисляются.
4. Заключительные положения
35. Заявка участника, отклоненная на тендере, по его письменному обращению может быть рассмотрена на следующем тендере.
36. Выпуск товара из государственного материального резерва РК производится в соответствии с условиями договора об отчуждении товара после оплаты их стоимости в денежном выражении или выставления банковских гарантий, аккредитивов на сумму выпускаемых ценностей, с соблюдением требований законодательства РК.
37. Поставка товара в государственный материальный резерв РК производится в соответствии с условиями договора на поставку товара, на основании решения тендерной комиссии.
38. В части средств, полученных из республиканского бюджета, поставка товара осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Приложение N 2
Заявка
на участие в тендере
__________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, Ф.И.О., паспортные данные
физического лица)
в лице____________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, место работы, лица уполномоченного представлять
интересы компании на тендере)
ознакомившись с Инструкцией для участников тендера по выпуску (в порядке
освежения, замены и разбронирования) и поставке товаров государственного
материального резерва Республики Казахстан, желает принять участие на
тендере, который состоится "_______"_______________ _______ г. и
предлагает осуществить:
1. Покупку       2. Поставку
_________________________________
(ненужное зачеркнуть)
Наименование        ед. изм.    пред. цена    кол-во        сумма
_______________________________________________________________________
1. ____________________________________________________________________
На сумму________________________________________________________________
(сумма прописью)
2.______________________________________________________________________
На сумму________________________________________________________________
(сумма прописью)
3._______________________________________________________________________
На сумму__________________________________________________________________
(сумма прописью)
4. _______________________________________________________________________
На сумму__________________________________________________________________
(сумма прописью)
На общую сумму ___________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Предлагаем дополнительные условия (если таковые имеются, перечислить):
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Гарантийный взнос в размере_______________________________________________
(сумма цифрами и прописью) перечислен на счет Организатора тендера. Подтверждение о перечислении гарантийного взноса прилагается к настоящей заявке (подтверждение обязательно):
Платежный документ N______ от "______"________________ __________ г.
В случае удовлетворения тендерной комиссией нашей заявки, обязуемся заключить договор на поставку (договор об отчуждении товара) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня проведения тендера.
Претензий по качеству покупаемого товара не имеем. Подписанием настоящей заявки подтверждаем ознакомление и обязательность для нас выполнения положений, установленных тендерной документацией, то есть Инструкцией и настоящей заявкой. Также гарантируем достоверность информации указанной в заявке.
Почтовый адрес:__________________________, тел.: _______________, факс:
(индекс, область, город, улица, N дома, N кв.)
Банковские реквизиты и прочая информация об участнике:
РНН________________ ИИК (р/с)______________БИК (МФО)_________________
Банк__________________________________________________________________
__________________________________________________  _______________________
(должность, Ф.И.О., место работы)                      (подпись)
Дата заполнения заявки: "_______"_________ _________ г.       М.П.
Полное заполнение всех указанных пунктов, четкая подпись и оттиск     печати обязательны, в противном случае заявка считается не действительной!!!