Көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған жүргізушілердің жүргізуші куәліктерін есепке алудың, сақтаудың және берудің тәртібін бекіту туралы
Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 25 наурыздағы N 248 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 11 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1458. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 30 қазандағы № 629 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 30.10.2013 № 629 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" K010155_ Қазақстан Республикасы Кодексінің нормаларын іске асыру және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі жол полициясының қызметін заңнамаға сәйкестендіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған жүргізушілердің жүргізуші куәліктерін есепке алудың, сақтаудың және берудің тәртібі бекітілсін.
2. Астана қаласы ІІБ-нің, Алматы қаласы ІІББ-нің, облыстардағы ІІББ-ІІБ-нің бастықтары жол полициясы бөлімшелері жеке құрамының осы Тәртіпті оқып-үйренуін және бұлжытпай орындауын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі И.И. Оттоға және Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Жол полициясы департаментінің бастығы Н.Т. Мырзабековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде  мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі -
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-майор
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 ж. 25 наурыз N 248
бұйрығымен бекітілген
Жүргізушілердің, көлік құралдарын жүргізу құқығынан айырылған
адамдардың жүргізуші куәліктерін есепке алу, сақтау және
қайтарып беру
ЕРЕЖЕСІ
1. Жүргізу құқығынан айыру туралы түскен шешім мен алынған жүргізуші куәлігімен бірге, жол полициясының емтихандық бөлімшелердегі "Көлік құралдарын жүргізу құқығынан айырылған жүргізушілерді тіркеу" журналына әкімшілік жаза салынған көлік құралдарына қатысты категориялары көрсетіліп тіркеледі.
2. Көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыру мерзімі біткенше жүргізуші куәлігі сот шешімімен бірге жол полициясының емтихандық бөлімшелердегі жеке мөрленетін темір шкафтарда сақталады.
3. Көлік құралдарын жүргізу құқығынан айырылған адамдарға теориялық және тәжірибелік емтихандарды тапсырғаннан кейін жүргізуші куәліктері беріледі. Осы тәжірибелік емтихан жүргізушінің жүргізу құқығынан айырылған жоғары категориялы көлік құралында қабылданады.

Об утверждении Правил учета, хранения и выдачи водительских удостоверений водителей, лишенных права управления транспортными средствами
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 марта 2001 года N 248 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2001 года N 1458. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2013 года № 629
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 30.10.2013 № 629 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации норм Кодекса Республики Казахстан K010155_ "Об административных правонарушениях" и приведения деятельности дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в соответствие с законодательством приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета, хранения и выдачи водительских удостоверений водителей, лишенных права управления транспортными средствами.
2. Начальникам УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД - УВД областей
обеспечить изучение и неукоснительное исполнение настоящих Правил личным
составом подразделений дорожной полиции.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-Министра внутренних дел генерал-майора полиции Отто И.И. и начальника
Департамента дорожной полиции МВД Республики Казахстан полковника полиции
Мурзабекова Н.Т.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной
регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан-
Командующий внутренними войсками
генерал-майор
Утверждены
приказом
МВД Республики Казахстан
от 25.03.2001 г. N 248
Правила
учета, хранения и выдачи водительских
удостоверений водителей, лишенных права
управления транспортными средствами
1. Поступившие постановления о лишении права управления с изъятыми водительскими удостоверениями регистрируются в журнале "Регистрации водителей лишенных права управления транспортными средствами" экзаменационных подразделений дорожной полиции с указанием категории транспортного средства, в отношении которой наложено административное взыскание.
2. До истечения срока лишения права управления транспортными средствами изъятые водительские удостоверения совместно с постановлениями судьи хранятся в экзаменационных подразделениях дорожной полиции в отдельных опечатываемых металлических шкафах.
3. Возврат водительских удостоверений лицам, лишенным права управления транспортными средствами производится после сдачи теоретического и практического экзаменов. При этом практический экзамен принимается на транспортном средстве высшей категории, права на управление которой водитель был лишен.

4. Белгілі категориялы көлік құралын жүргізу құқығынан айырылған жағдайда:
1) тесу жолымен алынған жүргізуші куәлігінде азаматтың қай көлік құралы категориясын жүргізу құқығынан айырылса, сол категорияның рұқсат белгісі жойылып, иесінің қалауы бойынша берілетін жаңа куәлікке әкімшілік жаза салынған көлік құралының категориясына рұқсат белгі берілмейді ("Ерекше белгілер" тарауына қайта берілген жүргізуші куәлігіне КҚ-ның "___" категориясын жүргізу құқығынан 200__ жылғы "___" ______________ дейін айырылған деген жазу енгізіледі).
2) айыру мерзімі өткеннен кейін:
тесілген жүргізушілік куәлік жалпы негізде ауыстырылады;
алынып қойылған куәліктің орнына ауыстырылған куәлікті тапсырғанда алғашқы жүргізуші куәлігі иесіне қайтарылады.
5. "Көлік құралдарын жүргізу құқығынан айырылған жүргізушілерді тіркеу" журналына алынған жүргізуші куәлігін қайтару мерзімі туралы белгі қойылады.
6. Көлік құралдарын жүргізу құқығынан айырылған жүргізушілерге жүргізуші куәлігін қайтарып беруге негіз болған (Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1998 жылғы 27 ақпандағы N 53 V980496_ бұйрығымен бекітілген уақытша нұсқаулыққа 11-қосымша) теориялық және тәжірибелік емтиханның өткізілгендігі туралы бағалары көрсетілген жолдама, сот шешімі және алынған куәлікке ауыстырылып берілген жүргізуші куәлігі) құжаттарды жеке
томға тігіліп, бау өткізіліп, нөмірленеді және белгіленген тәртіп бойынша
мөрленіп, ішкі істер органдары бөлімшелерінің іс жүргізуін реттейтін
нормативтік кесімдерге байланысты сақталады және жойылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Жол полициясы департаменті
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

4. В случае лишения лица права управления транспортными средствами определенной категории:
1) в изъятом водительском удостоверении путем просечки производится аннулирование разрешающей отметки той категории транспортного средства, права на управления которой гражданин был лишен либо, по желанию владельца, выдается новое водительское удостоверение без разрешающей отметки категории транспортного средства, в отношении которой наложено административное взыскание (в раздел "Особые отметки" вновь выданного водительского удостоверения вносится запись "Лишен права управления ТС категории "__" на срок до "___"_______200__г.");
2) после окончания срока лишения:
водительское удостоверение с произведенными просечками обменивается на общих основаниях;
по предоставлению водительского удостоверения, выданного взамен изъятого, прежнее водительское удостоверение возвращается владельцу.
5. В журнале "Регистрации водителей лишенных права управления транспортными средствами" проставляется отметка о дате выдачи изъятого водительского удостоверения.
6. Документы, послужившие основанием выдачи водительских удостоверений водителей, лишенных права управления транспортными средствами (направление (приложение 11 к временной инструкции, утвержденной приказом МВД Республики Казахстан от 27.02.98 г. N 53 V980496_ ), с отметками о проведении теоретического и практического экзаменов, постановление судьи и водительское удостоверение, выдаваемое взамен изъятого), подшиваются в отдельные тома, прошнуровываются,
нумеруются и опечатываются в установленном порядке, хранятся и
уничтожаются в соответствии с нормативными актами, регламентирующими
делопроизводство в подразделениях органов внутренних дел.
Департамент дорожной полиции
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Абрамова Т.М.)