Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 3 шiлдедегi N 159 қаулысымен бекiтiлген Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 14 ақпандағы N 34 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 18 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1469. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 78 Қаулысымен.
Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.09.27 № 78 (4-тармақты қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының банк жүйесiндегi ақша қозғалысына жан-жақты талдау жасау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 3 шiлдедегi N 159 қаулысымен бекiтiлген Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру ережесiне V990906_ өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру ережесiн бекiту туралы" 1999 жылғы 3 шiлдедегi N 159 қаулысымен бекiтiлген Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына, екiншi деңгейдегi банктерге және "Казпочта" ашық акционерлiк қоғамына жiберсiн.
3. Ақпарат технологиясы департаменті (Денисов Ю.Л.) тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді пысықтасын және оны 2001 жылдың 12 наурызында өндірістік пайдалануға енгізуді қамтамасыз ететін болсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 14 ақпандағы
N 34 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының

О внесении изменений и дополнений в Правила составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июля 1999 года № 159
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 февраля 2001 года № 34. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2001 года № 1469. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 78.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2010 № 78 (вводится в действие с 01.04.2011).
В целях проведения всестороннего анализа движения денег в банковской системе Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в V990906_ Правила составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июля 1999 года N 159, и ввести их в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в Правила составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июля 1999 года N 159 "Об утверждении Правил составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей";
2) в пятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Правила составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и открытого акционерного общества "Казпочта".
3. Департаменту информационных технологий (Денисов Ю.Л.) обеспечить доработку соответствующего программного обеспечения и ввести его в промышленную эксплуатацию 12 марта 2001 года.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 14 февраля 2001 г. N 34
Изменения и дополнения в Правила составления
и представления отчета по распределению платежного
оборота по способам безналичных платежей,
утвержденные постановлением Правления Национального

1999 жылғы 3 шiлдедегi N 159 қаулысымен бекiтiлген
Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын
бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру ережесiне
өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 3 шiлдедегi N 159 қаулысымен бекiтiлген аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру ережесiне V990906_ мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1-тармақтағы: "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi филиалдарының" деген сөздер "екiншi деңгейдегi банктердiң және "Казпочтабанк" ашық акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - банктер)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банктер аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу бойынша есептi бөлiмшеге келесi есеп беретiн айдың 15-iнен кешiктiрмей электрондық байланыс арналары бойынша электронды форматпен тапсырады (N 1 қосымша, N 2 қосымша және N 3 қосымша).".
3. 3-тармақтағы "Ұлттық Банктiң филиалына" деген сөздер "бөлiмшеге"
деген сөзбен ауыстырылсын.
4. 4, 5 және 6-тармақтар алынып тасталсын.
5. 7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу бойынша есеп
Қазақстан Республикасының төлем жүйесiне және облыстарына қатысты
Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын төлем құжаттарын және
төлемдердi жүзеге асыру тәсiлдерiн көрсетуге арналған.".
6. 8-тармақ мынадай тармақшалармен толықтырылсын:
"Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу бойынша есеп
мыналарды пайдалана отырып төлемдер мен ақша аударымдарының санын және
сомасын көздеуi тиiс:
1) Вексельдер;
2) Төлем ордерлерi;
3) Банктiк есепшот ашпай аударым жасау;
4) Ақша аударуға арналған өтiнiш;
5) Халықаралық почта аударымдары;
6) Аккредитивтер.".
7. 9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) төлем жүйесiнiң түрлерi бойынша төлем айналымын бөлу: Ақша аударудың банкаралық жүйесi, Бөлшек төлем жүйесi, Iшкi банк жүйесi, бiр-бiрiне ашқан корреспонденттiк есепшоттар арқылы банктер арасында жүзеге асатын төлем".
8. Мынадай редакциядағы 9-1 және 9-2 тармақтармен толықтырылсын:
"9-1. Iшкi банктiк iшкi аймақтық төлемдерге банк iшiндегi төлем бастамашыларының нұсқауларымен жүргiзiлген банктiң (филиалдың, операция залын) iшкi облыстық төлемдерi, сондай-ақ бiр облыстың банк филиалдарының арасындағы, оған қоса бiр облыстың банкi мен клиентi арасындағы төлемдер жатады.
9-2. Iшкi банктiк аймақаралық төлемдерге iшкi банктiк жүйе бойынша төлем бастамашыларының нұсқауларымен жүргiзiлген банктiң облысаралық төлемдерi, Қазақстан Республикасының облыстары арасындағы, оған қоса банк пен клиент арасындағы облысаралық төлемдер жатады.".

Банка Республики Казахстан N 159 от 3 июля 1999 года
В Правила составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан N 159 от 3 июля 1999 года V990906_ "Об утверждении Правил составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей", внести следующие изменения и дополнения:
1. В пункте 1 слова "филиалами Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "банками второго уровня и открытым акционерным обществом "Казпочта" (далее - банки)".
2. Пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Банки представляют в подразделение отчет по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей в электронном формате по электронным каналам связи не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным месяцем (Приложение N 1, Приложение N 2 и Приложение N 3).".
3. В пункте 3 слова "филиал Национального Банка" заменить словом
"подразделение".
4. Пункты 4, 5 и 6 исключить.
5. Пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Отчет по распределению платежного оборота по способам безналичных
платежей предназначен для отражения используемых на территории Республики
Казахстан платежных документов и способов осуществления платежей в разрезе
платежных систем и областей Республики Казахстан.".
6. Пункт 8 дополнить следующим:
"Отчет по распределению платежного оборота по способам безналичных
платежей также должен предусматривать количество и сумму платежей и
переводов денег с использованием:
1) Векселя;
2) Платежные ордера;
3) Переводы без открытия банковского счета;
4) Заявление на перевод денег;
5) Международные почтовые переводы;
6) Аккредитивы.".
7. Подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) распределение платежного оборота по видам платежных систем: Межбанковская система переводов денег, Система розничных платежей, Внутрибанковская система, платежи между банками, осуществляемые через корреспондентские счета, открытые друг у друга";
8. Дополнить пунктами 9-1 и 9-2 в следующей редакции:
"9-1. К внутрибанковским внутрирегиональным платежам относятся внутриобластные платежи банка, проведенные по указаниям инициаторов платежа внутри банка (филиала, операционного зала), а также между филиалами банка одной области, включая платежи между банком и клиентом одной области.
9-2. К внутрибанковским межрегиональным платежам относятся межобластные платежи банка, проведенные по указаниям инициаторов платежа по внутрибанковской системе, между областями Республики Казахстан, включая межобластные платежи между банком и клиентом.".

9. 10-тармақ мынадай редакциядағы сөйлеммен толықтырылсын:
"10. Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу бойынша есеп жасау кезiнде әр бағанда орындауға қабылданған құжаттарда көрсетiлген саны және сомасы көрсетiледi. Бұл орайда шетел валютасымен орындауға қабылданған құжаттар банктiң ақы төлеген кездегi бағамы бойынша теңгемен көрсетiледi.".
10. 11-тармақтың:
бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын: "Есеп мәлiметтерiнде банк клиент және банк төлемi бойынша бөлек орындаған банктердiң төлем жүйесiнде жүргiзген төлемдерiнiң саны және сомасы көрсетiлуi тиiс."
үшiншi бөлiгiндегi "банкте ашылған" деген сөздер "банктiк есепшот ашпай аударым жасауды қоса алғанда банкте ашылған" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 13-тармақтағы:
"төлем құжаттарының транзакциялары мен сомасының жалпы мөлшерi көрсетiледi" деген сөздер "төлем құжаттарының жалпы саны мен сомасы көрсетiледi" деп жазылсын.
12. Мынадай редакциядағы 15-1, 15-2, 15-3, 15-4, 15-5 және 15-6 тармақтармен толықтырылсын:
"15-1. Вексельдер бойынша есеп жасаған кезде банкте есепке алынған вексельдердiң жалпы саны және сомасы, сондай-ақ өтелген вексельдердiң жалпы саны және сомасы көрсетiледi.
15-2. Төлем ордерлерi бойынша есеп жасаған кезде орындалған төлем ордерлерiнiң жалпы саны және сомасы көрсетiледi.
15-3. Банктiк есепшот ашпай аударым жасау бойынша есеп жасаған кезде
қолма-қол ақша қабылдау үшiн пайдаланылатын есепшот-хабарламалар мен басқа
құжаттар, қолма-қол жарнаға берiлген түбiртектер, хабарландырулар
негiзiнде банк (филиал) жасаған төлем құжаттарының жалпы саны және сомасы
көрсетiледi.
15-4. Ақша аударуға арналған өтiнiштер бойынша есеп жасау кезiнде
банк қабылдаған және орындаған ақша аударуға арналған өтiнiштердiң жалпы
саны және сомасы көрсетiледi.
15-5. Халықаралық почта аударымдары бойынша есеп жасаған кезде
"Western uniоn", "Money gram" жүйелері және басқа да осындай жүйелер
бойынша жүзеге асырылған халықаралық аударымдардың жалпы саны және сомасы
көрсетiледi.
15-6. Аккредитивтер бойынша есеп жасау кезiнде эмитент банктер ашқан
аккредитивтердің жалпы сомасы және сомасы көрсетіледі.".
13. Осы өзгерістер мен толықтыруларға қоса берілген N 1 қосымша жаңа
редакцияда жазылсын (N 1 қосымша).
14. Осы өзгерiстер мен толықтыруларға қоса берiлген редакция N 2
қосымша болып толықтырылсын.
15. Осы өзгерiстер мен толықтыруларға қоса берiлген редакция N 3
қосымша болып толықтырылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 14 ақпандағы
N 34 қаулысымен бекітілген
Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын
бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру
ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларға
N 1 қосымша
Банктің МФО коды ___________
Банктің атауы  _____________
Төлем тәсілі бойынша төлем айналымын бөлу жөнінде есеп
(мың теңге)
___________________________________________________________________________
N !   Облыстардың атауы              !        Төлем тапсырмасы
___!__________________________________!____________________________________

9. Пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. При формировании отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей в каждом столбце отражается количество и сумма, указанная в документах, принятых к исполнению. При этом сумма, указанная в документах, принятых к исполнению в иностранной валюте, отражается в тенге по курсу банка на момент оплаты.".
10. В пункте 11:
в первой части слова "исполненные банком и их филиалами платежные поручения и платежные требования-поручения" заменить словами "количество и сумму платежей проведенных банком в платежных системах";
третью часть после слов "открытого в банке" дополнить словами ", включая переводы без открытия банковского счета.".
11. В пункте 13:
слово "транзакций" исключить;
слово "сумм" заменить словом "сумма".
12. Дополнить пунктами 15-1, 15-2, 15-3, 15-4, 15-5 и 15-6 в следующей редакции:
"15-1. При составлении отчетности по векселям указывается общее количество и сумма векселей, принятых банком к учету, а также общее количество и сумма погашенных векселей.
15-2. При составлении отчетности по платежным ордерам указывается общее количество и сумма исполненных платежных ордеров.
15-3. При составлении отчетности по переводам без открытия банковского счета указывается общее количество и сумма платежных документов, составленных банком (филиалом) на основании квитанций, объявлений на взнос наличными, счетов-извещений и других документов,
используемых для принятия наличных денег.
15-4. При составлении отчетности по заявлениям на перевод денег
указывается общее количество и сумма заявлений на перевод денег принятых и
исполненных банком.
15-5. При составлении отчетности по международным почтовым переводам
указывается общее количество и сумма международных переводов, существенных
по системам "Western uniоn", "Money gram" и другим подобным системам.
15-6. При составлении отчетности по аккредитивам указывается общее
количество и сумма аккредитивов открытых банком-эмитентом.".
13. Приложение N 1 изложить в новой редакции, приложенной к настоящим
изменениям и дополнениям (Приложение N 1).
14. Дополнить Приложением N 2 в приложенной к настоящим изменениям и
дополнениям редакции.
15. Дополнить Приложением N 3 в приложенной к настоящим изменениям и
дополнениям редакции.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к изменениям и дополнениям в Правила
составления и представления отчета
по распределению платежного
оборота, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан
от 14 февраля 2001 г. N 34
Код МФО банка_______________
Наименование банка__________
Отчет по распределению платежного оборота
по способам платежей
(в тыс. тенге)
___________________________________________________________________________
N ! Наименование области ! Платежные поручения
___!__________________________________!____________________________________

1 !                2                 !        3        !         4
___!__________________________________!_________________!__________________
К                   С
___!__________________________________!_________________!__________________
1  Банк бойынша барлығы:
2  Ақтөбе
3  Ақмола
4  Алматы
7  Жамбыл
8  Қарағанды
9  Қызылорда
10  Қостанай
11  Маңғыстау
12  Павлодар
13  Солтүстік Қазақстан
14  Батыс Қазақстан
15  Оңтүстік Қазақстан
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________________
Төлем талап-тапсырмасы        !           Чектер          !Банктік есеп.
______________________________!___________________________!шотты тікелей
Орындалғаны  ! N 2-ші         !Қолма-қол     !Тауар және  !дебеттеу
!картотекадағы   !ақшаны алу    !көрсетілген !
!                !үшін          !қызмет үшін !
!                !              !есеп айырысу!
_____________!________________!______________!____________!________________
5    !  6  !    7   !   8   !   9   !   10 !  11  !  12 !   13  !   14
_______!_____!________!_______!_______!______!______!_____!_______!________
К       С       К       С       К       С     К      С      К       С
_______!_____!________!_______!_______!______!______!_____!_______!________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________________
Төлем карточкалары!    Инкассалық нұсқаулар      !   Төлем ордері
!______________________________!
! Төленгені  ! N 2-ші          !
!            !картотекадағы    !
__________________!____________!_________________!_________________________
15    !   16   !  17  !  18 !   19   !    20  !    21   !     22
_________!________!______!_____!________!________!_________!_______________
К         С       К      С      К         С        К          С
_________!________!______!_____!________!________!_________!_______________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________________
Вексельдер       !Банктік  !Ақша ау. !Халық.  !Аккреди.! Жиынтығы
___________________________!есепшот  !даруға   !аралық  !тивтер  !
Есепке алынғаны ! Өтелгені !ашпай    !арналған !почта   !        !
!          !аударым  !өтініш   !аударым.!        !
!          !жасау    !         !дары    !        !
!          !         !         !        !        !
________________!__________!_________!_________!________!________!_________

1 ! 2 ! 3 ! 4
___!__________________________________!_________________!__________________
К С
___!__________________________________!_________________!__________________
1 Всего по банку:
2 Актюбинская
3 Акмолинская
4 Алматинская
7 Жамбылская
8 Карагандинская
9 Кзылординская
10 Костанайская
11 Мангистауская
12 Павлодарская
13 Северо-Казахстанская
14 Западно-Казахстанская
15 Южно-Казахстанская
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Платежные требования-поручения! Чеки !Прямое дебетова-
______________________________!___________________________!ние банковского
Исполненные ! в картотеке N 2!Для получения !Для расчетов!счета
! !наличных денег!за товары и !
! ! !услуги !
_____________!________________!______________!____________!________________
5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14
_______!_____!________!_______!_______!______!______!_____!_______!________
К С К С К С К С К С
_______!_____!________!_______!_______!______!______!_____!_______!________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Платежные карточки! Инкассовые распоряжения ! Платежный ордер
!______________________________!
! Оплаченные ! в картотеке N 2 !
__________________!____________!_________________!_________________________
15 ! 16 ! 17 ! 18 ! 19 ! 20 ! 21 ! 22
_________!________!______!_____!________!________!_________!_______________
К С К С К С К С
_________!________!______!_____!________!________!_________!_______________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Векселя !Переводы !Заявления!Междуна-!Аккреди-! Итого
___________________________! без !на пере- !родные !тивы !
Принятые к учету!Погашенные!открытия !вод денег!почтовые! !
! !банковс- ! !переводы! !
! !кого сче-! ! ! !
! !та ! ! ! !
________________!__________!_________!_________!________!________!_________

23   !  24  !  25 ! 26 ! 27 ! 28 ! 29 ! 30 ! 31 ! 32! 33 !34 ! 35 ! 36
________________!__________!_________!_________!________!________!_________
К       С      К    С    К    С    К    С    К    С   К   С    К    С
___________________________________________________________________________
Банктің басшысы ______________________ (аты-жөні)
Бас бухгалтер ______________________ (аты-жөні)
Орындаушы ______________________ (аты-жөні) тел.___________
N 1 қосымшаны толтыру тәртiбi
Екiншi деңгейдегi банктер мен "Казпочта" ААҚ төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу жөнiндегi есептi (N 1 қосымша) былайша жасауы қажет:
1. Төлем құжаттары мен төлем жасау тәсiлдерi бағаны Қазақстан Республикасының (бұдан әрi - ҚР) облыстарына қатысты толтырылады, сонымен қатар банктiң, оның филиалдарының және олардың клиенттерiнiң төлемдерi облыстардың тиiстi бағандарында көрсетiледi.
2. С, С - саны және сомасы.
"Төлем тапсырмасы"
Форматтың 3, 4-бағандарында төлем бастамашыларынан банк қабылдаған төлем тапсырмаларының жалпы саны мен сомасы және төлем бастамашысы банк болып табылатын төлем тапсырмалары көрсетiледi.
"Төлем талап-тапсырмасы"
Форматтың 5, 6-бағандарында ақша жiберушi банк орындаған төлем талап-тапсырмаларының жалпы саны мен сомасы, оның iшiнде банкке ұсынылған, орындалған төлем талап-тапсырмалары көрсетiледi. Банктiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi есепшотына ұсынған төлем талап-тапсырмасы бұған кiрмейдi.
Форматтың 7, 8-бағандарында N 2 (клиенттiң) картотекасындағы төлем талап-тапсырмаларының жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Чектер"
Форматтың 9, 10-бағандарында чек берушi банк қабылдаған қолма-қол ақшаны алуға арналған чектiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
Сонымен қатар шетел валютасына эмиссияланған, банк төлеуге қабылдаған жол чектерi банктiң осы чектерге төлем жасаған күнгi бағамы бойынша теңгемен көрсетiлуi қажет.
Форматтың 11, 12-бағандарында чек берушi банктiң чек ұстаушыға тауарлар және көрсетiлген қызметтер үшiн төлеген чектерiнiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Банктiк есепшоттарды тiкелей дебеттеу"
Форматтың 13, 14-бағандарында банктiң тiкелей дебеттеу әдiсiмен есеп айырысуды жүзеге асыру шартына сәйкес жасаған төлемдердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Төлем карточкалары"
Форматтың 15, 16-бағандарында төлем карточкалары жүйесiнде (қолма-қол ақшаны алу бойынша төлем және тауарлар мен көрсетiлетiн қызметке ақы төлеу бойынша төлемдер) жүзеге асырылатын трансакциялардың жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Инкассалық нұсқаулар"
Форматтың 17, 18-бағандарында жiберушi банк төлеген ақшаға инкассалық нұсқаудың жалпы саны мен сомасы көрсетiледi. Банкке ұсынылған, орындалған инкассалық нұсқау да осыған кiредi. Банктiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi есепшотына ұсынылған инкассалық нұсқаулар бұған кiрмейдi. Инкассалық нұсқауларды iшiнара орындаған кезде "Төленген" бағанында банк инкассалық нұсқаулардың нақты төленген сомасының төлем құжаттарының санын көрсетедi.
Сонымен қатар инкассалық нұсқаулардың саны мен қалған сомасы толық төленгенге дейiн "N 2 картотека" бағанында көрсетiледi.

23 ! 24 ! 25 ! 26 ! 27 ! 28 ! 29 ! 30 ! 31 ! 32! 33 !34 ! 35 ! 36
________________!__________!_________!_________!________!________!_________
К С К С К С К С К С К С К С
___________________________________________________________________________
Руководитель Банка______________________(Ф.И.О.)
Главный бухгалтер ______________________(Ф.И.О.)
Исполнитель______________________(Ф.И.О.) тел.___________
Порядок заполнения приложения N 1
Банкам второго уровня и ОАО "Казпочта" отчет по распределению платежного оборота по способам платежей (Приложение N 1) необходимо составлять следующим образом:
1. Графы платежных документов и способов осуществления платежей заполняются в разрезе областей Республики Казахстан (далее по тексту - РК), при этом платежи банка, его филиалов и их клиентов отражаются в соответствующих графах областей.
2. Графы К, С - количество и сумма.
"Платежное поручение"
В графах 3, 4 формата указывается общее количество и сумма платежных поручений, принятых банком от инициаторов платежа и платежные поручения, где инициатором платежа выступает банк.
"Платежные требования-поручения"
В графах 5, 6 формата указывается общее количество и сумма платежных требований-поручений, исполненных банком отправителя денег, включая исполненные платежные требования-поручения, выставленные на банк. Исключение составляют платежные требования-поручения, выставленные на счет банка в Национальном Банке Республики Казахстан.
В графах 7, 8 формата указывается общее количество и сумма платежных требований поручений находящихся в картотеке N 2 (клиентские).
"Чеки"
В графах 9, 10 формата указывается общее количество и сумма чеков для получения наличных денег, принятых банком чекодателя.
При этом принятые к оплате банком дорожные чеки, эмитированные в иностранной валюте, необходимо указывать в тенге, по курсу банка на день оплаты данных чеков.
В графах 11, 12 формата указывается общее количество и сумма чеков за товары и услуги, оплаченных банком чекодателя чекодержателю.
"Прямое дебетование банковского счета"
В графах 13, 14 формата указывается общее количество и сумма платежей, осуществленных банком в соответствии с Договором на осуществление расчетов методом прямого дебетования.
"Платежные карточки"
В графах 15, 16 формата указывается общее количество и сумма трансакций, осуществляемых в системах платежных карточек (платежи по снятию наличности и платежи по оплате товаров и услуг).
"Инкассовые распоряжения"
В графах 17, 18 формата указывается общее количество и сумма инкассовых распоряжений оплаченных банком отправителя денег. Включая, исполненные инкассовые распоряжения, выставленные на банк. Исключение составляют инкассовые распоряжения, выставленные на счет банка в Национальном Банке Республики Казахстан. При частичном исполнении инкассовых распоряжений в графе "Оплаченные" банк отражает количество платежных документов на фактически оплаченную сумму инкассовых распоряжений. При этом количество и оставшаяся сумма инкассовых распоряжений отражается в графе "картотека N 2" до полной оплаты.

Форматтың 19, 20-бағандарында N 2 (клиенттiң) картотекасындағы инкассалық нұсқаудың жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Төлем ордерлерi"
Форматтың 21, 22-бағандарында банк клиенттерiнен қабылданған және төлем бастамашысы банк болып табылатын төлем ордерлерiнiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi. Банк өздiгiнен әзiрлеген құжаттар не Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен бекiтiлген, банк пен клиент арасындағы операциялар негiзделiп жасалатын төлем құжаттарын осы бағанда көрсету керек.
"Вексельдер"
Форматтың 23, 24-бағандарында банк есепке алған вексельдердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi (есепке вексель ұсынушы адамға төленген сома).
Форматтың 25, 26-бағандарында өтелген вексельдердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Банктiк есепшот ашпай аударым жасау"
Форматтың 27, 28-бағандарында түбiртектер, қолма-қол ақшамен жарна төлеу хабарландырулары, есепшот хабарламалары және қолма-қол ақшаны қабылдау үшiн пайдаланылатын басқа да құжаттар негiзiнде банк жүзеге асырған төлем құжаттарының жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Ақша аударуға арналған өтiнiш"
Форматтың 29, 30-бағандарында банк қабылдаған және орындаған ақша аударымдарына берiлген өтiнiштердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Халықаралық почта аударымдары"
Форматтың 31, 32-бағандарында "Western uniоn", "Money gram" жүйелерi
және басқа да осындай жүйелер бойынша жасалған халықаралық аударымдардың
жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Аккредитивтер"
Форматтың 33, 34-бағандарында есептi кезең iшiнде ашылған
аккредитивтердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi. Бұл бағанды
аккредитивке бұйрық берушiнiң өтiнiшiне сәйкес аккредитив ашушы эмитент
банк толтырады.
"Жиынтығы"
Форматтың 35, 36-бағандарында төлем құжаттарының жалпы саны мен
сомасы, төлем жасау тәсiлдерi көрсетiледi.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 14 ақпандағы
N 34 қаулысымен бекітілген
Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын
бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру
ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларға
N 2 қосымша
Төлем жүйесіне қатысты төлем айналымын бөлу жөнінде есеп
(мың теңге)
___________________________________________________________________________
N !   Облыстардың атауы     !       Ішкі банктік жүйе бойынша
___!_________________________!_____________________________________________
!                         !  Ішкі аймақаралық   !   Аймақаралық
!                         !_____________________!______________________
!                         !  Саны     !  Сомасы !   Саны     !  Сомасы
___!_________________________!___________!_________!____________!_________

В графах 19, 20 формата указывается общее количество и сумма инкассовых распоряжений, находящихся в картотеке N 2 (клиентские).
"Платежные ордера"
В графах 21, 22 формата указывается общее количество и сумма платежных ордеров принятых от клиентов банка и платежи, где инициатором платежа выступает банк. Документы, разработанные банком самостоятельно либо платежные документы, утвержденные нормативными правовыми актами Республики Казахстан на основании которых производятся операции между банком и клиентом необходимо отражать в данных графах.
"Векселя"
В графах 23, 24 формата указывается общее количество и сумма векселей принятых банком к учету (сумма, выплаченная лицу, предъявившему вексель к учету).
В графах 25, 26 формата указывается общее количество и сумма погашенных векселей.
"Переводы без открытия банковского счета"
В графах 27, 28 формата указывается общее количество и сумма платежных документов, составленных банком на основании квитанций, объявлений на взнос наличными, счетов-извещений и других документов, используемых для принятия наличных денег.
"Заявления на перевод денег"
В графах 29, 30 формата указывается общее количество и сумма заявлений на перевод денег принятых и исполненных банком.
"Международные почтовые переводы"
В графах 31, 32 формата указывается общее количество и сумма международных переводов, осуществленных по системам "Western uniоn", "Money gram" и другим подобным системам.
"Аккредитивы"
В графах 33, 34 формата указывается общее количество и сумма открытых аккредитивов за отчетный период. Данная графа заполняется банком-эмитентом, открывающего аккредитив в соответствии с заявлением приказодателя аккредитива.
"Итого"
В графах 35, 36 формата отражается общее количество и сумма платежных документов, способов осуществления платежей.
Приложение N 2
к изменениям и дополнениям в Правила
составления и представления отчета
по распределению платежного оборота,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 14.02.2001 г. N 34
Отчет по распределению платежного оборота в
разрезе платежных систем
(в тыс.тенге)
___________________________________________________________________________
N ! Наименование области ! По внутрибанковской системе
___!_________________________!_____________________________________________
! ! Внутрирегиональные ! Межрегиональные
! !_____________________!______________________
! ! Кол-во ! Сумма ! Кол-во ! Сумма
___!_________________________!___________!_________!____________!_________

1               2                  3           4           5          6
___!_________________________!___________!_________!____________!_________
1  Банк бойынша барлығы:
2  Ақтөбе
3  Ақмола
4  Алматы
5  Атырау
6  Шығыс Қазақстан
7  Жамбыл
8  Қарағанды
9  Қызылорда
10  Қостанай
11  Маңғыстау
12  Павлодар
13  Солтүстік Қазақстан
14  Батыс Қазақстан
15  Оңтүстік Қазақстан
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________________
Банкаралық төлемдер                      !         Жиынтығы
___________________________________________________!
Ішкі аймақаралық  ! Аймақаралық   !Корреспонденттік!
!               !есепшоттар      !
!               !бойынша         !
__________________!_______________!________________!_______________________
Саны    !  Сомасы ! Саны  !Сомасы ! Саны   !Сомасы !  Саны     !   Сомасы
________!_________!_______!_______!________!_______!___________!___________
7        8        9      10      11       12       13            14
________!_________!_______!_______!________!_______!___________!___________
N 2 қосымшаны толтыру тәртiбi
Екiншi деңгейдегi банктер мен "Казпочта" ААҚ төлем жүйелерiне қатысты төлем айналымын бөлу жөнiндегi есептi (N 2 қосымша) былайша жасауы қажет:
"Ішкi банктiк жүйелер бойынша"
1. Iшкi аймақтық.
Форматтың 3-бағанында iшкi банктiк жүйе бойынша банктiң Қазақстан Республикасы облыстарының шегiнде жiберген төлемдерiнiң жалпы саны көрсетiледi (мәтiн бойынша бұдан әрi - облыстар).
Форматтың 4-бағанында iшкi банктiк жүйе бойынша банктiң облыстар шегiнде жiберген төлемдерiнiң жалпы сомасы көрсетiледi.
Аймақаралық.
Форматтың 5-бағанында iшкi банктiк жүйе бойынша банктiң облыстар арасында жiберген төлемдердiң жалпы сомасы көрсетiледi.
Форматтың 6-бағанында iшкi банктiк жүйе бойынша банктiң облыстар арасында жiберген төлемдерiнiң жалпы сомасы көрсетiледi.
"Банкаралық төлемдер"
1. Iшкi аймақтық.
Форматтың 7-бағанында банктiң бөлшек төлемдер жүйесi (БТЖ), банкаралық ақша аудару жүйесi (БААЖ) арқылы облыс iшiнде жiберген төлемдерiнiң жалпы саны көрсетiледi.
Форматтың 8-бағанында банктiң бөлшек төлемдер жүйесi (БТЖ), банкаралық ақша аудару жүйесi (БААЖ) арқылы облыс iшiнде жiберген төлемдерiнiң жалпы сомасы көрсетiледi.
2. Аймақаралық.
Форматтың 9-бағанында банктiң бөлшек төлемдер жүйесi (БТЖ), банкаралық ақша аудару жүйесi (БААЖ) арқылы облыстар арасында жiберген төлемдерiнiң жалпы саны көрсетiледi.
Форматтың 10-бағанында банктiң бөлшек төлемдер жүйесi (БТЖ), банкаралық ақша аудару жүйесi (БААЖ) арқылы облыстар арасында жiберген төлемдерiнiң жалпы сомасы көрсетiледi.

1 2 3 4 5 6
___!_________________________!___________!_________!____________!_________
1 Всего по банку:
2 Актюбинская
3 Акмолинская
4 Алматинская
5 Атырауская
6 Восточно-Казахстанская
7 Жамбылская
8 Карагандинская
9 Кзылординская
10 Костанайская
11 Мангистауская
12 Павлодарская
13 Северо-Казахстанская
14 Западно-Казахстанская
15 Южно-Казахстанская
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Межбанковские платежи ! Итого
___________________________________________________!
Внутрирегиональные!Межрегиональные!По корр. счетам !
__________________!_______________!________________!_______________________
Кол-во ! Сумма ! Кол-во! Сумма ! Кол-во ! Сумма ! Кол-во ! Сумма
________!_________!_______!_______!________!_______!___________!___________
7 8 9 10 11 12 13 14
________!_________!_______!_______!________!_______!___________!___________
Порядок заполнения приложения N 2
Банкам второго уровня и ОАО "Казпочта" отчет по распределению платежного оборота в разрезе платежных систем (Приложение N 2) необходимо составлять следующим образом:
"По внутрибанковской системе"
1. Внутрирегиональные.
В графе 3 формата указывается общее количество платежей, отправленных банком по внутрибанковской системе в пределах области Республики Казахстан (далее по тексту - области).
В графе 4 формата указывается общая сумма платежей, отправленных банком по внутрибанковской системе в пределах области.
Межрегиональные.
В графе 5 формата указывается общее количество платежей, отправленных банком по внутрибанковской системе между областями.
В графе 6 формата указывается общая сумма платежей, отправленных банком по внутрибанковской системе между областями.
"Межбанковские платежи"
1. Внутрирегиональные.
В графе 7 формата указывается общее количество платежей, отправленных банком через систему розничных платежей (СРП), межбанковскую систему переводов денег (МСПД) внутри области.
В графе 8 формата указывается общая сумма платежей, отправленных банком через систему розничных платежей (СРП), межбанковскую систему переводов денег (МСПД) внутри области.
2. Межрегиональные.
В графе 9 формата указывается общее количество платежей, отправленных банком через систему розничных платежей (СРП), межбанковскую систему переводов денег (МСПД) между областями.
В графе 10 формата указывается сумма платежей, отправленных банком через систему розничных платежей (СРП), межбанковскую систему переводов денег (МСПД) между областями.

3. Корреспонденттiк есепшоттар бойынша.
Форматтың 11-бағанында банктiң корреспонденттiк есепшоттар бойынша
ұлттық валютамен және шетел валютасымен жiберген төлемдерiнiң жалпы саны
көрсетiледi.
Форматтың 12-бағанында банктiң корреспонденттiк есепшоттар бойынша
ұлттық валютамен және шетел валютасымен жiберген төлемдерiнiң жалпы сомасы
көрсетiледi.
"Жиынтығы"
Форматтың 13-бағанында банктiң төлем жүйесi бойынша жүзеге асырған
төлемдерiнiң жалпы саны көрсетiледi.
Форматтың 14-бағанында банктiң төлем жүйесi бойынша жүзеге асырған
төлемдерiнiң жалпы сомасы көрсетiледi.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 14 ақпандағы
N 34 қаулысымен бекітілген
Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын
бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру
ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларға
N 3 қосымша
Төлем бастамашыларына қатысты төлем айналымын бөлу жөнінде есеп
(мың теңге)
___________________________________________________________________________
N ! Төлем бастамашылары !Ішкі банктік жүйе !Банкаралық ! Банк бойынша
!                     !     бойынша      ! төлемдер  ! барлығы
___________________________________________________________________________
1  !            2        !         3        !     4     !        5
___________________________________________________________________________
!  Саны   ! Сомасы !Саны!Сомасы! Саны ! Сомасы
___________________________________________________________________________
2   Банк
3   Клиент
4   Жиынтығы
___________________________________________________________________________
N 3 қосымшаны толтыру тәртiбi
Екiншi деңгейдегi банктер мен "Казпочта" ААҚ төлем бастамашыларына қатысты төлем айналымын бөлу жөнiндегi есептi (N 3 қосымша) былайша жасауы қажет:
"Банк"
"Iшкi банктiк жүйе бойынша" форматындағы 3-бағанның 2-жолында бастамашысы банк болған және iшкi банктiк жүйе бойынша жiберiлген төлемдердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Банкаралық төлемдер" форматындағы 4-бағанның 2-жолында банк бастамашы болған және Банкаралық ақша аудару жүйесi (бұдан әрi - БААЖ), бөлшек төлемдер жүйесi (бұдан әрi - БТЖ) және корреспонденттiк есепшоттар бойынша жiберiлген төлемдердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
Форматтың 4-бағанының 2-жолында бастамашысы банк болып iшкi банктiк жүйе, БААЖ, БТЖ және корреспонденттiк есепшоттар бойынша жүргiзiлген төлем құжаттарының жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Клиент"
"Iшкi банктiк жүйе бойынша" форматының 3-бағанының 3-жолында төлем бастамашыларының нұсқауымен iшкi банктiк жүйе бойынша банк жiберген төлемдердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
Форматтың 4-бағанының 4-жолында төлем бастамашыларының нұсқауымен БААЖ, БТЖ және корреспонденттiк есепшоттар бойынша банк жiберген төлемдердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
Форматтың 4-бағанының 3-жолында төлем бастамашыларының нұсқауымен
iшкi банктiк жүйе, БААЖ, БТЖ және корреспонденттiк есепшоттар бойынша банк
жүргізген төлем құжаттарының жалпы саны мен сомасы көрсетіледі.
"Жиынтығы"
"Ішкі банктік жүйе бойынша" форматындағы 3-бағанның 4-жолында ішкі
банктік жүйе бойынша банк жіберген төлемдердің жалпы саны мен сомасы
көрсетіледі.
"Банкаралық төлемдер" форматындағы 4-бағанның 4-жолында БААЖ, БТЖ
және корреспонденттiк есепшоттар бойынша банк жіберген төлемдердің жалпы
саны мен сомасы көрсетіледі.
Мамандар:
Икебаева Ә.Ж.
Жұманазарова А.Б.

3. По корреспондентским счетам.
В графе 11 формата указывается общее количество платежей, отправленных банком по корреспондентским счетам в национальной и иностранной валюте.
В графе 12 формата указывается общая сумма платежей, отправленных банком по корреспондентским счетам в национальной и иностранной валюте.
"Итого"
В графе 13 формата отражается общее количество платежей, осуществленных банком по платежным системам.
В графе 14 формата отражается общая сумма платежей, осуществленных банком по платежным системам.
Приложение N 3
к изменениям и дополнениям в
Правила составления и
представления отчета по
распределению платежного оборота,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 14.02.2001 г. N 34
Отчет по распределению платежного оборота в
разрезе инициаторов платежей
(в тыс.тенге)
___________________________________________________________________________
N !Инициаторы платежа!По внутрибанковской! Межбанковские ! Всего по банку
! ! системе ! платежи !
___!__________________!___________________!_______________!________________
1 2 3 4 5
___!__________________!___________________!_______________!________________
! Кол-во ! Сумма ! Кол-во ! Сумма! Кол-во ! Сумма
___!__________________!__________!________!________!______!________!_______
2 Банк
3 Клиент
4 Итого
___________________________________________________________________________
Порядок заполнения приложения N 3
Банкам второго уровня и ОАО "Казпочта" отчет по распределению платежного оборота в разрезе инициаторов платежей (Приложение N 3) необходимо составлять следующим образом:
"Банк"
В строке 2 графы 3 формата "По внутрибанковской системе" указывается общее количество и сумма платежей инициатором, которых выступает банк и отправленных по внутрибанковской системе.
В строке 2 графы 4 формата "Межбанковские платежи" указывается общее количество и сумма платежей, инициатором которых выступает банк, и отправленных по Межбанковской системе переводов денег (далее - МСПД), системе розничных платежей (далее - СРП) и корреспондентским счетам.
В строке 2 графы 5 формата указывается общее количество и сумма платежных документов, проведенных по внутрибанковской системе, МСПД, СРП и корреспондентским счетам, инициатором которых выступает банк.
"Клиент"
В строке 3 графы 3 формата "По внутрибанковской системе" указывается общее количество и сумма платежей отправленных банком по указаниям инициаторов платежа по внутрибанковской системе.
В строке 4 графы 4 формата указывается общее количество и сумма платежей, отправленных банком по указаниям инициаторов платежа по МСПД, СРП и корреспондентским счетам.
В строке 3 графы 4 формата указывается общее количество и сумма платежных документов, проведенных банком по внутрибанковской системе, МСПД, СРП и корреспондентским счетам, по указаниям инициаторов платежа.
"Итого"
В строке 4 графы 3 формата "По внутрибанковской системе" отражается
общее количество и сумма платежей, отправленных банком по внутрибанковской
системе.
В строке 4 графы 4 формата "Межбанковские платежи" отражается общее
количество и сумма платежей, отправленных банком по МСПД, СРП и
корреспондентским счетам.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Абрамова Т.М.)