Қаржылық ақпарат нысандарын толтыру жөніндегі нұсқаулықты, Мемлекеттік кәсіпорындарын қызметіне талдау жүргізу ережелерін және Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қызметтері тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2001 жылғы 9 сәуірдегі N 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 22 сәуірде тіркелді. Тіркеу нөмірі 1476. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2003 жылғы 2 сәуірдегі N 135 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік меншікті басқарудың тиімділігін арттыру туралы" 1997 жылғы 1 тамыздағы N 1207 , "Мемлекеттік мүлікті жекешелендіру және басқару тиімділігін арттырудың 1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2000 жылға арналған шаралар жоспарын бекіту туралы" 2000 жылғы 31 наурыздағы қаулыларын  іске асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қаржылық ақпарат нысандарын толтыру жөніндегі нұсқаулық және оған қоса беріліп отырған қаржылық ақпарат нысандары:
1-нысан "Базалық көрсеткіштер" (1-қосымша);
2-нысан "Айналымдық баланс" (2-қосымша);
3-нысан "Қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есеп" (3-қосымша);
4-нысан "Ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп" (4-қосымша);
5-нысан "Кезеңнің шығыстары" (5-қосымша);
6-нысан "Еңбек жөніндегі есеп" (6-қосымша);
7-нысан "Өнімдерді өндіру (жұмыстарды, қызметтерді жүргізу) туралы есеп" (7-қосымша);
8-нысан "Бөлінбеген кіріс сомаларының нақтылығы мен қозғалысы туралы есеп (жабылмаған шығын)" (8-қосымша);
2) Мемлекеттік кәсіпорындардың қызметіне талдау жүргізу ережесі;
3) Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар мемлекеттік емес заңды тұлғалардың қызметтері тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін анықтау ережесі бекітілсін.
2. Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік емес мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың директорлар кеңестеріндегі мемлекеттік өкілдермен қаржылық ақпаратты жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің төрағасы М.С. Рахановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгінiң
2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен
бекiтiлген
Қаржылық ақпарат нысандарын толтыру жөнiндегi
нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
Осы Нұсқаулық және қаржылық ақпарат нысандары "Мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмдiлiгiн арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1997 жылғы 1 тамыздағы N 1207 қаулысын  iске асыру мақсатында әзiрлендi.

Об утверждении Инструкции по заполнению форм финансовой информации, Правил проведения анализа деятельности государственных предприятий и Правил определения основных показателей, эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 апреля 2001 года N 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2001 года N 1476. Утратил силу - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2003 года N 135 (V032250).
В целях реализации постановлений Правительства Республики Казахстан от 1 августа 1997 года N 1207  "О повышении эффективности управления государственной собственностью" и от 31 марта 2000 года N 482  "Об утверждении Плана мероприятий на 2000 год по реализации Программы приватизации и повышения эффективности управления государственным имуществом на 1999-2000 годы" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Инструкцию по заполнению форм финансовой информации и прилагаемые к ней формы финансовой информации:
Форма 1 "Базовые показатели" (Приложение 1);
Форма 2 "Оборотный баланс" (Приложение 2);
Форма 3 "Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности" (Приложение 3);
Форма 4 "Отчет о движении денежных средств" (Приложение 4);
Форма 5 "Расходы периода" (Приложение 5);
Форма 6 "Отчет по труду" (Приложение 6);
Форма 7 "Отчет о производстве продукции (работ, услуг)" (Приложение 7);
Форма 8 "Отчет о наличии и движении сумм нераспределенного дохода (непокрытого убытка)" (Приложение 8);
2) Правила проведения анализа деятельности государственных предприятий;
3) Правила определения основных показателей эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале.
2. Комитету государственного имущества и приватизации в установленном законодательством порядке обеспечить предоставление финансовой информации представителями государства в советах директоров негосударственных юридических лиц с участием государства.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан Раханова М.С.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
приказом Министерства финансов
Республики Казахстан
от 9 апреля 2001 года N 182
Инструкция
по заполнению форм финансовой информации
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция и формы финансовой информации разработаны в целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 1 августа 1997 года N 1207  "О повышении эффективности управления государственной собственностью".

2. 1 "Базалық көрсеткiштер" нысаны (1-қосымша)
2. 1 "Заңды тұлғаның толық атауы" жолы бойынша - заңды тұлғалардың әдiлет органдарында тiркелуіне сәйкес толық атауы толтырылады.
3. 2 "ҰҚНС бойынша ұйымдық-құқықтық нысан" жолы бойынша - ұйымдық-құқықтық нысандардың жiктемесiне сәйкес толтырылады.
4. 3 "Толық почталық (заңды) мекен-жайы" жолы бойынша - индекс, облыс, қала, аудан, елдi мекен, көше (шағын аудан), үй (егер заңды тұлға шетелде орналасса - елi) толтырылады.
5. 4 "Заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелген күнi (соңғы қайта тiркелген күнi)" жолы бойынша - әдiлет органдары берген Мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) жөнiндегi куәлiкке сәйкес толтырылады.
6. 5 "Заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) нөмiрi" жолы бойынша - әдiлет органдары берген Мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) жөнiндегi куәлiкке сәйкес толтырылады.
7. 6 "СТТН" жолы бойынша - салық органының растауына сәйкес толтырылады.
8. 7 "ОКПО Коды" жолы бойынша - заңды тұлғаның жеке коды статистикалық картаға сәйкес толтырылады.
9. 8 "Саланың ОКОНХ бойынша коды мен атауы" жолы бойынша - статистикалық картаға сәйкес көрсетiледi.
10. 9 "ОКЭД бойынша қызметтiң түрi" жолы бойынша - экономикалық қызмет түрлерiнiң жiктемесiне сәйкес толтырылады, статистика органдарында тiркеу кезiнде берiледi.
11. 10 "Басқару органының (министрлiк, ведомство, заңды тұлға немесе жеке тұлға) атауы" жолы бойынша - министрлiк немесе ведомство, яғни мемлекеттiк меншiк құқығының субъектiлерi, не мемлекеттiк мүлiк сенiмгерлiк басқаруға берiлген басқарушы компания толтырылады.
12. 11-16-жолдарды тек акционерлiк қоғамдар толтырады.
13. 11 "Акциялар эмиссиясы проспектiсiнiң тiркелген күнi" жолы бойынша - эмиссия проспектiсiн уәкiлеттi орган тiркеуге сәйкес соңғы эмиссияның күнi толтырылады.
14. 12 "Акциялар эмиссиясы проспектiсiнiң тiркелу нөмiрi" жолы бойынша - бағалы қағаздар эмиссиясын мемлекеттiк тiркеу жөнiндегi куәлiкке сәйкес соңғы эмиссия проспектiсiнiң нөмiрi толтырылады.
15. 13 "Акциялардың саны, барлығы" жолы бойынша - бағалы қағаздар эмиссиясының проспектiсiне сәйкес акциялардың жалпы саны (дана) толтырылады.
16. 13.1 "жай акциялар" жолы бойынша - жай акциялардың жалпы саны (дана) толтырылады.
17. 13.2 "артықшылықты акциялар" жолы бойынша - артықшылықты
акциялардың жалпы саны (дана) көрсетiледi.
18. 14 "Бiр акцияның номиналы" жолы бойынша - бағалы қағаздар эмиссиясының проспектiсiне сәйкес бiр акцияның номиналдық құны толтырылады.

2. Форма 1 "Базовые показатели" (Приложение 1)
2. По строке 1 "Полное наименование юридического лица" - заполняется полное наименование юридического лица согласно регистрации в органах юстиции.
3. По строке 2 "Организационно-правовая форма по КОПФ" - заполняется в соответствии с классификатором организационно-правовых форм.
4. По строке 3 "Полный почтовый (юридический) адрес" - заполняется индекс, область, город, район, населенный пункт, улица (микрорайон), дом (если юридическое лицо находится за рубежом - страна).
5. По строке 4 "Дата государственной регистрации юридического лица (дата последней перерегистрации)" - заполняется согласно Свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации), выданного органами юстиции.
6. По строке 5 "Номер государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица" - заполняется согласно Свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации), выданного органами юстиции.
7. По строке 6 "РНН" - заполняется согласно подтверждения налогового органа.
8. По строке 7 "Код ОКПО" - индивидуальный код юридического лица, заполняется согласно статистической карте.
9. По строке 8 "Код и наименование отрасли по ОКОНХ" - заполняется согласно статистической карте.
10. По строке 9 "Вид деятельности по ОКЭД" - заполняется в соответствии с классификатором видов экономической деятельности; присваивается при регистрации в органах статистики.
11. По строке 10 "Наименование органа управления (министерство, ведомство, юридическое лицо или физическое лицо)" - заполняется министерство или ведомство, т.е. субъекты права государственной собственности, либо управляющая компания, которой передано в доверительное управление государственное имущество.
12. Строки 11-16 заполняются только акционерными обществами.
13. По строке 11 "Дата регистрации проспекта эмиссии акций" - заполняется дата последней эмиссии согласно регистрации проспекта эмиссии уполномоченным органом.
14. По строке 12 "Номер регистрации проспекта эмиссии акций" - заполняется номер проспекта последней эмиссии согласно Свидетельству о государственной регистрации эмиссии ценных бумаг.
15. По строке 13 "Количество акций, всего" - заполняется общее количество (штук) акций в соответствии с проспектом эмиссии ценных бумаг.
16. По строке 13.1 "простые акции" - заполняется общее количество (штук) простых акций.
17. По строке 13.2 "привилегированные акции" - общее количество (штук) привилегированных акций.
18. По строке 14 "Номинал одной акции" - заполняется номинальная стоимость одной акции в соответствии с проспектом эмиссии ценных бумаг.

19. 15 "Акциялардың мемлекеттiк пакетi" жолы бойынша - мемлекетке тиесiлi акциялардың саны (дана) толтырылады.
20. 16 "Тiркеушi жөнiндегi мәлiметтер" жолы бойынша - тiркеушiнiң толық атауы, толық заңды мекен-жайы, лицензияның нөмiрi толтырылады.
21. 17 "ЖШС-нiң жарғылық капиталындағы мемлекеттiк үлес (%)" жолы бойынша - құрылтайшылық құжаттарға сәйкес көрсетiледi.
22. 9 - 21-жолдар бойынша Тегi, аты және әкесiнiң аты толық толтырылады.
23. 22 - 24-жолдар бойынша Мiндеттi түрде елдi мекеннiң коды толтырылады.
2 "Айналым балансы" нысаны
24. Филиалдар мен өкiлдiктер ескерiле отырып толтырылады.
25. Мiндеттi түрде қорытынды сомалар 2 "Айналым балансы" нысанының (бұдан әрi - айналым балансы) бөлiмдерi мен бөлiмшелерi бойынша есептеледi.
26. Айналым балансының 2, 3 (31-iшкi бөлiмдi қоспағанда), 4-бөлiмдерi мен 10, 12, 14, 51-бөлiмшелерiндегi шоттар бойынша сальдо дебет бойынша көрсетiледi, көрсетiлген бөлiмдер мен бөлiмшелердiң шоттарында кредиттiк сальдо пайда болған жағдайда, осы сома "минус" белгiсiмен дебет бойынша көрсетiледi.
27. 5 (51-iшкi бөлiмдi қоспағанда), 6 бөлiмдер мен 11, 13, 31-бөлiмшелердегi шоттар бойынша сальдо кредит бойынша көрсетiледi, көрсетiлген бөлiмдер мен бөлiмшелердiң шоттарында дебеттiк сальдо пайда болған жағдайда, ол "минус" белгiсiмен кредит бойынша көрсетiледi.
28. Барлық бөлiмдер бойынша айналымдар толық түрде көрсетiледi, яғни дебеттiк және кредиттiк айналымдар толтырылады. Айналым балансының 7, 8 және 9-бөлiмдердегi шоттар бойынша есептiк кезең үшiн айналымдар мiндеттi түрде толтырылады, бұл ретте, шоттар мiндеттi түрде жабылады, яғни бұл шоттар бойынша сальдо жоқ.
29. Баланс валютасының есептi кезеңiнiң басындағы және аяғындағы дебеттiк сальдо 11, 13, 31-бөлiмшелердiң кредит сальдосының сомасын азайтып, 1, 2, 3, 4-бөлiмдердiң дебет сальдосының сомасын қосу жолымен есептеледi, яғни баланс - нетто.
30. Баланс валютасының есептi кезеңiнiң басындағы және аяғындағы кредит сальдосы 51-бөлiмшенiң дебет сальдосының сомасын азайтып, айналым балансының 5 және 6-бөлiмдерiнiң сомасын қосу жолымен есептеледi, яғни баланс - нетто.
31. Баланс валютасының дебеттiк және кредиттiк айналымдары тиiсiнше дебет бойынша және кредит бойынша айналым балансының 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9-бөлiмдерiнiң сомаларын қосу жолымен есептеледi.
32. "Анықтамалық *" кестесiнiң А бөлiмiндегi "Шектеулi" бағанында есептi кезең үшiн билiк етуге шектеулi мүлiктердiң құны көрсетiледi. "Өндiрiп алынғаны" бағанында есептi кезең үшiн салық органдары өндiрiп алған мүлiктердiң құны көрсетiледi. "Алынғаны" бағанында есептi кезең үшiн билiк етудегi шектеу алынған мүлiктiң құны көрсетiледi. Есептi кезеңнiң аяғына сальдо өндiрiп алынған және шектеу алынған мүлiк құнын азайтып, есептi кезеңнiң басындағы сальдо мен билiк ету шектелген мүлiктiң сомасын қосу жолымен есептеледi.

19. По строке 15 "Государственный пакет акций" - заполняется количество (штук) акций, принадлежащих государству.
20. По строке 16 "Данные о регистраторе" - заполняется полное наименование регистратора, полный юридический адрес, номер лицензии.
21. По строке 17 "Государственная доля в уставном капитале ТОО (%)" - заполняется согласно учредительным документам.
22. По строкам 19-21. Фамилия, имя и отчество заполняются полностью.
23. По строкам 22-24. Обязательно заполняется код населенного пункта.
3. Форма 2 "Оборотный баланс" (Приложение 2)
24. Заполняется с учетом филиалов и представительств.
25. Обязательно рассчитываются итоговые суммы по разделам и подразделам Формы 2 "Оборотный баланс" (далее - оборотный баланс).
26. Сальдо по счетам разделов 2, 3 (за исключением подраздела 31), 4 и подразделов 10, 12, 14, 51 оборотного баланса отражается по дебету, в случае, когда на счетах указанных разделов и подразделов возникает кредитовое сальдо, данная сумма отражается по дебету со знаком "минус".
27. Сальдо по счетам разделов 5 (за исключением подраздела 51), 6 и подразделов 11, 13, 31 оборотного баланса отражается по кредиту, в случае, когда на счетах указанных разделов и подразделов возникает дебетовое сальдо, оно отражается со знаком "минус" по кредиту.
28. Обороты по всем счетам оборотного баланса заполняются в развернутом виде, т.е. заполняются дебетовые и кредитовые обороты. Обороты за отчетный период по счетам 7, 8 и 9 разделов оборотного баланса заполняются в обязательном порядке, при этом, счета обязательно закрываются, т.е. сальдо по этим счетам отсутствует.
29. Дебетовое сальдо на начало и конец отчетного периода валюты баланса рассчитывается путем сложения сумм дебетового сальдо разделов 1, 2, 3, 4 за минусом суммы кредитового сальдо подразделов 11, 13, 31 оборотного баланса, т.е. баланс - нетто.
30. Кредитовое сальдо на начало и конец отчетного периода валюты баланса рассчитывается путем сложения сумм разделов 5 и 6 оборотного баланса за минусом суммы дебетового сальдо подраздела 51, т.е. баланс - нетто.
31. Дебетовый и кредитовый обороты валюты баланса рассчитываются путем сложения сумм разделов 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 оборотного баланса соответственно по дебету и по кредиту.
32. В разделе "А" таблицы "Справочно*" в графе "Ограничено" отражается стоимость имущества, ограниченного в распоряжении за отчетный период. В графе "Взыскано" отражается стоимость имущества, взысканного за отчетный период налоговыми органами. В графе "Снято" отражается стоимость имущества, с которого снято за отчетный период ограничение в распоряжении. Сальдо на конец отчетного периода рассчитывается путем сложения сальдо на начало отчетного периода и суммы ограниченного в распоряжении имущества за минусом стоимости взысканного и снятого с ограничения имущества.

33. "Анықтамалық *" кестесiнiң "Б" бөлiмiндегi есептi кезең аяғындағы сальдо төленген және шақырып алынған инкассолық өкiмдер сомасын азайтып есептi кезеңнiң басындағы сальдо мен қойылған инкассолық өкiмдер сомасын қосу жолымен есептеледi.
34. "Анықтамалық *" кестесiнiң "В" бөлiмiнде есептi кезең үшiн кредиторлардың талабы бойынша алынған мүлiктiң сомасы көрсетiледi.
4. 3 "Есептi кезең үшiн қаржылық-шаруашылық қызмет
нәтижелерi туралы есеп" нысаны
35. N 3 Бухгалтерлiк есеп стандартының нысанына сәйкес толтырылады.
36. 1 "Өнiмдердi (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан түскен кiрiстер" жолы бойынша айналым балансының 70-бөлiмшесiндегi несиелiк айналымның сомасы көрсетiледi.
37. "Шығыстар" бағанында 2 "Сатылған өнiмнiң (жұмыстарды, қызметтердi) өзiндiк құны" жолы бойынша айналым балансының 80-бөлiмшесi дебеттiк айналымының сомасы көрсетiледi.
38. "Шығыстар" бағанында 4 "Кезең шығыстары, оның iшiнде" жолы бойынша 4.1, 4.2, 4.3-жолдарының жалпы сомасы көрсетiледi. 4.1-жол бойынша 821 "Жалпы әкiмшiлiк шығыстар" шотының дебеттiк айналым сомасы көрсетiледi, 4.2-жол бойынша 811 "Сату шығыстары" шотының дебеттiк айналым сомасы көрсетiледi, 4.3-жол бойынша 831 "Пайыздарды төлеу шығыстары" шотының айналым балансының дебеттiк айналым сомасы көрсетiледi.
39. "Кiрiстер" бағанында 6 "Негiзгi емес қызметтен түсетiн кiрiс (шығын)" жолы бойынша айналым балансының 72-бөлiмшесiнiң кредиттiк айналым сомасы көрсетiледi, "Шығыстар" бағанында айналым балансының 84-бөлiмшесiнiң дебеттiк айналым сомасы көрсетiледi.
5. 4 "Ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп" нысаны
(4-қосымша)
40. N 4 Есептiк кезең үшiн Бухгалтерлiк есеп стандартының нысанына сәйкес тiкелей әдiспен толықтырылады.
41. "Есептi кезеңнiң басындағы ақшалай қаражаттар" жолы бойынша айналым балансының 41 "Жолдағы ақшалай аударымдар", 42 "Банктердегi арнайы шоттардағы ақшалай қаражаттар", 43 "Валюталық шоттағы қолма-қол ақша", 44 "Есеп шоттағы қолма-қол ақша", 45 "Кассадағы қолма-қол ақша" бөлiмшелерiнiң есептi кезең басындағы дебеттiк сальдо сомасы көрсетiлдi. "Есептi кезеңнiң аяғындағы ақшалай қаражат" жолы бойынша айналым балансының 41 "Жолдағы ақшалай аударымдар", 42 "Банктердегi арнайы шоттардағы ақшалай қаражат", 43 "Валюталық шоттағы қолма-қол ақша", 44 "Есеп шоттағы қолма-қол ақша", 45 "Кассадағы қолма-қол ақша" бөлiмшелерiнiң есептi кезеңiнiң аяғындағы дебеттiк сальдоның сомасына тең болуы тиiс "Жиыны: ақшалай қаражаттың артуы (+)/азаюы (-)" және "Есептi кезеңнiң басындағы ақшалай қаражат" жолдарының сомалары көрсетiледi.
6. 5 "Кезең шығыстары" нысаны

33. В разделе "Б" таблицы "Справочно*" сальдо на конец отчетного периода рассчитывается путем сложения сальдо на начало отчетного периода и суммы выставленных инкассовых распоряжений за минусом суммы оплаченных и отозванных инкассовых распоряжений.
34. В разделе "В" таблицы "Справочно*" заполняется стоимость имущества изъятого по требованию кредиторов согласно решению суда за отчетный период.
4. Форма 3 "Отчет о результатах финансово-хозяйственной
деятельности за отчетный период" (Приложение 4)
35. Заполняется согласно форме Стандарта бухгалтерского учета N 3.
36. По строке 1 "Доход от реализации продукции (работ, услуг)" в графе "Доходы" отражается сумма кредитового оборота подраздела 70 оборотного баланса.
37. По строке 2 "Себестоимость реализованной продукции (работ, услуг)" в графе "Расходы" отражается сумма дебетового оборота подраздела 80 оборотного баланса.
38. По строке 4 "Расходы периода, в том числе" в графе "Расходы" отражается общая сумма строк 4.1, 4.2, 4.3. По строке 4.1 отражается сумма дебетового оборота счета 821 "Общие и административные расходы", по строке
4.2 отражается сумма дебетового оборота счета 811 "Расходы по реализации", по строке 4.3 отражается сумма дебетового оборота счета 831 "Расходы на выплату процентов" оборотного баланса.
39. По строке 6 "Доход (убыток) от неосновной деятельности" в графе "Доходы" отражается сумма кредитового оборота подраздела 72 оборотного баланса, в графе "Расходы" отражается сумма дебетового оборота подраздела 84 оборотного баланса.
5. Форма 4 "Отчет о движении денежных средств"
(Приложение 4)
40. Заполняется прямым методом согласно Стандарту бухгалтерского учета N 4 за отчетный период.
41. По строке "Денежные средства на начало отчетного периода" отражается сумма дебетового сальдо на начало отчетного периода подразделов 41 "Денежные переводы в пути", 42 "Денежные средства на специальных счетах в банках", 43 "Наличность на валютном счете", 44 "Наличность на расчетном счете", 45 "Наличность в кассе" оборотного баланса. По строке "Денежные средства на конец отчетного периода" отражается сумма строк "Итого: увеличение (+)/уменьшение (-) денежных средств" и "Денежные средства на начало отчетного периода", которая должна быть равна сумме дебетового сальдо на конец отчетного периода подразделов 41 "Денежные переводы в пути", 42 "Денежные средства на специальных счетах в банках", 43 "Наличность на валютном счете", 44 "Наличность на расчетном счете", 45 "Наличность в кассе" оборотного баланса.
6. Форма 5 "Расходы периода" (Приложение 5)

42. Есептi кезең үшiн толтырылады.
43. 1 "Жалпы әкiмшiлiк шығыстар, барлығы" жолы бойынша 1.1 - 1.26-жолдарының сомасына тең болуы тиiс айналым балансының 821-шотының дебеттiк айналым сомасы көрсетiледi. 1.8-жол бойынша 1.8.1 - 1.8.2-жолдарының сомасы көрсетiледi.
44. 2 "Сату жөнiндегi шығыстар, барлығы" жолы бойынша 2.1 - 2.12-жолдардың сомасына тең болуы тиiс айналым балансының 811-шотындағы дебеттiк айналымның сомасы көрсетiледi. 2.4-жол бойынша 2.4.1, 2.4.2-жолдардың сомасы көрсетiледi.
45. 3 "Пайыз бойынша шығыстар, барлығы" жолы бойынша 3.1 - 3.4-жолдарының сомасына тең болуы тиiс айналым балансының 831-шотындағы дебеттiк айналымның сомасы көрсетiледi.
7. 6 "Еңбек жөнiндегi есеп" нысаны
46. 1 "Қызметкерлердiң саны және жалақы қоры" бөлiмi есептi кезең бойынша толтырылады.
47. 2 "Еңбекке ақы төлеу" бөлiмi есептi кезең бойынша толтырылады.
48. 001 "Алдыңғы күнгi жалақы бойынша берешек" жолы бойынша айналым балансының 681 "Еңбекке ақы төлеу бойынша қызметкерлермен есеп айырысу" және 685 "Қызметкерлердiң еңбек демалыстары бойынша есептелген берешек" шоттарының есептi кезең басындағы кредиттiк сальдоның сомасы көрсетiледi.
49. 002 "Есептi кезең үшiн есептелгенi" жолы бойынша айналым балансының 681 "Еңбекке ақы төлеу бойынша қызметкерлермен есеп айырысу" және 685 "Қызметкерлердiң еңбек демалыстары бойынша есептелген берешек" шоттарының есептi кезең үшiн кредиттiк айналымның сомасы көрсетiледi.
50. 003 "Ұсталғаны" жолы бойынша 004-005-жолдардың сомасы көрсетiледi.
51. 007 "Есептi кезең үшiн төленгенi" жолы бойынша 008-009-жолдардың сомасына тең болуы тиiс 681 "Еңбекке ақы төлеу бойынша қызметкерлермен есеп айырысу" және 685 "Қызметкерлердiң еңбек демалыстары бойынша есептелген берешек" шоттарының есептi кезең үшiн дебеттiк айналымның сомасы көрсетiледi.
52. 009 "Есептi кезеңдегi сальдо (қалдық) жолы бойынша 003 және 007-жолдардың сомасын азайтып 001 және 002-жолдардың сомасына тең болуы тиiс 681 "Еңбекке ақы төлеу бойынша қызметкерлермен есеп айырысу" және 685 "Қызметкерлердiң еңбек демалыстары бойынша есептелген берешек" шоттарының есептi кезең соңына кредиттiк сальдоның сомасы көрсетiледi.
8. 7 "Өнiмдердi өндiру (жұмыстарды, қызметтердi жүргiзу)
туралы есеп" нысаны (7-қосымша)
53. 1.5, 2.1 - 2.5-жолдар бойынша өнiмдердiң негiзгi түрлерi толтырылады, әр жол бойынша өлшеу бiрлiгi жақшаның iшiнде толтырылады.
54. 1.6 және 2.6-жолдар бойынша өнiмнiң өзге түрлерi толтырылады, бұл ретте, 4, 6, 8, 10-бағандар бойынша ғана деректер көрсетiледi, яғни құндық нысанда.
55. 1 "Өндiрiлген өнiмдер (жүргiзiлген жұмыстар мен қызметтер)" жолы бойынша 1.1 - 1.6-жолдардың сомасы көрсетiледi. Мiндеттi түрде өндiрiлген өнiмдердiң барлық түрi көрсетiледi. Бұл ретте, өнiм түрлерiнiң жолдары бойынша және 4, 6, 8, 10-бағандар бойынша өзiндiк құны көрсетiледi, яғни 221 "Жылдық өнiм" шотының дебеттiк айналымы. Егер аяқталмаған өндiрiстiң өнiмдерiнiң өндiрiлуi көрсетiлсе, жеке жолмен аяқталмаған өндiрiс өнiмдерiнiң атауы, өлшем бiрлiгi, саны және сомасы көрсетiлсiн.

42. Заполняется за отчетный период.
43. По строке 1 "Общие и административные расходы, всего" отражается сумма дебетового оборота счета 821 оборотного баланса, которая должна быть равна сумме строк 1.1-1.26. По строке 1.8 отражается сумма строк 1.8.1-1.8.2.
44. По строке 2 "Расходы по реализации, всего" отражается сумма дебетового оборота счета 811 оборотного баланса, которая должна быть равна сумме строк 2.1-2.12. По строке 2.4 отражается сумма строк 2.4.1-2.4.2.
45. По строке 3 "Расходы по процентам, всего" отражается сумма дебетового оборота счета 831 оборотного баланса, которая должна быть равна сумме строк 3.1-3.4.
7. Форма 6 "Отчет по труду" (Приложение 6)
46. Раздел 1 "Численность работников и фонд заработной платы" заполняется за отчетный период.
47. Раздел 2 "Оплата труда" заполняется за отчетный период.
48. По строке 001 "Задолженность по заработной плате на предыдущую дату" отражается сумма кредитового сальдо на начало отчетного периода счетов 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда" и 685 "Начисленная задолженность по отпускам работников" оборотного баланса.
49. По строке 002 "Начислено за отчетный период" отражается сумма кредитового оборота за отчетный период счетов 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда" и 685 "Начисленная задолженность по отпускам работников" оборотного баланса.
50. По строке 003 "Удержано" отражается сумма строк 004-006.
51. По строке 007 "Выплачено за отчетный период" отражается сумма дебетового оборота за отчетный период счетов 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда" оборотного баланса и 685 "Начисленная задолженность по отпускам работников", которая должна быть равна сумме строк 008-009.
52. По строке 010 "Сальдо (остаток) на отчетную дату" отражается сумма кредитового сальдо на конец отчетного периода счета 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда" и 685 "Начисленная задолженность по отпускам работников" оборотного баланса, которая должна быть равна сумме строк 001 и 002 за минусом суммы строк 003 и 007.
8. Форма 7 "Отчет о производстве продукции
(работ, услуг)" (Приложение 7)
53. По строкам 1.1-1.5, 2.1-2.5 заполняются основные виды продукции, по каждой строке в скобках заполняется единица измерения.
54. По строкам 1.6 и 2.6 заполняются прочие виды продукции, при этом, отражаются данные только по столбцам 4, 6, 8, 10, т.е. в стоимостном выражении.
55. По строке 1 "Произведено продукции (работ и услуг)" отражается сумма строк 1.1-1.6. Обязательно отражаются все виды произведенной продукции. При этом, по строкам видов продукции и по столбцам 4, 6, 8, 10 отражается себестоимость, т.е. дебетовый оборот счета 221 "Готовая продукция". Если отражается производство продукции незавершенного производства, указать отдельной строкой наименование продукции незавершенного производства, единицу измерения, количество и сумму.

56. 2-жол бойынша 2.1 - 2.6-жолдардың сомасы көрсетiледi. Мiндеттi түрде сатылған өнiмдердiң барлық түрлерi көрсетiледi. Бұл ретте, өнiм түрлерiнiң жолдары бойынша және 4, 6, 8, 10-бағандар бойынша сатылуы көрсетiледi, яғни 701 "Дайын өнiмдердi (жұмыстар мен қызметтердi) сатудан түскен кiрiс" шотының айналымы.
57. Қажеттiлiк болған кезде қосымша жолдар қосылады.
9. 8 "Бөлiнбеген пайда (өтелмеген шығын) сомалардың болуы
мен қозғалысы жөнiндегi есеп" нысаны (8-қосымша)
58. Есептi кезең үшiн толтырылады.
59. 1 "Жыл басындағы сальдо" жолы бойынша айналым балансының 562 "Өткен жылдардың бөлiнбеген кiрiсi (өтелмеген шығын)" шотының есептi кезең басындағы сальдо көрсетiледi.
60. 2 "Есептi кезең үшiн алынған таза табыс" жолы бойынша айналым балансының 561 "Есептi жылдың бөлiнбеген кiрiсi (өтелмеген шығын)" шотының есептi кезең аяғындағы сальдо көрсетiледi.
61. 3 "Бөлiнбеген кiрiстi басқа да арттырулар" жолы бойынша 3.1-3.5-жолдардың сомасы көрсетiледi.
62. 4 "Жиыны" жолы бойынша 1, 2, 3-жолдардың сомасы көрсетiледi.
63. 5 "Дивидендтердi төлеуге жiберiлдi" жолы бойынша айналым балансының 62 "Дивидендтер бойынша есеп айырысу" бөлiмшесiнiң есептi кезең үшiн кредиттік айналымның сомасы көрсетiледi.
64. 6 "Бөлiнбеген кiрiстi басқа да азайтулар, барлығы" жолы бойынша 6.1 - 6.5-жолдардың сомалары көрсетiледi.
65. 7 "Жиыны" жолы бойынша 5, 6-жолдардың сомасы көрсетiледi.
66. 8 "Жыл соңындағы сальдо" жолы бойынша 561 және 562-шоттар бойынша жыл аяғындағы сальдомен сәйкес келуi тиiс 4 және 7-жолдардың әр түрлiлiгi көрсетiледi.
ҚР ҚМ 2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен бекiтiлген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
1-нысан
Базалық көрсеткіштер
20 ____жылғы 01______ арналған
___________________________________________________________________
N  |    Көрсеткіштің  атауы                  |    Ақпарат
___________________________________________________________________
1    Заңды тұлғаның толық атауы
2    ҰҚНС бойынша ұйымдық-құқықтық нысан
3    Толық почталық (заңды) мекен-жайы
4    Заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеуден (соңғы
рет қайта тiркеуден өткен күнi) өткен күнi
5    Заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркеу
(қайта тiркеу) нөмiрi
6    СТН
7    ОКПО коды
8    ОКОНХ бойынша саланың коды мен атауы
9    ОКЭД жөнiндегi қызметтiң түрі
10   Басқару органының (министрлiк, ведомство,
заңды немесе жеке тұлға) атауы
11   Акциялар эмиссиясы проспектiсiнiң тiркелген
күні*
12   Акциялар эмиссиясы проспектiсiнiң тiркеу
нөмiрi*
13   Акциялардың саны, барлығы
оның iшiнде
13.1 жай акциялар
13.2 артықшылықты акциялар
14   Бiр акцияның атауы
15   Акциялардың мемлекеттiк пакетi (дана)
16   Тiркеушi жөнiндегi деректер
17   ЖШС-нiң жарғылық капиталындағы мемлекеттiк
үлес, (%)**
18   Басшының лауазымы
19   Басшының аты-жөнi
20   Бас бухгалтердiң аты-жөнi
21   Жауапты орындаушының аты-жөнi
22   Басшының телефоны
23   Бас бухгалтердiң телефоны
24   Жауапты атқарушының телефоны
___________________________________________________________________
Басшы                       ____________________________
қолы ****
Бас бухгалтер               ____________________________
қолы ****
Жауапты орындаушы           ____________________________
қолы ****

56. По строке 2 отражается сумма строк 2.1-2.6. Обязательно отражаются все виды реализованной продукции. При этом, по строкам видов продукции и по столбцам 4, 6, 8, 10 отражается реализация, т.е. кредитовый оборот счета 701 "Доходы от реализации готовой продукции (работ и услуг)".
57. При необходимости добавляются дополнительные строки.
9. Форма 8 "Отчет о наличии и движении сумм
нераспределенного дохода (непокрытого убытка)"
(Приложение 8)
58. Заполняется за отчетный период.
59. По строке 1 "Сальдо на начало года" отражается сальдо на начало отчетного периода счета 562 "Нераспределенный доход (непокрытый убыток) предыдущих лет" оборотного баланса.
60. По строке 2 "Чистый доход, полученный за отчетный период" отражается сальдо на конец отчетного периода счета 561 "Нераспределенный доход (непокрытый убыток) отчетного года" оборотного баланса.
61. По строке 3 "Другие увеличения нераспределенного дохода" отражается сумма строк с 3.1-3.5.
62. По строке 4 "Итого" отражается сумма строк 1, 2, 3.
63. По строке 5 "Направлено на выплату дивидендов" отражается сумма кредитового оборота за отчетный период подраздела 62 "Расчеты по дивидендам" оборотного баланса.
64. По строке 6 "Другие уменьшения нераспределенного дохода, всего" отражается сумма строк 6.1-6.5.
65. По строке 7 "Итого" отражается сумма строк 5, 6.
66. По строке 8 "Сальдо на конец года" отражается разность строк 4 и 7, которая должна совпадать с сальдо на конец года по счетам 561 и 562.
Приложение 1
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом МФ РК
от 9 апреля 2001 года N 182
Форма 1
Базовые показатели
за период с 01 __________ ________года по 01_________ _________год
N !                Наименование показателя                    ! Информация
1   Полное наименование юридического лица
2   Организационно-правовая форма по КОПФ
3   Полный почтовый (юридический) адрес
4   Дата государственной регистрации юридического лица (дата
последней перерегистрации)
5   Номер государственной регистрации (перерегистрации)
юридического лица
6   РНН
7   Код ОКПО
8   Код и наименование отрасли по ОКОНХ
9   Вид деятельности по ОКЭД
10  Наименование органа управления (министерство, ведомство,
юридическое или физическое лицо)
11  Дата регистрации проспекта эмиссии акций*
12  Номер регистрации проспекта эмиссии акций
13  Количество акций, всего
в том числе
13.1 простые акции
13.2 привилегированные акции
14  Номинал одной акции
15  Государственный пакет акций (штук)
16  Данные о регистраторе
17  Государственная доля в уставном капитале ТОО, (%)**
18  Должность руководителя
19  Ф.И.О. Руководителя
20  Ф.И.О. Гл. бухгалтера
21  Ф.И.О. Ответственного исполнителя
22  Телефон руководителя
23  Телефон главного бухгалтера
24  Телефон ответственного исполнителя
___________________________________________________________________________
Руководитель                                        _______________________
подпись****
Гл. бухгалтер                                       _______________________
подпись****
Ответственный исполнитель                           _______________________
подпись****

7-бөлiм. КIРIСТЕР, Бөлiм бойынша барлығы
70     Негiзгi қызмет кірісі, бөлімше
бойынша барлығы
701 Дайын өнімді (жұмыстарды,
қызметтердi) сатудан алынатын
кiрiс
702 Сатып алынған тауарларды
сатудан алынатын кiрiстер
703 ҚҚЖ, жобалау-iздестiру
геологиялық барлау,
ғылыми-iздестiру және
басқа да жұмыстардан алынатын
кiрiс
704 Көлiк ұйымдарының жүк және
жолаушылар тасымалдау жөнiндегi
қызметтерінен алынатын кiрiс
705 Жалға беруден алынатын кiрiс
706 Байланыс ұйымдарының
қызметтерінен алынатын кiрiс
707 Сақтандыру компанияларының
қызметiнен алынатын кiрiс
708 Инвестициялық қызметтен
алынатын кiрiс
709 Өзгелер
71     Сатылған тауарларды қайтару
және сатудан шегерiмдер,
сондай-ақ бағаларды түсiру
бөлiмше бойынша барлығы
711 Сатылған тауарларды қайтару
712 Сатудан шегерім
713 Бағаны түсiру
72     Негізгі емес қызмет кірісі,
бөлімше бойынша барлығы
721 Материалдық емес активтерді
сатудан алынатын кiрiс
722 Негiзгi қаражатты сатудан
алынатын кiрiс
723 Бағалы қағаздарды сатудан
алынатын кiрiс
724 Акциялар бойынша дивидендтер
және пайыз түрiндегi кiрiстер
725 Бағам айырмасынан алынатын кiрiс
726 Атқарушы органдардың
демеуқаржылары
727 Өзгелер
8-бөлім. ШЫҒЫСТАР, Бөлiм бойынша жиыны
80     Сатылған тауарлардың
(жұмыстардың, қызметтердiң)
өзіндiк құны, бөлiмше бойынша
барлығы
801 Сатылған дайын өнiмнiң
(жұмыстардың, қызметтердiң)
өзiндiк құны
802 Сату үшiн алынған, сатылған
тауарлардың өзiндiк құны
803 Орындалған ҚҚЖ, жобалау-iздестiру
геологиялық барлау, ғылыми-
iздестіру және басқа да
жұмыстардың өзiндiк құны
804 Көлiк ұйымдарымен жүк және
жолаушылар тасымалдау жөнiндегі
қызметтерінiң өзiндiк құны
805 Жалға беруге байланысты
қызметтердiң өзiндiк құны
806 Байланыс ұйымдары қызметтерiнiң
өзiндiк құны
807 Сақтандыру ұйымдары көрсеткен
қызметтердің өзіндік құны
808 Өзгелер
81     Тауарларды (жұмыстар мен
қызметтерді) сатуға байланысты
шығыстар, бөлiмше бойынша барлығы
82     Жалпы және әкiмшiлік шығыстар,
бөлiмше бойынша шығыстар
83     Пайыздар бойынша шығыстар,
бөлiмше бойынша шығыстар
84     Негiзгi емес қызмет бойынша
шығыстар, бөлiмше бойынша
барлығы
841 Материалдық емес активтердi
сату бойынша шығыстар
842 Негізгі құрал-жабдықтарды
сату бойынша шығыстар
843 Бағалы қағаздарды сату
бойынша шығыстар
844 Бағам айырмасы бойынша шығыстар
845 Өзгелер
85     Табыс салығы бойынша шығыстар,
бөлімше бойынша шығыстар
86     Төтенше жағдайлар мен
тоқтатылған операцияларға
байланысты кiрiстер (шығындар),
бөлiмше бойынша барлығы
87     Басқа ұйымдардағы үлестiк
қатысуға байланысты кiрiс (шығын),
бөлiмше бойынша барлығы
9-бөлiм. ӨНДIРIСТIК ЕСЕП ШОТТАРЫ,
Бөлiм бойынша барлығы
90     Негiзгi өндiрiс бөлiмше
бойынша барлығы
900 Негiзгi өндiрiс
901 Материалдар
902 Өндіріс қызметкерлерiне
еңбекақы төлеу
903 Еңбекақы төлеуден аударымдар
904 Үстеме шығыстар
91     Меншiктi өндiрiстiң жартылай
фабрикаттары, бөлiмше бойынша
барлығы
92     Қосалқы өндiріс, бөлімше
бойынша барлығы
920 Қосалқы өндіріс
921 Материалдар
923 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу
924 Үстеме шығыстар
93     Үстеме шығыстар, бөлiмше
бойынша барлығы
930 Үстеме шығыстар
931 Материалдар
932 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу
933 Еңбекақы төлеуден аударымдар
934 Негiзгi құрал-жабдықтарды жөндеу
935 Негiзгi құрал-жабдықтардың тозуы
және материалдық емес активтердiң
өтелiмi
936 Коммуналдық қызметтер
937 Жалдау ақы
938 Өзгелер
94     Әлеуметтік сала, бөлімше бойынша
барлығы
95     Өндірістегі ақау, бөлімше бойынша
барлығы
950 Өндiрiстегi ақау
951 Материалдар
952 Қызметкерлерге еңбекақы төлеу
953 Үстеме шығыстар
___________________________________________________________________
Баланс валютасы
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Шоттың|      Шоттың атауы         |  Есепті    | Есепті |  Келесі
коды |                           | кезеңнің   | кезең  | кезеңнің
|                           |басталу күні| үшін   |  басталу
|                           |            |        |   күні
|                           |____________|айналым.|___________
|                           |  сальдо    |  дар   |  сальдо
____________________________________________________________________
|  Д-т | К-т |Д-т |К-т| Д-т | К-т
____________________________________________________________________
10 бөлім. БАЛАНСТАН ТЫС ШОТТАР
____________________________________________________________________
анықтамалық *
____________________________________________________________________
жолдың|         Атауы           |Басындағы|Шектеулі|Алынды|Соңындағы
N   |                         |  сальдо |        |      | сальдо
____________________________________________________________________
А      Иеленуді салық органдары
шектеген мүлік, барлығы
оның ішінде:
1 Негізгі қорлар, баланстық
құны бойынша барлығы
1.2 Жер
1.3 Ғимараттар мен құрылыс-
жайлары
1.4 Машиналар мен жабдықтар,
қосалқы тетіктер
1.5 Көлік құралдары
1.6 өзге де негізгі құралдар
1.7 Аяқталмаған құрылыс
2 Инвестициялар,
14-бөлімше бойынша
барлығы
3 Материалдар, 20-бөлімше
бойынша барлығы
4 Аяқталмаған өндіріс,
21-бөлімше бойынша
барлығы
5 Тауарлар, 22-бөлімше
бойынша барлығы
6 Қаржылық инвестициялар,
40-бөлімше бойынша
барлығы
7 өзгелер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
жолдың|         Атауы           |Басындағы|Ұсынылды|Қайта.|Соңындағы
N   |                         |  сальдо |        |рылды | сальдо
____________________________________________________________________
Б      Банктік шоттарға
қойылған инкассолық
өкімдер (түрлі негізде.
мелер бойынша), барлығы
оның ішінде:
1  Ел ішіндегі валюталық
шоттағы ақшалар (431-шот)
2  Шетелдегі валюталық
шоттағы ақшалар (432-шот)
3  Есеп айырысу шотындағы
ақшалар (441-шот)
4  Кассадағы Ұлттық валюта.
дамен қолға берілетін
ақшалар (451-шот)
5  Кассадағы шетелдік
валютамен қолға
берілетін ақшалар
(452-шот)
____________________________________________________________________
_________________________________________________
В      Кредиторлардың талаптары    |     Сома
бойынша алынған мүлік,      |
барлығы                     |
_________________________________________________
1  Баланстық құн бойынша негізгі
қорлар, барлығы
1.2  Жер
1.3  Ғимараттар мен құрылыс-жайлары
1.4  Машиналар мен жабдықтар,
қосалқы тетіктер
1.5  Көлік құралдары
1.6  өзге де негізгі құралдар
1.7  Аяқталмаған құрылыс
2  Инвестициялар, 14-бөлімше
бойынша барлығы
3  Материалдар, 20-бөлімше
бойынша барлығы
4  Аяқталмаған өндіріс,
21-бөлімше бойынша барлығы
5  Тауарлар, 22-бөлімше бойынша
барлығы
6  Қаржылық инвестициялар,
40-бөлімше бойынша барлығы
7  өзгелер
_________________________________________________
Басшы          ___________________________________________
қолы **
Бас бухгалтер  ___________________________________________
қолы **
___________________________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон
*  Міндетті түрде толтырылады, егер шектеулер болмаса - нөлдер
қойылады
**  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
ҚР ҚМ 2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен бекiтiлген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
3-нысан
Қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындылары туралы есеп
Кірістер мен шығыстар туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы
20____жылғы 01______ бастап ____ 20_жылғы 01_______ қоса алғандағы кезең
мың теңге
____________________________________________________________________
N  |    Көрсеткіштердің атауы      |  Өткен     | Есепті | Есепті
|                               | кезең үшін |кезеңге | кезең
|                               |            |арналған|  үшін
|                               |            | жоспар |
____________________________________________________________________
1                2                      3           4         5
____________________________________________________________________
1  Өнімді (жұмыстарды, қызметтерді)
сатудан алынатын кіріс
2  Сатылған өнімнің
(жұмыстардың, қызметтердің)
өзіндік құны
3  Жалпы кіріс (1-бет - 2-бет)
4    Кезеңнің шығыстары, оның ішінде

Раздел 7. Доходы, итого по Разделу
___________________________________________________________________________
70    !Доходы от основной деятельности,!     !     !     !     !     !
!всего по подразделу             !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
701 Доход от реализации готовой
продукции (работ, услуг)
702 Доход от реализации приобретенных
товаров
703 Доход от СМР, проектно-изыскатель-
ских, геологоразведочных,
научно-изыскательских и др. работ
704 Доход от услуг по перевозке грузов
и пассажиров транспортными
организациями
705 Доход от аренды
706 Доход от услуг организаций связи
707 Доход от деятельности страховых
компаний
708 Доход от инвестиционной
деятельности
709 Прочие
___________________________________________________________________________
71    !Возврат проданных товаров и     !     !     !     !     !     !
!скидки с продаж, а также скидки !     !     !     !     !     !
!с цены, всего по подразделу     !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
711 Возвраты проданных товаров
712 Скидка с продаж
713 Скидка с цены
___________________________________________________________________________
72    !Доход от неосновной деятельнос- !     !     !     !     !     !
!ти, всего по подразделу         !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
721 Доход от реализации нематериаль-
ных активов
722 Доход от реализации основных
средств
723 Доход от реализации ценных бумаг
724 Дивиденды по акциям и доходы в
виде процентов
725 Доход от курсовой разницы
726 Субсидии исполнительных органов
727 Прочие
___________________________________________________________________________
Раздел 8. Расходы, итого по Разделу
___________________________________________________________________________
80    !Себестоимость реализованных то- !     !     !     !     !     !
!варов (работ, услуг), всего по  !     !     !     !     !     !
!подразделу                      !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
801 Себестоимость реализованной
готовой продукции (работ, услуг)
802 Себестоимость реализованных
товаров, приобретенных для
продажи
803 Себестоимость выполненных СМР,
проектно-изыскательских,
геологоразведочных,
научно-изыскательских и др. работ
804 Себестоимость оказанных услуг по
перевозке грузов и пассажиров
транспортными организациями
805 Себестоимость услуг, связанных
с арендой
806 Себестоимость оказанных услуг
организаций связи
807 Себестоимость услуг, оказанных
страховыми организациями
808 Прочие
___________________________________________________________________________
81    !Расходы по реализации товаров   !     !     !     !     !     !
!(работ, услуг), всего по        !     !     !     !     !     !
!подразделу                      !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
82    !Общие и административные расхо- !     !     !     !     !     !
!ды, всего по подразделу         !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
83    !Расходы по процентам, всего по  !     !     !     !     !     !
!подразделу                      !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
84    !Расходы по неосновной деятельно-!     !     !     !     !     !
!сти, всего по подразделу        !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
841 Расходы по реализации
нематериальных активов
842 Расходы по реализации основных
средств
843 Расходы по реализации ценных бумаг
844 Расходы по курсовой разнице
845 Прочие
__________________________________________________________________________
85    !Расходы по подоходному налогу,  !     !     !     !     !     !
!всего по подразделу             !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
86    !Доходы (убытки) от чрезвычайных !     !     !     !     !     !
!ситуаций и прекращенных опера-  !     !     !     !     !     !
!ций, всего по подразделу        !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
87    !Доход (убыток) от долевого учас-!     !     !     !     !     !
!тия в других организациях, всего!     !     !     !     !     !
!по подразделу                   !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
Раздел 9. Счета производственного учета,
итого по Разделу
__________________________________________________________________________
90    !Основное производство, всего по !     !     !     !     !     !
!подразделу                      !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
900 Основное производство
901 Материалы
902 Оплата труда производственных
рабочих
903 Отчисления от оплаты труда
904 Накладные расходы
__________________________________________________________________________
91    !Полуфабрикаты собственного про- !     !     !     !     !     !
!изводства, всего по подразделу  !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
92    !Вспомогательное производство,   !     !     !     !     !     !
!всего по подразделу             !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
920 Вспомогательное производство
921 Материалы
922 Оплата труда работников
923 Отчисления от оплаты труда
924 Накладные расходы
__________________________________________________________________________
93    !Накладные расходы, всего по под-!     !     !     !     !     !
!разделу                         !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
930 Накладные расходы
931 Материалы
932 Оплата труда работников
933 Отчисления от оплаты труда
934 Ремонт основных средств
935 Износ основных средств и
амортизация нематериальных активов
936 Коммунальные услуги
937 Арендная плата
938 Прочие
__________________________________________________________________________
94    !Социальная сфера, всего по под- !     !     !     !     !     !
!разделу                         !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
95    !Брак в производстве, всего по   !     !     !     !     !     !
!подразделу                      !     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
950 Брак в производстве
951 Материалы
952 Оплата труда рабочих
953 Накладные расходы
Валюта баланса
___________________________________________________________________________
Раздел 10. Забалансовые счета
___________________________________________________________________________
______!________________________________!     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
______!________________________________!     !     !     !     !     !
Справочно*:
___________________________________________________________________________
N   !       Наименование             ! Сальдо!Ограни-!Взыс-!Снято! Сальдо
строки!                                !на на- !чено   !кано !     !на ко-
!                                !чало   !       !     !     !нец
______!________________________________!_______!_______!_____!_____!_______
А    Имущество, ограниченное в
распоряжении налоговыми органами,
всего
______!________________________________!_______!_______!_____!_____!_______
в том числе:
______!________________________________!_______!_______!_____!_____!_______
1!Основные средства, всего по ба- !       !       !     !     !
!лансовой стоимости              !       !       !     !     !
______!________________________________!_______!_______!_____!_____!_______
1.2 Земля
1.3 Здания и сооружения
1.4 Машины и оборудование,
передаточные устройства
1.5 Транспортные средства
1.6 Прочие
1.7 Незавершенное строительство
2 Инвестиции, всего по подразделу 14
3 Материалы, всего по подразделу 20
4 Незавершенное производство, всего
по подразделу 21
5 Товары, всего по подразделу 22
6 Финансовые инвестиции, всего по
подразделу 40
7 Прочее
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
N   !       Наименование             ! Сальдо!Выстав-!Опла-!Отоз-! Сальдо
строки!                                !на на- !лено   !чено !вано !на ко-
!                                !чало   !       !     !     !нец
______!________________________________!_______!_______!_____!_____!_______
Б   Выставлено инкассовых
распоряжений на банковские счета
(по разным основаниям), всего
______!________________________________!_______!_______!_____!_____!_______
в том числе:
______!________________________________!_______!_______!_____!_____!_______
1 Наличность на валютном счете
внутри страны (счет 431)
2 Наличность на валютном счете за
рубежом (счет 432)
3 Наличность на расчетном счете
(счет 441)
4 Наличность в кассе в национальной
валюте (счет 451)
5 Наличность в кассе в иностранной
валюте (счет 452)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
N   !                    Наименование                     !      Сумма
строки!                                                     !
______!_____________________________________________________!______________
В  !Имущество, изъятое по требованиям кредиторов, всего  !
______!_____________________________________________________!______________
1!Основные средства по балансовой стоимости, всего     !
______!_____________________________________________________!______________
1.2 Земля
1.3 Здания и сооружения
1.4 Машины и оборудование, передаточные устройства
1.5 Транспортные средства
1.6 Прочие
1.7 Незавершенное строительство
2 Инвестиции, всего по подразделу 14
3 Материалы, всего по подразделу 20
4 Незавершенное производство, всего по подразделу 21
5 Товары, всего по подразделу 22
6 Финансовые инвестиции, всего по подразделу 40
7 Прочее
___________________________________________________________________________
Руководитель                         _____________________________
подпись**
Гл. бухгалтер                        _____________________________
подпись**
________________________________
фамилия и N телефона исполнителя
* Заполняется обязательно, если ограничений нет - проставляются нули
** Подписи скрепляются печатью
Приложение 3
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом МФ РК
от 9 апреля 2001 года N 182
Форма 3
Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности
Наименование юридического лица
за период с 01 __________ ________года по 01_________ _________год
тыс. тенге
___________________________________________________________________________
N  !               Наименование показателей             ! Доходы! Расходы
!____________________________________________________!_______!________
!                          1                         !    2  !    3
_____!____________________________________________________!_______!________
1  Доход от реализации продукции (работ, услуг)
2  Себестоимость реализованной продукции (работ, услуг)
3  Валовой доход (стр.1 - стр.2)
4  Расходы периода, в том числе

4.1. жалпы және әкімшілік шығыстар
4.2. сату жөніндегі шығыстар
4.3. пайыздарды төлеуге арналған шығыстар
5    Негізгі қызметтен алынатын кіріс
(шығын) (3-бет - 4-бет)
6    Негізгі емес қызметтен алынатын
кіріс (шығын)
7    Салық салуға дейінгі кәдімгі
қызметтен алынатын кіріс
(шығын) (5-бет +(-) 6-бет)
8    Табыс салығы
9    Салық салынғаннан кейінгі кәдімгі
қызметтен алынатын кіріс
(шығын) (7-бет - 8-бет)
10   Төтенше жағдайларға байланысты
кіріс (шығын)
11   ТАЗА ТАБЫС (ШЫҒЫН) (9-бет +(-) 10-бет)
____________________________________________________________________
Басшы                    ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
* Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
ҚР ҚМ 2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен бекiтiлген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
4-нысан
Ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы
_____ жылғы 01_____ бастап ______ жылғы 01_____ қоса алғандағы кезең үшін
мың теңге
--------------------------------------------------------------------
N !                   Көрсеткіштік атауы                !  Сомасы
--------------------------------------------------------------------
!                          1                          !      2
--------------------------------------------------------------------
І.  Операциялық қызметтен болатын ақшалай қаражаттың қозғалысы
1.  Ақшалай қаражаттың түсуі
өнiмдi (жұмыстарды, қызметтердi) сатудан алынатын кiрiс
алынған аванстар
пайыздар
дивидендтер
роялти
өзге де түсiмдер
2.  Ақшалай қаражаттың шығуы
берушiлер мен мердiгерлердiң шоттары бойынша
берiлген аванстар
жалақы бойынша
әлеуметтiк сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру
қорларына
салықтар бойынша
пайыздарды төлеу
өзге де төлемдер
3.  Операциялық қызметтiң нәтижесiнде ақшалай қаражаттың
көбеюi (+)/азаюы (-)
ІІ. Инвестициялық қызметтен болатын ақшалай қаражаттың
қозғалысы
1.  Ақшалай қаражаттың түсуi
материалдық емес активтердi сатудан алынатын кiрiс
негiзгi қаражатты сатудан алынатын кiрiс
басқа ұзақ мерзiмдi активтердi сатудан алынатын кiрiс
қаржылық инвестицияларды сатудан алынатын кiрiс
басқа заңды тұлғалар берген несиелердi алудан кiрiс
өзге де түсiмдер
2.  Ақшалай қаражаттың шығуы
материалдық емес активтердi сатып алу
негiзгi қаражатты сатып алу
басқа ұзақ мерзiмдi активтердi сатып алу
қаржылық инвестицияларды сатып алу
басқа заңды тұлғаларға несие ұсыну
өзге де төлемдер

4.1.  общие и административные расходы
4.2.  расходы по реализации
4.3.  расходы на выплату процентов
5  Доход (убыток) от основной деятельности (стр.3 - стр.4)
6  Доход (убыток) от неосновной деятельности
7  Доход (убыток) от обычной деятельности до
налогообложения (стр.5 +(-) стр.6)
8  Подоходный налог
9  Доход (убыток) от обычной деятельности после
налогообложения (стр.7 - стр.8)
10  Доход (убыток) от чрезвычайных ситуаций
11  Чистый доход (убыток) (стр.9 +(-) стр.10)
___________________________________________________________________________
Руководитель                                _______________________________
подпись*
Гл. бухгалтер                               _______________________________
подпись*
_______________________________
фамилия и N телефона исполнителя
* Подписи скрепляются печатью
Приложение 4
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом МФ РК
от 9 апреля 2001 года N 182
Форма 4
Отчет о движении денежных средств
Наименование юридического лица
за период с 01 __________ ________года по 01_________ _________год
тыс. тенге
___________________________________________________________________________
N  !                      Наименование показателей               ! Сумма
!_____________________________________________________________!_______
!                          1                                  !    2
_____!_____________________________________________________________!_______
I.  Движение денежных средств от операционной деятельности
___________________________________________________________________________
1.  Поступление денежных средств
доход от реализации продукции (работ, услуг)
авансы полученные
проценты
дивиденды
роялти
прочие поступления
2.  Выбытие денежных средств
по счетам поставщиков и подрядчиков
авансы выданные
по заработной плате
в фонды социального страхования и пенсионного обеспечения
по налогам
выплата процентов
прочие выплаты
3.  Увеличение (+)/уменьшение (-) денежных средств в результате
операционной деятельности
___________________________________________________________________________
II.  Движение денежных средств от инвестиционной деятельности
___________________________________________________________________________
1.  Поступление денежных средств
доход от реализации нематериальных активов
доход от реализации основных средств
доход от реализации других долгосрочных активов
доход от реализации финансовых инвестиций
доход от получения кредитов, предоставленных другим
юридическим лицам
прочие поступления
2.  Выбытие денежных средств
приобретение нематериальных активов
приобретение основных средств
приобретение других долгосрочных активов
приобретение финансовых инвестиций
предоставление кредита другим юридическим лицам
прочие выплаты

3.  Инвестициялық қызметтің нәтижесінде ақшалай
қаражаттың көбеюi (+)/азаюы (-)
ІІІ. Қаржылық қызметтен болатын ақшалай қаражаттың
қозғалысы
1.   Ақшалай қаражаттың түсуi
акциялар мен басқа бағалы қағаздар шығарудан алынатын
банктiк несиелер алу
өзге де түсiмдер
2.   Ақшалай қаражаттың шығуы
банктiк несиелердi өтеу
меншiктi акцияларды сатып алу
дивидендтер төлеу
өзге де төлемдер
3.   Қаржылық қызметтiң нәтижесiнде ақшалай қаражаттың
көбеюi (+)/азаюы (-)
БАРЛЫҒЫ: Ақшалай қаражаттың өсуi (+)/азаюы (-)
Есептi кезеңнiң басындағы ақшалай қаражат
Есептi кезеңнiң соңындағы ақшалай қаражат
--------------------------------------------------------------------
Басшы                        ___________________________________
қолы *
Бас бухгалтер                ___________________________________
қолы *
___________________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Қолдар мөртаңбамен бекітіледі
ҚР ҚМ 2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен бекiтiлген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
5-нысан
Кезеңнің шығыстары
Заңды тұлғаның атауы
_____ жылғы 01_____ бастап ______ жылғы 01_____ қоса алғандағы кезең үшін
мың теңге
--------------------------------------------------------------------
N   !Көрсеткіштердің атауы        ! Есепті кезең үшін есептелгені
--------------------------------------------------------------------
Барлығы
1      Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар,
барлығы
1.1    Материалдар
1.2    Қызметкерлердiң еңбек жалақылары
1.3    Еңбек жалақыларынан аударымдар
1.4    Негiзгi құрал-жабдықтардың және
материалдық емес активтердiң өтелiмi
1.5    Негiзгi құрал-жабдықтарды және
материалдық емес активтердi жөндеу
және қызмет көрсету
1.6    Коммуналдық шығыстары
1.7    Іссапар шығыстары, барлығы
1.7.1  белгiленген нормалардың шеңберiнде
1.7.2  нормалардан тыс
1.8    Өкiлдiк шығыстары
1.9    Қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттыру
шығыстары
1.10   Директорлар кеңесiн ұстауға арналған
шығыстар
1.11   Бюджетпен есеп айырысулар

3.  Увеличение (+)/уменьшение (-) денежных средств в результате
инвестиционной деятельности
___________________________________________________________________________
III.  Движения денежных средств от финансовой деятельности
___________________________________________________________________________
1.  Поступление денежных средств
от выпуска акций и других ценных бумаг
получение банковских кредитов
прочие поступления
2.  Выбытие денежных средств
погашение банковских кредитов
приобретение собственных акций
выплаты дивидендов
прочие выплаты
3.  Увеличение (+)/уменьшение (-) денежных средств в результате
финансовой деятельности
Итого: Увеличение (+)/уменьшение (-) денежных средств
Денежные средства на начало отчетного периода
Денежные средства на конец отчетного периода
___________________________________________________________________________
Руководитель                                _______________________________
подпись*
Гл. бухгалтер                               _______________________________
подпись*
_______________________________
фамилия и N телефона исполнителя
* Подписи скрепляются печатью
Приложение 5
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом МФ РК
от 9 апреля 2001 года N 182
Форма 5
Расходы периода
Наименование юридического лица
за период с 01 __________ ________года по 01_________ _________год
тыс. тенге
___________________________________________________________________________
N  !                      Наименование показателей         !Начислено за
!                                                       !отчетный
!                                                       !период
_____!_______________________________________________________!_____________
1  !                            2                          !       3
_____!_______________________________________________________!_____________
!Всего                                                  !
_____!_______________________________________________________!_____________
1   Общие и административные расходы, всего
_____!_______________________________________________________!_____________
1.1   Материалы
1.2   Оплата труда работников
1.3   Отчисления от оплаты труда
1.4   Амортизация основных средств и нематериальных активов
1.5   Обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных
активов
1.6   Коммунальные расходы
1.7   Командировочные расходы, всего
1.7.1 в пределах установленных норм
1.7.2 сверх норм
1.8   Представительские расходы
1.9   Расходы на повышение квалификации работников
1.10  Расходы на содержание Совета директоров
1.11  Расходы по налогам

1.12   Кеңсе және баспахана шығыстары
1.13   Байланыс қызметтері
1.14   Күзет шығыстары
1.15   Консультациялық (аудиторлық) және
ақпараттық қызметтер
1.16   Банк қызметтері
1.17   Сот шығындары
1.18   Шарттардың талаптарын бұзғаны үшiн
айыппұлдар, өсiмақылар мен
тұрақсыздық төлемдер
1.19   Табысты жасырғаны үшiн айыппұлдар
мен өсiмақылар
1.20   ТМҚ-ды ұрлау, нормативтен тыс
шығындар, бүлiнуi
1.21   Жалға алу шығыстары
1.22   Әлеуметтік сала бойынша шығыстары
1.23   Күмәндi борыштар жөнiндегі резервтер
1.24   Қайырымдылық көмек
1.25   Мерекелiк, мәдени және спорттық
iс-шараларды өткiзуге арналған
шығындар
1.26   Өзге де шығыстар
2      Сатуға байланысты шығыстар, барлығы
2.1    Материалдар
2.2    Қызметкерлердiң еңбек жалақылары
2.3    Еңбек жалақыларынан аударымдар
2.4    Негізгі құрал-жабдықтардың және
материалдық емес активтердiң өтелiмi
2.5    Негiзгi құрал-жабдықтарды және
материалдық емес активтердi жөндеу
және қызмет көрсету
2.6    Коммуналдық шығыстары
2.7    Іссапар шығыстары, барлығы
2.7.1  белгiленген нормалардың шеңберiнде
2.7.2  нормалардан тыс
2.8    Тиеу, тасымалдау және сақтау
2.9    Маркетингтiк және жарнамалық қызметтер
2.10   Жалға алу шығыстары
2.11   Әлеуметтік сала бойынша шығыстары
2.12   Өзге де шығыстар
3      Пайыздар бойынша шығыстар, барлығы
оның ішiнде
3.1    Банктердің несиелері бойынша пайыздарды
төлеу
3.2    Берушілердің несиелері бойынша
пайыздарды төлеу
3.3    Жалға беру жөнiндегі пайыздарды төлеу
бойынша шығыстар
3.4    Өзге де шығыстар
--------------------------------------------------------------------
Басшы                    ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
ҚР ҚМ 2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен бекiтiлген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
6-нысан
Еңбек жөніндегі есеп
Заңды тұлғаның атауы
_____ жылғы 01_____ бастап ______ жылғы 01_____ қоса алғандағы кезең үшін
1. Қызметкерлер саны және жалақы қоры
--------------------------------------------------------------------
N  !       Көрсеткіштің атауы            !Өлшембірлігі!Саны/Сомасы
--------------------------------------------------------------------

1.12  Канцелярские и типографские расходы
1.13  Услуги связи
1.14  Расходы на охрану
1.15  Консультационные (аудиторские) и информационные услуги
1.16  Банковские услуги
1.17  Судебные издержки
1.18  Штрафы, пени и неустойки за нарушение условий договора
1.19  Штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода
1.20  Убытки от хищений, сверхнормативные потери, порча,
недостача ТМЗ
1.21  Расходы по аренде
1.22  Расходы на социальную сферу
1.23  Расходы по созданию резервов по сомнительным долгам
1.24  На проведение праздничных, культурно-массовых и
спортивных мероприятий
1.25  Благотворительная помощь
1.26  Прочие расходы
___________________________________________________________________________
2  !Расходы по реализации, всего                           !
_____!_______________________________________________________!_____________
2.1   Материалы
2.2   Оплата труда работников
2.3   Отчисления от оплаты труда
2.4   Амортизация основных средств и нематериальных активов
2.5   Ремонт и обслуживание основных средств и нематериальных
активов
2.6   Коммунальные расходы
2.7   Командировочные расходы, всего
2.7.1 в пределах установленных норм
2.7.2 сверх норм
2.8   Расходы по погрузке, транспортировке и хранению
2.9   Расходы на рекламу и маркетинг
2.10  Расходы по аренде
2.11  Расходы на социальную сферу
2.12  Прочие расходы
___________________________________________________________________________
3  !Расходы по процентам, всего                            !
_____!_______________________________________________________!_____________
3.1   Расходы по вознаграждению (процентам) по кредитам банков
3.2   Расходы по вознаграждению (процентам) по кредитам
поставщиков
3.3   Расходы по вознаграждению (процентам) по аренде
3.4   Прочие расходы
___________________________________________________________________________
Руководитель                                _______________________________
подпись*
Гл. бухгалтер                               _______________________________
подпись*
_______________________________
фамилия и N телефона исполнителя
* Подписи скрепляются печатью
Приложение 6
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом МФ РК
от 9 апреля 2001 года N 182
Форма 6
Отчет по труду
Наименование юридического лица
за период с 01 __________ ________года по 01_________ _________год
1. Численность работников и фонд
заработной платы
___________________________________________________________________________
N  !        Наименование показателя            !Ед.измерения!Количество/
!                                           !            !  Сумма
!___________________________________________!____________!____________

!                     1               !       2     !     3
--------------------------------------------------------------------
001   Есептi кезеңдегi қызметкерлердiң (қызметтi
қоса атқарушысыз) тiзiмдегi орташа саны -       адам
барлығы
002   Оның iшiнде негiзгi қызметтiң қызметкерлерi     адам
Орташа жалақы мен басқа да орташа
003   мөлшерлердi есептеу үшiн алынатын               адам
қызметкерлердiң (қызметтi қоса
атқарушыларсыз) саны - барлығы
004   Оның iшiнде негiзгi қызметтiң қызметкерлерi     адам
Тiзiмдегi және тiзiмге енбейтiн құрам
005   қызметкерлерiнiң және қызметтi қоса           мың теңге*
атқарушылардың жалақы қоры (заттай
нысандағы төлемдердi қоса алғанда) -
барлығы
006   Оның iшiнде негiзгi қызметтiң қызметкерлерi   мың теңге*
007   Орташа айлық жалақы:                          мың теңге*
008   Барлық қызметкерлер (005-бет/003-бет)/айлар   мың теңге*
саны
009   Негiзгi қызметтiң қызметкерлерi               мың теңге*
(006-бет/004-бет)/айлар саны
010   Барлық қызметкерлердiң іс жүзiнде жасаған     адам-сағат*
адам-сағаттары
--------------------------------------------------------------------
2. Еңбекке ақы төлеу
--------------------------------------------------------------------
N  !          Көрсеткіштің атауы            !өлшем бірлігі!   Сома
--------------------------------------------------------------------
!                     1                    !     2       !   3
--------------------------------------------------------------------
001   Есептi кезеңнiң басындағы жалақы бойынша     мың теңге*
берешек
002   Есептi кезең үшiн есептелгенi                мың теңге*
003   Ұсталғаны, барлығы:                          мың теңге*
оның ішiнде:
004   зейнетақы жарналары (10 %)                   мың теңге*
005   жеке тұлғалардан табыс салығы                мың теңге*
006   өзгелер                                      мың теңге*
007   Есептi кезеңде төленгенi, барлығы            мың теңге*
оның ішiнде:
008   ақшалай қаражатпен                           мың теңге*
009   тауарлармен, қызметтермен                    мың теңге*
010   Есептi күнгi сальдо (қалдық)                 мың теңге*
--------------------------------------------------------------------
Басшы                    ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Бір ондық таңбамен
** Қолдар мөртаңбамен бекітіледі
ҚР ҚМ 2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен бекiтiлген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
7-нысан
Өнімдерді өндіру (жұмыстарды, қызметтерді жүргізу)
туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы __________________________
_____ жылғы 01_____ бастап ______ жылғы 01_____ қоса алғандағы кезең үшін
___________________________________________________________________
N  |Көрсеткіштердің атауы | Есепті кезеңге |     Шын мәнінде
|                      |арналған жоспар |______________________
|                      |                |  есепті кезең үшін
|                      |_______________________________________
|                      | саны |мың теңге| мөлшері | мың теңге
___________________________________________________________________
1           2                 3      4           5          6
___________________________________________________________________
1  Дайын өнімнің (тауар.
лардың, жұмыстар мен
қызметтердің) өндіріл.
гені (өлшем бірлігі,
мың)                     х                  х
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6  Өзгелер                  х                  х
2  Дайын өнімнің (тауар.
лардың, жұмыстар мен
қызметтердің) сатыл.
ғаны (өлшем бірлігі,
мың)                     х                  х
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6  Өзгелер                  х                  х
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
Шын мәнінде
___________________________________________
N |алдыңғы жылдың ұқсас|   есепті жылдың
|кезеңі (жыл басынан |басынан бастағандағы
|бері өспелі         |    кезең үшін
|қорытындымен) үшін  |
___________________________________________
| саны | мың теңге   |  саны  | мың теңге
___________________________________________
7       8              9        10
___________________________________________
1   х                      х
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6   х                     х
2   х                     х
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6   х                     х
___________________________________________
Басшы                    ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
ҚР ҚМ 2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен бекiтiлген
Қаржылық ақпарат нысандарын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
8-нысан
Бөлінбеген кіріс (өтелмеген шығын) сомаларының бар-жоғы
мен қозғалысы туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы
_____ жылғы 01_____ бастап ______ жылғы 01_____ қоса алғандағы кезең үшін
--------------------------------------------------------------------
N  !         Көрсеткіштердің атауы         !     Сома, мың теңге  --------------------------------------------------------------------
1     Жылдың басындағы сальдо
(562-шоттан жыл басына ауыстырылады)
2     Есепті кезеңде алынған таза табыс
(шығын)
3     Бөлінбеген кірісті басқа да арттырулар,
барлығы
оның ішінде:
3.1
3.2
3.3
3.4
3.5
4     Жиыны
(1 және 3-жолдардың сомасы)
5     Дивидендтерді төлеуге жұмсалғаны
6     Бөлінбеген кірісті басқа да азайтулар,
барлығы
оның ішінде:
6.1
6.2
6.3
6.4
6.5
7     Жиыны
(5 және 6-жолдардың сомасы)

!                    1                      !      2     !      3
_____!___________________________________________!____________!____________
001  Списочная численность работников (без
совместителей) в среднем за отчетный
период - всего                                  человек
002  в том числе персонал основной деятельности      человек
003  Численность работников (без совместителей),
принимаемая для исчисления средней заработной
платы и других средних величин - всего          человек
004  в том числе персонал основной деятельности      человек
005  Фонд заработной платы (включая выплаты в
натуральной форме) работников списочного и
несписочного состава и совместителей - всего     тыс. тенге*
006  в том числе персонал основной деятельности       тыс. тенге*
007  Среднемесячная заработная плата:                 тыс. тенге*
008  всего персонала (стр.005/стр.003)/число месяцев  тыс. тенге*
009  персонала основной деятельности
(стр.006/стр.004)/число месяцем                  тыс. тенге*
010  Фактически отработано человеко-часов всеми
работниками                                      человеко-часов*
___________________________________________________________________________
2. Оплата труда
___________________________________________________________________________
N п/п!        Наименование показателя            !ед.измерения! Сумма
!___________________________________________!____________!____________
!                    1                      !            !
_____!___________________________________________!____________!____________
001  Задолженность по заработной плате на начало
отчетного периода                             тыс. тенге*
002  Начислено за отчетный период                  тыс. тенге*
003  Удержано, всего:                              тыс. тенге*
в том числе:
004  пенсионных взносов (10%)                      тыс. тенге*
005  подоходного налога с физических лиц           тыс. тенге*
006  прочее                                        тыс. тенге*
007  Выплачено за отчетный период, всего           тыс. тенге*
в том числе:
008  денежными средствами                          тыс. тенге*
009  товарами, услугами                            тыс. тенге*
010  Сальдо (остаток) на отчетную дату             тыс. тенге*
___________________________________________________________________________
Руководитель                                _______________________________
подпись**
Гл. бухгалтер                               _______________________________
подпись**
_______________________________
ФИО и N телефона исполнителя
* С одним десятичным знаком
** Подписи скрепляются печатью
Приложение 7
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом МФ РК
от 9 апреля 2001 года N 182
Форма 7
Отчет о производстве продукции (работ, услуг)
Наименование юридического лица____________________________________
за период с 01 __________ ________года по 01_________ _________год
___________________________________________________________________________
N  !Наименование показателей!План за отчетный период!    Фактически за
!                        !                       !___________________
!                        !                       !  отчетный период
!                        !_______________________!___________________
!                        ! количество! тыс. тенге!количество!тыс.тенге
_____!________________________!___________!___________!__________!_________
1  !           2            !     3     !     4     !      5   !     6
_____!________________________!___________!___________!__________!_________
1  Произведено продукции
(работ, услуг) (единица       х                        х
измерения, в тыс.)
___________________________________________________________________________
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6   Прочие                        х                        х
___________________________________________________________________________
2   Реализовано продукции
(работ, услуг) (единица       х                        х
измерения, в тыс.)
___________________________________________________________________________
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6   Прочие                        х                        х
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Фактически за
___________________________________________________________________________
аналогичный период предыдущего года (нарастающим !период с начала отчетного
итогом с начала года)                            !           года
_________________________________________________!_________________________
количество      !      тыс. тенге        !  количество ! тыс. тенге
________________________!________________________!_____________!___________
7          !            8           !       9     !     10
________________________!________________________!_____________!___________
1          х                                           х
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6          х                                           х
___________________________________________________________________________
2          х                                           х
___________________________________________________________________________
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6          х                                            х
___________________________________________________________________________
Руководитель                                _______________________________
подпись*
Гл. бухгалтер                               _______________________________
подпись*
_______________________________
фамилия и N телефона исполнителя
* Подписи скрепляются печатью
Приложение 8
к Инструкции по заполнению
форм финансовой информации,
утвержденной приказом МФ РК
от 9 апреля 2001 года N 182
Форма 8
Отчет о наличии и движении сумм нераспределенного
дохода (непокрытого убытка)
Наименование юридического лица
за период с 01 __________ ________года по 01_________ _________год
___________________________________________________________________________
N  !             Наименование показателей             !Сумма, тыс. тенге
_____!__________________________________________________!__________________
1  Сальдо на начало года
(переносится со счета 562 на начало года)
2  Чистый доход (убыток), полученный за отчетный период
3  Другие увеличения нераспределенного дохода, всего
в том числе:
3.1
3.2
3.3
3.4
3.5
4  Итого (сумма строк с 1 по 3)
5  Направлено на выплату дивидендов
6  Другие уменьшения нераспределенного дохода, всего
в том числе:
6.1
6.2
6.3
6.4
6.5
7  Итого (сумма строк с 5 по 6)

8     Жыл соңындағы сальдо (4-бет - 7-бет)
Белгіленген сома жыл соңындағы 561 және
562-шоттардың сомасымен сәйкес келуі
--------------------------------------------------------------------
Басшы                    ____________________________
қолы *
Бас бухгалтер            ____________________________
қолы *
____________________________
Орындаушының аты-жөні мен телефон N
*  Қолдары мөртаңбамен бекітіледі
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрлігінің
2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен бекiтiлді
Мемлекеттiк кәсiпорындардың қызметiн талдау
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiрудiң және басқарудың тиiмдiлiгiн арттырудың 1999-2000 жылдарға арналған шаралар жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 31 наурыздағы N 482 қаулысына  сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк кәсiпорындардың қызметiне талдау жүргiзудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Талдау жүргiзу үшiн өзiне мыналарды қамтитын қаржылық ақпараттың мынадай нысандары ақпараттық дерекқор болып табылады:
1) Айналым балансы;
2) Қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы есеп;
3) Ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп;
4) Кезеңнiң шығыстары;
5) Еңбек жөнiндегi есеп;
6) Өнiмдi шығару (жұмыстар және қызметтер) туралы есеп;
7) Бөлiнбеген кiрiс сомасының бар-жоғы және қозғалысы (жабылмаған шығын) туралы есеп.
3. Көрсеткiштердi есептеу Жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың қызметi тиiмдiлiгiнiң негiзгi көрсеткiштерiн анықтау ережесiнде (бұдан әрi - Ереже) берiлген.
4. Мемлекеттiк кәсiпорындар қызметiне талдау мынадай тiзбектiлiкте жүргiзiледi:
1) Активтердi қалыптастыру көздерiн талдау;
2) Активтердiң құрылымын талдау;
3) Еңбек және жалақыны талдау.
2. Активтердi қалыптастыру көздерiн талдау
5. Активтердiң құрамы мен қалыптастыру көздерi құрамының серпiнiн талдау олардың абсолюттiк және салыстырмалы өсуiнiң немесе азаюының мөлшерiн белгiлеуге мүмкiндiк бередi, белгiлi бiр күнге активтердi қалыптастыру көздерiнiң бар-жоғын және белгiлi бiр мерзiм iшiнде олардың серпiнiнiң өзгеруiн қарап отыруға мүмкiндiк бередi.
Кәсiпорынның қаржылық тәуелсiздiгi активтердiң қалыптастыру көздерiндегi меншiктi капиталдың үлесiне тәуелдi. Сондықтан, активтердi қалыптастыру көздерi шектеледi және мемлекеттiк кәсiпорын активтерiнiң қай бөлiгi меншiктi капиталдың есебiнен, қайсысы - мiндеттемелер есебiнен қалыптастырылатыны анықталады.
Тәуелсiздiк коэффициентi мемлекеттiк кәсiпорындар активтерiнiң қалыптастыру көздерiнiң жалпы көлемiндегi меншiктi капиталдың үлесiн сипаттайды.
Талдау үшiн мынадай көрсеткiштер қолданылады:

8  Сальдо на конец года (стр. 4 - стр. 7)
Определенная сумма должна совпадать с суммой счетов
561 и 562 на конец года
___________________________________________________________________________
Руководитель                                _______________________________
подпись*
Гл. бухгалтер                               _______________________________
подпись*
_______________________________
фамилия и N телефона исполнителя
* Подписи скрепляются печатью
Утверждены приказом
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 9 апреля 2001 года N 182
Правила
проведения анализа деятельности государственных предприятий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2000 года N 482  "Об утверждении Плана мероприятий на 2000 год по реализации Программы приватизации и повышения эффективности управления государственным имуществом на 1999-2000 годы" и определяют порядок проведения анализа деятельности государственных предприятий.
2. Информационной базой для проведения анализа является следующие формы финансовой информации, которая включает в себя:
1) Оборотный баланс;
2) Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности;
3) Отчет о движении денежных средств;
4) Расходы периода;
5) Отчет по труду;
6) Отчет о производстве продукции (работ и услуг);
7) Отчет о наличии и движении сумм нераспределенного дохода (непокрытого убытка).
3. Расчет показателей приведен в Правилах определения основных показателей эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее - Правила).
4. Анализ деятельности государственных предприятий производится в следующей последовательности:
1) Анализ источников формирования активов;
2) Анализ структуры активов;
3) Анализ труда и заработной платы.
2. Анализ источников формирования активов
5. Анализ динамики состава и структуры источников формирования активов дает возможность установить размер их абсолютного и относительного прироста или уменьшения, позволяет проследить изменение наличия источников формирования активов на определенную дату и их динамику за определенный период.
Финансовая независимость предприятия зависит от доли собственного капитала в источниках формирования активов. Поэтому разграничиваются источники формирования активов и определяется, какая часть активов государственного предприятия формируется за счет собственного капитала, а какая - за счет обязательств.
Коэффициент независимости характеризует долю собственного капитала в общем объеме источников формирования активов государственного предприятия.
Для анализа применяются следующие показатели:

1) Баланстың валютасы Ереженiң 4-бөлiмiнiң 2-тармағына сәйкес есептеледi;
2) Меншiктi капитал (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 3-тармағы);
3) Меншiктi айналымдық капитал (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 19-тармағы);
4) Мiндеттемелер (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 22-тармағы);
5) Қаржыландыру коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 20-тармағы);
6) Тәуелсiздiк коэффициентi (Ережелердiң 4-бөлiмiнiң 21-тармағы).
6. Меншiктi капитал мөлшерiнiң өзгеруiне кiрiстер мен шығыстардың айырмасы ретiнде есептелетiн ағымдағы қызметтiң қаржылық нәтижесi әсерiн тигiзедi.
Кiрiстер негiзгi қызметтен алынатын кiрiс және негiзгi емес қызметтен алынатын кiрiс сияқты абсолюттiк көрсеткiштерден қалыптастырылады.
Шығыстар негiзгi қызмет бойынша шығыстар, кезеңнiң шығыстары  және негiзгi қызмет бойынша шығыстар сияқты абсолюттiк көрсеткiштерден қалыптастырылады.
Мемлекеттiк кәсiпорын қызметiнiң тиiмдiлiгiн сипаттайтын табыстылық пен пайдалылық коэффициенттерi мемлекеттiк кәсiпорынның қаржылық жағдайын талдау мен бағалаудың элементтерi болып табылады.
Талдау үшiн мынадай көрсеткiштер қолданылады:
1) Кiрiстер (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 4-тармағы);
2) Негiзгi қызметтен алынатын кiрiс (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 5-тармағы);
3) Негiзгi емес қызметтен алынатын табыс (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 6-тармағы);
4) Шығыстар (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 15-тармағы);
5) Негiзгi қызмет бойынша шығыстар (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 16-тармағы);
6) Кезеңнiң шығыстары (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 17-тармағы);
7) Негiзгi емес қызмет бойынша шығыстар (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 18-тармағы);
8) Ағымдағы қызметтiң пайдалылығы (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 7-тармағы);
9) Негiзгi қызметтiң пайдалылығы (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 8-тармағы);
10) Негiзгi емес қызметтiң пайдалылығы (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 9-тармағы);
11) Активтердiң (авансыланған капиталдың) табыстылығы (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 10-тармағы);
12) Қор қайтарымы (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 11-тармағы);
13) Меншiктi капиталдың табыстылығы (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 12-тармағы);
14) Жарғылық капиталдың табыстылығы (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 13-тармағы).
1. Мiндеттемелердi талдау кезiнде олардың құрамдас бөлiктерiнiң құрылымы қарастырылады.
Несиегерлер тарапынан мемлекеттiк кәсiпорын алатын коммерциялық несиенi кеңейту немесе азайту, мiндеттемелердiң айналымдылық коэффициентi және олардың айналым мерзiмi сияқты көрсеткiштердi бiлдiредi.
Талдау үшiн мынадай көрсеткiштер қолданылады:
1) Несиелер (Ереженiң 23-бөлiмiнiң 12-тармағы);
2) Бюджетпен есеп айырысу (Ереженiң 25-бөлiмiнiң 12-тармағы);
3) Еншiлес (тәуелдi) заңды тұлғаларға кредиторлық берешек (Ереженiң 26-бөлiмiнiң 12-тармағы);
4) Алынған аванстар және жеткiзушiлер мен мердiгерлермен есеп айырысу (Ереженiң 27-бөлiмiнiң 12-тармағы);

1) Валюта баланса, рассчитывается в соответствии с пунктом 2 раздела 4 Правил;
2) Собственный капитал (пункт 3 раздела 4 Правил);
3) Собственный оборотный капитал (пункт 19 раздела 4 Правил);
4) Обязательства (пункт 22 раздела 4 Правил);
5) Коэффициент финансирования (пункт 20 раздела 4 Правил);
6) Коэффициент независимости (пункт 21 раздела 4 Правил).
6. На изменение величины собственного капитала влияет финансовый результат от текущей деятельности, который рассчитывается как разность доходов и расходов.
Доходы формируются из таких абсолютных показателей, как доход от основной деятельности и доход от неосновной деятельности.
Расходы формируются из таких абсолютных показателей, как расходы по основной деятельности, расходы периода и расходы по неосновной деятельности.
Элементами анализа и оценки финансового положения государственного
предприятия являются коэффициенты доходности и рентабельности, которые характеризуют эффективность деятельности государственного предприятия.
Для анализа применяются следующие показатели:
1) Доходы (пункт 4 раздела 4 Правил);
2) Доход от основной деятельности (пункт 5 раздела 4 Правил);
3) Доход от неосновной деятельности (пункт 6 раздела 4 Правил);
4) Расходы (пункт 15 раздела 4 Правил);
5) Расходы по основной деятельности (пункт 16 раздела 4 Правил);
6) Расходы периода (пункт 17 раздела 4 Правил );
7) Расходы по неосновной деятельности (пункт 18 раздела 4 Правил);
8) Рентабельность текущей деятельности (пункт 7 раздела 4 Правил);
9) Рентабельность основной деятельности (пункт 8 раздела 4 Правил);
10) Рентабельность неосновной деятельности (пункт 9 раздела 4 Правил);
11) Доходность активов (авансированного капитала) (пункт 10 раздела 4 Правил);
12) Фондоотдача (пункт 11 раздела 4 Правил);
13) Доходность собственного капитала (пункт 12 раздела 4 Правил);
14) Доходность уставного капитала (пункт 13 раздела 4 Правил).
7. При анализе обязательств рассматривается структура их составных частей.
Расширение или снижение коммерческого кредита, получаемого государственным предприятием со стороны кредиторов, раскрывают такие показатели, как коэффициент оборачиваемости обязательств и срок их оборота.
Для анализа применяются следующие показатели:
1) Кредиты (пункт 23 раздела 4 Правил);
2) Расчеты с бюджетом (пункт 25 раздела 4 Правил);
3) Кредиторская задолженность дочерним (зависимым) юридическим лицам (пункт 26 раздела 4 Правил);
4) Авансы полученные и расчеты с поставщиками и подрядчиками (пункт 27 раздела 4 Правил);

5) Өзге кредиторлық берешек (Ереженiң 28-бөлiмiнiң 12-тармағы);
6) Жалақы жөнiндегi берешек (Ереженiң 29-бөлiмiнiң 12-тармағы);
7) Мiндеттемелердiң айналымдылық коэффициенті (Ереженiң 30-бөлiмiнiң 12-тармағы);
8) Мiндеттемелердiң айналым мерзiмi (Ереженiң 31-бөлiмiнiң 12-тармағы).
3. Активтердi талдау
1. Активтердiң құрамы мен құрылымының серпiнiн талдау мемлекеттiк кәсiпорынның барлық мүлкiнiң және оның жекелеген түрлерiнiң абсолюттiк және салыстырмалы өсуi немесе азаюының мөлшерiн анықтайды. Активтердiң артуы оның қызметiнiң бұдан әрi кеңейту туралы айғақтайтындықтан, оның жұмысына оң баға бередi.
Айналымнан тыс активтердiң, оның iшiнде материалдық емес активтердiң, негiзгi қаражат пен инвестициялардың, сондай-ақ тауар-материалдық қорлардың, дебиторлық берешектiң, ақшалар және қысқа мерзiмдi қаржылық инвестициялардың серпiнi ағымдағы жағдайы мен серпiнi бөлек қарастырылады. Бұдан басқа тозу коэффициентiмен сипатталатын негiзгi қаражаттардың техникалық жағдайы анықталады.
Мемлекеттiк кәсiпорын мүлкi құнының ұлғаюының себептерiн талдай отырып, олардың есебiнен арту болған көздер, сондай-ақ инфляцияның әсерi анықталады.
Активтердiң қозғалысы мен өндiрiстiң кезеңдiлiгi жөнiндегi ақпаратты бiлу үшiн активтердiң айналымдылық коэффициентi мен олардың айналым мерзiмi сияқты көрсеткiштер қолданылады.
Активтердi әртараптандыру мүмкiндiгi жөнiндегi ақпаратты бiлу үшiн мемлекеттiк кәсiпорын активтерiнiң қай бөлiгi айналымнан тыс активтерде шоғырланғанын көрсететiн оңтайлылық коэффициентi есептеледi.
Кәсiпорынның төлем қабiлетсiздiгiнiң тәуекелдiк деңгейi ағымдағы өтемпаздық коэффициентi мен меншiктi капиталға активтердiң ара салмағы коэффициентi сияқты көрсеткiштермен анықталады. Ағымдағы өтемпаздық коэффициентi тауар-материалдық қорлар, дебиторлық берешек пен ақша сомасына мiндеттемелер сомасының бөлiндiсi ретiнде есептеледi.
Талдау үшiн мынадай көрсеткiштер қолданылады:
1) Активтер (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 32-тармағы);
2) Активтердiң айналымдылық коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 33-тармағы);
3) Активтердiң айналым мерзiмi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 34-тармағы);
4) Айналымнан тыс активтер (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 35-тармағы);
5) Материалдық емес активтер (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 36-тармағы);
6) Негiзгi қаражаттар (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 37-тармағы);
7) Негiзгi қаражаттардың тозу коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 38-тармағы);
8) Инвестициялар (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 39-тармағы);
9) Жарғылық капиталдың активтермен қамтамасыз етiлуi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 40-тармағы);
10) Оңтайлылық коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 41-тармағы);

5) Прочая кредиторская задолженность (пункт 28 раздела 4 Правил);
6) Задолженность по заработной плате (пункт 29 раздела 4 Правил);
7) Коэффициент оборачиваемости обязательств (пункт 30 раздела 4 Правил);
8) Срок оборота обязательств (пункт 31 раздела 4 Правил).
3. Анализ активов
8. Анализ динамики состава и структуры активов определяет размер абсолютного и относительного прироста или уменьшения всего имущества государственного предприятия и отдельных его видов. Увеличение активов положительно характеризует его работу, поскольку свидетельствует о дальнейшем расширении его деятельности.
Отдельно рассматривается текущее состояние и динамика внеоборотных активов, в том числе нематериальных активов, основных средств и инвестиций, а также товарно-материальных запасов, дебиторской задолженности, денег и краткосрочных финансовых инвестиций. Кроме того, определяется техническое состояние основных средств, которое характеризуется коэффициентом износа.
Анализируя причины увеличения стоимости имущества государственного предприятия, определяются источники, за счет которых произошло увеличение, а также влияние инфляции.
Для раскрытия информации о движении активов и цикличности производства применяются такие показатели, как коэффициент оборачиваемости активов и срок их оборота.
Для раскрытия информации о возможности диверсификации активов рассчитывается коэффициент маневренности, который показывает, какая часть активов государственного предприятия сосредоточена во внеоборотных активах.
Степень риска неплатежеспособности предприятия определяется такими показателями, как коэффициент текущей ликвидности и коэффициент соотношения активов к собственному капиталу. Коэффициент текущей ликвидности рассчитывается, как частное от деления суммы товарно-материальных запасов, дебиторской задолженности и денег на сумму обязательств.
Для анализа применяются следующие показатели:
1) Активы (пункт 32 раздела 4 Правил);
2) Коэффициент оборачиваемости активов (пункт 33 раздела 4 Правил);
3) Срок оборота активов (пункт 34 раздела 4 Правил);
4) Внеоборотные активы (пункт 35 раздела 4 Правил);
5) Нематериальные активы (пункт 36 раздела 4 Правил);
6) Основные средства (пункт 37 раздела 4 Правил);
7) Коэффициент износа основных средств (пункт 38 раздела 4 Правил);
8) Инвестиции (пункт 39 раздела 4 Правил);
9) Обеспеченность уставного капитала активами (пункт 40 раздела 4 Правил);
10) Коэффициент маневренности (пункт 41 раздела 4 Правил);

11) Тауар-материалдық қорлар (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 42-тармағы);
12) Дебиторлық берешек (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 43-тармағы);
13) Ақша және қысқа мерзiмдi қаржылық инвестициялар (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 44-тармағы);
14) Ақшаның түсiмi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 45-тармағы);
15) Ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 46-тармағы);
16) Дебиторлық берешектiң айналымдылық коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 47-тармағы);
17) Дебиторлық берешек айналымының мерзiмi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 48-тармағы);
18) Материалдардың айналымдылық коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 49-тармағы);
19) Материалдар айналымының коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 50-тармағы);
20) Аяқталмаған өндiрiс айналымының коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 51-тармағы);
21) Аяқталмаған өндiрiс айналымының мерзiмi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 52-тармағы);
22) Дайын өнiм айналымдылығының коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 53-тармағы);
23) Дайын өнiм айналымының мерзiмi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 54-тармағы);
24) Тауар айналымдылығының коэффициентi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 55-тармағы);
25) Тауар айналымының мерзiмi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 54-тармағы).
4. Еңбек пен жалақыны талдау
1. Еңбек пен жалақыны талдау барлық қызметкерлердiң адам-сағаттарды нақты қалай iстегенi және жалақы қоры сияқты көрсеткiштер кешенiмен бiрге қарастыру қажет. Бұдан басқа, жалақы бойынша берешектердi есептеу және өтеудiң серпiнi, оның iшiнде: өтеудiң ақша, тауар, жұмыстар мен қызметтер сияқты түрлерi қарастырылып, талданады.
Еңбек пен жалақыны талдау үшiн мынадай көрсеткiштер қолданылады:
1) Қызметкерлердiң саны (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 57-тармағы);
2) Орташа жалақы (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 58-тармағы);
3) Барлық қызметкерлердiң нақты iстеген адам-сағаттары (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 59-тармағы);
4) Бiр қызметкердiң нақты iстеген адам-сағаты (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 60-тармағы);
5) Еңбек өнiмдiлiгi (Ереженiң 4-бөлiмiнiң 61-тармағы).
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрлігінің
2001 жылғы 9 сәуірдегі
N 182 бұйрығымен
бекiтiлген
Жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар
мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың қызметi
тиiмдiлiгiнiң негiзгi көрсеткiштерiн анықтау
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
Жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың қызметi тиiмдiлiгiнiң негiзгi көрсеткiштерiн анықтау ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiрудiң және басқарудың тиiмдiлiгiн арттырудың 1999-2000 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi 2000 жылға арналған шаралар жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 31 наурыздағы N 482 қаулысына  сәйкес әзiрлендi және жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысу бар мемлекеттiк емес заңды тұлғалар қызметiнiң негiзгi көрсеткiштерiн анықтайды.

11) Товарно-материальные запасы (пункт 42 раздела 4 Правил);
12) Дебиторская задолженность (пункт 43 раздела 4 Правил);
13) Деньги и краткосрочные финансовые инвестиции (пункт 44 раздела 4 Правил);
14) Поступление денег (пункт 45 раздела 4 Правил);
15) Коэффициент текущей ликвидности (пункт 46 раздела 4 Правил);
16) Коэффициент оборачиваемости дебиторской задолженности (пункт 47 раздела 4 Правил);
17) Срок оборота дебиторской задолженности (пункт 48 раздела 4 Правил);
18) Коэффициент оборачиваемости материалов (пункт 49 раздела 4 Правил);
19) Срок оборота материалов (пункт 50 раздела 4 Правил);
20) Коэффициент оборачиваемости незавершенного производства (пункт 51 раздела 4 Правил);
21) Срок оборота незавершенного производства (пункт 52 раздела 4 Правил);
22) Коэффициент оборачиваемости готовой продукции (пункт 53 раздела 4 Правил);
23) Срок оборота готовой продукции (пункт 54 раздела 4 Правил);
24) Коэффициент оборачиваемости товаров (пункт 55 раздела 4 Правил);
25) Срок оборота товаров (пункт 56 раздела 4 Правил).
4. Анализ труда и заработной платы
9. Анализ труда и заработной платы позволяет рассмотреть динамику численности работников, которую необходимо рассматривать в комплексе с такими показателями, как фактически отработано человеко-часов всеми работниками и фондом заработной платы. Кроме того, анализируется динамика начисления и погашения задолженности по заработной плате, в том числе рассматриваются способы погашения: деньгами, товарами, работами и услугами.
Для анализа труда и заработной платы применяются следующие показатели:
1) Численность работников (пункт 57 раздела 4 Правил);
2) Среднемесячная заработная плата (пункт 58 раздела 4 Правил);
3) Фактически отработано человеко-часов всеми работниками (пункт 59 раздела 4 Правил);
4) Фактически отработано человеко-часов одним работником (пункт 60 раздела 4 Правил);
5) Производительность труда (пункт 61 раздела 4 Правил).
Утверждены приказом
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 9 апреля 2001 года N 182
Правила
определения основных показателей эффективности
деятельности негосударственных юридических лиц с участием
государства в уставном капитале
1. Общие положения
Правила определения основных показателей эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале (далее - Правила) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2000 года N 482  "Об утверждении Плана мероприятий на 2000 год по реализации Программы приватизации и повышения эффективности управления государственным имуществом на 1999-2000 годы" и определяют основные показатели эффективности деятельности негосударственных юридических лиц с участием государства в уставном капитале.

2. Орташа мәндi есептеу
Орташа мән (ОМ) - шоттар (бөлiмшелер, бөлiмдер) бойынша қалдық мәндерiнiң сомасын бөлуден алынған айналым балансын осы мәндердiң санына бөлуден алынған бөлiндi ретiнде есептеледi:
n
E Xi
_     i=1
Х = ---------
n
_
Мұндағы: Х - орташа мән;
Хі - шоттар (бөлiмшелер, бөлiмдер) бойынша талданатын қалдықтардың, шоттардың Бас жоспарының мәнi;
n - талданатын мәндердiң саны.
3. Шартты белгiлер
1. Осы ережелерде мынадай белгiлер пайдаланылады:
1) ЕКтСальдо(...) - көрсетiлген айналым балансы шоттарының, бөлiмшелерiнiң, бөлiмдерiнiң кредит сальдоларының сомасы;
2) ЕДтСальдо(...) - көрсетiлген айналым балансы шоттарының, бөлiмшелерiнiң, бөлiмдерiнiң дебет сальдоларының сомасы;
3) ЕКтАйн(...) - көрсетiлген айналым балансы шоттарының, бөлiмшелерiнiң, бөлiмдерiнiң кредит айналымдарының сомасы;
4) ЕДтАйн(...) - көрсетiлген айналым балансы шоттарының, бөлiмшелерiнiң, бөлiмдерiнiң дебет айналымдарының сомасы;
5) БөлАҚIп1(...) - Ақшалай қаражаттардың қозғалысы туралы есептiң бөлiмдерi мен тармақтары бойынша көрсетiлетiн ақша қозғалысының сомасы;
6) ЕңбекБ2жол001(...) - Еңбек жөнiндегi есептiң бөлiмдерi мен тармақтары бойынша көрсетiлетiн ақша қозғалысының сомасы;
7) ЕД(Ш)жол01(...) - Қаржы-шаруашылық қызметтiң қорытындылары туралы есептiң Кiрiстер (Шығыстар) деген бағандарының жолдары бойынша қорытынды сомалар;
8) НомСтоим - акцияның атаулы құны.
4. Негiзгi көрсеткiштер
2. Активтердi қалыптастыру көздерi - баланс валютасы (БВ), мың теңге - жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы бар мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың (бұдан әрi - заңды тұлға) активтерiн қалыптастыру қандай көздер есебiнен жүзеге асырылатынын көрсетедi. Осы көрсеткiштiң серпiнi заңды тұлға қызметiнiң негiзгi беталыстарын сипаттайды. Осы көрсеткiштiң төмендеуi iскерлiк белсендiлігінiң төмендеуiн сипаттайды. Мына формула бойынша
есептеледi:
ЕКт(5, 6)БөлiмСальдосы
3. Меншiктi капитал (МК), мың теңге - бұл заңды тұлғаның мiндеттемелерiн шегергеннен кейiнгi активтерi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДт(1, 2, 3, 4)Бөлiм Сальдосы - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31) - ЕКт6БөлiмСальдосы
4. Кiрiстер, барлығы (К), мың теңге - есептi кезеңдегi активтердiң көбеюi, не мiндеттемелердiң азаюы. Мына формула бойынша есептеледi:
Е КтАйнПР(70, 72, 86, 87) - Е ДтАйнПР71
5. Негiзгi қызметтен алынатын кiрiстер (НҚК), мың теңге - негiзгi қызметтi жүзеге асыруға байланысты есептi кезеңнiң кiрiстерi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтАйнПР70
6. Негiзгi емес қызметтен алынатын кiрiстер (НЕҚК), мың теңге - негiзгi қызметтi жүзеге асыруға байланысты емес есептi кезеңнiң кiрiстерi.
Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтАйнПР72

2. Расчет среднего значения
Среднее значение (СЗ) - рассчитывается как частное от деления суммы значений остатков по счетам (подразделам, разделам) оборотный баланс на количество этих значений:
n
E Xi
_     i=1
Х = ---------
n
_
где: X - среднее значение;
Xi - значения анализируемых остатков по счетам (подразделам,
разделам) Генерального плана счетов;
n - количество анализируемых значений.
3. Условные обозначения
1. В настоящих правилах используются следующие обозначения:
1) ЕКтСальдо(...) - сумма кредитовых сальдо указанных счетов, подразделов, разделов оборотного баланса;
2) ЕДтСальдо(...) - сумма дебетовых сальдо указанных счетов, подразделов, разделов оборотного баланса;
3) ЕКтОбор(...) - сумма кредитовых оборотов указанных счетов, подразделов, разделов оборотного баланса;
4) ЕДтОбор(...) - сумма дебетовых оборотов указанных счетов, подразделов, разделов оборотного баланса;
5) ДСРазIп1(...) - сумма движения денег, отражаемая по разделам и пунктам Отчета о движении денежных средств;
6) ТрудР2стр001(...) - сумма денег, отражаемая по строкам разделов Отчета по труду;
7) ЕД(Р)стр01(...) - итоговые суммы по строкам граф Доходы (Расходы) Отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности;
8) НомСтоим - номинальная стоимость акции.
4. Основные показатели
2. Источники формирования активов - валюта баланса (ВБ), тыс.тенге - показывает, за счет каких источников осуществляется формирование активов негосударственного юридического лица с участием государства в уставном капитале (далее - юридическое лицо). Динамика данного показателя характеризует общие тенденции деятельности юридического лица. Снижение данного показателя характеризует снижение деловой активности.
Рассчитывается по формуле:
ЕКтСальдоРаздела(5, 6)
3. Собственный капитал (СК), тыс. тенге - это активы юридического лица после вычета его обязательств. Рассчитывается по формуле: ЕДтСальдоРаздела(1, 2, 3, 4) - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31) - ЕКтСальдоРаздела6
4. Доходы, всего (Д), тыс. тенге - увеличение активов, либо уменьшение обязательств в отчетном периоде. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборПР(70, 72, 86, 87) - Е ДтОборПР71
5. Доходы от основной деятельности (ДОД), тыс. тенге - доходы отчетного периода, связанные с осуществлением основной деятельности. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборПР70
6. Доходы от неосновной деятельности (ДНД), тыс. тенге - доходы отчетного периода, не связанные с осуществлением основной деятельности. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборПР72

7. Ағымдағы қызметтiң пайдалылығы (АҚпайд), % - ағымдағы қызметтен алынған кiрiстiң қаншасы оны алуға байланысты 1 теңгелiк шығыстарға келетiнiн көрсетедi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКр7БөлiмСальдосы - ЕДт8БөлiмСальдосы
ЕДт8БөлiмСальдосы            100
8. Негiзгi қызметтiң пайдалылығы (НҚпайд), % - негiзгi қызметтен алынған жалпы кiрiстiң қаншасы оны алуға байланысты 1 теңгелiк шығыстарға келетiнiн көрсетедi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕктАйнПР70 - ЕДтАйнПР80
__________________________
ЕДтАйнПР80           100
9. Негiзгi емес қызметтiң пайдалылығы (НЕҚпайд), % - негiзгi емес қызметтен алынған кiрiстiң қаншасы оны алуға байланысты 1 теңгелiк шығыстарға келетiнiн көрсетедi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтАйнПР72 - ЕДтАйнПР84
__________________________
ЕДтАйнПР84           100
10. Авансталған капиталдардың - активтердiң табыстылығы (Пайда нормасы), (RОА), % - заңды тұлға активтерiнiң қаншалықты тиiмдi пайдаланылатынын, яғни заңды тұлғаның активтерiне салынған тиынның әрқайсысы таза пайданың қанша мөлшерiн әкелетiнiн көрсетедi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДжол14
_______________________________________________________
ЕДт(1, 2, 3, 4)БөлiмСальдосы - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31)
11. Қайтарым қоры (ҚҚ) - негiзгi қаражаттарды пайдаланудың тиiмдiлiгiн сипаттайды. Таза табыстың орташа баланстық құн кезеңiндегi негiзгi қаражаттарға қатынасы ретiнде есептеледi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДжол14
_____________________________________________
ЕДтСальдоПР12 - ЕКтСальдоПР13
12. Меншiктi капиталдың табыстылығы (RОЕ) - заңды тұлға меншiктi капиталының табыстылығын сипаттайды, яғни меншiктi пайданың 1 теңгесiне таза пайданың қай мөлшерi келетiндiгiн көрсетедi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДжол14
__________________________________________________________
ЕДт(1, 2, 3, 4)БөлiмСальдосы - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31) - Е
Кт6БөлiмСальдосы
13. Акционерлiк (жарғылық) капиталдың табыстылығы - заңды тұлғаның жарғылық капиталына салынған активтер қаншалықты тиiмдi пайдаланылатындығын, яғни акционерлiк (жарғылық) капиталдың 1 теңгесiне таза пайданың қай мөлшерi келетiндiгiн көрсетедi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДжол14
__________________________________
ЕКрСальдоПР50 - ЕДтСальдоПР51
14. Акциялардың мемлекеттiк пакетiнiң табыстылығы акциялардың мемлекеттiк пакетiнiң 1 теңгесiне қанша дивидендтер есептелетiнiн көрсетедi. Мына формула бойынша есептеледi:
Акциялардың мемлекеттiк пакетiне есептелген дивидендтер
_______________________________________________________
Мемлекеттiк акциялардың саны * Атаулы Құн

7. Рентабельность текущей деятельности (РенТД), % - показывает, сколько дохода, полученного от текущей деятельности, приходится на 1 тенге расходов, связанных с его получением. Рассчитывается по формуле:
ЕкрСальдоРаздела7 - ЕДтСальдоРаздела8
-------------------------------------- * 100
ЕДтСальдоРаздела8
8. Рентабельность основной деятельности (РенОД), % - показывает, сколько валового дохода, полученного от основной деятельности, приходится на 1 тенге расходов, связанных с его получением. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборПР70 - ЕДтборПР80
------------------------- * 100
ЕДтОборПР80
9. Рентабельность неосновной деятельности (РенНД), % - показывает, сколько дохода, полученного от неосновной деятельности, приходится на 1 тенге затрат, связанных с его получением. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборПР72 - ЕДтОборПР84
------------------------- * 100
ЕДтОборПР84
10. Доходность активов - авансированного капитала (Норма прибыли), (RОА), % - показывает, насколько эффективно используются активы юридического лица, т.е. какой размер чистого дохода приносит каждый тенге, вложенный в активы юридического лица. Рассчитывается по формуле:
ЕДстр11
======================================================
ЕДтСальдоРаздела(1, 2, 3, 4) - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31)
11. Фондоотдача (ФО) - характеризует эффективность использования основных средств. Рассчитывается как отношение чистого дохода к средней за период балансовой стоимости основных средств. Рассчитывается по формуле:
ЕДстр11
=============================
ЕДтСальдоПР12 - ЕКтСальдоПР13
12. Доходность собственного капитала (ROE) - характеризует доходность собственного капитала юридического лица, т.е. какой размер чистого дохода приходится на 1 тенге собственного капитала. Рассчитывается по формуле:
ЕДстр11
==========================================================================
ЕДтСальдоРаздела(1, 2, 3, 4) - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31) - ЕКтСальдоРаздела6
13. Доходность акционерного (уставного) капитала - показывает, насколько эффективно используются активы, вложенные в уставный капитал юридического лица, т.е. какой размер чистого дохода приходится на 1 тенге акционерного (уставного) капитала. Рассчитывается по формуле:
ЕДстр11
===============================
ЕКрСальдоПР50 - ЕДтСальдоПР51
14. Доходность государственного пакета акций - показывает сколько дивидендов начисляется на 1 тенге государственного пакета акций. Рассчитывается по формуле:
Дивиденды, начисленные на государственный пакет акций
-----------------------------------------------------
Кол-во государственных акций * НомСтоим

15. Шығыстар, барлығы (Ш), мың теңге - есептi кезеңдегi активтердiң азаюы, не мiндеттемелердiң өсуi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтАйнПР(80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87)
16. Негiзгi қызмет бойынша шығыстар (НҚШ), мың теңге - негiзгi қызметтi жүзеге асыруға байланысты есептi кезеңнiң шығыстары. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтАйнПР80
17. Кезеңнiң шығыстары (КШ) - өндiрiстi басқаруға және ұйымдастыруға байланысты есептi кезеңнiң шығыстары. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтАйн(ПР81, 82, 83)
18. Негiзгi емес қызмет бойынша шығыстар (НЕҚШ), мың теңге - негiзгi қызметтi жүзеге асыруға байланысты емес есептi кезеңнiң шығыстары. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтАйнПР84
19. Меншiктi айналым капиталы (МАК), мың теңге - меншiктi капиталдың құрамдас бөлiгi. Ағымдағы активтердi қалыптастыру үшiн меншiктi капиталдың қай бөлiгi көз болып табылатындығын көрсетедi. Осы көрсеткiштiң басқа, мысалы: айналымдылықты сипаттайтын коэффициенттермен көрсеткiштер кешенiмен ғана өсуi оң болып танылады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДт(2, 3, 4)БөлiмСальдосы - ЕКтСальдоПР31 - ЕКт6БелiмСальдосы
20. Қаржыландыру коэффициентi (ҚарК) - меншiктi капитал мен мiнддетемелердiң ара қатынасын сипаттайды. Ол активтердiң қай бөлiгi меншiктi капиталдың есебiнен, қайсысы мiндеттемелердiң есебiнен қаржыландырылатынын көрсетедi. Оңтайлы мән - 1-ден кем емес. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДт(1, 2, 3, 4)БөлiмСальдосы - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31) -
ЕКт6БөлiмСальдосы     _________________________________________________________________
ЕКр6БөлiмСальдосы
21. Тәуелсiздiк (автономия) коэффициентi (ТәуК) - заңды тұлға активтерiнiң қалыптастырылу көздерiнiң жалпы көлемiндегi меншiктi капиталдың үлесiн сипаттайды. Ол бойынша заңды тұлғаның мiндеттемелерден қаншалықты тәуелсiз екендігi және меншiктi капиталымен оңтайландыру мүмкiндiгi бағаланады. Оңтайлы мән - 0,5 кем емес. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДт(1, 2, 3, 4)БөлiмСальдосы - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31) -
ЕКт6БелiмСальдосы
_________________________________________________________________
ЕКт(5, 6)БөлiмСальдосы
22. Мiндеттемелер (М), мың теңге - заңды тұлғаның (борышкердiң) басқа тұлғаның (несие берушiнiң) пайдасына белгiлi бiр iс-әрекет жасау, атап айтқанда: мүлiктi беру, жұмысты орындау, ақша төлеу және т.с.с., не белгiлi бiр iс-әрекеттен тартыну мiндетi, ал несие берушiнiң борышкерден мiндеттемелерiн орындауын талап етуге құқығы бар. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКт6БөлiмСальдосы
23. Несиелер (Н), мың теңге - мiндеттемелердiң құрамдас бөлiгi. Осы пассивтiң сату көлемдерi мен ақша түсуiнiң үйлесiмдi ұлғаюынсыз артуы әрқашан терiс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтСальдоПР60

15. Расходы, всего (Р), тыс. тенге - уменьшение активов, либо увеличение обязательств в отчетном периоде. Рассчитывается по формуле:
ЕДтОборПР(80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87)
16. Расходы по основной деятельности (РОД), тыс. тенге - расходы отчетного периода, связанные с осуществлением основной деятельностью. Рассчитывается по формуле:
ЕДтОборПР80
17. Расходы периода (РП) - расходы отчетного периода, связанные с управлением и организацией производства (работ, услуг). Рассчитывается по формуле:
ЕДтОборПР(81, 82, 83)
18. Расходы по неосновной деятельности (РНД), тыс. тенге - расходы отчетного периода, не связанные с осуществлением основной деятельности. Рассчитывается по формуле:
ЕДтОборПР84
19. Собственный оборотный капитал (СОК), тыс. тенге - составная часть собственного капитала. Показывает, какая часть собственного капитала является источником для формирования текущих активов. Положительным признается увеличение данного показателя только в комплексе с другими показателями, например: коэффициентами, характеризующими оборачиваемость. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоРаздела(2, 3, 4) - ЕКтСальдоПР31 - ЕКтСальдоРаздела6
20. Коэффициент финансирования (Кфин) - характеризует соотношение собственного капитала и обязательств. Он показывает, какая часть активов финансируется за счет собственного капитала, а какая за счет обязательств. Оптимальное значение - не менее 1. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоРаздела(1, 2, 3, 4) - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31) - ЕКтСальдоРаздела6
--------------------------------------------------------------------------
ЕКрСальдоРаздела6
21. Коэффициент независимости (автономии) (КНез) - характеризует долю собственного капитала в общем объеме источников формирования активов юридического лица. По нему судят на сколько юридическое лицо независимо от обязательств и способно маневрировать собственным капиталом. Оптимальное значение - не менее 0,5. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоРаздела(1, 2, 3, 4) - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31) - ЕКтСальдоРаздела6
--------------------------------------------------------------------------
ЕКтСальдоРаздела(5, 6)
22. Обязательства (О), тыс. тенге - обязанность юридического лица (должника) совершить в пользу другого лица (кредитора) определенное действие, как-то: передать имущество, выполнить работу, уплатить деньги и т.д., либо воздержаться от определенного действия, а кредитор имеет право требовать от должника исполнение его обязанностей. Рассчитывается по формуле:
ЕКтСальдоРаздела6
23. Кредиты (Кр), тыс. тенге - составная часть обязательств. Увеличение данного пассива без пропорционального увеличения объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается крайне отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоПР60

24. Дивидендтер бойынша есеп айырысу (Див), мың теңге - мiндеттемелердiң құрамдас бөлiгi. Заңды тұлғаның есептелген, бiрақ төленбеген дивидендтер бойынша акционерлермен есеп айырысу жөнiндегi берешегiн қамтиды. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтСальдоПР62
25. Бюджетпен есеп айырысу (Бюд), мың теңге мiндеттемелердiң құрамдас бөлiгi. Осы пассивтiң сату көлемдерi мен ақша түсуінің үйлесімді ұлғаюынсыз артуы әрқашан теріс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтСальдо(63, 65) - ЕКтСальдоШ651
26. Еншiлес (тәуелдi) заңды тұлғаларға кредиторлық берешек, мың теңге - мiндеттемелердiң құрамдас бөлiгi. Заңды тұлғаның еншiлес, тәуелдi және бiрлесiп бақылайтын заңды тұлғаларға кредиторлық берешегiн қамтиды. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтСальдоПР64
27. Алынған аванстар және берушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысу (Аван), мың теңге - мiндеттемелердiң құрамдас бөлiгi. Заңды тұлғаның берушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысу жөнiндегi берешегiн, еншiлес заңды тұлғалар алдындағы берешегiн, сондай-ақ тауарлық-материалдық қорларды беруге, жұмыстар мен қызметтердi орындауға алынған аванстарды қамтиды. Осы пассивтiң сату көлемдерi мен ақша түсуiнiң үйлесiмдi ұлғаюынсыз артуы әрқашан терiс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтСальдоПР66
28. Өзге кредиторлық берешек - (ӨзКр), мың теңге мiндеттемелердiң құрамдас бөлiгi. Заңды тұлғаның өзге кредиторлармен есеп айырысу жөнiндегi берешегiн қамтиды. Осы пассивтiң сату көлемдерi мен ақша түсуiнiң үйлесiмдi ұлғаюынсыз артуы әрқашан терiс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтСальдоПР68
29. Жалақы жөнiндегi берешек (Ж), мың теңге - мiндеттемелердiң құрамдас бөлiгi. Заңды тұлғаның еңбекке ақы төлеу бойынша қызметкерлермен есеп айырысу жөнiндегi берешегiн және қызметкерлердiң демалыстары жөнiндегi есептелген берешектi қамтиды. Осы пассивтiң қызметкерлердiң санын, сату көлемдерi мен ақша түсуінің үйлесімді ұлғаюынсыз артуы әрқашан терiс деп қарастырылады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтСальдоШ(681, 685)
30. Мiндеттемелердiң айналымдылық коэффициентi (МАйК) - талданып отырған кезеңдегi мiндеттемелер айналымының саны. Заңды тұлғаның несие берушiлер тарапынан алатын коммерциялық несиенiң кеңеюiн немесе төмендеуiн көрсетедi. Көрсеткiштiң өсуi заңды тұлғаның несиенi өтеу қабiлетiнiң нашарлауы ретiнде бағалануы мүмкiн мiндеттемелердi төлеу жөнiндегi проблемалардың болуы туралы айғақтайды. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДт6БөлiмАйн
_____________________________________
ЕКт6БөлiмСальдосы

24. Расчеты по дивидендам (Див), тыс. тенге - составная часть обязательств. Включает в себя задолженность юридического лица по расчетам с акционерами по начисленным, но не выплаченным дивидендам. Рассчитывается по формуле:
ЕКтСальдоПР62
25. Расчеты с бюджетом (Бюд), тыс. тенге - составная часть обязательств. Увеличение данного пассива без пропорционального увеличения объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается крайне отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ЕКтСальдо(63, 65) - ЕКтСальдоСч651
26. Кредиторская задолженность дочерним (зависимым) юридическим лицам, тыс.тенге - составная часть обязательств. Включает в себя кредиторскую задолженность юридического лица дочерним, зависимым и совместно-контролируемым юридическим лицам. Рассчитывается по формуле:
ЕКтСальдоПР64
27. Авансы полученные и расчеты с поставщиками и подрядчиками (Аван), тыс. тенге - составная часть обязательств. Включает в себя задолженность юридического лица по расчетам с поставщиками и подрядчиками, задолженность перед дочерними юридическими лицами, а также авансы, полученные под поставку товарно-материальных запасов, выполнение работ и услуг. Увеличение данного пассива без соответствующего увеличения объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ЕКтСальдоПР66
28. Прочая кредиторская задолженность (ПрКр), тыс. тенге - составная часть обязательств. Включает в себя задолженность юридического лица по расчетам с прочими кредиторами. Увеличение данного пассива без соответствующего увеличения объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ЕКтСальдоПР68
29. Задолженность по заработной плате (З/П), тыс. тенге - составная часть обязательств. Включает в себя задолженность юридического лица по расчетам с персоналом по оплате труда и начисленную задолженность по отпускам работников. Увеличение данного пассива без соответствующего увеличения численности работников, объемов реализации и поступления денег всегда рассматривается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ЕКтСальдоСч(681, 685)
30. Коэффициент оборачиваемости обязательств (К.ОбО) - количество оборотов обязательств за анализируемый период. Показывает расширение или снижение коммерческого кредита, получаемого юридическим лицом со стороны кредиторов. Рост показателя свидетельствует о наличии проблем по оплате обязательств, что может расцениваться как ухудшение кредитоспособности юридического лица. Рассчитывается по формуле:
ЕДтОборРаздела6
==================
ЕКтСальдоРаздела6

31. Мiндеттемелердiң айналу мерзiмi (МАйМ), күндер - заңды тұлғаның мiндеттемелердi қайтаруының орта мерзiмiн көрсетедi. Көрсеткiштiң төмендеуi, яғни айналым мерзiмiнiң қысқаруы және керiсiнше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
Кезең ішiндегi күндердiң саны
_____________________________________
АйнК
32. Активтер (А), мың теңге - бұл заңды тұлғаның құндық бағасы бар мүлкi, мүлiктiк және жеке мүлiктiк емес игiлiктерi мен құқықтары. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДт(1, 2, 3, 4)БөлiмСальдосы - ЕКтСальдоП(11, 13, 31)
33. Активтердiң айналымдылық коэффициентi (ААйК) - талданатын мерзiмде өндiрiс пен айналыс кезеңiнiң қанша рет жасалатынын көрсетедi. Мына формула бойынша есептеледi:
Ект7БөлiмАйн     _________________________________________________________________
ЕДт(1, 2, 3, 4)БелiмСальдосы - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31)
34. Активтер айналымының мерзiмi (ААйМ), күндер - өндiрiс пен айналыс кезеңi жасалатын мерзiмдi (күндермен) көрсетедi. Көрсеткiштiң төмендеуi, яғни айналым мерзiмiнiң қысқаруы және керiсiнше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
Кезең iшiндегi күндердiң саны
___________________________________________
ААйК
35. Айналымнан тыс активтер (АтА), мың теңге - материалдық емес активтердiң, негiзгi қаражат пен инвестициялардың баланстық құны. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДт(10, 12, 14)БөлiмСальдосы - ЕКт(11, 13)БелiмСальдосы
36. Материалдық емес активтер (МеА), мың теңге - барлық топтар бойынша материалдық емес активтердiң баланстық құны. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтСальдоПР10 - ЕКтСальдоПР11
37. Негiзгi қаражаттар (НҚ), мың теңге - барлық топтар бойынша негiзгi құралдардың баланстық құны. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтСальдоПР12 - ЕКтСальдоПР13
38. Негiзгi құралдардың тозу коэффициентi - негiзгi құралдардың техникалық жағдайын сипаттайды және жинақталған тозу сомасының бастапқы құнға қатынасын бiлдiредi. Оңтайлы мән - 0,5-тен кем емес. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтСальдоПР13
_________________
ЕДтСальдоПР12
39. Инвестициялар (Инв), мың теңге - заңды тұлғаның пайда алу мақсатында (мысалы, дивидендтер, роялтилер және т.б.) иелiк ететiн активтер. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтСальдоПР14
40. Акционерлiк (жарғылық) капиталдың активтермен қамтамасыз етiлуi - заңды тұлғаның қанша активi акционерлiк (жарғылық) капиталдың 1 теңгесiне келетiндiгiн көрсетедi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДт(1, 2, 3, 4)БөлiмСальдосы - ЕКрСальдоПР(11, 13, 31)     _________________________________________________________________                     ЕКрСальдоПР50 - ЕДтСальдоПР51

31. Срок оборота обязательств (СрОбО), дней - показывает средний срок возврата юридическим лицом обязательств. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
----------------------
К.ОбО
32. Активы (А), тыс. тенге - это имущество, имущественные и личные неимущественные блага и права юридического лица, имеющие стоимостную оценку. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоРаздела(1, 2, 3, 4) - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31)
33. Коэффициент оборачиваемости активов (К.ОбА) - показывает, сколько раз за анализируемый период совершается цикл производства и обращения. Рассчитывается по формуле:
ЕктОборРаздела7
======================================================
ЕДгСальдоРаздела(1, 2, 3, 4) - ЕКтСальдоПР(11, 13, 31)
34. Срок оборота Активов (СрОбА), дней - показывает срок (в днях), за который совершается цикл производства и обращения. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
----------------------
К.ОбА
35. Внеоборотные активы (ВА), тыс. тенге - балансовая стоимость нематериальных активов, основных средств и инвестиций. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоРаздела(10, 12, 14) - ЕКтСальдоРаздела(11, 13)
36. Нематериальные активы (НА), тыс. тенге - балансовая стоимость нематериальных активов по всем группам. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоПР10 - ЕКтСальдоПР11
37. Основные средства (ОС), тыс. тенге - балансовая стоимость основных средств по всем группам. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоПР12 - ЕКтСальдоПР13
38. Коэффициент износа основных средств - характеризует техническое состояние основных средств и представляет собой отношение суммы накопленного износа к первоначальной стоимости. Оптимальное значение - не более 0,5. Рассчитывается по формуле:
ЕКтСальдоПР13
--------------
ЕДтСальдоПР12
39. Инвестиции (Инв), тыс. тенге - активы, которыми юридическое лицо владеет в целях получения доходов (например, дивидендов, роялти и т.д.). Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоПР14
40. Обеспеченность акционерного (уставного) капитала активами - показывает, сколько активов юридического лица приходится на 1 тенге акционерного (уставного) капитала. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоРаздела(1, 2, 3, 4) - ЕКрСальдоПР(11, 13, 31)
------------------------------------------------------
ЕКрСальдоПР50 - ЕДтСальдоПР51

41. Оңтайландыру коэффициентi (ОңтайлК) - заңды тұлға активтерiнiң қай бөлiгi айналымнан тыс активтерде шоғырланғандығын көрсетедi, сонымен заңды тұлға активтерiн әртараптандыру мүмкiндiгiне сипаттама бередi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтСальдоПР(10, 12, 14) - ЕКтСальдо(11, 13)
_________________________________________________________________
ЕДт(1, 2, 3, 4)БелiмСальдосы - ЕКтСальдо(11, 13, 31)
42. Тауарлық-материалдық қорлар (ТМҚ), мың теңге - өндiрiсте қолдануға немесе жұмыстар мен қызметтердi орындауға арналған тауарлық-материалдық қорлардың бар-жоғы; дайын өнiм; сатуға арналған тауарлар жөнiндегi ақпаратты қорытындылайды. Басқа көрсеткiштердi, мысалы айналымдылықты сипаттайтын коэффициенттердi талдаудың негiзiнде серпiн туралы түпкiлiктi тұжырым жасауға болады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДт2БөлiмСальдосы
43. Дебиторлық берешек және басқа активтер (Деб), мың теңге - осы көрсеткiштiң тұрақты өсуi заңды тұлғаны өндiрiстiк процестi жаңғырту мүмкiндiгiнен айыруға әкелуi мүмкiн. Егжей-тегжейлi талдау үшiн дебиторлардың толық ажырату қажет, бұдан басқа, дайын өнiмнiң серпiнiн талдау қажет. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтСальдоПР(30, 32, 33, 34, 35)
44. Ақша және қысқа мерзiмдi қаржылық инвестициялар (Ден), мың теңге - қысқа мерзiмдi қаржылық инвестициялардың және заңды тұлғаның банктiк шоттарындағы және кассасындағы ақшаның бар-жоғы туралы ақпаратты тұжырымдайды. Ақшаның болмауы бiр мәндi терiс сипатталады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтСальдоПР(40, 41, 42, 43, 44, 45)
45. Ақшаның түсуi (АқшҚТ), мың теңге - есептi мерзiмде заңды тұлғаның банктiк шоттары мен кассасына түскен ақша. Мына формула бойынша есептеледi:
Е(ДСБөлІп1, ДСБөлIIп1, ДСБөлIIIп1)
46. Ағымдағы өтiмдiлiк коэффициент (АғӨтК) - тауарлық-материалдық қорлардың, дебиторлық берешек пен ақшаның міндеттемелерді қандай мөлшерде өтейтiндiгiн анықтауға мүмкіндік бередi. Оңтайлы мән - 2-ден кем емес. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕДтСальдоПР(20, 21, 22, 30, 32, 33, 34, 35, 40, 41, 42, 43, 44, 45)
_________________________________________________________________
ЕКт6БелiмСальдосы
47. Дебиторлық берешектiң айналымдылық коэффициентi (К.ДебАйн) - талданатын мерзiмдегi дебиторлық берешек айналымының саны. Заңды тұлға беретiн коммерциялық несиенiң кеңеюi мен төмендеуiн көрсетедi. Осы коэффициенттiң өсуi несиеге сатуды қысқарту туралы түсiнiк бередi. Төмендету - берiлетiн коммерциялық несиелердiң өсуi. Бұл жағдайда заңды тұлға сөзсiз төлеу проблемаларымен қақтығысады және осының салдары ретiнде - ағымдағы қызметтi қаржыландыру мәселелерi туындайды. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтАйнПР(30, 32, 33, 34, 35)
___________________________________
ЕДтСальдоПР(30, 32, 33, 34, 35)

41. Коэффициент маневренности (К. Маневр) - показывает, какая часть активов юридического лица сосредоточена во внеоборотных активах, тем самым дает характеристику возможности диверсификации активов юридического лица. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоПР(10, 12, 14) - ЕКтСальдо(11, 13)
----------------------------------------------------
ЕДтСальдоРаздела(1, 2, 3, 4) - ЕКтСальдо(11, 13, 31)
42. Товарно-материальные запасы (ТМЗ), тыс. тенге - обобщает информацию о наличии товарно-материальных запасов, предназначенных для использования в производстве или выполнения работ и услуг; готовой продукции; товаров, предназначенных для продаж. Окончательные выводы о динамике можно сделать на основании анализа других показателей, например, коэффициентов, характеризующих оборачиваемость. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоРаздела2
43. Дебиторская задолженность и другие активы (Деб), тыс. тенге - стабильное увеличение данного показателя может привести к лишению юридического лица возможности возобновления производственного процесса. Для более детального анализа необходима полная расшифровка дебиторов и пояснения к условиям отгрузок, кроме того, необходимо проанализировать динамику готовой продукции. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоПР(30, 32, 33, 34, 35)
44. Деньги и краткосрочные финансовые инвестиции (Ден), тыс. тенге - обобщает информацию о наличии краткосрочных финансовых инвестиций и денег на банковских счетах и в кассе юридического лица. Отсутствие денег однозначно характеризуется отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоПР(40, 41, 42, 43, 44, 45)
45. Поступление денег (ПДенС), тыс. тенге - деньги, поступившие в отчетном периоде на банковские счета и в кассу юридического лица. Рассчитывается по формуле:
Е(ДСРазIстр1, ДСРазIIстр1, ДСРазIIIстр1)
46. Коэффициент текущей ликвидности (К.ТекЛик) - позволяет установить, в какой кратности товарно-материальные запасы, дебиторская задолженность и деньги покрывает обязательства. Оптимальное значение - не менее 2. Рассчитывается по формуле:
ЕДтСальдоПР(20, 21, 22, 30, 32, 33, 34, 35, 40, 41, 42, 43, 44, 45)
-------------------------------------------------------------------
ЕКтСальдоРаздела6
47. Коэффициент оборачиваемости дебиторской задолженности (К.ОбДеб) - количество оборотов дебиторской задолженности за анализируемый период. Показывает расширение или снижение коммерческого кредита, предоставляемого юридическим лицом. Рост данного коэффициента свидетельствует о сокращении продаж в кредит. Снижение - увеличение предоставляемых коммерческих кредитов. В этом случае юридическое лицо неизбежно столкнется с проблемами оплаты и, как следствие, возникнут проблемы с финансированием текущей деятельности. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборПР (30, 32, 33, 34, 35)
===============================
ЕДтСальдоПР(30, 32, 33, 34, 35)

48. Дебиторлық берешектiң айналым мерзiмi (ДебАйнМер), күндер - дебиторлық берешектi өтеудiң мерзiмiн (күндермен) көрсетедi. Көрсеткiштiң төмендеуi, яғни айналым мерзiмiнiң қысқаруы және керiсiнше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
Кезең iшiндегi күндердiң саны
__________________________________
АйнКТА
49. Материалдардың айналымдылық коэффициентi (МАйК) - талданатын мерзiмдегi материалдар айналымының саны. Коэффициенттердiң өсуi материалдардың артқанын бiлдiредi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтАйнПР20
____________________
ЕДтСальдоПР20
50. Материалдардың айналым мерзiмi (МАйМер), күндер - материалдардың айналым мерзiмiн (күндермен) көрсетедi. Көрсеткiштiң төмендеуi, яғни айналым мерзiмiнiң қысқаруы және керiсiнше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
Кезең ішiндегi күндердiң саны
______________________________________
МАйнК
51. Аяқталмаған өндiрiстiң айналымдылық коэффициентi (АӨАйК) - талданатын мерзiмдегi аяқталмаған өндiрiс айналымының саны. Коэффициенттiң өсуi өндiрiстiк қызметтiң жандануын бiлдiредi, төмендеуi - тиiсiнше өндiрiс белсендiлiгiнiң төмендеуiн. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтАйнПР21
____________________
ЕДтСальдоПР21
52. Аяқталмаған өндiрiс айналымының мерзiмi (АӨАйМер), күндер - аяқталмаған өндiрiс айналымының мерзiмiн (күндермен) көрсетедi. Көрсеткiштiң төмендеуi, яғни айналым мерзiмiнiң қысқаруы және керiсiнше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
Кезең iшiндегi күндердiң саны
_________________________________
АӨАйК
53. Дайын өнiмнiң айналымдылық коэффициентi (ДӨАйК) - талданатын мерзiмдегi дайын өнiм айналымының саны. Коэффициенттiң өсуi заңды тұлғаның дайын өнiмдi сатуының ұлғайтуын бiлдiредi, ал төмендеуi - дайын өнiмдi сатуының төмендетуiн бiлдiредi. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтАйнШ221
______________________________
ЕДтСальдоШ221
54. Дайын өнiм айналымының мерзiмi (ДӨАйМер), күндер - дайын өнiм айналымының мерзiмiн (күндермен) көрсетедi. Көрсеткiштiң төмендеуi, яғни айналым мерзiмiнiң қысқаруы және керiсiнше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
Кезең ішiндегi күндердiң саны
_________________________________
ДӨАйК
55. Тауар айналымдылығының коэффициентi (ТауАйК) - талданатын мерзiмдегi тауар айналымының саны. Коэффициенттiң өсуi тауарларға сұранымның өсуiн бiлдiредi, ал төмендеуi сату мөлшерлерiмен. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕКтАйнШ(221, 223)
_________________________________
ЕДтСальдоШ(221, 223)
56. Тауар айналымының мерзiмi (ТауАйМер), күндер - заңды тұлға сату үшiн алған тауар айналымының мерзiмiн (күндермен) көрсетедi. Көрсеткiштiң төмендеуi, яғни айналым мерзiмiнiң қысқаруы және керiсiнше, оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
Кезең iшiндегi күндердiң саны
____________________________________
ТауАйнК

48. Срок оборота дебиторской задолженности (СрОбДеб), дней - показывает срок (в днях) погашение дебиторской задолженности. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
---------------------
К.ОбТА
49. Коэффициент оборачиваемости материалов (К.ОбМ) - количество оборотов материалов за анализируемый период. Рост коэффициента означает увеличение использования материалов. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборПР20
--------------
ЕДтСальдоПР20
50. Срок оборота материалов (СрОбМ), дней - показывает срок (в днях) оборота материалов. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
---------------------
К.ОбМ
51. Коэффициент оборачиваемости незавершенного производства (К.ОбНЗП) - количество оборотов незавершенного производства за анализируемый период. Рост коэффициента означает активизацию производственной деятельности, снижение - соответственно снижение активности производства. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборПР21
=============
ЕДтСальдоПР21
52. Срок оборота незавершенного производства (СрОбНЗП), дней - показывает срок (в днях) оборота незавершенного производства. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
---------------------
К.ОбНЗП
53. Коэффициент оборачиваемости готовой продукции (К.ОбГП) - количество оборотов готовой продукции за анализируемый период. Рост коэффициента означает увеличение реализации готовой продукции, а снижение означает уменьшение объемов реализации готовой продукции юридического лица. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборСч221
=================
ЕДтСальдоСч221
54. Срок оборота готовой продукции (СрОбГП), дней - показывает срок (в днях) оборота готовой продукции. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
------------------------
К.ОбГП
55. Коэффициент оборачиваемости товаров (К.ОбТов) - количество оборотов товаров за анализируемый период. Рост коэффициента означает увеличение спроса на товары, а снижение означает уменьшение объемов реализации и спроса на товары, приобретенные для продажи. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборСч(221, 223)
========================
ЕДтСальдоСч(221, 223)
56. Срок оборота товаров (СрОбТов), дней - показывает срок (в днях) оборота товаров, приобретенных юридическим лицом для продаж. Положительно оценивается снижение показателя, т.е. сокращение срока оборота и наоборот. Рассчитывается по формуле:
Кол-во дней в периоде
------------------------
К.ОбТов

57. Қызметкерлер саны (ҚС), адам - орташа жалақы мен өзге де орташа мөлшерлердi есептеу үшiн қолданылатын қызметкерлердiң жалпы саны. Өнiм (жұмыстар мен қызметтер) өндiрiсiнiң көлемдерiн ұлғайтпастан осы көрсеткiштiң ұлғайту келеңсiз қаралады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕңбекБ1жол003
58. Орташа айлық жалақы (ОАЖ), мың теңге - 1 қызметкерге есептегендегi орташа айлық жалақының сомасы. Заңды тұлғаның 1 қызметкерге есептегендегi кiрiстерiн ұлғайтпастан осы көрсеткiштiң ұлғайту келеңсiз бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕңбекБ1жол008
59. Барлық қызметкерлердiң iс жүзiнде жасаған адам-сағаттары (IЖЖ), адам-сағат - шын мәнiнде жасалған уақыттың адам-сағаттардағы жалпы саны. Заңды тұлға кiрiстерi мен қызметкерлер санының ұлғаюы болмай осы көрсеткiштiң ұлғаюы келеңсiз бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕңбекБ1жол011
60. Бiр қызметкердiң шын мәнiнде жасаған адам-сағаттары (1қIЖ), адам-сағат - еңбек қорының нормативтiк және нақтылы мәндерiн 1 қызметкерге есептеп салыстыруға мүмкiндiк бередi. Өнiм (жұмыстар мен қызметтер) өндiрiсi көлемдерiнiң ұлғаюы болмай осы көрсеткiштiң ұлғаюы келеңсiз бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
ЕңбекБ1жол011
_______________
ЕңбекБ1жол003
61. Еңбек өнiмдiлiгi, теңге - заңды тұлға қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеуге байланысты шығындардың тиiмдiлiгiн сипаттайды. Осы көрсеткiштiң өсiмi оң бағаланады. Мына формула бойынша есептеледi:
Е7Бөлiм
___________________
ЕңбекЕБ2жол003

57. Численность работников (ЧР), человек - общая численность работников, применяемая для исчисления средней заработной платы и других средних величин. Увеличение данного показателя без увеличения объемов производства продукции (работ и услуг) оценивается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ТрудР1стр003
58. Среднемесячная заработная плата (СЗП), тыс. тенге - сумма среднемесячной заработной платы в расчете на 1 работника. Увеличение данного показателя без увеличения доходов юридического лица в расчете на 1 работника оценивается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ТрудР1стр007
59. Фактически отработано человеко-часов всеми работниками (ФТОб), человеко-час - общее количество фактически отработанного времени в человеко-часах. Увеличение данного показателя без увеличения доходов юридического лица и численности работников оценивается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ТрудР1стр010
60. Фактически отработано человеко-часов одним работником (ФТ1р), человеко-час - показатель позволяет сравнить нормативные и фактические значения фонда труда в расчете на 1 работника. Увеличение данного показателя без увеличения объемов производства продукции (работ и услуг) оценивается отрицательно. Рассчитывается по формуле:
ТрудР1стр010
--------------
ТрудР1стр003
61. Производительность труда, тенге - характеризует эффективность затрат, связанных с оплатой труда работников юридического лица. Рост данного показателя оценивается положительно. Рассчитывается по формуле:
ЕКтОборРаздела7
-----------------
ТрудЕР2стр002