Қазынашылық кәсiпорынның бухгалтерлiк есебi мен есептiлiгiнде мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде орындалатын операцияларды көрсету ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2001 жылғы 28 ақпандағы N 104 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 17 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1507. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N 217 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N  217  (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N  2335  және "Бухгалтерлiк есеп туралы" 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N  2732  заң күшi бар Жарлықтарын iске асыру мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінің 2000 жылғы 1 маусымдағы N  266  бұйрығымен бекiтiлген қоса берiлiп отырған
"Қазынашылық кәсiпорынның бухгалтерлiк есебi мен есептiлігiнде мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде орындалатын операцияларды көрсету ережесi" енгiзiлген өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
2. Бухгалтерлiк есеп және аудит әдiснамасы департаментi белгiленген тәртiппен жоғарыда аталған Ережеге өзгерiстер мен толықтырулардың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн жүзеге асырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қаржы вице-министрi Е.А.Досаевқа жүктелсiн.
4. Ережеге осы өзгерiстер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
2001 жылғы 28 ақпандағы
N 104 бұйрығымен
бекітілді
Қазынашылық кәсiпорынның бухгалтерлiк есебi мен есептiлiгiнде
мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде орындалатын операцияларды көрсету ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар
2-тарауда "Кiрiстер мен шығыстарды есепке алу":
7-тармақта "қаражатты" деген сөз "соманы" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақтың бiрiншi абзацындағы "қаражаттың түсуi" деген сөздер "ақшаның түсуi" деген сөздермен ауыстырылсын.
10-тармақтың бiрiншi абзацында:
бiрiншi сөйлем мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қосылған құнға салынатын салық сомасына 331 "Өтеуге ҚҚС" шотының дебетi және 671 "Берушілермен және мердiгерлермен есеп айырысулар", 441 "Есеп шот" шоттарының кредитi бойынша жазба жүргiзіледi және тағы сол сияқты";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Есепке алынуға жататын ҚҚС-тың сомасы 633 "Қосылған құнға салынатын салық" шотының дебетi және 331 "Өтеуге қосылған құнға салынатын салық" шотының кредитi бойынша көрсетiледi";
3-тараудағы "Есептiлiк":
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Правила отражения в бухгалтерском учете и отчетности казенного предприятия операций, выполняемых в рамках государственного заказа
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2001 года N 104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2001 года за N 1507. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N 217 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
Сноска. Приказ Министра финансов РК от 28 февраля 2001 г. N 104 утратил силу приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N  217  (вводится в действие с 1 января 2008 года)
В целях реализации Указов Президента Республики Казахстан, имеющих силу Законов, от 19 июня 1995 года  N 2335  "О государственном предприятии" и от 26 декабря 1995 года  N 2732  "О бухгалтерском учете", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в " Правила  отражения в бухгалтерском учете и отчетности казенного предприятия операций, выполняемых в рамках государственного заказа", утвержденные приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 1 июня 2000 года N 266.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию изменений и дополнений в вышеназванные Правила в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра финансов Досаева Е.А.
4. Настоящие изменения и дополнения в Правила вступают в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министерства финансов
Республики Казахстан
от 28 февраля 2001 года N 104
Изменения и дополнения в Правила
отражения в бухгалтерском учете и отчетности казенного
предприятия операций, выполняемых в рамках
государственного заказа
В главе 2 "Учет доходов и расходов":
в пункте 7 слово "средств" заменить словом "сумм";
в абзаце первом пункта 8 слова "Поступление средств" заменить словами "Поступление денег";
в абзаце первом пункта 10:
первое предложение дополнить предложением следующего содержания:
"На сумму налога на добавленную стоимость производится запись по дебету счета 331 "НДС к возмещению" и кредиту счетов 671 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", 441 "Расчетный счет" и так далее.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Сумма НДС, подлежащая зачету, отражается по дебету счета 633 "Налог на добавленную стоимость" и кредиту счета 331 "Налог на добавленную стоимость к возмещению.".
В главе 3 "Отчетность":
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Кәсiпорынның жылдық қаржылық есептiлiгiнiң көлемiне бухгалтерлiк баланспен, қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есеппен, ақша қозғалысы туралы есеппен және қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбамен бiрге "Мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы есеп", "Мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде пайда болған кредиторлық берешек туралы есеп" (1, 2-қосымшаларға сәйкес) мамандандырылған нысандары енгiзiледi.".
Мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4. Мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы есептi толтыру тәртiбi
16. Мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы есептiң негiзгi мақсаты 15-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген түсiмдер мен шығыстар туралы ақпаратты пайдаланушыға беру болып табылады.
17. 1-бағанда "Көрсеткiш" бюджеттен бөлiнген ақша түсiмдерiнiң көрсеткiштерi, оларды шығыстардың түрлерi бойынша пайдалану, сондай-ақ бастапқы есептi кезеңдегi ақша сомасы және жұмсалмаған ақша сомасы қалдықтарының немесе оның соңғы есептi кезеңдегi жұмсалу көрсеткiштерi келтiрiлдi.
18. 2-бағанда "жолдың N" жолдардың нөмiрлерi келтiрілген.
19. 3-бағанда "Смета бойынша бекiтiлгенi" мемлекеттiк тапсырысты орындау жөнiндегi уәкiлеттi органның сметасы бойынша бекiтiлген бюджет қаражатының сомасы көрсетiледi.
20. 4-бағанда "Iс жүзiндегi түсiмдер мен шығыстар" бюджеттен бөлiнген ақшаның iс жүзiндегi түсуi және жұмсалуы көрсетiледi.
21. 5-бағанда "Ауытқуы" 3-баған мен 4-бағанның арасындағы айырмашылық ретiнде анықталатын смета бойынша бекiтiлген iс-жүзiндегi түсiмдер мен шығындар сомасының ауытқуы көрсетiледi.
22. 001 жол бойынша бастапқы есептi кезеңдегi ақша сомасының қалдығы көрсетiледi.
23. 010 жол бойынша мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен алынған ақшаның жалпы сомасы көрсетiледi.
24. 020 жол бойынша 030 бастап 260-жолдардың сомасына тең мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген жұмсалған ақшаның жалпы сомасы көрсетiледi.
25. 270 жол бойынша мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген ақшаның пайдаланылмаған сомасы немесе мынадай түрде анықталған оның артық жұмсалуы көрсетiледi: 001-жол + 010-жол - 020-жол."
Сол сияқты, мынадай мазмұндағы 5-тараумен толықтырылсын:
"5. Мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде пайда болған
кредиторлық берешек туралы есептi толтыру тәртiбi
26. Есептiң негiзгi мақсаты 15-тармақта көрсетiлген пайдаланушыларға мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде пайда болған кредиторлық берешек туралы ақпаратты беру болып табылады.

"14. В объем годовой финансовой отчетности предприятия, наряду с бухгалтерским балансом, отчетом о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчетом о движении денег и пояснительной запиской к финансовой отчетности, вводятся специализированные формы "Отчет об использовании средств, выделенных из бюджета на выполнение государственного заказа", "Отчет о кредиторской задолженности, образовавшейся в рамках выполнения государственного заказа" (согласно приложениям 1, 2).".
Дополнить главой 4 следующего содержания:
"4. Порядок заполнения отчета об использовании средств, выделенных из
бюджета на выполнение государственного заказа
16. Основной целью отчета об использовании средств, выделенных из бюджета на выполнение государственного заказа, является предоставление пользователям, указанным в пункте 15, информации о поступлении и расходовании денег, выделяемых из бюджета на выполнение государственного заказа.
17. В графе 1 "Показатель" приведены показатели поступления денег, выделенных из бюджета, их использование по видам расходов, а также показатели остатков суммы денег на начало отчетного периода и неизрасходованной суммы денег или ее перерасход на конец отчетного периода.
18. В графе 2 "N строки" приведена нумерация строк.
19. В графе 3 "Утверждено по смете" показываются суммы бюджетных средств, утвержденных по смете уполномоченным органом по выполнению государственного заказа.
20. В графе 4 "Фактические поступления и расходы" показываются фактическое поступление и расходование денег, выделенных из бюджета.
21. В графе 5 "Отклонение" показывается отклонение сумм, утвержденных по смете от фактических поступлений и расходов, определяемое как разность между графой 3 и графой 4.
22. По строке 001 показывается остаток суммы денег на начало отчетного периода.
23. По строке 010 указывается общая сумма полученных денег из бюджета на выполнение государственного заказа.
24. По строке 020 показывается общая сумма израсходованных денег, выделенных из бюджета на выполнение государственного заказа, равная сумме строк с 030 по 260.
25. По строке 270 показывается остаток неиспользованной суммы денег, выделенной из бюджета на выполнение государственного заказа, или ее перерасход, определяемый следующим образом: строка 001 + строка 010 - строка 020.".
Дополнить также главой 5 следующего содержания:
"5. Порядок заполнения отчета о кредиторской задолженности,
образовавшейся в рамках выполнения государственного заказа
26. Основной целью отчета является предоставление пользователям, указанным в пункте 15, информации о кредиторской задолженности, образовавшейся в рамках выполнения государственного заказа.

27. 1-бағанда "Кредитордың атауы" мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде туындаған алынған тауарлар, орындалған жұмыстар мен қызметтер үшiн есептемелер бойынша еңбекақы төлеу және төленген салық және басқа да мiндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туындаған заңды және жеке тұлғалар көрсетiледi.
28. 2-бағанда "Бастапқы есептi кезеңдегi қалдық" бастапқы есептi кезеңдегi кредиторлық берешектiң қалдығы көрсетiледi. Осы бағанда көрсетiлген кредиторлық берешектiң сомасы бухгалтерлiк есептiң деректерiн белгiленген тәртiппен түзеткен жағдайларды қоспағанда, есептi кезең iшiнде өзгермеуi тиiс.
29. 3-бағанда "Есептi кезеңдегi берешек" есептi кезеңде пайда болған кредиторлық берешек көрсетiледi.
30. 4-бағанда "Есептi кезеңде өтеу" есептi кезеңдегi кредиторлық берешектi өтеу сомасы көрсетiледi.
31. 5-бағанда "Берешектiң барлығы" 4-бағанды шегергенде 2 және 3-бағандардың сомасын көрсететiн соңғы есептi кезеңде пайда болған кредиторлық берешектiң жалпы сомасы көрсетiледi.
"Мемлекеттік тапсырысты орындауға бюджеттен бөлінген қаражатты пайдалану туралы есеп" қосымшасында:
"Қосымша" деген сөздің алдынан "1" деген санмен толықтырылсын;
001 деген жолмен толықтырылсын және ол мынадай редакцияда жазылсын:
"Бастапқы есепті кезеңдегі ақша сомасының қалдығы";
010 деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемтапсырысты орындауға бюджеттен бөлінген ақшаның түсуі";
2-бағандағы "080" деген саннан кейінгі "190" деген саны "090" деген санмен ауыстырылсын;
270-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдаланылмаған ақша сомасының қалдығы немесе оның есепті кезең аяғындағы артық жұмсалуы (001-жол + 010-жол - 020-жол)".
2-қосымша
МЕМЛЕКЕТТIК ТАПСЫРЫСТЫ ОРЫНДАУ ШЕҢБЕРIНДЕ ПАЙДА
БОЛҒАН КРЕДИТОРЛЫҚ БЕРЕШЕК ТУРАЛЫ ЕСЕП
Ұйымның атауы______________________________________________________
___________________________________________________________________
_____________жылға арналған
Ұйым қызметiнiң түрi________________________________________________
____________________________________________________________________
Уәкiлеттi орган_____________________________________________________
____________________________________________________________________  Мемтапсырыстың атауы________________________________________________
____________________________________________________________________  Өлшем бiрлiгi_______________________________________________________
____________________________________________________________________
Кредитордың атауы   Бастапқы     Есептi     Есептi     Берешектiң
есептi     кезеңдегi  кезеңдегi     барлығы

27. В графе 1 "Наименование кредитора" указывается юридическое или физическое лицо, по расчетам с которыми возникла кредиторская задолженность за полученные товары, выполненные работы и услуги, по оплате труда и выплачиваемым налогам и другим обязательствам, возникшим в рамках государственного заказа.
28. В графе 2 "Остаток на начало отчетного периода" показывается остаток кредиторской задолженности на начало отчетного периода. Сумма кредиторской задолженности, отражаемая в данной графе, не должна изменяться в течение отчетного периода, за исключением случаев корректировки в установленном порядке данных бухгалтерского учета.
29. В графе 3 "Задолженность отчетного периода" показывается кредиторская задолженность, возникшая в отчетном периоде.
30. В графе 4 "Погашение в отчетном периоде" показывается сумма погашения в отчетном периоде кредиторской задолженности.
31. В графе 5 "Всего задолженности" отражается общая сумма кредиторской задолженности, образовавшаяся на конец отчетного периода, представляющая собой сумму граф 2 и 3 за вычетом графы 4.
32. По строке "Итого" показываются итоговые суммы кредиторской задолженности по показателям граф 2, 3, 4 и 5.".
В приложении "Отчет об использовании средств, выделенных из бюджета на выполнение государственного заказа":
после слова "Приложение" добавить цифру "1";
дополнить строкой 001 и изложить ее в следующей редакции:
"Остаток суммы денег на начало отчетного периода";
строку 010 изложить в следующей редакции:
"Поступление денег, выделенных из бюджета на выполнение госзаказа";
в графе 2 после цифры "080" цифру "190" заменить цифрой "090";
строку 270 изложить в следующей редакции:
"Остаток неиспользованной суммы денег или ее перерасход на конец отчетного периода (стр.001 + стр.010 - стр.020).".
Приложение 2
Отчет о кредиторской задолженности, образовавшейся
в рамках выполнения государственного заказа
Наименование организации _________________________________________________
__________________________________________________________________________
На ________________года
Вид деятельности организации______________________________________________
__________________________________________________________________________
Уполномоченный орган______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование госзаказа____________________________________________________
__________________________________________________________________________
Единица измерения_________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Наименование кредитора   |Остаток на|Задолженность|Погашение |Всего
|начало    |отчетного    |в отчетном|задолжен-
|отчетного |периода      |периоде   |ности

кезеңдегi    берешек     өтеу        (2+3-4)
қалдық
____________________________________________________________________        1                2           3          4            5
____________________________________________________________________  ____________________________________________________________________  Жиыны:
____________________________________________________________________       Басшы      _____________          _____________
(қолы)               (қолдың иесi)
Бас бухгалтер  _____________        _____________
(қолы)              (қолдың иесi)

|периода   |             |          |(2+3-4)
---------------------------------------------------------------------------
1             |     2    |      3      |     4    |    5
---------------------------------------------------------------------------
|          |             |          |
---------------------------------------------------------------------------
Итого:                       |          |             |          |
---------------------------------------------------------------------------
Руководитель ____________________            __________________________
(подпись)                  (расшифровка подписи)
Главный бухгалтер________________            __________________________
(подпись)                  (расшифровка подписи)