1. 1-тармақтың үшінші абзацындағы "өз өндірісінің тауарлары" деген сөздер "өз өндірісінің ауыл шаруашылығы өнімі, сондай-ақ өз өндірісінің ауыл шаруашылығы өнімін ұқсату" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 6-тармақта:
1) сегізінші абзацтағы "138-1-бабымен" деген сөздер "138-баптың 1-тармағымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- бұрын шегерімге жатқызылған банктердің құрылған провизияларының мөлшерінің кемуінен кірістер;";
3) мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"- жалпы сақтандыру саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін бұрын шегерімге жатқызылған сақтандыру резервтерінің кемуінен кірістер;".
3. 8-тармақта:
1) алтыншы абзацтағы "инфляцияға түзетулерді ескеріп" деген сөздер алынып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"- мемлекеттік кәсіпорындардан мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік мекемелерден мемлекеттік кәсіпорындар тегін негізде алған негізгі қаражаттардың құны.".
4. 13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Сақтандыру шарттары бойынша сақтандырушылар төлейтін сақтандыру сыйақысы жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларынан басқасынан шегеріледі.".
5. 18-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Жалпы сақтандыру саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген нормаларға сәйкес сақтандыру резервтеріне аударымдар сомаларын шегереді. Қайта сақтандыру бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға өмірді сақтандыру саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымымен жасалған қайта сақтандыру шарттарына қабылданған аударымдар сомасынан басқа Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген нормаларға сәйкес сақтандыру резервтеріне аударымдар сомаларын шегереді.".
6. Мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"Бұрынғы салық жылы үшін ағымдағы салық жылында төленген салықтар оларды төлеу жүргізілген сол салық жылында шегерімге жатады.;".
7. 22-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың жоғарыда аталған ережелері бағалау нәтижесінде есептелген амортизациялық аударымдардың шегеріміне жатқызудан салық жылы ішінде алынған шығындарға қолданылмайды.".
8. ІІ-І-бөлімі мына редакцияда жазылсын:
"ІІ-І. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына салық салу
24.1. Өмірді сақтандыру, аннуитет, қайғылы жағдайдан және сырқаттан және инвестициялық кірістен сақтандыру шарттары бойынша олардың сақтандыруды (қайта сақтандыруды) жүргізуі кезінде қайта сақтандыру ұйымы мен өмірді сақтандыру саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы алуға (алынған) жататын сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістерден басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының табыс салығымен салық салынатын объектісі болып осы Нұсқаулықпен көзделген жиынтық жылдық кіріс пен шегерімдер арасындағы айырма ретінде есептелген салық салынатын кірісі болып табылады.

1. В абзаце третьем пункта 1 слова "товаров собственного производства" заменить словами "сельскохозяйственной продукции собственного производства, а также продуктов переработки сельскохозяйственной продукции собственного производства".
2. В пункте 6:
1) в абзаце восьмом слова "со статьей 138-1" заменить словами "с пунктом 1 статьи 138";
2) абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"- доходы от снижения размеров созданных провизий банков, ранее отнесенных на вычеты;";
3) дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"- доходы от снижения страховых резервов, ранее отнесенных на вычеты, для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих деятельность по отрасли общего страхования;".
3. В пункте 8:
1) в абзаце шестом слова "с учетом корректировки на инфляцию" исключить;
2) дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"- стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе государственными учреждениями от государственных предприятий, а также государственными предприятиями от государственных учреждений, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
4. Пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Страховые премии, уплачиваемые страхователями по договорам страхования, вычитаются, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования.".
5. Абзац первый пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. Юридическое лицо, осуществляющее деятельность по отрасли общего страхования, вычитает суммы отчислений в страховые резервы в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан. Юридическое лицо, осуществляющее страховую деятельность по перестрахованию, вычитает суммы отчислений в страховые резервы в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан, за исключением суммы отчислений по принятым на перестрахование договорам, заключенным страховой организацией, осуществляющей деятельность по отрасли страхования жизни.".
6. Дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"Налоги, уплаченные в текущем налоговом году за предыдущий налоговый год, подлежат вычету в том налоговом году, в котором произошла их уплата.".
7. Абзац пятый пункта 22 изложить в следующей редакции:
"Вышеуказанные положения настоящего пункта не применяются к убыткам, полученным в течение налогового года от отнесения на вычеты амортизационных отчислений, исчисленных в результате дооценки.".
8. Раздел II-I изложить в следующей редакции:
"II-I. Налогообложение страховых (перестраховочных) организаций
24-1. Объектом обложения подоходным налогом страховой (перестраховочной) организации, за исключением доходов в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) страховой организацией, осуществляющей деятельность по отрасли страхования жизни, и перестраховочной организацией при проведении ими страхования (перестрахования) по договорам страхования жизни, аннуитета, от несчастного случая и болезни, и инвестиционного дохода, является налогооблагаемый доход, исчисленный как разница между совокупным годовым доходом и вычетами, предусмотренными настоящей Инструкцией.

24-2. Сақтандыру сыйақылары түріндегі алынған (алуға жататын) кірістер бойынша өмірді сақтандыру, аннуитет, қайғылы жағдайдан және сырқатты сақтандыру шарттары бойынша олардың сақтандыру (қайта сақтандыру) жүргізуі кезінде өмірді сақтандыру мен қайта сақтандыру ұйымының саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының табыс салығын есептеу мен төлеу тәртібі "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының табыс салығын бюджетке есептеу мен төлеу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001 жылғы 26 мамырдағы N 667 Нұсқаулығымен айқындалған.".
9. 38-тармақта:
1) 2)-тармақшада:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"нақты қызмет көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында орналасқан резидентке немесе тұрақты мекемеге шегерім ретінде ол есептелсе, егер басқару, қаржы, консультациялық, аудиторлық, заң және адвокаттық қызмет көрсетуден алынған кіріс;";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"тауарларды жеткізуге сыртқы сауда келісім-шарттары мен (немесе) жұмыстарды (қызмет көрсетуді) орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе өз деңгейінен кем орындағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл санкциялары);";
2) 3)-тармақшадағы "инфляцияға түзетулерді ескеріп" деген сөздер алынып тасталсын;
3) 4)-тармақша ", берешек бағалы қағаздар бойынша кірістерден басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 8)-тармақшадағы "төлемдер" деген сөз "сыйақы" деген сөзбен ауыстырылсын.
10. 44-тармақтың б)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Нұсқаулықтың 24-2-тармағында көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін - салық жылының ішінде алуға (алынған) жататын сақтандыру сыйақыларының сомасынан 2 процент;".
11. 44-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"44-1. Негізгі қаражаттардың бағалауға дейінгі сомасы 15 проценттік ставка бойынша салық салуға жатады.".
12. 46-тармақта:
1) екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорларына банк-резиденттер, сондай-ақ берешек бағалы қағаздар бойынша заңды тұлға-резиденттерге төленетін сыйақы (мүдде) төлем көзінен салық салуға жатпайды.";
2) төртінші абзацтағы "сондай-ақ мемлекеттік (ұлттық) лотерея бойынша ұтыстар" деген сөздер "және берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақы" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. 50-тармақта:
1) бесінші абзац "(есту, сөйлеу, көру қабілетін жоғалтуы бойынша мүгедектер жұмыс істейтін өндірістік ұйымдар үшін 35 проценттен кем емес)" деген сөздермен толықтырылсын.

24-2. Порядок исчисления и уплаты подоходного налога страховыми организациями, осуществляющими деятельность по отрасли страхования жизни, и перестраховочной организации при проведении ими страхования (перестрахования) по договорам страхования жизни, аннуитета, от несчастного случая и болезни по доходам, полученным (подлежащим получению) в виде страховых премий, определен Инструкцией Министерства государственных доходов Республики Казахстан "О порядке исчисления и уплаты в бюджет подоходного налога страховыми (перестраховочными) организациями от 26 мая 2001 года N 667.".
9. В пункте 38:
1) в подпункте 2):
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"доход, получаемый от управленческих, финансовых, консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических и адвокатских услуг, если он начисляется как вычет резиденту или постоянному учреждению, расположенному в Республике Казахстан, независимо от места фактического оказания услуг;";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"неустойки (штрафные санкции) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, если они начисляются как вычет резиденту и (или) постоянному учреждению, расположенному в Республике Казахстан, в связи с деятельностью на территории Республики Казахстан;";
2) в подпункте 3) слова "с учетом корректировки на инфляцию" исключить;
3) подпункт 4) дополнить словами ", за исключением доходов по долговым ценным бумагам";
4) в подпункте 8) слово "платежей" заменить словом "премий".
10. Подпункт б) пункта 44 изложить в следующей редакции:
"для страховых (перестраховочных) организаций, указанных в пункте 24-2 настоящей Инструкции - 2 процента от суммы страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового года;".
11. Пункт 44-1 изложить в следующей редакции:
"44-1. Сумма дооценки основных средств подлежит обложению налогом по ставке 15 процентов.".
12. В пункте 46:
1) абзац второй изложить в следующей редакции:
"Вознаграждение (интерес), выплачиваемое банкам-резидентам, накопительным пенсионным фондам, а также юридическим лицам-резидентам по долговым ценным бумагам не подлежит налогообложению у источника выплаты.";
2) в абзаце четвертом слова "а также выигрышей по государственной (национальной) лотерее" заменить словами "и вознаграждение по долговым ценным бумагам".
13. В пункте 50:
1) абзац пятый дополнить словами "(для производственных организаций, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, не менее 35 процентов)";

10) "Заңды тұлғаның жылдық жиынтық кіріс және жүргізілген шегерімдері туралы декларацияны толтыру жөніндегі басшылықта":
"Жылдық жиынтық кіріс" бөліміндегі:
3-тармақта:
2) тармақшаның бесінші және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"егер нақты қызмет көрсету орнына қарамастан Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме немесе резидентке шегерім ретінде лд есептелсе, басқару, қаржы, консультациялық, аудиторлық, маркетингтік, заң және адвокаттық қызмет көрсетулерден алынатын кіріс;
егер Қазақстан Республикасының аумағындағы қызметімен байланысты Қазақстан Республикасында орналасқан резидент және (немесе) тұрақты мекемеге шегерім ретінде олар есептелсе, тауарларды жеткізуге сыртқы сауда келісім-шарттары бойынша және (немесе) жұмыстарды (қызмет көрсетуді) орындауға жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісім) бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе толық орындамағаны үшін тұрақсыздық айыптары (айыппұл санкциялары),";
3) тармақшадағы "инфляцияға түзетулерді ескеріп" деген сөздер алынып тасталсын; 4) тармақша "берешек бағалы қағаздар бойынша кірістерден басқа" деген сөздермен толықтырылсын; 8) тармақшада "төлемдер" сөзі "сыйақылар" деген сөзбен ауыстырылсын; 5-тармақта: 11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын: "11) бұрын шегерімге жатқызылған құрылған банктер провизияларының мөлшерінің кемуінен кірістер;"; мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшасымен толықтырылсын: "11-1) жалпы сақтандыру саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін бұрын шегерімге жатқызылған сақтандыру резервінің кемуінен кірістер;"; 13) тармақша "сәйкес" деген сөзден кейін "20-4-бабының 3-тармағына" деген сөздермен толықтырылсын; 14-1) тармақшасындағы "138-1 бабымен" деген сөздер "138-баптың 1-тармағымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"1-Қосымша. Үй-жайларды, ғимараттарды және құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсімінен кірістер" бөлімінде:
сегізінші абзацтағы "Б," әрпі алынып тасталсын;
тоғызыншы абзац алынып тасталсын;
он бірінші абзацтағы "+Б-бағаны" алынып тасталсын;
"3-жол. Сыйақы (мүдде) нысанындағы кіріс, бөлімнің бірінші абзацындағы "және жинақтаушы зейнетақы қорларына" деген сөздер ", жинақтаушы зейнетақы қорларына, сондай-ақ бағалы берешек қағаздар бойынша заңды тұлға-резиденттерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"5-жол. Ұтыстар бөлімінде ", ұлттық (мемлекеттік) лотерея бойынша ұтыстардан басқа" деген сөздер алынып тасталсын;
"11-жол. Банк және сақтандыру ұйымдарының резервтік қорлары мөлшерінің кемуінен кірістер" бөлімінде:
бөлімнің тақырыбындағы "банк және сақтандыру ұйымдары" деген сөздер "банктер және жер қойнауын пайдаланушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы ", сақтандыру ұйымдарымен" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші абзацтағы "күмәнді және үмітсіз несиелер бойынша бұрынғы салық жылында шегерімге жатқызылған провизия сомасы мен есепті салық жылы үшін салық салу мақсатында құрылған сомасы арасындағы теріс айырма ретінде" деген сөздер алынып тасталсын;
мына мазмұндағы 11-1-бөлімімен толықтырылсын:
"11-1-жол. Сақтандыру резервтерінің кемуінен кірістер.
Осы жол жалпы сақтандыру шарттары бойынша олардың сақтандыру (қайта сақтандыру) жүргізуі кезінде сақтандыру ұйымдары толтырады.
Сақтандыру ұйымдарының кірістеріне декларацияға осы 8в қосымшасына сәйкес есептелген резервтің кемуінен сома енгізіледі.";

10) в "Руководстве по заполнению Декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах юридического лица":
в разделе "Совокупный годовой доход":
в пункте 3:
абзацы пятый и шестой подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"доход, получаемый от управленческих, финансовых, консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических и адвокатских услуг, если он начисляется как вычет резиденту или постоянному учреждению, расположенному в Республике Казахстан, независимо от места фактического оказания услуг;
неустойки (штрафные санкции) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, если они начисляются как вычет резиденту и (или) постоянному учреждению, расположенному в Республике Казахстан, в связи с деятельностью на территории Республики Казахстан;";
в подпункте 3) слова "с учетом корректировки на инфляцию" исключить;
подпункт 4) дополнить словами ", за исключением доходов по долговым ценным бумагам";
в подпункте 8) слово "платежей" заменить словом "премий";
в пункте 5:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) доходы от снижения размеров созданных провизий банков, ранее отнесенных на вычеты;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) доходы от снижения страховых резервов, ранее отнесенных на вычеты, для страховых организаций, осуществляющих деятельность по отрасли общего страхования;";
подпункт 13) после слова "согласно" дополнить словами "пункту 3 статьи 20-4,";
в подпункте 14-1) слова "со статьей 138-1" заменить словами "с пунктом 1 статьи 138";
в разделе "Приложение 1. Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений и строений, а также активов, не подлежащих амортизации":
в абзаце восьмом букву "Б," исключить;
абзац девятый исключить;
в абзаце одиннадцатом слова "+гр. Б" исключить;
в абзаце первом раздела "Строка 3. Доход в форме вознаграждения (интереса)" слова "и накопительным пенсионным фондам," заменить словами ", накопительным пенсионным фондам, а также юридическим лицам-резидентам по долговым ценным бумагам";
в разделе "Строка 5. Выигрыши" слова ", кроме выигрышей по государственной (национальной) лотерее" исключить;
в разделе "Строка 11. Доходы от снижения размеров резервных фондов банковских и страховых организаций":
в заголовке раздела слова "банковских и страховых организаций" заменить словами "банков и недропользователей";
в абзаце первом слова ", страховыми организациями" исключить;
в абзаце втором слова "как отрицательная разница между суммой созданной провизии в целях налогообложения по сомнительным и безнадежным кредитам за отчетный налоговый год и суммой провизии, отнесенной на вычет в предыдущем налоговом году" исключить;
дополнить разделом 11-1 следующего содержания:
"Строка 11-1. Доходы от снижения страховых резервов
Данная строка заполняется страховыми организациями при проведении ими страхования (перестрахования) по договорам общего страхования.
В доход страховых организаций включается сумма от снижения резерва, исчисленная в соответствии с данными приложения 8в к декларации.";

"13-жол. 20-6-баптың 1-тармағына және 47-бапқа сәйкес кіріс" бөлімінде:
бөлім тақырыбы "сәйкес" деген сөзден кейін "20-4-баптың 3-тармағына" деген сөздермен толықтырылсын;
мына мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Сондай-ақ осы жолға 20-4-баптың 3-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған оларды пайдалану сәтінен бастап үш жылдың аяқталуына дейін есепті салық жылында есептен шыққан жаңа негізгі қаражаттар бойынша есептелген амортизациялық аударымдар сомасы енгізіледі.";
"14-1-жол. 138-1-бабына сәйкес бағаларды түзетуден кірістер" бөлімінде:
бөлімнің тақырыбындағы "138-1-бабымен" деген сөздер "138-баптың 1-тармағына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ІІ-І бөлімінің" деген сөздер "57-1-тармағының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"15-жол. Басқа да кірістер" бөлімінің соңғы абзацы алынып тасталсын.
"17-жол. 13-бапқа сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
төртінші абзацтағы "инфляцияға түзетулерді ескеріп" деген сөздер алынып тасталсын;
мына мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
" - мемлекеттік кәсіпорындардан мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік мекемелерден мемлекеттік кәсіпорындар тегін негізде алған негізгі қаражаттардың құны.";
"7-Қосымша. Алынған кредиттер (займдар) үшін сыйақы (мүдде)" бөлімінде:
"(займдар)," деген сөзден кейінгі бірінші абзац ", оның ішінде, финанстық лизинг," деген сөздермен толықтырылсын;
"(займдар)," деген сөзден кейінгі екінші абзац ", оның ішінде, финанстық лизинг," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзацтағы "немесе амортизацияны аудару жолымен негізгі қаражат құрамына шегерімдерді жатқызуға жатады" деген сөздер алынып тасталсын;
"21-жол. Күмәнді талаптар" бөлімінде:
соңғы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары 8а қосымшасын толтырады";
мына мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Сақтандыру резервтерін қалыптастырудың мөлшерін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары Сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгілейді.";
"22-жол. Резерв қорларына аударулар" бөлімінде:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы сақтандыру саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарымен шегерімге Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген нормаларға сәйкес сақтандыру резервтеріне аударымдардың сомасы жатады.";
мына мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қайта сақтандыру бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарымен өмірді сақтандыру саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарымен жасалған қайта шарттарды сақтандыру қабылданған бойынша аударымдар сомасына басқа Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген нормаларға сәйкес сақтандыру резервтеріне аударымдар сомасы шегерімге жатады.";
"9-Қосымша. Амортизациялық аударымдар, жөндеуге шығыстар және кесімді активтер бойынша басқа да шегерімдер" бөлімінде:
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

в разделе "Строка 13. Доход согласно пункту 1 статьи 20-6 и статье 47":
заголовок раздела после слова "согласно" дополнить словами "пункту 3 статьи 20-4,";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Также в данную строку включается сумма амортизационных отчислений, исчисленных по новым основным средствам, выбывшим в отчетном налоговом году до истечения трех лет с момента их эксплуатации, ранее отнесенная на вычеты согласно пункту 3 статьи 20-4.";
в разделе "Строка 14-1. Доходы от корректировки цен в соответствии со статьей 138-1":
в заголовке раздела слова "со статьей 138-1" заменить словами "с пунктом 1 статьи 138";
слова "раздела II-I" заменить словами "пункта 57-1";
последний абзац раздела "Строка 15. Другие доходы" исключить.
в разделе "Строка 17. Корректировка совокупного годового дохода согласно статье 13":
в абзаце четвертом слова "с учетом корректировки на инфляцию" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"- стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе государственными учреждениями от государственных предприятий, а также государственными предприятиями от государственных учреждений, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в разделе "Приложение 7. Вознаграждение (интерес) за полученные кредиты (займы)":
абзац первый после слова "(займы)," дополнить словами "в том числе в виде финансового лизинга,";
абзац второй после слова "(займы)" дополнить словами ", в том числе в виде финансового лизинга,";
в абзаце третьем слова "или подлежит отнесению на вычеты в составе основного средства путем начисления амортизации" исключить;
в разделе "Строка 21. Сомнительные требования":
последний абзац изложить в следующей редакции:
"Страховые (перестраховочные) организации заполняют приложение 8в.";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Размер формирования страховых резервов страховыми (перестраховочными) организациями устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании.";
в разделе "Строка 22. Отчисления в резервные фонды":
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Страховыми организациями, осуществляющими деятельность по отрасли общего страхования, на вычет относятся суммы отчислений в страховые резервы в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан.";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Страховыми организациями, осуществляющими деятельность по перестрахованию, на вычет относятся суммы отчислений в страховые резервы в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан, за исключением суммы отчислений по принятым на перестрахование договорам, заключенным страховой организацией, осуществляющей деятельность по отрасли страхования жизни.";
в разделе "Приложение 9. Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и другие вычеты по фиксированным активам":
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:

"В-бағанында Заңның 20-8-бабына сәйкес бухгалтерлік есепте оны жүзеге асыру жағдайы кезінде негізгі қаражаттарды қайта бағалау сомасы көрсетіледі.";
он үшінші абзац алынып тасталсын;
он алтыншы абзацта:
"сондай-ақ" деген сөзден кейін "кесімді активтерді сақтандыру жағдайында есептен шығару, жоғалту, жою, бүлінуі, жоғалуы кезінде сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру ұйымы сақтандырушыға төлейтін сақтандыру төлемінің сомасын ескеріп айқындалған кесімді активтердің құны, егер сақтандыру шартына сәйкес тиісті сақтандыру сомалары кесімді активтер сомасына жататын болса, онда есептен шығарылған кесімді актив құны кесімді активтің сақтандырылмаған бөлігіне жататын баланстық құнды және сақтандыру төлемдерінің сомасы ретінде айқындалады,";
"қалдық" деген сөз "баланстық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"салық есебі бойынша айқындалған" деген сөздер алынып тасталсын;
он жетінші абзацтағы:
"салық жылының басындағы, сондай-ақ бағалауға дейінгі сома" деген сөздер алынып тасталсын;
"+В1-бағаны" деген сөз алынып тасталсын;
он тоғызыншы абзацтағы "В1-бағаны" деген әріп "В" әрпімен ауыстырылсын;
жиырмасыншы абзацтағы "шегерімнен алып тастауға жатады" деген сөздер "жиынтық жылдық кірістің ұлғаюына жатады" деген сөздермен ауыстырылсын;
отыз екінші абзацта:
"қалдық" деген сөз "баланстық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"салық есебі бойынша айқындалған" деген сөздер алынып тасталсын;
"11-Қосымша. Өндірісте пайдаланылатын технологиялық жабдық құны" бөліміндегі ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескерту. Осы қосымша 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданылған салық заңына сәйкес үш жылдан кем емес өндірісте салық төлеуші бұрын шегеріміне жатқызылған пайдаланған технологиялық жабдықтың қалдық амортизациясы сомасынан немесе құнды салық төлеушілер толтырады. А-В-бағандары үш жылдан кем емес кәсіпкерлік қызметінде технологиялық жабдықтың пайдаланылғанын растау үшін бұрынғы жылдардың декларациясы негізінде анықтамалық ретінде толтырылады.";
"25-жол. Жөндеуге шығыстар" бөліміндегі бірінші абзацтағы "З-бағанының 17-жолында" деген сөздер "И-бағаны бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
"26-жол. Сақтандыру төлемдері бойынша шығыстар" бөлімінде:
тақырыбындағы "төлемдерге" деген сөз "сыйақыларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "төлемдерді" және "төлемдер" деген сөздер тиісінше "сыйақылар" және "сыйақылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"12-Қосымша. Сақтандыру төлемдері бойынша шығыстар" бөлімінде:
тақырыбындағы "төлемдерге" деген сөз "сыйақыларға" деген сөзбен ауыстырылсын;
бірінші абзацтағы "төлемдер" деген сөз "сыйақылар" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "сақтандыру төлемі жүргізілді" деген сөздер "сақтандыру сыйақысы төленді" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "сақтандыру төлемі" деген сөздер "сақтандыру сыйақысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"29-жол. Салықтар, айыппұлдар және өтемақылық шығыстар" бөлімі мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұрынғы салық жылы үшін ағымдағы салық жылында төленген салықтар төлем жүргізілген сол салық жылында шегерімге жатады.";
"34-жол. 34-бапқа сәйкес салық салудан босатылған кірістер" бөлімінде:
5) және 7) тармақшалар алынып тасталсын;
9) тармақшадағы "жаңа технологиялық жабдықтың лизингі" деген сөздер "негізгі қаражаттардың қаржы лизингі" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшада:
бесінші абзац "(есту, сөйлеу, көру қабілетін жоғалту бойынша мүгедектер жұмыс істейтін өндірістік ұйымдар үшін 35 проценттен кем емес)" деген сөздермен толықтырылсын; сегізінші абзац алынып тасталсын; "14-қосымша. Салық салудан босатылған және (немесе) әртүрлі ставкалар бойынша салық салынатын кірістер бойынша табыс салығының есебі" бөлімінде: жетінші абзацтағы "Г" әрпі және ", 20%" саны алынып тасталсын; он алтыншы абзацтағы "Г" әрпі алынып тасталсын; жиырма сегізінші абзацтағы "Г және" және "2б" саны алынып тасталсын; "14-1-Қосымша. І-бөлім. Жүргізілген төлемдер және салықты есептеу бойынша есеп" бөлімінде алтыншы абзац алынып тасталсын; "15А Қосымшасы. Декларация бойынша кіріспен қаржылық есеп бойынша кірісті (шығысты) салыстыра тексеру" бөлімінің соңғы абзацы алынып тасталсын. 23. N 33 Нұсқаулыққа 2-қосымшасында: 1) 6-тармақтың 2), 9), 10) тармақшалары алынып тасталсын; 2) 2-бөлім мынадай редакцияда жазылсын: "2. 2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша амортизациялық қосымша топтардың құн баланстарын қалыптастыру тәртібі

"В графе В указывается сумма переоценки основных средств, при условии ее осуществления в бухгалтерском учете, согласно статье 20-8 Закона.";
абзац тринадцатый исключить;
в абзаце шестнадцатом:
после слова "также" дополнить словами "стоимость фиксированных активов, определяемая исходя из суммы страховых выплат, выплачиваемых страхователю страховой организацией в соответствии с договором страхования при списании, утрате, уничтожении, порче, потере, в случае страхования фиксированных активов, если в соответствии с договором страхования причитающиеся страховые выплаты относятся к части фиксированного актива, то стоимость выбывшего фиксированного актива определяется как сумма страховых выплат и балансовой стоимости, относящейся к незастрахованной части фиксированного актива,";
слово "остаточная" заменить словом "балансовая";
слова "определенная по налоговому учету" исключить;
в абзаце семнадцатом:
слова "на начало налогового года, а также суммы дооценки" исключить;
слова "+гр. В1" исключить;
в абзаце девятнадцатом букву "B1" заменить буквой "В";
в абзаце двадцатом слова "подлежит исключению из вычетов" заменить словами "относится на увеличение совокупного годового дохода";
в абзаце тридцать втором:
слово "остаточная" заменить словом "балансовая";
слова "определенная по налоговому учету" исключить;
в разделе "Приложение 11. Стоимость технологического оборудования, используемого в производстве" примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание. Данное приложение заполняется теми налогоплательщиками, которыми ранее были отнесены на вычет стоимость или сумма остаточной амортизации технологического оборудования, используемого налогоплательщиком в производстве не менее трех лет согласно налоговому законодательству, действовавшему до 1 января 2000 года. Графы А-В заполняются справочно на основании деклараций предыдущих лет для подтверждения, что технологическое оборудование используется налогоплательщиком в предпринимательской деятельности не менее трех лет.";
в разделе "Строка 25. Расходы на ремонт":
в абзаце первом слова "в строке 17 графы З" заменить словами "по графе И";
в разделе "Строка 26. Расходы по страховым платежам":
в заголовке слово "платежам" заменить словом "премиям";
в абзаце первом слова "платежей" и "платежи" заменить соответственно словами "премий" и "премии";
в разделе "Приложение 12. Расходы по страховым платежам":
в заголовке слово "платежам" заменить словом "премиям";
в абзаце первом слово "платежей" заменить словом "премий";
в абзаце третьем слова "произведен страховой платеж" заменить словами "выплачена страховая премия";
в абзаце четвертом слова "страхового платежа" заменить словами "страховой премии";
раздел "Строка 29. Налоги, штрафы и компенсационные расходы" дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Налоги, уплаченные в текущем налоговом году за предыдущий налоговый год, подлежат вычету в том налоговом году, в котором произошла их уплата."; в разделе "Строка 34. Доходы, освобожденные от налогообложения согласно статье 34": подпункты 5) и 7) исключить; в подпункте 9) слова "лизингу нового технологического оборудования" заменить словами "финансовому лизингу основных средств"; в подпункте 11): абзац пятый дополнить словами "(для производственных организаций, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, не менее 35 процентов)"; абзац восьмой исключить; в разделе "Приложение 14. Расчет подоходного налога по доходам, облагаемым по разным ставкам и (или) освобожденным от налогообложения": в абзаце седьмом букву "Г," и цифру ", 20%" исключить; в абзаце шестнадцатом букву "Г," исключить; в абзаце двадцать восьмом букву "Г и" и цифру "2б," исключить; в разделе "Приложение 14-1. Раздел I. Расчет по исчислению налога и произведенных платежей" абзац шестой исключить; последний абзац раздела "Приложение 15А. Сверка дохода (убытка) по финансовой отчетности с доходом по декларации" исключить. 23. В приложении 2 к Инструкции N 33: 1) подпункты 2), 9), 10) пункта 6 исключить; 2) раздел 2 изложить в следующей редакции: "2. Порядок формирования стоимостных балансов амортизационных подгрупп по состоянию на 1 января 2000 года

10. 2000 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша негізгі құралдардың қосымша топтарының құн баланстарын қалыптастыру үшін 2000 жылғы 1 қаңтарда енгізілген амортизациялық қосымша топтардағы ерте қолданысқа енген амортизациялық топтарға негізгі құралдарды аударуды салық төлеуші жүргізуі қажет.
1999 жылғы декларацияның 13-қосымшада көрсетілген материалдық емес активтер бойынша топтың құн балансының көлемі көшіріледі және 2000 жылдың 1 қаңтарындағы 9-топтың 2-қосымша тобы құн баласының көлемі болып табылады.
Негізгі құралдарды аудару салық төлеушінің таңдауы бойынша ықшамдалған және бөлек тәсілмен жүргізіледі.
10-1. Ықшамдалған әдіс:
1) (тұратын үйлерден, ғимараттардан және құрылыстардан басқа) 1999 жылғы декларацияның 9-қосымшасында көрсетілген топтың баланстық құнына салық салу мақсатында ескерілген бухгалтерлік есеп мәліметтері бойынша кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын барлық негізгі құралдардың 2000 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалдық құны бойынша айқындау;
2) осы қосымшаның 3-бөлімінің 18-тармағында келтірілген қосымша топтар бойынша аталған негізгі құралдарды бөлу және осы бухгалтерлік есеп бойынша әрбір қосымша топтар бөлігіндегі негізгі құралдардың қалдық құнын айқындау. Бұл ретте, барлық қосымша топтардың қалдық құны 1)-тармақшада айқындалған барлық негізгі құралдардың қалдық құнына тең болуы керек;
3) барлық негізгі құралдардың қалдық құнына қосымша топ негізгі құралдардың қалдық құнының үлес салмағын айқындау: 2)-тармақша бойынша айқындалған негізгі құралдардың қалдық құнын 1)-тармақшаға сәйкес айқындалған негізгі құралдардың жалпы қалдық құнына бөлу;
4) 1999 жылғы декларацияның 9-қосымшасының мәліметтері бойынша 7-топтан (тұрғын үйлер, ғимараттар және құрылыстар) басқа, топтың құн балансының жалпы көлемін айқындау: декларацияның 9-қосымшасындағы М бағаны бойындағы 1-ден 6-ға дейінгі жолдардағы сома;
5) 2000 жылдың 1 қаңтарындағы күйі бойынша әрбір қосымша топтың құн балансының көлемін 4-тармақшаға сәйкес айқындалған (тұрғын үйлерден, ғимараттардан және құрылыстардың басқа) топтың құн балансының жалпы көлеміне 3-тармақшаға сәйкес айқындалған топтың үлес салмағына оларды көбейту жолымен айқындау;
6) "тұрғын үйлер, ғимараттар, құрылыстар" 7-тобы бойынша 1999 жылғы декларацияның 9-қосымшасындағы деректер негізінде 2000 жылғы 1 қаңтардағы І қосымша топ пен ІІ топтардың құн балансын қалыптастыру қажет.
Мысал. 1) тұрғын үйлер, ғимараттар және құрылыстарды есептемегенде, барлық негізгі құралдардың қалдық құны 2000 жылдың 1 қаңтарындағы күйі бойынша заңды тұлғаның бухгалтерлік есеп деректері бойынша 3 370,0 мың теңге, ал декларацияның 9-қосымшасындағы мәліметтер бойынша "тұрғын үйлер, ғимараттар, құрылыстар" 7-тобынан басқа топтардың құн балансының көлемі - 2 800,0 мың теңге құрады. 2) Аталған негізгі құралдар осы қосымшаның 3-бөлімінің 18-тармағында келтірілген қосымша топтар бойынша таратуға жатады: 5-қосымша тобы (ұялы байланыс жабдықтары) 7-қосымша тобы (автомобильдер) 8-қосымша тобы (компьютерлер) 9-қосымша тобы (офис жиһазы). 3) Бухгалтерлік есеп деректері бойынша әрбір қосымша топтың бөліктегі негізгі құралдардың қалдық құнын айқындау қажет: 5-қосымша тобы - 1 710,0 мың теңге, 7-қосымша тобы - 780,0 мың теңге, 8-қосымша тобы - 483,0 мың теңге, 9-қосымша тобы - 397,0 мың теңге. 4) Негізгі құралдардың жалпы құнында әрбір қосымша топтың үлес салмағы: 5-қосымша тобы - 50,74 % 7-қосымша тобы - 23,15 % 8-қосымша тобы - 14,33 % 9-қосымша тобы - 11,78 % 5) Әрбір қосымша топтың 2000 жылдың 1 қаңтарына жаңа құн балансының есеп айырысуы декларацияның 9-қосымшасында айқындалған және 1)-тармақшада көрсетілген барлық топтың баланстық құнының көлеміне 4)-тармақшаға сәйкес айқындалған үлес салмағын қолдану жолымен жүргізіледі: 5-қосымша тобы - 2 800,0 мың теңге х 50,74 % = 1 420,7 мың теңге 7-қосымша тобы - 2 800,0 мың теңге х 23,15 % = 648,2 мың теңге 8-қосымша тобы - 2 800,0 мың теңге х 14,33 % = 401,2 мың теңге 9-қосымша тобы - 2 800,0 мың теңге х 11,78 % = 329,9 мың теңге Жиынтығы: 2 800,0 мың теңге 6) "Тұрғын үй, құрылыс" және "Ғимарат" тобы қосымша топтарының құндық балансын айқындау үшін 7-топ бойынша декларацияның 9-қосымшасы М бағанында көрсетілген сомаларды осы қосымшаның 3-бөлімі 8-тармағында келтірілген І-ІІ-топтың қосымша топтарына бөлу қажет. 7-топ бойынша есепте болған 1999 жылғы декларацияның 9-қосымшасындағы мәліметтер қайта қалыптастырылған қосымша топқа көшіріледі: 1-қосымша топ (ғимарат, гараж) - 1 700,0 мың теңге 2-қосымша топ (жылыжай) - 450,0 мың теңге. 10-2. Бөлек әдіс:
Аталған әдіс жеке-жеке әрбір негізгі құралдың қосымша топтардың қалдық құнын анықтау үшін қолданылады. Бұл ретте, салық төлеуші әрбір жылға бөлек негізгі құралдардың қалдық құнына есеп айырысу жүргізуге құқылы.

10. Для формирования стоимостных балансов амортизационных подгрупп основных средств по состоянию на 1 января 2000 года налогоплательщикам необходимо произвести перевод основных средств с ранее действовавших амортизационных групп в амортизационные подгруппы, введенные с 1 января 2000 года.
Величина стоимостного баланса группы по нематериальным активам указана в приложении 13 к декларации за 1999 год переносится и является величиной стоимостного баланса подгруппы 2 группы 9 на 1 января 2000 года.
Перевод основных средств производится по выбору налогоплательщика - упрощенным или раздельным методом.
10-1. Упрощенный метод:
1) определить по состоянию на 1 января 2000 года остаточную стоимость всех основных средств, используемых в предпринимательской деятельности по данным бухгалтерского учета, которые учтены в целях налогообложения в стоимостных балансах групп, отраженных в приложении 9 к декларации за 1999 год (за исключением зданий, сооружений и строений);
2) распределить указанные основные средства по подгруппам, приведенным в пункте 18 раздела 3 настоящего приложения и определить остаточную стоимость основных средств по данным бухгалтерского учета в разрезе каждой подгруппы по состоянию на 1 января 2000 года. При этом сумма остаточной стоимости всех подгрупп должна быть равной сумме остаточной стоимости всех основных средств, определенных по подпункту 1;
3) определить удельный вес остаточной стоимости основных средств подгруппы в остаточной стоимости всех основных средств: остаточную стоимость основных средств, определенную по подпункту 2 разделить на общую остаточную стоимость основных средств, определенную согласно подпункту 1;
4) по данным приложения 9 к декларации за 1999 год определить общую величину стоимостных балансов групп, за исключением группы 7 (зданий, сооружений и строений): сумма строк с 1 по 6 по графе М приложения 9 к декларации;
5) определить величину стоимостного баланса каждой подгруппы по состоянию на 1 января 2000 года путем умножения их удельного веса соответствующей подгруппы, определенной согласно подпункту 3 к общей величине стоимостных балансов групп, определенных согласно подпункта 4 (за исключением зданий, сооружений и строений);
6) на основании данных приложения 9 к декларации за 1999 год по группе 7 "здания, сооружения, строения" необходимо сформировать стоимостный баланс подгрупп I и II группы на 1 января 2000 года.
Пример: 1) Остаточная стоимость всех основных средств, за исключением зданий, сооружений и строений по состоянию на 1.01.2000 г. у юридического лица по данным бухгалтерского учета составила 3370,0 тыс. тенге, а по данным приложения 9 к декларации величина стоимостных балансов групп, кроме группы 7 "здания, сооружения, строения" - 2800,0 тыс.тенге; 2) Указанные основные средства подлежат распределению по подгруппам, приведенным в пункте 18 раздела 3 настоящего приложения: 5 подгруппа (оборудование сотовой связи), 7 подгруппа (автомобили), 8 подгруппа (компьютеры), 9 подгруппа (офисная мебель); 3) Необходимо определить по данным бух. учета остаточную стоимость основных средств в разрезе каждой подгруппы: 5 подгруппа - 1710,0 тыс. тенге, 7 подгруппа - 780,0 тыс. тенге, 8 подгруппа - 483,0 тыс. тенге, 9 подгруппа - 397,0 тыс. тенге, Итого: 3370,0 тыс. тенге; 4) Удельный вес каждой подгруппы в общей стоимости основных средств составляет: 5 подгруппа - 50,74%, 7 подгруппа - 23,15%, 8 подгруппа - 14,33%, 9 подгруппа - 11,78%, Итого: 100%; 5) Производится расчет новых стоимостных балансов каждой подгруппы на 1.01.2000 года путем применения удельного веса определенного согласно подпункту 4 к величине стоимостных балансов всех групп, определенной в приложении 9 к декларации и указанной в подпункте 1: 5 подгруппа - 2800,0 тыс. тенге * 50,74% = 1420,7 тыс. тенге, 7 подгруппа - 2800,0 тыс. тенге * 23,15% = 648,2 тыс. тенге, 8 подгруппа - 2800,0 тыс. тенге * 14,33% = 401,2 тыс. тенге, 9 подгруппа - 2800,0 тыс. тенге * 11,78% = 329,9 тыс. тенге, Итого: 2800,0 тыс. тенге;
6) Для определения стоимостных балансов подгрупп группы "Здания, строения" и "Сооружения" необходимо суммы, указанные в графе М приложения 9 к декларации по 7 группе распределить на подгруппы группы I-II, приведенной в пункте 18 раздела 3 настоящего приложения.
Данные приложения 9 к декларации за 1999 год, которые числились по 7 группе, переносятся во вновь сформированные подгруппы:
1 подгруппа (здания, гараж) - 1700,0 тыс. тенге,
2 подгруппа (теплица) - 450,0 тыс. тенге.
10-2. Раздельный метод применяется для определения остаточной стоимости каждого основного средства подгруппы в отдельности. При этом налогоплательщик вправе произвести расчет остаточной стоимости основных средств за каждый год отдельно.

Негізгі құралдар қосымша топтарының құн балансын 2000 жылдың 1 қаңтарындағы күйі бойынша қалыптастыру есебін салық төлеуші өз бетімен құрады және қосымша топтардың жоғарыда аталған құн балансын есептеу және айқындау тәртібі бойынша деректердің барлық қажетті және толық көлемі болуы керек. Есеп айырысуды салық төлеуші 2000 жылғы декларациямен бірге салық органына беруі керек. Есеп айырысу салық төлеушіде талап арызының ескіру мерзімі ішінде сақталуы тиіс.
3) 15-тармақтың бесінші абзацындағы ", салық жылының басына жүргізілген, сондай-ақ осы бөлімнің 17-20-тармақтарына сәйкес айқындалған бағалауға дейінгі сома" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 16-тармақтың 2)тармақшасындағы "осы қосымшаның ІІ-бөлімінде келтірілген формулаға сәйкес айқындалатын қалдық құны" деген сөздер "баланстық құн" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 17-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оларды толық тоқтату жағдайы кезінде, консервацияға, реконструкцияға және техникалық жарақтандыруға негізгі қаражаттардың объектілерін беру кезінде - баланстық құн бойынша;";
мына мазмұндағы 3)тармақшасымен толықтырылсын:
"3) кесімді активтерді сақтандыру жағдайында, есептен шығару, жоғалту, жою, бүлдіру, жоғалту кезінде сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру ұйымы сақтандырушыға төленетін сақтандыру төлемдерінің сомасын ескере отырып айқындалған құн бойынша. Егер сақтандыру шартына сәйкес тиісті сақтандыру төлемдері кесімді активтер бөлігіне жатса, онда есептен шығарылған кесімді актив құны кесімді активтің сақтандырылмаған бөлігіне жататын баланстық құн мен сақтандыру төлемдерінің сомасы ретінде айқындалады.
Кесімді активтердің есептен шығару, жоғалту, жою, бүлдіру, жоғалудың өзге жағдайларында - баланстық құн бойынша.";
6) 19-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Үш жылдық кезең аяқталуына дейін оларды сату жағдайында жүргізілген шегерім сомасы жиынтық жылдық кірістің ұлғаюына жатады.";
7) 20 және 21-тармақтар алынып тасталсын;
8) 25-тармақта:
екінші абзацтағы "қаржылық активтер" және "лизинг (лизинг бойынша)" деген сөздер тиісінше "негізгі қаражаттар" және "қаржылық лизинг (қаржылық лизинг бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "лизингке берілген кесімді активтер" деген сөздер "қаржылық лизингке берілген негізгі қаражаттар" деген сөздермен ауыстырылсын; 9) 27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "27. Негізгі қаражаттарды бағалауға дейінгі сомаға 15 проценттік ставка бойынша табыс салығы салынады. Табыс салығын төлеу бағалауға дейінгі жүргізу айынан кейінгі ай ішінде жүргізіледі."; 10) 28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "28. Бағалауға дейінгі нәтижесінде есептелген амортизациялық аударымдарға шегерімдерге жатқызудан есепті кезең ішіндегі салық төлеуші алған шығыстар салық салу мақсатында есептелмейді."; 11) 31-тармақ "Кредит (заем) үшін сыйақы (мүдде)" деген сөздерден кейін "оның ішінде қаржылық лизинг түрінде" деген сөздермен толықтырылсын; 12) 32-тармақ алынып тасталсын. 24. N 33 Нұсқаулыққа 5В-Қосымшасы мынадай редакцияда жазылсын: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 28 маусымдағы N 33 Нұсқаулығына 5В-қосымша СТН _____________________ _______________ бойынша Салық комитеті (қаласы, ауданы) Мекен-жайы ______________ _______________ Телефон __________________ _______________ (беру мерзімі) Банк, банк шоттары _________ _______________ (нақты берілді) Негізгі құралдарды қосымша бағалаудан алынатын табыс салығының есебі ___________________________________________________________________________ Көрсеткіштер Жол N Сома, мың теңге __________________________________________________________________________ 1. Бухгалтерлік есеп мәліметтері бойынша негізгі құралдардың баланстық (қалдық) құны 1) қайта бағалау жүргізілгенге дейін 1 2) қайта бағалау жүргізілгеннен кейін 2 3) қайта бағалау сомасы, барлығы 3 2. Салықтық есеп мәліметтері бойынша негізгі құралдардың қалдық құны: 1) қайта бағалау жүргізілгенге дейін 4 2) қайта бағалау жүргізілгеннен кейін 5 3. Қоса бағалау сомасы - барлығы (5-жол - 4-жол) 6 4. Төлеуге жататын негізгі құралдарды қайта бағалаудан 7 табыс салығының сомасы (6-жол х 15%) 5. Төленді 8 6. Қосымша төленуге тиіс 9 ___________________________________________________________________________ САЛЫҚ ТӨЛЕУШІНІҢ ЗАҢ АЛДЫНДАҒЫ ЖАУАПКЕРШІЛІГІ САЛЫҚ ОРГАНЫ Біз осы есепте көрсетілген деректердің шындығы мен толықтығы үшін Заң алдында жауап береміз Есепті қабылдаған Басшы ____________________ ___________ тұлға ____________________ (аты-жөні) (қолы) (аты-жөні) Бас бухгалтер _______________ ___________ 20__ жылдың "____"__________ (аты-жөні) (қолы) МО 20__ жылдың "____"__________ Декларацияны құру бойынша қызмет көрсеткен аудитор _________________ ________________________________________ (аты-жөні, СТН) ____________________ (қолы, мөр) 25. N 33 Нұсқаулыққа 6-қосымшаның 1-тармағында жетінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: 1) "Бұл ретте, жеке балансы мен банк шоты жоқ өзге де құрылымдық бөлімшелер үшін заңды тұлғалар төлеуге тиіс салық сомасының есебі әрбір облыс немесе Астана, Алматы қалалары бойынша жеке айқындалады."; 2) сегізінші абзацта: "Есеп" сөзі "Есептер" сөзімен ауыстырылсын; "ұсынылуы тиіс" деген сөздер "ұсынылуы тиіс" деген сөздермен ауыстырылсын; 3) он екінші абзацтағы: "қол қойылған есеп көшірмесі" деген сөздер "қол қойылған есеп көшірмесі" деген сөздермен ауыстырылсын; "жатады" деген сөздер "жатады" деген сөздермен ауыстырылсын; 4) мынадай мазмұндағы он екінші-он үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"Жеке балансы мен банк шоты бар өзге де құрылымдық бөлімшелер үшін филиалдар мен өкілдіктер табыс салығын төлеуді олардың орналасқан жері бойынша тиісті бюджеттерге жүзеге асырылады. Бұл ретте, бас ұйым аталған құрылымдық бөлімшелердің орналасқан жері бойынша аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша тиісті салық комитеттерінде табыс салығы бойынша есептерді жүргізу үшін жеке шоттарды ашады.
Жеке баланс пен жеке банк шоты жоқ болған кезде өзге де құрылымдық бөлімшелер үшін табыс салығын төлеу облыстар, Астана, Алматы қалаларының тиісті бюджеттеріне оқшауланған құрылымдық бөлімшелерге келетін жалпы сомадан бас ұйым жүзеге асырады. Бас ұйым Астана, Алматы қалаларының немесе облыстардың аумағында орналасқан аталған құрылымдық бөлімшелер үшін табыс салығы бойынша есептерді жүргізуге облыстар, Астана, Алматы қалалары бойынша тиісті салық комитеттерінде жеке шоттар ашады.";
4) мына мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Салық жылының аяқталуы бойынша бір уақытта табыс салығы бойынша декларациямен бірге заңды тұлғаның бас ұйымы оларды тіркеу орны бойынша салық органының басшысы қол қойған және мөрмен куәландырылған табыс салығы бойынша бюджетпен есеп айырысулар негізіндегі құрылымдық бөлімшелердің тексеріс актілерін өз тіркеу орны бойынша салық органына беруге міндетті.".

Расчет формирования стоимостных балансов подгрупп основных средств по состоянию на 1 января 2000 года составляется налогоплательщиком в произвольной форме и должен содержать весь необходимый и полный объем данных по порядку исчисления и определения вышеуказанных стоимостных балансов подгрупп. Расчет должен быть представлен налогоплательщиком в налоговый орган вместе с декларацией за 2000 год. Расчет должен храниться налогоплательщиком в течение срока исковой давности.";
3) в абзаце пятом пункта 15 слова ", произведенной на начало налогового года, а также сумма дооценки, определенная в соответствии с пунктами 17-20 настоящего раздела" исключить;
4) в подпункте 2) пункта 16 слова "остаточной стоимости, определяемой согласно формуле, приведенной в разделе II настоящего приложения" заменить словами "балансовой стоимости";
5) в пункте 17:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при передаче объектов основных средств на консервацию, реконструкцию и техническое перевооружение, при условии их полной остановки - по балансовой стоимости;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) при списании, утрате, уничтожении, порче, потере, в случае страхования фиксированных активов - по стоимости, определяемой исходя из суммы страховых выплат, выплачиваемых страхователю страховой организацией в соответствии с договором страхования. Если в соответствии с договором страхования причитающиеся страховые выплаты относятся к части фиксированного актива, то стоимость выбывшего фиксированного актива определяется как сумма страховых выплат и балансовой стоимости, относящейся к незастрахованной части фиксированного актива.
В иных случаях списания, утраты, уничтожения, порчи, потери фиксированных активов - по балансовой стоимости.";
6) абзац второй пункта 19 изложить в следующей редакции:
"В случае их реализации до истечения трехлетнего периода сумма произведенного вычета относится на увеличение совокупного годового дохода.";
7) пункты 20 и 21 исключить;
8) в пункте 25:
в абзаце втором слова "фиксированных активов" и "лизинг (по лизингу)" заменить соответственно словами "основных средств" и "финансовый лизинг (по финансовому лизингу)";
в абзаце третьем слова "фиксированных активов, переданных в лизинг" заменить словами "основных средств, переданных в финансовый лизинг";
9) пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Сумма дооценки основных средств облагается подоходным налогом по ставке 15 процентов.
Уплата подоходного налога производится в течение месяца, следующего за месяцем проведения дооценки.";
10) пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Убытки, полученные налогоплательщиком в течение отчетного периода от отнесения на вычеты амортизационных отчислений, исчисленных в результате дооценки, в целях налогообложения не учитываются.";
11) пункт 31 после слов "Вознаграждение (интерес) за кредиты (займы)," дополнить словами "в том числе в виде финансового лизинга,";
12) пункт 32 исключить.
24. Приложение 5В к Инструкции N 33 изложить в следующей редакции:
Приложение 5В
к Инструкции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 28 июня 1995 года N 33
РНН_____________________________ Налоговый комитет по Адрес___________________________ _______________________________ Телефон:________________________ (району, городу) Банк, банковские счета _________ _______________________________ (срок представления) _______________________________ (фактически представлено) Расчет подоходного налога от дооценки основных средств на "________"___года (месяц) _________________________________________________________________________ N ! Показатели ! N ! Сумма, тыс.тенге п/п ! !строк! _________________________________________________________________________ 1. Балансовая (остаточная) стоимость основных средств по данным бухгалтерского учета: 1) до проведения переоценки 1 2) после проведения переоценки 2 3) сумма переоценки, всего 3 2. Остаточная стоимость основных средств по данным налогового учета: 1) до проведения переоценки 4 2) после проведения переоценки 5 3. Сумма дооценки - всего (стр.5-стр.4) 6 4. Сумма подоходного налога от дооценки основных средств, подлежащая уплате (стр.6 х 15%) 7 5. Уплачено 8 6. К доплате 9 __________________________________________________________________________ Ответственность налогоплательщика перед законом Налоговый орган Мы несем ответственность перед Законом за Лицо, принявшее истинность и полноту сведений, приведенных расчет _____________ в данном расчете (Ф.И.О.) Дата _________ 20__г. _____________________ Руководитель _______________ ____________ (подпись) (Ф.И.О.) (подпись) Гл.бухгалтер _______________ ____________ (Ф.И.О.) (подпись) МП Дата "___"__________20__г. Аудитор, оказавший услуги по составлению декларации________________ ________________________________________ (Ф.И.О., РНН) _________________ (подпись, печать) 25. В пункте 1 приложения 6 к Инструкции N 33: 1) абзац седьмой дополнить предложением следующего содержания: "При этом расчеты сумм налога, подлежащего уплате юридическим лицом за иные обособленные структурные подразделения, не имеющие отдельный баланс и банковский счет, определяются по каждой области или городу Астане, Алматы отдельно."; 2) в абзаце восьмом: слово "Расчет" заменить словом "Расчеты"; слова "должен быть представлен" заменить словами "должны быть представлены"; 3) в абзаце двенадцатом: слова "копия расчета, заверенная" заменить словами "копии расчета, заверенные"; слово "подлежит" заменить словом "подлежат"; 4) дополнить абзацами двенадцатым-тринадцатым следующего содержания:
"За иные обособленные структурные подразделения, имеющие отдельный баланс и банковский счет, филиалы и представительства, уплата подоходного налога осуществляется в соответствующие бюджеты по месту их нахождения. При этом головной организацией открываются лицевые счета для ведения расчетов по подоходному налогу в соответствующих налоговых комитетах по районам, городам и районам в городах по месту нахождения указанных структурных подразделений.
При отсутствии отдельного баланса и банковского счета за иные обособленные структурные подразделения уплата подоходного налога осуществляется головной организацией общей суммой, приходящейся на обособленные структурные подразделения в соответствующие бюджеты областей, городов Астаны, Алматы. Головной организацией открываются лицевые счета в соответствующих налоговых комитетах по областям, городам Астана, Алматы для ведения расчетов по подоходному налогу за указанные структурные подразделения, находящиеся на территории городов Астаны, Алматы или области.";
5) дополнить абзацем следующего содержания:
"По окончании налогового года одновременно с декларацией по подоходному налогу головная организация юридического лица обязана представить в налоговый орган по месту своей регистрации акты сверки структурных подразделений по расчетам с бюджетом по подоходному налогу, подписанные руководителем налогового органа по месту их регистрации и заверенные печатью.".