Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң екiншi деңгейдегi банктердiң қызметiне инспекция (тексеру) жүргiзуiне қойылатын негiзгi талаптар туралы ереженi бекiту жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 20 сәуір N 114. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1594. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 110 (V042845) қаулысымен.
Екiншi деңгейдегi банктердiң қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң екiншi деңгейдегi банктердiң қызметiне инспекция (тексеру) жүргiзуiне қойылатын негiзгi талаптар туралы ереже бекiтiлсiн, Ереже мен осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Осы қаулы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң екiншi деңгейдегi банктердiң қызметiне инспекция (тексеру) жүргiзуiне қойылатын негiзгi талаптар туралы ереже күшiне енгiзiлген күннен бастап:
1) "Екiншi деңгейдегi банктерге инспекция (тексеру) жүргiзуге қойылатын негiзгi талаптар және нәтижелердi ресiмдеу туралы ереже жөнiнде" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 25 шiлдедегi N 289 қаулысының;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 25 шiлдедегi N 289  қаулысымен  бекiтiлген Екiншi деңгейдегi банктерге инспекция (тексеру) жүргiзуге қойылатын негiзгi талаптар және нәтижелердi ресiмдеу туралы ереженiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Банктердi қадағалау департаментi (Мекiшев А А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң екiншi деңгейдегi банктердiң қызметiне инспекция (тексеру) жүргiзуiне қойылатын негiзгi талаптар туралы ереженi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің екінші деңгейдегі банктердің қызметіне инспекция (тексеру) жүргізуіне қойылатын негізгі талаптар туралы ережені Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 2001 жылғы 20 сәуiрдегi
N 114 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң екiншi деңгейдегi
банктердiң қызметiне инспекция (тексеру) жүргiзуiне
қойылатын негiзгi талаптар туралы
ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасының банк қызметiн реттейтiн заң актiлерiне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - Ұлттық Банк) нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес әзiрлендi және Ұлттық Банкiнiң екiншi деңгейдегi банктердiң қызметiне инспекция (тексеру) жүргiзу және оның нәтижелерiн ресiмдеу тәртiбiн белгiлейдi.

Об утверждении Правил об основных требованиях к проведению Национальным Банком Республики Казахстан инспектирования (проверок) деятельности банков второго уровня
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 114. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2001 года N 1594. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 110 (V042845)
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила об основных требованиях к проведению Национальным Банком Республики Казахстан инспектирования (проверок) деятельности банков второго уровня и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцатидневного срока со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Со дня введения в действие настоящего постановления и Правил об основных требованиях к проведению Национальным Банком Республики Казахстан инспектирования (проверок) деятельности банков второго уровня признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 1997 года N 289 V970368_  "О Положении об основных требованиях к проведению инспектирования (проверки) банков второго уровня и оформлению результатов";
2) Положение об основных требованиях к проведению инспектирования (проверки) банков второго уровня и оформлению результатов, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 1997 года N 289.
3. Департаменту банковского надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил об основных требованиях к проведению Национальным Банком Республики Казахстан инспектирования (проверок) деятельности банков второго уровня;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила об основных требованиях к проведению Национальным Банком Республики Казахстан инспектирования (проверок) деятельности банков второго уровня до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 апреля 2001 г. N 114
Правила
об основных требованиях к проведению
Национальным Банком Республики Казахстан
инспектирования (проверок) деятельности банков
второго уровня
Настоящие Правила разработаны в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими банковскую деятельность, другими нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) и устанавливают порядок проведения Национальным Банком инспектирования (проверок) деятельности банков второго уровня и оформления его результатов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Банктердiң қаржы тұрақтылығын қамтамасыз ету, олардың депозиторларының мүдделерiн қорғау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ақша-кредит жүйесiнiң тұрақтылығын қолдау мақсатында Ұлттық Банк банктердiң қызметiне бақылауды, оның iшiнде екiншi деңгейдегi банктердiң (бұдан әрi - банктер) қызметiне инспекция (тексеру) жүргiзу жолымен жүзеге асырады.
Банк қызметiне инспекция (тексеру) (бұдан әрi - инспекция) банк қызметiн жалпы алғанда немесе жеке мәселелерi бойынша Ұлттық Банкке ұсынылатын есептер мен мәлiметтер деректерiнiң сенiмдiлiгiн талдау жолымен оның нақты қаржы және институционалды жағдайын айқындау, сондай-ақ органның, банктiң басшылық ететiн қызметкерлердiң немесе жай қызметкерлерiнiң iс-әрекетiнiң (шешiмдерiнiң) Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкестiгiн айқындау мақсатында жүргiзiледi.
2. Инспекцияны банктiк қадағалауды (бұдан әрi - банктiк қадағалау бөлiмшесi) жүзеге асыратын Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң өзi немесе Ұлттық Банктiң басқа бөлiмшелерiнiң мамандарын қатыстыра отырып жүргiзедi.
Қажеттi жағдайда банктiк қадағалау бөлiмшесi банктердiң филиалдарына, сондай-ақ осы Ереженiң 4-тармағына сәйкес банктерге таңдау бойынша инспекция жүргiзу өкiлеттiгiн Ұлттық Банктiң аумақтық филиалдарына жүктеуге құқылы.
3. Инспекция Ұлттық Банктiң тапсырмасында көрсетiлген мәселелер бойынша және мерзiмде жүргiзiледi. Осы Ережеге сәйкес инспекция нәтижелерi бойынша есеп жасалады.
4. Ұлттық Банктiң тапсырмасында көрсетiлген мәселелердiң мазмұнына байланысты инспекциялардың мынадай түрлерi болады:
1) кешендi;
2) таңдау бойынша.
Кешендi инспекция - банктiң қызметiн тексеру және оның нәтижелерi бойынша банктiң қаржы және институционалды жағдайына жалпы баға берiледi. Сонымен бiрге, тексеруге жататын активтердiң көлемi банк активтерiнiң көлемiнiң 80%-нен кем емес болуы тиiс.
Таңдау бойынша инспекция - банктiң қаржы және институционалды жағдайын қарастыратын жеке мәселелер бойынша оның қызметiн тексеру.
2-тарау. Инспекцияға дайындық
5. Банкте инспекция жүргiзу үшiн тексерiлуге жататын оны жүргiзу мерзiмi, мақсаттары, мәселелерi мен банктiң қызмет мерзiмi көрсетiлген инспекция жүргiзу тапсырмасы жасалады және оны банктiк қадағалау бөлiмшесiнiң басшысы бекiтедi.
Инспекция жүргiзу тапсырмасын дайындаған кезде Ұлттық Банк банктiң қаржы және институционалды жағдайын бағалау үшiн банктен кез-келген қажетті ақпаратты алдын ала талап етуге құқылы.
6. Ұлттық Банк инспекторлар тексеру орнына келгеннен бастап банк беруге тиiс негiзгi тексерiлетiн мәселелер мен құжаттарды көрсете отырып банкке оған инспекция жүргiзiлетiнi жөнiнде хабарлама жiберуге құқылы. Инспекция алдын ала хабарламай-ақ жасалуы мүмкiн.

Глава 1. Общие положения
1. В целях обеспечения финансовой устойчивости банков, защиты интересов их депозиторов, а также поддержания стабильности денежно-кредитной системы Республики Казахстан Национальный Банк осуществляет контроль за деятельностью банков, в том числе путем инспектирования (проверок) деятельности банков второго уровня (далее - банки).
Инспектирование (проверка) деятельности банка (далее - инспекция) проводится с целью определения его реального финансового и институционального состояния путем изучения деятельности банка в целом или по отдельным вопросам, достоверности данных отчетов и сведений, представляемых в Национальный Банк, а также определения соответствия действий (решений) органов, руководящих работников либо сотрудников банка действующему законодательству Республики Казахстан.
2. Инспекция проводится подразделением Национального Банка, осуществляющим банковский надзор (далее - подразделение банковского надзора) самостоятельно или с привлечением специалистов других подразделений Национального Банка.
При необходимости подразделение банковского надзора вправе делегировать территориальным филиалам Национального Банка полномочия на проведение инспекций филиалов банков, а также выборочных инспекций банков в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
3. Инспекция проводится по вопросам и в сроки, указанные в задании Национального Банка. По результатам инспекции составляется отчет в соответствии с настоящими Правилами.
4. В зависимости от содержания вопросов, указанных в задании Национального Банка, различают следующие виды инспекций:
1) комплексная;
2) выборочная.
Комплексная инспекция - проверка деятельности банка, по результатам которой дается общая оценка финансового и институционального состояния банка. При этом, объем активов, подлежащих проверке, должен составлять не менее 80% от объема активов банка.
Выборочная инспекция - проверка деятельности банка по отдельным вопросам, затрагивающим его финансовое и институциональное состояние.
Глава 2. Подготовка к инспекции
5. Для проведения инспекции банка составляется задание на проведение инспекции, которое утверждается руководителем подразделения банковского надзора, с указанием срока ее проведения, целей, вопросов и периода деятельности банка, подлежащих проверке.
При подготовке задания на проведение инспекции Национальный Банк вправе предварительно истребовать от банка любую информацию, необходимую для оценки финансового и институционального состояния банка.
6. Национальный Банк вправе направить банку уведомление о проведении у него инспекции с указанием основных проверяемых вопросов и документов, которые должны быть представлены банком по прибытии инспекторов на место. Проведение инспекции возможно и без предварительного уведомления.

7. Банктi тексеру бойынша инспекторлар тобының басшысы жұмыс жоспарын, ал қажет жағдайда оның мүшелерi арасында нақты мiндеттердi бөлудi айқындайды.
3. Инспекция жүргiзу
8. Банктiк қадағалау бөлiмшесi басшысының келiсiмiмен және инспекторлар тобы басшысының өтiнiшi негiзiнде инспекция жүргiзу тапсырмасында көрсетiлген мәселелердiң тiзiлiмi инспекция мерзiмiнiң ұзартылуымен бiруақытта толықтырылуы мүмкiн.
9. Инспекция жүргiзу барысында банктiң қаржы және институционалды жағдайын бағалау мәселелерi бойынша инспекторлық топ және банк қызметкерлерi арасында келiспеушiлiктер туындаған жағдайда, инспекторлық топ басшысының пiкiрi басым болып табылады.
10. Банкте таңдау бойынша инспекция жүргiзу кезiнде Ұлттық Банктiң инспекция жүргiзу тапсырмасында көрсетiлген жеке мәселелер тексерiледi.
11. Банк болып өткен инспекция барысында анықталған құқық бұзуды жою бойынша iс-шараларды орындау мәселелерi жөнiнде таңдау бойынша инспекцияны жүргiзу кезiнде инспекторлар банктiң оларды жою жөнiндегi нақты iс-шараларына және банк қызметiнiң тиiстi бағыттарының ағымдағы жағдайына талдау жүргiзуге тиiс.
12. Банк инспекция жүргiзу уақытына инспекторлық топқа банктiң ақпарат жүйелерiне еркiн кiрудi, бiрiншi талап бойынша қағазда және электрондық тасымалдаушыларда кез-келген қажеттi құжаттарды (мәлiметтердi) берудi, сондай-ақ инспекция жүргiзу жөнiндегi есепке қосу үшiн олардың көшiрмесiн берудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
Сонымен қатар, банк инспекторлық топқа банктiң кез-келген қызметкерiн, оның iшiнде басшы қызметкерлерiн жазбаша немесе ауызша сұрауына мүмкiндiк беруге тиiс және олар өткiзiлiп жатқан инспекция жайлы мәселелер жөнiнде (жазбаша түсiнiктемелер), олардың қызмет мiндеттерiмен банктiң қызметi жөнiнде түсiнiктемелер беруге мiндеттi.
13. Банк инспекция жүргiзу мерзiмiне инспекторлық топқа өз үй-жайында оған еркiн кiру мүмкiншiлiгi бар, оның iшiнде қажеттi жағдайда демалыс күндерi жеке бөлме беруге мiндеттi. Сонымен бiрге, инспекция жүргiзу тапсырмасында көрсетiлген әрбiр инспектор жеке жұмыс орнымен қамтамасыз етiлуi тиiс.
14. Инспекторлар инспекция жүргiзу кезiнде алынған құжаттардың (ақпараттың) сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз етуге мiндеттi.
4-тарау. Инспекция нәтижелерiн ресiмдеу
15. Инспекция кезiнде банктiң қолданылып жүрген заңнаманы бұзғандығы анықталған жағдайда, Ұлттық Банк инспекция аяқталғанға дейiн банкке қатысты шектеу шараларын және қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес санкциялар қолдануға құқылы.

7. Руководителем группы инспекторов по проверке банка определяется план работы, при необходимости с распределением конкретных обязанностей между ее членами.
Глава 3. Проведение инспекции
8. С согласия руководителя подразделения банковского надзора на основании ходатайства руководителя группы инспекторов перечень вопросов, указанных в задании на проведение инспекции, может быть дополнен с одновременным продлением срока инспекции.
9. В случае возникновения в процессе проведения инспекции разногласий между инспекторской группой и сотрудниками банка по вопросам, связанным с оценкой финансового и институционального состояния банка, приоритетным является мнение руководителя инспекторской группы.
10. При проведении выборочной инспекции банка проверяются отдельные вопросы, указанные в задании Национального Банка на проведение инспекции.
11. При проведении выборочной инспекции по вопросу выполнения банком мероприятий по устранению нарушений, выявленных в ходе предыдущей инспекции, инспектора должны осуществить анализ конкретных мероприятий банка по их устранению и текущее состояние соответствующих направлений деятельности банка.
12. На время проведения инспектирования банк обязан обеспечить инспекторской группе свободный доступ к информационным системам банка, получение по первому требованию любых необходимых документов (сведений) на бумажных и электронных носителях, а также их копирование для приобщения к отчету о проведении инспекции.
Кроме того, банк должен предоставить инспекторской группе возможность письменного и устного опроса любого сотрудника банка, в том числе руководящих работников, которые обязаны давать разъяснения (письменные объяснения) по вопросам, касающимся проводимой инспекции, их служебных обязанностей и деятельности банка.
13. На период проведения инспекции банк обязан предоставить инспекторам отдельное помещение в своем здании с возможностью свободного доступа к нему, в том числе при необходимости и в выходные дни. При этом каждый инспектор, указанный в задании на проведение инспекции, должен быть обеспечен отдельным рабочим местом.
14. При проведении инспекции инспектора обязаны обеспечить сохранность и конфиденциальность полученных документов (информации).
Глава 4. Оформление результатов инспекции
15. В случае выявления во время инспекции фактов нарушения банком действующего законодательства, Национальный Банк до окончания инспекции вправе применить по отношению к банку ограниченные меры воздействия и санкции в соответствии с действующим законодательством. Z952444_

16. Ұлттық Банк тиiстi түрде ресiмделген инспекторлық тексерудi жүргiзу жөнiндегi есептi (бұдан әрi - есеп) банкке инспекторлық тексеру аяқталғаннан кейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей iлеспе хатпен қоса жiбередi.
Есеп мынадай ақпаратты қамтуы тиiс:
1) жасалған күнi және орны;
2) инспекторлардың аты-жөнi және лауазымдары;
3) тексеру объектiсi (банктiң немесе оның бөлiмшесiнiң атауы, оның ұйымдастыру - құқықтық нысаны, орналасқан жерi, мемлекеттiк тiркеу деректерi, Ұлттық Банктiң банк операцияларын жүргiзуге берген лицензияның номерi және күнi);
4) инспекция жүргiзу тапсырмасының номерi және күнi;
5) инспекция пәнi, қызмет мерзiмi, инспекция жүргiзiлген, тапсырмада көрсетiлген мәселелер.
17. Банк есептi қарауға тиiс және қарсылық болған жағдайда, есептi алу күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде оларды Ұлттық Банкке ұсынады.
18. Банктiң есепке қарсылықтарын алғаннан кейiн Ұлттық Банкте банк басшылығының қатысуымен жиналыс өткiзiледi.
19. Банк тарапынан қарсылықтар болмаған жағдайда инспекция нәтижелерi банктiң өкiлдерiн шақырмастан қаралады.
20. Ұлттық Банкте өткен жиналысты ескере отырып жасалған есептiң екi данасы танысу үшiн банк Басқармасының Төрағасына жiберiледi, ол бiр данасына қол қойып екi жұмыс күнi iшiнде Ұлттық Банкке жiберуге тиiс. Сонымен бiрге, екiншi данасы банкте қалады.
21. Банк Басқармасының Төрағасы есепке қол қоюдан бас тартқан жағдайда, сондай-ақ есепте оның қолы болмаған басқа жағдайларда, мұндай есеп банкке жүргiзiлген инспекцияның нәтижелерiн бекiтетiн түпкiлiктi және тиiстi түрде ресiмделген құжат болып табылады.
22. Ұлттық Банк жиналыс нәтижелерi бойынша және есептiң деректерi негiзiнде банкке қатысты шектеу шараларын және қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес санкциялар қолдануға құқылы және бұл iс-шаралар жөнiнде банк он банктiк күн iшiнде хабар алады.
23. Ұлттық Банктiң хатын алғаннан кейiн және онда тиiстi нұсқаулар бар болған жағдайда, банк хатта көрсетiлген мерзiмде, оның iшiнде инспекция барысында анықталған Қазақстан Республикасының банктiк заңнамасын бұзуды жою бөлiгiнде инспекция нәтижелерi бойынша Ұлттық Банктiң талаптарын орындау жөнiндегi iс-шаралардың кестесiн келiсу үшiн
банктiк қадағалау бөлiмшесiне ұсынуға мiндеттi. Есепте көрсетiлген барлық бұзуларды толық жойғанға дейiн банк ай сайын банктiк қадағалау бөлiмшесiне тиiстi iс-шараларды жүргiзу жөнiндегi ақпаратты ұсынады.

16. Оформленный должным образом отчет о проведении инспекторской проверки (далее - отчет) направляется Национальным Банком сопроводительным письмом в банк не позднее тридцати календарных дней после окончания инспекторской проверки.
Отчет должен содержать в себе следующую информацию:
1) дату и место составления;
2) фамилию, имя, отчество, а также должность инспекторов;
3) объект проверки (наименование банка или его подразделения, его организационно-правовую форму, место нахождения, данные государственной регистрации, номер и дату лицензии Национального Банка на проведение банковских операций);
4) номер и дату задания на проведение инспекции;
5) предмет инспекции, период деятельности, подвергнутый инспекции, вопросы, указанные в задании.
17. Банк должен рассмотреть отчет и при наличии возражений представить их в Национальный Банк в течение десяти календарных дней со дня получения отчета.
18. После получения возражений банка к отчету в Национальном Банке проводится совещание с участием руководства банка.
19. В случае отсутствия возражений со стороны банка результаты инспекции рассматриваются без приглашения представителей банка.
20. Отчет, подготовленный с учетом совещания в Национальном Банке, в двух экземплярах направляется для ознакомления Председателю Правления банка, который должен подписать один экземпляр и направить его в Национальный Банк в течение двух рабочих дней. При этом второй экземпляр остается в банке.
21. В случае отказа Председателя Правления банка подписать отчет, а также в других случаях отсутствия его подписи на отчете, данный отчет является окончательным и надлежащим образом оформленным документом, закрепляющим результаты проведения инспекции банка.
22. Национальный Банк по итогам совещания и на основании данных отчета имеет право применить по отношению к банку ограниченные меры воздействия и/или санкции в соответствии с действующим законодательством, о чем банк извещается письмом в течение десяти банковских дней.
23. После получения письма Национального Банка, при наличии в нем соответствующих указаний, банк обязан в сроки, указанные в письме, предоставить в подразделение банковского надзора для согласования график мероприятий по выполнению требований Национального Банка по результатам инспекции, в том числе в части устранения выявленных в ходе инспекции нарушений банковского законодательства Республики Казахстан. До полного устранения всех указанных в отчете нарушений банк ежемесячно предоставляет в подразделение банковского надзора информацию о проведении соответствующих мероприятий.

5-тарау. Қорытынды ережелер
24. Инспекция жүргiзуге қатысатын адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктiк немесе коммерциялық құпияны жариялағаны үшiн жауап бередi.
25. Осы Ереже реттемеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасында айқындаған тәртiппен шешiледi.
Ұлттық Банк

Глава 5. Заключительные положения
24. Лица, участвующие в проведении инспекции, несут ответственность за разглашение банковской либо коммерческой тайны в соответствии с законодательством Республики Казахстан  K970167_  .
25. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, определенном действующим законодательством Республики Казахстан. Z952444_
Председатель
Национального Банка