Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына шоғырландырылған қадағалау жасау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 28 маусым N 263 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 6 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1610. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 6 желтоқсандағы N 442 (V032639) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын  жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына шоғырландырылған қадағалау жасау ережесі бекітілсін және Ереже мен осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енгізілсін.
2. Банктерді және сақтандыруды қадағалау департаменті (Құрманов Ж.Б.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына шоғырландырылған қадағалау жасау ережесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына шоғырландырылған қадағалау жасау ережесін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 28 маусымдағы
N 263 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына
шоғырландырылған қадағалау жасау ережесі
1-бөлім. Шоғырландырылған қадағалау жүйесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже сақтандыру рыногының сенімді қызмет етуін қамтамасыз ету және қосылма тұлғалары бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық тұрақсыздығын (төлем жасау қабілетінің жоқ екендігін) уақтылы ескерту мақсатында "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына  (бұдан әрі - Заң) және басқа нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жасалынған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (бұдан әрі - сақтандыру ұйымы) шоғырландырылған қадағалауды жүргізу шарттары мен тәртібін белгілейді.
2. Осы Ереже Заңның 26-бабының 4-тармағымен, 43-бабының 18) тармақшасымен және 52-бабының 3-тармағымен белгіленген сақтандыру ұйымдарына, заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.

Об утверждении Правил консолидированного надзора за страховыми (перестраховочными) организациями
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2001 года N 263. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2001 года N 1610. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 декабря 2003 года N 442 (V032639)
В целях реализации Закона Республики Казахстан Z000126_  "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила консолидированного надзора за страховыми (перестраховочными) организациями и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил консолидированного надзора за страховыми (перестраховочными) организациями;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила консолидированного надзора за страховыми (перестраховочными) организациями до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 июня 2001 г. N 263
Правила
консолидированного надзора за страховыми
(перестраховочными) организациями
Раздел 1. Система консолидированного надзора
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан Z000126_  "О страховой деятельности" (далее - Закон) и другими нормативными правовыми актами в целях обеспечения надежного функционирования страхового рынка и своевременного предупреждения финансовой неустойчивости (неплатежеспособности) страховой (перестраховочной) организации, имеющей аффилиированных лиц, определяют условия и порядок проведения консолидированного надзора за страховыми (перестраховочными) организациями (далее - страховая организация).
2. Действие настоящих Правил распространяется на страховые организации, юридических и физических лиц, определенных пунктом 4 статьи 26, подпунктом 18) статьи 43 и пунктом 3 статьи 52 Закона.

3. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) топ - тәуелді және еншілес ұйымдары, қосылма және басқа тұлғалары бар сақтандыру ұйымдары, ол осы Ережеге сәйкес сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі - уәкілетті мемлекеттік орган) талабы бойынша жеке қаржылық есеп не басқа мәліметтер және құжаттар беруге міндетті;
2) азшылықтың үлесі - бұл бас сақтандыру (негізгі) ұйым иелік етпейтін қатысу үлесі бар еншілес ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметінің таза кірістерінің (шығыстарының) және таза активтерінің бір бөлігі;
3) еншілес ұйым - басқа заңды тұлға - бас сақтандыру ұйымы қалыптастырған жарғылық капиталдың басым бөлігіне ие болатын заңды тұлға, не олардың арасында жасалынған шарттарға (не басқа түрде) сәйкес бас сақтандыру ұйымы осы ұйымдар қабылдайтын шешімді белгілейтін мүмкіндігі бар болса;
4) тәуелді ұйым - дауыс беруші акциялардың 20 (жиырма) проценттен астамы сақтандыру ұйымына тиісті заңды тұлға;
5) елеулі ықпалы - сақтандыру ұйымдарының дауыс беретін акциялардың кемінде 20 (жиырма) процентіне иелік ететін заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысуы не сақтандыру ұйымдарының басқа заңды негіздемелер жөніндегі қаржылық және басқа саясаты бойынша шешімдер қабылдауға қатысуы;
6) шоғырландырылған қадағалау - уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асыруға тиісті шаралар жиынтығы және оған мыналар кіреді:
сақтандыру ұйымдары құрылтайшыларын құру кезіндегі оның құрамы, құқықтық мәртебесі және қаржылық жай-күйі және қызметі, топ мүшелері, оның ішінде сақтандыру ұйымына қатысты еншілес және тәуелсіз ұйымдар болып табылатын тұлғалар туралы мәліметтер алу;
сақтандыру ұйымдарына бақылау жасау құқығы бар құрылтайшылардан (акционерлерден) және басқа заңды тұлғалардан түскен құрылтай құжаттарын және қаржылық есепті тікелей немесе сақтандыру ұйымдары арқылы алу;
топ мүшелерінің меншік құрылымын талдау, қосылма тұлғалардың жалпы жиынтығы бойынша басқару және бақылау жүйесін анықтау;
топ мүшелерінің пайдасын алу әдістерін, принциптерін және шектерін, топтағы қаржы ағындарының жалпы көлемін және сипатын зерделеу;
бас сақтандыру ұйымдары және оның қосылма тұлғалар үшін пруденциалдық нормативтер және басқа, сақтауға міндетті нормалар мен лимиттерінің қосымша түрлерін белгілеу;
сақтандыру ұйымдарының, оған қосылма тұлғалардың және оның құрылтайшы тұлғалары және сақтандыру ұйымдарының қатысуымен консорциумдарға және жай серіктестіктерге қатысатын ұйымның қызметі туралы деректерді зерделеу және бағалау;
сақтандыру ұйымдарының қызметін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен инспекциялау және тексеру;
бас сақтандыру ұйымдарының жеке қаржылық есебін және\немесе шоғырландырылған есебін белгіленген мерзімде алу;
өзінің осы Ережеде және басқа нормативтік құқықтық актілерде көзделген бақылау және қадағалау міндеттерін жүзеге асыру үшін қосымша мәліметтер және құжаттар алу;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен сақтандыру ұйымына санкциялар, сондай-ақ оның қатысушылары мен қосылма тұлғаларына әкімшілік айыппұлдарын және басқа ықпал ету шараларын қолдану;

3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) группа - страховая организация со всеми зависимыми и дочерними организациями, аффилиированными и иными лицами, которые в соответствии с настоящими Правилами, обязаны представлять отдельную финансовую отчетность либо иные сведения и документы по требованию уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью (далее - уполномоченный государственный орган);
2) доля меньшинства - это часть чистых доходов (убытков) финансово-хозяйственной деятельности и чистых активов дочерней организации, приходящаяся на долю участия, которой родительская страховая (основная) организация не владеет;
3) дочерняя организация - юридическое лицо, преобладающую часть уставного капитала которого сформировало другое юридическое лицо - родительская страховая организация, либо если в соответствии с заключенным между ними договором (либо иным образом) родительская страховая организация имеет возможность определять решения, принимаемые данной организацией;
4) зависимая организация - юридическое лицо, более 20 (двадцати) процентов голосующих акций которого принадлежат страховой организации;
5) значительное влияние - участие в уставном капитале юридического лица страховой организации, владеющей не менее 20 (двадцатью) процентами голосующих акций либо участие страховой организации в принятии решений по финансовой и иной политике юридического лица по иным законным основаниям;
6) консолидированный надзор - комплекс мер, подлежащих осуществлению уполномоченным государственным органом и включающий в себя:
получение сведений о составе, правовом статусе и финансовом состоянии учредителей страховой организации при ее создании и деятельности, членах группы, в том числе о лицах, являющихся дочерними и зависимыми организациями по отношению к страховой организации, и ее учредителей;
получение, непосредственно или через страховую организацию, учредительных документов и финансовой отчетности от учредителей (акционеров) и иных юридических лиц, имеющих право контроля над страховой организацией;
анализ структуры собственности членов группы, выявление системы управления и контроля по общей совокупности аффилиированных лиц;
изучение способов, принципов и пределов изъятия прибыли членов группы, объема ее общих затрат и характера финансовых потоков в группе;
установление дополнительных видов пруденциальных нормативов и иных, обязательных к соблюдению норм и лимитов для родительской страховой организации и аффилиированных с ней лиц;
изучение и оценка данных о деятельности страховой организации, аффилиированных с ней и ее учредителями лиц и организаций, участвующих в консорциумах и простых товариществах с участием страховой организации;
инспектирование и проверка деятельности страховой организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
получение в установленные сроки от родительской страховой организации отдельной финансовой отчетности и/или консолидированной финансовой отчетности;
получение дополнительных сведений и документов, необходимых для осуществления своих контрольных и надзорных функций, предусмотренных настоящими Правилами и другими нормативными правовыми актами;
применение, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, санкций к страховой организации, а также административных штрафов и иных мер воздействия к ее участникам и аффилиированным с ней лицам;

7) шоғырландырылған қаржылық есеп - бас сақтандыру ұйымының, еншілес және тәуелсіз ұйымдардың осы Ереженің талаптарына сәйкес берілген және уәкілетті мемлекеттік органның талаптарына сәйкес бірыңғай қаржылық есепке енгізілген жеке қаржылық есеп;
8) жанама әдіс - таза кіріс немесе шығын ағымдағы активтер мен міндеттемелердің, ақшалай емес операциялардың, сондай-ақ келесі есеп беретін есепті кезеңмен салыстырғанда операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтің нәтижелері болып табылатын, есептелген шығыстар мен шығындарға қарай өзгертілетін есепке алу әдісі.
Жанама әдіс қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы шоғырландырған есептің әрбір баптарының түзетілуін көздемейді. Осы әдіске сәйкес таза кіріс (шығын) сомасы өткен есепті кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңдегі шоғырландырған бухгалтерлік баланстардың баптарындағы өзгерістер сомасына қарай түзетіледі;
9) үлестік қатысу әдісі - бас сақтандыру ұйымының тәуелді ұйымға инвестициялары қатысу басталған сәттен сатып алу құны бойынша көрінетін, бұдан кейін бас сақтандыру ұйымының тәуелді ұйымының таза активтерінің өзгерістеріндегі үлесін қатуына қарай инвестициялар құны көбейетін (азаятын) есепке алу әдісі. Бас сақтандыру ұйымының тәуелді ұйымның таза кірісіндегі (шығынындағы) үлесінің өзгеруі бас сақтандыру ұйымының қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есепте кіріс (шығын) ретінде танылады;
10) құн әдісі - есепке алу әдісі, мұнда инвестицияларды сатып алу кезіндегі қатысу сатып алу құны бойынша жазылады. Инвестициялардан түскен кіріс сақтандыру (негізгі) ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есепте тәуелді ұйымының сатып алған күннен кейін туындаған, жинақталған таза кірістің жалпы сомасынан түскен тиісті дивидендтер мөлшерінде танылады;
11) жеке қаржылық есеп - бас сақтандыру ұйымының, еншілес және тәуелді ұйымның қаржылық есебін тиісті түрде шоғырландыру;
12) сақтандыру ұйымдарына бақылау жасау құқығы - сақтандыру ұйымы акционерлерінің уәкілетті мемлекеттік органының тиісті рұқсаты негізінде 25 (жиырма бес) және одан астам процент дауыс беретін акцияларын игеру, пайдалану және басқару;
13) бас сақтандыру ұйымы - бір және\немесе одан астам тәуелді ұйымдары бар не осы Ережеге сәйкес топ мүшесі болып танылған және шоғырландырған қаржылық есепті жасауға жауапты сақтандыру ұйымы.

7) консолидированная финансовая отчетность - отдельные финансовые отчетности родительской страховой организации, дочерней и зависимой организации, представленные в соответствии с требованиями настоящих Правил, и включенные в единую финансовую отчетность в соответствии с требованиями уполномоченного государственного органа;
8) косвенный метод - метод учета, при котором чистый доход или убыток корректируется на изменения текущих активов и обязательств, не денежных операций, а также на начисленные доходы и убытки, являющиеся результатом операционной, инвестиционной и финансовой деятельности, в сравнении с предыдущим отчетным периодом.
Косвенный метод не предусматривает корректировку каждой статьи консолидированного отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности. Согласно этому методу корректируется сумма чистого дохода (убытка) на сумму изменений в статьях консолидированного бухгалтерского баланса в отчетном периоде по сравнению с предыдущим отчетным периодом;
9) метод долевого участия - метод учета, при котором инвестиции родительской страховой организации в зависимую организацию в момент приобретения участия отражаются по покупной стоимости с дальнейшим увеличением (уменьшением) их стоимости по мере признания доли родительской страховой организации в изменениях чистых активов зависимой организации. Изменение доли родительской страховой организации в чистом доходе (убытке) зависимой организации в консолидированном отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности родительской страховой организации признается как доход (убыток);
10) метод стоимости - метод учета, при котором инвестиции в момент приобретения участия отражаются по покупной стоимости. Доход от инвестиции признается в отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности страховой (основной) организации в размере причитающихся дивидендов от общей суммы накопленного чистого дохода зависимой организации, возникших после даты приобретения;
11) отдельная финансовая отчетность - подлежащие консолидации финансовые отчетности родительской страховой организации, дочерней и зависимой организации;
12) право контроля над страховой организацией - владение, пользование и распоряжение акционером страховой организации 25 (двадцатью пятью) и более процентами голосующих акций на основании соответствующего разрешения уполномоченного государственного органа;
13) родительская страховая организация - страховая организация, имеющая одну и/или более дочерних и/или зависимых организаций либо признаваемая в соответствии с настоящими Правилами членом группы и ответственной за составление консолидированной финансовой отчетности.

2-тарау. Шоғырландырған қадағалаудың
негізгі талаптары
4. Сақтандыру ұйымы қосымшаларды барлық қажетті құжаттардың расталған көшірмелерімен бірге осы Ереженің талаптарына сәйкес шоғырландырған қаржылық есебін жасауға және беруге міндетті.
5. Уәкілетті мемлекеттік орган өз өкілеттігі шегінде сақтандыру ұйымдарының және топ мүшелерінің қызметі туралы өзіне қажетті мәліметтер алуға құқылы.
6. Уәкілетті мемлекеттік органның сұратуы бойынша сақтандыру ұйымдары беретін шоғырландырған қаржылық есепте және құжаттарда сақтандыру ұйымдары және басқа адамдар үшін сақтандыру құпиясы бар мәселелерді, коммерциялық құпияны немесе құпия ақпаратты заң талаптарына сәйкес тікелей келісу қажет.
7. Сақтандыру ұйымы уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес және тәртіппен жеке және шоғырландырылған қаржылық есепті береді.
8. Сақтандыру ұйымы уәкілетті мемлекеттік органға қаржылық есепті мынадай мерзімде береді:
1) тоқсан сайынғы шоғырландырылған қаржылық есеп (аудиторлық растаусыз);
2) жылдық жеке қаржылық есеп (аудиторлық растаусыз);
3) жылдық шоғырландырылған қаржылық есеп (аудитордың растауымен).
9. Осы Ереженің 8-тармағында көзделген қаржылық есепті беру мерзімін уәкілетті мемлекеттік орган белгілейді.
10. Бас сақтандыру ұйымы шоғырландырылған қадағалауды (оның ішінде шоғырландырылған қаржылық есепті жасау жөніндегі жұмыс кестелері, активтер мен міндеттемелердің, кірістер мен шығыстардың жекелеген баптарының мазмұнын толық ашуға арналған мәлімет) жүзеге асыруға қажетті уәкілетті мемлекеттік орган талап еткен кез келген ақпаратты алу мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
11. Бас сақтандыру ұйымында топтың барлық мүшелерінің қызметі туралы ақпараттардың болуын қамтамасыз ететін және шоғырландырған қадағалаудың мақсаттарына қажетті ішкі аудит (бақылау) тетігі болуы тиіс.
12. Сақтандыру ұйымы уәкілетті мемлекеттік органның сұратуы бойынша оған өзінің мүлкі туралы, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі мүлкі туралы, берілген кепілдіктер, кепілдемелер және басқа да қабылданған міндеттемелер, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу туралы мәліметтерді, сақтандыру құпиясы бар мәліметтерді табыс етуге міндетті.
13. Бас сақтандыру ұйымы шоғырландырылған қаржылық есепті уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген талаптарға сәйкес және тәртіппен жариялауға міндетті.

Глава 2. Основные условия консолидированного надзора
4. Страховая организация обязана составлять и представлять консолидированную финансовую отчетность согласно требованиям настоящих Правил с приложением заверенных копий всех необходимых документов.
5. Уполномоченный государственный орган вправе, в пределах своих полномочий, получать необходимые ему сведения о деятельности страховой организации и членов группы.
6. В консолидированной финансовой отчетности и документах, представляемых страховой организацией по запросу уполномоченного государственного органа, необходимо прямо оговаривать, в соответствии с требованиями законодательства, вопросы (положения), составляющие тайну страхования, коммерческую тайну или конфиденциальную информацию для страховой организации или иных лиц.
7. Страховая организация представляет отдельную и консолидированную финансовую отчетность в соответствии с требованиями и порядке, установленными нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа.
8. Страховая организация должна представлять в уполномоченный государственный орган финансовую отчетность в следующие сроки:
1) ежеквартальную консолидированную финансовую отчетность (без аудиторского подтверждения);
2) годовую отдельную финансовую отчетность (без аудиторского подтверждения);
3) годовую консолидированную финансовую отчетность (с подтверждением аудитора).
9. Сроки представления финансовой отчетности, предусмотренные пунктом 8 настоящих Правил, устанавливаются уполномоченным государственным органом.
10. Родительская страховая организация должна обеспечить возможность получения любой затребованной уполномоченным государственным органом информации, необходимой для осуществления консолидированного надзора, в том числе рабочие таблицы по составлению консолидированной финансовой отчетности, сведения для полного раскрытия содержания отдельных статей активов и обязательств, доходов и расходов.
11. Родительская страховая организация должна иметь механизм внутреннего аудита (контроля), обеспечивающий наличие информации о деятельности всех членов группы и необходимой для целей консолидированного надзора.
12. Страховая организация обязана предоставлять уполномоченному государственному органу по его запросу сведения о своем имуществе, в том числе находящемся за пределами Республики Казахстан, предоставленных гарантиях, поручительствах и иных принятых обязательствах, об участии в уставных капиталах юридических лиц, включая сведения, составляющие тайну страхования.
13. Родительская страховая организация обязана публиковать консолидированную финансовую отчетность в соответствии с требованиями и в порядке, установленными уполномоченным государственным органом.

14. Сақтандыру ұйымдары өзінің қаржылық тұрақтылығы және төлем жасау қабілеттілігі жөніндегі талаптарының орындалуына олар үшін пруденциалдық нормативтер және сақтауға міндетті басқа нормалар мен лимиттерді белгілеу арқылы бақылау жасайды.
15. Сақтандыру ұйымы белгіленген пруденциалдық нормативтер және сақтауға міндетті басқа нормалары мен лимиттерінің орындалуының топтың әр мүшесінің қаржылық жай-күйіне әсерін шоғырландырылған негізде талдауға міндетті.
3-тарау. Топтардың және сақтандыру ұйымы қызметінің
көрсеткіштерін өзара міндеттемелерді ескере отырып талдау
16. Сақтандыру ұйымының мүшесі болып табылатын топтың іс жағдайын талдау, оған:
1) топ қызметі стратегияларының тиімділігін және жалпы дамуын;
2) топтың негізгі (бас) ұйымдары және топ мүшелері қызметінің қаржылық нәтижелерін көрсететін көрсеткіштерді бағалау кіреді.
17. Тұтастай алғанда топтың қаржы-шаруашылық қызметін талдау жүйесі алынған есеп және басқа деректер негізінде мыналарға болжам жасайды:
1) топтың экономикалық және қаржылық жағдайын, оның қаржы-шаруашылық саясатының жалпы бағыттарын зерделеу;
2) топтың экономикалық әлеуетін, оның ішінде өтімділігін, қаржылық тұрақтылығын, оның меншік және заем қаражатының мөлшеріне арақатынасын бағалау және талдау;
3) топтың қаржы-өндірістік қызметінің нәтижелілігіне, тиімділігіне талдау жасауды қоса отырып бағалау мен талдау және оның бағалы қағаздар рыногындағы жай-күйін бағалау;
4) топтың өтімділігінің өзгеру үрдістеріне және олар белгілеген факторларға сипаттама беру;
5) топ шығындарының пайда болуының сыртқы және ішкі себептерін, олардың уақытша (кездейсоқ) және тұрақты сипатын белгілеу.
18. Топ қызметінің тиімділігі, оған кіретін сақтандыру ұйымының негізгі және қосымша міндеттемелерімен қоса, мыналарды:
1) топ активтерінің рыноктық құнын:
2) уақыттың белгіленген (есепті) кезеңіндегі жалпы айналымның көлемін;
3) жалпы түсімді ескере отырып бағаланады.
19. Топтың жекелеген мүшелерінің қаржылық жай-күйі туралы деректер тізбесіне мынадай мәліметтер кіреді:
1) өтімділігі;
2) айналымдылығы;
3) табыстылығы.
2-бөлім. Шоғырландырылған қаржылық есепті жасау
4-тарау. Шоғырландырылған қаржылық есепті жасауға
қойылатын негізгі талаптар
20. Бас сақтандыру ұйымдарының қаржылық жай-күйі туралы деректердің тиісті есепті күнге толық, анық болуын және негізділігін қамтамасыз ету шоғырландырылған қаржылық есепті алудың негізгі мақсаты болып табылады.
21. Шоғырландырылған қаржылық есепке кіретін бас сақтандыру ұйымының, еншілес және тәуелді ұйымның қаржылық есептері қаржы-шаруашылық қызметінің осындай операцияларына арналған бірыңғай есеп саясатын пайдалана отырып жасалынады. Егер топ мүшелері шоғырландырған қаржылық есепті жасау үшін қабылданған есеп саясатынан басқа есеп саясатын пайдаланатын болса, онда шоғырландыру кезінде оның қаржылық есебіне тиісті түзетулер жасалады. Егер мұндай түзетулер жасау мүмкін емес болса, онда осы жағдайлар әр түрлі есеп саясаты қолданылған шоғырландырылған қаржылық есепке қатысты баптарының сол бөліктерімен бірге мәні ашылуға тиіс.

14. Контроль за выполнением страховой организацией требований по собственной финансовой устойчивости и платежеспособности производится посредством установления для нее пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
15. Страховая организация обязана анализировать влияние финансового состояния каждого члена группы на выполнение установленных пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов на консолидированной основе.
Глава 3. Анализ показателей деятельности группы и
страховой организации с учетом взаимных обязательств
16. Анализ положения дел в группе, членом которой является страховая организация, включает оценку:
1) эффективности стратегии деятельности и развития группы в целом;
2) показателей, отражающих финансовые результаты деятельности основной (родительской) организации группы и членов группы.
17. Система анализа финансово-хозяйственной деятельности группы в целом, на основании получаемых отчетных и иных данных, предполагает:
1) изучение экономического и финансового положения группы, общей направленности ее финансово-хозяйственной политики;
2) оценку и анализ экономического потенциала группы, в том числе ликвидности, финансовой устойчивости, соотношения размера ее собственных и заемных средств;
3) оценку и анализ результативности финансово-производственной деятельности группы, включая анализ рентабельности и оценку положения на рынке ценных бумаг;
4) характеристику тенденций изменения ликвидности группы и факторов их определивших;
5) установление внешних и внутренних причин появления убытков группы, их временного (случайного) или постоянного характера.
18. Оценка эффективности деятельности группы, включая основные и дополнительные обязательства входящей в нее страховой организации, производится с учетом:
1) рыночной стоимости активов группы;
2) величины общего оборота в определенный (отчетный) период времени;
3) валовой прибыли.
19. В перечень данных о финансовом состоянии отдельного члена группы (за исключением страховой организации) входят сведения о:
1) ликвидности;
2) оборачиваемости;
3) доходности.
Раздел 2. Составление консолидированной
финансовой отчетности
Глава 4. Основные требования к составлению
консолидированной финансовой отчетности
20. Основной целью получения консолидированной финансовой отчетности является обеспечение полноты, точности и обоснованности данных о финансовом положении родительской страховой организации на соответствующую отчетную дату.
21. Финансовые отчеты родительской страховой организации, дочерней и зависимой организации, включаемые в консолидированную финансовую отчетность, составляются с использованием единой учетной политики для аналогичных операций финансово-хозяйственной деятельности. В случаях, когда член группы использует учетную политику, отличную от той, которая принята для составления консолидированной финансовой отчетности, то при консолидации в его финансовых отчетах производятся соответствующие поправки. Если такие поправки произвести невозможно, то данное обстоятельство подлежит раскрытию вместе с теми частями статей в консолидированной финансовой отчетности, по отношению к которым была применена различная учетная политика.

22. Шоғырландырылған қаржылық есепке кіретін бас сақтандыру ұйымының, еншілес және тәуелді ұйымның қаржылық есептері бір күнде жасалынады. Шоғырландырылған қаржылық есеп әртүрлі есеп күндерінде жасалынған қаржылық есеп негізінде жасалынады, олардың арасындағы айырмашылық кемінде үш ай болуы тиіс. Бұл орайда есеп беру күні бір кезеңнен екінші кезеңге қарай бірізді болуы тиіс. Осындай қаржылық есептерді шоғырландыру мақсатында осы күндердің арасында жүргізілетін нақты операциялардың немесе басқа жағдайлардың нәтижесі болып табылатын өзгерістерге түзетулер жасалады.
23. Бас сақтандыру ұйымдары шоғырландырылған қаржылық есепті бухгалтерлік есептің қазақстандық стандарттарының талаптары негізінде жасайды. Қаржылық есептер мынадай жағдайларда шоғырландырылмайды:
1) еншілес ұйым, сондай-ақ тәуелді ұйымға инвестициялар болашақта (сатып алынған күннен бастап кемінде алты ай) сату мақсатымен сатып алынса және еншілес ұйым қабылдайтын шешімдерді белгілеу мүмкіндігі уақытша болса;
2) еншілес және тәуелді ұйым қатаң ұзақ мерзімді шектеулер жағдайларында қолданылады, мұнда олардың бас сақтандыру ұйымының қаражатын беру мүмкіндігі едәуір төмендейді.
24. Осы Ереженің 23-тармағында көзделген жағдайларда, сақтандыру ұйымы тәуелді ұйымға берілетін инвестициялардың құн әдісі бойынша жеке қаржылық есебін жасайды.
25. Еншілес ұйымдарды сату кезінде еншілес ұйымды шығарудан алынған сома шығарған күнгі міндеттемелерді (таза активтерді) қоспағанда оның активтерінің баланстық құны арасындағы айырмашылық қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есепте еншілес ұйымдарды шығарудан түскен кіріс немесе шығын ретінде танылады.
26. Шоғырландырылған қаржылық есепке мыналар кіреді:
1) шоғырландырылған бухгалтерлік баланс, берілген нысан бойынша (1 қосымша);
2) қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп, берілген нысан бойынша (2 қосымша);
3) ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп, берілген нысан бойынша (3 қосымша);
4) түсіндірме жазба.
5-бөлім. Бас сақтандыру ұйымдары және еншілес ұйымдар
беретін есептерді жасау
1. Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс
27. Шоғырландырылған қаржылық есепті әзірлеу үшін бас сақтандыру ұйымының және еншілес ұйымдардың жекелеген қаржылық есептерін шоғырландырылған қаржылық есепке тиісті түрде қосатын, түзететін және көшіретін баптар белгіленеді.

22. Финансовые отчеты родительской страховой организации, дочерней и зависимой организации, включаемые в консолидированную финансовую отчетность, составляются на одну и ту же дату. Консолидированная финансовая отчетность может составляться на основе финансовых отчетов, составленных на разные отчетные даты, разница между которыми должна составлять не более трех месяцев. При этом даты отчетности должны быть последовательными от периода к периоду. В целях консолидации таких финансовых отчетов делается корректировка на изменения, являющиеся результатом существенных операций или других событий, происходящих между этими датами.
23. Составление консолидированной финансовой отчетности производится родительской страховой организацией на основании требований казахстанских стандартов бухгалтерского учета. Консолидация финансовых отчетов не производится, в случаях, когда:
1) дочерние организации, а также инвестиции в зависимые организации приобретены с целью продажи в ближайшем будущем (не более шести месяцев со дня приобретения) и возможность определения решений, принимаемых дочерней организацией, будет временным;
2) дочерние или зависимые организации действуют в условиях строгих долгосрочных ограничений, которые значительно снижают их способность передавать средства родительской страховой организации.
24. В случаях, предусмотренных пунктом 23 настоящих Правил, страховая организация составляет отдельную финансовую отчетность инвестиций в зависимые организации по методу стоимости.
25. При реализации дочерней организации, разница между суммой, полученной от выбытия дочерней организации, и балансовой стоимостью ее активов за минусом обязательств (чистых активов) на дату выбытия, признается в консолидированном отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности как доход или убыток от выбытия дочерней организации.
26. В консолидированную финансовую отчетность входят:
1) консолидированный бухгалтерский баланс, согласно прилагаемой форме (Приложение N 1);
2) консолидированный отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности, согласно прилагаемой форме (Приложение N 2);
3) консолидированный отчет о движении денег, согласно прилагаемой форме (Приложение N 3);
4) пояснительная записка.
Глава 5. Формирование отчетности, представляемой
родительской страховой организацией и дочерней организацией
Параграф 1. Консолидированный бухгалтерский баланс
27. Для подготовки консолидированной финансовой отчетности определяются статьи, подлежащие объединению, корректировке и переносу с отдельной финансовой отчетности родительской страховой организации и дочерних организаций в консолидированную финансовую отчетность.

28. Бас сақтандыру ұйымының және оның еншілес ұйымдарының қаржылық есептерін шоғырландыру мақсатында қаржылық есептер активтердің, міндеттемелердің, меншік капиталының, кірістер мен шығыстардың баптарында көрсетілген соманы жинақтау арқылы баптар және жолдардың сипаты және мәні бойынша қосылады.
29. Шоғырландырылған қаржылық есеп тұтастай алғанда бас сақтандыру ұйымы және оның еншілес ұйымы туралы қаржылық ақпараттарды білдіретін болса, кейбір баптарды көшіру алынып тасталуы тиіс. Шоғырландырылған қаржылық есепті жасау кезінде өткізілген есеп айырысулары негізінде түзету жазбалары жасалады. Түзету жазбалары (элиминирленген) бухгалтерлік есепте көрсетілмейді, ал жұмыс кестесінде шоғырландырылған қаржылық есепке әзірлік барысы көрсетіледі.
30. Бас сақтандыру ұйымының және оның еншілес ұйымдарының бухгалтерлік баланстарының қосылмайтын және түзетілмейтін баптары шоғырландырылған балансқа өзгерістерсіз көшіріледі.
31. Әр еншілес ұйымның таза активтеріндегі азшылықтың үлесі шоғырландырылған қаржылық есепті жасаған күнгі осы ұйымның меншік капиталының сомасымен белгіленеді. Еншілес ұйымның таза активтеріндегі азшылықтың үлесі оның міндеттемелерінен және "Азшылықтың үлесі" бабы бойынша меншік капиталынан бөлек шоғырландырылған бухгалтерлік баланста беріледі және бас сақтандыру ұйымына қатысты емес еншілес ұйымның таза активтерінің көлемінде көрсетіледі.
2. Еншілес ұйымның деректері ескерілген
қаржы-шаруашылық нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп
32. Қаржы-шаруашылық нәтижелері туралы шоғырландырылған есепте бас сақтандыру ұйымынан және оның еншілес ұйымдарынан тыс жасалынған операцияның қаржылық нәтижелері көрсетілуі тиіс.
33. Шоғырландыру мақсатында бір ұйымдарда толық аяқталған, бірақ аяқталмаған не басқа ұйымдарда толық аяқталған кірістер, шығыстар және дивидендтар, сондай-ақ осы операция нәтижелері салдарынан жұмсалмаған кірістер және шығындар бойынша бас сақтандыру ұйымының және оның еншілес ұйымдарының арасындағы операцияларды алып тастау қажет. Бас сақтандыру ұйымының және оның еншілес ұйымдарының арасындағы операцияларға мыналар:
1) қызметті сату және сатып алу;
2) негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтерді сатып алу және заемдар алу;
3) салымдарды орналастыру және тарту жатады, бірақ мұнымен шектелмейді.
34. Жасалынатын шоғырландырылған қаржылық есепті үйлестіру мақсатында қаржы-шаруашылық нәтижелері туралы шоғырландырылған есептегі "Таза кіріс (шығын)" жолы бойынша деректер шоғырландырылған баланстағы "Ағымдағы жылдың бөлінбеген таза кірісі (шығыны)" жолына көшіріледі.

28. В целях консолидации финансовой отчетности родительской страховой организации и ее дочерних организаций, финансовые отчеты объединяются постатейно и построчно по их характеру и сущности путем суммирования сумм, показанных в статьях активов, обязательств, собственного капитала, доходов и расходов.
29. Для того чтобы консолидированная финансовая отчетность представляла финансовую информацию о родительской страховой организации и ее дочерних организациях в целом, дублирование по некоторым статьям подлежит исключению. Для этого, при составлении консолидированной финансовой отчетности делаются корректирующие записи на основе произведенных расчетов. Корректирующие записи (элиминирование) не отражаются в бухгалтерском учете, а производятся в рабочей таблице в ходе подготовки консолидированной финансовой отчетности.
30. Статьи бухгалтерских балансов родительской страховой организации и ее дочерних организаций, которые не объединяются и не корректируются, переносятся в консолидированный баланс без изменений.
31. Доля меньшинства в чистых активах каждой дочерней организации определяется от суммы собственного капитала этой организации на дату составления консолидированной финансовой отчетности. Доля меньшинства в чистых активах дочерней организации представляется в консолидированном бухгалтерском балансе отдельно от его обязательств и собственного капитала по статье "Доля меньшинства" и отражает величину чистых активов дочерней организации, которая не принадлежит родительской страховой организации.
Параграф 2. Консолидированный отчет о результатах
финансово-хозяйственной деятельности с учетом
данных дочерней организации
32. Консолидированный отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности должен отражать финансовые результаты от операций, совершенных вне родительской страховой организации и ее дочерних организаций.
33. В целях консолидации необходимо исключить операции между родительской страховой организацией и ее дочерними организациями по доходам, расходам и дивидендам, полностью завершенные в одних организациях, но незаконченные либо не полностью законченные в других, а также возникающие в результате этих операций нереализованные доходы и убытки. К операциям между родительской страховой организации и ее дочерними организациями могут относиться, но, не ограничиваясь ими:
1) продажа и покупка услуг;
2) приобретение и реализация основных средств и нематериальных активов; предоставление и получение займов;
3) размещение и привлечение вкладов.
34. В целях увязки составляемой консолидированной финансовой отчетности, данные по строке "Чистый доход (убыток)" в консолидированном отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности, переносятся в строку "Нераспределенный чистый доход (непокрытый убыток) текущего года" в консолидированном балансе.

35. Бас сақтандыру ұйымының және оның еншілес ұйымдарының қаржы-шаруашылық нәтижелері туралы осы есептер бойынша талдамаларға және түсініктемелерге қосылатын немесе түзетілетін баптар белгіленеді.
36. Бас сақтандыру ұйымының және оның еншілес ұйымдарының қаржы-шаруашылық нәтижелері туралы есептің қосылмайтын және түзетілмейтін баптары қаржы-шаруашылық нәтижелері туралы шоғырландырылған есепке өзгеріссіз көшіріледі.
37. Еншілес ұйымдардың таза кірісіндегі (шығынындағы) азшылықтың үлесі ұйымдардың есепті кезеңде алынған таза кіріс сомасымен белгіленеді.
Қаржы-шаруашылық нәтижелері туралы шоғырландырылған есептегі азшылықтың үлесі азайатын (көбейетін) шоғырландырылған таза кірістің (шығынның) көрсеткіші ретінде "Азшылықтың үлесі" атты жекелеген баптарда көрсетіледі.
3. Еншілес ұйымның деректері ескерілген
ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп
38. Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп тікелей әдісті қолдана отырып жасалады, ол бас сақтандыру ұйымының және оның еншілес ұйымының қаржы-шаруашылық нәтижелері туралы шоғырландырылған балансындағы және шоғырландырылған есебіндегі ақпараттарға негізделген.
39. Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есепке бас сақтандыру ұйымдарының және оның еншілес ұйымдарының арасындағы түсімдер мен шығыстар кіреді.
6-тарау. Бас сақтандыру ұйымдары және
тәуелсіз ұйымдар беретін есептерді жасау
40. Бас сақтандыру ұйымы тәуелді ұйымдардың қаржылық есептерін егер тәуелді ұйымдардың жарғылық капиталындағы оның қатысу үлесі:
1) дауыс беретін акциялардың кемінде 20 (жиырма) проценті, бірақ бұл орайда басқа инвесторлармен келісім нәтижесінде ол елеулі ықпал етсе;
2) дауыс беретін акциялардың 20 (жиырма) проценттен астамы болса ғана шоғырландырады.
41. Бас сақтандыру ұйымының тәуелді ұйымға инвестициялары шоғырландырылған қаржылық есепте үлестік қатысу әдісі бойынша есептеледі. Бас сақтандыру ұйымы үлестік қатысу әдісі тәуелді ұйымға елеулі ықпал етпейтін болса, оны пайдалануды тоқтатады. Қалған инвестициялар бас сақтандыру ұйымының қаржы инвестициялары ретінде есептеледі.
42. Тәуелді ұйымға қатысу бас сақтандыру ұйымы өздерінің есептерінде дивидендтерді ғана емес, тәуелді ұйымның таза кірісінің тиісті үлесін немесе шығынын да есептейді деп болжам жасалынуы мүмкін.

35. По данным отчетов о результатах финансово-хозяйственной деятельности родительской страховой организации и ее дочерних организаций, расшифровок и пояснений к ним определяются статьи, которые объединяются или корректируются.
36. Статьи отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности родительской страховой организации и ее дочерних организаций, которые не объединяются и не корректируются, переносятся в консолидированный отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности без изменений.
37. Доля меньшинства в чистом доходе (убытке) дочерней организации определяется от суммы чистого дохода организации, полученного за отчетный период.
В консолидированном отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности доля меньшинства показывается отдельной статьей "Доля меньшинства" как показатель, уменьшающий (увеличивающий) консолидированный чистый доход (убыток).
Параграф 3. Консолидированный отчет о движении денег
с учетом данных дочерней организации
38. Консолидированный отчет о движении денег составляется с использованием косвенного метода, который основан на информации, содержащейся в консолидированном балансе и консолидированном отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности родительской страховой организации и ее дочерних организаций.
39. В консолидированном отчете о движении денег исключаются поступления и выбытия, происходившие между родительской страховой организацией и ее дочерней организацией.
Глава 6. Формирование отчетности, представляемой
родительской страховой организацией и зависимой организацией
40. Родительская страховая организация консолидирует финансовые отчеты зависимых организаций в случаях, если ее доля участия в уставном капитале зависимой организации составляет:
1) менее 20 (двадцати) процентов голосующих акций, но при этом в результате соглашения с другими инвесторами она приобретает значительное влияние;
2) более 20 (двадцати) процентов голосующих акций.
41. В консолидированной финансовой отчетности инвестиции родительской страховой организации в зависимые организации учитываются по методу долевого участия. Родительская страховая организация прекращает использование метода долевого участия, когда она не оказывает значительного влияния на зависимую организацию. Оставшиеся инвестиции учитываются в качестве финансовых инвестиций родительской страховой организации.
42. Участие в зависимой организации предполагает, что родительская страховая организация учитывает в своей отчетности не только дивиденды, но соответствующую долю чистого дохода или убытков зависимой организации.

43. Бас сақтандыру ұйымдары тәуелді ұйымның таза кірісінің үлесін инвестициялардың баланстық құнының көбеюіне, ал шығынның үлесін азаюына жазады.
44. Бас сақтандыру ұйымының тәуелді ұйымға қатысу үлесі инвестициялардың баланстық құнына тең болса немесе асып кетсе, онда шығындар үлесі нольдік құнға дейінгі инвестициялардың баланстық құнының азаюына жазылады, ал инвестициялардың құнынан асатын сома балансқа есептеледі. Бас сақтандыру ұйымы тәуелді ұйымның таза кірісіне өзінің үлестік қатысын таза кірістің үлесі есепке қабылданбаған таза шығындардың үлесіне тең болғаннан кейін ғана қайта жазады.
45. Бас сақтандыру ұйымдары тәуелді ұйымның тиісті дивидендтерінің сомасын инвестициялардың баланстық құнының азаюына жазады.
46. Егер тәуелді ұйым активтерді қайта бағаласа, онда қайта бағалауға байланысты бас сақтандыру ұйымы үлесінің өзгеруі инвестициялардың баланстық құнын көбейтеді (азайтады). Бас сақтандыру ұйымының инвестицияларының баланстық құнының көбеюі меншік капиталы бөлімінде қосымша төленбеген капитал ретінде көрсетіледі. Инвестициялардың баланстық құнының азаюы бұрын бағаланған сома шегінде қосымша төленбеген капиталдың азаюына жазылады. Егер шығындар сомасы бұрын бағаланған сомадан асып кетсе, онда сомадағы айырмашылық үлестік қатысудан түскен шығын ретінде танылады.
7-тарау. Түсіндірме жазбаның мазмұны
47. Түсіндірме жазбаға бас сақтандыру ұйымының есеп саясаты туралы, есептің және шоғырландырылған қаржылық есепті жасауға, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелерін тануға негіз болған шоғырландырудың принциптері мен әдістері туралы мәліметтер кіреді.
48. Шоғырландырылған қаржылық есептің түсіндірме жазбасында осымен шектелмейтін мынадай ақпараттар болуы тиіс:
1) тәуелді және еншілес ұйымдардың тізімі, қосылу туралы ақпараттың мәнін ашу - қатынастардың сипаты және көлемі;
2) бас сақтандыру ұйымдары мен оның еншілес ұйымдарының арасындағы өзара қарым-қатынастардың сипаты;
3) атауы, тіркелген елі немесе тұрған жері, оларға қатысу үлесі, дауыс беруші акциялардың үлесі көрсетілген басқа қосылма тұлғалар тізімі;
4) еншілес ұйымды сатып алу немесе сатудың есепті және өткен кезеңдердегі қаржылық көрсеткіштерге әсері;
5) бас сақтандыру ұйымының жекелеген қаржылық есептеріндегі тәуелді ұйымға берілген инвестицияларды есепке алу үшін қолданылатын әдіс;

43. Доля чистого дохода зависимой организации записывается родительской страховой организацией на увеличение, а доля убытков - на уменьшение балансовой стоимости инвестиций.
44. Если доля участия в убытках зависимой организации родительской страховой организации равняется или превышает балансовую стоимость инвестиций, то доля убытков отражается в уменьшение балансовой стоимости инвестиций, которые доводятся до нулевой стоимости, а сумма, превышающая стоимость инвестиций, учитывается за балансом. Родительская страховая организация осуществляет вновь отражение своего долевого участия в чистом доходе зависимой организации только после того, как доля чистого дохода будет равна доле чистых убытков, не принятых к учету.
45. Сумма причитающихся дивидендов зависимой организации отражается родительской страховой организацией в уменьшение балансовой стоимости инвестиций.
46. Если зависимая организация производит переоценку активов, то изменение доли родительской страховой организации в связи с переоценкой увеличивает (уменьшает) балансовую стоимость инвестиций. Увеличение балансовой стоимости инвестиций родительской страховой организации отражается в разделе собственного капитала как дополнительный неоплаченный капитал. Уменьшение балансовой стоимости инвестиций отражается в уменьшении дополнительного неоплаченного капитала в пределах суммы ранее произведенной дооценки. Если доля убытков превышает сумму ранее произведенной дооценки, то сумма разницы признается как убыток от долевого участия.
Глава 7. Содержание пояснительной записки
47. Пояснительная записка должна включать сведения об учетной политике родительской страховой организации, о принципах и методах учета и консолидации, положенных в основу составления консолидированной финансовой отчетности, признания результатов финансово-хозяйственной деятельности.
48. Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности должна содержать следующую информацию, не ограничиваясь ею:
1) список зависимых и дочерних организаций, раскрытие информации об аффилиированности - характер и масштабы отношений;
2) характер взаимоотношений между родительской страховой организацией и ее дочерними организациями;
3) список других аффилиированных лиц с указанием названия, страны регистрации или местонахождения, доли участия в них, доли голосующих акций;
4) влияние от приобретения или реализации дочерней организации на финансовые показатели отчетного и предыдущего периодов;
5) метод, используемый для учета инвестиций в дочерние организации в отдельной финансовой отчетности родительской страховой организации;

6) тәуелді ұйымға берілген инвестицияларды есепке алу үшін қолданылған әдістер;
7) еншілес ұйымның есептерінің шоғырландырылған қаржылық есепке қосылмауы, оның себептері;
8) шоғырландырылған қаржылық есептің баптарына түзетулер, мұнда есеп субъектілерінің осы баптарға қолданатын есептік саясатындағы әр түрлі айырмашылықтарға байланысты мүмкін еместігі;
9) қосуға, түзетуге және көшіруге тиісті жекелеген қаржылық есептердің баптары, сондай-ақ шоғырландыру нәтижелері;
10) азшылықтың үлесін құрайтын қатысушылардың атауы көрсетілген азшылықтың үлесі, олардың еншілес ұйымдарға қатысу үлесі туралы ақпараттар;
11) бірлескен қызметке есеп беру субъектілерінің қатысуы туралы ақпараттар.
49. Заңды тұлға еншілес немесе тәуелді ұйымның мәртебесіне сәйкес келмейтін болса, сол күннен бастап, оларға берілетін инвестициялар бухгалтерлік есептің қазақстандық стандарттарына сәйкес есептеледі.
50. Тәуелді ұйымға үлестік қатысу әдісімен есептелген инвестициялар баланстың жекелеген баптарында капиталға инвестициялар ретінде көрсетіледі.
51. Бас сақтандыру ұйымының өткен кезеңдердегі үлесіне түзетулер жеке көрсетіледі.
3-бөлім. Қорытынды ережелер
52. Сақтандыру ұйымдарына шоғырландырған қадағалаудың осы Ережеде реттелмеген басқа нысандардағы рәсімдері уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
53. Сақтандыру ұйымдары уәкілетті мемлекеттік органға қажетті мәліметтерді уақтылы бермесе, ал сақтандыру ұйымдары, оның құрылтайшылары (қатысушылары) және оның қосылма тұлғалары мәліметтерді бермесе немесе дұрыс бермесе заңнамада белгіленгендей жауапқа тартылады.
Төраға
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Басқармасының 2001 жылғы 28 маусымдағы
N 263 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына
шоғырландырылған қадағалау жасау
ережесіне№N 1 қосымша
N 1 нысан
________________________ үшін
(жылы не басқа кезең)
шоғырландырылған бухгалтерлік баланстық тобының нысаны
мың теңге
____________________________________________________________________
N№             БАПТЫҢ АТАУЫ         өткен кезеңнің  есепті кезеңнің
р/с                                      аяғында          аяғында
____________________________________________________________________
1                    2                     3                4
____________________________________________________________________
1      АКТИВТЕР

6) методы, использованные для учета инвестиций в зависимые организации;
7) причины, по которым отчетность дочерней организации не включается в консолидированную финансовую отчетность;
8) поправки к статьям консолидированной финансовой отчетности, которые невозможно было произвести из-за различий применяемых к данным статьям учетных политик субъектов отчетности;
9) статьи отдельных финансовых отчетов, подлежащие объединению, корректировке и переносу, а также результаты консолидации;
10) информацию о доле меньшинства с указанием наименования участников, составляющих долю меньшинства, доли их участия в дочерних организациях;
11) информацию об участии субъектов отчетности в совместной деятельности.
49. Начиная с даты, когда юридическое лицо больше не соответствует статусу дочерней или зависимой организации, инвестиции в нее учитываются согласно казахстанским стандартам бухгалтерского учета.
50. Инвестиции в зависимые организации, учтенные методом долевого участия, раскрываются в отдельной статье баланса как инвестиции в капитал.
51. Доля родительской страховой организации в корректировках за предыдущие периоды раскрывается отдельно.
Раздел 3. Заключительные положения
52. Процедура осуществления консолидированного надзора за страховыми организациями в иных формах, не урегулированных в настоящих Правилах, устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа.
53. Несвоевременное представление страховой организацией необходимых сведений уполномоченному государственному органу, а равно непредставление или представление недостоверных сведений страховой организацией, ее учредителями (участниками) и их аффилиированными лицами влечет, установленную законодательством ответственность. ( Прим.РЦПИ: см. K010155_ (ст.173)
Председатель
Приложение N 1
к Правилам консолидированного
надзора за страховыми
(перестраховочными) организациями,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 июня 2001 г. N 263
Форма N 1
Форма
консолидированного бухгалтерского баланса группы
за _______________
(год либо иной период)             тыс.тенге
___________________________________________________________________________
N !         Наименование статьи                      !на конец!на конец
п/п!                                                  !прошлого!отчетного
!                                                  !периода !периода
___________________________________________________________________________
1 !                    2                             !    3   !    4
___________________________________________________________________________
1.   АКТИВЫ

22.  Ақша қозғалысы (24жол-23жол)
23.  Жыл басындағы ақшаның қалдығы
24.  Жыл аяғындағы ақшаның қалдығы
____________________________________________________________________

22.  Движение денег (строка 24-строка 23)
23.  Остаток денег на начало года
24.  Остаток денег на конец года