Өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiн патенттеу мен тiркеуге байланысты қарсылықтарды апелляциялық кеңеске берудiң және оны қараудың тәртiбi туралы Ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеті төрайымының 2001 жылғы 1 қарашадағы N 69 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 28 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1712. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 12 наурыздағы № 81 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.03.12 № 81 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Патент  заңын , Қазақстан Республикасының "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы"  Заңын , Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен
1. Өнеркәсіптік меншік объектілерін патенттеу мен тіркеуге байланысты қарсылықтарды апелляциялық кеңеске берудің және оны қараудың тәртібі туралы Ереже бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің жанындағы Ұлттық патент ведомствосы Төрағасының 1995 жылғы 4 қыркүйектегі N 22 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің жанындағы Ұлттық патент ведомствосының Аппелляциялық Кеңесінде дауларды қараудың тәртібі туралы  Ереженің
2) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің жанындағы Ұлттық патент ведомствосы Төрағасының 1995 жылғы 5 қыркүйектегі N 23 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Министрлер кабинетінің жанындағы Ұлттық патент ведомствосы Аппеляциялық Кеңесі  Жарғысының күші жойылды деп танылсын.
3. Өнеркәсіптік меншік саласында мемлекеттік саясатты қамтамасыз ету жөніндегі басқарма осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
Төрайым
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрлігі
Санаткерлiк меншiк құқығы
жөнiндегi комитет Төрайымының
2001 жылғы 1 қараша N 69
бұйрығымен бекiтiлген
Өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiн патенттеу мен тiркеуге
байланысты қарсылықтарды апелляциялық кеңеске
берудiң және оны қараудың тәртiбi туралы
Ереже 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Патент  заңының (әрi қарай - Патент заңы) 32-бабына, Қазақстан Республикасының "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауарлар шығарылған жерлердiң атаулары туралы"  Заңының (әрi қарай - Тауар таңбалары туралы заң) 41-бабына, "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Селекциялық жетістіктер туралы заң)  8-бабының 5-тармағына,  10-бабының 5-тармағына,   21-бабының 2-тармағына сәйкес әзiрлендi және қарсылықтарды апелляциялық кеңеске берудiң және оны қараудың тәртiбiн белгiлейдi.
Патент  заңымен , Тауар таңбалары туралы  заңмен , Селекциялық жетістіктер туралы  заңмен көзделген апелляциялық кеңесiнiң функциясын Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Санаткерлiк меншiк құқығы жөнiндегi комитет (әрi қарай - Комитет) және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Санаткерлiк меншiк құқығы жөнiндегi комитетiнiң Ұлттық санаткерлік меншік институты (бұдан әрі - сараптама жасау ұйымы) осы Ережеде көзделген тәртiппен жүзеге асырады.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен .

Об утверждении Правил подачи и рассмотрения в апелляционном совете возражений, связанных с патентованием и регистрацией объектов промышленной собственности
Приказ Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 1 ноября 2001 года № 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2001 года № 1712. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 81
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 12.03.2010 № 81 (порядок введения в действие см. п. 5).
В целях реализации  Z990427_ Патентного закона Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан  Z990456_ "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" и Законом Республики Казахстан " Об охране селекционных достижений" приказываю:  <*>
Сноска. Преамбула с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
1. Утвердить Правила подачи и рассмотрения в апелляционном совете возражений, связанных с патентованием и регистрацией объектов промышленной собственности.
2. Признать утратившими силу:
1)  V950098_ Положение о порядке рассмотрения споров в Апелляционном Совете Национального патентного ведомства при Кабинете Министров Республики Казахстан, утвержденное приказом Председателя Национального патентного ведомства при Кабинете Министров Республики Казахстан от 4 сентября 1995 года N 22;
2)  V950099_ Устав Апелляционного Совета Национального патентного ведомства при Кабинете Министров Республики Казахстан, утвержденный приказом Председателя Национального патентного ведомства при Кабинете Министров Республики Казахстан от 5 сентября 1995 года N 23.
3. Управлению по обеспечению государственной политики в сфере промышленной собственности обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от 1 ноября 2001 г. N 69
Правила
подачи и рассмотрения в апелляционном совете возражений,
связанных с патентованием и регистрацией объектов
промышленной собственности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 32  Z990427_ Патентного закона Республики Казахстан (далее - Патентный закон), статьей 41 Закона Республики Казахстан  Z990456_ "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" (далее - Закон о товарных знаках), пунктом 5  статьи 8 , пунктом 5  статьи 10 , пунктом 2  статьи 21 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" (далее - Закон о селекционных достижениях) и устанавливают порядок подачи и рассмотрения возражений в апелляционном совете.
Предусмотренные Патентным законом, Законом о товарных знаках,   Законом о селекционных достижениях функции апелляционного совета  осуществляются Комитетом по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет) и Национальным институтом интеллектуальной собственности Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - экспертная организация) в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .

2. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) өнеркәсiптiк меншiк объектiлерi - өнертабыс, пайдалы модельдер, өнеркәсiптiк үлгілер, тауар таңбалары мен қызмет көрсету таңбалары (әрi қарай - тауар таңбалары), тауарлар шығарылған жерлердiң атаулары, селекциялық жетістіктер;
2) қорғау құжаттары - өнертабысқа, өнеркәсiптiк үлгiге инновациялық патент, өнертабысқа, өнеркәсiптiк үлгiге, пайдалы модельге патент, тауар таңбасына куәлiк, тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығына куәлік, селекциялық жетістіктерге патент;
3) өтiнiм берушi - өнертабысқа, пайдалы модельге, өнеркәсiптiк үлгiге, селекциялық жетістіктерге, тауар таңбасын тiркеуге, тауар шығарылған жердiң атауын пайдалану құқығын тiркеуге және (немесе) беруге қорғау құжаттарын беруге өтiнiм берген заңды немесе жеке тұлға;
4) Мадрид келiсiмi - кейiннен өзгертiп және толықтыра отырып таңбаларды халықаралық тiркеу туралы 1891 жылғы 14 сәуiрдегi Мадрид келiсiмi;
5) сараптама жасау ұйымы - мемлекеттік монополияға жататын салаларда қызметтерді (тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын, өнертабыстарды, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді, тауар шығарылған жерлердің атауларын, селекциялық жетістіктерді қорғау саласында қызмет көрсету) жүзеге асыратын, уәкілетті органға ведомстволық бағыныстағы ұйым;
6) патенттік сенім білдірілген өкілдер - жеке және заңды тұлғалардың уәкілетті орган мен сараптама жасау ұйымы алдындағы өкілдігіне заңнамаға сәйкес құқық берілген Қазақстан Республикасының азаматтары.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N  55-п , 2007.04.24.  N 60 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Қарсылықтарды беру
3. Апелляциялық кеңеске мынадай қарсылықтар берілуі мүмкін:
1) өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге инновациялық патент, өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге, пайдалы модельге патент беруден бас тарту туралы Комитеттің шешіміне (сараптама жасау ұйымының қорытындысына);
2) тауар таңбасын тіркеуден бас тарту, соның ішінде Мадрид келісімінің 5-бабының 1, 2-тармақтарына сәйкес мәлімделген белгілеуді сараптау нәтижесі бойынша қабылданған тауар таңбасын тіркеуден бас тарту туралы Комитеттің шешіміне (сараптама жасау ұйымының қорытындысына);
3) тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеуден және (немесе) беруден бас тарту туралы Комитеттің шешіміне;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) объекты промышленной собственности - изобретения, полезные модели, промышленные образцы, товарные знаки и знаки обслуживания (далее - товарные знаки), наименования мест происхождения товаров, селекционные достижения;
2) охранные документы - инновационный патент на изобретение, промышленный образец, патент на изобретение, промышленный образец, полезную модель, свидетельство на товарный знак, свидетельство на право пользования наименованием места происхождения товара, патент на селекционное достижение;
3) заявитель - юридическое или физическое лицо, подавшее заявку на выдачу охранного документа на изобретение, полезную модель промышленный образец, на селекционное достижение, регистрацию товарного знака, регистрацию и (или) предоставление права пользования наименованием места происхождения товара;
4) Мадридское соглашение - Мадридское соглашение о международной регистрации знаков от 14 апреля 1891 года с последующими изменениями и дополнениями;
5) экспертная организация - организация, подведомственная уполномоченному органу, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны товарных знаков, знаков обслуживания, изобретении, полезных моделей, промышленных образцов, наименований мест происхождения товаров, селекционных достижений);  <*>
6) патентные поверенные - граждане Республики Казахстан, которым в соответствии с законодательством предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед уполномоченным органом и экспертной организацией.
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 24 апреля 2007 года  N 60-од .
2. Подача возражений
3. В Апелляционный совет могут быть поданы следующие возражения:
1) на решения Комитета (заключения экспертной организации) об отказе в выдаче инновационного патента на изобретение, промышленный образец, патента на изобретение, полезную модель, промышленный образец;
2) на решения Комитета (заключения экспертной организации) об отказе в регистрации товарного знака, в том числе отказы в регистрации товарного знака, принятые по результатам экспертизы заявленного обозначения в соответствии с пунктами 1, 2 статьи 5 Мадридского соглашения;
3) на решения Комитета об отказе в регистрации и (или) предоставлении права пользования наименованием места происхождения товара;

4) Комитеттің селекциялық жетістікке патент беруге өтінімді одан әрі қараудан бас тарту туралы, селекциялық жетістікке патент беруден бас тарту туралы шешімдеріне;
5) өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге инновациялық патент, өнертабысқа, өнеркәсіптік үлгіге, пайдалы модельге патент беруге;
6) тауар таңбасын тіркеуге, соның ішінде Мадрид келісімінің 5-бабының 6-тармағына сәйкес тіркеуге қарсы;
7) тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын тіркеуге және (немесе) беруге қарсы;
8) пайдаланылмауына байланысты тауар таңбасын тіркеу әрекетіне қарсы;
9) селекциялық жетістікке патент беруге қарсы.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N  55-п , өзгерту енгізілді - 2007.04.24.  N 60 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Қарсылық Комитетке тiкелей берiледi немесе почтамен жiберiледi.
Егер қарсылық факсимильдiк байланыспен немесе электрондық почтамен берiлсе, ол осындай қарсылықты алған күннен бастап бiр айдан кешiктiрiлмей қағазға түсiрiлген түпнұсқамен расталуға тиiс.
5. Осы Ереженiң 3-тармағының 1)-3) тармақшаларында көзделген қарсылықты, өтiнiм берушi немесе оның құқықтық мұрагерi тiкелей не өкiл арқылы бередi.
Осы Ереженiң 3-тармағының 4), 5)-9) тармақшаларында көзделген қарсылықты, кез келген мүдделi тұлға тiкелей не өкiл арқылы бередi.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен
6. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар, немесе шетелдiк заңды тұлғалар Қазақстан Республикасында тiркелген патенттiк сенiм бiлдiрушi арқылы қарсылық бередi және оны қарауға қатысады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бiрақ уақытша одан тыс жерлерде жүрген жеке тұлғалар, Қазақстан Республикасының шегiнде хат жазысу үшiн мекен-жайын көрсеткен жағдайда патенттiк сенiм бiлдiрушiсiз қарсылық бередi және оны қарауға қатыса алады.
(РҚАО-ның сілтемесі: Келесі Заңдарға көңіл аударыңыз  ст.36 ст.46 ст.15
7. Қарсылық Патент  заңында , Тауар таңбалары туралы  заңда , Селекциялық жетістіктер туралы  заңда белгiленген мерзiмдер iшiнде берiледi.
Осы Ереженiң 3-тармағының 1)-4) тармақшаларында көрсетiлген қарсылықтарды берудiң мерзiмiн өткiзiп алған өтiнiм берушi, дәлелдi себептер болған жағдайда және өтіп кеткен мерзімді қалпына келтіру төлемі туралы құжаты болған жағдайда қарсылықтарды берудiң мерзiмi қалпына келтiрiлуi мүмкiн. Өткiзiп алған мерзiмдi қалпына келтiру туралы өтiнiштi өтiнiм берушiлер Патент заңына, Тауар таңбалары туралы және Селекциялық жетістіктер туралы заңға сәйкес белгiленген мерзiмдер iшiнде беруi мүмкiн. Мұндай өтiнiш апелляциялық кеңеске қарсылықпен бiр мезгілде ұсынылады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N  55-п , 2007.04.24.  N 60 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4) на решения Комитета об отказе в дальнейшем рассмотрении заявки на выдачу патента на селекционное достижение, об отказе в выдаче патента на селекционное достижение;
5) против выдачи инновационного патента на изобретение, промышленный образец, патента на изобретение, полезную модель, промышленный образец;
6) против регистрации товарного знака, в том числе в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Мадридского соглашения;
7) против регистрации и (или) предоставления права пользования наименованием места происхождения товара;
8) против действия регистрации товарного знака в связи с его неиспользованием;
9) против выдачи патента на селекционное достижение.  <*>
Сноска. Пункт 3 в новой редакции - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п пункт с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 24 апреля 2007 года  N 60-од  .
4. Возражение подается в Комитет непосредственно или направляется по почте.
Если возражение подано по факсимильной связи или электронной почте, оно должно быть подтверждено оригиналом на бумажном носителе не позднее одного месяца со дня получения такого возражения.
5. Возражения, предусмотренные в подпунктах 1)-4) пункта 3 настоящих Правил, подаются заявителем или его правопреемником непосредственно либо через представителя.
Возражения, предусмотренные в подпунктах 5)-9) пункта 3 настоящих Правил, подаются любым заинтересованным лицом непосредственно либо через представителя.  <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
6. Физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица подают возражения и принимают участие в их рассмотрении через зарегистрированных патентных поверенных Республики Казахстан.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут подавать возражения и принимать участие в их рассмотрении без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
7. Возражение подается в течение сроков, установленных Патентным законом, Законом о товарных знаках, Законом о селекционных достижениях.
Пропущенный заявителем срок подачи возражений, указанных в подпунктах 1)-4) пункта 3 настоящих Правил, может быть восстановлен при наличии уважительных причин и представлении документа об оплате восстановления пропущенного срока. Ходатайство о восстановлении пропущенного срока может быть подано заявителем в течение сроков, установленных соответственно Патентным законом, Законом о товарных знаках и Законом о селекционных достижениях. Такое ходатайство представляется одновременно с возражением в апелляционный совет.  <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п пункт с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 24 апреля 2007 года  N 60-од  .

8. Қарсылық мемлекеттiк тiлде немесе орыс тiлiнде ұсынылады. Қарсылыққа қоса тiркелген материалдар мемлекеттiк, орыс және басқа тiлдерде ұсынылады. Егер қоса тiркелген материалдар басқа тiлде ұсынылса, өтiнiшке олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiне аудармасы қоса тiркеледi.
9. Қарсылықта қарсылық берген тұлғаның атауы немесе аты, оның орналасқан жерi немесе тұратын жерi, сондай-ақ хат жазысу үшiн мекен-жайы көрсетiледi.
10. Осы Ереженiң 3-тармағының 1)-4) тармақшаларында көзделген қарсылық, бiр өтiнiмге қатысты болуға және онда өтiнiмнiң нөмiрiне, дау тудырған қорытындыға немесе шешiмге, сондай-ақ шығарылған қорытындыға, шешiмге келiспеудiң дәлелiне сiлтеме мазмұндалуға тиiс.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N  55-п бұйрығымен.
11. Осы Ереженің 3-тармағының 4)-7) тармақшаларында көзделген қарсылықтар бір қорғау құжатына (тауар таңбасының бір тіркеуіне) қатысты болуға, қорғау құжатының нөмірі (тауар таңбасының тіркеу нөмірі) көрсетілуге, қорғау құжатын жарамсыз деп тану үшін Патент заңымен, Тауар таңбалары туралы заңмен немесе Селекциялық жетістіктер туралы заңмен көзделген қарсылықтарды берудің бір негіздемесі болуға тиіс.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2007.04.24.  N 60 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Берiлетiн қарсылыққа:
1) қарсылықтың мәтiнiнде сiлтеме жасалатын материалдар;
2) қарсылықты патенттiк сенiм бiлдiрушi немесе өзге өкiл  арқылы берген жағдайда, сенімхат мемлекеттік немесе орыс тілінде беріледі, егер сенімхат басқа тілде (шетел тілінде) берілсе, онда ол мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылуы керек, сенімхаттың аудармасы нотариалдық куәландырылады. Қарсылық материалдарына нотариалдық куәландырылған сенімхаттың түпнұсқасы қоса беріледі, немесе Апелляциялық кеңестің хатшысына көшірмесімен бірге сенімхаттың түпнұсқасын растау үшін беріледі;
3) осы Ереженiң 3-тармағының 5), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында көзделген қарсылықты берген кезде, қорғау құжатының иесіне қарсылықтың көшiрмесi жiберiлгенiн растайтын құжат қоса тiркелуге тиiс.
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N  55-п , 2007.04.24.  N 60 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

8. Возражение представляется на государственном или русском языке. Прилагаемые к возражению материалы представляются на государственном, русском или других языках. Если прилагаемые материалы представлены на другом языке, к заявлению прилагается их перевод на государственный или русский язык.
9. В возражении указывается наименование или имя лица, подавшего возражение, его место нахождения или место жительства, а также адрес для переписки.
10. Возражение, предусмотренное подпунктами 1)-4) пункта 3 настоящих Правил, должно относиться к одной заявке и содержать указание на номер заявки, заключение или решение по которой оспаривается, а также мотивы несогласия с вынесенным заключением решением.  <*>
Сноска. Пункт 10 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
11. Возражение, предусмотренное подпунктами 4)-7) пункта 3 настоящих Правил, должно относиться к одному охранному документу (одной регистрации товарного знака), содержать указание на номер охранного документа (номер регистрации товарного знака), содержать одно основание подачи возражения, предусмотренное "Патентным законом Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" или Законом Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений" для признания охранного документа (регистрации товарного знака) недействительным.
Сноска. Пункт 11 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п в редакции приказа Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 24 апреля 2007 года  N 60-од  .
12. К подаваемому возражению должны быть приложены:
1) материалы, на которые приводятся ссылки в тексте возражения;
2) доверенность, в случае подачи возражения через патентного поверенного или иного представителя доверенность подается на государственном или русском языке, если доверенность подается на другом (иностранном языке), то доверенность должна быть переведена на государственный или русский язык, перевод доверенности заверяется нотариально. К материалам возражения прилагается оригинал нотариально заверенной доверенности, или он представляется вместе с копией секретарю Апелляционного совета, для подтверждения нотариального заверения;
3) документ, подтверждающий отправку копии возражения владельцу охранного документа, при подаче возражения, предусмотренного подпунктами 5), 6), 7), 8), 9) пункта 3 настоящих Правил.  <*>
Сноска. Пункт 12 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 24 апреля 2007 года  N 60-од  .

13. Қарсылықтың берiлуiне және оны қарауға байланысты iс-қимылды жүзеге асырғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ақы алынады. Бұл жағдайда берiлген қарсылыққа тиiстi ақы төленгенiн растайтын құжат қоса тiркелуге тиiс.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен .
14. Қарсылық және қоса тiркелген материалдар (сенiмхатты, ақы төленгенiн растайтын құжатты, өтiп кеткен мерзiмдi қалпына келтiру туралы өтiнiштi және қорғау құжатының иесіне қарсылықтың көшiрмесi жiберiлгенiн растайтын құжатты қоспағанда) екi данада берiледi.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен
15. Қарсылыққа қарсылық берушi тұлға қол қояды. Заңды тұлға атынан өтiнiшке ұйым басшысы немесе лауазымын көрсете отырып уәкiлеттi тұлға қол қояды.
Өтiнiш патенттiк сенiм бiлдiрушi немесе өзге өкiл арқылы берiлген жағдайда өтiнiшке тиiсiнше патенттiк сенiм бiлдiрушi немесе өкiл қол қояды.
3. Қарсылықты тiркеу және қабылдау
16. Келiп түскен қарсылық тiркеледi және оған кiрiс нөмiрi берiледi. Қарсылық түскен күннен бастап он бес күн iшiнде Патент  заңымен , Тауар таңбалары туралы  заңмен , Селекциялық жетістіктер туралы  заңмен және осы Ережемен ұсынылатын қарсылықты берудi ресiмдеу, мазмұндау және рәсiмдеу талаптарының сақталуын тексеру жүзеге асырылады және қажет жағдайларда, қарсылық берген тұлғаның мекен-жайына сауал жiберiлген күннен бастап үш ай мерзiмде жоқ мәлiметтердi және (немесе) материалдарды жiберу қажеттiгi туралы сауал жолданады.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен .
17. Егер қарсылық өзiне қойылатын талаптарды қанағаттандырса, қарсылық берген тұлғаға қарсылықтың қарауға қабылданғаны туралы хабарлама жiберiледi.
18. Осы Ереженiң 3-тармағының 4)-7) тармақшаларында көзделген қарсылықты қарауға қабылдағаннан кейiн қорғау құжатының иесiне апелляциялық кеңес алқасының отырысы жоспарланған күнге дейiн ұсынылуы мүмкiн қорғау құжаттарының дау тудырған себептерi бойынша өздерiнiң пайымдауларын ұсыну үшiн қарсылықтың көшiрмесiмен қоса (қарсылықтың көшiрмесi қорғау құжатының иесiне жiберiлiп қойылған жағдайлардан басқа) қарсылықтың түскенi туралы хабарлама жiберiледi.
Мадрид келiсiмiне сәйкес тiркелген тауар таңбасының иесiне, аталған хабарлама, егер осыған дейiн иеленушi осы тауар таңбасын тiркеуге байланысты iс жүргiзудi Қазақстан Республикасының патенттiк сенiм бiлдiрушiсiне тапсырмаған болса, тауар таңбасы иесiнiң мекен-жайына тiкелей жiберiледi. Бұл орайда хабарламада қарсылыққа пiкiр бiлдiру, сондай-ақ апелляциялық кеңесте қарсылықты қарауға қатысу Қазақстан Республикасының патенттiк сенiм бiлдiрушiсi арқылы жүзеге асырылуы мүмкiн екендiгi хабарланады.

13. За осуществление действий, связанных с подачей и рассмотрением возражений, взимается плата в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В этом случае к подаваемому возражению должен быть приложен документ, подтверждающий соответствующую оплату. (Прим.РЦПИ:  P920889_ (пп.13,14),  Р930266_ (п.6).  <*>
Сноска. Пункт 13 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
14. Возражение и прилагаемые материалы (за исключением доверенности, документа, подтверждающего оплату, ходатайства о восстановлении пропущенного срока и документа, подтверждающего отправку копии возражения владельцу охранного документа) подаются в двух экземплярах.  <*>
Сноска. Пункт 14 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
15. Возражение подписывается лицом, подающим возражение. От имени юридического лица заявление подписывается руководителем организации или уполномоченным лицом с указанием должности.
При подаче заявления через патентного поверенного или иного представителя заявление подписывается соответственно патентным поверенным или представителем.
3. Регистрация и прием возражений
16. Поступившее возражение регистрируется и ему присваивается входящий номер. В течение пятнадцати дней с даты поступления возражения осуществляется проверка соблюдения предъявляемых Патентным законом, Законом о товарных знаках, Законом о селекционных достижениях и настоящими Правилами требований к оформлению, содержанию и процедуре подачи возражения и в необходимых случаях в адрес лица, подавшего возражение, направляется запрос о необходимости представления отсутствующих сведений и (или) материалов в трехмесячный срок с даты направления запроса.  <*>
Сноска. Пункт 16 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
17. Если возражение удовлетворяет предъявляемым к нему требованиям, лицу, подавшему возражение, направляется уведомление о принятии возражения к рассмотрению.
18. Владельцу охранного документа после принятия к рассмотрению возражения, предусмотренного подпунктами 4)-7) пункта 3 настоящих Правил, направляется уведомление о поступлении возражения с приложением копии возражения (кроме случаев, когда копия возражения уже была отправлена владельцу охранного документа) для предоставления им своих соображений по мотивам оспаривания охранного документа, которые могут быть представлены до планируемой даты заседания коллегии апелляционного совета.
Владельцу товарного знака, зарегистрированного в соответствии с Мадридским соглашением, указанное уведомление направляется непосредственно в адрес владельца товарного знака, если до этого владелец уже не поручил ведение дел, связанных с регистрацией этого товарного знака, патентному поверенному Республики Казахстан. При этом в уведомлении сообщается, что представление отзыва на возражение, а также участие в рассмотрении возражения в апелляционном совете может быть осуществлено через патентного поверенного Республики Казахстан.

19. Егер:
1) қарсылық Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес апелляциялық кеңесте қаралуға жатпаса;
2) қарсылыққа қол қойылмаса не оған қол қоюға өкiлеттiгi жоқ тұлға қол қойса;
3) қарсылық белгiленген мерзiмдi бұза отырып берiлсе және аталған мерзiмдi ұзарту мен қалпына келтiру мүмкiндiгi жоқ болса;
4) өтiнiш берушi қарсылық берудi ресiмдеудiң, мазмұндаудың және рәсiмдеудiң талаптарына қатысты кемшiлiктердi белгiленген мерзiмде жоймаса, қарсылықты қарауға қабылдаудан бас тартылады.
Аталған мән-жайлар болған жағдайда, қарсылық берген тұлғаға алынған қарсылықтың қарауға қабылдана алмайтыны және ол берiлген жоқ деп есептелетiнi туралы хабарлама жiберiледi.
20. Қарсылық берген тұлға немесе оның өкiлi берiлген қарсылықты, апелляциялық кеңес алқасында шешiмiнiң қарарлық бөлiгi жарияланғанға дейiн керi қайтарып ала алады.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен
4. Қарсылықты қарау мерзiмдерi
21. Қарсылықты қарау апелляциялық кеңес алқасында Патент заңымен және Тауар таңбалары туралы заңмен, Селекциялық жетістіктер туралы заңмен белгiленген мерзiмдер iшiнде аяқталуға тиiс.
Ескерту: 21-тармаққа өзгерту, толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен
22. Қарсылықты қарау мерзiмi қарсылық берген тұлғаның, сондай-ақ қорғау құжаты иесiнiң (тауар таңбасын тiркеу) өтiнiшi, Апелляциялық коллегияның шешімі бойынша, бiрақ қарсылықты қарау үшiн белгiленген мерзiм аяқталатын күннен бастап алты айдан асырмай ұзартылуы мүмкін.
Ескерту: 22-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен .
5. Қарсылықты апелляциялық кеңес алқасында қарау
Ескерту: 5-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен
23. Қарсылықты қарау құрамында кем дегенде үш мүшесi бар апелляциялық кеңес алқасында (әрi қарай - апелляциялық алқа) жүзеге асырылады. Дауды қарау басталған кезге дейiн апелляциялық алқаның дербес құрамының құпиялылығы қамтамасыз етiлуге тиiс.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен
24-28. <*>
Ескерту: 24-28-тармақтар алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті Төрайымының 2005 жылғы 26 желтоқсандағы N 66-НҚ   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз ).

19. В принятии возражения к рассмотрению отказывается, если:
1) возражение в соответствии с законодательством Республики Казахстан не подлежит рассмотрению в апелляционном совете;
2) возражение не подписано либо подписано лицом, не имеющим полномочия на его подписание;
3) возражение подано с нарушением установленного срока и возможность продления и восстановления указанного срока утрачена;
4) заявителем в установленный срок не устранены недостатки, касающиеся требований к оформлению, содержанию и процедуре подачи возражения.
При наличии указанных обстоятельств лицу, подавшему возражение, направляется уведомление о том, что полученное возражение не может быть принято к рассмотрению и считается неподанным.
20. Лицо, подавшее возражение, или его представитель может отозвать поданное возражение до оглашения резолютивной части решения коллегии апелляционного совета.
4. Сроки рассмотрения возражения
21. Рассмотрение возражений должно быть завершено на заседании коллегии апелляционного совета в течение сроков, установленных Патентным законом и Законом о товарных знаках, Законом о селекционных достижениях.  <*>
Сноска. Пункт 21 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
22. Срок рассмотрения возражения может быть продлен по заявлению лица, подавшего возражение, а также владельца охранного документа (регистрации товарного знака) по решению апелляционной коллегии, но не более чем на шесть месяцев с даты истечения установленного срока для рассмотрения возражения.  <*>
Сноска. Пункт 22 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
5. Рассмотрение возражения на заседании коллегии
апелляционного совета
23. Рассмотрение возражения осуществляется на заседании коллегии апелляционного совета (далее - апелляционная коллегия) в составе не менее трех ее членов. До момента начала рассмотрения спора должна быть обеспечена конфиденциальность персонального состава апелляционной коллегии.
24. - 28.  (Пункты 24 - 28 - исключены,   приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 26 декабря 2005 года N 66-од).

29. Қарсылық берген тұлға, даулы қорғау құжатының (тауар таңбасын тiркеудің) иесi және өнеркәсiптiк меншiктiң тиiстi объектiсiне сараптама жүргiзген сараптама жасау ұйым өкiлi қарсылықты қарауға қатыса алады.
Қарсылық берген тұлға, қорғау құжатының (тауар таңбасын тiркеудiң) иесi осы Ереженiң 6-тармағының ережелерiн ескере отырып, қарсылықты қарауға тiкелей, сондай-ақ өз өкiлi арқылы қатыса алады. Өкiлдiң өкiлеттiгi сенiмхатпен расталуға тиiс.
Комитеттiң және сараптама жасау ұйымының қызметкерлерi аталған тұлғалардың өкiлдерi бола алмайды.
Ескерту: 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен
30. Қарсылықты қарауға қатысуға құқығы бар және апелляциялық алқа отырысының күнi мен орны туралы хабардар етiлген тұлғаның келмеуi, қарсылықты қарауға кедергi бола алмайды.
31. Апелляциялық алқа отырысты өткізу мерзімдерін мынадай жағдайларда:
1) қарсылықты қарауға қатысу құқығы бар тұлғалардың біреуі келмегендіктен қарсылықты бұл отырыста қарау мүмкін болмаған жағдайда;
2) мәні бойынша шешім қабылдау үшін жетіспейтін қосымша құжаттарды (дәлелдемелерді) тараптар ұсынуы қажет болғанда;
3) тараптардың өтініші бойынша;
4) Апелляциялық алқаның шешімі бойынша өзге де жағдайларда кейінге қалдыруға құқылы.
Ескерту: 31-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен .
32. Апелляциялық алқаның отырысын төрағалық етушi басқарады. Төрағалық етушi апелляциялық алқаның отырысын ашады және алқа мүшелерi мен қарсылықты қарауға қатысушы тұлғаларды таныстырады.
33. <*>
Ескерту: 33-тармақ алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті Төрайымының 2005 жылғы 26 желтоқсандағы N 66-НҚ   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз ).
34. Қарсылықты мәнi бойынша қарау iстi төрағалық етушiнiң немесе апелляциялық алқа мүшелерiнiң бiрiнiң баяндауымен басталады.
Iстi одан әрi қарау, әдетте, мынадай тiзбекпен жүргiзiледi:
1) қарсылық берген тұлғаның және (немесе) оның өкiлiнiң сөз сөйлеуi;
2) қорғау құжаты (тауар таңбасын тiркеу) иесiнiң және (немесе) оның өкiлiнiң сөз сөйлеуi;
3) сараптама жасау ұйымының сараптама өкiлiнiң сөз сөйлеуi;
4) тараптардың апелляциялық алқа мүшелерiнiң сұрақтарына жауап беруi.
Ескерту: 34-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен .

29. Участвовать в рассмотрении возражения может лицо, подавшее возражение, владелец оспариваемого охранного документа (регистрации товарного знака) и представитель экспертной организации, проводивший экспертизу соответствующего объекта промышленной собственности.
Лицо, подавшее возражение, владелец охранного документа (регистрации товарного знака) могут принять участие в рассмотрении возражения лично, а также через своего представителя, с учетом положений пункта 6 настоящих Правил. Полномочия представителя должны быть подтверждены доверенностью.
Работники Комитета и экспертной организации не могут быть представителями указанных лиц.  <*>
Сноска. Пункт 29 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
30. Неявка любого лица, имеющего право участвовать в рассмотрении возражения и уведомленного о дате и месте заседания апелляционной коллегии, не является препятствием к рассмотрению возражения.
31. Апелляционная коллегия вправе перенести сроки проведения заседания в случаях:
1) невозможности рассмотрения возражения на данном заседании вследствие неявки кого-либо из лиц, имеющих право участвовать в рассмотрении возражения;
2) необходимости представления сторонами недостающих, дополнительных документов (доказательств) для принятия решения по существу;
3) по ходатайству сторон;
4) в иных случаях по решению апелляционной коллегии.  <*>
Сноска. Пункт 31 в новой редакции - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
32. Заседанием апелляционной коллегии руководит председательствующий. Председательствующий открывает заседание апелляционной коллегии и представляет членов коллегии и лиц, участвующих в рассмотрении возражения.
33.  (Исключен -   приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 26 декабря 2005 года N 66-од).
34. Рассмотрение возражения по существу начинается докладом дела председательствующим или одним из членов апелляционной коллегии.
Дальнейшее рассмотрение дела ведется, как правило, в следующей последовательности:
1) выступление лица, подавшего возражение, и (или) его представителя;
2) выступление владельца охранного документа (регистрации товарного знака) и (или) его представителя;
3) выступление представителя экспертизы экспертной организации;
4) ответы сторон на вопросы членов апелляционной коллегии.  <*>
Сноска. Пункт 34 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .

35. Қарсылықты қарауға қатысушы тұлғалардың:
1) iс материалдарымен танысуға, олардан көшiрме жасауға, олардың көшiрмесiне тапсырыс беруге және алуға;
3) дәлелдемелердi зерттеуге қатысуға;
4) апелляциялық процеске қатысушыларға сұрақтар қоюға;
5) өтiнiш айтуға;
6) алқаға ауызша және жазбаша түсiнiк беруге;
7) қарсылықты қарау барысында туындаған барлық мәселелер бойынша өзiнiң дәлелдерi мен пайымдауларын ұсынуға;
8) iске қатысушы басқа тұлғалардың өтiнiштерiне, дәлелдерi мен пайымдауларына қарсылық бiлдiруге құқығы бар.
36. Iске қатысушы тұлғалар өздерiне тиесiлi құқықтардың барлығын адал пайдалануға мiндеттi.
Өздерiнiң құқықтарын пайдаланған кездегi кез келген терiс пиғыл немесе дауды қарау үшiн маңызы бар мән-жайлар мен фактiлердi жасыру қарсы жақтағы тараптың пайдасына есептеледi.
37. <*>
Ескерту: 37-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитеті Төрайымының 2005 жылғы 26 желтоқсандағы N 66-НҚ   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз ).
38. Жазатын аппаратура апелляциялық алқаның отырысында апелляциялық алқа мүшелерiнiң және қарсылықты қарауға қатысушы барлық тұлғалардың келiсiмiмен ғана пайдаланылуы мүмкiн.
6. Қарсылықтарды қараудың нәтижелерi бойынша
апелляциялық кеңес шығаратын шешiм
39. Дау мәнi бойынша шешiлген жағдайда апелляциялық алқа шешiм шығарады.
40. Шешiм апелляциялық алқа мүшелерiнiң жай көпшiлiк даусымен қабылданады. Дауыстардың теңдiгi жағдайында апелляциялық алқа отырысында төрағалық етушiнiң дауысы шешушi болып табылады.
41. Қарсылықты қарау нәтижелерi бойынша мынадай шешiм шығарылады:
1) қарсылықты қанағаттандыру туралы;
2) қарсылықты iшiнара қанағаттандыру туралы;
3) қарсылықты қанағаттандырудан бас тарту туралы.
42. Шешiммен келiспеген апелляциялық алқа мүшесi өзiнiң ерекше пiкiрiн жазбаша нысанда баяндайды, ол жария етiлмейдi, бiрақ iске қосылады.
43. Апелляциялық алқа мүшелерi қабылдаған шешiмнiң қарарлық бөлiгiн төрағалық етушi қарсылықты қарауға қатысушы тұлғаларға жария етедi.
44. Шешiм шығарылған күннен бастап он күн iшiнде апелляциялық комиссия апелляциялық кеңестiң шешiмiн әзiрлейдi және тараптарға жiбередi. Апелляциялық кеңестiң шешiмi жазбаша нысанда баяндалады және ол кiрiспелiк, сипаттамалық, дәлелдемелiк және қарарлық бөлiктерден тұруға тиiс.
Апелляциялық кеңестiң шешiмiне апелляциялық алқаның барлық мүшелерi қол қояды.
45. Апелляциялық кеңестiң шешiмiн, осы Ереженiң 3-тармағының 1)-4) тармақшаларында көрсетiлген қарсылықтарды қанағаттандыру туралы апелляциялық кеңестiң шешiмiн қоспағанда, Комитет бекiтуге тиiс.
Ескерту: 45-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен .

35. Лица, участвующие в рассмотрении возражения, имеют право:
1) знакомиться с материалами дела, делать выписки из них, заказывать и получать их копии;
2) представлять доказательства;
3) участвовать в исследовании доказательств;
4) задавать вопросы участникам апелляционного процесса;
5) заявлять ходатайства;
6) давать устные и письменные объяснения членам апелляционной коллегии;
7) представлять свои доводы и соображения по всем возникающим в ходе рассмотрения возражения вопросам;
8) возражать против ходатайств, доводов и соображений других лиц, участвующих в деле.
36. Лица, участвующие в деле, обязаны добросовестно пользоваться всеми принадлежащими им правами.
Любая недобросовестность при использовании своих прав или скрытие обстоятельств и фактов, имеющих значение для рассмотрения спора, трактуется в пользу противоположной стороны.
37.  (Исключен -   приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан от 26 декабря 2005 года N 66-од).
38. Записывающая аппаратура на заседании апелляционной коллегии может быть использована только с согласия членов апелляционной коллегии и всех лиц, участвующих в рассмотрении возражения.
6. Решения, выносимые апелляционным советом по результатам
рассмотрения возражений
39. При разрешении спора по существу апелляционная коллегия выносит решение.
40. Решение принимается простым большинством голосов членов апелляционной коллегии. При равенстве голосов голос председательствующего на заседании апелляционной коллегии является решающим.
41. По результатам рассмотрения возражений, выносятся следующие решения:
1) об удовлетворении возражения;
2) о частичном удовлетворении возражения;
3) об отказе в удовлетворении возражения.
42. Член апелляционной коллегии, не согласный с решением, излагает в письменной форме свое особое мнение, которое не оглашается, но приобщается к делу.
43. Председательствующий оглашает резолютивную часть принятого решения лицам, участвующим в рассмотрении возражения.
44. В течение десяти дней с даты вынесения решения апелляционная коллегия подготавливает и направляет сторонам решение апелляционного совета. Решение апелляционного совета излагается в письменной форме и должно состоять из вводной, описательной, мотивировочной и резолютивной частей.
Решение апелляционного совета подписывается всеми членами апелляционной коллегии.
45. Решения апелляционного совета подлежат утверждению Комитетом, за исключением решений апелляционного совета об удовлетворении возражений, указанных в подпунктах 1)-4) пункта 3 настоящих Правил.  <*>
Сноска. Пункт 45 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .

46. Тараптар шешім жарияланған күннен бастап он күн iшiнде шығарылған шешiммен келiспейтiн дәлелдерiн баяндай отырып, Комитетке өтiнiш жiберуге құқылы.
Ескерту: 46-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен
47. Апелляциялық кеңестiң шешiмiн бекiту түпкiлiктi шешiм шығарылған күннен бастап бiр ай iшiнде жүргiзiледi.
48. Мыналар:
1) дау бойынша елеулi мән-жайды анықтаудың толық болмауы;
2) алқа дәлелдендi деп есептеген дауды дұрыс шешу үшiн елеулi маңызы бар мән-жайлардың дәлелденбеуi;
3) шешiмде баяндалған тұжырымдардың даудың мән-жайына сәйкес келмеуi;
4) Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын бұзу немесе дұрыс қолданбау апелляциялық кеңес шешiмiн бекiтуден бас тарту үшiн негiз болып табылады.
49. Осы Ереженiң 48-тармағында көрсетiлген негiздер болған кезде, Апелляциялық кеңес төрағасы дауды алқа мүшелерiнiң өзге құрамдағы апелляциялық алқасына жаңадан қарауға жiбередi.
50. Апелляциялық кеңес бекiткен шешiмдi тараптардың төрағалары сараптама жасау ұйымына жiбередi.
Ескерту: 50-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен .
51. Комитет бекiткен апелляциялық кеңес шешiмiнiң негiзiнде сараптама жасау ұйымы толық және iшiнара жарамсыз деп танылған қорғау құжаттары туралы, қорғау құжаттарына қатысты өзгерiстер туралы жарияланым жасайды, сондай-ақ аталған мәлiметтердi Өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiнiң тиiстi мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзедi.
Ескерту: 51-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеттің 2004 жылғы 22 қыркүйектегі N 55-п   бұйрығымен .
52. Комитет бекiткен апелляциялық кеңестiң шешiмiне қарсылық берген тұлға немесе қорғау құжатының (тауар таңбасын тiркеудiң) иесi оны алған күннен бастап алты ай iшiнде сотқа шағымдануы мүмкiн.

46. Стороны в течение десяти дней с момента оглашения решения вправе направить в Комитет заявление, с изложением мотивов несогласия с вынесенным решением.  <*>
Сноска. Пункт с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
47. Утверждение решения апелляционного совета производится Комитетом в течение одного месяца с даты вынесения решения в окончательной форме.
48. Основаниями для отказа в утверждении решения апелляционного совета являются:
1) неполнота выяснения существенных обстоятельств по спору;
2) недоказанность обстоятельств, имеющих существенное значение для правильного разрешения спора, которые коллегия посчитала доказанными;
3) несоответствие выводов, изложенных в решении, обстоятельствам спора;
4) нарушение или неправильное применение законодательства Республики Казахстан, международных договоров Республики Казахстан.
49. При наличии оснований, указанных в пункте 48 настоящих Правил, Председатель апелляционного совета направляет спор на новое рассмотрение в апелляционную коллегию в ином составе членов коллегии.
50. Утвержденное решение апелляционного совета направляется представителям сторон и в экспертную организацию.  <*>
Сноска. Пункт 50 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
51. На основании утвержденного Комитетом решения апелляционного совета экспертная организация производит публикацию об охранных документах, признанных недействительными полностью и частично, и об изменениях, касающихся охранных документов, а также вносит указанные сведения в соответствующие Государственные реестры объектов промышленной собственности.  <*>
Сноска. Пункт 51 с изменениями - приказом и.о. Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 22 cентября 2004 года  N 55-п .
52. Утвержденное Комитетом решение апелляционного совета может быть обжаловано в суде лицом, подавшим возражение, или владельцем охранного документа (регистрации товарного знака) в течение шести месяцев с даты его получения.