Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 554 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 7 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1748. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 15 қыркүйектегі N 108 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 15 қыркүйектегі N 108   қаулысымен .
___________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақша-кредит саясатын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Осы қаулы күшiне енгiзiлген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесiн бекiту туралы" 1997 жылғы 30 маусымдағы N 246  қаулысының  күшi жойылды деп танылсын.
4. Монетарлық операциялар департаментi (Әлжанов Б.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiне және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалдарына жiберсiн, филиалдарға осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он төрт күндiк мерзiмде бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларына жiберудi мiндеттесiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 желтоқсандағы
N 554 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi
ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу
ережесi
Осы Ереже Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын (бұдан әрi - қысқа мерзiмдi ноттар) шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу тәртiбiн реттейдi.

Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 554. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2002 года N 1748. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка РК от 15 сентября 2005 года N 108 (V053894) (порядок введения в действие см. п.2 пост. от 15 сентября 2005 года N 108)
В целях реализации денежно-кредитной политики Национального Банка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 1997 года  N 246  "Об утверждении Правил размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан".
4. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения банков второго уровня Республики Казахстан и филиалов Национального Банка Республики Казахстан, обязав последних довести настоящее постановление до сведения профессиональных участников рынка ценных бумаг в четырнадцатидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 554
Правила
выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот
Национального Банка Республики Казахстан
<*>
Сноска. По тексту слова "поручение "депо", "поручений "депо", "поручения "депо" заменены словами "приказ", "приказов", "приказы" - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
Настоящие Правила регулируют порядок выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан (далее - краткосрочные ноты).

1-тарау. Осы Ережеде қолданылатын ұғымдар
1. Бастапқы агент - бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар көрсетiлген ұстаушы ретiнде клиенттердiң есебiн жүргiзуге құқылы және қысқа мерзiмдi ноттармен операциялар жасау тәртiбi туралы Ұлттық Банкпен шарт жасасқан бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушысы болып табылатын заңды тұлға.
2. Дисконттелген баға - көрсетiлген құннан төмен баға.
3. Кесiмдi баға - өтiнiмдердi қанағаттандыру тоқтатылатын ең төменгi дисконттелген баға.
4. Орташа алғандағы дисконттелген баға - кесiмдi баға бойынша аукционда құралған қысқа мерзiмдi ноттардың жалпы көлемiне қарай орташа дисконттелген баға.
5. Аукцион - ең жоғары дисконттелген бағадан бастап және аукционның жарияланған талаптары шегінде кесiмдi бағамен аяқталатын (бағалардың көптiгiн қанағаттандыратын) Бастапқы агенттiң өтiнiмдерiнде көрсетiлген дисконттелген баға бойынша тиiстi эмиссияның қысқа мерзiмдi ноттарын орналастыру.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
6. Қосымша орналастыру - тиістi эмиссияның қысқа мерзiмдi ноттарының қосымша көлемiн аукционда қалыптасқан орташа алғандағы дисконттелген баға бойынша орналастыру.
Ескерту: 6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен
2-тарау. Жалпы ережелер
7. Қысқа мерзiмдi нот эмиссиялық мемлекеттiк дисконттелген құжаттамасыз бағалы қағаз болып табылады. Оны Ұлттық Банк алдымен дисконттелген баға бойынша орналастырады да көрсетiлген құны бойынша өтейдi.
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
8. Қысқа мерзiмдi ноттар Ұлттық Банктiң ақша базасын реттеп отыруға арналған ақша-кредит саясатының құралы болып табылады.
9. Қысқа мерзiмдi ноттың көрсетiлген құны 100 теңге болады.
10. Қысқа мерзiмдi ноттарды шығару, орналастыру шарттарын және айналыс мерзiмiн Ұлттық Банк ақша-кредит саясаты мақсаттарына сәйкес белгiлейдi.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен
11. Қысқа мерзiмдi ноттардың әрбiр эмиссиясының ұлттық бiрегейлендiру номерi болады. Оны бағалы қағаздар рыногын мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi орган белгiленген тәртiппен белгiлейдi.

Глава 1. Понятия, используемые в настоящих Правилах
1. Первичный агент - юридическое лицо, являющееся профессиональным участником рынка ценных бумаг, обладающее действующей лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, и заключившее с Национальным Банком договор о порядке совершения операций с краткосрочными нотами.
2. Дисконтированная цена - цена ниже номинальной стоимости.
3. Цена отсечения - минимальная дисконтированная цена, на которой заканчивается удовлетворение заявок.
4. Средневзвешенная дисконтированная цена - средняя дисконтированная цена, взвешенная к общему объему краткосрочных нот, сложившемуся на аукционе по цене отсечения.
5. Аукцион - размещение краткосрочных нот соответствующей эмиссии по дисконтированным ценам, указанным в заявках Первичных агентов, начиная с наибольшей дисконтированной цены и заканчивая на цене отсечения (удовлетворение множественности цен) в пределах объявленных условий аукциона.  <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
6. Доразмещение - размещение дополнительного объема краткосрочных нот соответствующей эмиссии по средневзвешенной дисконтированной цене, сложившейся на аукционе.  <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
Глава 2. Общие положения
7. Краткосрочная нота представляет собой обращаемую эмиссионную государственную дисконтную бездокументарную ценную бумагу, которая размещается Национальным Банком по дисконтированной цене, а погашается по номинальной стоимости.  <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
8. Краткосрочные ноты представляют собой инструмент денежно-кредитной политики Национального Банка, предназначенный для регулирования денежной базы.
9. Номинальная стоимость краткосрочной ноты составляет 100 тенге.
10. Условия выпуска, размещения и срок обращения краткосрочных нот устанавливаются Национальным Банком в соответствии с целями денежно-кредитной политики.  <*>
Сноска. Пункт 10 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
11. Каждая эмиссия краткосрочных нот имеет национальный идентификационный номер, присваиваемый уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование рынка ценных бумаг, в установленном им порядке.

12. Қысқа мерзiмдi ноттар Бастапқы агенттер арқылы орналастырылады.
13. Қысқа мерзiмдi ноттармен операциялар жасау тәртiбi туралы шартқа Ұлттық Банктiң атынан мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi Ұлттық Банктiң бөлiмшесiне жетекшiлiк ететiн Төрағаның орынбасары (бұдан әрi - уәкiлеттi бөлiмше), Бастапқы агенттiң атынан - Бiрiншi басшы немесе ол уәкiлеттiк берген адам қол қояды. Қысқа мерзiмдi ноттармен операциялар жасау тәртiбi туралы үлгi шарттың нысаны осы Ереженiң N 1 қосымшасында белгiленген.
14. Инвесторлар қысқа мерзiмдi ноттармен мәмiлелердi тек Бастапқы агенттер арқылы, олармен мемлекеттiк бағалы қағаздар рыногында қысқа мерзiмдi ноттармен мәмiлелер жасауға шарт жасаса отырып жүзеге асырады.
15. Ұлттық Банк қысқа мерзiмдi ноттарды былайша орналастырады:
1) аукцион арқылы;
2) қосымша орналастыру арқылы;
3) өзi шығаратын қысқа мерзiмдi ноттарды Бастапқы агенттермен келiсiлген дисконттелген баға бойынша сату.
Ескерту: 15-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
16. Ұлттық Банк өзi жүргiзетiн ақша-кредит саясатының бағыттарына және қаржы рыногының конъюнктурасына сәйкес аукционға қатысушылардың қысқа мерзiмдi ноттарды шығару талаптарында белгiленген көлемнен төмен немесе жоғары мөлшерде қысқа мерзiмдi ноттарды сатып алуға берген өтiнiмдерiн қанағаттандыруға құқылы.
16-1. Ұлттық Банк ақша-кредит саясаты мiндеттерiн орындауға көлемi мардымсыз және бағалар талабы қанағаттанғысыз болған жағдайда қысқа мерзiмдi ноттар орналастырылмады деп жариялауға құқылы. Орналастырылмағаны жөнiндегi хабарлама Төрағаның уәкiлеттi бөлiмшеге жетекшiлiк ететiн орынбасарының өкiмiмен бекiтiледi.
Ескерту: 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
17. Ұлттық Банк Бастапқы агентпен (Бастапқы агенттермен) келiсе отырып өзi шығаратын тиiстi эмиссиядағы қысқа мерзiмдi ноттарды мерзiмiнен бұрын толық көлемде, сондай-ақ iшiнара өтеуге (айналыстан алып тастауға) құқылы.
18. Қысқа мерзiмдi ноттарды шығаруға және операциялар жасауға салық салу тәртiбi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасымен реттеледi.
19. Өтiнiмдерде көрсетiлген бағалар бойынша сыйақы ставкасы көрсетiлген құн мен дисконттелген баға арасындағы айырманың қысқа мерзiмдi ноттардың дисконттелген бағаға қарым-қатынасын бiлдiредi, процентпен көрсетiледi де мына формула арқылы анықталады:
Рн - Рд      365
-------- *  ---- * 100%
Рд        То
мұндағы:     Рн - көрсетiлген құн
Рд - дисконттелген баға
То - айналыс кезеңi (күндерде)
Ескерту: 19-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .

12. Размещение краткосрочных нот осуществляется через Первичных агентов.
13. Договор о порядке совершения операций с краткосрочными нотами от лица Национального Банка подписывает заместитель Председателя, курирующий подразделение Национального Банка, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами (далее - уполномоченное подразделение), от лица Первичного агента - Первый руководитель или лицо, им уполномоченное. Форма примерного договора о порядке совершения операций с краткосрочными нотами установлена Приложением 1 к настоящим Правилам.
14. Инвесторы осуществляют сделки с краткосрочными нотами только через Первичных агентов, заключив с ними договор на осуществление сделок с краткосрочными нотами на рынке государственных ценных бумаг.
15. Национальный Банк осуществляет размещение краткосрочных нот путем:
1) проведения аукциона;
2) проведения доразмещения;
3) продажи выпускаемых им краткосрочных нот по дисконтированной цене, согласованной с Первичными агентами.  <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
16. Национальный Банк в соответствии с направлениями проводимой им денежно-кредитной политики и конъюнктурой финансового рынка, вправе удовлетворять заявки участников аукциона на покупку краткосрочных нот в размерах ниже либо выше объема, устанавливаемого условиями выпуска краткосрочных нот.
16-1. Национальный Банк в случае незначительного объема и неудовлетворительных ценовых условий, недостаточных для выполнения задач денежно-кредитной политики, вправе объявить размещение краткосрочных нот несостоявшимся. Объявление размещения несостоявшимся утверждается распоряжением заместителя Председателя, курирующего уполномоченное подразделение.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 16-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
17. Национальный Банк по согласованию с Первичным(и) агентом(ами) вправе произвести досрочное погашение (изъятие из обращения) выпущенных им краткосрочных нот соответствующих эмиссий как в полном объеме, так и частично.
18. Порядок налогообложения выпуска и операций с краткосрочными нотами регулируется действующим законодательством Республики Казахстан.
19. Ставка вознаграждения по указанным в заявках ценам представляет собой отношение разницы между номинальной стоимостью и дисконтированной ценой к дисконтированной цене краткосрочных нот, выражается в процентах и определяется по следующей формуле:
Рн - Рд              365
----------   *      -------   * 100 %
Рд                 То
где: Рн - номинальная стоимость
Рд - дисконтированная цена
То - период обращения (в днях).  <*>
Сноска. Пункт19 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .

3-тарау. Қысқа мерзiмдi ноттарды орналастыру тәртiбi
20. Қысқа мерзiмдi ноттарды орналастыруға байланысты ақпарат Ұлттық Банк анықтайтын деректердi берудiң электрондық жүйесi арқылы берiледi.
21. Деректердi берудiң электрондық жүйесi бойынша берiлетiн электрондық хабар Ұлттық Банк пайдаланатын бағдарламалық-криптографиялық қорғау жүйесiнiң көмегiмен шифрланады.
22. Техникалық себептерге байланысты деректердi берудiң электрондық жүйесi арқылы хабар беру мүмкiн болмаған жағдайда осы хабарды осы Ереженiң 2, 4-қосымшаларындағы нысан бойынша қағазда беруге рұқсат етiледi.
23. Ұлттық Банк тиiстi эмиссиядағы қысқа мерзiмдi ноттардың аукционын өткiзерден бұрын 1 жұмыс күнiнен кешiктiрмей деректердi берудiң электрондық жүйесi арқылы Бастапқы агенттерге және "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийi" жабық акционерлiк қоғамына (бұдан әрi - Орталық депозитарий) аукцион өткiзу шарттарын хабарлайды.
24. Бастапқы агенттер қысқа мерзiмдi ноттарды сатып алуға бәсекелес және бәсекелес емес ұсыныстары бар өтiнiмдер бере алады.
25. Берiлген өтiнiмдегi бәсекелес ұсыныстарда қысқа мерзiмдi ноттардың саны, бiр ноттың шамамен дисконттелген бағасы, көрсетiлген құны және дисконттелген бағасы бойынша сатып алудың жалпы көлемi көрсетiледi.
26. Бәсекелес емес ұсыныстарда қатысушылар аукционда қалыптасқан орташа алғандағы дисконттелген баға бойынша сатып алуға дайын қысқа мерзiмдi ноттардың жалпы саны ғана көрсетiледi.
27. Қысқа мерзiмдi аукциондар өткiзiлетiн күнi сағат 9.00-ден сағат 11.00-ге дейiн Бастапқы агенттер уәкiлеттi бөлiмшеге қысқа мерзiмдi ноттарды бәсекелес және бәсекелес емес ұсыныстармен сатып алуға өтiнiм бередi.
28. Уәкiлеттi бөлiмше сағат 9.30-дан сағат 11.00-ге дейiн қысқа мерзiмдi ноттарды сатып алуға берiлген өтiнiмдердi осы Ереженiң 3-қосымшасындағы нысан бойынша жинақ ведомосiне жинақтайды. Жинақ ведомосiне уәкiлеттi бөлiмшенiң басшысы қол қояды және уәкiлеттi бөлiмшеге жетекшiлiк ететiн орынбасарға ұсынылады.
29. Ұлттық Банк бәсекелес емес өтiнiмдердi қанағаттандырудың үлесiн, сондай-ақ Бастапқы агенттер мен резидент еместердiң қысқа мерзiмдi ноттарды сату көлемiндегi үлестерiн аукционның талаптары жарияланған кезде қаржы рыногының конъюнктурасына орай дербес анықтайды.
30. Ұлттық Банк аукцион өткiзiлетiн күнi қысқа мерзiмдi ноттар аукционының жарияланған талаптарын Бастапқы агенттердiң немесе инвесторлардың қысқа мерзiмдi ноттарды сатып алуын шектеудi, резидент еместердiң қатысуын және бәсекелес емес өтiнiмдердi қанағаттандыруды шұғыл өзгертуге құқылы.
31. Аукционды өткiзген кезде бiрiншi кезекте аукционда қалыптасқан орташа алғандағы баға бойынша аукционның жарияланған талаптары шегiнде бәсекелес емес өтiнiмдер, ал содан кейiн бәсекелес өтiнiмдер қанағаттандырылады.

Глава 3. Порядок размещения краткосрочных нот
20. Информация, связанная с размещением краткосрочных нот, передается через определяемую Национальным Банком электронную систему передачи данных.
21. Электронные сообщения, передаваемые по электронной системе передачи данных, шифруются с помощью системы программно-криптографической защиты, используемой Национальным Банком.
22. В случае невозможности по техническим причинам передачи сообщений через электронную систему передачи данных, разрешается передача данных сообщений на бумажных носителях по формам Приложений 2, 4 к настоящим Правилам.
23. Не позднее, чем за 1 рабочий день до проведения аукциона краткосрочных нот соответствующей эмиссии Национальный Банк сообщает Первичным агентам и Закрытому акционерному обществу "Центральный депозитарий ценных бумаг" (далее - Центральный депозитарий) условия проведения аукциона.
24. Первичные агенты могут подавать заявки на покупку краткосрочных нот с конкурентными и неконкурентными предложениями.
25. В заявке с конкурентными предложениями указываются количество краткосрочных нот, предполагаемая дисконтированная цена одной ноты, общий объем покупки по номинальной стоимости и дисконтированной цене.
26. В заявке с неконкурентными предложениями указываются только общее количество краткосрочных нот, которое участники готовы приобрести по средневзвешенной дисконтированной цене, сложившейся на аукционе.
27. В день проведения аукциона краткосрочных нот с 9.00 до 11.00 Первичные агенты подают заявки на покупку краткосрочных нот в уполномоченное подразделение.
28. Уполномоченное подразделение с 9.30 до 11.00 обобщает заявки на покупку краткосрочных нот в сводную ведомость по форме Приложения 3 к настоящим Правилам. Сводная ведомость подписывается руководителем уполномоченного подразделения и представляется заместителю Председателя, курирующему уполномоченное подразделение.
29. Национальный Банк самостоятельно определяет долю удовлетворения заявок с неконкурентными предложениями, а также долю объема продаж краткосрочных нот Первичным агентам и нерезидентам при объявлении условий аукциона, исходя из конъюнктуры финансового рынка.
30. Национальный Банк вправе оперативно, в день проведения аукциона изменить объявленные условия аукциона краткосрочных нот в части ограничения приобретения краткосрочных нот Первичными агентами или инвесторами, участия нерезидентов и удовлетворения заявок с неконкурентными предложениями.
31. При проведении аукциона в первую очередь удовлетворяются заявки с неконкурентными предложениями по средневзвешенной цене, сложившейся на аукционе, а затем с конкурентными предложениями, в пределах объявленных условий аукциона.

32. Ұлттық Банктiң басшылығы (Ұлттық Банктiң Төрағасы және/немесе жетекшiлiк ететiн орынбасары) аукционға қабылданған өтiнiмдердiң жинақ ведомосi негiзiнде сағат 11.00-ден сағат 12.00-ге дейiн аукционда қысқа мерзiмдi ноттарды сатып алудың баға талаптары мен өтiнiмдердi қанағаттандыру көлемi туралы шешiмдi қабылдайды.
33. Ұлттық Банк баға талаптары және өтiнiмдердi қанағаттандыру туралы шешiмнiң негiзiнде қысқа мерзiмдi ноттарды орналастырады және Бастапқы агенттерге осы Ереженiң 4-қосымшасындағы нысан бойынша аукциондағы қанағаттандырылған өтiнiмдердiң көлемi жөнiндегi хабарламаны бередi.
34. Қысқа мерзiмдi ноттарды қосымша орналастыру туралы шешiм қабылданған жағдайда Уәкiлеттi бөлiмше аукцион өткiзiлетiн күнi сағат 12.00-ге дейiн Бастапқы агенттерге тиiстi эмиссиядағы қысқа мерзiмдi ноттарды қосымша орналастыру талаптарын хабарлайды.
35. Қысқа мерзiмдi ноттарды қосымша орналастыруға арналған өтiнiмдер қосымша орналастыру талаптарында көрсетiлген уақыт басталғанға дейiн қабылданады.
36. Түскен өтiнiмдер уәкiлеттi бөлiмшенiң басшысы қол қоятын қосымша орналастырудың жинақ ведомосiне жинақталады және осы Ереженiң 5-қосымшасындағы нысан бойынша уәкiлеттi бөлiмшеге жетекшiлiк ететiн орынбасарға ұсынылады.
37. Қосымша орналастырудың жиынтық ведомосi негiзiнде Ұлттық Банктiң басшылығы (Ұлттық Банк Төрағасы және/немесе уәкiлеттi бөлiмшеге жетекшiлiк ететiн орынбасары) қысқа мерзiмдi ноттарды қосымша орналастырудың қабылданған өтiнiмдердiң көлемiн қанағаттандыру жөнiндегi шешiмдi қабылдайды. Уәкiлеттi бөлiмше өтiнiмдердiң көлемiн қанағаттандыру жөнiндегi шешiм негiзiнде қысқа мерзiмдi ноттарды қосымша орналастырады. Қосымша орналастырған кезде өтiнiмдердi қанағаттандыру кезiнде олардың Ұлттық Банкке нақты түскен уақытына басымдық берiледi.
Ескерту: 37-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен
38. Уәкiлеттi бөлiмше қосымша орналастыруды аяқтағаннан кейiн Бастапқы агенттерге осы Ереженiң 4-қосымшасындағы нысан бойынша қысқа мерзiмдi ноттарды сатып алу өтiнiмдерiнiң көлемiн қанағаттандыру жөнiнде хабарламаны бередi.
39. Аукцион және қосымша орналастыруды ескере отырып тиiстi эмиссиядағы қысқа мерзiмдi ноттарды орналастыру көлемi уәкiлеттi бөлiмшеге жетекшiлiк ететiн Төраға орынбасарының өкiмiмен бекiтiледi.
Ескерту: 39-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
40. Ұлттық Банк тиiстi эмиссиядағы қысқа мерзiмдi ноттарды орналастыру толығымен аяқталғаннан кейiн Орталық депозитарийге Бастапқы агенттердiң өтiнiмдерiнiң қанағаттандырылған көлемi жөнiндегi хабарламаны жiбередi.

32. Руководством Национального Банка (Председателем Национального Банка и/или заместителем Председателя, курирующим уполномоченное подразделение) с 11.00 до 12.00 на основании сводной ведомости принимается решение о ценовых условиях и объеме удовлетворения заявок на покупку краткосрочных нот на аукционе.
33. Уполномоченное подразделение, на основании решения о ценовых условиях и объеме удовлетворения заявок, осуществляет размещение краткосрочных нот и выдает Первичным агентам уведомление об удовлетворенном объеме заявок на аукционе по форме Приложения 4 к настоящим Правилам.
34. В случае принятия решения о дополнительном размещении краткосрочных нот, уполномоченное подразделение в день проведения аукциона сообщает Первичным агентам до 12.00 условия проведения доразмещения краткосрочных нот соответствующей эмиссии.
35. Заявки на дополнительное размещение краткосрочных нот принимаются до наступления времени, указанного в условиях проведения доразмещения.
36. Поступившие заявки обобщаются в сводную ведомость дополнительного размещения, которая подписывается руководителем уполномоченного подразделения и представляется заместителю Председателя, курирующему уполномоченное подразделение по форме Приложения 5 к настоящим Правилам.
37. Руководством Национального Банка (Председателем Национального Банка и/или заместителем Председателя, курирующим уполномоченное подразделение) на основании сводной ведомости доразмещения принимается решение об объеме удовлетворения заявок принятых на доразмещение краткосрочных нот. Уполномоченное подразделение на основании решения об объеме удовлетворения заявок производит доразмещение краткосрочных нот. Приоритетом при удовлетворении заявок при доразмещении служит время их фактического поступления в Национальный Банк.  <*>
Сноска. Пункт 37 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
38. Уполномоченное подразделение по окончании проведения доразмещения передает Первичным агентам уведомления об объеме удовлетворения заявок на приобретение краткосрочных нот по форме Приложения 4 к настоящим Правилам.
39. Объем размещения краткосрочных нот соответствующей эмиссии с учетом аукциона и доразмещения утверждается распоряжением заместителя Председателя, курирующего уполномоченное подразделение.  <*>
Сноска. Пункт 39 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
40. После полного завершения размещения краткосрочных нот соответствующей эмиссии Национальный Банк направляет в Центральный депозитарий уведомление об удовлетворенном объеме заявок Первичных агентов.

41. Ұлттық Банк Бастапқы агентпен алдын ала келiсiлген баға бойынша өзi шығарған қысқа мерзiмдi ноттарды сатқан кезде ноттарды сату көлемi, оларға ақы төлеу және өтеу Ұлттық Банк белгiлеген талаптарға сәйкес және аукцион өткiзу арқылы орналастыру үшiн осы Ережеде белгiленген тәртiпке сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 41-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен
4-тарау. Қысқа мерзiмдi ноттарға ақы төлеу тәртiбi
42. Уәкiлеттi бөлiмше және Бастапқы агенттер қысқа мерзiмдi ноттарды сатып алуға берiлген өтiнiмдердiң қанағаттандырылған көлемi жөнiндегi хабарлама негiзiнде оларды шығару талаптарымен Ұлттық Банк белгiлеген төлеу күнi сағат 17.00-ден кешiктiрмей "Орталық депозитарийдiң ережелер жиынтығына" сәйкес "депо" есепшоттары бойынша (бұдан әрi - бұйрық) ақшаны есептен шығаруға және қысқа мерзiмдi ноттарды есепке алуға Орталық депозитарийге "депо" тапсырмасын бередi.
Ескерту: 42-тармақтағы және бұдан ары бүкiл мәтiн бойынша "депо" тапсырмасы", "депо" тапсырмасын", "депо" тапсырмаларының" деген сөздер "бұйрық", "бұйрықты", "бұйрықтардың" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен
43. Орталық депозитарийде сол күнi Ұлттық Банктен және Бастапқы агенттерден бұйрықтарының түсуiне қарай олар салыстырылады және салыстыру нәтижелерi бойынша банкаралық ақша аудару жүйесiнде Бастапқы агенттiң позициясынан (бұдан әрi - Бастапқы агенттiң позициясы) ақшаны есептен шығаруға және банкаралық ақша аудару жүйесiнде Орталық депозитарийдiң позициясына (бұдан әрi - Орталық депозитарийдiң позициясы) есепке алуға төлем тапсырмасын рәсiмдеп, оны "Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргiзуге құқығы бар республикалық мемлекеттiк кәсiпорынына бередi.
44. Ұлттық Банк және Бастапқы агенттер Орталық депозитарийге берген бұйрықтары сәйкес келмеген жағдайда Орталық депозитарий бұйрықтардың тек сәйкес келген тармақтары бойынша Бастапқы агенттiң позициясынан ақшаны есептен шығаруға және оларды Орталық депозитарийдiң позициясына есепке алуға төлем тапсырмасын Орталыққа бередi.
Ескерту: 44-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
45. Орталық Бастапқы агенттiң позициясындағы қолма қол ақшаны төлем тапсырмасында көрсетiлген ақша сомасымен салыстырады. Бастапқы агенттiң позициясында ақша жеткiлiктi болған кезде Орталық Бастапқы агенттiң позициясынан Орталық депозитарийдiң позициясына ақша аударады. Орталық депозитарийде оның позициясына ақша есепке алынғаннан кейiн он бес минут iшiнде банкаралық ақша аудару жүйесiнде Ұлттық Банктiң позициясына ақшаны аудару жөнiнде төлем тапсырмасы рәсiмделiп, ол Орталыққа жiберiледi.

41. При продаже Национальным Банком выпускаемых им краткосрочных нот по заранее согласованной с Первичными агентами цене, объем продажи краткосрочных нот, их оплата и погашение осуществляется в соответствии с условиями, установленными Национальным Банком и в порядке, определенном настоящими Правилами для размещения путем проведения аукциона.  <*>
Сноска. Пункт 41 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
Глава 4. Порядок оплаты за краткосрочные ноты
42. Уполномоченное подразделение и Первичные агенты, на основании уведомления об объеме удовлетворенных заявок на приобретение краткосрочных нот, не позднее 17.00 дня оплаты, установленного Национальным Банком условиями их выпуска, передают в Центральный депозитарий приказ на списание денег и зачисление краткосрочных нот по счетам "депо" (далее - приказ) в соответствии со "Сводом правил Центрального депозитария".
43. В этот же день, по мере поступления приказов от Национального Банка и Первичных агентов, в Центральном депозитарии проводится их сверка и по результатам сверки формируется и передается в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов" (далее - Центр) платежное поручение на списание денег с позиции Первичного агента в межбанковской системе переводов денег (далее - позиция Первичного агента) и зачисление их на позицию Центрального депозитария в межбанковской системе переводов денег (далее - позиция Центрального Депозитария).
44. В случае несовпадения приказов, представленных в Центральный депозитарий Национальным Банком и Первичными агентами, Центральным депозитарием передается в Центр платежное поручение на списание денег с позиции Первичного агента только по совпадающим пунктам приказов и зачисление их на позицию Центрального депозитария.  <*>
Сноска. Пункт 44 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
45. Центр сверяет наличие денег на позиции Первичного агента с суммой денег, указанной в платежном поручении. При достаточности денег на позиции Первичного агента, Центр осуществляет перевод денег с позиции Первичного агента на позицию Центрального депозитария. В Центральном депозитарии, в течение пятнадцати минут после зачисления денег на его позицию, формируется и направляется в Центр платежное поручение о переводе денег на позицию Национального Банка в межбанковской системе переводов денег.

46. Бастапқы агенттiң позициясында ақша жеткiлiксiз болған кезде Орталық депозитарий Орталықтан ақшаның жеткiлiксiздiгi туралы алған хабарлама негiзiнде бұйрықты орындамағандығы туралы хабарламаны Ұлттық Банкке және Бастапқы агентке жiбередi.
Ескерту: 46-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
47. Орталық депозитарий Орталықтан алынған Бастапқы агенттiң позициясынан ақшаны шығару туралы хабарлама негiзiнде Бастапқы агенттiң "депо" есепшотына қысқа мерзiмдi ноттарды есепке алады.
48. Орталық депозитарий Бастапқы агенттiң "депо" есепшотына қысқа мерзiмдi ноттарды есепке алғаннан кейiн Ұлттық Банкке және Бастапқы агентке бұйрықтарының орындалғандығы жөнiнде хабарлама жiбередi.
49. Ұлттық Банк және Бастапқы агент бұйрығының орындалмағаны туралы хабарламаны алған жағдайда Ұлттық Банк және Бастапқы агент бұйрығының орындалмағанына әкелiп соқтырған себептердiң жойылғанына алдын ала көздерi жеткеннен кейiн Орталық депозитарийге бұйрығын қайтадан жiберуге құқылы.
50. Орталық депозитарийден бұйрығының орындалғаны жөнiнде хабарламаны алғаннан кейiн, егер инвестордың Бастапқы агентпен шартында басқаша көзделмеген болса, Бастапқы агенттер инвесторға қысқа мерзiмдi ноттарға оның меншiк құқығын куәландыратын куәлiк қағазын бередi.
5-тарау. Қысқа мерзiмдi ноттардың айналымы
51. Қысқа мерзiмдi ноттардың айналымы Ұлттық Банк белгiлеген Бастапқы агенттер сатып алынған қысқа мерзiмдi ноттар үшiн төлеуге арналған күннен басталады.
Ескерту: 51-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен
52. Өтелуге жататын қысқа мерзiмдi ноттардың айналысы өтеу күнiне дейiн немесе мерзiмiнен бұрын өтеу күнiне дейiн бiр жұмыс күнi бұрын аяқталады.
Ескерту: 52-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен
53. Қысқа мерзiмдi ноттардың және олар бойынша құқықтардың, сондай-ақ олармен жасалатын мәмiлелерге техникалық қызмет көрсетудiң есебi Орталық депозитарийде "депо" есепшоттары бойынша - Бастапқы агенттер бойынша және бiрiншi санаттардағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүргiзуге лицензиясы бар Бастапқы агенттерде ашылған "депо" есепшоттарында - олардың инвесторлары бойынша жүргiзiледi.
54. Қысқа мерзiмдi ноттардың иелерi оларды кепiлге беруге, РЕПО және керi РЕПО операцияларын жүргiзуге, қайталама рынокта сатуға және сатып алуға құқылы. Қайталама рынокта қысқа мерзiмдi ноттармен мәмiлелер жасау көрсетiлген өтеу немесе мерзiмiнен бұрын өтеу күнiнен бiр жұмыс күнi бұрын тоқтатылады.
Ескерту: 54-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен

46. При недостаточности денег на позиции Первичного агента, Центральным депозитарием направляется в Национальный Банк и Первичному агенту уведомление о неисполнении приказа на основании полученного от Центра уведомления о недостаточности денег.  <*>
Сноска. Пункт 46 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
47. На основании уведомления о списании денег с позиции Первичного агента, полученного из Центра, Центральным депозитарием зачисляются краткосрочные ноты на счет "депо" Первичного агента.
48. После зачисления краткосрочных нот на счет "депо" Первичного агента, Центральным депозитарием направляется Национальному Банку и Первичным агентам сообщение об исполнении приказов.
49. В случае получения Первичным агентом и Национальным Банком уведомления о неисполнении "депо", Первичный агент и Национальный Банк вправе повторно передать в Центральный депозитарий приказ, предварительно убедившись в устранении причин, повлекших неисполнение поручения "депо".
50. После получения от Центрального депозитария сообщения об исполнении поручения "депо", Первичные агенты выдают инвестору свидетельство, удостоверяющее его право собственности на краткосрочные ноты на бумажном носителе, если иное не предусмотрено договором инвестора с Первичным агентом.
Глава 5. Обращение краткосрочных нот
51. Обращение краткосрочных нот начинается со дня, установленного Национальным Банком для оплаты Первичными агентами за приобретенные краткосрочные ноты.  <*>
Сноска. Пункт 51 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
52. Обращение краткосрочных нот, подлежащих погашению, завершается за один рабочий день до даты погашения или даты досрочного погашения.  <*>
Сноска. Пункт 52 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
53. Учет краткосрочных нот и прав по ним, а также техническое обслуживание совершаемых с ними сделок, осуществляется по счетам "депо" в Центральном Депозитарии - по Первичным агентам и на счетах "депо", открытых у Первичных агентов, имеющих лицензию на осуществление брокерской и дилерской деятельности первой категории - по их инвесторам.
54. Владельцы краткосрочных нот вправе передавать их в залог, проводить операции РЕПО и обратного РЕПО, продавать и покупать на вторичном рынке. Сделки с краткосрочными нотами на вторичном рынке прекращаются за один рабочий день до указанной даты погашения или даты досрочного погашения.  <*>
Сноска. Пункт 54 с дополнениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .

55. Қысқа мерзiмдi ноттармен операциялар жасау: кепiл, РЕПО және керi РЕПО операциялары, сатып алу және сату, сондай-ақ қысқа мерзiмдi ноттармен басқа да операциялар биржалық және биржадан тыс қайталама рыноктарда мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес жүзеге асырылады.
6-тарау. Қысқа мерзiмдi ноттарды өтеу тәртiбi
56. Қысқа мерзiмдi ноттарды өтеу алдындағы жұмыс күнi сағат 17.00-ден кешiктiрмей Бастапқы агенттер өздерiне өтеуге жататын тиесiлi қысқа мерзiмдi ноттар жөнiнде мәлiметтердi және өзiнiң банктiк деректемелерiн Орталық депозитарийге бередi.
57. Қысқа мерзiмдi ноттарды өтеу алдындағы жұмыс күнi сағат 17.00-ден кешiктiрмей Орталық депозитарий уәкiлеттi бөлiмшеге эмиссиядағы қысқа мерзiмдi ноттардың санын көрсете отырып қысқа мерзiмдi ноттардың тиiстi эмиссиясының өтелетiнi туралы, тиiстi эмиссияны өтеу кезiнде төленуге жататын сома туралы және өзiнiң банктiк деректемелерi туралы мәлiметтер бередi.
58. Қысқа мерзiмдi ноттарды өтейтiн күнi Ұлттық Банк сағат 11.00-ге дейiн алдағы өтеу туралы мәлiметтерге сәйкес Орталық депозитарийдiң позициясына ақша аударады.
59. Орталық депозитарий бастапқы агенттердiң позициясына қысқа мерзiмдi ноттарды өтеуге ақшаны өтеу күнi сағат 12.00-ге дейiн олардың көрсетiлген құны бойынша аударады.
60. Қысқа мерзiмдi ноттарды өтеуге ақша аударылғаннан кейiн Орталық депозитарий Бастапқы агенттердiң "депо" есепшоттарынан қысқа мерзiмдi ноттарды есептен шығарады (өтейдi).
61. Қысқа мерзiмдi ноттарды өтегеннен кейiн Орталық депозитарий сол күнi Ұлттық Банкке өтелгенi туралы хабарлама жiбередi.
7-тарау. Қысқа мерзiмдi ноттарды мерзiмiнен
бұрын өтеу тәртiбi
62. Ұлттық Банк қаржы рыногына жедел әсер ету мақсатында Бастапқы агентпен мерзiмiнен бұрын өтеу күнiн, санын, бағасын алдын ала келiсе отырып қысқа мерзiмдi ноттарды мерзiмiнен бұрын өтеуге (айналыстан алып тастауға) құқылы.
63. Қысқа мерзiмдi ноттарды мерзiмiнен бұрын өтеу жөнiндегi шешiм өкiммен ресiмделедi және оған уәкiлеттi бөлiмшеге жетекшiлiк ететiн Төрағаның орынбасары қол қояды.
64. Уәкiлеттi бөлiмше және Бастапқы агенттер қысқа мерзiмдi ноттарды мерзiмiнен бұрын өтеу жөнiндегi шешiм негiзiнде Орталық депозитарийге бұйрығын бередi.
65. Орталық депозитарий сол күнi бұйрықтарының келiп түсуiне қарай Бастапқы агенттердiң және оның клиенттерiнiң "депо" есепшоттарында қысқа мерзiмдi ноттардың саны жеткiлiктi болуын тексередi және оларға есеп айырысу аяқталғанға дейiн қысқа мерзiмдi ноттарды тоқтата тұрады.

55. Совершение операций с краткосрочными нотами: залог, операции РЕПО и обратного РЕПО, покупка или продажа, а также другие операции с краткосрочными нотами осуществляются в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими порядок проведения операций с государственными ценными бумагами на биржевом и внебиржевом вторичных рынках.
Глава 6. Порядок погашения краткосрочных нот
56. Не позднее 17.00 рабочего дня, предшествующего дню погашения краткосрочных нот, Первичные агенты передают в Центральный депозитарий сведения о принадлежащих им краткосрочных нотах, подлежащих погашению, и свои банковские реквизиты.
57. Не позднее 17.30 рабочего дня, предшествующего дню погашения краткосрочных нот, сведения о предстоящем погашении соответствующей эмиссии краткосрочных нот с указанием количества краткосрочных нот в эмиссии, суммы подлежащей выплате при погашении соответствующей эмиссии и банковских реквизитов Центрального депозитария передаются Центральным депозитарием уполномоченному подразделению.
58. В день погашения краткосрочных нот, Национальный Банк до 11.00 осуществляет перевод денег на позицию Центрального депозитария в соответствии со сведениями о предстоящем погашении.
59. Перевод денег на позиции Первичных агентов в погашение краткосрочных нот производится Центральным депозитарием по их номинальной стоимости в день погашения до 12.00.
60. После осуществления перевода денег в погашение краткосрочных нот, Центральным депозитарием осуществляется списание (погашение) краткосрочных нот со счетов "депо" Первичных агентов.
61. После погашения краткосрочных нот сообщение о произведенном погашении в этот же день направляется в Национальный Банк.
Глава 7. Порядок досрочного погашения краткосрочных нот
62. Национальный Банк в целях оперативного воздействия на финансовый рынок вправе произвести досрочное погашение (изъятие из обращения) краткосрочных нот, предварительно согласовав с Первичными агентами дату досрочного погашения, количество, цену досрочного погашения.
63. Решение о досрочном погашении краткосрочных нот оформляется распоряжением, подписываемым заместителем Председателя, курирующим уполномоченное подразделение.
64. Уполномоченное подразделение и Первичные агенты, на основании решения о досрочном погашении краткосрочных нот передают в Центральный депозитарий приказы.
65. В тот же день, по мере поступления приказов в Центральном депозитарии проверяется наличие достаточного количества краткосрочных нот на счетах "депо" Первичных агентов и его клиентов и до завершения расчетов осуществляется блокировка краткосрочных нот.

66. Орталық депозитарий салыстыру нәтижелерi бойынша Ұлттық Банкке Бастапқы агенттердiң "депо" есепшоттарында мерзiмнен бұрын өтеуге жататын қысқа мерзiмдi ноттардың болуы жөнiндегi мәлiметтердi жiбередi.
67. Ұлттық Банк өтеуге жататын қысқа мерзімді ноттардың болуы жөніндегі мәліметтер негізінде Орталық депозитарийдің позициясына ақша аударады.
68. Орталық депозитарий ақшаны алғаннан кейін Орталық депозитарийдің позициясынан ақшаны есептен шығарудың және оларды қысқа мерзімді ноттарды өтеу есебіне Бастапқы агенттердің позициясына есепке алудың төлем тапсырмасын рәсімдеп, оны Орталыққа жібереді.
69. Орталық депозитарийдің төлем тапсырмасы негізінде ақшаны Орталық депозитарийдің позициясынан Бастапқы агенттер позициясына есептен шығара отырып Орталық депозитарийге аударым жүргізілгені туралы хабарлама жібереді.
70. Орталықтың ақшаның аударылғаны жөніндегі хабарламасы негізінде Орталық депозитарий Бастапқы агенттердің "депо" есепшоттарынан қысқа мерзімді ноттарды есептен шығарады (өтейді).
71. Орталық депозитарий мен Ұлттық Банктiң, сондай-ақ Бастапқы агенттердiң бұйрықтарды орындау және ақша аудару жөнiндегі өзара қарым-қатынастары тиiстi шарттармен реттеледi.
Ескерту: 71-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 желтоқсандағы
N 554 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi
ноттарын шығару, орналастыру,
айналысқа шығару және өтеу
ережесiне
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi
ноттарымен операция жасау тәртiбi туралы
YЛГI ШАРТ
Алматы қаласы                           "___" ________200_ж.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, бұдан әрi - "Ұлттық Банк" деп аталады, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы негiзiнде iс-әрекет жасайтын______________________________ арқылы, бiр жағынан және _________________
________________________, бұдан әрi - "Бастапқы Агент" деп аталады, Жарғы негiзiнде iс-әрекет жасайтын_________________________________ арқылы екiншi жағынан, мына төмендегiлер жайында осы Шартты жасады:
1. ШАРТТЫҢ МӘНI
1.1. Ұлттық Банк Бастапқы Агентке Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2001 жылғы "__"____________ N____ қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесiне" (бұдан әрi - Ереже) және осы Шарттың талаптарына сәйкес Ұлттық Банктiң қысқа мерзiмдi ноттарымен (бұдан әрi - қысқа мерзiмдi ноттар) операциялар жасауға өкiлеттiк бередi.

66. По результатам сверки Центральным депозитарием направляются в Национальный Банк сведения о наличии подлежащих досрочному погашению краткосрочных нот на счетах "депо" Первичных агентов.
67. На основании сведений о наличии подлежащих погашению краткосрочных нот, Национальный Банк осуществляет перевод денег на позицию Центрального депозитария.
68. После получения денег Центральным депозитарием формируется и передается в Центр платежное поручение на осуществление списания денег с позиции Центрального депозитария и зачисления их на позиции Первичных агентов в счет погашения краткосрочных нот.
69. Центр на основании платежного поручения Центрального депозитария, осуществив списание денег с позиции Центрального депозитария на позиции Первичных агентов, высылает Центральному депозитарию уведомление об осуществлении перевода.
70. На основании уведомления Центра об осуществлении перевода денег Центральным депозитарием осуществляется списание (погашение) краткосрочных нот со счетов "депо" Первичных агентов.
71. Взаимоотношения Центрального депозитария и Национального Банка, а также Первичных агентов по исполнению приказов и переводу денег регулируются соответствующими договорами.  <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 71 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Приложение 1
к Правилам выпуска, размещения,
обращения и погашения
краткосрочных нот Национального
Банка Республики Казахстан,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 554  <*>
Сноска. Приложение 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
Примерный договор
о порядке совершения операций с краткосрочными нотами
Национального Банка Республики Казахстан
Алматы                                 "___" ____________ 200_ г.
Национальный Банк Республики Казахстан, именуемый в дальнейшем "Национальный Банк", в лице _____________________________________, действующий на основании Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", с одной стороны, и _______________________________, именуемый в дальнейшем "Первичный агент", в лице ________________________, действующий на основании Устава, с другой стороны, заключили настоящий Договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Национальный Банк уполномочивает Первичного агента на совершение операций с краткосрочными нотами Национального Банка (далее - краткосрочные ноты) в соответствии с "Правилами выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан", утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от __________ N _____ (далее - Правила) и на условиях настоящего Договора.

2. ТАРАПТАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТАРЫ ЖӘНЕ МIНДЕТТЕРI
2.1. Ұлттық Банк:
2.1.1 Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлардан басқа жағдайларда, Бастапқы агенттiң қысқа мерзiмдi ноттарын орналастырған кезде оның әрекетiн бақылау барысында алған ақпарат жөнiнде мәлiметтi жарияламауға;
2.1.2. Бастапқы агенттi Ережедегi барлық өзгерiстер мен толықтырулар жөнiнде бұл өзгерiстер мен толықтырулар күшiне енген күннен бастап үш күн iшiнде хабардар етуге;
2.1.3. Бастапқы агентпен осы Шартты бұзған жағдайда, оны бұзардан отыз күн бұрын бұл жөнiнде Бастапқы агенттi, сондай-ақ осы Бастапқы агенттiң барлық инвесторларын бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етуге;
2.1.4. Қысқа мерзiмдi ноттар Ережеге сәйкес өтелсiн.
Ескерту: 2.1.4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
2.2. Ұлттық Банк:
2.2.1. Бастапқы агенттiң қызметiн бақылау мақсатында қысқа мерзiмдi ноттар рыногында операциялар жүргiзетiн Бастапқы агенттiң кез келген операциялары жөнінде қажеттi ақпаратты сұрауға;
2.2.2. Қолданылып жүрген Ереже бұзылған жағдайда, сондай-ақ осы Шарттың 2.4.3. тармағы сақталмаған жағдайда немесе Бастапқы агент сатып алынған қысқа мерзiмді ноттардың ақысын төлеуде ақша аударудан ішінара бас тартқанда Бастапқы агенттi 5 рет қатарынан қысқа мерзімді ноттар аукционынан бiржақты тәртiппен шеттетуге;
Ескерту: 2.2.2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
2.2.3. Бастапқы агент немесе оның инвесторы қысқа мерзiмдi ноттардың төлеміне ақша аударудан толығымен бас тартқанда немесе ішінара бас тартуды қайталаған жағдайда, сондай-ақ оның iс-әрекетiнен Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу байқалған жағдайда, Бастапқы агенттiң бағалы қағаздар рыногын мемлекеттiк реттеу жөнiндегi уәкiлеттi бөлiмшенiң брокерлiк және дилерлiк қызмет жүргiзуге берген лицензиясын қайтарып алып, Бастапқы агентпен бiр күнтiзбелiк жыл бойы қысқа мерзiмдi ноттарды орналастыру туралы шартқа қол қою құқығынсыз осы Шартты бiржақты тәртiппен бұзуға құқылы.
2.3. Ұлттық Банктiң өзгерiстер мен толықтырулардың енгiзiлгенi жөнiнде хабардар етпеуi салдарынан Бастапқы агенттiң Ереженiң қағидаларын бұзуы ҰЛттық Банктің Бастапқы агенттің қысқа мерзiмдi ноттар орналастыруға қатысу жөнiндегi құқығын шектеуiне негiз болып табылмайды.
Ескерту: 2.3-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
2.4. Бастапқы агент:
2.4.1. Осы Шарттың талаптарын сақтауға, Ережеге және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес қысқа мерзiмдi ноттармен мәмiлелер жасауға;

2. Обязанности и права сторон
2.1. Национальный Банк обязан:
2.1.1. Не разглашать сведения об информации, получаемой им в ходе контроля за действиями Первичного агента при размещении краткосрочных нот, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2.1.2. Уведомить Первичного агента обо всех изменениях и дополнениях в Правила в трехдневный срок с даты вступления в силу этих изменений и дополнений;
2.1.3. В случае расторжения с Первичным агентом настоящего Договора, за тридцать дней до его расторжения письменно уведомить об этом Первичного агента, а также всех инвесторов данного Первичного агента через средства массовой информации;
2.1.4. Производить погашения краткосрочных нот в соответствии с Правилами.
2.2 Национальный Банк вправе:
2.2.1. В целях контроля за деятельностью Первичного агента запросить необходимую информацию о любой операции Первичного агента, осуществляемой им на рынке краткосрочных нот;
2.2.2. В случае нарушения действующих Правил, а также несоблюдения пункта 2.4.3. настоящего Договора или частичного отказа от перечисления денег Первичным агентом в оплату приобретенных краткосрочных нот, в одностороннем порядке отстранить Первичного агента от участия в 5 аукционах краткосрочных нот подряд;
2.2.3. В случае полного отказа или повторения частичного отказа от перечисления денег Первичным агентом или его инвестором в оплату краткосрочных нот, а также в случае обнаружения в его действиях нарушений действующего законодательства Республики Казахстан, отзыва у Первичного агента уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование рынка ценных бумаг, лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности, в одностороннем порядке расторгнуть настоящий Договор с Первичным агентом без права подписания данным Первичным агентом в течение одного календарного года настоящего Договора.
2.3. Нарушение Первичным агентом положений Правил, явившееся следствием не уведомления его Национальным Банком о внесении в них изменений и дополнений, не является основанием для ограничения Национальным Банком прав Первичного агента по участию в размещениях краткосрочных нот.
2.4. Первичный агент обязан:
2.4.1. Соблюдать условия настоящего Договора и осуществлять сделки с краткосрочными нотами в соответствии с Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан;

2.4.2. Ұлттық Банктiң қысқа мерзiмдi ноттарына қызмет көрсетуге "Бағалы қағаздардың орталық депозитарий" жабық акционерлiк қоғамымен Шарт жасауға;
2.4.3. Бастапқы агенттiң қызметiн орындау кезеңiнде қысқа мерзiмдi ноттар аукциондарына қатарынан үш аукционды жiбермей қатысуына;
2.4.4. Бастапқы рынокта аукционның баға талаптарына, сондай-ақ қайталама рыноктағы қысқа мерзiмдi ноттардың рыноктық бағасына әсер ету мақсатында бағалы қағаздар рыногының басқа қатысушыларымен жазбаша немесе ауызша уағдаластықтар жасамауға;
2.4.5. Ұлттық Банктiң мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшесiне орналастыруға қатысуға өтiнiмдерге қол қоюға уәкiлеттi тұлғалар өтiнiмдердi қағазға жазып берген жағдайда олардың қол қою үлгiлерiн беруге;
Ескерту: 2.4.5-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен
2.4.6. Ережеге сәйкес сатып алынған қысқа мерзiмдi ноттардың ақысын төлеуге тиiстi ақы төлеу күнi сағат 17.00-ден кешiктiрмей ақшаның түсуiн қамтамасыз етсiн. Сатып алынған қысқа мерзiмдi ноттардың ақысын төлеуге ақша сағат 17.00-ден кейiн түскен жағдайда ақша түсуiнiң кешiгуi ақша бiр күнге кешiктiріліп түстi деп қаралады;
Ескерту: 2.4.6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
2.4.7. Осы Шарт бұзылған жағдайда Бастапқы агент өз инвесторларын олар таңдап алған басқа Бастапқы агентке қызмет көрсетуге ауыстыруға міндетті.
2.5. Бастапқы агент:
2.5.1. Ұлттық Банкке кемiнде бiр ай бұрын жазбаша хабарлап, осы Шартты бiр жақты тәртiппен бұзуға құқылы.
3. ТАРАПТАРДЫҢ ЖАУАПКЕРШIЛIГI
3.1. Осы Шарт бойынша мiндеттемелердiң орындамағаны немесе ойдағыдай орындамағаны үшiн Тараптар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына және осы Шарттың талаптарына сәйкес жауап бередi.
3.2. Бастапқы агенттен және/немесе оның инвесторынан сатып алынған қысқа мерзiмдi ноттардың төлемi уақтылы түспегенi үшiн, Бастапқы агенттен кешеуiлдетiлген әрбiр күн үшiн төлемнiң барлық сомасының 2% мөлшерiнде өсiмпұл өндiрiледi.
Ескерту: 3.2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен
4. ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ
4.1. Дүлей күштiң, атап айтқанда: табиғат апаты, жол апаты, өрт, электр қуатының сөнiп қалуы, байланыс желiлерiнiң бүлiнуi, жаппай тәртiпсiздiк, ереуiлдер, әскери iс-қимылдардың туындауы, Шартта көрсетiлген қызмет түрлерiне тiкелей немесе жанама тыйым салатын заң актiлерi, үкiмет қаулылары және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарының өкiмдерi, сондай-ақ шет мемлекеттердiң мемлекеттiк органдарының заңнамалары және басқа актiлерi Шарт бойынша өз қызметiн жүзеге асыруына кедергi келтiретiн болса және Тараптардың еркiнен тыс басқа жағдайлардың әсерiнен туындаған жағдайда, егер зардап шеккен Тарап мұндай жағдайлар басталған сәттен бастап 10 күннен кешiктiрмей және байланыс болған кезде орын алған жағдай туралы басқа Тарапқа хабарласа, сондай-ақ төтенше жағдайлардың зардаптарын тезiрек жою үшiн барлық шараларды қолданатын болса, олар өздерiне қабылдаған мiндеттемелерiн орындамағаны үшiн жауапкершiлiктен босатылады.

2.4.2. Заключить Договор на обслуживание краткосрочных нот Национального Банка с Закрытым акционерным обществом "Центральный депозитарий ценных бумаг";
2.4.3. В период исполнения функций Первичного агента, участвовать в аукционах краткосрочных нот без пропуска более трех аукционов подряд;
2.4.4. Не вступать в письменные или устные договоренности с другими участниками рынка ценных бумаг, имеющие целью влияние на ценовые условия аукциона на первичном рынке, а также на рыночную цену краткосрочных нот на вторичном рынке;
2.4.5. Представить в подразделение Национального Банка, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами, образцы подписей лиц, уполномоченных на подписание заявок на участие в размещении в случае представления последних на бумажном носителе;
2.4.6. Обеспечить поступление денег в оплату приобретенных краткосрочных нот в соответствии с Правилами не позднее 17.00. соответствующего дня оплаты. В случае поступления денег в оплату приобретенных краткосрочных нот после 17.00. задержка поступления денег рассматривается как поступление денег с просрочкой на один день;
2.4.7. В случае расторжения настоящего Договора Первичный агент обязан перевести своих инвесторов на обслуживание к выбранному ими другому Первичному агенту.
2.5. Первичный агент вправе:
2.5.1 В одностороннем порядке расторгнуть настоящий Договор, письменно уведомив об этом Национальный Банк не менее, чем за один месяц.
3. Ответственность сторон
3.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Договором.
3.2. За несвоевременное поступление денег в оплату приобретенных краткосрочных нот от Первичного агента и/или его инвестора, с Первичного агента взыскивается пеня в размере 2 % от всей суммы платежа за каждый день просрочки.
4. Форс-мажор
4.1. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, к которым относятся стихийные бедствия, аварии, пожары, отключение электроэнергии, повреждение линий связи, массовые беспорядки, забастовки, военные действия, вступление в силу законодательных актов, правительственных постановлений и распоряжений государственных органов Республики Казахстан, прямо или косвенно запрещающих указанные в настоящем Договоре виды деятельности, препятствующие осуществлению Сторонами своих обязательств по настоящему Договору, а также вступление в силу законодательных и иных актов государственных органов иностранных государств, делающих невозможным исполнение обязательств по настоящему Договору, и иные обстоятельства, независящие от волеизъявления Сторон, Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств, если в течение 10 дней с момента наступления таких обстоятельств и при наличии связи, Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до сведения другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все возможные с ее стороны усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.

4.2. Төтенше жағдайларға байланысты зиян шеккен Тарап дүлей күштiң әсерiне ұшыраған Тараптан болған оқиғалары жөнiнде дәлелдер, сондай-ақ шеккен зиян көлемiн есептеуге байланысты кез келген құжаттарды талап ете алады.
5. ДАУЛАРДЫ ШЕШУ ТӘРТIБI
5.1. Осы Шарт талаптарын орындау барысында келiспеушiлiктер мен даулар туындаған жағдайда, Тараптар оларды сот тәртiбiнен тыс реттеу үшiн қажеттi шаралардың бәрiн қабылдауға мiндеттенедi.
5.2. Өзара келiсiмге келе алмаған кезде барлық реттелмеген даулар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес сотта қаралады.
5.3. Осы Шартта реттелмеген басқа барлық мiндеттердi шешуде Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
6. ШАРТТЫҚ ҚОЛДАНЫЛУ МЕРЗIМI
6.1. Осы Шарт оған Тараптар қол қойған күннен бастап күшiне енедi және бiр күнтiзбелiк жыл бойы қолданылады.
6.2. Егер Тараптардың бiрi осы Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн бiр күнтiзбелiк ай бұрын басқа тарапты өзiнiң осы Шартты бұзу ниетi туралы жазбаша хабарламаса, онда ол бiр күнтiзбелiк жылға ұзартылды деп есептеледi.
6.3. Тараптар бұл жөнiнде кем дегенде бiр ай бұрын басқа Тарапты жазбаша хабардар ете отырып осы Шартты кез келген уақытта бiр жақты тәртiппен бұзуға құқылы.
7. БАСҚА ТАЛАПТАР
7.1. Осы Шарт төрт дана етiп жасалды: Тараптардың әрқайсысы үшiн екi данадан, екеуi мемлекеттiк тiлде және екеуi орыс тiлiнде, әрқайсысының заң күшi бiрдей.
7.2. Тараптар осы Шартты орындау кезiнде Ереженi басшылыққа алады.
7.3. Тараптар өзара келiсе отырып осы Шартқа кез келген өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзуге құқылы. Шартқа енгiзiлетiн өзгерiстер және/немесе толықтырулар жазбаша түрде ресiмделуi және Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi қол қоюы тиiс.
8. ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕН-ЖАЙЫ ЖӘНЕ ДЕРЕКТЕМЕЛЕРI
Ұлттық Банк                             Бастапқы агент
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы
N 554 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа
мерзiмдi ноттарын шығару, орналастыру,
айналысқа шығару және өтеу ережесiне
N 2 қосымша
Ескерту: Қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
___________________
жiберiлген номерi
"___"__________ 200__ ж.
200 __ жылғы "__" ________ N ___ шығарылым бойынша ___________
(орналастыру түрi (аукцион, қосымша орналастыру) көрсетiледi)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi
ноттарын сатып алуға
Өтінім
Бастапқы агент ретiнде әрекет ететiн бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушысы N _____________________________________________
(ресми атауы және оның "депо" шоты)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде ашылған корреспонденттiк шот N _____________________, БИК __________________________ күн айналыс мерзiмiмен және __________________ күн өтеу мерзiмiмен
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi ноттарын мынадай баға талаптарымен сатып алуға әзiрлiгiн бiлдiредi:
------------------------------------------------------------------
Тармақ.!Қысқа !Бастапқы!Бiр    !Номиналдық !Бiр ноттың !Дисконт.
тың но.!мер   !агенттiң!ноттың !құн бойынша!дисконттел.!телген
мерi N !зiмдi !"депо"  !номи.  !сатып алу  !ген бағасы !баға
!нот.  !шоты    !налдық !көлемi     !           !бойынша
!тардың!        !құны   !           !           !сатып алу
!саны  !        !       !           !           !көлемi
!(дана)!        !(теңге)!  (теңге)  !  (теңге)  !(теңге)
------------------------------------------------------------------
бәсекелес ұсыныстар
Жиынтығы:
бәсекелес емес ұсыныстар
Жиынтығы:
------------------------------------------------------------------
Басшы:          _________________ аты-жөні
Бас бухгалтер:  _________________ аты-жөні
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 желтоқсандағы
N 554 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi
ноттарын шығару, орналастыру,
айналысқа шығару және өтеу
ережесiне
N 3 қосымша
Ескерту: Қосымша өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң өтеу күні -
______________ күн болатын N ______ эмиссия бойынша
қысқа мерзiмдi ноттарын сатып алуға түскен өтiнiмдердiң
АУКЦИОННЫҢ   ЖИЫНТЫҚ ВЕДОМОСI
Аукционның талаптары былайша белгiленген:
Ұлттық Банктiң қысқа мерзiмдi ноттарын сатудың белгiленген
көлемi__ млн. теңге
Бiр қатысушының өтінiмдерiн қанағаттандыруға шектеу
процентi____________%
Жарияланған көлемнiң бәсекелес емес ұсыныстарын қанағаттандыру
процентi __%
Қазақстан Республикасының резидент емес инвесторларының қатысу
процентi __%
Резидент еместер үшiн жарияланған көлемiнiң бәсекелес емес
ұсыныстарын қанағаттандыру процентi ________%
____________________________________________________________________
Өтінiмде !Өтінімде !Осы дис.!Резиденттердің қысқа !Резидент емес.
көрсе.   !көрсетіл.!конттел.! мерзімді ноттарды   !тердің қысқа мер.
тiлген   !ген баға !ген баға!  сатып алу көлемі   !зімді ноттарды
дисконт. !бойынша  !бойынша !                     !сатып алу көлемі
телген   !сыйақы   !берілген!_____________________!________________
баға     !ставкасы,!өтінім. ! Қысқа   !Өтінімдерді! Қысқа   !Өтінім.
!   %     !дердің  ! мерзімді! қанағат.  ! мерзімді! дерді
!         ! саны   ! ноттар. ! тандыру   ! ноттар. !қанағат
!         !        !дың саны,! кезінде   !дың саны,!тандыр.
!         !        !  дана   !түскен сома! дана    !ру кез.
!         !        !         !           !         !інде
!         !        !         !           !         !түскен
!         !        !         !           !         ! сома
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
жиынтығы
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_______________________________________________________
Өспелі жиынтығы          !Аукционда    ! Орташа       !
Аукцион бойынша ақша     !қалыптасқан  ! алғандағы    !
түсімінің көлемі         !орташа       ! дисконттелген!
________________________ !алғандағы    ! баға бойынша !
Көрсетілген  Көрсетілген !дисконттелген! сыйақының    !
шектеулер    шектеулер   !баға         ! жылдық       !
ескеріле     ескерілмей  !             ! ставкасы, %  !
отырып                   !             !              !
________________________ !             !              !
дана теңге   дана теңге  !             !              !
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Қабылданған өтiнiмдердiң           Бәсекелес емес БҚ-дың
1 қысқа мерзiмдi нотына            барлық саны ____дана
орташа дисконттелген баға:
_____________ болды.
МБҚ-мен операциялар жасауға        Күні _______________
уәкiлеттi бөлiмшенiң
басшысы _______ (аты-жөнi)
Қысқа мерзiмдi ноттарды
орналастыру мына баға
талаптарымен жүргiзiлсiн:
Кесiмдi бағасы _________ (теңге)
Орташа алғандағы баға ___ (теңге)   Шектеу ____ Көлемі___(теңге)
Қысқа мерзiмдi ноттарды қосымша
орналастыру мынадай талаптармен
жариялансын:
Орташа алғандағы баға____ (теңге)
Қосымша орналастыру көлемi ___ (теңге)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi төрағасының орынбасары ________________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 желтоқсандағы
N 554 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi
ноттарын шығару, орналастыру,
айналысқа шығару және өтеу
ережесiне
N 4 қосымша
Ескерту: Қосымша өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
Қазақстан Республикасының                  Бастапқы агентке
Ұлттық Банкі                        (толық атауы, оның тiркеу коды)
Бiрiншi басшы
(лауазымы, аты-жөнi)
мекен-жайы
_______ _______ _______
N _____________________
ХАБАРЛАМА
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Сiздiң қысқа мерзiмдi
ноттарды сатып алуға берген өтiнiмiңiз 200___ ж. "___" ______
N __ эмиссия бойынша ______ теңгеге қанағаттандырылғанын хабарлайды.
Орташа алғанда дисконттелген аукцион бағасы бiр қысқа мерзiмдi нот
үшiн теңге __________ болды.
____________________________________________________________________
Өтiнiмнiң ! Бастапқы !Қысқа мерзімді!Бір қысқа мерзімді!Сатып алудың
тармағы  ! агенттің !ноттардың саны!нот үшін дисконт. !қанағаттан.
N     !  депо    !   (данасы)   !   телген баға    !дырылған
!  шоты    !              !     (теңге)      !көлемі
!          !              !                  ! (теңге)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ЖИЫНТЫҒЫ:
____________________________________________________________________
МБҚ-мен операция
жасауға уәкiлеттi
бөлiмшенiң басшысы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 20 желтоқсандағы
N 554 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi
ноттарын шығару, орналастыру,
айналысқа шығару және өтеу
ережесiне
N 5 қосымша
Ескерту: Қосымша өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 10 сәуірдегі N 109   қаулысымен .
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қосымша орналастыру
әдiсi бойынша өтеу күні - __________________ _____ күн болатын
N __________  эмиссия бойынша қысқа мерзiмдi ноттарын сатып алуға
түскен өтiнiмдердiң
ҚОСЫМША ОРНАЛАСТЫРУДЫҢ ЖИЫНТЫҚ ВЕДОМОСI
Қосымша орналастыру талаптары былайша белгiленген:
Осы эмиссияның аукционда қалыптасқан орташа алғандағы дисконттелген
бағасы _______ теңге
Ұлттық Банктiң қысқа мерзiмдi ноттарын қосымша орналастырудың
белгiленген көлемi ________ млн. теңге
Бiр қатысушының өтiнiмдерiн қанағаттандыруға шектеу процентi_____ %
Қазақстан Республикасының резидент емес инвесторларының
өтiнiмдерiн қанағаттандыруды шектеу процентi                _____ %
____________________________________________________________________
Өтiнiм.!  Орташа  !Өтінім.!  Резиденттердің   !Резидент еместердің
нiң  !алғандағы !дердің !  МБҚ-ды қосымша   ! МБҚ-ды қосымша
реттік !дисконт.  ! саны  !орналастыру көлемі !орналастыру көлемі
номерi !телген    !       !___________________!_____________________
!баға      !       !Қысқа  !Қосымша    !Қысқа     !Өтінім.
!бойынша   !       !мерзім !орналас.   !мерзімді  !дерді
!сыйақының !       !ді нот.!тыру       !ноттардың !қанағат.
!жылдық    !       !тардың !көлемі,    !саны,     !тандыру
!ставкасы, !       !саны,  !теңге      !дана      !кезінде
!    %     !       !дана   !           !          !түскен
!          !       !       !           !          !сома
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________                  жиынтығы
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________
Өспелі жиынтығы       !
Қосымша орналастыру көлемі !
___________________________!
Көрсетілген !Көрсетілген   !
шектеулер   !шектеулер     !
ескерілген  !ескерілмеген  !
____________!______________!
дана !теңге ! дана !теңге  !
___________________________!
____________________________
____________________________
____________________________
Қысқа мерзiмдi ноттарды қосымша орналастыру
____________ (теңге) көлемiнде жүргiзiлсiн
Уәкiлеттi бөлiмшенiң басшысы _______(аты-жөнi)  Күнi ____________

4.2. Сторона, понесшая убытки в связи с форс-мажорными обстоятельствами, может требовать от Стороны, ставшей объектом действия непреодолимой силы, доказательств произошедших событий, а также любую документацию, связанную с исчислением объема понесенного ущерба.
5. Порядок разрешения споров
5.1. В случае возникновения разногласий и споров в процессе исполнения условий настоящего Договора, Стороны обязуются принять все необходимые меры для их урегулирования во внесудебном порядке.
5.2. При недостижении взаимного согласия, все неурегулированные споры рассматриваются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5.3. В решении всех других вопросов не урегулированных настоящим Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
6. Срок действия договора
6.1. Настоящий Договор вступает в силу с момента его подписания уполномоченными представителями обеих сторон и действует в течение одного календарного года.
6.2. В случае, если ни одна из Сторон за один календарный месяц до окончания срока действия настоящего Договора письменно не уведомит другую сторону о своем желании расторгнуть настоящий Договор, то он считается пролонгированным на один календарный год.
6.3. Стороны вправе в любое время в одностороннем порядке расторгнуть настоящий Договор, письменно уведомив об этом другую Сторону не менее, чем за один месяц.
7. Прочие условия
7.1. Настоящий Договор составлен в четырех экземплярах: два на государственном и два на русском языках, по два экземпляра для каждой из Сторон, каждый из которых имеет одинаковую юридическую силу.
7.2. При исполнении настоящего Договора Стороны руководствуются Правилами.
7.3. Стороны вправе при взаимном согласии внести любые изменения и/или дополнения в настоящий Договор. Все изменения и/или дополнения в Договор должны быть оформлены в письменном виде и подписаны уполномоченными представителями Сторон.
8. Места нахождения и реквизиты сторон
Национальный Банк                             Первичный агент
____________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам выпуска, размещения,
обращения и погашения краткосрочных
нот Национального Банка Республики
Казахстан, утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 554  <*>
Сноска. Приложение 2 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
__________________
исходящий номер
"___"____________200__ г.
Заявка
на покупку краткосрочных нот Национального Банка
Республики Казахстан на ____________ (указывается
вид размещения (аукцион, доразмещение)
по выпуску N_________ от "__"____________ 200__г.
Профессиональный участник рынка ценных бумаг, выступающий в качестве Первичного агента, N ___________________________________,
(официальное наименование и счет "депо")
корреспондентский счет, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан N ________________________, БИК______________________, выражает готовность купить краткосрочные ноты Национального Банка Республики Казахстан со сроком обращения ____ дней и датой погашения ___________, по следующим ценовым условиям:
-------------------------------------------------------------------
Номер !Количест- ! Счет  !Номиналь-!Объем по-!Дисконти-!Объем по-
пункта!во кратко-!"депо" !ная стои-!купки по !рованная !купки по
N   !срочных   !Первич-!мость од-!номиналь-!цена од- !дисконти-
!нот (штук)!ного   !ной ноты !ной стои-!ной ноты !рованной
!          !агента !(тенге)  !мости    !(тенге)  !цене
!          !       !         !(тенге)  !         !(тенге)
-------------------------------------------------------------------
конкурентные предложения
-------------------------------------------------------------------
Итого:
-------------------------------------------------------------------
конкурентные предложения
-------------------------------------------------------------------
Итого:
-------------------------------------------------------------------
Руководитель           ______________ Фамилия, имя, отчество
Главный бухгалтер      ______________ Фамилия, имя, отчество
Приложение 3
к Правилам выпуска, размещения,
обращения и погашения
краткосрочных нот Национального
Банка Республики Казахстан,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 554  <*>
Сноска. Приложение 3 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
СВОДНАЯ ВЕДОМОСТЬ АУКЦИОНА
поступивших заявок на покупку краткосрочных нот
Национального Банка Республики Казахстан
эмиссия N____от_______  ____________
дата погашения - ___________дней______
Условия аукциона определены следующие:
Установленный объем реализации краткосрочных нот Национального Банка ____________млн. тенге.
Процент ограничения удовлетворенных заявок на одного участника _____%.
Процент удовлетворения неконкурентных предложений от объявленного объема   _____%.
Процент участия Инвесторов-нерезидентов Республики Казахстан ____%.
Процент удовлетворения неконкурентных предложений от объявленного объема для нерезидентов ______%.
Диско-|Ставка   |Количест-|Объем покупки кратко-  |Объем покупки краткос-
нтиро-|вознагра-|во заявок|срочных нот резидентами|рочных нот нерезидентами
ванная|ждения по|поданных |_______________________|_______________________
цена, |указанной|по данной|Количество|Сумма пост. |Количество|Сумма пост.
указа-|в заявке |диск.    |краткосро-|при удовлет-|краткосро-|при удовлет-
нная в|цене, %  |цене     |чных нот, |ворении     |чных нот, |ворении
заявке|         |         |штук      |заявок      |штук      |заявок
______|_________|_________|__________|____________|__________|____________
______|_________|_________|__________|____________|__________|____________
Итого:
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
Нарастающий итог          |Средневзвешенная|Готовая ставка|
Объем поступлений денег по аукциону  |дисконтированная|вознаграждения|
_________________________________________|цена, сложившая-|по средневзве-|
С учетом указанных   |Без учета указанных|ся на аукционе  |шенной дис-ой |
ограничений          |ограничений        |                |цене, %       |
_____________________|___________________|                |              |
штук  |  тенге     | штук    | тенге   |                |              |
________|____________|_________|_________|________________|______________|
________|____________|_________|_________|________________|______________|
Средняя дисконтированная цена на 1 государственную ценную бумагу принятых
заявок составила: ______
Количество всего неконкурентных ЦБ ______ штук.
Руководитель подразделения, уполномоченного на
проведение операций с ГЦБ _________________ (Ф.И.О.)    Дата ____________
Произвести размещение краткосрочных нот по следующим ценовым условиям:
Цена отсечения ______(тенге). Средневзвешенная цена _______(тенге).
Ограничения _____________________. Объем ________________ (тенге).
Объявить доразмещение краткосрочных нот на следующих условиях:
Средневзвешенная цена _______(тенге). Объем доразмещения __________ (тенге)
Заместитель председателя Национального Банка Республики Казахстан ________
__________________________________________________________________________
Приложение 4
к Правилам выпуска, размещения
обращения и погашения кратко-
срочных нот Национального Банка
Республики Казахстан,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 554  <*>
Сноска. Приложение 4 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
Национальный Банк                          Первичному агенту
Республики Казахстан                       (полное наименование,
его регистрационный код)
Первый руководитель
(должность, Ф.И.О)
Местонахождение
_____ ______  ______
N _____
Уведомление
Национальный Банк Республики Казахстан настоящим уведомляет о том, что Ваша заявка на покупку краткосрочных нот по эмиссии N __________ от "___" ________ 200__ года удовлетворена на сумму _______________ тенге.
Средневзвешенная дисконтированная цена аукциона на одну краткосрочную ноту составила ____ тенге.
__________________________________________________________________________
Пункт  |Счет "депо"    | Количество  |Дисконтированная|Удовлетворенный
заявки |первичного     |краткосрочных|цена на одну    |объем покупки,
N      |агента         |нот (штук)   |краткосрочную   |(тенге)
|               |             |ноту (тенге)    |
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Итого:
__________________________________________________________________________
Руководитель подразделения,
уполномоченного на проведение
операций с ГЦБ
__________________________________________________________________________
Приложение 5
К Правилам выпуска, размещения,
обращения и погашения
краткосрочных нот Национального
Банка Республики Казахстан,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 554  <*>
Сноска. Приложение 5 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2003 года  N 109 .
Сводная ведомость доразмещения
поступивших заявок на покупку краткосрочных нот
Национального Банка Республики Казахстан
по методу доразмещения по эмиссии N____от______
____________ дата погашения _________дней______
Условия доразмещения определены следующие:
Cредневзвешенная дисконтированная цена, сложившаяся на аукционе данной эмиссии ____ тенге.
Установленный объем доразмещения краткосрочных нот Национального Банка ____млн. тенге.
Процент ограничения удовлетворенных заявок на одного участника ______%.
Процент ограничения удовлетворения заявок Инвесторов-нерезидентов Республики Казахстан ______%.
_________________________________________________________________________
Поряд-|Годовая   |Кол-во|Объем доразмещения |     Объем доразмещения     |
ковый |ставка    |заявок|ГЦБ резидентами    |      ГЦБ нерезидентами     |
номер |вознаграж-|      |___________________|____________________________|
заявки|дения по  |      |Количество| Объем  |Количество   |Сумма пост.при|
|средневз- |      |кратко-   |дораз-  |краткосрочных|удовлетворении|
|вешенной  |      |срочных   |мещения,|нот, штук    |заявок        |
|дисконти- |      |нот, штук | тенге  |             |              |
|рованной  |      |          |        |             |              |
|цене, %   |      |          |        |             |              |
______|__________|______|__________|________|_____________|______________|
______|__________|______|__________|________|_____________|______________|
Итого:
_________________________________________________________________________
Продолжение таблицы
______________________________
Нарастающий итог          |
Объем доразмещения        |
______________________________|
С учетом  | Без учета        |
указанных  | указанных        |
ограничений| ограничений      |
______________________________|
штук|тенге | штук   | тенге   |
______________________________|
______________________________|
Итого                         |
______________________________|
Произвести доразмещение
краткосрочных нот в объеме _____________ (тенге)
Руководитель подразделения, уполномоченного
на проведение операций с ГЦБ ______________ (Ф.И.О.)  Дата ______
___________________________________________________________________