І-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының Алматы қаласында "Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының орындалу барысы туралы ХХІV-сессиясы шешімінің, осы мәселе бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының орындалу барысы және шағын бизнесті бұдан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы
Алматы қалалық Мәслихатының шешімі IІ сайланған VІIІ сессиясының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Алматы қалалық Әділет басқармасымен 2001 жылғы 07 наурызда N 297 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қалалық Мәслихатының ХІІІ сессиясының 2005 жылғы 11 ақпандағы N 123 шешімімен
Шағын бизнес департаментінің директоры Е.Ө. Дүкенбаевтың "І-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының Алматы қаласында "Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының орындалу барысы туралы ХХIV-сессиясы шешімінің, осы мәселе бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының орындалу барысы және шағын бизнесті бұдан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы" баяндамасын тыңдап, талқылай келе, ІІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты айтарлықтай жұмыс жүргізілгендігін атап өтеді. Атап айтқанда, Алматы қалалық бизнес-инкубаторы құрылып, оның балансына алғашқы өнеркәсіп аймағын ұйымдастыру үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің айрықша мақсаттағы милиция отрядтары мен Ішкі әскерлері бұрынғы казармаларының жалпы алаңы 8000 ш.м. мүліктік кешені берілді. Қазіргі уақытта оның аумағында қызмет салалары әртүрлі 31 өндірістік кәсіпорын жұмыс істейді, 317 жұмыс орны құрылды.
Жалпы кәсіпкерліктің Алматы қаласында дамуы өзінің оң нәтижесін беруде. 2000 жылғы 1 желтоқсанның бойында 24252 заңды тұлға және 10323 жеке кәсіпкер жұмыс істейді. Шағын бизнес кәсіпорындарында жұмыс істейтіндердің саны 199512 адамға жетті, бұл 1999 жылдың осы мерзімінде жұмыс қамтылғандар санынан 30,6 пайыз артық. Үстіміздегі жылдың басынан бастап шағын кәсіпкерлік нысандары бюджетке аударған төлемдер саны 20066,176 млн. теңгені құрайды.
Сонымен қатар, І-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының ХХІV-сессиясының шешімімен қарастырылған шараларды толық көлемде іске асыруға мүмкіндік бермеген бірқатар факторларда кездеседі. Атап айтқанда, шағын кәсіпкерлік даярлау мен дамытуға қала бюджетінен бөлінетін қаражат есебінен кадрларды даярлау мен қайта даярлау жөніндегі курстарды ұйымдастыру қаржыландырылған жоқ, "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде бос, пайдаланылмайтын ғимараттардың тізімі жарияланған жоқ, өндіріс саласында жұмыс істейтін шағын кәсіпкерлік нысандарымен 10 жыл мерзімге ғимараттарды ұзақ мерзімді жалға беру шарттары рәсімделген жоқ.
ІІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты
ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:

О ходе выполнения решения ХХIV-ой сессии Алматинского городского Маслихата I-го созыва от 12 марта 1999 года "О выполнении Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства", указов Президента, постановлений Правительства Республики Казахстан по данному вопросу в городе Алматы и мерах по дальнейшему развитию малого бизнеса
Решение VIII сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 19 января 2001 года. Зарегистрировано управлением юстиции г. Алматы 7 марта 2001 г. за N 297. Утратило силу решением N 123 внеочередной XIII сессии Маслихата города Алматы от 11 февраля 2005 года
Заслушав и обсудив доклад Дукенбаева Е.О. - директора департамента малого бизнеса при акиме города Алматы "О ходе выполнения решения ХХIV-ой сессии Алматинского городского Маслихата I-го созыва от 12 марта 1999 года "О выполнении Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства", указов Президента, постановлений Правительства Республики Казахстан по данному вопросу в городе Алматы и мерах по дальнейшему развитию малого бизнеса" VIII-я сессия Алматинского городского Маслихата II-го созыва отмечает, что проделана определенная работа - создан Алматинский городской бизнес-инкубатор, которому для организации первой промышленной зоны передан на баланс имущественный комплекс бывших казарм ОМОНа и бригады внутренних войск МВД Республики Казахстан общей площадью более 8000 кв.м. В настоящее время на его территории действует 31 производственное предприятие различных отраслей, создано 317 рабочих мест. На 1 января 2001 года функционирует 24252 юридических лиц и 10323 индивидуальных предпринимателей. На предприятиях малого бизнеса общая численность работающих составила 199512 человек, что превышает количество занятых за 1999 год на 30,6%. Сумма платежей в бюджет, осуществляемых субъектами малого предпринимательства за 2000 год составила 20066,176 млн. тенге.
Вместе с тем, ряд факторов не позволил в полной мере реализовать мероприятия, предусмотренные решением ХХIV-й сессии Алматинского городского Маслихата, так не было обеспечено финансирование курсов по подготовке и переподготовке кадров для малого бизнеса за счет средств выделяемых городским бюджетом на подготовку и развитие малого предпринимательства, не публиковались в газетах "Алматы Акшамы" и "Вечерний Алматы" списки пустующих и не используемых помещений, не оформлялись долгосрочные договоры аренды помещений сроком до 10 лет с субъектами малого предпринимательства, занятыми в производственной сфере.
Алматинский городской Маслихат II-го созыва
Р Е Ш И Л :

1. Шағын бизнес департаментінің директоры Е.Ө.Дүкенбаевтың "І-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының Алматы қаласында "Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының орындалу барысы туралы ХХIV-сессиясы шешімінің, осы мәселе бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының орындалу барысы және шағын бизнесті бұдан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы" баяндамасы назарға алынсын.
2. 2001-2002 жылдарға арналған Алматы қаласы бойынша кәсіпкерлікті қолдау және дамыту бағдарламасы бекітілсін, қоса беріліп отыр.
3. Алматы қаласының Әкіміне: "Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 6 наурыздағы N 3398 "Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдауды күшейту және дамытуды жандандыру жөніндегі шаралар туралы" Жарлығын орындау үшін:
- шағын бизнестің өнеркәсіп аймақтары мен шағын кәсіпкерліктің өзге де инфрақұрылымдық элементтерін дамыту, қаланың барлық аудандарында бизнес-инкубаторларды құру практикасын жалғастыру;
- қалалық Технопарк (Технополис) құру жолымен инновациялық кәсіпкерлікті дамытуға ықпал ету ұсынылсын.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау Экономика және өндірісті дамыту жөніндегі тұрақты депутаттық комиссияға (А.И.Шелипанов) жүктелсін.
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VIII-сессиясының
төрағасы
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
ІІ-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының
2001 ж. 19 қаңтардағы
VIII-сессиясының шешіміне
қосымша
2001-2002 жылдарға арналған Алматы қаласы
бойынша шағын кәсіпкерлікті қолдау және
дамыту бағдарламасы
Алматы, 2001 жыл
Паспорты
Атауы
2001-2002 жылдарға арналған Алматы қаласы бойынша шағын кәсіпкерлікті қолдау және дамыту бағдарламасы.
Бағдарламаның негізгі әзірлеушісі
Алматы қаласының Шағын бизнес департаменті
Бағдарламаны орындаушылар
Қалалық қызметтер мен басқармалар, аудан әкімдері, қоғамдық бірлестіктер.
Бағдарламаның мақсаты
Шағын кәсіпкерлікті қолдаудың мемлекеттік саясатын және Алматы қаласында оның тұрақты дамуына бағытталған шаралар жүйесін жетілдіру.
Бағдарламаның басым бағыттары
2001-2002 жылдарға арналған Алматы қаласы бойынша шағын кәсіпкерлікті қолдау және дамыту бағдарламасының негізіне шағын кәсіпкерлікті қолдаудың төмендегі басым бағыттары алынды:
- Орталық, сондай-ақ жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті қолдаудың заңдық және нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру
- Алматы қаласында шағын кәсіпкерлікті қолдаудың инфрақұрылымын дамыту
- Істі жаңадан бастаған кәсіпкерлерді, халықтың тұрмысы нашар жіктерін, атап айтқанда, кәсіпкерлік қызметпен шұғылдануды ниет еткен әйелдерді, жастарды, қолөнершілерді кешенді қолдаудың тегершігін жетілдіру.
Бағдарламаның міндеттері
2001-2002 жылдарға арналған Алматы қаласы бойынша шағын кәсіпкерлікті қолдау және дамыту Бағдарламасының негізгі бағыттарын ескере отыра Бағдарламаның мынадай міндеттері анықталды:
- Лицензиялар мен басқа да рұқсат ету құжаттарының рәсімделу, кәсіпкерлердің бақылау-тексеру органдарымен өзара байланыс, кәсіпкерлердің заңды құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамсыздандыру жүйесі мен рәсімдерін жеңілдету;
- Кәсіпкерлік қызметпен шұғылдануды ниет еткен кәсіпкерлер мен халықтың тұрмысы нашар жіктерін қолдауға бағытталған арнайы шараларды әзірлеу және енгізу;
- Шағын кәсіпкерліктің жұмыс істеп жатқан инфрақұрылымдарын дамыту және жаңа инфрақұрылымдық элементтерді құру.
Бағдарламаның негізгі шаралары
Алматы қаласының даму ерекшеліктерін, тауарлар мен қызметтер нарығының қалыптасқан бағамын ескере отырып, төмендегі шаралар бойынша Алматы қаласындағы шағын кәсіпкерлікті қолдау мен дамытуға бағытталған шараларды асыру қарастырылады:
І. Шағын кәсіпкерлікті қаржылық-кредиттік және инвестициялық қолдау.
ІІ. Шағын кәсіпорындарды өндірістік және инновациялық қолдау.
ІІІ. Кәсіпкерлікті қолдаудың инфрақұрылымын дамыту.
ІV. Шағын кәсіпкерлікті дамытудың құқықтық шарттарын жетілдіру.
V. Шағын кәсіпкерлікті кадрлық және ғылыми-әдістемелік қамсыздандыру.
Қаржыландыру көлемі мен көздері

1. Принять к сведению доклад Дукенбаева Е.О. - директора департамента малого бизнеса при акиме города Алматы "О ходе выполнения решения ХХIV-ой сессии Алматинского городского Маслихата I-го созыва от 12 марта 1999 года "О выполнении Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства", указов Президента, постановлений Правительства Республики Казахстан по данному вопросу в городе Алматы и мерах по дальнейшему развитию малого бизнеса".
2. Утвердить Программу поддержки и развития предпринимательства по городу Алматы на 2001-2002 годы, прилагается.
3. Рекомендовать акиму города Алматы: во исполнение  Закона  Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства",  Указа  Президента Республики Казахстан от 6 марта 1997 года № 3398 "О мерах по усилению государственной поддержки и активизации развития малого предпринимательства":
- продолжить практику развития промышленных зон малого бизнеса и других инфраструктурных элементов малого предпринимательства, создания бизнес-инкубаторов во всех районах города;
- способствовать развитию инновационного предпринимательства путем создания городского Технопарка (Технополиса).
4. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную депутатскую комиссию по экономике и вопросам развития производства (Шелипанов А.И.).
Председатель
VIII-ой сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                        М. Кочкаров
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва              Ж. Турегельдинов
Приложение
к решению VIII-ой сессии
Алматинского городского
Маслихата  II-го созыва
19 января 2001 года
ПРОГРАММА
ПОДДЕРЖКИ И РАЗВИТИЯ МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
ПО ГОРОДУ АЛМАТЫ НА 2001-2002 ГОДЫ
г. Алматы
2001 г.
ПАСПОРТ
НАИМЕНОВАНИЕ
Программа поддержки и развития малого предпринимательства по городу Алматы на 2001-2002 годы.
ОСНОВНОЙ РАЗРАБОТЧИК ПРОГРАММЫ
Департамент малого бизнеса города Алматы
ИСПОЛНИТЕЛИ ПРОГРАММЫ
Городские службы и управления, Акимы районов, общественные объединения
ЦЕЛЬ ПРОГРАММЫ
Совершенствование государственной политики поддержки малого предпринимательства и системы мер, направленных на его устойчивое развитие в городе Алматы.
ПРИОРИТЕТНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ ПРОГРАММЫ
В основу Программы поддержки и развития малого предпринимательства по городу Алматы на 2001-2002г.г. были заложены следующие приоритетные направления поддержки малого бизнеса:
- Совершенствование законодательной и нормативно-правовой базы поддержки предпринимательства как на центральном, так и на местном уровнях;
- Развитие в городе Алматы инфраструктуры поддержки малого предпринимательства;
- Совершенствование механизмов комплексной поддержки начинающих предпринимателей, уязвимых слоев населения, а именно: безработных лиц, изъявивших желание занятия предпринимательской деятельностью, женщин, молодежи, ремесленников.
ЗАДАЧИ ПРОГРАММЫ
Исходя из приоритетных направлений Программы поддержки и развития малого предпринимательства по городу Алматы на 2001-2002г.г. определены следующие задачи Программы:
- Упрощение системы и процедуры оформления лицензий и других разрешительных документов, взаимодействию предпринимателей с контрольно-надзорными органами, обеспечению защиты законных прав и интересов предпринимателей;
- Разработка и внедрение специализированных мер, направленных на поддержку начинающих предпринимателей и уязвимых слоев населения, желающих заняться предпринимательской деятельностью
- Развитие действующих и создание новых инфраструктурных элементов малого предпринимательства
ОСНОВНЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ ПРОГРАММЫ
С учетом особенностей развития города Алматы, конъюнктуры складывающихся рынков товаров и услуг предусматриваются реализация мероприятий, направленных на поддержку и развитие в городе Алматы малого предпринимательства по следующим направлениям:
I. Финансово-кредитная и инвестиционная поддержка малого предпринимательства.
II. Производственная и инновационная поддержка малых предприятий.
III. Развитие инфрастуктуры поддержки предпринимательства.
IV. Совершенствование правовых условий развития малого предпринимательства.
V. Кадровое и научно-методическое обеспечение малого предпринимательства
ОБЪЕМ И ИСТОЧНИКИ ФИНАНСИРОВАНИЯ

2001-2002 жылдары жергілікті бюджеттен қаржыландырудың жалпы көлемі шамамен 200 млн. теңгені құрайды, оның ішінде 2001 жылы - 53 млн.теңге, 2002 жылы 147 млн. теңге.
Екінші деңгейдегі банктердің шағын бизнес субъектілеріне беретін кредиттерінің талдамын ескере отыра, 2001 жылы Алматы қаласы бойынша екінші деңгейдегі банктерден шағын бизнес субъектілеріне берілетін кредиттердің жалпы көлемі шамамен 60000,0 млн. теңгені қурайды.
Сондай-ақ басқа көздерден, қосымша қаражат, оның ішінде отандық кәсіпкерлер мен шет инвесторларының бос қаражаттары тартылады.
Бағдарламаны іске асырудың күтілетін түпкілікті нәтижелері
- 2000 жылдың аяғында Алматы қаласында шағын кәсіпкерлік субъектілерінің санын 50 мыңға дейін көбейту, оның ішінде заңды тұлғалар 30 мыңдай және жеке тұлғалар 20 мыңдай, жұмысқа тартылатын адамдар санын 250 мыңға дейін көбейту;
- Қалада жұмыссыздық деңгейін төмендету, халықты жұмыспен қамсыздандыру. Жаңа жұмыс орындарын ашу;
- Өндірістік және экономиканың басқа салаларында шағын кәсіпкерліктің қалыптасуы мен дамуы үшін барынша қолайлы жағдай есебінен оны тұрақты дамыту;
- Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне ұйымдық-әдістемелік ақпараттық-талдау кеңестік, сақтандыру және өзге қызметтерді көрсету үшін осы кезеңде нарық инфрақұрылымдары объектілерінің жеткілікті дамыған желісіп жасау;
- Қаланың тауар нарығын жергілікті өндірістің бәсекеқабілетті өнімдерін және қызметтермен толтыру;
- Салық салатын база мен бюджеттің кіріс бөлігін көбейту.
Бағдарламаның негізгі қағидалары
1.1. Шағын кәсіпкерліктің ерекшелігі
Соңғы жылдары шағын бизнестің маңызды рөлін және оның қоғам мен экономиканың дамуына елеулі үлесін түсінушілік күшее түсті.
Шағын бизнестің артықшылығы оның мүмкіндігімен - жаңашылдығымен, икемділігімен, құруға кеткен аз шығынмен, жедел дамумен және тәуекелділіктің биік емес деңгейімен анықталады. Шағын бизнес жұмыспен қамтуда, жекелеген тауарлар өндірісінде, зерттеу және ғылыми-өндірістік әзірленімдерге белгілі рөл атқарады.
Ғылыми қуаттың басым бөлігінің ірі компанияларда шағын және орта фирмаларда өнімдердің кең шеңбері бойынша орналасқандығына қарамастан жаңа тауарлардың коммерцияландырылуы басталады.
Экономика дамыған елдерде ірі кәсіпорындар өздері үшін жекелеген бөлшектер мен тораптар шығаратын тар салалы ұсақ фирмаларды тартады. Монополиялар төңірегіне, әсіресе машина жасау, электрон өнеркәсібі салаларына әдетте бірнеше он мың ұсақ кәсіпорындар топталады, олар монополияның қаржылық және техникалық көмегін пайдаланады. Монополистік бірлестіктер қожайындар үшін осындай субмердігерлер ыңғайлы және тиімді: олар өз тауарларын жеткілікті төмен баға бойынша жеткізеді.
Шағын кәсіпорындардың маңыздылығы сонымен қатар, өмір сүру үшін қатаң бәсекелестік күрес жүргізе отыра, олардың тұрақты дамуға және нарықтың ағымдық жағдайларына бейімделуге қабілеттілігінде.
Сонымен қатар ұсақ кәсіпорындарда еңбектің өте жоғары тиімділігі байқалады, шағын фирмалар жергілікті көздерді (шикізатты) ұқсату негізінде тауарлар мен қызметтердің тапшы түрлеріне мұқтаждықты аз шығынмен қанағаттандырады және халықтың біраз бөлігін жұмыспен қамтиды. Олар муниципальдық бюджетке түсімдер көлемін көбейтеді, шаруашылық үшін маңызды, өзге де маңызды міндеттерді атқарады. Қазіргі кезеңде Қазақстан Республикасының экономикасында шағын бизнес кәсіпорындарының рөлін көтеру кездейсоқтық емес, керісінше, тарихтың барысында және өндірістік күштер мен технологияның даму процесінде туындаған қажетті заңдылық.

Общий объем финансирования из средств местного бюджета в 2001 и 2002 годах предположительно составит около 200 млн.тенге, из них в 2001 году - 53 млн.тенге, в 2002 году - 147 млн.тенге.
Исходя из анализа предоставляемых кредитов банками второго уровня субъектам малого бизнеса, общий объем выдаваемых кредитов СМП из банков второго уровня по городу Алматы в 2001 году предположительно составит порядка 60 000,0 млн. тенге.
А также дополнительное привлечение средств из иных источников, в том числе свободных средств отечественных предпринимателей и зарубежных инвесторов.
ОЖИДАЕМЫЕ КОНЕЧНЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ РЕАЛИЗАЦИИ
ПРОГРАММЫ
- Увеличение количества субъектов малого предпринимательства в городе Алматы на конец 2002 года до 50 тыс. из них более 30 тыс. юридических лиц и более 20 тыс. физических лиц, увеличение численности занятых до 250 тыс. человек.
- Снижение уровня безработицы в городе, обеспечение трудозанятости населения. Создание новых рабочих мест.
- Устойчивое развитие малого предпринимательства в производственной и других сферах экономики за счет создания максимально благоприятных условий для его становления и развития.
- Создание достаточно развитой на этот момент сети объектов рыночной инфраструктуры, для оказания организационно-методических, информационно-аналитических, консультационных, страховых и иных услуг субъектам малого предпринимательства.
- Насыщение товарного рынка города конкурентоспособной продукцией и услугами местного производства.
- Увеличение налогооблагаемой базы и доходной части бюджета.
ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПРОГРАММЫ
1.1. Специфика малого предпринимательства
В последние годы усилилось понимание важной роли малого бизнеса и его существенного вклада в развитие общества и экономики.
Преимущества малого бизнеса определяются его потенциалом - новаторством, гибкостью, низкими затратами на создание, быстрым развитием и невысокой степенью риска. Малый бизнес играет заметную роль в занятости, производстве отдельных товаров, исследовательских и научно-производственных разработках.
Несмотря на то, что большая часть научного потенциала сосредоточена на крупных компаниях, малые и средние фирмы по широкому кругу продукции чаще начинают коммерциализацию новых товаров.
В странах с развитой экономикой крупные предприятия привлекают узкоспециализированные мелкие фирмы, производящие для них отдельные детали и узлы. Вокруг монополий, особенно в отраслях машиностроения, электронной промышленности, группируются обычно по несколько десятков тысяч мелких предприятий, которые пользуются финансовой и технической помощью монополий. Для хозяев монополистических объединений такие мелкие субподрядчики удобны и выгодны: они поставляют свою продукцию по достаточно низким ценам.
Важность малых предприятий еще и в том, что ведя ожесточенную конкурентную борьбу за выживание, они способны постоянно развиваться и адаптироваться к текущим условиям рынка.
В то же время, на мелких предприятиях отмечается более высокая эффективность труда, малые фирмы с меньшими затратами удовлетворяют потребности в дефицитных видах товаров и услуг на основе разработки местных источников (сырья) и обеспечивает при этом большую занятость. Они увеличивают размеры поступлений в муниципальные бюджеты, стимулируют научно-технологический прогресс, выполняют другие важные для хозяйства функции. На современном этапе повышение роли предприятий малого бизнеса в экономике Республики Казахстан - не случайность, а необходимая закономерность, вызванная самим ходом истории, и потребностями, которые возникали в процессе развития производительных сил и технологий.

2001-2002 жылдарға арналған Алматы қаласындағы шағын
кәсiпкерлiктi қолдау мен дамыту шаралары
I. Шағын кәсiпкерлiктi қаржылық-кредиттiк
және инвестициялық қолдау
--------------------------------------------------------------------------
N ! Шаралардың аталуы  !Орындалу!Орындаушылар!Аяқталу!Қаржылан-!Қаржылан-
!                    !мерзiмi !            !түрi   !дыру     !дыру
!                    !        !            !       !көздерi  !сомасы
--------------------------------------------------------------------------
1. Банктiк              2001 ж.  Алматы       Банктiк
операциялардың       1 жарты- қалалық      операция-
жекелеген түрiмен    жылдығы  Шағын        лардың
шұғылданатын, шағын           бизнес       жекелеген
кәсiпкерлiк                   департаментi,түрлерiн
субъектiлерiне шағын          Алматы       жүргiзуге
кредит беретiн және           қалалық      құқық
лизингтiк қолдау              бизнес-      беретiн
көрсететiн арнайы             инкубатор    ҚР Ұлттық
банктiк емес қаржы                         банкiсiнiң
мекемесiн құруға                           лицензиясы
практикалық және                           мен Қордың
әдiстемелiк көмек                          мемлекеттiк
көрсету                                    тiркелуi
туралы
куәлiк
2. Қайтарылатын         Тұрақты  Алматы       Мақұлдан- Қала    180 млн.
негiздегi қалалық             қалалық      ған       бюджетi теңге,
бюджет қаражатынан            Шағын        жобалар           оның
жеңiл кредит үшiн             бизнес       және              iшiнде
ұсынылатын тауарлар          департаментi, кредиттенуi       2001 ж.
өндiрiсi мен                  Аудан                          - 53
қызметтер саласында           әкiмдерi                       млн.
шағын кәсiпкерлiк                                            теңге
субъектiлерiнiң                                              2002 ж.
басым бағыттарын                                             -
iрiктеу                                                      95 млн.
теңге
3. Кредит мерзiмдерiн   2001 ж.  Шағын бизнес  Алматы
қаржыландыру         2        департаментi, қаласы
сомасын көбейту      тоқсаны  ҚалҚБ         Әкiмiнiң
бөлiмiнде қала                              шешiмi
бюджетi қаражатынан
жеңiлдiк
кредиттеудiң
қолданымдағы
жүйесiне өзгерiс
енгiзу
4. Шет елдiк           Тұрақты  Алматы қалалық Инвестиция
инвесторлар мен              Шағын бизнес   тарту
отандық                      департаментi,
кәсiпкерлердiң бос           Аудан әкiмдерi,
қаражатын олардың            Алматы қалалық
қала үшiн басым              бизнес-инкубатор
инвестициялық
жобаларды
қаржыландыруға
тартуына ықпал ету

ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА В ГОРОДЕ АЛМАТЫ НА 2001-2002 ГОДЫ
I. ФИНАНСОВО-КРЕДИТНАЯ И ИНВЕСТИЦИОННАЯ ПОДДЕРЖКА МАЛОГО
ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
___________________________________________________________________________
№!Наименование мероприятия  !Срок  !Исполнители  !  Форма    !Источ-!Сумма
!                          !испол-!             !завершения !ники  !финан-
!                          !нения !             !           !финан-!сиро-
!                          !      !             !           !сиро- !вания
!                          !      !             !           !вания !
_!__________________________!______!_____________!___________!______!______
1.Оказание содействия,      1      Департамент    Свидетельство о
практической и методичес-   полу-  малого бизнеса государственной
кой помощи в создании       годие  г.Алматы,      регистрации
специализированного         2001г. Алматинский    Фонда и
небанковского финансового          городской      получение им
учреждения занимающегося           бизнес-        лицензии
отдельными видами банковских       инкубатор      НацБанкаРК
операций, осуществляющего                         на право
микро кредитование и                              осуществления
лизинговую поддержку                              отд. видов
субъектов малого                                  банковских
предпринимательства                               операций
2.Осуществлять отбор        Посто- Департамент    Одобренные  Бюджет 180
приоритетных проектов       янно   малого бизнеса проекты     города млн.
субъектов малого                   г.Алматы,      и их               тг,
предпринимательства в              Акимы районов  кредитование       в т.ч.
сфере производства товаров                                           2001г.
и услуг, рекомендуемых                                               - 80
для льготного кредитования                                          млн.тг
из средств городского                                                2002г.
бюджета на возвратной                                                - 100
основе                                                              млн.тг
3. Внести изменения в       2      Департамент     Решение
действующую систему         квар-  малого бизнеса, Акима
льготного кредитования из   тал    ГорФУ           г.Алматы
средств городского бюджета  2001г.
в части увеличения сроков
кредитования, сумм
финансирования
4. Способствовать           Посто- Департамент    Привлеченные
привлечению свободных       янно   малого бизнеса инвестиции
средств иностранных                г.Алматы,
инвесторов и отечественных         Акимы районов,
предпринимателей для               Алматинский
финансирования ими                 городской
приоритетных для города            бизнес-инкубатор
инвестиционных проектов

5. Жаңадан бастаушы    2002 ж. Алматы қалалық  Кредиттеу
кәсiпкерлердi       2       Шағын бизнес    механизмi
қаржылық қолдау     тоқсаны департаментi,
тегершiгiн әзiрлеу          Аудан әкiмдерi
6. Шағын кәсiпкерлiк   2002 ж. Алматы қалалық Лизинг
субъектiлерiн       4       Шағын бизнес   механизмi
лизингтiк қолдау    тоқсаны департаментi,
механизмiн әзiрлеу          Алматы қалалық
бизнес-инкубатор,
Аудан әкiмдерi
7. Алматы қаласындағы 2001 ж.  Алматы қалалық Мәлiметтер
екiншi деңгейдегi  3        Шағын бизнес   базасы
жетекшi банктердiң тоқсаны  департаментi
қолданымдағы
кредиттерi бойынша
мәлiметтер базасын
құру
8. Шағын кредиттеу    Тұрақты  Бiлiм          Бiрлескен Жергiлiктi
бағдарламасының             департаментi,  бұйрық    бюджет,
шегiнде жастар              Алматы қалалық           инвестициялар
кәсiпкерлiгiн               Шағын бизнес
дамытуға жәрдемдесу         департаментi
9. Қайтарылатын       2001-    Алматы қалалық  Жеңiлдiк  Қала
негiзде қала       2002 жж. Шағын бизнес    кредиттеу бюджетi
бюджетi қаражатынан         департаментi
жеңiлдiк
кредиттеудiң жалпы
көлемiнен әйелдер
мен жастар
кәсiпкерлiгiн дамыту
үшiн 20% квота
қарастыру
II. Шағын кәсiпорындарды өндiрiстiк және инновациялық қолдау
--------------------------------------------------------------------------
N ! Шаралардың аталуы  !Орындалу!Орындаушылар!Аяқталу!Қаржылан-!Қаржылан-
!                    !мерзiмi !            !түрi   !дыру     !дыру
!                    !        !            !       !көздерi  !сомасы
--------------------------------------------------------------------------
1. Алматы қаласының     2001 ж.   Алматы       Алматы
коммуналдық          1 тоқсаны қалалық      қаласы
меншiгiнiң                     Коммуналдық  Әкiмiнiң
пайдаланылмайтын               меншiктi     шешiмi
объектiлерiн шағын             басқару
кәсiпкерлiк                    департаментi,
субъектiлерiне жалға           Алматы қалалық
немесе кейiннен                Шағын бизнес
меншiкке тегiн беру            департаментi
құқығымен сенiмдi
басқаруға беру
тәртiбiн әзiрлеу және
бекiту
2. Iрi, орта шағын     2002 ж. Алматы қалалық   Тауарлар
кәсiпорындары               Шағын бизнес     өндiрiсi
арасындағы орныққан         департаментi,    мен
байланыстарды               Аудан әкiмдерi,  қызметтерге
қамсыздандыруға             Алматы қалалық   тапсырыстар
жәрдемдесу, қаланың         бизнес-инкубатор орналастыру
орта және iрi
кәсiпорындары үшiн
шағын кәсiпкерлiк
субъектiлерiнiң
тауарлардың (жұмыстың,
қызметтiң) атаулы
өндiрiсiн ұйымдастыруы
бойынша жұмыстар
жүргiзу
3. Өнiмнiң басым       Тұрақты Алматы қалалық  Мем.
түрлерiн өндiру мен         Шағын бизнес    тапсырысты
жеткiзу үшiн шағын          департаментi,   орналастыру
кәсiпкерлiк                 Аудан әкiмдерi,
субъектiлерi арасында       Алматы қаласы
мемлекеттiк тапсырысты      Әкiмi
орналастыруға ықпал         аппаратының
ету                         Экономика және
нарықтық
қатынастар
бөлiмi

5. Разработать механизм     2      Департамент    Механизм
финансовой поддержки        квар-  малого бизнеса кредитования
начинающих предпринимателей тал    г.Алматы,
2002г. Акимы районов
6. Разработать механизм     4      Департамент    Механизм
лизинговой поддержки        квар-  малого бизнеса лизинга
субъектов малого            тал    г.Алматы,
предпринимательства         2002г. Алматинский
городской
бизнес-инкубатор,
Акимы районов
7. Создать базу данных по   3      Департамент    База
действующим кредитным       квар-  малого бизнеса данных
линиям ведущих банков 2-го  тал    г.Алматы
уровня города Алматы        2001г.
8. Содействовать развитию   Посто- Департамент    Совместный  Местный
молодежного                 янно   образования,   приказ      бюджет,
предпринимательства в              Департамент                инвестиции
рамках программы                   малого бизнеса
микрокредитования                  г.Алматы
9. Предусмотреть выделение  2001-  Департамент    Льготное     Городской
20% квоты, на развитие      2002   малого бизнеса кредитование бюджет
женского и молодежного      г.г.   г.Алматы
предпринимательства, от
общего объема льготного
кредитования из средств
городского бюджета на
возвратной основе
___________________________________________________________________________
II. ПРОИЗВОДСТВЕННАЯ И ИННОВАЦИОННАЯ ПОДДЕРЖКА МАЛЫХ ПРЕДПРИЯТИЙ
___________________________________________________________________________
№!Наименование мероприятия  !Срок  !Исполнители  !  Форма    !Источ-!Сумма
!                          !испол-!             !завершения !ники  !финан-
!                          !нения !             !           !финан-!сиро-
!                          !      !             !           !сиро- !вания
!                          !      !             !           !вания !
_!__________________________!______!_____________!___________!______!______
1. Разработать и утвердить  1      Департамент    Решение
порядок передачи субъектам  квар-  по управлению  Акима
малого предпринимательства  тал    коммунальной   г.Алматы
в аренду или доверительное  2001г. собственностью
управление неиспользуемых          г.Алматы,
объектов коммунальной              Департамент
собственности г.Алматы с           малого бизнеса
правом последующей                 г.Алматы
безвозмездной передачи
в собственность
2. Содействовать в          2002   Департамент    Размещение
обеспечении кооперированных г.г.   малого бизнеса заказов на
связей между крупными,             г.Алматы,      производство
средними и малыми                  Акимы районов, товаров и
предприятиями, проводить           Алматинский    услуг
работу по организации              городской
адресного производства             бизнес-инкубатор
товаров (работ, услуг)
субъектами малого
предпринимательства
для средних и крупных
предприятий города
3.Способствовать размещению Посто- Департамент    Размещение
государственных заказов     янно   малого бизнеса гос. заказов
среди субъектов малого             г.Алматы,
предпринимательства на             Акимы районов,
производство и поставку            Отдел экономики
приоритетных видов продукции       и рыночных
отношений
аппарата Акима
г.Алматы

4. Жаңа жұмыс         Тұрақты  Аудан әкiмдерi  Жаңа    Инвестор
орындарын қара                              өндiрiс қаражаты
отыра, жұмыс
iстейтiн
кәсiпорындар
негiзiнде жаңа
өндiрiстi (немесе
саласын өзгерту)
ұйымдастыруға
жәрдемдесу
5. Шағын              Тұрақты  Аудан әкiмдерi  Мәлiмет
кәсiпорындарға
қондырғыларды
пайдалану
мүмкiндiгiн бере
отыра, iрi жұмыс
iстемейтiн
кәсiпорындарды
ықшамдау мен
жаңалау жолымен
өндiрiстiк
ғимараттарын
беруге жәрдемдесу
6. Шағын бизнес       Тұрақты  Алматы қалалық  Мәлiмет
саласында                   Коммуналдық
өндiрiстiк                  меншiктi басқару
қызметтi ұйымдастыру        департаментi,
үшiн пайдалану              Аудан әкiмдерi
мақсатында қала
кәсiпорындарында
пайдаланылмайтын
кәсiпорындарды
анықтау
7. Әйелдер мен жастар Тұрақты Алматы қалалық   Өндiрiстiк
кәсiпкерлiгiн              Шағын бизнес     ғимараттарды
дамыту үшiн Алматы         департаментi,    бөлу
қалалық бизнес-            Алматы қалалық
инкубаторының              бизнес-инкубатор
аумағында бөлiнетiн
өндiрiстiк алаңдардың
20% беру
8. Алматы қалалық     2001 ж.   Алматы қалалық   3 жыл
Мәслихатына халық  2 тоқсаны Коммуналдық      мерзiмге
зергерлiгiмен,               меншiктi басқару жалдық
бiлiммен,                    департаментi,    төлемнен
медицинамен және             Алматы қалалық   босату
дәрi-дәрмек                  Шағын бизнес     туралы
өндiрiсiмен                  департаментi     ұсыныс
шұғылданатын
қолөнершiлер мен
шаруашылық
субъектiлерiн
жалдық төлемнен
босату туралы
ұсыныс енгiзу
9. Бос өндiрiстiк    2001 ж.  Алматы қалалық    V тармақ
ғимараттарды               Коммуналдық       бойынша
жалға алу                  меншiктi басқару  жалға
тәртiбiнiң                 департаментi,     беру
рәсiмдерiн                 Алматы қалалық    шарттары
жеңiлдету жөнiндегi        Шағын бизнес      туралы
ұсынысты әзiрлеу           департаментi      ұсыныс
10. Шағын            2001 ж.  Алматы қалалық   Алматы
кәсiпкерлiк      1 жарты- Шағын бизнес     қаласы
субъектiлерiн    жылдығы  департаментi,    Әкiмiнiң
кредиттеу кезiнде         Алматы қалалық   шешiмi
кепiлдiк                  Коммуналдық
қамсыздандыру үшiн        меншiктi басқару
Алматы қ.                 департаментi
Коммуналдық меншiк
объектiлерiнен
кепiл қорын құру
11. Тұрғын үйлер     2001-     Алматы қалалық  Есеп
мен басқа        2002 жж.  қызмет саласын
ғимараттардың              талдау мен
бiрiншi қабатын            бақылау
пайдалану есебiнен         басқармасы
шағын кәсiпкерлiк
инфрақұрылымын
дамыту жөнiндегi
жұмысты жалғастыру

4. Содействовать в          Посто- Акимы районов  Новые       Средства
организации нового          янно                  произ-      инвестора
производства (или                                 водства
перепрофилировании)
на базе действующих
предприятий с созданием
новых рабочих мест
5. Содействовать в          Посто- Акимы районов  Информация
предоставлении малым        янно
предприятиям
производственных помещений
путем сегментирования и
реструктуризации крупных
бездействующих предприятий
с предоставлением
возможности использования
оборудования
6. Выявлять                 Посто- Департамент    Информация
незадействованные площади   янно   по управлению
на предприятиях города с           коммунальной
целью использования для            собственностью
организации производственной       г.Алматы,
деятельности в сфере малого        Акимы районов
бизнеса
7. Осуществлять передачу    Посто- Департамент    Выделение
20% производственных        янно   малого бизнеса производ-
площадей выделяемых на             г.Алматы,      ственных
территории Алматинского            Алматинский    помещений
городского бизнес-инкубатора       городской
на развитие женского и             бизнес-инкубатор
молодежного
предпринимательства
8. Внести предложения в     2      Департамент    Предложения
Алматинский Городской       квар-  по управлению  об
Маслихат об освобождении    тал    коммунальной   освобождении
от арендной платы           2001г. собственностью от арендной
ремесленников и                    г.Алматы,      платы сроком
хозяйствующих субъектов            Департамент    на 3 года
занимающихся народным              малого бизнеса
промыслом, образованием,           г.Алматы
медициной и фармацевтическим
производством
9. Разработать предложения  2001г. Департамент    Предложения
по упрощению процедур              по управлению  по пункту
порядка получения в аренду         коммунальной   5-му Условий
пустующих производственных         собственностью передачи
помещений                          г.Алматы,      в аренду
Департамент
малого бизнеса
города Алматы
10. Создать Залоговый фонд  1      Департамент    Решение
из объектов коммунальной    полу-  малого бизнеса Акима
собственности г.Алматы      годие  г.Алматы,      г.Алматы
для залогового обеспечения  2001г. Департамент
при кредитовании субъектов         по управлению
малого предпринимательства         коммунальной
собственностью
г.Алматы
11. Продолжить работу по    2001-  Управление     Отчет
развитию инфраструктуры     2002   анализа и
малого предпринимательства  г.г.   контроля за
за счет использования 1            деятельностью
этажей жилых домов и других        сферы услуг
зданий                             г.Алматы

12. Сауда, қоғамдық   2001 ж.   Алматы қалалық   Аукционға
тамақтандыру мен  2 жарты-  Жер ресурстарын  қатысу
тұрмыстық қызмет  жылдығы   басқару комитетi
объектiлерiн салу
үшiн шағын бизнес
субъектiлерiне бос
жер учаскесiн беру
бойынша арнайы
аукцион өткiзудi
ұйымдастыру
13. Ауыл шаруашылық    2002 ж.   Алматы қалалық   Алматы
өнiмдерiн шығаруды 2 жарты-  Жер ресурстарын  қаласы
ұйымдастыру үшiн   жылдығы   басқару комитетi Әкiмiнiң
шағын кәсiпкерлiк                             шешiмi
субъектiлерiне
қосылған жердiң
бiр бөлiгiн беру
мәселесiн пысықтау
14. 2001-2002 жж.     2001 ж.  Алматы қалалық   Алматы
жекешелендiру     2 жарты- Коммуналдық      қаласы
Бағдарламасына    жылдығы  меншiктi басқару Әкiмiнiң
шағын кәсiпкерлiк          департаментi     шешiмi
объектiлерiн беру
мүмкiндiгiн қарастыру
15. Шағын             2001-    Аудан әкiмдерi, Көрмелер-
кәсiпорындар      2002 жж. Алматы қалалық  жәрмеңкелер
өнiмдерiнiң                Шағын бизнес
тақырыптық көрме-          департаментi,
жәрмеңкесiн                Кәсiпкерлер
ұйымдастыруға              қауымдастығы
жәрдемдесу
III. Кәсiпкерлiктi қолдау инфрақұрылымын дамыту
--------------------------------------------------------------------------
N ! Шаралардың аталуы  !Орындалу!Орындаушылар!Аяқталу!Қаржылан-!Қаржылан-
!                    !мерзiмi !            !түрi   !дыру     !дыру
!                    !        !            !       !көздерi  !сомасы
--------------------------------------------------------------------------
1. Әртүрлi мәселелердi  Тоқсанына Алматы қалалық Кәсiпкерлер
шешу және жеткiлiктi 1 рет     Шағын бизнес   күнi
қарым-қатынасқа қол            департаментi,
жеткiзу үшiн                   Аудан әкiмдерi,
"Кәсiпкерлер күнiн"            қалалық
ұйымдастыру және               бөлiмшелер
өткiзу
2. Қалада шағын          Тоқсан  Қалалық        Семинарлар,
кәсiпкерлiктi дамыту, сайын   бөлiмшелер,    конференциялар
кәсiпкерлер мен               Аудан әкiмдерi,
қоғамдық ұйымдарды            Алматы қалалық
нұсқаулықтармен               Шағын бизнес
және талаптармен              департаментi
таныстыру бойынша
жасалған қадамдарды
көрсетуге арналған
семинарларды,
дөңгелек стөлдердi,
конференцияларды
ұйымдастыру мен
өткiзу
3. Кәсiпкерлiктi     Тұрақты  Алматы қалалық Ұсыныс
дамыту мәселесi            Шағын бизнес   пен
бойынша қалалық            департаментi,  даярлауға
комиссиялардың             қалалық        қатысу
жұмысына Шағын             бөлiмшелер
бизнес департаментi
өкiлдерiнiң белсендi
қатысуын қамсыздандыру

12. Организовать проведение 2
специализированных          полу-  Комитет по     Участие в
аукционов по передаче       годие  управлению     аукционах
свободных земельных         2001г. земельными
участков субъектам малого          ресурсами
бизнеса для строительства          г.Алматы
объектов торговли,
общественного питания и
бытового обслуживания
13. Проработать вопрос      2      Комитет по     Решение
передачи части              полу-  управлению     Акима
присоединенных земель       годие  земельными     г.Алматы
субъектам малого            2002г. ресурсами
предпринимательства для            г.Алматы
организации производства
сельскохозяйственной
продукции
14. Рассмотреть возможность 1      Департамент    Решение
передачи объектов малого    полу-  по управлению  Акима
предпринимательства в       годие  коммунальной   г.Алматы
Программу приватизации      2001г. собственностью
2001-2002г.г.                      г.Алматы
15. Содействовать в         2001-  Акимы районов, Выставки-
организации тематических    2002   Департамент    ярмарки
выставок-ярмарок продукции  г.г.   малого бизнеса
малых предприятий                  г.Алматы,
Ассоциации
предпринимателей
__________________________________________________________________________
III. РАЗВИТИЕ ИНФРАСТРУКТУРЫ ПОДДЕРЖКИ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
___________________________________________________________________________
№!Наименование мероприятия  !Срок  !Исполнители  !  Форма    !Источ-!Сумма
!                          !испол-!             !завершения !ники  !финан-
!                          !нения !             !           !финан-!сиро-
!                          !      !             !           !сиро- !вания
!                          !      !             !           !вания !
_!__________________________!______!_____________!___________!______!______
1. Организация и проведение 1 раз  Департамент    День
"Дня предпринимателя" для   в      малого бизнеса предприни-
решения различных вопросов  квар-  г.Алматы,      мательства
и достижения максимального  тал    Акимы районов,
взаимодействия                     городские
структуры
2. Организация и проведение еже-   Городские      Семинары,
семинаров, круглых столов,  квар-  структуры,     конференции
конференций, посвященных    тально Акимы районов,
освещению предпринятых шагов       Департамент
по развитию малого                 малого бизнеса
предпринимательства в городе,      города Алматы
ознакомлению с инструкциями
и требованиями
предпринимателей и
общественных организаций
3.  Обеспечить активное     посто- Департамент    Участие с
участие представителей      янно   малого бизнеса подготовкой
Департамента малого бизнеса        города Алматы, предложений
в работе городских комиссии        городские
по вопросам развития малого        структуры
предпринимательства

4. Кәсiпкерлер мен   Жылына  Алматы қалалық    Конференция
қоғамдық          1 рет   Шағын бизнес
ұйымдардың                департаментi,
қатысуымен қала           аудан әкiмдерi,
Әкiмiнiң                  қоғамдық ұйымдар
конференцияларын
ұйымдастыру мен
өткiзу
5. Алматы қаласында     1    Алматы қалалық   Алматы
кәсiпкерлiктi      реттен Шағын бизнес     қаласы
дамыту мәселесi     кем   департаментi,    Әкiмiнiң
жөнiндегi Қоғамдық- емес  аудан әкiмдерi,  шешiмi
сараптау кеңесiнiң        қалалық
мәжiлiсiн өткiзу          бөлiмшелер,
қоғамдық
ұйымдар
6. Алматы қалалық    2001-   Алматы қалалық   Шағын      Қала    30 млн.
бизнес-           2002 жж.Шағын бизнес     бизнестiң  бюджетi теңге,
инкубаторының             департаментi,    өнеркәсiптiк       оның
шегiнде құрылатын         Алматы қалалық   аймағы             iшiнде
шағын                     бизнес-инкубатор,                   2002 ж.-
кәсiпкерлiктiң            Аудан әкiмдерi                      30 млн.
өнеркәсiп                                                     теңге
аймақтары мен
кәсiпкерлiк
Инкубаторлар
желiсiн кеңейту
7. Кәсiпкерлiктi      2001-    Алматы қалалық  Оқу      Қала    10 млн.
қолдау Орталығын   2002 жж. Шағын бизнес    курстары бюджетi теңге,
дамытуға                    департаментi,                    оның
жәрдемдесу.                 Алматы қалалық                   iшiнде
Жаңадан бастаушы            бизнес-инкубатор                 2002 ж.-
кәсiпкерлер,                                                 10 млн.
халықтың тұрмысы                                             теңге
нашар жiктерi
(табысы аздар,
жастар, әйелдер
және т.б.) үшiн
курстар
ұйымдастыру
8. Халықаралық      2001 ж.  Алматы қалалық   Орталықты Инвесторлар
ынтымақтастық    2 жарты- Шағын бизнес     құру      қаражаты
және өзара       жылдығы  департаментi,
көмек Орталығын           Алматы қалалық
құру                      бизнес-инкубатор
9. Арнайы           2002 ж.  Алматы қалалық  Технологиялық Инвесторлар
ақпараттық                Шағын бизнес    трансферт     қаражаты
талдау және               департаментi,   орталығы
енгiзу Орталығы           Алматы қалалық
ретiнде                   бизнес-инкубатор
технологиялық
трансферттер
Орталығын құруға
жәрдемдесу
10. Ғылыми-        2001-    Алматы қалалық   Технопарк     Қалалық 2002 ж.-

4. Организация и проведение 1 раз  Департамент    Конференция
Конференций Акима города с  в год  малого бизнеса
участием предпринимателей и        города Алматы,
общественных организаций           акимы районов,
общественные
организации
5. Проводить заседания      Не     Департамент    Рекомендации,
Общественно-экспертного     реже   малого бизнеса Решение Акима
Совета по вопросам развития 1 раза г.Алматы,      г.Алматы
предпринимательства города  в 2    Акимы районов,
Алматы                      месяца городские
структуры,
общественные
организации
6. Содействовать расширению 2001-  Департамент    Промышленные Город- 50
сети промышленных зон       2002   малого бизнеса зоны малого  ской   млн.
малого предпринимательства  г.г    г.Алматы,      бизнеса      Бюджет тг, в
и Инкубаторов                      Алматинский                        т.ч.
предпринимательства                городской                         2001г.
создаваемых в рамках               бизнес-инкубатор,                  - 20
Алматинского городского            Акимы районов                      млн.
бизнес-инкубатора                                                     тг,
2002г.
- 30
млн.
тг
7. Способствовать развитию  2001-  Департамент    Обучающие  Город- 18 млн.
Центра поддержки            2002   малого бизнеса курсы      ской   тг., в
предпринимательства.        г.г.   г.Алматы,                 бюджет т.ч.
Организация курсов для             Алматинский                      2001г.-
начинающих предпринимателей,       городской                        10 млн.
в т.ч. из уязвимых слоев           бизнес-инкубатор                 тг,
населения (малоимущих,                                              2002г.-
молодежи, женщин и др.)                                             8 млн.
тг.
8. Создание Центра          2      Департамент    Создание   Средства
международного              полу-  малого бизнеса Центра     инвесторов
сотрудничества и            годие  г. Алматы,
взаимопомощи                2001г. Алматинский
городской
бизнес-инкубатор
9. Содействие созданию      2002г. Департамент    Центр      Средства
Центра трансферта                  малого бизнеса трансферта инвесторов
технологий, как                    г.Алматы,      технологий
специализированного                Алматинский
информационно-аналитического       городской
и внедренческого центра            бизнес-инкубатор
10. Проработать вопрос      2001-  Департамент    Концепция
создания научно-            2002   малого бизнеса технопарка
технологического парка      г.г    г.Алматы,      (технополиса),
(технополиса):                     Алматинский    определение
I этап. Разработка и     1      городской      места
утверждение концепции НТП.  полу-  бизнес-        размещения
Проведение работы по        годие  инкубатор
исследованию и подбору      2001г.
необходимой базы для
создания технопарка
(технополиса)
II этап. Подготовка      до                   Бизнес-план, Город- в
проектно-сметной            конца                Проектно-    ской   2002г.

технологиялық  2002 жж. Шағын бизнес     тұжырымдамасы бюджет  12 млн.
парктi                  департаментi,    (технополис),         теңге
(технополистi)          Алматы қалалық   орналасатын
құру мәселесiн          бизнес-инкубатор орынды анықтау
пысықтау
I кезең. ҒТП    2001 ж.
тұжырымдамасын  1 жарты-
әзiрлеу және    жылдығы
бекiту.
Технопарктi құру
үшiн қажеттi
базаны зерттеу
мен таңдау
жөнiндегi
жұмыстарды
жүргiзу.
II кезең.        2002 ж.                 Бизнес-
Жобалық-         соңына                  жоспар,
сметалық         дейiн                   Жобалық-
құжаттаманы,                             сметалық
бизнес-жоспарды                          құжаттар
даярлау.
Қаржыландыру
көзiн анықтау.
Технопарк
(технополис)
аумағында
орналастыру үшiн
басым жобаларды
iрiктеу
11. Қала              2001 ж.  Алматы қалалық  Студент
кәсiпорындарында  1 жарты- Шағын бизнес    жастар
жастарды оқытуды, жылдығы  департаментi,   Үйi
дағдылануға                Алматы қалалық
жәрдемдесудi,              бизнес-инкубатор
тәжiрибеден
өтуi мен жұмысқа
орналастыруды
ұйымдастыру
мақсатында
Студент жастар
үйiн ашуға
жәрдемдесу
12. Жастар бизнесiн  ай    Алматы қалалық Табиғи
дамыту           сайын Шағын бизнес   монополияларды
мониторингiн           департаментi,  реттеу,
жүргiзу.               қалалық        бәсекелестiктi
Қаланың                бөлiмшелер,    қорғау және
экономикалық           аудан          шағын бизнестi
жағдайына ықпал        әкiмдерi       қолдар жөнiндегi
ету, жұмыспен                         Агенттiктегi
қамту және т.б.;                      ақпарат
сондай-ақ шағын
кәсiпкерлiктi
дамыту мен
мемлекеттiк
қолдаудың
қалалық және
аудандық
бағдарламалардың
iске асуын талдау
IV. Шағын кәсiпкерлiктi дамытудың құқықтық
шарттарын жетiлдiру
--------------------------------------------------------------------------
N ! Шаралардың аталуы  !Орындалу!Орындаушылар!Аяқталу!Қаржылан-!Қаржылан-
!                    !мерзiмi !            !түрi   !дыру     !дыру
!                    !        !            !       !көздерi  !сомасы
--------------------------------------------------------------------------
1. Кәсiпкерлiк қызметке  Тұрақты Алматы қалалық Ұсыныс
қатысты ҚР                    Шағын бизнес
заңнамасының бөлiмдерiне      департаментi,
өзгерiс енгiзу жобасын        қоғамдық ұйымдар
даярлау
2. "Шағын кәсiпкерлiк   2001 ж.  Алматы қалалық Заң
инфрақұрылымын       1 жарты- Шағын бизнес   жобасы
мемлекеттiк қолдау   жылдығы  департаментi,
туралы" ҚР заңының            Алматы қалалық
жобасын әзiрлеу               бизнес-инкубатор
3. Шағын кәсiпкерлiк    Қажеттi- Алматы қалалық Ұсыныс
мәселесi бойынша     лiкке    Шағын бизнес
ҚР Үкiметi           байланы- департаментi
жанындағы Комиссияға сты
ұсыныс әзiрлеу және  Тұрақты
енгiзу

документации,               2002г.               сметная      бюджет - 12
бизнес-плана. Определение                        документация        млн.тг
источников финансирования.
Отбор приоритетных проектов
для размещения на
территории технопарка
(технополиса)
11. Оказать содействие      2      Департамент    Дом
созданию Дома студентов     полу-  малого бизнеса студентов
и молодежи, с целью         годие  города Алматы, и молодежи
организации обучения,       2001г. Алматинский
способствования обретению          городской
навыков, проведения                бизнес-инкубатор
стажировок и трудоустройства
молодежи на предприятиях
города
12. Проводить мониторинг    ежеме- Департамент    Информация в
развития малого бизнеса.    сячно  малого бизнеса Агентство по
Влияния на экономическое           г.Алматы,      регулированию
положение города,                  городские      естественных
обеспечения трудозанятости         структуры,     монополий,
и пр.;                             Акимы районов  защите
а также анализ реализации                         конкуренции и
городской и районных                              поддержке
программ развития и                               малого бизнеса
государственной поддержки
малого предпринимательства
__________________________________________________________________________
IV. СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ ПРАВОВЫХ УСЛОВИЙ РАЗВИТИЯ
МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
___________________________________________________________________________
№!Наименование мероприятия  !Срок  !Исполнители  !  Форма    !Источ-!Сумма
!                          !испол-!             !завершения !ники  !финан-
!                          !нения !             !           !финан-!сиро-
!                          !      !             !           !сиро- !вания
!                          !      !             !           !вания !
_!__________________________!______!_____________!___________!______!______
1. Подготовить проект       Посто- Департамент    Предложения
внесения изменений в        янно   малого бизнеса
Законодательство РК в              г.Алматы,
части касающейся                   общественные
предпринимательской                организации
деятельности
2. Подготовить проект       1      Департамент    Проект
Закона РК "О                полу-  малого бизнеса Закона
государственной поддержке   годие  г.Алматы,
инфраструктуры малого       2001г. Алматинский
предпринимательства"               городской
бизнес-инкубатор
3. Разрабатывать и вносить  Посто- Департамент    Предложения
предложения в Комиссию при  янно   малого бизнеса
Правительстве РК по         По     г.Алматы
вопросам малого             мере
предпринимательства         необхо-
димости

4. Шағын бизнестi     Қажеттi- Алматы қалалық  Шешiм
дамыту мәселелерi  лiкке    Шағын бизнес    жобасы,
бойынша Алматы     байла-   департаментi,   ережелер,
қаласы Әкiмi       нысты    қоғамдық-       ұсыныстар
шешiмдерiнiң,      Тұрақты  сараптау кеңесi,
ережелерiнiң,               қоғамдық
ұсыныстарының               ұйымдар
жобаларын даярлау
5. Алматы қалалық     Қажеттi- Алматы қалалық  Ұсыныс
Мәслихатының       лiкке    Шағын бизнес
қарауына шағын     байла-   департаментi,
кәсiпкерлiктi      нысты    Қоғамдық-
дамыту жөнiнде     Тұрақты  сараптау кеңесi
ұсыныс даярлау
6. Кәсiпкерлiктi      Тұрақты  Алматы қалалық  Кеңестер,
құқықтық қолдау             Шағын бизнес    ақпарат,
және құқықтарын             департаментi,   анықтамалық-
қорғау бойынша              қалалық         әдiстемелiк
насихаттық, түсiнiк         бөлiмшелер,     құралдар
жұмыстарын жүргiзу          Аудан әкiмдерi
7. Коммуналдық        2001 ж.  Табиғи монопо-  Өзгерiс
қызметтер тарифiн  I жарты- лияларды        енгiзу
бекiту кезiнде     жылдығы  реттеу,         туралы
коммуналдық                 бәсекелес.      бұйрық
қызметтер (жылу,            тiктi қорғау
су, э/энергия)              және шағын
тұтынушылардың              бизнестi қолдау
жекелеген (арнайы)          жөнiндегi
санатына шағын              Агенттiк
кәсiпкерлiк
субъектiлерiн
жатқызу жөнiнде
ұсыныстар әзiрлеу
және енгiзу
8. Қосылған          2001 ж.  Табиғи монопо-  Бұйрық
қуаттылық үшiн    I жарты- лияларды
шағын кәсiпкерлiк жылдығы  реттеу,
субъектiлерiнiң            бәсекелес-
төлемiн жою                тiктi қорғау
туралы ұсыныс              және шағын
әзiрлеу                    бизнестi қолдау
жөнiндегi
Агенттiк
9. Алматы қаласы     2002 ж.  Табиғи монопо-   Ереже
шағын кәсiпкерлiк          лияларды
кәсiпорындары              реттеу,
субъектiлерiнен -          бәсекелес-
табиғи                     тiктi қорғау
монополистерден            және шағын
сатып алу үшiн             бизнестi қолдау
тендер өткiзу              жөнiндегi
туралы Ереженi             Агенттiк
әзiрлеу
10. Шағын кәсiпкерлiк Тұрақты   ҚалСЭБ         ҚалСЭБ
субъектiлерiнiң                            бұйрығы
қалпына келтiру,
құрылыс жобаларын
орналастыру мен
iске асыруды,
сараптауды келiсу
кезiнде оңтайлы
жағдай жасау
11. Барлық            2001 ж.   ҚалСЭБ         Тексеру
құрылымдық                                 жүргiзу
бөлiмшелердiң                              кестесi
жұмысында
кешендiлiк есебiнен
шағын кәсiпкерлiк
субъектiлерi
объектiлерi
тексерiсiнiң
санын азайту

4. Подготавливать проекты   Посто- Департамент    Проекты
решений, положений,         янно   малого бизнеса решений,
рекомендаций Акима          По     г.Алматы,      положений,
г.Алматы по вопросам        мере   Общественно-   рекомендаций
развития малого бизнеса    необхо- экспертный
димости совет,
общественные
организации
5. Подготавливать           Посто- Департамент    Предложения
предложения по развитию     янно   малого бизнеса
малого предпринимательства  По     г.Алматы,
на рассмотрение             мере   общественно-
Алматинского Городского    необхо- экспертный
Маслихата                  димости совет
6. Проводить                Посто- Департамент    Консультации,
пропагандистскую,           янно   малого бизнеса информация,
разъяснительную работы по          г.Алматы,      справочно-
правовой поддержке и защите        городские      методические
прав предпринимательства           структуры,     пособия
Акимы районов
7. Разработать и внести     2      Департамент     Приказ о
предложения по выведению    полу-  Агентства РК по внесении
субъектов малого            годие  регулированию   изменений
предпринимательства в       2001г. естественных
отдельную (специальную)            монополий,
категорию потребителей             защите
коммунальных услуг (тепла,         конкуренции
воды, э/энергии) при               и поддержке
утверждении тарифов на             малого бизнеса
коммунальные услуги
8. Разработать предложения  2      Департамент    Приказ
об отмене оплаты субъектами полу-  Агентства РК по
малого предпринимательства  годие  регулированию
платежей за присоединенную  2001г. естественных
мощность                           монополий,
защите
конкуренции и
поддержке малого
бизнеса
9. Разработать Положение о  2002г. Департамент    Положение
проведении тендеров на             Агентства РК по
закупки от субъектов малого        регулированию
предпринимательства                естественных
предприятиями -                    монополий,
естественными монополистами        защите
города Алматы                      конкуренции и
поддержке малого
бизнеса
10. Создать оптимальные     Посто- ГорСЭУ         Приказ
условия при согласовании    янно                  Гор.СЭУ
размещения и
функционирования, экспертизе
проектов реконструкций,
строительства субъектов
малого предпринимательства
11. Уменьшить кратность     2001г. ГорСЭУ         График
обследований объектов,                            проведения
субъектов малого                                  проверок
предпринимательства за счет
комплексности в работе всех
структурных подразделений

12. Шағын кәсiпкерлiк Тұрақты   Қалалық         Өтiнiш
субъектiлерiнiң             бөлiмшелер,     иелерiне
шағымдар мен                Аудан әкiмдерi, жауап
өтiнiштердiң                Алматы қалалық
Қазақстан                   Шағын бизнес
Республикасының             департаментi
заңнамасында
белгіленген
мерзімде қарауына
тұрақты бақылау
жасау
13. Көзбояушылықпен   ай сайын  ҚIIБ, Қала      Шағын
шұғылданатын және           прокуратурасы,  бизнес
кәсiпкерлерге               Аудан әкiмдерi  бойынша
қатысты өзге                                қалалық
қылмыстық iс-                               алқадағы
әрекеттердi жасайтын                        баяндама
қылмыс топтарын
анықтау бойынша
арнайы жедел
сақтандыру шараларын
жүргiзу
V. Шағын кәсiпкерлiктi кадрлық, ғылыми-әдiстемелiк
және ақпараттық қамсыздандыру
--------------------------------------------------------------------------
N ! Шаралардың аталуы  !Орындалу!Орындаушылар!Аяқталу!Қаржылан-!Қаржылан-
!                    !мерзiмi !            !түрi   !дыру     !дыру
!                    !        !            !       !көздерi  !сомасы
--------------------------------------------------------------------------
1. Жұмыссыз азаматтарды  2001 ж. Бiлiм         Алматы
даярлау мен қайта             департаментi, қаласы
даярлауды жүргiзетiн          Еңбек,        Әкiмiнiң
бiлiм объектiлерiне           жұмыспен      шешiмi
материалдық-техникалық,       қамту, халықты
оқу-әдiстемелiк               әлеуметтiк
базаларына тексерiс           қорғау
жүргiзу мақсатында            департаментi,
сараптау комиссиясын          Алматы қалалық
құру                          Шағын бизнес
департаментi
2. Жұмыстар санатындағы  2001-  Еңбек, жұмыспен Мәлiмет
адамдарды кәсiпкерлiк 2002   қамту, халықты
қызмет әлiппесiне     жж.    әлеуметтiк
үйрету                       қорғау департаментi,
Аудан әкiмдерi
3. Сауда қоғамдық       Тұрақты Алматы қалалық  Кеңестер,
тамақтандыру,                Шағын бизнес    анықтамалық-
тұрмыстық қызмет             департаментi,   әдiстемелiк
жүргiзу тәртiптерi,          Еңбек, жұмыспен құралдар,
санитарлық-гигиеналық        қамту, халықты  кiтапшалар,
нормалар мәселелерi          әлеуметтiк      стендтер
бойынша кәсiпкерлiкпен       қорғау
шұғылданғысы                 департаментi,
келетiндерге                 ҚалСЭБ, Алматы
ақпараттық-түсiнiк           қалалық қызметтер
және әдiстемелiк             көрсету мен жұмысын
көмек көрсету                үйлестiру басқармасы,
Алматы қалалық Салық
комитетi, Аудан
әкiмдерi
4. Кәсiпкерлер үшiн    тоқсан  Аудан әкiмдерi, Семинарлар
салық салу бойынша  сайын   Алматы қалалық
оқыту семинарларын          Салық комитетi
өткiзу
5. Кәсiпкерлiкпен     Тұрақты  Алматы қалалық  Оқыту
шұғылданғысы                Шағын бизнес
келетiн әйелдер             департаментi,
мен жастарды                Алматы қалалық
оқытуға Алматы              бизнес-инкубатор
қалалық Шағын
бизнес департаменті
бизнес-инкубатордың
желiсi бойынша оқудан
өтетiн адамдар
жалпы санынан 20%
резерв қарастыру

12. Осуществлять постоянный Посто  Городские      Ответы
контроль за рассмотрением   янно   структуры,     заявителям
жалоб и обращений субъектов        Акимы районов,
малого предпринимательства         Департамент
в сроки, предусмотренные           малого бизнеса
законодательством                  г.Алматы
Республики Казахстан
13. Проводить специальные   ежеме- ГУВД,          Доклад на
оперативно-профилактические сячно  Прокуратура    городской
мероприятия на предмет             города,        коллегии по
выявления преступных               Акимы районов  малому бизнесу
группировок, занимающихся
вымогательством и
осуществляющих иные
преступные действия по
отношению к предпринимателям
___________________________________________________________________________
V. КАДРОВОЕ И НАУЧНО-МЕТОДИЧЕСКИЕ И ИНФОРМАЦИОННОЕ
ОБЕСПЕЧЕНИЕ МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
___________________________________________________________________________
№!Наименование мероприятия  !Срок  !Исполнители  !  Форма    !Источ-!Сумма
!                          !испол-!             !завершения !ники  !финан-
!                          !нения !             !           !финан-!сиро-
!                          !      !             !           !сиро- !вания
!                          !      !             !           !вания !
_!__________________________!______!_____________!___________!______!______
1. Создать экспертную       2001г. Департамент    Решение
комиссию в целях                   образования,   Акима
осуществления проверки             Департамент    г.Алматы
материально-технической,           труда и соц.
учебно-методической базы           защиты,
объектов образования               Департамент
осуществляющих подготовку и        малого бизнеса
переподготовку безработных         г.Алматы
граждан
2. Осуществлять обучение    2001-  Департамент    Информация
лиц из числа безработных    2002   труда и соц.
основам предпринимательской г.г.   защиты,
деятельности                       Акимы районов
3. Оказывать информационно- посто- Департамент    Консультации,
разъяснительную и           янно   малого бизнеса справочно-
методическую помощь                города Алматы, методические
желающим заняться                  Департамент    пособия,
предпринимательством по            труда и соц.   брошюры,
вопросам санитарно-                защиты,        стенды
гигиенических норм,                Гор. СЭУ,
правил осуществления               Управление
деятельности в сфере               анализа и
торговли, общепита,                контроля за
бытового обслуживания              деятельностью
сферы услуг
г.Алматы,
Налоговый
комитет по
г.Алматы,
Акимы районов