Алматы қаласындағы қылмыспен күрес және құқық тәртiбiн қамсыздандыру жөнiндегi шаралар туралы
Алматы қалалық Мәслихатының шешімі IІ сайланған X сессиясының 2001 жылғы 4 шілдедегі Алматы қалалық Әділет басқармасында 2001 жылғы 20 шілдеде N 364 тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2006 жылғы 20 наурыздағы N 309 хатымен
Ескерту. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2006 жылғы 20 наурыздағы N 309 хатымен
Алматы қаласының құқық қорғау органдарының жұмыс жағдайын қарап, Алматы қаласының Әкiмi В.В. Храпуновтың "Алматы қаласындағы қылмыспен күрес және құқық тәртiбiн қамсыздандыру жөнiндегi шаралар туралы" баяндамасын тыңдап талқылай келе Алматы қалалық Мәслихаты Алматы қаласы құқық қорғау органдарының заңдылықты сақтау, азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерiн, қауiпсiздiгiн сақтау, қорғау және құқық тәртiбiн қамсыздандыру бойынша жұмысты тұрақты жетiлдiрiп келе жатқандығын атап өтедi. Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.Назарбаев қойған мiндеттердi орындауға, халықты қылмыспен, жемқорлықпен, есiрткi саудасымен және браконьерлiкпен күреске көтеруге, қылмысты ескерту бойынша сақтандыру жұмыстарына баса назар аударылады. Қалада қалалық штаб құрылды, ерiктi халық жасақшыларының жұмысы жанданды, патрульдiк полицияның полкі құрылды, қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн көтеруге, құқық қорғау органдарына мамандарды таңдау мен даярлауға назар аударылады.
Қала құқық қорғау органдарының материалдық техникалық базасын жақсарту бойынша шаралар қабылданды, атап айтқанда, жедел басқару орталығы жұмыс iстей бастады, қосымша автомобильдер бөлiндi, бөлiмшелер компьютерлермен жабдықталды, участкелiк инспекторларға қызмет пәтерлерi бөлiндi.
Сонымен қатар, заңдылықтың орындалмауы байқалуда, бұл қаладағы құқық тәртiбi мен қылмыстық ахуалдың нашарлануына алып келуде. Бұл көп жағдайда экономикалық тұрақсыздықпен, қоғамдағы әлеуметтiк шиеленiспен түсiндiрiледi және соның салдары ретiнде меншiкке қарсы қылмыс санының өсуi байқалады, олардың үлес салмағы барлық тiркелген қылмыстың 65,2 пайызын құрайды, қылмыс жасаған адамдардың 81,4 пайызы - жұмыс iстемейтiндер. 2001 жылдың 5 айында қалада 8492 қылмыс тiркелдi, бұл 2000 жылдың осы мерзiмдегi деңгейiнен 13,7 пайызға жоғары (7466) және қылмыс жасаған 3423 адам анықталды, бұл 2000 жылдың өткен 5 айымен салыстырғанда 5,6 пайызға артық (3240). Тiркелген қылмыстардың жалпы құрылымында ауыр және өте ауыр қылмыстардың үлесi жоғары. 2001 жылдың 5 айында олардың саны 2000 жылдың осы мерзiммен салыстырғанда 41,2 пайызға өстi. Азаматтардың мүлiгiн ұрлау саны 45,9 пайызға алаяқтық 47,8 пайызға өстi. Белгiленген келiп-кету тәртiбiн бұзғандығы үшiн 10258 адам, жол қозғалыс тәртібiн бұзғандығы үшiн 112967 адам әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылды. Қалада есiрткiнiң заңсыз айналымы елеулi мәселе болып отыр, оның өсу бағыты әлi де сақталуда. Қараусыз және қамқорлықсыз қалған балалар саны өсе түсуде, қылмысты жауапкершiлiкке тартылған кәмелетке толмағандардың 60 пайыздан астамы еш жерде оқымайды және жұмыс iстемейдi.
ІІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихат
ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:

О мерах по борьбе с преступностью и обеспечению правопорядка в городе Алматы
Решение X сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 4 июля 2001 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 20 июля 2001 года за N 377. Утратило силу в связи с истечением срока действия - письмо Маслихата города Алматы от 20 марта 2006 года N 309
Сноска. Решение утратило силу в связи с истечением срока действия - письмо Маслихата города Алматы от 20 марта 2006 года N 309
Рассмотрев состояние работы правоохранительных органов города Алматы, заслушав и обсудив доклад акима города Алматы Храпунова В.В. "О мерах по борьбе с преступностью и обеспечению правопорядка в городе Алматы" Алматинский городской Маслихат отмечает, что правоохранительные органы города Алматы постоянно совершенствуют работу по соблюдению законности, по обеспечению охраны, защиты прав и законных интересов, безопасности граждан и правопорядка. Особое внимание уделяется выполнению задач поставленных Президентом Республики Казахстан Назарбаевым Н.А. поднятию населения на борьбу с преступностью, коррупцией, наркоторговлей и браконьерством, активизацией профилактической работы по предупреждению правонарушений. В городе создан городской штаб, возобновлена работа добровольных народных дружин, создан полк патрульной полиции, обращается внимание на повышение квалификации работников, подбор и подготовку кадров в правоохранительные органы.
Приняты меры по улучшению материально-технической базы правоохранительных органов города - введен в действие Центр оперативного управления, выделены дополнительно автомобили, подразделения оснащены компьютерами, выделены служебные квартиры участковым инспекторам.
Вместе с тем, наблюдается невыполнение законности, что ведет к ухудшению правопорядка и криминогенной ситуации в городе. Это во многом объясняется экономической нестабильностью, социальной напряженностью в обществе и как следствие наблюдается рост преступлений против собственности, удельный вес которых составляет 62,2 % из всех зарегистрированных преступлений, 81,4 % лиц совершивших преступления - неработающие. Всего за 5 месяцев 2001 года в городе зарегистрировано 8492 преступлений, что на 13,7 % выше уровня аналогичного периода 2000 года (7466) и выявлено 3423 лиц совершивших преступления, что на 5,6 % больше, чем за 5 месяцев 2000 года (3240). Высокую долю в общей структуре зарегистрированных преступлений составляют тяжкие и особо тяжкие преступления. За 5 месяцев 2001 года их количество возросло по сравнению с аналогичным периодом 2000 года на 41,2 %. Возросло количество краж имущества граждан - на 45,9 %, мошенничества - на 47,8%. Привлечено к административной ответственности за нарушение установленных правил пребывания 10258, за нарушение правил дорожного движения 112967 человек. Серьезной проблемой в городе остается незаконный оборот наркотиков, тенденция роста которого по прежнему сохраняется. Растет количество детей оставшихся без надзора и попечения, более 60 % несовершеннолетних, привлеченных к уголовной ответственности, нигде не учатся и не работают.
Алматинский городской Маслихат II-го созыва
Р Е Ш И Л:

1. Алматы қаласының Әкiмi В.В. Храпуновтың "Алматы қаласындағы қылмыспен күрес және құқық тәртiбiн қамсыздандыру жөнiндегi шаралар туралы" баяндамасы назарға алынсын;
2. "2001-2005 жылдарға арналған Алматы қаласында жедел ахуалды тұрақтандыру, құқық тәртiбiн нығайту, iшкi iстер органдарының материалдық техникалық, әлеуметтiк және кадрлық қамсыздандыру жөнiндегi алғашқы кезектегi шаралар" бағдарламасы бекiтiлсiн, N№1 қосымша;
3. "Алматы - үлгiлi құқық тәртiбi қаласы" ережесi әзiрленсiн және Алматы қалалық Мәслихатының келесi сессиясына бекiту ұсынылсын;
4. Алматы қалалық Мәслихатының тұрақты комиссиялары құқық қорғау органдарымен бiрлесе отырып заңдылықты сақтау жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңнамасымен, Мәслихаттың, қала Әкiмiнiң нормативтiк актiлерiмен қала тұрғындарын таныстыру бойынша жұмысты жандандырып, бұл үшiн бұқаралық ақпарат құралдарының мүмкiндiгiн барынша пайдаланатын болсын;
5. Құқық қорғау органдарының басшыларына қызметкерлердi таңдау, даярлау, қайта даярлау, олардың бiлiктiлiгiн, абырой-беделiн көтеру бойынша жұмысты күшейту ұсынылсын. Тұрғылықты жерi бойынша учаскелiк инспекторлардың жұмысын күшейту, өзiн-өзi басқару органдарымен, бiлiм беру, еңбек, ғылыми, оқу ұжымдарымен ықпалдастық арқылы халықтың, әсiресе жастардың заңдарды бiлуi мен орындауына қол жеткiзiлсiн. Халықаралық терроризмдi, есiрткi саудасын ауыздықтау бойынша таяу және алыс шетел құқық қорғау органдарымен тәжiрибе алмастыруды және ынтымақтастықты жалғастыратын болсын. Құқық тақырыбына жазатын бұқаралық ақпарат құралдары журналистерiмен ынтымақтастық тереңдетiлсiн;
6. Қазақстан Республикасының қылмыстық iс жүргiзу және әкiмшiлiктiк
заңнамасын жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстар келiсiлсiн және олар белгiленген
тәртiппен Қазақстан Республикасының Парламентi мен Үкiметiне жолдансын,
N 2 қосымша;
7. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау заңдылық, құқық қорғау және
жергiлiктi өзiн-өзi басқару мәселелерi жөнiндегi тұрақты депутаттық
комиссияға жүктелсiн (Е.М. Мұқыжанов).
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының Х-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
ІІ-ші сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты Х-шы сессиясының
2001 жылғы 4 шілдедегі
шешіміне N№1 қосымша
Жедел жағдайды тұрақтандырудың құқық тәртібін
нығайтудың басты шаралары, Алматы қаласында
қылмысқа қарсы күресуді күшейту, ішкі істер
органдарын 2001-2005 ж.ж. материалдық-техникалық,
әлеуметтік және кадрлармен қамтамасыз ету
БАҒДАРЛАМАСЫ
Алматы қаласы 2001 жыл
Бағдарламаның паспорты

1. Принять к сведению доклад акима города Алматы Храпунова В.В. "О мерах по борьбе с преступностью и обеспечению правопорядка в городе Алматы".
2. Утвердить программу "Первоочередных мер по стабилизации оперативной обстановки, укреплению правопорядка, усилению борьбы с преступностью в городе Алматы, материально-техническому, социальному и кадровому обеспечению органов внутренних дел на 2001-2005 годы", приложение № 1.
3. Разработать положение "Алматы - город образцового правопорядка" и внести его для утверждения на очередную сессию Алматинского городского Маслихата.
4. Постоянным комиссиям Алматинского городского Маслихата совместно с правоохранительными органами активизировать работу по ознакомлению жителей города с законодательством Республики Казахстан, нормативными актами городского Маслихата, акима города, по соблюдению законности, используя при этом максимально возможности средств массовой информации.
5. Рекомендовать руководителям правоохранительных органов усилить работу по подбору, подготовке, переподготовке, повышению квалификации, имиджа и авторитета сотрудников. Добиваться от населения, особенно молодежи, знания и исполнения законов через усиление работы участковых по месту жительства, взаимодействие с органами самоуправления, образования, трудовыми, научными, учебными коллективами. Продолжить изучение опыта и сотрудничество с правоохранительными органами ближнего и дальнего зарубежья по пресечению международного терроризма, наркоторговли. Углубить сотрудничество со средствами массовой информации журналистами, пишущими на правовые темы.
6. Согласиться с предложениями по совершенствованию уголовно-процессуального и административного законодательства Республики Казахстан и направить их в установленном порядке в Парламент и Правительство Республики Казахстан, приложение № 2.
7. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам законности, правопорядка и местного самоуправления (Мукужанов Е.М.).
Председатель
Х-й сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                                   Е.Мукужанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                             Ж.Турегельдинов
Приложение № 1
к решению Х-й сессии Алматинского
городского Маслихата II-го созыва
от 4 июля 2001 года
П Р О Г Р А М М А
первоочередных мер по стабилизации оперативной обстановки,
укреплению правопорядка, усилению борьбы с преступностью в
г.Алматы, материально-техническому, социальному и кадровому
обеспечению органов внутренних дел на 2001-2005г.г.
Алматы 2001г.
П А С П О Р Т   П Р О Г Р А М М Ы

1. Құқық тәртібі мен заңдылықтың жәй-күйін талдау
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті
3. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері
4. Күтілетін нәтиже
5. Шаралар:
5.1 Қылмысты ескерту және құқық тәртібін қорғау жөніндегі
алдын алу шаралары
5.2 Қылмыстылықпен күресті және құқық тәртібін қорғау жөніндегі
ұйымдық шаралар
5.3 Ұйымдық және кадрлық қамсыздандыру
5.4 Алматы қаласы ішкі істер органдарын материалдық-техникалық
қамсыздандыру, әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерін шешу.
1. Құқық қорғау мен заңдылықтың жәй-күйін талдау
Еліміздегі шиеленіскен әлеуметтік-экономикалық жағдайда қылмыспен күрес мәселесі қылмыстың алдын алу және жазадан құтылмау қағидасын қамсыздандыруға бағытталған түбегейлі шараларды қолдануды талап етеді.
Қылмыс Алматы қаласында тұрақсыздық факторларының біріне айналып, қоғамдық тәртіп сақтауға, қоғамдық қауіпсіздікке ықпалын тигізіп отыр.
Алматы қаласында 2000 жылы қылмыстықтың өсуінің барлық түрінің деңгейі 17,0 пайызды (14736-дан 17248 дейін) құрайды, ал қылмыстық іздеу жағынан 17,5 пайызға (13926-дан 16368 дейін).
Қылмыстық деңгейінің өсуі бөтеннің мүлкін ұрлаудың (+1375 немесе 27,3 пайыз) негізінен және есірткіге (+1031 немесе 30,0 пайызды) байланысты қылмыстардың анықталуынан болып отыр. Талдау қазіргі заманның қылмыстары күш көрсету және пайдакүнемдік бағытында көбірек жасалатынын көрсетіп отыр.
Жасалған қылмыстың негізгі бөлігін тонау мен ұрлау құрайды. Атыс қаруының заңсыз айналымы мен оны қолдана отырып жасалған қылмыс саны арта түсуде.
Еліміздегі экономиканың күрт түсуіне байланысты жұмыссыздықтың өсуі, әсіресе ауылдағы жұмыссыздық ауыл жастарының қалаға қарай ағылуының басты себебі болды, бірінші кезекте Алматы қаласына. Мұнда олар жұмыс таба алмағандықтан, тұрақты тұрағы жоқтықтан қылмыс жасауға бағытталған топтарға бірігеді.
Жылдан-жылға қылмыстың ұйымдасқан түрі сипат алуда. Ұйымдасқан қылмыс спирттік, ішімдік өнімдерді шығару, түрлі-түсті металл өнімдерін алып сату салаларында көрінуде.
Соңғы уақытта Алматы қаласында есірткімен айналысу қылмысы үлкен бағыт алуда. Тек 2000-жылдың ішінде ресми деректерден белгілі болған 623 адам есірткіні шектен тыс қолданғаны үшін қайтыс болған. ІІББ-ның жедел есебінде есірткімен ұсталынған 14000 астам адам тұр. Өткен жылы есірткіге байланысты 4464 қылмыстық іс қозғалған, заңсыз айналымнан 3 мың килограммнан астам есірткілік заттар алынған.
Қылмыстық ортаның мүдделері барған сайын осы саламен тоқайласуда. ТМД кеңестігіндегі шекаралардың ашықтығы мен елдердің географиялық орналасуының өзі халықаралық есірткі мафияларының Қазақстанға қызығушылығын тудырып отыр. Жақын шетелдерден (Қазақстан, Өзбекістан, Тәжікстан) Шу жазығынан контрабандалық жолдармен тасылынып жатқан есірткі заттар - өзекті мәселелердің бірі. Алматы қаласында аймақ аралық байланыстарымен едәуір материалдық ресурстарға ие Қазақстан аумағында, сондай-ақ одан тыс жерлерде есірткі тарату жолдарын қалыптастырудың қадамдарын жасап жатқан қылмыстық топтар бар. Жастар арасында медициналық емес есірткіні қолдану кең таралуда. Орта мектептер мен колледж жастарының арасында да есірткі қолдану үлкен мазасыздық тудырып отыр. Есірткілік заттарды дискотекаларда, түнгі клубтарда, казиноларда пайдалануда мәселені күрделендіріп отыр қалыптасқан жағдайларды талдау нақты шаралар қабылдауды, есірткіге және есірткі бизнесіне қарсы бірыңғай стратегиялық бағытқа негізделген күрес жүргізуді қажет етеді.
Терроризмге байланысты Орта Азия мен Ресей мемлекеттеріндегі оқиғалары да тұрақтылыққа елеулі қауіп төндіруде. Діни экстремизм мен терроризмді өздеріне қару еткен халықаралық қылмыстық ұйымдар тарапынан төнген қауіпте өсе түсуде.
Құқық бұзушылықтарға қарсы күрес жүргізудегі халықтың әлеуметтік беделділігі де күрт төмендеп кетті. Құқық қорғау органдарының халықпен бұрынырақта қалыптасқан тығыз байланыстары жоғалып кетті.
Құқық бұзушылықпен алдын алу шараларын қамтамасыз етудегі мемлекеттік органдар мен қоғамдық мекемелердің қызметі шашыраңқы және жүйесіз сипатта.
Балалардың едәуір бөлігі әлеуметтік-экономикалық жағдайдың төмен түсуіне байланысты өмірдегі және тәрбиедегі қолайсыз жағдайларды қалуда, қараусыз балалар көбейіп кеткен, жастарды жұмыспен қамтамасыз ету шешілмеген.

1. Анализ состояния правопорядка и законности;
2. Цели и задачи программы;
3. Необходимые ресурсы и источники финансирования;
4. Ожидаемый результат;
5. Мероприятия:
5.1.Профилактические мероприятия по предупреждению преступлений и
охране правопорядка;
5.2 Организационные мероприятия по усиление борьбы с преступностью и
охране правопорядка;
5.3. Организационное и кадровое обеспечение;
5.4. Материально-техническое обеспечение, решение социально-бытовых
вопросов органов внутренних дел города Алматы.
1. АНАЛИЗ СОСТОЯНИЯ ПРАВОПОРЯДКА И ЗАКОННОСТИ
В условиях обостренной социально-экономической ситуации в стране проблема борьбы с преступностью требует принятия радикальных мер, направленных на профилактику преступлений и обеспечение принципа неотвратимости наказания.
Преступность в городе Алматы продолжает оставаться серьезным дестабилизирующим фактором, влияющим на состояние общественного порядка и общественной безопасности.
В 2000 году в городе Алматы произошел рост преступности по всем линиям на 17,0% (с 14736 до 17248), по линии уголовного розыска на 17,5% (с 13926 до 16368).
Рост преступности в основном произошел за счет краж чужого имущества (+1375 или 27,3%) и выявляемости преступлений, связанных с наркоманией (+1031 или 30,0%).
Анализ показывает, что современная преступность характеризуется ярко выраженной корыстно-насильственной направленностью. Кражи и грабежи составляют основную часть совершенных преступлений. Увеличивается незаконный оборот огнестрельного оружия и количество преступлений, совершенных с его применением.
Кризисные явления в экономике страны, повышение уровня безработицы, особенно в сельской местности, стали одной из главных причин оттока сельской молодежи в города, в первую очередь в городе Алматы, где, не имея ни работы, ни определенного места жительства, они объединяются в группы криминальной направленности.
Преступность все больше приобретает организованный характер. Организованная преступность проявляется в сферах оборота спирта и алкогольной продукции, лома цветного металла и т.д.
В последнее время в городе Алматы наркоситуация набирает стремительные обороты. В 2000 году только по официальным данным умерло от передозировки наркотиков 623 человека. На оперативном учете в органах внутренних дел состоит более 14000 лиц, задержанных с наркотиками. В истекшем году возбуждено 4464 уголовных дел, изъято из незаконного оборота более 3 тысяч килограммов наркотических веществ.
Интересы преступной среды все более подтягиваются к данной сфере. Прозрачность границ на пространстве СНГ и географическое положение страны привлекают международную наркомафию к Казахстану. Особенно остро встала проблема контрабандного ввоза наркотиков из стран ближнего зарубежья (Кыргызстан, Узбекистан, Таджикистан) и Шуйской долины. В городе Алматы действуют преступные группировки, располагающие межрегиональными связями и значительными материальными ресурсами, предпринимающие активные шаги по налаживанию каналов сбыта наркотиков как на территории Казахстана, так и за его пределами. Широкое распространение получило немедицинское потребление наркотиков среди молодежи. Большую тревогу вызывает употребление наркотических препаратов учащимися средних школ, колледжей и студентами высших учебных заведений. Серьезную проблему создает употребление, распространение наркотических веществ на дискотеках, ночных клубах, казино. Анализ сложившейся ситуации требует принятия адекватных мер, основанных на единой стратегии в области борьбы с наркоманией и наркобизнесом.
Серьезную угрозу стабильности представляют события в государствах Центральной Азии и России, связанные с терроризмом. Возрастает угроза со стороны международных преступных организаций, взявших на вооружение религиозный экстремизм и терроризм.
Резко снизилась социальная активность населения в борьбе с правонарушениями. Практически утрачены ранее существовавшие многосторонние связи органов правопорядка и их сотрудничество с населением.
Деятельность органов государственной власти, общественных организаций в обеспечении социальной профилактики правонарушений носит разобщенный, бессистемный характер.
В результате кризисных явлений в социально-экономической сфере значительная часть детей находится в неблагоприятных условиях жизни и воспитания, растет детская безнадзорность, не решаются вопросы обеспечения занятости молодежи.

Қылмыстық жауапкершілікке тартылған кәмелетке толмағандардың 60 пайыздан астамы оқымайды не жұмыс түрімен қамтылмаған. Жауапкершілік жасқа толмай тұрып қылмыстық жазалынатын іс-әрекеттерді жасайтын балалар мен жасөспірімдердің қатары азаймай отыр, олардың 70 пайыздан астамы тұрмысы нашар жанұядан шыққандар.
Алматы қаласындағы кәмелетке толмаған жастардың саны - 316,461 мың адам - бұл бүкіл Қазақстан қалаларындағы кәмелетке толмаған жастардың 19 пайызы. Жасөспірімдердің соңғы жылдары жасаған қылмыстарын талдауы көрсетіп отырғандай кәмелетке толмағандардың қылмыс жасау бетбағысы төмендемей тұр.
Маңызды әлеуметтік мәселелер - маскүнемдік пен нашақорлық. Сонымен бірге алдын алу жұмысының деңгейі де өте төмен.
Маскүнемдер мен нашақорларды емдеу-оңалту мекемелері жетіспейді, салауатты өмір салтын мақсатты түрде насихаттау жұмыстары жоқ.
Қайта жасалынатын қылмыстардың саны төмендемей отыр, осы жылдың 4-айы ішінде осы түрдегі қылмыс саны 2,1 есеге көбейді.
Сонымен бірге бас бостандығынан айыру орындарынан босаған, тұрақты тұрағы жоқ азаматтарды әлеуметтік бейімдеу қанағаттанарлықсыз шешілуде.
Қылмысқа қарсы күресуде және алдын алу жұмыстарында әлі де болса ішкі істер басқармасының материалдық-техникалық базасы жетіспеушілігі қол байлау болуда.
Соңғы жылдары ішкі істер органдарының қызметкерлерінің әлеуметтік мәртебесі төмендеп кетті, олардың ақшалай қаражаты қызметтік жүктемесіне сәйкес келмейді. Білікті, іскер мамандар әлеуметтік қорғанышының нашарлығынан, коммерциялық мекемелерге ауысып кетті.
Ішкі істер органдарының жұмыстарына тиісті ақпараттық қолдаудың жоқтығы, сондай-ақ халықта жоғары құқықтық мәдениетті қалыптастыру бойынша белсенді қызметтің жүргізілмеуі көпшіліктің заңға және әділдікке деген сенімінің жоғалуына алып келді.
Қылмыспен тиімді күресуді жалғастыру үшін барлық мемлекеттік және жергілікті билік органдары мен басқармалардың күш-жігерін үйлестіруге негізделген және заңдылық пен құқық тәртібін қамтамасыз етудің сенімді жүйесін құруға бағытталған шаралар кешенін жүзеге асыру қажет. Алдын алу жұмыстарын күшейтіп, жұртшылықты қылмысты ауыздықтауға белсенділігін арттыру керек. Жұртшылықпен жұмысты негізінен төмендегі үш бағытта жүргізу тиімді болмақ: полицияның жұртшылықпен тікелей байланысын қолдау және дамыту; жергілікті бақылау жүйесін ұйымдастыру; полицияның басқа ұйымдармен өзара іс-әрекеті. Бұл жағдайда екі негізгі міндеттің орындалуына назар аудару қажет; халыққа жеке және мүліктік қауіпсіздігі бойынша кеңес беру; қылмыспен күресу үшін құрылған әртүрлі қоғамдық құрылымдарды ұйымдастыру және басшылық ету.

Более 60% несовершеннолетних, привлекаемых к уголовной ответственности, не учатся либо не обеспечены какими-либо видами занятости. Не снижается число детей и подростков, совершающих уголовно наказуемые деяния до достижения возраста наступления ответственности, более 70% из них проживает в неблагополучных семьях.
В городе Алматы количество несовершеннолетних составляет 316,461 тысяч человек - это 19% от общего числа несовершеннолетних, проживающих в городах Казахстана. Анализ подростковой преступности за последние годы показывает, что тенденция к росту преступлений, совершаемых несовершеннолетними, не снижается.
Серьезной социальной проблемой становятся пьянство и наркомания. Вместе с тем, крайне низок уровень профилактической работы. Не хватает лечебно-профилактических учреждений для лечения больных алкоголизмом и наркоманией, отсутствует целенаправленная работа по пропаганде здорового образа жизни.
Не снижается уровень рецидивной преступности, за 4 месяца текущего года рецидивная преступность возросла в 2,1 раза.
Однако вопросы социальной адаптации лиц, освобожденных из мест лишения свободы и не имеющих определенного места жительства, решаются неудовлетворительно.
Не способствует эффективной профилактической работе и наступательной борьбе с преступностью ряд факторов, связанных с недостаточной материально-технической базой органов внутренних дел.
В последние годы произошло заметное снижение социального статуса сотрудников органов внутренних дел, их денежное содержание перестало соответствовать нагрузке по службе. В результате отсутствия необходимой социальной защищенности произошел отток квалифицированных сотрудников в коммерческие структуры.
Отсутствие должной информационной поддержки органов внутренних дел, а также активной деятельности по формированию высокой правовой культуры населения приводит к появлению у граждан неверия в силу закона и справедливости власти.
Для продолжения эффективной борьбы с преступностью следует осуществить комплекс мероприятий, основанных на координации усилий всех государственных и местных органов власти и управления, и нацеленных на создание надежной системы обеспечения законности и правопорядка. Усилить профилактическую работу, активно привлекать общественность при профилактике преступлений. Вести работу с общественностью в основном в трех направлениях: поддержание и развитие прямых контактов полиции с общественностью; организация системы местного наблюдения; взаимодействие полиции с другими организациями. При этом обратить внимание на выполнение двух основных функций : консультирование населения по вопросам личной и имущественной безопасности; организация и руководство различными общественными формированиями, созданными для борьбы с преступностью.

2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті
Негізгі мақсаттары:
- заңдылық пен құқық тәртібін одан әрі нығайту. Қылмысқа қарсы күресте бірыңғай мемлекеттік саясатты жүргізу;
- қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті нығайту, бұл жұмысқа барлық мемлекет органдарын, қоғамдық құрылымдар мен тұрғындарды қамту, құқық бұзушылықтың алдын алу және қылмыстыққа қарсы күресте жергілікті атқару органдарының ролі мен жауапкершілігін арттыру;
- құқық бұзушылықтың әлеуметтік сақтандыру жүйесін құру;
- қылмысқа қарсы күрестің тиімділігін арттыру, оның ұйымдасқан түрлерімен және жемқорлықпен, есірткі қылмыстарымен, терроризм және діни экстремизммен қарсы күресті күшейту.
Негізгі міндеттері:
- қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде, құқық тәртібін сақтауда және қылмыспен қарсы күрес жүргізудегі жергілікті атқарушы органдардың ролін арттыру.
- құқық бұзушылықтан белгілі мақсатқа бағытталған сақтандыру, соның ішінде кәмелетке толмағандар мен жастар арасында, бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдар мен тұрғылықты жері жоқ адамдарды;
- бас бос бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдар мен тұрғылықты жері жоқ адамдарды әлеуметтік ақтауды жүзеге асыру;
- ұйымдасқан қылмыспен, есірткі бизнесімен, жемқорлықпен күресті одан әрі нығайту, терроризмге қарсы әрекет етудің, заңсыз көші-қон, діни және саяси экстремизмнің таралуына қарсы әрекеттердің сенімді жүйесін құру;
- ішкі істер органдар қызметін техникалық қайта жарақтау мен ақпараттық қамсыздандыруды жүзеге асыру;
- ішкі істер органдарының қызметін қылмыспен күрестің негізгі бағыттарына жұмылдыру;
- ішкі істер органдарын олардың қызмет саласындағы жүргізген саясатына ақпараттық қолдау көрсету және халықтың сенімін қалыптастыру, қылмыстыққа қарсы күреске азаматтардың мүдделілігін көтеру;
- құқық қорғау органдарының беделін көтеру, халықтың құқық қорғау
органдарына сенімін арттыру;
- құқық қорғау органдарындағы тәртіп пен заңдылықты нығайту;
- ішкі істер органдарын кадрмен қамтамасыз ету, қызметкерлердің
біліктілігі мен іскерлігін арттыру, әлеуметтік-тұрмыстық және қаражат
жағдайларын жақсарту.
3. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көзі
Бағдарламаны қаржыландыру мемлекеттік бюджетте көрсетілген қаражат
шегінде жүзеге асырылады. Ұйымдар мен халықтың демеушілік көмегін тарту
көзделіп отыр.
Бюджет қаражатының көлемі жыл сайын нақтыланып отырады.
4. Күтілетін нәтиже
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде:
- барлық қылмыстың ахуалы жақсарады, қылмысқа қарсы күрес күшейеді,
ауыр қылмыстың төмендеу бетбағыты пайда болады, қылмысты ашудың деңгейі
жоғарлайды;
- қаладағы қоғамдық тәртіптің жағдайы жақсарады;
- құқық бұзушылықтың әлеуметтік алдын алу жүйесінің негізі құрылып;
- құқық бұзушылық әрекеттерге бейім азаматтарды бақылау күшейеді;
- халықтың құқықтық сана-сезім деңгейі көтеріліп, мемлекет пен ішкі
істер органдарына деген сенімі артады;
- халықтың қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысуы
жақсарады.
Жедел ахуалды тұрақтандыру, құқық тәртібін нығайту,
Алматы қаласындағы қылмыспен күресті күшейту, ішкі істер органдарын
материалды-техникалық, әлеуметтік және кадрмен қамтамасыз етудегі

2. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ ПРОГРАММЫ
Основные цели:
- дальнейшее укрепление законности и правопорядка. Проведение единой государственной политики в области борьбы с преступностью;
- укрепление общественного порядка и общественной безопасности, вовлечение в эту деятельность всех государственных органов, общественных формирований и населения, повышение роли и ответственности местных исполнительных органов в профилактике правонарушений и борьбе с преступностью;
- формирование системы социальной профилактики правонарушений;
- повышение эффективности борьбы с преступностью, усиление борьбы с ее организованными формами и коррупцией, наркопреступностью, проявлениями терроризма и религиозного экстремизма.
Основные задачи:
- повышение роли местных исполнительных органов в обеспечении общественной безопасности, правопорядка и борьбе с преступностью;
- осуществление целенаправленной социальной профилактики правонарушений, в т.ч. среди несовершеннолетних и молодежи, лиц освобожденных из мест лишения свободы и лиц, не имеющих места жительства;
- социальной реабилитации освобожденных из мест лишения свободы и лиц, не имеющих места жительства;
- дальнейшее укрепление борьбы с организованной преступностью, наркобизнесом, коррупцией, создание надежной системы противодействия терроризму, незаконной миграции, распространению религиозного и политического экстремизма;
- осуществление технического перевооружения и информационного обеспечения деятельности органов внутренних дел;
- сосредоточения деятельности правоохранительных органов на приоритетных направлениях борьбы с преступностью;
- информационная поддержка и формирование доверия у населения к проводимой политике в сфере деятельности органов внутренних дел, повышение заинтересованности граждан в борьбе с преступностью;
- поднять имидж правоохранительных органов, повышение доверия
населения к правоохранительным органам;
- укрепление дисциплины и законности в правоохранительных органах;
- кадровое обеспечение органов внутренних дел, повышение квалификации
и профессионализма их сотрудников, улучшение социально-бытовых условий и
денежного содержания.
3. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ И ИСТОЧНИКИ ФИНАНСИРОВАНИЯ
Финансирование программы будет осуществляться в пределах средств,
предусмотренных в местном бюджете. Предполагается привлечение спонсорской
помощи организаций и населения.
Объемы бюджетного финансирования будут уточняться ежегодно.
4. ОЖИДАЕМЫЙ РЕЗУЛЬТАТ
В результате осуществления Программы:
- произойдет улучшение криминальной ситуации в целом, усилится борьба
с преступностью, наметится тенденция снижения тяжких преступлений,
повысится раскрываемость преступлений;
- улучшится состояние общественного порядка в городе;
- будет заложена основа для создания системы социальной профилактики
правонарушений, усилится контроль за гражданами, склонными к
противоправной деятельности;
- повысится уровень правосознания населения, его доверия к
государству и органам внутренних дел;
- улучшится участие населения в обеспечении общественного порядка и
безопасности.
5. М Е Р О П Р И Я Т И Я
по реализации Программы первоочередных мер по стабилизации
оперативной обстановки, укреплению  правопорядка, усилению
борьбы с преступностью в городе Алматы,
материально-техническому, социальному и кадровому

2001-2005 жж. арналған бағдарламаны жүзеге асыру бойынша бірінші
кезектегі
Ш а р а л а р
5.1. Қылмысты ескерту күресті және құқық тәртібін қорғау жөніндегі
алдын алу шаралары
---------------------------------------------------------------------------
5.1.1. 2001-2005 жылдарға арналған  !Қала әкімшілігі,  ! 2001 жылдың
"Досуг" кәмелетке толмағандар мен   !білім басқармасы, ! 3 тоқсаны
жастар үшін жалпы қалалық           !ІІББ              !
мәдени-тәрбиелік шараларының кешенді!                  !
жоспарын жасау. Мұнда алдын алу     !                  !
сипатындағы кешенді шаралар         !                  !
қарастырылсын.                      !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.2. Балаларға арналған           !Білім департаменті! 2001 ж.
"Балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз!ІІББ              ! 4 тоқсаны
ету", ата-аналармен, мұғалімдерге   !                  !
жеке буклет ретінде кеңес -         !                  !
ұсыныстарды жасау.                  !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.3. Аулалық балалар клубтарын    !Қалалық, аудандық ! 2002 ж.
қайта жандандыру мәселесін шешу.    !әкімшіліктер      !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.4. Жастарды полицияның және     !Қалалық әкімшілік ! Ұдайы
басқада құқық қорғау органдарының,  !                  !
әскердің тегін спорттық секцияларына!                  !
тарту.                              !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.5. Әрбір ауданда соғыс, еңбек,  !Қалалық, аудандық ! 2002 ж.
құқық қорғау органдары              !әкімшіліктер      !
интернационалист-жауынгерлер        !                  !
ардагерлерінің және ПИК өкілдерінің !                  !
қатысуымен қоғамдық ұйым            !                  !
мәртебесімен "Патриот" атты         !                  !
жастармен, кәмелетке толмаған       !                  !
балалармен жұмыс істейтін клубтар   !                  !
ұйымдастыру.                        !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.6. Компьютерлік ойындар мен     !Қалалық әкімшілік ! 2001 ж.
ойын автоматтар салондарының жұмыс  !                  !
жағдайы мен тәртібі туралы ережені  !                  !
жасау. Кәмелетке толмағандардың     !                  !
кешкілік уақыттардағы кіру уақытын  !                  !
шектеуді қарастыру (жазғы уақыт     !                  !
22.00 сағ. дейін, қыста 20.00 сағ.  !                  !
дейін).                             !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.7. Жоғарғы оқу және арнайы орта !Прокуратура, ІІББ,! 2001-2002 ж.
оқу орындарында "Тәрбие және жастар !Білім департаменті! 1 тоқсаны
арасындағы қоғамға қарсы қылықтардың!                  !
алдын алу" атты тақырыппен семинар  !                  !
өткізу.                             !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.8. "Көршінің қырағылығы" атты   !Қалалық әкімшілік ! 2001 ж.
қозғалыс ұйымдастыру.               !аудан әкімдері,   ! 1 тоқсаны
!ПИК               !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.9. Құқық қорғау органдары мен   !Аудан әкімдері,   ! 2001 ж.
әскер зейнеткерлерінің, аула        !ПИК, ІІББ         ! 4 тоқсаны
жұмысшыларының, ПИК мүшелері және   !                  !
еріктілер қатарынан жұмыс күндері   !                  !
азаматтардың пәтерлерін бақылау     !                  !
үшін жекеменшік пәтер иелерінің     !                  !
кооперативінің жанынан "Қадағалау"  !                  !
атты аула тобын құру.               !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.10. Жеке және мүліктік          !ІІББ              ! 2001 ж.
қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қиын- !                  ! 3 тоқсаны
қыстау жағдайлар кезінде азаматтарды!                  !
кепілдікке алу немесе ұрлау және    !                  !
т.б. орын алған сәтте азаматтарды   !                  !
осындай шұғыл жағдайларда өзін-өзі  !                  !
дұрыс ұстай білуге үйрету үшін      !                  !
тәжірибелі полиция қызметкерлерінен !                  !
ақыл-кеңес беретін консультациялық  !                  !
кеңес құру.                         !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.11. Такси, жеке және қоғамдық   !ІІББ              ! Ұдайы
көлік жүргізушілерін қылмыстың      !                  !
алдын алу үшін, қылмысқа қатысы бар !                  !
күдікті адамдар туралы хабарлар беру!                  !
жұмыстарына тартып, қылмысты ашуда  !                  !
септілік тигізген ақпараты үшін     !                  !
сыйақы белгілеу.                    !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.12. Жетім балаларды, бас        !Қалалық әкімшілік ! 2002 ж.
бостандығынан айырған жерлерден     !                  ! 1 тоқсаны
босатылып келген азаматтарға, жасы  !                  !
18-ден асқан, жұмысы нақты тұрағы   !                  !
жоқ жастарға әлеуметтік, жұмысқа    !                  !
тұруына көмек беру мақсатында       !                  !
кәсіпкерлердің ассоциациясын құру.  !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.13.  Алматыда бас бостандығынан !Қалалық әкімшілік ! 2002 ж.
айырған жерлерден босатылып         !еңбек және        !
келгендер және қоғаммен әлеуметтік  !жұмыспен          !
пайдалы байланыстарын жоғалтқан     !қамтамасыз ету    !
адамдар үшін әлеуметтік бейімдеу    !басқармасы        !
орталығын ашу туралы мәселені шешу. !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.14. Құқық бұзуға бейімі бар     !ІІББ, білім       ! 2002 ж.
адамдарды, нашақорларды,            !департаменті,     ! 1 тоқсаны
маскүнемдерді, баспанасыздарды,     !еңбек және        !
қаңғыбастарды және жағдайы дұрыс    !жұмыспен          !
қалыптаспаған жанұядан шыққан       !қамтамасыз ету    !
балаларды әлеуметтік оңалту жүйесін !департаменті,     !
құру.                               !денсаулық сақтау  !
!департаменті.     !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.15.  Мектеп дезадаптациясын     !Білім департаменті! 2002 ж.
түзету, алдын алу, балаларды        !еңбек және        ! 3 тоқсаны
әлеуметтік бейімдеу, сауықтыру      !жұмыспен          !
мәселелері бойынша ұйымдық-         !қамтамасыз ету    !
әдістемелік орталық құру.           !департаменті,     !
!денсаулық сақтау  !
!департаменті      !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.16. Бас бостандығынан айырылған !Қалалық әкімшілік,! 2002 ж.
жерлерден және ішкі істер           !еңбек және        ! 1 тоқсаны
органдарының қабылдап тарату        !жұмыспен          !
орындарынан босатылып келген        !қамтамасыз ету    !
азаматтарды жұмысқа орналастыру үшін!басқармасы        !
квота белгілеу бойынша базалық      !                  !
кәсіпорындарымен жұмысты жалғастыру.!                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.17. Құқық тәртібін және құқық   !Қалалық және      ! 2002 ж.
қорғау шараларының мән-жайы туралы  !аудандық          !
қоғамдық пікірді жүйелі түрде       !әкімшіліктер      !
зерттеу үшін қала әкім аппаратының  !                  !
және аудан әкімдерінің жанында      !                  !
әлеуметтік топтар құрып, оған       !                  !
тәжірибелі, практикасы бар құқық    !                  !
қорғау органдарының                 !                  !
қызметкерлерінің, мұғалімдердің,    !                  !
психологтардың, экономистерінің,    !                  !
қоғам қайраткерлерінің қатысуын     !                  !
ұйымдастыру.                        !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.18. Кәсіпорын және мекеме       !Қалалық және      !2001 - 2002 жж.
қызметкерлерінен ЖОО студенттерінен !аудандық          !
құрылған қаланың қоғамдық           !әкімшіліктер      !
құрылымдарды ұйымдастыру (қайта     !                  !
жандандыру) бойынша кешенді         !                  !
шараларды жүзеге асыру бойынша      !                  !
жұмыстарды жалғастыру.              !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.19. Ерекше күзетілетін          !Прокуратура, ІІББ ! 2001 ж.
объектілерде төтенше жағдайлардың   !                  !
алдын алу немесе болдырмау          !                  !
мақсатында, осы объектілердің       !                  !
техникалық жабдықталу және          !                  !
күзетілу жағдайларын зерттеу. Осы   !                  !
объектілерді сенімді күзету және    !                  !
қызмет етушілердің қауіпсіздігін    !                  !
қамтамасыз ету, кемшіліктерді жою   !                  !
шараларын қабылдау.                 !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.20. Алматы қаласындағы кредит-  !ІІББ              ! 2001 ж.
банкілік саласындағы ұйымдарға құқық!                  ! 4 тоқсаны
қорғау органдарына материалдық-     !                  !
техникалық көмек беру жөнінде ұсыныс!                  !
жасау.                              !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.21.  Маскүнемдер мен            !Қалалық әкімшілік,! 2001-2002 жж.
нашақорларды емдейтін қалалық       !денсаулық сақтау  !
наркологиялық бөлімшелерді          !басқармасы,       !
материалдық-техникалық тұрғыдан     !қаражат басқармасы!
нығайту және қосымша қаржымен       !                  !
қамтамасыз ету мәселесін шешу.      !                  !
Осы категорияға жататын             !                  !
жасөспірімдер мен балаларға         !                  !
арналған стационарлық бөлімшелер    !                  !
ашу.                                !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.22. Кәмелетке толмағандардың    !Прокуратура, ІІББ ! 2002 ж.
қылмыс жасаулары себебі мен жағдайын!                  ! 4 тоқсаны
зерттеу.                            !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.23. Экологиялық қылмыстарды     !Прокуратура, ІІББ ! 2003 ж.
жасаудың себептері мен жағдайларын  !                  ! 4  тоқсаны
зерттеу.                            !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.24. Маскүнемдікпен,             !Қалалық әкімшілік,! 2001-2005 жж.
нашақорлықпен күрес және жол        !ІІББ              !
қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз  !                  !
ету мәселелері бойынша баспа        !                  !
басылымдарын, плакаттарды,          !                  !
брошюралар мен басқа да үгіт        !                  !
насихат материалдарын шығаруды      !                  !
кеңейту және оларды жастар арасында !                  !
ақысыз таратуды ұйымдастыру.        !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.25. Жанұядағы жанжалды,         !Қалалық әкімшілік,! 2002 ж.
көршілер арасындағы ұрыс-керісті    !Әділет басқармасы ! 1 тоқсаны
шешумен және басқару органдары мен  !                  !
іс жүргізу кезінде жағдайы төмен    !                  !
жанұяларға көмек берумен айналысатын!                  !
"Азаматтарды қорғау тобы" қоғамдық  !                  !
ұйым құру.                          !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.1.26. Ғалымдардың, құқық қорғау   ! "Алматы ақшамы"  ! 2001 ж.
органдары қызметкерлерінің назар    !"Вечерний Алматы" ! 3 тоқсаны
аударылатын ұсыныстарын басылымдарға! газеттері        !
басып шығару үшін "Енгізілу үшін    !                  !
ұсынылады" атты рубрика ашу, оны    !                  !
міндетті түрде құқық қорғау         !                  !
органдарының үйлестіру кеңесінде    !                  !
талқылау.                           !                  !
---------------------------------------------------------------------------

обеспечению органов внутренних дел на 2001-2005г.г.
5.1. ПРОФИЛАКТИЧЕСКИЕ МЕРОПРИЯТИЯ
ПО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЮ ПРЕСТУПЛЕНИЙ И ОХРАНЕ ПРАВОПОРЯДКА
___________________________________________________________________________
№    !     Наименований мероприятий              !  исполнители  ! Срок
п/п  !                                           !               !
_____!___________________________________________!_______________!_________
5.1.1. Разработать на период 2001-2005 г.г.       Акимат города,  3 квартал
комплексный план общегородских культурно-  департамент     2001г.
воспитательных мероприятий для             образования,
несовершеннолетних и молодежи "Досуг".     ГУВД
Предусмотреть в нем комплекс мер
профилактического характера.
5.1.2  Разработать рекомендации "Обеспечение      ГУВД,           4 квартал
безопасности детей" в виде буклетов для    департамент     2001 год
детей, отдельно родителям и учителям.      образования
5.1.3  Решить вопрос о воссоздании детских        Акимат города,  2002 год
дворовых клубов.                           акиматы районов
5.1.4  Вовлечение молодежи в бесплатные           Акимат города   Постоянно
спортивные секции, в т.ч.
правоохранительных органов и армии.
5.1.5  Организовать в каждом районе клубы         Акимат города,  2002 г.
"Патриот" с привлечением ветеранов войны,  акиматы районов
правоохранительных органов, труда,
воинов-интернационалистов и представителей
КСК к работе с молодежью,
несовершеннолетними, придав этим клубам
статус самодеятельной общественной
организации.
5.1.6  Разработать положение о порядке и условиях Акимат города   2001г.
функционирования салонов компьютерных игр
и игровых автоматов. Предусмотреть
ограничение доступа несовершеннолетних в
вечернее время (в летний период до 22.00ч.,
в зимний период до 20.00ч.).
5.1.7  Провести семинар на тему "Воспитание и     Прокуратура,    1 квартал
профилактика антиобщественных проявлений   ГУВД,           2002-
среди молодежи" для среднеспециальных и    департамент     2003г.г.
высших учебных заведений.                  образования
5.1.8  Организовать движение под названием        Акимат города   3 квартал
"Соседский присмотр".                      акимы районов,  2001 год
КСК
5.1.9  Организовать при кооперативах              Акимы районов,  4 квартал
собственников квартир дворовые группы      КСК, ГУВД       2001 год
"Наблюдение" из числа пенсионеров
правоохранительных органов и армии,
пенсионеров, дворовых рабочих, членов
КСК, добровольцев для наблюдения и
охраны квартир граждан в будние дни
5.1.10 Образовать консультативный совет из числа  ГУВД            3 квартал
опытных работников полиции по консультации                 2001 год
населения по вопросам личной и имущественной
безопасности, обучение граждан безопасному
поведению при возникновении критических
ситуаций в заложниках, при похищении и др.
5.1.11 Практиковать вовлечение водителей такси,   ГУВД            Постоянно
частного и общественного транспорта в
работу по профилактике преступлений для
сообщения о подозрительных лицах с
установлением вознаграждении за информацию
способствовавшую раскрытию преступления
5.1.12 Создать ассоциацию предпринимателей по     Акимат города   1 квартал
оказанию социальной помощи, в                              2002г.
трудоустройстве сирот и лиц отбывших
наказание, а также лиц старше 18 лет
оказавшихся без определенного места
жительства и занятий.
5.1.13 Решить вопрос об открытии в Алматы         Акимат города,  2002г.
центра социальной адаптации лиц,           департамент
освободившихся из мест лишения свободы и   труда, занятости
утративших социально-полезные связи с      и социальной
обществом.                                 защиты
5.1.14 Создать систему социальной профилактики    ГУВД,           1 квартал
лиц, склонных к совершению правонарушений, департамент     2002г.
алкоголиков, наркоманов, бездомных,        образования,
бродяг, детей из неблагополучных семей и   департамент
иных.                                      труда, занятости и
социальной защиты,
департамент
здравоохранения
5.1.15 Создать организационно-методический центр  Департамент     3 квартал
по проблемам профилактики и коррекции      образования,    2002г.
школьной дезадаптации, социальной          департамент
адаптации и реабилитации детей.            труда, занятости
и социальной
защиты, департамент
здравоохранения
5.1.16 Продолжить работу с базовыми предприятиями Акимат города,  1 квартал
по установлению квот для трудоустройства   департамент     2002г.
лиц, освободившихся из мест лишения        труда, занятости
свободы и приемников-распределителей       и социальной
органов внутренних дел.                    защиты
5.1.17 Создать при аппарате акима города, акимов  Акиматы города, 2002 г.
районов социологические группы на          акиматы районов
общественных началах для систематического
изучения общественного мнения о состоянии
правопорядка и правоохранительной
деятельности в городе (районах). К участию
в деятельности групп привлечь практических
работников правоохранительных органов,
педагогов, психологов, экономистов и
представителей общественности.
5.1.18 Продолжить работу по осуществлению         Акимат города,  2001-
комплекса мер по организации (воссозданию) акиматы районов 2002г.г.
общественных формирований города из числа
работников предприятий и учреждений,
студентов ВУЗов.
5.1.19 С целью недопущения чрезвычайных           Прокуратура,    2001г.
происшествий на особо охраняемых объектах, ГУВД
изучить состояние охраны и технической
укрепленности этих объектов. Принять меры
по устранению имеющихся недостатков,
обеспечению надежной охраны этих объектов и
безопасности обслуживающего персонала.
5.1.20 Обратиться с предложением в адрес          ГУВД            4 квартал
организаций кредитно-банковской сферы,                     2001г.
размещенных в городе Алматы с вопросом
оказания материально-технической помощи
правоохранительным органам
5.1.21 Решить вопрос о дополнительном             Акимат города,  2001-
финансировании и материально-техническом   департамент     2002г.г.
укреплении городских наркологических       здравоохранения,
отделений для лечения хронических          финансовое
алкоголиков и наркоманов. Открыть          управление
стационарное отделение для детей и
подростков данной категории.
5.1.22 Изучить причины и условия совершения       Прокуратура,    4 квартал
преступлений несовершеннолетними.          ГУВД            2002 г.
5.1.23 Изучить причины и условия совершения       Прокуратура,    4 квартал
экологических преступлений.                ГУВД            2003 г.
5.1.24 Расширить выпуск печатных изданий,         Акимат города,  2001-
плакатов, брошюр и других                  ГУВД            2005г.г.
агитационно-пропагандистских материалов
по вопросам борьбы с пьянством,
алкоголизмом, наркоманией и обеспечению
безопасности дорожного движения и
организовать их бесплатное распространение
среди молодежи.
5.1.25 Создать общественный орган "Группа защиты  Акимат города   1 квартал
граждан", занимающийся урегулированием     управление      2002г.
семейных конфликтов, разногласий между     юстиции
соседями и по оказанию помощи малоимущим
гражданам при ведении дел с органами
управления.
5.1.26 Открыть рубрику "Предлагается для          Газеты          3 квартал
внедрения" для публикации заслуживающих    "Алматы Акшамы", 2001г.
внимания предложений ученых, работников    "Вечерний Алматы"
правоохранительных органов с практическими
рекомендациями, с обязательным последующим
обсуждением на координационном совете
правоохранительных органов.

5.3 Ұйымдық және кадрлық қамсыздандыру.
---------------------------------------------------------------------------
5.3.1. Қызметкерлер және олардың    !Қалалық әкімшілік ! 2001-2005 жж.
отбасы мүшелері үшін ведомстволық   !                  !
сауықтыру орындарына жеңілдіктермен !                  !
жолдамалар беруді қарастыру.        !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.3.2. ІІО қызметкерлері үшін       !Қалалық әкімшілік ! 2001-2005 жж.
"Тұрғын үй сертификаттарын"         !Тиісті жылдың     !
белгілеу туралы мәселені қарау.     !бюджетін          !
!қалыптастыру      !
!кезінде           !
---------------------------------------------------------------------------
5.3.3 Қызметкерлердің               !Қалалық әкімшілік ! 2001-2005 жж.
жауапкершілігін арттыру, тәртіпті   !                  !
күшейту және қызметтік              !                  !
міндеттемелерді орындау кезінде     !                  !
заңдылықты бұзуды болдырмау         !                  !
мақсатында жеке құрамды             !                  !
аттестациялауды жалғастыру. Осы     !                  !
жұмысты жүргізу кезінде формализмге,!                  !
қате пікірге, қызметкердің қасиетін !                  !
асыра мақтауға, мінездеме           !                  !
мәліметтерінің жасандылығына        !                  !
жол бермеу. Аттестацияның           !                  !
қорытындысы бойынша өз лауазымына   !                  !
сәйкес келмейтін және тәртіп бұзатын!                  !
қызметкерлерді лауазымынан босатып  !                  !
аттестациялық тәртіппен қызметке    !                  !
лайықсыздығы бойынша ішкі істер     !                  !
органынан шығарып жіберу.           !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.3.4 Полиция қызметінде құқықтық   !ІІББ              ! Ұдайы
мәдениетті қалыптастыру жұмыстарын  !                  !
жалғастыру.                         !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.3.5. Жүйелі түрде резервтегі      !ІІББ              ! Ұдайы
кадрларды жоғарлатуды қарау.        !                  !
Жоғарлату резервіне келешегі бар    !                  !
кәсіби сауатты, ұйымдастыру         !                  !
қабілеті бар қызметкерлерді қосу.   !                  !
Жоғарлатуға берілген резервтегі     !                  !
кадрларды жасалынып, бекітілген     !                  !
жоспарларға сәйкес оқумен           !                  !
қамтамасыз ету.                     !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.3.6. Кадрлер дайындау жүйесін     !Қалалық әкімшілік,! 2002 ж.
жетілдіру барысында Алматы          !ІІББ              !
қаласында заманға сәйкес соңғы      !                  !
ғылыми техникамен жарықтандырылған, !                  !
тренажерлармен қамтамасыз етілген,  !                  !
шынайы қылмыстық ахуалға жақын      !                  !
жағдайларда сабақ өткізуге арналған !                  !
оқу полигонын құру мәселесін        !                  !
қарастыру.                          !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.3.7. ІІББ бөлімшелерінің          !Қалалық әкімшілік,! 2001-2005 жж.
қызметкерлерінің санын кезең        !ІІББ. Тиісті      !
бойынша көбейту.                    !жылдың бюджетін   !
!қалыптастыру      !
!кезінде.          !
---------------------------------------------------------------------------
5.4 Алматы қаласы ішкі істер органдарын
материалдық-техникалық қамсыздандыру,
әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерін шешу.
---------------------------------------------------------------------------
5.4.1. Заңнамаға сәйкес құқық қорғау!Аудан             ! 2001-2005 жж.
органдарының қызметкерлерінің тұрғын!әкімшіліктері     !
үй және саяжай құрылысы үшін жер    !                  !
учаскелерін беру туралы арыздарын   !                  !
барынша қанағаттандыру.             !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.4.2 ІІО қызметкерлерінің балаларын!Қалалық әкімшілік,! 2001-2005 жж.
жеңілдіктермен мектепке дейінгі     !білім             !
балалар мекемелеріне орналастыру    !департаменті      !
туралы сұрауларын қамтамасыз ету.   !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.4.3 Қазақстан Республикасында     !Қалалық әкімшілік.! 2002 ж.
қылмысқа қарсы күрестің 2000-2002   !Тиісті жылдың     !
жж. арналған Бағдарламасын жүзеге   !бюджетін          !
асыру мақсатында (33 тармақ)        !қалыптастыру      !
жол қозғалысын реттеудің техникалық !кезінде.          !
құралдарын жаңартуға жыл сайын      !                  !
қаржы бөлуді қарастыру.             !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.4.4. Алматы ІІББ-на автокөлік     !Қалалық әкімшілік.!
сатып алу үшін кезеңмен қаржы бөлу. !Тиісті жылдың     !
!бюджетін          !
!қалыптастыру      !
!кезінде.          !
---------------------------------------------------------------------------
5.4.5. ІІББ барлық патрульдік       !Қалалық әкімшілік.!
автокөліктерін кезеңмен борттық     !ІІББ, тиісті      !
компьютерлермен жабдықтау           !жылдың бюджетін   !
мүмкіндігін іздестіру:              !қалыптастыру      !
1 кезең - жол полициясын;           !кезінде.          ! 2002 ж.
2 кезең - патрульдік полицияны;     !                  ! 2003 ж.
3 кезең - қалған қызметтерді.       !                  ! 2004 ж.
---------------------------------------------------------------------------
5.4.6. ІІББ үшін қазіргі заманға    !Қалалық әкімшілік.! 2001-2005 жж.
сай арнайы, компьютерлік техника    !Тиісті жылдың     !
сатып алуды қамтамасыз ету.         !бюджетін          !
Компьютерлік техника, пейджерлер,   !қалыптастыру      !
Ксерокстер, сканерлер,              !кезінде.          !
радиостанциялар, факстер,           !                  !
электромегофондар ұстап жүретін     !                  !
радиостанцияларға транкингті типті, !                  !
конвенцивті типті аккумуляторлық    !                  !
батареялар.                         !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.4.7  Әуеден бақылау үшін тік ұшақ !Қалалық әкімшілік.! 2001-2002 ж.
алу.                                !                  !
---------------------------------------------------------------------------
5.4.8. ІІББ жеке құрамын, жергілікті!Қалалық әкімшілік.! 2002 ж.
бюджет есебінен ұсталатын құрылымдық!                  !
бөлімшелерін нысанды киім - кешекпен!                  !
қамтамасыз ету.                     !                  !
---------------------------------------------------------------------------
Алматы қ. ІІББ  -  Алматы қаласы Ішкі істер бас басқармасы
УПИ   -   учаскелік полиция инспекторы
ЕМПО - Ерекше мақсаттағы полиция отряды
ІІО  - Ішкі істер органдары
КІБ - кәмелетке толмағандар істері бойынша бөлімше
ЖПБ - жол полициясы басқармасы
ЖПБ ТЕБ - жол полициясы басқармасы тіркеу-емтихан бөлімі
ЖКО - жол-көлік оқиғасы
ПИК - пәтер иелері кооперативтері.
ІІ сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты Х сессиясының
төрағасы
ІІ сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты Х-сессиясының

5.3 ОРГАНИЗАЦИОННОЕ И КАДРОВОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
5.3.1  Предусмотреть выделение мест и путевок в   Акимат города   2001-
ведомственные оздоровительные учреждения                   2005г.г.
для сотрудников ОВД и членов их семей на
льготных условиях.
5.3.2  Рассмотреть вопрос об учреждении "Жилищных Акимат города.  2001-
сертификатов" для сотрудников ОВД.         При             2005г.г.
формировании
бюджета на
соответствующий
год
5.3.3  В целях повышения ответственности          ГУВД            Постоянно
сотрудников, укрепления дисциплины и
недопущения нарушений законности при
исполнении служебных обязанностей
продолжить аттестацию личного состава.
Исключить в этой работе формализм,
предвзятость, приукрашивание качеств
сотрудников, обезличенность
характеризующих данных. По результатам
аттестации, сотрудников, не соответствующих
занимаемым должностям и нарушающих
дисциплину освобождать от занимаемых
должностей вплоть до увольнения из органов
внутренних дел по служебному несоответствию
в аттестационном порядке.
5.3.4  Продолжить работу над формированием        ГУВД            Постоянно
правовой культуры в деятельности полиции.
5.3.5  Систематически пересматривать резерв       ГУВД            Постоянно
кадров на выдвижение. Включать в резерв
выдвижения наиболее перспективных,
профессионально грамотных сотрудников,
обладающих организаторскими способностями.
Обеспечить обучение резерва кадров на
выдвижение в соответствии с разработанными
и утвержденными планами.
5.3.6  В целях последовательного                  Акимат города,  2002 г.
совершенствования системы подготовки       ГУВД
кадров рассмотреть вопрос о создании в
городе Алматы современного учебного
полигона, оснащенного последними
достижениями науки и техники, тренажерами
для проведения занятий в условиях,
приближенных к реальным криминальным
ситуациям.
5.3.7  Предусмотреть поэтапное увеличение штатной Акимат города,  2001-
численности сотрудников подразделений      ГУВД. При       2005г.г.
ГУВД.                                      формировании
бюджета на
соответствующий
год.
5.4.1  Согласно законодательству незамедлительно  Акиматы         2001-
решать вопросы обеспечения жильем и        районов         2002г.г.
земельными участками сотрудников
правоохранительных органов для
индивидуального, дачного строительства.
5.4.2  Обеспечить запросы сотрудников ОВД,        Акимат города,  2001-
нуждающихся в определении своих детей в    департамент     2005г.г.
детские дошкольные учреждения на льготных  образования
условиях.
5.4.3  В целях реализации Программы борьбы с      Акимат города.  2002г.
преступностью в Республике Казахстан на    При формировании
2000-2002г.г. (п.33), предусмотреть на     бюджета на
восстановление технических средств         соответствующий
регулирования дорожного движения ежегодное год
финансирование.
5.4.4  Поэтапно выделить ГУВД города Алматы       Акимат города.  2001-
средства на приобретение автотранспорта.   При             2005г.г.
формировании
бюджета на
соответствующий
год
5.4.5  Изыскать возможности для поэтапного        Акимат города,
оснащения всех патрульных автомашин ГУВД   ГУВД. При
бортовыми компьютерами:                    формировании
1 этап - дорожной полиции;                 бюджета на      2003г.
2 этап - патрульной полиции;               соответствующий 2004г.
3 этап - остальные службы.                 год             2005г.
5.4.6  Обеспечить приобретение для ГУВД           Акимат города.  2001-
современных средств специальной,           При             2005г.г.
оперативной и компьютерной  техники.       формировании
Компьютерной техники, пейджеров,           бюджета на
ксероксов, сканеров, радиостанций,         соответствующий
факсов, электромегафонов, Аккумуляторных   год
батарей к носимым радиостанциям
транкингового типа, аккумуляторных батареи
к носимым радиостанциям конвенциального типа.
5.4.7  Приобретение вертолета для воздушного      Акимат города   2001-
патрулирования.                                            2002г.
5.4.8  Обеспечить форменным обмундированием       Акимат города   2002г.
личный состав структурных подразделений
ГУВД содержащихся за счет местного бюджета.
__________________________________________________________________________
ГУВД г.Алматы -  Главное управление внутренних дел города Алматы
УИП  -           участковый инспектор полиции
ОПОН  -          отряд полиции особого назначения
ОВД  -           органы внутренних дел
ПДН  -           подразделения по делам несовершеннолетних
УДП  -           управление дорожной полиции
РЭО УДП  -       регистрационно-экзаменационный отдел управления дорожной
полиции
ДТП  -           дорожно-транспортное происшествие
КСК  -           кооператив собственников квартир
Председатель
Х-й сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                                   Е.Мукужанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                             Ж.Турегельдинов
Приложение № 2
к решению Х-й сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва

2001 жылғы 4 шiлдедегi
шешiмiне N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер
мен толықтырулар енгiзу жөнiндегi ұсыныстар
1. Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу Кодексiне өзгерiс енгiзiлсiн:
1.1. 134 баптың 1 тармағында "Аспайтын мерзiмде" сөздерiнен кейiн "үш" сөзi "жиырма төрт" сөзiмен алмастырылсын.
2. Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк құқықбұзушылық туралы" Кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
2.1. 56 баптың 2 тармағы мына редакцияда мазмұндалсын:
"2 Әкiмшiлiктiк шығару облыс (республикалық маңыздағы қала) IIБ төл
құжат және виза жұмыстары басқармасының бастығына жүктеледi".
2.2. 541 баптың 1 тармағында "394,396" цифрлары алынсын, 543 баптың
2 тармағының 6 тармақшасында "баптарында қарастырылған" сөздерiнен
кейiн "394,396" цифрларымен толықтырылсын;
2.3. мына мазмұндағы 341 - 1 бабымен толықтырылсын:
"341-1 Қайыр тiлеу бабы
Авариялық ахуал туғызуға ықпал ететiн жолдың өтетiн бөлiгiнде қайыр
тiлеумен шұғылдану - үш айлық есептемелiк көрсеткiшке дейiн айыппұлға алып
келедi."
3. Босқындар мәртебесiн анықтайтын заң қабылдансын.
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының Х-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы

4 июля 2001 года
Предложения по внесению изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
1. Внести изменение в Уголовно-процессуальный Кодекс Республики
Казахстан:
1.1. В пункте 1 статьи 134 после слов "В срок не более" слово "трех"
заменить словами "Двадцати четырех".
2. Внести изменения и дополнения в Кодекс Республики Казахстан "Об
административных правонарушениях":
2.1. Пункт 2 статьи 56 ч. изложить в следующей редакции:
"2. Административные выдворения налагаются начальником управления
паспортной и визовой работы УВД области (города республиканского
значения)";
2.2. В пункте 1 статьи 541 цифры "394, 396" исключить, в подпункте 6
пункта 2 статьи 543 после слов "предусмотренные статьями" дополнить
цифрами "394, 396";
2.3. Дополнить статьей 341-1 следующего содержания:
"Статья 341-1 Попрошайничество
Занятие попрошайничеством на проезжей части дороги способствующее
созданию аварийной ситуации - влекут штраф до трех месячных расчетных
показателей."
3. Принять закон, определяющий статус беженцев.
Председатель
Х-й сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                                   Е.Мукужанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                             Ж.Турегельдинов
(Специалист: И.Бухарова)