Қазақстан Республикасындағы Стандарттау, сертификаттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарының сақталуына және сертификатталған өнiмге (жұмыстарға, қызметтерге) мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитет Мемстандарт 2002 жылғы 17 мамырдағы N 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 20 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1887. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің 2007 жылғы 4 қазандағы N 292 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігінің 2007 жылғы 4 қазандағы N 292 бұйрығымен.
Үзінді:
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мынадай нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасындағы Стандарттау, сертификаттау жөніндегі нормативтік құжаттардың міндетті талаптарының сақталуына және сертификатталған өнімге (жұмыстарға, қызметтерге) мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау комитеті төрағасының 2002 жылғы 17 мамырдағы N 169 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1887 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2002 ж., N 38, 697-құжат);
2) ...
3) ...
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
______________________________
" Стандарттау туралы ", " Сертификаттау туралы " Қазақстан Республикасы Заңдарын орындауда және аталған заң актiлерiнiң талаптарына сәйкес мемлекеттiк қадағалау жүргiзу мақсатында,
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымша берiлген Қазақстан Республикасындағы Стандарттау, сертификаттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарының сақталуына және сертификатталған өнiмге (жұмыстарға, қызметтерге) мемлекеттiк қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру ережесi бекiтiлсiн.
2. Бөлiм басшылары А.Б.Жағыпаров және Ж.Т.Сүлейменова Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне қосымша берiлген Ереженi 10 күндiк мерзiмде тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен уақыттан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төраға м.а.
Қазақстан Республикасы
Экономика және сауда министрлiгi
Стандарттау, метрология және
сертификаттау жөнiндегi
комитетi төрағасының м.а.
2002 жылғы 17 мамырдағы
N 169 бұйрығымен бекiтiлдi
Қазақстан Республикасындағы Стандарттау,
сертификаттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың
мiндеттi талаптарының сақталуына және сертификатталған
өнiмге (жұмыстарға, қызметтерге) мемлекеттiк қадағалау
мен бақылауды жүзеге асыру
ЕРЕЖЕСI
Осы ереже " Стандарттау туралы ", " Сертификаттау туралы ", "Тұтынушылардың құқығын қорғау туралы", " Өлшемдердiң бiрлiгiн қамтамасыздандыру туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң бюджеттiк бағдарламаларының төлқұжаттарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 30 қаңтардағы N 138  қаулысына  сәйкес (N 059 "Тауарлардың сапасы мен қауiпсiздiгiне сату саласында мемлекеттiк қадағалау жүргiзу үшiн үлгiлерiн сатып алу және сынау") әзiрлендi және стандарттау, сертификаттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарының сақталуына және сертификатталған өнiмге мемлекеттiк қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн бекiтедi, бұдан әрi - мемлекеттiк қадағалау, бақылау.
Өз құзыретiнiң шегiнде мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын Мемстандарттың және оның аймақтық органдарының лауазымды тұлғалары үшiн, сондай-ақ тексерiлетiн Қазақстан Республикасының аймағындағы жеке және заңды тұлғалар үшiн, шетел фирмаларын қоса, осы Ереже мiндеттi болып табылады.
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк қадағалаудың мақсаты - өнiм, жұмыс (қызмет көрсету), (бұдан былай - өнiм), сапасын, олардың азаматтардың өмiрi мен денсаулығы, қоршаған орта үшiн қауiпсiздiгiн қамтамасыздандыру мәселелерiнде мемлекет мүдделерiн және тұтынушылардың құқығын қорғау болып табылады.
Стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарының сақталуына мемлекеттiк қадағалау - осы талаптарды бұзу фактiлерiн анықтауға, алдын алуға және жоюға бағытталған стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi құзыреттi мемлекеттiк органның және оның аймақтық бөлiмшелерiнiң, заң актiлерiнде аталған басқа мемлекеттiк басқару органдарының қызметi.
Тiркелген сертификаттау жөнiндегi органдарының және сынақ зертханаларының (орталықтарының) қызметiне мемлекеттiк бақылауды заңмен бекiтiлген тәртiп бойынша стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi құзыреттi мемлекеттiк орган және оның аймақтық бөлiмшелерi iске асырады.

Об утверждении Правил проведения государственного надзора и контроля за соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации, сертификации и за сертифицированной продукцией (работами, услугами) в Республике Казахстан
Приказ Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан от 17 мая 2002 года N 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2002 года N 1887. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 4 октября 2007 года N 292
Извлечение
из приказа и.о. Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан от 4 октября 2007 года N 292
В целях приведения в соответствие с действующим законодательством, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты:
1) приказ Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан от 17 мая 2002 года N 169 "Об утверждении Правил проведения государственного надзора и контроля за соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации, сертификации и за сертифицированной продукцией (работами, услугами) в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1887, опубликованный  в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., N 38, ст. 697);
...
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
И.о. Министра
----------------------------------------------------------------------
Во исполнение Законов Республики Казахстан  " О стандартизации ", " O сертификации " и в целях проведения государственного надзора и контроля в соответствии с требованиями вышеуказанных законодательных актов приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения государственного надзора и контроля за соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации, сертификации и за сертифицированной продукцией (работами, услугами) в Республике Казахстан.
2. Начальникам отделов - Жагипарову А.Б. и Сулейменовой Ж.Т. в 10-дневный срок представить прилагаемые Правила на регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о.Председателя
Утверждены
Приказом и.о Председателя
Комитета по стандартизации,
метрологии и сертификации
Министерства экономики и
торговли Республики Казахстан
от 17 мая 2002 года N 169
Правила
проведения государственного надзора и контроля
за соблюдением обязательных требований нормативных
документов по стандартизации, сертификации и за
сертифицированной продукцией (работами, услугами)
в Республике Казахстан
Настоящие правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О стандартизации ",  " О сертификации ", " О защите прав потребителей ", " Об обеспечении единства измерений ",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 30.01.2002 года N 138 "Об утверждении паспортов бюджетных программ Министерства экономики и торговли Республики Казахстан"(N 059 "Покупка и испытание образцов товаров для осуществления государственного надзора за их качеством и безопасностью в сфере реализации") и устанавливают порядок проведения государственного надзора и контроля за соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации, правил сертификации и за сертифицированной продукцией (работами, услугами) и продукции на стадии реализации, далее - государственный надзор и контроль.
Правила являются обязательными для должностных лиц Госстандарта и его территориальных органов, осуществляющих государственный надзор в пределах своей компетенции, а также для проверяемых ими на территории Республики Казахстан физических и юридических лиц, включая иностранные организации.
1. Общие положения
Целью государственного надзора является защита интересов государства и прав потребителей в вопросах обеспечения качества продукции, работ (услуг), (далее - продукции), ее безопасности для жизни и здоровья граждан, окружающей среды.
Государственный надзор за соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации - деятельность уполномоченного государственного органа по стандартизации, метрологии и сертификации и его территориальных подразделений, других уполномоченных законодательными актами органов государственного управления, направленная на выявление, пресечение, устранение фактов нарушений этих требований.
Государственный контроль деятельности аккредитованных органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров) осуществляет уполномоченный государственный орган по стандартизации, метрологии и сертификации или его территориальные подразделения по государственному надзору в порядке, установленном законодательством.

2. Мемлекеттiк қадағалау мен бақылаудың негiзгi мәселелерi мыналар болып табылады:
1) нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарын бұзушылықты анықтау, болдырмау, жоюға бағытталған талаптарының сақталуы;
2) сертификаттау ережелерiнiң, сертификатталған өнiм сапасының сақталуын бақылау;
3) мiндеттi сертификаттау ережелерi мен нормативтiк құжаттарында белгiленген мiндеттi талаптарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауы, Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн және (немесе) сатылатын өнiм сапасының күйi туралы сенiмдi ақпаратты мемлекеттiк органдарға, басқа мүдделi ұйымдарға ұсыну.
3. Мемлекеттiк қадағалау және бақылау объектiлерi:
1) Бiрнеше рет өндiруге немесе қолдануға мүмкiн өнiм, процестер (жұмыстар), қызметтер;
2) өнiмге (қызмет көрсету, жұмыс) берiлген нормативтiк, техникалық және басқа құжаттама;
3) өндiрушiлер (сатушылар, орындаушылар) өнiмiн, сынақ зертханаларын (орталықтарын), сертификаттау органдарын мiндеттi сертификаттау жөнiндегi жұмысы.
4. Мемлекеттiк қадағалау Қазақстан Республикасы аумағында шетел фирмаларын қоса, жеке және заңды тұлғаларда өнiмнiң өмiршеңдiк кезеңiнiң кез келген сатысында жүргiзiледi: өнiмдi әзiрлеу және өндiрiске жеткiзу, оны даярлау, тарату (жеткiзу, сату), қолдану (пайдалану), сақтау, тасымалдау және кәдеге жарату, сондай-ақ процестердi (жұмыстарды) орындау және қызмет көрсету.
5. Мемлекеттiк қадағалау Мемстандарт бекiткен тәртiп бойынша аттестатталған және белгiлi үлгідегi куәлiктерiне ие Мемстандарттың және оның мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органдарының лауазымды тұлғаларымен - мемлекеттiк инспекторларымен жүзеге асырылады.
Тексерiске бақылау және қадағалау қызметiн атқарушы басқа мемлекеттiк органдардың, қоғамдық ұйымдардың өкiлдерi, сертификаттау жөнiндегi сарапшы-аудиторлар белгiленген тәртiп бойынша қатысуы мүмкiн.
Барлық жағдайда тексерiстi Мемстандарттың немесе оның мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органдарының лауазымды тұлғалары басқарады.
6. Мемстандарт құзыретiне жататын мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк инспекторы Мемстандарт төрағасы болып табылады.
Бас мемлекеттiк инспекторының орынбасары - Мемстандарт төрағасының орынбасары болып табылады.
Астана және Алматы қалалары мен облыстардың Бас мемлекеттiк инспекторлары - Мемстандарттың мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органдарының басшылары болып табылады, олардың құрылымдық бiрлiктерiнде - Басқарма басшыларының орынбасарлары - негiзгi бөлiмшенiң тұрғылықты жерiнен тыс орналасқан қалалар бойынша бөлiм басшылары.
7. Мемлекеттiк қадағалау барысында сыртқы тексерiс, өнiмдi салыстыру, өлшем және сынақ бақылау және қадағалау нәтижелерiнiң сенiмдiлiгiн және әдiлдiгiн қамтамасыз ететiн басқа әдiстер қолданылады.

2. Основными задачами государственного надзора и контроля являются:
1) Соблюдение обязательных требований нормативных документов, направленная на выявление, пресечение, устранение фактов нарушений этих требований;
2) контроль за соблюдением правил сертификации, качеством сертифицированной продукции;
3) предоставление государственным органам, другим заинтересованным организациям достоверной информации о соблюдении юридическими и физическими лицами установленных обязательных требований нормативных документов и правил обязательной сертификации, состоянии качества продукции, выпускаемой и (или) реализуемой в Республике Казахстан.
3. Объектами государственного надзора и контроля являются:
1) продукция, процессы (работы), услуги, имеющие перспективу многократного воспроизведения и (или) использования;
2) нормативная, техническая и другая документация на продукцию (работы, услуги);
3) работы по обязательной сертификации продукции изготовителей (продавцов, исполнителей), испытательных лабораторий (центров), органов по сертификации.
4. Государственный надзор осуществляется на территории Республики Казахстан у юридических и физических лиц, включая иностранные организации на любой стадии жизненного цикла продукции: разработки и постановки продукции на производство, ее изготовления, реализации (поставки, продажи), использования (эксплуатации), хранения, транспортирования и утилизации, а также при выполнении процессов (работ) и оказании услуг.
6. Главным государственным инспектором Республики Казахстан по надзору, относящемуся к компетенции Госстандарта, является Председатель Госстандарта.
Заместителем главного государственного инспектора является заместитель Председателя Госстандарта.
Главными государственными инспекторами областей н городов Астана и Алматы являются руководители территориальных органов Госстандарта по госнадзору, в их структурных единицах - заместители начальников Управлений - начальники отделов по городам, расположенных вне места дислокации основного подразделения.
7. При проведении государственного надзора применяется внешний осмотр, идентификация продукции, измерительный и испытательный контроль и другие методы, обеспечивающие достоверность и объективность результатов надзора.

8. Заңды тұлғалардың басшылары және жеке тұлғалар тексерiс кезiнде мемлекеттiк инспекторларға тексерiстi iске асыру үшiн қажеттi жағдайды қамтамасыз етуi тиiс:
1) мемлекеттiк инспектор куәлiгiн және заңмен белгiленген талаптарға сай мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органында, және қажеттi жағдайда прокуратура органында тiркелген тексеру тапсырмасын ұсынған жағдайда қызмет және өндiрiстiк бөлмелерiне еркiн кiру;
2) мемлекеттiк қадағалау үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi, тексеру кесiмiн ресiмдеу үшiн бөлме мен ұйымдастыру техникасын, өлшем және сынақ құралдарын, үлгiлердi сынауға жеткiзуге арналған көлiк құралдарын ұсыну, аралық кесiмдерге, анықтама қағаздарына қол қоюға құқылы жауапты тұлғаларды бөлу;
3) сынақ жүргiзуге (талдау, өлшеу) шығындалған үлгiлер мен шығындардың құны республикалық бюджет, немесе өнiм үлгiлерiн сатып алуға және сынауға бюджет қаражаты бөлiнбеген болса, тексерiлетiн объектiлер шығындары есебiне жатқызып, нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарына сәйкестiгiн бақылау үшiн өнiмнiң сынамалары мен үлгiлерiн iрiктеу.
2. Мемлекеттiк қадағалауды дайындаудың және
жүргiзудiң жалпы ережелерi
9. Мемлекеттiк қадағалау төмендегiлердi ескере отырып, таңдаулы тексерiс арқылы жүзеге асырылады:
1) жыл сайын Мемстандарт белгiлеген мемлекеттiк қадағалаудың басым бағыттары;
2) Үкiметтiң, Мемстандарттың және жергiлiктi атқарушы органдарының мақсатты тапсырмалары;
3) тұтынушылардың шағымдары мен басқа органдар тарапынан келген ақпарат;
4) тiркелген сынақ зертханалары (орталықтары) және сертификаттау органдары туралы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тiзiлiмiнiң деректерi.
10. Өнiм өндiрушiлер нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарын сақтауына жоспарлы тексеру аралығы жылына бiр рет болады.
Тауарлардың үлгiлерi аймақтық Басқармаларының басшылары бекiткен кестеге сай сатып алынады.
Жеке және заңды тұлғалардың нормативтiк құжаттарында өнiмге қойылған талаптарды бұзу фактiлерi бойынша тұтынушылардың шағымдары мен кiнәрәт-талаптары, жоғарыдағы мекемелер мен жергiлiктi билiк органдарының қосымша тапсырмалары мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органына келiп түскен жағдайда жоспардан тыс тексеру жүргiзiледi.
Тексерiс нәтижесiнде нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптары, мiндеттi сертификаттау ережелерi анықталған жағдайда және заңнамада бекiтiлген ұйғарым берiлгенде, ұйғарымды орындау үшiн берiлген мерзiм аяқталған соң тексерiс ұйымдастырылуы тиiс.
Егер ұйғарым алған заңды (жеке) тұлға анықталған бұзушылықтардың жойылуы туралы мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi органына хабарласа және тиiстi рұқсаттарды беру туралы өтiнсе, тексерiс бұрын берiлген ұйғарымды орындауға арналған мерзiмге дейiн ұйымдастырылуы мүмкiн.

8. Руководители юридических лиц и физические лица при проведении у них проверки обеспечивают государственным инспекторам необходимые условия для ее выполнения:
1) свободный доступ в служебные и производственные помещения производится при предъявлении удостоверения государственного инспектора и акта о назначении проверки, зарегистрированного в территориальном органе госнадзора и в органе прокуратуры, согласно требованиям, установленным законодательством;
2) представление документов и сведений, необходимых для государственного надзора, помещений и оргтехники для оформления акта проверки, средств измерений и испытаний, транспортных средств для доставки образцов на испытания, выделять ответственных лиц с правом подписи промежуточных актов, справок;
3) отбор проб и образцов продукции для контроля их соответствия обязательным требованиям нормативных документов, с отнесением стоимости израсходованных образцов и затрат на проведение испытаний (анализов, измерений) за счет республиканского бюджета или на издержки проверяемых объектов, если средства бюджета на приобретение образцов продукции и их испытания не выделялись.
2. Общие правила подготовки и проведения
государственного надзора
9. Государственный надзор осуществляется посредством выборочных проверок с учетом:
1) приоритетных направлений государственного надзора, устанавливаемых Госстандартом ежегодно;
2) целевых заданий Правительства, Госстандарта и местных исполнительных органов;
3) жалоб потребителей и информации со стороны других органов;
4) данных Государственного реестра Республики Казахстан об аккредитованных испытательных лабораториях (центрах) и органах по сертификации.
10. Периодичность плановых проверок соблюдения обязательных требований нормативных документов изготовителями продукции составляет не более одного раза в год.
Закуп образцов товаров производится согласно графику, утвержденному начальником территориальных управлений.
При поступлении в территориальный орган по госнадзору жалоб и претензий потребителей по фактам нарушений юридическими и физическими лицами установленных в нормативных документах требований к продукции, дополнительных заданий от вышестоящей организации и органов местной власти, проводятся внеплановые проверки этих лиц.
При выявлении в результате проверки нарушений обязательных требований нормативных документов, правил обязательной сертификации и выдаче предписаний, установленных законодательством, после окончания срока, указанного для устранения нарушений, должна быть организована проверка исполнения выданных предписаний.
Проверка выполнения ранее выданных предписаний может быть организована до срока, установленного для их исполнения, если юридическое (физическое) лицо, которому выдавалось предписание, сообщит в территориальный орган по госнадзору об устранении выявленных нарушений и обратится с просьбой о выдаче соответствующих разрешений.

11. Мемлекеттiк қадағалаудың қандай да бiр объектiсiн тексеру жөнiндегi комиссия (инспектор) қызмет көрсететiн аймақтың, облыстың (қаланың) Бас мемлекеттiк инспекторымен құрылып (анықталып), бекiтiледi.
12. Тексерiс ұйымдастыру үшiн тексерiлетiн объект басшысына мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органының тексерiстердi есептеу журналында және прокуратура органында мiндеттi түрде тiркелуге тиiстi, 1 қосымшасының нысаны бойынша тексерiс жүргiзу кесiмi даярланады.
13. Тексерiске әзiрлену барысында:
1) алдыңғы тексерiстердiң нәтижелерiне талдау жүргiзiледi, оның iшiнде бақылау және қадағалау жөнiндегi басқа мемлекеттiк органдары жүргізгені;
2) тексерiс затына қатысты нормативтiк және техникалық құжаттамаға талдау жүргiзiледi;
3) тексерiлетiн объект қызметiнiң нәтижелерi зерттеледi (есептiк деректер, шағымдар және т.б.);
4) қажеттi жағдайда тексерiс бағдарламасы әзiрленедi;
5) басқа мекемелердiң мамандарын және бақылауға алынған өнiм сапасы саласындағы сарапшыларды қатыстыру қажеттiлiгi жөнiндегi мәселе қарастырылады;
6) қаланың, облыстың сынақ зертханаларында (орталықтарында) бақылауға алынған өнiмге сынақ жүргiзу мүмкiндiктерi анықталады.
14. Тексерiлетiн объектiге келген соң объект басшысына немесе оны алмастырушы тұлғаға осы құжаттың 12-тармағына сәйкес әзiрленген тексерiс жүргiзу туралы хабарлама берiледi және тексерiс жоспарымен таныстырады.
Одан соң комиссия мүшелерi - мемлекеттiк инспекторлар және қатыстырылған мамандар арасындағы жұмыс белгiленедi, және тексерiс объектiсi ұсынатын қажеттi мәлiметтер мен құжаттардың тiзiмi анықталады.
3. Стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың
мiндеттi талаптарының сақталуына мемлекеттiк қадағалау жүргiзу ережесi
15. Нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарының сақталуына мемлекеттiк қадағалау жүргiзу барысында бекiтiлген талаптарды сақтауға баға берiлуi тиiс.
Осы мақсатпен өнiмнiң сыртқы түрi тексерiледi, салыстырылады және сынақ жүргiзу үшiн өнiмнiң үлгiлерi (сынамалары) iрiктеледi.
Iрiктеу әдiстемесi және iрiктелетiн үлгiлердiң саны (iрiктеу көлемi) нақты өнiм стандарттарының талаптарына сәйкес болуы тиiс.
Егер өнiм стандарты тұтас бақылауды көздейтiн болса немесе үлгiлердi iрiктеу мөлшерi белгiлемесе, iрiктеу мөлшерiн тексерiлетiн объект басшысының келiсiмiмен мемлекеттiк инспектор анықтайды, бiрақ кемiнде тексерiлетiн топтама өнiмiнiң 10%-ы немесе тұтас бақылау кезiнде кемiнде 3 бұйымы.
Үлгiлердi iрiктеу 2-қосымшадағы нысан бойынша кесiммен ресiмделедi.

11. Комиссия (госинспектор) по проверке любого объекта госнадзора, определяется (формируется) и утверждается Главным государственным инспектором области (города), обслуживаемой территории.
12. Для организации проверки на имя руководителя проверяемого объекта готовится акт о назначении проверки по форме приложения 1 (к настоящим правилам), которое должно быть обязательно зарегистрировано в журнале учета проверок территориального органа по госнадзору и в органе прокуратуры.
13. При подготовке к проверкам:
1) анализируются результаты предыдущих проверок, в том числе проведенных другими государственными органами по контролю и надзору;
2) анализируется нормативная и техническая документация, относящаяся к предмету проверки;
3) изучаются результаты деятельности проверяемого объекта (по отчетным данным, рекламациям и т.д.);
4) разрабатывается, при необходимости, программа проверки;
5) прорабатывается вопрос необходимости привлечения из сторонних организаций специалистов и экспертов в области качества контролируемой продукции;
6) определяется возможность проведения испытаний контролируемой продукции в испытательных лабораториях (центрах) города, области.
14. По прибытии на проверяемый объект его руководителю или заменяющему его лицу вручают уведомление о проведении проверки, подготовленное в соответствии с пунктом 12 данного документа и знакомят с планами проверки.
Здесь же распределяется работа между членами комиссии - государственными инспекторами и привлеченными специалистами, а также определяется перечень необходимых материалов и документов, представляемых объектом проверки.
3. Правила проведения государственного надзора за соблюдением
обязательных требований нормативных документов по стандартизации
15. При проведении государственного надзора за соблюдением обязательных требований нормативных документов должна быть проведена оценка соблюдения установленных требований.
С этой целью проводится внешний осмотр продукции, ее идентификация и отбираются образцы (пробы) продукции для проведения их испытаний.
Методика отбора и количество отбираемых образцов (объем выборки) должны соответствовать требованиям стандартов на конкретную продукцию.
Если стандарт на продукцию предусматривает сплошной контроль или не устанавливает нормы для отбора образцов, то объем выборки определяется государственным инспектором по согласованию с руководителем проверяемого объекта, но не менее 10% продукции от проверяемой партии или трех изделий при сплошном контроле.
Отбор образцов оформляется актом по форме (приложения 2 к настоящим правилам).

16. Өнiмнiң нормативтiк құжаттар талаптарына сәйкестiк бағасы стандарттарды көзделген бақылау және сынақ (талдау, өлшеу) негiзiнде берiледi.
Өнiмнiң сыртын тексерiлетiн объект мамандарының қатысуымен мемлекеттiк инспектор тексередi.
Үлгiлердi сынау тексерiлетiн өнiмдi сынауға тiркелген кез келген зертханада (орталықта) жүргiзiледi.
Ірiктелген үлгiлер (сынамалар) басқа өнiмнен оқшауланады, буып-түйiледi, пломба салынады немесе мөр басылады және iрiктеу кесiмiнiң көшiрмесiмен, сынақ бағдарламасы көрсетiлген 3 қосымшадағы нысан бойынша жолдама бағыт хатымен қоса сынаққа жiберiледi.
Үлгiлер алынған өнiмнiң топтамасы, тез бұзылатын өнiмдерден басқасы, сынақ аяқталғанға дейiн сатылмайды.
Сынақ көлемiн тапсырмаға байланысты тексерiстi басқарушы мемлекеттiк инспектор анықтайды.
Сынақ нормативтiк құжаттарда белгiленген тек мiндеттi талаптар бойынша жүргiзiледi.
Тұтынушылар шағымдары бойынша тексерулердi жүргiзген кезде өнiмнiң тұтыну қасиетiн негiздейтiн өнiм сәйкессiздiгiне сынақ осы көрсеткiштер бойынша жүргiзiледi.
4. Қолданылған үлгілердiң құны және сынақ (талдау, өлшеу)
жүргiзуге жұмсалған шығындар үлгiлердi сатып алуға және сынауға
17. Өнiмдi сынау, өлшеу, сыртқы түрiн тексеру және салыстыру нәтижелерi бойынша, 4-қосымшада ұсынылған нысан негiзiнде хаттама жасалады. Сынақ хаттамасы немесе сынақты жүргiзген тiркелген зертхананың хаттамасы тексерiс кесiмiнiң қосымшасы болып табылады.
Сынақ нәтижелері үлгiлер алынған өнiмнiң топтамасын қамтиды.
18. Егер өнiмнiң сыртын тексеру және сынау нәтижелерi бойынша бұзушылық анықталмаса, тексерiс аяқталып, осы ереженiң 30-тармағына сәйкес кесiм ресiмделедi.
19. Өнiмнiң нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарына сәйкессiздiгi анықталған жағдайда, анықталған бұзушылықтардың себептерi зерттеледi және толық бағдарлама бойынша тексерiс жүргiзiледi.
20. Мiндеттi сертификатталуға тиiстi өнiмдi бақылау процесiнiң барысында, сонымен қатар, төмендегiлер тексерiледi:
уәкiлеттi орган берген сертификаттың болуы, оның түпнұсқалығы, ресімделуінің, тіркелуінің дұрыстығы, қолдану мерзімі немесе сәйкестiк декларациясының болуы;
сәйкестiк белгiсiн қолдану құқықтылығы;
инспекциялық бақылауды көздейтiн сертификаттау сызбасы бойынша сертификат берген сертификаттау жөнiндегi органы инспекциялық бақылау жүргiзгенiн дәлелдейтiн құжаттардың болуы.

16. Оценка соответствия продукции требованиям нормативных документов проводится на основании контроля и испытаний (анализов, измерений), предусмотренных стандартами.
Внешний осмотр продукции проводится государственным инспектором с привлечением специалистов проверяемого объекта.
Испытания образцов проводятся в любой аккредитованной на испытания проверяемой продукции лаборатории (центре).
Отобранные образцы (пробы) изолируют от остальной продукции, упаковывают, пломбируют или опечатывают и передают на испытания с копией акта отбора и с сопроводительным письмом-направлением по форме приложения 3, в котором указывается программа испытаний.
Партия продукции, от которой отобраны образцы, до окончания испытаний реализации не подлежит, за исключением скоропортящейся продукции.
Объем испытаний устанавливает государственный инспектор, возглавляющий проверку, в зависимости от задания.
Как правило, испытания проводятся только по обязательным требованиям, установленным в нормативных документах.
При проведении проверок по жалобам потребителей на несоответствие продукции по показателям качества, обуславливающим потребительские свойства продукции, испытания проводятся и по этим показателям.
Стоимость израсходованных образцов и затраты на проведение испытаний (анализов, измерений) относятся на издержки из бюджета при проведении проверки средства на приобретение и испытание образцов.
17. По результатам испытаний, измерительного контроля, внешнего осмотра и идентификации продукции составляется протокол по форме рекомендуемого (приложения 4 к настоящим правилам). Составленный протокол испытания или протокол, выданный аккредитованной лабораторией, проводившей испытания, является приложением к акту проверки.
Результаты испытаний распространяются на партию продукции, из которой были отобраны образцы.
18. Если по результатам внешнего осмотра и испытаниям продукции нарушений не установлено, то проверка заканчивается и оформляется акт в соответствии с пунктом 30 настоящих правил.
19. При установлении факта несоответствия продукции обязательным требованиям нормативных документов, устанавливаются причины выявленных нарушений и проводится проверка по полной программе.
20. В процессе контроля продукции,подлежащей обязательной сертификации, также проверяется:
наличие сертификата, выданного уполномоченным на то органом, его подлинность, правильность оформления, регистрации и срок действия или наличие декларации о соответствии;
правомочность применения Знака соответствия;
наличие документов, подтверждающих проведение инспекционного контроля органом по сертификации, выдавшим сертификат по схеме сертификации, предусматривающей инспекционный контроль.

21. Стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттар талаптарының сақталуына тексерiс жүргiзумен қатар тексерiлетiн объектіде, Мемстандарт бекiткен әдiстемелер бойынша, өлшем және сынақ құралдарымен қамтамасыздығы және олардың күйi тексерiледi.
22. Өнiмнiң сериялық өндiрiсi немесе оны өндiрушi кәсiпорынның сапа жүйесi белгiленген тәртiппен сертификатталған болса, мемлекеттiк қадағалау органдарымен тек келесi жағдайларда ғана тексерiледi:
1) тұтынушылардың шағымдары немесе жоғарыдағы мекеменiң тапсырмасы келiп түскенде;
2) егер сертификаттау жөнiндегi органының қызметiн тексеру нәтижесiнде өнiмге сәйкестiк сертификатын беру негiзсiздiгi немесе сертификаттау жөнiндегi органының сертификатталған өнiмге инспекциялық бақылау жүргiзу барысындағы болған бұзушылық анықталғанда.
23. Өнiмдi сату сатысында мемлекеттiк қадағалау жүргiзу үшiн мыналар қажет:
тауарлардың үлгiлерiн сатып алу және ақшалай қаражат алу үшiн Комитет Төрағасы мен аймақтық Басқармаларының басшылары арасында:
толық материалдық жауапкершiлiк туралы шарт жасалады;
тиiстi Басқарманың басшысы бекiткен кестеге сәйкес, аванс журналы бойынша ақшалай қаражатты алған соң, мемлекеттiк инспекторларға тауарларды сатып алу үшiн ақшалай қаражат берiледi;
сату саласында тауарлардың сапасы мен қауiпсiздiгiне мемлекеттiк қадағалау жүргiзу үшiн олардың үлгiлерiн сатып алу және сынау заңнамаға сәйкес iске асырылады.
Yлгiлердi сатып алу тәртiбi:
тауарлардың үлгiлерiн сатып алу орындары: тиiстi Басқарманың басшысы бекiткен кестеге сәйкес сату саласы (дүкен, супермаркеттер);
сапасын және қауiпсiздiгiн анықтау үшiн сатып алынатын тауарлардың үлгiлерi - тiзiмге сәйкес (осы ереженiң 5-қосымшасы);
тексерiстi ұйымдастыру үшiн тексерiлуге тиiстi объектiнiң басшысына, Басқарманың тексерiстердi есептеу журналында мiндеттi түрде және прокуратура органдарында тiркелуге тиiстi тексерiс жүргiзу туралы тапсырма (осы ереженiң 1-қосымшасы) әзiрленедi;
өнiмдi сырттай тексерудi, оны салыстыруды нормативтiк құжаттардың өнiмге қойылатын талаптарының негiзiнде мемлекеттiк инспектор жүзеге асырады;
сату саласында тауарлардың сапасы мен қауiпсiздiгiне мемлекеттiк қадағалау жүргiзу үшiн тауарлардың үлгiлерi сатып алынады;
тауарлардың үлгiлерiн сатып алу кезiнде мемлекеттiк инспектор тексерiске қатысушылар қол қойған тауарлардың үлгiлерiн iрiктеу кесiмiн (осы ереженiң 2-қосымшасы) жасайды және тауарға берiлген чектi тiркейдi;
тауардың сатып алынған үлгiсiн мемлекеттiк инспектор тiркелген зертханаларға сынауға тапсырады (осы ереженiң 3-қосымшасы);
тiркелген зертханалар тексерiске қатысушылардың қолы қойылған сынақ хаттамасын (осы ереженiң 4-қосымшасы) мемлекеттiк инспекторларға тапсырады;
мемлекеттiк инспектор тексерiс нәтижелері, үлгiлердi iрiктеу кесiмi және сынақ хаттамасы негiзiнде тексерiске қатысушылардың қолы қойылған тексерiс кесiмiнiң 3 данасын (осы ереженiң 6-қосымшасы) және орындалған жұмыс кесiмiн (осы ереженiң 7-қосымшасы) жасайды;
әрбiр тексерiс бойынша мемлекеттiк инспекторлар аймақтық Басқарма басшысына аванстық есеп бередi;
терiс нәтижелер алынған жағдайда аймақтық әкiмшiлiк комиссиялары Әкiмшiлiк құқықбұзушылық туралы Кодексiне сәйкес әкiмшiлiк шаралары қолданылады.
Тiркелген зертханалардың тауар үлгiлерiне сынақ жүргiзу тәртiбi:
тауарлардың үлгiлерiне сынақ жүргiзу үшiн тiркелген зертханаларды Мемлекеттiк сатып алу туралы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ашық конкурс жариялау арқылы анықтау;
болашақ жеткiзушiлер үшiн нұсқау әзiрлеу;
заңмен белгiленген тәртiп бойынша, Мемстандарт және тiркелген зертханалар арасындағы шартына сәйкес тауарлардың үлгiлерiн сынау қызметiн көрсету үшiн төлеу;
сынақ зертханаларының ай сайын, ағымдағы айдың 10-на дейiн, Мемстандартқа орындалған жұмыс кесiмiн ұсынуы;
аймақтық басқарма басшыларының Мемстандарт бухгалтериясынан тауарлардың үлгiлерiн сатып алуға арналған ақшалай қаражатты тоқсан сайын алуы және ағымдағы айдың 10-на дейiн түпнұсқалы құжаттарды қоса бухгалтерияға аванстық есеп беруi:
1) тексерiс кесiмi (iрiктеу кесiмi мен тауарларды сатып алу чегiмен қоса);
2) тiркелген зертханаларымен орындалған жұмыс кесiмiн жасау.
5. Сертификаттау жөнiндегi органдарының және сынақ
зертханаларының қызметiне мемлекеттiк қадағалау жүргiзу ережесi

21. При проведении проверок за соблюдением требований нормативных документов по стандартизации на проверяемом объекте одновременно проверяется обеспеченность и состояние средств измерений и испытаний по методикам, утвержденным Госстандартом.
22. Продукция, серийное производство которой или система качества предприятия-изготовителя сертифицированы в установленном порядке, проверяется органами госнадзора у ее производителя только в следующих случаях:
1) при наличии на нее жалоб от потребителей или заданий вышестоящей организации;
2) если в результате проверки деятельности органов по сертификации будут установлены необоснованность выдачи сертификата соответствия на эту продукцию или нарушения при осуществлении инспекционного контроля за сертифицированной продукцией со стороны органа по сертификации.
23. При осуществлении государственного надзора на стадии реализации продукции необходимо:
1) Для получения денежных средств и осуществления покупки образцов товаров между Председателем и Начальниками территориальных Управлений заключаются:
Договор о полной материальной ответственности.
2) В соответствии с графиком, утвержденным начальником территориальных Управлений после получения денежных средств по авансовому журналу выдаются государственным инспекторам наличные денежные средства на покупку товаров.
3) Покупка и испытание образцов товаров для осуществления государственного надзора за их качеством и безопасностью в сфере реализации будет осуществляться в соответствии с законодательством.
Порядок осуществления покупки образцов товаров:
Места приобретения образцов товаров: сфера реализации (магазины, супермаркеты) в соответствии с графиком утвержденным начальником соответствующего Управления.
Образцы товаров подлежащих на покупку для определения качества и безопасности - согласно перечню (приложение 5 к настоящим правилам).
Образцы товаров подлежащих на покупку для определения качества и безопасности - согласно перечню (приложение 5 к настоящим правилам).
Для организации проверки на имя руководителя проверяемого объекта готовится акт о назначении проверок (приложение 1 к настоящим правилам) о проведении проверки, которое должно быть обязательно зарегистрировано в журнале учета проверок Управления и в органах прокуратуры.
Внешний осмотр продукции ее идентификации осуществляется госинспектором на основании требований НД на продукцию.
При осуществлении государственного надзора за их качеством и безопасностью в сфере реализации, производится покупка образцов товаров.
При покупке образцов товаров госинспектором составляется акт отбора образцов товаров (приложение 2 к настоящим правилам), подписанный участниками проверки с чеком на товар.
Приобретенный образец товаров направляется госинспектором на проведения испытания продукции в аккредитованные лаборатории (приложение 3 к настоящим правилам).
Аккредитованными лабораториями составляются протоколы испытания (приложение 4 к настоящим правилам), подписанные участниками проверки и сдаются госинспекторам.
Государственными инспекторами на основании результатов проверки, акта отбора образцов и протокола испытания составляется акт проверки в трех экземплярах (приложение 6 к настоящим правилам) и акт выполненных работ (приложение 7 к настоящим правилам), подписанные участниками проверки.
Государственные инспектора за каждую проверку сдают авансовые отчеты начальникам территориальных Управлений.
При отрицательных результатах территориальные административные комиссии принимают административные меры согласно  Кодексу  Республики Казахстан  "Об административных правонарушениях".
Порядок проведения испытания образцов товаров аккредитованными лабораториями:
выбор аккредитованных лабораторий для проведения испытания образцов товаров будет осуществляться способом открытого конкурса в соответствии с  Законом  Республики Казахстан  "О государственных закупках".
Оплата услуг за испытания образцов товаров производится в установленном законодательством порядке согласно договору между Комитетом и аккредитованными лабораториями.
Ежемесячно до 10 числа текущего месяца испытательными лабораториями представляется в Госстандарт акт выполненных работ (приложение 7 к настоящим правилам).

24. Сертификаттау жөнiндегi органдарының және сынақ зертханаларының қызметiне мемлекеттiк қадағалау олардың қызметiнiң тiркелген талаптарына сәйкестiгiн анықтау мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сертификаттау жүйесiнiң талаптарының сақталуын тексеру мақсатында жүргiзiледi.
25. Тiркелген сертификаттау жөнiндегi органдарына тексерiс жүргiзу барысында төмендегiлер анықталады:
1) өнiмдердi (қызмет көрсетулердi), сапа жүйелерiн, өндiрiстi сертификаттау жөнiндегi органның тiркеу аттестатының болуы;
2) нормативтiк құжаттамаларының қажеттi қорының болуы және оның көкейтестi ету уақыттылығы;
3) тиiстi персоналдың болуы және оның бiлiктiлiгi;
4) органға бекiтiлген өнiмдi сертификаттау ережесi мен тәртiбiн белгiлейтiн құжаттардың болуы;
5) сертификаттау жөнiндегi орган ережесiнде және мемлекеттiк сертификаттау жүйесiнiң құжаттарында белгiленген талаптардың сақталуы;
6) тiркеу саласына сәйкес өнiмге берiлген сәйкестiк сертификаттарының дұрыс ресiмделуi және берiлуiнiң негiздiлiгi;
7) берiлген сертификаттардың дұрыс тiркелуi;
8) өнiмнiң нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптарына сәйкессiздiгiне байланысты сертификат беруден бас тартқан жағдайлар;
9) қосалқы мердiгерлермен жұмыс iстеу ережесi;
10) сертификатталған өнiмге инспекциялық бақылау жүргiзудiң дұрыстығы;
11) iшкi аудит жүргiзу.
26. Тiркелген сынақ зертханаларына тексерiс жүргiзу барысында
төмендегiлер анықталады:
1) сертификаттау сынақтарын жүргiзу құқығына сынақ зертханасының тiркеу аттестатының болуы;
2) сертификаттау сынақтарынан өтетiн өнім түрінің зертхананың тiркелген саласына сәйкестiгi;
3) қажеттi персоналдың болуы, оның бiлiктiлiгi, қызмет нұсқауларының және бiлiктiлiгiн арттыру нысандарының болуы;
4) нормативтiк құжаттамаларының қажеттi қорының болуы және оның көкейтестi ету уақыттылығы;
5) сертификаттау сынақтары барысында қолданылатын өлшем құралдары мен әдiстемелерiнiң, сынақ құралдарының және сынақ әдiстемелерiнiң күйi, сынақ және өлшем құралдарын салыстырып тексеру уақыттылығы, стандарттық үлгiлердi қолдану дұрыстығы;
6) сыналатын өнiм үлгiлерiн iрiктеу кесiмiнiң және белгiлеу жүйесiнiң (таңбалау) болуы;
7) өнiм үлгiлерiнiң нормативтiк құжаттар талаптарына сәйкестiгiн сынау толықтығы;
8) сынақ жүргiзу бағдарламалары мен әдiстемелерiнiң сақталуы;
9) сертификаттық сынақ хаттамаларының дұрыс ресiмделуi және
сенiмдiлiгi;
10) сынақ сапасына iшкi бақылау және зертхананың сапаны басқару жүйесiне iшкi тексеру жүргiзiлуi;

24. Государственный контроль деятельности аккредитованных органов по сертификации и испытательных лабораторий проводится с целью установления соответствия их деятельности требованиям, по которым они были аккредитованы, а также с целью проверки соблюдения ими требований государственной системы сертификации Республики Казахстан.
25. При проведении проверок в аккредитованных органах по сертификации устанавливается:
1) наличие аттестата аккредитации органа по сертификации продукции (услуг), систем качества, производств;
2)наличие необходимого фонда нормативной документации и своевременность его актуализации;
3) наличие необходимого персонала и его квалификация;
4) наличие документов, определяющих правила и порядок сертификации закрепленной за органом продукции;
5) соблюдение требований, установленных в Положении об органе по сертификации и документах государственной системы сертификации;
6) правильность оформления и обоснованность выдачи сертификатов соответствия на продукцию в соответствии с областью аккредитации;
7) правильность регистрации выданных сертификатов;
8) случаи отказа в выдаче сертификата на продукцию из-за ее несоответствия обязательным требованиям нормативных документов;
9) положение работы с субподрядчиками;
10) правильность проведения инспекционного контроля за сертифицированной продукцией;
11) проведение внутреннего аудита.
26. При проведении проверок в аккредитованных испытательных лабораториях (центрах) устанавливается:
1) наличие аттестата аккредитации испытательной лаборатории на право проведения сертификационных испытаний;
2) соответствие видов продукции, подвергающихся сертификационным испытаниям, области аккредитации лаборатории;
3) наличие необходимого персонала и его квалификация, наличие должностных инструкций, формы повышения квалификации;
4) наличие необходимого фонда нормативной документации и своевременность его актуализации;
5) состояние средств и методик измерений, испытательного оборудования и методик испытаний, применяемых при сертификационных испытаниях; своевременность поверки средств измерений и испытаний; правильность применения стандартных образцов;
6) наличие актов отбора и системы обозначения (маркировки) образцов испытываемой продукции;
7) полнота проведения испытаний образцов продукции на соответствие требованиям нормативных документов;
8) соблюдение программ и методик проведения испытаний;
9) правильность оформления и достоверность протоколов сертификационных испытаний;
10) проведение внутреннего контроля качества испытаний и внутренних проверок системы управления качеством лаборатории;

11) өтiнушiлермен, басқа сынақ зертханаларымен, сертификаттау жөнiндегi органдарымен өзара әрекетi.
6. Тексерiс нәтижелерiн ресiмдеу
27. Заңды және жеке тұлғаларды тексеру нәтижелерi бойынша 6-қосымшадағы нысан бойынша кесiм ресiмделедi.
28. Тексерiс кесiмi - қолданыстағы заңнамаға сәйкес тиiстi шаралар қолдану туралы ұйғарымдар мен қаулылар беруге негiздеме болып табылатын құжат.
Тексерiс кесiмiне қойылатын негiзгi талаптар:
1) стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттар талаптарының, мiндеттi сертификаттау ережелерiнiң бұзылуы туралы анықталған фактiлердiң және оның себептерiнiң сенiмдiлiгi және негiздiлiгi;
2) барынша қажеттi ақпараттың баяндалу қысқалылығы;
3) тексерiс нәтижелерiнiң толықтығы;
4) тексерiс нәтижелерiнiң объективтiлiгi.
29. Бұзушылық анықталған тексерiс кесiмi келесi бөлiмдерден тұрады:
1) бастапқы деректер;
2) нормативтiк құжаттар талаптарының сақталуын тексеру нәтижелерi;
3) өлшем және сынақ құралдарының күйiн тексеру нәтижелерi;
4) бұзушылық себептерi;
5) тұжырымдама.
Негiзгi кесiмге аралық кесiмдер қоса берiледi: үлгiлердi iрiктеу кесiмi, сынақ хаттамалары, анықталған бұзушылықтарды куәләндыратын құжаттардың көшiрмесi және т.б.
Кесiмде тексерiлген объектiнiң қысқаша сипаттамасы берiледi, анықталған бұзушылықтар мен олардың себептерi, сондай-ақ қолданылатын шаралардың негiзi бола алатын басқа мәлiметтер көрсетiледi.
Кесiмге тексерiстiң барлық қатысушылары қол қояды. Кесiмде баяндалған деректердiң толықтығы, сенiмдiлiгi және объективтiлiгi үшiн тексерiс жетекшiсi жауапты.
Кесiм мазмұны тексерiлген объект басшысына жеткiзiледi, және ол кесiмге қол қоюға тиiс. Егер ол қол қоюдан бас тартса, кесiмге тиiстi белгi жасалады.
Тексерiлген объекттiң лауазымды тұлғалары кесiмге қоса, тексерiс нәтижелерi бойынша өздерiнiң айрықша пiкiрлерiн жазуға құқылы.
30. Бұзушылықтар анықталмаған тексерiс кесiмi тек мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) бастапқы деректер;
2) нормативтiк құжаттар талаптарының сақталуын тексеру нәтижелерi.
Сонымен қатар, кесiмге қоса үлгiлердi iрiктеу кесiмi және сынақ хаттамасы берiледi.
31. Өнiмнiң өмiршеңдiк кезеңiнiң түрлi сатыларында тексеру жүргiзу және оны ресiмдеу бойынша, өнiмнiң нақты түрлерi мен тексерiс объектiлерi бойынша қосымша талаптар Мемстандарт бекiткен тексеру әдiстемелерiнде немесе тексеру жүргiзуге техникалық тапсырмаларында белгiленедi.
7. Мемлекеттiк қадағалау мәлiметтерiн жүзеге асыру
32. Тексерiс кесiмiнiң бiр данасы, қосымшалары мен қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттiк қадағалау берген ұйғарымдарды қоса, тексерiлген тұлғаға жiберiледi.

11) взаимодействие с заявителем, другими испытательными лабораториями, органами по сертификации.
4. Оформление результатов проверок
27. По результатам проверок юридических и физических лиц оформляется акт по форме обязательного (приложения 6 к настоящим правилам).
28. Акт проверки - документ, являющийся основанием для выдачи предписаний и постановлений о применении мер воздействия в соответствии с действующим законодательством.
Основные требования к акту проверки:
1) достоверность и обоснованность установленных фактов нарушений требований нормативных документов по стандартизации, правил обязательной сертификации и причин, их вызвавших;
2) краткость изложения при максимуме необходимой информации;
3) полнота результатов проверки;
4) объективность результатов проверки.
29. Акт проверки, при которой установлены нарушения, состоит из следующих разделов:
1) исходные данные;
2) результаты проверки соблюдения требований нормативных документов;
3) результаты проверки состояния средств измерений и испытаний;
4) причины нарушений;
5) выводы.
К основному акту прилагаются промежуточные акты: отбора образцов, протоколы испытаний, копии документов, свидетельствующих о выявленных нарушениях и т.п.
В акте дается краткая характеристика проверенного объекта, указываются выявленные нарушения, их причины, а также другие сведения, позволяющие обосновать принимаемые меры.
Акт подписывается всеми участниками проверки. Ответственность за полноту, достоверность и объективность изложенных в акте данных несет руководитель проверки.
Содержание акта доводится до сведения руководителя проверенного объекта, который его подписывает. В случае отказа руководителя подписать акт, в нем делается соответствующая отметка.
Должностные лица проверенного объекта имеют право изложить в письменной форме свое особое мнение по результатам проверки, которое прилагается к акту.
30. Акт проверки, при которой нарушения не были установлены, состоит только из разделов:
1) исходные данные;
2) результаты проверки соблюдения требований нормативных документов.
К акту также прикладываются: акт отбора образцов и протокол испытаний.
31. Дополнительные требования по проведению и оформлению проверок на различных стадиях жизненного цикла продукции, по конкретным видам продукции и объектам проверок устанавливаются в методиках проверок или технических заданиях на проведение проверок, утвержденных Госстандартом.
5. Реализация материалов государственного надзора
32. Один экземпляр Акта проверки с приложениями и предписаниями, выдаваемыми госнадзором в соответствии с действующим законодательством, направляется проверенному лицу.

33. Тексерiс кесiмiнiң бiр данасы Мемстандарттың мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органының iстерiнде сақталады, ал республиканың бас мемлекеттiк инспекторы тарапынан шара қолдану қажеттiлiгi туындаған жағдайда кесiм көшiрмесi Мемстандартқа ұсынылады.
34. Үзiндi немесе жалпы мәлiметтерi түрiндегi тексерiс кесiмдерiнен алынған деректер, қажеттi жағдайда, сондай-ақ арнайы сұраулар бойынша, мүдделi тұлғаларға заңмен белгiленген тәртiппен жiберiледi.
35. Тiркелген сертификаттау жөнiндегi органдары мен сынақ зертханаларының қызметiн тексеру кесiмiнiң бiр данасы тексерiс нәтижелерiне қатыссыз Мемстандартқа ұсынылады.
36. Тексерiлген тұлға кесiм мен ұйғарымдарды алған соң анықталған бұзушылықтар мен олардың себептерiн жою жөнiнде шаралар қолданады. Қажеттi жағдайда, бұзушылықтарды жою жөнiндегi шаралардың жоспары әзiрленедi және мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық бөлiмшелерге хабарланады.
Шаралар жоспарларының орындалуы туралы анықтамалар, ұйғарымдарды орындау туралы хабарламалар мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық бөлiмшелерiне жiберiледi және берiлген ұйғарымдардың орындалуына тексеру кезiнде пайдаланылады.
Стандарттау, сертиФикаттау жөніндегі
нормативтік құжаттардың міндетті
талаптарының сақталуына және
сертификатталған өнімге (жұмыстарға,
қызметтерге) мемлекеттік қадағалау
мен бақылауды жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгінің
Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегi комитетi
(Мемстандарт)
____________________________________________________________________
(мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органының атауы)
Мекен-жайы: _________________                 N _________________
Телефондар __________________            2002ж. _________________
ТАПСЫРМА (ХАБАРЛАМА)
_______________________________________________
_____________________
(Тексерiлетiн объект атауы)
____________________________________________________________________
(аты-жөнi)
Стандарттау туралы, Сертификаттау туралы, Тұтынушылардың құқығын
қорғау туралы, Өлшемдердiң бiрлiгiн қамтамасыздандыру туралы
Қазақстан Республикасының Заңдарына және
____________________________________________________________________                 (мемқадағалау жоспарына, шағым, ұйғарыммен)
____________________________________________________________________
сәйкес Сiздің қарамағыңыздағы кәсiпорыныңызда тексерiс жүргiзіледi.
Тексерiс жүргiзу ___________________________________________________
инспекторларына тапсырылды.
Тексерiс басшысы __________________________________________________
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес кәсiпорынның Жарғысын,
лицензияны, патент немесе жеке тұлжеке тұлға куәлiгiн ұсынуыңызды
және 200_ ж. ______________________________________________________
дейiнгі белгiленген мерзiмде тексерiс жүргiзу үшiн қажеттi жағдай
жасауыңызды өтiнемiн.
______________________
(қаласының, облысының)
_______________   ___________________
Бас мемлекеттiк инспекторы        (қолы)           (аты-жөнi)
тандарттау, сертиФикаттау жөніндегі
нормативтік құжаттардың міндетті
талаптарының сақталуына және
сертификатталған өнімге (жұмыстарға,
қызметтерге) мемлекеттік қадағалау
мен бақылауды жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгінiң
Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi
комитетi (Мемстандарт)
____________________________________________________________________
(мемлекеттік қадағалау жөнiндегi аймақтық органының атауы)
Yлгiлердi (сынамаларды) iрiктеу
"___" _____________2002 ж.
____________________________________________________________________                   (кәсiпорын, ұйымның, мекеменiң атауы)
Мен, мемлекеттiк инспектор_________________________________________                                          (аты-жөнi)
____________________________________________________________________
(тексерілетiн объект өкiлдерiнiң аты-жөнi, лауазымы)
көзiнше ____________________________________________________________
(нормативтiк құжаттың белгiсi, атауы)
талаптарына сәйкестiгiн тексеру үшiн сатуға дайын өнiмнiң үлгiлерiн
iрiктедiм.
____________________________________________________________________
Тексе. | өлшем   | Топтама | Топта. | Дайын. |Iрiктелген  үлгілердің
рiле.  | бірлік. | (бұйым) | маның  | далған |      (сынамалардың)
тiн    | терінің | нөмірі  | көлемі.|  күні, |  саны немесе салмағы
өнiм   | Заттай/ |         |  нің   |іріктеу |____________________
үлгісі | құнды   |         |Заттай/ | уақыты,|  Сыртқы    |  Сынақ
(сына. | түрі    |         | құнды  |(тез бұ.| тексеріс   |  өлшем
малар) |         |         |  түрі  |зылатын |   және     |  үшін
атауы  |         |         |        | өнiмдер| салыстыру  |
|         |         |        |  үшiн) |   үшін     |
____________________________________________________________________
1        2         3         4          5             6         7
____________________________________________________________________
Yлгiлер iрiктелген өнiм (тез бұзылатынынан басқасы) топтамасын
жөнелтуге тексерiс аяқталғанға дейiн және мемлекеттiк инспектордың
тиiстi рұқсатынсыз тыйым салынады.
Мемлекеттiк инспектор ____________________    ____________________
(қолы)                   (аты-жөнi)
Тексеруге қатысушылар ____________________    ____________________
(қолы)                   (аты-жөнi)
Стандарттау, сертиФикаттау жөніндегі
нормативтік құжаттардың міндетті
талаптарының сақталуына және
сертификатталған өнімге (жұмыстарға,
қызметтерге) мемлекеттік қадағалау
мен бақылауды жүзеге асыру ережесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнің
Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi
(Мемстандарт)
____________________________________________________________________
(мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органының атауы)
____________________________________________________________________                 (тiркелген сынақ зертханасының атауы)
өнiмге сынақ жүргiзу
БАҒЫТЫ
______________ 2002 ж.                      N _____________________
Үлгiлер атауы___________________________________________________
Өндiрушi _______________________________________________________
Жеткiзушi_______________________________________________________
Үлгiлердi iрiктеу кесiмi________________________________________
(күнi, айы, жылы)
Зертханаға жiберiлген үлгiлер саны______________________________
Үлгiлер күйiн сипаттау__________________________________________
(мөр басылған, пломбыланған және т.б.)
________________________________________________________________
(құжаттардың белгiсi) (көрсеткiштердi көрсетiңiз)
сәйкестiгiне анықталатын көрсеткiштердiң тiзбесi.
Сынақтар хаттамасын мына мекен-жай бойынша ұсынуыңызды сұраймын:
________________________________________________________________
Мемлекеттiк инспектор ________________     _________________
(қолы)               (аты-жөнi)
Стандарттау, сертиФикаттау жөніндегі
нормативтік құжаттардың міндетті
талаптарының сақталуына және
сертификатталған өнімге (жұмыстарға,
қызметтерге) мемлекеттік қадағалау
мен бақылауды жүзеге асыру ережесіне
4-қосымша
Сыртқы тексеру, салыстыру және сынақ
ХАТТАМАСЫ
____________________________________________________________________                         Сынақ жүргізілген жер
____________________________________________________________________                             өнімнің атауы
____________________________________________________________________
Өнім атауы|Нормативтік|Нормативтік|Өлшем|Параметр  |Өнім сынамалары.
түрі,   |құжаттардың|  құжаттың |бір. |мағынасы  |ның (үлгілері.
сипаты,  | белгілері |талаптарына|лігі |(сипаты,  |  нің) саны
маркасы   |   және    |   сәйкес  |     | көрсет.  |(натуралды және
және т.б. | тармақта. | келмейтін |     |кіштері)  |      құнды
|   рының   | параметр. |     |          |   сипатында)
| нөмірі    |  лердің   |     |__________|______________
|           |   атауы   |     |Норма|Фак.|тексе. | НҚ
|           |           |     | тив.|сі  | ріл   | сәйкес
|           |           |     | тік |бой.| ген   |келмей.
|           |           |     |құжат|ынша|       |  тін
|           |           |     |бойын|    |       |
|           |           |     |  ша |    |       |
____________________________________________________________________

33. Экземпляр акта проверки хранится в деле территориального органа Госстандарта по госнадзору, проводившего проверку, а при необходимости принятия мер со стороны главного государственного инспектора республики - копия акта направляется в Госстандарт.
34. Сведения из актов проверок в виде выписок или обобщенных материалов, при необходимости, а также по специальным запросам, направляются заинтересованным в подобной информации лицам в порядке, установленном законодательством.
35. Экземпляр акта проверки деятельности аккредитованных органов по сертификации и испытательных лабораторий вне зависимости от результатов проверки направляется в Госстандарт.
36. После получения акта и предписаний проверяемое лицо немедленно принимает меры по устранению выявленных нарушений и причин, их вызвавших. При необходимости, разрабатывается план мероприятий по устранению нарушений, который доводится до сведения территориального подразделения по госнадзору.
Справки о выполнении плана мероприятий, сообщения об исполнении полученных предписаний направляются в территориальное подразделение по госнадзору для контроля и используются при проведении проверки исполнения выданных предписаний.
Приложение 1
к правилам проведения государственного
надзора и контроля за соблюдением
обязательных требований нормативных
документов по стандартизации,
сертификации и за сертифицированной
продукцией (работами, услуг)
Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации
Министерства экономики и торговли Республики Казахстан
(ГОССТАНДАРТ)
___________________________________________________________________________
(наименование территориального органа по государственному надзору)
Адрес: _______________                N ____________________
Телефоны______________                от "____"_________200__г.
Акт о назначении проверки
Руководителю ________________________________________________________________
(наименование проверяемого объекта)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О стандартизации",
"О сертификации", "О защите прав потребителей", "Об обеспечении единства измерений" и ___________________________________________________________________________________
(планом, госнадзора, жалобой, указанием)
на вверенном Вам предприятии проводится проверка __________________________________
(указать конкретный вид проверки)
Проверку поручено провести государственным инспектором ____________________________
___________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Руководитель проверки _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
В соответствии с действующим законодательством прошу предоставить Устав предприятия, лицензию, патент или удостоверение личности и создать условия, необходимые для проведения проверки в установленные сроки с "____"___________ по "____"____________ г.
Главный Государственный
инспектор ________________ _______________ ____________________
(города, области)   (подпись)     (инициалы, фамилия)
Приложение 2
к правилам проведения государственного
надзора и контроля за соблюдением
обязательных требований нормативных
документов по стандартизации,
сертификации и за сертифицированной
продукцией (работами, услугами)
в Республике Казахстан
Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации
Министерства экономики и торговли Республики Казахстан
(ГОССТАНДАРТ)
___________________________________________________________________________
(наименование территориального органа по государственному надзору)
АКТ
отбора образцов (проб)
от "____"_________200___г.
На ___________________________________________________________________________
(наименование предприятия, организация, учреждения)
Мною, государственным инспектором ____________________________________________
(фамилия, инициалы)
в присутствии _____________________________________________________________________
(должности, фамилии, инициалы представителей
___________________________________________________________________________________
проверяемого объекта)
отобраны образцы готовой к реализации продукции для проверки на
соответствие требованиям __________________________________________________________
(наименование, обозначение нормативных документов)
___________________________________________________________________________________
Наименование   ! Единицы   ! Номер ! Размер ! Дата    !Количество или
образцов (проб)!измерения в! партии!партии в!изготов- !масса отобранных
проверяемой   !натурально/!(изде- !натур./ !ления,   !образцов (проб)
продукции    !и стоимост-! лия)  !и стоим.!время от-!___________________
!ном выраже-!       !выраже- !бора (для! для    !  для
!нии        !       !нии     !скоропор-!внешнего!испытаний,
!           !       !        !тящейся  !осмотра !измерений
!           !       !        !продукции)   и    !
!           !       !        !         !иденти- !
!           !       !        !         !фикации !
___________________________________________________________________________
1        !     2     !   3   !   4    !    5    !   6    !     7
Отгрузка партии (партий) продукции (кроме скоропортящейся), от которой отобраны образцы до окончания контроля и соответствующего разрешения государственного инспектора запрещается.
Государственный инспектор ________________    ______________________
(личная подпись)     (инициалы, фамилия)
Участники проверки  ______________  ______________  ________________
(должность)    (подпись)     (инициалы, фамилия)
Приложение 3
к правилам проведения государственного
надзора и контроля за соблюдением
обязательных требований нормативных
документов по стандартизации,
сертификации и за сертифицированной
продукцией (работами, услугами)
в Республике Казахстан
Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации
Министерства экономики и торговли Республики Казахстан
(ГОССТАНДАРТ)
___________________________________________________________________________
(наименование подразделения государственного надзора)
Направление
на проведение испытания продукции
в ___________________________________________________________________
наименование аккредитованной испытательной лаборатории
от __________ ____ г.                                N ___________________
Наименование образцов ____________________________________________________
Производитель ____________________________________________________________
(наименование страны и изготовителя)
Поставщик ________________________________________________________________
(наименование, адрес, РНН)
Акт отбора образцов от ___________________________________________________
(число, месяц, год)
Количество образцов, направленных в лабораторию___________________________
Описание состояния образцов ______________________________________________
(опечатано, опломбировано и т.п.)
Перечень определяемых показателей на соответствие ________________________
(обозначение документа)
__________________________________________________________________________
(указать показатели)
Протокол испытаний прошу представить в адрес _____________________________
Государственный инспектор ___________________   __________________________
(подпись)             (фамилия, инициалы)
Приложение 4
к правилам проведения государственного
надзора и контроля за соблюдением
обязательных требований нормативных
документов по стандартизации,
сертификации и за сертифицированной
продукцией (работами, услугами)
в Республике Казахстан
Протокол
внешнего осмотра, идентификации, испытаний
__________________________________________________________________________
наименование продукции
проверенных на ___________________________________________________________
указать где проводились испытания
__________________________________________________________________________
Наимено-   !Обозна-  !Наимено-!Единица! Значение   ! Количество проб
вание      !чение    !вание   !измере-! параметра  !(образцов) продукции
продукции, !норматив-!парамет-!ния    !(характери- !(в нат. и стоимостном
тип, вид,  !ных доку-!тра, не !       ! стики,     !выражении)
модель,    !ментов и !соответ-!       ! показатели)!______________________
марка и др.!номера их!ствующе-!       !____________!проверен- !не соответ-
!пунктов  !го тре- !       !по   !факти-!ных       !ствующих НД
!         !бованиям!       !норм.!чески !          !
!         !норм.   !       !доку-!      !          !
!         !докумен-!       !менту!      !          !
!         !та      !       !     !      !          !
__________________________________________________________________________

1          2            3        4     5    6      7       8  ____________________________________________________________________
Мемлекеттік инспектор ______________ ______________________
(қолы)                (аты-жөнi)
Тексеріске қатысушы тұлғалардың қолы
Стандарттау, сертиФикаттау жөніндегі
нормативтік құжаттардың міндетті
талаптарының сақталуына және
сертификатталған өнімге (жұмыстарға,
қызметтерге) мемлекеттік қадағалау
мен бақылауды жүзеге асыру ережесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2000 жылғы 29 қарашадағы N 1787 қаулысымен
бекiтiлген мiндеттi сертификатталуға тиiстi
өнiмдер мен қызмет көрсетулердiң тiзбесiне
сәйкес сапасы мен қауiпсiздiгiн анықтау
үшiн сатып алынатын өнiмдердiң
ТIЗБЕСI
1. Адамның терiсiмен жанасатын, тамақпен және сумен байланысты
халық тұтынатын тауарлар
2. Құрылыс материалдары және конструкциялар
3. Дәрiлiк заттар
4. Медициналық бұйымдар және санитарлық-гигиеналық мақсаттағы
құралдар (3005**, 901831, 901890500)
5. Тамақ өнеркәсiбiнiң өнiмдерi
6. Отандық шикiзаттар
7. Ойыншықтар
Стандарттау, сертиФикаттау жөніндегі
нормативтік құжаттардың міндетті
талаптарының сақталуына және
сертификатталған өнімге (жұмыстарға,
қызметтерге) мемлекеттік қадағалау
мен бақылауды жүзеге асыру ережесіне
6-қосымша
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің
Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегі комитетi
(Мемстандарт)
____________________________________________________________________
(мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аймақтық органының атауы)
КЕСIМ
"___" 2002 ж.                                 N __________________
____________________________________________________________________                (тексерiс түрi, өнiмнiң өмiршеңдiк кезеңi)
Тексерiлген заңды тұлғаның басшысы__________________________________
____________________________________________________________________                         (кәсiпорын мекен-жайы, РНН)
Негiздеме: тапсырма_________________________________________________
(тапсырма берген органның атауы, құжаттың күнi және нөмiрi)
____________________________________________________________________
Нормативтiк құжаттар талаптарының сақталуына және өлшем құралдарына
мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi мемлекеттік инспекторларымен
құрастырылды________________________________________________________                            (аты-жөнi, лауазымы)
Қатысушылар_________________________________________________________
(аты-жөнi, лауазымы)
____________________________________________________________________

1     !    2    !    3   !   4   !  5  !  6   !     7    !     8
Госинспектор ___________ _________________________
(инициалы, фамилия)
Подписи лиц, участвующих в проверке:
Приложение 5
к правилам проведения государственного
надзора и контроля за соблюдением
обязательных требований нормативных
документов по стандартизации,
сертификации и за сертифицированной
продукцией (работами, услугами)
в Республике Казахстан
Перечень
продукции, подлежащих на покупку для определения
качества и безопасности в соответствии с перечнем
продукции и услуг, подлежащей обязательной
сертификации, утвержденного постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 29.11.2000 г. N 1787
1. Товары народного потребления, контактирующие с кожей человека,пищей и водой.
2. Строительные материалы и конструкции.
3. Лекарственные средства.
4. Медицинские изделия и средства санитарно-гигиенического назначения (3005**, 901831, 901890500).
5. Продукты пищевой промышленности.
6. Топливное сырье.
7. Игрушки
Приложение 6
к правилам проведения государственного
надзора и контроля за соблюдением
обязательных требований нормативных
документов по стандартизации,
сертификации и за сертифицированной
продукцией (работами, услугами)
в Республике Казахстан
Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации
Министерства экономики и торговли Республики Казахстан
(ГОССТАНДАРТ)
___________________________________________________________________________
(наименование территориального органа по государственному надзору)
АКТ
от _____________                                     N ____________
проверки___________________________________________________________
(указать вид проверки, стадию жизненного цикла продукции)
___________________________________________________________________
Руководитель проверяемого юридического лица _______________________
___________________________________________________________________
(адрес предприятия, организация, РНН)
основание: задание ________________________________________________
(наименование органа, выдавшего задание, дата
___________________________________________________________________
и номер документа)
Составлен: Государственным(и) инспектором(ами) по надзору за
соблюдением требований нормативных документов и средствами измерений
________________________________________________________________________
(должности, фамилия, инициалы)
________________________________________________________________________
(должности, наименование организаций, фамилии, инициалы лиц,
привлеченных к проверке)
Присутствовали: ___________________________________________________
(должности, фамилии, инициалы ответственных лиц
________________________________________________________________________
проверяемого предприятия)

1. Бастапқы деректер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Нормативтiк құжаттар мен мiндеттi сертификаттау ережесi
талаптарының сақталуын тексеру нәтижелерi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Өлшем және сынақ құралдарының күйiн тексеру нәтижелерi ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Бұзушылықтардың себептерi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5.Тұжырымдамалар
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қосымша_____________________________________________________________
Кесiм ____ п. 3 данада жасалды және
1. ________________________________________________
2. ________________________________________________
3. ________________________________________________
жiберiлдi (ұсынылды)
Тексерiс басшысы,
мемлекеттiк инспектор ________________       _____________________
(қолы)                    (аты-жөнi)
Тексеруге қатысушылар ________________       _____________________
(қолы)                    (аты-жөнi)
Кесiмнiң бiр данасын
Кәсiпорын басшысы алды ________________      _____________________
(қолы)                        (аты-жөнi)
Стандарттау, сертиФикаттау жөніндегі
нормативтік құжаттардың міндетті
талаптарының сақталуына және
сертификатталған өнімге (жұмыстарға,
қызметтерге) мемлекеттік қадағалау
мен бақылауды жүзеге асыру ережесіне
7-қосымша
Орындалған жұмыс
КЕСІМІ
"___" 2002 ж.                                   N __________________
Тiркелген сынақ зертханасы Орындаушы басшы ретiнде
____________________________________________________________________
Бiр жағынан және ___________________________________________ бойынша
Мемстандарттың мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi басқармасының
басшысы ___________________________________________ екіншi жағынан
Төмендегiлер туралы келiстi.
059 мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес Орындаушы күнтiзбелiк
жоспардың жалпы көлемiнiң
______________________________________________________________ сома
мөлшерiнде жұмыс атқарылды.

1. Исходные данные: _______________________________________________
________________________________________________________________________
2. Результаты проверки соблюдения требований нормативных документов
правил обязательной сертификации
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Результаты проверки состояния средств измерений и испытаний
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Причины нарушений
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. Выводы: ________________________________________________________
________________________________________________________________________
Приложения:________________________________________________________
Акт составлен на ____л. в 3 экземплярах и направлен (вручен):
1. ____________
2. ____________
3. ____________
Руководитель проверки,
государственный инспектор _______________   ______________________
(личная подпись)   (фамилия, инициалы)
Участники проверки        _______________   ______________________
Один экземпляр акта получил
Руководитель предприятия  _______________   ______________________
(личная подпись)   (фамилия, инициалы)
Приложение 7
к правилам проведения государственного
надзора и контроля за соблюдением
обязательных требований нормативных
документов по стандартизации,
сертификации и за сертифицированной
продукцией (работами, услугами)
в Республике Казахстан
Акт
выполненных работ
"___"_________2002 г.                           N _________
Мы, нижеподписавшиеся, "Исполнитель" - аккредитованная испытательная
лаборатория, в лице руководителя _______________________________________,
с одной стороны, и "Заказчик" - Управления по государственному надзору
Госстандарта по г. (обл.) _______________________________________________
в лице начальника _______________________________________________________
_____________________, с другой стороны, составили акт о нижеследующем.
В соответствии с государственным мероприятием по программе N 059
"Покупка и испытание образцов товаров для осуществления госнадзора за их
качеством и безопасностью в сфере реализации", "Исполнителем" выполнена
работа на сумму__________________________________________________________
(прописью в тенге)
_________________________________________________________________________
от общего объема работы календарного плана.

1. Шарттың жасалу мерзiмiнен бастап жалпы жұмыстың құны
______________________________________________________
2. Бұдан бұрын жұмсалған сома
______________________________________________________
3. Тапсырушының орындаушыға ескерулерi жоқ.
ТАПСЫРУШЫ                              ОРЫНДАУШЫ
____________ бойынша                   тiркелген СЗ басшысы
мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi
басқарма
Тараптардың реквизиттер
_____________________                     _______________________
_____________________                     _______________________
_____________________                     _______________________
_____________________                     _______________________
"___" _________ 2002ж.                    "___" _________ 2002ж.
қолы _________________                    қолы __________________

1. Общая стоимость работ с момента действия договора составляет
_________________________________________________________________________
(прописью в тенге)
2. Ранее заактивированная сумма _________________________________________
(прописью в тенге)
3. Заказчик не имеет претензий к исполнителю.
"Заказчик"                                    "Исполнитель"
Управление                                     Руководитель
по государственному надзору                    аккредитованной ИЛ
по _______________________
Реквизиты сторон:
__________________________                     ______________________
__________________________                     ______________________
__________________________                     ______________________
"____"___________200__г.                       "___"__________200__г.
подпись __________________                     подпись_______________