Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Академиясының ішкі істер органдарының басшы кадрларын және тәрбие аппараттарының мамандарын даярлау факультетіне (N 1 факультет) іріктеу мен қабылдау ережелерін бекіту туралы
Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 11 шілдедегі N 487 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 1 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1934. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004.04.13. N 221 (V042864) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің біліктілігі жоғары, жаңа қоғамдық-экономикалық, құқықтық жағдайларға сай басшы кадрлар резервін дайындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Академиясының ішкі істер органдарының басшы кадрларын және тәрбие аппараттарының мамандарын даярлау факультетіне (N 1 факультет) іріктеу мен қабылдау ережелері қосымшаға сай бекітілсін.
2. Ішкі істер бас басқармаларының, Ішкі істер басқармаларының, Көліктегі ішкі істер басқармаларының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қызмет бастықтары:
1) көрсетілген бұйрықты басшылыққа алсын және орындасын;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Академиясының ішкі істер органдарының басшы кадрларын және тәрбие аппараттарының мамандарын даярлау факультетіне (N 1 факультет) оқуға үміткерлерді уақытында және сапалы іріктеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 2001 жылғы 7 наурыздағы N 202 "Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Академиясының Ішкіісминінің, ІІББ-нің, ІІБ-нің, КІІБ-нің және ҚАЖ-нің басшы құрамын даярлау факультетіне (N 1 факультет) іріктеу мен қабылдау ережелерін бекіту туралы"  бұйрығының  күші жойылды деп есептелсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер вице-Министрі ішкі қызмет генерал-майоры С.Н.Баймағанбетовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енеді.
Министр
генерал-полковник
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 11 шілдедегі
N 487 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Академиясының
ішкі істер органдарының басшы кадрларын және тәрбие
аппараттарының мамандарын даярлау факультетіне (N 1 факультет) іріктеу мен қабылдау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Академиясының ішкі істер органдарының басшы кадрларын және тәрбие аппараттарының мамандарын даярлау факультетіне (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы Ішкіісмині Академиясының N 1 факультеті) тыңдаушыларды іріктеу мен қабылдау тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил отбора и приема на факультет подготовки руководящих кадров органов внутренних дел и специалистов воспитательных аппаратов (факультет N 1) Академии Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июля 2002 года N 487. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2002 года N 1934. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 апреля 2004 года N 221 (V042864)
В целях подготовки резерва руководящих кадров, отвечающих новым общественно-экономическим, правовым условиям приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора и приема на факультет подготовки руководящих кадров и специалистов воспитательных аппаратов (факультет N 1) Академии Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Начальникам Главных управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел на транспорте и служб Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) принять указанный приказ к руководству и исполнению;
2) обеспечить своевременный и качественный отбор кандидатов на учебу на факультет подготовки руководящих кадров и специалистов воспитательных аппаратов (факультет N 1) Академии Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Считать утратившим силу приказ  Министра внутренних дел Республики Казахстан N 202 от 7 марта 2001 года "Об утверждении Правил отбора и приема на факультет подготовки руководящего состава МВД, ГУВД, УВД, ГУВДТ и УИС (факультет N 1) Академии МВД Республики Казахстан".
4. Контроль за выполнением данного приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора внутренней службы Баймаганбетова С.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 11 июля 2002 года N 487
Правила
отбора и приема на факультет подготовки руководящих
кадров органов внутренних дел и специалистов
воспитательных аппаратов (факультет N 1) Академии
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок отбора и приема слушателей на факультет подготовки руководящих кадров органов внутренних дел и специалистов воспитательных аппаратов Академии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - факультет N 1 Академии МВД Республики Казахстан).

2. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Академиясының N 1 факультеті жоғары заң білімі базасында қалалық, аудандық, желілік ішкі істер бөлімдерінің бастықтарын 521650 - "Заңтану" мамандығы бойынша даярлайды және Жоғары академиялық курстарында Ішкі істер министрлігінің, Ішкі істер бас басқармаларының, Ішкі істер басқармаларының, Көліктегі Ішкі істер басқармаларының (бұдан әрі - Ішкіісмин, ІІББ, ІІБ, КІІБ) басшы кадрлары мен тәрбие аппараттарының мамандарын қайта даярлауды жүзеге асырады. Жоғары академиялық курсқа қабылдау ережесі бөлек нормативтік актімен кесімделеді.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 19 қарашадағы N 650   бұйрығымен .
3. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Академиясының N 1 факультетінде оқу мерзімі қалалық, аудандық, желілік ішкі істер бөлімдерінің лауазымындарында резервте тұрған адамдар үшін қалалық, аудандық, желілік ішкі істер бөлімдерінің құқық қорғау ісін ұйымдастыру мамандандыруы және заңтану магистрi біліктілігі бойынша - 1 жыл.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 19 қарашадағы N 650   бұйрығымен
2. Қабылдау шарттары
4. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Академиясының N 1 факультеті жоғары заңгерлік білімі, басшылық және ұйымдастырушылық жұмыс тәжірибесі бар, жоғары іскерлік қабілетке ие және қалалық, аудандық, желілік ішкі істер бөлімдері басшылары лауазымдарында резервте тұрған, жасы 40-қа дейінгі, ішкі істер органдарындағы практикалық жұмыс өтілі кемінде бес жыл, оның ішінде Ішкіісминнің аса маңызды істер жөніндегі аға инспектор, аса маңызды тапсырмалар жөніндегі аға инспектор лауазымдарынан төмен емес, ІІББ, ІІБ, КІІБ бөлімшелерінің, қалалық (аудандық), желілік ішкі істер басқармаларының (бөлімдерінің), ішкі істер бөлімі құқығына ие полиция бөлімдері бастықтарының орынбасарлары, қалалық (аудандық), желілік ішкі істер басқармаларының (бөлімдерінің) жедел-тергеу бөлімдерінің (бөлімшелерінің) бастықтары лауазымдарында 2 жылдан кем қызмет өтілі бар орта және аға басшы құрамдағы адамдар қабылданады.
5. Академияға оқуға түсуші үміткерлердің жасы мен тиісті лауазымдардағы қызмет өтілі түсу жылының 1 қазанындағы жағдай бойынша есептеледі.
3. Үміткерлерді іріктеу мен қабылдау тәртібі
6. Академиядағы оқуға үміткерлерді іріктеу Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жыл сайынғы бұйрығымен бекітілетін Қазақстан Республикасы Ішкіісмині Академиясының N 1 факультетін жасақтаудың жоспарына сәйкес жүргізіледі.
7. Қазақстан Республикасы Академиясының N 1 факультетіне үміткерлерді қабылдау үшін қабылдау комиссиясы құрылады. Комиссияның дербес құрамын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі бекітеді. Комиссия құрамына: кадр мәселесімен айналысатын Қазақстан Республикасы ішкі істер вице-Министрі, Академия факультеттерінің және жетекші кафедраларының бастықтары және Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрі анықтайтын басқа да адамдар кіреді.

2. Факультет N 1 Академии МВД Республики Казахстан осуществляет подготовку на базе высшего юридического образования резерва начальников городских, районных, линейных отделов внутренних дел по специальности 521650 - "Юриспруденция" и переподготовку на Высших академических курсах руководящих кадров и специалистов воспитательных аппаратов Министерства внутренних дел, Главных управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел на транспорте (далее - МВД, ГУВД, УВД, УВДТ). Правила приема на Высшие академические курсы регламентируются отдельным нормативным актом. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 ноября 2003 года N 650 .
3. Срок обучения на факультете N 1 Академии МВД Республики Казахстан лиц, состоящих в резерве на замещение должностей начальников городских, районных, линейных отделов внутренних дел по специализации - управление в сфере правоохранительной деятельности с квалификацией специалиста - магистр юриспруденции - 1 год. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 ноября 2003 года N 650 .
2. Условия приема
4. Факультет N 1 Академии МВД Республики Казахстан комплектуется лицами среднего и старшего начальствующего состава, имеющими высшее юридическое образование, опыт руководящей и организаторской работы, обладающими необходимыми деловыми качествами и состоящими в резерве на выдвижение на должности начальников городских, районных, линейных отделов внутренних дел в возрасте до 40 лет, имеющими стаж практической работы в органах внутренних дел не менее пяти лет, из которых не менее двух лет на должностях не ниже старших инспекторов по особо важным делам, старших инспекторов по особым поручениям МВД, начальников отделений ГУВД, УВД, УВДТ, заместителей начальников городских (районных), линейных управлений (отделов), отделов полиции с правами отделов внутренних дел, начальников оперативно-следственных отделов, отделений городских, районных и линейных управлений (отделов) внутренних дел.
5. Возраст и стаж службы на соответствующих должностях кандидатов, поступающих на учебу исчисляются по состоянию на 1 октября года поступления.
3. Порядок отбора и приема кандидатов
6. Отбор кандидатов для обучения в Академии производится в соответствии с планом комплектования факультета N 1 Академии МВД Республики Казахстан, ежегодно утверждаемым приказом МВД Республики Казахстан.
7. Для приема кандидатов на учебу на факультет N 1 в Академии МВД Республики Казахстан создается приемная комиссия. Персональный состав комиссии утверждает Министр внутренних дел Республики Казахстан. В состав комиссии входят: вице-Министр внутренних дел Республики Казахстан, курирующий кадровые вопросы, начальник Академии, начальники факультетов и ведущих кафедр Академии, а также иные лица, определяемые Министром внутренних дел Республики Казахстан.

8. Ішкіісмин Академиясының N 1 факультетіне түсушілер ішкі істер органы басшысының атына мәлімдеме жазады. Мәлімдемеде арнайы атағы, тегі, аты мен әкесінің аты, лауазымы, туған жылы мен айы, білімі көрсетіледі.
9. Қазақстан Республикасы Ішкіісмині қызметтерінің бастықтары, ІІББ, ІІБ, көліктегі ІІБ-нің бастықтары мәлімдемелерді қарап, үміткерлер қабылдау шарттарына сәйкес келген кезде, кадр аппараттары арқылы денсаулық жағдайы бойынша Академиядағы оқуға жарамдылығын анықтау үшін оларды медициналық куәландыруға жібереді.
10. Қазақстан Республикасы Академиясының N 1 факультетіне үміткерлерді іріктеу үшін, облыстық ІІББ, ІІБ-да, көліктегі ІІББ-ның бұйрығымен ІІББ, ІІБ, КІІБ-да іріктеу комиссиялары құрылады.
11. Іріктеу комиссиялары осы Ережені, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Академиясын жасақтау жоспарын басшылыққа ала отырып, үміткерлерге ұсынылған құжаттарды мұқият тексереді, бұл үміткерлердің қабылдау шарттарына сәйкес келуін анықтауға және олардың әрқайсысы бойынша дәлелді қорытынды шығарады.
12. Іріктеу комиссияларының жұмыс қорытындылары хаттамалармен рәсімделеді. Академияға түсуші әрбір үміткерге хаттама парағы рәсімделеді.
13. Академияның N 1 факультетіне оқуға іріктеп алынған адамдарға Ішкіісмин, ІІББ, ІІБ, КІІБ-нің кадр аппараттары түсу жылының 20 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасы Академиясына мынадай құжаттар жібереді:
белгіленген тәртіпте рәсімделген жеке іс;
оқу ісі: үміткердің рапорты; қызметінің соңғы кезеңдегі аттестациясы; қызметкердің Академияны бітіргеннен кейін тағайындалатын лауазымы көрсетілген оқуға жіберу туралы іріктеу комиссиясы шешімінің көшірмесі; білімі туралы дипломның көшірмесі; Қазақстан Республикасы Ішкіісмині 2001 жылғы 1 қаңтардағы N 1  бұйрығымен  бекітілген, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылы 12 ақпанда 1398 номермен тіркеуден өткен, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені қолданудың тәртібі туралы нұсқаулықтың 19 қосымшасына сай көрсетілген үлгідегі анықтама; әскери дәрігерлік комиссияның қорытындысы; кадр аппараты растаған 4 фото сурет (көлемі 3,5х4,5).
14. Ішкіісминнің, ІІББ-нің, ІІБ-нің, КІІБ-нің іріктеу комиссиялары іріктеп алған адамдар Қазақстан Республикасы Ішкіісминнің Академиясына, түсу жылының 15 тамызына дейін көлемі 20-25 баспа табақ басылған атқарып жатқан лауазымының ерекшелігі бойынша басқару қызметі тақырыбында реферат ұсынулары керек.
15. Қабылдау комиссиясы Академияның N 1 факультетіне оқуға түсуге жасақтаушы органдар ұсынған адамдардың материалдарын қарап, үміткерлерді ішкі істер органдарының қызметін және қылмыспен күресті кесімдейтін қолданыстағы заңнаманың, ведомстволық нормативтік актілерді, Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатын білу туралы ауызша қабылдау емтиханын өткізеді.

8. Лица, поступающие на факультет N 1 Академии МВД Республики Казахстан подают рапорта на имя руководителя органа внутренних дел. В рапорте указываются: специальное звание, фамилия, имя и отчество, занимаемая должность, год и месяц рождения, образование.
9. Начальники служб МВД Республики Казахстан, начальники ГУВД, УВД, УВДТ рассматривают рапорта и при соответствии кандидатов условиям приема направляют их через кадровые аппараты на медицинское освидетельствование для определения годности к обучению на факультете N 1 Академии по состоянию здоровья.
10. Для отбора кандидатов на факультет N 1 Академии МВД Республики Казахстан в ГУВД, УВД, УВДТ создаются приказом начальников ГУВД, УВД, УВДТ отборочные комиссии.
11. Отборочные комиссии, руководствуясь настоящими Правилами, а также планом комплектования факультета N 1 Академии МВД Республики Казахстан, тщательно изучают представленные на кандидатов документы, определяют соответствие кандидатов условиям приема и по каждому из них выносят мотивированное заключение.
12. Результаты работы отборочных комиссий оформляются протоколами. На каждого кандидата, поступающего в Академию, оформляется протокольный лист.
13. На лиц, отобранных на учебу на факультет N 1 Академии, кадровые аппараты ГУВД, УВД, УВДТ до 20 июля года поступления направляют в Академию МВД Республики Казахстан следующие документы:
личное дело, оформленное в установленном порядке;
учебное дело: рапорт кандидата; аттестация за последний период службы; копия решения отборочной комиссии о направлении на учебу с указанием должности, на которую будет назначен работник по окончании Академии; копия диплома об образовании; справка установленного образца согласно приложению 19 к Инструкции  о порядке применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденной приказом МВД Республики Казахстан от 01 января 2001 года N 1, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2001 года за N 1398; заключение военно-врачебной комиссии; четыре заверенные кадровым аппаратом фотокарточки (размером 3,5 х 4,5 без уголка).
14. Лица, отобранные отборочными комиссиями ГУВД, УВД, УВДТ, должны представить в Академию МВД Республики Казахстан до 15 августа года поступления реферат на казахском или русском языках объемом 20-25 страниц печатного текста (формат А4, размер шрифта 14, через 1,5 интервала) на тему управленческой деятельности по специфике занимаемой должности.
15. Приемная комиссия рассматривает материалы на лиц, рекомендованных комплектующими органами для поступления на факультет N 1 Академии и проводит вступительные экзамены в устной форме с кандидатами на знание действующего законодательства, регламентирующего деятельность органов внутренних дел и борьбу с преступностью, ведомственных нормативных актов, вопросов внутренней и внешней политики Республики Казахстан.

16. Қазақстан Республикасы Академиясының N 1 факультетіне оқуға қабылдау емтихан нәтижесі, үміткерлердің рефератының резенциясының қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Академиясы бастығының бұйрығымен жүзеге асады.
17. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Академиясы бастығының оқуға қабылдау туралы бұйрығының көшірмесі оған қол қойылғаннан кейін он күннен кешіктірмей үміткерлерді оқуға жіберген жасақтаушы органға жіберіледі.
18. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Академиясы бастығының үміткерді оқуға қабылдау туралы бұйрығы оны жасақтаушы органнан оқу орнына іссапарға жіберу үшін негіз болып табылады.
19. Оқуға қабылданбаған үміткерлердің жеке істері мен басқа да құжаттары жасақтау органдарына кері қайтарылады.
20. Қызметтік қажеттілік жағдайларында, ІІББ-нің, ІІБ-нің, КІІБ-нің ұсынысы бойынша, ерекше жағдайда, Академияның N 1 факультетінің күндізгі оқу нысаны бойынша кемінде 6 ай оқыған тыңдаушыларды кейіннен оларды жеке график бойынша оқыту арқылы Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің бұйрығымен қызметке шақырып алуға жол беріледі.
4. Ішкіісминінің Академиясы N 1 факультетінің тыңдаушыларын
материалдық қамтамасыз ету
21. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Академиясының тыңдаушыларына оқу уақытында оқуға жіберуге дейін атқарған соңғы негізгі (уақытша орындалмаған) штаттық лауазымы бойынша ақшалай үлестің 70 пайызы төленеді.
22. Тамақтандыру мен орналастыру тыңдаушылар есебінен, ал заттай мүліктермен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Ішкіісмині белгілеген тәртіппен жүргізіледі.

16. Зачисление на факультет N 1 Академии МВД Республики Казахстан производится приказом начальника Академии МВД Республики Казахстан по итогам вступительного экзамена, результатам рецензии рефератов кандидатов.
17. Выписки из приказа начальника Академии МВД Республики Казахстан о зачислении на учебу не позднее десяти дней после его подписания высылаются в комплектующий орган, направивший кандидатов на учебу.
18. Приказ начальника Академии МВД Республики Казахстан о зачислении кандидата на учебу является основанием для его откомандирования к месту учебы из комплектующего органа.
19. Личные дела и другие документы кандидатов, не зачисленных на учебу в Академию МВД Республики Казахстан, возвращаются по месту комплектования.
20. В случаях служебной необходимости, в порядке исключения, по ходатайству ГУВД, УВД, УВДТ, по согласованию с МВД Республики Казахстан, допускается отзыв на службу слушателей факультета N 1 Академии, проучившихся не менее 6 месяцев по очной форме обучения, с последующим их обучением по индивидуальному графику.
4. Материальное обеспечение слушателей
факультета N 1 Академии МВД Республики Казахстан
21. Слушателям факультета N 1 Академии МВД Республики Казахстан на время обучения устанавливается денежное довольствие в размере 70 % от денежного содержания по последней основной (не временно исполняемой) штатной должности, занимаемой до направления на учебу.
22. Обеспечение питанием и проживанием производится за счет слушателей, а вещевым имуществом - в установленном порядке МВД Республики Казахстан.