Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Кредиттiк серiктестiк туралы" ереже туралы" 1997 жылғы 12 сәуiрдегi N 106 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 1 тамыздағы N 280. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 5 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 1968. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкi басқармасының 2003 жылғы 27 қазандағы N 380 (V032589) қаулысымен.
Кредиттiк серiктестiктердiң қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Кредиттiк серiктестiк туралы" ереже туралы" 1997 жылғы 12 сәуiрдегi N 106 қаулысына  мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
қаулының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредиттiк серiктестiктер туралы ереже туралы";
1-тармақтағы "Кредиттiк серiктестiк туралы" ереже туралы" деген сөздер "Кредиттiк серiктестiктер туралы ереже" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Кредиттiк серiктестiк туралы" ереже туралы" деген сөздер "осы қаулының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "мен Кредиттiк серiктестiк туралы" ереже туралы" деген сөздер алынып тасталсын, "ереже" деген сөз "қаулы" деген сөзбен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекiтiлген Кредиттiк серiктестiктер туралы ережеге:
кiрiспедегi "Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздерден кейiн "(бұдан әрi - Заң)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
4, 9, 16, 26, 27, 34-1 тармақтардағы, 37-тармақтың 2) тармақшасындағы, 45-тармақтағы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Осы Ереженiң 13-тармағында көзделген барлық құжаттар қоса берiлген кредиттiк серiктестiктi ашуға рұқсат беру туралы өтiнiштi Ұлттық Банк оны қабылдаған күннен бастап бiр айдың iшiнде қарауы тиiс";
22-1-тармақта "жыл сайын" деген сөздер алынып тасталсын;
24-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Кредиттiк серiктестiктің үй-жайының техникалық даярлығын Ұлттық Банктің аумақтық филиалы кредиттік серіктестіктің жазбаша өтініші негізінде тексереді.";
мынадай мазмұндағы 24-1 тармақпен толықтырылсын:
"24-1. Кредиттiк серiктестiк лицензияны жоғалтқан жағдайда дубликат алуға құқылы. Ұлттық Банк кредиттiк серiктестiктiң жазбаша өтiнiшi бойынша он күнтiзбелiк күннiң iшiнде лицензияның дубликатын бередi. Мұндай жағдайда кредиттiк серiктестiк лицензиялық алым төлейдi.
Ұлттық Банк кредиттiк серiктестiктiң лицензиясын оның жазбаша өтiнiшiнiң және лицензияны қайта ресiмдеуге лицензиялық алымның төленгендiгiн растайтын құжаттың негiзiнде оларды алған кезден бастап он жұмыс күнi iшiнде қайта ресiмдейдi.
Лицензияны қайта ресiмдеудi бұрын берiлген лицензияны Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген негiздер бойынша ауыстыру деп түсiну керек.";
28-тармақтың төртiншi абзацы "лицензия беру туралы Ұлттық Банкке" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 апреля 1997 года N 106 "О Положении "О кредитных товариществах"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 г. N 280. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 сентября 2002 г. N 1968. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2003 года N 380 (V032589) (вводится в действие с 1 января 2004 года)
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность кредитных товариществ, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 апреля 1997 года N 106 "О Положении "О кредитных товариществах" следующие изменения и дополнения:
наименование постановления изложить в следующей редакции:
"О Правилах о кредитных товариществах";
в пункте 1 слова "Положение "О кредитных товариществах" заменить словами "Правила о кредитных товариществах";
в пункте 2 слова "Положения "О кредитных товариществах" заменить словами "настоящего постановления";
в пункте 3 слова "и Положение "О кредитных товариществах" исключить, слово "Положение" заменить словом "постановление";
в Правилах о кредитных товариществах, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу после слов "в Республике Казахстан" дополнить словами "(далее - Закон)";
в пункте 3 слова "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" исключить;
в пунктах 4, 9, 16, 26, 27, 34-1, подпункте 2) пункта 37, пункте 45 слова "Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" исключить;
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Заявление о выдаче разрешения на открытие кредитного товарищества с приложением всех документов, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил, должно быть рассмотрено Национальным Банком в течение одного месяца со дня его приема.";
в пункте 22-1 слово "ежегодно" исключить;
пункт 24 дополнить вторым абзацем следующего содержания:
"Проверка технической готовности помещения кредитного товарищества производится территориальным филиалом Национального Банка на основании письменного ходатайства кредитного товарищества.";
дополнить пунктом 24-1 следующего содержания:
"24-1. При утере лицензии кредитное товарищество имеет право на получение дубликата. Национальный Банк в течение десяти календарных дней производит выдачу дубликата лицензии по письменному заявлению кредитного товарищества. При этом кредитное товарищество уплачивает лицензионный сбор.
Переоформление лицензии кредитного товарищества Национальным Банком производится на основании его письменного заявления и документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, в течение десяти рабочих дней с момента их получения.
Под переоформлением лицензии следует понимать замену ранее выданной лицензии по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.";
абзац четвертый пункта 28 после слов "и обратиться" дополнить словами "в течение срока, установленного законодательством Республики Казахстан,".

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Банктердi және сақтандыруды қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына жiберсiн.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндiк мерзiмде оны кредиттiк серiктестiктерге жiберсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в  Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее
постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения кредитных товариществ.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики
Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель