Қауiптi жүктердi тасымалдау бойынша Нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитетi төрағасының 2002 жылғы 17 қыркүйектегі N 701 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 14 қазанда тіркелді. Тіркеу N 2011. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 442 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010.09.30 № 442 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Келiсiлген:
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiк төрағасы 2002 жылғы 18 қыркүйек
Қазақстан Республикасында әуе көлiгiмен қауiптi жүктердi тасымалдауға байланысты жұмыстарды ретке келтiру және одан әрi жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлген қауiптi жүктердi тасымалдау бойынша Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Азаматтық авиация комитетi төрағасының орынбасары К.Т.Жанабергеновке жүктелсiн.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Азаматтық авиация комитетi төрағасының 2002 жылғы 17 қыркүйектегі N 701 бұйрығымен бекiтiлген
Азаматтық әуе кемелерiмен қауiптi жүктердi тасымалдау
жөнiндегi нұсқаулық
1. Жалпы ереже
1. Азаматтық әуе кемелерiмен қауiптi жүктердi тасымалдау жөнiндегi нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасында 1992 жылы 2 шiлдеде N 1503-ХII бекiтiлген "Әуеде қауiптi жүктердi қауiпсiз тасымалдау" Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияға 18-Қосымшаның Әуемен қауiптi жүктердi қауiпсiз тасымалдау жөнiндегi техникалық нұсқаулықтарында, Doc 9284-АN/905 (бұдан әрi - Техникалық нұсқаулықтар), және осы Нұсқаулықта көрсетiлген талаптар мен ережелердi сақтау кезiнде әуе кемесiне және оның iшiндегi жолаушыларға қауiп төндiрмей қауiптi жүктердi тасымалдауға мүмкiн болатын кездегi ұшу қауiпсiздiгiнiң осындай деңгейiн қамтамасыз етумен бiр мезгiлде тасымалдарды жеңiлдетуге бағытталған шарттарды белгiлейдi.
2. Қауiптi жүктердi тасымалдауға жiберу
2. Қауiптi жүктер азаматтық әуе кемелерiмен тасымалдауға жөнелтушi ұйымдар мен азаматтардан және олардың мекен-жайына қабылданады.
3. Қауiптi жүктер, егер олар тиiстi тәртiп бойынша топтастырылмаса, құжаттары болмаса, сертификатталмаса, тiзiмделмесе, буып-түйiлмесе, қауiпсiздiк белгiлерi болмаса және тасымалдауға тиiстi жағдайда болмаса тасымалдауға жатпайды.

Об утверждении Инструкции по перевозке опасных грузов гражданскими воздушными судами
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций от 17 сентября 2002 года N 701. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2002 года N 2011. Утратил силу призом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 442.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 30.09.2010 № 442 (вводятся в действие с 01.01.2011).
Согласовано:
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по чрезвычайным ситуациям
18 октября 2002 г.
В целях упорядочения и дальнейшего совершенствования процедур, связанных с перевозкой опасных грузов на воздушном транспорте в Республике Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по перевозке опасных грузов гражданскими воздушными судами.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Жанабергенова К.Т.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждена
Приказом Председателя Комитета
гражданской авиации Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 сентября 2002 г. N 701
Инструкция по перевозке опасных грузов
гражданскими воздушными судами
1. Общие положения
1. Инструкция по перевозке опасных грузов гражданскими воздушными судами (далее - Инструкция) устанавливает условия, направленные на упрощение перевозки и одновременно обеспечение такого уровня безопасности, при котором опасные грузы могут перевозиться не подвергая воздушное судно и находящихся в нем пассажиров опасности при соблюдении требований и положений Приложения 18 к Конвенции о международной гражданской авиации "Безопасная перевозка опасных грузов по воздуху", ратифицированной Республикой Казахстан от 2 июля 1992 года N 1503-ХII, Технических инструкций по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху, Doc 9284-АN/905 (далее - Технические инструкции) и настоящей Инструкции.
2. Допуск к перевозке опасных грузов
2. Опасные грузы принимаются к перевозке гражданскими воздушными судами от организаций и граждан отправителей и в их адрес.
3. Опасные грузы не подлежат перевозки, если они надлежащим образом не классифицированы, не имеют документации, не сертифицированы, не описаны, не упакованы, не имеют знаков опасности и не находятся в должном состоянии к перевозке.

4. Тасымалдауға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 26 маусымдағы N 695 P020695_ қаулысымен бекiтiлген Азаматтық әуе кемелерiмен тасымалдауға арналған қауiптi жүктердiң тiзбесiнде (бұдан әрi - Тiзбе) аталған қауiптi жүктер қабылданады.
5. Тiзбе мен Техникалық нұсқаулықтарда аталмаған жүктер, бiрақ физикалық-химиялық қасиеттерi бойынша қауiптi жүктерге жататын жүктер азаматтық әуе кемелерiмен тасымалдауға оларды тек тиiстi класқа немесе санатқа жатқызғаннан кейiн ғана жiберiледi.
6. Азаматтық әуе кемелерiмен тасымалдауға тыйым салынған қауiптi жүктердi, басқа көлiк құралдарымен тасымалдауға мүмкiн болмайтын немесе қауiптi жүктердi жедел жеткiзу төтенше жағдайларға байланысты болса, уәкiлеттi орган Техникалық нұсқаулықтардың ережесiне сәйкес соңғының әрекетiнен Босатуға ұсынады.
Босату уәкiлеттi органмен бекiтiлiп, түпнұсқасы пайдаланушыға берiледi.
7. Қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру үшiн пайдаланушының уәкiлеттi орган берген қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру құқығына мемлекеттiк лицензиясын көрсетедi.
8. Шетел авиакомпаниялары қауiптi жүктердi тасымалдауды уәкiлеттi органмен берiлетiн арнайы рұқсатнаманың шарттарына сәйкес және оның негiзiнде жүзеге асырады. 9. Азаматтық әуе кемелерiмен тасымалдауға тыйым салынған қауiптi жүктер Техникалық нұсқаулықтарда көрсетiлген. 3. Қауiптi жүктердi тасымалдауға әуе кемесiн әзiрлеу 10. Қауiптi жүктердi әуе кемесiне тиеудiң алдында: 1) шасси доңғалақтарының астында сақтандыру қалыбының бар екендiгiне және тұрақтық тежегiштiң қосылғандығына; 2) тиеу жұмысын орындау үшiн тұтынушыларға керек емес электр энергиялары өшiрiлгендiгiне; 3) жердегi көлiк құралдары үшiн сақтандыру қалыбының бар екендiгiне; 4) әуе кемесiндегi жүк бөлмесiнiң желдетiлгенiне көз жеткiзу қажет. 11. Әуежайлардың (авиакәсiпорындардың) басшылары: 1) жүк тиеуге әуе кемесiн қоятын орынды өз уақытында әзiрлеудi; 2) жүк тиейтiн орында қажеттi механизмдi құралдардың болуын; 3) өртке қарсы инвентарьлардың, ал күштi әсер ететiн улы және уландырғыш заттармен жұмыс iстеу кезiнде - химияға қарсы қорғаныс құралдарының болуын; 4) тиеу орнын күзетудi және байланыс құралдарының болуын; 5) жүк бөлмесiнде қауiптi жүктердi алып келу, тиеу, жайғастыру және бекiтудiң нақтылы тәртiбiн белгiлеудi қамтамасыз етедi. 12. Қауiптi жүктердi алып жүру (күзету) үшiн осы жүктердi күзетудiң тәртiбi, алып жүрушiнiң құқықтары мен мiндеттерi туралы нұсқаулықтан өткен лауазымды адамдар тағайындалуы мүмкiн. 4. Техникалық қауiпсiздiк және санитарлық тазалық бойынша талаптар

4. К перевозке принимаются опасные грузы, которые поименованы в Перечне опасных грузов, предназначенных для перевозки гражданскими воздушными судами, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2002 года N 695 (далее - Перечень).
5. Грузы, не поименованные в Перечне и Технических инструкциях, но по своим физико-химическим свойствам относящимся к числу опасных, допускаются к перевозке гражданскими воздушными судами только после отнесения их к соответствующим классам или категориям опасных грузов.
6. Опасные грузы, запрещенные к перевозке гражданскими воздушными судами, перевозка которых другими транспортными средствами не представляется возможной или когда срочная доставка опасных грузов вызывается чрезвычайными обстоятельствами, уполномоченный орган, согласно положений Технических инструкций, предоставляет Освобождение от действия последних.
Освобождение утверждается уполномоченным органом, оригинал которого предоставляется эксплуатанту.
7. Для осуществления перевозки опасных грузов эксплуатант представляет государственную лицензию на право осуществления перевозки опасных грузов, выданную уполномоченным органом.
8. Иностранные авиакомпании, осуществляют перевозку опасных грузов в соответствии и на основании условий специальных разрешений, выдаваемых уполномоченным органом.
9. Опасные грузы, перевозка которых запрещена гражданскими воздушными судами, указаны в Технических инструкциях.
3. Подготовка воздушного судна к перевозке опасных грузов
10. Перед началом погрузки/разгрузки опасных грузов в/из воздушное судно необходимо убедиться:
1) в наличие под колесами шасси страховых колодок и что стояночный тормоз включен;
2) что не нужные для выполнения погрузочно/разгрузочных работ потребители электроэнергии выключены;
3) в наличии страховых колодок для наземных транспортных средств;
4) что грузовые отсеки воздушного судна провентилированы.
11. Руководство аэропортов (авиапредприятий) обеспечивает:
1) своевременную подготовку места постановки воздушного судна под погрузку/разгрузку;
2) наличие на месте погрузки/разгрузки необходимых средств механизации;
3) наличие противопожарного инвентаря, а при работах с сильнодействующими ядовитыми и отравляющими веществами - средств противохимической защиты;
4) охрану мест погрузки/разгрузки и наличие средств связи;|
5) установление четкого порядка подвоза, погрузки/разгрузки, размещения и крепления опасных грузов в грузовых отсеках.
12. Для сопровождения опасных грузов (охраны) могут назначаться должностные лица, прошедшие инструктаж о порядке охраны этих грузов, правах и обязанностях сопровождающих.
4. Требования по технике безопасности и
санитарной гигиене

13. Қауiптi жүктермен байланысты жұмыстарға алдын ала дәрiгерлiк тексерiстен және қауiптi жүктердi тиеу/түсiру кезiндегi техникалық қауiпсiздiк бойынша нұсқаулықтан өткен адам жiберiледi.
14. Қауiптi жүктермен байланысты жұмыстарға денсаулық жағдайы бойынша шектеулерi бар адамдар, 18 жасқа толмаған жасөспiрiмдер, жүктi және емiзушi әйелдер жiберiлмейдi.
15. Әуе кемесiнiң экипажы және қауiптi жүктермен жұмыс iстейтiн адамдар қорғану құралдарымен, залалсыздандыру индикацияларымен (тасымалданатын жүктiң түрiне байланысты) қамтамасыз етiлуi, сонымен қатар оларды пайдалану тәртiбiмен танысуы тиiс. Жүктi жiберушi осы жүктерге байланысты жұмыс кезiнде қолданылатын жеке қорғану құралдарымен, индикациялармен және залалсыздандырғыштармен қамтамасыз етедi. Қорғану құралдарынсыз жұмыс жүргiзу үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады.
16. Қауiптi жүктермен байланысты жұмыс уақытында тамақтануға, iшуге, темекi тартуға, сондай-ақ жұмыс жүргiзiлетiн аймақта арнайы киiмсiз жүруге тыйым салынады. Жеке гигиена ережесiн қатаң сақтау қажет.
17. Жаңбыр жауып тұрғанда сумен өзара әрекетi кезiнде тұтанатын қауiптi жүктердi, сондай-ақ кез келген от қауiптi, қауiптi жүктердi найзағай кезiнде тиеуге және түсiруге үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады. Қозғалтқыш тетiктердiң жұмыс iстеп тұрған кезiнде, әуе кемесiне жанар-жағар материалдарды және арнайы сұйықтықтарды құю уақытында, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету кезеңiнде қауiптi жүктердi тиеуге және түсiруге тыйым салынады. 18. Қауiптi жүктердi тасымалдайтын әуе кемелерi оларға белгiленген өртке қарсы сақтандыру жабдықтары нормаларынан басқа жүктi жiберушiлер ұсынған қосымша өрт сөндiру құралдары болуы тиiс. Мамандар: Омарбекова А.Т. Икебаева А.Ж.

13. К работе с опасными грузами допускаются лица, прошедшие предварительный медицинский осмотр и инструктаж по технике безопасности при погрузке/разгрузке опасных грузов.
14. К работе с опасными грузами не допускаются лица, имеющие ограничения по состоянию здоровья, подростки до 18 лет, беременные и кормящие женщины.
15. Экипаж воздушного судна и лица, работающие с опасными грузами, обеспечиваются средствами защиты, индикации обеззараживания (в зависимости от вида перевозимого груза), а также обучены правилами пользования ими. Индивидуальные средства защиты, индикации и обеззараживания, применяемые при работе с данными грузами обеспечивает отправитель груза. Работа без средств защиты категорически запрещается.
16. Во время работы с опасными грузами запрещается есть, пить, курить, а также находиться в зоне проведения работ без спецодежды. Необходимо строго соблюдать правила личной гигиены.
17. Категорически запрещается производить погрузку и выгрузку опасных грузов, воспламеняющихся при взаимодействии с водой во время дождя, а также любых пожароопасных, опасных грузов во время грозы. Запрещается производить погрузку и выгрузку опасных грузов при работающих двигателях, во время заправки воздушного судна горюче-смазочными материалами и спецжидкостями, а также в период технического обслуживания.
18. Воздушные суда, перевозящие опасные грузы, кроме установленного в них противопожарного оборудования, должны иметь дополнительные средства пожаротушения, предоставляемые отправителями груза.