Полиция учаскелiк инспекторлары мен олардың көмекшілерiнiң жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi тәртiптi бекiту туралы
Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 14 желтоқсандағы N 787 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 16 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 2123. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 5 қазандағы N 564 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 5 қазандағы N 564 бұйрығымен.
Үзінді:
Құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету жөніндегі учаскелік полиция инспекторлары мен олардың көмекшілерінің қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. ...
4. "Полиция учаскелік инспекторлары мен олардың көмекшілерінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі тәртіпті бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 14 желтоқсандағы N 787 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде N 2123 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері Бюллетені 2003 жыл, N 11, 816 бет) күші жойылды деп есептелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
________________________________
Полиция учаскелiк инспекторлары мен олардың көмекшiлерiнiң құқық тәртiбiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметiн жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Полиция учаскелiк инспекторлары мен олардың көмекшілерiнiң жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi тәртiп бекiтiлсiн.
2. Астана, Алматы қалалары IIББ-нiң, облыстардағы IIББ-IIБ-нiң және арнайы полиция бөлiмшелерінің бастықтары IIББ-IIБ-нiң ҚҚБ мен қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының қызметкерлерiнен, полиция учаскелiк инспекторларынан және олардың көмекшiлерiнен сынақтар қабылдау арқылы iшкi iстер органдары жеке құрамының әскери және қызметтiк дайындық жүйесiнде осы Тәртiптi оқып-үйренуін қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Iшкi iстер вице-Министрi полиция генерал-майоры И.И.Оттоға және Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң Қоғамдық қауiпсiздiк департаментiне (Ғ.А.Алпысбаев) жүктелсін.
4. "Полиция учаскелiк инспекторларының жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi тәртiптi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкіісминінің 2001 жылғы 5 ақпандағы N 100  бұйрығының  (2001 жылғы 17 мамырдағы тiркеу N 1509) күшi жойылды деп есептелсiн.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттi тіркеуден өткен күннен күшiне енгiзiледi.
Министр
генерал-полковник
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2002 жылғы 14 желтоқсандағы
N 787 бұйрығымен
бекітілген
Полиция учаскелiк инспекторы мен олардың көмекшiлерiнiң
жұмысын ұйымдастыру туралы
ТӘРТIП

Об утверждении Правил по организации работы участковых инспекторов полиции и их помощников
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 декабря 2002 года N 787. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2003 года N 2123. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 октября 2004 года N 564
Извлечение из
приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 5 октября 2004 года N 564
В целях совершенствования деятельности участковых инспекторов полиции и их помощников по обеспечению правопорядка ПРИКАЗЫВАЮ:
1. ...
4. Считать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 декабря 2002 года N 787 "Об утверждении Правил по организации работы участковых инспекторов полиции и их помощников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2123, Бюллетень нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 г., N 11, страница 816).
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
--------------------------------------------------------------------
В целях совершенствования деятельности участковых инспекторов полиции и их помощников по обеспечению правопорядка приказываю :
1. Утвердить прилагаемые Правила по организации работы участковых инспекторов полиции и их помощников.
2 Начальникам ГУВД г.г. Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей и подразделений специальной полиции обеспечить изучение Правил личным составом органов внутренних дел в системе боевой и служебной подготовки с принятием зачетов от сотрудников УОБ (ООБ) ГУВД-УВД и горрайорганов внутренних дел, участковых инспекторов полиции и их помощников.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел генерал-майора полиции Отто И.И. и Департамент общественной безопасности (Алпысбаева Г.А.) МВД Республики Казахстан.
4. Считать утратившим силу  приказ  МВД Республики Казахстан от 05.02.2001 года N 100 "Об утверждении Правил по организации работы участковых инспекторов полиции" (регистрационный N 1509 от 17 мая 2001 года).
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены приказом
МВД Республики Казахстан
от 14 декабря 2002 года N 787
ПРАВИЛА
по организации работы участковых
инспекторов полиции и их помощников

1. Жалпы ереже
1. Осы Тәртiп Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарындағы учаскелiк полиция инспекторлары және олардың көмекшiлерiнiң (бұдан әрi - учаскелiк инспектор) жұмысын ұйымдастыру қызметтерiнiң негiзгi бағыттары мен құқықтық ережелерiн анықтайды.
2. Әкiмшiлiк учаскелерiнде yчаскелiк инспекторлары өз құзыреттерiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының заңдарымен, оның iшiнде осы Тәртiппен iшкi iстер органдарына жүктелген мiндеттердi орындайды.
3. Учаскелiк инспектордың қызметтегi негiзгi қағидалары: заңдылықтарды қатаң сақтау және қызмет көрсететiн учаскедегi жұртшылықпен ұдайы байланыс, азаматтарға әдеппен, ілтипатпен қарау, қызметтiк парызына берiлгендiк болып табылады.
4. Учаскелiк инспектор қызметінің құқықтық негізiн Қазақстан Республикасының  Конституциясы , Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" заң күшi бар  Жарлығы , Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылдың 24 желтоқсанындағы N 1598 "Қоғамдық тәртiптi нығайту және құқық бұзушылықтың алдын алу мен профилактикасында iшкі істер органдары учаскелiк уәкiлдерiнiң ролiн көтеру жөнiндегi қосымша шаралар туралы"  қаулысы  және басқа да нормативтiк актiлер құрайды.
5. Учаскелiк инспекторының мiндеттерi:
қылмыстар мен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың алдын алу, оларды анықтау және жолын кесу, қоғамдық тәртiптi сақтау және қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
учаскелiк инспекторының есебiнде тұрғандар тарапынан құқық бұзушылық жiбермеуде жеке-дара алдын-алу жұмыстарын жүргiзу;
заңмен белгiленген құзыретi шегiнде, анықтауды және әкiмшiлiк iс жүргiзу.
Учаскелiк инспекторды осы Тәртiпте көзделмеген міндеттерге және бекiтiлген әкiмшiлiк учаскеден тыс аймаққа, өзiне байланысы жоқ тапсырмаларды орындауды тартуға тыйым салынады.
2. Учаскелiк инспектордың жұмысын ұйымдастыру
6. Учаскелiк полиция инспекторының жұмысына тiкелей басшылық қоғамдық қауiпсiздiк бөлiмiнiң (бөлiмшесiнiң) бастығы, басқару жөнiндегi аға инспекторлар және аға учаскелiк инспекторлар жүргiзедi.
7. Әрбiр yчаскелiк инспекторға iшкi iстер органы бастығының (бұдан әрi - IIО бастығы) бұйрығымен учаскелiк инспекторға әкiмшiлiк учаске бекiтiледi. Әкiмшiлiк учаскенiң көлемi мен шекарасы белгiленедi және қажет болған жағдайда IIО бастығымен учаскелiк инспекторлардың штаттық санын есепке ала отырып, жедел жағдайдың, тұрғылықты халық саны, қаланың, ауданның әкiмшiлiк бөлiну, жағдайына және аумақтық ерекшелiгiне байланысты қайтадан есептелiп бөлiнедi.
8. Учаскелiк инспектор белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк учаскеге паспорт жүргiзедi (1 қосымша), оның iшiнде учаскенiң әлеуметтiк-экономикалық, демографиялық және учаскенiң басқа да ерекшелiктерiне, қылмыс пен құқықтық тәртiп жағдайына байланысты талдаулар, қылмыстар жөнiнде ақпараттарды көрсетедi.
Учаскелiк инспектор көрсетiлген ақпаратты жұмыс үстiнде және өзiне бекiтiлген учаскенi зерделеу, жұртшылықпен жеке араласуы арқылы, сонымен бiрге қала, аудан органдары бөлiмшелерiнен, мемлекеттiк органдардан, кәсiпорындардан, мекемелерден және басқа да ұйымдардан алады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок организации и осуществления деятельности участковых инспекторов полиции органов внутренних дел Республики Казахстан и их помощников (далее - участковый инспектор).
2. Участковые инспектора на обслуживаемом административном участке исполняют в пределах своей компетенции задачи, возложенные законодательством Республики Казахстан на органы внутренних дел, в том числе настоящими Правилами.
3. Основными принципами деятельности участкового инспектора являются: строгое соблюдение законности и постоянная связь с населением обслуживаемого участка, вежливое и внимательное отношение к гражданам, преданность служебному долгу.
4. Правовую основу деятельности участковых инспекторов составляют  Конституция  Республики Казахстан,  Указ  Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "Об органах внутренних дел Республики Казахстан",  постановление  Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 1996 года N 1598 "О дополнительных мерах по укреплению общественного порядка и повышению роли участковых уполномоченных органов внутренних дел в предупреждении и профилактике правонарушений" и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан.
5. Задачами участкового инспектора на закрепленном административном участке являются:
предупреждение, выявление, пресечение преступлений и административных правонарушений, охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности;
индивидуальная профилактика правонарушений со стороны лиц, состоящих на учете участкового инспектора;
осуществление дознания и административного производства в пределах компетенции, установленной законодательством.
Запрещается привлекать участкового инспектора для выполнения задач, не предусмотренных настоящими Правилами и за пределами территории закрепленного за ним административного участка.
2. Организация работы участкового инспектора
6. Непосредственное руководство работой участковых инспекторов осуществляют начальники отдела (отделения) общественной безопасности, старшие инспектора по руководству участковыми инспекторами и старшие участковые инспектора полиции.
7. За участковым инспектором приказом начальника органа внутренних дел (далее - начальник ОВД) закрепляется административный участок. Размеры и границы административного участка определяются и при необходимости пересматриваются начальником ОВД, с учетом состояния оперативной обстановки, численности проживающего населения, административного деления и особенностей территории.
8. Участковый инспектор ведет в установленном порядке паспорт на административный участок (приложение 1), в котором отражаются сведения, характеризующие социально-экономические, демографические и другие особенности участка, состояние правопорядка, а также информация, характеризующая криминальную обстановку.
Указанную информацию участковый инспектор получает в процессе изучения закрепленного за ним участка, личного общения с населением, а также в подразделениях горрайоргана внутренних дел, государственных органах, предприятиях, учреждениях и других организациях.

9. Учаске паспорты IIО хатшылығында тiркеледi және ол учаскелiк инспектордың учаскелiк пунктындағы сейфте сақталады. Паспорт парақтары нөмiрленедi, тiгiледi және мөрмен бекiтiледi.
10. Учаскелiк инспектордың учаскенi қабылдауы IIO бастығының немесе оның қызмет жөнiндегi орынбасарының, учаскенi тапсырушы учаскелiк инспектордың қатысуымен мүлiктердi және қызметтiк құжаттарды қабылдау-тапсыру актiсiн ресiмдеу ақылы жүзеге асырылады.
Учаскенi қабылдау мен тапсыру туралы жазу паспортқа жазылады.
11. Учаскелiк инспекторы жоқ кезде (еңбек демалысында болғанда, ауырғанда және басқа жағдайда) оған бекiтiлген учаскеде қызмет жасау, IIO бастығының бұйрығымен уақытша, көршi учаскеде қызмет ететiн басқа учаскелiк инспекторына немесе аға учаскелік инспекторға жүктеледi.
12. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер органдарының басқарушы және қатардағы тұлғалардың қызметiн өтеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылдың 12 желтоқсанындағы N 1644 қаулысымен бекiтiлген  Қағидасы  және Қазақстан Республикасының "Еңбек туралы"  Заңына  сәйкес, IIО бастығы учаскелiк инспектордың жұмыс күнi тәртiбiн белгiлейдi.
13. Учаскелiк инспектор IIО қоғамдық қауiпсiздiк бөлiмшесiнiң бастығымен бекiтiлген, бiр айға жасалынып және жұмыс дәптерiне енгiзiлген жоспар (2-қосымша) бойынша жұмыс жасайды.
Бұған қоса жұмыс дәптерiнде басшылардың барлық тапсырмалары мен тапсырыстары ескерiледi, сонымен қатар бiр күн және бiр ай iшiнде жасалған жұмыстың қорытындылары және оларды орындаудың белгiленген мерзiмдерiн көрсетедi.
Апта сайын аға учаскелiк инспекторға қарап шығу және бақылау үшiн жұмыс дәптерiн көрсетедi.
14. Жұмыс күнi iшiнде, сонымен қатар азаматтарды қабылдау кезiнде түскен барлық арыздарды, хаттарды және құқық бұзушылықтар туралы хабарларды, азаматтарды қабылдауды учаскелiк инспектор есепке алу журналына (3-қосымша) енгiзедi және оларды ІІО тiркеуге бередi.
Жазбаша немесе ауызша түрде жасалған, немесе дайындалып жатқан қылмыстар туралы жазба немесе ауызша түскен арыздарды, хабарларды шұғыл IIО кезекшi бөлiмiне жiбередi, ол туралы азаматтарды қабылдауды есепке алу журналына тиiстi жазу жазады (хабарламаны қабылдаған жауапты кезекшiнiң деректерi мен хабарламаны берген уақыт арыз есептеу кiтапшаға (АЕК) және хабарларды есептеу журналына (УИЖ) реттiк нөмерi туралы).
15. Ауылдық жерде учаскелiк инспектор IIО кезекшiсiмен IIО бастығы белгiлеген тәртiп бойынша, ал қалада жұмыс уақытының iшiнде кем дегенге үш-төрт сағаттың iшiнде бiр рет байланысқа шығуы тиiс. Учаскелiк инспектордың байланысқа шығуы IIО кезекшi бөлiмiнде сақталатын, жедел кезекшi жүргiзетiн тиiстi журналда (N 4-қосымша) белгiленедi.
Ол жедел жағдайдың шиеленiсу, төтенше оқиғалардың барлық жағдайлары туралы, шұғыл тексерiстi немесе шара қолдануды талап ететiн қылмыстар мен ақпараттар туралы кезекшi бөлiмге немесе IIО басшылығына кiдiрместен баяндайды.

9. Паспорт на участок регистрируется в секретариате (канцелярии) ОВД и должен храниться в сейфе участкового инспектора, находящемся в помещении участкового пункта полиции. Листы паспорта нумеруются, прошиваются, скрепляются печатью.
10. Прием участка участковым инспектором осуществляется при участии начальника ОВД или его заместителя по службе, с оформлением акта приема-передачи имущества и служебной документации в присутствии участкового инспектора, сдающего участок.
О приеме и сдаче участка делается соответствующая запись в паспорте.
11. При отсутствии участкового инспектора, обслуживание закрепленного за ним участка временно возлагается приказом начальника ОВД на другого участкового инспектора, обслуживающего соседний участок, либо старшего участкового инспектора.
12. Распорядок рабочего дня участкового инспектора устанавливается начальником ОВД, в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О труде" и Положением, утвержденным  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644 "О прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан".
13. Участковый инспектор работает по утвержденному начальником подразделения общественной безопасности ОВД плану, который составляется на месяц и заносится в рабочую тетрадь (приложение 2).
Кроме этого в рабочей тетради учитываются все задания и поручения непосредственных руководителей и сроки их выполнения, а также итоги работы за день и месяц.
Ежемесячно рабочая тетрадь представляется для просмотра и контроля старшему участковому инспектору.
14. Все поступившие в течение рабочего дня, в том числе и во время приема граждан, заявления, письма и сообщения о правонарушениях, участковый инспектор заносит в журнал учета приема граждан (приложение 3) и передает их в ОВД для регистрации.
Заявления, сообщения о готовящихся или совершенных преступлениях, полученные в письменном или устном виде, участковый инспектор незамедлительно передает в дежурную часть ОВД, о чем делает соответствующую запись в журнале учета приема граждан (время передачи, данные ответственного дежурного, получившего сообщение, порядковый номер в книге учета заявлений и журнале учета информации (КУЗ и ЖУИ)).
15. В сельской местности участковый инспектор выходит на связь с дежурным ОВД по распорядку, установленному начальником ОВД, а в городской в течение рабочего времени должен поддерживать связь не реже одного раза три-четыре часа. Выход на связь участкового инспектора отмечается в соответствующем журнале (приложение 4), который находится в дежурной части ОВД и ведется оперативным дежурным.
О всех случаях осложнения оперативной обстановки, чрезвычайных происшествиях, преступлениях и информациях, требующих срочной проверки или принятия соответствующих мер, участковым инспектор незамедлительно докладывает в дежурную часть или руководству ОВД.

16. Учаскелiк инспектор қызмет уақытында белгiленген нысанды киiм киедi. Тiкелей басшылығының рұқсатымен, арнайы тапсырмаларды орындағанда, ол азаматтық киiм кие алады. Қаруды қолдану ережесiнен сынақ өткiзген соң табельдiк қаруды, көзiр мен басқа да арнайы құралдарды ұдайы алып жүруге құқылы. Атыс қаруын, арнайы құралдар мен күш қолдану тәртiбi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" заң күшi бар  Жарлығымен  белгiленген.
17. Қызмет жасайтын аумақтағы құқықтық тәртiптiң жағдайы мен қолданылып жатқан шаралар туралы учаскелiк инспектор тоқсанына бiр реттен кем емес, жұртшылықты хабардар етедi, ай сайын IIО бастығы орынбасарының қатысуымен болатын қоғамдық қауiпсiздiк бөлiмiнiң (бөлiмшесiнiң) қорытынды кеңесiнде есеп бередi.
18. Көмекшi лауазымы учаскелiк инспектордың қоғамдық қауiпсiздiктi қорғаудағы, қылмысқа қарсы күрестегi жұмысының тиiмдiлiгiн арттыру, сондай-ақ iшкi iстер органдарының штатына учаскелiк полиция инспекторларының резервтерін құру мен үйрету мақсатында енгiзiледі. Оған өз бетiнше қылмыстар және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер мен құжаттар бойынша процессуалдық шешiмдер қабылдаудан басқа осы Тәртiпте көрсетiлгендей учаскелiк инспектордың барлық құқықтары мен мiндеттерi толық жүктеледі.
19. Учаскелiк инспектор өзiне бекiтiлген көмекшiнiң қызметiне тiкелей басшылық жасайды, және мына функцияларды орындайды:
1) жұмысты жоспарлайды, оның орындалуын бақылайды, айдың, тоқсанның, жарты жылдықтың және жылдың қорытындысы бойынша жұмыс нәтижесiн қорытындылайды;
2) IIО басқа қызмет қызметкерлерiмен арақатынасын, қоғамдық бiрлестiктермен, меншiк түрiне қарамастан жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарымен және басқа ұйымдармен, қоғамдық тәртiптi күзету бойынша, қылмыспен күрес бойынша, құқық бұзушылықтың алдын алуды қамтамасыз етедi;
3) мамандық шеберлiгiн арттыруда, қажеттi нормативтiк құқықтық кесiмдерiн оқып үйренуге әдiстемелiк көмек көрсетедi;
4) қызметтiк мiндеттердi орындауда тәртiптi және заңдылықты сақтауды бақылайды.
3. Учаскелiк инспектордың негiзгi мiндеттерi
20. Учаскелiк инспектордың негiзгi мiндеттерi:
1) қоғамдық тәртiптi қорғауға және қоғамдық қауiпсіздікті қамтамасыз ету;
2) қылмыстар мен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесуге, олардың жасалу себептерi мен жағдайларын айқындау;
3) өз құзыретiнiң шегiнде алдын aлa тергеудi жүзеге acыру;

16. Участковый инспектор в служебное время носит установленную форму одежды. При выполнении специальных заданий, с разрешения своего непосредственного начальника, он может находиться в гражданской одежде. Имеет право постоянного ношения табельного оружия, наручников и других специальных средств, после сдачи зачета по правилам их применения. Порядок применения специальных средств, огнестрельного оружия и физической силы определяется  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "Об органах внутренних дел Республики Казахстан".
17. О состоянии правопорядка на обслуживаемой территории и принимаемых мерах, участковый инспектор ежемесячно отчитывается на итоговых совещаниях подразделения общественной безопасности при заместителе начальника ОВД по службе, не реже одного раза в квартал информирует население на сходах.
18. Должность помощника участкового инспектора вводится в целях повышения эффективности работы участкового инспектора в борьбе с преступностью и охране общественного порядка, создания и обучения резерва участковых инспекторов полиции в штаты органов внутренних дел. На него в полном объеме возлагаются права и обязанности участкового инспектора, предусмотренные настоящими Правилами, за исключением самостоятельного принятия процессуальных решений по делам и материалам о преступлениях и административных правонарушениях.
19. Непосредственное руководство деятельностью помощника, с выполнением следующих функций осуществляет участковый инспектор, за которым он закреплен:
1) планирует работу, контролирует ее исполнение, учитывает и обобщает результаты работы по итогам месяца, квартала, полугодия и года;
2) обеспечивает взаимодействие с работниками других служб ОВД, общественными объединениями, органами местного самоуправления и другими организациями независимо от форм собственности, по охране общественного порядка, борьбе с преступностью и профилактике правонарушений;
3) оказывает методическую помощь и содействие в повышении профессионального мастерства, изучении необходимых нормативных правовых актов;
4) контролирует соблюдение законности и дисциплины при выполнении им служебных обязанностей.
3. Основные обязанности участкового инспектора
20. Основными обязанностями участкового инспектора являются:
1) охрана общественного порядка, обеспечение общественной безопасности;
2) предупреждение, выявление, пресечение преступлений и административных правонарушений; выявление причин и условий, способствующих их совершению;
3) производство дознания в пределах своей компетенции;

4) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жөнiндегi iстер бойынша ic жүргiзудi жүзеге асыру және өз құзыретiнiң шегiнде әкiмшiлік жаза салу;
5) анықтамадан, тергеуден және соттан бой тасалаған, хабар-ошарсыз жоғалып кеткен адамдарды iздестiрудi арнайы тапсырмалар бойынша жүзеге асыру;
6) халықты құқықтық тәрбиелеуге қатысуға, құқық тәртібiнiң жай-күйi мен iшкi iстер органдары қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар туралы қоғамдық пiкiрдi зерделеу;
7) құқыққа қайшы қол сұғудан, жазатайым және оқыс оқиғалардан зардап шеккен, сондай-ақ денсаулығы мен өмiрi үшiн қауіптi дәрменсiз немесе өзге де күйдегi азаматтарға көмек көрсету;
8) жол қозғалысы ережесi мен жол қозғалысы қауiпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты өзге де нормативтiк актiлердiң сақталуын бақылауды жүзеге асырудағы мiндеттерiн орындауға жол полиция қызметкерлерiмен қызметтесу;
9) рұқсат беру жүйесi объектiлерiн байқауды жүзеге асыру;
10) кәмелетке толмағандармен жұмыс iстеу жөнiнде учаскелiк инспекторларға, қылмыстық-атқару жүйесiнiң қызметкелерiне, олардың қарамағында есепте тұрған адамдардың тәртiбiн бақылауда, оларға өзiнде бар материалдарды беруде көмектесу.
Есепте тұрған адамдар - олар осы Тәртiптiң 21, 22 тармақтарында көрсетiлген алдын алу iстерi жүргiзiлетiн, картотекалық және тiзiмдiк есепте тұратын адамдар;
11) қадағалауға алынған адамның мiнез-құлқын және белгiленген шектеулердi сақтауын байқау мақсатында оның үй-жайына тәулiктiң кез келген уақытында баруға құқығы бар;
12) құқық бұзушылықты алдын-алу мәселелерi бойынша жұртшылықпен, мемлекеттiк органдармен, меншiк түрiне қарамастан қоғамдық бiрлестiктермен, мекемелермен, ұйымдармен, кәсiпорындармен әрекеттесу, сондай-ақ олардың заңды құқықтарын жүзеге асыруға көмектесу;
13) Қазақстан Республикасы азаматтарымен тiркелу және құжаттану тәртiбiнiң сақталуына, басқа да шет ел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың өздерiне белгiленген Қазақстан Республикасына кiру және келу тәртiбiн орындауларына көшi-қон полициясы қызметкерлерiне қадағалау жасауға көмек көрсету.
4. Алдын алу есептерiн жүргiзу және жеке алдын алу жұмысты
iске асыру тәртiбi
21. Учаскелiк инспектор қылмыс немесе басқа құқық бұзушылыққа бейiм адамдарды анықтау шараларын қолдануға және олармен алдын алу жұмысын iске асырады:
1) адамдарға алдын алу iстерiн жүргiзуге (4 қосымша):
аса қауiптi қылмыстардың қайталануын жасағандармен - белгiлi тәртiппен олардың сотталғандығы сотпен алынғанша дейін;
әкiмшiлiк қадағалауда тұратындармен - қадағалау мерзімі iшiнде;
Қазақстан Республикасы "Бас бостандығынан айыру мекемелерiнен босатылған азаматтарды әкiмшiлiк қадағалау туралы"  Заңының  әрекетiне түсетiндердi - бас бостандығынан айыру мекемелерiнен босатылғаннан кейiнгi үш жыл мерзiмi iшiнде;
Көрсетiлген мерзiмi бiткен соң осы адамдар, бұрын жасаған қылмысы үшiн сотталғандар ретiнде есепке қойылады. Олармен алдын алу жұмысын және құжаттарды жүргiзу тәртiбi құқықтық нормативтік актiлермен анықталады;

4) осуществление производства по делам об административных правонарушениях и наложение в пределах установленной компетенции административных взысканий;
5) в соответствии с отдельными поручениями, розыск лиц, скрывающихся от органов дознания, следствия и суда, без вести пропавших;
6) участие в правовом воспитании населения, изучение общественного мнения о состоянии правопорядка и мерах по повышению эффективности деятельности органов внутренних дел;
7) оказание помощи гражданам, пострадавшим от противоправных посягательств, в результате происшествий и несчастных случаев, а также находящимся в беспомощном либо ином состоянии, опасном для их здоровья и жизни;
8) оказание содействия сотрудникам дорожной полиции в осуществлении контроля за соблюдением правил дорожного движения и иных нормативных актов, относящихся к обеспечению безопасности дорожного движения;
9) осуществление мероприятий по линии лицензионно-разрешительной системы;
10) оказание содействия участковым инспекторам по делам несовершеннолетних, сотрудникам уголовно-исполнительной системы в наблюдении за поведением подучетных категорий лиц.
Подучетные категории - это лица, состоящие на профилактическом, картотечном и списочном учетах органов внутренних дел в порядке, установленном пунктами 21, 22 настоящих Правил;
11) наблюдение за поведением лиц, освобожденных из мест лишения свободы, которым в целях предупреждения с их стороны правонарушений, законодательством установлены определенные ограничения;
12) взаимодействие с населением, государственными органами, общественными объединениями, предприятиями, организациями, учреждениями, независимо от форм собственности по вопросам профилактики правонарушений, а также содействие в осуществлении ими законных прав;
13) оказание содействия сотрудникам миграционной полиции в осуществлении контроля за соблюдением правил регистрации и документирования гражданами Республики Казахстан, а также за выполнением иностранными гражданами и лицами без гражданства установленных для них правил въезда и пребывании в Республике Казахстан.
4. Порядок ведения профилактических учетов
и осуществления индивидуальной профилактической работы
21. Участковый инспектор обязан выявлять лиц, от которых можно ожидать совершения преступлений или иных правонарушений и осуществлять в их отношении профилактическую работу:
1) с ведением профилактических дел (приложение 5) лиц:
совершивших особо опасный рецидив преступлений - до погашения судимости или снятия судом в установленном порядке;
состоящих под административным надзором - в течение срока надзора;
подпадающих под действие Закона Республики Казахстан "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" - в течение трех лет после освобождения из мест лишения свободы.
После истечения указанных сроков данные лица ставятся на учет, как ранее судимые. Порядок осуществления с ними профилактической работы и ведения документации определяется нормативными правовыми актами;

2) картотекалық есеп жүргiзуге:
бұрын жасаған қылмысы үшiн сотталғандар (осы Тәртiптегi 21 тармақтың 1 тармақшасында көрсетiлген адамдардан басқа) және бас бостандығынан айыру мекемелерiнен босағандарға - сотталғандығы жойылғанға немесе оны белгiленген тәртiп бойынша шешiлгенге дейiн;
денсаулық сақтау органдарында маскүнем деп танылып диспансерлiк есепте тұрғандарға - денсаулық сақтау органдарында есептен алынып тастағанша;
денсаулық сақтау органдарында, медициналық емес нашақорлыққа салынғаны үшiн есепте тұрғандар - денсаулық сақтау органдарында есептен алынып тастағанша;
үй тұрмысы жағдайында отбасылық құқық бұзушылықты бiр жылдың iшiнде екi рет жасағандарға - бiр жыл бойы көрсетiлген құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жазаға соңғы тартылғаннан кейiн;
3) денсаулық сақтау органдарында мiнез-құлығы асоциалдық бағытталуы мен диспансерлiк есепте тұрған қоғамдық қауiпсiздiкке қауiп төндiруге бейiм психикалық аурулар;
спирт iшімдiктерiн iшуге, уытқұмарлық және жезөкшелiкпен айналысатындарға үй-жайын ұсынатын адамдарға, кәмелетке толмағандармен жұмыс iстеу бөлiмшелерде есепте тұрған адамдарға тiзiмдiк есеп жүргiзуге мiндеттi.
22. Осы Тәртiптiң 21 тармағында көрсетiлген есепте тұрған адамдардың, есепте қайталанбасы үшiн, тек бiр ғана санатпен және құндылығына байланысты тұрады.
23. Есепке алу үшiн:
сот үкiмi, әкiмшiлiк қадағалау қою туралы қаулы, әкiмшiлiк қадағалау мерзiмiн ұзарту туралы сот қаулысы, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаны туралы анықтама, iшкi iстер органдарының материалдары;
денсаулық сақтау органдарымен маскүнем, нашақор, уытқор деп танылғаны туралы анықтама, әкiмшiлiк жауапқа тартылғаны туралы қаулы, iшiмдiктер iшуге, есiрткi пайдалануға, уытқорлықпен айналысуға үй-жайын ұсынған адамдарды есепке алу туралы рапорт, психиатриялық диспансер анықтамасы, iшкi iстер органдары жедел қызметтерiнiң iздестiру тапсырмалары негiз болып табылады.
Учаскелiк инспектор көшi-қон полициясының (Н.N 7 карточкасы), кезекшi бөлiмдердiң, жедел қызметтердiң, қылмыстық-атқару инспекциясының ақпараттары; соттың мәлiмдемесі, түзету және медициналық мекемелерiнiң, оның iшiнде арнайы диспансерлердiң, жұртшылық өкiлдерiнiң; сондай-ақ азаматтар мен лауазымды адамдардың, өтiнiшi мен хаттарында жазылған ақпараты; бұқаралық ақпарат құралдары жарияланымдарында, құқық бұзушыларды әкiмшiлiк жауапқа тарту туралы және ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық iс қозғаудан бас тарту туралы материалдарында; қылмыстар және құқық бұзушылықтар туралы өтiнiштер мен хабарламаларды тiркеу, iшкi iстеp органдарына, арнайы қабылдау орындарына, тұрғылықты жерi анықталмаған адамдарға арналған қабылдау-тарату орындарына, медициналық айықтырғыштарға жеткiзiлетiн адамдарды тiркеу кiтаптары мен журналдарында мазмұндалған ақпараттарды пайдалана отырып алдын ала әсер етуге жататын адамдарды есепке қою үшiн уақытында анықтауы қажет.
Алдын алу жұмыстарын жүргiзуге учаскелiк инспектор тиiстi шешiм қабылдау үшiн IIO бастығымен бекiтiлетiн дәлелдi рапорт жазады.

2) с ведением картотечного учета:
ранее судимых (за исключением лиц, указанных в подпункте 1 пункта 21 настоящих Правил) и освобожденных из мест лишения свободы - до погашения судимости или снятия ее в установленном порядке;
признанных больными алкоголизмом, состоящих на диспансерном учете в органах здравоохранения - до снятия с учета в органах здравоохранения;
допускающих немедицинское потребление наркотиков, состоящих на учете в органах здравоохранения - до снятия с учета в органах здравоохранения;
дважды в течение года допустивших правонарушения в сфере семейно-бытовых отношений - в течение года с момента наложения последнего административного взыскания за указанные правонарушения;
3) с ведением списочного учета:
психически больных, с асоциальной направленностью поведения, представляющих общественную опасность, состоящих на диспансерном учете в органах здравоохранения;
лиц, содержащих помещения для употребления спиртных напитков, занятия токсикоманией и проституцией;
лиц, состоящих на учете в подразделении по делам несовершеннолетних.
22. Учет осуществляется по значимости и только по одной категории, указанной в пункте 21 настоящих Правил, с целью исключения двойного учета одного того же лица.
23. Основаниями для постановки на учет являются:
приговор суда, постановление об установлении административного надзора, постановление суда о продлении срока административного надзора, справка об освобождении из мест лишения свободы, материалы органов внутренних дел;
справка органов здравоохранения о признании больным алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией, постановление о привлечении к административной ответственности; рапорт о постановке на учет лиц, предоставляющих помещения для употребления наркотиков, занятия токсикоманией и проституцией, справка психиатрического диспансера, розыскное задание оперативных служб органов внутренних дел.
Для постановки на учет участковый инспектор должен выявлять лиц, подлежащих профилактическому воздействию, используя информацию миграционной службы (карточки Ф N 7), дежурных частей, оперативных служб, уголовно-исполнительных инспекций, сообщения судов; исправительных и медицинских учреждений, в том числе специализированных диспансеров, представителей общественности; а также информацию, содержащуюся в письмах и заявлениях граждан и должностных лиц; в публикациях средств массовой информации, в материалах о привлечении правонарушителей к административной ответственности и об отказе в возбуждении уголовных дел по не реабилитирующим основаниям; в книгах и журналах учета заявлений и сообщений о преступлениях и правонарушениях; учета доставленных в органы внутренних дел, специальные приемники для административно арестованных лиц, приемники-распределители для содержания лиц, не имеющих определенного места жительства, документов, в медицинские вытрезвители.
Для заведения профилактического дела участковый инспектор составляет мотивированный рапорт, который утверждается начальником ОВД.

24. Есептен шығару үшiн: қадағалау мерзiмiнiң аяқталуы; сотталғандығының жойылуы немесе алынуы; мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемелерiне мәжбүрлеп емделуге жiберiлуi; бас бостандығынан айырылуы; өлiмi; егер қадағалауға алынған адамның түзелу жолына бүтiндей бет бұрғаны анықталса; денсаулық сақтау органдарының есебiнен шығарылуы; тұрақты мекен-жайға республика шегiнен басқа аймаққа кетуi негiз бола алады.
25. Профилактикалық жұмыстың жүргiзiлуiн бақылауды жүзеге асырушы IIО бастығы, оның қызмет жөніндегi орынбасары, бөлім (бөлiмше) бастықтары учаскелiк инспекторларға басшылық жасау жөнiндегi аға учаскелiк инспекторлар және аға учаскелік инспекторлары.
26. Егер денсаулық сақтау органында созылмалы маскүнем не нашақор, уытқор ретiнде есепте тұруды жалғастырса, арнайы емдеу мекемесінен келгеннен кейiн есепке қойылады. Тексеру карточкасы дәлелді рапорттың негiзiнде тоқтатылады.
27. Ауылдық жерлерде есепке тiркелген адамдардың құжаттары ІІО үй-жайларында сақталады, ал қалада IIБ бастығының, не орынбасарының бұйрығына сәйкес құжаттар осы ғимараттар мен үй-жайлардың техникалық талаптарына сәйкес болған кезде полиция бөлімшесінде сақталады. Құжаттар IIБ үй-жайларында сақталу кезiнде оларды жүргізу учаскелiк инспекторларды басқару жөнiндегi қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бір инспекторына жүктеледi.
Учаскелiк пунктте құпия құжаттарды сақтауға тыйым салынады.
28. Профилактикалық есепте тұрған адамдарға санаттар бойынша алфавиттiк тәртiппен бақылау карточкасы ашылады (5 қосымша) олар қоғамдық қауiпсiздiк бөлiмiндегi (бөлiмшесiндегi) бақылау карточкаларды есепке алу журналына (6 қосымша) тiркелiп, IIО автоматтандырылған базасына енгiзiлiп, ай сайын тексерiлiп мiндеттi түрде акт жасалады.
Алдын алу жұмысын жүргiзу тоқтатылған адамдарға қатысты алдын алу iстерi және бақылау карточкалары мұрағатта бес жыл бойы сақталады. Есептен шығарылу себебi көрсетiлiп, журналда белгi соғылады. Сақтау мерзiмi бiткен соң iс қағаздар мен карточкалар белгілі тәртіппен жойылады.
29. Есепте тұрған адамдар басқа жерге көшiп кеткен жағдайда, алдын алу iсi, бақылау карточкалары, сондай-ақ тiзiмдiк есепте тұрған адамдар туралы мәлiметтерi аумақ бойынша жiберiледi.
5. Аға учаскелiк инспектордың мiндеттері

24. Основанием для снятия с учета являются: истечение срока надзора; погашение или снятие судимости; направление на принудительное лечение в специализированные лечебно-профилактические учреждения; осуждение к лишению свободы; смерть; досрочно, если будет установлено, что подучетный твердо встал на путь исправления; снятие с учета в органах здравоохранения; выезд на постоянное место жительства за пределы республики.
25. Контроль за ведением профилактической работы осуществляют
начальник ОВД и его заместитель по службе, начальник подразделения
общественной безопасности, старшие инспектора по руководству участковыми инспекторами и старшие участковые инспектора.
26. По возвращении из специализированного лечебного учреждения лицо ставится на учет, если оно продолжает находиться на учете в органах здравоохранения, как хронический алкоголик, наркоман или токсикоман. Контрольная карточка прекращается на основании мотивированного рапорта.
27. В сельской местности материалы на подучетные категории лиц хранятся в помещении ОВД; в городах, в соответствии с приказом начальника ОВД, дела могут храниться в участковом пункте полиции (отделении полиции), при соответствии этих зданий и помещений требованиям технической укрепленности. При хранении материалов в помещении ОВД, их ведение возлагается на одного из инспекторов отделения общественной безопасности по руководству участковыми инспекторами.
Хранение в участковом пункте полиции секретных документов запрещается.
28. На лиц, состоящих на профилактическом учете (профилактические дела и картотечный учет), заводятся контрольные карточки, по категориям, в алфавитном порядке (приложение 6), которые регистрируются в журнале учета контрольных карточек (приложение 7) в отделе (отделении) общественной безопасности и вносятся в автоматизированную базу данных ОВД, по которым ежеквартально проводятся сверки с обязательным составлением актов.
Профилактические дела и контрольные карточки на лиц, в отношении которых прекращается осуществление профилактической работы, хранятся в архиве в течений пяти лет, о чем делается отметка в журнале учета, с указанием причин снятия с учета и вносятся коррективы в автоматизированную базу данных ОВД. После истечения указанного срока, дела и карточки уничтожаются в установленном порядке.
29. При переезде лиц, состоящих на учете, на новое место жительства профилактические дела, контрольные карточки, а также данные о лицах, состоящих на списочном учете, направляются по территориальности.
5. Обязанности старшего участкового инспектора

30. Аға учаскелiк инспектор yчаскелiк инспекторлар тобының және көмекшiлерiнiң тiкелей және тура жетекшiсi болып табылады. Ол қызмет көрсететiн учаскеде тәртiптiң сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстың ұйымдастырылуы үшiн жауап бередi. Бекiтілген учаскеде қызмет көрсетумен қатар, аға учаскелiк инспектор:
1) учаскелiк инспекторлардың қылмыстың және құқық бұзушылықтың алдын алу, анықтау мен жолын кесуiн, IIО басқа қызметтерiмен өзара әрекет етуiн қамтамасыз етедi, сондай-ақ учаскелiк инспекторлар тобының қызмет көрсететiн аумақтардың аймақтарында кешенді алдын алу iс-шараларын өткiзуге қатысуларын ұйымдастырады;
2) учаскелiк инспекторларға олардың мамандық шеберлiктерiн арттыруына, полиция штатынан тыс қызметкерлерін таңдау және ұйымдастыру жұмысына, қоғаммен әрекеттесудi бекiтуге, құқық бұзушылармен жеке алдын алу жұмыстарды өткiзуге, азаматтардың арыздарын, хаттарын қарауға, басқа да қызметтiк мiндеттердi орындауға көмек көрсетедi;
3) учаскелiк инспекторлар тобының айлық, тоқсандық, жарты жылдық, жылдық жұмыс қорытындысын бағалап қорытындылайды және оларды учаскелiк инспекторларға басшылық ету жөнiндегi бөлімше басшысына тиiстi ұсыныстармен баяндайды;
4) әкiмшiлiк учаскедегi құқық тәртiбiнiң жағдайын талдайды, учаскелiк инспекторлар тобының жұмысын бiр айға жоспарлайды, белгiлеп қойылған iс-шаралардың орындалу әдiстерi мен нысандарын анықтайды және орындалуын бақылайды;
5) қызмет көрсететiн әкiмшiлiк учаскеде қылмыскерлер мен құқық бұзушыларды iздестiрудi және ұстауды ұйымдастырады және өзi қатысады;
6) учаскелiк инспекторларға қызметтiк тапсырмаларды орындау тәсiлдерi мен мерзiмдерiне қажеттi нұсқаулар бередi;
7) жұртшылық жиындарының материалдарын (хаттамаларын, шешiмдерiн және басқа да құжаттарын) талдап қорытындылайды, жиынмен қабылданған шешiмнiң орындалуына бақылау жасап, ол туралы IIО басшылығына баяндайды;
8) учаскелiк инспекторлар жұмысын бағалайды, олардың қызметтік жұмыстарының нәтижелерi туралы тыңдайды, олардың жұмысы туралы IIО басшылығымен қарастырған материалдарды дайындайды, учаскелiк инспекторларға қызметтiк мiнездеме, аттестация, ұсыныстар дайындауға қатысады;
9) IIO немесе қоғамдық қауiпсiздiк бөлiмшесiнiң бастығына мынадай мәселелер бойынша ұсыныстар енгiзедi:
учаскелiк инспекторлардың қызметiн жетiлдiру;
қоғамдық тәртiп жағдайына терiс ықпал жасаушы меншiк түрiне қарамастан қоғамдық бiрлестiктердiң және ұйымдардың, мекемелердiң, кәсіпорындардың жұмысындағы кемшiлiктер туралы жергілікті өкілдік және атқарушы органдарға хабарлау;
бекiтiлген аумақтағы учаскелiк инспектор жұмысының күн тәртiбi;
учаскелiк инспекторларды көтермелеу және тәртiптiк жазаны қолдану;
қылмыстың алдын-алу және жолын кесуде, қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуде, қоғамдық тәртiптi қорғауға белсендiлiк танытқан азаматтарды көтермелеу туралы;

30. Старший участковый инспектор является прямым и непосредственным руководителем группы участковых инспекторов и помощников. Он отвечает за организацию работы по обеспечению правопорядка на обслуживаемом участке. Наряду с обслуживанием закрепленного участка и выполнением связанных с этим обязанностей, старший участковый инспектор:
1) организует работу участковых инспекторов по предупреждению, выявлению, пресечению преступлений и правонарушений, взаимодействию с другими службами ОВД, а также обеспечивает их участие в проведении комплексных профилактических мероприятий на территории зоны, обслуживаемой группой участковых инспекторов;
2) оказывает практическую и методическую помощь участковым инспекторам в повышении их профессионального мастерства, отборе и организации работы внештатных сотрудников полиции, укреплении взаимодействия с общественностью, проведения индивидуальной профилактической работы с правонарушителями, рассмотрении писем и заявлений граждан, выполнении других служебных обязанностей;
3) обобщает и оценивает результаты работы группы участковых инспекторов за месяц, квартал, полугодие, год и докладывает их, с соответствующими предложениями, руководителю подразделения по руководству участковыми инспекторами;
4) анализирует состояние правопорядка на территории зоны, обслуживаемой группой участковых инспекторов, планирует их работу на месяц, определяет формы и методы выполнения намеченных мероприятий, контролирует их реализацию;
5) организует и непосредственно принимает участие в розыске и задержании преступников, правонарушителей, на обслуживаемых административных участках;
6) дает необходимые указания участковым инспекторам, о способах и сроках выполнения ими служебных заданий;
7) обобщает и анализирует материалы сходов населения (протоколы, решения и других документов), осуществляет контроль и докладывает руководству ОВД о выполнении решений, принятых сходом;
8) оценивает работу участковых инспекторов, заслушивает их о результатах служебной деятельности, готовит материалы об их работе для рассмотрения руководством ОВД, участвует в подготовке служебных характеристик, аттестаций, представлений на участковых инспекторов;
9) вносит начальнику ОВД или подразделения общественной безопасности предложения по вопросам:
совершенствования деятельности участковых инспекторов;
информирования местных представительных и исполнительных органов о недостатках в работе предприятий, учреждений, организаций независимо от форм собственности и общественных объединений, оказывающих отрицательное влияние на состояние правопорядка;
режима работы участковых инспекторов на закрепленной территории;
поощрения и наложения на участковых инспекторов дисциплинарных взысканий;
поощрения граждан, отличившихся в охране общественного порядка, обеспечении общественной безопасности и борьбе с правонарушителями;

10) учаскелiк инспекторлар есеп-тiркеу тәртiбiн және заңдылығын сақтау қызметiне бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ қызмет құжаттарын жүргiзуге көмек көрсетедi.
11) учаскелiк инспекторлардың нормативтiк актiлердi зерделеуiн ұйымдастырады және олардың негiзгi қағидаларды бiлу деңгейiн тексередi.
31. Аға инспектордың болмаған уақытында (оқуда, демалыста, ауырғанда және басқа да жағдайларда) оның мiндеттерiн IIО бастығының бұйрығы бойынша бiр тәжiрибелi учаскелiк инспектор орындайды.
6. Учаскелiк инспектордың негiзгi құқықтары
32. Учаскелiк инспектор өз құзыретiнiң шегiнде жүктемеген мiндеттердi орындау мақсатында Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес мынадай құқықтарға ие:
1) азаматтардан және лауазымды адамдардан қоғамдық тәртiптi сақтауды, iшкi iстер органдарының өкiлеттiлiгiн жүзеге асыруда кедергi келтiретiн құқық бұзушылықтар мен әрекеттердi тоқтатуды талап етуге құқылы. Бұл талаптар орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер органдары туралы" заң күшi бар  Жарлығымен  белгiленген тиiстi мәжбүрлеу шараларын қолдануға дейiн;
2) егер жасалған қылмыс немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылыққа күдiктенуге жеткiлiктi негiздер болған жағдайда азаматтардың және лауазымды адамдардың жеке басын куәландыратын құжаттарды тексеруге;
3) полицияның учаскелiк пунктiне немесе IIО өндiрiсіндегi iстер мен материалдар бойынша, азаматтар және лауазымды адамдарды, сондай-ақ қоғамдық тәртiптi бұзушылыққа байланысты жағдайларды анықтау үшiн азаматтарды шақыртуға, олардан түсiніктемелердi, мәлiметтердi, анықтамаларды, құжаттарды, олардың көшiрмелерiн алуға;
4) әкiмшiлiк заңдарға байланысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық жөнiндегi iстер бойынша шаралар қолдануға;
5) құқық бұзушылық жасаған әскери қызметкерлерді ұстауға және оларды әскери комендантқа, әскери бөлiмдердiң командирлерiне немесе әскери комиссарларға тапсыруға;
6) Қазақстан Республикасы Қылмыстық iстер жүргiзу  Кодексiнде  және Қазақстан Республикасының басқа да құқықтық актiлерiнде қарастырылғандай тәртiп бойынша анықтама және алдын ала тергеу iстерiн жүргiзуге;
7) қоғамдық орындарда мас күйiнде адамдардың қадiр қасиетiне, құлықтылығына нұқсан келтiретiн жағдайда немесе өзiне не болмаса қоршаған ортаға зиян келтiруге бейiмдердi, ал, пәтерлерден онда тұрушы азаматтардың жазбаша арыздары бойынша нұсқалған азаматтың қоршаған ортаға қауiп тудыратын жағдайда оларды дәрiгерлiк мекемелерге немесе IIО кезекшi бөлiмдерiне жеткiзуге;
8) құқық тәртiбiн қорғау жөнiндегi мiндеттердi шешудi, соның iшiнде әкiмшiлiк қадағалауға алынған және ескерту арқылы ықпал жасалуға тиiс адамдарды, әкiмшiлiк құқық бұзған және оларды қайталап жасауы күшейтiлген жауаптылыққа әкелiп соғатын адамдарды есепке алуды қамтамасыз ететiн мамандандырылған есепке алуды, ақпарат жүйелерiн құрауға және пайдалануға, есепте тұратын адамдардың мiнез-құлқын қадағалау мен бақылауды жүзеге асыруға;

10) осуществляет контроль за деятельностью участковых инспекторов, соблюдением ими учетно-регистрационной дисциплины и законности, а также оказывает помощь в ведении служебной документации;
11) организует работу участковых инспекторов по изучению нормативно-правовых актов и осуществляет проверку знаний ими их основных положений.
31. На время отсутствия старшего участкового инспектора, его обязанности по приказу начальника ОВД исполняет один из наиболее опытных участковых инспекторов.
6. Основные права участкового инспектора
32. Участковый инспектор в пределах своей компетенции, для выполнения возложенных задач, в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан имеет право:
1) требовать от граждан соблюдения общественного порядка, прекращения правонарушений и действий, препятствующих осуществлению полномочий органов внутренних дел. В случае невыполнения этих требований принимать соответствующие меры принуждения, определенные Указом   Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "Об органах внутренних дел Республики Казахстан";
2) проверять у граждан документы, удостоверяющие их личность, при наличии достаточных оснований подозревать их в совершении преступления или административного правонарушения;
3) вызывать в участковый пункт полиции или ОВД граждан по делам и материалам, находящимся в его производстве, для выяснения обстоятельств, связанных с нарушением общественного порядка, получать от них объяснения, сведения, справки, документы и их копии;
4) принимать меры обеспечения производства по делам об административных правонарушениях в соответствии с административным законодательством;
5) задерживать военнослужащих, совершивших правонарушения, и передавать их военным комендантам, командирам воинских частей или военным комиссарам;
6) осуществлять дознание и проводить предварительное следствие в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальным  Кодексом  Республики Казахстан и другими законодательными актами Республики Казахстан;
7) доставлять в медицинские учреждения, либо в дежурные части ОВД лиц, находящихся в общественных местах в пьяном виде, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность, либо могущих принести вред окружающим или себе, а находящихся в жилище и нарушающих общественный порядок - по заявлению проживающих с ними граждан;
8) принимать участие в формировании банка данных и использовать специализированные учеты, информационные системы, обеспечивающие решение задач по охране правопорядка, в том числе учет лиц, взятых под административный надзор и подлежащих предупредительному воздействию, лиц, совершивших административные правонарушения, повторность совершения которых влечет повышенную меру ответственности, осуществлять надзор и контроль за поведением лиц, состоящих па учетах;

9) адамдардың iшiмдiк, есiрткi және психотроптық заттарды қолданғандығын белгiленген заңнамамен куәландыруға немесе оны жүргiзу үшiн оларды медициналық мекемелерге жiберуге не жеткiзуге;
10) құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу, қылмыстарды ашу және тергеу мақсатында қоғамдық тәртiптi сақтауға және қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге қатысуға келiсiм бiлдiрген азаматтармен жария және жария емес негiзде ынтымақтастық орнатуға;
11) кiдiртуге болмайтын жағдайларда қызмет мақсатында, қай жерде орналасқанына және кiмге тиесiлi екендiгiне қарамастан (дипломатиялық иммунитет иелiгi бар халықаралық ұйымдар мен шетел мемлекеттерi өкiлдерiнен басқа) халықаралық және қалааралық сөйлесуге кеткен шығыстарды өтей отырып, байланыс құралдарын пайдалануға;
12) өзге мүмкiндiктер болмағанда меншiк нысанына қарамастан (дипломатиялық иммунитетi бар шет мемлекеттер өкiлдiктерi мен халықаралық ұйымдардан басқа) жазатайым оқиғалар, дүлей апаттар болған жерлерге бару және жедел медициналық көмекке мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелерiне жеткiзу үшiн, сондай-ақ кідіртуге болмайтын өзге де жағдайларда, иелерiне залал келтiрiлген жағдайда оны IIО есебiнен өтей отырып, көлiк құралдарын пайдалануға;
13) әкiмшiлiк бақылауда тұрғандардың тұрғын жайына күннiң кез келген мезгiлiнде барып тұру, оларды белгiленген шектеме бойынша бақылауды, тексерудi жүзеге асыруға;
14) қылмысқа қатысты күдiктiлердiң iзiне түсуде азаматтардың жеке қауiпсiздiгiне, қоғамдық тәртiпке қауiп төндiретiн басқа жағдайларда, азаматтардың тұрғын жайларына немесе оларға қатысты жер учаскелерiне, мекен жайлары мен аумақтарын (дипломатиялық иммунитет иелiгi бар халықаралық ұйымдар мен шетел мемлекеттерi өкiлдерiнен басқа) немесе сол жерде қылмыс және әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалды немесе жасалады деген мәлiметтер болғанда немесе басқа төтенше жағдайларда бақытсыздық оқиға, стихиялық аппаттарда, аварияда, эпидемия, эпизотия және жаппай тәртiпсiздiкте жеке азаматтардың қауiпсiздiгi және қоғамдық қауiпсiздiктi қорғауда оларды кедергiсiз тексеруге, iшкi iстер органдарының өкiлi азаматтардың тұрғын жайларына немесе оларға қатысты мекен-жайларға басып кiруге. Учаскелiк инспектор осындай әрбiр жағдай бойынша IIО кезекшi бөлiмiне немесе басшылығына кешiктiрмей баяндайды;
15) қоғамдық тәртiптi және қауiпсiздiктi сақтау мақсатында, сондай-ақ жедел iздестiру шараларын және тергеу әрекеттерiн жүргiзуге азаматтардың арнаулы учаскелер мен аумақтарға кiруiне уақытша тыйым салуға, оларды белгiлi бiр жердi тастап кетуге мiндеттеуге;

9) направлять или доставлять в медицинские учреждения лиц, для проведения освидетельствования на предмет употребления ими алкоголя, наркотических и других психотропных средств, в соответствии с действующим законодательством;
10) в целях предупреждения и пресечения правонарушений, раскрытия и расследования преступлений устанавливать сотрудничество нa гласной и негласной основе с гражданами, изъявившими согласие участвовать в охране общественного порядка и обеспечении общественной безопасности;
11) в безотлагательных случаях в служебных целях пользоваться средствами связи, независимо от места их нахождения и принадлежности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), с возмещением расходов по международным и междугородным переговорам;
12) при отсутствии иных возможностей, использовать транспортные средства, независимо от форм их собственности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), для проезда к местам происшествий, стихийных бедствий и доставления в лечебные учреждения граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи, а также в иных случаях, не терпящих отлагательства, с возмещением за счет ОВД ущерба владельцам в случае его причинения, в соответствии с действующим законодательством;
13) посещать в любое время суток жилище поднадзорного с целью наблюдения за его поведением и соблюдением им установленных ограничений;
14) при преследовании лиц, подозреваемых в совершении преступлений, административных правонарушений, угрожающих безопасности граждан, наличии достаточных признаков совершения либо подготовки преступления, административного правонарушения, фактов несчастных случаев, а также исполнении обязанностей по обеспечению личной безопасности граждан и общественной безопасности при техногенных и природных катастрофах, авариях, эпидемиях, эпизоотиях и массовых беспорядках, беспрепятственно входить в жилые и иные помещения граждан, на принадлежащие им земельные участки, на территорию и в помещения (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), и осматривать их. О каждом таком факте участковый инспектор незамедлительно докладывает в дежурную часть ОВД или руководству;
15) в целях обеспечения общественного порядка и общественной безопасности, а также при проведении оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, ограничивать или временно запрещать доступ граждан на отдельные участки и территории, обязывать их покидать определенное место;

16) көлiк құралдарын жүргiзуге нeмece оларды пайдалануға құқық беретiн құжаттары жоқ мас күйiндегi жүргiзушiлердi көлiк жүргiзуден босатуға және заңнамамен көрсетiлген басқа да жағдайларда;
17) белгiленген заңнамалармен, Қазақстан Республикасы "Жедел iздестiру қызметi туралы"  Заңына  сәйкес жедел-iздестіру шараларын жүргiзуге;
18) қол қою және жiберу:
прокуратура органдарының iшiндегi құқықтық статистикалық және ақпарат орталығына, iшкi iстер органдарының хабарламалау орталығына анықтау материалдары бойынша өтiп жатқан азаматтарды тексеру туралы, сондай-ақ алдын алу жұмыстары жүргiзiлiп жатқан адамдарға, олардың сотталғандығы бар-жоғы туралы немесе олармен жасалған әкiмшiлiк құқық бұзушылық мәліметтері туралы; құқық бұзушылардың жұмыс орындары бойынша азаматтардың арыздарын тексеруге қажеттi және кәсiпорын ұйымдарының және мекемелердiң сұрауларын орындау мақсатында оларға мiнездеме, анықтама және басқа құжаттар беру туралы; медициналық есепте тұрған құқық бұзушылар туралы психоневрологиялық және наркодиспансерлерiне, басқа денсаулық сақтау мекемелерiне олардың iшкiлiк немесе уытқорлық ауруының бар-жоғына, травматологиялық пункттерге дене жарақаттары жайлы хабарлама жасауға;
19) құнықпа алкоголизiмен, есiрткiмен, уытқұмарлық пен ауыратын, психикасының бұзылуымен қасiреттенетiн және басқа азаматтардың құқы мен бостандығына немесе қоғамдық тәртiптi бұзушы адамдарды жәйлі құжаттарды және ұсынымдарды денсаулық сақтау органдарына жiберуге.
7. Учаскелiк полиция инспекторы қызметiнiң нәтижелері
туралы есеп беру
33.  Учаскелiк инспекторларды басқару жөнiндегі бөлімдердің (бөлiмшелердiң) лауазымды адамдары жарты жылдың, жылдың қорытындысы бойынша жұмыс нәтижелерi туралы баяндау хаттарын жазып жоғары тұрған iшкi iстер органына жiбередi. Баяндама хаттарына IIББ, IIБ, қалалық, аудандық iшкi iстер бөлiмдерiнiң бастықтары, болмаған жағдайда бастықтардың қызмет жөнiндегi орынбасарлары қол қояды және Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң Қоғамдық қауіпсіздік Департаментiне жарты жылдың, жылдық қорытындысы бойынша есеп беру кезеңiнiң 15 күнiне ұсынылады.
34. Баяндау хаттары учаскелiк инспекторлар жұмысының келесі бағыттағы толық және сенiмдi мәлiметтерiн құрауы тиiс:
1) қылмыстың жалпы күйi;
2) қайталану жағдайында жасалған және iшкіліктен, есірткіден масаң күйiнде жасалған қылмыстарға талдау жасау, бұрын сотталғандармен профилактикалық жұмысты және әкiмшiлiк қадағалауды жүзеге асыру;

16) отстранять от управления транспортными средствами водителей находящихся в состоянии опьянения, не имеющих документов на право управления или пользования транспортными средствами, а также в других предусмотренных законодательством случаях;
17) осуществлять в пределах своей компетенции оперативно-розыскные мероприятия в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности";
18) в соответствии с действующими нормами оформлять и направлять:
запросы установленного образца в Центры правовой статистики и информации органов прокуратуры, Центры криминальной информации органов внутренних дел - о проверке граждан, проходящих по уголовным, административным и профилактическим производствам на наличие у них судимостей, сведений о совершенных ими административных правонарушениях, а также их проверке по оперативно-розыскным базам органов прокуратуры или внутренних дел; по месту работы правонарушителей - о выдаче на них характеристик, справок и других документов, необходимых для проверки заявлений граждан, исполнения запросов предприятий, учреждений и организаций независимо от форм собственности; в наркологические, психоневрологические диспансеры и другие учреждения органов здравоохранения - о нахождении на медицинском учете правонарушителей и профилактируемых лиц, наличии у них заболеваний алкоголизмом или наркоманией; в травматологические пункты, бюро судебно-медицинской экспертизы и другие медицинские учреждения - о степени тяжести телесных повреждении, причиненных потерпевшему;
19) направлять в органы здравоохранения представления и материалы на лиц, больных хроническим алкоголизмом, наркоманией, токсикоманией, страдающих психическими расстройствами и нарушающих права и свободы других граждан либо общественный порядок, для принудительного лечения.
7. Отчетность о результатах деятельности
участковых инспекторов
33. Руководители подразделений по руководству участковыми инспекторами, по итогам полугодия, года составляют и направляют в вышестоящие ОВД докладные записки о результатах работы. Докладные записки подписываются начальниками ГУВД-УВД, ГОРОВД, а в случае их отсутствия - заместителями начальников по службе и представляются за полугодие и год к 15 числу месяца, следующего за отчетным периодом, в Департамент общественной безопасности МВД Республики Казахстан.
34. Докладные записки должны содержать информацию о работе участковых инспекторов по следующим направлениям:
1) общее состояние преступности;
2) анализ состояния рецидивной преступности и преступлений, совершенных в состоянии алкогольного, наркотического опьянения, профилактической работы с ранее судимыми и осуществление административного надзора;

3) жанұялық - тұрмыстық қатынастық төңiрегіндегi құқық бұзушылық және қылмыстық жағдайы;
4) қызметтiң күйi:
есеп-тiркеу тәртiбi, заңдылық, азаматтардың арыздары мен шағымдарын қарау бойынша;
әкiмшiлiк практикасы бойынша;
жауап алуды iске асыру бойынша;
5) жедел-тергеу бөлiмдерiмен хабар-ошарсыз жоғалғандар және қылмыскерлердi iздестiрудегi өзара iс-қимылы;
6) қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимылы;
7) кадрлар жұмысының жағдайы;
8) учаскелiк инспектор қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыpу жөнiндегi ұсыныстар;
9) жұмыстың алдыңғы қатарлы әдiстерi.
8. Учаскелiк инспектор қызметiн бағалау белгiлерi
35. Учаскелiк инспекторлардың қызметiн бағалау, келесі бағыттағы соңғы көрсеткiштерiнiң негiзiнде белгiленедi:
1) қоғамдық тәртiптi сақтауда және қоғамдық қауiпсiздіктi қамтамасыз етуге қатысуы;
2) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты және қылмыстардың алдын алуы;
3) әкiмшiлiк аумағында жасырынған iздеудегi қылмыскердi ұстауға және анықтауға шара қолданғаны, жеке iздеушiлiкпен ашылған қылмыстар саны, қылмыс ашуға қатысуы;
4) азаматтарға және лауазымды адамдарға олардың құқықтары мен құқықтық мүдделерiн қорғаудағы көрсеткен көмегi;
5) заңдылықтарды сақтауы;
6) есептеп-тiркеу тәртiбiн сақтауы;
7) атқарушылық тәртiбiнiң жағдайы;
8) учаскедегi қалыптасқан жедел жағдайға және оны қалыптастыруға қолданылған шараларына;
9) қоғамдық тәртiптi қорғауға азаматтарды қатыстыру және олармен сенiмдiлiк қарым-қатынас орнатуы.
36. Учаскелiк инспектордың қызметiн бағалау белгiлерін есептеу әдiсi Қазақстан Республикасы - Iшкіісминiнiң бұйрықтарымен сәйкестелген. Қорытынды бағалауда қалалық, аудандық учаскелiк инспекторлардың қызметiнiң айырмашылық жағдайы ескерiлуi тиiс.
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2002 жылғы 14 желтоқсандағы
N 787 бұйрығымен
бекітілген
Тәртіпке N 1 қосымша
______________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
әкімшілік бөлімшесіне арналған N____
ПАСПОРТ
Басталды 200__ж."__"________
Аяқталды 200__ж."__"________
Әкімшілік учаскені тапсыру мен қабылдау туралы
МӘЛІМЕТТЕР
____________________________________________________________________
N  Полиция     Учаскені  Учаскені  Учаскені қабыл.  ІІО басшысының,
р  учаскелік   қабылдау  тапсыру   дауға қатысқан   қабылдаушының
/  инспекторы. датасы,   датасы,   басшының аты-    немесе тапсыру.
с  ның (аға    қолы      қолы      жөні, атағы,     шының ескертпе.
инспекторы.                     лауазымы         сі, ұсынысы
ның аты-жөні,
атағы)
____________________________________________________________________
1.   2.          3.       4.           5.               6.
____________________________________________________________________
Учаске жоспары
(қосымша)
Учаске жоспарында әкімшілік учаскедегі қоғамдық тәртіпті
сақтауға қатысушы бағыттар, күштер мен құралдардың бағыты
көрсетіледі.
Учаскені сипаттайтын
МӘЛІМЕТТЕР
____________________________________________________________________
N           Атауы                            Жағдайы бойынша
р/с                                ________________________________
1.01.   1.01.    1.01.   1.01.
200__ж. 200__ж.  200__ж. 200_ж.
____________________________________________________________________
1.         2.                        3.       4.       5.     6.
____________________________________________________________________
1.  Аумағы (шаршы км.)
2.  Тұрғын үй құрылысы (барлығы),
соның ішінде: Жеке үйлер
Пәтерлер
Жатақханалар
3.  Тұрғын халық, барлығы
Оның ішінде: Ересектер
Балалар
4. Аумақта:
- кәсіпорын, мекемелер
- акционерлік қоғамдар
- фермерлік шаруашылықтар
- денсаулық сақтау ұйымдары
- мейрамханалар, дәмхана,
дүкен, базар, қоймалар
- ақша айырбастау пункттері
- банктер
- байланыс бөлімшелері
- оқу орындары
- автотұрақтар, гараж коопе.
ративтері
- мәдениет сарайлары, клубтар,
кинотеатрлар және басқа да
спорт кешендері(спортзалдар)
орналасқан
5. Профилактикалық есепте тұрған
барлық адамдар
____________________________________________________________________
Кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар, банктер, акционерлік
қоғамдар, фермерлік шаруашылықтар, емдеу-сауықтыру,
мәдени-ағарту және оқу орындары, жеке меншік пәтерлер
кооперативтері
____________________________________________________________________
N   Атау,    Мекен-жайы  Басшының аты-жөні, оның қызметтік  Ескерт.
Р/с ведомст.               және үй телефоны, тұрғылықты    пелер
волық                       орныны, мекен-жайы
тиесілігі                (қарындашпен толтырылады)
____________________________________________________________________
1.   2.         3.                  4.                       5.
____________________________________________________________________
Сауда және тамақтандыру объектілері, мейрамханалар,
дәмханалар, базарлар, қоймалар
____________________________________________________________________
N    Атаулары,  Мекен-жайы  Басшының аты-жөні,  Жұмыс     Күзет
р/с  ведом.                  оның қызметтік     режимі    түрі
стволық               және үй телефоны,
тиесі.                тұрғылықты орының
лігі                     мекен-жайы
(қарындашпен
толтырылады)                     ____________________________________________________________________
1.        2.         3.              4.              5.       6.     ____________________________________________________________________
Жатақханалар
____________________________________________________________________
N   Атаулары,  Мекен-  Коменданттың аты-жөні,    Өткізу    Тұрғындар
р/с  ведомст.  жайы   оның қызметтік және үй    пунктінің    саны
волық            телефоны, вахтаның теле.    жұмыс
тиесілігі           фоны (қарындашпен         режимі
толтырылады)  ____________________________________________________________________
1.     2.       3.              4.                  5.        6. ____________________________________________________________________
Рұқсат беру жүйесінің объектілері, оқатар қарулар, оқ дәрілер,
жарылғаш заттары және т.б. бар кәсіпорындар,
ұйымдар, мекемелер
____________________________________________________________________
N  Атаулары, Мекен- Объектілер үшін жауап. Өткізу  Бақылауға  Рұқсат
р  ведом.    жайы   ты адамның аты-жөні,   пункті. алынатын   N, рұқ
/  стволық          оның қызметтік және     нің    заттар     сатты
с  тиесі.           үй телефоны, тұрғы.    жұмыс              қашан
лігі            лықты мекен-жайы .     режимі             және
(қарындашпен толты.                       кім
рылады)                                   берген
____________________________________________________________________
1.   2.      3.            4.                5.       6.       7.
____________________________________________________________________
Жеке пайдалануында оқатар қарулары бар адамдардың
ТІЗІМІ
____________________________________________________________________
N  Қару иесінің  Мекен- Жұмыс орны, Қарудың  Рұқсат.  Қайта  Қаруды
р/с  аты-жөні    жайы   лауазымы,   N түрі   ты қа.   тіркеу алған
қызметтік    және    және кім датасы және
және үй те.  жүйесі  берген,         тапсыр.
фоны(қарын.          нөмірі,         ған
дашпен тол.          мерзімі         датасы
тырылады             ____________________________________________________________________
1.      2.        3.       4.         5.       6.        7.    8.
____________________________________________________________________
Штаттан тыс полиция қызметкерлері
____________________________________________________________________
N   Тегі,     Жұмыс орны,   Білімі  Тұрғылық.     ІІО қабылдануы
р/с аты-жөні  лауазымы,             ты жері        туралы датасы
қызметтік                              мен нөмірі
және үй теле.
фоны (қарын.
дашпен тол.
тырылады)
____________________________________________________________________
1.   2.         3.          4.       5.                6.
____________________________________________________________________
Құқық қорғау бағытындағы қоғамдық құрылымдар
____________________________________________________________________
N   Тәртіп сақтауға  Басшының аты-  Мүшелер   Дислокация   Ескертпе
р/с  бағытталған      жөні, қызмет.  саны      мекен-жайы
қоғамдық құры.   тік және үй
лымдардың        телефоны
атаулары         (қарындашпен
толтырылады)
____________________________________________________________________
1.       2.              3.            4.         5.          6.   ____________________________________________________________________
Әкімшілік учаскесінде жасалған қылмыстардың есебі
____________________________________________________________________
N    Қылмыстық     Жасалған қылмыстың фабуласы, Тергеудің  Ескертпе
р/с  істің нөмірі, күдікті, айыпталушы, іздеуде және іздес.
іс қозғалған  жүрген адамның аты-жөні,     тірудің
датасы, ҚР    жолын кесу шаралары          нәтижесі
ҚК бабы
____________________________________________________________________
1.       2.                    3.                  4.        5.   ____________________________________________________________________
Паспорт тексеру туралы белгілер
________________________________________________________________
N    Тексеруші адамның    Датасы  Тексеруші адамның  Кемшіліктер.
р/с  аты-жөні, лауазымы,           ескертулері мен   ді жоюдың
атағы                     ұсыныстары     нәтижелері
________________________________________________________________
1         2             3                 4              5
________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2002 жылғы 14 желтоқсандағы
N 787 бұйрығымен
бекітілген
Тәртіпке N 2 қосымша
Учаскелік инспектордың
ЖҰМЫС ДӘПТЕРІ
______________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
______________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
Басталды 20__ж. "__"________
Аяқталды 20__ж. "__"________
"Бекітемін"
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________
(лауазымы, атағы)
20__ж. __________ арналған
(айы)
ЖҰМЫС ЖОСПАРЫ
______________________________________________________
N   Жоспарланған     Мерзімі     Орындалуы туралы
р\с   іс-шаралар                      белгілер
______________________________________________________
1.       2.            3.               4.
______________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2002 жылғы 14 желтоқсандағы
N 787 бұйрығымен
бекітілген
Тәртіпке N 3 қосымша
Азаматтарды қабылдау туралы тіркеу
ЖУРНАЛЫ
______________________________________________________
(бөлімшенің атауы)
Басталды 20__ж. "__"________
Аяқталды 20__ж. "__"________
____________________________________________________________________
N         Арыз  Мекен- Арыз. Арызды   Арызды орын. Қабылдан.  ІІО
р/с Түс.  беру. жайы   дың   қараған  дауға қабыл. ған шешім  жетек
кен   шінің        қыс.  жетекші. даған УПИ    және оны   шісі.
дата. тегі,        қаша  нің тегі, тегі,аты,   арыз беру. нің
сы    аты,         маз.  аты, әке. әкесінің    шіге ха.   тексер
әкесі.       мұны  сінің       аты       барлау жө. гені
нің аты            аты                   ніндегі    жөнін.
белгілер   дегі
белгі
____________________________________________________________________
1   2      3     4     5      6          7            8        9
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2002 жылғы 14 желтоқсандағы
N 787 бұйрығымен
бекітілген
Тәртіпке N 4 қосымша
УПИ байланысқа шыққаны туралы есеп
ЖУРНАЛЫ
______________________________________________________
(бөлімшенің атауы)
Басталды 20__ж. "__"________
Аяқталды 20__ж. "__"________
___________________________________________________________________
Р  Байланысқа     Учаскелік    Хабардың қысқаша   Жедел кезекшінің
е  шыққан уақы.   инспектордың      мазмұны             Т.А.Ә-а.
т  ты мен датасы  Т.А.Ә-а.
N
____________________________________________________________________
1      2           3                 4                   5
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2002 жылғы 14 желтоқсан
N 787 бұйрығымен
бекітілген
Тәртіпке N 5 қосымша
Істің ішкі бетінде басылады
Алдын алу iстерiндегi құжаттар
ТIЗБЕСI
______________________________________________________________
1.  Iсте болатын құжаттар тiзiмдемесi

3) состояние преступлений и правонарушений в сфере семейно-бытовых отношений;
4) состояние работ по:
соблюдению учетно-регистрационной дисциплины, законности, требований по рассмотрению жалоб и заявлений граждан;
административной практике;
осуществлению дознания;
5)  взаимодействие с оперативно-следственными  подразделениями по розыску преступников и без вести пропавших;
6) взаимодействие с общественными объединениями;
7) состояние кадровой работы;
8) предложения по повышению эффективности деятельности участковых инспекторов;
9) передовые методы работы.
8. Критерии оценки деятельности участкового
инспектора полиции
35. Оценка деятельности участкового инспектора осуществляется по следующим основным направлениям:
1) участие в охране общественного порядка и обеспечении общественной безопасности;
2) предупреждения преступлений и административных правонарушений;
3) раскрытие преступлений личным сыском, принятие мер к выявлению и задержанию лиц, находящихся в розыске, и скрывающихся на территории административного участка;
4) оказания помощи гражданам и должностным лицам в осуществлении их прав и законных интересов;
5) соблюдение законности;
6) соблюдение учетно-регистрационной дисциплины;
7) состояние исполнительской дисциплины;
8) складывающейся оперативной обстановки на участке и принимаемых мерах по ее нормализации;
9) привлечение граждан к участию в охране общественного порядка и установления доверительных отношений с ними.
36. Методика расчета оценок деятельности участкового инспектора определяется в соответствии с приказами МВД Республики Казахстан. При определении рейтинговых оценок должны учитываться различия условий, в которых работают городской и сельский участковый инспектор.
Приложение 1
к Правилам, утвержденным
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 14.12.2002 г. N 787
ПАСПОРТ
на административный участок N___
__________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат______200_г.
Окончен______200_г.
СОДЕРЖАНИЕ
1. Сведения о приеме и сдаче административного участка
2. План участка (вставка)
3. Сведения, характеризующие участок
4. Предприятия, учреждения, организации, банки, акционерные общества, фермерские хозяйства, лечебно-оздоровительные, культурно-просветительные и учебные заведения, кооперативы собственников квартир
5. Объекты торговли и питания, рестораны, кафе, рынки, склады
6. Общежития
7. Объекты разрешительной системы
8. Список лиц, имеющих в личном пользовании огнестрельное оружие
9. Список внештатных сотрудников полиции
10. Общественные формирования правоохранительной направленности
11. Учет преступлений, совершенных на административном участке
12. Отметки о проверке паспорта
СВЕДЕНИЯ
о приеме и сдаче административного участка
_____________________________________________________________
N  |Звание, Ф.И.О.|Дата    |Дата   |Должность,      |Замечания и   |
п/п|участкового   |приема  |сдачи  |звание, Ф.И.О.  |предложения   |
|(ст.участково-|участка,|участка|руководителя,   |принявшего или|
|го) инспектора|подпись |подпись|участвовавшего  |сдавшего,руко-|
|полиции       |        |       |в приеме участка|водителя ОВД  |
___|______________|________|_______|________________|______________|
1 |       2      |    3   |   4   |       5        |      6       |
___|______________|________|_______|________________|______________|
___|______________|________|_______|________________|______________|
___|______________|________|_______|________________|______________|
ПЛАН УЧАСТКА
(вставка)
В плане участка указываются маршруты, расстановка сил и средств, участвующих в охране общественного порядка на административном участке.
СВЕДЕНИЯ,
характеризующие участок
N п/п
Наименование
По состоянию
На 1.01. 200_г.
На 1.01. 200_г.
На 1.01. 200_г.
На 1.01. 200_г.
1
4
6
1.
Территория (кв. км.)
2.
Жилые строения (всего),
В том числе:
Индивидуальных домов
Квартир
Общежитий
3.
Проживает населения, всего
В том числе:
Взрослых
Детей
4.
На территории расположены:
- предприятия, учреждения
- акционерные общества
- фермерские хозяйства
- организации здравоохранения
- рестораны, кафе, магазины, рынки, склады
- обменные пункты
- банки
- почтовые отделения
- учебные заведения
- автостоянки, гаражные кооперативы
- дворцы культуры, клубы, кинотеатры и другие
- спортивные комплексы (спортзалы)
5.
Всего состоит на профилактическом учете лиц
Предприятия, учреждения, организации,
банки, акционерные общества, фермерские хозяйства, лечебно-оздоровительные, культурно-просветительные
и учебные заведения, кооперативы собственников квартир
_____________________________________________________________
N  |Наименование, | Адрес |Ф.И.О. руководителя, его слу-|Примечание|
п/п|ведомственная |       |жебные и домашний телефоны,  |          |
|принадлежность|       |адрес места жительства (запо-|          |
|              |       |лняется карандашом)          |          |
___|______________|_______|_____________________________|__________|
1 |       2      |   3   |            4                |     5    |
___|______________|_______|_____________________________|__________|
___|______________|_______|_____________________________|__________|
Объекты торговли и питания, рестораны, кафе, рынки, склады
_____________________________________________________________
N  |Наименование, |Адрес|Ф.И.О. руководителя, его слу-|Режим |Вид  |
п/п|ведомственная |     |жебные и домашний телефоны,  |работы|охра-|
|принадлежность|     |адрес места жительства (запо-|      |ны   |
|              |     |лняется карандашом)          |      |     |
___|______________|_____|_____________________________|______|_____|
1 |       2      |   3 |            4                |  5   |  6  |
___|______________|_____|_____________________________|______|_____|
___|______________|_____|_____________________________|______|_____|
Общежития
_____________________________________________________________
N  |Наименование, |Адрес|Ф.И.О. коменданта, его слу-|Режим |Количе-|
п/п|ведомственная |     |жебные и домашний телефоны,|работы|ство   |
|принадлежность|     |телефон вахты (заполняется |пропу-|прожи- |
|              |     |карандашом)                |скного|вающих |
|              |     |                           |пункта|       |
___|______________|_____|___________________________|______|_______|
1 |       2      |   3 |            4              |  5   |   6   |
___|______________|_____|___________________________|______|_______|
___|______________|_____|___________________________|______|_______|
ОБЪЕКТЫ РАЗРЕШИТЕЛЬНОЙ СИСТЕМЫ
предприятия, организации, учреждения,
имеющие огнестрельное оружие, боеприпасы,
взрывчатые вещества и т.п.
___________________________________________________
N  |Наименование, |Адрес|Ф.И.О. ответственного за|Режим |
п/п|ведомственная |     |объект, служ. и дом. те-|работы|
|принадлежность|     |лефоны, адрес места жи- |пропу-|
|              |     |тельства (заполняется   |скного|
|              |     |карандашом)             |пункта|
___|______________|_____|________________________|______|
1 |       2      |   3 |            4           |  5   |
___|______________|_____|________________________|______|
___|______________|_____|________________________|______|
Продолжение таблицы
______________________________________
Предметы и вещества,|Номер разрешения,|
подпадающие под     |когда и кем      |
контроль            |выдано           |
____________________|_________________|
6           |        7        |
____________________|_________________|
СПИСОК
лиц, имеющих в личном пользовании огнестрельное оружие
___________________________________________________________
N  |Ф.И.О.   |Адрес |Место работы,   |Вид и система|Когда и кем |
п/п|владельца|      |должность, служ.|оружия, N____|выдано раз- |
|оружия   |      |и дом. телефон  |             |решение,срок|
|         |      |(заполняется    |             |            |
|         |      |карандашом      |             |            |
___|_________|______|________________|_____________|____________|
1 |    2    |   3  |       4        |       5     |     6      |
___|_________|______|________________|_____________|____________|
___|_________|______|________________|_____________|____________|
Продолжение таблицы
_____________________________________
Дата перерегистрации| Дата изъятия и |
| сдачи оружия   |
____________________|________________|
7          |        8       |
____________________|________________|
____________________|________________|
Внештатные сотрудники полиции
______________________________________________________
N  |Ф.И.О.   |Место работы,   |Образо-| Место |Номер и дата|
п/п|         |должность, служ.|вание  |житель-|приказа ОВД |
|         |и дом. телефон  |       |ства   |о зачислении|
|         |(заполняется    |       |       |            |
|         |карандашом      |       |       |            |
___|_________|________________|_______|_______|____________|
1 |     2   |       3        |  4    |  5    |      6     |
___|_________|________________|_______|_______|____________|
___|_________|________________|_______|_______|____________|
Общественные формирования
правоохранительной направленности
____________________________________________________________
N  |Наименование  |Ф.И.О. руководителя, |Коли- |Адрес |Примечание |
п/п|общественного |служ. и дом. телефоны|чество|дисло-|           |
|формирования  |(заполняется         |членов|кации |           |
|правоохрани-  | карандашом)         |      |      |           |
|тельной напра-|                     |      |      |           |
|вленности     |                     |      |      |           |
___|______________|_____________________|______|______|___________|
1 |       2      |          3          |   4  |  5   |     6     |
___|______________|_____________________|______|______|___________|
___|______________|_____________________|______|______|___________|
Учет преступлений, совершенных
на административном участке
_____________________________________________________________
N  |Номер уголовного   |Фабула совершенного  |Результаты|Примечание|
п/п|дела, дата воз-    |преступления, Ф.И.О.,| расслед. |          |
|буждения, ст. УК РК|адрес подозреваемого,| и розыска|          |
|                   |обвиняемого, розыски-|          |          |
|                   |ваем.,мера пресечения|          |          |
___|___________________|_____________________|__________|__________|
1 |        2          |           3         |    4     |     5    |
___|___________________|_____________________|__________|__________|
___|___________________|_____________________|__________|__________|
Отметки о проверке паспорта
___________________________________________________________________
N  | Ф.И.О, должность,  |Дата |Замечания и |Результаты устранения
п/п |звание проверившего |     |предложения |недостатков
|                    |     |проверяющего|
____|____________________|_____|____________|______________________
1  |        2           |  3  |     4      |          5
____|____________________|_____|____________|______________________
___________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам, утвержденным
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 14.12.2002 г. N 787
Рабочая тетрадь
участкового инспектора
_____________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________________
(звание, фамилия, инициалы)
Начат_______200___г.
Окончен_____200___г.
Утверждаю
_______________________
(Ф.И.О., должность)
_______________________
(звание)
План работы
на______200___г.
(месяц)
____________________________________________________________________
N  | Планируемые мероприятия     |Срок |   Отметки об исполнении
п/п|                             |     |
|                             |     |
____|_____________________________|_____|___________________________
1 |               2             |  3  |            4
____|_____________________________|_____|___________________________
____|_____________________________|_____|___________________________
Приложение 3
к Правилам, утвержденным
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 14.12.2002 г. N 787
Журнал
учета приема граждан
__________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат_____200__г.
Окончен___200__г.
____________________________________________________________________
N  |Дата поступ-|Ф.И.О.   |Адрес |Краткое содер- |Ф.И.О. руководите-
п/п|ления       |заявителя|      |жание заявления|ля, рассматревшего
|            |         |      |               |заявление
___|____________|_________|______|_______________|_________________
1 |      2     |    3    |   4  |       5       |        6
___|____________|_________|______|_______________|_________________
продолжение таблицы
___________________________________________
Ф.И.О УИП    |Отметка об |Отметка проверки |
принявшего   |исполнении |руководителя ОВД |
на исполне-  |           |                 |
ние заявление|           |                 |
_____________|___________|_________________|
7       |     8     |       9         |
_____________|___________|_________________|
Приложение 4
к Правилам, утвержденным
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 14.12.2002 г. N 787
Журнал
учета выхода на связь УИП
____________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат____200___г.
Окончен__200___г.
____________________________________________________________________
N |Дата, время|Ф.И.О участкового|Краткое содержание |Ф.И.О.
п/|выхода на  |инспектора       | информации        |оперативного
п |  связь    |                 |                   |дежурного
__|___________|_________________|___________________|_______________
1|    2      |        3        |        4          |     5
__|___________|_________________|___________________|_______________
Приложение 5
к Правилам, утвержденным
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 14.12.2002 г. N 787
Печатается на внутренней стороне обложки дела
ПЕРЕЧЕНЬ
документов, находящихся в профилактических делах
1. Опись документов, находящихся в деле

2.  Алдын алу iсiн бастағаны жөнiндегi учаскелiк инспектордың
рапорты
3.  Есептегi адамдармен жұмыс жоспары (тоқсан сайын)
4.  Бостандығынан айырған орындардан босағаны жөнiндегi анықтаманың
көшiрмесi
5.  Қадағалау байланыс схемасы
6.  Есептегiнiң АжКСО деректерi бойынша арнайы тексеру талаптары
7.  Аудандық, қалалық сот үкiмдерiнiң көшiрмесi (үкiмнiң үзiндiсi)
8.  Есептегi адамды N 18 нысан бойынша тiркеу туралы көшi-қон
қызметiнiң рапорты
9.  Iшкi iстер органдарының бастамашылығы бойынша әкiмшiлiк
қадағалау белгiлеу үшiн негiз болатын материалдар
10. Әкiмшiлiк қадағалауды белгiлеу туралы ұсыныс көшiрмесi
11. Әкiмшiлiк қадағалауды белгiлеу туралы сот қаулысы
12. Қадағалаудағыға шектеулер белгiлеу туралы сот қаулысы
13. Қарауыл карточкасының көшiрмесi
14. Әкiмшiлiк қадағалау ережесiн бұзғаны жөнiндегi хаттама көшiрмесi
15. Қадағалаудағыны әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тарту туралы сот
қаулысы
16. Мерзiмiн ұзарту туралы (әкiмшiлiк қадағалаудағы шектеулердi
өзгертiп) ұсыныс көшірмесі
17. Мерзiмiн ұзарту туралы (әкiмшiлiк қадағалаудағы шектеулердi
өзгертiп) сот қаулысы
18. Қадағалаудағының әкiмшiлiк қадағалау ережелерiн және
белгiленген шектеулердi орындаудағы бақылау парақшасы
19. Тiркеу парақшасы
20. Қадағалаудағымен әңгiме жүргiзу туралы анықтамалар
21. Бағыт және бақылау парақшалары, бағыт және бақылау
парақшаларының түбiршектерi
22. Iшкi iстер органдарына, мекен-жай бюросында, IIБ-нiң ҚО-на
жiберiлетiн хабарламалардың (коррекция парақтарының) көшiрмелерi
23. Белгiлеу үшiн маңызы бар, әкiмшiлiк қадағалауды жүзеге асыратын
және алдын алу iстерiн жүргiзетiн өзге де материалдар
24. Әкiмшiлiк қадағалауды тоқтату туралы ұсыныс көшiрмесi
25. Әкiмшiлiк қадағалауды тоқтату туралы қаулы
26. Есептегi адамның тұрғылықты мекенiне және жұмысына барғандығы
жөнiндегi анықтама
27. Есептегi адамның жұмыс жоспарын орындау бойынша анықтама
28. Алдын алу iсiн тоқтату туралы учаскелiк инспектордың рапорты
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2002 жылғы 14 желтоқсандағы
N 787 бұйрығымен
бекітілген
Тәртіпке N 6 қосымша
БЕКІТЕМІН
______________________
ҚАІІО бастығы
200 ж. "__"___________
N БАҚЫЛАУ КАРТОЧКАСЫ
Жүргізу датасы 20__ж."___" ____________
Тіркеу N___ ІІОАБ
Тегі________________________________________________________________
Аты_________________________________________________________________
Әкесінің аты________________________________________________________
Туған  датасы_______________________________________________________
Мекен-жайы, телефоны________________________________________________
____________________________________________________________________
Жұмыс орны, лауазымы _______________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасы құрамы_______________________________________________________
____________________________________________________________________
Картотекалық есепке қою үшін негіз__________________________________
___________________________________________________________________
Сотталғандық (сотталған датасы мен жаза өтеуі, жаза түрі және
мерзімі, ҚР ҚК бабы)________________________________________________
____________________________________________________________________
Сотталғандықтың жойылған датасы_____________________________________
Есептен шығу датасы_________________________________________________
Учаскелік инспектор _______________________
Карточканың теріс жағы
Жіберілген құқық бұзушылықтар туралы мәлеметтер
__________________________________________________________
Дата    Құқық бұзушылық түрі     Қолданылған шаралар
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Жүргізілген жұмыстар жөніндегі белгілер
__________________________________________________________
Дата    Жүргізілетін іс-шаралар     Жұмыс нәтижесі
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Бақылау карточкасын   тексеру туралы белгілер
__________________________________________________________
Рет  Тексерушінің        Тексерушінің     Кемшіліктерді
N    аты-жөні,      дата  ұсыныстары     түзету нәтижесі
лауазымы,            мен ескерт.
атағы                   пелері
__________________________________________________________
1       2             3         4                5
_________________________________________________________
Карточканың жоғарғы жолына есептеу санатының шартты белгілері енеді:
РС - бұрын сотталғандар және бас бостандығынан айыру орындарынан босағандар; АЛ - денсаулық сақтау органдарында есепте тұратын ішімдікке қатты салынған адамдар; Н - нашақорлар, наркологиялық диспансерде есепте тұратындар; СД - отбасы-тұрмыстық жағдайында құқық бұзушылыққа жол бергендер.
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2002 жылғы 14 желтоқсандағы
N 787 бұйрығымен
бекітілген
Тәртіпке N 7 қосымша
бақылау карточкаларын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Басталды 20__ж. "__"________
Аяқталды 20__ж. "__"________
____________________________________________________________________
N   Есептегі Жұмыс орны, Тұрғы. Есеп.  Профилак. Есептен   Бақылау
р/с адамның  лауазымы,   лықты   ке    тикалық   шығару    жүргізе.
Т.А.Әа.  қызметтік   орны   қою    есебінің  датасы    тін учас.
ж/е үй             дата.   түрі               келік
телефоны           сы                         инспек.
(қарындаш.                                    тордың
пен толтыр.                                   Т.А.Әа
ылды)                                          ____________________________________________________________________
1     2          3        4      5          6             7     8
____________________________________________________________________

2. Рапорт участкового инспектора полиции о заведении
профилактического дела
3. План работы с подучетным лицом (ежеквартально)
4. Копии справки об освобождении из мест лишения свободы
5. Схема связи поднадзорного
6. Требование спец. проверки подучетного по данным ЦПСиИ
7. Копия приговора (выписка из приговора) районного, городского суда
8. Рапорт миграционной службы о регистрации подучетного по форме N18
9. Материалы, послужившие основанием для установления
административного надзора по инициативе органов внутренних дел
10. Копия представления об установлении административного надзора
11. Постановление суда об установлении административного надзора
12. Постановление суда об установлении ограничений поднадзорному
13. Копии сторожевых карточек
14. Копии протоколов о нарушении правил административного надзора
15. Постановление суда о привлечении поднадзорного к  административной ответственности
16. Копии представлений о продлении срока (изменении ограничений административного надзора)
17. Постановление суда о продлении срока (изменении ограничений административного надзора)
18. Листок контроля за соблюдением поднадзорным правил административного надзора и установленных ограничений
19. Регистрационный лист
20. Справки о проведении бесед с поднадзорным
21. Корешки маршрутных и контрольных листков, маршрутные и контрольные листки
22. Копии уведомлений (листки коррекции), направляемых в органы внутренних дел, адресное бюро, ИЦ УВД
23. Другие материалы, имеющие значение для установления, осуществления административного надзора и ведения профилактического дела
24. Копии представления о прекращении административного надзора
25. Постановление о прекращении административного надзора
26. Справка о посещении подучетного лица по месту жительства и работы
27. Справка по выполнению плана работы с подучетным лицом
28. Рапорт участкового инспектора о прекращении профилактического дела
Приложение 6
к Правилам, утвержденным
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 14.12.2002 г. N 787
Утверждаю
Начальник ГОРОВД
_________________
"___"________200_г.
Контрольная карточка ________
Дата заведения___________________ 200___г.
Регистрационный N____ в АБД ОВД
Фамилия__________________________
Имя______________________________
Отчество_________________________
Дата рождения____________________
Адрес места жительства, номер телефона_______________
Место работы, должность______________________________
_____________________________________________________
Состав семьи_________________________________________
_____________________________________________________
Основания для постановки на картотечный учет_________
_____________________________________________________
Судимость (дата осуждения и отбытия, вид и срок наказания,
ст. УК РК)___________________________________________
_____________________________________________________
Дата погашения судимости, снятия с учета_____________
Дата снятия с учета________________200_г.
Участковый инспектор __________
Обратная сторона карточки
__________________________
Сведения о допущенных правонарушениях
____________________________________________
Дата | Вид правонарушения | Принятые меры
____________________________________________
____________________________________________
Отметки о проводимой работы
_________________________________________________
Дата | Проводимые мероприятия | Результаты работы
_____|________________________|__________________
_________________________________________________
Отметки о проверке контрольной карточки
___________________________________________________________________
N  |Ф.И.О., должность, |Дата |Замечания и предло-|Результаты устра-
п/п|звание проверяющего|     |жения проверяющего |нения недостатков
___|___________________|_____|___________________|_________________
1 |          2        |  3  |         4         |         5
___|___________________|_____|___________________|_________________
В верхнюю строку лицевой строки карточки заносятся условные обозначения категорий учета: РС - ранее судимые и освобожденные из мест лишения свободы; АЛ - лица, состоящие на учете в органах здравоохранения, как злоупотребляющие спиртными напитками; Н - наркоманы, состоящие на учете в наркологическом диспансере; СД - допускающие правонарушения в сфере семейно-бытовых отношений.
Приложение 7
к Правилам, утвержденным
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 14.12.2002 г. N 787
Журнал
учета контрольных карточек                        __________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат_____200___г.
Окончен___200___г.
____________________________________________________________________
N |Ф.И.О.|Место работы,долж.,|Место |Дата  |Вид  |Дата  |Ф.И.О.
п/п|      |служ. и домаш.тел. |жит-ва|поста-|проф.|снятия|участового
|      |(заполн.карандашом)|      |новки |учета|  с   |инспектора
|      |                   |      | на   |     |учета |осуществ.
|      |                   |      |учет  |     |      |контроль
|      |                   |      |      |     |      |
___|______|___________________|______|______|_____|______|__________
1 |  2   |          3        |   4  |   5  |  6  |   7  |    8
___|______|___________________|______|______|_____|______|__________
___________________________________________________________________