Халықаралық ұшуларды орындау үшін Қазақстан Республикасының әуеайлақтарын ашу ережесін бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 442-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 1 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2146. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 27 қазандағы № 651 Бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 27 қазандағы № 651 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
2002 жылғы 27 қараша
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау
агенттігінің төрағасы
2002 жылғы 18 қараша
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі,
генерал-полковник
2002 жылғы 23 желтоқсан
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
төрағасының орынбасары,
Шекара қызметінің директоры,
генерал-лейтенант
2002 жылғы 28 қараша
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану туралы Ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 28 ақпандағы N 285 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану туралы Ереженің 43-тармағын орындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Халықаралық ұшуларды орындау үшiн Қазақстан Республикасының әуеайлақтарын ашу ережесi бекiтiлсiн.
2. Азаматтық авиация комитетi (Б.А.Омаров) заңнамада  белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз eтсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Вице-министр H.З. Нығматулинге жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникациялар
министрiнiң
2002 жылғы 27 желтоқсандағы
N 442-І бұйрығымен
бекiтiлген
Халықаралық ұшуларды орындау үшiн Қазақстан Республикасының әуеайлақтарын ашу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық ұшуларды орындау үшiн Қазақстан Республикасының әуеайлақтарын ашу ережесi (бұдан әрi - Ереже) халықаралық ұшуларды орындау үшiн азаматтық авиация әуеайлақтарын ашу тәртiбiн және халықаралық ұшуларға қызмет көрсетуге арналған әуеайлақтарға, аэровокзалдарға қойылатын талаптарды белгiлейдi.
2. Осы Ережеде пайдаланатын негiзгi терминдер мен анықтамалар:
1) бақыланатын аймақ - әуежайдың, әуеайлақтың жұмыс алаңы және оларға жанасқан аумақ, кiруi бақыланатын қызметтiк ғимараттар, құрылыстар, қоймалар;

Об утверждении Правил открытия аэродромов Республики Казахстан для выполнения международных полетов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года № 442-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2003 года № 2146. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 октября 2011 года № 651
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 27.10.2011 № 651 (вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Согласовано:                  Согласовано:
Министр здравоохранения        Министр внутренних дел
Республики Казахстан          Республики Казахстан
27 ноября 2002г.             23 декабря 2002г.
Согласовано:                  Согласовано:
Председатель Агентства         Заместитель Председателя КНБ
таможенного контроля          Республики Казахстан
Республики Казахстан            28 ноября 2002г.
18 ноября 2002г.
Во исполнение пункта 43 Положения об использовании воздушного
пространства Республики Казахстан, утвержденного постановлением
Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 1997 года N 285 "Об утверждении Положения об использовании воздушного пространства Республики Казахстан", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила открытия аэродромов Республики Казахстан для выполнения международных полетов.
2. Комитету гражданской авиации (Омаров Б.А.) в установленном законодательством  порядке обеспечить государственную регистрацию приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра Нигматулина Н.3.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 27 декабря 2002 года N 442-I.
Правила
открытия аэродромов Республики Казахстан
для выполнения международных полетов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила открытия аэродромов Республики Казахстан для выполнения международных полетов (далее - Правила) устанавливают порядок открытия аэродромов гражданской авиации для выполнения международных полетов и требования к аэродромам, аэровокзалам для обслуживания международных полетов.
2. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) контролируемая зона - рабочая площадь аэропорта, аэродрома и прилегающая к ним территория, служебные здания, строения, склады, доступ в которые контролируется;

2) таза аймақ - жолаушыларды, теңдеме жүктi, жүктердi, қол жүгiн бiрiншi тексеру, қарау пунктi мен әуе кемесiнiң арасындағы оларға кiруi қатаң бақыланатын аймақтың бөлiгi;
3) жалпы тексеру аймағы - авиациялық қауiпсiздiк қызметiнің тексеру аймағы және кедендiк бақылау аймағы;
4) шекаралық бақылау - Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң шекаралық бақылау бөлiмшесi:
Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығын беретiн құжаттарды тексерудi;
көлiк құралдарын, жүктердi және басқа мүлiктi тексерудi;
көлiк құралдарын қадағалау және олармен iлесiп жүрудi;
Қазақстан Республикасына келуге жолы жабық адамдарды бақылауды қоса жүргiзетiн iс-шаралар кешенi.
Шекаралық бақылау жедел және режимдiк шаралармен үйлесiмде жүзеге асырылады.
5) транзит жолаушы - аралық әуежайға келiп қонған, халықаралық әуе тасымалы шартына сәйкес әрi қарай сол рейспен тасымалданатын жолаушы;
6) трансфер жолаушы - халықаралық әуе тасымалы шартына сәйкес трансФерт пунктiне бiр рейспен жеткiзілiп, әрi қарай сол немесе өзге тасымалдаушының басқа рейсiмен тасымалданатын жолаушы;
7) әуеайлақ минимумы - осы әуеайлақта осы үлгідегi әуе кемесiмен ұшу және қону рұқсат етiлетiн ұшу-қону жолағындағы көрудiң минималды мүмкiн мәнi және бұлттың төменгi шегiнiң биiктiгi (немесе шешiм қабылдау биiктiгi);
8) аэровокзал - тiркеу тексеру, авиарейстер бойынша жинақтау мен толықтыру кезiнде жолаушыларға қызмет көpceтугe, кедендiк, шекаралық және санитарлық-карантиндiк бақылауды жүзеге асыруға арналған құрылыс кешенi;
9) техникалық-пайдаланымдық тексеру - объектiлердiң, құрылыстардың, жабдықтардың және әуежай қызметтерiнiң нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкестiгiн тексеру;
10) амалсыздан қону - ұшу жоспарына сәйкес ұшуды орындау мүмкiн болмаған себептерден әуеайлаққа немесе әуеайлақтан тыс жерге қону;
11) қосалқы әуеайлақ - егер көзделген әуеайлаққа дейiн жету немесе оған қону мүмкiн болмаған немесе мақсатқа сай келмеген жағдайда әуе кемесi баратын әуеайлақ;
12) уәкiлеттi орган - өз құзыретi шегінде азаматтық авиация саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыратын азаматтық және эксперименталдық авиацияның қызметiн мемлекеттiк бақылау мен қадағалауды, үйлестiру мен реттеудi және Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалануды жүзеге асыратын мемлекеттiк басқару органы;

2) стерильная зона - часть контролируемой зоны между первым пунктом проверки, досмотра пассажиров, багажа, грузов, ручной клади и воздушным судном, доступ в которые строго контролируется;
3) зона общего досмотра - зона досмотра службы авиационной безопасности и зона таможенного контроля;
4) пограничный контроль - комплекс мероприятий, проводимых подразделениями пограничного контроля Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, включающий:
проверку документов на право въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан;
досмотр транспортных средств, грузов и иного имущества;
наблюдение за транспортными средствами и их сопровождение;
контроль за лицами, которым закрыт въезд в Республику Казахстан.
Пограничный контроль осуществляется в сочетании с оперативными и режимными мероприятиями;
5) пассажир транзитный - пассажир, который в соответствии с договором международной воздушной перевозки перевозится далее тем же рейсом, которым он прибыл в промежуточный аэропорт;
6) пассажир трансферный - пассажир, который в соответствии с договором международной воздушной перевозки доставляется в пункт трансферта одним рейсом, а далее перевозится другим рейсом того же или иного перевозчика;
7) минимум аэродрома - минимально допустимые значения видимости на взлетно-посадочной полосе и высота нижней границы облаков (или высота принятия решения), при которых на данном аэродроме разрешается производить взлет и посадку на воздушном судне данного типа;
8) аэровокзал - комплекс сооружений, предназначенный для обслуживания пассажиров в период регистрации, досмотра, комплектования и накопления по авиарейсам, осуществление таможенного, пограничного и санитарно-карантинного контроля;
9) технико-эксплуатационное обследование - проверка объектов, сооружений, оборудования и служб аэропорта на соответствие требованиям нормативных документов;
10) вынужденная посадка - посадка на аэродроме или вне аэродрома по причинам, не позволяющим выполнить полет согласно плану полета;
11) запасной аэродром - аэродром, куда может следовать воздушное судно в том случае, если невозможно или нецелесообразно следовать до аэродрома намеченной посадки или производить на нем посадку;
12) уполномоченный орган - орган государственного управления, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в сфере гражданской авиации, государственный контроль и надзор, координацию и регулирование деятельности гражданской и экспериментальной авиации и использования воздушного пространства Республики Казахстан;

13) санитарлық-карантиндiк бақылау - әуежай кемелерiнде және әуежайда карантиндiк, ерекше қауiптi және басқа да жұқпалы аурулардың әкелiнуi мен жайылуының алдын алу жөнiндегi Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық комитетiнiң органдары жүргiзетiн iс-шаралар кешенi;
14) зона пограничного контроля - часть стерильной зоны между зоной таможенного контроля и воздушным судном, доступ в которую проводится по согласованию с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.(Ескерту: тармақшаның қазақша мәтіні болмағандықтан орыс тілінде беріліп тұр.)
2. Халықаралық ұшулар үшiн ашылған кезде әуеайлақтарға қойылатын талаптар
3. Әуеайлақтарда халықаралық ұшулар үшiн ашылған кезде мыналар болуы тиiс:
1) бiрiншi сыныптан төмен емес әуе кемелерiн қабылдауға және оларға қызмет көрсетуге мүмкiндiк беретiн жасанды ұшып-қону жолағы, рулеж жолдары, перрон, тұрақ орындары мен басқа жабдықтар;
2) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) ұсынған тәжiрибесiмен және стандарттарымен белгіленген үш санаттың (I, II, III) бiреуi бойынша әуеайлақтың минимумын қамтамасыз ететiн қонудың жарық-техникалық жүйесi;
3) әуежайда орналасқан әуежайдың авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң, кедендiк, шекаралық органдардың және санитарлық-карантиндiк бақылау органдарының тiркеуiне, ресiмдеуiне және тексерiс жүргiзуiне оқшауланған "ұшу", "қону" залдары, аса маңызды кiсiлерге (VIP) қызмет көрсету залы мен (СIР) бизнес-залы;
4) жолаушылардың кедендiк декларациясын ресiмдеуге арналған үй-жай;
5) жолаушыларды, теңдеме жүктi, жүктердi, қол жүгін әуежайдың авиациялық қауiпсiздiк қызметi және кеден органдары тексеретiн кемiнде екi арнайы техникалық құралмен жабдықталған, кем дегенде үш тексерiс тiрегi. Бұл ретте арнайы техникалық жабдықтар әуе кемесiмен тасымалдауға тыйым салынған барлық заттар мен бұйымдарды табуы тиiс;
6) төлқұжаттық бақылау үшiн "ұшу", "қону" залдарында кемiнде үш кабинадан және VIP пен СIР залдарында бiр-бiр кабинадан;
7) байланыс (сондай-ақ халықаралық) құралдарымен қамтамасыз етілген шекаралық, кеден органдарының "ұшу", "қону" залдарындағы жұмыс бөлмелерi, азаматтардың арыздары мен өтiнiштерiн таза аймақтан тыс қабылдау тiркеу үшiн iшкi iстер органдарының үй-жайлары және жұмыс бөлмелерi. Бұл ретте, жұмыс бөлмелерi мен үй-жайлар саны әуежайда орналастырылған Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiмен, Кедендiк бақылау агенттiгiмен, көлiктегi iшкi iстер органдарымен және Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органымен келiсiледi;

13) санитарно-карантинный контроль - комплекс мероприятий, проводимый силами санитарно-карантинного пункта аэропорта по предупреждению завоза и распространения карантинных, особо опасных и других инфекционных заболеваний на воздушных судах и в аэропорту;
14) зона пограничного контроля - часть стерильной зоны между зоной таможенного контроля и воздушным судном, доступ в которую проводится по согласованию с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Требования к аэродромам, предъявляемые при
открытии для международных полетов
3. Аэродромы при открытии для международных полетов должны иметь:
1) искусственную взлетно-посадочную полосу, рулежные дорожки, перрон, места стоянок и другое оборудование, позволяющее принимать и обслуживать воздушные суда не ниже первого класса;
2) светотехническую систему посадки, обеспечивающую минимум аэродрома по одной из трех (I, II, III) категорий, установленных рекомендуемой практикой и стандартами Международной организации гражданской авиации (ИКАО);
3) изолированные залы "вылет", "прилет", зал обслуживания особоважных персон (VIP) и бизнес-зал (CIP) для регистрации, оформления и производства досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, таможенными, пограничными органами и органами санитарно-карантинного контроля, дислоцированными в аэропорту;
4) помещение для оформления пассажирской таможенной декларации;
5) не менее трех досмотровых стоек, оснащенных не менее двумя специальными техническими средствами досмотра пассажиров, багажа, грузов, ручной клади службой авиационной безопасности аэропорта и таможенными органами. При этом специальные технические средства должны обнаруживать все предметы и вещества, запрещенные к перевозке воздушным транспортом;
6) не менее чем по три кабины для паспортного контроля в залах "вылет", "прилет" и по одной кабине в VIP и CIP залах;
7) помещения под рабочие кабинеты пограничных, таможенных органов в залах "вылет" и "прилет", помещения и рабочие кабинеты органов внутренних дел для приема, регистрации жалоб и заявлений граждан вне стерильной зоны, обеспеченных средствами связи (в том числе междугородней). При этом количество рабочих кабинетов и помещений согласовывается с Пограничной службой Комитета национальной безопасности, Агентством таможенного контроля, органами внутренних дел на транспорте и уполномоченным органом в области гражданской авиации Республики Казахстан;

8) анықтама бюросымен (телефонмен), қалааралық (халықаралық) телефонмен, ұшып келетiн және ұшып кететiн әуе кемелерi туралы ақпараттық тақтамен жабдықталған, транзиттiк (трансферлi) жолаушыларды орналастыруға арналған және тиiстi санитарлық-тұрмыстық жағдайы бар бөлме;
9) өрт және күзет дабылымен жабдықталған қойма үй-жайлары, теңдеме жүкке, жүктерге (оның iшiнде белгiсiз жүктерге, теңдеме жүкке, почтаға, қол жүгiне) арналған сақтау камералары, сондай-ақ кеден бақылауындағы тауарларды уақытша сақтау қоймалары;
10) әуежайда орналасқан әуежай қызметтерiнiң шекаралық және кеден органдарымен, санитарлық-карантиндiк бақылау қызметiмен, iшкi iстер органдарымен өзара iс-қимыл сызбалары мен технологиялық нұсқаулықтар;
11) сауда-сервистiк және санитарлық-тұрмыстық жағдайлармен қамтамасыз етiлген таза аймақта жолаушыларды оқшауланған жинаушылар;
12) жолаушыларды аэровокзалдан әуе кемесiне дейiн және керi жеткiзуге арналған көлiк құралдары;
13) жолаушыларды жеке тексерудi жүргiзуi үшiн, жалпы тексеру аймағында және шекаралық бақылау аймағында құжаттарды алдын ала оқып бiлу үшiн кемiнде екi-екiден оқшауланған үй-жайлар (кабиналар);
14) әуежайларда орналасқан кеден, шекара органдары, көлiктегi iшкi iстер органдары, санитарлық-карантиндiк бақылау қызметi ауысымдарының демалуына арналған, байланыс құралдарымен, санитарлық-тұрмыс жағдайымен қамтамасыз етiлген таза аймақтан тыс орналасқан қызметтік үй-жайлар;
15) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау комитетiнiң келiсiмi бойынша санитарлық-тұрмыстық жағдайлармен жабдықталған, жер аударылған, ұсталған азаматтарды орналастыру үшiн оқшауланған үй-жайлар (оқшаулайтын);
16) арнайы қызметтiк жануарларды ұстауға арналған үй-жайлар;
17) әуежайда орналасқан шекаралық, кедендiк органдар, авиациялық қауiпсiздiк қызметтерiнiң және iшкi iстер органдарының (кезекшiлер) тексеру пункттерi арасындағы селектрлi (дауыс зорайтатын) байланыс;
18) қажет болған жағдайда санитарлық талаптарға сәйкес жабдықталған әуежай кемелерiне дезинфекция өткiзу үшiн алаң.
3. Халықаралық ұшуларды орындау үшiн
әуеайлақтардың ашылуы
4. Халықаралық ұшулар үшiн әуеайлақтың ашылуы мақсатында әуеайлақ (әуежай) иесi (пайдаланушы) уәкiлеттi органға алдын ала облыс (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкiмдiгiмен келiсiлген өтiнiм бередi. Ұсынылған өтiнiмнiң негiзiнде әуеайлақтың (әуежайдың) осы Ереже талаптарына сәйкестiгiн зерттеу жүргiзу үшiн мүдделi мемлекеттiк органдардың мамандарын тарта отырып, әуежайға Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi қалыптастыратын мемлекеттiк қабылдау комиссиясы (бұдан әрi - комиссия) жiберiледi.
Комиссия белгiленген тәртiппен әуеайлақтың осы Ереженiң 3-тармағында көрсетiлгендей әуежай қызметтерiн, жабдықтар мен үй-жайларды күтiлетiн жағдайда қолданылып жүрген жарамдылық нормаларына сәйкестiгiн пайдалануға дайындығын тексередi және нәтижелерi бойынша әуеайлақтың халықаралық ұшуды қамтамасыз етуге дайындығы туралы акт жасайды.

8) помещение для размещения транзитных (трансферных) пассажиров, оборудованное справочным бюро (телефоном), междугородним (международным) телефоном, информационным табло о прилетающих и вылетающих воздушных судах и имеющее соответствующие  санитарно-бытовые условия;
9) складские помещения, камеры хранения для багажа, грузов, (в том числе для неопознанных грузов, багажа, почты, ручной клади), оснащенных пожарной и охранной сигнализацией, а также склады временного хранения товаров, находящихся под таможенным контролем;
10) технологические инструкции, схемы взаимодействия служб аэропортов с пограничными и таможенными органами, службами санитарно-карантинного контроля, органами внутренних дел, дислоцированных в аэропорту;
11) изолированные накопители пассажиров в стерильной зоне, обеспеченные торгово-сервисными и санитарно-бытовыми условиями;
12) транспортные средства для доставки пассажиров от аэровокзала до воздушного судна и обратно;
13) не менее чем по два изолированных помещения (кабин) для производства личного досмотра пассажиров, проведения предварительного изучения документов в зоне общего досмотра и в зоне пограничного контроля;
14) служебные помещения вне стерильной зоны, обеспеченные санитарно-бытовыми условиями, средствами связи для отдыха смен таможенных, пограничных органов, органов внутренних дел на транспорте, санитарно-карантинного контроля, дислоцированных в аэропорту;
15) изолированные помещения (изолятор) для временного размещения депортированных, задержанных лиц, оборудованные санитарно-бытовыми условиями по согласованию с Комитетом Государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
16) помещения для содержания специальных служебных животных;
17) селекторную (громкоговорящую) связь между пунктами досмотра пограничных, таможенных органов, службы авиационной безопасности и органов внутренних дел (дежурными), дислоцированных в аэропорту;
18) площадку для проведения, при необходимости, дезинфекции воздушных судов, оборудованную в соответствии с санитарными требованиями.
3. Открытие аэродромов для выполнения
международных полетов
4. В целях открытия аэродрома для международных полетов, собственником (эксплуатантом) аэродрома (аэропорта) подается заявка в уполномоченный орган, предварительно согласованная с акиматом области (города республиканского значения, столицы). На основании представленной заявки, в аэропорт направляется государственная приемочная комиссия (далее - комиссия), с привлечением специалистов заинтересованных государственных органов, для проведения обследования аэродрома (аэропорта) на соответствие требованиям настоящих Правил, формируемая Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Комиссия проверяет в установленном порядке готовность аэродрома на соответствие действующим нормам годности к эксплуатации в ожидаемых условиях, служб аэропорта, оборудования и помещений, указанных в пункте 3 настоящих Правил и по результатам составляет акт о готовности аэродрома к обеспечению международных полетов.

5. Халықаралық ұшуларды қамтамасыз етуге әуеайлақтың (әуежайдың) дайындығы туралы комиссияның актiсi Қазақстан Республикасының Үкiметiне халықаралық ұшуларды орындауға арналған әуеайлақтарды ашу туралы шешiм қабылдауы үшiн жiберiледi. Халықаралық ұшулар үшiн әуеайлақтар ашу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi қабылданғаннан кейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекаралық қызметiнің, Қазақстан Республикасы Кедендiк бақылау агенттiгiнiң бөлiмшелерi және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық бақылау комитетiнiң органдары жұмысқа кiрiседi.
6. Iшкi авиажелiлерге қызмет көрсететiн әуеайлақтар техникалық, мәжбүрлi қону және гуманитарлық рейстердi орындауға байланысты халықаралық ұшуларға, сондай-ақ мемлекеттiк мiндеттердi орындау үшiн қызмет көрсетуге жiберiлуi мүмкiн.
7. Халықаралық ұшуларды орындайтын әуе кемелерiне арналған қосалқы әуеайлақтар халықаралық авиатасымалдауға қызмет көрсетуге жiберілген әуеайлақтар қатарынан белгiленедi.
8. Осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген халықаралық ұшуларға қызмет көрсетуге әуеайлақтын жiберiлуiн мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiсiм бойынша уәкiлеттi орган белгiлейдi.

5. Акт комиссии о готовности аэродрома (аэропорта) к обеспечению международных полетов направляется в Правительство Республики Казахстан для принятия решения об открытии аэродрома для выполнения международных полетов. Подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Агентства Таможенного контроля Республики Казахстан и органы Комитета Государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан приступают к работе после принятия решения Правительством Республики Казахстан об открытии аэродрома для международных полетов.
6. Аэродромы, обслуживающие внутренние авиалинии, могут быть допущены к обслуживанию международных полетов, связанных с выполнением технических, вынужденных посадок и гуманитарных рейсов, а также для выполнения государственных задач.
7. Запасные аэродромы для воздушных судов, выполняющих международные полеты назначаются из числа аэродромов, допущенных к обслуживанию международных полетов.
8. Допуск аэродромов к обслуживанию международных полетов, указанных в пунктах 6 настоящих Правил, устанавливается уполномоченным органом по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами.