"1997 жылғы сәуірден бастап 2000 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде зейнеткерлікке шыққан (оның ішінде өзінің еңбек сіңірген жылдары үшін зейнеткерлікке шығу құқығын тіркеген) ішкі істер органдарының қызметкерлеріне, ішкі әскерлердің әскери қызметшілеріне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнеткерлік төлемдер көлемін қайта есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" (Әділет министрлігінде 2000 жылдың 14 шілдесінде 1196 нөмірімен тіркелген) 2000 жыл 14 наурыздағы Ішкі істер министрлігінің N 140 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 4 наурыздағы N 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 12 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2201. Күші жойылды - Қазақстан республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2003 жылғы 4 наурыздағы N 140 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 2006.12.30 N 606 бұйрығымен.
----------------- Бұйрықтан үзінді ----------------------
В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие с законодательством Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению.
2. ...
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
И.о. министра                              А. Шпекбаев
...
1044. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан Командующего внутренними войсками "О внесении изменений в приказ МВД РК от 14 марта 2000 года № 140 (зарегистрированный в МЮ РК 14.07.2000 года № 1196)" от 4 марта 2002 года № 140;
...
(Бұйрықтың мемлекеттік тілдегі иәтіні берілмеген)
"Келісілді"
Экономика және бюджеттік
жоспарлау Министрі
2002 жылғы 20 желтоқсан
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2002 жылғы 18 қараша
Ішкі істер органдарының зейнеткерлеріне 1997 жылғы 1 сәуірден бастап 2000 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде сыйақыны есепке ала отырып тағайындалған зейнетақыларды төлеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "1997 жылғы 1 сәуірден 2000 жылғы 1 қаңтарға дейінгі аралықта зейнеткерлік демалысқа шыққан ішкі істер органдары қызметкерлерінің және ішкі әскерлер қызметшілерінің (оның ішінде өздерінің еңбек сіңірген жылдары үшін зейнеткерлікке шығу құқығын тіркетіп қойған) еңбек сіңірген жылдарына зейнетақы төлемі мөлшерін қайта есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің міндетін атқарушының 2000 жылғы 14 наурыздағы N 140 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Зейнеткерлік демалысқа шыққан ішкі істер органдары қызметкерлерінің және ішкі әскерлер қызметшілерінің (оның ішінде өзінің еңбек сіңірген жылдары үшін зейнеткерлікке шығу құқығын тіркеген) еңбек сіңірген жылдарына зейнетақы төлемі мөлшерін қайта есептеу жөніндегі нұсқаулыққа:
"Ақшалай үлеске сыйақы қосылуын есепке ала отырып зейнетақыны қайта есептеу" деген 2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қайта есептеуге жататындар:
1) Қазақстан Республикасының "Әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының басқарушы және қатардағы құрамы мен олардың отбасыларын зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" 1993 жылғы 21 қаңтардағы Заңының шарты бойынша 1997 жылғы 1 сәуірден 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін еңбек сіңірген жылдарына мүгедектігіне және асыраушысынан айрылуына байланысты;
2) Өздерінің зейнеткерлікке шығу құқыларын 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркетіп қойған ішкі істер органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілердің зейнетақы сомасы, бұл сома қызметінен шыққан уақытынан бастап төленеді;
3) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" кейін өзгертілуі және толықтырылуы ықтимал 1997 жылғы 20 маусымдағы N 136-І Заңының шарттары бойынша әскери қызметшілеріне және ішкі істер органдары қызметкерлеріне 1998 жылғы 1 қаңтардан 2000 жылғы 1 қаңтарға дейін тағайындалған еңбек сіңірген жылдары үшін төленетін зейнетақылар.
2. Әскери қызметшілердің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің 1997 жылғы 1 сәуірден 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі аралықта қызметтен шыққан, сондай-ақ өзінің еңбек сіңірген жылдары үшін зейнеткерлікке шығу құқығын 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркетіп қойған әскери қызметшілерді және ішкі істер қызметкерлерін зейнетақымен қамтамасыз ету үшін ескерілетін ақшалай үлес мөлшері қызметтен шыққан күнге белгіленеді (жеке құрамның тізімінен алынған) және мыналармен жинақталады:
лауазымы бойынша еңбекақы;
әскери (арнайы) атағы бойынша (қосымша) еңбекақы;
еңбек сіңірген жылдарына үстемақы;
ерекше жағдайда қызмет атқарғаны үшін;
кластылығы үшін үстемақы;
азық-түлік паегі орнындағы ақшалай үстемақы.
Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1996 жылғы 22 қарашадағы N 347, 1998 жылғы 3 сәуірдегі N 104, 1998 жылғы 29 ақпандағы N 102, 1999 жылғы 10 маусымдағы N 303 бұйрықтарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы N 419 қаулысымен бекітілген тізбеде көрсетілген сыйақыдан басқа атап айтқанда мерекелік күндерге, туған күндерге байланысты, ұзақ жылдық қалтқысыз еңбегі, қоғамдық жұмысы үшін бір мәрте еңбекақы қорынан (ортақ еңбекақы төлеу қорынан), сондай-ақ жарыстардағы, байқаулардағы, конкурстардағы жүлделі орындары үшін берілетін ақшалай наградалар, т.с.с. Мысалы: Ақмола облыстық ІІБ жанындағы ҚАЖБ-ның ЕЦ-166/15 түзеу мекемесі бастығының кезекші көмекшісі ішкі қызмет майоры П.Н.Ивановтың ішкі істер органдарынан шыққан сәттегі зейнетақы тағайындау үшін күнтізбемен есептегенде еңбек сіңірген жылдары 22 жыл 2 ай 18 күнді құрады, жеңілдік есебімен алғанда 22-07-02, ауыл шаруашылығы саласындағы 00-00-00 еңбек сіңірген жылдарына процентті үстемақыны есептеу үшін есепке алынған еңбек сіңірген жылдары - 19 жыл 02 ай 00 күн.
Зейнетақы 1993 жылғы 21 қаңтардағы N 1910-Х11, ҚРЗ-на сәйкес төмендегі ақшалай үлестерден 56% есебімен тағайындалды:
лауазымы бойынша еңбекақы                     2600 теңге;
әскери (арнайы) атағы бойынша (қосымша)
еңбекақы                                      2020 теңге;

О внесении изменений в приказ МВД Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 140 "Об утверждении Инструкции по перерасчету размера пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам органов внутренних дел, военнослужащим внутренних войск, вышедшим на пенсию (в т.ч. зарегистрировавшим свое право на пенсию за выслугу лет) в период с 1 апреля 1997 года по 1 января 2000 года" (зарегистрированный в Министерстве юстиции 14 июля 2000 года за № 1196)
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 марта 2002 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2003 года № 2201. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 декабря 2006 года № 606
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 30.12.2006 № 606.
"Согласовано"                   "Согласовано"
Министр экономики и              Министр труда
бюджетного планирования          и социальной защиты
Республики Казахстан             населения
Республики Казахстан
20 декабря 2002 г.               18 ноября 2002 г.
В целях выплаты назначенных пенсий с учетом премий пенсионерам органов внутренних дел в период с 1 апреля 1997 года по 1 января 2000 года приказываю:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 марта 2000 года N 140 "Об утверждении Инструкции по перерасчету размера пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам органов внутренних дел, военнослужащим внутренних войск, вышедшим на пенсию (в том числе зарегистрировавшим свое право на пенсию за выслугу лет) в период с 1 апреля 1997 года по 1 января 2000 года" следующие изменения:
в Инструкции по перерасчету размера пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам органов внутренних дел, военнослужащим внутренних войск, вышедшим на пенсию (в том числе зарегистрировавшим свое право на пенсию за выслугу лет), утвержденной указанным приказом:
главу 2 "Перерасчет пенсий с учетом включения в денежное довольствие премий" изложить в следующей редакции:
"1. Перерасчету подлежат:
1) пенсии по выслуге лет, по инвалидности и по случаю потери кормильца, назначенные военнослужащим и сотрудникам органов внутренних дел с 01.04.1997 года по 01.01.1998 года по условиям Закона Республики Казахстан от 21.01.1993 года "О пенсионном обеспечении военнослужащих, лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и их семей";
2) суммы пенсий военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел, зарегистрировавших свое право на пенсию до 01.01.1998 года, выплата которых будет производиться по оставлению должности;
3) пенсионные выплаты за выслугу лет, назначенные военнослужащим и сотрудникам органов внутренних дел с 01.01.1998 года по 01.01.2000 года по условиям Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20.06.1997 года N 136-1 с последующими изменениями и дополнениями.
2. Размер денежного довольствия, учитываемый для пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, уволенных со службы в период с 01.04.1997 года по 01.01.1998 года, а также зарегистрировавших свое право на пенсию за выслугу лет до 01.01.1998 года, определяется на день увольнения (исключения из списков личного состава) со службы (регистрации права на пенсию за выслугу лет) и включает в себя:
оклад по должности;
оклад (доплата) по воинскому (специальному) званию;
соответствующая надбавка за выслугу лет;
надбавка за классность;
надбавка за особые условия несения службы;
денежная компенсация взамен продовольственного пайка;
премии, выплаченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также приказами МВД РК N 347 от 22 ноября 1996 года, N 104 от 3 апреля 1998 года, N 23 от 29 января 1998 года, N 468 от 25 декабря 1998 года, N 102 от 24 февраля 1999 года, N 303 от 10 июня 1999 года, за исключением премий, указанных в "Перечне", утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 26.03.1997 года N 419, а именно: единовременных поощрительных выплат в связи с праздничными датами, днями рождения, за долголетнюю и безупречную трудовую деятельность, общественную работу, производимые за счет фонда заработной платы (единого фонда оплаты труда), а также денежных наград, присуждаемых за призовые места на соревнованиях, смотрах, конкурсах и т.д., к примеру:
У Иванова П.Н. майора внутренней службы, дежурного помощника начальника исправительного учреждения ЕЦ-166/16 УУИС при УВД Акмолинской области на момент увольнения из органов внутренних дел (08.05.1997 года) выслуга лет для назначения пенсии в календарном исчислении составляла 22 года 02 месяца 18 дней, в льготном исчислении - 22 года 07 месяцев 2 дня, работа в народном хозяйстве - 00-00-00. Выслуга лет для исчисления процентной надбавки за выслугу лет - 19 лет 02 месяца 00 дней. Пенсия назначена из расчета 56 % согласно Закона Республики Казахстан от 21.01.1993 года N 1910-ХII, из следующего денежного довольствия:
оклад по должности                          2600 тенге;
доплата по специальному званию              2020 тенге;

еңбек сіңірген жылдарына тиісті үстемақы 40%  1848 теңге;
ерекше жағдайда қызмет атқарғаны үшін 15%     390 теңге;
азық-түлік паегі орнындағы ақшалай үстемақы   2024 теңге;
Жиыны:                                        8882 теңге;
56%                                           4973-92
аудандық коэффицент                    1,15
аудандық коэффицентті ескере отырып
мына сомада төленетін зейнетақы тағайындалды  5720-01
4973,92+(4973,93*15)/100
Тағайындалған зейнетақыны қайта есептеу соңғы қызмет атқарған жердегі қаржы бөлімдерінің ІІББ-ІІБ-нің зейнетақы тағайындау бөліміне ұсынған белгіленген формадағы сыйақы төленгені жөніндегі анықтама бойынша (қоса беріліп отыр) жүргізіледі. Орташа айлық сыйақының мөлшері зейнетақыны есептеп шығару үшін ақшалай үйлестіргендігі П.Н.Ивановтың зейнеткерлік демалысқа шығар алдындағы 12 айдағы алған сыйақы сомасын 12-ге бөлу арқылы белгіленеді. Бұл мысалда В.П.Ивановтың зейнеткерлік демалысқа шығар алдындағы 12 айда алған сыйақысы мынаны құрайды:
мамыр    1996 ж. - 2148 теңге;  қараша    1996 ж. - 2148 теңге;
маусым   1996 ж. - 2148 теңге;  желтоқсан 1996 ж. - 2148 теңге;
шілде    1996 ж. - 2148 теңге;  қаңтар    1997 ж. - 2148 теңге;
тамыз    1996 ж. - 2148 теңге;  ақпан     1997 ж. - 2148 теңге;
қыркүйек 1996 ж. - 2148 теңге;  наурыз    1997 ж. - 0 теңге;
қазан    1996 ж. - 2148 теңге;  сәуір     1997 ж. - 2148 теңге.
Орташа сыйақы мөлшері 1969 теңгені құрайды.
(2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+0+2148):12=1969тг
Сыйақыны ескере отырып төленетін зейнетақыны есептеп шығару үшін ақшалай үлес мөлшері мынаны құрайды:
лауазымы бойынша еңбекақы                    2600 теңге;
әскери атағы бойынша (қосымша) еңбекақы      2020 теңге;
еңбек сіңірген жылдарында үстемақы 40%       1848 теңге;
ерекше жағдайда қызмет атқарғаны
үшін үстемақы 15%                            390 теңге;
сыйақы                                       1969 теңге;
азық-түлік паегі орнындағы ақшалай үстемақы  2024 теңге;
Жиыны:                                       10851 теңге;
56%                                          6076-56 теңге;
Аудандық коэффицентті есепке ала отырып қайта есептелген
зейнетақының құрайтыны: 6076,56+(6076,56х15)/100   6988-04
Бұрынғы тағайындалған зейнетақыға қажетті қосымша төлемақы сомасын шығару үшін және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1999 жылғы 11 мамырдағы N 243 жарияланған бұйрығымен қолданыстағы бірлескен нұсқауға сәйкес алдағы төлемді жүргізу МЗТО-ның бөлімшелеріне материалдар тапсыру үшін 2000 жылғы 1 қаңтардағы бұрынғы тағайындалған зейнетақымен 1997 жылдың III және IV тоқсанындағы индексацияны ескеріп қайта есептелген айырмашылығын айырып шығару керек.
Осы мысалда көрсетілген бұрынғы тағайындалған және индексацияны ескеріп төленген зейнетақы сомасы 2000 жылғы 1 қаңтарға дейін - 197386 теңгені құрады, ал осы кезеңдегі индексацияны ескере отырып қайта есептелген зейнетақы сомасы - 241143 теңге, яғни, қосымша төлем - 43757 теңгені құрамақ, 2000 жылдың 2 қаңтарына зейнетақының жаңа құралатын мөлшері 7668 теңге 09 тиын.
Болғаны               қазіргі кезде

надбавка за выслугу лет 40%                 1848 тенге;
надбавка за особые условия службы 15%        390 тенге;
денежная компенсация взамен
продовольственного пайка                    2024 тенге;
Итого:                                      8882 тенге;
56%                                         4973 тенге 92 тиын;
районный коэффициент 1,15
Назначена к выплате пенсия с учетом
районного коэффициента в сумме              5720 тенге 01 тиын.
4973,92+(4973,93*15)/100
Перерасчет назначенной пенсии производится по представленным финансовыми подразделениями по последнему месту службы в пенсионные отделы ГУВД-УВД справок установленной формы (прилагается) о выплаченной сумме премии. Среднемесячный размер премии, учитываемый в денежном довольствии для исчисления пенсии, определяется пенсионной службой ГУВД-УВД путем деления суммы полученных Ивановым П.Н. премий за 12 месяцев, предшествовавших его увольнению на пенсию, на 12.
В данном примере полученная Ивановым П.Н. премия за 12 месяцев, предшествовавших увольнению, составила:
май 1996 г.     - 2148 тенге;    ноябрь 1996 г. - 2148 тенге;
июнь 1996 г.    - 2148 тенге;    декабрь 1996 г.- 2148 тенге;
июль 1996 г.    - 2148 тенге;    январь 1997 г. - 2148 тенге;
август 1996 г.  - 2148 тенге;    февраль 1997 г.- 2148 тенге;
сентябрь 1996 г.- 2148 тенге;    март 1997 г.   - 0 тенге;
октябрь 1996 г. - 2148 тенге;    апрель 1997 г. - 2148 тенге.
Среднемесячный размер премии составит - 1969 тенге.
(2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+0+2148): 12=1969 тенге.
Размер денежного довольствия для исчисления пенсионной выплаты с учетом включения премии составит:
оклад по должности                        - 2600 тенге;
доплата по специальному званию            - 2020 тенге;
надбавка за выслугу лет 40%               - 1848 тенге;
надбавка за особые условия службы 15%     - 390 тенге;
премия                                    - 1969 тенге;
денежная компенсация взамен
продовольственного пайка                  - 2024 тенге.
Итого:                                     10851 тенге.
56%                                         6076 тенге 56 тиын.
Пересчитанная пенсия составит с учетом районного коэффициента 6076,56+(6076,56*15)/100 = 6988 тенге 04 тиын.
Для выведения суммы необходимой доплаты к ранее назначенной пенсии и представления материалов в региональные отделения ГЦВП для производства дальнейших выплат согласно действующей совместной Инструкции, объявленной приказом МВД Республики Казахстан N 243 от 11 мая 1999 года, необходимо вывести разницу по состоянию на 01.01.2000 года между ранее назначенной пенсией и новой пересчитанной пенсией с учетом индексации за третий и четвертый кварталы 1997 года.
В данном примере сумма ранее назначенной и выплаченной с учетом индексации пенсии по 01.01.2000 года составила 197386 тенге, а сумма пересчитанной с учетом индексации пенсии за этот же период 241143 тенге, т.е. доплата составит 43757 тенге. Новый размер пенсии на 01.01.2000 года составит 7668 тенге 09 тиын.
было                    стало

97 ж. 08.05 - дан     5720 - 01   24 күнде        6988 - 04
97 ж. 01.07 - ден     5922 - 50                   7235 - 42
97 ж. 01.10 - нан     6276 - 67                   7668 - 09
Осыған ұқсас қайта есептеулер жоғарыда көрсетілген кезеңде мүгедектігі бойынша зейнетақы тағайындалғанда және отбасы асыраушысынан айрылуына байланысты, сондай-ақ өзінің еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетақы алу құқығын тіркетіп қойған, және лауазымын қалдырып кетуі бойынша зейнеткерлік демалысқа шыққан адамдар үшін де жүргізіледі, қайта есептеу тіркеу кезінде индексацияны есепке алмай жүргізіледі.
Ескере кететін жай, аудандық коэффицент тағайындаған зейнетақының сомасына өндірісі жоқ саладағы жұмыскерлер мен қызметкерлердің еңбекақысына осындай коэффиценттер қойылған аудандарда ғана қосылып есептеледі".
2. Астана қаласы Ішкі істер басқармасының, Алматы қаласы Ішкі істер бас басқармасының, облыстардағы Ішкі істер бас басқармаларының және Ішкі істер басқармаларының, көліктегі ішкі істер басқармасының бастықтары осы бұйрықтың қолданысына түсетін, сыйақыларды есепке ала отырып, олардың зейнетақы төлемдерін қайта есептеу қажет болатын, ішкі істер органдары зейнеткерлерінің санын нақтыласын және бұдан әрі зейнетақы төлеу үшін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығының аумақтық органдарына "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері қатарынан шыққан зейнеткерлердің зейнеткерлік істерінің көшірмесі" N 1 ВС нысандағы ішкі істер органдары зейнеткерлерінің тізімін берсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енеді.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-Министр М.Е.Аманбаевқа және Қаржымен қамтамасыз ету департаментінің бастығы ішкі қызмет подполковнигі О.А.Романчиковаға жүктелсін.
Министр
генерал-полковник

с 08.05.97         5720-01 за 24 дн.       6988-04 тенге.
с 01.07.97         5922-50                 7235-42 тенге.
с 01.10.97         6276-67                 7668-09 тенге.
Аналогично производятся перерасчеты пенсионных выплат для лиц, которым за указанный выше период были назначены пенсии по инвалидности и по случаю потери кормильца, а также и для лиц, зарегистрировавших свое право на пенсию по выслуге лет и уходящих на пенсию по оставлению должности (перерасчет производится на момент регистрации без учета индексации).
Следует учесть, что районный коэффициент начисляется на сумму назначенной пенсии только в тех районах, где к заработной плате рабочих и служащих непроизводственных отраслей установлены такие коэффициенты".
2. Начальникам Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел и Управлений внутренних дел областей, Управления внутренних дел на транспорте уточнить численность пенсионеров органов внутренних дел, подпадающих под действие настоящего приказа, которым необходимо произвести перерасчет пенсионных выплат с учетом премий и передать списки пенсионеров органов внутренних дел с формами N 1 ВС "Выписка из пенсионного дела пенсионера из числа военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел" в территориальные органы Государственного центра по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан для дальнейшей выплаты пенсии.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра Аманбаева М.Е. и начальника Департамента финансового обеспечения подполковника внутренней службы Романчикову О.А.
Министр