"Астана қаласы мемлекеттік коммуналдық меншік (мүліктер) объектілерін мүліктік жалдау (жалға беру) тәртібі туралы қағидаларды" бекіту туралы
Астана қаласы әкімиятының 2002 жылғы 18 сәуірдегі N 3-1-668п қаулысы. Астана қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 22 мамырда тіркелді. Тіркеу N 197. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 28 маусымдағы N 3-1-457қ (V05A404) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексiне , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесi туралы" Заңына толықтырулар енгiзу туралы"  Заңына  сәйкес, Астана қаласының коммуналдық меншiгiн тиiмдi пайдалану және басқару саясатын жүзеге асыру мақсатында - Астана қаласының әкiмияты қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған "Астана қаласы мемлекеттiк коммуналдық меншiк (мүлiктер) объектiлерiн мүлiктiк жалдау (жалға беру) тәртiбi туралы қағидалар" (бұдан әрi - Қағидалар) бекiтiлсiн.
2. Астана қаласы әкiмiнiң 2001 жылғы 30 қаңтардағы N 3-1-22ө "Астана қаласы мемлекеттiк коммуналдық меншiк объектiлерiн жалға беру туралы ереженi бекiту туралы" өкiмiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. "Астана қаласы коммуналдық меншiк басқармасы" мемлекеттiк мекемесi, белгiленген тәртiпте, Астана қаласының әдiлет басқармасында Қағидалардың мемлекеттiк тiркелуiн және Астана қаласының коммуналдық меншiгiндегi заңды тұлғалардың жедел басқаруындағы немесе шаруашылық жүргiзуiндегi мүлiктердi, оның ішiнде жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiн, мүлiктiк жалдауға тапсыру кезiнде оның сақталуын қамтамасыз етсiн.
4. Астана қаласының Салық комитетi жалдау төлемақы қаражаттарының жергiлiктi бюджетке түсуiн бақылаудың жүзеге асырылуын қамтамасыз етсiн.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкiмiнiң бiрiншi орынбасары С.С. Есiловке жүктелсiн.
Астана қаласының әкiмi
Визалар:
Келісілді
Астана қаласы Салық
комитетінің төрағасы
Астана қаласы әкiмiнiң
2002 ж. 18 сәуір
N 3-1-668қ өкiмiмен
БЕКIТIЛГЕН
Астана қаласы мемлекеттiк коммуналдық меншiк
(мүлiктер) объектiлерiн мүлiктiк жалдау
(жалға беру) тәртiбi туралы
ҚАҒИДАЛАР
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының Азаматтық  Кодексiне , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесi туралы" Заңына толықтырулар енгiзу туралы"  Заңына  және тағы басқа нормативтiк-құқықтық актiлерге сәйкес әзiрлендi. Мемлекеттiк коммуналдық меншiк мүлкi мен объектiлерiн жалға берудiң негiзгi принциптерi мен тәртiбiн, сондай-ақ жалдау төлемақысын есептеу тәртiбiн белгiлейдi және Астана қаласының аймағындағы барлық мемлекеттiк органдар мен кәсiпорындардың, мекемелердiң, қоғамдық, басқа да ұйымдардың меншiк түрiне, ведомстволық бағыныштылығына қарамай орындауына мiндеттi бiрегей құжат болып есептеледi.

Об утверждении "Правил о порядке предоставления в имущественный найм (аренду) объектов государственной коммунальной собственности (имущества) города Астаны"
Постановление акимата города Астаны от 18 апреля 2002 года N 3-1-668п. Зарегистрировано управлением юстиции города Астаны от 22 мая 2002 года N 197. Утратило силу - постановлением Акимата города Астаны от 28 июня 2005 года N 3-1-457п.
В соответствии с K941000_ Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Z010228_ "О внесении дополнений в Закон Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", в целях реализации политики эффективного управления и распоряжения коммунальной собственностью города Астаны - акимат города Астаны постановляет:
1. Утвердить прилагаемые "Правила о порядке предоставления в имущественный найм (аренду) объектов государственной коммунальной собственности (имущества) города Астаны" (далее - Правила).
2. Признать утратившим силу распоряжение акима города Астаны от 30 января 2001 года N 3-1-22р "Об утверждении Положения о порядке предоставления в аренду объектов государственной коммунальной собственности города Астаны".
3. Государственному учреждению "Управление коммунальной собственностью города Астаны" в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию Правил в управлении юстиции города Астаны и соблюдение их при передаче в имущественный найм имущества, находящегося в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц коммунальной собственности города Астаны, в том числе объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации.
4. Налоговому комитету города Астаны обеспечить осуществление контроля за поступлением средств арендной платы в местный бюджет.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Астаны Есилова С.С.
Аким города Астаны                 А. Джаксыбеков
Визы: Есилов С.С.                  Мухамбетказы М.Б.
Ченцов А.Д.                  Иргибаев М.С.
Абдрказаков С.М.             Сухотин А.В.
Согласовано
Председатель Налогового
комитета города Астаны             О. Таурбеков
Утверждены
постановлением акимата г.Астаны
N 3-1-668п от 18 апреля 2002 г.
Правила
о порядке предоставления в имущественный найм
(аренду) объектов государственной коммунальной
собственности (имущества) города Астаны
1. Общие положения
Настоящие Правила разработаны в соответствии с K941000_ Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Z010228_ "О внесении дополнений в Закон Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан" и другими нормативными правовыми актами. Определяют основные принципы, порядок предоставления в имущественный найм (аренду) имущества и объектов государственной коммунальной собственности, а также порядок расчета арендной платы и являются единым на территории города Астаны, обязательным для исполнения всеми государственными органами и предприятиями, учреждениями, общественными и иными организациями, независимо от форм собственности, ведомственной подчиненности.

2. НЕГIЗГI ҰҒЫМДАР МЕН ЕРЕЖЕЛЕР
1. Бұл Қағидаларда мынандай ұғымдар пайдаланылады:
1) жалдау - мүлiктi жалға алу.
2) жалдау шарты - Жалға берушi мүлiктi уақытша иелiк етуге және пайдалану үшiн белгiлi төлемақымен жалға беруге мiндеттенетiн шарт.
3) жалға беруші - жалдау шартының тарабы, мүлiктiң меншiк иесi, немесе меншiктiң атынан шарт жасаушы.
4) жалға алушы - жалдау шартының тарабы, мүлiктi белгiлi төлемақымен уақытша иелiк етiп пайдалануға алушы;
5) мемлекеттiк коммуналдық тұрғын үй емес қор - Астана қаласының тұрғын үй қорына қосылмаған мемлекеттiк ғимараттар, үй-жайлар мен үймереттер.
6) мүлiктiк жалға беру объектiлерi болып:
ведомстволық бағыныштылығына (балансына) қарамай мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындар мен мекемелердiң балансындағы үй-жайлар, ғимараттар, үймереттер және басқа мүлiктер;
сәулеттiк, тарихи және мәдени ескерткiштер болып саналатын ғимараттар мен құрылыстар;
Астана қаласының коммуналдық меншiгiне басқа заңды түрде берiлген үй-жайлар, ғимараттар, үймереттер, жабдықтар және басқа да мүлiктер танылады.
2. Ғимараттар - мемлекеттiк меншiктiң айырықша объектiлерi болып саналатын тарихи және мәдени ескерткiштер қолданып, пайдалану жөнiнде келiсiм болған жағдайда жалға берiледi:
1) республикалық және әлемдiк маңыздағы санатқа жатқызылғандар бойынша - тарихи-мәдени мұраларды қорғау және пайдалану жөнiндегi Қазақстан Республикасы құзырлы мемлекеттiк органмен;
2) жергілiктi маңыздағы санаттарға жататындар бойынша жергiлiктi атқару органдарының тиiстi бөлiмшелерiмен.
3. Коммуналдық меншiк объектiлерiн жалға беру "Астана қаласы коммуналдық меншiк басқармасы" ММ-мен (бұдан әрi - Жалға берушi) жүзеге асырылады.
4. Астана қаласы мемлекеттiк коммуналдық меншiк объектiлерiн жалға беруден түскен қаражат толығымен жергiлiктi бюджетке жiберiледi.
5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы"  Жарлығына  сәйкес шаруашылық ету құқығындағы кәсіпорындар уәкiлеттi органның келiсiмiмен үй-жайларды, ғимараттар мен жабдықтарды, кәсiпорынның басқа да негiзгi қаражаттарын жалға беруге құқылы.
Бұлай еткенде меншiк иесiнiң немесе уәкiлеттi органның қарауымен мүлiктi жалға беруден түскен қаражатты кәсiпорын өз еркiмен қалауынша жұмсай алады. Мұндай құқығы құрылтайшылық құжаттарында бекiтiледi.

2. Основные понятия и положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аренда - имущественный найм;
2) договор аренды - договор, по которому Арендодатель обязуется предоставить Арендатору имущество за плату во временное владение и пользование;
3) арендодатель - сторона в договоре аренды, являющаяся собственником имущества или выступающая от имени собственника;
4) арендатор - сторона в договоре аренды, получающая во временное владение и пользование имущество за определенную плату;
5) государственный коммунальный нежилой фонд - государственные здания, помещения и сооружения, не включенные в жилищный фонд г. Астаны;
6) под объектами имущественного найма (аренды) понимаются:
помещения, здания, сооружения, оборудование и иное имущество, находящееся на балансе государственных коммунальных предприятий и учреждений, независимо от их ведомственной принадлежности (баланса);
здания и строения, являющиеся памятниками архитектуры, истории и культуры;
помещения, здания, сооружения, оборудование и иное имущество, поступившие в ведение управления коммунальной собственностью г.Астаны иным законным способом.
2. Здания - памятники истории и культуры, являющиеся объектами исключительной государственной собственности, предоставляются в имущественный найм (аренду) при наличии согласования условий их использования и эксплуатации:
1) по отнесенным к категории республиканского и мирового значения - с компетентным государственным органом Республики Казахстан по охране и использованию историко-культурного наследия;
2) по отнесенным к категориям местного значения - с соответствующими подразделениями местных исполнительных органов.
3. Сдача в имущественный найм (аренду) объектов аренды коммунальной собственности осуществляется ГУ "Управление коммунальной собственностью г. Астана" (далее - Арендодатель).
4. Средства от имущественного найма (арендная плата) объектов государственной коммунальной собственности г.Астаны направляются полностью в местный бюджет.
5. В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 19 июня 1995 г. N 2335 Z952335_ "О государственном предприятии" государственные коммунальные предприятия на праве хозяйственного ведения по согласованию с уполномоченным органом имеют право сдавать в имущественный найм (аренду) здания, сооружения, оборудование и другие основные средства предприятия.
При этом по усмотрению собственника или уполномоченного им органа средства от имущественного найма (аренды) имущества используется предприятием самостоятельно. Данное право закрепляется в учредительных документах.

6. Шаруашылық ету құқығындағы мемлекеттiк коммуналдық кәсіпорындары коммуналдық меншiк объектiлерiн мүлiктiк жалға беруден түскен қаражатты есепке алу және оларды тиiмдi пайдалану мақсатында Астана қаласы коммуналдық меншiк басқармасына тоқсан сайын ақпарат беріп отырады.
7. Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер және қазыналық кәсiпорындар жалдау төлемақысын төлеуден босатылады. Үй-жайды жалға алушы ретiнде басқа көздерден қаржыландырылатын бюджеттiк ұйым немесе ұйымдар болса, онда айына 1 ш. метрге құны 50 теңге мөлшерiнде жалдау төлемақысы алынады. Шаруашылық ету құқығына тапсырылмаған үй-жайлар бойынша мемлекеттiк кәсiпорындар айына 1 ш. метрге 75 теңге мөлшерiнде жалдау төлемақысын төлейдi.
Осы жалдау төлемақы есебiне коммуналдық төлемдер кiрмейдi.
3. КОММУНАЛДЫҚ МЕНШІК ОБЪЕКТІЛЕРІН МҮЛІКТІК ЖАЛДАУ
(ЖАЛFА АЛУ) ӨТIНIМДЕРIН ҚАРАУ
8. Жалдалатын объектiлердi жалдауға өтiнiм етуге мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсiпорындар мен мекемелерден басқа барлық заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың құқысы бар. Өтiнiмдер Жалға берушiге тапсырылады.
9. Түскен өтiнiмдердi қарау және ол жөнiнде шешiм қабылдау бiр айдың iшiнде жүргiзiледi.
10. Объектiлердi мүлiктiк жалдау (жалға алу) туралы түскен өтiнiмдер келесi құжаттар бойынша қаралады:
1) объектiнiң баланс ұстаушысынан келiсiм-хаттар (қажеттiлiгi болса);
2) құрылтайшылық құжаттардың нотариалды расталған көшiрмелерi заңды тұлғалар үшiн;
3) жеке кәсiпкердi тiркеу туралы куәлiгi, төлқұжаты немесе тұлғаны айқындайтын басқа құжаты (жеке тұлғалар үшiн);
4) тұрғылықты мекен-жайы туралы анықтама (жеке тұлғалар).
11. Өтінімдердi қараудың нәтижелерi бойынша және тапсырған құжаттарды негiзiнде Жалға берушi келесi шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) объектiнi мүлiктiк жалдауға (жалға) мақсатқа сай пайдалануға жалға беру туралы;
2) осы объектi бойынша Жалгердi iрiктеу жөнiнде тендер өткiзу;
3) жазбаша түрде берiлмейтiндiгi туралы себебiн көрсетiп бiлдiруге.
Бiр объектiге екi немесе одан да көп қойылған талаптарды қанағаттандыратын өтiнiмдер болса объектiнi мүлiктiк жалдауға (жалға) тек тендер қорытындысы бойынша берiлуi мүмкiн.
4. МЕМЛЕКЕТТIК КОММУНАЛДЫҚ МЕНШIК ОБЪЕКТІСІН
МYЛIКТIК ЖАЛДАУ (ЖАЛFА БЕРУ) ТЕНДЕРIН ӨТКIЗУ ТӘРТIБI
12. Жалға берушi тендер өткiзу үшiн құрамына Астана қаласы жергiлiктi атқару органының, Жалға берушiнiң және балансұстаушының өкілдерi енгiзiлетiн комиссия құрады. Жалға берушiнiң өкiлi комиссия төрағасы болады.

6. В целях ведения учета поступления средств от сдачи в имущественный найм (аренду) объектов коммунальной собственности и их эффективного использования государственные коммунальные предприятия на праве хозяйственного ведения предоставляют управлению коммунальной собственностью г. Астаны ежеквартальную информацию по установленной форме.
7. От арендной платы освобождаются государственные учреждения и казенные предприятия, финансируемые из местного бюджета. В случае, если Арендатором помещения является бюджетная организация или учреждение, финансируемые из других источников, то плата за аренду взимается в размере 50 тенге за 1 кв. метр в месяц. Государственные предприятия оплачивают арендную плату в размере 75 тенге за 1 кв. метр в месяц по помещениям, не переданным им на праве хозяйственного ведения.
В данную расчетную арендную плату не включаются коммунальные платежи.
3. Рассмотрение заявок на имущественный найм
(аренду) объектов коммунальной собственности
8. Заявки на имущественный найм (аренду) объектов могут подавать любые юридические и физические лица, кроме государственных коммунальных казенных предприятий и учреждений. Заявки подаются Арендодателю.
9. Рассмотрение поступивших заявок и принятие решений по ним производятся в месячный срок.
10. Поступившие заявки о предоставлении объектов в имущественный найм (аренду) рассматриваются при наличии следующих документов:
1) письма-согласования от балансодержателя объекта (при необходимости);
2) нотариально заверенной копии учредительных документов (для юридических лиц);
3) копий свидетельства о регистрации частного предпринимателя, паспорта или иного удостоверяющего личность документа (для физических лиц);
4) справки с места жительства (для физических лиц).
11. По результатам рассмотрения заявки и на основании представленных документов Арендодателем принимается одно из следующих решений:
1) о сдаче объекта в имущественный найм (аренду) по целевому назначению;
2) о проведении тендерного отбора Арендатора по данному объекту;
3) об отказе с указанием причин в письменном виде.
При наличии двух и более заявок, удовлетворяющих требованиям, предъявляемым к заявителям, сдача Объекта в имущественный найм (аренду) возможна только по итогам тендера.
4. Порядок проведения тендера по передаче объекта
государственной коммунальной собственности
в имущественный найм (аренду)
12. Для проведения тендера Арендодателем создается комиссия, в состав которой включаются представители местного исполнительного органа г. Астаны, Арендодателя и балансодержателя. Председателем комиссии является представитель Арендодателя.

13. Комиссияның құрамы Жалға берушiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
14. Комиссия Жалға берушiнiң белгiлеген мерзiмiнде және жалға берiлетiн объектi жөнiндегi деректердiң негiзiнде тендердiң шарттарын жасайды, олардың басты негiзi жалға беру төлемақысының ең төменгi мөлшерi болады, ол мүлiктiк жалдауға (жалға) мақсатқа сай беру кезiнде белгiленген ұқсас объектiлердiң жалдау төлемақысының мөлшерiнен төмен болмауы керек.
15. Тендер шарттары Жалға берушiмен бекiтiледi. Тендер комиссиясы тендерге қатысушыларды тендерлiк құжаттамалармен және тендер объектiсiмен таныстыру жүргiзедi.
16. Жалға берушi:
1) ақпараттық хабарламалардың бұқаралық ақпарат құралдарында тендер өткiзiлетiн күннен 15 күн бұрын жариялануын;
2) кепiлдiк жарналарын қабылдануын;
3) тендер аяқталғанда заңнамалық актiлерде белгiленген жағдайларды қоспағанда, тендерге қатысушыларға кепiлдiк жарналарын қайтарылуын қамтамасыз етедi.
17. Тендердi өткiзу туралы ақпараттық хабарламада келесi деректер көрсетiлуi керек:
1) мүлiктiк жалдау (жалға) мерзiмi;
2) тендер шарттары;
3) жалға берiлетiн объект туралы деректер - оның iшiнде орналасқан жерi, сондай-ақ балансында тұратын ұйымның атауы, мекен-жайы;
4) тендердiң өткiзiлетiн уақыты, жерi;
5) тендерге қатысу туралы өтiнiмдердiң қабылдану мерзiмi;
6) жалдау төлемақысының бастапқы мөлшерлемесі;
7) Жалға берушiнiң қалауы бойынша басқа да ақпараттар.
18. Тендерге қатысуға талапкерлер Жалға берушiмен белгiленген мерзiмде:
1) тендерге қатысу туралы өтiнiм;
2) тендер шартына сәйкес объектiнi пайдалану жөнiнде ұсыныстар;
3) заңды тұлғалар - нотариалды расталған құрылтайшылық құжаттардың көшiрмелерi, олардың өкілдерiнiң өкiлеттiлiгiн куәландыру құжаты;
4) жеке тұлғалар - төлқұжаттық мәлiметтерiн тапсыруы тиiс.
19. Құжаттарын толық етiп тапсырмаған немесе өтiнiмдердi қабылдау үшiн белгiленген мерзiм бұзылған жағдайда комиссия оны қатысу өтiнiмiн қабылдамауға құқылы.
20. Тендерге қатысушы:
1) тендерге өзi немесе тиiстi сенiмхаты ресiмделген өкiлiн жiберу арқылы қатысуға;
2) тегiн қосымша деректер, тендерге салынатын объект туралы нақтылы мәлiмет алуға;
3) объектiнi алдын ала қарап көруге;
4) оның құқысы бұзылған жағдайда сотқа шағымдануға;
5) жазбаша түрде жалға берушiге тендер басталардан бiр тәулiк бұрын хабарлап, өзiнiң өтiнiмiн қайтып алуға құқылы.
21. Тендер, оған екеуден кем емес қатысушы қатысса өткiзiледi.
22. Тендерде жеңiмпаз деп ең қолайлы шарттар мен жалдау төлемақысының жоғарғы мөлшерлемесiн ұсынған қатысушы саналады.

13. Состав комиссии утверждается приказом Арендодателя.
14. Комиссия в установленный Арендодателем срок и на основе представленных им данных об объекте аренды разрабатывает условия тендера, основным из которых является минимальная ставка арендной платы, которая не может быть ниже ставки арендной платы, устанавливаемой для аналогичных объектов при передаче в имущественный найм (аренду) по целевому назначению.
15. Условия тендера утверждаются Арендодателем. Тендерная комиссия проводит ознакомление участников тендера с тендерной документацией и объектом тендера.
16. Арендодатель обеспечивает:
1) публикацию информационного сообщения в средствах массовой информации не позднее, чем за 15 дней до объявленной даты проведения тендера;
2) принятие гарантийных взносов;
3) по окончании тендера возвращение участникам тендера гарантийных взносов, за исключением случаев, установленных законодательными актами.
17. Информационное сообщение о проведении тендера должно включать следующие сведения:
1) срок имущественного найма (аренды);
2) условия тендера;
3) сведения о сдаваемом в имущественный найм (аренду) объекте, включая его место нахождения, а также наименование и адрес организации, на балансе которой он находится;
4) дата, время и место проведения тендера;
5) сроки принятия заявок на участие в тендере;
6) стартовая ставка арендной платы;
7) другая информация по усмотрению Арендодателя.
18. Для участия в тендере претенденту в установленные Арендодателем сроки необходимо представить:
1) заявку на участие в тендере;
2) предложения по использованию объекта в соответствии с условиями тендера;
3) юридические лица - копии учредительных документов, заверенные нотариально, документ, удостоверяющий полномочия их представителя;
4) физические лица - копию паспорта или удостоверения личности.
19. В случае представления неполного пакета документов или представления с нарушением установленных для приема заявок сроков комиссия вправе отклонить заявку на участие.
20. Участник тендера имеет право:
1) участвовать в тендере лично или через своих представителей на основании соответствующим образом оформленной доверенности;
2) бесплатно получать дополнительные сведения, уточнения по выносимому на тендер объекту;
3) предварительно осматривать объект;
4) обращаться в суд при нарушении его прав;
5) отозвать свою заявку на участие за сутки до начала тендера, сообщив об этом письменно Арендодателю.
21. Тендер может состояться, если в нем участвует не менее двух участников.
22. Победителем тендера признается участник, предложивший наилучшие условия и максимальную ставку арендной платы.

23. Тендердiң қорытындылары комиссияның хаттамасымен ресiмделедi, онда:
1) комиссияның құрамы;
2) тендер талаптары;
3) тендерге қатысушылар туралы деректер мен олардың ұсыныстары;
4) тендерге қатысушылардың тiзiмi;
5) объектiнiң атауы, ұсынылған мөлшерлемелер;
6) тендер жеңiмпазы;
7) жалға алу шартына қол қоюшы тараптардың мiндеттемелерi көрсетiледi.
24. Тендердiң нәтижелерi туралы хаттаманың көшiрмесi тендер жеңiмпазына берiледi және ол жалға алу шартын жасасуға құқылығын растайтын құжат болады.
25. Хаттама комиссияның барлық мүшелерiмен қол қойылып, Жалға берушiмен бекiтiледi.
5. ЖАЛДАУ ШАРТЫН РЕСIМДЕУ ТӘРТIБI
26. Тендердiң қорытындысы бойынша немесе объектiнi мақсатқа сай пайдалануымен беру жөнiнде шешiм қабылданғаннан кейiн Жалға берушi Жалгермен жалға беру шартын жасасады және объектiнi тапсыру-қабылдау актiсi Жалға берушiмен бекiтiледi.
27. Жергіліктi маңыздағы объектiлердi мақсатқа сай пайдалануға бергенде жалға беру төлемақысы жергiлiктi атқарушы органдар бекiткен мөлшерлемеге сәйкес белгiленедi.
28. Жалгер жалдау төлемақысын және коммуналдық қызметтерiн жалдау шартын жасасқан күннен бастап төлейдi.
6. МYЛIКТIК ЖАЛДАУ (ЖАЛFА БЕРУ)
ОБЪЕКТIСIН БЕРУ ТӘРТIБI
29. Объектiнi жалға беру Жалға берушiмен жалгер және балансұстаушы өкілдерiнiң қатысуымен акт бойынша жүргiзiледi, онда:
1) актiнің жасалған жерi мен күнi;
2) құжаттардың атауы және реквизиттерi, соларға сәйкес уәкiлеттi өкілдерi тараптардың мүддесiн қорғайды;
3) объектiнi беру жүзеге асырылатын жалдау шартының нөмiрi мен күні;
4) берiлетiн объектiнiң айқындалған жөнсiздiктер тiзбесi қосылып, техникалық жағдайы жазылады;
5) мүлiктi жалдау мерзiмi;
6) тараптардың мөрiмен расталған өкілдердiң қойылған қолдары көрсетiледi.
30. Қабылдау-тапсыру актiсi үш дана болып жасалады, оның бiреуi Жалға берушiде сақталады, екiншiсi - жалгерге, үшiншiсi - балансұстаушыға берiледi.
31. Жалға берушi объектiнi өзара жасасқан шартқа қол қойылған күннен кейiн бiр айдың iшiнде Жалгерге оның берiлуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
32. Жалдау төлемақысына коммуналдық қызмет ақылары, ағымдағы және күрделi жөндеуге жұмсалған қаражаттар, объектiге көрсетiлген қызметтер төлемдерi кiрмейдi. Бұл төлемдер Жалгерлермен тiкелей ведомстволық күзетке, пайдаланушы, коммуналдық санитарлық, және т.б. қызметтерге төленедi.
33. Жалдау төлемақысы жергiлiктi бюджетке белгiленген тәртiпте аударылады.
7. ЖАЛДАУ ШАРТЫН МЕРЗIМIНЕН БҰРЫН ТОҚТАТУ
34. Жалдау шарты мынандай жағдайларда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн:

23. Итоги тендера оформляются протоколом комиссии, в котором указываются:
1) состав комиссии;
2) условия тендера;
3) сведения об участниках конкурса и их предложения;
4) список участников в тендере;
5) наименование объекта, предлагаемые ставки;
6) победитель тендера;
7) обязательства сторон по подписанию договора аренды.
24. Копия протокола о результатах тендера выдается победителю тендера и является документом, удостоверяющим его право на заключение договора аренды.
25. Протокол подписывается всеми членами комиссии и утверждается Арендодателем.
5. Порядок оформления договора аренды
26. По результатам конкурса или после принятия решения о предоставлении объекта в имущественный найм (аренду) целевым назначением Арендодатель с Арендатором в течение 10 дней заключают договор аренды, и Арендодателем утверждается акт приема-передачи объекта.
27. При передаче объектов местного значения по целевому назначению арендная плата устанавливается в соответствии со ставками, утвержденными местными исполнительными органами.
28. Арендатор оплачивает арендную плату и коммунальные услуги со дня заключения договора аренды.
6. Порядок передачи объекта имущественного
найма (аренды)
29. Передача объекта имущественного найма (аренды) производится полномочными представителями Арендодателя, Арендатора и Балансодержателя по акту, в котором указываются:
1) место и дата составления акта;
2) наименование и реквизиты документов в соответствии, с которыми представители уполномочены представлять интересы сторон;
3) номер и дата подписания договора аренды, в соответствии с которым производится передача объекта;
4) техническое состояние передаваемых объектов с перечнем выявленных неисправностей;
5) срок аренды имущества;
6) подписи представителей, заверенные печатями сторон.
30. Акт приема-передачи составляется в трех экземплярах, один из которых хранится у Арендодателя, второй - передается Арендатору, третий - Балансодержателю.
31. Арендодатель обязан обеспечить передачу объекта Арендатору в срок не более месяца после подписания между ними договора аренды.
32. В плату за имущественный найм (аренду) не включаются платежи за коммунальные услуги, отчисления на текущий и капитальный ремонт, платежи за обслуживание объекта. Эти платежи оплачиваются Арендаторами непосредственно ведомственной охране, эксплутационным, коммунальным, санитарным и другим службам.
33. Арендная плата перечисляется в местный бюджет в установленном порядке.
7. Досрочное расторжение договора аренды
34. Договор аренды может быть расторгнут досрочно в следующих случаях:

1) жалгердiң заңды тұлға ретiнде таратылуы;
2) жалгерге оның жазбаша келiсiмiмен басқа объектi берiлсе;
3) жалгермен шарт талаптары бұзылса;
4) жалгердің жазбаша өтiнiмi бойынша;
5) заңнамаларда немесе шартта қаралған басқа да себептермен.
8. ЖАЛДАУ ШАРТЫНА ҚОЙЫЛАТЫН ҚОСЫМША ТАЛАПТАР
35. Жалдау шартында мыналар көрсетiлуi керек:
1) Жалға берушiнiң мiндеттемелерi;
жалгерге белгiленген мерзiмде объектiнi қабылдау-тапсыру актiсiмен беру;
объектiнi шартта көрсетiлген тәртiпте иелiк ету және пайдалануына бөгет жасамау.
2) Жалгердiң мiндеттемелерi:
объектіні шарттың талаптарына сәйкес пайдалану;
шартта белгiленген мөлшерде, мерзiмде және тәртiпте жалдау төлемақысын енгiзу;
объектiнi күтiп ұстау, оның бүлiнуiне немесе онда орналасқан инженерлiк коммуникациялардың зақымдануына жол бермеу шараларын қолдану;
объектi бүлiнген жағдайда оны өзiнiң қаржысы есебiнен жөндеудi қамтамасыз ету;
Жалға берушiнiң жазбаша келiсiмiнсiз объектiнi, онда орналасқан желiлер мен басқа да коммуникацияларды қайта жоспарлап, қайта жабдықтауға жол бермеу;
объектiге және оның маңындағы жер телiмiне жалға берушiнi, санитарлық қадағалау қызметiнiң және басқа да ғимаратты пайдалану тәртiптерiне қатысты заңдылықтарды бақылаушы мемлекеттiк органдардың өкілдерiн жiберуге, олар белгiлеген мерзiмде тiркелген жөнсiздiктердi қалпына келтiру;
шарт күшiнiң аяқталуына байланысты, сондай-ақ мерзiмiнен бұрын үй-жайдың босатылатындығы туралы Жалға берушiге кемiнде 1 ай бұрын жазбаша хабарлау және шартта белгiленген мерзiмде актi бойынша мүлiктi Жалға берушiге мүлiктiк жалға берiлген сәттегi жағдайда қайтару.
36. Сәулеттiк, тарихи және мәдени ескерткiштердi жалға бергенде жалдау шартына объектiнi сәулеттiк тарихи және мәдени ескерткiш объектiлерi ретiнде пайдалануын ескертетiн қосымша ережелер енгiзiледi.
37. Мүлiктiк жалдау (жалға беру) шарты бiр жылдан астам мерзiмге жасалса, ол мемлекеттiк тiркеуден өтуi тиiс.
38. Жалдау шарты талаптарын бұзғаны үшiн тараптар заңнамалар мен шартқа сәйкес жауапты.
39. Айыппұл төлеу кiнәлi тарапты шарт мiндеттемелерiн орындаудан босатпайды.
40. Жалгер Жалға берушiнiң келiсiмiмен жалдау объектiсiне жасаған, зиянсыз бөлiнiп алынбайтын жақсарту жұмыстарына жұмсалған шығындарды өтеудi, егер бұл жайында заңнамаларда немесе шартта көрсетiлмесе, жалға берушiден Жалгер талап етуге құқылы.
Жалға берушiнiң рұқсатынсыз жасалған жақсарту жұмыстарының құны және ол жалдау объектiсiнен зиянсыз бөлiнiп алынбайтын болса, егер бұл мәселе заңнамада немесе шарт көрсетiлмесе, өтелуге жатпайды.

1) ликвидации Арендатора как юридического лица;
2) предоставления Арендатору другого объекта с его письменного согласия;
3) нарушения Арендатором условий договора аренды;
4) по письменному заявлению Арендатора;
5) иных случаях, предусмотренных законодательством или договором.
8. Дополнительные требования,
предъявляемые к договору аренды
35. В договоре аренды должны быть предусмотрены:
1) обязательства Арендодателя:
передать Арендатору по акту приема-передачи объект в установленный договором срок;
не совершать действий, препятствующих Арендатору владеть и пользоваться объектом в установленном договором порядке.
2) обязательства Арендатора:
использовать объект в соответствии с условиями договора;
вносить арендную плату в размере, сроки и порядке, установленные договором;
содержать объект в надлежащем порядке, не совершать действий, способных вызвать его повреждение или повреждения расположенных в нем инженерных коммуникаций;
в случае повреждения объекта по своей вине обеспечить его ремонт за свой счет;
не допускать без предварительного письменного разрешения Арендодателя перепланировки или переоборудования объекта, расположенных в нем сетей и коммуникаций;
допускать на объект и на прилегающий к нему земельный участок представителей Арендодателя, служб санитарного надзора и других государственных органов, контролирующих соблюдение законов и норм, касающихся порядка использования и эксплуатации зданий, в установленные ими сроки устранять зафиксированные нарушения;
письменно сообщить Арендодателю не позднее чем за 1 месяц о предстоящем освобождении помещения как в связи с окончанием действия договора, так и при досрочном освобождении и сдать имущество Арендодателю по акту в установленные договором сроки, в состоянии не хуже, чем на момент предоставления в имущественный найм (аренду).
36. При передаче в имущественный найм (аренду) памятников архитектуры, истории и культуры в договор аренды дополнительно включаются положения, направленные на сохранность объекта как памятника архитектуры, истории и культуры.
37. Договор аренды, заключенный на срок свыше одного года, подлежит государственной регистрации.
38. За нарушения условий договора аренды стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством и договором.
39. Уплата штрафных санкций не освобождает виновную сторону от выполнения обязательств по договору.
40. В случае произведенного Арендатором с разрешения Арендодателя неотделимых улучшений объекта аренды, Арендатор имеет право на возмещение произведенных для этой цели необходимых расходов, если иное не предусмотрено законодательством или договором.
Произведенные Арендатором без разрешения Арендодателя улучшения, если они отделимы без вреда для объекта имущественного найма (аренды) и если Арендодатель не согласится возместить их стоимость, могут быть изъяты Арендатором.
Стоимость улучшений, произведенных Арендатором без разрешения Арендодателя и не отделимых без вреда для объекта имущественного найма (аренды), возмещению не подлежит, если иное не предусмотрено законодательством или договором.

41. Заңнамада немесе шарт талаптарында көрсетiлген жағдайларда тараптар жауаптылықтан босатылады.
9. ЖАЛДАУ ТӨЛЕМАҚЫ МӨЛШЕРЛЕМЕСIН ЕСЕПТЕУ
42. Мемлекеттiк коммуналдық тұрғын емес қордың үй-жайларының мүлiктiк жалдау төлемақысын есептеу тәртiбi:
мемлекеттiк коммуналдық тұрғын емес қор үй-жайларының мүлiктiк жалдау төлемақысын қызмет түрiне қарамай есептеу үшiн мынандай деректер қажет.
Бастапқы мөлшерлемесi экономиканың рыноктiк жағдайында қалыптасқан нақтылы бағалар ескерiле отырып, айына 1 шаршы метрге 140 теңге мөлшерiнде алынады.
Ағымдағы тоқсанға инфляцияның индексi жалдау төлемақысы тоқсан сайын тиiстi статистика органдарының деректерiне сәйкес анықталған инфляция индексi ескеріліп қайта қаралады.
Объектiнiң қолайлылық деңгейi үй-жайдың техникалық жағдайын және ондағы инженерлiк коммуникациялардың болуын ескеретiн коэффициент
---------------------------------------------------------------------------
N !       Объектiнiң қолайлылық деңгейi, инженерлiк   !    Мәнi - K1
р/с!          коммуникациялардың техникалық жайы       !
---------------------------------------------------------------------------
1.  Жайлы (коммуналдық шаруашылық қызметiнiң барлық
ыңғайлылығы болса)                                         1,5
2.  Инженерлiк коммуникацияларынсыз (ыстық, суық су,
канализациясы жоқ), бiрақ электр мен жылу жүйесi
бар болса                                                  1,3
3.  Инженерлiк коммуникацияларынсыз, бiрақ электр
жарығы бар болса                                           1,1
4.  Инженерлiк коммуникацияларынсыз                            1,0
---------------------------------------------------------------------------
Астана қаласындағы объектiлердiң орналасу коэффициентi (Астана қаласы Мәслихатының 2001 жылғы 25 желтоқсандағы N 124/26-II шешiмiмен бекiтiлген Астана қаласы аумағының аймағына байланысты)
---------------------------------------------------------------------------
кез.!              Объектiлердiң қалада орналасуы      !    Мәнi - К2
N  !                                                  !
---------------------------------------------------------------------------
1-АЙМАҚ                           1,5
1.   Мына шекарада: Темiржол вокзалынан Қарасай батыр
көшесi мен Павлов к-сiнiң ортасымен Уәлиханов
к-сiнiң бұрышына дейiн, Уәлиханов к-сi мен Таха
Хусейн к-нiң ортасымен Бараев к-нiң бұрышына дейiн,
Бараев к-нiң ортасымен жаңа орталықтағы N 12 к-нiң
бұрышына дейiн, N 12 к-нiң ортасымен жобаланудағы
N 4 және N 12 к-нiң аралығының бұрышына дейiн -
жобаланудағы N 4 к-нiң бұрышына дейiн -  N 4 к-нiң
бойымен Сарыарқа к-нiң бұрышына дейiн - Сарыарқа
к-нiң ортасымен Қорғалжын тас жолының қиылысына
дейiн - Қорғалжын тас жолының қиылысынан жаңа
көпiр арқылы Сарыарқа к-нiң бойымен темiржол
вокзалына дейiн.
2-АЙМАҚ                           1,2

41. Стороны освобождаются от ответственности в случаях, предусмотренных законодательством или условиями договора.
9. Расчет ставок арендной платы
42. Порядок расчета платы за имущественный найм (аренду) помещений государственного коммунального нежилого фонда:
Для исчисления платы за имущественный найм (аренду) помещений государственного коммунального нежилого фонда, независимо от вида деятельности, необходимы следующие данные:
Исходная ставка принята с учетом реально складывающихся цен в условиях рыночной экономики в размере 140 тенге/кв.м, в месяц.
Индекс инфляции на текущий квартал. Плата за имущественный найм (аренду) ежеквартально пересматривается с учетом индекса инфляции, который определяется согласно данным в соответствующем статистическом органе.
Коэффициент, учитывающий степень комфортности, техническое состояние помещения и наличие инженерных коммуникаций в нем
___________________________________________________________________________
N   !        Степень комфортности, техническое состояние     ! Значение
п/п !                инженерных коммуникаций                 !    К1
___________________________________________________________________________
1.   Благоустроенное (при наличии всех удобств коммунального     1,5
хозяйства)
2.   Без инженерных коммуникаций (при отсутствии холодного       1,3
и горячего водоснабжения, канализации), но при наличии
электро- и теплоснабжения
3.   Без инженерных коммуникаций, но при наличии                 1,1
электроснабжения
4.   Без инженерных коммуникаций                                 1,0
__________________________________________________________________________
Коэффициент месторасположения объекта в г. Астане (в зависимости от
зон территории г. Астаны, утвержденных решением Маслихата г.Астаны
от 25.12.01 г. N 124/26-II)
__________________________________________________________________________
N   !            Месторасположения объекта в городе            ! Значение
п/п !                                                          !    К2
__________________________________________________________________________
Зона 1
1.   В границах: от ж/д вокзала - по оси ул. Карасай батыра и      1,5
ул. Павлова до угла ул. Валиханова по оси Валиханова и
ул. Таха Хусейна до угла ул. Бараева по оси ул. Бараева до
угла ул. N 12 в новом центре - по оси ул. N 12 до угла
проектируемой улицы между ул. N 4 и ул. N 12 - по оси
проектируемой улицы до угла ул. N 4 - по оси ул. N 4 до
угла ул. Сары Арка - по оси ул. Сары Арка до перекрестка
Кургальджинской трассы - от перекрестка Кургальджинской
трассы через новый мост по оси ул. Сары Арка до ж/д вокзала.
Зона 2

2.   1-аймақтың сыртқы шекараларынан: Павлов к-сi
бұрышының ортасымен Уәлиханов к-нiң темiржолдың
санитарлық қорғау алқабының бойымен Мұңайтпасов
к-нiң бұрышына дейiн - санитарлық қорғау
алқабының бойымен Оңтүстiк-Шығыс ш.а. дейiн,
ескi Қарағанды тас жолы қиылысының сол жақ
қапталымен - ескi Қарағанды тас жолының
ортасымен Юбилейная к-нiң бұрышына дейiн
(Промышленный кентi), Юбилейная к-нiң ортасымен
жаңа орталықтағы 4 к-нiң бұрышына дейiн, 4 к-нiң
ортасымен Мирзоян к-нiң бұрышына дейiн, Мирзоян
к-нiң ортасымен Есiл өз. Арқылы бөгетке дейiн,
бөгеттен Заречный мен Тельман кенттерiн
жалғастыратын к-нiң ортасымен Есiл өз. Сол
жағалауындағы 1 тұрғынжай кварталының оңтүстiк-
шығыс шекарасымен жалғастыратын Кiшi Талдыкөл
көпiрiнiң оңтүстiк-шығысына дейiн - Кiшi Талдыкөл
көпiрiнiң оңтүстiк-шығыс жағалауы бойымен Рабочая
к-сi жалғасына дейiн, Рабочая к-нiң ортасымен
Қарасай батыр к-нiң ортасынан Сарыбұлақ сағасының
қиылысына дейiн.
3.                          3-АЙМАҚ                            1,0
2-аймақтың сыртқы шекарасынан бастап мына
шекараларды қамтиды:
Оңтүстiк бөлiгi: Оңтүстiк-шығыс ш.а. шығыс
шекарасының бұрышынан т/ж санитарлық қорғау
алқабының бойымен сол жағы т/ж тарауынан
(Павлодар-Астана-Қарағанды) тас жол бөлiну
тарауына (Павлодар-Астана-Қарағанды) Гольф клубтың
батыс шекарасының бойымен қаланың оңтүстiк
бөлiгiндегi екiншi айналымы ортасымен қаланың сол
жағалауы бөлiгiндегi тұрғынжай алқабының оңтүстiк
шекарасы бойымен Қабанбай батыр к-нiң бойымен
орналасқан саяжайлар алқабының шекарасына дейiн,
Үлкен Талдыкөл көпiрiнiң оңтүстiк-шығыс бойымен,
Придорожная к-нiң ортасы бойымен Қорғалжын тас
жолынан 8 ш.а.-дей, Көктал кентiнiң батыс шекарасы
бойымен т/ж-дың санитарлық қорғау алқабының
оңтүстiк шекарасына дейiн т/ж санитарлық қорғау
алқабынан оңтүстiк шекарасы бойымен Рабочая к-нiң
бұрышына дейiн.
Солтүстiк бөлiгi: т/ж санитарлық қорғау алқабының
солтүстiк шекарасы т/ж бойымен т/ж тарауынан
(Павлодар-Астана-Қарағанды) Вишневский көшесiне
дейiн - Вишневский көшесi ортасымен және Угольная
көшесi ортасымен Придорожная көшесiнiң бұрышына
дейiн - өнеркәсiптiк аймақтық солтүстiк
айналмасының ортасымен Софиевка тас жолымен
МАИ-ның постысына дейiн өнеркәсiптiк аймақ пен
2-ЖЭО-ның күл жинағыш көшесiнiң арасы ортасымен
- қаланың шығыс бөлiгiндегi 2-тарамының ортасымен
т/ж тарауына дейiн Павлодар-Астана-Қарағанды).
---------------------------------------------------------------------------
Жалгердің қызмет түрiн ескеретiн коэффициент
---------------------------------------------------------------------------
N !                 Жалгердiң қызмет түрi                 ! Мәні - К3
р/с!                                                       !
---------------------------------------------------------------------------

2.   От внешней границы зоны 1 в границах: по оси ул. Павлова      1,2
от угла ул. Валиханова вдоль санитарно-защитной полосы ж/д
до угла ул. Мунайтпасова - по оси Мунайтпасова - вдоль
санитарно-защитной полосы ж/д - м-н Юго-Восток, левая
сторона до пересечения со старой карагандинской трассой -
по оси старой карагандинской трассы до угла ул. Юбилейная
(пос. Промышленный) - по оси ул. Юбилейная до угла ул. N 4
в новом центре - по оси ул. N 4 до ул. Мирзояна - по оси
ул. Мирзояна до дамбы через реку Есиль - от дамбы по оси
улицы, соединяющей поселки Заречный, Тельмана,
продолжающейся по южной границе 1 жилого квартала левого
берега реки Есиль до юго-восточного берега оз. Малый
Талдыколь - вдоль юго-восточного берега оз. Малый Талдыколь
- вдоль юго-восточного берега оз. Малый Талдыколь до
продолжения ул. Рабочей - вдоль оси ул. Рабочей до угла
ул. Карасай батыра - по ул. Карасай батыра до пересечения
с ручьем Сарыбулак.
Зона 3
3.   От внешней границы зоны 2 в границах -                        1,0
Южная часть: от угла восточной границы м-н Юго-Восток,
левая сторона вдоль санитарно-защитной полосы ж/д до
развилки ж/д (Павлодар-Астана-Караганда) - от развилки
ж/д (Павлодар-Астана-Караганда) вдоль западной границы
Гольф-клуба - по оси второго кольца в южной части города -
по южной границе жилого массива в левобережной части
города до южной границы дачного массива расположенного
вдоль ул. Кабанбай батыра - вдоль юго-восточной границы
оз. Большой Тандыколь - вдоль оси ул. Придорожной от 8км.
Кургальджинской трассы, вдоль западной границы поселка
Коктал до южной границы санитарно-защитной полосы ж/д -
южной границы санитарно-защитной полосы ж/д до угла
ул. Рабочей.
Северная часть: от северной границы санитарно-защитной
полосы ж/д вдоль ж/д от развилки ж/д (Павлодар-Астана-
Караганда) до ул. Вишневского - по оси ул. Вишневского и
оси ул. Угольная до угла ул. Придорожная - по оси северного
кольца промзоны до поста Гаи по Софиевской трассе - по оси
ул. между промзоной с золоотвалом ТЭЦ-2 - оси второго
кольца в восточной части города до развилки ж/д (Павлодар-
Астана-Караганда).
___________________________________________________________________________
Коэффициент, учитывающий вид деятельности Арендатора
___________________________________________________________________________
N   !         Вид деятельности Арендатора (по отраслям)        ! Значение
п/п !                                                          !    К3
___________________________________________________________________________

1.  Сауда коммерциялық, өнеркәсiптiк, азық-түлiктiк және         1,5
басқа тауарлармен сауда жабдықтау - сатып тарату
қызметi
2.  Халыққа қызмет көрсету:
шаштараз, фотография, химиямен тазалау;                      1,3
радио-телеаппаратураны, тұрмыстық техниканы, т.б.            1,2
жөндеу шеберханалар;
киiм тiгу, аяқкиiм жөндеу                                    1,1
3.  Қоғамдық тамақтандыру кәсiпорны:
мейманханалар, дәмханалар;                                   1,5
шағын дәмханалар;                                            1,3
мектеп-студент асханалары, аурухана мен емханалардың
асханалары                                                   1,0
4.  Аспаздық және кондитер жартылай фабрикаттар
бұйымдарын дайындау                                          1,1
5.  Халық тұтынатын өнеркәсiп тауарларын өндiру,               1,1-1,5
өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы тауарлар мен қызметтер
6.  Медициналық қызмет көрсету, емдеу-профилактикалық          0,8-1,3
қызмет
7.  Қоғамдық қызмет                                            0,8-1,0
8.  Басқа түрлерi                                              1,0-1,5
---------------------------------------------------------------------------
Yй-жайдың 1 шаршы метрiн жалдау төлемақысы мына формуламен есептеледi:
Аед. = Сед. * Ки. * х K1 * К2 * К3 - онда:
Аед. - объектiнiң 1 ш.м алаңын жалдау төлемақысы (теңгемен),
Сед. - мүлiктiк жалдау (жалға беру) құны 140 теңге * 1 ш.м,
Ки. - инфляция индексi,
K1 - жайлылық деңгейiн ескеретiн коэффициент,
К2 - объектiнiң орналасуын ескеретiн коэффициент,
К3 - жалгердiң қызмет түрiн ескеретiн коэффициент.
Yй-жайды жалдаудың толық төлемақысы мына формуламен есептеледi:
Ат. = Аед. * П - мұнда:
Ат. - орын-жайды жалдау төлемақысының толық сомасы (теңгемен),
T - жалдайтын орын-жайды толық (жалпы) аймағы (ш.м)
Жалдау төлемақысын есептегенде алаңы 500 ш. метрден асатын үй-жайлар үшiн төмендетiлген коэффициент Кт қолданылады:
Алаңы                                    Кт - мәні
500-1000 ш.м                               0,9
1001-1500 ш.м                              0,7
1501-2000 ш.м                              0,6
2000 ш. метрден аса                        0,5
43. Негiзгi құрал-жабдықтарды (ғимараттан басқа) жалдағаны үшін жалдау төлемақысы мынадай бастапқы деректер негiзiнде анықталады:
тiркелген активтердiң (жабдықтардың) бастапқы баланстық құны;
статистика органының деректерiне сәйкес инфляция индексi.
Негiзгi қаражаттардың тiркелген активтерi амортизациясының шектi мөлшерлемесi:
--------------------------------------------------------------------------
N !          Тiркелген активтердiң атауы            !   Амортизацияның
р/с!                                                 ! шектi мөлшерлемесi
!                                                 !     (негiзгi
!                                                 !   қаражаттардың
!                                                 ! бастапқы құнына %
!                                                 !     есебiмен)
--------------------------------------------------------------------------

1.  Торгово-коммерческая, снабженческо-сбытовая деятельность по     1,5
торговле промышленными, продовольственными и другими
товарами
2.  Оказание услуг населению:
парикмахерские, фотографии, химчистка;                          1,3
мастерские по ремонту радио-телеаппаратуры, бытовой техники     1,2
и т.п.;
ремонт и шитье одежды, обуви                                    1,1
3.  Предприятия общественного питания:
рестораны; кафе                                                 1,5
кафетерии;                                                      1,3
школьно-студенческие столовые, столовые при поликлиниках и      1,0
в больницах.
4.  Изготовление кондитерских и кулинарных полуфабрикатов,          1,1
продуктов питания
5.  Производство промышленных товаров народного потребления,      1,1-1,5
товаров и услуг производственно-технического назначения
6.  Оказание медицинских услуг, лечебно-профилактическая          0,8-1,3
деятельность
7.  Общественная деятельность                                     0,8-1,0
8.  Прочие виды                                                   1,0-1,5
___________________________________________________________________________
Плата за имущественный найм (аренду) 1 кв.метр площади помещения рассчитывается по формуле:
Аед.= Сед. * Ки * К1 * К2 * К3, где
Аед.- плата за имущественный найм (аренду) 1 кв.м, площади объекта (в тенге),
Сед.- стоимость платы за имущественный найм (аренду) 140 тенге * 1 кв.м,
Ки - индекс инфляции,
К1 - коэффициент, учитывающий степень комфортности объекта,
К2 - коэффициент, учитывающий месторасположение объекта,
К3 - коэффициент, учитывающий вид деятельности Арендатора.
Полная плата за имущественный найм (аренду) помещения рассчитывается по формуле:
Ап.= Аед. * П,  где
Ап.- полная сумма платы за имущественный найм (аренду) помещения (в тенге),
П - полная (общая) площадь арендуемого помещения (кв.м).
Для помещений, площадь которых превышает 500 кв.м, при расчете платы за аренду применяется понижающий коэффициент Кп:
Площадь                            значение  Кп
500-1000 кв.м.                         0,9
1001-1500 кв.м.                        0,7
1501-2000 кв.м.                        0,6
св.2000 кв.м.                          0,5
43. Арендная плата за имущественный найм (аренду) основных средств (кроме зданий) определяется на основании следующих исходных данных:
первоначальной балансовой стоимости фиксированных активов (оборудования);
индекса инфляции согласно данных соответствующего органа статистики;
Предельных норм амортизации фиксированных активов основных средств согласно данной таблицы:
__________________________________________________________________________
N   !           Наименование фиксированных активов      !Предельная норма
п/п !                                                   !амортизации (в %
!                                                   !к первонач.
!                                                   !стоимости осн.
!                                                   !средств)
__________________________________________________________________________

1.  Құрылыс орын-жайлары:
кәсiпорындардың темiр жолдары                              8
Резервуарлар, цистерналар, бөшке және басқалар             8
Саябақ және хайуанат бақтарының құрылыстары                8
Спорт-денсаулық кешендерi                                 10
2.  Табыстау қондырғылары:
Электр өткiзгiштер мен байланыс қондырғылары              10
Iшкi газ бен труба тораптары                               8
Су құбыры, канал-арна жүргізу және жылу желілері           7
3.  Машиналар мен жабдықтар:
Өлшеуiш және реттегiш қондырғылар мен құралдар,
зертханалық жабдықтар                                     10
Компьютерлер                                              25
Медициналық және микробиологиялық жабдықтар                8
Басқа да салалардың машиналары мен жабдықтары             10
4.  Көлiк құралдары:
Автомобиль көлiгiнiң қозғалыс құрамы
Өндiрiстiк көлiк (жеңiл көлiктен басқа)                   10
Жеңiл көлiк және такси                                     7
Коммуналдық көлiк                                         10
5.  Саймандар, өндiрiстiк және шаруашылық
құрал-саймандары                                           8
Офистiк жиhаз                                             10
Көшiрме-көбейту техникасы                                 20
Көп жылдық өсiмдiктер                                      8
---------------------------------------------------------------------------
Жоғарыдағы кестеде көрсетiлмеген тiркелген активтер бойынша (жабдықтар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы N 209-ІІ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексi) Кодексiнiң 110-бабына сәйкес амортизацияның шектi мөлшерi есептеледi.
Жалға берушi мен Жалгердiң келiсiмiмен мүлiктiк жалға берiлетiн жабдықты амортизациялық мөлшерлемелерi жеделдетiлген амортизацияға икемделіп ретке келтiрiлуi мүмкiн.
44. Жабдықты мүлiктiк жалдау (жалға алу) үшiн айлық жалдау төлемақысының сомасы мына формуламен есептеледi:
(Ббқ * Са * Ки)
Аж =  _______________ : 12 ай, мұнда
100
Аж - жабдықты жалға алғаны үшiн жалдау төлемақысы, теңгемен;
Ббқ - тiркелген активтердiң (жабдықтардың) бастапқы баланстық құны;
Ca - тiркелген активтердiң (жабдықтардың) амортизациясының шектi мөлшерлемесi;
Ки - инфляция индексi
10. ЖАЛДАУ ШАРТТАРЫНЫҢ ОРЫНДАЛУЫН БАҚЫЛАУ
45. Жалдау шарты талаптарының орындалуын бақылау Жалға берушi жүзеге асырады.
46. Жалдау төлемақыларының түсiмiн бақылауды аумақтық салық органдары жүзеге асырады.
11. КЕЛIСПЕУШIЛIК ЖАНЖАЛДАРЫН ШЕШУ
47. Осы Қағидалармен реттелмеген мәселелер бойынша жалдау шартының тараптары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнама нормаларын басшылыққа алады.

1.   Сооружения
Железнодорожные пути предприятий                          8
Резервуары, цистерны, баки и др. емкости                  8
Сооружения парков и зоопарков                             8
Спортивно-оздоровительные сооружения                     10
2.   Передаточные устройства
Устройства линии электропередачи и связи                 10
Внутренние газопроводы и трубопроводы                     8
Сети водопроводные, канализационные и тепловые            7
3.   Машины и оборудование
Измерительные и регулирующие приборы и устройства,       10
лабораторное оборудование
Компьютеры                                               25
Оборудование медицинской и микробиологической             8
промышленности
Машины и оборудование прочих отраслей                    10
4.   Транспортные средства
Подвижной состав автомобильного транспорта,              10
производственный транспорт (за исключением легковых
автомобилей)
Легковые автомобили и такси                               7
Коммунальный транспорт                                   10
5.   Инструменты, производственный и хоз.
инвентарь и принадлежности                                8
Офисная мебель                                           10
Копировально-множительная техника                        20
Многолетние насаждения                                    8
___________________________________________________________________________
По фиксированным активам (оборудованию), не отраженным в вышеуказанной таблице, предельные нормы амортизации исчисляются согласно статье 110 Кодекса Республики Казахстан   K010209_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" от 12 июня 2001 года N 209-II.
По согласованию с Арендодателем и Арендатором ставки амортизации могут быть скорректированы на ускоренную амортизацию передаваемого в имущественный найм оборудования.
44. Сумма месячной арендной платы за имущественный найм (аренду) оборудования рассчитывается по формуле:
Ао = (Бпс * Са * Ки) : 12 месяцев, где
_________
100
Ао - арендная плата за имущественный найм (аренду) оборудования, тенге;
Бпс - первоначальная балансовая стоимость фиксированных активов (оборудования);
Са - предельная норма амортизации фиксированных активов (оборудование);
Ки - индекс инфляции.
10. Контроль за исполнением договоров аренды
45. Контроль за исполнением условий договоров аренды осуществляет Арендодатель.
46. Контроль за поступлением арендных платежей осуществляют территориальные налоговые органы.
11. Разрешение споров
47. По всем неурегулированным настоящими Правилами вопросам стороны договора аренды руководствуются нормами действующего законодательства Республики Казахстан.

48. Объектiнi шарт бойынша жалға беру кезiнде туындайтын келiспеушiлiктер тараптардың өзара келiсiмiмен немесе сот тәртiбiмен шешiледi.
Астана қаласы коммуналдық
меншік басқармасының бастығы

48. Споры, возникающие при передаче объекта в имущественный найм (аренду) по договору, рассматриваются по взаимному согласию сторон или в судебном порядке.
Начальник
управления коммунальной
собственностью г. Астаны                   А. Сухотин