Саран қаласы және Ақтас поселкесi аумағында ит және мысық ұстау қағидасын бекiту туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының XXV сессиясының 2002 жылғы 27 қарашадағы N 324 шешімі. Қарағанды облысының Әділет басқармасында 2002 жылғы 06 желтоқсанда N 1021 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 18 сессиясының 2009 жылғы 8 қазандағы N 315 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 18 сессиясының 2009.08.10 N 315 шешімімен.
2001 жылғы қаңтардың 23-гi Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес Саран қаласы және Ақтас поселкесiнiң санитарлық жағдайын жақсарту мақсатында:
Саран қалалық Мәслихаты шештi:
1. Саран қаласы және Ақтас поселкесiнiң аумағында ит және мысық ұстау қағидасы бекiтiлсiн. 1 қосымша.
2. Саран қаласының әкiмi ит қыдыртатын арнайы орындар белгiлесiн.
3. Осы негiзгi қағида қала тұрғындарына, барлық нысана түрiндегi меншiктiң заңды тұлғаларына назарына жеткiзiлсiн.
4. Осы негiзгi шешiмнiң орындалуын бақылау қала әкiмiнiң бiрiншi орынбасары М.А. Смағұловқа және табиғи қорды тиiмдi пайдалану, және қоршаған ортаны қорғау, әлеуметтiк-экономикалық дамуының заңдылығы мәселелерi жөнiндегi комиссияға (В.А. Закомолкин) жүктелсiн.
5. Осы шешiмi Әдiлет органдарында тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Сессия төрағасы
Мәслихат хатшысы                           Б.Е. Ешмағамбетов
2002 жылғы 27 қарашадағы
N 324 шешiмiне
N 1 қосымша
Саран қаласы және Ақтас поселкесi аумағында ит пен мысық ұстауқағидасы
2001 жылғы қаңтардың 23-гi Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңына, 1994 жылғы шiлденiң 8-гi "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Заңына, 2002 жылғы шiлденiң 10-ғы "Ветеринария туралы" Заңын орындау үшiн және қала мен поселкалардың санитарлық жағдайын жақсарту мақсатында келесi қағидалар талданып, бекiтiлдi.
Осы қағидалар ит және мысық ұстайтын азаматтарға, ұжымдарға, барлық нысана түрiнде қарамастан мекемелер мен кәсiпорындарға таратылады.
1 БӨЛIМ. Ит және мысық иелерiнiң мiндеттерi.
1. Ит және мысық иелерiнiң мiндеттерi:
1) үй хайуанаттарын олардың биологиялық ерекшелiктерiне сәйкес асырауға, адамгершiлiк қарым-қатынас жасауға, қадағалаусыз қалдырмауға, ал ауырған жағдайда уақытында ветеринарлық көмек көрсетуге;
2) хайуанаттарды ұстау қағидасын және санитарлық-гигиеналық нормаларды қатаң сақтауға, көпшiлiк орындарды ластатпауға;

Об утверждении правил содержания собак и кошек на территории города Сарани и поселка Актас
Решение XXV сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 27 ноября 2002 года N 324. Зарегистрировано Управлением юстиции Карагандинской области 6 декабря 2002 года за N 1021. Утратило силу - решением 18 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 08 октября 2009 года N 315
Сноска. Утратило силу решением 18 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 08.10.2009 N 315.
На основании статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года в целях улучшения санитарного состояния города Сарани и поселка Актас, Саранский городской маслихат решил:
1. Утвердить правила содержания собак и кошек на территории города Cарани и поселка Актас. Приложение 1.
2. Акиму города Сарани определить специальные места для выгула собак.
3. Довести настоящие правила до сведения населения города, юридических лиц всех форм собственности.
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на первого заместителя акима Смагулова М.А. и комиссию по вопросам законности, социально-экономическому развитию города, малому и среднему бизнесу, коммунальному хозяйству, охране окружающей среды и рациональному использованию природных ресурсов (Закамолкин В.А.)
5. Настоящее решение вводится в действие со дня регистрации в управлении юстиции.
Председатель сессии
Секретарь маслихата                        Ешмагамбетов Б.Е.
Приложение N 1
к решению N 324
от 27 ноября 2002 г.
Правила содержания собак и кошек на территории города Сарани и поселка Актас.
Во исполнение Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" от 08 июля 1994 года, Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года и в целях улучшения санитарного состояния города и поселков, разработаны и утверждены следующие правила.
Настоящие правила распространяются на граждан, организации, учреждения и предприятия всех форм собственности, имеющие собак и кошек.
Раздел 1. Обязанности владельцев собак и кошек.
1. Владельцы собак и кошек обязаны:
1) содержать животных в соответствии с их биологическими особенностями, гуманно обращаться с животными, не оставлять их без присмотра, а в случае заболевания вовремя прибегнуть к ветеринарной помощи;
2) строго соблюдать санитарно-гигиенические нормы и правила содержания животных, не допускать загрязнения ими мест общего пользования;

3) мемлекеттiк ветеринарлық мекемелердiң мамандарының талаптарына сай хайуанаттарды тексеруге, диагностикалық зерттеуге және емдеу-сақтандыру шараларына әкелуге;
4) қоршаған адамдар мен хайуанаттардың қауiпсiздiгi мен тыныштығын сақтауға қажеттi шаралар қабылдауға;
5) асырау мүмкiн болмаған жағдайда хайуанатты басқа адамға беруге, немесе ветеринарлық мекемеге тапсыруға;
6) хайуанат адамды немесе басқа бiр хайуанатты қауып алған жағдайда иесi жақын жердегi медициналық және ветеринарлық мекемелерге хабарлауға мiндеттi, ветеринарлық мамандар бақылауымен карантинге алуы және тексеруi үшiн мемлекеттiк ветеринарлық емханаға алып келуi тиiстi;
7) меншiк үй аймағында күзетiлетiн объектiлерде ит ұстаған жағдайда иесi хайуанатты қоршаудың сыртына шығармауды қарастыруға мiндеттi;
8) күзет иттерiмен әр түрлi аумағында, объектiлердi күзеткен жағдайда ескерту орнатуға мiндеттi.
2 БӨЛIМ. Хайуанаттар иесiнiң құқықтары.
1. Кез келген хайуанат (ит, мысық) иесiнiң меншiгi болып табылады және кез келген меншiк түрi сияқты заңмен қорғалады.
3 БӨЛIМ. Ит және мысықтарды ұстау.
1. Рұқсат етiледi:
1) хайуанаттарды тұрғын жайда, оның iшiнде пәтерлерде ұстауға;
2) иттердi көшеге, аулаға немесе басқа қоғамдық орындарға қысқа жiппен жетектеп және томаға кигiзiп шығаруға;
3) жолаушыларды мазаламау шарттарын сақтаған жағдайда, иттерге тек томаға кигiзiп қоғамдық көлiктерде тасымалдауға;
4) иттi жетексiз арнайы осы мақсатқа бөлiнген орындарда ғана қыдыртуға.
2. Тыйым салынады:
1) 14 жасқа дейiнгi балаларға және мас күйiндегi азаматтарға ит қыдыртуға және итпен қоғамдық орындарға, көпшiлiк демалатын орындарға, саябақтарға, гүлзараларға келуге;
2) хайуанаттарды жалпы пайдаланатын орындарда, подъездерге, баспалдақ алаңдарында, шатырда, жалпы қоралар мен гараждарда және балкондар мен лоджияларда ұстауға;
3) хайуанаттарға подъезддердi, баспалдақ алаңдарын, спорт және балалар алаңдарын, көгалдарды, тротуарларды, парк және гүлзар аймақтарын ластатуға. Егер хайуанат бұл орындарда нәжiс қалдырса, оны (хайуанат) иесi тазартуы тиiс;
4) ит таластарын өткiзуге;
5) ит пен мысықтарды қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарына сауда залдарына және азық-түлiк дүкендерiнiң өндiрiстiк бөлмелерiне, мемлекеттiк мекемелерге ұстауға немесе жетектеп әкелуге;
6) хайуанаттарды өзендер және суаттарға шомылдыруға.
3. Дүкендердiң, емханалардың, дәрiханалардың, тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарының және қоғамдық орындардың алдында байлағандардан басқа, қоғамдық орындарда ешкiмнiң жетегiнсiз жүрген иттер мен мысықтар қадағалаусыз деп саналады және арнайы қызмет органдарымен ауланады.

3) по требованию специалистов государственных ветеринарных учреждений своевременно представлять животных для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
4) принимать необходимые меры, обеспечивающие безопасность и покой окружающих людей и животных;
5) при невозможности дальнейшего содержания передать животное другому владельцу или сдать в ветеринарное учреждение;
6) при нанесении животными укусов человеку или животному, владельцы обязаны немедленно сообщить об этом в ближайшее медицинское и ветеринарное учреждение, животных доставить в государственную ветеринарную лечебницу для осмотра и карантирования под наблюдением ветеринарных специалистов;
7) при содержании собак на территории частных домовладений, охраняемых объектов, владельцы животных обязаны исключить возможность выхода животных за пределы ограждений территории;
8) при охране сторожевыми собаками различного рода территорий, объектов, собственники обязаны установить предупреждающие аншлаги.
Раздел 2. Права владельцев животных.
1. Любое животное (собака, кошка) является собственностью владельца и, как всякая собственность, охраняется законом.
Раздел 3. Содержание собак и кошек.
1. Разрешается:
1) содержание животных в жилых помещениях, в том числе квартирах;
2) выводить собак на улицу, во двор или иное общественное место только на коротком поводке и в наморднике;
3) перевозить кошек и собак всеми видами транспорта, при соблюдении условий, исключающих беспокойство пассажиров, в общественном транспорте перевозить собак только в наморднике;
4) выгул собак без поводка производить в специально отведенных для этой цели местах.
2. Запрещается:
1) выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах, местах массового отдыха людей, парках, скверах гражданам в нетрезвом состоянии и детям в возрасте до 14 лет;
2) содержать животных в местах общего пользования: подъездах, на лестничных площадках, чердаках, в общих сараях и гаражах, а также на балконах и лоджиях;
3) загрязнение животными подъездов, лестничных площадок, спортивных, детских площадок, газонов, тротуаров, территорий парков и скверов. Если животное оставило экскременты в этих местах, они должны быть убраны владельцем животного;
4) проведение собачьих боев;
5) содержать и проводить собак и кошек на предприятия общественного питания, в торговые залы и производственные помещения продовольственных магазинов, государственные учреждения;
6) купание животных в водоемах и реках.
3. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у магазинов, поликлиник, аптек, предприятий бытового обслуживания считаются безнадзорными и подлежат отлову специальными службами.

4. Тұрғын үйлердiң маңайында хайуанаттарды қыдыртқанда иесi тыныштық сақтауы тиiс.
5. Көшенi қиып өткенде және магистральға жақындағанда жол-көлiк апатынан сақтану үшiн иесi иттi қысқа жiппен жетектеп жүруi тиiс.
6. Хайуанаттар өлген жағдайда мал қорымы аумағына ғана жерлеуге рұқсат етiледi. Мүрденi лақтыруға немесе қала аумағында көмуге тыйым салынады.
4 БӨЛIМ. Осы қағидаларды сақтамаған ит пен мысық иелерiнiң жауапкершiлiгi.
1. Осы қағидаларды сақтамаған ит пен мысық иелерi Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексiне сәйкес жауапқа тартылады.

4. При выгуле животных около жилых домов владельцы обязаны обеспечивать тишину и покой.
5. При переходе через улицу и вблизи магистралей владелец должен держать собаку на коротком поводке во избежание дорожно-транспортных происшествий.
6. В случае смерти животных, захоронение трупов разрешается только на территории скотомогильника. Запрещается выбрасывать трупы или зарывать их в землю на территории города.
Раздел 4. Ответственность владельцев собак и кошек за несоблюдение настоящих правил.
1. За несоблюдение настоящих правил владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.