Ақтау қаласы және қала жанындағы елді мекендерде жануарларды ұстау ережелері туралы
Ақтау қаласы мәлихатының шешімі. 2002 жылғы 15 қазандағы N 26/242. Маңғыстау облыстық Әділет басқармасында 2003 жылғы 09 қаңтарда N 1245 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Ақтау қаласы мәслихатының 2012 жылғы 12 сәуірдегі № 2/25 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Ақтау қаласы мәслихатының 2012.04.12  № 2/25 шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару
туралы" Қазақстан Республикасы  заңының 6 бабы 1 тармағы 8 тармақшасына сәйкес қалалық мәслихат шешім етеді:
1. Ақтау қаласы және қала жанындағы елді мекендерде жануарларды ұстау ережелері бекітілсін (жалғанады).
2. Осы шешім өз күшіне жарияланған күннен кейін күшіне енеді.
Сессия төрағасы                  Ақтау қалалық
мәслихатының хатшысы
Ақтау қалалық мәслихатының
15.10.2002 жылғы N 26/242
сессиясының "Ақтау қаласы және
қала жанындағы елді мекендерде
жануарларды ұстау ережелері
туралы" шешімімен бекітілді
Ақтау қаласы және қала жанындағы елді
мекендерде жануарларды ұстау
ЕРЕЖЕСІ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Осы ережелер Ақтау қаласындағы, Өмірзақ поселкесіндегі, Маңғыстау, Баянды селоларындағы және Қызылтөбе селолық округіндегі жануарлардың барлық иелеріне, меншік нысанымен ведомстволық бағынысына қарамастан, ұйымдар мен кәсіпорындарға таратылады. <*>
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақтау қаласы мәслихатының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 19/153 шешімімен.
2. Жануарларды ұстауды міндетті шарты болып мыналар табылады:
1) ветеринария бөлімінде жыл сайын қайтадан тіркеуден өткізу, ерекше қауіпті жұқпалы ауруларға қарсы вакцинация жасату және паразитарлық ауруларға қарсы жоспарлы алдын алып өңдеу жасату;
2) жаңадан алған жануарлар екі апталық мерзімде ветеринария
бөлімінде қаралуға және тіркелуге, тіркелу анықтамасын алуға тиіс;
3) санитарлық-гигиеналық, ветеринарлық-санитарлық
ережелермен нормаларды сақтау.
3. Жануарларды қаладан тысқары жерлерге алып кету мен
сату, тіркеу куәлігі негізінде, ветеринария бөлімі беретін, вакцинация мен дегельминтизация датасы көрсетілген, белгіленген үлгідегі ветеринарлық куәлік рәсімделген кезде қана рұқсат етіледі.
4. Жануарларды теңізге, адамдар дем алатын басқа да табиғи
және жасанды суларға түсіруге тиым салынады.
5. Мамандырылған коммуналдық кәсіпорындар жануарларды
ветеринарлық дәрігердің қорытындысы бойынша алады және оқшаулайды. Оқшаудағы жануарларды ұстауға байланысты барлық шығындар, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 10.07.2002ж. N№339-11  заңына сәйкес, иелері есебінен өтеледі.

О правилах содержания животных в городе Актау и пригородных поселках
Решение Актауского городского маслихата от 15 октября 2002 года N 26/242. Зарегистрировано Управлением юстиции Мангистауской области 9 января 2003 года N 1245. Утратило силу решением маслихата города Актау Мангистауской области от 12 апреля 2012 года № 2/25
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Актау    Мангистауской области от 12.04.2012 № 2/25.
В соответствии с подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан  "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" городской маслихат решил:
1. Утвердить Правила содержания животных в городе Актау и пригородных поселках (прилагается).
2. Настоящие Правила вступают в силу со дня опубликования.
Председатель сессии                 Секретарь Актауского
городского Маслихата
Утверждено  решением сессии
Актауского городского Маслихата
от 15.10.2002 г. N 26/242
"О правилах содержания животных
в городе Актау и пригородных  поселках"
ПРАВИЛА       СОДЕРЖАНИЯ ЖИВОТНЫХ В ГОРОДЕ  АКТАУ И ПРИГОРОДНЫХ  ПОСЕЛКАХ
1.  ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие Правила распространяются на всех владельцев животных в городе Актау, поселке Умирзак, селах Мангистау, Баянды и Кызылтобинском сельском округе, включая организации и предприятия независимо от их ведомственной подчиненности и формы собственности. <*>
Сноска: внесены изменения - Решением Актауского городского маслихата от 30 сентября 2005 года N 19/153.
2. Обязательным условием содержания животных является:
1) регистрация с ежегодной перерегистрацией, вакцинацией против особо опасных инфекционных болезней и плановой профилактической обработкой против паразитарных заболеваний в отделе ветеринарии;
2) вновь приобретенные животные должны быть осмотрены и зарегистрированы в отделе ветеринарии в 2-недельный срок с получением регистрационной справки;
3) соблюдение санитарно гигиенических, ветеринарносанитарных правил и норм.
3. Продажа и вывоз животных за пределы города разрешается только при оформлении ветеринарного свидетельства установленного образца, где указывается дата вакцинации и дегельминтизации, которое выдается ветеринарным отделом на основании регистрационного удостоверения.
4. Запрещается купание животных в море и других естественных и искусственных водоемах в местах отдыха людей.
5. Животное изымается и изолируется специализированным городским коммунальным предприятием по заключению ветеринарного врача. Все расходы, связанные по содержанию животных в изоляторе возмещаются за счет владельца в соответствии с Законом       Республики Казахстан "О ветеринарии" N 339-11 от 10.07.2002г.

2. ЖАНУАРЛАР ИЕЛЕРІНІҢ ҚҰҚЫ
6. Кез келген жануар иелердің меншігі болып табылады және кез келген меншік сияқты заңмен күзетіледі.
3. ЖАНУАРЛАР ИЕЛЕРІНІҢ МІНДЕТТЕРІ
7. Жануарлардың иелері мыналарға міндетті:
1) оларды биологиялық ерекшеліктеріне сәйкес асырау,
жануарларға адамгершілікпен қарау, оларды қараусыз қалдырмау, ауырған жағдайда уақытында ветеринарлық көмек көрсету;
2) оларды асырайтын және қыдыртатын жерлерде тиісті санитарлық жағдайды сақтау;
3) ветеринарлық мекемелердің талабы бойынша қарау,
диагностикалық зерттеу және емдеп алдын алып өңдеу үшін уақытында апарып тұру;
4) адамдар мен жануарлардың айналасында қауіпсіздікті
қамтамасыз ететін қажетті шараларды алу;
5) жануарды одан әрі бағу мүмкіндігі жоқ кезде, оны басқа
иегерге немесе ветеринарлық мекемеге тапсыру;
6) жануарларды алу, жоғалту немесе оның өлімі туралы тұрғын
жері бойынша мемлекеттік ветеринарлық қызмет органына хабарлау;
7) жануарлар адамды немесе жануарды қапқан кезде иесі бұл
туралы жақын маңдағы медициналық және ветеринарлық мекемелерге хабарлауға тиіс, жануарларды мамандардың қадағалауымен қаралым және карантин жасау үшін ветеринарлық мекемеге жеткізу;
8) жануарлардың мүрдесін алып кету және жоқ қылу үшін "Көктем" қалалық коммуналдық кәсіпорнына хабарлау. Оларды лақтыруға немесе жерге көмуге тыйым салынады.
4. ИТ ПЕН МЫСЫҚ АСЫРАУ
8. Мыналарға рұқсат етіледі:
1) жануарларды тұрғын орын жайларда, соның ішінде туыстық
байланысы жоқ, өзара келісімдері бар, медициналық қайшы көрсеткіштері жоқ екі немесе одан да көп от басылары тұратын пәтерлерде ұстауға;
2) жануарларды, жолаушылардың алаңдаушылығын болдырмайтын
жағдайды сақтай отырып, көліктің барлық түрлерінде алып жүруге рұқсат етіледі.
9. Мыналарға тыйым салынады:
1) азаматтарға қоғамдық орындарға итпен торлы ноқтасыз және
қарғы баусыз қыдыруға және баруға;
2) жануарларды ортақ қолданылатын жерлерде: асханада, дәлізде,
баспалдақ алаңдарында, үй шатырларында, төлелерде сондай-ақ балкондарда және лоджияларда бағуға;
3) жануарларға подъездерді, баспалдақ алаңдарын, лифтілерді,
сондай-ақ спорт, балалар алаңдарын, газондарды, тротуарларды, саяжай аумағын ластатуға. Егер де жануар осы жерлерде қиын тастаған болса, оны иелері жедел алуға тиіс.
10. Қоғамдық орындарда, иелері дүкендердің, емханалардың,
дәріханалардың, тұрмыстық-қызмет кәсіпорындарының және басқалардың жанына байлап кеткендерден басқа, қасында адамы жоқ иттер мен мысықтар қараусыз деп саналады және "Көктем" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнының аулауына жатады. <*>
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақтау қаласы мәслихатының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 19/153 шешімімен.

2.  ПРАВА ВЛАДЕЛЬЦЕВ ЖИВОТНЫХ
6. Любое животное является собственностью владельца и как всякая собственность охраняется законом.
3. ОБЯЗАННОСТИ ВЛАДЕЛЬЦЕВ ЖИВОТНЫХ
7.  Владельцы животных обязаны:
1) содержать их в соответствии с биологическими особенностями, гуманно обращаться с животными, не оставлять их без присмотра, а в случае заболевания вовремя прибегать к ветеринарной помощи;
2) поддерживать надлежащее санитарное состояние в местах их содержания и прогулок;
3) по требованию ветеринарных учреждений своевременно представлять животных для осмотра, диагностически. Любое животное является собственностью владельца и как всякая собственность охраняется законом, их исследований и лечебно-профилактических обработок;
4) принимать необходимые меры, обеспечивающие безопасность окружающих людей и животных;
5) при невозможности дальнейшего содержания передать  животное другому владельцу или сдать в ветеринарное учреждение;
6) о приобретении, потере или гибели животного сообщать в орган государственной ветеринарной службы по месту жительства;
7) при нанесении животными покусов человеку или животному владельцы обязаны немедленно сообщить об этом в ближайшие медицинские и ветеринарные учреждения, животных доставлять в  ветеринарное учреждение для осмотра и карантинирования под наблюдением  специалистов.
8) для вывоза и уничтожения трупов животных сообщать в специальные службы. Выбрасывать или зарывать их в землю запрещается.
4. СОДЕРЖАНИЕ СОБАК И КОШЕК
8. Разрешается:
1) содержание животных в жилых помещениях, в том числе в квартирах, где проживает  две  и более семей, не связанных родственными отношениями, при условии их согласия и отсутствия у соседей медицинских противопоказаний;
2) перевозка животных всеми видами транспорта при соблюдении условий, исключающих
беспокойство пассажиров.
9. Запрещается:
1) выгуливать и появляться гражданам (в том числе детям до 14 лет) с собакой без поводка и намордника в общественных местах;
2) содержание животных в местах общего пользования: кухнях, коридорах, на лестничных площадках, чердаках, в подвалах, а также на балконах и лоджиях;
3) загрязнение животными подъездов, лестничных площадок,
лифтов, а также спортивных, детских площадок, газонов, тротуаров, территорий парков. Если животное оставило экскременты в этих местах, они должны быть незамедлительно убраны владельцем животного.
10. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах  без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у магазинов, поликлиник, аптек, предприятий бытового обслуживания и прочих, считаются безнадзорными и подлежат отлову государственным коммунальным предприятием "Коктем". <*>
Сноска: внесены изменения - Решением Актауского городского маслихата от 30 сентября 2005 года N 19/153.

11. Тұрғын үйлер жанында иттерді қыдыртқан кезде олардың
иелері тыныштықты қамтамасыз етуі қажет, иттерді үргізбеуге тиіс. Иттерді осындай мақсатқа арнауы бөлінген алаңдарда қыдырту керек. Жол-көлік уақиғасынан қашық болу үшін итті көшеден және үлкен жолдардан өткенде қарғы бауда ұстау керек.
5. ҮЙ, АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҚ ЖАНУАРЛАРЫН,
ҚҰСТАР МЕН АРАЛАРДЫ БАҒУ
12. Селитебті аймақта ауылшаруашылық жануарларын құстарды және араларды бағуға, жайылтуға, айдауға тыйым салынады. Селитебті аймақ қоршаған ортаны күзету басқармасының келісімі бойынша қала әкімінің шешімімен айқындалады.
13. Азаматтарға, кәсіпорындар мен ұйымдарға қаланың селитебті аймағынан тысқары жерлерде үй жануарларын қорада бағуға рұқсат етіледі.
14. Қаланың селитебті аймағында жүрген ауыл шаруашылық жануарларын "Көктем" мемлекеттік коммуналдық мекемесінің мамандандырылған қызметі ұстайды.
Қараусыз қалған жануарларды ұстау мен кері қайтару Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 246-бабына сәйкес реттеледі. <*>
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Ақтау қаласы мәслихатының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 19/153 шешімімен.
15. Үй, ауылшаруашылық жануарлары, құстар мен аралар,
қолданыстағы нормаларға сәйкес, дара сектордың тұрғын үйлерінен, стадиондардан, қоғамдық тамақтандыру, сауда, азық-түлік өнеркәсібі кәсіпорындарынан, көп пәтерлі үйлерден, жаппай демалыс орындарынан, сауықтыру балалар лагерінен, демалыс үйлерінен, санаториялардан, табиғи және жасанды сулардан, артезиян құдықтарынан қашықта орналасқан, арнайы жабдықталған жабық орын жайларда ұсталады.
Қала маңайындағы поселкелердің бір қабатты үйлерінде бірнеше отбасылары тұрған кезде жануарларды, құстар мен араларды осы үйде тұратын көрші отбасыларының келісімімен, белгіленген ветеринарлық, санитарлық ережелерді сақтай отырып бағуға болады.
16. Экзотикалық жануарларды тұрғын үйлерде, жабайы және үй
жануарларын мектеп жасына дейінгі балалар мекемелерінің, мектептердің, оқушылар сарайының, дүкендердің зообұрыштарында, қаланың ветеринарлық бөлімінің рұқсатымен ғана, бағуға болады.
17. алынып тасталды
Ескерту. 17-тармақ алынып тасталды - Ақтау қаласы мәслихатының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 19/153 шешімімен.
18. Мал жайланған орын жайды тоқсан сайын әктеу керек және жылына кем дегенде 1 рет дезинфекция жасау керек. Малдың көңін, жемдің қалдығын және қоқыстарды осы үшін арнайы бөлінген жерге уақытында апарып төгуі керек.
19. Малды көшелерде, алаңдарда, скверлерде, саяжайларда және
басқа да ортақ қолданылатын жерлерде қыдыртуға тыйым салынады.
20. Жануарларды алып кету және алып келу тек ғана қаланың бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторының немесе оның орынбасарының рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.

11. При выгуле собак около жилых домов их владельцам необходимо обеспечивать тишину, предотвращать лай собак. Выгул следует проводить на специально отведенных для этой цели площадках. При переходе через улицу и вблизи магистралей держать собаку на поводке во избежание дорожно-транспортного происшествия.
5. СОДЕРЖАНИЕ ДОМАШНИХ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННЫХ       ЖИВОТНЫХ, ПТИЦ И ПЧЕЛ
12. В селитебной зоне запрещается содержание, выпас, перегон сельскохозяйственных животных птиц и пчел. Селитебная зона определяется решением акима города по согласованию  с управлением охраны окружающей среды.
13. Гражданам, предприятиям и организациям разрешается за пределами селитебной зоны города стойловое содержание домашних животных.
14. Сельскохозяйственные животные, оказавшиеся в селитебной зоне города задерживаются специализированными службами.
Содержание и возврат безнадзорных животных регламентируется в соответствии со статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан. <*>
Сноска: в новой редакции - Решением Актауского городского маслихата от 30 сентября 2005 года N 19/153.
15. Домашние сельскохозяйственные животные, птицы и пчелы должны содержаться в специально оборудованных закрытых помещениях,   расположенных на расстоянии от жилых домов индивидуального сектора, от территории стадионов, предприятий общественного питания, торговли, пищевой промышленности, многоквартирных домов, мест массового отдыха, оздоровительных детских лагерей, домов отдыха, санаториев, естественных и искусственных водоемов, артезианских колодцев в соответствии с действующими нормами.
В одноэтажных домах пригородных поселков при проживании в них более одной семьи разрешается содержать животных, птиц и пчел с согласия соседних семей, проживающих в этом доме, при соблюдении  установленных ветеринарно-санитарных правил.
16. Содержать экзотических животных в жилых домах, диких и домашних животных в зооуголках  детских дошкольных учреждений, школ, дворцов школьников, магазинах только с разрешения отдела ветеринарии города.
17. <*>
Сноска: пункт 17 исключен - Решением Актауского городского маслихата от 30 сентября 2005 года N 19/153.
18. Скотопомещение ежеквартально белить известью и дезинфицировать не реже 1 раза в год. Навоз, объедки кормов и мусор своевременно вывозить в специально отведенные для этого места.
19. Выгул скота на улицах, площадях, в скверах, парках и других местах общего пользования запрещается.
20. Ввоз, вывоз животных осуществляются только с разрешения Главного государственного ветеринарного инспектора города или его заместителя.

6. ОСЫ ЕРЕЖЕЛЕРДІ БҰРМАЛАҒАНЫ ҮШІН
ЖАНУАРЛАР ИЕЛЕРІНІҢ ЖАУАПКЕРШІЛІГІ
21. Осы ережелерді бұрмалаған жеке және заңдық тұлғалар 2001 жылғы қаңтардың 30-ғы 155-11 "Қазақстан Республикасындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің" (ҚРӘҚБтК) 310,311 баптарына, 2002 жылғы шілденің 10-ғы "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының  заңына сәйкес жауапқа тартылады.
22. Материалдық зиян келтірілген жағдайда, зардап шегуші оның өтелуі үшін сотқа шағымдануға құқылы. <*>
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - Ақтау қаласы мәслихатының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 19/153 шешімімен.

6. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ВЛАДЕЛЬЦЕВ ЖИВОТНЫХ ЗА НАРУШЕНИЕ НАСТОЯЩИХ ПРАВИЛ.
21. Физические и юридические лица, виновные в нарушении настоящих Правил, привлекаются к ответственности в соответствии со  статьями 310, 311 Кодекса "Oб административных правонарушениях в Республике Казахстан" N 155-II от 30 января 2001 года (далее - КоАП) и Законом Республики Казахстан "О ветеринарии" N 339-II от 10 июля 2002 года.
22. При наличии материального ущерба, потерпевший имеет право обратиться в суд за его возмещением. <*>
Сноска: в нвой редакции - Решением Актауского городского маслихата от 30 сентября 2005 года N 19/153.