Омарталарды облыс аумағында орналастыру Ережесiн бекiту туралы
Павлодар облысы әкімиятының шешімі 2002 жылғы 1 тамыздағы N 167/8. Павлодар облыстық Әділет басқармасында 2002 жылғы 6 желтоқсанда N 1422 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2010 жылғы 07 қазандағы N 235/16 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облыстық әкімдігінің 2010.10.07 N 235/16 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 12 наурыздағы "Бал ара шаруашылығы туралы" Заңының 6-бабына сәйкес облыс әкiмияты ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған омарталарды облыс аумағында орналастыру Ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау және жоғарыда аталған Ереженi жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi үйлестiру Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң облыс бойынша аумақтық басқармасына (келiсiм бойынша) жүктелсiн.
Облыс әкімінің
міндетін атқарушы
Облыс әкімиятының
2002 жылғы 1 тамыздағы
N 167/8 қаулысымен бекітілді
Омарталарды облыс аумағына орналастыру
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Облыс аумағына омарталарды орналастырудың осы Ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасынын 2002 жылғы 12 наурыздағы "Бал ара шаруашылығы туралы" Заңына сәйкес дайындалды және Павлодар облысының аумағына омарталарды орналастырудың негізгі ұстанымдарын белгілейді.
2. Ереже бал ара шаруашылығымен айналысушы жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Ережелерде мынадай түсініктер қолданылады:
1) бал ара ұясы - бал ара ұясында немесе үйшігінде тұратын жұмыскер бал аралардан, еркек бал аралардан және аналық бал аралардан тұратын тұтас биологиялық бірлік;
2) бал ара бал ұясы - бал араның бал ұясын ұстауға арналған құрылыс;
3) омарта - бал арасымен қоса белгілі бір жерде орналастырылған омарта;
4) тұрақты омарта - бір жыл бойы тұрақты жерге орналастырылған омарта;
5) көшпелі омарта - орнын ауыстырып тұру арқылы бал жинау көздеріне немесе энтомофильді өсімдіктер алқабына орналасатын омарта;
6) бал жинау - аралардың белгілі бір кезеңде жинаған балының мөлшері.
2. Омарталарды қауіпсіз орналастырудың тәртібі
4. Жеке және заңды тұлғалар омарталарды адамдардың қауіпсіздігі қамтамсыз етілетін орындарды орналастырады. Бал ара ұяларын үлкен жолдарға және мал шаруашылығы фермаларына жақын орналастыруға жол берілмейді. Олардың ара қашықтығы 30 метрден кем болмауы тиіс.
5. Көшпелі омарталар бір-бірінен кем дегенде бір жарым километр және тұрақты омарталарды бал аралардың басқа бұрын орналастырылуы тиіс.
Тұрақты және көшпелі омарталарды бал аралардың басқа бұрын орналастырылған омартадан аралардың бал жинау көздеріне қарай ұшатын жолына орналастыруға жол берілмейді.
Ылғалды ауаның бал ара ұяларына зияны тиіп, аурудың таралуына ықпал жасайтындықтан, ұяларды үлкен өзендер көлдермен қатар, ойпаң және дымқыл жерлерде орналастыруға болмайды.

Об утверждении Правил размещения пасек на территории области
Постановление акимата Павлодарской области от 1 августа 2002 года N 167/8. Зарегистрировано Управленем юстиции Павлодарской области 6 сентября 2002 года за N 1422. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 07 октября 2010 года N 235/16
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Павлодарской области от 07.10.2010 N 235/16.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 12 марта 2002 года "О пчеловодстве" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения пасек на территории области.
2. Контроль за выполнением данного постановления и координацию деятельности по реализации вышеуказанных Правил возложить на территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по области (по согласованию).
Исполняющий обязанности акима области      А. Вербняк
Утверждены
постановлением акимата области
от 1 августа 2002 года N 167/8
Правила
размещения пасек на территории области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения пасек на территории области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 марта 2002 года "О пчеловодстве" и устанавливают основные принципы размещения пасек на территории области.
2. Правила распространяются на физические и юридические лица, занимающиеся пчеловодством.
3. Правилах используются следующие понятия:
1) пчелиная семья целостная биологическая единица, состоящая из рабочих пчел, трутней и пчелиной матки, живущих в улье или гнезде;
2) улей сооружение для содержания пчелиной семьи;
3) пасека размещенные в определенном месте ульи с пчелиными семьями и необходимое имущество для занятия пчеловодством;
4) стационарная пасека пасека, размещенная на постоянном месте в течение года;
5) кочевая пасека пасека, которая размещается посредством перемещения у источников медосбора или массивов энтомофильных растений;
6) медосбор количество меда, которое пчелы собрали за определенный период.
2. Порядок регулирования безопасного
размещения пасек
4. Физические и юридические лица размещают пасеки в местах, где обеспечивается безопасность людей. Не допускается размещать ульи с пчелами в непосредственной близости от больших дорог и животноводческих ферм. Расстояние до них должно быть не менее 30 м.
5. Кочевые пасеки размещаются у источников медосбора на расстоянии не ближе полутора километров одна от другой и трех километров от стационарных пасек.
Не допускается размещение стационарных и кочевых пасек на пути лета пчел с других, ранее размещенных пасек к источникам медосбора.
Не следует размещать ульи в низком и сыром месте, рядом с крупными реками и озерами, так как высокая относительная влажность воздуха неблагоприятно сказывается на состоянии пчелиной семьи и способствует развитию болезней пчел.

6. Экологиялық таза өнім алу мақсатында бал ара ұялары улы химиялық заттармен өңделмеген алаңдарды орнатылады.
7. Бал ара ұялары басқа шаруашылықтардағы омарталарға жақын  орналастырылмауы тиіс және мал дәрігерлік  сауықтыру жасау мақсатында омарталарды бір-бірінен 3-5 шақырым қашықтықта орналастыру керек.
8. Омарталарды ауыл шаруашылығына пайдалы жерге орналастыру кезінде егілген дақылдарды таптауға, сол айналаны ластауға жол берілмеуі тиіс.
9. Омарталарды басқа жер учаскелеріне орналастыру мәселелері Қазақстан Республикасының "Жер туралы" қолданыстағы Заңына сәйкес жер телімінің иелері және жерді пайдаланушылармен келісілуі тиіс.
10. Ара ұяларын басқа аймақтардан сатып алу және сыртқа шығару, оларды облыс аумағына орналастыру Қазақстан Республикасы Президентінің "Мал дәрігерлігі туралы" заң күші бар Жарлығына , басқада нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
11. Омарта иелері Қазақстан республикасының мал дәрігерлігі туралы заңнамасында қарастырылған мал дәрігерлігі туралы заңнамасында қарастырылған мал дәрігерлік-санитарлық ережесін орындауға, сондай-ақ техникалық және өрт қауіпсіздігі ережесін сақтауға міндетті.
12. Осы Ережені бұзу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында қарастырылған жауаптылыққа тарттырады.
3. Бақылау
13. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің облыс бойынша аумақтық басқармасы (келісім бойынша) заңды және  жеке тұлғалардың осы Ережеде белгіленген шарттар мен талаптарды орындауларына бақылау жасауды жүзеге асыратын болады.

6. В целях получения экологически чистого продукта, ульи устанавливаются на полях, не подлежащих обработке ядохимикатами.
7. Не допускается установка ульев с пчелами поблизости от пасек других хозяйств. В целях ветеринарной профилактики пасеки следует располагать на расстоянии 3-5 км друг от друга.
8. При размещении пасек на территории сельхозугодий не допускается вытаптывание культурных насаждений, засорение прилегающей территории.
9. Вопросы размещения пасек согласовываются с собственниками земельных участков и землепользователями в соответствии с действующим законодательством о земле Республики Казахстан.
10. Ввоз и вывоз пчелосемей из других регионов и размещение их на территории области осуществляются в соответствии Законом Республики Казахстан "О ветеринарии", иными нормативно - правовыми актами.
11. Владельцы пасек обязаны выполнять соответствующие ветеринарно-санитарные правила, предусмотренные законодательством о ветеринарии Республики Казахстан, а также соблюдать правила технической и пожарной безопасности.
12. Нарушение настоящих Правил влечет за собой ответственность, предусмотренную действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Контроль
13. Территориальное управление Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан по области (по согласованию) осуществляет контроль за выполнением физическими и юридическими лицами условий и требований, установленных настоящими Правилами.