Кәмелетке толмаған жасөспiрiмдердiң Алматы қаласындағы демалыс орындарына баруы туралы
Алматы қаласы Әкімшілігінің қаулысы 2002 жылғы 04 қаңтардағы N 1/02. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 17 қаңтарда N 422 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 11 желтоқсандағы N 5/803 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2009.12.11 N 5/803 қаулысымен.
Соңғы уақытта Алматы қаласында кәмелетке толмаған жасөспiрiмдердiң жасаған қылмыстарының көбеюi байқалуда.
Биылғы 10 ай iшiнде ғана iшкi iстер органдары құқық тәртiбiн бұзғаны үшiн жасы он сегiзден аспаған 13 мың адамды ұстады. Алматы қалалық Уақытша оқшаулау, бейiмдеу және сауықтыру орталығына 1511 жасөспiрiм отырғызылды. 5358 жасөспiрiм және 4167 ата-ана (қамқоршы) әкiмшiлiк жауапқа тартылды. Он сегiз жасқа толмаған жасөспiрiмдердiң есiрткiлiк заттарды тұтынуының 93 фактiсi анықталды.
Алкогольдi және темекi өнiмдерiн жасөспiрiмдерге сатқызғаны үшiн 720 кәсiпкер жауапкершiлiкке тартылды.
Әдетте жасөспiрiмдер спирт және темекi өнiмдерiн сататын әртүрлi демалыс орындарында түнгi уақытта құқық тәртiбiн бұзады.
Жасөспiрiмдердiң құқықтарына нұқсан келтiретiн құқық бұзушылықтың одан әрi өсуiнiң алдын алу, сондай-ақ он сегiз жасқа толмаған жасөспiрiмдер жасайтын заңға қайшы келетiн iс-қимылдардың жолын кесу мақсатында Алматы қалалық әкiмшiлiгi  қаулы етті :
1. Түн мезгiлiнде (сағат 23.00 ден таңғы сағат 6.00-ге дейiн) кәмелетке толмағандардың ата-анасының (қамқоршыларының) iлеспейiнше қаланың демалыс орындарында (саябақтағы аттракциондар, кинотеатрлар, түнгi клубтар, компьютерлiк клубтар, ойын автоматтар залы, мейрамханалар, барлар, кафелер, бильярд клубтары, казино) болуына шек қойылсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Алматы қаласы Әкімшілігінің 2005 жылғы 22 ақпандағы N 1/76  қаулысымен .
2. Алматы қалалық Бiлiм департаментi (Г. Есiмбаева), Алматы қаласындағы орта, кәсiптiк, жоғары оқу орындарының басшылары Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы Кодексiнiң "Кәмелетке толмаған жасөспiрiмдердiң әкiмшiлiк жауапкершiлiгi" 9-тарауында және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексi "Кәмелетке толмаған жасөспiрiмдердiң қылмыстық жауапкершiлiгi" VI бөлiмiнде көрсетiлгенiндей, оқушы жастар мен ата-аналары (қамқоршылары) арасында түсiндiру үшiн әңгiмелесу өткiзсiн.
3. Аудандардың әкiмдерi, Алматы қалалық Iшкi iстер Бас басқармасы (Қ.Қасымов) осы қаулыда көрсетiлгенiндей, демалыс орындарының қызметiне шектеу қойылуын қамтамасыз етсiн.

О посещении несовершеннолетними лицами досуговых заведений в городе Алматы
Постановление Акимата города Алматы от 4 января 2002 года № 1/02. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 17 января 2002 года за № 422. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 11 декабря 2009 года № 5/803
Сноска. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 11.12.2009 № 5/803.
В последнее время в городе Алматы наблюдается тенденция роста преступлений, совершаемых несовершеннолетними лицами.
Только за последние 10 месяцев текущего года органами внутренних дел за совершение правонарушений было задержано 13 тысяч человек, чей возраст не превышает восемнадцати лет. В центр временной изоляции, адаптации и реабилитации города Алматы помещено 1511 подростков. К административной ответственности привлечено 5358 несовершеннолетних и 4167 родителей (опекунов). Выявлено 93 факта употребления наркотических веществ лицами, не достигшими восемнадцати лет.
К ответственности за продажу несовершеннолетним лицам алкогольной и табачной продукции привлечено 720 предпринимателей.
Как правило, правонарушения, совершаемые подростками, происходят в ночное время в различных досуговых заведениях, где производится реализация спиртных и табачных изделий.
В целях предупреждения дальнейшего роста правонарушений, посягающих на права несовершеннолетних, а также пресечения противоправных действий, совершаемых лицами, не достигшими восемнадцати лет, Акимат города Алматы ПОСТАНОВИЛ:
1. Ограничить в ночное время (23.00 до 6.00 часов утра) пребывание несовершеннолетних лиц без сопровождения родителей (опекунов) в досуговых заведениях города (парки аттракционов, кинотеатры, ночные клубы, компьютерные клубы, залы игровых автоматов, рестораны, бары, кафе, бильярдные клубы, казино).
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Алматы от 22.02.2005 N 1/76.
2. Департаменту образования города Алматы (Г.Исимбаева), руководителям средних, профессиональных, высших учебных заведений города Алматы, провести разъяснительную беседу среди учащейся молодежи и родителей (опекунов) о наличии ответственности, предусмотренной главой 9 "Административная ответственность несовершеннолетних" Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", и разделом VI "Уголовная ответственность несовершеннолетних" Уголовного кодекса Республики Казахстан.
3. Акимам районов, Главному управлению внутренних дел города Алматы (К.Касымов) обеспечить надлежащий контроль за деятельностью досуговых заведений в части ограничения, предусмотренного данным постановлением.

4. Алматы қаласы әкiмiнiң баспасөз қызметi (Г.Дүйсембинова):
1) осы қаулыны бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын;
2) Алматы қаласындағы жасөспiрiмдердiң құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссиямен бiрлесе отырып, осы қаулының қабылдану себептерiн бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Алматы қаласының тұрғындарына хабарласын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкiмiнiң орынбасары Ә.Ыбыраевқа, Алматы қаласындағы аудандардың әкiмдерiне жүктелсiн.
6. Алматы қаласы әкiмiнiң 2001 жылғы N 3/330 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
Алматы қаласының
Әкiмi
Әкiмшiлiк хатшысы

4. Пресс-службе Акима города Алматы (Г.Дюсембинова):
1) опубликовать настоящее постановление в средствах массовой информации;
2) совместно с Комиссией по защите прав несовершеннолетних по городу Алматы, через средства массовой информации довести до сведения жителей города Алматы причины принятия данного постановления.
5. Признать утратившим силу постановление Акимата города Алматы N 3/330 от 7 декабря 2001 года.
6. Контроль за исполнением постановления возложить на заместителя Акима города Алматы А.Ибраева, Акимов районов города Алматы.
Аким города Алматы                    В.Храпунов
Секретарь Акимата                     К.Тажиева