"2003 жылға арналған "Алматы қаласының санитарлық эпидемиологиялық басқармасы" мемлекеттiк мекемесінiң лабораториялық қызметiн дамыту" аймақтық бағдарламасын бекiту туралы
Алматы қалалық Мәслихатының шешімі IІ сайланған XVІІІ сессиясының 2002 жылғы 31 шілдедегі. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2002 жылғы 13 тамызда N 464 тіркелді. Қолданылу мерзiмiнің аяқталуына байланысты шешімнің күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2007 жылғы 21 маусымдағы N 598 хатымен
Ескерту. Қолданылу мерзiмiнің аяқталуына байланысты шешімнің күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2007 жылғы 21 маусымдағы N 598 хатымен
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Z010148_  Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-2 Заңы 6 бабының 1 тармағының 1 тармақшасына, "Халықтың санитарлық эпидемиологиялық игiлiгi туралы"  Z942000_  Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 8 шiлдедегi N 110-ХIII Заңының 9 бабына және Алматы қаласы әкiмiнiң ұсынысына сәйкес II-сайланған Алматы қаласы Мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2003 жылға арналған "Алматы қаласының санитарлық эпидемиологиялық басқармасы" мемлекеттiк мекемесiнiң лабораториялық қызметiн дамыту" аймақтық бағдарламасы бекiтiлсiн, қоса берiлiп отыр.
2. Алматы қаласының Әкiмiне Алматы қаласының 2003 жылғы бюджетінде
"2003 жылға арналған Алматы қаласының санитарлық эпидемиологиялық
басқармасы" мемлекеттiк мекемесiнiң лабораториялық қызметiн дамыту"
аймақтық бағдарламасын қаржыландыру үшiн оның орындалуын қамтамасыз ететiн
көлемде қаражат бөлу ұсынылсын.
3. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау әлеуметтiк мәселелер және
денсаулық сақтау жөнiндегi тұрақты комиссияға (Е.Б.Тәжиев) және Алматы
қаласының Әкiмiнiң орынбасары А.З. Мурзинге жүктелсiн.
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының ХVIII-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
II-шақырылған Алматы қалалық
Мәслихатының ХVIII-шi сессиясының
2002 жылдың 31 маусымындағы
шешiмiне қосымша
"2003 жылға "Алматы қалалық санитариялық-эпидемиологиялық
басқармасының "Мемлекеттiк кәсiпорынның лабораториялық
қызметiнiң даму" бағдарламасы
Алматы қаласы
2002 жыл
Бағдарлама құжаты
2003 жылы Алматы қалалық санитариялық-эпидемиологиялық басқармасы "Мемлекеттiк кәсiпорынның лабораториялық қызметiнiң даму" бағдарламасы өзiнiң статусы мен маңыздылығы бойынша, Алматы қалалық санитариялы-эпидемиологиялық қызметiнiң лабораториялық базасын модернизациялау және қайта жабдықтауды қарайтын аумақтық қысқа мерзiмдi бағдарлама болып табылады.
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасындағы бағдарлама Ережесiн бекiту туралы"  P000789_  2000.05.25-гi N 789 Қаулысының талаптарына сәйкес өңделген.
Енгізу
"Қазақстан - 2030" стратегиялық бағдарламасы санитарлық-гигиеналық және санитарлық-iндетке қарсы шараларды жүзеге асыруда қазiргi уақыттың талабына сай, жұмысты қажет етедi.
Санитарлық-эпидемиологиялық қызметiнiң атқаратын жұмысы сыртқы ортаны (суды, ауаны, топырақты) тамақ өнiмдерiн, халық қолданатын тауарларды лабораториялық аспаптық зерттеу жұмыстарын жүргiзуге негiзделген. Бұл зерттеу жұмыстары санитарлық-гигиеналық және iндетке қарсы жүргiзiлетiн шаралардың тиiмдiлiгi мен өз уақытында өткiзiлуi лабораториялық-аспаптық оперативтiк бақылау жұмысының нақтылығын, анықтылығын анықтаудағы санитарлық-эпидемиологиялық қызметi жұмысының базасы болып табылады.
Сонымен қатар, соңғы он жылдың iшiнде бiздiң қоғамдағы әлеуметтiк-экономикалық жағдайлар және денсаулық сақтау секторының жеткiлiктi мөлшерде қаржыландырылмайтынына байланысты, санитарлық-эпидемиологиялық қызметiнiң лабораториялық базасының дамуына көңiл аударылмаған.
Қазiргi уақыттағы мәселелер бойынша анализ жасау
Осы кездегi шиеленiстi эпидемиологиялық жағдай, биотерроризмнiң қауiпi, күрделi қауiптi радиациялық жағдай, қоршаған ортаның токсикалық заттармен ластануы, iшiмдiлiк алкоголь өнiмнiң кеңiнен жасанды түрде шығуы, ешқандай ведомстволық бақылауға алынбай, тамақ өнiмдерiн шығаруда жасырынды цехтардың жұмыс iстеуi, шығарылған өнiмнiң сапасы жақсы болуы санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарынан оперативтiк лабораториялық зерттеу жүргiзуге негiзделген жедел профилактикалық шаралар өткiзудi қажет етедi. Сонымен, Республикада 2001 жылы денсаулық сақтау Министрлiгiнiң мәлiметтерi бойынша, аса қауiптi жұқпалы аурулар iшiнде тiркелiмге алынғаны: тырысқақтың 32 жағдайы, түйнеменiң 17 жағдайы, соңғы 25 жылдың iшiнде бiрiншi рет оба ауруының 2 жағдайы кездестi. Сарып ауру 15%, "С" вирустық гепатит 10%, кенелiк сүзек ауруы 14%, туберкулез 8,2% көбейген. ЖИТС-пен ауырғандар саны 2,5 ретке көбейген. Безгек ауруының басқа жақтан әкелiнген 30 жағдайы тiркелген.
Шекараның ашық болуына байланысты Алматы қаласына аса қауiптi жұқпалы аурулар әкелуiне қауiп туып отыр.
Алматы қалалық санитариялы-эпидемиологиялық басқармасының лабораториялық базасы 5 лабораториялық бөлiмшелерден құрылған: басқарманың бактериологиялық лабораториялары және аудандық санитариялық- эпидемиологиялық стансалар, санитарлық-гигиеналық лаборатория, аса қауiптi жұқпалы аурулар лабораториясы, вирусологиялық лаборатория, радиациялық гигиена бөлiмшесi.
Басқарманың лабораториялары типтiк 5 қабатты ғимаратта орналасқан, бөлмелерiнiң көлемi нормативтiк нормаға сәйкес келедi. Аудандық санитариялы-эпидемиологиялық стансалардың және Қалалық дезинфекциялық стансасының бактериологиялық лабораторияларының санитарлық-техникалық жағдайы қанағаттанарлықсыз, қайта жасау және күрделi жөндеу жұмыстарын жүргiзудi қажет етедi.
Лаборатория базасы негiзiнде зерттеу жұмыстарын жүргiзуге керектi аппаратуралар, жиһаздар, материалдармен қамтылған. Сонымен қатар, жабдықтауға арналған тiзбеге сәйкес: 2-класс таразысы, РН-өлшеуiшi, автономдық анаэростат және центрифугалар, бактериологиялық лабораторияда бинокулярлық микроскоптар жетiспеушiлiгi кездеседi, радиациялық лабораториясында альфа-спектр өлшеуiшi, топырақ радоның және топырақтан алынатын радон эксхаляциясын өлшеуге, радонды монитор алынбаған.

Об утверждении региональной программы "Развитие лабораторной службы государственного учреждения "Санитарно-эпидемиологическое управление города Алматы" на 2003 год"
Решение XVIII сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 31 июля 2002 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 13 августа 2002 года № 464. Утратило силу в связи с истечением срока действия - письмо Маслихата города Алматы от 21 июня 2007 года N 598
В соответствии с подпунктом 1 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148-2 Z010148_ "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статьей 9 закона Республики Казахстан от 8июля 1994 года № 110-XIII Z942000_ "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" и представлением акима города Алматы Алматинский городской Маслихат II -го созыва Р ЕШИЛ:
1. Утвердить региональную программу "Развитие лабораторной службы государственного учреждения "Санитарно-эпидемиологическое управление города Алматы" на 2003 год".
2. Рекомендовать акиму города Алматы предусмотреть в бюджете города Алматы на 2003 год выделение средств на финансирование региональной программы "Развитие лабораторной службы государственного учреждения "Санитарно-эпидемиологическое управление города Алматы" на 2003 год" в объеме, обеспечивающим ее выполнение.
3. Контроль исполнения настоящего решения возложить на постоянную комиссию по социальным вопросам и здравоохранению (Тажиев Е.Б.), заместителя акима города Алматы Мурзина А.З.
Председатель
ХVIII-й сессии Алматинского
городского Маслихата II-го созыва        В. Киселев
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                   Ж. Турегельдинов
Приложение
к решению ХVIII-й сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва
от 31 июля 2002 г.
РЕГИОНАЛЬНАЯ ПРОГРАММА
"РАЗВИТИЕ ЛАБОРАТОРНОЙ СЛУЖБЫ ГОСУДАРСТВЕННОГО УЧРЕЖДЕНИЯ
"САНИТАРНО-ЭПИДЕМИОЛОГИЧЕСКОЕ УПРАВЛЕНИЕ
ГОРОДА АЛМАТЫ" на 2003 г." Город Алматы,
2002 год Паспорт программы
Программа "Развитие лабораторной службы государственного учреждения "Санитарно-эпидемиологическое управление города Алматы" на 2003 г." по своему статусу и значению является региональной краткосрочной программой, предусматривающей модернизацию и переоснащение лабораторной базы санитарно-эпидемиологической службы города.
Программа разработана согласно требованиям постановления Правительства Республики Казахстан от 25.05.2000 г. № 789 P000789_ "Об утверждении Правил разработки программ в Республике Казахстан".
Введение
Стратегическая программа "Казахстан-2030" требует современного подхода к осуществлению санитарно-противоэпидемических и санитарно-гигиенических мероприятий.
Деятельность санитарно-эпидемиологической службы основывается на данных лабораторно-инструментальных исследований внешней среды (воды, воздуха, почвы), продуктов питания, товаров народного потребления. Эти исследования являются базовыми для работы всей санитарно-эпидемиологической службы, поскольку от точности, достоверности и оперативности лабораторно-инструментального контроля зависит своевременность, адекватность и эффективность проводимых санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий.
Между тем, в течение последнего десятилетия в связи с социально-экономическими трудностями в нашем обществе и недостаточностью финансирования сектора здравоохранения должного внимания развитию лабораторной базы санитарно-эпидемиологической службы города не уделялось.
Анализ современного состояния проблемы
В настоящее время напряженная эпидемиологическая ситуация, угроза биотерроризма, сложная радиационная обстановка, загрязнение окружающей среды токсическими веществами, широкомасштабная фальсификация алкогольной продукции, функционирование подпольных цехов по производству продуктов питания без всякого ведомственного контроля за качеством выпускаемой продукции требуют от органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора экстренных профилактических мероприятий, основанных на оперативных лабораторных исследованиях. Так, по данным Министерства здравоохранения в 2001 году в республике из особо опасных инфекций зарегистрировано: 17 случаев сибирской язвы, 32 случая холеры, впервые за последние 25 лет выявлено 2 случая чумы! Заболеваемость бруцеллезом возросла на 15 %; Вирусным гепатитом "С" на 10 %; клещевым сыпным тифом на 14 %; туберкулезом на 8,2 %. Количество заболевших СПИДом возросло в 2,5 раза. Завезено 30 случаев малярии. В связи с прозрачностью границ имеется опасность завоза особо опасных инфекций и в город Алматы. Лабораторная база Санитарно-эпидемиологического управления города Алматы представлена 5 лабораторными подразделениями: бактериологические лаборатории управления и районных санитарно-эпидемиологических станций, санитарно-гигиеническая лаборатория, лаборатория особо опасных инфекций, вирусологическая лаборатория, отделение радиационной гигиены.
Лаборатории управления расположены в типовом 5-ти этажном здании, имеют площади и набор помещений в соответствии с нормативами. Санитарно-техническое состояние бактериологических лабораторий районных санитарно-эпидемиологических станций и Городской дезинфекционной станции неудовлетворительное, требуется проведение капитального ремонта и реконструкция.
Лабораторная база в основном обеспечена необходимыми для исследований аппаратурой, мебелью, материалами. Вместе с тем, отсутствует следующее оборудование в соответствии с табелем оснащения: весы 2-го класса, рН-метры, автономный анаэростат и центрифуги, в бактериологических лабораториях недостаточно бинокулярных микроскопов, радиологическая лаборатория не обеспечена альфа-спектрометром, нет радонового монитора для измерения почвенного радона и эксхаляции радона из почвы.

Сонымен қатар, лабораторияның көптеген жабдықтары ескiрген: 86% автоклавтар, тоңазытқыштар, кептiрiлген ыстық шкафтар 15-20 жылдан астам уақыттан берi пайдаланылуда, олардың пайдалану мерзiмi норматив бойынша 10 жылға дейiн. Пайдалану мерзiмi өтiп кеткен құралдар жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң денсаулығы мен өмiрiне қауiп тудырады. Пайдаланатын жабдықтардың елеулi жетiспеушiлiктерi: зерттеу жұмысының ұзақтығы едәуiр (3-10 тәулiк) көп еңбек сiңiрудi керек қылушылық және бағасы болып отыр. Осыған байланысты лабораторияның жұмыс тәжiрибесiне пайдалы, зерттеудiң автоматизацияланған жүйесiн енгiзу, жұмысты белгiлi бiр уақыттың iшiнде жоғары мөлшерде орындай алу мүмкiншiлiгi болу және қысқа мерзiм iшiнде анализ жасай алу керек, сондай-ақ кiшi механизация жүйесiн енгiзу. Осы бағдарлама барлық лабораториялар қызметiнiң жабдықтау жүйесiн жаңарту және қолайлы, үйлесiмдi жабдықтар алу және аудандық санитариялы- эпидемиологиялық стансасының бактериологиялық лабораториясында күрделi жөндеу жұмыстарын жүргiзу қаралған.
Бағдарламаның мiндеттерi мен мақсаты
Бағдарламаның мақсаты - Алматы қаласы тұрғындарының санитариялық-
эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз етуде санитариялық-
эпидемиологиялық қызметi: лабораториялық-аспаптық бақылаудың
нақтылығына, анықтылығына жоғары сенiмдiлiгiне, жылдамдығына жету.
Бағдарламаның мiндеттерi:
1. Қаланың санитариялық-эпидемиологиялық қызметi, лабораторияларын
модернизациялау және техникалық құралдарды жаңарту;
2. Өте тиiмдi және пайдалы лабораториялық технология енгiзу;
3. Лаборатория қызметкерлерiнiң еңбек етуiне қауiпсiз жағдай жасау
және санитариялық-гигиеналық жағдайды жақсарту.
Бағдарламаны жүзеге асыру механизмi және
негiзгi бағыттары
Бағдарламаның негiзгi бағыттары:
- лабораториялық жабдықтар сататын базарларда маркетингтiк зерттеу
жұмыстарын жүзеге асыру;
- лабораторияларды жаңа лабораториялық жабдықтармен жабдықтау және
зерттеу жүргiзу жұмыстарына жаңа лабораториялық - аспаптық тәсiл енгiзу;
- лаборатория базасын жақсарту және оның санитарлық жағдайын ретке
келтiру;
Қажеттi ресурстар мен оларды қаржыландыру
Бағдарламаның орындалуына қаражат Алматы қаласының жергiлiктi
бюджетiнен бөлiнедi.
Бағдарламаны жүзеге асыру үшiн, 91500,0 мың теңге керек, соның
iшiнде: 61500,0 мың теңге лабораториялық жабдықтарды сатып алу үшiн және
30000,0 мың теңге лабораторияларда күрделi жөндеу жұмыстарын жүргiзу үшiн.
Бағдарламаны iске асырудағы қорытындысы
Алматы қаласы тұрғындарының санитариялық-эпидемиологиялық
салауаттылығын қамтамасыз ету үшiн санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды
және қадағалауды тиiмдi түрде жүзеге асыру, бағдарламаны толық
қаржыландыруға мүмкiндiк етедi.
"2003 жылы Алматы қалалық санитариялы-эпидемиологиялық
басқармасы мемлекеттiк кәсiпорынның лабораториялық қызметiнiң
дамуы" бойынша жоспардың шаралары
--------------------------------------------------------------------------
N !Өткiзiлетiн шаралар !Орындалу !Жауапты адамдар!Орындалу! Қорытындысы
!                    !формасы  !               !мерзiмi !
--------------------------------------------------------------------------

Кроме того, большая часть оборудования лабораторий морально и материально устарела: 86 % имеющихся автоклавов, холодильников и сухожаровых шкафов функционируют более 15-20 лет при нормативе эксплуатации 10 лет. Отработавшее свой срок оборудование представляет собой угрозу жизни и здоровью сотрудников. Существенным недостатком имеющегося оборудования является значительная (3-10 суток) длительность исследования, высокая трудоемкость и стоимость. В этой связи целесообразно внедрение в практику работы лаборатории автоматизированных систем исследований, обладающих большой пропускной способностью и достаточно короткими сроками проведения анализа, а также внедрение средств малой механизации. Данная Программа предусматривает оптимальное дооснащение и обновление оборудования всех лабораторий службы и проведение капитального ремонта в бактериологических лабораториях районных санитарно-эпидемиологических станций.
Цель и задачи Программы
Цель Программы - достижение высокой надежности, точности и оперативности лабораторно-инструментального контроля санитарно-эпидемиологической службы для обеспечения устойчивого санитарно-эпидемиологического благополучия населения города Алматы.
Задачи программы:
1. Техническое переоснащение и модернизация лабораторий санитарно-эпидемиологической службы города;
2. Внедрение высокоэффективных и более экономичных лабораторных технологий;
3. Улучшение санитарно-гигиенических условий и безопасности труда персонала лабораторий.
Основные направления программы
Основными направлениями программы являются:
- осуществление маркетинговых исследований рынка лабораторного оборудования;
- оснащение лабораторий современным лабораторным оборудованием и внедрением новых лабораторно-инструментальных методов исследования;
- оптимизация лабораторной базы и приведение ее в соответствующее санитарное состояние.
Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Основным источником финансирования Программы является местный бюджет города Алматы.
Для реализации Программы необходимо 91500,0 тысяч тенге, в том числе: 61500,0 тысяч тенге для закупки лабораторного оборудования и 30000,0 тысяч тенге для проведения капитального ремонта лабораторий.
Ожидаемый результат от реализации Программы
Полное финансирование программы позволит осуществлять эффективный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор для обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения города Алматы.
План мероприятий по обеспечению региональной
программы "Развитие лабораторной службы
государственного учреждения "Санитарно-эпидемиологическое
управление города Алматы на 2003 г."
__________________________________________________________________________
№ !                        !  Форма   !             ! Срок ! Ожидаемый
пп!Наименование мероприятий!завершения!Ответственные!испол-! результат
!                        !          !             !нения !
__!________________________!__________!_____________!______!______________

1. Лабораториялық       Лаборато- "Алматы қалалық  2002    Қолайлы
жабдықтарды сататын  риялық    санитариялы-     жылдың  лабораториялық
базарларда           жаңа      эпидемиологиялық IV-     технологиясын
маркетингтiк зерттеу әдiстердi басқармасы"      тоқсаны енгiзу
жұмыстарын жүргiзу   енгiзу    мемлекеттiк
кәсiпорын
2. Сатып алу жоспарына  Жабдықтар-                 2003   Алматы қаласы
сәйкес,              ды қондыру                 жыл    тұрғындарының
лабораториялық       және                              санитарлық-
жабдықтарды алу      пайдалану                         эпидемиологиялық
және мына сомаға                                       салауаттылығын
жедел әдiстi енгiзу                                    қамтамасыз ету
сомасы 61500,0 мың                                     үшiн,
теңге                                                  лабораториялық-
инструменталдық
бақылауды тиiмдi
түрде жүзеге
асыру
3. Лабораториялық       Күрделi                    2003   Қызметкерлердiң
базасын жақсарту:    жұмыстар                   ж.     еңбек етуiндегi
- Медеу аудандық      жүргiзу                           жағдайын
СЭСсы - 10000,0                                         жақсарту,
теңге                                                   лабораториялық
- Алмалы және                                           зерттеу
Түрксiб аудандық                                        жұмыстары
СЭСсы - 10000,0 мың                                     қорытындысының
теңге                                                   анықтылығын,
- Бостандық                                             лабораториядағы
аудандық СЭСсы                                          iндетке қарсы
және қалалық                                            тәртiптi
дезинфекциялық                                          сақтауды
стансасы - 10000,0                                      қамтамасыз ету.
мың теңге
--------------------------------------------------------------------------
2003-2005 жж. лабораториялық жабдықтарды
сатып алу жоспары.
Бактериологиялық лаборатория
--------------------------------------------------------------------------
N ! Керектi жабдықтар !         Негiздеу         !Саны!Орындалуы туралы
!                   !                          !    !  белгiлеу
--------------------------------------------------------------------------
1. Микрооганизмдердiң  Микроорганизмдердiң жедел    1
идентификаторы      диагностикасы - анализ
жасау мерзiмiнiң
қысқартылуы 3-5 күннен
4-24 сағатқа дейiн.
2. Принтерлi компьютер Алынған қорытынды           10
жұмыстарын өңдеу арқылы
лабораториялық зерттеу
материалдарын компьютерге
тiркеу жүйесiн енгiзу.

1. Проведение маркетинговых  Внедрение  Государст-   IV      Внедрение
исследований рынка        новых ла-  венное       квартал экономичных
лабораторного             бораторных учреждение   2002 г. лабораторных
оборудования              методик    "Санитарно-          технологий
эпидемиоло-
2. Приобретение              Установка  гическое     2003 г. Осуществление
лабораторного             и эксплуа- управление           эффективного
оборудования согласно     тация      города Алматы        лабораторно-
плану закупок и           оборудо-                        инструмен-
внедрение экспресс-       вания                           тального
методик на сумму 61500,0                                  контроля для
тысяч тенге                                               обеспечения
санитарно-
эпидемиоло-
гического
благополучия
населения
города Алматы
3. Улучшение лабораторной    Проведение              2003 г. Обеспечение
базы:                     капитального                    соблюдения
- санитарно-              ремонта                         противоэпиде-
эпидемиологической                                        мического
станции Медеуского                                        режима в
района - 10000,0 тысяч                                    лаборатории,
тенге;                                                    достоверности
- санитарно-                                              результатов
эпидемиологических                                        лабораторных
станций Алмалинского и                                    исследований,
Турксибского районов -                                    улучшение
10000,0 тысяч тенге;                                      условий труда
- санитарно-                                              специалистов
эпидемиологической
станции Бостандыкского
района и Городской
дезинфекционной станции -
10000,0 тысяч тенге
__________________________________________________________________________
План закупок лабораторного оборудования на 2003 г.
Бактериологическая лаборатория
__________________________________________________________________________
№ !Потребность в оборудовании !      Обоснование        !Кол-во!Отметка об
пп!                           !                         !      !исполнении
__!___________________________!_________________________!______!__________
1. Идентификатор                Экспресс-диагностика       1
микроорганизмов              микроорганизмов -
сокращение сроков
анализов с 3-5 дней
до 4-24 часов
2. Персональный компьютер с     Введение системы           10
принтером                    компьютерной
регистрации материалов
лабораторного исследования
с обработкой результатов

3. - ыдыс аяқ жуатын   Процестi автоматизациялау    6
агрегат;
- қоректiк орта     Процестi автоматизациялау    4
дайындайтын және
құятын аппарат
- "Сарториус"       2 тәулiктен 18-20 сағатқа    4
фирмасының суды     дейiн суды зерттеу мерзiмi
зерттеуге арналған  қысқартылады.
сүзгi жүйесi
4. 2-шi класс          Мемлекеттiк стандарттың      7
электрондық таразы  талабы. Салмақтың дәлдiгiн
анықтау үшiн. Қазiргi кезде
аудандық санитариялы-
эпидемиологиялық
стансаларда жоқ.
5. Иммуноферменттiк    Бактериалы табиғатты жұқпалы 1
анализ алуға және   аурулар қоздырғыштарына
жасауға жабдықтар   иммуноферменттiк реакциясын
алу.                байқау және есебiн жүргiзу.
6. ВК-75 автоклавы     Пайдаланып жүрген жабдықтар  8
15-20 жылдан астам
пайдаланылуда, ескiрген.
Техника қауiпсiздiгiн сақтау
үшiн, ауыстыруды қажет етедi.
7. Ыстық кептiргiш     Техниканың тозу нәтижесiнде  8
шкафтары            (пайдалану мерзiмi 15-20
жылдан астам)
8. Бинокулярлы         Лабораториялық зерттеу       9
микроскоп           жүргiзуге жетiспейтiндiгiнiң
нәтижесiнде
9. Кең диапазонды      Микроорганизмдi өсiру үшiн,  16
термостат           техникалық тозу нәтижесiнде
(пайдалану мерзiмi 15-25
жылдан астам)
10. Тоңазытқыштар       Қан сарысуын және қоректiк   10
ортаны және т.б. сақтау үшiн
(техниканың тозу нәтижесiнде
15-25 жылдан астам)
11. Жоғары              Лабораториялық зерттеу       5
температурадағы     жүргiзу үшiн. Техниканың
пештер              тозу нәтижесiнде.
12. Автономды           Жоқ болудан.                 5
анаэростат
13. Центрифуга          Жоқ болудан.                 2
14. Лабораториялық      Заттарды булау, қыздыру,     2
электр қыздырғышы   бiр қалыпты температурада
бар су моншасы      ұстау үшiн. Жоқ болудан.
--------------------------------------------------------------------------
Санитариялық-гигиеналық лаборатория
--------------------------------------------------------------------------
N ! Керектi жабдықтар  !         Негiздеу           !Саны !Орындалуы
!                    !                            !     !туралы
!                    !                            !     !белгiлеу
--------------------------------------------------------------------------
1. Аз уақыттың iшiнде   2 тәулiктен зерттеу жүргiзу    1
үлгiлердi дайындап   уақытының 30 минутқа дейiн
шығаратын            қысқаруы.
микротолқынды аспап  7 муфельдiк пешке тоқ берудi   1
азайту арқылы үнемдеу.
Жұмыс iстеу қабiлетiнiң өсуi.
2. Принтерлi компьютер  Жұмыс iстеу қабiлетiнiң өсуi.  5
Барлық лаборатория
бөлiмшелерiне зерттеу
жұмыстарының қорытындысы
бойынша, келiп түскен
мәлiметтер жөнiнде жедел-
ақпарат беру үшiн.

3. - моечный агрегат для        Автоматизация процесса     6
посуды;
- аппарат для приготовления  Автоматизация процесса;    4
и розлива питательных сред;
- фильтрационные системы     Сокращение сроков          4
фирмы "Сарториус" для        исследования воды с 2
исследования воды            суток до 18-20 часов
4. Электронные весы 2 класса    Для точного определения    7
веса. В настоящее время
отсутствуют
5. Оборудования для постановки  Постановка и учет          1
и проведения                 иммуноферментных реакций
иммуноферментного анализа    к возбудителям
инфекционных заболеваний
бактериальной природы
6. Автоклав ВК-75               Имеющееся оборудование     8
работает уже более 15-20
лет, изношено. Требует
замены для соблюдения
техники безопасности
7. Сухожаровые шкафы нового     Ввиду технического износа  8
поколения                   (срок службы более 15-20
лет)
8. Микроскоп бинокулярный       Ввиду недостатка для       9
лабораторных исследований
9. Термостаты широкого          Для культивирования        16
диапазона                    микроорганизмов. Ввиду
технического износа
(срок службы более 15-25 лет)
10. Холодильники                Для хранения сывороток,    10
питательных сред и т.д.
(ввиду технического износа
более 15-25 лет)
11. Высокотемпературные печи    Для лабораторных           5
исследований. Ввиду
технического износа
12. Автономный анаэростат       Ввиду отсутствия           5
13. Центрифуга                  Ввиду отсутствия           2
14. Водяная баня лабораторная   Для обогрева,              2
с электронагревом           термостатирования и
выпарки веществ.
Ввиду отсутствия
__________________________________________________________________________
Санитарно-гигиеническая лаборатория
_________________________________________________________________________
№ !Потребность в оборудовании!         Обоснование     !Кол-во!Выполнение
пп!                          !                         !      !
__!__________________________!_________________________!______!__________
1. Микроволновый прибор для    Сокращение времени          2
быстрой подготовки образцов исследования с 2 суток
до 30 минут. Экономия за
счет уменьшения
энергозатрат на 7
муфельных печей.
Увеличение пропускной
способности
2. Компьютер с принтером       Увеличение пропускной       5
способности, автоматизация
банка данных по всем
лабораторным отделениям
для экспресс-информации по
результатам исследований

1. Ридер                Иммуноферменттiк тәсiлмен      1
анализ қорытындысын тексерiп
шығу. Ескiрген жабдықтарды
айырбастау арқылы.
2. Бiр каналды және     Кiшi механизация құралы        20
сегiзканалды         ретiнде пайдаланылады.
пипеткалық           Инфекцияланған материалдармен
дозаторлар           жұмыс iстеу қауiпсiздiгiн
қамтамасыз етедi.
3. АВ-75 булы           Техникалық тозу нәтижесiнде    1
стерилизатор
4. Сулы термостат       Вирусологиялық зерттеу         1
жұмысын жүргiзу үшiн
клеткаларды өсiру
5. Тоңазытқышы бар      Вирусты материалдар            1
центрифуга           сынамасын тазалау үшiн.
Техникалық тозу, ескiру
нәтижесiнде
--------------------------------------------------------------------------
Радиациялық гигиена лабораториясы
--------------------------------------------------------------------------
N ! Керектi жабдықтар !          Негiздеу             !Саны   !Орындалуы
!                   !                               !       !туралы
!                   !                               !       !белгiлеу
--------------------------------------------------------------------------
1. Радонды монитор     Ескiрген жабдықтарды айырбастау. 1 дана
2. Зерттеудегi         Жоқ болудан.                     1 дана
үлгiлердiң
радионуклидiн
анықтайтын
спектрометриялық
дозиметр
3. Альфа спектрометр   Жоқ болудан.                     1 дана
4. Рентген сәулеленуiн Ескiрген жабдықтарды айырбастау. 1 дана
өлшейтiн дозиметр
5. 2-класты таразы     Жоқ болудан.                     1 дана
--------------------------------------------------------------------------
Аса қауiптi жұқпалы аурулар лабораториясы
--------------------------------------------------------------------------
N ! Керектi жабдықтар !          Негiздеу             ! Саны  !Орындалуы
!                   !                               !       !туралы
!                   !                               !       !белгiлеу
--------------------------------------------------------------------------
1. Ионайырбас           Бiр дистилятор, басқарманың       1
шайырдағы дистилятор барлық лабораторияларын
тазартылған сумен қамтамасыз
ете алады.
2. Аксиолаб             Микроскоп препаратты бiр уақытта  1
(люминесцеттiк және  әр түрлi тәсiлмен зерттеуге
фазоконтрасты, жарық мүмкiндiк бередi, бұл зерттеудiң
микроскопия үшiн     жылдамдығын және алынған
арналған микроскоп)  қорытынды анықтылығын арттыра
түседi, бұл әсiресе тырысқақ пен
түйнеме ауруларына зерттеу
жұмыстарын жүргiзуге керек.
3. 2 класты             Жабдықтау тiзбесiне кiргiзiлген   1
электрондық
лабораториялық
таразы

1. Ридер                      Для считывания результатов    1
анализов по
иммуноферментному методу.
Ввиду замены устаревшего
оборудования
2. Дозаторы пипеточные        Используются как средство     20
одноканальные;             малой механизации.
восьмиканальные            Обеспечивают точность и
безопасность работы с
инфекционным материалом
3. Стерилизатор паровой АВ-75 Ввиду технического износа     1
4. Термостат с водяной        Культивирование клеток для    1
рубашкой                   вирусологических исследований
5. Центрифуга с охлаждением   Для очистки проб с            1
(12 тыс. об. в мин.)        вирусосодержащим материалом.
Ввиду технического износа
__________________________________________________________________________
Отделение радиационной гигиены
__________________________________________________________________________
№ ! Наименование оборудования !       Обоснование       !Кол-во!Отметка об
пп!                           !                         !      !исполнении
__!___________________________!_________________________!______!__________
1. Радоновый монитор            Замена устаревшего        1 шт.
оборудования
2. Дозиметр со                  Ввиду отсутствия          1 шт.
спектрометрическим
определением радионуклидов
исследуемого образца
3. Альфа спектрометр            Ввиду отсутствия          1 шт.
4. Дозиметр для измерения       Замена устаревшего        1 шт.
рентгеновского излучения     оборудования
5. Весы 2-го класса             Ввиду отсутствия          1 шт.
__________________________________________________________________________
Лаборатория особо опасных инфекций
__________________________________________________________________________
№ ! Потребность в оборудовании !        Обоснование         !Кол-во!Выпол-
пп!                            !                            !      !нение
__!____________________________!____________________________!______!______
1. Дистиллятор на ионообменных   Один дистиллятор сможет        1
смолах                        обеспечивать
дистиллированной водой все
лаборатории управления
2. Аксиолаб (микроскоп для       Микроскоп дает возможность     1
световой, темнопольной,       одновременного исследования
фазовоконтрастной и           препарата разными методами,
люминесцентной микроскопии)   что повышает скорость
исследования и достоверность
получаемого результата, что
особенно важно для исследований
на сибирскую язву и холеру
3. Весы лабораторные электронные Необходимо по табелю оснащения  1
2-го класса

4. Үстел үстiне қоятын  Жедел тәсiлмен зерттеу            1
тоңазытқышы және     жүргiзуге материалды тез
қыздырғышы бар       уақыт iшiнде дайындайды.
центрифуга
5. АВ-75 булы           Ескiрген жабдықты айырбастау      1
стерилизатор
6. Биологиялық          Тканьдердi бiркелкi етiп          1
тканьдердi ұсақтауға ұсақтау, микробтың өнiп
арналған             өсуiне әсер етедi.
гомогенизатор
7. Ыстық кептiргiш      Ескiрген жабдықты айырбастау      2
шкафтар
---------------------------------------------------------------------------
II-шi шақырылған
Алматы қалалық Мәслихатының
ХVIII-шi сессиясының төрайымы
II-шi шақырылған
Алматы қалалық Мәслихатының
хатшысы
Маман: Сариева А.

4. Центрифуга с охлаждением и    Обеспечивается быстрая          1
подогревом настольная         подготовка материала для
экспресс-методов исследования
5. Стерилизатор паровой АВ-75    Замена устаревшего оборудования 1
6. Гомогенизатор для измельчения За счет равномерного            1
биологических тканей          измельчения тканей
обеспечивается повышение
высеваемости. Ввиду отсутствия
7. Шкаф сухожаровой              Замена устаревшего оборудования  2
___________________________________________________________________________
Председатель ХVIII-й сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                 В. Киселев
Секретарь Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                           Ж. Турегельдинов