Кеме құжаттарының тізбесiн және Кеме құжаттарын жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрінің 2003 жылғы 28 сәуірдегі N 152-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 26 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2317. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiп отырған:
1) Кеме құжаттарының тiзбесi;
2) Радиожурналды жүргiзу ережесi;
3) Кеме ролiн жүргiзу ережесi,
4) Кеме журналын жүргiзу ережесi;
5) Машина журналын жүргiзу ережесi;
6) Сарқынды сулармен операция журналын жүргiзу ережесi;
7) Қоқыспен операция журналын жүргiзу ережесi;
8) Барлық кемелер үшiн мұнай операциясы журналын жүргiзу ережесi;
9) Мұнай танкерлерi үшiн мұнай операциясы журналын жүргiзу ережесi;
10) Кеме журналы тiзiмiнiң нысаны бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнің Көлiктiк бақылау комитетi (М.Т.Бейсембаев) заңнамада  белгiленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Көлiк және коммуникациялар бiрiншi вице-министрi Қ.Қ.Жақыповқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Министрдің
міндетін атқарушы
"Кeмe құжаттарының тiзбесiн және
Кеме құжаттарын жүргiзу ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлiк
және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 152-І бұйрығымен
бекiтiлген
Кеме құжаттарының тiзбесi
___________________________________________________________________
N                    Кеме құжатының атауы
___________________________________________________________________
1                             2
___________________________________________________________________
1.  Кемеде мынадай кеме құжаттары болуы тиiс:
___________________________________________________________________
1)   Теңiз кемесiнiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
туын көтерiп жүзу құқығы туралы куәлiк
2)   Кемеге арналған меншiк құқығы туралы куәлiк
3)   Мұнаймен ластанудан болатын залал үшiн азаматтық
жауапкершілiктi сақтандыру немесе өзге де қаржымен қамтамасыз
ету туралы куәлiк
4)   Бiлiктiлiк куәлiгi

Об утверждении Перечня судовых документов и Правил ведения судовых документов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 апреля 2003 года № 152-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2003 года № 2317. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии со статьей 14 Закона Республики Казахстан "О торговом мореплавании" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень судовых документов;
2) Правила ведения Радиожурнала;
3) Правила ведения Судовой роли;
4) Правила ведения Судового журнала;
5) Правила ведения Машинного журнала;
6) Правила ведения Журнала операций со сточными водами;
7) Правила ведения Журнала операций с мусором;
8) Правила ведения Журнала нефтяных операций для всех судов;
9) Правила ведения Журнала нефтяных операций для нефтяных танкеров;
10) Форму Реестра судовых журналов.
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Бейсембаев М.Т.) в установленном законодательством  порядке представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Джакупова К.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра
Утвержден
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 152-I
"Об утверждении Перечня судовых
документов и Правил ведения
судовых документов"
Перечень
судовых документов
____________________________________________________________________
N !          Название судового документа
--------------------------------------------------------------------
1 !                      2
--------------------------------------------------------------------
1. Судно должно иметь следующие судовые документы:
1) Свидетельство о праве плавания морского судна под
Государственным флагом Республики Казахстан
2) Свидетельство о праве собственности на судно
3) Свидетельство о страховании или ином финансовом обеспечении
гражданской ответственности за ущерб от загрязнения
нефтью
4) Классификационное свидетельство

5)   Жолаушы куәлiгi (жолаушы кемесi үшiн)
6)   Өлшеу куәлiгi
7)   Жүк маркасы туралы куәлiк
8)   Mұнайдан ластануды болдырмау туралы куәлiк
9)   Қалдық сулардан ластануды болдырмау туралы куәлiк
10)  Қоқыстан ластануды болдырмау туралы куәлiк
11)  Кеме станциясының рұқсаты/лицензиясы (eгep кеменiң кеме
станциясы болса)
12)  Кеме журналы
13)  Кеме ролi
14)  Радио журналы (eгeр кеменiң кеме станциясы болса)
15)  Машина журналы (механикалық қозғалтқышы бар кемелер үшiн)
16)  Санитарлық журнал
17)  Қалдық сулармен oпeрация журналы
18)  Қоқыспен операциялар журналы
19)  Барлық кемелергe мұнай oпeрациялары журналы
20)  Мұнай танкерлерi үшiн мұнай операцияларын жүргiзу журналы
___________________________________________________________________
2. Кеме кiтабында тiркелген кемеде мынадай кеме құжаттары
болу тиiс:
___________________________________________________________________
1)   Кеме билетi
2)   Жүзугe жарамдылығы туралы куәлiк
___________________________________________________________________
Ескерту: Кемеде кеме құжаттарының түпнұсқалары болу керек, Кемеге меншiк құқығы туралы куәлiктiң және Кеме билетiн қоспағанда, бұлардың көшiрмелерi осы құжаттарды берген органмен расталуы тиiс.
"Кeмe құжаттарының тiзбесiн және
Кеме құжаттарын жүргiзу ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлiк
және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 152-І бұйрығымен
бекiтiлген
Р-1 нысаны
Қазақстан Республикасы
Кеме журналының тізілімі
(Кеменiң түрi және атауы) _________________________________
_________________________________ портына тіркелген
Мемлекеттік кеме тізілімі бойынша N __________________
20___ ж.
___________________________________________________________________
Жыл, айы  |  Кеме журналының | Кеме журналын бекіткен  | Ескерту
және күні |        N         |   тұлғаның қолы, мөр    |
___________________________________________________________________
1              2                     3                 4
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Теңіз портының капитаны ________________
(қолы)
"Кeмe құжаттарының тiзбесiн және
Кеме құжаттарын жүргiзу ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлiк
және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 152-І бұйрығымен
бекiтiлген
Радиожурналды жүргiзу ережесi

5) Пассажирское свидетельство (для пассажирского судна)
6) Мерительное свидетельство
7) Свидетельство о грузовой марке
8) Свидетельство о предотвращении загрязнения нефтью
9) Свидетельство о предотвращении загрязнения сточными водами
10) Свидетельство о предотвращении загрязнения мусором
11) Разрешение/Лицензия судовой станции (если судно имеет судовую
станцию)
12) Судовой журнал
13) Судовая роль
14) Радиожурнал (если судно имеет судовую станцию)
15) Машинный журнал (для судов с механическим двигателем)
16) Санитарный журнал
17) Журнал операций со сточными водами
18) Журнал операций с мусором
19) Журнал нефтяных операций для всех судов
20) Журнал нефтяных операций для нефтяных танкеров
2. Судно, зарегистрированное в Судовой книге должно иметь следующие судовые документы:
1) Судовой билет
2) Свидетельство о годности к плаванию
-------------------------------------------------------------------
Примечание: На судне должны находиться оригиналы судовых документов, за исключением Свидетельства о праве собственности на судно и Судового билета, копии которых должны быть заверены органом, выдавшим такие документы.
Утверждена
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 152-I
"Об утверждении Перечня судовых
документов и Правил ведения
судовых документов"
Форма Р-1
Республика Казахстан
Реестр судовых журналов
(Тип и название судна)__________________________________________
________________________________________________________________
приписано к порту
по Государственному судовому реестру за N ______
20__г.
_________________________________________________________________
Год, месяц  ! N судовых ! Подпись лица, скрепившего ! Примечание
и число   ! журналов  !  судовой журнал, печать   !
-----------------------------------------------------------------
1     !     2     !            3              !      4
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Капитан морского порта _____________________
(подпись)
_____________________
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 152-I
"Об утверждении Перечня судовых
документов и Правил ведения
судовых документов"
Правила
ведения Радиожурнала

1. Жалпы ережелер
1. Осы Радиожурналды жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Epeже Радиожурналды (бұдан әрi - Радиожурнал) жүргiзу тәртiбiн анықтайды.
3. Радиожурнал радио байланыстар мен электрорадионавигацияға (ЭРН) қатысты мәлiметтердi тiркейтiн құжат болып табылады.
2. Радиожурналды жүргiзу тәртiбi
4. Радиожурнал кеме құжаты болып табылады, осы ереженiң қосымшасына сәйкес нысан бойынша (РЖ - 1 нысаны) толтырылады, нөмiрленiп, тiгiлiп, Кеме журналының тiзiмiне енгiзiлуi және теңiз портының капитаны, ал кеме меншiкке Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерде сатып алынған жағдайда, Қазақстан Республикасының консульдық мекемесiнiң басшысы растайды.
Соңғы бетте типографиялық тәсiлмен түсiрiлген арнайы мөртабанда порттың тiзiлiмi бойынша Радиожурналдың нөмiрi, нөмiрленген және тiгiлген беттердiң саны, порттың атауы жазылады.
Радиожурналдың нөмiрi кеме журналының Тiзiлiмiнде тiркелуiне қарай кемедегi тәртiп бойынша бiрiншiден бастап берiледi. Бұл нөмiр Радиожурналдың титулдық (бiрiншi) парағында жазылады.
5. Радиожурналды тiркеу, жүргiзу, сақтауды Апат кезiнде ғаламдық теңiз жүйесi байланысы (АҒТЖБ) радиомаманының дипломы бар және кеме капитаны тағайындаған экипаж мүшесi жүзеге асырады.
6. Радиожурнал радиовахта атқарылатын жерде (қабылданған сигналдармен хабарламаларды үздiксiз қадағалау жүргiзетiн жерде) болуы тиiс және тексеру үшiн уәкiлеттi лауазымды тұлғаларға көрсетiледi.
Қабылдау/беру үшiн қандай радиоқондырғылар пайдаланылғанына қарамастан ақпаратты қабылдау/беруге қатысты мәлiметтер Радиожурналға енгiзiледi.
7. Цифрлық таңдаулы шақыру жиілiгiнде радиовахта (бұдан әрi - ЦТШ) атқаруға белгiленген мерзiмде әртүрлi байланыс жүйелерiмен берілетiн, теңiзде жүзу қауiпсiздiгi бойынша хабарламаны қабылдауға жататын жазбаларды Радиожурналға радиобайланыс бойынша вахталық мiндеттерiн тiкелей атқаратын АГТЖБ радиомаманы енгiзедi.
8. Қызметтiк және жеке корреспонденцияны қабылдауға беруге радиотелефондық сөйлесулер жүргiзуге жататын жазбаларды радиожурналға хабарламаларды қабылдау, берудi тiкелей жүзеге асыратын немесе радиотелефондар байланысын қамтамасыз ететiн АГТЖБ радиомаманы енгiзедi.
9. Радиобайланыс құралдарына және ЭРН-ге, апат кезiндегi радиобайланыстарға техникалық қызмет көрсетуге жататын жазбаларды осы қызметтiк мiндеттердi орындау жүктелген АГТЖБ радиомамандары жүргiзедi.
10. Радиожурналда жазбалар анық және ұқыпты түрде көк не қара пастамен мемлекеттiк не орыс тiлiнде Дүниежүзiлiк үйлестiрiлген уақыт бойынша (ИТС) жүргiзiледi. Техникалық тұрғыдан Радиожурналда күнделiктi жазбалар көшiрмесiмен жүргiзiлуi тиiс, бұл Радиожурналдан көшiрме ретiнде қолданылады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Радиожурнала (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
2. Правила определяют порядок ведения Радиожурнала (далее - Радиожурнал).
3. Радиожурнал является документом, в котором регистрируются сведения, касающиеся радиосвязи и электрорадионавигации (ЭРН).
2. Порядок ведения Радиожурнала
4. Радиожурнал является судовым документом, заполняется по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (форма РЖ-1), должен быть пронумерован, прошнурован, внесен в Реестр судовых журналов, и заверен капитаном морского порта, а в случае приобретения судна в собственность за пределами Республики Казахстан - руководителем консульского учреждения Республики Казахстан.
На последней странице в специальном штампе, нанесенном типографским способом, записывается номер Радиожурнала по реестру порта, число пронумерованных и прошнурованных листов, название порта.
Номер Радиожурнала присваивается при его регистрации в Реестре судовых журналов, на судне по порядку, начиная с первого. Этот номер записывается на титульном (первом) листе Радиожурнала.
5. Регистрация, ведение, хранение Радиожурнала осуществляется членом экипажа, имеющим диплом радиоспециалиста Глобальной морской системы связи при бедствии (ГМССБ), и назначенным капитаном судна.
6. Радиожурнал должен находиться на месте несения радиовахты (там, где осуществляется непосредственное наблюдение за принятыми сигналами и сообщениями) и предъявляется для проверки уполномоченным должностным лицам.
Сведения, касающиеся приема/передачи информации вносятся в Радиожурнал независимо от того, какие радиоустановки использовались для приема/передачи.
7. Записи, относящиеся к несению радиовахты на частотах цифрового избирательного вызова (далее - ЦИВ), приему информации по безопасности мореплавания, передаваемой по различным системам связи в установленные сроки, вносятся в Радиожурнал радиоспециалистом ГМССБ, непосредственно выполняющим вахтенные обязанности по радиосвязи.
8. Записи, относящиеся к приему/передаче служебной и частной корреспонденции, ведению радиотелефонных переговоров, вносятся в Радиожурнал радиоспециалистом ГМССБ, непосредственно осуществляющим прием/передачу этих сообщений или обеспечивающим радиотелефонную связь.
9. Записи, относящиеся к техническому обслуживанию средств радиосвязи и ЭРН, радиосвязи в случае бедствия, ведутся радиоспециалистами ГМССБ, на которых возложено выполнение данных функциональных обязанностей.
10. Записи в Радиожурнале делают четко и аккуратно синей или черной пастой (или чернилами) на государственном или русском языке по Всемирному координированному времени (UTC). Технически Радиожурнал должен быть изготовлен таким образом, чтобы ежедневные записи велись с копией, которая может быть использована в качестве выписки из Радиожурнала.

11. Жазбаны жазған АГТЖБ радиомаманы мәтiндi өзгертiп және оған қосымша енгiзуге құқығы бар.
Өзгерiске жататын мәтiн жiңiшке қара сызықпен сызылып, оны оқитындай етiп жақшаға алынады. Егер қате жазу уақытында байқалса, онда дұрыс мәтiн жақшадан кейiн бiрден жазылады. Қалған жағдайда жақшадан кейiн немесе берiлген жағдайда осыншама қосымша мәтiн қосылатын сөзден кейiн әрбiр бет үшiн ашық көшiрме сiлтеменiң цифрлiк белгiсi қойылады. Мәтiнге өзгерiс не қосымша журналдағы соңғы жазбадан кейiн жазылып, сiлтеменiң цифрлiк белгiсi қойылып және мынадай нысан бойынша жауапты тұлғаның қолымен бекiтiледi:
"қате жазылған" - егер сызылған мәтiндi басқасымен ауыстыру қажет болмаса;
"оқу" және әрi қарай дұрыс мәтiн;
"толықтыру" және одан әрi қосымша мәтiн.
Егер түзетулер немесе толықтырулар бұрынғы беттерге қатысты болса, онда олардың алдына сiлтеме нөмiрiнен кейiн бет нөмiрi көрсетiледi.
Мысалы: 1) б. 25 Мәтiндi басқа жолмен түзетуге тыйым салынады.
12. 3-бөлiм оқиға болған кезде не содан кейiн бiрден толтырылады.
13. Кеме капитаны Радиожурналдағы жазбаны бақылап отырады (eгep қажет болса жазбаша ескертпелер жасайды) және әрбiр тәулiктiң соңында қолымен растайды.
14. Егер жазбаның сипаты 3-бөлiмнiң 1-4 бағандарын толтыруды қажет етпесе, онда жазба мәтiнi уақыттан кейiнгi 2-бағаннан басталады. Егер жазба жағдайды түсiндiруге жазба үшiн 1 жол аз болса, онда 2-бағаннан бастап келесi жолда жалғастыруға болады.
1-баған тек уақытты жазуға арналған.
15. Радиожурнал кеме бортында 1 жыл бойы соңғы жазба енгiзiлгеннен бастап сақталады және содан кейiн кеме иесiнiң мұрағатына берiледi.
16. 1-бөлiмге кеме туралы қысқаша мәлiметтер, кейбiр радио қондырғылар туралы деректер енгiзіледi.
17. 2-бөлiмге маманданған персонал туралы деректер енгiзiледi.
Радиобайланыс құралдарына техникалық қызмет көрсету мен ЭРН-ға жауапты АГТЖБ радиомамандары және апат жағдайына радиобайланысты қамтамасыз ету бойынша функционалдық мiндеттi орындауға жауапты АГТЖБ-ның радиомамандары жеке көрсетiледi.
18. 3-бөлiмге күнделiктi жазбалар енедi (бұл бөлiм көшiрмесiмен жүргiзiледi).
19. 3-бөлiмге мынандай мәлiметтер енгiзiледi:
1) әрбiр тәулiктiң басталуы туралы;
2) бақылау құралдарын ЦТШ сигналдарының халықаралық шақыру жиілiгiмен АГТЖБ апаттарында таңдалған жиiлiктi көрсету арқылы қосу (кеме порттан шыққанда) және алып тастау (кеме портқа кiргенде);
3) радиобайланыс бойынша вахталық мiндеттi қабылдау/тапсыру туралы;
4) тәулiгiне кемiнде 1 рет уақытты тексеру туралы;
5) аккумуляторлық батарейдiң зарядталуын тексеру; принтерлердiң қағаз мөлшерiнiң жеткiлiктi болуы мен жазу құралдарының қанағаттанарлық жай-күйiн, орнатылған бақылау құралдарын пайдалану арқылы радиосигналдарды сәулелендiрусiз ЦТШ құралдарының тиiстi қызмет етуiн күн сайын тексеру туралы;

11. Радиоспециалист ГМССБ, сделавший запись, имеет право изменять и дополнять текст.
Текст, подлежащий изменению, зачеркивается тонкой черной чертой, чтобы его можно было прочесть, и заключается в скобки. Если ошибка замечена во время записи, правильный текст пишется сразу же после скобки. В остальных случаях - за скобкой или, в случае пропуска - за словом, после которого нужно добавить текст, ставится цифровой знак сноски со сквозной нумерацией для каждой страницы. Исправление или дополнение текста записывается непосредственно за последней имеющейся в журнале записью, предваряется цифровым знаком сноски и скрепляется подписью ответственного лица по форме:
"записано ошибочно" - если зачеркнутый текст не нужно заменять другим;
"читать" и далее верный текст;
"дополнение:" и далее дополнительный текст.
Если исправления или дополнения относятся к предшествующим страницам, то перед ними после номера сноски указывается номер страницы, например: 1) с.25.
Исправлять текст иным способом запрещается.
12. Раздел 3 заполняется в момент совершения события или сразу после него.
13. Капитан судна контролирует записи в Радиожурнале (если необходимо, делает письменные замечания) и удостоверяет их подписью в конце каждых суток.
14. Если характер записи не требует заполнения граф 1-4 раздела 3, текст записи начинают с графы 2 сразу после времени. Если одной строки для записи события оказалось недостаточно, запись можно продолжить в следующей строке, начиная с графы 2.
Графа 1 предназначена только для записи времени.
15. Радиожурнал хранится на борту судна в течение одного года после внесения в него последней записи, и затем сдается в архив судовладельца.
16. В раздел 1 заносятся краткие сведения о судне, некоторые данные о радиоустановках.
17. В раздел 2 заносятся данные о квалифицированном персонале. Отдельно указываются радиоспециалисты ГМССБ, ответственные за техническое обслуживание средств радиосвязи и ЭРН, и радиоспециалисты ГМССБ, ответственные за выполнение функциональных обязанностей по обеспечению радиосвязи в случае бедствия.
18. Раздел 3 включает в себя ежедневные записи (данный раздел ведется с копией).
19. В раздел 3 вносятся следующие сведения:
1) о начале каждых суток;
2) о включении (при выходе судна из порта) и выключении (при заходе судна в порт) средств наблюдения за сигналами ЦИВ на международных частотах вызова и бедствия ГМССБ с указанием выбранных частот;
3) о приеме/сдаче вахтенных обязанностей по радиосвязи;
4) о проверке времени не менее одного раза в сутки;
5) о ежедневных проверках зарядки аккумуляторных батарей, принтеров на предмет достаточного количества бумаги и удовлетворительного состояния пишущих узлов, надлежащего функционирования средств ЦИВ без излучения радиосигналов с использованием средств встроенного контроля;

6) құтқару құралдарының қолданыстағы апаттық УКВ радио станцияларының жұмыс қабiлеттiлiгiн жағалау станциясы мәтiндiк шақыру арқылы ЦТШ құралдарының тиiстi қызмет етуiн, апта сайын тексеру туралы. Кеме бiр аптадан аса жағалау станциясының ЦИВ-пен жабдықталған ықпал ету аймағынан тыс болғанда мәтiндiк шақыру алғашқы қолайлы жағдайда жүргiзiледi.
7) Радиоқұрылғының кез келген бөлiгiне энергия берудi, сондай-ақ оның орналасу орнын, антенналардың және оқшаулағыштардың жай-күйiн (антенналардың оқшаулау қарсылығының өлшемдерiмен) қамтамасыз ететiн барлық аккумулятор батарейлерiнiң жай-күйi мен қосылған жерлерiн және апаттық, спутниктiк апат радио белгiлерiн және радиолокациялық жауап бергiштердiң сыртқы зақымдануы болмауын (орнатылған бақылау құралдарын қолдану арқылы жұмыс қабiлеттiлiгiн, егер болса радиосигналдарды эфирлiк сәулелендiрусiз тексеру) қарау;
8) кеменiң рейске шығар алдында барлық радиобайланыс, электррадионавигацияның және резервтiк қорек көздерiнiң жабдықтарын тексеру;
9) кеме капитанының растауы арқылы кез келген радиобайланыс құралдарының және ЭPH-нiң қатардан шығуы және хабарламаларға қатысты қолданысқа енгiзiлуi туралы;
10) апат және мерзiмдiлiк туралы барлық ақпарат (бұл жазбалар апаттық радио алмасуға қатысатын кемелер және оның тұрған орны туралы деректердi қамтуы тиiс). Апатқа қатысты апат белгiлерi мен хабарлама көшiрме түрiнде қабылданып, енсiз беттi әрiп басатын телеграфия жүйесi бойынша ағылшын тiлiн (НАВТЕКС) пайдалану арқылы, кеңейтiлген топтық шақыру не спутниктiк телекс арқылы қабылданып, радиожурналда көрсетiлiп және хронологиялық тәртiппен Радиожурналдың соңында тiгiлуi тиiс. Қағаздағы ауа-райы болжамымен навигациялық ескертулер көшiрмесi жеке папкаларға тiгілiп, оны қабылдау фактi Радиожурналда көрсетiлуi тиiс;
11) корреспондентпен байланыс уақыты (уақыт 4 таңбалы санмен 1 минутты разрядтылықпен жазылады, сағат минуттан нүкте арқылы бөлiнедi, мысалы: 12.00.);
12) корреспонденттiң шақыру сигналы (немесе басқа танушы);
13) жиiлiк (арна, спутник);
14) радиобайланысқа қатысты маңызды оқиғалар туралы, мысалы:
жабдықтардың қатардан шығу немесе олардың пайдаланушылық-техникалық сипаттамасының елеулi нашарлауы;
жағадағы станциялармен, жағалық жер станцияларымен немесе спутниктермен байланыстардың үзiлуi;
мiндеттi хабарламаларды қабылдай алмау себептерi болып табылған радиотолқындардың таралуының қолайсыз жағдайлары;
басқа станциялармен радиоалмасу рәсiмiнiң елеулi бұзылуы;
жалған апат белгiлерiн беру фактілерi;
коммерциялық айырбасқа қатысты кез келген қақтығыстар,
мәселен: тарифтегi келiспеушiлiктер, хабарламаны алмау және т.с.с.;

6) о еженедельных проверках работоспособности носимых аварийных УКВ радиостанций спасательных средств, надлежащего функционирования средств ЦИВ посредством текстового вызова береговой станции. При нахождении судна более одной недели вне зоны действия береговой станции, оборудованной ЦИВ, текстовый вызов производится при первом удобном случае;
7) о ежемесячных проверках состояния и соединений всех аккумуляторных батарей, обеспечивающих подачу энергии к любой части радиоустановки, а также мест их размещения, состояния антенн и изоляторов (с размерами сопротивлений изоляции антенн) и внешних осмотрах аварийных, спутниковых аварийных радиобуев и радиолокационных ответчиков на предмет отсутствия внешних повреждений (проверка работоспособности с использованием средств встроенного контроля, если имеются, без излучения радиосигналов в эфир);
8) о проверке всего оборудования радиосвязи, электрорадионавигации и резервных источников питания перед выходом судна в рейс;
9) о выходе из строя и вводе в эксплуатацию любого оборудования радиосвязи и ЭРН с уведомлением капитана судна;
10) вся информация, касающаяся сообщений о бедствии и срочности (эти записи также должны включать данные о судах, принимающих участие в аварийном радиообмене, их местонахождении). Сигналы бедствия и сообщения, относящиеся к бедствию, принятые в виде копии на бумажном носителе по системам узкополосной буквопечатающей телеграфии с использованием английского языка (НАВТЕКС), расширенного группового вызова (РГВ) или спутникового телекса, должны быть отмечены в Радиожурнале и подшиты в конце Радиожурнала в хронологическом порядке.
Копии прогнозов погоды и навигационных предупреждений на бумажном носителе подшиваются в отдельные папки, факт их приема должен быть отмечен в Радиожурнале;
11) время связи с корреспондентом (время записывается четырехзначным числом с разрядностью одна минута, часы отделяются от минут точкой, например: 12.00);
12) позывной сигнал корреспондента (или другой опознаватель);
13) частота (канал, спутник);
14) о важных событиях, касающихся радиосвязи, например:
выходы из строя или серьезные ухудшения эксплуатационно-технических характеристик оборудования;
прерывание связи с береговыми станциями, береговыми земными станциями или спутниками;
неблагоприятные условия распространения радиоволн, явившиеся причиной неприема обязательных сообщений;
серьезные нарушения процедуры радиообмена другими станциями;
факты подачи ложных сигналов бедствия;
любые значительные инциденты, касающиеся коммерческого обмена, такие, как: разногласия в тарифах, неполучение сообщений и т.п.;

15) берiлген және қабылданған хабарламалардың нөмiрi;
16) кемiнде тәулiгiне 1 рет кеменiң тұрған жерi және анықтау уақыты туралы (егер тұрған орны белгiленсе, қандай да бiр географиялық нүктеге бекiту арқылы көрсетiлуi мүмкiн, не ендiгi мен бойлығы көрсетiледi, мысалы: 1200 ИТС 700 сол 03300 шығ);
17) апат жағдайларында радио жабдықтар мен радиобайланыс рәсiмдерiн пайдалану бойынша және оның функционалдық мiндетi көрсетiлген жағдайда радиобайланысты қамтамасыз ету болып табылатын тұлғаның қауiпсiздiктi қамтамасыз етуi үшiн экипаж мүшелеріне нұсқау беру туралы.
Радиожурналды жүргізу ережесіне
қосымша
РЖ-1 нысаны
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар министрлігі
Радиожурнал
басталды ___________ аяқталды
кеменің атауы _______________
шақыру белгісі ______________
1-бөлім
Кеме және радиоқондырғылар туралы қысқаша мәліметтер
1. Кеменiң атауы __________________________________________________
2. Кеменiң түрі  __________________________________________________
3. IMO нөмiрi    __________________________________________________
4. Жалпы сыйымдылық (тонн. анық.) _________________________________
5. Кильдi салу күнi _______________________________________________
6. Тiркеу порты  __________________________________________________
7. Кеме иесi туралы мәлiмет (атауы, мекен-жайы,
телефон, факс, телекс) _________________________________________
8. Апат жағдайында байланысатын жағадағы
тұлғаның аты, мекен-жайы, телефон нөмiрi ______________________
9. Апат жағдайында тәулiк бойы байланысу
үшiн телефон нөмiрi   _________________________________________
10. Халықаралық шақыру белгiсi (орыс/лат.) _______________________
11. Жылжымалы теңiз қызметiнiң
сәйкестендiрме нөмiрi (MMSI)  ________________________________
12. Спутник станциясының сәйкестендiрме нөмiрi ___________________
13. Радиотелекс нөмiрi   _________________________________________
14. АГТЖБ-ға сәйкес жүзу ауданы __________________________________
15. Кеме станциясының лицензиясы туралы деректер
(серия, нөмiрi, берiлген күнi)  ______________________________
16. Радиожабдықтары бойынша кеменiң қауiпсiздiгi
туралы деректер ______________________________________________
17. Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау
комитетiнiң немесе Қазақстан Республикасында танылған
бiлiктiлiк қоғамының радиожабдықтарын куәландыру Актiсi туралы
деректер:
радиожабдығы (берiлген күнi, қолданылу мерзiмi) _____________
электржабдығы (берiлген күнi, қолданылу мерзiмi) ____________
18. Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау
комитетiнiң аралас (өзен-теңіз) жүзетін (берілген күнi,
қолданылу мерзiмi) кемелер үшiн кеменi жыл сайын куәландыруы
Актiсі туралы деректер
__________________________________________________________________

15) номера переданных и принятых сообщений;
16) о местонахождении судна и времени его определения не менее одного раза в сутки (местонахождение может быть указано привязкой к какой-либо географической точке, если она обозначена, либо указанием широты и долготы, например: 1200 UTC 7000 сев 03300 вост);
17) об инструктаже членов экипажа по использованию радиооборудования и процедур радиосвязи в случае бедствия и для обеспечения безопасности лицом, функциональной обязанностью которого является обеспечение радиосвязи в указанных случаях.
Приложение
к Правилам ведения Радиожурнала
Форма РЖ-1
Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан Радиожурнал
N _______
Начат _______ окончен _________
Название судна ________________
Позывной сигнал _______________
Краткие сведения о судне и радиоустановках
1. Название судна________________________________________________
2. Тип судна ____________________________________________________
3. Номер IMO ____________________________________________________
4. Валовая вместимость
в (peг. тонн.)_________________________________________________
5. Дата закладки киля____________________________________________
6. Порт приписки ________________________________________________
7. Данные о судовладельце (название, адрес, телефон, факс,
телекс) ____________________________________________________
8. Имя, адрес, номер телефона для контакта в аварийных случаях с
лицом, находящимся на берегу ________________________________
9. Номер телефона для круглосуточной связи в аварийных случаях
10. Международный позывной сигнал (русс./лат.)___________________
11. Идентификационный номер морской подвижной службы (MMSI)_______
12. Идентификационные номера спутниковых станций _________________
13. Номер радиотелекса____________________________________________
14. Район плавания, согласно ГМССБ________________________________
15. Данные о лицензии судовой станции (серия, номер, дата выдачи)
16. Данные о Свидетельстве о безопасности судна по радиооборудованию
(дата выдачи, срок действия)
17. Данные об Акте освидетельствования радиооборудования Комитетом
транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций
или признанным Республикой Казахстан классификационным
обществом:
радиооборудования (дата выдачи, срок действия)________________
электрооборудования (дата выдачи, срок действия)______________
18. Данные об Акте ежегодного освидетельствования судна Комитетом
транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций
для судов смешанного (река-море) плавания (дата выдачи, срок
действия).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Кеме ролiн жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Ереже Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзетiн барлық кемелердiң Кеме ролiн жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
3. Кеме ролi, ол кеменiң келуi және кетуi кезiндегi экипаждың саны мен құрамы туралы мәлiметтердi қамтитын кеменiң негiзгi құжаты болып табылады және осы Ереженiң қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады (КP-1 нысаны).
2. Кеме ролiн жүргiзу тәртiбi
4. Кеме ролiн кеме капитаны кеме портқа келген немесе кеме порттан шыққан кезiнде порттың билiк орындарына, шекаралық бақылау органдарына, сондай-ақ қазақстандық порт аумағына кеме экипажы мүшелерiнiң кiруiне (шығуына) бақылауды жүзеге асыратын органдарға ұсынады.
5. Кеме кесте бойынша жұмыс iстеу барысында сол бiр портқа бiрнеше рет, ең кемiнде он төрт күн iшiнде бiр рет кiрсе, кеме экипажында өзгерiс болмаған жағдайда, кеме ролiн кеме портқа әр кiрген сайын көрсету шарт емес.
6. Кеме порттан шығар кезiнде портқа кеме келген кезiндегi ұсынылған Кеме ролiн, егер оған енгiзiлген өзгерiстер немесе өзгерiстердiң жоқтығы туралы көрсетiлсе, ұсынуға болады.
Кеме ролiне кеме экипажының құрамында өзгерiстер жоқ екендiгi туралы жазу, сондай-ақ экипаждың жекелеген мүшелерiн ауыстыру кезiнде өзгерiстер енгiзу тәртiбi осы Ереженiң 14-тармағында келтiрiлген.
7. Кеме ролi мынадай деректердi қамтитын мәлiметтерден туpaды:
кеме туралы (аты, ұлты, тiркелген порты және нөмiрi, түрi және мақсаты, кеме иесi, кеменiң шақыру белгiсi);
экипаж мүшелерi туралы (тегi, аты, әкесiнiң аты, туған күнi мен жерi, азаматтығы, кемедегi қызметi, атағы және диплом нөмiрi, сериясы және теңiзшi паспортының немесе теңiзшiнiң жеке басын куәландыратын басқа құжаттың нөмiрi).
8. Кеме ролiне кеме экипажының құрамына кiретiн тұлғалар, сондай-ақ:
осы кемеге жүзу практикасын өту үшiн жiберiлген оқу орындарының курсанттары (оқушылары);
кемеде жұмыс iстеу үшiн жiберiлген кеме иесiнiң өкiлдерi енгiзiледi.
Кеме ролiнде көрсетiлген оқу орындарының курсанттары (оқушылары) мен халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын кемелерге iссапарға жiберiлген тұлғалардың лауазымын кеменiң экипажын жасақтауға құқығы бар кеме иесi белгiлейдi.
9. Кеме ролi:
кеме қазақстандық портқа келуi кезiнде немесе кеме қазақстандық порттан кету кезiнде - мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде;
кеме шетел портына келу кезiнде немесе кеме шетел портынан кетуi кезiнде - ағылшын тiлiнде кемеде толтырылады.
Кеменiң экипаж саны аз болған кезiнде Кеме ролiн бiр уақытта мемлекеттiк және ағылшын немесе орыс және ағылшын тiлiндерiнде толтыруға рұқсат етiледi.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Судовой роли (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
2. Правила определяют порядок ведения Судовой роли для судов, плавающих под Государственным флагом Республики Казахстан.
3. Судовая роль является основным судовым документом, содержащим сведения о количестве и составе экипажа при приходе и отходе судна и заполняется по форме согласно приложению к настоящим Правилам (форма СР-1).
2. Порядок ведения Судовой роли
4. Судовая роль представляется капитаном судна по прибытию судна в порт или выходе судна из порта портовым властям, органам пограничного контроля, а также органам, осуществляющим контроль за входом (выходом) членов экипажа судов на территорию казахстанского порта.
5. Не требуется предоставления Судовой роли при каждом заходе судна в порт, когда судно, работая по расписанию, заходит в один и тот же порт по меньшей мере один раз в течение четырнадцати дней, при условии отсутствия изменений экипажа судна.
6. При выходе судна из порта допускается предъявление Судовой роли, представленной при прибытии судна в порт, если в нее внесены изменения или указано об отсутствии изменений.
Порядок записи в Судовой роли об отсутствии изменений в составе экипажа судна, а также внесение изменений при замене отдельных членов экипажа приведен в пункте 14 настоящих Правил.
7. Судовая роль содержит сведения, включающие в себя данные:
о судне (название, национальность, порт и номер регистрации, род и назначение, судовладелец, позывной судна);
о членах экипажа (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, гражданство, должность на судне, звание и номер диплома, серия и номер паспорта моряка или иного документа, удостоверяющего личность моряка).
8. В Судовую роль вносятся входящие в состав экипажа судна лица, а также:
курсанты (учащиеся) учебных заведений, направленные на данное судно для прохождения плавательной практики;
представители судовладельца, командируемые для работы на судах.
Указываемые в Судовой роли должности на судне курсантов (учащихся) учебных заведений и лиц, командируемых на суда, осуществляющие международные перевозки, определяются судовладельцем, имеющим право комплектовать экипаж судна.
9. Судовая роль заполняется на судне:
при прибытии судна в казахстанский порт или убытии судна из казахстанского порта - на государственном или русском языке;
при прибытии судна в иностранный порт или убытии судна из иностранного порта - на английском языке.
При небольшой численности экипажа судна допускается заполнение Судовой роли одновременно на государственном и английском или русском и английском языках.

10. Кеме роліндегі жазулар анық болуы тиic. Жазуды қарындашпен жазуға болмайды.
11. Кеме ролiндегi бағандар мынадай жолмен:
"тегi, аты және әкесiнiң аты", "туған күнi мен жерi", "азаматтығы" теңiзшiнiң паспортында немесе жеке басын куәландыратын өзге құжатта келтiрiлген деректер бойынша;
"лауазымы" - халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын кемелерде теңiзшiнiң паспортындағы кемедегi қызметтiк ереже туралы жазуына сәйкес. Қалған кемелерде - куәландыратын кеме экипажының мүшесi ретiнде тұлғаның тағайындауы туралы кеме иесiнiң бұйрығына (өкiмiне) сәйкес.
Теңiзшi жеке куәлiгiне кемедегi экипаж мүшесiнiң қызмет ережесi туралы жазу енгiзу белгiленген тәртiппен теңiзшi паспортындағы жазбаға ұқсас;
"атағы және дипломның нөмiрi" бiлiктiлiгiн растайтын дипломда көрсетiлген паспортындағы деректер бойынша;
"теңiзшi паспортының немесе жеке басын растайтын басқа құжаттың сериясы мен нөмiрi" теңiзшi паспортында немесе тиiсiнше жеке басын растайтын құжатында көрсетiлген деректер бойынша толтырылады.
12. Кеме экипажы мүшесiнiң жеке басын растайтын құжаттар ретiнде мына құжаттар болуы мүмкiн:
халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын кемелерде:
Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн - теңiзшi паспорты;
шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар үшiн - егер Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiм шарттарында өзге көзделмесе, жеке басын куәландыратын құжат ретiнде Қазақстан Республикасында танылған құжаттар;
қалған кемелерде:
Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн - Қазақстан Республикасы азаматының паспорты немесе жеке куәлiгi;
шетел азаматтары және азаматтығы жоқ тұлғалар үшiн - егер Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiм шарттарында өзге көзделмесе, жеке басын куәландыратын қолданылып жүрген және құжат ретiнде Қазақстан Республикасында танылған құжаттар.
13. Кеме қазақстандық немесе шетелдiң портына келгенде, кеме шетелдiң портынан шығар кезде, сондай-ақ халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын кеме қазақстандық порттан шығар кезiнде кеме ролiн кеменiң капитаны растайды.
Халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын кеме қазақстандық порттан шығар кезiнде Кеме ролiне кеме капитаны қол қояды және кеме иесi немесе кеме шығатын порттың капитаны растайды.
Кеме капитанының, кеме иесiнiң және порт капитанының қолдары тиiстi мөрмен куәландырылады.
Олардың жүру бағыты қазақстандық порттан шыққан кезде Қазақстан Республикасының аумақтық теңiзiнiң сыртқы шегiн кесiп өтудi көздейтiн кемелердiң Кеме ролi кеме иесiнiң немесе порт капитанының куәландыруына жатады.

10. Записи в Судовой роли должны быть разборчивыми. Производить записи карандашом не допускается.
11. Графы Судовой роли заполняются следующим образом:
"фамилия, имя и отчество", "дата и место рождения", "гражданство" - по данным, приведенным в паспорте моряка или ином документе, удостоверяющем личность;
"должность" - на судах, осуществляющих международные перевозки - в соответствии с записью о служебном положении на судне в паспорте моряка.
На остальных судах - в соответствии с приказом (распоряжением) судовладельца о назначении лица членом экипажа судна.
Внесение в удостоверение личности моряка записи о служебном положении члена экипажа на судне производятся в порядке, установленном для внесения аналогичной записи в паспорт моряка;
"звание и номер диплома" - по данным, указанным в дипломе, подтверждающем квалификацию;
"серия и номер паспорта моряка или иного документа, удостоверяющего личность" - по данным, указанным в паспорте моряка или в соответствующем документе, удостоверяющем личность.
12. Документами, удостоверяющими личность члена экипажа судна, могут быть следующие документы:
на судах, осуществляющих международные перевозки:
для граждан Республики Казахстан - паспорт моряка;
для иностранных граждан и лиц без гражданства - действительные документы, удостоверяющие личность и признаваемые Республикой Казахстан в этом качестве, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан;
на остальных судах:
для граждан Республики Казахстан - паспорт или удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
для иностранных граждан и лиц без гражданства - действительные документы, удостоверяющие личность и признаваемые Республикой Казахстан в этом качестве, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.
13. Судовая роль при прибытии в казахстанский или иностранный порт, при выходе судна из иностранного порта, а также при выходе из казахстанского порта судна, осуществляющего международные перевозки, заверяется капитаном судна.
При выходе из казахстанского порта судна, осуществляющего международные перевозки, Судовая роль подписывается капитаном судна и заверяется судовладельцем или капитаном порта, из которого выходит судно.
Подписи капитана судна, судовладельца и капитана порта скрепляются соответствующими печатями.
Заверению судовладельцем или капитаном порта подлежат Судовые роли судов, маршрут следования которых после выхода из казахстанского порта предусматривает пересечение внешнего предела территориального моря Республики Казахстан.

14. Осы Ереженiң 5 және 6-тармақтарында көзделгендей, кеме экипажы құрамында өзгерiстер жоқ екендiгi туралы және кеме экипажының құрамындағы өзгерiстер туралы жазулар кеме иесiнiң және порт капитанының расталған қолынан төмен немесе Кеме ролi парағының келесi бетiне жазылады.
Кеме экипажының құрамында өзгерiстер болмаған жағдайда "Өзгерiс жоқ" деген жазу жазылады, ол кеме капитанының қолымен және күнi көрсетiлiп, кеме мөрiмен расталады.
Кеме экипажының құрамында өзгерiстер болған жағдайда өзгерiстер Кеме ролiне мынадай тәртiппен енгiзiледi:
Кеме экипажының бұрынғы мүшесiнің тегi бар жол өшiрiледi, Кеме экипажының жаңа мүшесiнiң тегi кеме экипажынан шыққан мүшенiң нөмiрiмен нөмiрленедi, кететiн экипаж мүшесiн ауыстыру болмаған жағдайда, кеткен экипаж мүшесiнiң тегi өшiрiлiп, экипаж мүшесi ауыстырусыз кемеден кеткендiгi туралы жазба жазылады.
Кеме ролiне енгiзiлген өзгерiстерге кеме капитаны күнiн көрсетiп қол қояды және ол кеме мөрiмен куәландырылады.
Шетелге жүзетiн кеме қазақстандық порттан шығар алдында Кеме ролiне өзгерiстер енгiзiлсе, осы өзгерiстердi кеме иесi немесе порт капитаны растауы тиiс.
Кеме ролін жүргізу ережесіне
қосымша
КР-1 нысаны
Кеме ролі
1. Кеменің атауы __________________________________________________
2. Кеменің ұлты  __________________________________________________
3. Порт, тіркеу нөмірі ____________________________________________
4. Кеменің түрі мен мақсаты _______________________________________
5. Кеме иесі _____________________________________________________
6. Шақыру белгісі _________________________________________________
____________________________________________________________________
р/|Тегі, аты|Туған күні|Азамат.|Лауазымы|Атағы |Теңізші паспортының
с |   және  | мен жері | тығы  |        | және |немесе жеке басын
N |әкесінің |          |       |        |диплом|куәландыратын өзге
|  аты    |          |       |        |нөмірі|  құжаттың нөмірі
|         |          |       |        |      |     Сериясы
____________________________________________________________________
1     2          3         4       5       6            7
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
"Кeмe құжаттарының тiзбесiн және
Кеме құжаттарын жүргiзу ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлiк
және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 152-І бұйрығымен
бекiтiлген
Кеме журналын жүргiзу ережесi

14. Предусмотренные пунктами 5 и 6 настоящих Правил записи об отсутствии изменений в составе экипажа судна и об изменениях в составе экипажа судна размещаются ниже заверяющей подписи судовладельца и капитана порта или на оборотной стороне листа Судовой роли.
При отсутствии изменений в составе экипажа судна, производится запись "Изменений нет", которая заверяется подписью капитана судна и судовой печатью с указанием даты.
При изменениях в составе экипажа судна изменения в Судовую роль вносятся в следующем порядке. Строка с фамилией выбывшего члена экипажа судна вычеркивается. Строка с фамилией нового члена экипажа судна нумеруется номером строки выбывшего члена экипажа судна.
При выбытии члена экипажа без замены, строка с фамилией выбывшего члена экипажа вычеркивается и производится запись о том, что член экипажа (Ф.И.О.) списан с судна без замены.
Внесенные в Судовую роль изменения подписываются капитаном судна с указанием даты и заверяются судовой печатью.
При внесении изменений в Судовую роль перед выходом судна заграничного плавания из казахстанского порта данные изменения должны быть заверены судовладельцем или капитаном порта.
Приложение
к Правилам ведения
Судовой роли
Форма СР-1
Судовая роль
1. Название судна ___________________________________________
2. Национальность судна _____________________________________
3. Порт, номер регистрации __________________________________
4. Род и назначение судна ___________________________________
5. Судовладелец _____________________________________________
6. Позывной сигнал __________________________________________
___________________________________________________________________
N  ! Фамилия, !Дата и место !Граждан-!Долж-!Звание !Серия. Номер
п/п! имя и    ! рождения    !ство    !ность!и номер!паспорта моряка
! отчество !             !        !     !диплома!или иного
!          !             !        !     !       !документа,
!          !             !        !     !       !удостоверяющего
!          !             !        !     !       !личность
--------------------------------------------------------------------
1 !     2    !      3      !    4   !  5  !   6   !       7
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 152-I
"Об утверждении Перечня судовых
документов и Правил ведения
судовых документов"
Правила
ведения Судового журнала

1. Жалпы ережелер
1. Осы Кеме журналын жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) 1978 жылғы хаттамамен өзгертiлген (СОЛАС 74/78) теңiзде адам өмiрiн қорғау туралы 1974 жылғы халықаралық конвенцияға (бұдан әрi - Конвенция) және "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Осы ереже Кеме журналын жүргiзу тәртiбiн анықтайды.
2. Кеме журналын жүргiзу тәртiбi
3. Кеме журналы әрбiр кемеде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерген кезден оның астында жүзу құқығы сақталғанға дейiнгi барлық кезеңде жүргiзiледi.
4. Кеме журналы кеме құжаты болып табылады, нысаны бойынша, осы Ереженiң (К-1 нысаны) қосымшасына сәйкес толтырылады, нөмiрленуi, тiгiлуi, Кеме журналының тiзiмiне енгiзiлуi және оны теңiз портының капитаны растауы тиiс, ал кеме жеке меншiкке Қазақстан Республикасынан тыс жерде сатып алынғанда, Қазақстан Республикасының консульдық мекемесiнiң басшысы растайды.
Соңғы бетте типографиялық әдiспен салынған арнайы мөртабанмен Кеме журналының нөмiрi порттың тiзiлiмi бойынша, нөмiрленген және тiгілген беттердiң саны, порт атауы көрсетiледi.
5. Кеме журналының нөмiрi Кеме журналының тiзiмiнде тiркелуiне қарай кемеде ретiмен бiрiншiсiнен бастап берiледi. Осы нөмiр Кеме журналының мұқабасында және бiрiншi бетiнде жазылады.
6. Кеме журналын кеме капитанының вахталық көмекшiсi жүргiзедi. Кеме капитанының вахталық көмекшiсi жазған мәтiндi өзгертуге және толықтыруға, тек ал кеме капитанының толықтыруға құқығы бap.
Өзгертiлуге тиiстi мәтiн қара жiңiшке сызықпен сызылады, ол дұрыс оқылуы үшiн жақшаға алынады. Егер жазба барысында қателiк байқалса, онда жақшадан кейiн бiрден дұрыс мәтiн жазылады. Қалған жағдайларда жақшадан кейiн не жiберiлген жағдайда мәтiн қажет сөзден кейiн жазылып, сілтеменiң сандық белгiсi толассыз нөмiрлеу арқылы әр бет үшiн қойылады.
Өзгерту не толықтыру мәтiн журналдағы соңғы жазбадан кейiн жазылады, сiлтеме сандық белгiмен қойылады және мынандай нысанда енгiзiлген өзгерту немесе толықтыру тұлғаның қолымен бекiтiледi:
"қате жазылған" егер сызылған мәтiндi басқасымен ауыстырмасы;
"оқу" және бұдан әрi дұрыс мәтiн;
"толықтыру" және бұдан әрi дұрыс мәтiн.
Егер өзгерту не толықтыру келесi бетке қатысты болса, онда оның алдына сiлтеме нөмiрiнен кейiн бет және жеке жол нөмiрi көрсетiледi мысалы: 3/б. 15.
Мәтiнде басқа жолмен өзгертуге рұқсат етiлмейдi.
7. Навигациялық сипаттағы жазба көлемiн кеме капитаны картадағы астармен және техникалық құралдарды тiркеу ақпаратымен бiрге кеменiң жүзу маршрутын қалыпқа келтiруге болатын есепке алып анықтайды.
Бұл ретте картадағы астар картаны қайталап пайдаланғанға дейiн сақталады, ал өзi жазатын таспалар - курсограмма, peвepcoгpaмма, эхограмма, телетайп бағдарлама және басқалар екi жыл бойы кемеде сақталады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Судового журнала (далее - Правила), разработаны в соответствии с Международной конвенцией по охране человеческой жизни на море 1974 года, измененной Протоколом 1978 года (СОЛАС 74/78) (далее - Конвенция) и Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
2. Правила определяют порядок ведения Судового журнала.
2. Порядок ведения Судового журнала
3. Судовой журнал ведется на каждом судне с момента подъема Государственного флага Республики Казахстан в течение всего периода, пока сохраняется право плавания под ним.
4. Судовой журнал является судовым документом, заполняется по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (форма С-1), должен быть пронумерован, прошнурован, внесен в Реестр судовых журналов, и заверен капитаном морского порта, а в случае приобретения судна в собственность за пределами Республики Казахстан - руководителем консульского учреждения Республики Казахстан.
На последней странице в специальном штампе, нанесенном типографским способом, записывается номер Судового журнала по реестру порта, число пронумерованных и прошнурованных листов, название порта.
5. Номер Судового журнала присваивается при его регистрации в Реестре судовых журналов, на судне по порядку, начиная с первого. Этот номер записывается на обложке и титульном листе Судового журнала.
6. Судовой журнал ведется вахтенным помощником капитана судна. Вахтенный помощник капитана судна, написавший текст имеет право изменять и дополнять его, а капитан судна - только дополнять.
Текст, подлежащий изменению, зачеркивается тонкой чертой, чтобы его можно было прочесть, и заключается в скобки. Если ошибка замечена во время записи, правильный текст пишется сразу после скобки. В остальных случаях - за скобкой или в случае пропуска - за словом, после которого нужно добавить текст, ставится цифровой знак сноски со сквозной нумерацией для каждой страницы. Исправление или дополнение текста записывается непосредственно за последней имеющейся в журнале записью, предваряется цифровым знаком сноски и скрепляется подписью лица, внесшего исправление или дополнение по форме:
"записано ошибочно", если зачеркнутый текст не нужно заменять другим;
"читать:" и далее верный текст;
"дополнение:" и далее верный текст.
Если исправления или дополнения относятся к предшествующим страницам, то перед ним после номера сноски указывается номер страницы и строки, например: 3/с. 15.
Исправлять текст иным способом запрещается.
7. Объем записей навигационного характера определяется капитаном судна с учетом того, чтобы вместе с прокладкой на карте и информацией технических средств регистрации можно было восстановить маршрут плавания судна. При этом прокладка на карте сохраняется до повторного использования карты, а ленты самописцев - курсограмма, реверсограмма, эхограмма, телетайпограмма и др. - сохраняются на судне в течение двух лет.

8. Кеме журналы вахта барысында оқиға болғанда не одан кейiн жазылады.
9. Енсiздiкке, портқа, тұман жолағына және т.б. жақындағанда стандартты iс-шаралардың орындауын тiркеу қажет емес. Мынандай фразамен шектелуге болады: "Кeмe енсiздiкте жүзуге дайын (порт суларында, көру шектеулi жағдайларда)".
10. Кеме капитанының вахталық көмекшiсi жүргiзген жазбаларды лауазымын көрсету арқылы қол қоюмен бекiтедi, мынандай қысқартуларды пайдаланады: капитанның аға көмекшiсi - TКАК, капитанның екiншi (үшiншi, төртiншi) көмекшiсi - 2ТКК (3ТКК, 4TКК).
11. Кеме капитаны Кеме журналындағы жазбаларды бақылайды және әрбiр бетiнiң соңына оларды растап қол қояды.
12. Кеме журналындағы жазбалар түсiнiктi болуы керек. Жазбаны қарандашпен жазуға болмайды.
13. Егер жазба сипаты мәтiннiң 2-4 бағандарын толтыруды талап етпесе, жазба уақыттан кейiн бiрден 2-бағаннан басталады. Егер оқиға үшiн бiр жол жеткiлiксiз болса, онда бiрден 2-бағаннан бастап жазбаны келесi жолда жалғастыруға болады.
1-баған тек уақытты жазуға арналған.
Әрбiр тәулiктiң жазбасы жаңа беттен басталады. Тәулiк iшiнде толтырылмаған жолдар "Z" белгiсiмен сызылады.
14. Кеме журналы кеме бортында соңғы жазба енгiзiлгеннен кейiн екi жыл бойы сақталады, одан кейiн кеме иесiнiң мұрағатына тапсырылады.
15. Ереже Кеме капитаны мен Кеме капитанының вахталық көмекшісiнiң кеменiң күнделiктi өмiрiне қатысты жазбасын Кеме журналына енгiзу құқығын шектемейдi. Олардың айтуынша, бұлар кеме, Кеме иесiмен жүктiң мүддесiн қорғауда маңызды болуы мүмкін.
Кеме журналына сырттан өзге тұлғалардың жазбалары мен талаптарын енгiзуге рұқсат етiлмейдi.
16. Оқиға уақыты - Т (1-баған) - төрт таңбалы санмен минут бәсеңдiкпен жазылады. Сағат минуттан нүкте арқылы бөлiнедi, мысалы: 05.37.
17. Гирокомпас бойынша курс - TКК (2-баған) рульмен берілген әрi оның берiлген дәлдiгiмен герокомпас бойынша жазылады, мысалы: 257,5 немесе 74.
Егер куpcoгpaф жұмыс iстемесе, картада көрсетiлген барлық курстар тiркеледi.
18. Магниттi компас бойынша курс - TКК (3-баған)- басты магнит компасының курсы бойынша 1 град бәсеңдiкпен жазылады.
19. Кеменiң тұрған жерi (4-баған) координаты жазылады: географиялық санақпен - срс, Хс, немесе картадан алынған - срс, Хс, координаты, автоматты санаушы немесе құрылғы бәсеңдiрiлген басқа құрылғы, мысалы: 47, 12, 86, N;
Гиперболалық (стадиметриялық) - қағида бағыты 1 - (бұдан әрi - қ.б.), қ.б. 2 және қ.б. 3 (радионавигациялық параметрлер), мысалы: F - 0,3,87 немесе Z - 46238 немесе ВД - 920, 023.
Полярлы - пеленг П және дистанциялық Д және басқалар.

8. Судовой журнал заполняется в процессе вахты в момент совершения события или после него.
9. При подходе к узкости, порту, полосе тумана и т.д. не следует регистрировать выполнение стандартных мероприятий. Можно ограничиться фразой: "Судно подготовлено к плаванию в узкости (портовых водах, условиях ограниченной видимости)".
10. Вахтенный помощник капитана судна скрепляет произведенные им записи подписью с указанием должности, используя следующие сокращения: старший помощник капитана - СПМК; второй (третий, четвертый) помощник капитана - 2ПМК (ЗПМК, 4ПМК).
11. Капитан судна контролирует записи в Судовом журнале и удостоверяет их подписью в конце каждой страницы.
12. Записи в Судовом журнале должны быть разборчивыми. Производить записи карандашом не допускается.
13. Если характер записи не требует заполнения граф 2-4 текст, записи начинают с графы 2 сразу после времени. Если одной строки для события оказалось недостаточно, запись можно продолжать в следующей строке, начиная с графы 2.
Графа 1 предназначена только для записи времени.
Записи каждых суток начинают с новой страницы. Незаполненные в течение завершившихся суток строки прочеркиваются знаком "Z".
14. Судовой журнал хранится на борту судна в течение двух лет после внесения в него последней записи, и затем сдается в архив судовладельца.
15. Правила не ограничивают в правах капитана судна и вахтенных помощников капитана судна вносить в Судовой журнал записи, касающиеся повседневной жизни судна, которые, по их мнению, могут иметь значение для защиты интересов судна, судовладельца и груза.
Любые записи или требование о совершении таковых в Судовом журнале со стороны иных лиц не допускаются.
16. Время события - Т (графа 1) - записывается четырехзначным числом с разрядностью одна минута. Часы отделяются от минуты точкой, например: 05.37.
17. Курс по гирокомпасу - ГКК (графа 2) - записывается курс по гирокомпасу, заданный рулевому (выставленный на авторулевом) с заданной точностью, например: 257,5 или 74.
Если курсограф не работает, регистрируются все курсы, не зафиксированные на карте.
18. Курс по магнитному компасу - КК (графа 3) - записывается курс по главному магнитному компасу с разрядностью один град.
19. Местоположение судна (графа 4) - записываются координаты:
географические счислимые - фс, Хс или обсервованные - фо, Хо с карты, автосчислителя координат или иного датчика с разрядностью датчика, например: 47о 12,86/N;
гиперболические (стадиметрические) - линия положения - 1 (далее - л.п.), л.п.-2 и л.п.-З (радионавигационные параметры), например: F - 03,87 или Z - 46238 или BD-920,02;
полярные - пеленг П и дистанционные - D и др.

20. Кеменiң тұрған жерiнiң координаты анықталып және капитан не вахталық кемешiнiң ойынша, бұл қажет болған барлық жағдайда жасалады.
5 - бағанда қажет түсiнiктемелер жазылады - тұспал атаулары көзбен шолып және радиолакациялық анықтамаларда координат алынған құрылғының өлшеу нөмiрi атауын көрсетумен.
Мәселен, кеме орны Столб және Островной 37,4о немесе 122,2о маяктардың көзбен шолу пеленгi және Островной 6,7 мили маякқа дейiн радиолокациялық дистанциясы бойынша анықталды, 4 - бағанда мыналар жазылады: 37,4о |122,2 | град 6,7'; бағанда мыналар жазылады: Mк Столб, 2-3 Mк Островной.
21. Невязка счисления - С или вектор сноса - записываются при необходимости в графе 5.
РҚАО-ның ескертуі: 21-тармақтың мемлекеттік тілде аудармасы болмағандықтын орыс тілінде беріліп отыр.
22. Өткен қашықтық (қосымшаның 6-кестесi) - милмен жазылады: "нақты" бағанында - карта бойынша өткен - Sк; "лага бойынша" бағанында - лагалық Sл, яғни лага есебiнiң айырмасы - РОЛ, лага өзгертумен түзетiлген - Л, %. Жалпы мәлiмет - "тәулiк бойы" және "Сапарда" - кеменiң нақты өткен қашықтығы авто есептеуiштiң координаттың немесе спутниктiк навигациялық жүйенiң индикатор қабылдағышы мәлiметiмен жазылады.
23. Гидрометеорогиялық мәлiмет (7-12-бағана) - белгiленген мерзiмдегi ауа-райын қадағалау нәтижелерi жазылады.
24. Желдiң бағыты мен жылдамдығы (7-баған) - желдiң ақиқат бағыты (градуспен 10о бәсеңдiкпен) және оның жылдамдығы метр/сек жазылады, мысалы 330-11.
Егер есептеуге алынатын дрейф 7-бағанда жазылғанда, басқа желмен байланысты болса немесе вахта барысындағы желдiң бағытымен жылдамдығы 5-бағанда жазылады.
25. Теңiз бетiнiң жай-күйi (8-баған) - толқын бағыты (100 бәсеңдiрілген) мен теңiз бетiнiң жай-күйi балмен жазылады, мысалы: 310-3. Өзен мен порт суларында тиiсiнше "порт", "өзен" деп жазылады.
Егер судың бетiнде мұз болса, онда "М" белгiсi және мұздың тұстастығы балмен жазылады, мысалы: Л-7.
26. Ауа-райының жай-күйi, көру (9-баған) - ауа-райының жағдайы шартты белгiмен (А-ашық, Б-бұлтты, T-түтiн, Ж-жаңбыр, T-тұман, Қ-қар, H-найзағай, T-түнек, Б-бұршақ) және өру қашықтығы милмен мысалы: Б-8.
27. Атмосфералық қысым (10-баған) миллиметрмен жазылады (теңiз деңгейiне келтiрiлмей).
28. Ауаның температурасы (11-баған) - судың температурасы (12-баған) - 1о дейiн бәсеңдiкпен жазылады.
29. Вахта (13-кесте) әрбiр вахтаның, вахталық теңiзшiнiң тегi жазылады. Қажет жағдайда 5-бағанда вахтаны күшейту шақырылған экипаж мөлшерiнiң тегi жазылады.

20. Координаты места судна определяются и записываются во всех случаях, когда, по мнению капитана или вахтенного помощника, это необходимо.
В графе 5 записываются необходимые пояснения - названия ориентиров при визуальных и радиолокационных определениях с указанием номера измерения, названия датчика, с которого сняты координаты.
Например, если место судна определено по визуальным пеленгам маяков Столб и Островной 37,4о или 122,2о и радиолокационной дистанции до маяка Островной 6,7 мили, в графе 4 записывается: 37,4о |122,2о|6,7/; в графе записывается: 1) Мк Столб, 2-3) Мк Островной.
21. Невязка счисления - С или вектор сноса - записываются при необходимости в графе 5.
22. Пройденное расстояние (таблица 6 приложения) - записывается в милях: в графе "фактически" - пройденное по карте - Sк; в графе "по лагу" - лаговое - Sл, т.е. разность отчетов лага - РОЛ, исправленная поправкой лага - треугольник Л,%. Суммарные данные - "За сутки" и "В рейсе" - фактически пройденное судном расстояние можно записывать по данным автосчислителя координат или приемоиндикатора спутниковой навигационной системы (радионавигационной системы).
23. Гидрометеорологические данные (графы 7-12) - записываются результаты наблюдений за погодой в установленные сроки.
24. Направление и скорость ветра (графа 7) - записываются истинное направление ветра (в градусах с разрядностью в десять градусов) и его скорость в м/с, например: 330 - 11.
Если дрейф, принимаемый к счислению, обусловлен иным ветром, чем записано в графе 7, или изменение ветра в течение вахты повлекло изменение в работе судна, направление и скорость такого ветра записываются в графе 5.
25. Состояние поверхности моря (графа 8) - записываются направления волнения (с разрядностью десять градусов) и состояние поверхности моря в баллах, например: 310-3. На реке и в портовых водах записываются соответственно "порт", "река".
Если на поверхности воды есть лед, то записываются признак "Л" и сплоченность льда в баллах, например: Л-7.
26. Состояние погоды, видимость (графа 9) - записываются состояние погоды условным обозначением (Я - ясно, П - пасмурно, Дм - дымка, Д - дождь, Т - туман, С - снег, Г - гроза, Мг - мгла, Гр - град) и дальность видимости в милях, например: П - 8.
27. Атмосферное давление (графа 10) - записывается в миллиметрах (без приведения к уровню моря).
28. Температура воздуха (графа 11), температура воды (графа 12) - записываются с разрядностью до одного градуса.
29. Вахта (таблица 13) - записываются фамилии вахтенных матросов каждой вахты. При необходимости в графе 5 записываются фамилии членов экипажа, вызванных для усиления вахты.

30. 5-бағанда кеме капитанының нұсқауымен кеме капитанының вахталық көмекшесiнiң қарауына қарай берiлген кестеленген мәлiметтердi толықтыру үшiн кеме жұмысының шарттары мен себептерiнiң жазбасы орындалады:
1) кеменiң жылдамдығы Vс-лага болмаған жағдайда жолды есептеу үшiн қабылданған кеменiң жылдамдығы жазылады. Жазба 0,1 уз. бәсеңдiкпен орындалады, мысалы: Vc=14,4;
2) жүрiс режимi (немесе бұранды айналдыру жиiлiгi немесе берiлген жүктеме немесе қалақты бүру) қажет жағдайда жазылады;
3) ағыс элементтерi (көшiру) - бағыты жазылады-Кт (град) және ағыс жылдамдығы Vт (Уз), мысалы: Кт=312о; Vт=1,7;
4) навигациялық жекеленген техникалық құралдарын, тiркеушi құрылғылары, курсты автоматты түрде жүргiзу, жылдамдық (көшiру);
5) кеменiң тұрақты бұрышы градуспен (1о пен дәлдiкпен) бағыттық қисаюын көрсету арқылы (О-оң жағында; С-сол борт он тұғындаған кезде) жазылады.
Аз тереңдiктi аймаққа кiру алдында кеменiң қисаюы және оның тұмсығы мен кеменiң артқы жағының (корма) есептi отыруы жазылады;
6) картадан картаға көшу - "картаға" фразасы және жаңа карта нөмiрi жазылады;
7) навигацияның техникалық құралдары мен орағыштың элементтерге түзетулердi анықтау тәсiлi мен негiзгi нәтижелердi көрсету арқылы жазылады;
8) жүк операциялары - кеменiң трюмi мен жүк құрылымдарының дайындығы, жүк операцияларының басталуы мен аяқталуы, жұмыстағы үзiлiс себептерiн көрсету арқылы, жүктердiң қандай күштермен және құралдармен қайда түсірілетіні және қайда қабылданатыны; тиелген және түсiрiлген жүктер туралы мәлiмет; жүктердiң бекiтудi аяқтау мен тәсiлдерi сепарациясы; қайта тарту, кеме мен жүкке қатысты стивидор және агент әрекеттермен келiспейтiн жағдайлар, себептерiн көрсету арқылы; кеме мен жүктiң зақымдану жағдайлары жазылады.
31. Вахтаның соңында жүру барысында - 1-5, 7-12 бағындарына және 6-кесте мен 13-қосымшаға мәлiметтер жазылады.
32. Вахтаның соңында айлақта жазылады:
кеменiң жай-күйi мен жағдайы;
кеменiң тұмсығы мен артқы жағы қайырлауы;
орындалатын жүк операциялары;
кеме энергетикалық құрылғысының (бұдан әрi - КӘК) дайындығы;
борттағы жүзу құралдары;
тиелген (түсiрiлген) жүктiң мөлшерi.
Егер вахта барысында өзгерiстер болмаса, онда қайырлауы мен мынандай фраза жазылады: "Бұрынғы қалпымызда тұрмыз".
33. Беттiң жоғарғы жағында-тәулiк басындағы күн, ай және жыл; жүзу ауданы, кеменiң қайда және қайда бара жатқаны (пункт аты) және рейс нөмiрi көрсетiледi. Аялдама - порт не рейд атауы.
Кеме мен гринвин уақыты арасындағы алшақтық көрсетiледi, мысалы: Тс=Тгр + 3с.
34. Сағат ауысқанда 1-бағанда бөлшек түрiнде ескi жаңа уақыт жазылады.

30. В графе 5 по указанию капитана судна или усмотрению вахтенного помощника капитана судна выполняются записи условий и обстоятельств работы судна, дополняющие табулированные данные:
1) скорость судна - Vc - записывается скорость судна, принятая для счисления пути при отсутствии лага. Запись выполняется с разрядностью 0,1 уз, например: Vc = 14,4;
2) режим хода (или частота вращения винта, или заданная нагрузка, или разворот лопастей) записываются в случае необходимости;
3) элементы течения (сноса) - записываются направление - Кт (град) и скорость - Vт (уз) течения, например:
Кт = 312о; Vт = 1,7;
4) включение (выключение) отдельных технических средств навигации, регистрирующих устройств, автовводов курса, скорости, сноса;
5) угол постоянного крена судна в градусах (с точностью до одного градуса) с указанием борта накренения
(Пр - на правый; Л - на левый борт) - записывается при его возникновении.
Перед входом в район малых глубин записывается крен судна и его расчетная осадка носом и кормой;
6) переход с карты на карту - записываются фраза "на карту" и номер новой карты;
7) определение поправок технических средств навигации и маневренных элементов - записываются с указанием способа определения и основных результатов;
8) грузовые операции - записываются готовность трюмов и грузовых устройств судна, начало и окончание грузовых операций, перерывов в работе с указанием причин; какими силами и средствами и куда выгружаются и куда принимаются грузы; сведения о погруженных или выгруженных грузах; окончание и способы крепления и сепарации грузов; перетяжки, случаи не согласия с действиями стивидоров и агентов по отношению к судну и грузу с указанием причин; меры, принятые для защиты интересов судна и судовладельца; случаи повреждения судна и груза.
31. На конец вахты на ходу - записываются данные в графы 1-5, 7-12 и таблицы 6 и 13 приложения.
32. На конец вахты у причала - записываются:
положение и состояние судна;
осадка носом и кормой;
выполняемые грузовые операции;
готовность судовой энергетической установки (далее - СЭУ);
плавсредства у борта;
количество погруженного (выгруженного) груза.
Если на время вахты изменений не произошло, записывается осадка и фраза: "Стоим в прежнем положении".
33. В заголовке страницы - указывается на начало суток число, месяц и год; район плавания, откуда и куда следует судно (названия пунктов) и номер рейса. На стоянке - название порта или рейда.
Указывается расхождение между судовым и гринвичским временем, например: Тс = Тгр + 3 ч.
34. При переводе часов - в графе 1 записывается дробью старое/новое время.

35. Лоцманмен жүзу - лоцманның келгенi (кеткенi), оның тегi мен аты-жөнi жазылады.
36. Буксир көмегiмен алып өту - буксирдiң келуi (кеткенi), олардың аты, буксирлеу схемасы жазылады.
37. Кеменiң зәкiрге - тұрғызу себептерi, берiлген қандай зәкiр, қанша зәкiр шынжыры пайдаланғаны, өлшенген теңiз тереңдiгi, КӘК-ның дайындығы жазылады.
38. Айлаққа тұрғызу - айлақ атауы не нөмiрi, арқандап байлау борты, қандай, қанша, қалай және қайда арқандап байланды, зәкiрге, кеме тұмсығымен артқы жағына қайырлауы жазылады.
39. Кеме қозғалысын бақылау жүйесiнiң әрекетi аймағында жүзу - аймаққа кiруге рұқсат алғанда, қызмет түрi, оның басы мен соңы жазылады.
40. Дауылды жағдайларында жүзу - мұнда қисаю бұрышымен тербеу кезеңi, жүктi сақтауды қамтамасыз ету бойынша әрекет, палубаны су алып кетуi мен толқынның соғысы, мұндайлар орын алған жағдайда жазылады.
41. Кемеде туу немесе өлiмге ұшырау, борттағы қайғылы оқиға, кемеден тыс жерде апатқа ұшыраған адамдарға көмек көрсете алмау жазылады:
туу жағдайында - шешесiнiң тегi, аты және әкесiнiң аты, баланың жынысы;
өлiм жағдайында - өлген адамның тегi, аты және әкесiнiң аты, өлу себебi, қашан және кiмге өлген адам мәйiтi берiлдi немесе тұрған жерiнiң координаты, қай жерде мәйiт теңiзге тасталды, Қазақстан Республикасы 1-теңiз портының капитанына кемеге кiрген өсиет етiлген мұраны беру фактi, ал шет елдiң портында - Қазақстан Республикасының елшiсiне;
Борттағы қайғылы жағдай, көмек көрсете алмау жағдайында себебi мен салдары толық берiледi.
42. Мұраны pacтaудa - мұраны қалдырушының тегi, аты мен әкесiнiң аты, өсиет жасалған күн жазылады.
43. Кеме сапарға шығуға дайындалғанда мыналар жазылады:
экипаж мүшелерi мен жолаушылардың саны;
отын мен судың қоры;
қалдық тұнба;
жүктiң мөлшерi мен түрі;
басқару құрылымының дайындығы (конвенция талаптары), рейске шығуға жалпы дайындық.
44. Кеменiң басқару бұйрығы берiлгенге - басқаруды беру және бастау фактiсi жазылады. Жазба тапсыратын және қабылдайтын капитандар қолымен бекiтiледi.
2. Конвенция талаптарының орындалуын тiркеу
45. Конвенция талаптарының орындалуын тiркеу қосымшаның 14-кестесiнде (бұдан әрi - 14-кестеде) жүргiзiледi. Қажет толықтырулармен нақтылықтар 5-бағанда жазылады.
46. 14-кестенiң 1 және 2-жолдарында су өткiзбейтiн iрiктеменiң жабылу және ашылу фактi көрсетiледi.
47. 14-кестенiң 3-жолында су өткiзбейтiн жабылыстарды басқару және тексеру бойынша апта сайын өткiзiлетiн жаттығулар туралы жазба жүргiзiледi. Ұзақ рейстерге 1 аптадан артық шығатын кемелерде 1-шi толық жаттығу порттан шығар алдында жүргiзiледi.

35. Плавание с лоцманом - записываются прибытие (убытие) лоцмана, его фамилия и инициалы.
36. Проводка с помощью буксиров - записываются прибытие (отход) буксиров, их названия, схема буксировки.
37. Постановка судна на якорь - записываются причина постановки, какой якорь отдан, сколько вытравлено якорь цепи, измеренная глубина моря, готовность СЭУ.
38. Постановка к причалу - записываются название или номер причала, борт швартовки, какие, сколько, как и куда заведены швартовы, отданы ли якоря, осадка судна носом или кормой.
39. Плавание в зоне действия системы управления движения судами - записываются получение разрешения на вход в зону, вид обслуживания, его начало и конец.
40. Плавание в штормовых условиях - записываются угол крена и период качки, действия по обеспечению сохранности груза, заливание палубы и удары волн, если они имели место.
41. Рождение или смерть на судне, несчастный случай на борту, неоказание помощи людям, терпящим бедствие вне судна, записываются:
в случае рождения - фамилия, имя и отчество матери, пол ребенка;
в случае смерти - фамилия, имя и отчество умершего, причина смерти, когда и кому передано тело умершего или координаты места, где это тело предано морю, факт передачи завещания капитану первого морского порта Республики Казахстан, в которые зашло судно, а в иностранном порту - консулу Республики Казахстан;
несчастный случай на борту, неоказание помощи - подробно излагаются причины и обстоятельства случая.
42. При удостоверении завещания - записываются фамилия, имя и отчество завещателя, дата составления завещания.
43. При подготовке судна к выходу в рейс - записываются:
число членов экипажа и пассажиров;
запасы топлива и воды;
осадка;
количество и род груза;
готовность рулевого устройства (требование Конвенции), общая готовность к выходу в рейс.
44. При передаче командования судном - записывается факт передачи и вступления в командование. Запись скрепляется подписями сдающего и принимающего капитанов.
3. Регистрация выполнения требований Конвенции
45. Регистрация выполнения требований Конвенции производится в таблице 14 приложения (далее - таблица 14). Необходимые дополнения и подробности записываются в графе 5.
46. В строках 1 и 2 таблицы 14 фиксируется факт закрытия и открытия водонепроницаемых переборок.
47. В строке 3 таблицы 14 производится запись о проведенных еженедельных тренировках по управлению и проверках водонепроницаемых закрытий. На судах, совершающих рейсы продолжительностью более одной недели, первая полная тренировка производится перед выходом из порта.

48. 14-кестенiң 4-жолында кеменiң порттан шығар алдында барлық сыртқы корпусының жабылуы жазылады, бұлар рейске шығар алдында жабық болуы керек.
Осындай кеменiң рейске кетуiне дейiн жиырма сағат шегiнде жетектердi, жүйелер мен құрылғыларды тiркеу.
49. 14-кестенi 5-жолында ай сайын өткiзiлетiн өртпен күрес жөнiндегi оқулар жазылады.
50. 14-кестенiң 6-жолында ай сайын өткiзілетiн өртпен күрес жөнiндегi оқулар жазылады.
Бұл оқу-үйренулер бiр тәулiк iшiнде кеме порттан шыққаннан кейiн жүргiзiледi, егер өртпен күрес және кеменi қалдыру бойынша алдыңғы ойындарда экипаж мүшелерiнен 25% қатысса, Халықаралық рейс жасайтын жолаушылар кемесiнде 20-дан астам жолаушы жаңаланса, жолаушылардың оқу жиылысы олар отырғаннан кейiн 1 тәулiк iшiнде жүргiзiледi.
51. Өртпен күрес және кеменi қалдыру бойынша әрбiр оқу-үйрену толық сипатталып жазылуы керек. Кеменi қалдыру жөнiндегi ең кемiнде 1 шлюпка түсiрiліп, оның нөмiрi жазылуы керек.
52. 14-кестенің 7-жолында құтқару салдарымен жаттығу жүргiзу туралы жазбаша берiледi. Бұл жаттығулар 2 айда бiр рет кеменiң құтқару жабдықтары мен құтқару құралдарын оқу-үйрену туралы сабақтар барысында жүргiзiледi.
53. 14-кестенiң 8-жолында "адам борттан тыс" дабыл командасы жазылған кезекшi шлюпканы суға түсiру және суда орағату туралы жазба берiледi, бұлар ай сайын немесе жоқ дегенде 3 айда 1 рет өткiзiлуi керек.
54. 14-кестенiң 9-жолында руль мен шұғыл басқаруға ауысу туралы оқулар жазылады, бұлар мүмкiн болса, 3 айда 1 рет жүргiзiледi.
55. Құтқарушы құралдардың жіберу құрылуларының лопарларын аудару (түбiрлiк соңын жүру соңымен ауыстыру) 30 айда 1 рет, ал лопарды жаңаға ауыстыру 5 жылда 1 рет жүргiзiледi. Бұл туралы жазба 5-бағанда берiледi.
Кеме журналын жүргiзу ережесiне
қосымша
С-1 нысаны
Мұқаба
Қазақстан Республикасы
Кеме журналы
______________________________
(кеменiң атауы)
N ________ 20 __ж.
Титулдық парақ
Қазақстан Республикасы
Кеме журналы
N __________
1. Кеменiң атауы ________________________________________________
2. Кеменiң түрi  ________________________________________________
3. Кеме иесi     ________________________________________________
4. Кеменiң шақыру белгiсi _______________________________________
5. Кеменiң тiркеу порты   _______________________________________
6. Кеменiң тiркеу нөмiрi  _______________________________________
7. Кеменiң капитаны _____________________________________________
Басталды  ________ 20 __ж.
Аяқталды  ________ 20 __ж.
сол бөлігі
____________________________________________________________________
Оқиға|Гирокомпас|Магнит | Кеменің тұрған жері | Тк=Тгр  ч "___" 20ж
уақыты| бойынша  |компасы|_____________________|

48. В строке 4 таблицы 14 фиксируется закрытие перед выходом судна из порта всех отверстий наружного корпуса, которые в рейсе должны быть закрыты.
Здесь же фиксируются проверки приводов, систем и устройств, которые проводятся в пределах двенадцати часов до отхода судна в рейс.
49. В строке 5 таблицы 14 делается запись о проведении ежемесячных учений по борьбе с пожаром.
50. В строке 6 таблицы 14 делается запись о проведении ежемесячных учений по оставлению судна.
Эти учения проводятся в течение суток после выхода судна из порта, если в предыдущих учениях по борьбе с пожаром и по оставлению судна принимало участие менее 25 % членов экипажа. На пассажирском судне, совершающем международный рейс, при обновлении более 20 % пассажиров учебный сбор пассажиров проводится в течение суток после их посадки.
51. Каждое учение по борьбе с пожаром и по оставлению судна должно быть подробно описано. Учение по оставлению судна включает приспускание хотя бы одной из шлюпок с записью ее номера.
52. В строке 7 таблицы 14 делается запись о проведении тренировок со спасательными плотами (ПСН). Эти тренировки проводятся один раз в два месяца во время занятий по изучению спасательного оборудования и спасательных средств судна.
53. В строке 8 таблицы 14 делается запись о спуске на воду и маневрировании на воде дежурных шлюпок с расписанной на них командой (тревога "Человек за бортом"), которые должны проводиться ежемесячно или в крайнем случае не реже одного раза в три месяца.
54. В строке 9 таблицы 14 фиксируются учения по переходу на оперативное управлению рулем, которые, если это возможно, проводятся не реже одного раза в три месяца.
55. Переворачивание (замена коренного конца ходовым) лопарей спусковых устройств спасательных средств проводится не реже одного раза в тридцать месяцев, а замена лопарей на новые - один раз в пять лет. Запись об этом делается в графе 5.
Приложение
к Правилам ведения
Судового журнала
Форма С-1
Обложка Республика Казахстан Судовой журнал
______________________________________
(название судна)
N _____ 20____ г.
Титульный лист Республика Казахстан Судовой журнал
N _____
1. Название судна ______________________________________________
2. Тип судна ___________________________________________________
3. Судовладелец_________________________________________________
4. Позывной сигнал судна _______________________________________
5. Порт приписки судна _________________________________________
6. N регистрации судна _________________________________________
7. Капитан судна _______________________________________________
Начат _________ 20___г.
Закончен ______ 20___г.
левая часть
___________________________________________________________________
Время!Курс по!Курс по!  Месторасположение  !Те = Тгр...ч "___"
собы-!гиро-  !магнит-!       судна         !          __200_г.
тия  !компасу!ному   !---------------------!Рейс N ___

|  бағыт   |бойынша|ф/қ.б-1|л/қ.б-2|Қ.б-3| Рейс N ___
|          |бағыт  |       |       |     | Аудан ___  ___
____________________________________________________________________
1   |    2     |  3    |          4          |        5
____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________
оң бөлігі
____________________________________________________________________
Өткен            |Уақыт|Желдің |Теңіз |  Ауа   |Атмосфер.| Ауа
қашықтық           |     |бағыты |бетін.|райының |  лық    |райдың
___________________|     | мен   | нің  |жағдайы,| қысым   |темпера.
уақыт|нақты| лага  |     |жылдам.| жағ. | көру   |         |турасы
|     |бойынша|     | дығы  |дайы  |        |         |
____________________________________________________________________
6         |     |   7   |  8   |    9   |   10    |   11
____________________________________________________________________

!       !компасу!ф/к.б-1!Х/к.б-2!К.б-3!Район______из ___ в ___
--------------------------------------------------------------------
1  !   2   !   3   !         4           !          5
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
правая часть
____________________________________________________________________
Пройденное     !Вре-!Направ-!Состо-!Состо-!Атмос-!Темпе-!Темпе-!
расстояние     !мя  !ление  !яние  !яние  !ферное!ратура!ратура!
---------------!    !и ско- !повер-!пого- !давле-!возду-!воды  !
Время!фак-!по  !    !рость  !хности!ды,   !ние   !ха    !      !
!ти- !лагу!    !ветра  !моря  !види- !      !      !      !
!чес-!    !    !       !      !мость !      !      !      !
!ки  !    !    !       !      !      !      !      !      !
--------------------------------------------------------------------
6      !    !   7   !   8  !   9  !  10  !  11  !  12  !
--------------------------------------------------------------------

1 |                   2                     |  3 | 4 |  5 |  6 | 7
____________________________________________________________________
1  Су өткiзбейтiн есiктердiң жабылуы,
олардың механизiмен индикаторын тексеру
2  Су өткiзбейтiн есiктердi ашу
3  Су өткiзбейтiн есiктердi, илюминаторды,
клапондарды, шпиготты жабу құралдары мен
қоқыс жеңдерiн, барлық оларға жататын
жетек басқармалар мен индикаторды
басқару және тексеру бойынша жаттығулар.
4  Кеме рейске шығар алдында корпустың
барлық сыртқы тесiктерiн жабу. Бас және
көмекшi рульдiк жетектi, олармен
дистанциялық басқару жүйесiн, көпiрде
рульмен басқару орындарын, рульдiк
жетектiң апаттық көздерiн, аксиометрдi,
рульдiк басқарудың сигнализациясы,
сөндiрiлетiн құрылымдарды, бұған
рульдiң толық аспасын тексеру және
көпiр мен румпиль бөлiмiнiң арасындағы
байланысты тексеру де жатады.
5  Өрттiк оқу дабылы
6  Оқу шлюптiк дабыл. Экипаж бен
жолаушыларды дабыл белгiсi орнына
шақыру. Кеменi қалдыру тәртiбiмен
таныстыру, түсуге құтқару құралдарын
дайындау. Топтаманы тексеру және
шлюптiк қамтамасыз ету, құтқару
салдарының жағдайы. Жүргiзу мен шлюпка
қозғалтқышының жұмысын тексеру.
Құтқарушы құралдарды тексеру.
7  Құтқарушы-үрлеме салдарды қимылға
келтiрумен пайдалану бойынша
жаттығулар.
8  "Адам борттан тыс" дабылы
9  Румпельден рульдiк апаттық басқаруға
көшу бойынша оқу, бұған көпiр және
қуатпен қамтамасыз ететiн резервтiк
көздердi пайдалану байланысын тексеру
де кiрдi.
___________________________________________________________________
Соңғы парақ
Порттың тiзiлiмi бойынша N ___________
Журналда тiгiлген және нөмiрленген ______________________ парақ
Порттың теңiз әкiмшiлiгiнде бекiтiлген ________________________
___________________________________________________________________
журналды бекiткен тұлғаның лауазымы, тегi және қолы
M.O.                                  "____" __________ 20__ ж.
"Кeмe құжаттарының тiзбесiн және
Кеме құжаттарын жүргiзу ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлiк
және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 152-І бұйрығымен
бекiтiлген
Машина журналын жүргізу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Машина журналын жүргiзу epeжeci (бұдан әрi - Ереже) "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Ереже Машина журналын (бұдан әрi - Журнал) жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
3. Журналды жүргiзу Қазақстан Республикасының бiр немесе екi бас қозғалтқышы бар барлық теңiз кемелерiне мiндеттi. Журнал бiр данада жүргiзіледi, екiншi данасын жүргiзуге рұқсат етiлмейдi.
2. Журналды жүргiзу тәртiбi

1 !                  2                    ! 3  ! 4  ! 5  ! 6  ! 7
--------------------------------------------------------------------
1  Закрытие водонепроницаемых дверей,
проверка их механизмов и индикаторов
2  Открытие водонепроницаемых дверей
3  Тренировки по управлению и проверки
водонепроницаемых дверей, иллюминаторов,
клапанов, средств закрытия шпигатов и
мусорных рукавов и всех, относящихся
к ним приводов управления и индикаторов
4  Закрытие всех отверстий наружного
корпуса, обеспечивающих его
водонепроницаемость, перед выходом
судна в рейс. Проверка (испытание)
главного и вспомогательного рулевого
приводов, систем дистанционного
управления ими, постов управления
рулем на мостике, аварийного питания
рулевого привода, аксиометров,
сигнализации рулевого управления,
отключающих устройств, включая полную
перекладку руля и проверку связи между
мостиком и румпельным отделением
5  Учебная пожарная тревога
6  Учебная шлюпочная тревога.
Вызов экипажа и пассажиров к местам
сбора сигналом тревоги. Ознакомление
с порядком оставления судна, подготовка
спасательных средств к спуску.
Проверка комплектности и состояния
шлюпочного снабжения, спасательных
плотов. Пуск и проверка работы
двигателей шлюпок. Проверка спасательных
средств.
7  Тренировки по приведению в действие
и использованию спасательно-надувных
плотов
8  Тревога "Человек за бортом"
9  Учения по переходу на аварийное
управление рулем из румпельной, включая
проверку связи с мостиком и использование
резервных источников энергоснабжения.
-------------------------------------------------------------------
Последний лист
По реестру порта N ______
В журнале прошнуровано и пронумеровано ___________ листов
Скреплено в Морской администрации порта ___________________
___________________________________________________________
должность, фамилия и подпись лица, скрепившего журнал
М.П.                     "____"_________20___г.
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 152-I
"Об утверждении Перечня судовых
документов и Правил ведения
судовых документов"
Правила
ведения Машинного журнала
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Машинного журнала (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
2. Правила определяют порядок ведения Машинного журнала (далее - Журнал).
3. Ведение Журнала обязательно на всех морских судах Республики Казахстан, имеющих один или два главных двигателя. Журнал ведется в одном экземпляре, ведение второго экземпляра не допускается.
2. Порядок ведения Журнала

4. Журнал пайдаланым уақытында да, сонымен қатар кеменi жөндеу уақытында да үздiксiз жүргiзiледi. Журналдың көлемi оны бiр ай жүргiзуге есептелген.
5. Журнал кеме құжаты болып табылады, осы Ереженiң қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады (М-1 нысаны), нөмiрленiп, тiгілiп, Кеме журналының тiзiлiмiне енгiзiлуi және теңiз портының капитаны, ал кеме Қазақстан Республикасынан тыс меншiкке сатып алынғанда Қазақстан Республикасының консулдық мекемесiнiң басшысы куәландыруы тиiс.
Соңғы бетте типографиялық жолмен басылған арнайы мөртабанда порт тiзiлiмi бойынша Журналдың нөмiрi, нөмiрленген және тiгілген беттердiң саны, порттың атауы жазылады.
Журналдың нөмiрi оның Кеме журналының тiзiлiмiнде тiркелуiне қарай, кемедегi тәртiп бойынша бiрiншiсiнен бастап берiледi. Бұл нөмiр журналдың бiрiншi бетiнде жазылады.
6. Журналдағы жазба анық болуы керек. Жазбаны қарандашпен жазуға рұқсат етiлмейдi. Жазбаның мазмұнында екi жақты түсiнiк болмау керек.
7. Журналдың барлық бағаны белгiленуiне қарай толтырылады.
8. Мәтiнге жөндеу немесе қосымша енгiзу қажет болғанда оларды қате жазба немесе "Ерекше белгiлер" бағанына енгiзедi және қолмен растайды. Түзетiлетiн мәтiн жiңiшке сызықпен сызылып және мазмұны жеңiл оқылуы үшiн жақшаға алынуы керек.
Мәтiнге өзгерiс пен қосымшаны мәтiндi жазған тұлға жүргiзе алады. Мәтiндi әрiп, сан жазу арқылы жөндеу, тазартуға және c.c. рұқсат етілмейдi.
9. Машина журналына капитаннан, аға (бас) механиктен және вахталық механиктен басқа тұлғалар жазба жүргiзуге тыйым салынады.
10. Аға (бас) механик күн сайын Журналдың дұрыс жүргiзiлуiн тексередi, оны өз қолын қою арқылы растайды және Журналды капитанға қол қоюға ұсынады.
11. Кеме жүргенде журнал машина жайында болады, ал тұрақта вахта механигiнiң каютасында болуы мүмкiн.
12. Журнал соңғы жазба енгiзiлгеннен кейiн екi жыл барысында кеме бортында сақталады.
13. Вахта бойынша жазбаларды журналда оның дұрыстығы мен жинақтылығына жауапты вахта механигi жүргiзедi.
14. Энергетикалық қондырғының жұмыс параметрiнiң жазбасы әрбiр төрт сағат сайын вахтаны тапсыру кезiнде жүргiзiледi. Жазбалардың прибор көрсеткiштерiмен сәйкес келуiн вахтаны тапсырушы және қабылдаушы механик қол қойып куәландырады.
15. Оларды пайдалану машина жайларында вахта персоналының үнемi болуынсыз жүзеге асырылатын кемелерде, параметрлердi тiркеу вахтаны тапсыру барысында ғана жүргiзіледi. Бiруақытта ақауды автоматты түрде тiркеу лентасын бақылау орындалады. Екi құжат та вахтаны тапсырушы және қабылдаушы механиктердiң қолымен бекiтiледi. Толтырылған ленталар кемеде кемiнде бiр жыл сақталады.

4. Журнал ведется непрерывно как во время эксплуатации, так и во время ремонта судна. Объем Журнала рассчитан на ведение его в течение одного месяца.
5. Журнал является судовым документом, заполняется по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (форма М-1), должен быть пронумерован, прошнурован, внесен в Реестр судовых журналов, и заверен капитаном морского порта, а в случае приобретения судна в собственность за пределами Республики Казахстан - руководителем консульского учреждения Республики Казахстан.
На последней странице в специальном штампе, нанесенном типографским способом, записывается номер Журнала по реестру порта, число пронумерованных и прошнурованных листов, название порта.
Номер Журнала присваивается при его регистрации в Реестре судовых журналов, на судне по порядку, начиная с первого. Этот номер записывается на титульном (первом) листе Журнала.
6. Записи в Журнале должны быть разборчивыми. Производить записи карандашом не допускается. Содержание записей не должно допускать двойного толкования.
7. Все графы Журнала заполняются по назначению.
8. При необходимости внесения в текст исправления или дополнений, их вносят под ошибочной записью или в графу "Особые отметки" и заверяют подписью. Текст, подлежащий исправлению, должен быть зачеркнут тонкой чертой и заключен в скобки так, чтобы содержание его было легко читаемо.
Изменение и дополнение текста может быть произведено лицом, писавшим этот текст. Подчистка текста, исправление его путем изменения написания букв, цифр и т п. категорически воспрещается.
9. Запрещается внесение в машинный журнал каких-либо записей любыми лицами, кроме капитана, старшего (главного) механика и вахтенного механика.
10. Старший (главный) механик ежедневно проверяет правильность ведения Журнала, заверяет его своей подписью и представляет Журнал на подпись капитану.
11. На ходу судна Журнал находится в машинном помещении, а на стоянке может находиться в каюте вахтенного механика.
12. Журнал хранится на борту судна в течение двух лет после внесения в него последней записи.
13. Повахтенные записи в Журнале производятся вахтенным механиком, несущим ответственность за их правильность и аккуратность.
14. Запись рабочих параметров энергетической установки производится каждые четыре часа при передаче вахты. Соответствие записей показаниям приборов удостоверяется подписями механиков, сдающего и принимающего вахту.
15. На судах, эксплуатация которых осуществляется без постоянного присутствия вахтенного персонала в машинных помещениях, регистрация параметров производится также только при передаче вахты. Одновременно выполняются контроль ленты автоматической регистрации неисправностей. Оба документа скрепляются подписями механиков, сдающего и принимающего вахту. Заполненные ленты хранятся на судне не менее одного года.

16. Әрбiр вахтада тетiктi iске қосу және тоқтату уақыты жазылады. Журналда жұмыс ұзақтылығы ескерiлетiн тетiктердiң тiзiмiн әрбiр кеме сериясына қарай кеме иесi белгiлейдi.
17. Желдiң бағыты мен күшi кеменiң схемалық бейнесi бар арнайы бағанда жазылады. Кемеге қатысты желдiң бағытын стрелкамен, ал желдiң күшi стрелкаға қарсы жазылған балмен сан арқылы көрсетiледi.
18. Журналдың бос жолдарында вахта бойынша мыналар жазылады: бас қозғалтқыштың жұмыс режимiнiң өзгеруi, жауапты жабдықтың тоқтап қалуы не бұзылу жағдайлары және оларды жою үшiн қабылдаған шаралар; энергетикалық қондырғының жұмыс параметрлерiнiң нормалар шегiнен шығуы (шығуды автоматты тiркеу жоқ болғанда). Осында кеменiң сапарға шығар алдындағы тексерiлуi тiркеледi (қозғалтқыштың аударылуы, қашықтан автоматты басқару жүйесiн, реттелетiн жүрiс бұрандасын, машина телеграфын, басқару жүйесiмен машинаның тұтқашын, авралды сигнализацияны, сигналды-ерекшеленушi оттарды және c.c. тексеру).
19. Бiр күн барысында қабылданған отын және сортына қарай бөлiнген май қалдығы мен жанар-жағармай материалдарының (бұдан әрi - ЖЖМ) саны Журналдың арнайы кестесiнде тәулiктiк бетте жазылады.
20. Техникалық қызмет пен құралдарды жөндеу бойынша бiр күн бойы жүргiзiлетiн Техникалық пайдалану қызметiнiң тиесiлiгiнде болатын жұмыстар тәулiктiк бетте арнайы кестеде адамның сағаттық еңбегiн және орындаушыларын көрсетiп, тiркеледi.
21. Журналдың "Ерекше белгiлер" бағанына тәулiк iшiнде мыналарды көрсететiн жазбалар енгiзiледi:
лауазымдық тұлғалар - капитан, аға (бac) механик және капитанның вахталық көмекшiсiнiң өкiмi, осы өкiм жасалған уақыты нақты көрсетiлуi арқылы;
вахталық механиктiң мiнбеге және аға (бас) механикке баяндауы;
вахтаны күшейту, вахтаны ауыстыру немесе ақауларды жою үшiн экипаж мүшелерiн шақыру;
бас қозғалтқышты басқаруды машина жайынан мiнбеге тапсыру және керiсiнше;
тетiктердi басқаруды жартылай автоматтыдан автоматтыға және қолмен басқаруға ауыстыру;
тексерiс нәтижелерi және электрэнергияның авария көздерi мен сақтандыратын құрылғылардың әрекетi;
авариялық сақтау құрылғыларынан пломбыны алу және автоматты реттегiштiң қорғаушы құрылғыларын жөнге келтiрудегi өзгерiстер;
сұйықты қабылдау, айдау және қайта айдау, кеме iшiнде ластанған суды қайта айдауды қоса алғанда. ЖЖM-ды қабылдау немесе тапсыру туралы жазба қабылдау (тапсыру) орнын және құжат нөмiрiн көрсету арқылы жүргiзiледi;
кезеңдiк бақылау өлшемдерiн жүргiзу (мысалы: индикаторлық диаграммаларды алу, дiрiлдi өлшеу және c.c.);
кеменi тоқсыз қалдыру жағдайлары, арнайы электр құрылғыларын, электр жетектердi, рульдеу құрылғыларын, кеме корпусының катодтық қорғау жүйелерiн, маневр реттегiштерi мен авариялық дизель-гинераторларын басқару жүйесiн қосу және тоқтату;
авариялық жағдайлар (өрт, корпустың шине сырттан судың келуi, жазатайым оқиғалар және с.с.) және олармен күресу үшiн қабылданған шаралар;
мұнаймен ластанған және қалдық суларды борт сыртына төгу клапандарына пломбыны қою және алу;
"Ерекше белгiлер" бағанындағы жазбалар осы жазбаны жазған тұлғаның қолымен расталады.

16. На каждой вахте записывается время пуска и остановки механизмов. Номенклатура механизмов, продолжительность работы которых учитывается в Журнале, устанавливается судовладельцем для каждой серии судов.
17. Направление и сила ветра записывается в специальной графе, имеющей схематическое изображение судна. Направление ветра относительно судна следует указывать стрелкой, а силу ветра в баллах - цифрой, записанной против стрелки.
18. В свободных строках Журнала повахтенно фиксируются: изменения режимов работы главного двигателя, имевшие место отказ и неисправности ответственного оборудования и меры, принятые для их устранения; выход рабочих параметров энергетической установки за пределы норм (при отсутствии автоматической регистрации выбегов). Там же регистрируются проверки, выполняемые перед выходом судна в рейс (проворачивание двигателей, проверка систем дистанционного автоматического управления, винта регулируемого шага, машинных телеграфов, рулевых машин с системой управления, авральной сигнализации, сигнально-отличительных огней и т.д.).
19. Остатки топлива и масла с разбивкой по сортам и количество горюче-смазочных материалов (далее - ГСМ), принятых в течение суток, записываются в специальной таблице на суточном листе Журнала.
20. Производимые в течение суток работы по техническому обслуживанию и ремонту оборудования, находящегося в ведении Службы технической эксплуатации, фиксируются в специальной таблице на суточном листе с указанием их трудоемкости в человеко-часах и исполнителей.
21. В графу Журнала "Особые отметки" в течение суток вносятся записи, отражающие:
распоряжение должностных лиц - капитана, старшего (главного) механика и вахтенных помощников капитана с точным указанием времени, когда эти распоряжения были сделаны;
доклады вахтенного механика на мостик и старшему механику;
вызовы членов экипажа для усиления вахты, подмены вахтенных или устранения неисправностей;
передачу управления главными двигателями на мостик из машинного помещения и обратно;
переход с автоматического на полуавтоматическое и ручное управление механизмами;
результаты проверок и действий аварийных источников электроэнергии и предохранительных устройств;
снятие пломб с устройств аварийной защиты и изменение настройки защитных устройств автоматических регуляторов;
прием, откачку и перекачку жидкостей, включая внутрисудовую перекачку загрязненных вод. Записи о приемке или сдаче ГСМ производятся с указанием места приемки (сдачи) и номера накладной;
проведение периодических контрольных измерений (например, снятие индикаторных диаграмм, измерение вибрации и т.п.);
случаи обесточивания судна, включение и выключение специальных электротехнических устройств, электроприводов, подруливающих устройств, систем катодной защиты корпуса судна, регистраторов маневров и систем управления аварийным дизель- генератором;
аварийные случаи (пожары, поступление внутрь корпуса забортной воды, несчастные случаи и т.п.) и меры, предпринятые для борьбы с ними;
постановку и снятие пломб на клапанах слива за борт нефтезагрязненных и фекальных вод.
Все записи в графе "Особые отметки" удостоверяются подписью лиц, сделавших эти записи.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Сарқынды сулармен операция журналын жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) 1978 жылғы хаттамамен (МАРПОЛ 73/78) және "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен өзгертiлген Кемелерден ластануды болдырмау жөнiндегi 1973 жылғы халықаралық конвенцияға сәйкес әзiрленген.
2. Ереже Сарқынды сулармен операция журналын жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi (бұдан әрi - Журнал).
3. Осы ережеде "сарқынды сулар" ұғымы негiзiнде танылады:
1) дәретхана, писсуар мен унитаздардың барлық түрiнен шығатын сарқынды сулар мен басқа қалдықтар;
2) медициналық үй-жайлардан (амбулаториялардан, лазареттерден және т.с.с.) осындай үй-жайларда орналасқан раковина, ванна және шпигаттар арқылы шығатын сарқынды сулар;
3) тiрi малдар тұратын қора-қопсылардан шығатын сарқынды сулар;
4) егер олар жоғарыда аталған сарқынды сулармен араласқан болса, басқа сарқынды сулар.
4. Журнал:
тиiстi операциялар жүргiзу кезiнде жалпы сыйымдылығы екi жүз тонна және одан да көбiрек;
оннан астам адам тасымалдауға рұқсат етілетiн, жалпы сыйымдылығы екi жүз тоннадан кемiрек;
жалпы сыйымдылығы өлшенбейтiн және оннан астам адам тасымалдауға рұқсат етiлетiн кемелерде жүргiзiледi.
Жабық фандық жүйелермен жабдықталған кемелердi қоспағанда, кеме экипажының, жолаушылар мен арнайы персоналының саны он және одан кемiрек кемелерде сарқынды сулармен жүргiзiлетiн операциялар, Қазақстан Республикасының аймағындағы суларда жүзу кезiнде тiркелмейдi.
Флот портындағы кемелерде сарқынды сулармен жүргiзілетiн операциялар Кеме журналында тiркеледi.
2. Журналды жүргiзу Ережесi
5. Журнал кеме құжаты болып табылады, осы Ережедегi 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылды, нөмiрленiп, тiгілiп, кеме журналының Тiзiлiмiне енгiзілуi және оны теңiз порты капитаны растауы тиiс. Соңғы бетте баспахана тәсiлiмен түсiрілген арнайы мөртабанда порт тiзілiмi бойынша журналдың нөмiрi, нөмiрленген және тiгiлген беттердiң саны, порттың атауы жазылады.
Журналдың нөмiрi оны кеме журналының Тiзiлiмiнде тiркеу кезiнде, кемедегi тәртiп бойынша бiрiншiсiнен бастап берiледi. Осы нөмiр журналдың мұқабасында және титулдық парағында жазылады.
6. Журналдағы жазба мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiлуi тиiс.
7. Журнал кеменің бортында оған соңғы жазба енгiзiлгеннен кейiн үш жыл бойы сақталады.
8. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк басқарудың уәкiлеттi органдары, кеме бортындағы журналға операциялардың дұрыс тiркелуiн тексеруге және жазбалардың көшiрмесiн алуға құқығы бар.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Журнала операций со сточными водами (далее - Правила) разработаны в соответствии с Международной конвенцией по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной Протоколом 1978 года (МАРПОЛ 73/78), и Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
2. Правила определяют порядок ведения Журнала операций со сточными водами (далее - Журнал).
3. В настоящих Правилах под термином "сточные воды" понимаются:
1) стоки и прочие отходы из всех типов туалетов, писсуаров и унитазов;
2) стоки из медицинских помещений (амбулаторий, лазаретов и т.п.) через расположенные в таких помещениях раковины, ванны и шпигаты;
3) стоки из помещений, в которых содержатся живые животные;
4) прочие сточные воды, если они смешаны с перечисленными выше стоками.
4. Журнал ведется на судах:
валовой вместимостью двести тонн и более при проведении соответствующих операций;
валовой вместимостью менее двести тонн, которым разрешается перевозить более десяти человек;
для которых валовая вместимость не замеряется и которым разрешается перевозить более десяти человек.
Операции со сточными водами на судах с численностью экипажа, пассажиров и специального персонала десять и менее человек, за исключением судов, оборудованных закрытыми фановыми системами, при плавании в территориальных водах Республики Казахстан регистрации не подлежат.
На судах портофлота операции со сточными водами регистрируются в Судовом журнале.
2. Порядок ведения Журнала
5. Журнал является судовым документом, заполняется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (форма СВ-1), должен быть пронумерован, прошнурован, внесен в Реестр судовых журналов и заверен капитаном морского порта.
На последней странице в специальном штампе, нанесенном типографским способом, записывается номер Журнала по реестру порта, число пронумерованных и прошнурованных листов, название порта.
Номер Журнала присваивается при его регистрации в Реестре судовых журналов, на судне по порядку, начиная с первого. Этот номер записывается на обложке и титульном листе Журнала.
6. Записи в Журнале должны производиться на государственном или русском языке.
7. Журнал хранится на борту судна в течение трех лет после внесения в него последней записи.
8. Уполномоченные органы государственного управления в области охраны окружающей среды Республики Казахстан имеют право проверки правильности регистрации операций в журнале на борту судна и снятия копии записей. По требованию указанных лиц капитан судна обязан заверить такие копии.

9. Журналға жазбалар тiркеуге жататын операциялар Тiзбесiне сәйкес тiркелетiн операция бiткеннен кейiн бiрден үнемi енгiзiлуi тиiс (2-қосымша).
10. Журналдағы әрбiр жазбаға операция өткiзуге жауапты тұлға жазба күнiн көрсетiп қол қоюы тиiс. Қолымен қатар жақшаның ішінде жауапты тұлғаның тегi мен аты жөнi, лауазымы көрсетiледi. Журналдың толтырылған әрбiр бетiне кеме капитаны қол қояды.
11. Журналдағы жазба анық болуы керек. Қарындашпен жазуға болмайды.
12. Журналдың тармақтары бойынша жазбалар енгiзiлгенде мыналар көрсетiледi:
1) 1; 2 - кеме уақыты мен кеменiң координаттары;
2) 3 - "иә";
3) 4 - тораптағы кеменiң жылдамдығы, егер лақтырынды аялдама уақытында жүргiзiлсе, онда порт көрсетiледi;
4) 6 - кемедегi техникалық құжаттама бойынша цистернаның белгіленуi мен нөмiрi;
5) 7 - текше метрмен саны.
Сарқынды сулармен операция
журналын жүргізу ережесіне
1-қосымша
АС-1 нысаны
Мұқаба
Қазақстан Республикасы
Сарқынды сулармен операция журналы
____________________________________
(кеменің аты)
N __________ 20 _____ж.
Титулдық парақ
Сарқынды сулармен операция журналы
N _________
Кеменің атауы __________________________________________
Шақыру белгісі _________________________________________
Жалпы сыйымдылық: т __________
Экипаж мүшелерін орналастыру орнының саны _____________
Кеменің жасалған жылы _________________________________
Кеме иесі (аты, пошталық мекен-жай) ___________________
Жолаушыларды орналастыру орнының саны _________________
Басталды  _________________ 20___ж.
Аяқталды  _________________ 20___ж.
Кеменің атауы ____________________________________________________
Тіркеу нөмірі немесе шақыру белгісі ______________________________
Сарқынды сулармен операция
___________________________________________________________________
Күні |   Код  |  Тармақ   |   Операцияны тіркеу және жауапты
| (әріп) | (нөмір)   |         тұлғаның қолы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Капитанның қолы _______________________
Соңғы парақ
Порттың тiзiлiмi бойынша N ___________
Журналда тiгiлген мен нөмiрленген ______________________ беттер
Порттың теңiз әкiмшiлiгiнде бекiтiлген ________________________
___________________________________________________________________
Журналды бекiтіп қол қойған тұлғаның тегi, лауазымы
M.O.                                  "____" __________ 20__ ж.
Сарқынды сулармен операция
журналын жүргiзу ережесiне
2-қосымша
Тiркеуге жататын операциялардың тiзбесi
___________________________________________________________________
Код | Тармақ|
(әрiп)|(нөмiр)|          Операция мен тармақтың атауы
___________________________________________________________________
Сарқынды сулармен oпeрация
___________________________________________________________________
А     1     Ағызу басындағы кеменiң уақыты мен орны
2     Ағызу аяқталғандағы кеменiң уақыты мен орны
3     Сарқынды суларды зарарсыздандыру жөнiндегi
қондырғының автоматты жұмысы
4     Ағызу уақытындағы кеме жылдамдығы
___________________________________________________________________
Сарқынды суларды қабылдау құрылғыларына тапсыру
___________________________________________________________________
Б     5     Сарқынды суларды тапсыру порты
6     Қабылдау құрылғыларына тапсыру жүргiзiлген
цистернаны белгiлеу
7     Тапсырылған сарқынды сулардың жалпы саны
(Ескертудi қар.)
___________________________________________________________________
Сарқынды суларды кездейсоқ немесе басқа ерекше
жағдайларда ағызу
___________________________________________________________________
В     8     Ағызу уақыты
9     Кеменiң орны
10    Ағызу жағдайы
11    Ағызылған caрқынды сулардың жалпы саны
12    Ағызу туралы хабарлама қашан және қайда берілді
___________________________________________________________________
Ескерту: Кеменiң капитаны қабылдау құрылғыларының, оның iшiнде баржа мен автоцистернаның операторынан қотарылған сарқынды судың мөлшерi, сонымен қатар уақыты мен беру күнi көрсетiлген қолхат немесе куәлiк алуы тиiс. Журналға қоса берiлетiн, бұл қолхат немесе куәлiк кеме капитанына оның кемесi ластануға әкелген болжамды оқиғаға тартылмағандығын растауда көмек көрсете алады. Қолхатты немесе куәлiктi Журналмен бiрге сақтау керек.
"Кeмe құжаттарының тiзбесiн және
Кеме құжаттарын жүргiзу ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлiк
және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 152-І бұйрығымен
бекiтiлген
Қоқыспен операция журналын жүргізу ережесi

9. Записи в Журнале должны вноситься регулярно сразу после окончания фиксируемой операции в соответствии с Перечнем операций, подлежащих регистрации (приложение 2).
10. Каждая запись в Журнале должна быть подписана ответственным за проведение операции лицом с указанием даты записи. Рядом с подписью в скобках указывается должность, фамилия и инициалы ответственного лица. Каждая заполненная страница Журнала подписывается капитаном судна.
11. Записи в Журнале должны быть разборчивыми. Производить записи карандашом не допускается.
12. При внесении записей по пунктам Журнала указывается:
1) 1; 2 - время судовое и координаты судна;
2) 3 - "да";
3) 4 - скорость судна в узлах, если сброс производится во время стоянки, то указывается порт;
4) 6 - обозначение и номера цистерн по имеющейся на судне технической документации;
5) 7 - количество в кубических метрах.
Приложение 1
к Правилам ведения Журнала
операций со сточными водами
Форма СВ-1
Обложка
Республика Казахстан
Журнал операций со сточными водами
_________________________________
(название судна)
N ____    20 ____ г.
Титульный лист
Журнал операций со сточными водами
N ______
Название судна ______________________________________
Позывные ____________________________________________
Валовая вместимость, т.______________________________
Число мест размещения членов экипажа ________________
Год постройки судна _________________________________
Судовладелец (наименование, почтовый адрес)__________
Число мест размещения пассажиров ____________________
Начат ______________ 20___г.
Окончен ____________ 20___г.
Название судна ______________________________________
Регистровый номер или позывные ______________________
Операции
со сточными водами
__________________________________________________________________
Дата !  Код  ! Пункт  !   Регистрация операций и подпись
!(буква)!(номер) !      ответственного лица
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
Подпись капитана _________________
Последний лист
По реестру порта N ____________
В журнале прошнуровано и пронумеровано _________ листов.
Скреплено в Морской администрации порта _______________
__________________________________________________
Должность, фамилия и подпись лица, скрепившего журнал
М.П.                        "___"_________20___г.
Приложение 2
к Правилам ведения Журнала
операций со сточными водами
Перечень
операций, подлежащих регистрации
____________________________________________________________________
Код  ! Пункт !
(буква)!(номер)!      Наименование операции и пункта
--------------------------------------------------------------------
А                   Операции со сточными водами
1     Время и местонахождение судна в начале сброса
2     Время и местонахождение судна в конце сброса
3     Автоматическая работа установки по обеззараживанию
сточных вод
4     Скорость судна во время сброса
Б             Сдача сточных вод в приемные устройства
5     Порт сдачи сточных вод
6     Обозначение цистерн, из которых произведена сдача
в приемные устройства
7     Общее количество сданных сточных вод
(см. Примечание)
В       Случайный или иной исключительный сброс сточных вод
8     Время сброса
9     Местонахождение судна
10     Обстоятельства сброса
11     Общее количество сброшенных сточных вод
12     Когда и куда передано сообщение о сбросе
--------------------------------------------------------------------
Примечание: Капитаны судов должны получать от оператора приемных сооружений, в том числе барж и автоцистерн, расписку или свидетельство, в которых указывается количество перекаченной сточной воды, а также время и дата передачи. Эта расписка или свидетельство, прилагаемое к Журналу, может оказать помощь капитану судна в подтверждение того, что его судно не было вовлечено в предполагаемый инцидент, повлекший загрязнение. Расписку или свидетельство следует хранить вместе с Журналом.
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 152-I
"Об утверждении Перечня судовых
документов и Правил ведения
судовых документов"
Правила
ведения Журнала операций с мусором

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қоқыспен операция журналын жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже), 1978 жылғы хаттамамен (МАРПОЛ 73/78) және "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен өзгертілген Кемелерден ластануды болдырмау жөнiндегi 1973 жылғы халықаралық конвенцияға сәйкес әзiрленген.
2. Ереже Қоқыспен операция журналын жүргiзу тәртiбiн белгiлейді (бұдан әрi - Журнал).
3. Ережеде "Қоқыс" терминi деп жас балық және кеменiң қалыпты пайданылуы кезiнде пайда болған және МАРПОЛ 73/78 басқа қосымшаларында белгiленген немесе аталған осындай заттарды қоспағанда (мұнай, сарқынды су немесе зиянды химиялық жүктер сияқты), тұрақты немесе кезеңдiк жоюға жататын азықтық, тұрмыстық және пайдаланымдық қалдықтар ұғылады.
4. Қоқыс мынадай санаттар бойынша топтастырылады:
1) пластмассалар;
2) жүзбелi сепарациялық, буып-түйетін және байлайтын материал;
3) ұнтақталған қағаз, ескi-құсқы, металл, шыны, ыдыс және т.с.с;
4) қағаздан жасалған бұйымдар, ескi-құсқы, металл, шыны, шөлпектер, ыдыс және т.c.c.;
5) тамақ қалдықтары;
6) инсенерататордан шығатын күл.
5. (МАРПОЛ 73/78) конвенциясының заңдық иелiгiндегi басқа тараптарының, порттарға және теңiз терминалдарына сапар жасайтын жалпы сыйымдылығы төрт жүз тонна және одан артық әрбiр кемеде және он бес не одан да көп адам тасуға арналған әрбiр кемеде және теңiз түбiндегi минералдық ресурстарды барлаумен және өңдеумен  айналысатын әрбiр стационарлық және жүзбелi платформада қоқыспен операция Журналы болуы тиiс.
2. Қоқыспен операция журналын жүргiзу тәртiбi
6. Журнал кеме құжаты болып табылады, ол осы Ережедегi қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады (ҚО-1 нысаны), нөмiрленiп, тiгiлiп, кеме журналының Тiзiлiмiне енгiзiлуi және теңiз портының капитаны растауы тиiс.
Соңғы бетте типографиялық тәсілмен түсiрiлген арнайы мөртабанда порт тiзiлiмi бойынша Журналдың нөмiрi, нөмiрленген және тiгiлген беттердiң саны, порттың атауы жазылады.
Журналдың нөмiрi кеме журналдарының Тiзiлiмiнде тiркелуiне қарай, кемедегi тәртiп бойынша бiрiншiсiнен бастап берiледi. Осы нөмiр журналдың мұқабасында және титулдық парағында жазылады.
7. Теңiзге, жағадағы қабылдау құрылыстарына немесе басқа кемеге тастауды қоса алғанда, тастаудың немесе аяқталған өртеудiң әрбiр операциясын журналға жазып отыру керек және өртеген немесе лақтырған күнiн көрсете отырып, жауапты тұлға қол қоюы тиiс. Журналдың әрбiр толтырылған бетiне кеменiң капитаны қол қоюы тиiс.
8. Әрбiр өртеу немесе лақтыру туралы жазбада күнi және уақыты, кеменiң тұрған жерi, қоқыстың сипаты және лақтырылған немесе өртелген қоқыстың болжамды мөлшерiн қамтуы тиiс.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Журнала операций с мусором (далее - Правила) разработаны в соответствии с Международной конвенцией по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной Протоколом 1978 года (МАРПОЛ 73/78), и Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
2. Правила определяют порядок ведения Журнала операций с мусором (далее - Журнал).
3. В Правилах под термином "мусор" понимаются все виды пищевых, бытовых и эксплуатационных отходов, включая, свежую рыбу и ее части, образовавшиеся во время нормальной эксплуатации судна и подлежащие постоянному или периодическому удалению, за исключением таких веществ, которые определены или перечислены в других приложениях МАРПОЛ 73/78 (таких как нефть, сточные воды или вредные химические грузы).
4. Мусор группируется по следующим категориям:
1) пластмассы;
2) плавающий сепарационный, упаковочный и перевязочный материал;
3) измельченная бумага, ветошь, металл, бутылки, посуда (глиняная, фаянсовая) и т.п.;
4) изделия из бумаги, ветошь, стекло, металл, бутылки, посуда и т.п.;
5) пищевые отходы;
6) зола от инсенераторов.
5. Каждое судно валовой вместимостью 400 тонн и более и каждое судно, предназначенное для перевозки 15 человек и более, которые выполняют рейсы в порты или к морским терминалам, находящимся под юрисдикцией других сторон конвенции МАРПОЛ 73/78, и каждая стационарная и плавучая платформа, занятая разведкой и разработкой минеральных ресурсов морского дна, должны иметь Журнал операций с мусором.
2. Порядок ведения Журнала операций с мусором
6. Журнал является судовым документом, заполняется по форме согласно приложению к настоящим Правилам (форма ОМ-1), должен быть пронумерован, прошнурован, внесен в Реестр судовых журналов и заверен капитаном морского порта.
На последней странице в специальном штампе, нанесенном типографским способом, записывается номер Журнала по реестру порта, число пронумерованных и прошнурованных листов, название порта.
Номер Журнала присваивается при его регистрации в Реестре судовых журналов, на судне по порядку, начиная с первого. Этот номер записывается на обложке и титульном листе Журнала.
7. Каждую операцию сброса или завершенного сжигания, включая сброс в море, на береговые приемные сооружения или на другое судно, следует записывать в Журнале и подписывать с указанием даты сжигания или сброса ответственным лицом. Каждая заполненная страница Журнала должна быть подписана капитаном судна.
8. Запись каждого сжигания или сброса должна включать дату и время, местоположение судна, описание мусора и предполагаемое количество сброшенного или сожженного мусора.

9. Журнал соңғы жазбадан кейiн кеменiң бортында екi жыл бойы сақталады.
10. Журналға әрбiр келесi жағдайларда жазба жүргiзiлуi тиiс:
1) қоқыс теңiзге лақтырылғанда:
лақтыру күнi мен уақыты;
лақтыру орны (ендiгi мен бойлығы);
лақтырылған қоқыстың санаты;
әрбiр санат үшiн лақтырындының бағаланған көлемi, м3;
операцияға жауапты тұлғаның қолы.
2) қоқыс жағадағы қабылдау құрылыстарына немесе басқа кемеге лақтырылғанда:
лақтыру күнi мен уақыты;
порт немесе қабылдау құрылысы немесе кеменiң атауы;
лақтырылатын қоқыстың санаты;
әрбiр санат үшiн лақтырындының бағаланған көлемi, м3;
операцияға жауапты тұлғаның қолы;
3) қоқыс өртелгенде:
өртеудiң басталған және аяқталғаны күнi мен уақыты;
кеменiң тұрған жерi (ендiгi мен бойлығы);
өртелген қоқыстың бағаланған көлемi, м3;
операцияға жауапты тұлғаның қолы;
4) қоқысты лақтырудың стихиялық немесе басқа ерекше жағдайлары;
оқиғаның күнi мен уақыты;
порт немесе кеменiң тұрған жерi (ендiгi мен бойлығы);
бағаланған саны мен қоқыстың санаты;
лақтыру, тастау не жоғалту жағдайы, осының себептерi және жалпы белгiлерi.
11. Капитан жағадағы қабылдау құрылыстарының операторынан немесе қоқысты қабылдаған басқа кеменiң капитанынан берiлген қоқыстың бағаланған мөлшерiн нақтылайтын түбiртек немесе сертификат алуы тиiс. Түбiртек немесе сертификаттар журналмен бiрге кеменiң бортында екi жыл бойы сақталады.
12. Қоқыстың мөлшерi бортта м3, мүмкiндiгiне қарай әрбiр санат үшiн жеке бағалануы тиiс. Журналда қоқыс мөлшерiнiң бағасына сілтеме жасалуы тиiс. Қоқыстың мөлшерiн анықтаудың нақтылығы түсiндiрме үшiн қалдырылған деп танылады. Бағаланған көлемдерi өңделгенге дейiн де және кейiн де әр түрлi. Кейбiр өңдеу процестерi қолайлы бағалау үшiн шешiлмеуi мүмкiн, мәселен, тамақ қалдықтарының үздiксiз өңделуi. Бұл факторлар жазба жүргiзу және оны талдап түсiндiру кезiнде ескерiлуi тиiс.
Қоқыспен операция журналын
жүргізу ережесіне қосымша
ҚО-1 нысаны
Мұқаба
Қоқыспен операция журналы
(барлық кемелер үшін)
___________________________________
(кеменің аты)
N __________ 20 ___ж.
Титулдық парақ
Қоқыспен операция журналы
N _________
Кеменің атауы __________________________________________
Тіркелім немесе шақыру белгісі _________________________
ИМО нөмірі _____________________________________________
Мезгіл _______ Басталды ______________ Аяқталды ________
Қоқыс лақтырындысын тiркеу
Кеменiң атауы _________ Тiркелiмдiк N _________ ИМО нөмiрi _______
немесе шақыpу белгiлерi
Қоқыстың санаты:
1. Пластмассалар                 4. Қағаздан жасалған бұйымдар,
ескі-құсқы, металл, шыны,
шөлмектер, сүйектер және т.с.с.

9. Журнал хранится на борту судна в течение двух лет после последней записи.
10. Записи в Журнале должны производиться в каждом из следующих случаев:
1) когда мусор сбрасывается в море:
дата и время сброса;
место сброса (широта и долгота);
категория сбрасываемого мусора;
оцененный объем сброса для каждой категории, м3;
подпись лица, ответственного за операцию;
2) когда мусор сбрасывается на береговые приемные сооружения или на другое судно:
дата и время сброса;
порт или приемные сооружения или наименование судна;
категория сбрасываемого мусора;
оцененный объем сброса для каждой категории, м3;
подпись лица ответственного за операцию;
3) когда мусор сожжен:
дата и время начала и окончания сжигания;
местоположение судна (широта и долгота);
оцененный объем сожженного мусора, м3;
подпись лица, ответственного за операцию;
4) аварийный или другой исключительный сброс мусора:
дата и время события;
порт или местоположение судна (широта и долгота);
оцененное количество и категория мусора;
обстоятельства сброса, выброса или потери, причины этого и общие заметки.
11. Капитан должен получить от оператора береговых приемных сооружений или от капитана другого судна, принявшего мусор, квитанцию или сертификат, детализирующие оцененное количество переданного мусора. Квитанция или сертификаты хранятся на борту судна вместе с Журналом в течение двух лет.
12. Количество мусора на борту следует оценивать в м3, по возможности отдельно для каждой категории. Журнал должен содержать ссылки на оценку количества мусора. Признается, что точность определения количества мусора оставлена для толкований. Оцененные объемы различны до и после обработки. Некоторые процессы обработки не могут быть разрешены для приемлемой оценки объема, например, непрерывная обработка пищевых отходов. Эти факторы должны приниматься во внимание при внесении записей и их интерпретации.
Приложение
к Правилам ведения Журнала
операций с мусором
Форма СВ-1
Обложка
Журнал операций с мусором
(для всех судов)
________________________________________________________
(название судна)
N _____ 20 __ г.
Титульный лист
Журнал операций с мусором
N _____
Название судна ______________________________________
Регистровый или позывные ____________________________
Номер ИМО ___________________________________________
Период ___________ Начат __________ Закончен ________
Регистрация сбросов мусора
Название судна ________ Регистровый N _____ Номер ИМО ____
или позывные
Категория мусора:
1. Пластмассы                      4. Изделия из бумаги, ветошь,
стекло, металл, бутылки,
черепки и т.д.

2. Жүзгiштiк қасиетi бар         5. Тамақ қалдықтары
оңашаланған, қапталған және
оралған
3. Ұсақталған қағаз бұйымдары,   6. Инсенератордан шығатын күл
ескi-құсқы, шыны, металл,
шөлмектер, сүйектер және
т.c.c.
Ескерту: Кез келген қоқысты, тамақ қалдықтарынан өзгесiн ерекше аудандарда лақтыруға тыйым салынады. Теңізге лақтырылатын қоқыс қана сыныпталуы тиiс. Жағаға лақтырылатын бiрiнші санаттан басқа санаттың қоқысы үшiн тек тiзбесi, сонымен қатар жалпы саны ғана көрсетілуі қажет.
____________________________________________________________________
Күні  |Кеменiң| Теңiзге лақтырылған |Жағаға немесе|Өртелген | Қолы
уақыты|жағдайы| қоқыстың бағаланған |басқа кемеге |қоқыстың |
|       |       көлемi (м3)   |лақтырылған  | бағалан.|
|       |                     |     (м3)    |  ған    |
|       |                     |             | көлемі  |
|       |                     |             |  (м3)   |
|       |___________________________________|         |
|       | кат|кат|кат|кат|кат |кат 1 |Басқа |         |
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Капитанның қолы ____________ Күні ______________
Соңғы парақ
Порттың тiзiлiмi бойынша N ___________
Журналда _____________________ бет тiгiлген және нөмiрленген
Порттың теңiз әкiмшiлiгiнде бекiтiлген ________________________
___________________________________________________________________
Журналды бекiтіп, қолын қойған тұлғаның аты-жөні, лауазымы,
M.O.                                  "____" __________ 20__ ж.
"Кeмe құжаттарының тiзбесiн және
Кеме құжаттарын жүргiзу ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлiк
және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 152-І бұйрығымен
бекiтiлген
Барлық кемелер үшiн мұнай операциясы
журналын жүргiзу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Барлық кемелер үшiн мұнай операциясы журналын жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) 1978 жылғы Хаттамамен өзгертiлген (МАРПОЛ 73/78) Кемелерден ластануды болдырмау жөнiндегi 1973 жылғы халықаралық конвенцияға және Қазақстан Республикасының "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Ереже барлық кемелер үшiн мұнай операциясы журналын жүргiзу тәртiбiн белгілейдi (бұдан әрi - Журнал).
3. Ережеде мынадай негiзгi түсiнiктер қолданылады:
1) мұнай - шикi мұнайды, сұйық отынды, құрамында мұнай бар тұнбаларды, мұнай қалдықтары мен Конвенцияға 2 қосымшаның ережелерінің ықпалына түсетiн нефтехимиялық заттар болып табылмайтын тазаланған мұнай өнiмдерiн қоса алғанда, кез келген түрдегі мұнай;

2. Обладающие плавучестью          5. Пищевые отходы
сепарационные, обшивочные       6. Зола из инсенераторов
и упаковочные
3. Измельченные изделия из
бумаги, ветоши, стекла,
металла, бутылки, черепки
и т.д.
Примечание: Сброс любого мусора, иного, чем пищевые отходы, в особых районах запрещается. Должен классифицироваться только мусор, сбрасываемый в море. Для мусора иной категории, чем категория 1, сбрасываемого на берег, необходимо указывать лишь перечень, а также общее количество.
____________________________________________________________________
Дата/!Поло- ! Оцененный объем   !Сброшено на      !Оцененный !Под-
время!жение ! сброшенного в     !берег или на     !объем     !пись
!судна ! море мусора (м3)  !другое судно (м3)!сожженного!
!      !------------------------------------ !мусора    !
!      !кат!кат!кат!кат!кат! кат 1  ! Прочий !(м3)      !
!      ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 !        !        !          !
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Подпись капитана _________ Дата _________
Последний лист
По реестру порта N ______
В журнале прошнуровано и пронумеровано _________ листов.
Скреплено в Морской администрации порта_______________             _______________________________________________________
Должность, фамилия и подпись лица, скрепившего журнал
М.П.                    20___г. "____"__________
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 152-I
"Об утверждении Перечня судовых
документов и Правил ведения
судовых документов"
Правила
ведения Журнала нефтяных операций для всех судов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Журнала нефтяных операций для всех судов (далее - Правила), разработаны в соответствии с Международной конвенцией по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной Протоколом 1978 года (МАРПОЛ 73/78) (далее - Конвенция), и Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
2. Правила определяют порядок ведения Журнала нефтяных операций для всех судов (далее - Журнал).
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) нефть - нефть в любом виде, включая сырую нефть, жидкое топливо, нефтесодержащие осадки, нефтяные остатки и очищенные нефтепродукты, не являющиеся нефтехимическими веществами, которые подпадают под действие положений Приложения II к Конвенции;

2) танк-кеме конструкцияның тұрақты элементтерiнен құрылған және құйылатын сұйықты тасымалдау үшiн жобаланған, жабық жай.
4. Жалпы сыйымдылығы жүз елу тiркелiмдiк тонна және одан артық әрбiр мұнай танкерiнде және жалпы сыйымдылығы төрт жүз тiркелiмдiк тонна және одан артық мұнай танкерi болып табылмайтын, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк туын көтерiп жүзетiн әрбiр кемеде машина бөлiмiнде тиiстi операцияларды жазу үшiн журнал болуы тиiс.
2. Журналды жүргiзу тәртiбi
5. Журнал кеме құжаты болып табылады,осы Ереженiң (НО-1 нысаны), 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша толтырылады, нөмiрленiп, тігiлiп, кеме журналының тiзiлiмiне енгiзiлуi және теңiз портының капитаны не кеменi тiркеген мемлекеттiң тиiстi органы куәландыруы тиiс.
Соңғы бетте баспаханалық тәсілмен түсiрiлген арнайы мәртабанда журналдың тiзiлiмi бойынша нөмiрi, нөмiрленген және тiгiлген беттердiң саны, порттың атауы жазылады.
Журналдың нөмiрi Кеме журналының тiзілiмiнде оны тiркеу кезiнде, кемеде бiрiншiсiнен бастап рет бойынша берiледi. Бұл нөмiр журналдың титулдық парағында жазылады.
6. Журналда Конвенцияның 1 қосымшасының 20-ережесiне сәйкес тiркеуге жататын тармақтар тiзiлiмiнде көрсетiлген (2-қосымша) машина бөлiмiнiң операциялары тiркеледi.
7. Журналға жазбалар енгiзген кезде тиiстi бағандарда күнi, операция коды және тармақ нөмiрi жоғарыда көрсетiлген тiзiмге сәйкес қойылуы тиiс. Операцияның талап етiлетiн егжей-тегжейлiгi хронологиялық тәртiппен "операцияларды тiркеу және операцияға жауапты командалық құрам тұлғасының қолы" деген бағанға жазылады.
8. Әрбiр аяқталған операцияға кеменiң операцияның өткiзiлуiне жауапты командалық құрамының тұлғасы күнiн көрсетiп, қол қоюы тиiс. Қолмен қатар жақша iшiнде жауапты тұлғаның лауазымы, тегi мен аты-жөнi көрсетіледi. Журналдың әрбiр толтырылған бетiне кеме капитаны қол қояды.
9. Мұнайдан ластануды болдырмау туралы халықаралық куәлiгi бар кемелерде журнал жазбалары ағылшын тілінде қайталануы тиiс.
10. Журнал кеме бортында соңғы жазба енгiзiлгеннен кейiн 3 жыл бойы сақталады.
11. Журналға жазбалар үнемi, тiркелетiн операциялар аяқталысымен енгiзiлуi тиiс.
12. Журналдағы жазбалар анық бөлуi тиiс. Жазбаны қарындашпен жүргiзуге рұқсат етiлмейдi.
Барлық кемелер үшiн мұнай
операциясы журналын
жүргiзу ережесiне
1-қосымша
МО-1 нысаны
Мұқаба
Қазақстан Республикасы
Барлық кемелер үшiн мұнай
операциясы журналы
___________________________
(кеменің атауы)
N ____________ 200 __ж.
Титулдық парақ
Барлық кемелер үшін мұнай
операциясы журнал
(машина бөліміндегі операциялар)
Кеменің атауы __________________________________________
Тіркеу нөмірі және шақыру белгісі ______________________
Жалпы сыймдылығы _______________________________________
Басталды ______________ Аяқталды ________
Кеменің атауы _______________________________________
Тіркеу нөмірі және шақыру белгілері _________________
___________________________________________________________________
Жүк және балласт операциялары (мұнай танкерлері үшін)
___________________________________________________________________
Күні |  Код | Тармақ|     Операцияны тіркеу және операцияға жауапты
|(әрiп)|(нөмiр)|         командалық құрам тұлғасының қолы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кеме капитаны _______________________
Соңғы парақ
Порттың тiзiлiмi бойынша N ___________
Журналда тiгiлген мен нөмiрленген ______________________ парақ
Порттың теңiз әкiмшiлiгiнде бекiтiлген ________________________
___________________________________________________________________
журналды бекiткен тұлғаның лауазымы, тегі және қолы
M.O.                                  "____" __________ 20__ ж.
Барлық кемелер үшiн мұнай
операциясы журналын
жүргiзу ережесiне
2-қосымша
Тiркелуге жататын тармақтар тiзбесi
___________________________________________________________________
Код | Тармақ|          Операция мен тармақтың атауы
(әрiп)|(нөмiр)|
___________________________________________________________________
1      2                          3
___________________________________________________________________
(А)           Мұнай отыны танкiлерiне балласты қабылдау немесе
осы танктердi тазалау:
1      балластпен толтырылған танктiң(тердiң) белгiленуi;
2      мұнайдан кейiн танктер тазаландыма? Егер тазаланбаса,
онда олармен бұрын тасылған мұнайдың түpi
көрсетiлсiн;
3      тазалау процесі:

2) танк - закрытое помещение, образованное постоянными элементами конструкции судна и спроектированное для перевозки жидкостей наливом.
4. Журнал должен быть предусмотрен на каждом нефтяном танкере валовой вместимостью сто пятьдесят регистровых тонн и более и на каждом судне, не являющемся нефтяным танкером, валовой вместимостью четыреста регистровых тонн и более, плавающим под Государственным флагом Республики Казахстан, для записи соответствующих операций в машинном отделении.
2. Порядок ведения Журнала
5. Журнал является судовым документом, заполняется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (форма НО-1), должен быть пронумерован, прошнурован, внесен в Реестр судовых журналов, и заверен капитаном морского порта, либо соответствующим органом государства регистрации судна.
На последней странице в специальном штампе, нанесенном типографским способом, записывается номер Журнала по реестру порта, число пронумерованных и прошнурованных листов, название порта.
Номер Журнала присваивается при его регистрации в Реестре судовых журналов, на судне по порядку, начиная с первого. Этот номер записывается на титульном листе Журнала.
6. В Журнале регистрируются операции машинного отделения, указанные в Перечне пунктов, подлежащих регистрации (приложение 2) в соответствии с Правилом 20 Приложения I к Конвенции.
7. При внесении записей в Журнал в соответствующих колонках должны проставляться дата, операционный код и номер пункта, в соответствии с вышеуказанным Перечнем. Требуемые подробности операций записываются в хронологическом порядке в колонке "регистрация операций и подпись лица командного состава, ответственного за операцию".
8. Каждая завершенная операция должна быть подписана ответственным за проведение операции лицом командного состава судна с указанием даты записи. Рядом с подписью в скобках указывается должность, фамилия и инициалы ответственного лица. Каждая заполненная страница Журнала подписывается капитаном судна.
9. Записи в Журнале на судах, имеющих Международное свидетельство о предотвращении загрязнения нефтью, должны дублироваться на английском языке.
10. Журнал хранится на борту судна в течение трех лет после внесения в него последней записи.
11. Записи в Журнал должны вноситься регулярно, сразу же после окончания фиксируемой операции.
12. Записи в Журнале должны быть разборчивыми. Производить записи карандашом не допускается.
Приложение 1
к Правилам ведения Журнала
нефтяных операций для всех судов
Форма НО-1
Обложка
Республика Казахстан
Журнал
нефтяных операций для всех судов
__________________________________________
(название судна)
N _____ 200__ г.
Титульный лист
Журнал нефтяных операций для всех судов
(операции в машинном отделении)
N _____ 200__год
Название судна ______________________________________
Регистровый номер и позывные ________________________
Валовая вместимость _________________________________
Начат ______________________ Окончен ________________
Название судна ______________________________________
Регистровый номер или позывные ______________________
____________________________________________________________________
Операции в машинном отделении (для всех судов)
--------------------------------------------------------------------
Дата ! Код   ! Пункт !   Регистрация операций и подпись лица
!(буква)!(номер)!командного состава, ответственного за операцию
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Подпись капитана судна ____________
Последний лист
По реестру порта _____________________
В журнале прошнуровано и пронумеровано ___________листов
Скреплено в морской администрации порта ___________________
____________________________________________________
должность, фамилия и подпись лица, скрепившего журнал
М.П.                          "___" ________200__г.
Приложение 2
к Правилам ведения Журнала
нефтяных операций для всех судов
Перечень
пунктов, подлежащих регистрации
____________________________________________________________________
Код  !Пункт  !      Наименование операции и пункта
(буква)!(номер)!
--------------------------------------------------------------------
(А)            Прием балласта в танки нефтяного топлива или
очистка этих танков:
1     обозначение танка(ов), заполненного(ых) балластом;
2     были ли танки очищены после того, как в них
находилась нефть? Если нет, указать вид нефти,
которая в них ранее перевозилась;
3     процесс очистки:

1)     тазалау басталғандағы және аяқталғандағы кеменiң
тұрған орны және уақыты;
2)     сол немесе өзге әдiс қолданылған танктердiң
белгiленуi (шаю, буландыру, химиялық заттардың
көмегiмен тазалау; пайдаланылған химиялық заттардың
үлгiсi мен саны);
3)     оған тазалайтын су қотарылған танктiң(тердiң)
белгiленуi;
4)     Балластау:
1)     балластау басталғандағы және аяқталған кеменiң тұрған
орны және уақыты;
2)     егер танк тазаланбаса, балласт саны;
___________________________________________________________________
(В)           Көрсетiлген бөлiмдегi (А) отын танктерiнен кiр
балласты немесе жуынды суды шығару:
___________________________________________________________________
5      танктi (тердi) белгiлеу:
6      шығару басында кеменiң тұрған орны;
7      шығару аяқталғанда кеменiң тұрған орны;
8      шығару уақытындағы кеменiң жылдамдығы;
9      шығару әдiсi:
1)     100 млн -1 - ге тазалау жабдықтары арқылы;
2)     15 млн -1 - ге тазалау жабдықтары арқылы;
3)     қабылдау ғимараттарына;
10     шығарылған мөлшерi;
___________________________________________________________________
(С)           Құрамында мұнайы бар қалдықтарды (шламды) жинау
және жою
___________________________________________________________________
11     құрамында мұнайы бар қалдықтарды (шламды) жинау:
Бортта сапардың соңында сақталатын, құрамында
мұнайы бар қалдықтардың (шламның) мөлшерi, бiрақ
аптасына бір реттен жиi емес. Кемелер қысқа сапар
жасағанда, мөлшерi апта сайын тiркелуi керек:
1)     тазартылған шлам (отын мен майлайтын майларды
тазалау нәтижесiнде пайда болған шлам) және басқа
қалдықтар, егер қолданылса:
танктiң (тердiң) белгiленуi_____________;
танк (тердiң) сыйымдылығы_____________м3;
сақталатын қалдықтардың жалпы мөлшері___________м3;
2)     басқа қалдықтар (мәселен, құрамында мұнайы бар
қалдықтар, құрғату, ағып кету нәтижесiнде машина
бөлiмiнде құралатын пайдаланылған май және т.c.c.),
егер танк, 11-тармақтың 1) тармақшасына толықтыру
ретiнде қолданылса:
танктi (тердi) белгiлеу_____________;
тактiң (тердiң) сыйымдылығы_____________м3;
сақталатын қалдықтардың жалпы мөлшері___________м3;
12     қалдықты аулақтату әдiстерi:
аулақтатылған құрамында мұнайы бар қалдықтардың,
шығарылған мөлшерiн босаған танктермен iшiнде
сақталғанның мөлшерiн көрсету:
1)     қабылдау ғимараттарына (портты көрсету) (1-қосымша);
2)     басқа танкке (терге) айдалды (танктi (тердi) және
танктiң (тердiң) жалпы iшiндегiсiн көрсету);
3)     жағылған (oпeрациясының жалпы уақытын көрceту);
4)     басқа әдiспен (қай әдiспен екенiн көрceту)
___________________________________________________________________
(Д)           Машина бөлiмiнде жинақталған суларды борттың
(сыртына) автоматты емес жолмен және басқа жолмен
аулақтату:
___________________________________________________________________
13     Лақтырылған немесе аулақтатылған мөлшері;
14     Лақтыру немесе аулақтату уақыты (басы мен соңы);
15     Лақтыру немесе аулақтату әдісі:

1)    местонахождение судна и время в начале и по
окончании очистки;
2)    обозначение танка(ов), для которого(ых) применялся
тот или иной метод (промывка, пропаривание,
очистка с помощью химических веществ;
тип и количество использованных химических
веществ);
3)    обозначение танка(ов), в который(е) была
перекачана промывочная вода;
4     балластировка:
1)    местонахождение судна и время в начале и по
окончании балластировки;
2)    количество балласта, если танки не очищены;
(В)            Сброс грязного балласта или промывочной воды
из топливных танков, указанных в разделе (А):
5     обозначение танка(ов);
6     местонахождение судна в начале сброса;
7     местонахождение судна по окончании сброса;
8     скорость судна во время сброса;
9     метод сброса:
1)    через очистное оборудование на 100 млн-1;
2)    через очистное оборудование на 15 млн-1;
3)    в приемные сооружения;
10     сброшенное количество;
(С)            Сбор и удаление нефтесодержащих остатков (шлама):
11     сбор нефтесодержащих остатков:
Количество нефтесодержащих остатков (шлама),
сохраняемых на борту в конце рейса, но не чаще
одного раза в неделю. Когда суда совершают
короткие рейсы, количество следует регистрировать
еженедельно:
1)    отсепарированный шлам (шлам, образовавшийся в
результате очистки топлива и смазочных масел) и
другие остатки, если применимо:
обозначение танка(ов)_________________________;
вместимость танка(ов)_______________________м3;
общее количество сохраняемых остатков_______м3;
2)    другие остатки (такие, как нефтесодержащие
остатки, образовавшиеся в результате осушения,
утечек, отработавшее масло и т.д., в машинных
отделениях), если применимо вследствие устройства
танка в дополнение к подпункту 1) пункта 11:
обозначение танка(ов)_________________________;
вместимость танка(ов)_______________________м3;
общее количество сохраняемых остатков ______м3;
12    методы удаления остатка:
Указать количество удаленных нефтесодержащих
остатков, опорожненных танков и количество
сохраненного содержимого:
1)    в приемные сооружения (указать порт)(примечание 1);
2)    перекачено в другой(ие) танк(и) (указать танк(и)
и общее содержимое танка(ов);
3)    сожжено (указать общее время операции);
4)    другим методом (указать каким);
(D)          Неавтоматический сброс за борт или иной способ
удаления льяльных вод, накопившихся в машинных
отделениях:
13     сброшенное или удаленное количество;
14     время сброса или удаления (начало и конец);
15     метод сброса или удаления:

1)     100 млн-гe тазалау жабдықтары арқылы (басында және
аяғында тұрған жерiн көрсету);
2)     15 млн-ге тазалау жабдықтары арқылы (басы және
аяғында тұрған жерiн көрсету);
3)     қабылдау ғимараттарына (портты көрсету) (1-қосымша);
4)     тұнбалы не жинақталған танкке қотару (танктi (тердi)
көрсету);
қотарылған мөлшерi мен танкте (терде) сақталатын
жалпы мөлшерiн атау;
___________________________________________________________________
(Е)           Машина бөлiмiнде жинақталған суларды борттың
сыртына автоматты түрде ағызу немесе аулақтатудың
өзге тәсiлi;
___________________________________________________________________
16     борттың сыртына ағызу үшiн жүйе жұмыстың автоматты
режимiне енгiзiлген кездегi кеменiң уақыты мен тұрған
жерi;
17     суды жинақталған танкке қотару үшiн жүйе жұмыстың
автоматты режимiне енгiзiлген кездегi уақыт (танктi
көрceту);
18     жүйенiң қолмен жұмыс iстеуге ауысқан уақыты;
19     борттың сыртына ағызу әдісі:
1)     100 млн-ге тазалау жабдықтары арқылы;
2)     15-млн-ге тазалау жабдықтары арқылы;
___________________________________________________________________
(F)           Мұнайды ағызуды автоматты түрде өлшеу тiркеу және
басқа жүйесiнiң жай-күйi:
___________________________________________________________________
20     жүйенiң қатардан шығу уақыты;
21     жүйенiң қимылға келтiрілген уақыты;
22     қатардан шығу себептері;
___________________________________________________________________
(G)           Mұнайды апат және басқа ерекше жағдайдағы ағызу:
___________________________________________________________________
23     оқиға болған уақыт;
24     оқиға болған кездегi кеменiң тұрған жері;
25     мұнайдың шамамен мөлшерi және түрі;
26     тастау не ағызу жағдайлары, себептерi және жалпы
ескертулер;
___________________________________________________________________
(Н)           Отынды немесе майлайтын майды бункерге қабылдау:
___________________________________________________________________
27     бункерге қабылдау:
1)     бункерге қабылдау орны;
2)     бункерге қабылдау уақыты;
3)     Отынның түрi мен мөлшерi және танктiң (тердiң)
белгiленуi (қосылған мөлшерi мен танктегi (тердегi)
жалпы мөлшерiн көрсету);
4)     майлайтын майдың түрi мен мөлшерi және танктiң
(тердiң) белгiленуi (қосылған мөлшерi және танктегi
(тердегi) жалпы мөлшерiн көрсету);
___________________________________________________________________
(І)           Басқа пайдаланымдық операциялар және жалпы
ескертпелер.
___________________________________________________________________
Ескерту:
1. Кемелердiң капитандары қабылдау ғимараттарының, соның iшiнде баржалар мен автоцистерналардың операторларынан қотарылған жуынды судың, кiр балласт қалдықтардың немесе құрамында мұнайы бар қоспалардың мөлшерi, сондай-ақ, қотару күнi мен уақыты көрсетiлетiн қолхат не растайтын құжат алуы тиiс. Журналға қоса берiлетiн, бұл қолхат немесе растайтын құжат кеме капитанына оның кемесi ластануға әкелген болжамды қақтығысқа тартылмағандығын растауда көрсете алады. Қолхат немесе растау құжатын журналмен бiрге сақтаған жөн.

1)     через очистное оборудование на 100 млн-1
(указать местонахождение в начале и конце);
2)     через очистное оборудование на 15 млн -1
(указать местонахождение в начале и конце);
3)     в приемные сооружения (указать порт)
(примечание 1);
4)     перекачка в отстойный или сборный танк (указать
танк(и); отметить перекаченное количество и общее
количество, сохраняемое в танке(ах);
(Е)          Автоматический сброс за борт или иной способ
удаления льяльных вод, накопившихся в машинных
отделениях:
16     время и местонахождение судна, когда система
была введена в автоматический режим работы для
сброса за борт;
17     время, когда система была введена в автоматический
режим работы для перекачки льяльной воды в сборный
танк (указать танк);
18     время, когда система была переведена на ручную
работу;
19     метод сброса за борт:
1)     через очистное оборудование на 100 млн -1;
2)     через очистное оборудование на 15 млн -1;
(F)          Состояние системы автоматического замера,
регистрации и управления сбросом нефти:
20      время выхода системы из строя;
21      время, когда система была введена в действие;
22      причины выхода из строя;
(G)          Аварийные и другие исключительные сбросы нефти:
23      время происшествия;
24      место или местонахождение судна во время
происшествия;
25      приблизительное количество и вид нефти;
26      обстоятельства сброса или утечки, причины и
общие замечания;
(H)          Бункеровка топлива или смазочного масла:
27      бункеровка:
1)      место бункеровки;
2)      время бункеровки;
3)      тип и количество топлива и обозначение танка(ов)
(указать добавленное количество и общее количество
в танке(ах);
4)      тип и количество смазочного масла, и обозначение
танка(ов) (указать добавленное количество и общее
количество в танке(ах);
(I)         Другие эксплуатационные операции и общие замечания
--------------------------------------------------------------------
Примечание: 1. Капитаны судов должны получать от оператора приемных сооружений, в том числе барж и автоцистерн, расписку или подтверждающий документ, в которых указывается количество перекаченной промывочной воды, грязного балласта, остатков или нефтесодержащих смесей, а также время и дата перекачки. Эта расписка или подтверждающий документ, прилагаемые к Журналу, могут оказать помощь капитану судна в подтверждение того, что его судно не было вовлечено в предполагаемый инцидент, повлекший загрязнение. Расписку или подтверждающий документ следует хранить вместе с Журналом.

2. Тармақтар бойынша жазбалар енгiзген кезде журналда мыналар көрсетіледi:
1) 1, 32, 33, 5, 11.1, 11.2, 12.2, 15.4, 17, 27.3, 27.4  - кемедегi техникалық құжаттамаға сәйкес танктердiң белгiленуi немесе атауы;
2) 31, 4.1, 4.3, 4.4, 6,7, 12.1, 15.1, 15.2, 15.3, 16, 24, 27.1 - порт (порттың рейдi) не кеменiң координаттары;
3) 4.2, 10, 11.1, 11.2, 12.1, 12.2, 13, 15.4, 25, 27.3, 27.4 текше/метрмен мөлшерi;
4) 14, 16, 17, 18, 20, 21, 23, 27.2 - кеме уақыты;
5) 9.1, 9.2, 15.1, 15.2, 19.1, 19.2 - сертификатқа сәйкес тазарту жабдығына;
6) 2, 25, 27.3, 27.4 - паспорты бойынша мұнай (май) түрi;
7) 8 - кеменiң тораптардағы жылдамдығы;
8) 22 - алдын-алу үшiн экипаждың жүйенi шығаруы не жүйенiң жарамсыздығы.
"Кeмe құжаттарының тiзбесiн және
Кеме құжаттарын жүргiзу ережесiн
бекiту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлiк
және коммуникациялар министрiнiң
2003 жылғы 28 сәуірдегі
N 152-І бұйрығымен
бекiтiлген
Мұнай танкерлерi үшiн мұнай операциялары
журналын жүргiзу ережесi 1. Жалпы ережелер
1. Осы мұнай танкерлерi үшiн мұнай операцияларын жүргiзу epeжeci (бұдан әрi - Ереже) Халықаралық 1973 мұнайдан ластануды болдырмау туралы, 1978 жылғы хаттамамен өзгертiлген (МАРПОЛ 73/78) Кемелерден ластануды болдырмау жөнiндегi конвенцияға (бұдан әрi - Конвенция) және "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Ереже мұнай танкерлерi үшiн мұнай операциялар журналын (бұдан әрi - Журнал) жүргiзу тәртiбiн белгілейдi.
3. Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) мұнай - шикі мұнайды, сұйық отынды, құрамында мұнай бар тұнбаларды, мұнай қалдықтары мен Конвенцияға ІІ қосымшаның ережелерiнiң ықпалына түсетiн нефтехимиялық заттар болып табылмайтын тазаланған мұнай өнiмдерiн қоса алғанда, кез келген түрдегі мұнай;
2) мұнай танкерi - өзiнiң жүк жайларында негiзiнен мұнай өнiмдерiн құйып тасымалдауға арнап лайықталған кеме, бұған құрастырылған жүк кемелерi де кiредi;
3) құрастырылған жүк кемесi - мұнайды құйып тасымалдауға арналған не қатты жүктердi ақтарып тиеуге арналған кеме.
4) танк - кеме конструкциясының тұрақты элементтерiнен құрылған және құйылатын сұйықты тасымалдау үшiн жобаланған, жабық жай.
4. Журнал 150 жалпы тiркеулiк және одан да көп тонналы жалпы сыйымдылықты, тиiстi жүктiк және баластық операцияны жазу үшiн, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк туын көтерiп жүзетiн әрбiр мұнай танкерiнде болуы тиiс.
2. Журналды жүргiзу тәртiбi
5. Журнал кеме құжаты болып табылады, осы Ереженiң (НО-2 нысаны), 1-қосымшасына сәйкес нысаны бойынша толтырылады, нөмiрленiп, тiгiлiп, кеме журналының тiзiлiмiне енгiзiлiп және теңiз портының капитаны не кеменi тiркеген мемлекеттiң тиiстi органы куәландыруы тиiс.
Соңғы бетте баспаханалық тәсiлмен түсiрiлген арнайы мөртабанда журналдың тiзiлiмi бойынша нөмiрi, нөмiрленген және тiгiлген беттердiң саны, порттың атауы жазылады.
Журналдың нөмiрi кеме журналының тiзiлiмiнде оны тiркеу кезiнде, кемеде бiрiншiсiнен бастап рет бойынша берiледi. Бұл нөмiр журналдың титулдық парағында жазылады.

2. При внесении записей по пунктам, в Журнале указывается:
1) 1, 3.2, 3.3, 5, 11.1, 11.2, 12.2, 15.4, 17, 27.3, 27.4 - обозначение или наименование танков в соответствии с имеющейся на судне технической документацией;
2) 3.1, 4.1, 4.3, 4.4, 6, 7, 12.1, 15.1, 15.2, 15.3, 16, 24, 27.1, - порт (рейд порта), либо координаты судна;
3) 4.2, 10, 11.1, 11.2, 12.1, 12.2, 13, 15.4, 25, 27.3,
27.4 - количество в м3;
4) 14, 16, 17, 18, 20, 21, 23, 27.2 - судовое время;
5) 9.1, 9.2, 15.1, 15.2, 19.1, 19.2 - в соответствии с сертификатом на очистное оборудование;
6) 2, 25, 27.3, 27.4 - тип нефти (масла) по паспорту;
7) 8 - скорость судна в узлах;
8) 22 - вывод системы экипажем для профилактики либо неисправность системы.
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 апреля 2003 года N 152-I
"Об утверждении Перечня судовых
документов и Правил ведения
судовых документов"
Правила
ведения Журнала нефтяных операций для
нефтяных танкеров
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Журнала нефтяных операций для нефтяных танкеров (далее - Правила), разработаны в соответствии с Международной конвенцией по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной Протоколом 1978 года (МАРПОЛ 73/78) (далее - Конвенция), и Законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
2. Правила определяют порядок ведения Журнала нефтяных операций для нефтяных танкеров (далее - Журнал).
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) нефть - нефть в любом виде, включая сырую нефть, жидкое топливо, нефтесодержащие осадки, нефтяные остатки и очищенные нефтепродукты, не являющиеся нефтехимическими веществами, которые подпадают под действие положений Приложения II к Конвенции;
2) нефтяной танкер - судно, построенное или приспособленное главным образом для перевозки нефти наливом в своих грузовых помещениях, и включает комбинированные грузовые суда;
3) комбинированное грузовое судно - судно, предназначенное для перевозки либо нефти наливом, либо твердых грузов навалом;
4) танк - закрытое помещение, образованное постоянными элементами конструкции судна и спроектированное для перевозки жидкостей наливом.
4. Журнал должен быть предусмотрен на каждом нефтяном танкере валовой вместимостью сто пятьдесят регистровых тонн и более, плавающий под Государственным флагом Республики Казахстан, для записи соответствующих грузовых и балластных операций.
2. Порядок ведения Журнала
5. Журнал является судовым документом, заполняется по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (форма НО-2), должен быть пронумерован, прошнурован, внесен в Реестр судовых журналов, и заверен капитаном морского порта, либо соответствующим органом государства регистрации судна.
На последней странице в специальном штампе, нанесенном типографским способом, записывается номер Журнала по реестру порта, число пронумерованных и прошнурованных листов, название порта.
Номер Журнала присваивается при его регистрации в Реестре судовых журналов, на судне по порядку, начиная с первого. Этот номер записывается на титульном листе Журнала.

6. Журналда Конвенцияның I қосымшасының 20-ережесiне сәйкес тiркеуге жататын тармақтар тiзiлiмiнде көрсетiлген (2-қосымша) тиiстi жүк және балластық операциялары тiркеледi.
7. Журналға жазбалар енгiзiлген кезде тиiстi бағандарда күнi, операция коды және тармақ нөмiрi жоғарыда көрсетiлген тiзiмге сәйкес қойылуы тиiс. Операцияның талап етiлетiн егжей-тегжейлiгi хронологиялық тәртiппен "операцияларды тiркеу және операцияға жауапты командалық құрам тұлғасының қолы" деген бағанға жазылады.
8. Әрбiр аяқталған операцияға кеменiң операцияның өткiзiлуiне жауапты командалық құрамының тұлғасы күнiн көрсетiп, қол қоюы тиiс. Қолмен қатар жақша iшiнде жауапты тұлғаның лауазымы, тегi мен аты-жөнi көрсетiледi. Журналдың әрбiр толтырылған бетiне кеме капитаны қол қояды.
Конвенцияның I-шi қосымшасының 20-ережесiне сәйкес арнайы рейстерде пайдаланылатын мұнай танкерлерi үшiн Журналда тиiстi жазбаны порт мемлекетiнiң құзыреттi билiк орындары растауы тиiс.
9. Мұнайдан ластануды болдырмау туралы халықаралық куәлiгi бар кемелерде журнал жазбалары ағылшын тiлiнде қайталануы тиiс.
10. Журнал кеме бортында соңғы жазба енгiзiлгеннен кейiн 3 жыл бойы сақталады.
11. Журналға жазбалар үнемi, тiркелетiн операциялар аяқталысымен енгiзiлуi тиiс.
12. Журналдағы жазбалар анық болуы тиiс. Жазбаны қарындашпен жүргiзуге рұқсат етілмейдi.
Мұнай танкерлерi үшiн мұнай
операцияларын жүргiзу
ережесiне
1-қосымша
МО-2 нысаны
Мұқаба
Қазақстан Республикасы
Мұнай танкерлерi үшiн мұнай
операциялары журналы
_________________________________
(кеменің атауы)
Титулдық парақ
Мұнай танкерлерi үшiн мұнай
операциялары журналы
N ____________ 200 __ж.
Кеменің атауы __________________________________________
Тіркеу нөмірі және шақыру белгілері ____________________
Жалпы сыйымдылығы ______________________________________
Басталды ______________ Аяқталды ________
Кеменің атауы ____________________________________________________
Тіркеу нөмірі және шақыру белгілері ______________________________
Жүк және тұнбалы танкердің орналасуы
(кеменің бортында толтырылады)
_________________________________
|    Танкердің    | Сыйымдылығы  |
|   белгіленуі    |              |
|                 |              |
|                 |              |
|                 |              |
|                 |              |
|                 |              |
|                 |              |
|                 |              |
|                 |              |
|  Тұнбалы танк   |              |
|    биіктігі     |              |
_________________________________
Әрбір танк сыйымдылығы мен тұнбалы
танк биіктігін көрсету
Кеменің атауы ____________________________________________________
Тіркеу нөмірі және шақыру белгілері ______________________________
___________________________________________________________________
Жүк және балласт операциялары (мұнай танкерлері үшін)
___________________________________________________________________
Күні    Код   Тармақ   Операцияны тіркеу және операцияға жауапты
(әріп)  (нөмір)       командалық құрам тұлғасының қолы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кеме капитанының қолы ____________
Соңғы парақ
Порттың тiзiлiмi бойынша N ___________
Журналда тiгiлген және нөмiрленген ______________________ бет
Порттың теңiз әкiмшiлiгi бекiткен ________________________
___________________________________________________________________
журналды бекiткен тұлғаның лауазымы, тегі және қолы
M.O.                                  "____" __________ 20__ ж.
Мұнай танкерлерi үшiн мұнай
операцияларын жүргiзу
ережесiне
2-қосымша
Тiркелуге жататын тармақтар тiзбесi
___________________________________________________________________
Код    Тармақ              Операция мен тармақтың атауы
(әріп) (нөмірі)
___________________________________________________________________
1       2                               3
___________________________________________________________________
(А)             Мұнай жүгін тиеу:
______________________________________________________________
1       тиеу орны;
2       тиелген мұнай түрi және танктiң белгiленуi;
3       тиелген мұнайдың жалпы мөлшерi (қосылған мөлшерiн
және танктегi жалпы мөлшердi көрceту);
___________________________________________________________________
(В)             Сапарда мұнай түрi кеме iшiнде құю:
______________________________________________________________
4       танктi (тердi) белгiленуі:

6. В Журнале регистрируются грузовые и балластные операции, указанные в Перечне пунктов, подлежащих регистрации (приложение 2), в соответствии с Правилом 20 Приложения I к Конвенции.
7. При внесении записей в Журнал в соответствующих колонках должны проставляться дата, операционный код и номер пункта, в соответствии с вышеуказанным Перечнем. Требуемые подробности операций записываются в хронологическом порядке в колонке "регистрация операций и подпись лица командного состава, ответственного за операцию".
8. Каждая завершенная операция должна быть подписана ответственным за проведение операции лицом командного состава судна с указанием даты записи. Рядом с подписью в скобках указывается должность, фамилия и инициалы ответственного лица. Каждая заполненная страница Журнала подписывается капитаном судна.
Для нефтяных танкеров, использующихся в специальных рейсах в соответствии с Правилом 13С Приложения I к Конвенции, соответствующая запись в Журнале должна быть заверена компетентными властями государства порта.
9. Записи в Журнале на судах, имеющих Международное свидетельство о предотвращении загрязнения нефтью, должны дублироваться на английском языке.
10. Журнал хранится на борту судна в течение трех лет после внесения в него последней записи.
11. Записи в Журнал должны вноситься регулярно сразу же после окончания фиксируемой операции.
12. Записи в Журнале должны быть разборчивыми. Производить записи карандашом не допускается.
Приложение 1
к Правилам ведения Журнала
нефтяных операций
для нефтяных танкеров
Форма НО-2
Обложка
Республика Казахстан
Журнал
нефтяных операций операций
для нефтяных танкеров
__________________________________________
(название судна)
Титульный лист
Журнал
нефтяных операций для нефтяных танкеров
N _____ 200__год
Название судна ______________________________________
Регистровый номер и позывные ________________________
Валовая вместимость _________________________________
Начат ______________________ Окончен ________________
Название судна ______________________________________
Регистровый номер или позывные _______________________
Расположение грузовых и отстойных танков
(заполняется на борту судна)
________________________________________
! Обозначение танков !  Вместимость    !
!--------------------!-----------------!
!--------------------!-----------------!
!--------------------!-----------------!
Насосное      !--------------------!-----------------!
отделение      ! Высота отстойного  !                 !
! танка:             !                 !
!____________________!_________________!
Название судна _________________________________________
Регистровый номер и названия ___________________________
_________________________________________________________________
Грузовые и балластные операции (для нефтяных танкеров)
-----------------------------------------------------------------
Дата! Код   ! Пункт !   Регистрация операций и подпись лица
!(буква)!(номер)!командного состава, ответственного за операцию
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Подпись капитана судна ______________
Последний лист
По реестру порта N ______
В журнале прошнуровано и пронумеровано _________листов
Скреплено в морской администрации порта ______________
______________________________________________________
должность, фамилия и подпись лица, скрепившего журнал
М.П.                         "___"_______20__г.
Приложение 2
к Правилам ведения Журнала
нефтяных операций
для нефтяных танкеров
Перечень
пунктов, подлежащих регистрации
_____________________________________________________________
Код   ! Пункт !        Наименование операции и пункта
(буква)!(номер)!
-------------------------------------------------------------------
(А)            Погрузка нефтяного груза:
1    место погрузки;
2    тип погруженной нефти и обозначение танка(ов);
3    общее количество погруженной нефти (указать
добавленное количество и общее количество в
танке(ах);
(В)            Внутрисудовая перекачка нефтяного груза в рейсе:
4    обозначение танка(ов):

1)      одан;
2)      оған (танктегi (тердi) құйылған мөлшерiн және
жалпы мөлшердi көрceту);
5       4-тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген танк
босады ма;
___________________________________________________________________
(С)             Мұнай жүгін түсіру
______________________________________________________________
6       түсірген жері;
7       түсiрген танктiң белгiленуі;
8       танк босады ма? (Егер босамаса сақталған мөлшерiн
көрсету);
___________________________________________________________________
(D)             Шикi мұнайды жуу (шикi мұнайды жуу жүйесiмен
жабдықталған танкерлер үшiн) (шикi мұнайды
жуатын әрбiр танкерлер үшiн толтырылады):
______________________________________________________________
9       шикi мұнайды жуу жүргiзiлген порт немесе егер жуу
екi түсiрушi порт арасында жүргiзiлсе, онда кеменiң
тұрған жерi;
10      жуылған танктiң белгiленуi (1-ескерту)
11      пайдаланылатын машина саны;
12      жуу басталған уақыт;
13      жуу тәртiбi (2-ecкeрту);
14      жуушы құбырдағы қысым;
15      жуу бiткен немесе тоқтатылған уақыт;
16      танктiң құрғақтылығы қандай әдiспен анықталған
көрсету
17      ескерту (3-ескерту);
___________________________________________________________________
(Е)             жүк танкiлерiне балласты қабылдау:
______________________________________________________________
18      балласты қабылдау басталғанда және аякталғанда
кеменiң тұрған орны;
19      балласты қабылдау процесi:
1)      балластпен толтырылған танктiң белгiленуi;
2)      балласты қабылдау басталған және анықталған
уақыт;
3)      қабылдаған балластың мөлшерi. Операциядағы әрбiр
танк үшiн балластың жалпы мөлшерiн көрсету;
___________________________________________________________________
(F)             Таза балласт бөлiнген үшiн танкелерге балласты
қабылдау (таза балласт үшін бөлiнген танкiлерiмен
ғана танкерлер үшiн);
______________________________________________________________
20      балластпен толтырылған танктiң (тердiң) белгiленуі;
21     таза балласт үшiн бөлiнген танкiге жууға арналған су
қабылданғанда кеме тұрған жер немесе портта кемеге
қажет балласт;
22      тұнбалы танкте сорғы мен құбыр жуылған кезде
кеменiң тұрған жерi;
23      құбырларды жуған кезде алдын ала тұнба сақталатын
тұнбалы танкке немесе жүк танкiне қотарылғанда
пайда болған құрамында мұнай бар судың мөлшерi.
Жалпы мөлшерi көрсетiлсiн;
24      таза балластқа бөлiнген танкке қосымша су балласты
қабылданған кезде кеменiң тұрған жерi;
25      таза баллас үшiн бөлiнген танктi жүк және
тазартылған құбырлардан бөліп тұратын қақпақ
жабылған кезде кеменiң тұрған жерi;
26      бортқа қабылданған кезде балласт мөлшерi;
___________________________________________________________________
(G)             Жүк танкiлерiн тазалау:
______________________________________________________________
27      тазаланған танкiлердiң белгiленуi;
28      порт немесе кеменiң тұрған жерi;
29      тазалау ұзақтылығы;

1)    из;
2)    в (указать перекаченное количество и общее
количество в танке(ах);
5     был(и) ли опорожнен(ы) танк(и), указанный(е) в
подпункте 1) пункта 4;
(С)            Выгрузка нефтяного груза:
6     место выгрузки;
7     обозначение разгруженного(ых) танка(ов);
8     был(и) ли опорожнен(ы) танк(и)? (Если нет,
указать сохраняемое количество);
(D)            Мойка сырой нефтью (только для танкеров,
оборудованных системой мойки сырой нефтью)
(заполняется для каждого танка, промываемого
сырой нефтью):
9     порт, в котором проводилась мойка сырой нефтью,
или местонахождение судна, если мойка проводилась
между двумя портами выгрузки;
10      обозначение промытого(ых) танка(ов) (примечание 1);
11      количество используемых машинок;
12      время начала мойки;
13      порядок мойки (примечание 2);
14      давление в моечном трубопроводе;
15      время окончания или приостановки мойки;
16      указать, каким методом, определено, что танк(и)
был(и) сухим(и);
17      замечания (примечание 3);
(Е)           Прием балласта в грузовые танки:
18      местонахождение судна в начале и по окончании
приема балласта;
19      процесс приема балласта:
1)      обозначение заполненного(ых) балластом танка(ов);
2)      время начала и конца приема балласта;
3)      количество принятого балласта. Указать общее
количество балласта для каждого танка, занятого в
операции;
(F)           Прием балласта в выделенные для чистого балласта
танки (только для танкеров с выделенными для
чистого балласта танками):
20      обозначение заполненного(ых) балластом танка(ов);
21      местонахождение судна, когда в выделенные для
чистого балласта танки была принята вода,
предназначенная для промывки, или балласт,
необходимый судну в порту;
22      местонахождение судна, когда были промыты в
отстойный танк насос(ы) и трубопроводы;
23      количество образовавшейся при промывке
трубопроводов нефтесодержащей воды, перекаченной
в отстойный(е) танк(и) или грузовой(ые) танк(и),
в котором(ых) предварительно хранится отстой
(указать танк(и). Указать общее количество;
24      местонахождение судна, когда был принят в
выделенный(е) для чистого балласта танк(и)
дополнительный водяной балласт;
25      время и местонахождение судна, когда были
закрыты клапаны, отделяющие выделенные для чистого
балласта танки от грузовых и зачистных
трубопроводов;
26      количество принятого на борт чистого балласта;
(G)           Очистка грузовых танков:
27      обозначение очищенного(ых) танка(ов);
28      порт или местонахождение судна;
29      продолжительность очистки;

30      тазалау әдiсi (4-қосымша);
31      тазалау суы айдалды:
1)      қабылдау құрылыстарына (порт және мөлшерiн
көрсету) (5-қосымша);
2)      тұнбалы танк немесе тұнбалы танк деп анықталған
жүк танкi (танктiң белгiленуi; айдалған және жалпы
мөлшерiн көрсету);
___________________________________________________________________
(H)             Кiр балласты тacтaу:
______________________________________________________________
32      танктiң белгiленуi;
33      теңiзге тастау басталғанда кеменiң тұрған жері;
34      теңiзге тастау аяқталғанда кеменiң тұрған жері;
35      теңiзге тасталған мөлшері;
36      тастау уақытында кеменiң жылдамдығы;
37      тастау уақытында автоматты тоқтау, тiркеу және
мұнайды тастау басқармасының жүйесi жұмыс
үстiнде болды ма?
38      тастау жерiнде ағын мен судың бетiне үнемi
қадағалау жүргiзiледi ме?
39      тұнбалы танкке айдалған мұнай ұстайтын сулардың
мөлшерi (шегiнiс танкiн көрсету керек. Жалпы
мөлшерiн көрсету керек);
40      жағадағы қабылдау құрылыстарына тасталды
(портты және жалпы мөлшерін көрсету) (5-қосымша);
___________________________________________________________________
(І)             Теңiзге тұнбалы танктен суды тастау:
______________________________________________________________
41      тұнбалы танкiнiң белгiленуі;
42      соңғы қалдықтың түсу кезiнен шегiнiс уақыты;
немесе:
43      соңғы тастау кезiнен шегiнiс уақыты;
44      тастау басында кеменiң тұрған жерi мен уақыты;
45      тастау барысында танкi толтыру деңгейі;
46      тастау басында мұнай-су бөлiмi бетiнiң деңгейi;
47      тасталғанның мөлшерi мен негiзгi массаны тастау
қарқыны;
48      соңғы тастауда тастау мөлшерi мен тастау қарқыны;
49      тастау аяқталғанда кеменiң тұрған жерi мен уақыты;
50      тастау уақытында автоматты тоқтау, тiркеу және
мұнайды тастауды басқару жүйесi жұмыс үстiнде
болады ма?
51      тастау аяқталғанда мұнай-су бөлiмi бетiнiң деңгейi;
52      тастау уақытында кеменiң жылдамдығы;
53      тастау орнында ағын мен судың бетiн үнемдi
қадағалау жүргiзiлдi ме?
54      кеменiң құбыр жүйелерiнiң барлық тиісті клапандары
шегiнiс танкерлерiнен тастау аяқталғанда жабық
болғанын растау;
___________________________________________________________________
(J)             Басқа операцияларға тартылмау қалдықтар мен
мұнай ұстайтын қосындыларды жою:
______________________________________________________________
55      танкерлерді белгілеу;
56      әрбiр танктен жойылған мөлшер (сақталатын мөлшердi
көрсету);
57      жою әдісі:
1)      қабылдау құрылыстары (портты және жалпы мөлшердi
көрсету) (5-қосымша);

30      метод очистки (примечание 4);
31      промывочная вода перекачена в:
1)      приемные сооружения (указать порт и количество)
(примечание 5);
2)      отстойный(е) танк(и) или грузовой(ые) танк(и),
определенный(е) в качестве отстойного(ых)
танка(ов) (обозначение танка(ов);  указать
перекаченное и общее количество);
(Н)          Сброс грязного балласта:
32      обозначение танка(ов);
33      местонахождение судна в начале сброса в море;
34      местонахождение судна по окончании сброса в море;
35      сброшенное в море количество;
36      скорость судна во время сброса;
37      находилась ли в действии во время сброса система
автоматического замера, регистрации и управления
сбросом нефти?
38      велось ли регулярное наблюдение за стоком и за
поверхностью воды у места сброса?
39      количество нефтесодержащей воды, перекаченной в
отстойный(е) танк(и) (указать отстойный(ые)
танк(и). Указать общее количество);
40      сброшено в береговые приемные сооружения (указать
порт и общее количество) (примечание 5);
(I)           Сброс воды из отстойных танков в море:
41      обозначение отстойного(ых) танка(ов);
42      время отстоя с момента последнего поступления
остатков; либо;
43      время отстоя с момента последнего сброса;
44      время и местонахождение судна в начале сброса;
45      уровень заполнения танка в начале сброса;
46      уровень поверхности раздела нефть-вода в начале
сброса;
47      сброшенное количество и интенсивность сброса
основной массы;
48      сброшенное количество при заключительном сбросе
и интенсивность сброса;
49      время и местонахождение судна по окончании сброса;
50      находилась ли в действии во время сброса система
автоматического замера, регистрации и управления
сбросом нефти?
51      уровень поверхности раздела нефть-вода по
окончании сброса;
52      скорость судна во время сброса;
53      велось ли регулярное наблюдение за стоком и за
поверхностью воды у места сброса?
54      подтвердить, что все надлежащие клапаны судовой
системы трубопроводов были закрыты по окончании
сброса из отстойных танков;
(J)           Удаление остатков и нефтесодержащих смесей,
не подвергнутых каким-либо иным операциям:
55      обозначение танка(ов);
56      удаленное из каждого танка количество (указать
сохраняемое количество);
57      метод удаления:
1)      в приемные сооружения (определить порт и общее
количество) (примечание 5);

2)      жүкпен араласқан (мөлшерiн көрceту);
3)      басқа танкке айдалған: танктi көрсету, танкке
айдалған және жалпы мөлшерiн көрсету;
4)      басқа әдiспен (қандай көрсету); жойылған мөлшерiн
көрсету;
___________________________________________________________________
(К)             Жүк танкiндегi таза балласты тастау:
______________________________________________________________
58      таза балласты тастау басында кеменiң тұрған орны;
59      тастау жүргiзiлген танктi белгiлеу;
60      тастау аяқталғаннан кейiн танк босады ма?
61      тастау аяқталғаннан кейiнгi кеменiң тұрған орны,
егер ол 58-тармақта көрсетілгеннен өзгеше болса;
62      тастау орнында ағын мен су бетiн үнемi қадағалау
жүргiзiлдi ме?
___________________________________________________________________
(L)             Таза балласт үшiн бөлiнген танкiден балласты тастау
(таза балласт үшiн бөлiнген танкiсi бар танкерлерге
ғана арналған танктiң берiлген таза балласты
танкерлерi үшiн ғана):
______________________________________________________________
63      тастау жүргiзiлетiн танктi белгiлеу;
64      теңiзге таза балласты тастау басталғанда кеменiң
тұрған жерi мен уақыты;
65      теңiзге тастау аяқталғанда кеменiң тұрған жерi мен
уақыты;
66      тасталғанның мөлшері:
1)      теңiзге; немесе;
2)      қабылдау құрылыстарына (портты көрсету);
67      су балластың теңiзге тасталғанға дейiн не тастау
барысында мұнай мен тастау белгiлерi бар ма?
68      мұнай құрамын өлшейтiн құрал көмегiмен тастау
барысында бақыланды ма?
69      балласты тастау аяқталғанда таза балласт үшiн
бөлiнген танктi жүк және тазартылған құбырлардан
бөлiп тұратын қақпақ жабылған кезде кеменiң
тұрған жерi және уақыты;
___________________________________________________________________
(M)             Автоматты өлшеу, тiркеу және мұнай тастауды басқару
жүйесiнiң жай-күйi:
______________________________________________________________
70      жүйенiң қатардан шығу уақыты;
71      жүйе жұмысқа енгiзiлетiн уақыты;
72      қатардан шығу себептері;
___________________________________________________________________
(N)             Mұнайды апаттық немесе басқа да eрекше тастау
______________________________________________________________
73      оқиға болатын уақыт;
74      оқиға болатын уақыттағы порт немесе кеменiң тұрған
жерi;
75      Mұнай мөлшерiнiң шамасы және түрі;
76      Тастау не ағыту жағдайы, себеп және жалпы ескерту;
___________________________________________________________________
(О)             Басқа пайдаланған oпeрациялар және жалпы ескерту
Арнайы сапарлардағы танкерлер
___________________________________________________________________
(Р)             Су балласты қабылдау:
______________________________________________________________
77      балластпен толтырылған танктiң белгiленуі;
78      Балласты қабылдау аяқталғанда кеменiң тұрған жері;

2)      смешанное с грузом (указать количество);
3)      перекачено в другой(ие) танк(и): указать танк(и);
указать перекаченное и общее количество в
танке(ах);
4)      иным методом (указать каким); указать удаленное
количество;
(К)           Сброс чистого балласта, содержащегося в грузовых
танках:
58       местонахождение судна в начале сброса чистого
балласта;
59       обозначение танка(ов), из которого(ых)
производился сброс;
60       был(и) ли опорожнен(ы) танк(и) после окончания
сброса?
61       местонахождение судна по окончании сброса, если
оно отличается от указанного в пункте 58;
62       велось ли регулярное наблюдение за стоком и за
поверхностью воды у места сброса?
(L)           Сброс балласта из выделенных для чистого
балласта танков (только для танкеров с выделенными
для чистого балласта танками):
63       обозначение танка(ов), из которого(ых)
производился сброс;
64       время и местонахождение судна в начале сброса
чистого балласта в море;
65       время и местонахождение судна по окончании сброса
в море;
66       сброшенное количество:
1)       в море; либо;
2)       в приемное сооружение (указать порт);
67       обнаружены ли какие-либо признаки загрязнения
нефтью водяного балласта до или во время сброса
в море?
68       контролировался ли сброс с помощью прибора для
измерения содержания нефти?
69       время и местонахождение судна, когда по окончании
сброса балласта были закрыты клапаны, отделяющие
выделенные для чистого балласта танки от грузовых
и зачистных трубопроводов;
(М)           Состояние системы автоматического замера,
регистрации и управления сбросом нефти:
70       время выхода системы из строя;
71       время, когда система была введена в действие;
72       причины выхода из строя;
(N)           Аварийные или другие исключительные сбросы нефти:
73       время происшествия;
74       порт или местонахождение судна во время
происшествия;
75       приблизительное количество и тип нефти;
76       обстоятельства сброса или утечки, причины
и общие замечания;
(О)           Другие эксплуатационные операции и общие замечания
Танкеры, занятые в специальных рейсах
(Р)           Прием водяного балласта:
77       обозначение заполненного(ых) балластом танка(ов);
78       местонахождение судна, когда окончен прием
балласта;

79      қабылданған балластың жалпы мөлшері, м3;
80      ескертулер;
___________________________________________________________________
(Q)             Кемеде су балласты орналастырудағы өзгеріс:
______________________________________________________________
81      балласты орналастыруды өзгерту себептері;
Қабылдау құрылысына су балласты тастау:
82      су балласы тасталған порт;
83      қабылдау құрылысының бағыты не белгiленуi;
84      тасталған су балластың жалпы мөлшері, м3;
85      порт өкiметiнiң уәкiлеттiк өкiлiнiң мәртебесi,
күнi және қолы
___________________________________________________________________
Ескерту:
1. Егер танкте Халықаралық теңiз ұйымының Теңiз ортасын қорғау комитетi МЕРС.3(XII) қарарымен мақұлдаған Шикi мұнайды жуу жүйелерiн жабдықтау мен пайдалану жөнiндегi басшылықта ұсынылғандай жағдайда бiр уақытта жұмыс iстей алатындайдан көп машинок орнатылса, онда шикi мұнаймен жуылатын секцияның белгiсi көрiнедi: N 2 орталық, алдыңғы секция.
2. Басшылықтың әдiсiне сәйкес қолданылатын бiр кезеңдi немесе көп кезеңдi жуу көрсетiледi. Егер көп кезеңдi жуу қолданылса, онда машинканың тiгiнен өңдейтiн секторы және жуу бағдарламасының кезеңiнде осы сектордың неше рет өңделгенi көрсетіледi.
3. Егер Басшылықта келтiрiлген бағдарлама сақталмаса, онда ескертуде нақты түсiнiктеме берілуi тиiс.
4. Шлагы арқылы қолмен жуу, машинок арқылы жуу немесе химиялық тазалау. Химиялық тазалау жағдайында пайдаланған химиялық препаратпен оның мөлшерi көрсетiледi.
5. Кеме капитандары қабылдау құрылысының, оның iшiнде баржы мен автоцистерна, оның iшiнде шайма судың айдалған мөлшерi, кiр балласт, қалдық не мұнайлы қосындықтар көрсетiлген қолхат не растау құжаты, сондай-ақ айдау уақыты мен күні көрсетiлiп алынуы тиiс. Журналға қоса берiлетiн бұл қолхат не растау құжаты кеме капитанына кеменiң ластауға байланысты жанжалға қатысты емес екенiн растауда көмек бола алады. Қолхат немесе растайтын құжатты журналмен бiрге сақтау керек.
6. Пункттер бойынша журналға жазбалар енгiзiлгенде көрсетiледi:
1) 1, 6, 31, 1, 40, 57, 1, 66, 2, 82 - порт (порттың рейдi);
2) 9, 18, 21, 22, 24, 25 28, 33, 34, 44, 49, 58, 61, 64, 65, 74, 78 - порт немесе кеменiң координаты;
3) 2, 4.1, 4.2, 7, 9, 19.1, 20, 23, 27, 31.2, 39, 41, 55, 57.3, 59, 63, 77 - журналдың басында көрсетiлген схемаға танктi белгiлеу;
4) 3, 4.2, 5, 8, 19.3, 23, 26, 31.1, 31.2, 35, 39, 40, 47, 48, 56, 57.1, 57.2, 57.3, 57.4, 66.1, 66.2, 75, 79, 84 - мөлшерi м3;

79       общее количество принятого балласта в м3;
80       замечания;
(Q)           Изменение размещения водяного балласта на судне:
81       причины изменения размещения балласта;
(R)           Сброс водяного балласта в приемное сооружение:
82       порт(ы), где был сброшен водяной балласт;
83       назначение или обозначение приемного сооружения;
84       общее количество сброшенного водяного балласта
в м3;
85       дата, подпись и штамп полномочного представителя
портовых властей
--------------------------------------------------------------------
Примечание:
1. Если в танке установлено машинок больше, чем может работать одновременно, как предписывается Руководством по оборудованию и эксплуатации систем мойки сырой нефтью (далее - Руководство), одобренной Комитетом по защите морской среды Международной морской организации резолюцией МЕРС.3(XII), то указывается обозначение промываемой сырой нефтью секции, например: N 2 центральный, носовая секция.
2. Указывается применяемый в соответствии с Руководством метод мойки - одноэтапная или многоэтапная. Если применяется многоэтапная мойка, указать сектор, обрабатываемый машинками по вертикали, и сколько раз этот сектор обрабатывался на данном этапе программы мойки.
3. Если программа, приведенная в Руководстве, не соблюдается, то в замечаниях должны быть изложены подробные разъяснения.
4. Мойка шлангом вручную, мойка с помощью машинок и/или химическая очистка. В случае химической очистки указать использованный химический препарат и его количество.
5. Капитаны судов должны получать от оператора приемных сооружений, в том числе барж и автоцистерн, расписку или подтверждающий документ, в которых указывается количество перекаченной промывочной воды, грязного балласта, остатков или нефтесодержащих смесей, а также время и дата перекачки. Эта расписка или подтверждающий документ, прилагаемое к Журналу, могут оказать помощь капитану судна в подтверждении того, что его судно не было вовлечено в предполагаемый инцидент, повлекший загрязнение. Расписку или подтверждающий документ следует хранить вместе с Журналом.
6. При внесении записей по пунктам в журнале указывается:
1) 1, 6, 31.1, 40, 57.1, 66.2, 82 - порт (рейд порта);
2) 9, 18, 21, 22, 24, 25, 28, 33, 34, 44, 49, 58, 61, 64, 65, 69, 74, 78 - порт либо координаты судна;
3) 2, 4.1, 4.2, 7, 10, 19.1, 20, 23, 27, 31.2, 32, 39, 41, 55, 57.3, 59, 63, 77 - обозначение танков в соответствии со схемой, приведенной в начале журнала;
4) 3, 4.2, 5, 8, 19.3, 23, 26, 31.1, 31.2, 35, 39, 40, 47, 48, 56, 57.1, 57.2, 57.3, 57.4, 66.1, 66.2, 75, 79, 84 - количество в м3;