Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1844 тiркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың күнделiктi электрондық есеп беру ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы 26 наурыздағы N 98 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 147 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 2 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2333. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 қыркүйектегі N 262 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді---------------
Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
2) Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде N 1844 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың күнделікті электрондық есеп беру ережесін бекіту туралы" 2002 жылғы 26 наурыздағы N 98 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2333 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана", N 12 басылымдарында 2002 жылғы 2-15 маусымда жарияланған)...
Төраға
_________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актерлерiн "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес келтiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың күнделiктi электрондық есеп беру ережесiн бекiту туралы" 2002 жылғы 26 наурыздағы N 98  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1844 тiркелген, 2002 жылғы сәуiрде "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналында жарияланған, N 4) мынадай өзгерiстер мен толықтыру енгiзiлсiн:
атындағы және 1-тармағындағы "жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер "жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2002 года N 98 "Об утверждении Правил ежедневной электронной отчетности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1844
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 147. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2003 года N 2333. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 сентября 2004 года N 262
Извлечение из постановления Правления Агентства РК
по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых
организаций от 21 сентября 2004 года N 262
"В целях совершенствования нормативной правовой базы и приведения нормативных правовых актов, регулирующих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, Правление Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций постановляет:
1. Признать утратившими силу:
... 2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года N 147 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2002 года N 98 "Об утверждении Правил ежедневной электронной отчетности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1844 " (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2333...
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель".
-------------------------------------------------------------------
В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с Законом  Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2002 года N 98 "Об утверждении Правил ежедневной электронной отчетности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1844, опубликованное в апреле 2002 года в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана", N 4) следующие изменения:
в названии и пункте 1 слова "организаций, осуществляющих деятельность" заменить словами "юридических лиц, обладающих лицензией на осуществление деятельности";

2, 3-тармақтардағы "жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздер "жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
қаулымен бекiтiлген Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың күнделiктi электрондық есеп беру ережесiнде:
жоғарғы оң жақ бұрышында қаулының атындағы "жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер "жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
атындағы "жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер "жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
барлық мәтiн бойынша "компания", "компанияның", "компаниялар", "компанияға", "компанияларға", "компанияны" деген сөздер "ұйым", "ұйымның", "ұйымдар", "ұйымға", "ұйымдарға", "ұйымды" деген сөздермен ауыстырылсын;
барлық мәтiн бойынша "Ұлттық Банк", "Ұлттық Банктi", "Ұлттық Банкке", "Ұлттық Банкте", "Ұлттық Банктiң" деген сөздер "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi органды", "уәкiлеттi органға", "уәкiлеттi органда", "уәкiлетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұйым - зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлға;";
2) тармақша алынып тасталсын;
7) тармақшадағы "." тыныс белгiсi ";" тыныс белгiсiмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) уәкiлеттi орган - жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалардың, кастодиан - банктердiң, сақтандыру ұйымдарының қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi функциялар мен өкiлеттiктердi жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
1-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышында Ереженiң атындағы "жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер "жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
атындағы "жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер "жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
RC004 үлгi нысаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Салымдар портфелi
RC004 үлгi нысаны
1. Банктiк салым шартының коды.
2. Салымдардың саны.
3. Салымның сомасы.
4. Инвестициялық шоттан салымға ақша аударылған күн.
5. Ақшаның салымға нақты түскен күнi.
6. Салым валютасының салым бойынша төлем валютасына қатысты
бағамы.
7. Салымға аударылған ақшаның қалдығы (салым бойынша ақша мерзiмiнен бұрын толық қайтарылмаған жағдайда салым бойынша нақты ақша қалдығы көрсетiле отырып толтырылады).

в пунктах 2, 3 слова "Организации, осуществляющие деятельность" заменить словами "Юридические лица, обладающие лицензией на осуществление деятельности";
в Правилах ежедневной электронной отчетности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, утвержденных постановлением:
в правом верхнем углу в названии постановления слова "организаций, осуществляющих деятельность" заменить словами "юридических лиц, обладающих лицензией на осуществление деятельности";
в названии слова "организаций, осуществляющих деятельность" заменить словами "юридических лиц, обладающих лицензией на осуществление деятельности";
по всему тексту слова "компания", "компании", "компаний", "компанией", "компаниями", "компанию" заменить словами "организация", "организации", "организаций", организацией", "организациями", "организацию";
по всему тексту слова "Национальный Банк", "Национальным Банком", "Национальному Банку", "Национальном Банке", "Национального Банка" заменить словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченному органу", "уполномоченном органе", "уполномоченного органа";
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) организация - юридическое лицо, обладающее лицензией на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 7) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий функции и полномочия по регулированию и надзору за деятельностью накопительных пенсионных фондов, юридических лиц, обладающих лицензией на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, банков-кастодианов, страховых организаций.";
в приложении 1:
в правом верхнем углу в названии Правил слова "организаций, осуществляющих деятельность" заменить словами "юридических лиц, обладающих лицензией на осуществление деятельности";
в названии слова "организаций, осуществляющих деятельность" заменить словами "юридических лиц, обладающих лицензией на осуществление деятельности";
типовую форму RC004 изложить в следующей редакции:
"Типовая форма RC004
Портфель вкладов
1. Код договора банковского вклада.
2. Количество вкладов.
3. Сумма вклада.
4. Дата перечисления денег с инвестиционного счета во вклад.
5. Дата фактического поступления денег во вклад.
6. Курс валюты вклада к валюте платежа по вкладу.
7. Остаток денег, перечисленных во вклад (заполняется в случае досрочного неполного возврата денег по вкладу с указанием фактического остатка денег по вкладу).

8. Салым бойынша ақша қайтарылған күн.
9. Салымға инвестициялау шарттарына енгiзiлген өзгерiстердi ескере отырып салым бойынша сыйақының ставкасы.
10. Салым төлемi валютасының коды (анықтамалықтан).
11. Зейнетақы активтерi салымға орналастырылған банктiң коды.
12. Салым валютасының коды (анықтамалықтан).
13. Банктiк салым шарты жасалған күн.
14. Банктiк салымның нөмiрi.
15. Салымның мерзiмi (күндермен).
16. Салым бойынша есептелген сыйақы.
17. Салымның теңгемен көрсетiлген ағымдағы құны.";
RC005 үлгi нысаны мынадай редакцияда жазылсын:
"Салымдар портфелi бойынша қозғалыс
RC005 үлгi нысаны
1. Банктiк салым шартының коды (ұйымның өзi қалыптастырады).
2. Салымның сомасы.
3. Операция түрiнiң коды (анықтамалықтан).
4. Салымдар санының өзгерiсi.
5. Банктiк салым шарты жасалған күн.
6. Инвестициялық шоттан салымға ақша аударылған күн.
7. Салым бойынша ақша қайтарылған күн.
8. Салым бойынша ақшаның мерзiмiнен бұрын толық қайтарылмаған сомасы.
9. Салымға аударылған ақша сомасы.
10. Салым бойынша қайтарылған ақша және/немесе салым бойынша келiп түскен сыйақы сомасы.
11. Салым бойынша сыйақының ставкасы (сыйақының ставкасы өзгерген кезде толтырылады).
12. Салым валютасы өзгерген жағдайда айырбастау бағамы.
13. Салым өзгерген жағдайда оның бастапқы валютасының коды (анықтамалықтан).
14. Салым өзгерген жағдайда оның түпкiлiктi валютасының коды (анықтамалықтан).
15. Салым бойынша төлем валютасының коды (анықтамалықтан).
16. Салым валютасының коды (анықтамалықтан).
17. Зейнетақы активтерi салымға орналастырылған банктiң коды (анықтамалықтан).
18. Салымның күндермен көрсетiлген мерзiмi.";
RC006 үлгi нысанында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бағалы қағаздарды сатып алу бағасы (бағалы қағаздар нақты шығындар бойынша есептеледi. Бағалы қағаздардың құнына мәмiле жасау кезiнде келтiрiлген шығындар кiредi (бағалы қағаздарды сатып алуға тiкелей байланысты), оның iшiнде: агенттерге, консультанттарға, брокер-дилерлерге төленген сыйақы мен комиссиялық сыйақы, қор
биржаларының алымдары, сондай-ақ аударым бойынша банктiк шығыстар. Осы күнi бағалы қағаздардың құнына олардың купоны бойынша сатушының кiрiсi кiрмейдi).";
18-тармақтағы "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның" деген сөздер "бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушының" деген сөздермен ауыстырылсын;
RC007 үлгi нысанында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бағалы қағаздарды сатып алу бағасы (бағалы қағаздар нақты шығындар бойынша есептеледi. Бағалы қағаздардың құнына мәмiле жасау кезiнде келтiрiлген шығындар кiредi (бағалы қағаздарды сатып алуға тiкелей байланысты), оның iшiнде: агенттерге, консультанттарға, брокер-дилерлерге төленген сыйақы мен комиссиялық сыйақы, қор
биржаларының алымдары, сондай-ақ аударым бойынша банктiк шығыстар. Осы күнi бағалы қағаздардың құнына олардың купоны бойынша сатушының кiрiсi кiрмейдi).";

8. Дата возврата денег по вкладу.
9. Ставка вознаграждения по вкладу с учетом изменений условий инвестирования во вклад.
10. Код валюты платежа вклада (из справочника).
11. Код банка, в котором размещены пенсионные активы во вклад.
12. Код валюты вклада (из справочника).
13. Дата заключения договора банковского вклада.
14. Номер договора банковского вклада.
15. Срок вклада (в днях).
16. Начисленное вознаграждение по вкладу.
17. Текущая стоимость вклада в тенге.";
типовую форму RC005 изложить в следующей редакции:
"Типовая форма RC005
Движение по портфелю вкладов
1. Код договора банковского вклада (формируется организацией самостоятельно).
2. Сумма вклада.
3. Код типа операции (из справочника).
4. Изменение количества вкладов.
5. Дата заключения договора банковского вклада.
6. Дата перечисления денег с инвестиционного счета во вклад.
7. Дата возврата денег по вкладу.
8. Сумма досрочного неполного возврата денег по вкладу.
9. Сумма денег, перечисленная во вклад.
10. Сумма денег, возвращенная по вкладу и/или поступления вознаграждения по вкладу.
11. Ставка вознаграждения по вкладу (заполняется при изменении ставки вознаграждения).
12. Курс конвертации в случае изменения валюты вклада.
13. Код начальной валюты вклада в случае его изменения (из справочника).
14. Код окончательной валюты вклада в случае его изменения (из справочника).
15. Код валюты платежа по вкладу (из справочника).
16. Код валюты вклада (из справочника).
17. Код банка, в котором размещены пенсионные активы во вклад (из справочника).
18. Срок вклада в днях.";
в типовой форме RC006:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Цена приобретения ценных бумаг (ценные бумаги учитываются по фактическим затратам. В стоимость данных ценных бумаг включаются затраты, понесенные при совершении сделки (непосредственно связанные с приобретением ценных бумаг), в том числе: вознаграждения и комиссионные вознаграждения, уплаченные агентам, консультантам, брокерам-дилерам, сборы фондовых бирж, а также банковские расходы по переводу. В стоимость ценных бумаг на данную дату не включается доход продавца по их купону).";
в пункте 18 слова "ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" заменить словами "организатора торгов с ценными бумагами";
в типовой форме RC007:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Цена приобретения ценных бумаг (ценные бумаги учитываются по фактическим затратам. В стоимость данных ценных бумаг включаются затраты, понесенные при совершении сделки (непосредственно связанные с приобретением ценных бумаг), в том числе: вознаграждения и комиссионные вознаграждения, уплаченные агентам, консультантам, брокерам-дилерам, сборы фондовых бирж, а также банковские расходы по переводу. В стоимость ценных бумаг на данную дату не включается доход продавца по их купону).";

11, 12, 18-тармақтардағы "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның" деген сөздер "бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушының" деген сөздермен ауыстырылсын;
RC008 үлгi нысанының 2, 3-тармақтарындағы "құны" деген сөз "ағымдағы құны" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қаржылық қадағалау департаментi (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының барлық мүдделi бөлiмшелерiне, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға, жинақтаушы зейнетақы қорларына, "Активтердi басқарушылар қауымдастығы" қауымдастық нысанындағы заңды тұлғалар бiрлестiгiне жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсiн.
4. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
Ұлттық Банк
Төрағасы

в пунктах 11, 12, 18 слова "ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" заменить словами "организатора торгов с ценными бумагами";
в пунктах 2, 3 типовой формы RC008 слово "Стоимость" заменить словами "Текущая стоимость".
2. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения всех заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, накопительных пенсионных фондов, объединения юридических лиц в форме Ассоциации "Ассоциация управляющих активами".
3. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка