Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1284 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін ішкі істер органдарында қолдану тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкісминінің 2000 жылғы 12 қазандағы N 548 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 2003 жылғы 11 маусымдағы N 342 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 24 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2411. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 19 тамыздағы № 837 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.08.2016 № 837 бұйрығымен.
2000 жылғы 12 қазандағы N 548 бұйрықтың нормаларын "Қазақстан Республикасы халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 шілдедегі N 1063 қаулысына сәйкестендіру, заңсыз құжаттандыруды болдырмау мақсатында, сондай-ақ халықты құжаттандыру жүйесінің бағдарламалық-техникалық кешенін жетілдіруге байланысты бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1284 болып тіркелген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1510 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 24 сәуірдегі N 342 бұйрығымен өзгерістер мен толықтырулар енгізілген) "Қазақстан Республикасы халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін ішкі істер органдарының қолдану тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 2000 жылғы 12 қазандағы N 548 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін ішкі істер органдарының қолдану тәртібі туралы нұсқаулықтағы:
1) "2. 1-формалы өтінішті ресімдеу тәртібі" деген 2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Азаматтарға ф-1 өтініштерін (1-қосымша) олардың тұрақты тұратын жерлеріндегі уәкілетті орган ресімдейді.
Қазақстан Республикасының шетелдегі дипломатиялық өкілеттіктері және консулдық мекемелері шетелде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары үшін ф-1 өтініштерін ресімдейтін уәкілетті органдар болып табылады. Оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтарға ф-1 өтініштерін ресімдейтін уәкілетті органдар болып табылатын көші-қон полициясы бөлімшелері үшін белгіленген ережелер мен жауапкершілік таратылады. Олар тікелей өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Көші-қон полициясы департаменті (Астана қаласында) құжаттандыруды жүзеге асырады. Ф-1 өтініштерін функционалдық міндеттері бойынша азаматтарға көрсетілген уәкілетті органдардың ф-1 өтініштерін ресімдеу құқығы берілген штаттық қызметкерлері ғана толтырады.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан N 548 от 12 октября 2000 года "Об утверждении Инструкции о порядке применения органами внутренних дел Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан", зарегистрированный за N 1284
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июня 2003 года N 342. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2003 года N 2411. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 августа 2016 года № 837
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 19.08.2016 № 837.
В целях приведения норм приказа от 12 октября 2000 года N 548 в соответствие с постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" от 12 июля 2000 года N 1063, исключения незаконного документирования, а также в связи с модернизацией программно-технического комплекса системы документирования населения приказываю:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 2000 года N 548 "Об утверждении Инструкции о порядке применения органами внутренних дел Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан", зарегистрированный за N 1284 (внесены изменения и дополнения приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 апреля 2001 года N 342, зарегистрированный за N 1510) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о порядке применения органами внутренних дел Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
1) главу 2 "Порядок оформления заявлений формы-1" изложить в следующей редакции:
"8. Заявления ф-1 (приложение 1) оформляются гражданам уполномоченным органом по месту их постоянного жительства.
Для граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за границей, уполномоченными органами по оформлению заявлений ф-1 являются дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом, на которые распространяются те же правила и ответственность, что и на подразделения миграционной полиции, являющиеся уполномоченным органом по оформлению заявлений ф-1 гражданам, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан. При их непосредственном обращении документирование также осуществляется Департаментом миграционной полиции МВД Республики Казахстан (в городе Астане). Заявления ф-1 заполняются только штатными сотрудниками указанных уполномоченных органов, допущенных к оформлению гражданам заявлений ф-1 по функциональным обязанностям.

9. Ф-1 өтініші нөмірі мен штрих коды бар қатаң есептегі типографиялық бланкіден тұрады, деректердің бірыңғай ақпараттық базасына енгізілетін ақпараттарды тасушы болып табылады және кейіннен жеке адам мен берілетін құжаттарды сәйкестендіру, мекенжай-анықтамалық және іздеу жұмыстары мақсатында пайдаланылады. Осыған орай ф-1 өтініштерін толтыруға жоғары талаптар қойылады.
Қалалық, аудандық ішкі істер органдарында (бұдан әрі - ҚАІІБ) алынған ф-1 өтініш бланкілері арнайы кітаптарда (2-қосымша) реттік нөмірлері бойынша толық есепке алынады. Кіріс-шығыс журналына қол қойып, материалдық жауапты адамнан ф-1 өтінішінің бланкілерін алған қызметкерлер оларды ресімдеуді өзі жүзеге асырады.
Ф-1 өтінішінде қара, көк немесе күлгін түсті сиямен, қысқартуларсыз және түзетулерсіз толтырылуы тиіс 20 ақпараттық жолдар болады. Адамның анықтау деректері: Т.А.Ә., туған жері және тұрғылықты жері баспа әріптерімен толтырылады. Толтыру толығымен мемлекеттік тілде немесе толығымен орыс тілінде жүргізіледі. Әртүрлі тілдерде алаластырып толтыруға рұқсат етілмейді. Барлық түзетулер туралы ф-1 өтінішінің сыртқы жағындағы бос жерге, 18-жолдың қатарына жазба жасалады. Ол түзетілген жазбаны көрсету арқылы қызметкердің қолымен және көші-қон полициясы бөлімшесінің елтаңбалы төлқұжаттық мөрімен расталады.
10. Ф-1 өтінішіне енгізілген мәліметтердің дұрыстығына және оны ресімдеудің негізділігіне ф-1 өтінішін толтырған және растаған көші-қон полициясы бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасының шетелдердегі дипломатиялық өкілдіктерінің және консулдық мекемелерінің қызметкерлері, сондай-ақ көрсетілген бөлімшелердің бастықтары жауапты болады.
Ф-1 өтініші өтініш берушілерде көші-қон полициясының осы бөлімшесі берген бір немесе бірнеше құжаттардың болуын анықтайтын 1-формалы картотека бойынша, сондай-ақ жоғалту туралы істер бойынша (3-қосымша) тексеріледі. Бұл ретте формулярларда көрсетілген барлық деректер және фотографиялық сурет салыстырылады.
11. Қазақстан Республикасының азаматтарына ф-1 өтініштерін ресімдеу туралы шешімдер қабылдау үшін мемлекеттік бажды төлеу туралы түбіртекті, фотосуреттерді және төменде тізілген құжаттардың бірін:
туу туралы куәлікті;
Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжатын;
жеке куәлікті;
уақытша жеке куәлікті;
қайтып оралу куәлігін;
Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы (мойындауы) немесе Қазақстан Республикасы азаматтығынан шығу туралы анықтаманы (4-қосымша);
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандығы туралы анықтаманы немесе қабылдау-тарату орнында ұсталғандығы туралы анықтаманы (егер бұрын жеке басын куәландыратын құжаттар берілмесе, бір мезгілде туу туралы куәлікті сұратып алу не болмаса жоғалтқан құжаттарын қалпына келтіру кезінде);
офицердің, прапорщиктің (мерзімнен тыс қызмет өткерушінің) әскери билетін немесе жеке куәлігін;
Бұрынғы КСРО-ның паспортын;
Бұрынғы КСРО-ның жалпы азаматтық шетел паспортын көрсетуі тиіс.
Бұл ретте мынаны басшылыққа алу қажет:

9. Заявление ф-1 представляет собой типографский бланк строгой отчетности с номером и штриховым кодом, является носителем информации, которая вносится в единую информационную базу данных и в дальнейшем используется в целях идентификации личности с выданными документами, адресно-справочной и поисковой работы. В связи с этим к заполнению заявлений ф-1 предъявляются высокие требования.
Полученные бланки заявлений ф-1 в городских, районных органах внутренних дел (далее - ГОРОВД) полностью учитываются по порядковым номерам в специальных книгах (приложение 2). Работники, получившие от материально-ответственного лица бланки заявлений ф-1 по журналу прихода-расхода под роспись, лично осуществляют их оформление.
Заявление ф-1 имеет 20 информационных полей, которые следует заполнять черной, темно-синей или фиолетовой пастой, без сокращений и исправлений. Установочные данные лица: Ф.И.О., место рождения и место жительства заполняются печатными буквами. Заполнение производится полностью на государственном или полностью на русском языке. Смешанное заполнение на разных языках не допускается. Обо всех исправлениях производится запись на свободном месте оборотной стороны заявления ф-1, рядом с полем 18, заверяемая подписью сотрудника и гербовой паспортной печатью подразделения миграционной полиции с указанием исправленной записи.
10. Ответственность за правильность внесенных в заявление ф-1 сведений и обоснованность его оформления несут сотрудники подразделений миграционной полиции, дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Казахстан за рубежом, заполнившие и заверившие заявление ф-1, а также начальники указанных подразделений.
Заявления ф-1 проверяются по картотеке форм-1 на наличие у заявителей одного или нескольких документов, ранее выданных этим же подразделением миграционной полиции, а также по делам об утрате (приложение 3). При этом сличаются все данные, указанные в формулярах, и фотографическое изображение.
11. Для принятия решения об оформлении заявлений ф-1 гражданам Республики Казахстан необходимо предъявление квитанции об оплате государственной пошлины, фотографических карточек и одного из ниже перечисленных документов:
свидетельства о рождении;
паспорта гражданина Республики Казахстан;
удостоверения личности;
временного удостоверения личности;
свидетельства на возвращение;
справки о приеме (признании) гражданства Республики Казахстан или выходе из гражданства Республики Казахстан (приложение 4);
справки об освобождении из мест лишения свободы или справки о содержании лица в приемнике-распределителе (при одновременном истребовании свидетельства о рождении, если ранее не выдавались документы, удостоверяющие личность, либо восстановлении имевшихся документов, в случае их утраты);
военного билета или удостоверения личности офицера, прапорщика (сверхсрочнослужащего);
паспорта бывшего СССР;
общегражданского заграничного паспорта бывшего СССР.
При этом следует руководствоваться следующим:

1) ф-1 өтінішін тек қана жеке куәлікке ресімдеген жағдайда бас киімсіз түскен, бұрыштары қиылмаған түрлі-түсті немесе бір түсті 3,5 х 4,5 см стандартты көлемдегі екі фотосурет талап етіледі. Әйел адамдарға басындағы орамалмен суретке түсу рұқсат етіледі.
Төлқұжатқа немесе төлқұжатпен бірге жеке куәлікке ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде өтініш беруші үш фотосурет тапсыруы тиіс.
Құжатты ресімдеу кезінде фотосурет өтініш берушінің жасына сәйкес болуы керек, тек қана қарсы алдынан жарық фонда шығарылуы тиіс, әрі адамның бет-әлпетінің көлемі иегінен бастап шашының жоғарғы шетіне дейін кемінде 2 см, бірақ 3,5 см-ден аспауы және фотосурет шеңберінен шықпауы керек. Фотосурет анық болуы тиіс, адамның жеке ерекшеліктерін анықтау үшін жарық орталықтан және біркелкі, мейлінше айқын, қосымша көлеңкелерсіз болуы тиіс. Фотосуреттің сыртқы жағына иесінің тегі, аты-жөні жай қарындашпен жазылады. Фотосурет фотобаспа әдісімен бір ғана негативтен тығыз (жұқа емес) фотоқағазға шығарылуы керек. Компьютерлік сканерлеу және моделдеу немесе ксерокөшіру әдісімен әзірленген суреттерді пайдалануға жол берілмейді.
Ф-1 өтінішінің сыртқы жағына міндетті түрде 18-жолдың қатарына өтініш берушінің қосымша фотосуреті жапсырылады және көші-қон полициясы бөлімшесінің елтаңбалы төлқұжат мөрімен расталады. Мөр бедері анық, еркін оқылатын болуы тиіс, бұл ретте мөрдің нөмірі фотосуретке қойылмайды.
2) өтініш иесі ф-1 бланкісіне қара, көк немесе көкшіл түсті пастасы бар шарикті қаламсаппен біркелкі басып, шектерінен шықпай шеңбердің дәл ортасына қол қоюы тиіс. Сияны және капиллярлы (гельді) қаламсаптарды пайдалануға болмайды. Өтініш берушінің қолынан төмен арнайы бөлінген орынға ф-1 өтініші қабылданған дата жазылады;
3) Ф-1 өтінішін толтыру кезінде өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты және басқа да мәліметтер, оның ішінде әкімшілік-аумақтық бөлінуі, Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлер мен құжат беруші органдардың атауы ф-1 өтінішін ресімдеуге негіз болып табылатын құжаттардағы жазбаларға сәйкес жазылады. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жерлер мен құжат беруші органдардың атауы қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлінуге сәйкес жазылады;
4) туу туралы куәлігі негізінде балаларға құжаттарды ресімдеу кезінде ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжатын; ер адамдарға - әскери учаскеге тіркеуге алу куәлігін көрсету міндетті болып табылады.

1) в случае оформления заявления ф-1 только на удостоверение личности требуется предъявление двух фотокарточек цветных или черно-белых стандартного размера 3,5х4,5 см. без головного убора, без обрезанных углов. Лицам женского пола допускается фотографирование в платках.
При оформлении ф-1 на паспорт или на удостоверение личности с паспортом, необходимо предъявление трех фотокарточек заявителя.
Фотография должна соответствовать возрасту заявителя на момент оформления документа, выполнена строго в анфас, на светлом фоне, причем размер изображения лица от подбородка до верхней части прически должен быть не менее 2 см., но не более 3,5 см., и не выходить за рамки фотографии. Фото должно быть контрастным, освещение должно быть центральным и равномерным, без дополнительных теней с достаточной резкостью для определения индивидуальных особенностей лица, человек, который постоянно носит очки должен быть сфотографирован в очках (не темных). На оборотной стороне фотографии простым карандашом (не пастой) записываются фамилия, инициалы владельца. Фотографии должны быть выполнены методом фотопечати с одного негатива на плотной (не тонкой) фотобумаге. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования и моделирования или ксерокопирования.
На оборотной стороне заявления ф-1 в обязательном порядке рядом с полем 18 наклеивается дополнительная фотография заявителя и заверяется гербовой паспортной печатью подразделения миграционной полиции. Оттиск печати должен быть четким, свободно читаемым, при этом номер печати следует располагать не на фотографии;
2) подпись заявителя на бланке ф-1 должна быть выполнена им собственноручно шариковой ручкой пастой черного, синего или фиолетового цвета, с равномерным нажимом, строго в центре рамки, не выходя за ее пределы. Не допускается использование чернил и капиллярных (гелевых) ручек. Ниже подписи заявителя, на специально отведенном месте, проставляется дата принятия заявления ф-1;
3) при заполнении заявлений ф-1 фамилия, имя, отчество и другие данные заявителя, в том числе административно-территориальное деление, наименование местностей и органов выдачи документов вне территории Республики Казахстан, записываются в соответствии с записями в документах, являющихся основанием для оформления заявления ф-1. Наименование местностей и органов выдачи, расположенных на территории Республики Казахстан, записываются в соответствии с действующим административно-территориальным делением;
4) при оформлении документов детям на основании свидетельства о рождении предъявление документа, удостоверяющего личность одного из родителей, является обязательным; для лиц мужского пола - дополнительно приписное свидетельство к призывному участку.

Жеке басын куәландыратын құжаттар беру туралы өтініш жасаған және туу туралы куәлігін ұсынған 18 жастан асқан адамдар үшін ф-1 өтінішін ресімдеу туралы шешім өтініш берушінің жеке басы белгіленген тәртіппен расталғаннан кейін қабылданады. Ф-1 өтінішінің сыртқы жағына 18-жолдың қатарындағы бос орынға жеке адамды растау туралы шығарылған қорытындының нөмірі мен датасы туралы жазба жасалады. Ол көші-қон полициясы бөлімшесі қызметкерінің қолымен және мөрмен расталады. Жеке адамды тексеру туралы материалдар кемінде 10 жыл сақталатын жеке номенклатуралық іске тігіледі;
5) барлық кодтар, сондай-ақ тұрғылықты мекенжайлары және оларда жасалатын қысқартулар кодтар мен қысқартулар кестесіне (5-қосымша) сәйкес көрсетіледі. Кодтар кестесінде жер атаулары немесе ұлты болмаған жағдайда кодтарды көрсетуге арналған торшалар толтырылмайды. Кодтар мен қысқартулар кестелері өзгертілген жағдайда олар жеке циркулярлар бойынша қосымша таратылады;
6) 6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19-жолдардағы даталар сандар арқылы мынадай ретте: жылы, айы, күні жазылады. Мысалы: 2002.10.03.
12. Ф-1 өтінішін толтыру кезінде мынадай ережелерді басшылыққа алу қажет.
"ТӨЛҚҰЖАТ, ЖЕКЕ КУӘЛІК БЕРУГЕ ӨТІНІШ" деген нөмірсіз жол тапсырыс берілетін құжат түріне сәйкес (банк мекемесіне оның құны төленгеннен кейін) төлқұжат пен жеке куәлік үшін - "N", азаматтығы жоқ адамның куәлігі үшін - "А", шетелдік азаматтың ықтиярхаты үшін - "І" латынша бас әріптерді жазу арқылы толтырылады. Егер өтініш беруші тек қана төлқұжат немесе жеке куәлік алатын болса, екінші жол таза болып қалады. Құжат алу үшін төлем жасау туралы түбіртекке ф-1 өтінішінің нөмірі жазылады.
"ТӨЛҚҰЖАТ, ЖЕКЕ КУӘЛІК БЕРІЛЕДІ" деген 1-жолда ф-1 өтінішін ресімдеудің бір немесе бірнеше себептерінің (7 себепке дейін) коды көрсетіледі. 1-ақпараттық жолдағы кодтар мынадай тәртіппен көрсетіледі:
"00" коды 16 жасқа дейінгі балалардың төлқұжатына ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәліктің деректері жазылады. Туу туралы куәлікке оның нөмірі мен дайындалған күні көрсетілген төлқұжатты беру туралы белгі қойылады.
"01" коды 16 жасқа толған азаматтар үшін көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәліктің деректері жазылады. Егер азамат 16 жасқа толғанға дейін төлқұжат алған болса, онда 16 жасқа толуына байланысты ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде 9, 10, 11-жолдарда оның төлқұжатының деректері, ал 18-жолдың қатарындағы бос орынға туу туралы куәлігінің деректері жазылады. Туу туралы куәлікке құжаттандырылғандығы туралы белгі қойылады.

Лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, решение об оформлении заявления ф-1 принимается после проверки личности заявителя в установленном порядке. На оборотной стороне заявления ф-1 на свободном месте рядом с полем 18 производится запись о номере и дате вынесенного заключения о проверке личности, заверяемая подписью сотрудника и гербовой паспортной печатью подразделения миграционной полиции. Материалы о проверке личности подшиваются в отдельное номенклатурное дело со сроком хранения не менее 10 лет;
5) все коды, а также адреса места жительства и принятые в них сокращения указываются в соответствии с таблицами кодов и сокращений (приложение 5). В случае отсутствия в таблице кодов местностей или национальностей клетки, предназначенные для указания кодов, не заполняются. Таблицы кодов и сокращений в случае изменения рассылаются дополнительно отдельными циркулярами;
6) даты в полях 6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 проставляются цифрами в следующей последовательности: год, месяц, число. Например: 2002.10.03.
12. При заполнении заявления ф-1 необходимо руководствоваться следующими правилами.
Поле без номера "ЗАЯВЛЕНИЕ НА ВЫДАЧУ ПАСПОРТА, УДОСТОВЕРЕНИЯ ЛИЧНОСТИ" заполняется в соответствии с видом заказываемого документа (после оплаты его стоимости в учреждении банка), путем проставления заглавной латинской буквы для паспорта и удостоверения личности - "N", для удостоверения лица без гражданства - "А", для вида на жительство иностранного гражданина- "I". В случае, если заявитель получает только паспорт или удостоверение личности, второе поле остается чистым. На квитанции об оплате за документы записывается номер заявления ф-1.
В поле 1 "ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ" указывается код одной или нескольких причин (до 7 причин) оформления заявления ф-1. Коды в информационном поле 1 указываются в следующем порядке:
Код "00" указывается при оформлении ф-1 на паспорт детям до 16 лет, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении. В свидетельстве о рождении производится отметка о выдаче паспорта с указанием его номера и даты изготовления.
Код "01" указывается для граждан, достигших 16-летнего возраста, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении. В случае, если гражданин до достижения им 16 лет уже получал паспорт, то при оформлении заявления ф-1 по достижению 16-летнего возраста в полях 9, 10, 11 указываются данные его паспорта, а на свободном месте рядом с полем 18 записываются данные свидетельства о рождении. В свидетельство о рождении вносится отметка о документировании.

"02" және "03" кодтары тиісінше 25 жасқа және 45 жасқа толуына байланысты жеке куәлік алу үшін ф-1 өтініштерін ресімдеу кезінде көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда өтініш берушінің бұған дейін алған жеке куәлігінің деректері жазылады.
Азаматтардың 16, 25 және 45 жасқа толуына бір ай қалғанда жеке куәлік алу үшін ф-1 өтінішін ресімдеуге рұқсат етіледі.
"04" коды өтініш беруші тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен кезде көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлігінің деректері жазылады, ал 5-жолда өтініш берушінің бұрынғы тегі жазылады. Егер өтініш беруші тегін бірнеше рет өзгерткен болса, онда барлық бұрынғы тектері туралы мәліметтер "5-жолға толықтыру" деп көрсетіліп, бір парақ қағазға жазылады, ол ф-1 өтінішіне желімделеді.
18-жолдың қатарындағы бос орынға фамилиясын (атын, әкесінің атын) өзгерту үшін негіз болған тиісті құжат - туу туралы куәлік, Т.А.Ә-ні өзгертуі туралы куәлік, көші-қон полициясы бөлімшесі қызметкерінің қолымен және елтаңбалы төлқұжат мөрімен расталған қорытынды көрсетіледі.
"05" коды өтініш беруші туған күнін өзгерткен кезде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлігінің деректері жазылады. 18-жолдың қатарындағы бос орында туған күнінің өзгеруі туралы АХАЖ органдары куәлігінің деректері және бұл мән-жайларды тексеру бойынша шығарылған көші-қон полициясы бөлімшесі қызметкерінің қолымен және елтаңбалы төлқұжат мөрімен расталатын қорытынды көрсетіледі.
"06" коды басып шығарылған жеке басын куәландыратын құжаттарда қателер табылған жағдайларда көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қате табылған жеке куәліктің немесе, егер де ол жеке куәліктен бөлек ресімделген болса, төлқұжаттың деректері жазылады. Егер қате Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің "Ақпаратты-өндірістік орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі - "АӨО" РМК) кінәсінен жіберілген болса, онда жаңа ресімделген ф-1 өтінішімен қоса бұрынғы ф-1 өтініші және табылған қатесімен бірге құжаттың өзі де Құжаттандыру басқармасына жіберілуі тиіс. Бұл ретте олар жалпы тізімге енгізілмей, жеке реестрмен жіберіледі. Жаңа құжат әзірленгеннен кейін бұрынғысы (қатесі бар) "АӨО" РМК-да жойылады, ал ф-1 өтініштерінің екеуі де кейін қайтарылады, олардың соңғысы қолданыстағы, ал бұрынғысы - мұрағаттық картотекаға енгізіледі. Егер қателер көші-қон полициясы қызметкерлерінің немесе ф-1 өтінішін ресімдеген басқа да уәкілетті органдардың кінәсінен жіберілген болса, онда бұрынғы ф-1 өтініші жаңадан толтырылған ф-1 өтінішімен қоса Құжаттандыру басқармасына жіберіледі, бұл ретте оның бет жағында дәлсіздік табылған жолы көрсетілген жазба жасалады, ал қате табылған құжаттың өзі осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен жойылады және Құжаттандыру басқармасына жіберілмейді.
Азаматтарға олардың бұрынғы құжаттарындағы жазбаларда дәлсіздіктердің анықталуына немесе пайдалануға жарамсыз болуына байланысты (бүліну, тозу және т.с.с.), оның ішінде тегін, атын, әкесінің атын, туған жері мен күнін өзгерткенде жеке басын куәландыратын құжаттар беру туралы өтініштерді қарау кезінде уәкілетті органдар өтініш берушілердің жеке басын, сондай-ақ оларға жеке басын куәландыратын құжаттың және АХАЖ органдары куәліктерінің берілуі фактісі мен олардың түпнұсқалылығын, оның ішінде ескі және жаңа анықтау деректері арқылы мекенжай бюросындағы есептер бойынша қажетті тексеру жүргізеді. Азаматтар ұсынған құжаттардың түпнұсқалылығы күмән туғызған немесе оларды ұсынушылар өзі туралы жалған мәліметтер берген немесе өзі атап отырған адам емес деп топшылауға негіздер болған жағдайларда осы мәселе бойынша барлық материалдар жөнінде ішкі істер органдарының бастықтарына немесе олардың орынбасарларына баяндалады, олар мән-жайларға қарай мұндай адамдарға қатысты тиісті тексерулер жүргізу туралы шешім қабылдайды. Бұл жағдайларда тексеру ішкі істер органдарының жедел-іздестіру қызметі әдістерін пайдалана отырып, жедел түрде жүргізілуі тиіс.
Нақты мән-жайларға қарай, сондай-ақ сотталған адамдарға қатысты мәліметтерді қалпына келтіру кезінде құжаттандырылушылардың жеке басын тексеру:

Коды "02" и "03" указываются соответственно при оформлении заявлений ф-1 на получение удостоверения личности по достижении 25-ти и 45-ти летнего возраста. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные предыдущего удостоверения личности заявителя.
Допускается оформление заявлений ф-1 на получение удостоверения личности, за один месяц до достижения гражданами 16-ти, 25-ти и 45-ти летнего возраста.
Код "04" указывается при перемене заявителем фамилии, имени, отчества. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности, а в поле 5 прежняя фамилия заявителя. Если заявитель менял фамилии несколько раз, то сведения обо всех прежних фамилиях заносятся на листок бумаги с указанием - "дополнение к полю 5", который приклеивается к заявлению ф-1.
На свободном месте рядом с полем 18 указывается соответствующий документ, послуживший основанием для изменения фамилии (имени, отчества) - свидетельство о рождении, перемене Ф.И.О., заключение, заверенное подписью сотрудника и гербовой паспортной печатью подразделения миграционной полиции.
Код "05" указывается при перемене заявителем даты рождения, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности. На свободном месте рядом с полем 18 указываются данные свидетельства органов ЗАГС об изменении даты рождения и заключение о проверке этих обстоятельств, заверенные подписью сотрудника и гербовой паспортной печатью подразделения миграционной полиции.
Код "06" указывается в случае обнаружения ошибок в выпущенных документах, удостоверяющих личность. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, в котором обнаружена ошибка, или паспорта, если он оформлялся отдельно от удостоверения личности. В случае, если ошибка допущена по вине Республиканского государственного предприятия "Информационно-производственный центр" МВД Республики Казахстан (далее - РГП "ИПЦ"), то вместе с вновь оформленным заявлением ф-1 следует высылать в Управление документирования прежнее заявление ф-1 и сам документ с обнаруженной ошибкой. При этом они высылаются отдельным реестром без включения в общие списки. После изготовления нового документа прежний (с ошибкой) уничтожается в РГП "ИПЦ", а оба заявления ф-1 возвращаются обратно, последнее из них вливается в действующую, а предыдущее в архивную картотеку. Если ошибки допущены по вине сотрудников миграционной полиции или других уполномоченных органов, заполнивших заявление ф-1, то прежнее заявление ф-1 высылается в Управление документирования вместе с вновь заполненным заявлением ф-1, при этом на его лицевой стороне производится запись с указанием поля, в котором была обнаружена неточность, а сам документ, где обнаружена ошибка, уничтожается в порядке, установленном настоящей Инструкцией, и не высылается в Управление документирования.
При рассмотрении ходатайств граждан о выдаче им документов, удостоверяющих личность, в связи с установлением неточностей в записях или негодности прежних документов для пользования (порча, ветхость и т.п.), в том числе при перемене фамилии, имени, отчества, даты и места рождения, уполномоченными органами производится необходимая проверка личности заявителей, а также факта выдачи им и подлинности предъявленных документов, удостоверяющих личность, и свидетельств органов ЗАГС, в том числе по учетам адресного бюро по старым и новым установочным данным. Когда представленные гражданами документы вызывают сомнения в их подлинности или имеются основания полагать, что их предъявители сообщают о себе ложные сведения или не являются теми, за кого себя выдают, все материалы по данному вопросу докладываются начальникам органов внутренних дел или их заместителям, которые, в зависимости от обстоятельств, принимают решение о проведении в отношении таких лиц соответствующей проверки. В этих случаях проверка должна проводиться в срочном порядке с использованием методов оперативно-розыскной деятельности органов внутренних дел.
В зависимости от конкретных обстоятельств, а также при восстановлении сведений в отношении судимых лиц, проверка личности документируемых производится:

1) тексерілушінің фотосуреттерін олармен бірге тұрған және бірге жұмыс істеген азаматтардың тануына ұсыну үшін жібере отырып, олардың бұрын тұрған жерлері мен жұмыс орындары бойынша;
2) тексерілушілердің фотосуреттерін олардың ата-аналарына, туысқандарына немесе байырғы тұрғындарға тануға ұсыну үшін жіберу арқылы және қажет болғанда АХАЖ-дан туу туралы акт жазбасының көшірмесін талап ету арқылы туған жерлері бойынша. Егер ата-аналары немесе туысқандары тексерілушілердің туған жерлерінде тұрмайтын болса, онда фотосуреттері қоса берілген сұрау салулар олардың нақты тұратын жерлеріне жіберіледі;
3) тиісті мемлекеттік мұрағаттар бойынша;
4) қалалық, аудандық ішкі істер органдарының, ІІБ-нің және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жедел және криминалистикалық есептері бойынша;
5) облыстық мекенжай бюросы бойынша жүргізіледі.
Қажет болғанда тексерілушілерден олардың төлқұжаттарында және құжат алу үшін берілген ф-1 өтініштерінде қойылған қолдардың сәйкестілігін анықтау мақсатында жазу әдісін зерттеу үшін жазу үлгісі алынады.
Иесі туралы мәліметтердің (тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы мен жері) қалпына келтірілуіне байланысты төлқұжаттарды, жеке куәліктерді ауыстыру туралы мәселе қаралған жағдайларда мұндай адамдар міндетті түрде, оның ішінде мекенжай бюроларының есептері бойынша, ескі және жаңа анықтау деректері бойынша мұқият тексеріледі.
Мұндай адамдарға ф-1 өтініштерін ресімдеу және құжаттар беру олардың жеке басын анықтау және ол туралы дәлелді қорытынды шығару жөніндегі тексерулер аяқталғаннан кейін жүргізіледі. Ол туралы ф-1 өтінішінің сыртқы жағындағы бос орынға 18-жолдың қатарына жазылып, көші-қон полициясы бөлімшесі қызметкерінің қолымен және елтаңбалы мөрімен расталады. Жеке адамды тексеру жөніндегі материалдар кемінде 10 жыл сақталатын жеке номенклатуралық іске тігіледі.
"07" коды құжат пайдалануға жарамсыз (бүліну, тозу, төлқұжаттың барлық парақтарын пайдалану) болған жағдайларда көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда жарамсыз болған құжаттың деректері, ал 18-жолдың қатарына, жоғарыда көрсетілгендей, бұл мән-жайларды тексеру туралы жазылады (егер ол жүргізілген болса).
"08" коды азамат өз ұлтын өзгерткен жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлігінің (немесе төлқұжатының - шетелде тұратындар үшін) деректері, ал 18-жолдың қатарындағы бос орынға ұлтын өзгерту жөніндегі қорытынды туралы мәліметтер жазылады, олар көші-қон полициясы бөлімшесі қызметкерінің қолымен және елтаңбалы мөрімен расталады. 8-жолда өтініш берушінің жаңа ұлты жазылады. Дәл осы код егер азамат жеке басын куәландыратын құжатты онда ұлтының көрсетілмеуін қалауына байланысты ауыстыру үшін ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде көрсетіледі. Бұл жағдайда қорытынды шығарылмайды, 8-жол толтырылмайды, онда "999" коды қойылады.

1) по местам прежнего местожительства и работы с направлением фотографических карточек проверяемых для предъявления на опознание совместно проживавшим и работавшим с ними гражданам;
2) по местам рождения с направлением фотографических карточек на проверяемых для предъявления на опознание родителям, родственникам или старожилам и с истребованием при необходимости из ЗАГСа копии актовой записи о рождении. Если родители или родственники проживают не по местам рождения проверяемых, то запросы с фотографическими карточками направляются по местам их фактического проживания;
3) по соответствующим государственным архивам;
4) по оперативным и криминалистическим учетам горрайорганов внутренних дел, УВД и МВД Республики Казахстан;
5) по военным комиссариатам;
6) по областному адресному бюро.
При необходимости от проверяемых могут быть взяты образцы почерка для проведения почерковедческого исследования на предмет установления тождественности подписей, учиненных в паспортах и в заявлениях ф-1 на их получение.
В случаях рассмотрения вопроса об обмене паспортов, удостоверений личности в связи с восстановлением сведений о владельце (фамилия, имя, отчество, год и место рождения) такие лица в обязательном порядке подлежат тщательной проверке, в том числе по учетам адресных бюро по старым и новым установочным данным.
Оформление заявлений ф-1 и выдача документов таким лицам производится после завершения проверки по установлению их личности и вынесению об этом мотивированного заключения, запись о котором производится на свободном месте с оборотной стороны заявления ф-1 рядом с полем 18 и заверяется подписью сотрудника и гербовой паспортной печатью подразделения миграционной полиции. Материалы по произведенной проверке личности подшиваются в отдельное номенклатурное дело со сроком хранения не менее 10 лет.
Код "07" указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, использование всех страниц паспорта), при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные непригодного документа, а рядом с полем 18, аналогично указанному выше, производится запись о произведенной проверке этих обстоятельств (если она производилась).
Код "08" указывается при изменении гражданином своей национальности, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности (или паспорта - для проживающих за границей), а на свободном месте рядом с полем 18 записываются сведения о заключении по изменению национальности, которые заверяются подписью сотрудника и гербовой паспортной печатью подразделения миграционной полиции. В поле 8 записывается измененная национальность заявителя. Этот же код указывается при оформлении заявления ф-1, когда гражданин меняет документы, удостоверяющие личность, в связи с нежеланием указывать в них национальность. Заключение в данном случае не выносится, поле 8 не заполняется, в нем проставляется код "999".

"09" коды азаматтың жеке куәлігін жоғалтуына байланысты ф-1 өтінішін ресімдеуі кезінде ғана көрсетіледі. 9, 10, 11-жолдарда уақытша жеке куәліктің деректері жазылады, егер уақытша жеке куәлік берілмеген болса, жоғалған жеке куәлігінің деректері, ал 18-жолдың қатарындағы бос орынға жоғалту жөніндегі істің нөмірі, оның ашылған және аяқталған күні жазылады. Төлқұжаты болған жағдайда жоғалған жеке куәлікті қалпына келтіру жөніндегі іс ашылмайды, 9, 10, 11-жолдарда қолда бар төлқұжаттың деректері көрсетіледі.
"10" коды азамат тұрғылықты жерін ауыстырған жағдайда көрсетіледі. Бұл ретте міндетті түрде 14-жол толтырылады, 9, 10, 11-жолдарда өтініш берушінің жеке куәлігінің деректері жазылады.
"11" коды егер де жеке куәлік пен төлқұжат алғаш рет алынатын, 1974 жылғы үлгідегі төлқұжат ұсынылған жағдайларда ғана көрсетіледі. 1974 жылғы үлгідегі төлқұжаттардың негізінде ф-1 өтінішін ресімдеу өтініш берушіні тіркелу заңдылығы мен БМБ-де мекенжай мәліметтерінің болуына тексергеннен кейін ғана жүргізіледі. Бір мезгілде айрықша белгілердің болуын ф-1 картотекасы бойынша тексеру жүзеге асырылады. Төлқұжатты республиканың басқа өңірінде алған жағдайда фотосуреті бар ф-1 көшірмесіне сұрау салынады.
"12" коды Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарға ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда азаматтықты қабылдау туралы анықтаманың деректері, ал 15-жолда өтініш берушінің бұрынғы азаматтығы (азаматтығы жоқ адамдар үшін - АЖА), сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау датасы жазылады.
"13" коды төлқұжатын ғана жоғалтқан азаматтарға ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда жеке куәліктің деректері, ал 18-жолдың қатарындағы бос орында азаматтың жазбаша өтінішін тіркеу нөмірі мен датасы жазылады. Егер жеке куәлігі болса, жоғалған төлқұжатты қалпына келтіру жөніндегі іс ашылмайды.
16 жасқа дейінгі балаға дайындалған төлқұжат жоғалған жағдайда, өтінішті оның ата-анасының біреуі жазады.
Төлқұжатты жоғалту туралы хабарлама азаматтан өтініш түскеннен кейін бір тәулік ішінде жоғары тұрған Көші-қон полициясы басқармасына жіберіледі. Ол бір тәулік мерзім ішінде бұл жөнінде Қазақстан Республикасы ҰҚК-ның Шекара қызметіне және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Көші-қон полициясы департаментіне хабарлайды.
"14" коды жер атауларының өзгертілуі бойынша жеке куәлік алу үшін ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде көрсетіледі. 14-жол толтырылмайды, ал 9, 10, 11-жолдарда қолда бар жеке куәліктің деректері жазылады.
"15" коды шетелден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға қайтып оралған Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлік алу үшін ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде көрсетіледі. Бұл ретте 14-жол міндетті түрде толтырылады, ал 9, 10, 11-жолдарда өтініш берушінің қолындағы төлқұжаттың деректері жазылады.

Код "09" указывается только при оформлении заявления ф-1 по причине утраты гражданином удостоверения личности. В полях 9, 10, 11 записываются данные временного удостоверения личности. Если временное удостоверение личности не выдавалось, записываются данные утраченного удостоверения личности, а на свободном месте рядом с полем 18 записываются номер дела по утрате, дата его заведения и окончания. При наличии паспорта дело по восстановлению утраченного удостоверения личности не заводится, в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося паспорта.
Код "10" указывается при перемене гражданином места жительства. При этом обязательно заполняется поле 14, в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности заявителя.
Код "11" указывается только в случаях, если удостоверение личности и паспорт получаются впервые при предъявлении паспорта образца 1974 года. Оформление заявлений ф-1 на основании паспортов образца 1974 года производится только после проверки заявителя на законность регистрации и наличие адресных сведений в ОАБ. Одновременно осуществляется проверка по картотеке ф-1 на предмет наличия особых отметок. В случае получения паспорта в другом регионе республики запрашивается копия ф-1 с фотографией.
Код "12" указывается при оформлении заявления ф-1 лицам, принявшим гражданство Республики Казахстан. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные справки о принятии гражданства, а в поле 15 бывшее гражданство заявителя (для лиц без гражданства - ЛБГ), а также дата принятия гражданства Республики Казахстан.
Код "13" указывается при оформлении заявления ф-1 гражданам, утратившим только паспорт. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, а рядом с полем 18, на свободном месте номер и дата регистрации письменного заявления гражданина. Дело по восстановлению утраченного паспорта, если удостоверение личности имеется в наличии, не заводится.
При утрате паспорта, изготовленного ребенку до 16 лет, заявление представляется одним из его родителей.
Сообщение об утрате паспорта в течение трех суток после поступления заявления от гражданина передается в вышестоящее Управление миграционной полиции, которое в суточный срок информирует об этом Пограничную службу КНБ Республики Казахстан и ДМП МВД Республики Казахстан.
Код "14" указывается при оформлении заявления ф-1 на удостоверение личности по причине переименования местностей. Поле 14 не заполняется, а в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности.
Код "15" указывается при оформлении заявления ф-1 на удостоверение личности гражданам Республики Казахстан, возвратившимся из-за границы на постоянное жительство в Республику Казахстан. При этом обязательно заполняется поле 14, а в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося у заявителя паспорта.

"16" коды құжаттардың түрін өзгертумен байланысты оларды дайындаудағы жаңа технологияға сәйкес (түрлі-түсті фотосурет, тұрғылықты жері) жеке куәлік пен төлқұжатты иесінің қалауы бойынша алу үшін ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде көрсетіледі.
Сонымен қатар 02, 03, 04, 05, 06, 07, 09, 10, 13, 14, 15, 16 кодтары өтініш иесінің қолында Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі немесе төлқұжаты жоқ болған жағдайларда қойылады. Ф-1 өтінішін ресімдеуге бірнеше себептер болған жағдайда, мысалы, 25 жасқа толу, тегін өзгерту және тұрғылықты жерін ауыстыру кезінде 1-жолда тиісінше 02, 04, 10 кодтары қойылады.
13. Ф-1 өтінішінің 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12-жолдары ф-1 өтінішін ресімдеуге негіз болған құжаттарға сәйкес толтырылады.
Ф-1 өтінішінің бланкісіндегі және оның жыртылатын түбіршегіндегі фамилиялар, аттары, әкесінің аттары дұрыс жазылуы керек. 7-жолда ер адамдарға - 1 саны, әйел адамдарға - 2 саны қойылады.
Тегін, атын, әкесінің атын жазу қазақ халқының қалыптасқан дәстүрлеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің "Ұлты қазақ адамдардың тегі мен әкесінің атын жазуға байланысты мәселелерді шешу тәртібі туралы" 1996 жылғы 2 сәуірдегі Жарлығының талаптарына сай жүргізілуі тиіс. Олар көші-қон полициясы қызметтеріне өтініш білдірген кезде тілеген тегін, атын, әкесінің атын мемлекеттік немесе орыс тілдерінде көрсете отырып, ауыстырылатын құжаттары туралы мәліметтерді көрсетіп өтініш жазады. Тегі мен әкесінің атының түбірлері сақталып, қазақ тіліне тән емес (-ов, -ев, -ова, -ева, -ин, -ина, -н, -на, -ович, евич, -овна, -евна) аффикстері алынып тасталып, формулярдың 2-жолда тегі, 3-жолда аты, ал 4-жолда әкесінің аты жазылады. Бұл ретте әкесінің атын жазған кезде әкесінің атына адамның жынысына қарай "улы, ұлы; кызы, қызы" деген жалғаулар бірге қосылып жазылады, мысалы, Наурызбаев (Наурызбай) Болат (Болат) Каримович (Каримулы). Сондай-ақ, мынадай тектер, мысалы, Джандосов Джумабай, Чоканов Рыскали орыс тілінде Жандосов Жұмабай, Шоқанов Ырысқали деп транскрипцияланады. Ұсынылған құжаттарда өтініш берушінің тегі болмаған жағдайларда оның әкесінің аты тегі ретінде жазылады, мысалы - Болат Каримулы, "фамилия-тегі" деген бағанда Каримулы Болат немесе Кәрімұлы Болат деп жазылады. Тегі де, әкесінің аты да болмаған жағдайда тегі ретінде аты жазылады. Тегін, атын, әкесінің атын және басқа да анықтау деректерін өзгертуге байланысты барлық өзге мәселелер АХАЖ органдары берген құжаттардың негізінде ғана шешіледі.
Төлқұжат әзірлеу туралы белгісі бар ф-1 өтінішін ресімдеу кезінде өтініш берушінің тілегі бойынша ағылшын транскрипциясындағы оның тегі, аты төлқұжатқа көші-қон полициясы бөлімшесінің бастығына ұсынған өтінішінің негізінде басылуы мүмкін. Ол ф-1 бланкісінің сыртқы жағына бұрыштама қойылады және желімделіп, онымен бірге Құжаттандыру басқармасына жіберіледі.

Код "16" указывается при оформлении заявления ф-1 на удостоверение личности и паспорт по желанию владельца, в связи с видоизменением документов, согласно новой технологии их изготовления (цветная фотография, места жительства).
Причем коды 02, 03, 04, 05, 06, 07, 09, 10, 13, 14, 15, 16 ставятся только в тех случаях, когда удостоверение личности или паспорт гражданина Республики Казахстан у заявителя уже имелись. При наличии нескольких причин оформления заявления ф-1, например достижение 25-летнего возраста, перемена фамилии и перемена места жительства, в поле 1 соответственно проставляются коды: 02, 04, 10.
13. Поля 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12 в заявлении ф-1 заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для оформления заявления ф-1. Записи фамилии, имени, отчества на бланке заявления ф-1 и его отрывном корешке должны быть идентичными. В поле 7 мужчинам проставляется цифра-1, женщинам - 2.
Написание фамилии, имени, отчества в соответствии со сложившимися традициями казахского народа следует производить согласно требованиям Указа Президента Республики Казахстан от 2 апреля 1996 года "О порядке решения вопросов, связанных с написанием фамилий и отчеств лиц казахской национальности". При их обращении в службы миграционной полиции отбирается заявление с указанием желаемых Ф.И.О. на государственном или русском языке, с указанием сведений о документах, подлежащих замене. В поле 2 формуляра записывается фамилия, в поле 3 - имя, а в поле 4 - отчество с исключением несвойственных казахскому языку аффиксов (-ов, -ев, -ова, -ева, -ин, -ина, -н, -на, -ович, -евич, -овна, -евна), но с сохранением корневых основ фамилии и отчества. При этом к имени отца при написании отчества добавляются слитно окончания "улы; кызы" в зависимости от пола лица, например, Наурызбаев (Наурызбай) Болат (Болат) Каримович (Каримулы). Кроме того, транскрибируются на русском языке такие фамилии, например, Джандосов Джумабай, как Жандосов Жумабай. Чоканов Рыскали, как Шоканов Ырыскали. В случае отсутствия в предъявленных документах фамилии заявителя, его отчество записывается в качестве фамилии, например - Болат Керимулы, в графе "фамилия-тегi" пишется - Керимулы (или Керiмулы), в графе "имя - аты" - Болат. При отсутствии фамилии и отчества в качестве фамилии указывается имя. Все иные вопросы, связанные с изменением фамилии, имени, отчества и других установочных данных, решаются только на основании документов, выданных органами ЗАГС.
При оформлении паспорта по желанию заявителя его фамилия, имя в английской транскрипции могут быть напечатаны в паспорте на основании заявления, поданного начальнику подразделения миграционной полиции, которое визируется им, приклеивается с оборотной стороны к бланку ф-1 и направляется в Управление документирования.

Ф-1 өтінішінің 9, 10, 11-жолдары осы Нұсқаулықта көзделген құжаттар есебінен ф-1 өтінішін ресімдеу үшін негіз болған құжатқа сәйкес толтырылады. Олар мыналар:
"01" туу туралы куәлік;
"02" бұрынғы КСРО-ның паспорты;
"03" жеке куәлік;
"04" бұрынғы КСРО-ның жалпы азаматтық шетелдік паспорты;
"05" әскери билет (бұрын жеке құжаттары болмаған әскери қызметшілер үшін);
"06" офицер мен мерзімнен тыс қызмет етушінің жеке куәлігі;
"07" бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуы туралы анықтама (туу туралы куәлік анықтамамен бір уақытта талап етілген кезде, егер бұрын жеке басын куәландыратын құжаттар берілмесе, не болмаса қолда бар құжаттарды жоғалтып алған жағдайда оларды қайта қалпына келтіру кезінде);
"08" Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау (мойындау) туралы немесе Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу анықтамасы;
"09" азаматтығы жоқ адамның куәлігі (екінші рет құжаттандыру кезінде);
"10" уақытша жеке куәлік;
"11" босқынның құжаты;
"12" Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты;
"13" шетел мемлекеті азаматының төлқұжаты;
"14" шетел азаматы үшін тұру рұқсаты;
"15" алғашқы құжаттандыру кезінде азаматтығы жоқ адамдардың куәліктерін дайындауға арналған жеке құжаттардың барлық түрлері (туу туралы куәлік, мерзімі өткен; шетел мемлекетінің төлқұжаты, ұлттық төлқұжаттың мерзімі өткен жағдайда тұру рұқсаты; Қазақстан Республикасының төлқұжаты; Қазақстан Республикасының жеке куәлігі; бұрынғы КСРО-ның паспорты; уақытша жеке куәлік). Бұл ретте міндетті түрде 9-жолдың астына құжаттың түрі сөздермен көрсетіледі.
11-жол қысқартусыз толтырылады, құжатты берген қалалық, аудандық АХАЖ органының, аудандық ІІБ-нің немесе аудандық әскери комиссариаттың атауы, сондай-ақ облыстың атауы толық көрсетіледі.
Ф-1 өтінішіндегі 12-жолда Қазақстан Республикасының аумағында туған азаматтар үшін тиісті жолдарда облысы, ауданы, елді мекені және оларға сәйкес кодтар жазылады. Астана және Алматы қалаларында туған адамдарға "Автономиялық республика, өлке, облыс" деген жолда Астана (немесе Алматы) қаласы деп жазылады. Шетелде туған адамдарға тиісті жолдарда елдің, облыстың (өлкенің), ауданның, елді мекеннің атауы жазылады, бұл ретте елдің коды ғана көрсетіледі, басқа кодтар қойылмайды. ТМД елдерінің астаналарында, сондай-ақ облыс (өлке) орталықтарында (мысалы, МИНСК, ОМСК және т.б.) туған адамдарға "Автономиялық республика, өлке, облыс" деген жолда қала көрсетіледі.
13-жол тұрақты тіркеу мекенжайына сәйкес толтырылады. Осы ретте Қазақстанда тұратындар үшін "елі" деген жол толтырылмайды. Астана, Алматы қалаларында тұратын азаматтар үшін "облыс" деген жолға Астана, Алматы қалалары жазылады; "аудан" деген жолға қаланың ауданы толтырылады, мысалы: "202" Сарыарқа ауданы; "елді мекен" деген жолға Астана (Алматы) қалаларының құрамындағы елді мекен жазылады, мысалы: Көктал кенті; "елді мекеннің ауданы" деген жол толтырылмайды.

Поля 9, 10, 11 заявления ф-1 заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для оформления заявления ф-1, из числа документов, предусмотренных настоящей Инструкцией, таких как:
"01" свидетельство о рождении;
"02" паспорт бывшего СССР;
"03" удостоверение личности;
"04" общегражданский заграничный паспорт бывшего СССР;
"05" военный билет (исключительно для военнослужащих, ранее не имевших документы личности);
"06" удостоверение личности офицера и сверхсрочнослужащего;
"07" справка об освобождении из мест лишения свободы (при одновременном истребовании свидетельства о рождении, если ранее не выдавались документы, удостоверяющие личность, либо восстановлении имевшихся документов, в случае их утраты);
"08" справка о приеме (признании) гражданства Республики Казахстан или выхода из гражданства Республики Казахстан;
"09" удостоверение лица без гражданства (при вторичном документировании);
"10" временное удостоверение личности;
"11" документ беженца;
"12" паспорт гражданина Республики Казахстан;
"13" паспорт гражданина иностранного государства;
"14" вид на жительство для иностранного гражданина;
"15" все виды документов личности для изготовления удостоверения лица без гражданства при первичном документировании (свидетельство о рождении; паспорт иностранного государства, срок которого истек; вид на жительство в случае истечения срока действия национального паспорта; паспорт РК; удостоверение личности РК; паспорт бывшего СССР; временное удостоверение личности). При этом обязательно под полем 9 словами указывается вид документа.
Поле 11 заполняется без сокращений, полностью указывается наименование городского, районного органа ЗАГС, РОВД или РВК, выдавшего документ, а также наименование области.
В поле 12 заявления ф-1 для граждан, родившихся на территории Республики Казахстан, записывается в соответствующих строках - область, район, населенный пункт и соответствующие им коды. Родившимся в городах Астана и Алматы в строке "Автономная республика, край, область" записывается - город Астана (или Алматы). Родившимся за границей записывается в соответствующих строках наименование страны, области (края), района, населенного пункта, при этом указывается только код страны, остальные коды не проставляются. Родившимся в областных (краевых) центрах стран СНГ (например, МИНСК, ОМСК и т.п.) строка - "Автономная республика, край, область" - указывается город.
Поле 13 заполняется в соответствии с адресом постоянной регистрации. При этом строка "страна" для проживающих в Казахстане не заполняется. Для граждан, проживающих в городах Астана, Алматы в строке "область" записывается соответственно город Астана, Алматы; в строке "район" - заполняется район города, например: "202" - район Сары-Арка; в строке "населенный пункт" записывается населенный пункт в составе города Астана (Алматы), например: п. Коктал; строка "район населенного пункта" не заполняется.

Облыстық орталықтарда және облыстың қарамағындағы қалаларда тұратын азаматтар үшін "облыс" деген жолда облыстың коды мен атауы көрсетіледі, мысалы: "1917" - Шығыс-Қазақстан облысы; "аудан" деген жолда "401" - Өскемен қаласының коды көрсетіледі; "елді мекен" деген жол толтырылмайды; "елді мекен ауданы" деген жолда - Өскемен қаласы ауданының коды көрсетіледі, мысалы: "367" Үлбі.
Облыстың аудандық елді мекендерінде тұратын азаматтар үшін "облыс" деген жолда облыстың коды мен атауы көрсетіледі, мысалы: "1907" Алматы облысы; "аудан" деген жолда - ауданның коды мен атауы көрсетіледі, мысалы: "211" Іле ауданы; "елді мекен" деген жолда ауданның құрамындағы елді мекеннің атауы көрсетіледі, мысалы: Ащыбұлақ кенті; "елді мекеннің ауданы" деген жол толтырылмайды.
Шетелдерде тұратын Қазақстанның азаматтары үшін "елі" деген жолда - коды мен тұрып жатқан елі көрсетіледі; "облыс" деген жолда - облыстың атауы; "аудан" деген жолда ауданның атауы; "елді мекен" деген жолда елді мекеннің атауы көрсетіледі; "елді мекеннің ауданы" деген жол толтырылмайды.
13-жолдағы келген күні тек қана тұрғылықты жерін (10-код) ауыстырғанда толтырылады.
14-жол тұрғылықты жерін ауыстырғанда толтырылады.
Ф-1 өтінішінің 15-жолы бұған дейін басқа мемлекеттердің азаматтығында тұрған және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарға оны ресімдеу кезінде ғана толтырылады. Тиісті жолдарда өтініш беруші бұрын азаматтығында тұрған ел және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күні көрсетіледі. Ол азаматтықты қабылдау туралы анықтама бойынша белгіленеді. Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы бойынша азаматтыққа қабылданғандар үшін - бұл Жарлық шыққан күн, азаматтыққа жеңілдетілген түрде қабылданғандар үшін - азаматтықты қабылдау туралы анықтама берілген күн.
Осы санаттағы адамдардың құжаттарын ресімдеуде ф-1 өтінішін одан әрі толтырған кезде 15-жол формулярларда құжаттарды ресімдеу себебінен тыс ұдайы толтырылады. Азаматтық алған күні туралы деректер өтініш берушінің сөзімен немесе алдындағы құжаттың ф-1 өтініші бойынша толтырылады.
Ф-1 өтінішінің 16-жолы 1, 2, 3, 4 кодтарды қою арқылы өтініш берушінің отбасы жағдайына сәйкес толтырылады. Төменгі жағында қазіргі кездегі жұбайының тегі, аты, әкесінің аты, некені тіркеген орган және күні, жұбайының некеге дейінгі тегі жазылады. Ф-1 өтінішінің 17-жолында тиісті жолдарға 16 жасқа толмаған балалардың тегі, аты, әкесінің аты және туған күні жазылады. Егер өтініш берушінің 16 жасқа толмаған үш және одан да көп балалары болса, олар туралы мәліметтер "17-жолға толықтыру" деп көрсетіліп, жеке парақта жазылады. Ол ф-1 өтінішіне желімденеді.

Для граждан, проживающих в областных центрах и городах областного подчинения, в строке "область" указывается код и наименование области, например: "1917" - Восточно-Казахстанская область; в строке "район" указывается код города "401" - г. Усть-Каменогорск; строка "населенный пункт" не заполняется; в строке "район населенного пункта" - указывается код района г. Усть-Каменогорска, например: "367" - Ульбинский.
Для граждан, проживающих в районных населенных пунктах области, в строке "область" указывается код и наименование области, например: "1907" - Алматинская область; в строке "район" - код и наименование района, например: "211" - Илийский район; в строке "населенный пункт" указывается наименование населенного пункта в составе района, например: пос. Ащибулак; строка "район населенного пункта" не заполняется.
Для граждан Казахстана, проживающих за границей, в строке "страна" - указываются код и страна проживания; в строке "область" - указывается наименование области; в строке "район" - наименование района; в строке "населенный пункт" - наименование населенного пункта; строка "район населенного пункта" не заполняется.
Дата прибытия в поле 13 заполняется только при перемене места жительства (код 10).
Поле 14 заполняется при перемене места жительства.
Поле 15 заявления ф-1 заполняется только при его оформлении лицам, ранее состоявшим в гражданстве других государств и принявшим гражданство Республики Казахстан. В соответствующих строках указывается страна бывшего гражданства заявителя и дата принятия гражданства Республики Казахстан, которая определяется согласно справке о принятии гражданства. Для принятых в гражданство Указом Президента Республики Казахстан - это дата выхода Указа, а для принятых в гражданство в упрощенном порядке - дата выдачи справки о принятии гражданства.
В дальнейшем при заполнении заявлений ф-1 на оформление документов данной категории лиц, в формулярах постоянно заполняется п.15, независимо от причины оформления документов. Сведения о дате принятия гражданства заполняются со слов заявителя или ф-1 предыдущего документа.
Поле 16 заявления ф-1 заполняется путем проставления кодов 1, 2, 3, 4 в соответствии с семейным положением заявителя. Ниже записываются фамилия, имя, отчество настоящих супругов, орган и дата регистрации брака, добрачные фамилии супругов.
В поле 17 заявления ф-1 в соответствующие строки записываются фамилия, имя, отчество и дата рождения детей до 16 лет. Если у заявителя более трех детей до 16 лет, то сведения о них записываются на отдельном листе с указанием - "дополнение к полю 17", который приклеивается к заявлению ф-1.

Ф-1 өтінішінің 18, 19-жолдарында ата-аналарының тегі, аты, әкесінің аты және олардың туған күні жазылады. Өтініш берушіде ата-аналары туралы қандай да бір мәліметтері болмаған жағдайда осы мәліметтер жазылуы тиіс жолдар толтырылмайды. Ата-аналарының бірі немесе екеуі де туралы мәліметтер мүлдем болмаған жағдайда тиісті жолда "МӘЛІМЕТТЕР ЖОҚ" деп жазылады.
Ф-1 өтінішін толтырудың негізділігі мен дұрыстығы оған берілген кодты көрсете отырып ф-1 өтінішін толтырушы қызметкердің қолымен расталады.
Ресімдеудің заңдылығын бақылау мақсатында ф-1 өтінішіне көші-қон полициясы бөлімшесінің бастығы қол қояды.
Ф-1 өтінішінің 20-жолында төлқұжаттың, жеке куәліктің нөмірі және олардың дайындалған күні, құжаттарды иелерінің алған күні, оның қолы және құжатты берген қызметкердің қолы көрсетіледі.
Өтініш берушіге жаңа жеке куәлікті берген кезде көші-қон полициясы бөлімшесінің мекенжай-анықтамалық картотекасына және облыстық мекенжай бюросын орналастыру үшін келудің мекенжай парақтары міндетті түрде толтырылады.
14. Қазақстан Республикасында тұру рұқсатын алу үшін ф-1 өтінішін толтыру кезінде шетелдік азаматтарға ф-1 өтінішінің 1-жолында кестеге сәйкес тұру рұқсатының мынадай берілу себептерінің бірі көрсетіледі:
06 - жазбаның дұрыс болмауы;
07 - одан әрі пайдалануға жарамсыз болуы;
09 - жоғалту;
10 - тұрғылықты жерін ауыстыру;
11 - тұру рұқсатын алғаш рет алуы;
01, 02, 03, 04, 05, 08 кодтары бойынша тұру рұқсаты ресімделмейді.
8-жолда ұлтының орнына азаматтық кодтарының кестесіне сәйкес шетелдіктің азаматтығы көрсетіледі.
9-жолда 13 код және ұлттық төлқұжаттың деректері қойылады, ал 10 және 11-жолдарда құжаттың берілген күні және оны кімнің бергені көрсетіледі.
15-жолда елдер кодтарының анықтамалығына сәйкес азаматтық елінің коды көрсетіледі.
Тұру рұқсаты иесінің қол қою үлгісіне арналған рамканың үстіне қызыл сиямен қолмен жазу арқылы немесе арнайы мөртаңбаның көмегімен "жарамдылық мерзімі - ___________ дейін" деген жазба жасалады. Тұру рұқсаты 5 жыл мерзімге беріледі, бірақ ұлттық төлқұжаттың жарамдылық мерзімінен көп емес уақытқа беріледі.
15. Азаматтығы жоқ адамның куәлігін алу үшін ф-1 өтініші 9-жолдан басқасы Қазақстан Республикасының азаматтарына белгіленген тәртіпке ұқсас толтырылады, онда мынадай кодтар көрсетіледі:
01 - туу туралы куәлік;
02 - бұрынғы КСРО-ның паспорты;
03 - жеке куәлік;
07 - бас бостандығынан айыру орындарынан немесе қабылдау-тарату орындарынан босатылуы туралы анықтама (туу туралы куәлік анықтамамен бір уақытта талап етілген кезде, егер бұрын жеке басын куәландыратын құжаттар берілмесе, не болмаса қолда бар құжаттарды жоғалтып алған жағдайда оларды қайта қалпына келтіру кезінде);
08 - Қазақстан Республикасы Президентінің саяси баспана беру туралы Жарлығы;
09 - азаматтығы жоқ адамның куәлігі;
10 - уақытша жеке куәлік;
11 - босқынның құжаты;
12 - Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты;
13 - шетел мемлекеті азаматының төлқұжаты;
14 - тұру рұқсаты;

В поле 18, 19 заявления ф-1 записываются фамилия, имя, отчество родителей и дата их рождения. При отсутствии у заявителя каких-либо сведений о родителях, соответствующие этим сведениям строки не заполняются. В случае полного отсутствия сведений об одном или обоих родителях в соответствующем поле производится запись - "СВЕДЕНИЯМИ НЕ РАСПОЛАГАЕТ".
Обоснованность и правильность заполнения заявления ф-1 заверяется подписью сотрудника, заполнившего заявление ф-1 с указанием присвоенного ему кода.
В целях контроля за законностью оформления, заявление ф-1 подписывается начальником подразделения миграционной полиции.
В поле 20 заявления ф-1 указываются номер паспорта, удостоверения личности и дата их изготовления, дата получения документов владельцем, его подпись и подпись сотрудника, выдавшего документ.
При выдаче заявителю нового удостоверения личности в обязательном порядке заполняются адресные листки прибытия для помещения в адресно-справочную картотеку подразделения миграционной полиции и областного адресного бюро.
14. При заполнении заявления ф-1 на получение вида на жительство в Республике Казахстан для иностранных граждан в поле 1 заявления ф-1 указывается одна из причин выдачи вида на жительство, указанная в таблице:
06 - неточность записи;
07 - непригодность для дальнейшего использования;
09 - утрата;
10 - перемена места жительства;
11 - получение вида на жительство впервые.
По кодам 01, 02, 03, 04, 05, 08 вид на жительство не оформляется.
В поле 8 вместо национальности указывается гражданство иностранца в соответствии с таблицей кодов гражданства.
В поле 9 проставляется код 13 и данные национального паспорта, а в поле 10 и 11 указывается дата выдачи и кем выдан документ.
В поле 15 указывается код страны гражданства согласно справочнику кодов стран.
Над рамкой, предназначенной для образца подписи владельца вида на жительство, красной пастой от руки или с помощью специального штампа производится надпись: "срок действия - до ________". Вид на жительство выдается сроком на 5 лет, но не более срока действия национального паспорта.
15. Заявления ф-1 на получение удостоверения лица без гражданства заполняются аналогично, как и гражданам Республики Казахстан, за исключением поля 9, где указываются следующие коды:
01 - свидетельство о рождении;
02 - паспорт бывшего СССР;
03 - удостоверение личности;
07 - справка об освобождении из мест лишения свободы или приемника-распределителя (при одновременном истребовании свидетельства о рождении, если ранее не выдавались документы, удостоверяющие личность, либо восстановлении имевшихся документов, в случае их утраты);
08 - Указ Президента Республики Казахстан о предоставлении политического убежища;
09 - удостоверение лица без гражданства;
10 - временное удостоверение личности;
11 - документ беженца;
12 - паспорт гражданина Республики Казахстан;
13 - паспорт гражданина иностранного государства;
14 - вид на жительство.

15-жолда "азаматтығы жоқ адам" деп жазылады және "990" деген ел коды қойылады.
16. Жеке басты куәландыратын құжаттар құжат алу үшін өтініш берген күннен бастап 2 ай мерзімнен кешіктірілмей беріледі.
17. Толтырылған ф-1 өтініштері ҚАІІБ-ден облыстардағы ІІББ-нің, ІІБ-нің, Астана қаласы ІІББ-нің, Алматы қаласы ІІББ-нің КҚПБ-ға жіберіледі. Бұл жерлерден олар Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Көші-қон полициясы департаментінің (бұдан әрі - КҚПД) Құжаттандыру басқармасына жеткізіледі, бірақ оған дейін өтініш берушілердің жергілікті іздестіруде болуына ҚАІІБ-нің және облыстардағы ІІББ-ІІБ Криминалдық ақпараттар басқармасының (бұдан әрі - КАБ) есептері бойынша міндетті түрде тексеріледі.
Қатаң есепке алуды жүзеге асыру үшін ф-1 өтініштері реттік нөмірлері бойынша реестрге енгізіледі. Материалдық-жауапты адам реестрлері: тізімдемелері, парақтық есебі бар номенклатуралық істердің тиісті түрде жүргізілуі мен сақталуын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині КҚПД-ның Құжаттандыру басқармасы облыстардағы, Астана және Алматы қалаларының ІІБ-ге қателіктердің болуына байланысты қайта қарауға жіберілген ф-1 өтініштері 25 күннен аспайтын (ҚАІІБ-ге келіп түскен күннен бастап 10 күннен аспайтын) мерзім ішінде қайта қаралып, олар Қазақстан Республикасының Ішкіісмині КҚПД-ның Құжаттандыру басқармасына жалпы тізімге енгізілмей, жекелеген реестрлермен қайтарылады. Бұл ретте ілеспе хатта сол бойынша осы ф-1 өтініштері облысқа қайта қарауға қайтарылған Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің КҚПД Құжаттандыру басқармасының шығыс нөмірі міндетті түрде көрсетіледі (КҚПД Құжаттандыру басқармасының шығыс нөмірі әрбір ф-1 өтініші бойынша жеке көрсетіледі), өйткені ф-1 өтініші бойынша құжаттар қайта қаралғаннан кейін және жазудағы қателіктерге орай бірінші кезекте әзірленуі тиіс.
18. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині КҚПД-ның Құжаттандыру басқармасына ІІББ-ІІБ-ден келіп түскен ф-1 өтініштері олардың толтырылу дұрыстығы және өтініш берушілердің іздестіруде болуы тексерілгеннен кейін құжаттар әзірлеу үшін "АӨО" РМК-ға жіберіледі. Бұл ретте құжаттарды шығару кезектілігін Қазақстан Республикасының Ішкіісмині КҚПД-ның Құжаттандыру басқармасы белгілейді.
Жалпы тәртіппен келіп түскен ф-1 өтініштері қатарына жекелеген құжаттарды бірінші кезекте шығару қажет болғанда Құжаттандыру басқармасы мұндай ф-1 өтініштерін АІІБ-ҚІІБ-нің жалпы реестрлерінен бөліп алып, оларға бөліп алу туралы белгілер жасайды және құжаттарды шығарудың мерзімін көрсете отырып, бұл ф-1 өтініштерін "АӨО" РМК-ға тапсыру үшін жеке реестрлер (6-қосымша) толтырады.

В поле 15 делается запись "лицо без гражданства" и проставляется код "990".
16. Документы, удостоверяющие личность, выдаются не позднее 2-х месячного срока со дня подачи заявления на получение документа.
17. Заполненные заявления ф-1 из ГОРОВД направляются в УМП ГУВД, УВД областей, ГУВД г.г. Астаны, Алматы, откуда они доставляются в Управление документирования Департамента миграционной полиции (далее - ДМП) МВД Республики Казахстан, но перед этим обязательно проверяются на предмет нахождения заявителей в местном розыске по учетам ГОРОВД и Управлений криминальной информации (далее - УКИ) ГУВД-УВД областей.
Для осуществления строгого учета заявления ф-1 включаются в реестр по порядковому номеру. Материально-ответственное лицо, обеспечивает надлежащее ведение и хранение номенклатурных дел с реестрами: опись, постраничный учет.
Заявления ф-1, возвращенные Управлением документирования ДМП МВД Республики Казахстан в УВД областей, городов Астана и Алматы на доработку из-за допущенных ошибок, должны быть обработаны в срок не более 10 дней, после чего они возвращаются в Управления документирования ДМП МВД Республики Казахстан (г.г. Астана, Алматы) отдельными реестрами. При этом в сопроводительном письме обязательно указывается исходящий номер Управления документирования ДМП МВД Республики Казахстан, по которому данные заявления ф-1 возвращались в область на доработку (исходящий номер Управления документирования ДМП указывать отдельно по каждому заявлению ф-1), так как документы по заявлениям ф-1 после доработки и по неточности записей подлежат изготовлению в первоочередном порядке.
18. Поступившие из ГУВД-УВД в Управление документирования ДМП МВД Республики Казахстан заявления ф-1 после проверки правильности их заполнения и на предмет нахождения заявителей в розыске передаются в РГП "ИПЦ" для изготовления документов, при этом очередность выпуска документов определяется Управлением документирования ДМП МВД Республики Казахстан.
При необходимости первоочередного выпуска отдельных документов из числа поступивших в общем порядке заявлений ф-1, Управлением документирования производится изъятие этих заявлений ф-1 из общих реестров РОВД-ГОВД, с производством в них отметок об изъятии, и составляются отдельные реестры (приложение 6) на передачу этих заявлений ф-1 в РГП "ИПЦ" с указанием срока выпуска документов.

19. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині КҚПД-ның Құжаттандыру басқармасы тексеру кезінде анықтаған іздестіру жарияланған адамдардың ф-1 өтініштері бөліп алу туралы белгілер жасалып, АІІБ-ҚІІБ-нің жалпы реестрлерінен алынады және жеке реестр бойынша "АӨО" РМК-ға тапсырылады. Бір мезгілде бұл адамдардың тұрғылықты жері туралы ақпарат іздестіру бастамашысына, Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Криминалдық полиция департаментіне және тұрғылықты жеріндегі ІІБ-ге хабарланады. Жеке құжаттар әзірленгеннен кейін олардың иелері іздестіруде екендігі туралы хабарлана отырып, олар ІІБ-нің КҚПБ-ға жіберіледі. Мұндай құжаттардың келіп түскендігі туралы КҚПБ іздестірілуші адамды ұстау жөніндегі шараларды қабылдау үшін ІІБ-нің Криминалдық полиция қызметіне дереу хабарлайды. Ол адам ұсталған жағдайда жеке басын куәландыратын құжаттар Криминалдық полиция қызметі қызметкерінің қатысуымен иесіне тапсырылады. Бұл ретте ф-1 өтінішінің 20-жолында құжатты алғандығы туралы оның иесі қол қоятын орыннан төмен бұл қызметкердің лауазымы, тегі мен қолы қойылады. Іздестірілуші адам ұсталғанға дейін оның құжаттары ІІБ-нің Көші-қон полициясы басқармасы бастығында немесе оның орынбасарында сақталады. Бір жыл сақталғаннан кейін олар талап етілмеген ретінде белгіленген тәртіппен жойылады.
Ф-1 өтініштерін және іздестірудегі адамның анықтау деректеріне ішінара сәйкес келетін адамдардың әзірленген құжаттарын Қазақстан Республикасының Ішкіісмині КҚПД-ның Құжаттандыру басқармасы құжаттарды иесіне тапсыру алдында олардың жеке басын қосымша тексеру туралы арнайы хабарламамен қоса облыстардағы ІІБ-ге жібереді.
20. Берілген төлқұжаттардың, жеке куәліктердің ф-1 өтініштері көші-қон полициясы бөлімшелеріндегі арнайы картотекаларда, тегі, аты және әкесінің аты бойынша алфавиттік тәртіппен сақталады.
Ф-1 өтінішінің сақталу мерзімі - 75 жыл.
Картотека өрт сөндіру-күзет сигнализацияларымен, терезелердегі торлармен, берік қабырғалармен, сенімді жабулармен, металмен қапталған есікпен жабдықталған көші-қон полициясы бөлімшесінің жеке, оқшауланған үй-жайында орналастырылуы тиіс. Картотека үй-жайы ф-1 өтінішінің көшірмесін түсіріп алу үшін көшіру-көбейту техникасымен қамтамасыз етілуі тиіс.
Әзірленген құжаттардың ф-1 өтініштерін жоғалтуды болдырмау үшін картотекада жұмыс істеу үшін қызметкерлер бөлінсін, оларға оның сақталуына жауапкершілік функционалды түрде бекітілсін. Сонымен қатар көші-қон полициясы бөлімшесінің бастығына картотеканың сақталуы үшін дербес жауапкершілік жүктеледі.
Мұндай жұмыс өзінің функционалдық міндеттеріне кірмейтін қызметкерлердің картотекаға кіруіне қатаң тыйым салынады.

19. Выявленные при проверке заявления ф-1 на лиц, объявленных в розыск Управлением документирования ДМП МВД Республики Казахстан, изымаются из общих реестров ГОРОВД с производством в них отметок об изъятии и по отдельному реестру передаются в РГП "ИПЦ". Одновременно информация о месте жительства этих лиц незамедлительно сообщается инициатору розыска, в Департамент криминальной полиции МВД Республики Казахстан и УВД по месту жительства. Изготовленные документы личности направляются в УМП УВД с сообщением о розыске их владельца. О поступлении таких документов УМП незамедлительно информирует Службу криминальной полиции УВД для принятия мер по задержанию разыскиваемого лица. В случае его задержания, документы, удостоверяющие личность, вручаются владельцу в присутствии сотрудника Службы криминальной полиции. При этом в поле 20 заявления ф-1 ниже подписи сотрудника, выдавшего документ, проставляется должность, фамилия и подпись сотрудника криминальной полиции. До задержания разыскиваемого лица его документы хранятся у начальника Управления миграционной полиции УВД или его заместителя. После истечения одного года хранения они уничтожаются в установленном порядке, как невостребованные.
Заявления ф-1 и изготовленные документы на лиц с частично совпадающими установочными данными с лицами, находящимися в розыске, направляются Управлением документирования ДМП МВД Республики Казахстан в УВД областей со специальным сообщением о дополнительной проверке их личности, перед вручением документов владельцу.
20. Заявления ф-1 на выданные паспорта, удостоверения личности хранятся в подразделениях миграционной полиции в специальных картотеках, в алфавитном порядке по фамилии, имени и отчеству.
Срок хранения заявлений ф-1 - 75 лет.
Картотека должна располагаться в отдельном, изолированном помещении подразделения миграционной полиции, оборудованном пожарно-охранной сигнализацией, решетками на окнах, с капитальными стенами, надежными перекрытиями, обитой металлом дверью. Для снятия копии заявления ф-1 помещение картотеки должно быть обеспечено копировально-множительной техникой.
Во избежание утраты заявлений ф-1 на изготовленные документы выделить для работы с картотекой сотрудников, функционально закрепить за ними ответственность за ее сохранность. Также, персональная ответственность за сохранность картотеки возлагается на начальника подразделения миграционной полиции.
Категорически запретить доступ к картотеке работников, в функциональные обязанности которых данная работа не входит.

Ф-1 өтінішін қолданыстағы картотекаға тарату құжаттарды иелеріне беру фактісін тексергеннен кейін және арнайы тексеріс комиссиясы ф-2 журналымен салыстырғаннан кейін ай сайын жүргізіледі.
Ф-1 өтінішін мұрағаттық картотекаға орналастыру осы туралы комиссиялы акт құра отырып жарамсыз құжаттарды жойғаннан кейін жүргізіледі. Мұрағаттық картотекаға орналастыру үшін қолданыстағы картотекадан алынатын ф-1 өтінішінде формулярды мұрағаттық картотекаға орналастырудың себебі туралы жазба жүргізіледі. Ф-1 өтінішін картотекаға орналастыру қатаң түрде алфавит бойынша жүргізіледі. Фамилиялары бір әріптен басталатын адамдардың өтініші фамилиясының екінші, одан үшінші және т.б. әрпі алфавит бойынша таңдалады және орналастырылады.
Мысалы: Абрамов, Авдеев, Агеев;
Базаров, Баитов, Бакатин және с.с.
Фамилиялары бірдей адамдардың өтініштері картотекаға аты және әкесінің аты бойынша жүйелі тәртіппен алфавит бойынша орналастырылады.
Мысалы: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич және с.с.
Фамилиялары, аттары, әкесінің аттары бірдей болған жағдайда ф-1 өтініші туған жылының өсу тәртібі бойынша, одан кейін қаласы, ауданы және туған елді мекені алфавит тәртібі бойынша орналастырылады.
Мысалы: Баринов Аркадий Исаевич, 1966 жылы туған,
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 жылы Алматы қаласында туған,
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 жылы Балхаш қаласында туған.
Мемлекеттік тілде толтырылған ф-1 өтініштері алфавит бойынша мынадай тәртіпте орналастырылады:
- Ә әрпі А әрпінен кейін қойылады, әрі қарай тиісінше:
- Ғ-Г; І-И; Қ-К; Ө-О; Ү, Ұ-У; N-Х.
Ф-1 өтініштерін картотекалардан анықтамалар жүргізу, көшірмелер түсіру, қызметтік белгілер қою үшін бір жұмыс күннен аспайтын мерзімге уақытша алуға рұқсат етіледі. Жұмыс күнінің соңында уақытша алынған ф-1 өтініші картотекаға қайтарылуы тиіс. Ф-1 өтінішін картотекадан уақытша алған кезде картотекаға алынған ф-1 өтінішінің орнына ф-1 өтінішінің нөмірі, оны алып қою себебі, және формулярды уақытша алған қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты жазылатын ауыстырушы-бетбелгі салынады. Ф-1 өтінішін құқық қорғау органдары басқа қызметтерінің қызметкерлеріне беруге тыйым салынады.
Картотекаға бекітілген қызметкерлер ТМД елдері ішкі істер органдарының паспорттық-визалық қызметтерінен 1974 жылғы үлгідегі паспорттарын жою туралы хабарламалар мен сұрау салулар келіп түскенде ескі төлқұжаттардың картотекалары, сондай-ақ жаңа ұлттық құжаттардың қолданыстағы және мұрағаттық картотекалары бойынша тексеру жүргізеді.
21. Толтыру кезінде және ұқыпсыз сақталғанда бүлінген ф-1 өтініштерінің бланкілері есептен шығарылады және ішкі істер органдарының комиссиялары оларды актілер бойынша кемінде айына бір рет жояды. Комиссия мүшелері 2-формалы кітаптағы жазбамен салыстыра отырып, жойылатын әрбір бланкіні тексереді. Жойылатын ф-1 өтініштерінің штрих коды бар жолағы жыртып алынып, ф-1 өтініштерін есептен шығару туралы актіге желімденеді, ал 2 формалы кітапта актінің нөмірі мен датасы көрсетіледі. Содан соң өтініш бланкілері жою үшін ІІБ-ге жіберіледі.";

Раскладка заявлений ф-1 в действующую картотеку производится ежемесячно после проверки факта выдачи документов владельцам и сверки с журналом ф-2 специальной проверочной комиссией.
Помещение заявлений ф-1 в архивную картотеку производится после уничтожения недействительных документов комиссионно с составлением акта об этом. В ф-1, изымаемых из действующей картотеки для помещения в архивную картотеку, производится запись о причине помещения формуляра в архивную картотеку.
Раскладка в картотеку заявлений ф-1 производится строго по алфавиту. Заявления на лиц, фамилии которых начинаются на одну и ту же букву, подбираются и раскладываются по алфавиту на вторую букву фамилии, затем на третью и т.д.
Например: Абрамов, Авдеев, Агеев;
Базаров, Баитов, Бакатин и т.п.
Заявления на лиц с одинаковыми фамилиями раскладываются в картотеку в последовательном порядке с соблюдением алфавита по именам и отчествам.
Например: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич и т.п.
При совпадении фамилии, имен, отчеств заявления ф-1 раскладываются по годам рождения по возрастающей, а затем в алфавитном порядке по городам, районам и населенным пунктам места рождения.
Например: Баринов Аркадий Исаевич, 1966 г.р.
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Алматы,
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Балхаш.
Заявления ф-1, заполненные на государственном языке, раскладываются аналогично по алфавиту в следующем порядке:
буква А раскладывается к букве А, далее соответственно:
Г - Г; I - И; К - К; О - О; У У - У; h - Х.
Временное изъятие заявлений ф-1 из картотеки допускается на срок не более одного рабочего дня для наведения справок, снятия копий, проставления служебных отметок. В конце рабочего дня временно изъятое заявление ф-1 должно быть возвращено в картотеку. При временном изъятии заявления ф-1 из картотеки взамен изъятого заявления ф-1 в картотеку вкладывается закладка-заместитель, на которой записывается номер, Ф.И.О., причина изъятия заявления ф-1 и сотрудника, у которого временно находится формуляр. Передавать заявления ф-1 работникам других служб правоохранительных органов запрещается.
Сотрудники, закрепленные за картотекой, при поступлении из паспортно-визовых служб ОВД стран СНГ сообщений и запросов об уничтожении паспортов образца 1974 года, производят проверку по картотекам ф-1 старых паспортов, а также действующей и архивной картотекам новых национальных документов.
21. Испорченные при заполнении и небрежном хранении бланки заявлений ф-1 списываются и уничтожаются не реже одного раза в месяц комиссиями органов внутренних дел по актам. Члены комиссии проверяют каждый бланк, подлежащий уничтожению, сверяя с записью в книге формы-2. Из уничтожаемого заявления ф-1 вырезается полоска, содержащая штриховой код, и наклеивается на акт о списании заявлений ф-1, а в книге формы-2 указывается номер и дата акта. После этого бланки заявлений направляются на уничтожение в УВД.";

2) 3-тарау мынадай абзацтармен толықтырылсын:
"Тергеу қамауына алынған адамдарды құжаттандыру Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2150 болып тіркелген "Бұлтартпау шарасы ретінде тұтқынға алу таңдап алынған, жеке басын куәландыратын құжаттарын жоғалтқан айыпталушыларды құжаттандыру тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 22 қаңтардағы N 34, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2003 жылғы 23 қаңтардағы N 16, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2003 жылғы 22 қаңтардағы N 8, Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 22 қаңтардағы N 24 бірлескен бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.".
3) 4-тараудың 26-тармағындағы он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтарды құжаттандыру мәселелерін қозғайтын құқық қорғау органдарының, ұйымдардың, мекемелер мен азаматтардың сұрау салулары Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөлімшелері арқылы ғана орындалады";
4) 4-тараудың 26-тармағындағы он екінші абзац алынып тасталсын;
5) 4-тараудың 28-тармағындағы екінші абзацта: "18, 19, 20-жолдарына" деген сөздер "9, 10, 11-жолдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 28-тармақтың екінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Бұл ретте жоғалған жеке бас құжаттарын ресімдеген ішкі істер органдарына ф-1 өтінішіне белгі енгізу үшін хабарлама жіберіледі";
7) 29-тармақтың алтыншы абзацындағы "шетел азаматтарына - олардың елінің азаматтығы" деген сөздер алынып тасталсын;
8) 29-тармақтың "Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар жеке басын куәландыратын құжаттарын жоғалтқанда, жаңа құжаттарды беру Қазақстан Республикасының азаматтарына беру тәртібімен беріледі" деген соңғы абзацы алынып тасталсын;
9) 6-тараудағы 38-тармағының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Азаматтарды тіркеу олардың тұрғын үйі орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады";
10) 8-тараудың 58-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын: "Комиссия мүшелері ай сайын актілерде ф-1 өтінішінің толықтығы мен толтырудың сапасын және олардағы тиісті белгілер мен деректердің уақытылығын тексеруге және көрсетуге міндетті. Тексерістер аралығындағы кезеңде құжаттар берілген ф-1 өтініштері алфавиттік тәртіппен жалпы картотекадан бөлек сақталуы тиіс және тексерістен кейін ғана картотекаға қосылады. Картотекаға қосылатын ф-1 өтініштері формулярлардың нөмірлері бар актімен ресімделеді. Ф-1 өтініштерінің ресімделу негізділігін тексерулердің нәтижелері актіде көрсетіледі".

2) главу 3 дополнить абзацем следующего содержания:
Документирование лиц, следственно-арестованных осуществляется в соответствии с совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 января 2003 года N 34, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 23 января 2003 года N 16, Министра юстиции Республики Казахстан от 22 января 2003 года N 8, Председателя Агентства финансовой полиции Республики Казахстан от 22 января 2003 года N 10, Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 22 января 2003 года N 24, зарегистрированный за N 2150 "Об утверждении Инструкции о порядке документирования обвиняемых, утерявших документы, удостоверяющие личность, в отношении которых избрана мера пресечения - арест".";
3) абзац одиннадцатый пункта 26 главы 4 изложить в следующей редакции:
"Запросы правоохранительных органов, организаций, учреждений и граждан, касающиеся вопросов документирования граждан, исполняются только через подразделения миграционной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан.";
4) абзац двенадцатый пункта 26 главы 4 исключить;
5) в абзаце втором пункта 28 главы 4 слова "в полях 18, 19, 20" заменить словами "в полях 9, 10, 11";
6) абзац второй пункта 28 дополнить предложением следующего содержания:
"При этом в ОВД, оформивший утраченные документы личности, направляется сообщение для внесения отметки в заявление ф-1.";
7) в абзаце шестом пункта 29 слова "иностранным гражданам - страна их гражданства" исключить;
8) абзац тринадцатый пункта 29 исключить;
9) абзац пятый пункта 38 главы 6 изложить в следующей редакции:
"Регистрация граждан осуществляется по месту нахождения их жилища.";
10) абзац второй пункта 58 главы 8 изложить в следующей редакции:
"Члены комиссии ежемесячно обязаны проверить и отразить в актах полноту и качество заполнения заявлений ф-1 и своевременность внесения в них соответствующих отметок и сведений. Заявления ф-1, по которым выданы документы в период между проверками, должны храниться в алфавитном порядке отдельно от общей картотеки и вливаются в картотеку только после проверки. Вливаемые в картотеку заявления ф-1 оформляются актом, содержащим номера формуляров. Результаты проверок обоснованности оформления заявлений ф-1 отражаются в акте.";

11) нұсқаулыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
12) нұсқаулыққа 4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Көші-қон полициясы департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде белгіленген тәртіппен тіркеуден өткізсін және ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөлімшелеріне жеткізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Көші-қон полициясы департаментіне (М.О.Нүкенов) жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
генерал-полковник
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 11 маусымдағы
N 342 бұйрығына 1-қосымша
Нұсқаулыққа
1-қосымша
Жеке куәлік
Алуға арналған өтініш
1 Паспорт, жеке куәлігі беріледі
2 __________________    3 ________________    4 _________________
Тегі                    Аты                   Әкесінің аты
5 __________________    6 _____ ____ ____  7 ________  8 ________
Тұрмысқа шыққанға       Туған күні,        Жынысы:     Ұлты
дейінгі /бұрынғы/       айы, жылы          ер-1
тегі                                       әйел-2
9 _______________________  10 _____ ____ _____  11 ______________
Паспорт (жеке куәлігі)      Берілген күні        Берген мекеме
берілген негізі
12 __________________   13 _________________   14 _______________
Туған жері              Тұрғылықты жері        Бұрынғы тұрған
жері
__________________      _________________   __________________
Ел                      Ел                  Қай елден келді
__________________      _________________   __________________
Автономиялы республика, Облыс               Автономиялы
өлке, облыс                                 республика, өлке,
облыс
__________________      _________________   __________________
Аудан                   Аудан               Аудан
__________________      _________________   __________________
Елді мекен              Елді мекен          Елді мекен
15 __________________      _________________   __________________
Бұрын қай елдің         Елдің орналасқан    Елдің орналасқан
азаматтығында тұрған    мекені              мекені
__________________      _________________   __________________
Көше                Көше
_______ _____ ____      ____  ______ ____   ____  ______  ____
Қазақстан               Үй    Корпус Пәтер  Үй    Корпус  Пәтер
Республикасының         ____________
азаматтығын             Телефон
қабылдаған күні         _____  _____ ____   _____  _____ _____
Келу мерзімі        Кету мерзімі
Сурет        __________________________       Сурет
Азаматтың қолы              қалтасы
Өтініш қабылданған күні _____  _______  _____
------------------------------------------------------------------
Паспорт, жеке куәлігін алуға арналған түбіртек:           Өтініш
N 14565082
Азамат
_______________________   _______________   ____________________
Тегі                      Аты               Әкесінің аты
Паспорт, жеке куәлігін алуға арналған
өтініш қабылданды және теңге алынды         _____________ теңге
сомасы
Өтініш қабылданған күн _____  _____  ____
____________________________    _______________________________
Өз қолы                      Қызметкердің тегі

11) приложение 1 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
12) приложение 4 к Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту миграционной полиции (Нукенов М.О.) МВД Республики Казахстан зарегистрировать настоящий приказ в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном порядке и довести до сведения подразделений миграционной полиции органов внутренних дел.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент миграционной полиции МВД Республики Казахстан (Нукенов М.О.).
Министр
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 11 июня 2003 года N 342
Приложение 1
к Инструкции
Примечание РЦПИ: Текст Приложения на двух языках -
государственном и русском.
Паспорт __
Заявление на выдачу       Удостоверение личности __
паспорта
1 Паспорт, удостоверение    _  _  _  _  _  _  _     *  123456789  *
личности выдается
2 ______________________    3 _________________   4 _______________
Фамилия                      Имя               Отчество
5 ______________   6 ______________  7 __________  8 ______________
Девичья/преж-      Дата рождения     Пол:          Национальность
няя фамилия                          мужской - 1
женский - 2
9 Паспорт (удостоверение) выдать на основании
_______________________|    10 ________________   11 ______________
12 Место рождения           13 Место жительства   14 Прежнее место
жительства
|______________________|    |__________________|  |_______________|
Страна                     Страна          из какой страны
прибыл
|______________________|    |__________________|  |_______________|
Автономная республика,           область         Автономная рес-
край, область                                    публика, край
область
|______________________|    |__________________|  |_______________|
Район                      Район                Район
|______________________|    |__________________|  |_______________|
Населенный пункт          Населенный пункт      Населенный пункт
15 Ранее состоял в          |__________________|  |_______________|
гражданстве               Район населенного     Район населен-
|______________________|     пункта                ного пункта
|__________________|  |_______________|
Улица                Улица
Дата принятия граждан-
ства Республики
Казахстан      |_ _ _ _|    ___ ______ ________      ___  ______
дом корпус квартира      дом  корпус
__________              ____________
телефон                   квартира
______________           ___________
дата прибытия            Дата убытия
заполняется печатными буквами
___       ___
|             |
_____________
|             |    ____________________________       Карман
|    Фото     |   |____________________________|     для фото
|_____________|          Подпись гражданина
Дата принятия заявления _____ |___       ___|
-------------------------------------------------------------------
Квитанция на получение:                     Заявление
N 1 123456789
Паспорта ____    Удостоверения личности ____
Гражданин/ка/
|_______________|     |________________|    |______________|
Фамилия                  Имя                Отчество
Принято заявление на выдачу паспорта/
удостоверения личности/ и получено         |___________| тенге
сумма
Дата принятия заявления _______  |__________________________|
Подпись  Фамилия сотрудника
Приложение 1
оборотная сторона
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 11 июня 2003 года N 342
Приложение 1
к Инструкции
Примечание РЦПИ: Текст Приложения на двух языках -
государственном и русском.

16 Отбасы жағдайы 1-үйленбеген/  2-үйленген/  3-тұл/  4-ажырасқан
тұрмысқа       тұрмысқа     жесір
шықпаған       шыққан
____________________   ____________________   __________________
Зайыбының тегі         Аты                    Әкесінің аты
____________________   ____________________   ______ _____ _____
Тұрмысқа шыққанға      АХАЖ мекемесі          Неке тіркелген
дейінгі /бұрынғы/                             күні
тегі
17 16 жасқа толмаған балалар
____________________   ____________________   __________________
Тегі                   Тегі                   Тегі
____________________   ____________________   __________________
Аты                    Аты                    Аты
____________________   ____________________   __________________
Әкесінің аты           Әкесінің аты           Әкесінің аты
_______ _____ ______   _______ _____ ______   _______ _____ ____
Туған күні, айы, жылы  Туған күні, айы, жылы  Туған күні, айы, жылы
Қосымша мәліметтер үшін  18 Әкесі             19 Анасы
__________________   __________________
Тегі                 Тегі
__________________   __________________
Аты                  Аты
__________________   __________________
Әкесінің аты         Әкесінің аты
______ _____ _____   _______ _____ ____
Туған күні, айы,     Туған күні, айы,
жылы                 жылы
______     ________________   _____________________
Қызметкердің   Қызметкердің өз     Қызметкердің тегі
коды            қолы
Көші-қон полициясының бастығы ____________________________
қолы           тегі
20  "__"_________ 200_ ж Дайындалған N__________ Паспортты
20  "__"_________ 200_ ж Дайындалған N__________ Жеке куәлік
20  "__"_________ 200_ ж   Алдым _________________________
өз қолы
Берілді __________________________________________________
лауазымды      тегі        өз қолы
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 11 маусымдағы
N 342 бұйрығына 2-қосымша
Ішкі істер Министрлігі
Ішкі істер басқармасы
Нұсқаулыққа
4а-қосымша
Қазақстан Республикасы
жеке куәлігі мен төлқұжатын
алу үшін
АНЫҚТАМА N___________
Тегі ________________________________________________________
Аты-жөні ____________________________________________________
Туған жері, айы, жылы, күні _________________________________
_____________________________________________________________
отбасы жағдайы ______________________________________________
Республикасы азаматтығы туралы заңына сәйкес
Азамат ______________________________________________________
Қазақстан Республикасы азаматтығына қабылданды ______________
Жарлығы _____________________________________________________
200 ______________ ж N
Онымен бірге Қазақстан Республикасы азаматтығы деп балалары танылды _____________________________________________________
_____________________________________________________________
(тегі, аты-жөні және балаларының туған жылы)
Ескерту: Қазақстан Республикасы азаматы деп танылған балалары Ф-1 өтінішіне жазылады
ІІМ КПД ІІБ бастығы __________________________________
қолы
Анықтама түбіртегі
N _________________________________________
Тегі ______________________________________________________
Аты _______________________________________________________
Әкесінің аты ______________________________________________
Туған жылы ________________________________________________
Бұрынғы азаматтығы ________________________________________
Қазақстан Республикасының азаматтығына
Жарлығымен қабылданды
200 __________          N ______________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Инспектор ____________________________________
қолы
Анықтаманы алдым _____________________________
қолы
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 11 маусымдағы
N 342 бұйрығына 2-қосымшаның
жалғасы
Ішкі істер Министрлігі
Ішкі істер басқармасы
Нұсқаулыққа
4б-қосымша
Қазақстан Республикасы
жеке куәлігі мен төлқұжатын
алу үшін
АНЫҚТАМА N___________
Тегі ________________________________________________________
Аты-жөні ____________________________________________________
Туған жері, айы, жылы, күні _________________________________
_____________________________________________________________
Туу туралы куәлік N _________________________________________
Актілік жазу ________________________________________________
Тіркелген жері ______________________________________________
(АХАЖ бюросының, бөлімінің атауы, орналасқан жері)
Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасы азаматтығы туралы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматы болып танылды
Негізі:
ІІМ, ІІБ қорытындысы _________________________________________
ІІМ КПД ІІБ бастығы __________________________________
қолы
Анықтама түбіртегі N ______________________________________
Тегі ______________________________________________________
Аты _______________________________________________________
Әкесінің аты ______________________________________________
Туған жылы ________________________________________________
Бұрынғы азаматтығы _______________________________________
Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасы азаматтығы туралы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматы болып танылды
Негізі: ІІМ, ІІБ қорытындысы _______________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
_________________________________________________________
Инспектор ____________________________________
қолы
Анықтаманы алдым ____________________________________
қолы
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2003 жылғы 11 маусымдағы
N 342 бұйрығына 2-қосымшаның
жалғасы
200___жыл "_____"_________
N _______
Нұсқаулыққа
4в-қосымша
АНЫҚТАМА
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________ берілді.
туған жылы
Оған және оның балаларына: _______________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Президентінің 200__жыл "___"____________ N____________ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға рұқсат етілді.
______________________________________ облысы ІІББ-ІІБ КПБ бастығы
М.О

16 Семейное   1 - Не женат/   2 - Женат/  3 - Вдовец/ 4 - Разведен/
положение      не замужем     замужем       вдова       разведена
|_________________|    |_________________|    |__________________|
Фамилия супруга               Имя                  Отчество
|_________________|    |_________________|    |__________________|
Девичья/прежняя          Орган ЗАГСа           Дата регистрация
фамилия                                              брака
17 Дети до 16 лет
|_________________|    |_________________|    |__________________|
Фамилия                Фамилия                 Фамилия
|_________________|    |_________________|    |__________________|
Имя                    Имя                     Имя
|_________________|    |_________________|    |__________________|
Отчество               Отчество                Отчество
|_________________|    |_________________|    |__________________|
Дата рождения           Дата рождения           Дата рождения
Для дополнительной     18 Отец                19 Мать
информации             |_________________|    |__________________|
Фамилия                 Фамилия
|_________________|    |__________________|
Имя                     Имя
|_________________|    |__________________|
Отчество                Отчество
|_________________|    |__________________|
Дата рождения          Дата рождения
_____       ___________   _________
Код сотрудника   Подпись       Фамилия
сотрудника    сотрудника
Начальник миграционной полиции _______________________
Подпись      Фамилия
"___" ______200_ г. изготовленный N _______ Паспорт
"___" ______200_ г. изготовленное N _______ Удостоверение
личности
"___" ______200_ г. Получил ________________________
Подпись
Выдал ______________________________________________
Должность          Фамилия           Подпись
-------------------------------------------------------------------
Министерство внутренних дел        Приложение 2
Управление внутренних дел         к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
____________________            от 11 июня 2003 года
__________________             N 342
"__"__________200_г.
Примечание РЦПИ: Текст Приложения на двух языках -
государственном и русском.
Приложение 4а
к Инструкции
Справка N____
выдана для получения паспорта, удостоверения личности
гражданина Республики Казахстан
Фамилия ___________________________________________________________
Имя, отчество______________________________________________________
Год, число, месяц и место рождения_________________________________
Семейное положение_________________________________________________
Гр.__________________________________________________________
принят в гражданство Республики Казахстан__________________________
Указом_____________________________ от "__"_____ 200__г. N_________
Вместе с ним (с ней) признаны гражданами Республики Казахстан
дети_______________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество и год рождения детей)
___________________________________________________________________
Примечание: дети, признанные гражданами Республики Казахстан вписываются в заявления Ф-1 родителей.
Начальник УМП МВД, УВД ___________
М.П.                                            (подпись)
Корешок справки N__________________________________________________
Фамилия ___________________________________________________________
Имя________________________________________________________________
Отчество___________________________________________________________
Год рождения_______________________________________________________
Бывшее гражданство_________________________________________________
Принят в гражданство Республики Казахстан Указом
___________________________________________________________________
От "__"_________200__г. N____________________
Инспектор _____________________
(подпись)
Справку получил __________________________________________
(подпись)
"__"__________200__г.
Продолжение
Министерство внутренних дел        Приложения 2
Управление внутренних дел         к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
____________________            от 11 июня 2003 года
__________________             N 342
"__"__________200_г.
Примечание РЦПИ: Текст Приложения на двух языках -
государственном и русском.
Приложение 4б
к Инструкции
Справка N ____
выдана для получения паспорта, удостоверения личности
гражданина Республики Казахстан
Фамилия ___________________________________________________________
Имя, отчество______________________________________________________
Год, число, месяц и место рождения_________________________________
___________________________________________________________________
Свидетельство о рождении N____________ от _________________________
_______, актовая запись N_______ от _______________________________
Место регистрации__________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование и местонахождение отдела, бюро ЗАГСа)
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" является гражданином Республики Казахстан.
Основание: Заключение МВД, УВД ______________________________
_____________________________________от____________________________
Начальник УМП МВД, УВД _____________
М.П.                                            (подпись)
Корешок справки N__________________________________________________
Фамилия ___________________________________________________________
Имя________________________________________________________________
Отчество___________________________________________________________
Год рождения_______________________________________________________
Бывшее гражданство_________________________________________________
___________________________________________________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" является гражданином Республики Казахстан.
Основание: Заключение МВД, УВД_______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
От "___" _________ 200 _ г.
Инспектор _______________
(подпись)
Справку получил__________________________________________
(подпись)
"__"___________200__г.
______________________________________________________________________
Продолжение
приложения 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
200__год "___"______              от 11 июня 2003 года
N______                           N 342
Примечание РЦПИ: Текст Приложения на двух языках -
государственном и русском.
приложение 4в
к Инструкции
Справка
Выдана_______________________________________________________
___________________________________________________________________
год рождения
В том, что ему (ей) и его (ее) несовершеннолетним детям:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от "__"_________ 200__года N__ разрешен выход из гражданства Республики Казахстан.
Начальник УМП ГУВД-УВД_______________________________области
М.П.