Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорларының және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының - Қазақстан Республикасының еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құратын, иеленуші Қазақстан Республикасының резиденті еместердің құрылтайшылары немесе акционерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғалардың рейтингіне қойылатын талаптарды және осы рейтингті беретін Рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 222 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 30 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2417. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 55 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 55  қаулысымен .
______________________________
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  17-бабының 5, 6-тармақтарына, 18-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  36-бабының  1-1-тармағына,  52-бабының  1-2-тармағына және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  32-бабының  4-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының резиденттері емес мынадай заңды тұлғаларының осы қаулының 2-тармағында белгіленген рейтинг агенттіктерінің бірі берген, Қазақстан Республикасына берілген тәуелсіз рейтингтен (немесе оған сай келетін рейтингтен) төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі болуы тиіс деп белгіленсін:
заңды тұлғалар, оған қоса банктің - Қазақстан Республикасының резиденттері акцияларының он және одан да көп процентін сатып алушы (иеленуші) банктер;
Қазақстан Республикасында еншілес банктерін құрған (иеленуші) банктер;
зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның құрылтайшылары мен акционерлері;
ашық жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары мен акционерлері;
Қазақстан Республикасында еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құратын (иеленуші) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары.
Осы тармақтың талаптары мынадай барлық талаптарға сәйкес келетін жағдайларға қолданылмайды:
Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган мен басқа мемлекеттің екінші деңгейдегі банктерінің, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарының, жинақтаушы зейнетақы қорларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органдары арасындағы ақпаратпен алмасуды көздейтін келісімнің болуы;
басқа мемлекеттің екінші деңгейдегі банктерінде, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарында, жинақтаушы зейнетақы қорларында, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында "ВВ-"-ден төмен емес ұзақ рейтингінің болуы және олар орналасқан елдің "ВВ-"-ден төмен емес тәуелсіз рейтингінің немесе осы қаулының 2-тармағында көрсетілген рейтинг агенттіктерінің біреуі тағайындаған дәл сол деңгейдегі рейтингтерінің болуы.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 304   қаулысымен 2005 жылғы 26 наурыздағы N 103   қаулысымен .

Об утверждении требований к рейтингу юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся учредителями или акционерами банков второго уровня, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, открытых накопительных пенсионных фондов Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, создающих, имеющих дочерние страховые (перестраховочные) организации Республики Казахстан, и Перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 года N 222. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2003 года N 2417. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 55 (V064139)
В целях обеспечения финансовой устойчивости банков второго уровня, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, открытых накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан в соответствии с пунктами 5, 6  статьи 17 , пунктом 1  статьи 18  Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 1-1  статьи 36 , пунктом 1-2  статьи 52  Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и пунктом 4  статьи 32  Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить, что следующие юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан должны иметь долгосрочный рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, установленных пунктом 2 настоящего постановления, не ниже присвоенного Республике Казахстан суверенного рейтинга (или соответствующего ему рейтинга):
юридические лица, включая банки, приобретающие (имеющие) десять и более процентов акций банка-резидента Республики Казахстан;
банки, создающие (имеющие) дочерние банки в Республике Казахстан;
учредители и акционеры организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами;
учредители и акционеры открытого накопительного пенсионного фонда;
страховые (перестраховочные) организации, создающие (имеющие) дочерние страховые (перестраховочные) организации в Республике Казахстан.
Требования данного пункта не распространяются на случаи, соответствующие всем следующим условиям:
наличие соглашения между уполномоченным органом Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и уполномоченными органами по регулированию деятельности банков второго уровня, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций другого государства, предусматривающего обмен информацией;
наличие у банков второго уровня, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций другого государства долгосрочного рейтинга не ниже "ВВ-" и страны их местонахождения суверенного рейтинга не ниже "ВВ-" или рейтингов аналогичного уровня, присвоенных одним из рейтинговых агентств, указанных в пункте 2 настоящего постановления.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года  N 304 ; от 26 марта 2005 года N  103 .

2. Осы қаулының 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғаларға - Қазақстан Республикасының резиденті еместерге, оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе оффшорлық аймақтарда тіркелген аффилиирленген тұлғалары бар, Қазақстан Республикасы резидент-банкінің тікелей немесе жанама құрылтайшылары немесе акционерлері болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес банктерге рейтингтер беретін рейтинг агенттіктерінің мынадай тізбесі бекітілсін:
1) "Moody's Іnvestors Servісe";
2) "Standard & Poors";
3) "Fіtch";
4) "Capіtal Intellіgence".
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 103   қаулысымен .
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғалардың, сонымен бірге Қазақстан Республикасының резидент банкінің, Қазақстан Республикасында еншілес банкін ашатын (еншілес банкі бар) Қазақстан Республикасының резиденті емес банктер акцияларының он процентін және одан да көп процентін сатып ала алатын банктердің ең аз талап қойылатын рейтингін және осындай рейтингті, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе резидент банктердің тікелей немесе жанама құрылтайшылары немесе акционерлері болып табылатын оффшорлық аймақтарда тіркелген қосылма тұлғалары бар резидент емес банктердің рейтингін белгілейтін рейтинг агенттіктерінің тізбесін бекіту туралы" 2001 жылғы 16 сәуірдегі N 96  қаулысының  (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1508 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 21 мамыр-3 маусымда N 11 (208) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. <*>
Ескерту: 4-тармаққа алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 103   қаулысымен .
5. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарына, ашық жинақтаушы зейнетақы қорларына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.

2. Утвердить следующий перечень рейтинговых агентств, присваивающих рейтинги юридическим лицам-нерезидентам Республики Казахстан, указанным в пункте 1 настоящего постановления, а также банкам-нерезидентам Республики Казахстан, зарегистрированным в оффшорных зонах или имеющим аффилиированных  лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, являющихся прямо или косвенно учредителями или акционерами банка-резидента Республики Казахстан:
"Moody's Investors Service";
"Standard & Poors";
"Fitch";
"Capital Intelligence".  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N  103 .
3. Признать утратившим силу  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 2001 года N 96 "Об утверждении минимального требуемого рейтинга юридических лиц-нерезидентов Республики Казахстан, включая банки, которые могут приобрести десять и более процентов акций банка-резидента Республики Казахстан, банков-нерезидентов Республики Казахстан, создающих (имеющих) дочерние банки в Республике Казахстан, и перечня рейтинговых агентств, устанавливающих данный рейтинг, а также рейтинг банков-нерезидентов, зарегистрированных в оффшорных зонах или имеющих аффилиированных лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, которые могут прямо или косвенно являться учредителями или акционерами банков-резидентов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1508, опубликованное 21 мая-3 июня 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" N 11 (208).
4.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N  103 ).
5. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республике Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, открытых накопительных пенсионных фондов, страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан.

6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
7. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы

6. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка