Спорт мектептерінде оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыру тәртібінің регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 15 шілдедегі N 06-2-2/214 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 8 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2429. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 287 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 28.09.2012 № 287 бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2003 жылғы 15 шілдеде
келісілді
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2003 жылғы 11 шілдеде
келісілді
Қазақстан Республикасының " Білім туралы ", "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңдарына , "Мектептен тыс ұйымдардың қызметі туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 22 маусымдағы N 849 қаулысына сәйкес және "Мемлекеттік қызметші болып табылмайтын мемлекеттік мекемелер қызметкерлеріне еңбекақы төлеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 11 қаңтардағы N 41 қаулысын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Спорт мектептерінде оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастырудың тәртібі туралы регламент бекітілсін.
2. Спорт басқармасы (Ю.П.Гуськов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігімен, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігімен келісе отырып Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде белгіленген тәртіппен тіркеуден өткізсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды төрағаның орынбасары Е.Б.Қанағатовқа жүктелсін.
4. Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт жөніндегі
агенттігі Төрағасының
2003 жылғы 15 шілдедегі
N 06-2-2/214 бұйрығымен
бекітілген
Спорт мектептерінде оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастырудың тәртібі туралы регламент 1. Ұйымдық-әдістемелік нұсқаулар
1. Спорт мектептерінде оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыру тәртібі туралы регламенті Қазақстан Республикасының " Білім туралы ", "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңдарының , Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мектептен тыс ұйымдардың қызметі ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 22 маусымдағы N 849 қаулысының негізінде әзірленді.
2. Спорт мектептері өз қызметінде мынадай міндеттерді шешуі қажет:
- балалар, жасөспірімдер мен жастар арасында олардың денсаулығын нығайтуға және жан-жақты дене жетілуіне бағытталған дене шынықтыру - сауықтыру және тәрбие жұмысын жүзеге асыруы;
- оқушыларды дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануға тарту жөнінде тұрақты жұмыс жүргізу, жалпы білім беретін мектептерде БЖСМ-да жүргізілетін спорт түрлері бойынша әдістемелік және спорттық-бұқаралық жұмыстарға жан-жақты жәрдем көрсету, спорт мектептерінің, спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттың, олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектептерінің, жоғары спорт шеберлігі мектептерінің жұмысындағы сабақтастықты дамытуға ықпал етуі;
- оларды балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінде, олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінде, спорттық бейімдегі мектеп-интернаттардағы және спорт шеберлігі мектептеріндегі мамандандырылған сабақтарға тарту үшін жүйелі оқыту процесінде қабілетті балалар мен жасөспірімдер табуы;
- гигиена және алғашқы медициналық жәрдем саласында, сондай-ақ теориялық негізді игеру және өз жағдайын бағалаудың қарапайым тәсілдерін игеруде оқушылардың қажетті білім алуын қамтамасыз етуі;
- мамандандырылған мектептерде, олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектептерінде және жоғары спорт шеберлігі мектептерінде спорт резервін даярлауды және халықаралық дәрежедегі спортшыларды тәрбиелеуді қамтамасыз етуі қажет.

Об утверждении Регламента о порядке организации учебно-тренировочного процесса в спортивных школах
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 15 июля 2003 года № 06-2-2/214. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2003 года № 2429. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 сентября 2012 года № 287
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам спорта и физической культуры от 28.09.2012 № 287 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Согласовано                           Согласовано
Министр образования и науки           Министр здравоохранения
Республики Казахстан                   Республики Казахстан
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 11 января 2002 года N 41 "О системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими", и в соответствии с Законами Республики Казахстан " Об образовании ", " О физической культуре и спорте", постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Положения о деятельности внешкольных организаций" от 22 июня 2001 года N 849 приказываю:
1. Утвердить прилагаемый Регламент о порядке организации учебно-тренировочного процесса в спортивных школах.
2. Управлению спорта (Гуськов Ю.П.) в установленном порядке согласовать настоящий приказ в Министерстве образования и науки Республики Казахстан, Министерстве здравоохранения Республики Казахстан и зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Канагатова Е.Б.
4. Приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утвержден
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по туризму и спорту
от 15 июля 2003 г. N 06-2-2/214
Регламент
о порядке организации учебно-тренировочного
процесса в спортивных школах
1. Организационно-методические указания
1. Регламент о порядке организации учебно-тренировочного процесса в спортивных школах разработан на основании Законов Республики Казахстан " Об образовани и", " О физической культуре и спорте", постановления Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2001 года N 849 "Об утверждении Положения о деятельности внешкольных организаций".
2. Спортивные школы в своей деятельности призваны решать следующие задачи:
осуществлять физкультурно-оздоровительную и воспитательную работу среди детей, подростков и молодежи, направленную на укрепление их здоровья и всестороннее физическое развитие;
вести работу по привлечению учащихся к систематическим занятиям физической культурой и спортом, оказывать всестороннюю помощь общеобразовательным школам в организации методической и спортивно-массовой работы по культивируемым в ДЮСШ видам спорта, способствовать развитию преемственности в работе спортивных школ, школ-интернатов для одаренных в спорте детей, специализированных школ олимпийского резерва, школ высшего спортивного мастерства;
выявлять в процессе систематических занятий способных детей и подростков для привлечения их к специализированным занятиям спортом в детско-юношеских спортивных школах, специализированных детско-юношеских школах олимпийского резерва, школах-интернатах спортивного профиля, школах спортивного мастерства, центрах олимпийской подготовки, спортивных клубах;
обеспечивать приобретение учащимися минимума знаний в области гигиены и первой медицинской помощи, а также овладению теоретическими основами и элементарными приемами оценки своего состояния;
обеспечивать подготовку спортивного резерва и воспитание спортсменов международного класса в специализированных школах, специализированных школах олимпийского резерва, школах высшего спортивного мастерства, центрах олимпийской подготовки, центрах подготовки олимпийского резерва, спортивных клубах.

3. Осы міндеттерді шешуде спорт мектептерінің басшылары мен жаттықтырушы-оқытушылар құрамы спорт мектептерінің күнделікті қызметінде мыналарға:
- жыл бойы тұрақты сабақтар өткізу үшін жағдайлар жасау, спортпен шұғылданушыларға қалаған спорт түріне деген қызығушылықты оятуға;
- тәрбие жұмысын жүйелі ұйымдастыру, спорттық әдеп, жинақылық, тәртіп, өз ұжымына сүйіспеншілік пен берілгендік дағдыларын сақтауды жас спортшылардың бойына дарытуға;
- оқу-жаттығу үдерісін жіті ұйымдастыру, шұғылданушылардың спорттық шеберлігін және жігерлілік қасиеттерін жетілдірудің маңызды шарты ретінде ғылым мен алдыңғы қатарлы практиканың деректерін қолдануға;
- спорт жарыстарын жүйелі өткізу және өз ұжымындағы, қаладағы, облыстағы және т.б. жарыстарға шұғылданушыларды белсенді қатыстыруға;
- шұғылданушыларға таңдаған спорт түрі бойынша сабақ сапасының және өнімділігінің маңызды факторы ретінде қажетті теориялық білімді игертуге ерекше назар аударуы қажет.
4. Спорт мектептері спортпен шұғылдануға медициналық жағынан терістеу айғақтары және денсаулығында ауытқушылығы жоқ балалар мен жасөспірімдердің оқуға түсуі және оқуы үшін тең жағдайлар, ал жоғары жетістіктер спортында келешегі бар адамдар үшін олардың спорттық жетілуі үшін қажетті жағдайлар жасайды.
5. Спорттық жаттығу үдерісі кезінде шұғылданушылар мынадай көпжылдық дайындық кезеңдерінен өтеді:
___________________________________________________________________
Дайындық кезеңдері  |Дайындық кезеңі |   Спорт мектептері
|     (жыл)      |
___________________________________________________________________
|   БЖСМ,     МБЖСМ,  ЖСШМ,
|Спорт клубы  ОРМБЖМ   ОДО
___________________________________________________________________
Спорттық-сауықтыру       Барлық кезең         х        *
Алғашқы даярлық          1-3 жыл              +        х
Оқу-жаттығу              4-5 жыл              +        +
Спорттық жетілдіру       3-4 жыл              х        +      +
Жоғары спорт шеберлігі   3 және одан          х        +      +
да көп жыл
___________________________________________________________________
Шартты белгілер:       х - құрылтайшының шешімі бойынша
+ - негізгі қызметі
* - мамандандырылмаған бөлімшелерде
Ескерту: спорттық - сауықтыру даярлау кезеңінде денсаулықты нығайту және қозғалудың табиғи қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында дене шынықтырумен және спортпен шұғылданғысы келетін 6 жастан 15-ке дейінгі балалармен және жасөспірімдермен сабақтар өтеді.
Алғашқы даярлау кезеңінде осы спорт түріне белгіленген жасқа сәйкес спортта дарынды балаларды және жасөспірімдерді оқу-жаттығу топтарына іріктеу мақсатында спортпен шұғылданғысы келетін балалармен сабақтар өтеді.
Оқу-жаттығу дайындық кезеңінде таңдаған спорт түрі бойынша мамандану мақсатында алғашқы спорттық даярлау курсын табысты игерген оқушылардың ішінен топтар жасақталады.
Спорттық жетілдіру кезеңінде елдің жастар құрама командаларын толықтыру мақсатында бақылау нормативтерін орындаған және оқу-жаттығу топтарында даярлану кезеңінен өткен спортшылардың арасынан топтар жасақталады.
Жоғары спорт шеберлігі кезеңінде спорт түрлері бойынша республиканың ұлттық құрама командаларын толықтыру мақсатында спорттық жетілдіру кезеңінен өткен спортшылар арасынан топтар жасақталады.

3. В решении этих задач руководители спортивных школ и тренерско-преподавательский состав спортивных школ в своей повседневной деятельности должны уделять особое внимание:
созданию условий для проведения регулярных круглогодичных занятий, привитию занимающимся интереса к избранному ими виду спорта;
обеспечению четкой, хорошо организованной системы отбора способных юных спортсменов для будущей их специализации в избранном виде спорта;
организации систематической воспитательной работы, привитию юным спортсменам навыков соблюдения спортивной этики, организованности;
четкой организации учебно-воспитательного процесса, использованию данных науки и передовой практики, как важнейших условий совершенствования спортивного мастерства и волевых качеств занимающихся;
систематическому проведению спортивных соревнований и активному участию занимающихся в соревнованиях своего коллектива, города, области и т.д.;
овладению занимающимися необходимыми теоретическими знаниями как важного фактора повышения качества и продуктивности занятий избранным видом спорта.
4. Спортивные школы предоставляют детям и подросткам, не имеющим медицинских противопоказаний и отклонений в состоянии здоровья для занятий спортом, равные условия для поступления и обучения, а имеющим перспективу для спорта высших достижений - необходимые условия их спортивного совершенствования.
5. В процессе спортивной тренировки занимающиеся проходят следующие этапы многолетней подготовки:
____________________________________________________________________
Этапы подготовки  |Период подготовки|  Спортивные школы
|     (лет)       |-----------------------------
|                 |ДЮСШ,     |СДЮСШ, | ШВСМ,
|                 |спортивные|СДЮШОР | ЦОП,
|                 |клубы     |       | ЦПОР
--------------------------------------------------------------------
Спортивно-
оздоровительный        Весь период          х        *
Начальной подготовки   1-3 года             +        х
Учебно-тренировочный   4-5 лет              +        +
Спортивного
совершенствования      3-4 года             х        +       +
Высшего спортивного
мастерства             3 и более лет        х        +       +
--------------------------------------------------------------------
Условные обозначения:  х - по решению учредителя
+ - основная функция
* - в неспециализированных отделениях
Примечание:
Этап спортивно-оздоровительной подготовки - занятия проводятся с детьми и подростками, желающими заниматься физической культурой и спортом в возрасте от 6 до 15 лет, с целью укрепления здоровья и удовлетворения естественной потребности в движении.
Этап начальной подготовки - занятия проводятся с детьми, желающими заниматься спортом в соответствии с установленным для данного вида спорта возрастом с целью отбора одаренных детей и подростков в учебно-тренировочные группы.
Этап учебно-тренировочной подготовки - группы комплектуются из числа учащихся, успешно освоивших курс начальной спортивной подготовки с целью специализации в избранном виде спорта.
Этап спортивного совершенствования - группы комплектуются из числа спортсменов, прошедших этап подготовки в учебно-тренировочных группах и выполнивших контрольные нормативы с целью пополнения молодежных сборных команд страны.
Этап высшего спортивного мастерства - группы комплектуются из числа спортсменов, прошедших этап спортивного совершенствования с целью пополнения национальных сборных команд республики по видам спорта.

6. Көп жылғы спорттық даярлау кезеңіндегі спорт мектептерінің қызметін бағалаудың өлшемі:
1) Спорттық-сауықтыру
шұғылданушылар құрамының тұрақтылығы, олардың жаттығу сабақтарына қатысуы;
шұғылданушылардың дене жетілуінің жеке көрсеткіштерінің серпіні;
гигиена және өзін-өзі бақылау негіздерін игеру деңгейі.
2) Алғашқы даярлық
шұғылданушылар құрамының тұрақтылығы;
шұғылданушылардың дене жетілуінің жеке көрсеткіштерінің өсу серпіні;
спорт түрлерінің техникасын, гигиена және өзін-өзі бақылау дағдыларын игеру деңгейі.
3) Оқу-жаттығу
шұғылданушылардың денсаулық жағдайы, физикалық жетілу деңгейі;
шұғылданушылардың жеке ерекшеліктеріне байланысты даярлық деңгейінің серпіні;
спорт түрлері бойынша бағдарламаларда көзделген жаттығу жүктемелерінің көлемін игеру;
бағдарламаның теориялық бөлімін игеру.
4) Спорттық жетілдіру
шұғылданушылардың дене жетілуі мен функциональдық жай-күйінің деңгейі;
спортшыны даярлаудың жеке жоспарында көзделген жаттығу мен жарыс жүктемелері көлемін орындауы;
спорттық-техникалық көрсеткіштердің серпіні;
республикалық жарыстардағы көрсеткіштері.
5) Жоғары спорт шеберлігі
Республикалық және халықаралық жарыстардағы көрсеткіштердің тұрақтылығы;
Қазақстан Республикасы құрама командасының сапына даярланған спортшылар саны;
Әлем, Азия чемпионаттары мен Азия, Олимпиада ойындарында жоғары орындарды иеленген спортшылар саны.
7. Осы ережеде анықталған қызметтерден басқа, спорт түрлері бойынша республикалық және халықаралық негізгі жарыстарға, республика құрама командаларын қалыптастыру мен даярлау, республика құрама командасына таяу арада резерв, спорттың ойын түрлері бойынша шеберлер командасын даярлау басты міндеті болып табылатын республикалық және облыстық (Алматы мен Астана қалаларында қалалық) спорт мектептері болады.
Ведомстволық бағыныстылығына, тағылымдамашыларға және республика құрама командасының мүшелігіне (негізгі, жастар, жасөспірімдер құрамы) қарамастан, республикалық және облыстық спорт мектептерінің құрылымында тұрақты әрі өзгермелі спортшы-оқушылар құрамы болады.
2. Спорт мектептері мен олимпиадалық даярлау
орталықтарын жинақтау және олардың қызметі
8. Спорт мектептері жалпы білім беретін және кәсіптік-техникалық мектептердің, колледждер мен жоғары оқу орындарының оқушыларынан, жұмыс істейтін жастардан және әскери қызметшілерден жинақталады.
Олимпиадалық даярлау орталықтарында, олимпиадалық резерв даярлау орталығында шұғылданушылардың шектелімі халықаралық спорт ареналарында жоғары нәтижелерге жеткен Қазақстан Республикасының жетекші спортшыларынан жинақталады.

6. Критерии оценки деятельности спортивных школ на этапах многолетней спортивной подготовки:
1) Спортивно-оздоровительный
стабильность состава занимающихся, посещаемость ими тренировочных занятий;
динамика индивидуальных показателей развития физических качеств занимающихся;
уровень освоения основ гигиены и самоконтроля.
2) Начальной подготовки
стабильность состава занимающихся;
динамика прироста индивидуальных показателей физической подготовленности занимающихся;
уровень освоения техники видов спорта, навыков гигиены и самоконтроля.
3) Учебно-тренировочный
состояние здоровья, уровень физического развития занимающихся;
динамика уровня подготовленности в соответствии с индивидуальными особенностями занимающихся;
освоение объемов тренировочных нагрузок, предусмотренных программами по видам спорта;
освоение теоретического раздела программы.
4) Спортивного совершенствования
уровень физического развития и функционального состояния занимающихся;
выполнение спортсменом объемов тренировочных и соревновательных нагрузок, предусмотренных индивидуальным планом подготовки;
динамика спортивно-технических показателей;
результаты выступлений на республиканских соревнованиях.
5) Высшего спортивного мастерства
стабильность результатов выступлений на республиканских и международных соревнованиях;
число спортсменов, подготовленных в составы сборных команд Республики Казахстан;
число спортсменов, занявших высокие места на чемпионатах мира, Азии, Олимпийских и Азиатских играх.
7. Спортивные школы могут быть республиканские, областные, городские, районные задачей которых, кроме функций, определенных настоящим Регламентом, является формирование и подготовка сборных команд республики, области, города, района по видам спорта к главным республиканским и международным соревнованиям и ближайшего резерва сборных команд республики, команд мастеров по игровым видам спорта.
В своей структуре спортивные школы могут иметь постоянный и переменный контингент учащихся-спортсменов, независимо от их ведомственной принадлежности, членов сборных команд республики (основного, молодежного, юношеского составов).
2. Комплектование и деятельность
спортивных школ и центров олимпийской подготовки
8. Спортивные школы комплектуются из числа учащихся общеобразовательных и профессионально-технических школ, колледжей и высших учебных заведений, работающей молодежи и военнослужащих.
Контингент занимающихся в центрах олимпийской подготовки, центрах подготовки олимпийского резерва комплектуется из ведущих спортсменов Республики Казахстан, добившихся высоких результатов на спортивной арене.

9. Спорт мектептерінің алғашқы даярлау топтарына қабылдауға арналған балалар мен жасөспірімдердің жасы
___________________________________________________________________
Жасы   |   Спорт түрлері
(жыл)  |
___________________________________________________________________
6-8        Спорттық гимнастика (қыздар), көркем гимнастика,
мәнерлеп сырғанау
___________________________________________________________________
7-9        Акробатика, су шаңғысы, спорттық гимнастика (ұлдар),
үстел теннисі, жүзу, суға секіру, керме серіппеде
секіру, үйлесімді жүзу, теннис, ушу, фристайл, шахмат,
дойбы
___________________________________________________________________
8-10       Бадминтон, баскетбол, қалашық спорты, спорттық
бағдарлау, футбол, спорттық туризм
___________________________________________________________________
9-11       Бейсбол, биатлон, су добы, волейбол, қол добы, коньки
спорты, жеңіл атлетика, шаңғы жарысы, шаңғы қоссайысы,
желкен спорты, шаңғымен тақтай серіппеден секіру, регби,
көгалдағы хоккей, допты хоккей, шайбалы хоккей,
шорт-трек, ұлттық ат спорты түрлері, саят
___________________________________________________________________
10-12      Сомдалу, бильярд спорты, бокс, велоспорт, еркін күрес,
кір тасы спорты, академиялық есу, байдарка мен каноэде
есу, дзюдо, каратэ-до, кекусинкай, кикбоксинг, грек-рим
күресі, самбо, шаңғы спорты, шыңға өрмелеу, қазіргі
көпсайыс, нысана көздеу, таэквандо, триатлон, ауыр
атлетика, семсерлесу, ат спорты
___________________________________________________________________
11-13      Садақ ату
___________________________________________________________________
12-14      Стенд ату
___________________________________________________________________
13-14      Ауыр атлетика (қыздар)
___________________________________________________________________
Ескерту: спорт мектептері қажет болған жағдайда, құрылтайшының және дене шынықтыру мен спорт жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша спорт түрлерінің жіктемесіне енген ұлттық спорт және өзге спорт түрлері бойынша алғашқы даярлау тобын аша алады.
10. Алғашқы даярлау тобында шұғылданушыларға қойылған емтихандарын орындамаған жалпы білім беретін мектептердің жасы 6-дан 15-ке дейінгі оқушыларынан спорттық-сауықтыру топтары құрылады.
Алғашқы даярлау топтары спортпен шұғылдануға ниетті жалпы білім беретін мектептердің оқушыларынан жинақталады.
Оқу-жаттығу топтары алғашқы спорттық даярлықтан өткен, жалпы физикалық және арнайы даярлықтың нормативтік қабылдау талаптарын орындаған спортта дарынды балалар мен жасөспірімдерден жинақталады.
Спорттық жетілдіру топтары Қазақстан құрама командасының үміткерлерінен немесе оның резервтік құрамының тиісті емтихандарынан және даярлықтың бұрынғы кезеңінен өткен оқушылардан жинақталады.

9. Возраст детей и подростков для зачисления в группы начальной подготовки спортивных школ.
____________________________________________________________________
Возраст |                   Виды спорта
(лет) |
--------------------------------------------------------------------
6-8      Гимнастика спортивная (девочки), гимнастика
художественная, фигурное катание
7-9      Акробатика, воднолыжный спорт, гимнастика спортивная
(мальчики), настольный теннис, плавание, прыжки в воду,
прыжки на батуте, синхронное плавание, теннис, ушу,
фристайл, шахматы, шашки
8-10     Бадминтон, баскетбол, городошный спорт, спортивное
ориентирование, футбол, спортивный туризм
9-11     Бейсбол, биатлон, водное поло, волейбол, гандбол,
конькобежный спорт, легкая атлетика, лыжные гонки,
лыжное двоеборье, парусный спорт, прыжки на лыжах с
трамплина, регби, хоккей на траве, хоккей с мячом,
хоккей с шайбой, шорт-трек, национальные виды конного
вида спорта, саят
10-12     Атлетизм, бильярдный спорт, бокс, велоспорт, вольная
борьба, гиревой спорт, гребля академическая, гребля на
байдарках и каноэ, дзюдо, карате-до, кекусинкай,
кикбоксинг, греко-римская борьба, самбо, санный спорт,
скалолазание, современное пятиборье, стрельба пулевая,
таэквондо, триатлон, тяжелая атлетика (юноши),
фехтование, конный спорт
11-13     Стрельба из лука
12-14     Стрельба стендовая.
13-14     Тяжелая атлетика (девушки)
--------------------------------------------------------------------
Примечание: Спортивные школы, в случае необходимости, по согласованию с учредителем и уполномоченным органом по физической культуре и спорту могут открывать группы начальной подготовки по национальным и иным видам спорта, включенным в республиканский классификатор видов спорта.
10. Спортивно-оздоровительные группы формируются из числа учащихся образовательных школ в возрасте от 6 до 15 лет, не выполнивших требования, предъявляемые к занимающимся в группах начальной подготовки. Формирование таких групп производится, как правило, на платной основе.
Группы начальной подготовки комплектуются из числа учащихся общеобразовательных школ, желающих заниматься спортом.
Учебно-тренировочные группы комплектуются из числа одаренных и способных к спорту детей и подростков, прошедших начальную, спортивную подготовку и выполнивших приемные экзамены по общей физической и специальной подготовке.
Группы спортивного совершенствования комплектуются из числа спортсменов, прошедших этап подготовки в учебно-тренировочных группах и выполнивших приемные экзамены по специальной физической и спортивной подготовке.
Группы высшего спортивного мастерства комплектуются из числа спортсменов, прошедших предшествующий этап подготовки и соответствующих требованиям к кандидатам в сборные команды Казахстана или ее резервному составу.

11. Келесі оқу жылына оқушыларды ауыстыру сабақ өтілінің, олардың жалпы және арнайы дене дайындығы бойынша ауыстыру емтихандарын орындауының негізінде жаттықтырушылар кеңесінің шешімімен жүргізіледі. Осы талаптарды орындамаған оқушылар келесі оқу жылына көшірілмейді. Жоғары спорт шеберлігі тобындағы оқушылардан басқа, мұндай спортшылар спорт мектебінің педагогикалық кеңесінің шешімімен даярлау кезеңінде кемінде бір рет оқу жылында қайтадан оқуды жалғастыра алады. Егер осы топтар үшін белгіленген нормативтер мен талаптарды жыл сайын бекіткен жағдайда, олар спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарына қабылданған оқушылардың жасына шек қойылмайды.
Ескерту: келесі оқу жылындағы топқа ауысу үшін белгіленген жасқа жетпеген, бірақ өткен оқу жылында бағдарламалық талаптарды орындаған жекелеген оқушыларға дәрігердің жеке шешімімен және педагогикалық кеңестің шешімімен мерзімінен бұрын өте алады.
12. Оқушылар саны, оқу топтарының құрамы және спорт мектебіндегі оқу сағаттарының жылдық есебін жыл сайын 1 қыркүйекте БЖСМ, ОРМБЖМ, ал жоғары спорт шеберлігі мектептері мен олимпиадалық даярлау орталықтарында 1 қаңтарда құрылтайшылар бекітеді. Жалпы білім беретін мектептерде оқу жылы аяқталған кезде, БЖСМ мен ОРМБЖМ топтарының сандық құрамының 50%-ін құрайды.
13. Спорт мектептерінің алғашқы даярлау топтарына оқушыларды қабылдау оқуға түсушінің ата-анасының, жалпы білім беретін мектеп басшылығының келісімімен тұрғылықты жері бойынша балалар дәрігерінің немесе жалпы білім беретін мектептің дәрігерінің жазбаша рұқсатымен жүргізіледі. Алғашқы даярлау топтарына қабылдау спорт мектебінің 25 қыркүйекке дейінгі бұйрығымен жүргізіледі. Оқушы топтан шыққан жағдайда, жаттықтырушы-оқытушы оны бір ай мерзім ішінде жасақтауға міндетті.
14. Кейінгі оқу жылында оқушыларды топтарға қабылдау дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінің қорытындысы негізінде, осы топтарға көзделген және құрылтайшы бекіткен жаттықтырушылар кеңесінің ұсынысы және бақылау нормативтерін орындаудың нәтижелерінің негізінде жүргізіледі.
Қабылдау емтихандарын тапсырмаған оқушылар мектептің оқу-жаттығу топтарына алынбайды.
15. Оқушыларды қабылдау және оларды шығару спорт мектебі директорының бұйрығымен рәсімделеді.
16. Спорттың ойын түрлерінен спорт шеберлігін көтеруге бағытталған спорт мектептерінің оқушылары спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттардың, спорт колледждерінің, жоғары спорт шеберлігі мектептерінің топ құрамына кірмейді, бірақ сол спорт мектебінің тәрбиеленушілері болып саналады және соның командасына алынады. Топтарды жабдықтағанға дейін оған алдыңғы оқу жылынан алынған оқушылар қабылдануы мүмкін. Оқу-жаттығу жұмысының режимі және осы топты толықтыру оқытудың әрбір кезеңі аяқталғанға дейін сақталады.

11. Перевод учащихся в группу следующего года обучения производится решением тренерского совета на основании стажа занятий, выполнения переводных экзаменов по общей и специальной физической подготовки. Учащиеся, не выполнившие эти требования, на следующий год обучения не переводятся. Такие спортсмены, кроме учащихся групп высшего спортивного мастерства, могут решением педагогического совета спортивной школы продолжать обучение повторный год, но не более одного раза на данном этапе подготовки. Возраст учащихся, зачисленных в группы спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства не ограничивается, при условии ежегодного подтверждения ими установленных нормативов и требований для данных групп.
Примечание: Отдельные учащиеся, не достигшие установленного возраста для перевода в группу следующего года обучения, но выполнившие программные требования предыдущего года обучения, могут переводиться раньше срока решением педагогического совета при персональном разрешении врача. Перевод осуществляется приказом директора спортивной школы.
12. Утверждение контингента учащихся, количества учебных групп и годового расчета учебных часов в спортивной школе производится учредителем спортивных школ ежегодно на 1 сентября, а в школах высшего спортивного мастерства и центрах олимпийской подготовки, центрах подготовки олимпийского резерва на 1 января. По окончании учебного года в общеобразовательной школе количественный состав групп в спортивных школах может составлять 50% имеющегося.
13. Зачисление учащихся в группы начальной подготовки спортивных школ производится по заявлению поступающего при согласии родителей, руководства общеобразовательной школы, с письменного разрешения врача-педиатра поликлиники по месту жительства или врача общеобразовательной школы. Приказ на зачисление в группы начальной подготовки производится приказом по спортивной школе до 25 сентября. В случае выбытия учащихся из группы тренер-преподаватель обязан доукомплектовать ее в месячный срок.
14. Зачисление учащихся в группы последующего года обучения производится на основании заключения врачебно-физкультурного диспансера, рекомендации тренерского совета и результатов выполнения контрольных экзаменов, предусмотренных для этих групп и утвержденных учредителем.
Учащиеся, не сдавших переводных экзаменов, в учебно-тренировочные группы школы не зачисляются.
15. Зачисление и выпуск учащихся оформляется приказом директора спортивной школы.
16. Учащиеся спортивных школ, направленные для повышения спортивного мастерства в школы-интернаты для одаренных в спорте детей, колледжи спорта, школы высшего спортивного мастерства, команды мастеров по игровым видам спорта, центры олимпийской подготовки, центры подготовки олимпийского резерва, спортивные клубы не входят в количественный состав групп, но считаются воспитанниками данной спортивной школы и могут выступать за ее команду. Для доукомплектования группы в нее могут быть зачислены учащиеся с предыдущего года обучения. Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость данной группы сохраняется до окончания каждого этапа обучения.

ЖСШМ, СДБМИ, спорт колледждерінің спорттың ойын түрлері бойынша шеберлер командасы, спорт шеберлігін көтеру үшін спорт мектептеріне жіберілген жекелеген оқушылар және оқу топтары жарыстардың өту кезеңінің ішінде (1, 2, 4 жыл) номенклатурадағы басшы қызметкерлер мен мамандардың алған өтемақысы сақтала отырып, осы мектептің төрт жылдық кезеңі ішінде өтемақы төлеу топтары сақталады.
Оқу-жаттығу топтарында оқытудың барлық кезеңінен өткен және СДБМИ-ге, спорт колледждеріне, жоғары спорт шеберлігі мектептеріне спорттық жетілдіруге жіберілген спорт мектептерінің "Қазақстан Республикасының спорт шебері" атағын орындаған оқушылар екі ұйымға да (олимпиадалық кезең бойында) бірдей есептеледі.
3. Оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыру
17. БЖСМ-да оқу жылы 1 қыркүйектен, ал жоғары спорт шеберлігі мен олимпиадалық даярлау орталығында 1 қаңтардан басталады. Спорт түрлері бойынша бөлімшелердегі оқу-жаттығу сабақтары оқу бағдарламалары мен оқу жоспарлары бойынша оқу-жаттығу сабақтары 52 аптаға есептелген оқу-жаттығу сабақтарында тікелей спорт мектебінің жағдайында, оқу-жаттығу жиындарына қатысуды қоса отырып, жарыстарда, спорттық-сауықтыру лагерьлерінде және оқушылардың демалысы кезінде олардың жан-жақты тынығуы үшін жеке жоспар бойынша тікелей жүргізіледі.
Ереженің негізінде әрбір спорт мектебі мен олимпиадалық даярлау орталығы өзі таңдаған жұмысты, спорт түрлерінің ерекшелігін, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді, сондай-ақ қалыптасқан дәстүрлерді ескере отырып, өзінің қызметінің бағдарламасын әзірлейді. Қызмет бағдарламасы БЖСМ, МБЖСМ, ОРМБЖМ, ЖСШМ және ОДО-ның педагогикалық ұжымы әзірлейді және құрылтайшылар бекітеді.
18. Спорт мектептері, спорт клубтары, жоғары спорт шеберлігі мектептері, олимпиадалық даярлау орталықтары және олимпиадалық резерв дайындау орталықтары облыстық, республикалық және халықаралық жарыстарға қатысуға жіберілген командалар мен оқушыларды дайындау үшін оқу-жаттығу жұмысына арналған қаржы бөлудің шегінде ұзақтығы 18 күнге дейін облыстық және ұзақтығы 24 күнге дейін республикалық, халықаралық жарыстарға дайындалудың оқу-жаттығу жиындарын өткізуге құқылы және балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінде жылына 150 күнге дейін, жоғары спорт шеберлігі мектептері мен спорт клубтарында, олимпиадалық даярлау орталықтары мен олимпиадалық резерв дайындау орталықтарында 250 күнге дейін оқу-жаттығу жиындарын өткізуге құқылы.

Отдельные учащиеся или учебные группы, переданные спортивной школой, для повышения спортивного мастерства в школы-интернаты для одаренных в спорте детей, школы высшего спортивного мастерства, колледжи спорта, команды мастеров по игровым видам спорта, центры олимпийской подготовки, центры подготовки олимпийского резерва, спортивные клубы остаются в номенклатуре данной школы с сохранением надбавок по оплате труда руководящих работников и специалистов в течение цикла проведения соревнований, за который получена надбавка (1, 2, 4 года).
Учащимся спортивных школ, прошедшим весь цикл обучения в учебно-тренировочных группах и переданных для спортивного совершенствования в школу-интернат для одаренных в спорте детей, колледжи спорта, школы высшего спортивного мастерства, центр олимпийской подготовки, центр подготовки олимпийского резерва, спортивные клубы, выполнение звания "Мастер спорта Республики Казахстан" засчитывается параллельно двум организациям (в течение олимпийского цикла).
3. Организация учебно-тренировочного процесса.
17. Учебный год в спортивных школах начинается с 1 сентября, а в школах высшего спортивного мастерства, спортивных клубах, центрах олимпийской подготовки и центрах подготовки олимпийского резерва с 1 января. Учебно-тренировочные занятия в отделениях по видам спорта проводятся по учебным программам и учебным планам, рассчитанным на 52 недели учебно-тренировочных занятий непосредственно в условиях спортивной школы, включая участие в учебно-тренировочных сборах, соревнованиях, спортивно-оздоровительных лагерях и по индивидуальным планам учащихся на период их активного отдыха в период каникул.
На основании Регламента каждая спортивная школа, центр олимпийской подготовки и центр подготовки олимпийского резерва разрабатывают свою программу деятельности с учетом избранного направления в работе, специфики видов спорта, материально-технического и финансового обеспечения, а также сложившихся традиций. Программа деятельности разрабатывается педагогическим коллективом и утверждается учредителями спортивных школ, спортивных клубов, центров олимпийской подготовки и центров подготовки олимпийского резерва.
18. Для подготовки команд и учащихся, допущенных к участию в областных, республиканских и международных соревнованиях спортивные школы, спортивные клубы, школы высшего спортивного мастерства, центры олимпийской подготовки и центры подготовки олимпийского резерва имеют право в пределах ассигнований на учебно-тренировочную работу проводить учебно-тренировочные сборы продолжительностью до 18 дней к областным и до 24 дней к республиканским и международным соревнованиям и имеют право на проведение учебно-тренировочных сборов в детско-юношеских спортивных школах до 150 дней в году, в школах высшего спортивного мастерства, спортивных клубах, центрах олимпийской подготовки и центрах подготовки олимпийского резерва до 250 дней.

19. Спорт мектептері (БЖСМ, МБЖСМ, ОРМБЖМ және ЖШСМ) жұмысының негізгі нысандары мыналар:
оқу-жаттығу жиындары (жеке және топтық);
оқу-жаттығу жиындарына арналған оқу-жаттығу сабақтары;
спорт жарыстарына қатысу;
спорттық-сауықтыру лагерьлеріндегі оқу-жаттығу үдерісі;
медициналық қалпына келтіру іс-шаралары;
теориялық сабақтар;
оқушылардың нұсқаушылық және төрешілік практикасы;
оқу кинофильмдерін, киноқайталауларды, кинограммаларды, бейне бағдарламаларды, спорт жарыстарын көру және талдауды;
перспективалық жоспар құру және бір жылдық жұмысқа талдау жасау;
Олимпиадалық даярлау орталықтарында және олимпиада резервін даярлау орталықтарында оқу-жаттығу сабақтары жаттықтырушы-оқытушының әзірлеген дайындықтың жеке жоспары бойынша өтеді.
Спорттық-сауықтыру топтары мен алғашқы даярлау топтарындағы сабақтар жалпы білім беретін мектептерде оқу жылы көлемінде қолда бар спорт ғимараттарын пайдалану арқылы өтіледі. Оқушылар құрамы бар болған жағдайда, белгіленген сандағы топтарға арналған сабақтар демалыс кезінде де жалғаса беретін болады.
Спорттық-сауықтыру топтарындағы және алғашқы даярлау тобындағы бір сабақтың ұзақтығы кемінде аптасына төрт рет сабақ өту кезінде екі-үш академиялық сағаттан аспауы керек; аптасына жүктемесі 20 және одан да көп сағатты құрайтын топтарда аптасына 4 академиялық сағатқа, ал күніне екі рет жаттығу сабағы кезінде үш академиялық сағатқа дейін болуы керек. Спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында төрт академиялық сағаттан болады.
Қазіргі көпсайыстан сабақтарға қаражат бөлуді ескере отырып, оқу сағаттары 2,5 есеге көбейтілуі қажет, спорттық және көркем гимнастика, конькиде мәнерлеп сырғанау, суға секіру, акробатика, үйлесімді жүзу, биатлон, фристайл, су шаңғысы спорты, триатлонда 2 есеге көбейту, ал шаңғы қоссайысы, жеңіл атлетика көпсайысы, ат спорты, полиатлон, оқу бағдарламасына енбейтін спорт түрлері бойынша жаттықтырушы-оқытушылардың еңбек ақысы 1,5 есе көбейтіледі.
Оқу сабақтарының сағаттар санын көбейту жұмысқа топпен бірге негізгі жаттықтырушы-оқытушыны және спорттың ұқсас түрлері бойынша жаттықтырушы-оқытушыларды жұмысқа бірден алған жағдайда жүргізіледі.
20. Оқу-жаттығу, спорттық жетілдіру және оқу-жаттығу топтарында сабақ өткізу үшін осы топтарға арнап бекітілген оқу-жаттығу жұмысы оқу бағдарламасындағы сағат сандарының шегінде, спорт түрлерінен негізгі жаттықтырушы-оқытушыдан басқа, қосымша екінші жаттықтырушы-оқытушы жұмысқа шақырылады.

19. Основными формами работы спортивных школ, спортивных клубов, центров олимпийской подготовки, центров подготовки спортивного резерва являются:
учебно-тренировочные занятия (индивидуальные и групповые);
учебно-тренировочные занятия на учебно-тренировочных сборах;
участие в спортивных соревнованиях;
учебно-тренировочный процесс в оздоровительно-спортивном лагере;
медико-восстановительные мероприятия;
теоретические занятия;
инструкторская и судейская практика учащихся;
просмотр и анализ учебных кинофильмов, кинокольцовок, кинограмм, видеопрограмм, спортивных соревнований;
составление перспективного плана и анализ работы за год.
Учебно-тренировочные занятия в центрах олимпийской подготовки и центрах подготовки олимпийского резерва проводятся по индивидуальным планам подготовки, разработанным тренером.
Занятия в спортивно-оздоровительных группах и группах начальной подготовки могут проводиться в общеобразовательных школах на протяжении учебного года с использованием имеющихся спортивных сооружений. При наличии контингента учащихся в установленных для групп количествах, занятия с ними продолжаются и во время каникул.
Продолжительность одного занятия в спортивно-оздоровительных группах и группах начальной подготовки не должна превышать двух-трех академических часов, в учебно-тренировочных группах - трех-четырех академических часов при не менее чем четырехразовых занятиях в неделю; в группах где нагрузка составляет 20 часов и более в неделю - до четырех академических часов, а при двухразовых тренировочных занятиях в день - до трех академических часов. В группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства - до четырех академических часов.
При расчете ассигнований на занятия по современному пятиборью учебные часы должны быть увеличены в 2,5 раза, по спортивной и художественной гимнастике, фигурному катанию на коньках, прыжкам в воду, акробатике, синхронному плаванию, биатлону, фристайлу, водно-лыжному спорту, триатлону, - увеличены в 2 раза, а по лыжному двоеборью, легкоатлетическим многоборьям, конному спорту, полиатлону - увеличены в 1,5 раза с учетом оплаты труда тренеров-преподавателей по видам спорта, входящим в учебную программу.
Увеличение количества часов учебных занятий производится при условии одновременного привлечения к работе с группой основного тренера-преподавателя и тренеров-преподавателей по смежным видам спорта.
20. Для проведения занятий в учебно-тренировочных группах, группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства в пределах количества часов учебной программы, установленных режимом учебно-тренировочной работы для данной группы, кроме основного тренера-преподавателя по всем видам спорта, может привлекаться дополнительно второй тренер-преподаватель.

21. Спорттық және көркем гимнастика, акробатика, үйлесімді жүзу, конькиде мәнерлеп сырғанау бөлімшелерінде оқу-жаттығу сабақтарының жалпы санының 70%-не дейін музыкалық сүйемелдеумен жүргізілуі мүмкін. Суға секіруде, батутада секіруде, фристайлда сүйемелдеушілердің мөлшерлемелері оқу жоспары бойынша хореографияға бөлінген жалпы сағат саны есебінде көзделеді.
22. Жыл бойғы жаттығулары мен оқушылардың демалысы кезінде белсенді тынығуды қамтамасыз ету үшін спорттық-сауықтыру лагерьлері ұйымдастырылатын болады.
23. Директор бекіткен жоспар бойынша спорт мектебі оқушылармен идеялық-тәрбиелік жұмыс ұйымдастырады және жүргізеді. Спорт мектебіндегі тәрбие жұмысы жеке тұлғаның жан-жақты үйлесімді дамуына, Отанды сүюге және ұжым алдындағы жауапкершілікті дамытуға ықпал ететін болады және оқушылардың жасы мен жеке ерекшелігін, спорт шеберлігі деңгейін ескеріп, жүзеге асырылады.
4. Спорт мектептерін жинақтау, оқу топтарын толықтыру тәртібі, оқу-жаттығу жұмысының режімі
___________________________________________________________________
| Оқу  |Топтардағы  |   Оқу топтарын толтыру
| жылы |оқу-жаттығу |   Спорт түрі бойынша топтар
|      | жұмысының  |
|      |  режімі    |
|      | аптасына   |
|      |   сағ.     |
___________________________________________________________________
|      1  |  2  |  3  |  4
___________________________________________________________________
1         |  2   |     3      |      4  |  5  |  6  |  7
___________________________________________________________________
1. Спортшы-оқушыларды спорт мектептерінің дайындық кезеңдеріне әзірлеу
___________________________________________________________________
Жоғары спорт    Барлық
шеберлігі       кезеңде    32 (36)         3     6     4     2
Спорттық        1 жыл      24              5     6     6     3
жетілдіру       2 жыл      26              4     6     5     3
2 жылдан   28              4     6     5     3
жоғары
Оқу-жаттығу     1 жыл      12              8    12    10     5
2 жыл      14              8    12    10     4
3 жыл      18              6    12     8     4
3 жылдан   20              6    12     8     3
жоғары
Алғашқы даярлау 1 жылдан    8             14    18    14     8
жоғары     10             12    16    12     6
Спорттық        Кезең
сауықтыру       бойы        6             16    20    18    12
___________________________________________________________________
2. Дене шынықтыру және спорт ұйымдарында шұғылданушыларды даярлау
___________________________________________________________________
Спорт           Кезең
секциялары      бойы        6            16     20    18    12
Дене шынық.
тыру-сауықтыру
(спорт
түрлеріне       Кезең

21. В отделениях спортивной и художественной гимнастики, акробатики, синхронного плавания, фигурного катания на коньках занятия, до 70% от общего количества учебно-тренировочных часов, могут проводиться с музыкальным сопровождением. В отделениях прыжков в воду, прыжков на батуте, фристайлу ставки аккомпаниаторов предусматриваются из расчета общего количества часов, выделяемых по учебному плану на хореографию.
22. Для обеспечения круглогодичных учебных занятий и активного отдыха учащихся в период каникул могут организовываться оздоровительно-спортивные лагеря.
23. Спортивная школа организует и проводит воспитательную работу с учащимися по утвержденному директором плану. Воспитательная работа в спортивной школе должна способствовать всестороннему гармоническому развитию личности, любви к Родине и ответственности перед коллективом и осуществляться с учетом возрастных и индивидуальных особенностей, уровня спортивного мастерства учащихся.
4. Порядок комплектования, наполняемость учебных групп,
режим учебно-тренировочной работы спортивных школ
____________________________________________________________________
| Год     |Режим учеб- | Наполняемость учебных групп
| обучения|но-трениро- |----------------------------
|         |вочной рабо-|   Группы по видам спорта
|         |ты с учебны-|----------------------------
|         |ми группами |   1  |   2   |   3  |   4
|         |(час.в нед.)|      |       |      |
--------------------------------------------------------------------
1        |    2    |      3     |   4  |   5   |   6  |   7
--------------------------------------------------------------------
1. Подготовка спортсменов учащихся на этапах подготовки
в спортивных школах
--------------------------------------------------------------------
Высшего
спортивного      Весь
мастерства       период     32 (36)       3       6      4      2
Спортивного      1 год        24          5       6      6      3
совершенство-    2 год        26          4       6      5      3
вания           св.2-х лет    28          4       6      5      3
Учебно-          1 год        12          8      12     10      5
тренировочный    2 год        14          8      12     10      4
3 год        18          6      12      8      4
св.3-х лет    20          6      12      8      3
Начальной        1 год         8         14      18     14      8
подготовки      св. года      10         12      16     12      6
Спортивно-       Весь
оздоровительный  период        6         16      20     18     12
2.Подготовка занимающихся в физкультурно-спортивных организациях
Спортивные       Весь
секции           период       6          16      20     18     12
Физкультурно-    Весь

қарамастан)     бойы        6            20     20    20    20
___________________________________________________________________
Ескерту: спорт түрлері бойынша жаттықтырушы-оқытушының мөлшерлемесі аптасына 24 сағат көлемінде бекітіледі. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз мектебіндегі спорт түрі бойынша жаттықтырушы-оқытушыларға арналған мөлшерлемелердің есебінен ақы төлеу арқылы спорт мектебінің директорына, оқу бөлімінің меңгерушісіне (директордың орынбасарына), аға нұсқаушы-әдіскерге және нұсқаушы-әдіскерге күніне (аптасына 12 сағат) 2 сағат сабақ өткізуге рұқсат етіледі;
Мәнерлеп сырғанаудан спорттық және би жұптары үшін спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігінің кезеңінде топтар саны 4 адамға толығады;
Оқу топтарының құрамында (ЖСШТ) Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командасының негізгі құраманың мүшесі бар болған жағдайда, спорт түрі бойынша осы топтың аптасына сағат саны 36-ға дейін артуы мүмкін;
спорт секцияларында және дене шынықтыру-сауықтыру топтарында оқу оқытушылық жұмыстың нақты режимі шұғылданушылардың көрсетілген шектеліміне арналған оқу бағдарламасына сәйкес белгіленеді;
жекелеген жағдайда спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігінің кезеңіне арналған оқу топтарының сандық құрамы спорт мектебі басшылығының шешімі және жаттықтырушылар кеңесінің қорытындысы бойынша 1-2 адамға көбейіп, бекітіледі;
1-топқа: акробатика, биатлон, бобслей, спорттық гимнастика, көркем гимнастика, тау шаңғысы спорты, шаңғы қоссайысы, ат спорты, жеңіл атлетика көпсайысы, сырықпен секіру, батутада секіру, шаңғымен серіппе тақтайдан секіру, шана спорты, үйлесімді жүзу, шыңға өрмелеу, садақ ату, нысана көздеу, стенд ату, қазіргі көпсайыс, мәнерлеп сырғанау, фристайл, семсерлесу, велоспорт (трек, тас жол), су шаңғысы спорты, автомобиль, мотоцикл, су моторлы, су асты, ұшақ, тікұшақ, желкерме, планер, дельта планер спорт түрлері, спорттық жүріс, марафон, триатлон, полиатлон және қолданбалы спорт түрлері жатады;
2-топқа спорттың командалық ойын түрлері жатады, көкпар;
3-топқа спорттың қалған түрлерінің бәрі жатады;
4-топқа ұлттық ат спорты түрлері (бәйге, аламан бәйге, жорға, қыз қуу) қыран құстармен аң аулау-саят, аударыспақ, сайыс, теңге алу жатады;

оздоровительные  период       6          20      20     20     20
--------------------------------------------------------------------
Примечание: Ставка тренера-преподавателя по видам спорта устанавливается в объеме 24 часа в неделю. Директору, заведующему учебной частью (заместителю директора), старшему инструктору-методисту и инструктору-методисту спортивной школы разрешается вести учебные занятия в своей школе в среднем не более двух часов в день (12 часов в неделю) с оплатой из расчета ставок тренеров-преподавателей по спорту в соответствии с действующим законодательством;
в фигурном катании для спортивных и танцевальных пар наполняемость групп на этапе спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства устанавливается в количестве 4 человека;
при наличии в составе учебной группы (ГВСМ) члена основного состава национальной сборной команды Республики Казахстан по виду спорта количество часов в неделю данной группы может быть увеличено до 36 часов в неделю;
конкретные режимы учебно-преподавательской работы в спортивных секциях и физкультурно-оздоровительных группах устанавливаются в соответствии с учебными программами для указанных контингентов занимающихся;
в отдельных случаях по решению руководства спортивной школы и заключению тренерского совета количественный состав учебной группы на этапе спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства может быть увеличен на 1-2 человека; на учебно-тренировочном этапе - на 3-4 человека;
к 1 группе видов спорта относятся: акробатика, биатлон, бобслей, гимнастика спортивная, гимнастика художественная, горнолыжный спорт, лыжное двоеборье, конный спорт, легкоатлетические многоборья, метания и прыжки с шестом, парусный спорт, прыжки в воду, прыжки на батуте, прыжки на лыжах с трамплина, санный спорт, синхронное плавание, скалолазание, стрельба из лука, стрельба пулевая, стрельба стендовая, современное пятиборье, фигурное катание, фристайл, фехтование, велоспорт (трек, шоссе), водно-лыжный спорт, автомобильный, мотоциклетный, водно-моторный, подводный, самолетный, вертолетный, парашютный, планерный, дельтапланерный виды спорта, спортивная ходьба, марафонский бег, триатлон, полиатлон и прикладные виды спорта;
ко 2 группе видов спорта относятся командные игровые виды спорта, кокпар;
к 3 группе видов спорта относятся все остальные виды спорта;
к 4 группе видов спорта относятся национальные виды конного спорта (байга, аламан байга, жорга, кыз куу), саят - охота с ловчими птицами, аударыспак, сайыс, тенге алу;

1-топқа енген спорт түрлерінде негізгі жаттықтырушыдан басқа ұқсас спорт түрлерінің бапкерлері, сондай-ақ хореографтар, сүйемелдеушілер жұмысқа шақырылады. Олардың еңбегіне ақы төлеу мөлшері оқу бағдарламасының талаптарын ескере отырып, белгіленеді және негізгі жаттықтырушыға белгіленген нормативтен 50%-ке артық болмауы қажет;
кезекті оқу жылы мен даярлау кезеңіне ауысу емтихандарын тапсырмаған (оқу-жаттығу, спорттық жетілдіру, жоғары спорт шеберлігі) спортшы-оқушыларды қабылдау жарыстағы көрсеткіштері жақсарған жағдайда және жалпы, арнайы және техникалық даярлау сынақтарынан өткенде және дайындық кезеңі бойынша олардың спорт шеберлігінің ауысу емтихандарын орындаған жағдайда жүргізіледі;
спорт мектептерінде спортшы-оқушылардың шеберлік деңгейіне мынадай талаптар қойылады;
өткен жылы спорттың командалық түрлерінде спорт шеберлігінен кандидат разряды талаптарын орындаған және сол разрядты бекіткен, ал қалған спорт түрлерінде "Қазақстан Республикасының спорт шебері" атағынан кем емес спорт атағы бар жоғары спорт атағының талаптарын орындаған спортшы-оқушылар жоғары спорт шеберлігі кезеңіне алынады;
спорттық жетілдіру кезеңіне спорт түрлері бойынша бағдарламаның нормативтік талаптарын орындаған және алдыңғы жылы спорттың командалық ойын түрлерінен 18 жастан асқан спортшылар үшін коньки спорты мен жеңіл атлетикадан бірінші спорттық разрядты, ал қалған спорт түрлерінде "Спорт шеберлігінен үміткер" талаптарын орындаған спортшы-оқушылар қабылданады;
оқу-жаттығу процесінде алғашқы даярлау кезеңінде бір оқу жылын аяқтаған спортшы-оқушылар қабылданады.
24. Спорт мектептерінің, спорт клубтарының, олимпиадалық даярлау орталықтарының жаттықтырушы-оқытушылар құрамының жұмысы:
алғашқы даярлау топтарындағы оқу топтарының тұрақтылығы БЖСМ бағдарламаларын игеру деңгейі, жалпы дене дайындығы, оқу-жаттығу топтарына конкурс бойынша түскен шұғылданушылардың саны ескеріле отырып;
оқу-жаттығу топтарында топ құрамының тұрақтылығы ескеріле отырып, жалпы және арнаулы дене дайындығының нормативтік көрсеткіштерін орындаған, жарыстарда нәтижелерге жеткен түлектерінің арасынан қоғамдық нұсқаушылар мен спорт жөніндегі төрешілерді дайындауына;
спорттық жетілдіру топтарында шұғылданушылардың бағдарламалық талаптарды, соның ішінде спорттық даярлау бойынша ел құрама командаларына даярланған үміткерлер саны, республикалық және халықаралық жарыстардағы нәтижелеріне;
жоғары спорт шеберлігі топтарында елдің құрама командаларына (негізгі және резервтік құрам) даярланған үміткерлердің санын ескере отырып, олардың республикалық және халықаралық жарыстардағы көрсеткен нәтижелеріне байланысты бағаланады.

в видах спорта, включенных в 1 группу, кроме основного тренера могут привлекаться тренеры по смежным видам спорта, а также хореографы, аккомпаниаторы. Размеры норматива оплаты их труда определяются с учетом требований учебной программы и не должны превышать 50 процентов установленного норматива для основного тренера;
зачисление спортсменов-учащихся на очередной год обучения и этап подготовки (учебно-тренировочный, спортивного совершенствования, высшего спортивного мастерства) производится при улучшении результатов выступления в соревнованиях и тестирования по общей, специальной и технической подготовке и выполнении требований к уровню их спортивного мастерства по этапам подготовки. Спортсмены-учащиеся, не сдавшие переводные экзамены для зачисления на следующий год обучения или этап подготовки, переводятся на спортивно-оздоровительный этап или могут решением педагогического совета продолжить обучение повторный год, но не более одного раза на данном этапе подготовки, при улучшении своих спортивно-технических результатов, они могут быть восстановлены на тот год обучения, с которого были переведены на спортивно-оздоровительный этап;
в спортивных школах устанавливаются следующие требования к уровню мастерства спортсменов-учащихся:
на этап высшего спортивного мастерства зачисляются перспективные спортсмены-учащиеся, выполнившие или подтвердившие в предыдущем году в командных игровых видах спорта разряд кандидата в мастера спорта, в остальных видах спорта - требования спортивного звания не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан";
на этап спортивного совершенствования зачисляются спортсмены-учащиеся, выполнившие нормативные требования программы по видам спорта и выполнившие или подтвердившие в предыдущем году, в командных игровых видах спорта, конькобежном спорте и легкой атлетике для спортсменов старше 18 лет - первый спортивный разряд, в остальных видах спорта - "Кандидат в мастера спорта";
на учебно-тренировочный этап зачисляются спортсмены-учащиеся, прошедшие обучение на этапе начальной подготовки не менее одного учебного года.
24. Работа тренерско-преподавательского состава спортивных школ, спортивных клубов, центров олимпийской подготовки оценивается:
в группах начальной подготовки - с учетом стабильности состава учебных групп, уровня освоения учащимися программ ДЮСШ, включая требования по общей физической подготовке, количества занимающихся, поступивших по конкурсу в учебно-тренировочные группы;
в учебно-тренировочных группах - с учетом стабильности состава групп, выполнения нормативных показателей по общей и специальной физической подготовке, результатам, достигнутым в соревнованиях, подготовки из числа выпускников инструкторов-общественников и судей по спорту;
в группах спортивного совершенствования - с учетом выполнения занимающимися программных требований, в том числе по спортивной подготовке, количества подготовленных кандидатов в сборные команды страны, результатов их выступления на республиканских и международных соревнованиях;
в группах высшего спортивного мастерства - с учетом количества подготовленных кандидатов в сборные команды страны (основной, молодежный и юношеский составы), результатов их выступления на республиканских и международных соревнованиях.

25. Спортшыларды даярлауда қол жеткен табыстарына және оқушыларды СДБМИ, ЖШСМ, ОРМБЖМ-ге жібергені үшін жаттықтырушы-оқытушылар белгіленген тәртіппен біліктілік санаттарына, құрметті атақтарға, грамотаға және басқа да ынталандыру шараларына ұсынылады.
26. БЖСМ, ОРМБЖМ, ЖШСМ және МБЖСМ-да педагогикалық кеңес құрылады, оның құрамында: директор (кеңестің төрағасы), оқу бөлімінің меңгерушісі (төрағаның орынбасары), аға нұсқаушы-әдіскер, спорт жөніндегі аға жаттықтырушы-оқытушылар, дәрігер, ата-аналар комитетінің төрағасы, білім, кәсіптік білім, дене шынықтыру органдарының, кәсіподақ және басқа қоғамдық ұйымдардың өкілдері болады.
Педагогикалық кеңес кемінде тоқсан сайын бір рет өткізіледі. Ол өзінің отырысында оқу-жаттығу, идеялық-тәрбиелік, әдістемелік, спорттық-бұқаралық жұмыстарды, дәрігерлік бақылауды тыңдап, талқылайды және солар бойынша шешімдер қабылдайды.
27. Спорт түрлері бойынша бөлімшелерде егер олардың әрқайсысының басшылығымен толық жүктемемен кемінде 3 жаттықтырушы-оқытушы жұмыс істейтін болса, онда мектеп директорының бұйрығымен жетекші жаттықтырушы-оқытушылар арасынан бөлімшенің аға жаттықтырушы-оқытушылары тағайындалады. Бұл ретте екі қосымша жұмыс істеуші бір жаттықтырушы-оқытушы штаты болып есептеледі. Аға жаттықтырушы-оқытушылар бөлімшеге түгелдей басшылық жасау үшін де, оқу кезеңдері, жасөспірімдер мен қыздардың құрамы бойынша да тағайындалады.
28. Спорт түрлерінен бөлімшелерде жаттықтырушылар кеңесі құрылады, онда спорт жөніндегі аға жаттықтырушы-оқытушылардың басшылығымен оқу-жаттығу, тәрбие жұмысы, спортшыларды даярлаудың жеке жоспары, жарыстарға қатысу мәселелері қаралады, спорт жөнінен жаттықтырушы-оқытушылардың жаттығу процесін жетілдірудің әдістемелері, ашық жаттығу сабақтарын өткізу, соңынан оларды талқылау және тәжірибе алмасу жөніндегі хабарламалары мен баяндамалары тыңдалады.
29. Бүкіл спорт мектептерінің толық немесе мектептің спорт түрінен бөлімшесінің жұмыс нәтижелері бойынша олимпиадалық емес спорт түрлері бойынша мамандандырылған мектеп (бөлімше) МБЖСМ мәртебесі және олимпиадалық спорт түрлері бойынша (ОРМБЖМ) мамандандырылған мектеп мәртебесі берілуі мүмкін.
МБЖСМ-ға егер осы спорт мектебінде кемінде 2/3 бөлімшенің мамандандырылған, олимпиадалық резервтің мамандандырылған атағы болған жағдайда олимпиадалық резерв мәртебесі беріледі.
БЖСМ-да "Қазақстан Республикасының спорт шебері" атағын иеленген спортшыларды даярлау немесе Қазақстан Республикасының чемпиондарын, немесе біріншіліктерге, Азия, әлем чемпионаттарына, Азия және Олимпиада ойындарына қатысушыларды тікелей даярлау спорт мектебіне мамандандырылған мәртебе берудің шарты болып табылады.
Осы спорт түрі бойынша спорттық жетілдірудің кемінде екі тобын жасақтау үшін адам құрамы жеткілікті болған жағдайда спорт мектебінің бөлімшесіне спорт түрінен мамандандырылған мәртебесі берілуі мүмкін.
Мамандандырылған мектептер (МБЖСМ, МОРБСМ, бөлімшелер) ашу мен осы мектептер (бөлімшелер) үшін көзделген еңбекке ақы төлеу шарттарын ендіру құрылтайшының шешімі бойынша жүргізіледі және оны дене шынықтыру мен спорт саласындағы республикалық уәкілетті орган бекітеді.
Төрт жыл өткеннен кейін МБЖСМ, ОРМБЖМ және мамандандырылған бөлімшелер белгіленген тәртіппен қайта бекітіледі.
МБЖСМ, ОРМБЖМ және мамандандырылған бөлімшелер, спорт түрлерінен олимпиадалық резервтің мамандандырылған бөлімшелері жұмыс көрсеткіштерін төмендеткен жағдайда, құрылтайшының шешімімен және дене шынықтыру мен спорт жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша БЖСМ-ға көзделген еңбекке ақы төлеу шарттарына көшірілуі мүмкін.
БЖСМ және спорттан бөлімшелер жұмыстарын жақсартқан жағдайда, жалпы негізде мамандандырылған номенклатураға көшірілуі мүмкін.

25. За успехи в подготовке спортсменов, направлении учащихся в школы-интернаты для одаренных в спорте детей, школы высшего спортивного мастерства, спортивные клубы, центры олимпийской подготовки и центры подготовки олимпийского резерва тренеры-преподаватели представляются в установленном порядке к присвоению квалификационных категорий, почетных званий, награждению грамотами и другим видам поощрений.
26. В спортивных школах создается педагогический совет, в состав которого входят: директор (председатель совета), заведующий учебной частью (заместитель председателя), старший инструктор-методист, старшие тренеры-преподаватели по спорту, врач, председатель родительского комитета, представители органов образования, физкультурных, профсоюзных и других общественных организаций.
Педагогический совет проводится не реже одного раза в квартал. На своих заседаниях заслушивает и обсуждает вопросы учебно-тренировочной, идейно-воспитательной, методической, спортивно-массовой работы, врачебного контроля и принимает решения по ним.
27. В отделениях по видам спорта, из числа ведущих тренеров-преподавателей, приказом директора школы назначаются старшие тренеры-преподаватели отделения, если под руководством каждого из них работает не менее 3-х тренеров-преподавателей с полной нагрузкой. При этом два совместителя учитываются как один штатный тренер-преподаватель. Старшие тренеры-преподаватели могут назначаться как для руководства отделения в целом, так и по этапам обучения, составам юношей или девушек.
28. В отделениях по видам спорта создаются тренерские советы. На тренерских советах под руководством старших тренеров-преподавателей отделений, не реже 1 раза в месяц, рассматриваются вопросы учебно-тренировочной, воспитательной работы, индивидуального планирования подготовки спортсменов, участия в соревнованиях, заслушиваются сообщения и доклады тренеров-преподавателей по спорту по совершенствованию методики тренировочного процесса, проведения открытых тренировочных занятий с последующим их обсуждением и обменом опытом работы.
29. По итогам работы спортивной школы в целом или отделению школы по виду спорта может быть присвоен статус специализированной школы (отделения) по не олимпийским видам спорта (СДЮСШ) и статус специализированной школы (отделения) олимпийского резерва по олимпийским видам спорта (СДЮШОР).
Статус СДЮСШ, СДЮШОР присваивается спортивной школе в случае, если не менее 2/3 отделений данной школы имеют статус специализированного отделения, специализированного отделения олимпийского резерва.
Условием присвоения спортивной школе статуса специализированная, специализированная олимпийского резерва является подготовка непосредственно в спортивной школе спортсменов, имеющих звание "Мастер спорта Республики Казахстан", чемпионов Республики Казахстан, участников чемпионатов, победителей и призеров чемпионатов Азии, мира Азиатских и Олимпийских игр.
Отделению спортивной школы может быть присвоен статус специализированного отделения, специализированного отделения олимпийского резерва по виду спорта, при наличие контингента для формирования не менее двух групп спортивного совершенствования по данному виду спорта.
Открытие специализированных школ (СДЮСШ, СДЮШОР, отделений) и введение условий оплаты труда, предусмотренных для этих школ (отделений), производится по решению учредителя и утверждается республиканским уполномоченным органом в сфере физической культуры и спорта.
По истечении четырех лет сеть СДЮСШ, СДЮШОР и специализированных отделений, специализированных отделений олимпийского резерва в установленном порядке переутверждается вновь.
В случае снижения показателей работы СДЮСШ, СДЮШОР и специализированных отделений, специализированных отделений олимпийского резерва по видам спорта могут быть переведены решением учредителя по согласованию с республиканским уполномоченным органом в сфере физической культуры и спорта на условия оплаты труда, предусмотренные для ДЮСШ.
При улучшении работы ДЮСШ и отделения по видам спорта могут быть вновь переведены в номенклатуру специализированных на общих основаниях.

30. Спорт мектептерінде спорт түрлерінен бөлімшелер алғашқы даярлау тобынан, оқу-жаттығу топтарынан және спорттық жетілдіру топтарынан құрылады. Спорттық жетілдіру топтары топтардың жеке тізімі бекітілген жағдайда дене шынықтыру мен спорт саласындағы облыстық уәкілетті органның келісімі бойынша спорттық жетілдіру топтарынан құрылтайшының шешімі бойынша жасақталады.
Мамандандырылған спорт мектептерінде оқу-жаттығу топтарының жұмысы жоғары дәрежеге жеткен жағдайда жоғары спорт шеберлігі топтары ашылатын болады.
Жоғары спорт шеберлігі тобының топ құрамының жеке тізімі бекітілген жағдайда, дене шынықтыру және спорт саласындағы республикалық уәкілетті органның келісімі бойынша құрылтайшының шешімімен ашылады.
5. Дәрігерлік бақылау
31. Алғашқы даярлау тобындағы қабылданушылар аймақтық амбулаторлық-емханалық ұйымдардың берген денсаулығы жайындағы анықтаманы БЖСМ-ға тапсырады.
Оқу-жаттығу топтарында, спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында оқу-жаттығу топтарында шұғылданушыларға дәрігерлік-дене шынықтыру диспансері бақылау жүргізеді. Спорт мектебінің дәрігері спорт мектебіндегі оқу-жаттығу процесі мен жарыстарды қамтамасыз етуді, жаттығу жүктемелеріне және үдемелілік көлеміне бақылауды жүзеге асырады, спортшыларды даярлаудың жеке жоспарын жасайды және бекітеді. Әрбір оқушыға белгіленген үлгідегі дәрігерлік-бақылау картасы толтырылады, ол мектептің медицина кабинетінде немесе дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінде (аумақтық емхананың дәрігерлік бақылау кабинетінде) сақталады.
6. Мектептің құжаттамасы
32. Спорт мектептерінің мынадай құжаттамалары:
өткен жылғы жұмысқа талдау, ұйымдық, оқу, спорттық-бұқаралық, тәрбиелік, әдістемелік, қаржы-шаруашылық жұмысын, біліктілікті арттыру, медициналық қамтамасыз ету, ата-аналармен, жалпы білім беретін мектептермен және кәсіптік-техникалық училищелермен жұмыс, мектепішілік бақылауды ұйымдастыру бөлімдерін қосқанда құрылтайшы бекіткен мектептің жылдық жұмыс және айлық жоспарлары;
жарыстардың қабылдау, бақылау және шығару нормативтері мен олардың жалпы және арнаулы физикалық, техникалық даярлау және сынақтан өту кестесінің хаттамалары;
спорттық жетілдіру мен жоғары спорт шеберлігі топтарының әрбір оқушысына арналған жеке жоспарлары;
1-қосымшаға сәйкес БЖСМ, ОРМБЖМ, МБЖСМ-ның картасы, ОРМБЖМ, МБЖСМ-ғы спортшылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың жеке карталары;
оқу-жаттығуларының кестесі;
спорт жөніндегі жаттықтырушы-оқытушылардың оқу жұмысының (бірыңғай) есеп журналы;
мектеп оқушыларының жасы, оқу жылы басталардағы спорттық дайындығының оқу өтілі көрсетіліп, бұйрықпен бекітілген бөлімшелер мен оқу топтары бойынша мектеп оқушыларының тізімі;
құрылтайшы бекіткен жаттықтырушы-оқытушылар құрамының кестелік тізімі;
педагогикалық және жаттықтырушылар кеңесінің хаттамалары;
кіру және шығу құжаттарының папкілері;
мектеп оқушыларының жеке іс қағаздары, бұйрық кітаптары, еңбек кітапшалары, сенім хаттары мен басқа да құжаттарды беру;
5 фк үлгісі бойынша есептердің көшірмелері болуы керек.
Ескерту: Аға жаттықтырушы-оқытушының және жаттықтырушы-оқытушының саны олардың оқу жүктемесі мен бағдарлама бойынша өткізетін оқу сағаттарына және жалақы қорына байланысты болады. Бұл ретте егер оның басшылығымен кемінде үш жаттықтырушы-оқытушы жұмыс істесе, онда аға жаттықтырушы-оқытушы лауазымын ұстауға болады.
Егер оның басшылығымен кемінде үш нұсқаушы-әдіскер жұмыс істесе, онда аға нұсқаушы-әдіскер лауазымы тек қана мамандандырылған мектептерде болады.
Табель бойынша көзделсе және жүк, жеңіл, арнаулы автокөлік немесе автобус болған жағдайда жүргізушілерді ұстауға болады.
Үйлерде, ғимараттарда қызмет етуші жұмысшылардың саны және кіші қызмет көрсетушілер (дәнекерлеуші-сантехник, электрик, үй сыпырушы, есік алдын сыпырушы, вахтер, гардеробшы, күзетші, кезекші, химиялық жолмен тазалаушы аппаратшы (хлоршы), компьютерлерге қызмет көрсету жөніндегі техник, механик, зертханашы және басқалар) жергілікті атқарушы органдар бекіткен нормаға сәйкес болады.
40. Жаттықтырушы-оқытушылардың, әкімшіліктің оқу-жаттығу үдерісін қамтамасыз ету, спорт мүкәммалдары мен жабдықтарды жөндеу жөніндегі қызметшілердің, жұмысшылардың штатын спорт мектебінде жүргізілетін спорт түрлерін және спорт ғимараттарының санаттарын ескере отырып, белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекітеді.
41. Жұмыс ерекшелігін ескере отырып және оның оқу-жаттығу процесін тиімді қамтамасыз етуі үшін БЖСМ, МБЖСМ, ОРМБЖМ, ЖСШМ және ОДО, ОРДО және спорт клубтарының спорт мектептеріне бөлінген қаражаты шегінде арнаулы автокөліктері (қайықтарды, қару-жарақты, спорттық шаналарды, боб-шаналарды, аттарды алып жүруге арналған арнайы машиналар, велосипедшілерге, спорттық жүріс желаяқтарына ілесіп отыратын арнайы машиналар) болады.
42. Спорт мектептері, олимпиадалық даярлау орталықтары, олимпиадалық резерв даярлау орталықтары үшін спортшының бірыңғай спорт киімі, эмблемасы, белгісі мен оқушы билеті белгіленеді.
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт жөніндегі
агенттігі Төрағасының
2003 жылғы 15 шілдедегі
N 06-2-2/214 бұйрығына
N 1-қосымша
БЖСМ, ОРМБЖМ, МБЖСМ КАРТАСЫ
Мекен-жайы ____________________________ жабдықтар __________________
Спорт түрі ____________________________ ашылған жылы _______________
I. Жинақтау
____________________________________________________________________
Даярлау     |Оқу |      Оқу топтары мен оқушылардың саны
кезеңдері    |жылы|_____________________________________________

30. В спортивных школах отделения по видам спорта формируются из групп начальной подготовки, учебно-тренировочных групп и групп спортивного совершенствования. Открытие групп спортивного совершенствования производится решением учредителя, по согласованию с областным уполномоченным органом в сфере физической культуры и спорта, при условии утверждения персонального списка состава групп спортивного совершенствования.
При достижении высокого уровня учебно-тренировочной работы в спортивных школах могут открываться группы высшего спортивного мастерства. Открытие групп высшего спортивного мастерства производится решением учредителя, по согласованию с республиканским уполномоченным органом в сфере физической культуры и спорта, при условии утверждения персонального списка состава групп высшего спортивного мастерства.
5. Врачебный контроль
31. Лица, поступающие в группы начальной подготовки, представляют в ДЮСШ справку о состоянии здоровья, выдаваемую территориальной амбулаторно-поликлинической организацией здравоохранения.
Врачебный контроль за лицами, занимающимися в учебно-тренировочных группах, группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства осуществляется врачебно-
физкультурным диспансером. Врач спортивной школы осуществляет медицинское обеспечение учебно-тренировочного процесса и соревнований спортивной школы, контроль за объемом и интенсивностью тренировочных нагрузок, принимает участие в составлении и утверждении индивидуальных планов подготовки спортсменов. На каждого учащегося заполняется врачебно-контрольная карта установленного образца, которая хранится в медицинском кабинете школы или во врачебно-физкультурном диспансере.
6. Документация школы
32. Спортивные школы должны иметь следующую документацию:
анализ работы за прошедший год, годовой план работы школы, утвержденный учредителем, месячный план работы школы, включающий разделы организационной, учебной, спортивно-массовой, воспитательной, методической, финансово-хозяйственной работы, повышения квалификации, медицинского обеспечения, работы с родителями, общеобразовательными школами и профессионально-техническими училищами, организации внутри школьного контроля;
протоколы соревнований, приемных, контрольных и выпускных нормативов и анализ их выполнения по общей и специальной физической, технической подготовке и графики проведения испытаний;
индивидуальные планы на каждого учащегося групп спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства;
карта ДЮСШ, СДЮШОР, СДЮСШ, личные карты спортсменов, тренеров-преподавателей СДЮШОР, СДЮСШ согласно приложению 1;
расписание учебных занятий;
журналы учета учебной работы тренеров-преподавателей по спорту (типовые);
списки учащихся школы по отделениям и учебным группам, утвержденные приказом с указанием возраста, стажа занятий и спортивной подготовленности на начало учебного года;
тарификационные списки тренерско-преподавательского состава, утвержденные учредителем;
протоколы педагогических и тренерских советов;
папки входящей и исходящей документации;
личные дела работников школы, книги приказов, выдачи трудовых книжек, доверенностей и других документов;
копии отчетов по форме 5-фк.
33. Тренеры-преподаватели по спорту должны иметь утвержденные администрацией школы поурочные программы (конспекты), индивидуальные планы подготовки спортсменов, разработанные в соответствии с современными научно-методическими требованиями, журналы учета учебной работы тренеров-преподавателей по спорту.
34. Списки учащихся по учебным группам и их заявления, годовые отчеты по форме 5-фк должны храниться в школе не менее 10 лет.
35. Штаты тренеров-преподавателей, администрации, обслуживающего персонала, рабочих по обслуживанию учебно-тренировочного процесса, ремонту спортивного инвентаря и оборудования утверждаются в установленном порядке учредителем с учетом видов спорта, культивируемых в спортивной школе и категории спортсооружений.
36. С учетом специфики работы и в целях эффективного обеспечения учебно-тренировочного процесса ДЮСШ, СДЮСШ, СДЮШОР, ШВСМ, ЦОП, ЦПОР и спортивные клубы могут иметь специализированный транспорт (спецмашины для перевозки лодок, оружия, спортивных саней, саней-боб, коневозки, спецмашины для сопровождения велосипедистов, спортсменов по спортивной ходьбе, бегунов на длинные дистанции, плавсредства - моторные лодки, катера, скутера, самолеты, планеры, дельтапланеры, автобусы и другие технические средства и механизмы), которые приобретаются в пределах ассигнований спортивных школ.
37. Для спортивных школ, спортивных клубов, центров олимпийской подготовки, центров подготовки олимпийского резерва устанавливается единая, спортивная форма, эмблема, значок и билет учащегося.
Приложение N 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по туризму и спорту
15 июля 2003 г. N 06-2-2/214
КАРТА ДЮСШ, СДЮШОР, СДЮСШ
Адрес ____________________ принадлежность ________________________
вид спорта ________________год открытия___________________________
I. Комплектование
___________________________________________________________________
Этапы     |Год     |   Количество учебных групп и учащихся
подготовки|обучения|-----------------------------------------------

|    |  200__ж.  |  200__ж.  | 200__ж.   |200__ж.
|    |_____________________________________________
|    |Топ |Оқушы |Топ |Оқушы |Топ |Оқушы |Топ |Оқушы
____________________________________________________________________
Алғашқы даярлау    1
2
Оқу-жаттығу        1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру 1
2
3
Жоғары спорт      Барлық
шеберлігі         кезең
БАРЛЫҒЫ
____________________________________________________________________
II. Шұғылданушылардың сапалық құрамы (біліктілігі)
____________________________________________________________________
Оқушының|        ЖСШК       |         СШ        |       СШК
жасы  |                   |                   |
____________________________________________________________________

|        | 200__г.   |  200__г.  | 200__г.   |  200__г.
|        |-----------------------------------------------
|        |Групп|уч-ся|Групп|уч-ся|Групп|уч-ся|Групп|уч-ся
--------------------------------------------------------------------
Начальной     1
подготовки    2
Учебно-       1
трениро-      2
вочный        3
4
5
Спортивного   1
совершенст-   2
вования       3
Высшего      Весь
спортивного  период
мастерства
Всего
--------------------------------------------------------------------
II. Качественный состав занимающихся (квалификация)
--------------------------------------------------------------------
Возраст |                   |                   |
учащихся|    МСМК           |        МС         |      КМС
--------------------------------------------------------------------

|200_|200_|200_|200_|200_|200_|200_|200_|200_ 200_ 200_ 200_
____________________________________________________________________
22 және
одан
жоғары
____________________________________________________________________
21
20
19
18 және
т.б.
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_____________________________
Оқушының|      1 с.р.
жасы  |
_____________________________
200_ 200_ 200_ 200_
_____________________________
22 және
одан
жоғары
_____________________________
21
20
19
18 және
т.б.
_____________________________
III. Спорт резервін даярлау
____________________________________________________________________
Ұлттық құрама   | 200__ж.   |  200__ж.  |   200__ж.  |   200__ж.
командалар     |           |           |            |
____________________________________________________________________
Негізгі құрам
Жастар құрамы
Жасөспірімдер
құрамы
____________________________________________________________________
IV. Жаңадан даярланды
____________________________________________________________________
Біліктілігі    | 200__ж.   |  200__ж.  |   200__ж.  |   200__ж.
____________________________________________________________________
ЖДСШ
СШ
____________________________________________________________________
V. Жарыстарға қатысқан оқушылар саны
____________________________________________________________________
Құрамы   |Иеленген |      Халықаралық    |   Республикалық
|  орны   |____________________________________________
|         |200_|200_|200_|200_ | 200_| 200_| 200_|200_
____________________________________________________________________
Ересектер     10-ғы 1-3
орын
Жасөспірімдер 10-ғы 1-3
орын
Жастар        10-ғы 1-3
орын
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________
Құрамы   |     Облыстық
|_____________________
| 200_ 200_ 200_ 200_
___________________________________
Ересектер
Жасөспірімдер
Жастар
___________________________________
VI. Жүлделі жеке және командалық орындар
____________________________________________________________________
Жарыс деңгейі | 200__ж.   |  200__ж.  |   200__ж.  |   200__ж.
____________________________________________________________________
Халықаралық
Республикалық
Облыстық
____________________________________________________________________
Директор_________________
Оқу бөлімінің меңгерушісі___________________
Аға жаттықтырушы_____________
Жаттықтырушы-оқытушының жеке карточкасы
БЖСМ, ОРМБЖМ, МБЖСМ ____________________ бөлімдер __________________
Керек-жарағы                  спорт түрі
___________________________________________________________________.
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы ____________ білімі _______________ бітірді_____________
Педагогтік жұмыс өтілі______жыл соның ішінде осы мектепте _____ жылы
қай жылдан бастап
Спорттық атағы __________________ Құрметті атағы __________________
Біліктілігін арттыру
____________________________________________________________________
Жыл |    ДШИ атауы,  |  Қайта даярлаудың ұзақтығы  |  N  құжат
| қайта даярлау  |                             |   берілді
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жаттықтырушы-оқытушының біліктілігі
____________________________________________________________________
Жыл | N бұйрықпен санат беру  | Жыл  | N бұйрықпен қайта санат беру
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жаттықтырушы-оқытушылардың тәрбиешілері-ресми халықаралық жарыстарға қатысушылар
____________________________________________________________________
Жыл | Спортшының |Туған | Жарыстардың  | Бағдарламаның | Иеленген
|   Т.А.Ә.   |жылы  |   атауы      |     түрі      |   орны
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жұмыс көрсеткіштері
____________________________________________________________________
Көрсеткіштері       |                Оқу жылдары
|___________________________________________
|200_|200_|200_|200_ | 200_| 200_| 200_|200_
____________________________________________________________________
Тариф бойынша апталық
жүктемесі
Оқу топтарының және
онда шұғылданушылардың
саны
Алғашқы даярлық  1 жылға
2 жылға
Оқу-жаттығу      1 жылға
2 жылға
3 жылға
4 жылға
5 жылға
Спорттық жетілдіру
1 жылға
2 жылға
3 жылға
Жоғары спорт
шеберлігі       (кезең бойы)
Құрама           негізгі
командаларға     жастар
даярланды:     жасөспірімдер
Жарыстардың     халықаралық
жүлдегерлері
(адам):         республикалық
Спорттық         - ОЖТ-ға
шеберлікті         СЖТ-ға
арттыруға          ЖСШ-ға
берілді
даярлау    шеберлер командаларына
кезеңдеріне:        МОРБЖМ
СДБМИ
ЖСШМ
МОРБЖМ              - ДШИ-ға
оқушылары             ДШТ-ға
арасынан          пед.жоғары
оқуға         оқу орындарының
түсті:        д/т факультетіне
___________________________________________________________________
Оқу жөніндегі меңгеруші ______________________________
қолы және толтырған күні
Директор ____________________________________
қолы және толтырған күні
СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ
Т.А.Ә.______________ Туған жылы, айы, күні_______ Спорт түрі ______
Спортпен шұғылдану сабақтарының басталған жылы, айы _______________
Спорт мектебі _______________________
Спорт  қоғамы _________________________ Қала ______________________
___________________________________________________________________
Топтар     |Оқу|Тек.|                                    |Дәрі.
|жы.|се. |           Дене жетілуі             |гер.
|лы |ріл.|                                    |дің
|   |ген |                                    |қоры.
|   |күні|___________________________________ |тын.
|   |    |бойы|сал.|таба.|сау.|өкпе.|ең  |ең  |дысы
|   |    |    |мағы|нының|сақ.|нің  |көп |көп |
|   |    |    |    |ұзын.|тар.|өмір.|от. |от. |
|   |    |    |    |дығы |ды  |лік  |те. |те. |
|   |    |    |    |     |жұму|кө.  |гін |гін |
|   |    |    |    |     |күші|лемі |пай.|пай.|
|   |    |    |    |     |    |     |да. |да. |
|   |    |    |    |     |    |     |лану|лану|
|   |    |    |    |     |    |     | мл/|мл/ |
|   |    |    |    |     |    |     |мин |мин |
|   |    |    |    |     |    |     |    | кг |
___________________________________________________________________
БЖСМ-ға қабыл.
данған кездегі
бастапқы
мәліметтер
Алғашқы
даярлық          12
Оқу-жаттығу       1
2
3
4
5
Спорттық
жетілдіру         1
2
3
Жоғары спорт
шеберлігі       Кезең
бойы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Топтар      |Оқу|                                         |Арнайы
|жы.|         Жалпы дене дайындығы            | даяр.
|лы |                                         | лық
|   |                                         |
|   |                                         |
|   |________________________________________________
|   | 30 |жү.|жү.|3 х |орнын.|Тар.|Доп.|Абала.|
|   |мге |гі.|гі.|10 м|  да  |тылу| ты |қовша |
|   | жү.| ру|ру |ай. |тұрып |    |оты.| жоға.|
|   |гіру| 6 |10 |нал.| ұзын.|    |рып | рыға |
|   |    |мин|сек| ма | дыққа|    |лақ.|секіру|
|   |    |   |   | жү.|секіру|    |тыру|      |
|   |    |   |   |гіру|      |    |    |      |
____________________________________________________________________
Бастапқы
мәліметтер
Алғашқы даярлық  12
Оқу-жаттығу       1
2
3
4
5
Спорттық
жетілдіру         1
2
3
Жоғары спорт    Кезең
шеберлігі       бойы
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_____________________________________________________
Топтар      | Үздік спорттық Бәсекелестік жаттығу
|  көрсеткіш      қызметі
______________________________________________________
|                Жарыс. | Сөре |Жаттығу
|                 тар   | саны |күнде.
|                саны   |      |рінің
|                       |      | саны
______________________________________________________
Бастапқы
мәліметтер
Алғашқы даярлық
Оқу-жаттығу
Спорттық
жетілдіру
Жоғары спорт
шеберлігі
______________________________________
Келесі даярлық кезеңіне өту және мектепті бітіру туралы белгілер:
ОЖТ-ға   __________________
СЖТ-ға   __________________
ЖСШТ-ға  __________________
бітіру   __________________
Жаттықтырушы ____________________
Аға жаттықтырушы _______________

|200_|200_|200_|200_|200_|200_|200_|200_|200_|200_|200_|200_
____________________________________________________________________
22 и ст.
21
20
19
18 и т.д.
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
____________________
1 с.р.
--------------------
200_|200_|200_|200_
____________________
III. Подготовка спортивного резерва
____________________________________________________________________
Нац. сб. команды |  200__г.   |  200__г.   |  200__г.  |  200__г.
--------------------------------------------------------------------
Основной состав
Молодежный состав
Юношеский состав
--------------------------------------------------------------------
IV. Вновь подготовлено
--------------------------------------------------------------
Квалификация     |  200__г.   |  200__г.   |  200__г.  |  200__г.
--------------------------------------------------------------------
МСМК
МС
--------------------------------------------------------------------
V. Количество учащихся, принявших участие в соревнованиях
____________________________________________________________________
Состав  |Занятые |  Международные    |Республиканские     |
|места   |-------------------------------------------------
|        |200_|200_|200_|200_| 200_|200_|200_|200_|
--------------------------------------------------------------------
Взрослые 1-3 место
в 10-ке
Молодежь 1-3 место
в 10-ке
Юноши    1-3 место
в 10-ке
--------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________
Областные
-------------------
200_|200_|200_|200_
___________________
VI. Призовые личные и командные места
____________________________________________________________________
Уровень соревнований |  200__г. |  200___г. |  200___г. |  200__г.
--------------------------------------------------------------------
Международные
Республиканские
Областные
--------------------------------------------------------------------
Директор_________________
Завуч ___________________
Старший тренер___________
Личная карточка тренера-преподавателя
ДЮСШ, СДЮШОР, СДЮСШ _____________________отделение________________
принадлежность                вид спорта
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
год рождения_______образование___________окончил__________________
Стаж педагогической работы __________ лет
в том числе в данной школе________________________________________
с какого года
Спортивное звание ______________ Почетное звание__________________
Повышение квалификации
____________________________________________________________
Год   |  Наименование ИФК  | Продолжительность | Выдан
|  переподготовки    | переподготовки    | документ N___
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Квалификация тренера-преподавателя
____________________________________________________________________
Год | Присвоение               | Год | Повторное присвоение
| категории приказ N____   |     | категории приказ N№____
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Воспитанники тренера-преподавателя - участники
официальных международных соревнований
____________________________________________________________________
Год | Ф.И.О.      | Год      | Наименование | Вид       | Занятое
| спортсмена  | рождения | соревнований | программы | место
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Показатели работы
______________________________________________________________
Показатели|                   Учебные годы
|--------------------------------------------------------
|200_г.|200_г.|200_г.|200_г.|200_г.|200_г.|200_г.|200_г.
--------------------------------------------------------------------
Недельная
нагрузка по
тарификации
Количество
учебных
групп и
занимающихся
в них
Начальной
подготовки
1 года
2 года
Учебно-
трениро-
вочных
1 года
2 года
3 года
4 года
5 года
Спортивного
совершенст-
вования:
1 года
2 года
3 года
Высшего
спортивного
мастерства
(весь
период)
Подготовлено
в сборные
команды:
основной
молодежный
юношеский
Призеров
соревнований
(человек):
между-
народных
респуб-
ликанских
Передано для
повышения
спортивного
мастерства
на этапы
подготовки:
в УТГ
ГСС
ВСМ
команды
мастеров
СДЮШОР
ШИОСД
ШВСМ
Из числа
учащихся
СДЮШОР
поступило
на учебу:
- в ИФК
ТФК
факультет
ф.в.
педвузов
-------------------------------------------------------------------
Завуч  _____________________________
подпись и дата заполнения
Директор ___________________________
подпись и дата заполнения
Личная карточка спортсмена
Ф.И.О._________________ Дата, год рождения________ Вид спорта______
Год, месяц начала занятий спортом____________ Спортшкола___________
Спортивное общество_____________________ Город_____________________
___________________________________________________________________
Группы  |Год   |Дата  |     Физическое развитие         |Заклю-
|обуче-|обсле-|                                 |чение
|ния   |дова- |                                 |врача
|      |ния   |                                 |
--------------------------------------------------------------------
|      |      |рост|вес|длина|сила  |ЖЕЛ| МПК | МПК |
|      |      |    |   |стопы|сгиба-|   |мл/|мл/|
|      |      |    |   |     |телей |   |мин| мин|
|      |      |    |   |     |кисти |   |   |кг |
--------------------------------------------------------------------
Исходные
данные при
зачислении
в ДЮСШ
Начальной    1
подготовки   2
Учебно-      1
трениро-     2
вочные       3
4
5
Спортивного  1
совершенст-  2
вования      3
Высшего
спортивного весь
мастерства  период
--------------------------------------------------------------------
____________________________________________________________________
Группы | Год    |                 О Ф П                   | С Ф П
|обучения|-------------------------------------------------
|        |бег|бег|бег|чел-|пры- |под- |бро-|прыжок |
|        |30м| 6 |10 |ноч-|жок в|тяги-|сок |в верх |
|        |   |мин|сек|ный |длину|ва-  |мяча|по Аба-|
|        |   |   |   |бег |с ме-|ние  |сидя|лакову |
|        |   |   |   |3х  |ста  |     |2 кг|       |
|        |   |   |   |10м |     |     |    |       |
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Исходные
данные
Начальной     1
подготовки    2
Учебно        1
трениро-      2
вочные        3
4
5
Спортивного   1
совершен-     2
ствования     3
Высшего
спортивного  Весь
мастерства   период
-------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
___________________________________
Лучший |    Соревновательно-
спорт. |    тренировочная
руз-тат|    деятельность
|--------------------------
|Кол-во |Кол-во |Кол-во
|сорев- |стартов|соревно-
|нований|       |ватель-
|       |       |ных
|       |       |дней
-----------------------------------
-----------------------------------
Отметки о переводе на следующий этап подготовки
и выпуске из школы:
в УТГ  __________________
в ГСС ___________________
в ГВСМ __________________
выпуск __________________
Тренер ___________________
Старший тренер ___________