Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1561 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 115 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 25 шілдедегі N 256 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 8 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 2474. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз ).
________________________________________
Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 115  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1561 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 2-15 шілдеде жарияланған), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 115 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24  қаулысымен  бекітілген толықтырулар және өзгерістермен бірге) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесінде:
3-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Резиденттің пайдасына ақша түскен кезде уәкілетті банк валюта заңдарына сәйкес талап етілетін құжаттарды резидент ұсынғанға дейін жіберушіден алынған нұсқауды қабылдауға және 180 күнтізбелік күн ішінде сақтауы қажет. Резидент талап етілетін құжаттарды 180 күнтізбелік күн ішінде ұсынбаған жағдайда уәкілетті банк нұсқауды оны жіберушіге орындамай қайтаруы қажет.";
4-тармақтың екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы тармақта көрсетілген валюта операцияларын жүргізуден алынған ақша резиденттің пайдасына түскен кезде уәкілетті банк резидентке Ұлттық Банктің лицензиясын және/немесе тіркеу куәлігін ұсыну қажеттігі туралы хабарлайды және резиденттің банктік шотына түскен ақшаны  Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, осындай құжаттарды ұсынғаннан кейін ғана есепке алады.
Резидент Ұлттық Банктің тиісті лицензиясын алған экспорт-импорт мәмілелеріне байланысты валюталық операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған ақша резиденттің пайдасына түскен кезде осындай лицензияда көрсетілген мерзім біткеннен кейін, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау жөнінде Ұлттық Банктің хатын оларға ұсынғаннан кейін ғана уәкілетті банк клиенттің банктік шотына ақша есептейді.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Шетел валютасымен шығарылған бағалы қағаздарға сыйақы төлеуге және/немесе өтеуге байланысты операциялар бойынша резиденттер арасындағы төлемдер мен ақша аударымдары шетел мемлекеттерінің заңдарына сәйкес шетел валютасында жүзеге асырылуы мүмкін.";

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 115 "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1561
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 256. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2003 года за N 2474. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 134 (V053971)
В целях совершенствования порядка проведения валютных операций в Республике Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет :
1. Внести в постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 115 "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1561, опубликованное 2-15 июля 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкінін Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана", с дополнениями и изменениями, утвержденными постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 января 2002 года N 24 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан" от 20 апреля 2001 года N 115") следующие дополнения и изменения:
в Правилах проведения валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"При поступлении денег в пользу резидента уполномоченному банку, до представления резидентом документов, требуемых в соответствии с валютным законодательством, необходимо принять и хранить в течение 180 календарных дней полученные указания отправителя. В случае непредставления резидентом требуемых документов в течение 180 календарных дней, уполномоченному банку необходимо вернуть указание его отправителю без исполнения.";
абзацы второй и третий пункта 4 изложить в следующей редакции:
"При поступлении в пользу резидента денег, полученных от проведения указанных в настоящем пункте валютных операций, уполномоченный банк уведомляет резидента о необходимости представления лицензии и/или регистрационного свидетельства Национального Банка и зачисляет поступившие деньги на банковский счет резидента только после представления им таких документов за исключением случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка.
При поступлении в пользу резидента денег, полученных в результате проведения валютных операций, связанных с экспортно-импортными сделками, по которым резидентом получена соответствующая лицензия Национального Банка, по истечении срока, указанного в такой лицензии, уполномоченный банк зачисляет деньги на банковский счет клиента только после представления им письма Национального Банка о возбуждении дела об административном правонарушении.";
пункт 6 дополнить абзацем следующего содержания:
"Платежи и переводы денег между резидентами по операциям, связанным с выплатой вознаграждения и/или погашением ценных бумаг, эмитированных в соответствии с законодательством иностранных государств, могут осуществляться в иностранной валюте.";

мынадай мазмұндағы 6-1 тармағымен толықтырылсын:
"6-1. Экспорт-импорт мәмілелерін жүзеге асыруға байланысты комиссиялардың шарттары бойынша резиденттер арасындағы төлемдер мен ақша аударымдары ақы төлеу нысаны ретінде аударым аккредитивтерін пайдаланған кезде шетел валютасында жүзеге асырылуы мүмкін.
Уәкілетті банктер импорт мәмілелерін жүзеге асыруға байланысты резиденттер арасындағы комиссиялардың шарттары бойынша резидент еместің пайдасына аккредитив аударымдарын қарастыратын резиденттердің пайдасына шетел валютасында аударым аккредитивтерін ашуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 9-1 тармағымен толықтырылсын:
"9-1. Резиденттер шетел валютасында көрсетілген вексельдерді резидент еместермен операциялар бойынша шығаруға, сондай-ақ резиденттермен және резидент еместермен операциялар бойынша шетел валютасында көрсетілген вексельдерді беру арқылы есеп айырысуларды жүзеге асыруға құқылы. Мұндайда резиденттер арасындағы шетел валютасында көрсетілген вексельдер бойынша төлем тек қана ұлттық валютада төлем күніне, вексельдің өзінде басқа бағам көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген валюта айырбастаудың рыноктық бағамы бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Уәкілетті банктер арқылы жүзеге асырылатын резиденттер мен резидент еместердің ағымдағы валюта операциялары Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес шектеусіз жүргізіледі.
Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсету) экспорты/импорты бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға байланысты ағымдағы валюта операциялары бойынша төлемді жүзеге асыру күні мен тауарлар (жұмыс, қызмет көрсету) экспорты/импорты күні арасындағы мерзім 180 күнтізбелік күннен асатын болса, онда осындай операциялар капитал қозғалысына байланысты валюта операциялары болып есептеледі және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен Ұлттық Банкте лицензиялауға немесе тіркеуге жатады.
Мұндайда валюталық реттеу мақсаттары үшін тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетудің) экспорт/импорт күні Қазақстан Республикасында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетуді нақты орындау) кедендік ресімдеу күні, ал Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізуді қарастырмайтын және Қазақстан Республикасында тиісті кедендік ресімдеуді қажет етпейтін шарттар бойынша шарттың талаптарына сәйкес тауар өткізу күні болып есептеледі.
Тараптардың бірі басқа тарап міндеттемесін орындағаннан кейін 180 күнтізбелік күн ішінде міндеттемелерін орындамаса, кредитті алуға немесе беруге байланысты ағымдағы валюта операциялары капитал қозғалысына байланысты валюта операциялары болып есептеледі және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген тәртіппен Ұлттық Банкте лицензиялауға немесе тіркеуге жатады.";

дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Платежи и переводы денег между резидентами по договорам комиссии, связанным с осуществлением экспортно-импортных сделок, при использовании переводных аккредитивов в качестве формы оплаты могут осуществляться в иностранной валюте.
Уполномоченные банки по договорам комиссии между резидентами, связанным с осуществлением импортных сделок, вправе открывать переводные аккредитивы в иностранной валюте в пользу резидентов, которые предусматривают перевод аккредитива в пользу нерезидентов.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Резиденты вправе выпускать по операциям с нерезидентами векселя, выраженные в иностранной валюте, а также осуществлять расчеты посредством передачи векселей, выраженных в иностранной валюте, по операциям с резидентами и нерезидентами. При этом платежи по векселю, выраженному в иностранной  валюте, между резидентами могут быть осуществлены только в национальной валюте по рыночному курсу обмена валют, определенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан на день платежа, если иной курс не предусмотрен в самом векселе.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Текущие валютные операции резидентов и нерезидентов, осуществляемые через уполномоченные банки, проводятся без ограничений с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
Если по текущим валютным операциям, связанным с осуществлением расчетов по экспорту/импорту товаров (работ, услуг), срок между датой осуществления платежа и датой экспорта/импорта товаров (работ, услуг) превысил 180 календарных дней, то такие операции считаются валютными операциями, связанными с движением капитала, и подлежат лицензированию или регистрации в Национальном Банке в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами Национального Банка.
При этом для целей валютного регулирования датой экспорта/импорта товаров (работ, услуг) считается дата таможенного оформления товаров в Республике Казахстан (фактического выполнения работ, оказания услуг), а по договорам, не предусматривающим перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан и не требующим соответственно таможенного оформления в Республике Казахстан, дата передачи товара в соответствии  с условиями договора.
Текущие валютные операции, связанные с получением или предоставлением кредитов, исполнение обязательств по которым одной из сторон не было произведено в течение 180 календарных дней после исполнения обязательства другой стороной, также считаются валютными операциями, связанными с движением капитала, и подлежат лицензированию или регистрации в Национальном Банке в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами Национального Банка.";

мынадай мазмұндағы 14-1 тармағымен толықтырылсын:
"14-1. Баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын сомадағы тауар экспортына байланысты мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде резидент заңды тұлға алған экспорттық валюта түсімдерін уәкілетті банктегі банктік шотқа есептеуге рұқсат етіледі. Сонымен бірге бір күнтізбелік ай ішінде бір уәкілетті банктегі банктік шотқа есептелген сома баламасы он мың АҚШ долларынан аспауы тиіс. Резидент заңды тұлға уәкілетті банктегі өзінің банктік шотына қолма-қол шетел валютасын есептеу үшін Қазақстан Республикасынан резидент заңды тұлға әкеткен және Қазақстан Республикасына ол әкелген қолма-қол ақшаны растайтын кедендік құжаттарды ұсынуы қажет.";
15-тармақта:
"Шетелдік" деген сөзден кейін "және ұлттық" деген сөздермен толықтырылсын;
"шектеусіз" деген сөзден кейін "осы Ережеде көзделген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
16-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетудің) экспортына ақы төлеу ретінде резидент заңды тұлға алатын валютаны резиденттер алуға тиіс және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес резидент заңды тұлға алған Ұлттық Банктің тиісті лицензиясында өзгеше көзделмесе, тауар (жұмыс, қызмет көрсету) экспорты күнінен бастап 180 күнтізбелік күн ішінде (тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін жекелеген тауарлардың экспорты бойынша 365 күнтізбелік күн) уәкілетті банктердегі олардың банктік шоттарына есептеледі.";
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) аванстық төлемдерді қарастыратын импорт мәмілелері бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін резидент еместің пайдасына резидент аударған валютаны резидент емес тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызмет көрсету) бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда резидент алуға және Ұлттық Банктің лицензиясында өзге мерзім белгіленбесе, аударған күннен бастап 180 күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті банктердегі оның шотына есептелуге тиіс.";
екінші абзацта "уәкілетті банктерде" деген сөздерден кейін "осы Ережемен белгіленген жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
19-тармақта:
бірінші абзацта ", іссапарларды жүзеге асырғанға дейін" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол сомасы бір күнтізбелік ай ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде іссапарда болғанда сатып алынған тауарларға ақы төлеу үшін резидент еместің пайдасына төлемдерді жүзеге асыру мақсатында резидент заңды тұлғаның банктік шотынан алынуы мүмкін. Іссапар мерзімі аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде заңды тұлға уәкілетті банкке алынған қолма-қол шетел валютасын пайдаланғанын растайтын құжаттарды (іссапар туралы бұйрық, Қазақстан Республикасының аумағына тауар әкелгенін растайтын кедендік құжаттар) ұсынады. Резидент заңды тұлғаның хаты қолма-қол шетел валютасын алуға негіздеме болып табылады.";
20-тармақта:
бірінші абзац "валютаны" деген сөзден кейін "ұлттық валюта үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. По сделкам, связанным с экспортом товаров, сумма которых не превышает эквивалент десяти тысяч долларов США, допускается зачисление полученной юридическим лицом-резидентом за пределами Республики Казахстан экспортной валютной выручки на банковский счет в уполномоченном банке. При этом сумма зачисляемой на банковский счет в одном уполномоченном банке в течение календарного месяца экспортной валютной выручки не должна превышать эквивалент десяти тысяч долларов США. Для зачисления юридическим лицом-резидентом наличной иностранной валюты на свой банковский счет в уполномоченном банке необходимо представление таможенных документов, подтверждающих вывоз юридическим лицом-резидентом товара из Республики Казахстан и ввоз им наличной иностранной валюты в Республику Казахстан.";
в пункте 15:
после слова "Иностранная" дополнить словами "и национальная";
после слов "без ограничений" дополнить словами "в порядке, предусмотренном настоящими Правилами";
в пункте 16:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Валюта, получаемая юридическими лицами-резидентами в качестве оплаты за экспорт товаров (работ, услуг), должна быть получена резидентами и зачислена на их банковские счета в уполномоченных банках в течение 180 календарных дней (365 календарных дней по экспорту отдельных товаров, перечень которых устанавливается Правительством Республики Казахстан) с даты экспорта товаров (работ, услуг), если иное не предусмотрено в соответствующей лицензии Национального Банка, полученной юридическим лицом-резидентом в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Валюта, переведенная резидентом в пользу нерезидента для осуществления расчетов по импортным сделкам, предусматривающим авансовый платеж за товары (работы, услуги), в случае неисполнения нерезидентом обязательств по поставке товаров (выполнению работ, оказанию услуг), должна быть получена резидентом и зачислена на его счета в уполномоченных банках не позднее 180 календарных дней с даты перевода, если иной срок не установлен в лицензии Национального Банка.";
в абзаце втором после слов "в уполномоченных банках," дополнить словами "за исключением случаев, установленных настоящими Правилами, а также";
в пункте 19:
в абзаце первом слова ", до осуществления командировок" исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Наличная иностранная валюта в сумме, не превышающей эквивалент десяти тысяч долларов США в течение одного календарного месяца, может быть изъята с банковских счетов юридического лица-резидента также в целях осуществления платежей в пользу нерезидентов для оплаты  товаров, приобретаемых во время командировки за пределами Республики Казахстан. В течение десяти рабочих дней со дня окончания срока командировки юридическое лицо представляет в уполномоченный банк документы, подтверждающие использование изъятой наличной иностранной валюты (приказ о командировке, таможенные документы, подтверждающие ввоз товара на территорию Республики Казахстан). Основанием для изъятия наличной иностранной валюты является письмо юридического лица-резидента.";
абзац первый пункта 20 после слова "валюту" дополнить словами "за национальную валюту";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Резидент заңды тұлғалар ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алуға өтініш ресімдеген кезде сатып алу мақсатын көрсетеді, сондай-ақ сатып алынатын шетел валютасына операциялар жүргізудің қажеттігін растайтын құжаттарды қоса береді және оны мақсаты бойынша пайдаланбаған жағдайда ағымдағы рыноктық бағам бойынша ұлттық валютаға осы валютаны сатуға банкке уәкілеттік береді.".
22-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Резидент заңды тұлға сатып алған шетел валютасын толық немесе ішінара пайдаланбаған жағдайда оны сатып алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн не іссапар аяқталған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін ұлттық валютаға міндетті сатуға жатады.";
екінші абзацта "ішкі валюта рыногында" деген сөздер "ұлттық валютаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
23-тармақта "ішкі валюта рыногында ағымдағы рыноктық бағам бойынша" деген сөздер "ағымдағы рыноктық бағам бойынша ұлттық валютаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
25-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Уәкілетті банктер резидент заңды тұлғаларға кепілдік берілген мемлекеттік кредиттер бойынша, сондай-ақ есеп айырысудың құжаттандырылған нысандарын қарастыратын мәмілелер жөніндегі кредиттер бойынша резидент емес үшінші тұлғалардың шотына шетел валютасын есептеу арқылы кредиттер беруге құқылы.";
31-тармақтың бірінші тармағындағы екінші сөйлем алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 33-1-тармақпен толықтырылсын:
"33-1. Заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін ашылған резидент және резидент емес жеке тұлғалардың банктік шоттарын пайдалану режимі осы Ереженің 3 және 4-тарауларына сәйкес айқындалады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Жеке тұлғалардың банктік шоттары бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты, сондай-ақ үшінші тұлға ретінде заңды тұлғалар арасындағы келісім-шарттарға ақы төлеу бойынша валюта операциялары жүргізілмейді.";
мынадай мазмұндағы 34-1 тармағымен толықтырылсын:
"34-1. Резидент және резидент емес жеке тұлғалардың баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын сомадағы және инвестицияларды жүзеге асыруға немесе жылжымайтын мүлікке құқықты сатып алуға байланыссыз төлемдер және/немесе ақша аударымдары төлемдер және/немесе ақша аударымының негізділігін растайтын құжаттарсыз банктік шоттар арқылы жүргізіледі.
Ақшаны аудару немесе алу кезінде жеке тұлға осы төлемдер және/немесе ақша аударымы кәсіпкерлік қызметпен, инвестицияларды жүзеге асыру не жылжымайтын мүлікке құқық сатып алуға байланысты емес екендігі туралы жазба жүргізіледі.";
35-тармақтың бірінші абзацында:
бірінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғалардың банктік шоттар арқылы жүзеге асырылатын, баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі валюта операциялары бойынша төлемдер және/немесе ақша аударымдарын уәкілетті банктер тиісті түрде ресімделген құжаттарды (шарттар, келісім-шарттар, келісімдер, инвойстар және басқалар) жеке тұлғалар уәкілетті банктерге ұсынған кезде ғана жүргізеді.";
үшінші сөйлемдегі "резидент еместің пайдасына" деген сөздер алынып тасталсын;
38-тармақтың екінші сөйлемі алынып тасталсын;
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"21. При оформлении заявки на приобретение иностранной валюты за национальную валюту юридические лица-резиденты указывают цели покупки, а также прикладывают документы, подтверждающие необходимость осуществления операций, на которые приобретается иностранная валюта, и уполномочивают банк продать данную валюту за национальную валюту по текущему рыночному курсу в случае ее неиспользования по назначению.";
в пункте 22:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"В случае неиспользования юридическим лицом-резидентом приобретенной иностранной валюты полностью или частично, она подлежит обязательной продаже за национальную валюту по истечении тридцати календарных дней с даты ее приобретения.";
в абзаце втором слова "на внутреннем валютном рынке" заменить словами "за национальную валюту";
в пункте 23 слова "по текущему рыночному курсу на внутреннем валютном рынке" заменить словами "за национальную валюту по текущему рыночному курсу";
пункт 25 дополнить абзацем следующего содержания:
"Уполномоченные банки вправе предоставлять кредиты в иностранной валюте юридическим лицам-резидентам посредством зачисления иностранной валюты на счета третьих лиц-нерезидентов по гарантированным государством кредитам, а также кредитам, предусматривающим использование документарных форм расчетов.";
второе предложение абзаца первого пункта 31 исключить;
дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
"33-1. Режим использования физическими лицами-резидентами и нерезидентами банковских счетов, открытых для осуществления предпринимательской деятельности без образования юридического лица, определяется в соответствии с главами 3 и 4 настоящих Правил.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. По банковским счетам физических лиц не могут производиться валютные операции, связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, а также по оплате контрактов между юридическими лицами в качестве третьего лица.";
дополнить пунктом 34-1 следующего содержания:
"34-1. Платежи и/или переводы денег физических лиц-резидентов и нерезидентов, в сумме, не превышающей эквивалент десяти тысяч долларов США, и не связанные с осуществлением инвестиций или приобретением прав на недвижимость, могут проводиться через банковские счета без представления документов, подтверждающих обоснованность платежа и/или перевода денег.
При переводе или получении денег физическим лицом производится запись, что данный платеж и/или перевод денег не связан с предпринимательской деятельностью, осуществлением инвестиций либо приобретением прав на недвижимость.";
в абзаце первом пункта 35:
первое предложение изложить в следующей редакции:
"Платежи и/или переводы денег по валютным операциям физических лиц, осуществляемые через банковские счета, в сумме, превышающей эквивалент десяти тысяч долларов США, проводятся уполномоченными банками только при представлении физическими лицами в уполномоченные банки надлежащим образом оформленных документов (договоры, контракты, соглашения, инвойсы и другие).";
в третьем предложении слова "в пользу нерезидента" исключить;
второе предложение пункта 38 исключить;
пункт 41 изложить в следующей редакции:

"41. Резидент және резидент емес жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасынан немесе Қазақстан Республикасына, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі резидент жеке тұлғалардың пайдасына біржолғы аударымдарды уәкілетті банктер арқылы баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшерде жүзеге асыруға болады. Көрсетілген аударымдарды жеке тұлғалар бір операциялық күнде бір уәкілетті банк арқылы бір рет қана жүзеге асыра алады.
Осы тармақта көрсетілген аударымдар кәсіпкерлік қызметті, инвестицияларды жүзеге асырумен, жылжымайтын мүлікке құқық сатып алумен, тізбесі валюта заңдарында айқындалған капитал қозғалысына байланысты өзге де операцияларды жүргізумен, сондай-ақ үшінші тұлға ретінде заңды тұлғалар арасындағы келісім-шарттарға ақы төлеуге байланысты болуы тиіс емес.";
43-тармақтың оныншы абзацында "немесе инвестициялық қызметпен не жылжымайтын мүлікке құқық сатып алумен" деген сөздер "инвестицияларды жүзеге асырумен, жылжымайтын мүлікке құқық сатып алумен немесе капитал қозғалысына байланысты өзге де операциялармен, сондай-ақ үшінші тұлға ретінде заңды тұлғалар арасындағы келісім-шарттарға ақы төлеумен байланысты қызметпен" деген сөздермен ауыстырылсын;
44-тармақтың сегізінші абзацында "немесе шетелдегі инвестициялық қызметпен" деген сөздер "инвестицияларды жүзеге асырумен, жылжымайтын мүлікке құқық сатып алумен немесе капитал қозғалысына байланысты өзге де операциялармен, сондай-ақ үшінші тұлға ретінде заңды тұлғалар арасындағы келісім-шарттарға ақы төлеумен байланысты қызметпен" деген сөздермен ауыстырылсын.";
мынадай мазмұндағы 48-1 және 48-2 тармақтарымен толықтырылсын:
"48-1. Резидент жеке тұлғалар баламасы он мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын әкетілетін қолма-қол шетел валютасының қайдан алынғандығын растайтын құжаттар ұсынбай Қазақстан Республикасынан әкете алады.
Резидент жеке тұлғаларға баламасы он мың АҚШ долларынан асатын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын осы Ереженің 48-2 тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасынан әкетуге рұқсат берілмейді.
Резидент емес жеке тұлғалар баламасы үш мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын әкетілетін қолма-қол шетел валютасының қайдан алынғандығын растайтын құжаттар ұсынбай Қазақстан Республикасынан әкете алады.
Резидент емес жеке тұлғаларға баламасы үш мың АҚШ долларынан асатын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын осы Ереженің 48-2 тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасынан әкетуге рұқсат берілмейді.

"41. Разовые переводы физических лиц-резидентов и нерезидентов из Республики Казахстан или в Республику Казахстан, в том числе в пользу и от физических лиц-резидентов, находящихся за пределами Республики Казахстан, могут осуществляться через уполномоченные банки в размере, не превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США. Указанные переводы могут быть осуществлены физическими лицами через один уполномоченный банк не более одного раза в один операционный день.
Переводы, указанные в настоящем пункте, не должны быть связаны с осуществлением предпринимательской деятельности, инвестиций, приобретением прав на недвижимость, проведением иных операций, связанных с движением капитала, перечень которых определен валютным законодательством, а также оплатой контрактов между юридическими лицами в качестве третьего лица.";
в абзаце десятом пункта 43 слова "или инвестиционной деятельностью, либо приобретением прав на недвижимость" заменить словами "деятельностью, осуществлением инвестиций, приобретением прав на недвижимость или иными операциями, связанными с движением капитала, а также оплатой контрактов между юридическими лицами в качестве третьего лица";
в абзаце восьмом пункта 44 слова "или инвестиционной деятельностью за границей" заменить словами "деятельностью, осуществлением инвестиций, приобретением прав на недвижимость или иными операциями, связанными с движением капитала, а также оплатой контрактов между юридическими лицами в качестве третьего лица";
дополнить пунктами 48-1 и 48-2 следующего содержания:
"48-1. Физические лица-резиденты могут вывозить из Республики Казахстан наличную иностранную валюту в размере, не превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США, без представления документов, подтверждающих происхождение вывозимой наличной иностранной валюты.
Вывоз из Республики Казахстан физическими лицами-резидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США, не допускается за исключением случаев, предусмотренных пунктом 48-2 настоящих Правил.
Физические лица-нерезиденты могут вывозить из Республики Казахстан наличную иностранную валюту в размере, не превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, без представления документов, подтверждающих происхождение вывозимой наличной иностранной валюты.
Вывоз из Республики Казахстан физическими лицами-нерезидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, не допускается за исключением случаев, предусмотренных пунктом 48-2 настоящих Правил.

48-2. Резидент және резидент емес жеке тұлғалар осы Ереженің 48-1 тармағында көрсетілген сомалардан басқа кедендік заңдардың талаптарын сақтаған кезде Қазақстан Республикасына әкелінгенін растайтын кеден декларациясында көрсетілген сома шегінде Қазақстан Республикасына бұрын әкелінген қолма-қол шетел валютасын Қазақстан Республикасынан әкетуге құқылы.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Резидент және резидент емес жеке тұлғаларының баламасы үш мың АҚШ долларынан аспайтын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын Қазақстан Республикасынан әкетуі Қазақстан Республикасының кеден органында жазбаша декларациялауға жатпайды.
Резидент және резидент емес жеке тұлғаларының баламасы үш мың АҚШ долларынан асатын мөлшердегі қолма-қол шетел валютасын әкетуі Қазақстан Республикасы кеден органында міндетті жазбаша декларациялауға жатады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Номиналдық құны (номиналы) шетел валютасында көрсетілген төлем құжаттарын ( вексельдер, чектер, оның ішінде жол чектері) Қазақстан Республикасынан әкету жазбаша декларациялауға жатпайды және шектеусіз жүзеге асырылады.".
2. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне жіберсін.
3. Басшылықтың қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Мартюшев Ю.А.) осы қаулыны бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
5. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
Министр
2003 жылғы 4 тамыз
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрлігі
Министр
2003 жылғы 6 тамыз
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
Төраға м.а.
2003 жылғы 8 тамыз

48-2. Физические лица-резиденты и нерезиденты помимо суммы, указанной в пункте 48-1 настоящих Правил, вправе вывозить из Республики Казахстан при соблюдении требований таможенного законодательства наличную иностранную валюту, ранее ввезенную в Республику Казахстан, в пределах суммы, указанной в таможенной декларации, подтверждающей ее ввоз в Республику Казахстан.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Вывоз из Республики Казахстан физическими лицами-резидентами и нерезидентами наличной иностранной валюты в размере, не превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, не подлежит письменному декларированию таможенному органу Республики Казахстан.
Вывоз из Республики Казахстан физическими лицами-резидентами и нерезидентами наличной иностранной валюты в размере, превышающем эквивалент трех тысяч долларов США, подлежит обязательному письменному декларированию таможенному органу Республики Казахстан.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Вывоз из Республики Казахстан платежных документов (векселей, чеков, в том числе дорожных), номинальная стоимость (номинал) которых выражена в иностранной валюте, не подлежит письменному декларированию и осуществляется без ограничений.".
2. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня Республики Казахстан.
3. Управлению обеспечения деятельности руководства (Мартюшев Ю.А.) опубликовать настоящее постановление в средствах массовой информации.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Согласовано
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"4" августа 2003 г.
Министр
Согласовано                                    Согласовано
Министерство финансов                          Агентство таможенного контроля
Республики Казахстан                           Республики Казахстан
"8" августа 2003 г.                            "8" августа 2003 г.
Министр                                        И.о. председателя