Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігінің өзара іс-қимылы жөніндегі Нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 11 қыркүйектегі N 222-ОД, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 10 қыркүйектегі N 96 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 17 қазанда тіркелді. Тіркеу N 2528. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу жөніндегі агенттігінің 2008 жылғы 18 қыркүйектегі N 295-ОД, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 18 ақпандағы N 76 бірлескен бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу жөніндегі агенттігінің 2008.09.18 N 295-ОД, ҚР Қаржы министрінің 2009.02.18 N 76 бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 31 қазандағы N 1158 қаулысымен бекітілген Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесінің 109-тармағын іске асыру мақсатында, сондай-ақ "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 4) тармақшасына, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес, Бұйырамыз:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігінің өзара іс-қимылы жөніндегі Нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Құқықтық қамтамасыз ету және тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті (Ғ.Т.Жолдыбаева) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуден өткізуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (Б.Б.Досан) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін заңда белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың ресми басылымдарда жариялануын қамтамасыз етсін және оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, сондай-ақ табиғи монополия субъектілерінің Мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөлімінде орналасқан Субъектілердің назарына жеткізсін.
4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігінің Мемлекеттік сатып алу әдіснамасы басқармасы осы бұйрықты бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен мемлекеттік кәсіпорындардың назарына жеткізсін.

Об утверждении Инструкции по взаимодействию Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции и Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 11 сентября 2003 года N 222-ОД и Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам от 10 сентября 2003 года N 96. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2003 года N 2528. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 18 сентября 2008 года № 295-ОД и Министра финансов Республики Казахстан от 18 февраля 2009 года № 76
Сноска. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 18.09.2008 № 295-ОД и Министра финансов РК от 18.02.2009 № 76 (порядок введения в действие см. п. 5 ) .
В целях реализации пункта 109 Правил организации и проведения государственных закупок товаров, работ и услуг, утвержденных постановлением правительства Республики Казахстан от 31 октября 2002 года N 1158, а также в соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках", приказываем:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по взаимодействию Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции и Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам.
2. Департаменту правового обеспечения и защиты прав потребителей Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Джолдыбаева Г.Т.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Досан Б. Б.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить в установленном законодательством порядке опубликование настоящего приказа в официальном печатном издании и довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, а также до Субъектов, находящихся в республиканском разделе Государственного регистра субъектов естественной монополии.
4. Управлению методологии государственных закупок Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам довести настоящий приказ до сведения администраторов бюджетных программ и государственных предприятий.

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігіне қатысты бөлігінде - Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының орынбасары А.С.Мыңбаевқа, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігіне қатысты бөлігінде - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігі төрағасының орынбасары Б.А.Әлімбековке жүктелсін.
6. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы          Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды           Мемлекеттік сатып алу
реттеу және бәсекелестікті      жөніндегі агенттігінің
қорғау жөніндегі                төрағасы
агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу және
бәсекелестікті қорғау жөніндегі
агенттігі төрағасының 2003 жылғы
11 қыркүйектегі N 222-ОД
және Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік сатып алу жөніндегі
агенттігі төрағасының 2003 жылғы
10 қыркүйектегі N 96
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі мен
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сатып алу жөніндегі
агенттігінің өзара іс-қимылы жөніндегі
Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігінің өзара іс-қимылы жөніндегі осы Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының , "Табиғи монополиялар туралы" Заңның және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 31 қазандағы N 1158 қаулысымен бекітілген Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесінің нормаларын қолдануды нақтылау мақсатында әзірленді.
2. Осы Нұсқаулықтың ережелері "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының қолданысына тап болған табиғи монополия субъектілеріне (бұдан әрі - Субъектілер) ғана қолданылады.
2. Уәкілетті органдардың құқықтары
3. Өздерінің функцияларын тиісті дәрежеде жүзеге асыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі:
1) Субъектілер өткізетін сатып алулар үшін, Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіппен, Субъектілердің тарифтері (бағалары, алымдар ставкалары) қозғалатын бөлігінде бақылау жасауды жүзеге асырады;

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить, в части, касающейся Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции - на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Мынбаева А. С., в части, касающейся Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам - на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам Алимбекова Б. А.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации.
Председатель Агентства            Председатель Агентства
Республики Казахстан по           Республики Казахстан по
регулированию естественных        государственным закупкам
монополий и защите конкуренции
Утверждена
совместным приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
от 11 сентября 2003 г. N 222-ОД
и Председателя Агентства
Республики Казахстан
по государственным закупкам
от 10 сентября 2003 г. N 96
Инструкция
по взаимодействию Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий и защите конкуренции
и Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по взаимодействию Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции и Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам (далее - Инструкция) разработана в целях детализации применения норм Закона Республики Казахстан "О государственных закупках", Закона "О естественных монополиях" и Правил организации и проведения государственных закупок товаров, работ и услуг, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2002 года N 1158.
2. Положения настоящей Инструкции распространяются только на тех субъектов естественной монополии (далее - Субъекты), которые подпадают под действие Закона Республики Казахстан "О государственных закупках".
2. Права уполномоченных органов
3. В целях обеспечения надлежащего осуществления своих функций Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции:
1) осуществляет контроль за закупками, проводимыми Субъектами, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в части, затрагивающей тарифы (цены, ставки сборов) Субъектов;

2) Субъектілердің бағалар (тарифтер) белгілеу немесе олардың шығынды қалыптастырудың шекті деңгейі мен ерекше тәртібі бөлігіндегі, сондай-ақ Субъектілер өткізетін мемлекеттік сатып алу бөлігіндегі қызметін реттейді;
3) Субъектілерден тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізілген мемлекеттік сатып алу жөнінде ақпарат (құжаттар) сұратады.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігі:
1) мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына бақылау жасауды жүзеге асырады;
2) мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды жасасқанға дейін мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып қабылданған конкурстарды ұйымдастырушылардың, тапсырыс берушілердің және конкурстық комиссиялардың шешімдерін қайта қарау немесе алып тастау туралы шешім қабылдайды;
3) мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жасалған мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы талап-арызды сотқа береді;
4) Субъектілерден тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өткізілген мемлекеттік сатып алу жөнінде ақпарат (құжаттар) сұратады.
3. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды
реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі
мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сатып алу
жөніндегі агенттігінің өзара іс-қимылы
5. Егер Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі Субъектілердің қызметіне қатысты бақылау функцияларын жүзеге асыру кезінде осы Субъектілердің мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бұзу фактілері анықталған жағдайда, онда Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі осы заң бұзушылықты белгілейді және Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің төрағасы немесе оның орынбасары қол қойған жолдама хатпен мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың бұзылғандығы туралы (қажетті материалдардың көшірмелерін қоса бере отырып) анықтама даярлайды, ол Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігіне қарауға жіберіледі.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігі Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі ұсынған Субъектілердің мемлекеттік сатып алу заңнамасын бұзғандығы туралы (қажетті материалдардың көшірмелері қоса берілген) осы анықтаманы қарайды және Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігіне осы анықтамада көрсетілген фактілердің мемлекеттік сатып алу туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес келу мәніне қорытынды береді. Осы қорытынды Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігінің төрағасы немесе оның орынбасары қол қойған жолдама хатпен жіберіледі.

2) регулирует деятельность Субъектов в части установления цен (тарифов) или их предельного уровня и особого порядка формирования затрат, а также в части проведения Субъектами государственных закупок;
3) запрашивает у Субъектов информацию (документы), по проведенным государственным закупкам товаров, работ, услуг.
4. Агентство Республики Казахстан по государственным закупкам:
1) осуществляет контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках;
2) до заключения договоров о государственных закупках принимает решения о пересмотре или отмене решений организаторов конкурсов, заказчиков и конкурсных комиссий, принятых с нарушением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках;
3) предъявляет в суды иски о признании недействительными сделок, заключенных с нарушением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках;
4) запрашивает у Субъектов информацию (документы), по проведенным государственным закупкам товаров, работ, услуг.
3. Взаимодействие Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий и защите конкуренции
и Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам
5. В случае, если при осуществлении Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции контрольных функций в отношении деятельности Субъектов будут выявлены факты нарушения этими Субъектами законодательства о государственных закупках, то Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции устанавливает эти нарушения и готовит справку (с приложением копий необходимых материалов) о нарушениях законодательства о государственных закупках, которая сопроводительным письмом, подписываемым Председателем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции или его заместителем, направляется в Агентство Республики Казахстан по государственным закупкам на рассмотрение.
6. Агентство Республики Казахстан по государственным закупкам рассматривает данную справку (с приложенными копиями необходимых материалов) о нарушениях Субъектами законодательства о государственных закупках, представленную Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, и дает заключение в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции на предмет соответствия фактов, указанных в данной справке, действующему законодательству о государственных закупках. Данное заключение направляется сопроводительным письмом, подписываемым Председателем Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам или его заместителем.

7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігі Субъектілердің мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бұзғандығы туралы анықтаманы қарау барысында, мәселелерді толық және объективті шешу мақсатында, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінен, өзге де мемлекеттік органдардан, Субъектілерден, сондай-ақ заңды немесе жеке тұлғалардан осы анықтамада көрсетілген заң бұзушылықтарға қатысты басқа да құжаттарды қосымша талап етуге құқылы.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігі, қажет болған жағдайда, Субъектілердің мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бұзғандығы туралы анықтама бойынша қажетті түсініктемелер беру үшін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің мамандарын шақыруға құқылы.
4. Анықтамаға қоса берілетін құжаттар
9. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігінің атына ұсынған Субъектілердің мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бұзғандығы туралы анықтамаға әлеуетті жеткізіп берушілердің конкурстық өтінімдерінің түпнұсқалары барлық қосымшаларымен, сондай-ақ мынадай құжаттардың көшірмелері қоса беріледі:
1) конкурстық құжаттама;
2) конкурстық комиссия құру және конкурсты өткізу туралы бұйрықтар;
3) конкурсты өткізу туралы және конкурстың қорытындылары туралы жарияланған күні көрсетілген жарнамалар;
4) конкурстық өтінімдерді ашу және конкурстың қорытындылары туралы хаттамалар.
Сонымен бірге, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу жөніндегі агенттігі қарағаннан және тиісті шешім қабылдағаннан кейін әлеуетті жеткізіп берушілердің конкурстық өтінімдерінің түпнұсқалары барлық қосымшаларымен Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігіне қайтарылады.
5. Қорытынды ережелер
10. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.

7. Агентство Республики Казахстан по государственным закупкам в процессе рассмотрения справки о нарушениях Субъектами законодательства о государственных закупках, в целях полного и объективного решения вопросов, вправе дополнительно затребовать от Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, иных государственных органов, Субъектов, а также юридических или физических лиц другие документы, касающиеся нарушений, указанных в данной справке.
8. Агентство Республики Казахстан по государственным закупкам, при необходимости, вправе приглашать специалистов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции для предоставления ими необходимых пояснений по справке о нарушениях Субъектами законодательства о государственных закупках.
4. Документы, прилагаемые к справке
9. К справке о нарушениях Субъектами законодательства о государственных закупках, представляемой Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции в адрес Агентства Республики Казахстан по государственным закупкам, прилагаются оригиналы конкурсных заявок потенциальных поставщиков со всеми приложениями, а также копии следующих документов:
1) конкурсной документации;
2) приказов о создании конкурсной комиссии и проведении конкурса;
3) объявлений о проведении и об итогах конкурса с указанием даты опубликования;
4) протоколов вскрытия конкурсных заявок и об итогах конкурса.
При этом оригиналы конкурсных заявок потенциальных поставщиков со всеми приложениями после рассмотрения и принятия Агентством Республики Казахстан по государственным закупкам соответствующего решения, возвращаются в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
5. Заключительные положения
10. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.