Тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру ережесі және беруден бас тарту үшін негіздер
Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы N 502 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 13 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2558. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010 жылғы 13 тамыздағы № 359 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2010.08.13 № 359 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы N 271-II Заңына сәйкес және жолаушыларды, теңдеме жүк пен жүкті тасымалдауды жүзеге асыру үшін тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру ережесінің және беруден бас тартудың тәртібін белгілеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған рұқсаттарды беру ережесі және беруден бас тарту негіздері (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрлігінің
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының
2003 жылғы 30 қазандағы
N 502 бұйрығымен
бекітілген
Тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру
ережесі және беруден бас тарту үшін негіздер 1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер азаматтық әуе кемелерімен жолаушыларды, теңдеме жүк және/немесе жүкті әуеде тасымалдауды жүзеге асыру мақсатында халықаралық және ішкі авиамаршруттарда тұрақты емес ұшуларды орындауға рұқсат беру тәртібін және беруден бас тарту негіздері тәртібін белгілейді.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар мен терминдер қолданылады:
1) авиациялық маршрут - үстінен авиатасымалдау пункттері арасында әуе қатынасы жүзеге асырылатын жер үсті географиялық бейнесінің қиюласуы немесе географиялық сипаттамасы. Ауданында ұшу/бару әуеайлағы орналасқан елді мекендер авиатасымалдар пункттері болып табылады;
2) жүк құжаттамасы - жүкті тасымалдау шарттары, жөнелтілетін салмақ, жөнелту және тағайындау пункттері көрсетілген тасымалдаушының маршруты бойынша жүкті тасымалдаудағы жүкті жөнелтуші мен тасымалдаушының арасындағы шартты растау үшін қолданылатын, алдын ала сәйкестендіріліп басылған тасымалдаушының құжаты. Нақты рейс орындайтын әуе кемесінің бортына жүкті тиеуді жүзеге асыратын кез келген қону пункті (алғашқы немесе бағдарғыдағы) жөнелту пункті болып табылады, ал жүкті түсіретін бірінші тиісті пункт белгіленген пункт болып табылады (тасымал қай жерде басталғанына және соңында бұл тасымал жүк қағазына сәйкес қайда аяқталатына байланысты емес);

Об утверждении Правил выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 30 октября 2003 года № 502. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2003 года № 2558. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 359
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13.08.2010 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года N 271-II "О государственном регулировании гражданской авиации" и целью определения порядка выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов для осуществления перевозок пассажиров, багажа и грузов приказываю: см.Z100339
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов (далее - Правила).
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Комитета гражданской
авиации Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 30 октября 2003 года N 502
Правила
выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений
на выполнение нерегулярных полетов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок выдачи и оснований для отказа в выдаче разрешений на выполнение нерегулярных полетов гражданских воздушных судов на международных и внутренних авиамаршрутах с целью осуществления воздушных перевозок пассажиров, багажа и/или грузов. см.Z100339
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и термины:
1) авиационный маршрут - географическое описание или комбинация географических описаний земной поверхности, над которой осуществляется воздушное сообщение между пунктами авиаперевозок. Пунктами авиаперевозок являются населенные пункты, в районе которых находятся аэродромы вылета/назначения;
2) грузовая накладная - документ, с предварительно напечатанной идентификацией перевозчика, служащий для подтверждения контракта между грузоотправителем и перевозчиком на перевозку груза по маршруту перевозчика, содержащий указание пунктов отправления и назначения, указание веса отправки, условия перевозки груза. Пунктом отправления является любой пункт посадки (первоначальной или на маршруте), в котором осуществляется погрузка груза на борт воздушного судна, осуществляющего конкретный рейс, а пунктом назначения является первый соответствующий пункт, в котором происходит выгрузка груза (независимо от того, где началась перевозка и где в конечном счете закончится эта перевозка в соответствии с грузовой накладной);

3) шартты авиамаршрут - осы авиамаршрутқа куәлігі бар Қазақстан Республикасының тағайындалған тасымалдаушылары тұрақты ұшулар орындайтын халықаралық авиамаршрут немесе Қазақстан Республикасының ұлттық тасымалдаушылары тұрақты ұшулар орындайтын ішкі авиамаршрут;
4) тұрақты емес (чартерлік) рейсті орындауға тапсырыс беру - тұрақсыз ұшуды орындауға құқық беретін рұқсатты алу үшін қажетті мәліметтері бар құжат;
5) көмек көрсетуге арналған тасымалдар - табиғи апат немесе төтенше жағдайларда (апат, эпидемия және т.б.) көмек көрсету мақсатында қызметкерлерді және керек-жарақтарды тасымалдау үшін гуманитарлық мақсатта орындалатын тұрақсыз рейстер, санитарлық рейстер, сондай-ақ, қалпына келтіру апаттық-құтқару жұмыстарын жүргізуге байланысты жасалатын ұшулар;
6) туристік чартерлі рейс - тұрақты емес рейс болып табылады және ол авиакомпаниямен фрахталау туралы келісім негізінде туроператордың (фрахта алушының) өтінімі бойынша құрылады. Осы келісімге сәйкес фрахта беруші фрахта алушыға бір немесе бірнеше рейсте шарттық желілер бойынша жолаушыларды, жүкті және багажды тасымалдауға арналған бір немесе бірнеше әуе кеменің толық немесе жартылай сыйымдылығын төлеуі тиіс;
7) жеке мақсаттағы немесе қызметтік сапардағы чартерлік рейс - бұл жолаушыларды және/немесе жүкті тасымалдау үшін тек қана өз мақсатында жеке немесе заңды тұлғамен тығыз байланыста болатын және тура немесе қосымша жеке немесе заңды тұлғаларға бөлінбейтін шығындары толығымен осы жеке немесе заңды тұлғамен жабылатын, тұрақты емес рейс;
8) чартерлік жүк рейстер бағдарламасы - бір ғана пайдаланушының әуе кемелерімен бір бағыт бойынша жүйелі орындалатын тұрақты емес жүк әуе тасымалдары;
9) тұрақты емес ұшуларды біржақты орындау - қазақстандық авиакомпаниялар отыз күнде екіден аз жиілікпен тұрақты емес ұшуларды орындайтын авиациялық бағдарғылар бойынша жолаушыларды және/немесе жүкті коммерциялық тасымалдау мақсатында азаматтық әуе кемелерінің шетел пайдаланушыларының тұрақты емес ұшуларын орындауы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2005 жылғы 12 қаңтардағы N 4 , 2006 жылғы 28 ақпандағы N 28 , 2006 жылғы 3 шілдедегі N 126 , 2007 жылғы 27 наурыздағы N 55 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен.
3. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде азаматтық әуе кемелерінің тұрақсыз ұшуларын орындау мәселелері жөнінде заңнаманы және нормативтік кесімдерін сақтауды реттеу мен бақылауды Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (бұдан әрі - Азаматтық авиация комитеті) жүзеге асырады.

3) договорной авиамаршрут - международный авиамаршрут на котором выполняют регулярные полеты назначенные перевозчики Республики Казахстан или внутренний авиамаршрут на котором выполняют регулярные полеты национальные перевозчики Республики Казахстан, имеющие свидетельство на данный авиамаршрут;
4) заявка на выполнение нерегулярного полета (далее - заявка) - документ, содержащий необходимые сведения для получения разрешения на право выполнения нерегулярного полета;
5) перевозки для оказания помощи - нерегулярные полеты, выполняемые в гуманитарных целях, для перевозки персонала и припасов в целях оказания помощи во время стихийных бедствий или чрезвычайных ситуаций (аварий, эпидемий и т.д.), санитарные рейсы, а также полеты, связанные с проведением восстановительных и аварийно-спасательных работ;
6) туристский чартерный рейс - это нерегулярный рейс, формируемый по заявке туроператора (фрахтователя) на основе договора фрахтования с авиакомпанией, согласно которому фрахтовщик обязуется предоставить фрахтователю за плату всю или часть вместимости одного или нескольких воздушных судов на один или несколько рейсов для перевозки пассажиров, груза и багажа по оговоренным авиамаршрутам;
7) чартерный рейс в личных целях или деловая поездка - это нерегулярный рейс, который фрахтуется физическим или юридическим лицом исключительно в собственных целях для перевозки пассажиров и/или груза, при которой расходы полностью покрываются этим физическим или юридическим лицом и не разделяются непосредственно или косвенно с другими физическими или юридическими лицами;
8) программа чартерных грузовых рейсов - систематически выполняемые воздушными судами одного и того же эксплуатанта по одному и тому же маршруту нерегулярные грузовые авиаперевозки;
9) одностороннее выполнение нерегулярных полетов - выполнение иностранным эксплуатантом гражданских воздушных судов нерегулярных полетов с целью коммерческой перевозки пассажиров и/или груза по авиационным маршрутам, на которых казахстанские авиакомпании осуществляют нерегулярные полеты с частотой менее двух полетов в тридцать дней.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 12.01.2005 N 4 ; от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.07.2006 N 126 ; от 27.03.2007 N 55 .
3. Регулирование и контроль за соблюдением законодательства и нормативных актов по вопросам выполнения нерегулярных полетов гражданских воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан осуществляются Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет гражданской авиации).

2. Қазақстандық азаматтық әуе кемелерін
пайдаланушыларына тұрақты емес ұшуларды
орындауға арналған рұқсаттарды беру
шарттары және тәртібі
4. Қазақстандық пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелерінің халықаралық тұрақты емес ұшулары қалыптасқан заңнамалық тәртіппен Азаматтық авиация комитеті берген пайдаланушының сертификаты пайдаланушыда бар болған жағдайда және осы Ережелерге сәйкес Азаматтық авиация комитеті беретін рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Көлік және  коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2007.03.27 N 55 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), өзгерту  енгізілді - ҚР Көлік және Коммуникация министрінің 2008.09.22 N 440 бұйрықтарымен.
5. Азаматтық авиация комитетінің тұрақты емес ұшуларды жүзеге асыруға арналған рұқсаттары азаматтық әуе кемесінің қазақстандық пайдаланушылары Азаматтық авиация комитетіне бағытталған тапсырыстың негізінде беріледі, онда мынадай деректер болуы тиіс:
пайдаланушының, заңды немесе жеке тұлғаның атауы;
пайдаланушы куәлігінің нөмері мен қолданылу мерзімі;
әуе кемесінің мемлекеттік тіркеуі туралы куәлігінің нөмірі мен берілген күні;
әуе кемесінің ұшу жарамдылығы туралы сертификатының нөмірі мен қолданылу мерзімі немесе әуе кемесінің ұшу жарамдылығының сертификатын тану туралы шешімі;
пайдаланушының жолаушылар, үшінші тұлғалар, экипаж алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің сақтандыру куәлігі нөмірлері мен қолданылу кезеңдері;
ХААҰ үш әріпті коды және рейс нөмірі;
ұшу күні;
әуе кемесінің үлгісі;
ұшудың толық бағыты;
ұшу мақсаты;
туристік чартерлі рейстер үшін жалдаушы ұйымның атауы;
азаматтық әуе кемелерінің қазақстандық эксплуатанттарының туристік чартерлі рейстеріне бекітілген байланыс арналары бойынша келесі құжаттардың көшірмесі берілуі тиіс:
рейстің фрахта берушісінің туроператорлық қызметпен айналысуына байланысты лицензиясы;
қазақстандық пайдаланушылардың тиісті реквизиттері бар, билеттер бланктері бойынша жолаушыларды қайта ұшыру міндеттемесі жөніндегі хаттамалық кепілдеме (тоқсан сайын ұсынылады);
қазақстандық пайдаланушы орналастырған және төрт және одан да көп өзара байланысты тұрақты емес ұшуларға өтінім ұсынылған кезде шығарылған жолаушылардың, теңдеме жүк және/немесе жүктердің қайтадан әкелуіне қажет болу мүмкіндігіне байланысты барлық шығындарды төлеу үшін қажет депозит сомасы туралы банктің анықтамасы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгертулер енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2005.01.12 N 4 , 2006.02.28 N 28 , 2007.03.27 N 55 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), ҚР Көлік және Коммуникация министрінің 2008.09.22 N 440 , 2009.02.26 N 80 бұйрықтарымен.

2. Условия и порядок выдачи разрешений на выполнение
нерегулярных полетов гражданскими воздушными судами
казахстанских эксплуатантов
4. Международные нерегулярные полеты гражданских воздушных судов казахстанских эксплуатантов осуществляются при наличии у эксплуатанта действующего сертификата эксплуатанта, выданного Комитетом гражданской авиации в установленном законодательством порядке, и на основании разрешения, выдаваемого Комитетом гражданской авиации в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 27.03.2007 N 55 ; с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 22.09.2008 № 440 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
5. Разрешения Комитета гражданской авиации на осуществление нерегулярного полета выдаются на основании заявки, направленной казахстанским эксплуатантом гражданского воздушного судна либо его представителем в Комитет гражданской авиации, которая должна содержать следующие данные:
наименование эксплуатанта;
номер и период действия свидетельства эксплуатанта;
номер и дата выдачи свидетельства о государственной регистрации воздушного судна;
номер и период действия сертификата о летной годности воздушного судна или решения о признании сертификата летной годности воздушного судна;
номера и периоды действия страховых свидетельств гражданско-правовой ответственности эксплуатанта перед пассажирами, третьими лицами, экипажем;
трехбуквенный код ИКАО и номер рейса;
дата вылета;
тип воздушного судна;
полный авиамаршрут полета;
цель полета;
для туристских чартерных рейсов наименования фрахтующей организации .
Для туристских чартерных рейсов казахстанских эксплуатантов гражданских воздушных судов необходимо представить по установленным каналам связи копии следующих документов:
лицензию на занятие туроператорской деятельностью фрахтователя рейса;
письменную гарантию об обязательстве обратного вывоза пассажиров по бланкам билетов, имеющих соответствующие реквизиты казахстанского эксплуатанта (предоставляется ежеквартально);
справку банка о сумме депозита, размещенного казахстанским эксплуатантом и необходимого для оплаты всех расходов, связанных с возможной необходимостью обратной доставки вывезенных пассажиров, багажа и/или грузов при предоставлении заявки на четыре и более взаимосвязанных нерегулярных полетов.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 12.01.2005 N 4 ; от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2007 N 55 ; приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 22.09.2008 № 440 (порядок введения в действие см. п. 4 ); от 26.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.4 ).

6. Қазақстандық пайдаланушыдан немесе оның уәкілетті өкілінен тапсырыс белгіленген байланыс арналары арқылы Азаматтық авиация комитетінің атына жіберілу тиіс:
коммерциялық емес мақсатта орындалатын тұрақты емес ұшулар үшін - тұрақты емес ұшуларды орындау күніне дейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кем емес;
коммерциялық әуе тасымалы мақсатында орындалатын тұрақты емес ұшулар - тұрақты емес ұшуларды орындау күніне дейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кем емес;
бірнеше өзара байланысты ұшулар (4 және одан да көп ұшулардан) үшін - тұрақты емес ұшуларды орындау күніне дейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кем емес.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 ақпандағы N 28 бұйрығымен .
7. Қазақстандық пайдаланушы немесе оның өкілі тұрақты емес ұшуларды орындауға арналған тапсырыста көрсетілген мәліметтердің растығына Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауапты атқарады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 ақпандағы N 28 бұйрығымен .
3. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде
азаматтық әуе кемелерінің шетел мемлекеттерінің пайдаланушыларымен тұрақты емес ұшуларды орындауына рұқсат
берудің талаптары мен тәртібі
8. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде азаматтық әуе кемелерінің шетел мемлекеттерінің пайдаланушыларымен тұрақты емес ұшулар Азаматтық авиация комитетінің рұқсаттарында белгіленген шарттармен орындалады.
Азаматтық авиация комитетінің тұрақты емес ұшуларды жүзеге асыруға арналған рұқсаттар шетел мемлекеттерінің тиісті авиациялық әкімшілігі немесе олардың органдары немесе шетел мемлекеттерінің әуе кемелерін тікелей пайдаланушылар немесе олардың уәкілеттік өкілдері жіберген өтінімнің негізінде беріледі Қазақстан Республикасының немесе шетел мемлекетінің заңнамасына не делдалдық қызмет көрсету туралы шартқа сәйкес берілген сенімхат негізінде.
Егер шетел пайдаланушысы және оның өкілі бір күнде бір рейсті орындауға өтінім берген болса пайдаланушыдан алынған өтінім негізінде рұқсаттар беріледі.
Бірнеше қарым-қатынасты тұрақты емес ұшулар (төрт немесе бес ұшулар) серияларын орындауға Азаматтық авиация комитетінің рұқсаты бірінші ұшу орындаған күн мерзімінен бастап отыз күн мерзімге дейін беріледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006.02.28 N 28 , 2006.07.03 N 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз), ҚР Көлік және Коммуникация министрінің 2008.09.22 N 440 бұйрықтарымен.

6. Заявка от казахстанского эксплуатанта либо его уполномоченного представителя должна быть представлена в Комитет гражданской авиации по установленным каналам связи, которые опубликованы в сборнике аэронавигационной информации (AIP) Республики Казахстан, в следующие сроки:
для разового нерегулярного полета - не менее чем за 1 (один) рабочий день до даты выполнения нерегулярного полета;
для нескольких взаимосвязанных нерегулярных полетов (из 4-х и более полетов) - не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до даты выполнения полета.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Казахстанский эксплуатант либо его представитель несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан за достоверность сведений, указанных в заявке.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Условия и порядок выдачи разрешений на выполнение
нерегулярных полетов гражданскими воздушными судами
иностранных эксплуатантов в воздушном пространстве
Республики Казахстан
8. Нерегулярные полеты гражданских воздушных судов иностранных эксплуатантов в воздушном пространстве Республики Казахстан выполняются на условиях, определенных в разрешениях Комитета гражданской авиации.
Разрешения Комитета гражданской авиации на осуществление нерегулярного полета выдаются на основании заявки, направленной соответствующими авиационными администрациями иностранных государств либо их уполномоченными органами или непосредственно иностранными эксплуатантами гражданских воздушных судов либо их представителями на основании доверенности, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства либо договора об оказании посреднических услуг.
В случае предоставления заявки на выполнение одного и того же рейса на одну и ту же дату от иностранного эксплуатанта и его представителя, разрешения выдаются на основании заявки, полученной от эксплуатанта.
Разрешения Комитета гражданской авиации на выполнение серии нескольких взаимосвязанных нерегулярных полетов (четыре и более полетов) выдаются на срок, не превышающий 30 дней от даты выполнения первого полета.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.07.2006 N 126 ; приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 22.09.2008 № 440 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

9. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіндегі азаматтық әуе кемесін шетелдік пайдаланушымен тұрақты емес ұшуларды жүзеге асыруға арналған өтінімдер Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпарат жинағында (AIP) жарияланған белгіленген арналар бойынша Азаматтық авиация комитетіне жіберіледі.
10. Шетелдік пайдаланушысының Азаматтық әуе кемесінің тұрақты емес ұшуды жүзеге асыруға арналған өтінімде мынадай деректер болуы тиіс:
пайдаланушының, заңды немесе жеке тұлғаның атауы мен нақты мекен-жайы;
ХААҰ коды және рейс нөмірі;
әуе кемесінің типі, тіркеу нөмірі және радио арқылы шақыруы, әуе кемесінің тіркелген мемлекеті;
әуе кемесі командирінің (негізгі және резервтік) тегі, экипаж мүшелерінің саны және олардың азаматтығы;
ұшу мақсаты;
жолаушылардың/жүктердің болуы және олардың саны;
жолаушыларды/жүктерді жөнелту және жеткізу пункттері және аралық отырғызу пункттері;
ұшу бағытындағы Қазақстан Республикасының аумағы бойынша, әуе трассаларды, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіне/кеңістігінен кіру/шығу нүктелерін көрсетумен әуе кемесі қозғалысының күні, толық бағыты және кестесі;
жүк жөнелтуші (толық атауы, мекен-жайы, телефон, факс);
жүк қабылдаушы (толық атауы, мекен-жайы, телефон, факс);
навигациялық және байланыс жабдықтың түрі;
бортта қарудың, қару-жарақтың, фотоаппаратураның болуы;
әуежайлық және аэронавигациялық қызметтерін төлемдердің болжанған нысаны;
лауазымды тұлғаның қолы, телефоны.
Ескерту. 10-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Көлік және Коммуникация министрінің 2008.09.22 N 440 бұйрықтарымен.
11. Өтінімдегі, пайдаланушының тіркелген мемлекеті Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) мүшесі болған жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағына қонусыз тұрақты емес ұшуларды орындаумен байланысты өтінімді қоспағанда, мәліметтерді растау үшін, байланыстың белгіленген арналары арқылы мынадай құжаттардың көшірмелерін ұсыну қажет:
үш әріпті кодты беру туралы ХААҰ хатының көшірмесі (болған жағдайда);
пайдаланушы куәлігі (болған жағдайда);
әуе кемесінің тіркелгені туралы куәлік;
әуе кемесінің ұшу жарамдылығы туралы куәлік;
үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауапкершіліктің сақтандыру полисі;
жүк құжаттамасы (Азаматтық авиация Комитеті).
БҰҰ тізімі бойынша жіктелуі көрсетіліп, тізімдемесі "Әуеде қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулар" ХААҰ-Doc 9284-AN/905 басылымымен (бұдан әрі - "Техникалық нұсқаулар") анықталған бортындағы қауіпті жүкпен жүйелі емес ұшуды жүзеге асырудың өтінімін берген кезде пайдаланушы қосымша төменде көрсетілген құжаттарды ұсынады:
әуеде қауіпті жүктерді тасымалдаумен байланысты қызметті жүзеге асыру құқығы бар пайдаланушы сертификатын;
ХААҰ-ның белгіленген нормалары мен ережелеріне сәйкес жүктің оралуы және таңбалануы туралы жүк жөнелтушінің кепілдік хаты.
Мақсаты Қазақстан Республикасының азаматтарын тасымалдау болып табылатын азаматтық әуе кемелерін шетелдік пайдаланушылардың туристік чартерлі рейстері үшін белгіленген байланыс арналары бойынша мынадай құжаттардың көшірмелері берілуі қажет:
көрсетілген рейстің қазақстандық кеме жалдаушысының туроператорлық қызметпен айналысуына арналған лицензиясы;
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006.02.28 N 28; ҚР Көлік және Коммуникация министрінің 2009.05.18 N 238 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), 2010.04.06 N 173 Бұйрықтарымен.

9. Заявки на осуществление нерегулярных полетов гражданского воздушного судна иностранного эксплуатанта в воздушном пространстве Республики Казахстан направляются в Комитет гражданской авиации по установленным каналам связи, которые опубликованы в сборнике аэронавигационной информации (AIP) Республики Казахстан.
10. Заявка на осуществление нерегулярного полета гражданского воздушного судна иностранного эксплутанта должна содержать следующие данные:
наименование и полный почтовый адрес эксплуатанта;
код ИКАО и номер рейса;
тип, регистрационный номер и радиопозывной воздушного судна, государство регистрации воздушного судна;
фамилия командира воздушного судна (основного и резервного), количество членов экипажа и их гражданство;
цель полета;
наличие пассажиров/грузов и их количества;
пункт отправки и доставки пассажиров/груза и пункты промежуточных посадок;
дата, полный авиамаршрут и график движения воздушного судна, с указанием воздушных трасс на маршруте полета по территории Республики Казахстан, точек входа/выхода в/из воздушного пространства Республики Казахстан;
грузоотправитель (полное наименование, адрес, телефон, факс);
грузополучатель (полное наименование, адрес, телефон, факс);
тип навигационного и связного оборудования;
наличие на борту оружия, боеприпасов, фотоаппаратуры;
предполагаемая форма оплаты аэропортовых и аэронавигационных услуг;
подпись должностного лица, телефон.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 22.09.2008 № 440 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
11. Для подтверждения сведений, указанных в заявке за исключением заявки, связанной с выполнением нерегулярного полета без посадки на территории Республики Казахстан, если государство регистрации эксплуатанта является членом Международной организации гражданской авиации (ИКАО), необходимо представить по установленным каналам связи копии следующих документов:
письмо ИКАО о присвоении трехбуквенного кода (при наличии);
свидетельство эксплуатанта (при наличии);
свидетельство о регистрации воздушного судна;
сертификат летной годности воздушного судна;
страховой полис гражданской ответственности перед третьими лицами;
копия грузовой накладной (предоставляется по отдельному запросу Комитета гражданской авиации).
При подаче заявки на осуществление нерегулярного полета с опасным грузом на борту, перечень которого с указанием классификации по списку ООН определен в "Технических инструкциях по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху" издания ИКАО - Doc 9284-AN/905, эксплуатант дополнительно предоставляет копии следующих документов:
сертификат эксплуатанта на право осуществления деятельности, связанной с перевозкой опасных грузов по воздуху;
гарантийное письмо грузоотправителя о соответствии упаковки и маркировки груза установленным нормам и правилам ИКАО.
Для туристских чартерных рейсов иностранных эксплуатантов гражданских воздушных судов, целью которых является перевозка граждан Республики Казахстан, необходимо представить по установленным каналам связи копии следующих документов:
лицензию на занятие туроператорской деятельностью казахстанского фрахтователя рейса, указанного в заявке.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 18.05.2009 № 238; от 06.04.2010 № 173.

12. Шетелдік пайдаланушы тапсырысы мына мерзімдерге дейін түсуі тиіс:
көмек көрсету, чартерлік рейсті жеке мақсатта немесе қызметтік сапарда орындауы мақсатындағы жүйелі емес әуе тасымалын орындау мақсатындағы жүйелі емес ұшу үшін - ұшуды орындауға дейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей;
коммерциялық әуе тасымалын орындау мақсатындағы жүйелі емес ұшу үшін - ұшуды орындауға дейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей;
өзара байланысты бірнеше жүйелі емес ұшулардың (төрт және одан да көп ұшулар) серияларын орындау үшін - бірінші ұшуды орындауға дейінгі 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей;
тұрақты емес ұшулардың қалған түрлері үшін - ұшуды орындауға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кем емес.
Ескерту: 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 ақпандағы N 28 бұйрығымен .
12-1. Егер шетел пайдаланушысы Қазақстан Республикасына тұрақты емес ұшуларды орындау барысында Ереженің 11 тармағында бекітілген құжаттар көшірмесі берілген болса және ұшудың жоспарланған күні аяқталмаған жағдайда өтінімнің түсу мерзімі қысқартылуы, жұмыс күнінің аяқталуына дейін екі сағаттан кешіктірмей мүмкін.
Ескерту: 12-1-тармақпен толықтырылды - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006.02.28 N 28, ҚР Көлік және Коммуникация министрінің 2008.09.22   N 440 бұйрықтарымен
13. Азаматтық авиация комитеті азаматтық әуе кемесінің шет елдік пайдаланушысымен тұрақты емес ұшуды жүзеге асыруға тиісті өтінімінің дұрыс ресімделуін және бар құжаттың осы Ереженің 11-13 тармақтарына сәйкес толық болуын тексереді, қажет болған кезде Қазақстан Республикасының әуежайларымен қону, ұшу, әуе кемесін қабылдау мен қызмет көрсету шарттары, метеорологиялық қамтамасыз ету, сондай-ақ "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде әуе кемесіне аэронавигациялық қызмет көрсетудің төлем шарттарын жүргізеді.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының  2007 жылғы 27 наурыздағы N 55 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
4. Шетел немесе қазақстандық пайдаланушысының
азаматтық әуе кемесінің тұрақты емес ұшуларды
орындауға арналған рұқсат беруден
бас тарту үшін негіздемелер
14. Шетел немесе қазақстандық пайдаланушысының азаматтық әуе кемесі тұрақты емес ұшу орындауға Азаматтық авиация Комитеті рұқсат беруден бас тарту үшін негіздемелер мыналар болады:

12. Заявка иностранного эксплуатанта должна поступать в следующие сроки:
для нерегулярного полета в целях оказания помощи, выполнения чартерного рейса в личных целях или деловой поездки - не позднее, чем за 1 (один) рабочий день до выполнения полета;
для выполнения серии нескольких взаимосвязанных нерегулярных полетов (четыре и более полетов) - не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до выполнения первого полета.
для остальных видов нерегулярных полетов - не позднее, чем за 3 (три) рабочих дня до выполнения полета.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Сроки поступления заявки могут быть сокращены, но не позднее чем за два часа до окончания рабочего дня, если ранее иностранным эксплуатантом при выполнении нерегулярных полетов в Республику Казахстан были представлены копии документов предусмотренных пунктом 11 Правил, и срок их действия на планируемую дату совершения полета не истек.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 12-1 в соответствии с  приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 22.09.2008 № 440 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
13. Комитет гражданской авиации, по поступлении соответствующей заявки на осуществление нерегулярного полета гражданского воздушного судна иностранного эксплуатанта, проверяет правильность оформления заявки и полноту представленных документов в соответствии с пунктами 11-13 настоящих Правил, производит при необходимости согласование с аэропортами Республики Казахстан посадки, вылета, условий приема и обслуживания воздушного судна метеорологического обеспечения, а также с Республиканским государственным предприятием "Казаэронавигация" условий оплаты за аэронавигационное обслуживание воздушного судна в воздушном пространстве Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 27.03.2007 N 55 .
4. Основания для отказа в выдаче разрешения
на выполнение нерегулярного полета гражданского
воздушного судна казахстанского или иностранного
эксплуатанта
14. Основаниями для отказа в выдаче разрешения Комитета гражданской авиации на выполнение нерегулярного полета гражданского воздушного судна казахстанского или иностранного эксплуатанта являются:

1) Қажетті мәліметтерді толық емес (дәл емес) көрсетіп немесе осы Ережелермен белгіленген мерзімдерді сақтамай өтініш беру;
2) Өтініште көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттарды көрсетпеу және/немесе толық емес көрсету;
3) Келісілген әуе маршруты бойынша тұрақты емес ұшуларды орындауға өтініш беру, тұрақты емес ұшулардың келесі түрлерін қоспағанда:
көмек көрсету үшін тасымалдауды;
чартерлік рейстерді жеке мақсатта немесе қызметтік сапарда пайдалану;
салон түріндегі әуе кемелерінде орындалатын біржолғы ұшулар
бір ұйым немесе тұлға әуе кемесін жалдау (чартер) келісіміне
сәйкес орындалатын жеке мақсаттардағы чартерлік рейстерді
немесе біржолғы чартерлік рейстерді, тек қана жеке
мақсаттарда қызметкерлер мен жүкті тасымалдау үшін, бұл кезде
шығынды толығымен осы ұйым (жеке тұлға) жабады, ал жолданған
ыдыс қоғамға қайта сатуға жатпайды;
салон түріндегі әуе кемелерінде орындалатын біржолғы ұшулар;
4) егер үшінші мемлекетте тіркелген пайдаланушы әуе кемесінде басқа бір мемлекет кез келген бағыт бойынша Қазақстан Республикасына коммерциялық мақсатта жолаушыларды тасымалдау, чартерлік рейсті жеке мақсатта орындау немесе қызметтік сапарда немесе көмек көрсету үшін тасымалдаулардан басқа тұрақты емес ұшу жоспарланса;
егер үшінші мемлекетте тіркелген пайдаланушының әуе кемесінде  басқа бір мемлекет кез келген бағыт бойынша Қазақстан Республикасына коммерциялық мақсатта жүк тасымалдау тұрақты емес ұшу жоспарланса, мына жағдайлардан тыс болса:
көмек көрсету үшін тасымалдау ұшудың мақсаты болып табылса;
жүк өзіндік салмағы және/немесе габариттік сипаттамасы бойынша қазақстандық пайдаланушылардың әуе кемелерінде тасымалдануға болмайтын жағдайда;
тұрақты емес ұшулар чартерлік жүк рейстер бағдарламасының отыз күнде төрт рет жиілікпен орындалатын ұшулардың бір бөлігі болса, Астана, Алматы, Атырау және Қарағанды қалаларының әуежайлары аймақтық деңгейде бәсекеге жарамдылығы бойынша мемлекеттік тапсырмаларды тәжірибе жүзінде жүзеге асыру мақсатында жоспарланғанда және көрсетілген бағдарламадағы шетелдік пайдаланушының чартерлік жүк рейстерін орындауға өтініш бергеннен бұрын қазақстандық әуекомпанияларымен отыз күнде екі рет жиілікпен орындалатын чартерлік жүк рейстері осы бағыттар бойынша орындалады;
тұрақты емес ұшу Еуропалық одақтың құрамына кіретін елдерден орындалады;
тұрақты емес ұшу жеке мақсаттағы чартерлік рейс болып табылады;
5) егер үшінші мемлекетте тіркелген пайдаланушы әуе кемесінде  Қазақстан Республикасынан басқа бір мемлекетке бағыты бойынша коммерциялық мақсатта жолаушыларды тасымалдау, чартерлік рейсті жеке мақсатта орындау немесе қызметтік сапарда немесе көмек көрсету үшін тасымалдаулардан басқа тұрақты емес ұшу жоспарланса;
егер үшінші мемлекетте тіркелген пайдаланушының әуе кемесінде  басқа бір мемлекет кез келген бағыты бойынша Қазақстан Республикасына коммерциялық мақсатта жүк тасымалдау тұрақты емес ұшу жоспарланса, мына жағдайлардан тыс болса:
көмек көрсету үшін тасымалдау ұшудың мақсаты болып табылса;
жүк өзіндік салмағы және/немесе габариттік сипаттамасы бойынша қазақстандық пайдаланушылардың әуе кемелерінде тасымалдануға болмайтын жағдайда;
тұрақты емес ұшулар чартерлік жүк рейстер бағдарламасының отыз күнде төрт рет жиілікпен орындалатын ұшулардың бір бөлігі болса, Астана, Алматы, Атырау және Қарағанды қалаларының әуежайлары аймақтық деңгейде бәсекеге жарамдылығы бойынша мемлекеттік тапсырмаларды тәжірибе жүзінде жүзеге асыру мақсатында жоспарланғанда және көрсетілген бағдарламадағы шетелдік пайдаланушының чартерлік жүк рейстерін орындауға өтініш бергеннен бұрын қазақстандық әуекомпанияларымен отыз күнде екі рет жиілікпен орындалатын чартерлік жүк рейстері осы бағыттар бойынша орындалады;
тұрақты емес ұшу Еуропалық одақтың құрамына кіретін елдерге орындалады;
тұрақты емес ұшу жеке мақсаттағы чартерлік рейс болып табылады;

1) подача заявки с неполным (недостоверным) указанием необходимых данных или с нарушением установленных настоящими Правилами сроков;
2) непредставление и/или неполное предоставление документов, подтверждающих сведения указанные в заявке;
3) подача заявки на выполнение нерегулярного полета по договорному авиамаршруту, за исключением следующих видов нерегулярных полетов:
перевозок для оказания помощи;
чартерных рейсов в личных целях или деловой поездки;
разовых полетов, выполняемых на воздушных судах салонного варианта;
4) если планируется нерегулярный полет с целью коммерческой перевозки пассажиров по маршруту из какого-либо государства в Республику Казахстан на воздушном судне, эксплуатант которого зарегистрирован в третьем государстве, за исключением перевозки для оказания помощи либо выполнения чартерного рейса в личных целях или деловых поездок;
если планируется нерегулярный полет с целью коммерческой перевозки груза по маршруту из какого-либо государства в Республику Казахстан на воздушном судне, эксплуатант которого зарегистрирован в третьем государстве, за исключением случаев когда:
целью полета является перевозка для оказания помощи;
груз по своим весовым и/или габаритным характеристикам не может быть перевезен на воздушных судах казахстанских эксплуатантов;
нерегулярный полет является частью программы чартерных грузовых рейсов с частотой выполнения не менее четырех полетов в тридцать дней, планируемых с целью повышения конкурентоспособности на региональном уровне аэропортов городов Астана, Алматы, Атырау и Караганды и выполняется по авиационному маршруту, на котором казахстанские авиакомпании осуществляют программу чартерных грузовых рейсов с частотой менее двух полетов в тридцать дней, предшествующих подаче заявки на выполнение указанной программы чартерных грузовых рейсов иностранного эксплуатанта;
нерегулярный полет выполняется из стран входящих в состав Европейского союза;
нерегулярный полет является чартерным рейсом в личных целях;
5) если выполняется нерегулярный полет с целью коммерческой перевозки пассажиров по маршруту из Республики Казахстан в какое-либо государство на воздушном судне, эксплуатант которого зарегистрирован в третьем государстве, за исключением перевозки для оказания помощи либо выполнения чартерного рейса в личных целях или деловых поездок;
если выполняется нерегулярный полет с целью коммерческой перевозки грузов по маршруту из Республики Казахстан в какое-либо государство на воздушном судне, эксплуатант которого зарегистрирован в третьем государстве, за исключением случаев когда:
целью полета является перевозка для оказания помощи;
груз по своим весовым и/или габаритным характеристикам не может быть перевезен на воздушных судах казахстанских эксплуатантов;
нерегулярный полет является частью программы чартерных грузовых рейсов с частотой выполнения не менее четырех полетов в тридцать дней, планируемых с целью повышения конкурентоспособности на региональном уровне аэропортов городов Астана, Алматы, Атырау и Караганды и выполняется по авиационному маршруту, на котором казахстанские авиакомпании осуществляют программу чартерных грузовых рейсов с частотой менее двух полетов в тридцать дней, предшествующих подаче заявки на выполнение указанной программы чартерных грузовых рейсов иностранного эксплуатанта;
нерегулярный полет выполняется в страны входящие в состав Европейского союза;
нерегулярный полет является чартерным рейсом в личных целях;

6) егер Қазақстан Республикасы аумағындағы пункттер арасында әуе кемесінің шетелдік пайдаланушысы жолаушыларды/жүктерді коммерциялық мақсатта тасу тұрақты емес ұшумен орындаса, чертерлік рейсті жеке мақсатта орындау немесе қызметтік сапарда немесе көмек көрсету үшін тасымалдауларды ескермеген жағдайларда ғана;
7) шетел пайдаланушысының тұрақты емес ұшулар (отыз күнде төрт және одан да көп ұшулар) сериясын осындай пайдаланушыны тіркеуші мемлекет пен Қазақстан Республикасы арасындағы авиациялық бағдарғылар бойынша біржақты орындауы, мынадай жағдайларды қоспағанда:
тұрақты емес ұшулар Азаматтық авиация комитеті мен шетел пайдаланушысын тіркеуші мемлекеттің азаматтық авиация саласындағы тиісті уәкілетті органы арасындағы уағдаластыққа сәйкес орындалады;
көмек көрсету үшін тасымал ұшу мақсаты болып табылады;
халық шаруашылығы, ғылым, халықаралық ынтымақтастық және қауіпсіздікті қамтамасыз ету мүддесінде ғарыштық кеңістікті зерттеу және пайдалану үшін жолаушыларды және/немесе жүкті Ресей Федерациясынының әуеайлағынан "Байқоңыр" ғарышалаңының әуеайлағына жеткізу (сондай-ақ алып шығару) ұшу мақсаты болып табылады;
тұрақты емес ұшулар жеке мақсаттағы немесе іскерлік сапарлардағы чартерлік рейстер болып табылады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2004.08.03 N 139, 2006.02.28 N 28, 2006 жылғы 3 шілдедегі N 126, 2007.03.27 N 55 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз), ҚР Көлік және Коммуникация министрінің 2008.09.22 N 440, 2009.02.26 N 80, 2010.04.06 N 173 бұйрықтарымен.
5. Рұқсат қағаздарын ресімдеу және олардың мүдделі
ұйымдарға берілуін қамтамасыз ету
15. Қазақстандық пайдаланушылардың азаматтық әуе кемелеріне тұрақты емес ұшулар орындауға рұқсат беру осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес ресімделеді және оны Азаматтық авиация комитетінің төрағасы не оның орынбасары, басқарма бастығы бекітеді.
Рұқсат нөмірі жүйелі түрде рұқсаттың реттік нөмірін беру арқылы және берілген күнінен құралады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және Коммуникация министрінің 2008.09.22  N 440 бұйрықтарымен.
16. Шетелдік пайдаланушылардың әуе кемелеріне тұрақты емес ұшулар орындауға рұқсат беру осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес ресімделеді және оны Азаматтық авиация комитетінің төрағасы не оның орынбасары, басқарма бастығы бекітеді.
Рұқсат нөмірі осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес әуе кемесін пайдаланушының тіркелу мемлекетінің реттік кодын беру арқылы, авиациялық әкімшіліктің ағылшын тіліндегі аббревиатурасынан, рұқсаттың реттік нөмірінен және берілген күнінен құралады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және Коммуникация министрінің 2008.09.22  N 440 бұйрықтарымен.

6) если нерегулярный полет воздушного судна иностранного эксплуатанта выполняется с целью коммерческой перевозки пассажиров/груза между пунктами, находящимися на территории Республики Казахстан, за исключением перевозки для оказания помощи либо выполнения чартерного рейса в личных целях;
7) одностороннее выполнение серии нерегулярных полетов (четырех и более полетов в тридцать дней) иностранным эксплуатантом по авиационным маршрутам между государством регистрации такого эксплуатанта и Республикой Казахстан, за исключением случаев когда:
нерегулярные полеты выполняются в соответствии с договоренностями между Комитетом гражданской авиации и соответствующим уполномоченным органом в сфере гражданской авиации государства регистрации иностранного эксплуатанта;
целью полета является перевозка для оказания помощи;
целью полета является доставка (а также вывоз) пассажиров и/или грузов из аэродромов Российской Федерации на аэродромы космодрома "Байконур" для исследования и использования космического пространства в интересах народного хозяйства, науки, международного сотрудничества и обеспечения безопасности;
нерегулярные полеты являются чартерными рейсами в личных целях или деловыми поездками.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 03.08.2004 N 139 ; от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.07.2006 N 126 ; от 27.03.2007 N 55 ; приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 22.09.2008 № 440 (порядок введения в действие см. п. 4); от 26.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п. 4); от 06.04.2010 № 173.
5. Оформление разрешений и обеспечение
их передачи заинтересованным организациям
15. Разрешение на осуществление нерегулярного полета гражданского воздушного судна казахстанского эксплуатанта оформляется в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам и утверждается председателем Комитета гражданской авиации либо его заместителем, начальником управления.
Номер разрешения формируется путем последовательного присвоения порядкового номера разрешения и даты его выдачи.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 22.09.2008 № 440 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
16. Разрешение на осуществление нерегулярного полета воздушного судна иностранного эксплуатанта оформляется в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам и утверждается Председателем Комитета гражданской авиации либо его заместителем, начальником управления.
Номер разрешения формируется путем последовательного присвоения порядкового кода государства регистрации эксплуатанта воздушного судна в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам, аббревиатуры названия авиационной администрации на английском языке, порядкового номера разрешения и даты его выдачи.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 22.09.2008 № 440 (порядок введения в действие см. п. 4 ).

17. Бекітілген рұқсат арнайы орнатылған байланыс арналары бойынша өтінім берушінің мекен-жайына, сондай-ақ "Қазаэронавигация" Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына және ұшу/қону әуежайларына жіберіледі.
Пайдаланушының немесе оның өкілінің сұрауы бойынша рұқсат қосымша ағылшын тілінде рәсімделуі мүмкін.
Ескерту: 17-тармақпен толықтырылды - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2006 жылғы 28 ақпандағы N 28 бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы
N 502 бұйрығымен бекітілген
"Тұрақты емес ұшуларды орындауға
рұқсат беру ережесі және беруден
бас тарту үшін негіздерге"
1-қосымша
Тұрақты емес ұшуды орындауға арналған рұқсат
______ жылғы " ___ " ___________ N ___ шығыс құжатқа
Тұрақты емес ұшуды орындауға рұқсат берілді:
___________________________________________________________________
(рейстер нөмірі, пайдаланушының атауы, әуе кемесінің типі
___________________________________________________________________
(негізгі және резервтік), әуе кемесінің тіркеу нөмірі
___________________________________________________________________
(негізгі және резервтік), ұшудың күні, толық маршруты,
___________________________________________________________________
әуе кеңістігіне/нен кіру мен шығудың нүктелері және уақыты)
Рұқсат N ______________________________
(рұқсаттың нөмірі көрсетіледі)
Ұшудың мақсаты _______________
Ерекше жағдайлар __________________________________________________
(әуежайлық пен аэронавигациялық алымдарды төлеудің әдісі
мен нысаны көрсетіледі)
Уәкілетті органның басшысы
__________________________
___________________
(қолы)
2003 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
министрлігі
Азаматтық авиация комитеті
төрағасының 2003 жылғы 30 қазандағы
N 502 бұйрығымен бекітілген
"Тұрақты емес ұшуларды орындауға
рұқсат беру ережесі және беруден
бас тарту үшін негіздерге"
2-қосымша
Мемлекеттер тізбесі және олардың шетел әуе кемелерімен
тұрақты емес әуетасымалдарын орындауға рұқсат беру кезінде
қолданылатын реттік нөмірлері
____________________________________________________________________
Код   |   Мемлекет              | Код  |       Мемлекет
____________________________________________________________________
001      Австралия              030      Гвинея Бисау
002      Австрия                031      Грузия
003      Әзербайжан             032      Босния мен Герцеговина
004      Алжир                  033      Греция
005      Албания                034      Гонконг
006      Ангола                 035      Дания
007      Египет                 036      Джибути
008      Аргентина              037      Заир
009      Армения                038      Замбия
010      Ауғанстан              039      Зимбабве
011      Бангладеш              040      Израиль
012      Бахрейн                041      Үндістан
013      Беларусь               042      Индонезия
014      Бельгия                043      Иордания
015      Бенин                  044      Ирак
016      Піл сүйегі жағалауы    045      Иран
017      Бирма                  046      Ирландия
018      Болгария               047      Исландия
019      Боливия                048      Испания
020      Бразилия               049      Италия
021      Буркина-Фасо           050      Йемен
022      Бурунди                051      Камерун
023      Ұлыбритания            052      Кампучия
024      Венгрия                053      Канада
025      Венесуэла              054      Катар
026      Вьетнам                055      Кения
027      Габон                  056      Кипр
028      Гана                   057      ҚХР
029      Гайана                 058      КХДР
059      Колумбия               102      Сенегал
060      Конго                  103      Сомали
061      Куба                   104      Сингапур
062      Қырғызстан             105      Сирия
063      Кувейт                 106      Словения
064      Лаос                   107      Сейшель
065      Латвия                 108      Судан
066      Либерия                109      Суринам
067      Ливан                  110      АҚШ
068      Ливия                  111      Сьеррар-Леоне
069      Литва                  112      Тәжікстан
070      Люксембург             113      Таиланд
071      Мадагаскар             114      Танзания
072      Малайзия               115      Того
073      Мали                   116      Тунис
074      Мальта                 117      Турция
075      Марокко                118      Түрікменстан
076      Мавритания             119      Уганда
077      Македония              120      Өзбекстан
078      Мексика                121      Уругвай
079      Мозамбик               122      Украина
080      Монғолия               123      Филиппины
081      Намибия                124      Финляндия
082      Непал                  125      Франция
083      Нигер                  126      ГФР
084      Нигерия                127      Чад
085      Нидерланды             128      Чили
086      Никарагуа              129      Чехия, Словакия
087      Норвегия               130      Швейцария
088      Жаңа Зеландия          131      Швеция
089      БАЭ                    132      Шри-Ланка
090      Оман                   133      Эквадор
091      БҰҰ                    134      Эстония
092      Парагвай               135      Эфиопия
093      Пәкістан               136      Оңтүстік Корея
094      Палестина              137      Югославия
095      Перу                   138      Ямайка
096      Польша                 139      Жапония
097      Португалия             140      Лихтенштейн
098      Ресей                  141      Молдова
099      Руанда                 142      Резерв
100      Румыния                143      Резерв
101      Сауд Аравиясы          144      Резерв
___________________________________________________________________
Ескерту: резерв осы Тізбеге кірмеген мемлекетке кезекті кодты беруді көздейді.

17. Утвержденное разрешение по установленным каналам связи направляется в адрес отправителя заявки, а также в Республиканское государственное предприятие "Казаэронавигация" и в аэропорты посадки/вылета.
По просьбе эксплуатанта либо его представителя разрешение может быть оформлено дополнительно на английском языке.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 17 в соответствии с  приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 28.02.2006 N 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам выдачи
и оснований для отказа в выдаче
разрешений на выполнение
нерегулярных полетов,
утвержденных приказом
Председателя Комитета
гражданской авиации
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 30 октября 2003 года N 502
Разрешение на выполнение нерегулярного полета
На исх. N _______от "___"________ ___г.
Дано разрешение на выполнение нерегулярного полета __________
___________________________________________________________________
(номера рейсов, наименование эксплуатанта, тип воздушного
___________________________________________________________________
судна (основной и резервный), регистрационный номер воздушного
___________________________________________________________________
судна (основной и резервный), дата, полный маршрут полета, точки
___________________________________________________________________
и время входа и выхода в/из воздушного пространства)
Разрешение N______________________________
(указывается номер разрешения)
Цель полета_______________________________
Особые условия_____________________________________________________
(указывается метод и форма оплаты аэропортовых и
___________________________________________________________________
аэронавигационных сборов)
Руководитель уполномоченного органа
___________                 ___________________________
(подпись)
"____"_______________________ ______г.
Приложение 2
к Правилам выдачи
и оснований для отказа в выдаче
разрешений на выполнение
нерегулярных полетов,
утвержденных приказом
Председателя Комитета
гражданской авиации
Министерства транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
от 30 октября 2003 года N 502
Перечень государств и их порядковые номера,
используемые при выдаче разрешений на выполнение
нерегулярных авиаперевозок иностранными воздушными судами
-------------------------------------------------------------------
код  |        Государство        |  код  |     Государство
-------------------------------------------------------------------
001   Австралия                     033    Греция
002   Австрия                       034    Гонконг
003   Азербайджан                   035    Дания
004   Алжир                         036    Джибути
005   Албания                       037    Заир
006   Ангола                        038    Замбия
007   Египет                        039    Зимбабве
008   Аргентина                     040    Израиль
009   Армения                       041    Индия
010   Афганистан                    042    Индонезия
011   Бангладеш                     043    Иордания
012   Бахрейн                       044    Ирак
013   Беларусь                      045    Иран
014   Бельгия                       046    Ирландия
015   Бенин                         047    Исландия
016   Берег Слоновой Кости          048    Испания
017   Бирма                         049    Италия
018   Болгария                      050    Йемен
019   Боливия                       051    Камерун
020   Бразилия                      052    Кампучия
021   Буркина-Фасо                  053    Канада
022   Бурунди                       054    Катар
023   Великобритания                055    Кения
024   Венгрия                       056    Кипр
025   Венесуэла                     057    КНР
026   Вьетнам                       058    КНДР
027   Габон                         059    Колумбия
028   Гана                          060    Конго
029   Гайана                        061    Куба
030   Гвинея Бисау                  062    Кыргызстан
031   Грузия                        063    Кувейт
032   Босния и Герцеговина          064    Лаос
065   Латвия                        105    Сирия
066   Либерия                       106    Словения
067   Ливан                         107    Сейшелы
068   Ливия                         108    Судан
069   Литва                         109    Суринам
070   Люксембург                    110    США
071   Мадагаскар                    111    Сьерра-Леоне
072   Малайзия                      112    Таджикистан
073   Мали                          113    Таиланд
074   Мальта                        114    Танзания
075   Марокко                       115    Того
076   Мавритания                    116    Тунис
077   Македония                     117    Турция
078   Мексика                       118    Туркменистан
079   Мозамбик                      119    Уганда
080   Монголия                      120    Узбекистан
081   Намибия                       121    Уругвай
082   Непал                         122    Украина
083   Нигер                         123    Филиппины
084   Нигерия                       124    Финляндия
085   Нидерланды                    125    Франция
086   Никарагуа                     126    ФРГ
087   Норвегия                      127    Чад
088   Новая Зеландия                128    Чили
089   ОАЭ                           129    Чехия, Словакия
090   Оман                          130    Швейцария
091   ООН                           131    Швеция
092   Парагвай                      132    Шри-Ланка
093   Пакистан                      133    Эквадор
094   Палестина                     134    Эстония
095   Перу                          135    Эфиопия
096   Польша                        136    Южная Корея
097   Португалия                    137    Югославия
098   Россия                        138    Ямайка
099   Руанда                        139    Япония
100   Румыния                       140    Лихтенштейн
101   Саудовская Аравия             141    Молдова
102   Сенегал                       142    Резерв
103   Сомали                        143    Резерв
104   Сингапур                      144    Резерв
-------------------------------------------------------------------
Примечание: резерв предусматривает присвоение очередного кода государству, не вошедшему в настоящий Перечень.