Тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсететін ұйымдарды тіркеу жөніндегі Ережелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитет мемстандарт төрағасының 2003 жылғы 31 қазандағы N 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 17 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2562. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің 2007 жылғы 4 қазандағы N 292 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігінің 2007 жылғы 4 қазандағы N 292 бұйрығымен.
Үзінді:
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мынадай нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын:
1) ...
2) "Тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсететін ұйымдарды тіркеу жөніндегі ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау комитеті төрағасының 2003 жылғы 31 қазандағы N 373 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2562 тіркелген, 2004 жылғы 16 қаңтарда "Казахстанская правда" газетінің N 9 жарияланған);
3) ...
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
______________________________
"Сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Тіркеу жүйесін дамыту мақсатында, Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсететін ұйымдарды тіркеу жөніндегі Ережелер бекітілсін.
2. Пресс-хатшы (Қажахметова Ж.С.) осы Ережелердің бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Тіркеу саласында консалтингілік
қызмет көрсету жөніндегі ұйымдарды
тіркеу бойынша Ережелерді бекіту
туралы" Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігінің
Стандарттау, метрология және
сертификаттау жөніндегі комитеті
Төрағасының 2003 жылғы 31 қазандағы
N 373 бұйрығымен бекітілді
Тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету
жөніндегі ұйымдарды тіркеу бойынша
Ережелер
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзірленді және тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету жөніндегі ұйымдарды тіркеу тәртібін белгілейді.
2. Тіркеу саласында консалтингілік қызметтер көрсету жөніндегі ұйым (бұдан әрі - ұйым) - стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті органмен (бұдан әрі - уәкілетті орган) бекітілген тәртіпте тіркелген сертификаттау жөніндегі органдарды және сынақ зертханаларын (орталықтарын) тіркеуге дайындау бойынша жұмыстар жүргізетін заңды тұлға.

Об утверждении Правил по аккредитации организаций по оказанию консалтинговых услуг в области аккредитации
Приказ Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 октября 2003 года N 373. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2003 года N 2562. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 4 октября 2007 года N 292
Извлечение
из приказа и.о. Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан от 4 октября 2007 года N 292
В целях приведения в соответствие с действующим законодательством, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты:
...
2) приказ Председателя Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли РК от 31 октября 2003 г. N 373 "Об утверждении Правил по аккредитации организаций по оказанию консалтинговых услуг в области аккредитации" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 2562, опубликованный в "Казахстанской правде" от 16 января 2004 года N 9) ;
...
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
И.о. Министра
----------------------------------------------------------------------
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О сертификации", а также в целях развития Системы аккредитации Республики Казахстан, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила по аккредитации организаций по оказанию консалтинговых услуг в области аккредитации.
2. Пресс-секретарю (Кожахметовой Ж.С.) обеспечить опубликование настоящих Правил в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
Приказом Председателя Комитета
по стандартизации, метрологии
и сертификации Министерства
индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 31 октября 2003 года N 373
"Об утверждении Правил по
аккредитации организаций по
оказанию консалтинговых услуг
в области аккредитации"
Правила
по аккредитации организаций по оказанию
консалтинговых услуг в области аккредитации
1. Общие положения
1. Настоящие правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О сертификации" и устанавливают порядок аккредитации организаций по оказанию консалтинговых услуг в области аккредитации.
2. Организация по оказанию консалтинговых услуг в области аккредитации (далее - организация) - юридическое лицо, проводящее работы по подготовке к аккредитации органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров), аккредитованное в порядке, установленном уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации (далее - уполномоченный орган).

3. Ұйым тәуелсіздігі және қажетті құзыреті бар және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сертификаттау жүйесінің, Тіркеу жүйесінің (бұдан әрі - ҚР МСЖ, ТЖ) ережелерін мойындайтын заңды тұлғалар болуы мүмкін.
4. ҚР МСЖ, ТЖ-де өтінішкер-ұйымдарды тіркеуге дайындау жөніндегі тәуелсіз сараптық бағалау жүргізуге құқықтық өкілеттікті ұйым - өтінушілерді және тіркеу Аттестатын беру туралы шешім негізінде уәкілетті орган береді.
Ұйым филиалдары мен өкілдіктері ҚР МСЖ, ТЖ белгілеген тәртіпте тіркеледі.
5. Ұйым осы ережеде белгіленген талаптарға сәйкес болуы, және ұйымның тіркеу саласына сәйкес өтінішкерлерге қызмет көрсетуді қамтамасыз етуі тиіс.
Ұйымның негізгі мәселелері, оның қызметтері, құқықтары, міндеттері, жауапкершілігі, ұйымдастыру құрылымы және тараптық ұйымдармен өзара іс-қимылы ұйым туралы ережеде көрсетілуі тиіс.
Ұйым негізге алып әрекеттенетін процедуралар қызмет көрсету жағдайында кемсітушілік немесе мәселелерді жығыс бірден шешу мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
6. Ұйым өтінішкерлердің сұрауы бойынша:
1) заңды тұлғаның құрылтайшылық құжаттары мен әділет органдарында мемлекеттік тіркелуі туралы куәлігін;
2) ұйымдастыру құрылымын;
3) ұйымның тіркелгенін растайтын құжаттамасын;
4) тіркеуге дайындау тәртібі туралы ақпаратты;
5) көрсетілетін қызметтерінің бағаларын ұсынады.
2. Ұйымды тіркеу тәртібі
7. Ұйымды тіркеу мынадай кезеңдерді қарастырады:
1) өтінілген құжаттарды қарау, қабылдау;
2) өтінілген құжаттарды сараптау;
3) өтінішкер-ұйымдарды зерттеу;
4) зерттеу материалдарын қарау;
5) ұйымды тіркеу;
6) тіркеу туралы құжаттарды ресімдеу және беру.
8. Өтінілген құжаттарды қарау, қабылдау және сараптау.
Ұйым ретінде тіркелуге үміткер мекеме уәкілетті органға өтінім (1 қосымша нысаны бойынша) жібереді.
9. Өтініммен бірге мыналар түптелген екі құжаттар жинағы қоса жіберіледі:
Тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету жөніндегі орган туралы ереже (2 қосымша);
Сапа жөнінде ұсыныстар;
Мамандар туралы мәліметтер (3 қосымша);
Ұйымның әрекет бағыты бойынша мамандардың жоғарғы техникалық біліктілігін растайтын құжаттар көшірмелері;
Ұйымның сапа жүйесіне жауаптыларда, құрылымдық бөлімшелер басшыларында және тәуелсіз сараптық бағалау бойынша жұмыстарды іске асыратын мамандарда тіркеу немесе сапа жүйелері жөніндегі сарапшы-аудитор атағының барлығын растайтын құжаттар көшірмелері;
Ұйымның заңды мәртебесін белгілейтін құжаттар көшірмелері;
Тіркеудің өтінілген саласы (4 қосымша).
Өтінілген құжаттарды тіркегеннен кейін уәкілетті орган бір ай ішінде оларда қажетті ақпараттың дұрыс баяндалуын және толықтығын белгілеу, қолданылатын терминдер мен Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарының және заңдарға, нормативтік, құқықтық актілерге және нормативтік құжаттарға сәйкестігін бекіту мақсатымен өтінілген құжаттарға сараптау жүргізуді ұйымдастырады.

3. Организацией могут быть юридические лица, обладающие независимостью и необходимой компетентностью и признающие правила Государственной системы сертификации Республики Казахстан, Системы аккредитации (далее - ГСС РК, СА).
4. Правомочия на проведение независимой экспертной оценки по подготовке к аккредитации организаций-заявителей в ГСС РК, СА предоставляет уполномоченный орган на основании принятого решения об аккредитации организации-заявителя и выдачи Аттестата аккредитации.
Филиалы и представительства организации аккредитуются в порядке, установленном ГСС РК, СА.
5. Организация должна обеспечивать оказание услуг заявителям в соответствии с областью аккредитации организации.
Основные задачи организации, ее функции, права, обязанности, ответственность, организационная структура и взаимодействие со сторонними организациями должны быть отражены в Положении об организации.
Процедуры, на основе которых действует организация, должны исключать возможность дискриминации или пристрастного решения вопросов при оказании услуг.
6. Организация по запросам заявителей предоставляет:
1) учредительные документы юридического лица и свидетельство о государственной регистрации в органах юстиции;
2) организационную структуру;
3) документацию, подтверждающую аккредитацию организации;
4) информацию о порядке подготовки к аккредитации;
5) расценки на оказываемые услуги.
2. Порядок проведения аккредитации организации
7. Аккредитация организации предусматривает следующие этапы:
1) прием, рассмотрение заявочных документов;
2) экспертиза заявочных документов;
3) обследование организации-заявителя;
4) рассмотрение материалов обследования;
5) аккредитация организации;
6) оформление и выдача документов об аккредитации.
8. Прием, рассмотрение и экспертиза заявочных документов
Организация - заявитель, претендующая на аккредитацию в качестве организации, направляет заявку (Приложение 1) в уполномоченный орган.
9. К заявке прилагается два комплекта переплетенных документов, содержащих:
положение об организации по оказанию консалтинговых услуг в области аккредитации (Приложение 2);
руководство по качеству;
сведения о специалистах (Приложение 3);
копии документов, подтверждающих наличие высшего технического образования специалистов по направлениям деятельности организации;
копии документов, подтверждающих наличие звания эксперта-аудитора по аккредитации или системам качества у ответственных за систему качества организации, руководителей структурных подразделений и специалистов, осуществляющих работы по независимой экспертной оценке;
копии документов, устанавливающих статус юридического лица организации;
заявляемая область аккредитации (Приложение 4).
Уполномоченный орган после регистрации заявочных документов организует в течение месяца экспертизу заявочных документов с целью установления полноты и правильности изложения в них необходимой информации, соответствия применяемых терминов и нормативных документов Республики Казахстан законам, нормативным правовым актам и нормативным документам.

10. Өтінішкер-ұйымды зерттеу:
1) Өтінішкер-ұйымды зерттеу үшін уәкілетті орган комиссия құрамын қалыптастырады.
2) Зерттеу кезінде өтінішкер-мекеменің нақты күйі осы ереже талаптарына және ұсынылған құжаттарға сәйкестігі, өтінілген салада қызмет көрсету қабілеті белгіленеді.
3) Зерттеу нәтижесі бойынша комиссия мүшелерімен қол қойылған, белгіленген нысанды (5 қосымшасы) акт құрастырылады және өтінішкер-мекеменің басшысына танысу үшін ұсынылады.
4) Зерттеудің теріс нәтижесі жағдайларында, осы ережеде белгіленген тәртіпте, зерттеу актісінде ескерілген кемшіліктерді жойғаннан кейін тиісті түзету шараларын жүргізсе, өтінішкер-мекемеге тіркелуге қайта өтінім беруге құқық беріледі.
5) Зерттеудің оң нәтижелері жағдайында өтінілген құжаттар және сараптық тұжырымдамамен бірге зерттеу актісі уәкілетті органның тіркеу комиссиясына жіберіледі.
11. Өтінішкер-ұйымның зерттеу материалдарын қарау, тіркеу құжаттарын ресімдеу және беру:
1) Уәкілетті органның тіркеу жөніндегі комиссиясы тіркеуге ұсынылған құжаттарды, зерттеу материалдарын қарайды және шешім қабылдайды.
2) Комиссияның оң шешімі негізінде уәкілетті орган белгіленген үлгідегі Тіркеу аттестатын ресімдейді (6 қосымшасы).
3) Тіркеу аттестаты күшінің мерзімі оны мемлекеттік тізілімге тіркеген күннен үш жылдан көп емес мерзімде белгіленеді.
4) Тіркелген Тіркеу аттестаты және олардың қосымшасы тіркелген ұйымға жіберіледі.
12. Ұйым өзінің заңды мәртебесін, мекен-жайын, атауын немесе ұйымдастыру құрылымын өзгерткен жағдайда, бір ай мерзім ішінде уәкілетті органға Тіркеу аттестатын қайта ресімдеу туралы шешім қабылдау немесе кезексіз тіркеу процедурасын жүргізу үшін хабарлайды.
13. Тіркеу аттестаты күшінің мерзімі біткенге дейін 3 ай бұрын ұйым кезекті тіркеу жүргізуге көкейтесті етілген құжаттар жинағымен уәкілетті органға өтінім береді. Кезекті тіркеуді осы ережелерде белгіленгендей Қазақстан Республикасының МСЖ, ТЖ талаптарына кезекті мерзімге құқықтық өкілетілігін растау мақсатымен белгіленген тәртіпте жүргізеді.
3. Шағымдар
14. Өтінішкер уәкілетті органмен қабылданған шешімдерге наразылық білдіре алады. Бұл үшін ол уәкілетті органның шағыну комиссиясына жазбаша түрде, қабылданған шешім туралы хабарлама алғаннан кейін бір айдан кем емес мерзімде шағым беруі тиіс. Шағым беру себептерін толық баяндау керек.

10. Обследование организации-заявителя.
1) Для проведения обследования организации-заявителя уполномоченный орган формирует комиссию.
2) При обследовании устанавливается соответствие фактического состояния организации-заявителя требованиям настоящих правил и представленным документам, ее способность оказывать услуги в заявленной области.
3) По результатам обследования составляется акт установленной формы (Приложение 5), который подписывается членами комиссии и представляется для ознакомления руководителю организации-заявителя.
4) В случае отрицательных результатов обследования организации-заявителю представляется право на повторное представление заявки на аккредитацию после проведения ею соответствующих корректирующих мероприятий по устранению недостатков, отмеченных в акте обследования в порядке, установленном настоящими правилами.
5) При положительных результатах обследования акт вместе с заявочными документами передается в комиссию по аккредитации уполномоченного органа.
11. Рассмотрение материалов обследования организации-заявителя, оформление и выдача документов по аккредитации.
1) Комиссия по аккредитации уполномоченного органа рассматривает документы, представленные на аккредитацию, материалы обследования и принимает решение.
2) На основании положительного решения комиссии уполномоченный орган проводит оформление Аттестата аккредитации установленного образца (Приложение 6).
3) Срок действия Аттестата аккредитации устанавливается не более трех лет со дня регистрации в государственном реестре.
4) Зарегистрированный Аттестат аккредитации и приложение к нему направляются аккредитованной организации.
12. Организация при изменении ее юридического статуса, адреса, наименования или организационной структуры сообщает об этом в срок не более одного месяца в уполномоченный орган для принятия решения о переоформлении Аттестата аккредитации или проведения процедуры внеочередной аккредитации.
13. Не позднее чем за 3 месяца до окончания срока действия Аттестата аккредитации организация подает заявку в уполномоченный орган с комплектом актуализированных документов на проведение очередной аккредитации. Очередную аккредитацию проводят в порядке, установленном настоящими правилами, с целью подтверждения ее деятельности требованиям ГСС РК, СА и ее правомочий на очередной срок.
3. Апелляция
14. Заявитель может обжаловать решение, принятое уполномоченным органом. Для этого он должен подать апелляцию в письменном виде в апелляционную комиссию уполномоченного органа не позднее одного месяца после получения извещения о принятом решении. Причины подачи апелляции следует излагать подробно.

15. Уәкілетті орган қабылдаған шешім Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес соттық тәртіпте шағынылады.
Тіркеу саласында консалтингілік
қызметтер көрсету жөніндегі
ұйымдарды тіркеу бойынша
Ережелерге 1 Қосымша
2003 жылғы 31 қазандағы N 373
Тіркеуге өтінім нысаны
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СТАНДАРТТАУ, МЕТРОЛОГИЯ
ЖӘНЕ СЕРТИФИКАТТАУ ЖӨНІНДЕГІ УӘКІЛЕТТІ ОРГАН
Өтінім
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сертификаттау жүйесінде, Тіркеу жүйесінде тіркеу саласындағы консалтингілік қызмет көрсететін орган ретінде тіркеуге өтінеміз
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
ұйым атауы
Ұйым ережелерде белгіленгендей, тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету жөніндегі ұйымдарға қойылатын барлық талаптарына сәйкесетінін растаймыз.
Қосымша - атап өтілген құжаттар жинағы 2-данада:
1) тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету жөніндегі ұйым туралы ереже;
2) тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету жөніндегі ұйым мамандары туралы мәліметтер;
3) сапа жөніндегі басшылық;
4) ұйымның заңды мәртебесін белгілейтін құжаттар көшірмесі;
5) тіркеудің өтінілген саласы.
Ұйым басшысы   _____________________   ____________________
қолы                 аты-жөні, тегі
Бас бухгалтер  _____________________   ____________________
қолы                 аты-жөні, тегі
200   ж. "____"____________
Тіркеу саласында консалтингілік
қызметтер көрсету жөніндегі
ұйымдарды тіркеу бойынша
Ережелерге 2 Қосымша
2003 жылғы 31 қазандағы N 373
Тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету
жөніндегі ұйым туралы ереже нысаны
Бекітемін
Тіркеу саласында
консалтингілік қызмет
көрсету жөніндегі
ұйым басшысы
______ ________________
қолы   аты-жөні, тегі
200 ж. "___"___________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік сертификаттау жүйесі,
Тіркеу жүйесі
ТІРКЕУ САЛАСЫНДА КОНСАЛТИНГІЛІК ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ
ЖӨНІНДЕГІ ҰЙЫМ ТУРАЛЫ
ЕРЕЖЕ
_____________________________________________________________
ұйым атауы
1. Жалпы ережелер
Тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету жөніндегі ұйым
(бұдан әрі ұйым)___________________________________________________
ұйым атауы, заңды мәртебесі, мекен-жайы
___________________________________________________________________
ұйымды тіркеген орган атауы
___________________________________________________________тіркелді
тіркеу аттестатының тіркеу нөмірі және күні
стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті органға бағынады

15. Решение, принятое уполномоченным органом, может быть обжаловано в судебном порядке согласно законодательству Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам по аккредитации
организаций по оказанию
консалтинговых услуг
в области аккредитации
от 31 октября 2003 года N 373
Форма заявки на аккредитацию
Уполномоченный орган по стандартизации метрологии
и сертификации Республики Казахстан
Заявка
Просим аккредитовать в Государственной системе сертификации
Республики Казахстан, Системе аккредитации в качестве организации
по оказанию консалтинговых услуг в области аккредитации
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
наименование организации
Подтверждаем, что организация отвечает всем требованиям,
предъявляемых к организациям по оказанию консалтинговых услуг в
области аккредитации.
Приложение-комплект перечисленных документов в 2-х
экземплярах:
1) положение об организации по оказанию консалтинговых услуг
в области аккредитации;
2) сведения о специалистах организации по оказанию
консалтинговых услуг в области аккредитации;
3) руководство по качеству;
4) копии документов, устанавливающих юридический статус
организации;
5) заявляемая область аккредитации.
Руководитель организации ___________  _____________________
подпись      инициалы, фамилия
Главный бухгалтер        ___________  _____________________
подпись      инициалы, фамилия
"____"___________200_ г.
Приложение 2
к Правилам по аккредитации
организаций по оказанию
консалтинговых услуг
в области аккредитации
от 31 октября 2003 года N 373
Форма положения
об организации по оказанию консалтинговых услуг
в области аккредитации
Утверждаю
Руководитель организации
по оказанию консалтинговых
услуг в области аккредитации
________ ___________________
подпись   инициалы, фамилия
"___" ___________200 г
Государственная система сертификации Республики Казахстан,
Система аккредитации
Положение
об организации по оказанию консалтинговых услуг
в области аккредитации
_______________________________________________
наименование организации
1. Общие положения
1. Организация по оказанию консалтинговых услуг в области
аккредитации (далее - организация)
____________________________________________________________
наименование организации, юридический статус, адрес
аккредитована_____________________________________________________
наименование органа, аккредитовавшего организацию
____________________________________________________________
регистрационный номер и дата аттестата аккредитации
подчинена функционально уполномоченному органу по стандартизации,
метрологии и сертификации.

2. Ұйымды _________________________________________ басқарады
лауазымы
3. Ұйым өз қызметінде
__________________________________________________ басшылыққа алады
негізгі директивті құжаттар атап өтілсін
4. Ұйым жұмысшыларын жұмысқа қабылдау және босату, лауазымдық
жалақыларын ____________________________________________ белгілейді
лауазымы
5. Ұйым жұмысшылары арасындағы міндеттерді тарату және
лауазымдық нұсқауларды бекітуді _________________________ жүргізеді
лауазымы
6. Ұйым жұмыстарды шарттық негізінде жүзеге асырады.
2. Негізгі міндеттер мен қызметтер
1. Міндеттері:
1) тіркеу саласына сәйкес сапалы қызмет көрсетуді ұйымдастыру және көрсету;
2) тіркеу мәселелері жөнінде стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті органмен (бұдан әрі - уәкілетті орган) келісім бойынша басқа елдердің уәкілетті органдарымен өзара іс-қимыл жасау.
2. Қызметтері:
1) сертификаттау жөніндегі органдарға және сынақ зертханаларына (орталықтарына) тәуелсіз сараптық бағалау жүргізу, барлық меншік нысандарының заңды тұлғаларына тіркеуге өтінім материалдарын дайындауда әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
2) сертификаттау жөніндегі органдармен дайындалған құжаттар жобасына сараптау жүргізу, сондай-ақ, егер олар заңдардың немесе негізге алынатын Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе ҚР МСЖ, ТЖ негізгі НҚ талаптарына қайшы келетін болса, күші бар нормативтік құжаттарды (бұдан әрі - НҚ) қайта қарау және жою жөнінде уәкілетті органға ұсыныстарды дайындау.
3) ҚР МСЖ, ТЖ жетілдіруге және дамытуға бағытталған НҚ әзірлеу жұмыстарын жүргізу;
4) тіркеу, сертификаттау және өнімдерді сынау саласында ұйымдастыру-әдістемелік және нормативтік құжаттар жобасын әзірлеуге қатысу;
5) ҚР МСЖ, ТЖ ұйымдастыру-әдістемелік және нормативтік құжаттарын енгізу жөнінде қызығушылық танытқан шаруашылық субъектілеріне (кеңес, семинар ж.б. жолымен) әдістемелік және практикалық көмек көрсету.
3. Ұйымдастыру құрылымы
1. Ұйымның ұйымдастыру құрылымына:
1) үйлестіру кеңесі;
2) тіркеуге дайындау жөніндегі бөлімшелер;
3) көмекші қызметтерді қосады.
Ұйымдастыру-құрылымдық сұлба қосымшада берілген.
2. Үйлестіру кеңесін тіркеу саласына сәйкес барлық жұмыстарды орындауға және тіркеу нәтижесіне тікелей мүдделі тұлғаларына, сарапшы-аудиторларға бейтарап жақтардың ықпал жасамауға жауапты ұйым басшысы басқарады. Үйлестіру кеңесінің әрекеті үйлестіру кеңесі туралы Ережемен реттеледі.
3. Үйлестіру кеңесі мынадай қызметтерді жүзеге асырады:
1) ұйым саясатын қалыптастырады және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады;

2. Организацию возглавляет__________________________________
должность
3. Организация в своей деятельности руководствуется
____________________________________________________________
перечислить основные директивные документы
4. Прием и увольнение работников организации, установление им
должностных окладов производит_____________________________________
указать должностное лицо
5. Распределение обязанностей между работниками организации и
утверждение должностных инструкций производит______________________
должность
6. Организация осуществляет работы на договорной основе.
2. Основные задачи и функции
1. Задачи:
1) организация и качественное оказание услуг в соответствии с областью аккредитации;
2) взаимодействие, по согласованию с уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации (далее - уполномоченный орган), с уполномоченными органами других стран по вопросам аккредитации.
2. Функции:
1) проведение независимой экспертной оценки органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров), оказание методической помощи юридическим лицам всех форм собственности в подготовке заявочных материалов по аккредитации;
2) проведение экспертизы проектов документов, подготовленных органами по сертификации, а также подготовка предложений в уполномоченный орган по отмене или пересмотру действующих нормативных документов (далее - НД), если они противоречат требованиям законодательства Республики Казахстан или основополагающих НД ГСС РК, СА;
3) проведение работ по разработке НД, направленных на совершенствование и развитие ГСС РК, СА;
4) участие в разработке проектов организационно-методических и нормативных документов в области аккредитации, сертификации и испытаний продукции;
5) оказание методической и практической помощи заинтересованным хозяйствующим субъектам (путем консультаций, семинаров и т.п.) по внедрению организационно-методических и нормативных документов ГСС РК, СА.
3. Организационная структура
1. Организационная структура организации включает:
1) координационный совет;
2) подразделения по подготовке к аккредитации;
3) вспомогательные службы.
Организационно-структурная схема приведена в приложении:
2. Координационный совет возглавляет руководитель организации, который ответственен перед ним за выполнение всех работ согласно области аккредитации и исключение воздействия на экспертов-аудиторов посторонних лиц. Деятельность координационного совета регламентируется Положением о координационном совете.
3. Координационный совет осуществляет следующие функции:
1) формирует политику организации и осуществляет контроль за ее выполнением;

2) ұйымның қызмет саласын кеңейту жөніндегі ұсыныстарды әзірлейді;
3) ұйым жұмыстарын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлейді;
4) белгіленген талаптарға сәйкестігін белгілеу мақсатымен ұйым қызметіне ішкі тексерулерді жүргізеді.
4. Тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету
жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
1. Ұйым:
1) тіркеу кезінде анықталған және осы Ережемен белгіленген қызметтер шегінде жұмыстарды жүргізуге;
2) ҚР МСЖ, ТЖ НҚ әзірлеу және жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды енгізуі;
3) өз өкілеттілігі шегінде заңды және жеке тұлғалармен шарт жасауы;
4) өзінің құзыреттілігі шегінде кәсіпорындар мен ұйымдардан келісім-шарттық міндеттерін орындау үшін қажетті материалдарды сұрастыруы;
5) қажет болса, шарт негізінде кәсіпорындар, мекемелер мамандарын, ҚР МСЖ сарапшы-аудиторларды жұмыстарды жүргізуге қатысуға тартуы;
6) тіркеу мәселелері бойынша шетелдердің мемлекеттік органдарымен және үкіметке жатпайтын мекемелерімен ынтымақтастықты жүзеге асыруы керек.
2. Ұйым:
1) ұйымның заңды мәртебесін белгілейтін құжаттамасына ие болуы керек;
2) тіркеу жүйесінің НҚ әзірлеу және оларды халықаралық талаптармен сәйкестендіру жолымен тіркеу саласында бірегей ғылыми-техникалық саясатты нысандауға қатысуы керек;
3) құжаттарды сараптау нәтижесінің өтінішкер зерттеулерінде және олардың нәтижесі бойынша тұжырымдардың сенімділігін және дұрыстығын қамтамасыз етуі керек;
4) Қазақстан Республикасының заңдар талаптарын, уәкілетті орган шешімі және осы Ереже талаптарын орындауы керек;
5) уәкілетті органға құрылымдық және сапалық өзгерістері және де заңды мекен-жайы және төлеме реквизиттері туралы дер кезінде хабарлай алады;
6) өзінің іс-әрекетіне инспекциялық бақылау жүргізу үшін қажетті жағдайлар тудыра алады;
7) өтінішкердің коммерциялық құпиясын құратын ақпарат құпиялылығын қамтамасыз етуі керек;
8) үнемі (жылында 1 реттен кем емес) өз қызметінің ішкі аудитін жүргізуге;
9) уәкілетті органға өзінің іс-әрекеті бойынша қалыптасқан тәртіпте есепті уақтылы беріп отыруы керек;
10) Тіркеу аттестаты тоқтатылған немесе жойылған жағдайда тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсетуге өтініштер қабылдау сол сәтте тоқтатуға міндетті.
5. Тіркеу саласында консалтингілік қызмет көрсету жөніндегі ұйымның жауапкершілігі
1. Ұйым:
1) тіркеу саласын бұзғанына;
2) өтінішкердің тәуелсіз сараптау бағалау нәтижелеріне сенімсізділігіне;

2) разрабатывает предложения по расширению области деятельности организации;
3) разрабатывает предложения по совершенствованию работы организации;
4) организует внутренние проверки деятельности организации с целью установления соответствия его установленным требованиям.
4. Организация работы по оказанию
консалтинговых услуг в области аккредитации
1. Организация должна:
1) проводить работы в пределах функций, определенных ему при аккредитации и установленных настоящим Положением;
2) вносить предложения по разработке и совершенствованию НД ГСС РК, СА;
3) заключать договоры с юридическими и физическими лицами в пределах своих полномочий;
4) запрашивать от предприятий и организаций в пределах своей компетенции материалы, необходимые для выполнения договорных обязательств;
5) привлекать на договорной основе, при необходимости, специалистов других предприятий, организаций, экспертов-аудиторов ГСС РК для участия в проведении работ;
6) осуществлять сотрудничество с государственными органами и неправительственными организациями зарубежных стран по вопросам аккредитации.
2. Организация:
1) должна иметь документацию, устанавливающую юридический статус организации;
2) должна участвовать в формировании единой научно-технической политики в области аккредитации путем разработки НД систем аккредитации и гармонизации их с международными требованиями;
3) должна обеспечивать достоверность и объективность результатов экспертизы документов, обследования заявителя и выводов по их результатам;
4) должна выполнять требования законодательства Республики Казахстан, решения уполномоченного органа и требования настоящего Положения;
5) может своевременно извещать уполномоченный орган о структурных и качественных изменениях, а также изменениях адреса и платежных реквизитов;
6) может создавать необходимые условия для проведения инспекционного контроля за своей деятельностью;
7) должна обеспечивать конфиденциальность информации заявителя, составляющей коммерческую тайну;
8) должна регулярно (не менее 1 раза в год) проводить внутренний аудит своей деятельности;
9) должна своевременно представлять в уполномоченный орган отчет о своей деятельности в установленном им порядке;
10) в случае приостановления или аннулирования Аттестата аккредитации прекратить прием заявок на выполнение работ по оказанию консалтинговых услуг в области аккредитации.
5. Ответственность организации по оказанию
консалтинговых услуг в области аккредитации
1. Организация несет ответственность за:
1) нарушение области аккредитации;
2) недостоверность результатов независимой экспертной оценки заявителей;

3) заңды және жеке тұлғалармен жасалған шарттарды бұзғанына жауап береді.
2. Ұйымға осы ережемен жүктелген мәселелердің, қызметтердің және міндеттердің дер кезінде және сапалы орындалуына, және де берілген құқықтардың пайдаланылмағанына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұйым басшысы жауапты.
3. Ұйым қызметкерлерінің біліктілігіне қойылатын талаптар, жауапкершілік, міндеттер, құқықтық өкілеттіктер дәрежесі бекітілген лауазымдық нұсқауларымен белгіленеді.
6. Тараптық кәсіпорындармен өзара іс қимыл
Ұйым өзара байланыс жасайтын кәсіпорында, сондай-ақ осы байланыстардың процедуралары мен қызметтері кестеде келтірілген:
___________________________________________________________________
Кәсіпорынның атауы  | Кәсіпорын орындайтын  | өзара әрекет түрі
мен мекен-жайы    | процедура, қызметтер  | анықталатын құжат
|                       | (хаттама, шарт,
|                       | келісім және т.б.)
___________________________________________________________________
1                      2                     3
___________________________________________________________________
Ескерту:  1. Ұйым ережелері тіркеу саласын есепке алып осы Ереже негізінде әзірленеді.
2. Ұйым құрылымында филиалдар, өкілдіктер болса осы Ереже мәтініне олардың мәселелері, қызметтері, құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі кіреді.
Тіркеу саласында консалтингілік
қызметтер көрсету жөніндегі
ұйымдарды тіркеу бойынша
Ережелерге 3 Қосымша
2003 жылғы 31 қазандағы N 373
Мамандар туралы мәліметтерді ұсыну нысаны
Тіркеу саласында консалтингілік қызмет
көрсету жөніндегі ұйым мамандары туралы
МӘЛІМЕТТЕР
________________________________________________________________
ұйым атауы
___________________________________________________________________
Аты-жөні,|Дипломы|Атқаратын|Аттестат. |Қызмет|Біліктілігін арттыру
тегі     |бойынша|қызметі  |талған    |саласы|туралы мәліметтер
|білімі,|         |күні,     |      |_____________________
|маманы |         |сарапшы-  |      |Курстардың | құжат N
|       |         |аудитордың|      | мамандан. |
|       |         |cертификат|      |  дырылуы  |
|       |         |    N     |      |           |
___________________________________________________________________
1        2        3         4        5         6         7
___________________________________________________________________
Ескерту:  Кезектілік тәртібінде аталып өтіледі:
- сарапшы-аудиторлар;
- мамандар;
- шарт бойынша тартылатын сарапшы-аудиторлар.
Өтінішкер-ұйым
басшысы        _______________  ______________________
қолы           аты, жөні-тегі
МО
Тіркеу саласында консалтингілік
қызметтер көрсету жөніндегі
ұйымдарды тіркеу бойынша
Ережелерге 4 Қосымша
2003 жылғы 31 қазандағы N 373
Тіркеу аттестатына берілетін қосымшалар нысаны
Бекітемін
Стандарттау, метрология
және сертификаттау
жөніндегі уәкілетті
органның басшысы
______ ___________________
қолы     аты, жөні-тегі
200 ж. "___"______________
Тіркеу аттестатына
берілетін қосымшалар
200 ж. ___ ________  N____
Тіркеу саласында консалтингілік қызметтер
көрсету жөніндегі ұйымды тіркеу саласы
________________________________________________________________
ұйым атауы, мекен-жайы
___________________________________________________________________
Объектінің | Көрсетілетін |  Объектіге  |     Қызмет көрсету
атауы    |  қызметтер   |  қойылатын  |   процесіне қойылатын
|    атауы     | талаптарды  | талаптарды белгілейтін
|              | белгілейтін |    нормативтік құжат
|              | нормативтік |
|              |    құжат    |
___________________________________________________________________
1             2             3                 4
___________________________________________________________________
Өтінішкер-ұйым
басшысы        _________  ________________________
қолы         аты, жөні-тегі
Ескерту:  Осы қосымшаның әр беті уәкілетті органның мөртаңбасымен расталады.
Тіркеу саласында консалтингілік
қызметтер көрсету жөніндегі
ұйымдарды тіркеу бойынша
Ережелерге 5 Қосымша
2003 жылғы 31 қазандағы N 373
Зерттеу актісінің нысаны
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік сертификаттау жүйесі,
Тіркеу жүйесі
Тіркеу саласында консалтингілік қызмет
көрсету жөніндегі ұйымды зерттеу
АКТІСІ
__________________________________________________________________
ұйым атауы

3) нарушение условий договоров, заключенных с юридическими и физическими лицами.
2. Ответственность за качество и своевременность выполнения возложенных Положением на организацию задач, функций и обязанностей, а также за не использование предоставленных прав, несет руководитель организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Степень ответственности, обязанности, полномочия и требования к квалификации персонала организации устанавливается утвержденными должностными инструкциями.
6. Взаимодействия со сторонними предприятиями
Предприятия, с которыми взаимодействует организация, а также процедуры и функции этого взаимодействия приведены в таблице:
-------------------------------------------------------------------
Наименование и адрес|Процедура, функции,|Документ (протокол, дого-
предприятия     | которые выполняет |вор, соглашение), по
|   предприятие     |которому осуществляется
|                   |взаимодействие
-------------------------------------------------------------------
1         |          2        |            3
-------------------------------------------------------------------
Примечания: 1 Положение организации разрабатывается на основе настоящего Положения с учетом области аккредитации.
2 При наличии в структуре организации филиалов, представительств в текст настоящего Положения включаются их задачи, функции, права, обязанности и ответственность.
Приложение 3
к Правилам по аккредитации
организаций по оказанию
консалтинговых услуг
в области аккредитации
от 31 октября 2003 года N 373
Форма представления сведений о специалистах
Сведения
О специалистах организации по оказанию
консалтинговых услуг в области аккредитации
___________________________________________
наименование организации
-------------------------------------------------------------------
Фамилия,|Образование,|Зани- |Дата аттес-|Область|Сведения о повыше-
Имя,  |специаль-   |маемая|тации, N   |дея-   |нии квалификации
Отчество|ность по ди-|долж- |сертификата|тель-  |------------------
|плому       |ность |эксперта-  |ности  |Специали-|N доку-
|            |      |аудитора   |       |зация    |мента
|            |      |           |       |курсов   |
-------------------------------------------------------------------
1   |      2     |   3  |     4     |   5   |    6    |   7
-------------------------------------------------------------------
Примечание - В порядке очередности перечисляются:
- эксперты-аудиторы;
- специалисты;
- эксперты-аудиторы, привлекаемые по договору.
Руководитель
Организации-заявителя ___________  ____________________
подпись     инициалы, фамилия
Приложение 4
к Правилам по аккредитации
организаций по оказанию
консалтинговых услуг
в области аккредитации
от 31 октября 2003 года N 373
Форма приложения к аттестату аккредитации
Утверждаю
Руководитель Уполномоченного
органа по стандартизации,
метрологии и сертификации
__________ _________________
подпись  инициалы, фамилия
"______" ______________200_г.
Приложение к аттестату
аккредитации
N______________от______200 г.
Область аккредитации организации по оказанию
консалтинговых услуг в области аккредитации
______________________________________________
-------------------------------------------------------------------
Наименование|Наименование|Нормативный доку-|Нормативный документ,
объекта   |оказываемых |мент, устанавли- |определяющий требования
|    услуг   |вающий требования|к процессу оказания
|            |требования к     |услуги
|            |объекту          |
-------------------------------------------------------------------
1     |      2     |        3        |           4
-------------------------------------------------------------------
Руководитель
Организации-заявителя ____________ ______________________
подпись     инициалы, фамилия
Примечание - Каждый лист данного приложения заверяется штампом уполномоченного органа.
Приложение 5
к Правилам по аккредитации
организаций по оказанию
консалтинговых услуг
в области аккредитации
от 31 октября 2003 года N 373
Форма акта обследования
Государственная система сертификации Республики Казахстан,
Система аккредитации
Акт
Обследования организации по оказанию консалтинговых услуг
в области аккредитации
_________________________________________________________
наименование организации

200 жылдың "___"__________ 200 жылдың "___"__________ дейінгі
кезеңде___________________________________________________негізінде
тексеру жүргізу туралы құжат нөмірі атауы, нөмірі және күні
комиссия құрамында: _________________________________________
аты-жөні, тегі, лауазымы және жұмыс орны
_____________________________________________________________
өтінішкер-мекеменің атауы
тіркеуге дайындығын белгілеу мақсатымен зерттеу жүргізді
1. Белгіленді:
1.1 Заңды мәртебесі мен ұйымдастыру құрылымы
_____________________________________________________________
1.2 Нормативтік құжаттар қоры
_____________________________________________________________
1.3 Қызметкер
_____________________________________________________________
1.4 Сапа жүйесі
_____________________________________________________________
1.5 Жұмыстарды және жұмыс құжаттарын тіркеуді жүргізу
2. Қорытынды _________________________________________________
3. Ұсыныстар _________________________________________________
Акт ______ бетте, 3 данада құрастырылды және:
1-сі стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті органға
2-ші өтінішкер-ұйымға
3-сі іс құжаттарына жіберілді
Комисия төрағасы ______________________________________
қолы
Комиссия мүшелері______________________________________
қолы
Актімен таныстым және бір данасын алдым
________________   ___________________   ___________________
басшы лауазымы         жеке қолы           аты-жөні, тегі
Ескерту:  1 тармақта әр тармақша бойынша белгіленген талаптарды сақтау туралы мәліметтер баяндалады.
Тіркеу саласында консалтингілік
қызметтер көрсету жөніндегі
ұйымдарды тіркеу бойынша
Ережелерге 6 Қосымша
2003 жылғы 31 қазандағы N 373
Тіркеу аттестаты нысаны
Стандарттау, метрология және сертификаттау
жөніндегі уәкілетті орган
___________________________________________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік сертификаттау жүйесі,
Тіркеу жүйесі
Тіркеу саласында консалтингілік қызмет
көрсету жөніндегі ұйымды тіркеу
АТТЕСТАТЫ
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік сертификаттау жүйесінің
Мемлекеттік Тізілімінде тіркелген
200 ж. "___"_________ N___
200 ж. "___"______. дейін күшінде
СТАНДАРТТАУ, МЕТРОЛОГИЯ ЖӘНЕ СЕРТИФИКАТТАУ ЖӨНІНДЕГІ
УӘКІЛЕТТІ ОРГАН ___________________________________________________
ұйым атауы, мекен-жайы
ТІРКЕУ САЛАСЫНДА КОНСАЛТИНГІЛІК ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ ЖӨНІНДЕГІ ҰЙЫМДАРҒА ҚОЙЫЛАТЫН ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК СЕРТИФИКАТТАУ ЖҮЙЕСІ, ТІРКЕУ ЖҮЙЕСІ ТАЛАПТАРЫНА СӘЙКЕСТІГІН ЖӘНЕ ТІРКЕУ САЛАСЫНА СӘЙКЕС ЖҮЙЕДЕ ЖҰМЫСТАРДЫ ЖҮРГІЗУ ҚҰҚЫҒЫНА ТІРКЕЛГЕНІН КУӘЛАНДЫРАДЫ
Тіркеу саласы осы аттестатқа қоса берілетін қосымшамен анықталған _______парақта(тарда)
Стандарттау, метрология
және сертификаттау
жөніндегі уәкілетті
орган басшысы             _____________    __________________
қолы           аты-жөні, тегі

В период с "___"___________200 г. по "____"____________200 г.
на основании_______________________________________________________
название, номер и дата документа о проведении проверки
комиссия в составе:________________________________________________
фамилия, инициалы, должность и место работы
провела обследование с целью установления готовности к аккредитации
___________________________________________________________________
наименование организации-заявителя
1 При этом установлено:
1.1 Юридический статус и организационная структура
___________________________________________________________________
1.2 Фонд нормативных документов
___________________________________________________________________
1.3 Персонал
___________________________________________________________________
1.4 Система качества
___________________________________________________________________
1.5 Ведение регистрации работ и рабочих документов
___________________________________________________________________
2 Заключение
___________________________________________________________________
3 Предложения
___________________________________________________________________
Акт составлен на ____л., в 3 экз. и направлен:
1-ый экз. Уполномоченному органу
2-ой экз. Организации-заявителю
3-ий экз. В дело
Руководитель комиссии _______________________
подпись
Члены комиссии        _______________________
подпись
С актом ознакомлен и один экземпляр получил
______________________  __________________   ____________________
должность руководителя    личная подпись      инициалы, фамилия
Примечание - В пункте 1 по каждому подпункту излагается сведения о соблюдении установленных требований.
Приложение 6
к Правилам по аккредитации
организаций по оказанию
консалтинговых услуг
в области аккредитации
от 31 октября 2003 года N 373
Форма аттестата аккредитации
Уполномоченный орган
по стандартизации, метрологии и сертификации
__________________________________________________________
Государственная система сертификации Республики Казахстан,
Система аккредитации
Аттестат
аккредитации организации по оказанию
консалтинговых услуг в области аккредитации
Зарегистрирован в Государственном
Реестре государственной системы
Сертификации Республики Казахстан
"____"_____________200 г. N
Действителен до "____"_____200 г.
Уполномоченный орган по стандартизации, метрологии и
сертификации удостоверяет, что ___________________________________
__________________________________________________________________
наименование организации, адрес
соответствует требованиям Государственной системы сертификации Республики Казахстан, системы аккредитации предъявляемым к организациям по оказанию консалтинговых услуг в области аккредитации и аккредитована на право проведения работ согласно прилагаемой области аккредитации
Область аккредитации определена приложением к настоящему аттестату на _____листе(ах).
Руководитель
уполномоченного органа
по стандартизации, метрологии и
сертификации            ____________   ___________________
подпись       инициалы, фамилия