Тракторларға және олардың базасында жасалған өзi жүретiн шассилер мен механизмдерге, олардың тiркемелерiне, соған қоса арнайы жабдық орнатылған тiркемелерге, өзi жүретiн ауыл шаруашылығы, мелоративтiк және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiне, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналарға жыл сайынғы мемлекеттiк байқау өткiзу ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 8 қыркүйектегі N 468 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 18 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2563. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 217 бұйрығымен .
"Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Заңын орындау үшiн бұйырамын:
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 217 бұйрығымен .
1. Ұсынылып отырған Тракторларға және олардың базасында жасалған өзi жүретiн шассилер мен механизмдерге, олардың тiркемелерiне, соған қоса арнайы жабдық орнатылған тiркемелерге, өзi жүретiн ауыл шаруашылығы, мелиоративтiк және жол-құрылысы машиналары мен механизмдерiне, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналарға жыл сайынғы мемлекеттiк байқау өткiзу ережелерi бекiтiлсiн.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 217 бұйрығымен .
2. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау және техникалық саясат департаментi (Доскенов М.Ж.) заңнамаларда белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн;
2) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Вице-Министр А. Евниевке жүктелсiн.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.27 N 732 бұйрығымен .
4. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
орынбасары - Министр
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрiнiң
2003 жылғы 8 қыркүйек
N 468 бұйрығымен
бекiтiлген
Тракторларға және олардың базасында жасалған
өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдерге,
монтаждалған арнайы жабдығы бар тiркемелердi
қоса алғанда, олардың тiркемелерiне, өздiгiнен
жүретiн ауыл шаруашылық, мелиоративтiк және
жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiне,
сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналарға жыл
сайынғы мемлекеттiк техникалық байқау жүргiзу
Ережелері
Ескерту: Ереженің атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 217 бұйрығымен .

Об утверждении Правил проведения ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года № 468. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2003 года № 2563. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Сноска. В наименование и в преамбулу внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства РК от 5 апреля 2006 года  N 217 .
Во исполнение Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территории" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства РК от 5 апреля 2006 года  N 217 .
2. Департаменту сельскохозяйственного машиностроения и технической политики (Доскенов М.Ж.) в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра Евниева А.К.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.11.2008 N 732 (порядок введения в действие см. п. 3 ) .
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
Утверждены
Приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 сентября 2003 года N 468
Сноска. В наименование правил внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства РК от 5 апреля 2006 года  N 217 .
Правила
проведения ежегодного государственного технического осмотра
тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и
механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным
специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также
специальных машин повышенной проходимости

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Агроөнеркәсіп кешенін және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы және "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі N 310 қаулысына сәйкес әзiрленген, және Қазақстан Республикасының барлық аумағында тракторларға және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдерге, монтаждалған арнайы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiне, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиоративтiк және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiне, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналарға (бұдан былай - машиналар) жыл сайынғы мемлекеттiк техникалық байқау жүргiзудiң бiрыңғай тәртiбiн белгiлейдi және шаруашылық кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер үшiн олардың ведомстволық бағынушылығына қарамастан, сондай-ақ басқа да машиналары бар азаматтар (бұдан былай - "иеленушiлер") үшiн мiндеттi болып табылады.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 217 бұйрығымен .
2. Жылына бiр рет техникалық байқауға заңды және жеке тұлғалардың иелiгiндегi және Мемтехинспекцияның аумақтық басқармаларында есепте тұрған, тракторлар және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдер, монтаждалған арнайы жабдығы бар тiркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерi, өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиоративтiк және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерi, сондай-ақ жоғары өтімді арнайы машиналар жатады.
Жылына мемлекеттiк техникалық байқауға сонымен қатар ауылшаруашылық құрылымдардың, кәсіпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң комбайындары да жатады.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 217 бұйрығымен .
3. Машиналарға мемлекеттiк техникалық байқау техникалық жай-күйiн бағалау, олардың санын, кiмдiкi екенiн және басқа да тiркеу көрсеткiштерiн анықтау, қоршаған ортаның экологиялық жай-күйiне әсерiн тигiзетiн, техникалық пайдалану және қауiпсiздiк техникасы ережелерiн өрескел бұзуды болдырмау, бұзылуын ескерту шараларын iске асыру мақсатында жүргiзiледi.
4.<*>
Ескерту: 4-тармақ алынып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.27 N 732 бұйрығымен .
2. Машиналардың техникалық жай-күйiн
байқауды ұйымдастыру жөнiндегi iс-шаралар
5. Мемтехинспекция органдары заңды және жеке тұлғалардың келiсiмiмен машиналарды техникалық тексерудiң облыстық, аудандық Астана және Алматы қалалық кестесiн жасайды, осы кестеде техникалық тексерудiң өткiзiлетiн орны, күнтiзбектегi күндерi және өткiзiлетiн уақыты туралы мәлiметтер болуы тиiс. Облыстар, Астана және Алматы қаласы бойынша жиынтық кестенi Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң облыстық аумақтық және Астана және Алматы қалалық Агроөнеркәсіптік кешеніндегі мемлекеттік инспекция комитеті инспекциясының бастығы бекiтедi.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.27 N 732 бұйрығымен .

1. Общие положение
1. Настоящие правила разработаны на основании Закона  Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и постановления Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года N 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", и устанавливает единый порядок проведения ежегодного государственного технического осмотра тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости (далее - машины) на всей территории Республики Казахстан и являются обязательными для хозяйств, предприятий, организаций и учреждений независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также граждан, имеющих в личной собственности машины (далее - владельцы).
Сноска. В пункт 1 внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства РК от 5 апреля 2006 года  N 217 .
2. Техническому осмотру один раз в год подлежат тракторы и изготовленные на их базе самоходные шасси и механизмы, прицепы к им, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы, а также специальных машин повышенной проходимости, принадлежащие юридическим и физическим лицам и состоящее на учете в территориальных управлениях Гостехинспекции.
В сельхозформированиях предприятиях, организациях, учреждениях ежегодному государственному техническому осмотру подлежать также комбайны.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения приказом Министра сельского хозяйства РК от 5 апреля 2006 года  N 217 .
3. Государственный технический осмотр машин проводится в целях оценки технического состояния, уточнения их численности, принадлежности и иных регистрационных данных, осуществления мероприятий по пресечению грубых нарушений правил технической эксплуатации и техники безопасности и предупреждения неисправностей, влияющих на экологическое состояние окружающей среды.
4. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.11.2008 N 732 (порядок введения в действие см. п. 3 ) .
2. Мероприятия по организации осмотра
технического состояния машин
5. По согласованию с юридическими и физическими лицами органы Гостехинспекции составляют график государственного технического осмотра машин по области, району, городов Астаны и Алматы, который должен содержать сведения о местах, календарных днях и времени проведения государственного технического осмотра машин. Сводный график по области, городов Астаны и Алматы утверждается начальником областного и городских Астаны и Алматы Территориальных инспекций Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.11.2008 N 732 (порядок введения в действие см. п. 3 ) .

6. Облыстың (ауданның, қаланың) Мемтехинспекциясының инженер-инспекторлары мемлекеттiк техникалық байқаудың басталуына 30 күн қалғанға дейiн кешiктiрмей машиналарын мемлекеттiк техникалық бақылауға ұсынудың мерзiмдерi, шарттары мен тәртiбi туралы (жергiлiктi басылымда жариялау арқылы) машиналардың иеленушiлерiн хабарландыруға мiндеттi.
7. Жыл сайынғы машиналардың мемлекеттiк техникалық байқау тексерудiң мерзiмiн көктемгi дала және жиым-терiм жұмыстары басталғанға дейiн машиналардың тұрған жерiндегi Мемтехинспекция белгiлейдi.
Ауыл шаруашылығы жұмыстарының басталуына екi апта қалғанда машиналарды мемлекеттiк техникалық байқауға тиым салынады.
8. Заңды тұлғалар машинаны мемлекеттiк техникалық бақылауға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) маркасын және моделiн, шыққан жылын, машинаның және двигательдiң зауыттық нөмiрiн, нөмiрiн, сериясын және мемлекеттiк нөмiрлiк белгiсiн көрсетiп баланста тұрған машиналардың тiзiмiн;
2) машинаның тiркеу құжаттарын;
3) заңды тұлғаның мөрiмен куәландырылған машинаны мемлекеттiк техникалық байқау aктici (1-қосымша) (2 дана).
9. Жеке тұлғалар машинаны мемлекеттiк техникалық байқауға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басты куәландыратын құжатын;
2) азаматтың меншiк иесiнiң мүддесiн қолдайтынын куәландыратын құжатын;
3) рұқсат етiлген белгiлерi бар тракторист-машинист куәлiгiн;
4) машинаның тiркеу құжаттарын;
5) көлік құралдарына салық төлегенін растайтын құжат немесе көлік құралдарына салық төлеуден босатылғанын растайтын құжат.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.02.15 N 92 бұйрығымен .
10. Машиналарды мемлекеттiк техникалық байқау мына комиссия құрамында жүргiзiледi: Мемтехинспекцияның инженер-инспекторы - комиссия төрағасы, мекеменiң бас инженер-механигi және еңбектi қорғау және техникалық қауiпсiздiгi инженерi. Комиссияның құрамына жоғарғы орган басқармасының инженер-техник жұмыскерлерi, жөндеу қызметiн көрсету мекемесiнiң, штаттан тыс мемтехинспекторлар кiре алады.
3. Машинаға мемлекеттiк техникалық
байқау жүргiзудiң тәртiбi
11. Машиналарды мемлекеттiк техникалық байқау олардың тұрақты тiркелген жерiнде өткiзiледi.
12. Меншiк иелерi, иеленушiлер иелiгiндегi машиналарды өз уақытында және белгiленген жерге мемлекеттiк техникалық байқауға ұсынуға мiндеттi. Белгiленген мерзiмде мемлекеттiк техникалық байқауға ұсынылмаған машиналар, техникалық байқаудан өтпеген деп танылады, "Қазақстан Республикасының жол жүрiсi ережелерiн, Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу бойынша негiзгi ережелерiн және лауазымды тұлғалар мен жол жүрiсiне қатынасушылардың жол жүрiсiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша мiндеттерi және Көлiгi арнайы жарық және дыбыс берушi құралдармен жабдықталуға және арнайы түстiграфикалық схемамен боялуға жататын арнайы және жедел қызметтердiң тiзiмiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 26 мамырдағы N 643 қаулысымен өзгерiстер енгiзiлген) қаулысымен бекiген Қазақстан Республикасының жол жүрiсi ережелерiне сәйкес, оларды пайдалануға уақытша тиым салынады.

6. Инженер-инспектор Гостехинспекции области (района, города) обязан не позднее, чем за 30 дней до начала государственного технического осмотра машин известить владельцев машин о сроках, условиях и порядке представления машин на осмотр технического состояния (с опубликованием в местной печати).
7. Ежегодный государственный технический осмотр машин проводится перед началом весенне-полевых и уборочных работ непосредственно по месту нахождения машин и в сроки, установленные Гостехинспекцией.
Государственный технический осмотр машин завершатся не менее чем за две недели до начала сезонных работ.
8. Юридические лица к государственному техническому осмотру машин предоставляют следующее:
1) список машин находящихся на балансе, с указанием марки и модели, года выпуска, заводского номера машины и двигателя, серии и номера госномерного знака;
2) регистрационные документы на машины;
3) акт государственного технического осмотра механических транспортных средств (Приложение 1), заверенные печатью юридического лица (2 экземпляра).
9. Физические лица к государственному техническому осмотру механических транспортных средств предоставляют следующее:
1) документ, удостоверяющий личность гражданина;
2) документ, удостоверяющий полномочия гражданина представлять интересы лица;
3) удостоверения тракториста-машиниста с разрешительными отметками;
4) регистрационный документ на машину;
5) документ, подтверждающий уплату налога на транспортные средства либо документ, подтверждающий освобождение от уплаты налога на транспортные средства.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 15.02.2010 № 92.
10. Государственный технический осмотр машин проводится комиссией в составе: инженер-инспектора Гостехинспекции - председатель комиссии, главного инженера-механика и инженера по охране труда и технике безопасности предприятия. В состав комиссии могут включатся инженерно-технические работники вышестоящих органов управления, ремонтно-обслуживающих предприятий, внештатные инспектора Гостехинспекции.
3. Порядок проведения государственного
технического осмотра машин
11. Государственный технический осмотр машин проводится по месту их регистрации, а также по месту нахождения.
12. Собственники, владельцы обязаны предоставить принадлежащие им машины для осмотра их технического состояния в установленные сроки и место. Машины, не предоставленные на государственный технический осмотр в установленные сроки, признаются не прошедшими государственный технический осмотр, а их эксплуатация временно запрещается, в соответствии с Правилами дорожного движения Республики Казахстан, утвержденным постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 "Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (внесены изменения постановлением  Правительства РК от 26.05.99 г. N 643) (Приложение 2).

13. Инженер-инспектор машинаны мемлекеттiк техникалық байқау жүргiзгенде:
1) машиналардың кiмге тиесiлi екенiн анықтайды, машиналар мен двигательдiң тұрпатының, модельдерiнiң, шыққан жылдары мен зауыттық нөмiрлерiнiң, мемлекеттiк нөмiр белгiлерiнiң тiркеу құжаттарында жазылған мәлiметтерге сәйкестiгiн тексередi;
2) машиналардың техникалық жай-күйiнiң, адамдардың өмiрiне, денсаулығына және мүлкiне, қоршаған ортаны қорғау қауiпсiздiгiнiң талаптарына сәйкестiгiн, Қазақстан Республикасында белгiленген қолданыста жүрген стандарттарға, сертификаттарға, шығарған-зауыттардың пайдалану жөнiндегi нұсқауларына және басқа да нормативтiк құжаттамалар, сонымен қатар Жол жүрiсi ережелерiнiң және тiркеу құжаттарының талаптарына сәйкестiгiн тексередi. Мiндеттi тексеруге мыналар жатады: тежеу жүйесiнiң жұмысы, рулдiк басқару, доңғалақ және шина, жарық және дыбыс жабдықтары, тiркеу құрылымы.
Тiркемелердiң техникалық жай-күйi трактор поездың құрамында (тарту-жалғау қондырғыларының және тежегiштiң блокировкасын тексеру үшiн) тексерiледi;
3) тракторшы-машинистердiң тракторшы-машинист куәлiгiнiң бар жоғын, осы категориядағы машинаны жүргiзуге рұқсат беретiн белгiлерiмен, машинаны жүргiзуге жарамдылығы жөнiндегi медициналық анықтаманың (медициналық қайта куәландыру мерзiмдерiнiң сақталу) сәйкестiлiгiн тексередi.
Иеленушiде машинаны жүргiзу құқына куәлiгi жоқ болған жағдайда немесе медициналық куәландыру анықтамасы болмаған жағдайда техникалық байқау жүргiзiлмейдi, машинадан нөмiрлiк белгi алынып, техникалық байқау өткiзудiң жаңа мерзiмi белгiленедi.
14. Тiркеу мәлiметтерiнен айырмашылықтар тапқанда, техникалық паспортта машина мен двигательдiң зауыттық нөмiрлерi, мемлекеттiк нөмiр белгiлерi жасанды өзгертiлген болса Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген шаралар қолданылады.
15. Машиналар, Машиналарды мемлекеттiк техникалық байқауға байланысты талаптарды регламенттеушi нормативтiк-техникалық құжаттардың тiзбесi белгiленген талаптарға жауап бермесе (2-қосымша) немесе жол жүрiсi және қоршаған ортаны қорғау қауiпсiздiгiне қауiп төндiретiн ақауы болса, ақаулы деп есептеледi және "Қазақстан Республикасының жол жүрiсi ережелерiн, Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу бойынша негiзгi ережелерiн және лауазымды тұлғалар мен жол жүрiсiне қатынасушылардың жол жүрiсiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша мiндеттерi және Көлiгi арнайы жарық және дыбыс берушi құралдармен жабдықталуға және арнайы түстiграфикалық схемамен боялуға жататын арнайы және жедел қызметтердiң тiзiмiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 26 мамырдағы N 643 қаулысымен өзгерiстер енгiзiлген) қаулысымен бекiген Қазақстан Республикасының жол жүрiсi ережелерiне сәйкес оларды пайдалануға белгiленген тәртiппен тиым салынады.

13. Инженер-инспектор при проведении государственного технического осмотра машин:
1) уточняет принадлежность машины, проверяет соответствие типа, модели, года выпуска, заводского номера машины, шасси, двигателя, рамы и номерного знака данным, записанным в регистрационном документе на машину;
2) проверяет техническое состояние машин на соответствие требованиям безопасности для жизни, здоровья людей и имущества, охраны окружающей среды, установленным действующими в Республике Казахстан стандартами, сертификатами, инструкциями по эксплуатации заводов-изготовителей и другой нормативной документацией (Приложение 2), а также на соответствие требованиям Правил дорожного движения. Обязательной проверке подлежат: работа тормозной системы, рулевого управления, колеса и шины, приборы освещения и сигнализации, сцепное устройство.
Техническое состояние прицепов проверяют в составе тракторного поезда (для контроля исправности тягово-сцепного устройства и блокировки тормозов);
3) проверяет у трактористов-машинистов наличие удостоверения тракториста-машиниста, соответствие разрешающих отметок в нем на право управления машиной данной категории и медицинской справки о годности к управлению машинами (соблюдение сроков медицинского переосвидетельствования). При отсутствии у владельца машины удостоверения на право управления машиной или справки о медицинском освидетельствовании технический осмотр не проводятся, с машины снимается номерной знак и назначается новый срок осмотра машины.
14. При обнаружении различий в регистрационных данных, подделки заводских номеров машины и двигателя, госномерного знака в регистрационном документе, принимаются меры установленные законодательством Республики Казахстан.
15. Машины, не отвечающие требованиям, Перечня нормативно-технических документов, регламентирующих требования к государственному техническому осмотру машин (Приложение 2) или имеющие неисправности, угрожающие безопасности дорожного движения и охраны окружающей среды, считаются неисправными, и их эксплуатация запрещается, согласно Правилами дорожного движения Республики Казахстан, утвержденным постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 "Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (внесены изменения постановлением  Правительства РК от 26.05.99 г. N 643).

16. Календарлық жылдың iшiнде дайындаушы-зауыттардан шыққан және осы жылы тiркеу пункттерiнде тiркелген жаңа машиналардың техникалық жай-күйiн байқау, олардың техникалық жай-күйiн тексермей-ақ өткiзiледi.
17. Техникалық жай-күйi шығарушы-зауыттың нұсқауына сәйкес келетiн немесе машиналарға бекiтiлген техникалық талаптарға сәйкес, сондай-ақ еңбек қауiпсiздiгi жөнiндегi мемлекеттiк стандарттарға сәйкес толық жабдықталған машина ақаусыз деп саналады.
18. Мемлекеттiк техникалық байқаудан өткен машиналарға, машиналарды мемлекеттiк техникалық байқау журналында (4-қосымша) және тiркеу құжатына "Ақаусыз" деген жазу жазылады және пайдалануға рұқсат беретiн Машинаны техникалық байқаудан өткiзу туралы талон берiледi, (5-қосымша) байқау өткiзiлген жылы көрсетiледi ол Мемтехинспекцияның инспекторының қолымен және тiркеу пунктiнiң штампымен куәландырылады. Талон кабинаның (оның iшкi жағынан) алдыңғы әйнегiнiң оң жақтағы төменгi бұрышына бекiтiледi және жаңа талон алғанға дейiн алынбауға тиiс.
Талон жоғалған немесе зақымданған жағдайда аумақтық басқармалармен қайта бақылау жүргiзiлген оның дубликаты берiледi.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.11.27 N 732 бұйрығымен .
19. Агрегаттар мен механизмдер ажыратылмай диагностикалық приборлар және тексеру құралдарымен тәсiлдердi пайдаланып тексерiледi. Тiркемелердiң жай-күйi поездың құрамында тексерiледi.
20. Машиналарды басқару жағдайында, мемлекеттiк техникалық байқау өтпегендiгi немесе техникалық байқаудан өткен бiрақ ақауы бар, пайдалану қауiпсiздiгiне қауiп төндiретiн жүру қауiпсiздiгiне немесе экологиялық жағдайды төмендететiн, қолданыстағы заңнамаға сәйкес кiнәлi адамдарға әсер ету үшiн iс-шаралар қолданылады, ондай машиналардың нөмiр белгiлерi алынып пайдалануға тиым салынады.
21. Тұрақты есепте тұрған жерiнен басқа аудандарға 2 айдан астам уақытқа шыққан машиналар, уақытша есепте тұрған жерiнiң Мемтехинспекторына соңғысы белгiлеген мерзiм бойынша техникалық байқауға ұсынылады.
4. Машинаның мемлекеттiк техникалық
байқау нәтижелерiн ресiмдеу
22. Заңды тұлғалардың машиналарын мемлекеттiк техникалық байқаудың нәтижелерi екi дана Машиналарды мемлекеттiк техникалық байқау актiмен (1-қосымша) ресiмделедi. Бiрiншi данасы заңды тұлғаның өкiлiне берiледi, ал екiншiсi анықталған кемшiлiктердi жою барысына бақылау жасау үшiн "Мемтехинспекцияда" қалады.
23. Жеке тұлғалардың, тек машиналарының құрылымының сәйкессiздiгi байқалғанда немесе машиналарды пайдалануға рұқсат етiлмейтiн техникалық ақауы анықталған жағдайда ғана, техникалық байқау нәтижелерi Машиналарды пайдалану кезiндегi техникалық байқау актiмен (6-қосымша) ресiмделедi.

16. Технический осмотр новых машин, выпущенных заводом-изготовителем в течение календарного года и зарегистрированных в регистрационных пунктах в течение этого же календарного года, проводится без проверки их технического состояния.
17. Исправной считается полностью укомплектованная машина, техническое состояние которой соответствует инструкции завода-изготовителя или утвержденным техническим требованием к машинам, а также государственным стандартам по безопасности труда.
18. На машины, прошедшие государственный технический осмотр, делается запись "Исправен" в журнале государственного технического осмотра машин (Приложение 4) и выдается Талон о прохождении государственного технического осмотра (Приложение 5) с указанием года проведения осмотра, который заверяется подписью инженера-инспектора Гостехинспекции и штампом регистрационного пункта. Талон должен крепиться в правом нижнем углу ветрового стекла (с внутренней его стороны) кабины и не снимаются до получения нового талона.
При утере или повреждения талона его дубликат выдается территориальными управлениями после проведения повторного осмотра.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 27.11.2008 N 732 (порядок введения в действие см. п. 3 ) .
19. Агрегаты и механизмы проверяются без разборки с использованием диагностических приборов и других средств и способов контроля. Техническое состояние прицепов проверяется в составе поезда.
20. При выявлении фактов управления машинами, не прошедшими технический осмотр или прошедшими технический осмотр, но имеющими неисправности, угрожающие безопасной эксплуатации или безопасности дорожного движения или ведущие к ухудшению экологической обстановки, к виновным лицам применяются меры воздействия в соответствии с действующим законодательством, а эксплуатация таких машин запрещается со снятием номерного знака.
21. Машины, выбывшие с места постоянного учета в другие районы на срок более 2 месяцев, представляются на технический осмотр Гостехинспектору по месту их временного учета в сроки, установленные последним.
4. Оформление результатов государственного
технического осмотра машин
22. Результаты государственного технического осмотра машин юридических лиц оформляются актом государственного технического осмотра машин (Приложение 1) в двух экземплярах. Первый экземпляр вручается представителю юридического лица, а второй остается в регистрационном пункте для контроля за ходом устранения выявленных недостатков.
23. Результаты государственного технического осмотра машин физических лиц оформляются актами технического осмотра машины при эксплуатации (Приложение 6) только в тех случаях, когда при осмотре обнаружено несоответствие конструкции либо выявлены технические неисправности, из-за которых эксплуатация машин не допускается.

24. Мемтехинспекцияның облыстық, Астана және Алматы қалалық инженер-инспекторлары аумақтық, қалалық басқарма бойынша машиналарды мемлекеттiк техникалық байқаудың жиынтық қорытындысын, машиналарға мемлекеттiк техникалық жүргiзудi жақсарту жөнiнде әзiрленген шаралар мен ұсыныстарды қосып, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне ұсынады.
25. Машиналарды мемлекеттiк техникалық байқау құжаттары 3 жыл сақталады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрiнiң
2003 жылғы 8 қыркүйектегi
N 468 бұйрығымен бекiтiлген
Тракторларға және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдерге, монтаждалған
арнайы жабдығы бар
тiркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiне,
өздiгiнен жүретiн ауыл
шаруашылық, мелиоративтiк
және жол-құрылыс машиналары
мен механизмдерiне жыл
сайынғы мемлекеттiк
техникалық байқау жүргiзу
ережелерiне 1-қосымша
Машиналарды мемлекеттiк техникалық байқау актi
200__ж. "___"________
Мен, ________________________________________________________
(Т.Е.Ә., Мемтехинспекцияның атауы)
Мемтехинспекцияның инженер-инспекторы _____________________________
(тексеруге қатысып отырғандар, T.Е.Ә.)
_____________________________________________________________ бiрге
(заңды тұлға)
балансында тұрған машиналарды техникалық жай-күйiне байқау өткiздiк.
Техникалық жай-күйiне байқау кезiнде төмендегiлер анықталды:
1. Техникалық байқауға жалпы саны _______ төмендегi
(саны)
машиналар ұсынылды.
___________________________________________________________________
NN |Маши. |Маши. |Мем. | Шығарушы  |Шыға.| Техникалық | Техникалық
р/н|наның |наның |ле.  | зауыттың  |рыл. | жай-күйiн  | жай-күйiн
|атауы |мар.  |кет. |  реттiк   |ған  | тексеруден |  тексеру
|      |касы  |тiк  |  нөмiрi   |жылы | өткендiгi  | талонының
|      |      |тiр. |___________|     |  туралы    |   нөмiрi
|      |      |кеу  |Маши.|Дви. |     | қорытынды  |   немесе
|      |      |бел. |наның|га.  |     |            |  оны алу
|      |      |гiсi |(ра. |тель.|     |            |  жөнiндегi
|      |      |     |масы.|дiң  |     |            |    белгi
|      |      |     |ның) |     |     |            |
___________________________________________________________________
1     2     3     4     5     6     7         8           9
___________________________________________________________________
Техникалық жай-күйiн байқаудан ________ машина өттi.
(саны)
Техникалық жай-күйiн байқаудан _______ машина өтпедi, оның
(саны)
ішiнде мына себептермен:
техникалық ақаулы _______________ машина;
(саны)
толық жөндеуде ______________ машина;
(саны)
құрылмасының нормативтiк-техникалық құжаттамаларға сәйкес
келмеуiнен ________ машина өтпедi.
(саны)

24. Сводные итоги государственного технического осмотра состояния машин представляются в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан областными и городскими Астаны и Алматы инженер-инспекторами Гостехинспекции, с приложением разработанных мероприятий и предложений по улучшению проведения государственного технического осмотра машин.
25. Документы государственного технического осмотра машин хранятся 3 года.
Приложение 1
к Правилам проведения ежегодного
государственного технического осмотра
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы со
смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-строительных
машин и механизмов, утвержденным
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 сентября 2003 года N 468
Акт
государственного технического осмотра машин
"__" __________200_ г.
Мною, инженер-инспектором Гостехинспекции
___________________________________________________________________
(наименование Гостехинспекции, Ф.И.О.)
совместно с _______________________________________________________
(Ф.И.О., присутствующих и участвующих при осмотре)
проведен технический осмотр машин, состоящих на балансе в
___________________________________________________________________
(юридическое лицо)
При техническом осмотре машин установлено следующее:
1. Представлено на государственный технический осмотр машин ______
(кол-во)
единиц следующих машин:
-------------------------------------------------------------------
NN |Наименова-|Государ.|Порядковый номер|Год |Заключе-|Номер талона
п/п|ние машин |регист- |завода-изготови-|вы- |ние о   |о прохожде-
|          |рацион- |теля            |пус-|прохож- |нии техни-
|          |ный но- |----------------|ка  |дении   |ческого ос-
|          |мер     |машины|двигателя|    |техни-  |мотра машин
|          |        |(рамы)|         |    |ческого |или отметка
|          |        |      |         |    |осмотра |об его
|          |        |      |         |    |машин   |изъятии
-------------------------------------------------------------------
1 |     2    |    3   |   4  |    5    | 6  |    7   |     8
-------------------------------------------------------------------
Прошли технический осмотр __________ единиц машин.
(кол-во)
Не прошли технический осмотр машины
____________единиц машин, в том числе по причинам:
(кол-во)
технической неисправности_______________ единиц;
(кол-во)
капитального ремонта__________________ единиц;
(кол-во)
несоответствия конструкции требованиям нормативно-технической
документации_____________________ единиц.
(кол-во)
продолжение Приложения 1
к Правилам проведения ежегодного
государственного технического осмотра
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы со
смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-строительных
машин и механизмов, утвержденным
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 сентября 2003 года N 468

2. ________ машина техникалық жай-күйiн тексеруге ұсынылмады:
(саны)
____________________________________________________________________
NN |        Маркасы       |Мемлекеттiк| Техникалық  |Техникалық
р/н|                      |  тiркеу   |  жай-күйiн  |тексеруден
|                      |  белгiсi  |  тексеруге  |өткендiгi
|                      |           |ұсынылмауының|жөнiндегi
|                      |           |  себептерi  |талонды
|                      |           |             |тапсырғандығы
|                      |           |             |жөнiндегi белгi
___________________________________________________________________
1             2                3            4            5
___________________________________________________________________
Кәсiпорынның, ұйымның басшысы            ____________________
(қолы, T.Е.Ә.)
Бухгалтер (немесе, есеп жүргiзушi тұлға) ____________________
(қолы, Т.Е.Ә.)
Мемтехинспекцияның инженер-инспекторы    ____________________
(қолы, Т.Е.Ә.)
Комиссия мүшелерi:                       ____________________
(қолы, Т.Е.Ә.)
____________________
(қолы, Т.Е.Ә.)
техникалық тексеруден өткендiгi жөнiндегi талондардың (пайдалану үшiн рұқсатнаманың) барлығы ___________ данасын заңды тұлғаның өкiлi алды.
_____________________
(қолы, Т.Е.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрiнiң
2003 жылғы 8 қыркүйектегi
N 468 бұйрығымен бекiтiлген
Тракторларға және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдерге, монтаждалған
арнайы жабдығы бар
тiркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiне,
өздiгiнен жүретiн ауыл
шаруашылық, мелиоративтiк
және жол-құрылыс машиналары
мен механизмдерiне жыл
сайынғы мемлекеттiк
техникалық байқау жүргiзу
ережелерiне 2-қосымша
Машиналарды мемлекеттiк техникалық байқауға
байланысты талаптарды регламенттеуші
нормативтiк-техникалық құжаттардың
Тізбесі
1. Шығарушы-зауыттың нұсқаулары.
2. МЕМСТ 23181-78 "Автокөлiк құралдарының гидравликалық тежегiштерiнiң жетектерi. Жалпы техникалық талаптар".
3. МЕМСТ 22895-77 "Автокөлiк құралдарының тежеу жүйелерi және тежегiштiк қасиеттерi. Тиiмдiлiк нормативтерi. Жалпы техникалық талаптар" (жалпы пайдаланылатын автожолдармен жүруге арналмаған автокөлiктер үшiн).
4. МЕМСТ 4364-81 "Автокөлiк құралдарының пневматикалық тежеу жүйелерiнiң жетектерi. Жалпы техникалық талаптар".
5. MEMCT 12.2.11-85 "Аспалы және тiркемелi ауыл шаруашылық машиналары. Жалпы қауiпсiздiк талаптары".
6. МЕМСТ 12.2.019-86 "Тракторлар және өзiдiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық машиналары. Жалпы қауiпсiздiк талаптары".

2. Не представлено на государственный технический осмотр
__________ единиц машин:
(кол-во)
-------------------------------------------------------------------
NN |Марка | Государственный |     Причины      |  Отметка о сдаче
п/п|машины| регистрационный | непредставления  |       талона
|      |  номерной знак  |на государственный|   о прохождении
|      |                 |   технический    |    технического
|      |                 |  осмотр машин    |   осмотра машин
-------------------------------------------------------------------
1 |   2  |        3        |         4        |         5
-------------------------------------------------------------------
Руководитель предприятия, организации _____________________
(подпись, Ф.И.О.)
Бухгалтер (или лицо, ведающее учетом) _____________________
(подпись, Ф.И.О.)
Инженер-инспектор Гостехинспекции     _____________________
(подпись, Ф.И.О.)
Члены комиссии:                       _____________________
(подпись, Ф.И.О.)
_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
Талоны (допуски на эксплуатацию) о прохождении
государственного технического осмотра машин в количестве
_____единиц получил представитель юридического лица.
_______________________ (подпись, Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам проведения ежегодного
государственного технического осмотра
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы со
смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-строительных
машин и механизмов, утвержденным
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 сентября 2003 года N 468
Перечень
Нормативно-технических документов, регламентирующих
требования к государственному техническому осмотру машин
1. Инструкции заводов-изготовителей.
2. ГОСТ 23181-78 "Приводы тормозные гидравлические автотранспортных средств. Общие технические требования".
3. ГОСТ 22895-77 "Тормозные системы и тормозные свойства автотранспортных средств. Нормативы эффективности. Общие технические требования" (для автотранспорта, не предназначенного для движения по автодорогам общего пользования).
4. ГОСТ 4364-81 "Приводы пневматических тормозных систем автотранспортных средств. Общие технические требования".
5. ГОСТ 12.2.11-85 "Машины сельскохозяйственные навесные и прицепные. Общие требования безопасности".
6. ГОСТ 12.2.019-86 "Тракторы и машины самоходные сельскохозяйственные. Общие требования безопасности".

7. МЕМСТ 28708-90 "Ауыл шаруашылық жұмыстарын шағын механикаландырудың ұтқыр құралдары. Құрылмасына қойылатын жалпы қауiпсiздiк талаптары".
8. МЕМСТ 12.2.120-88 "Өздiгiнен жүретiн жол-құрылыс машиналарының, бiр өстi сүйреуiштердiң, карьерлiк өзi аударғыштардың, және өзiдiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық машиналары операторларының кабиналары және жұмыс орындары. Жалпы қауiпсiздiктiң талаптары".
9. МЕМСТ 19677-87 "Ауыл шаруашылық тракторлары. Жалпы техникалық талаптар".
10. МЕМСТ 18699-73 "Электрлiк әйнек тазалағыштар. Техникалық талаптар".
11. МЕМСТ 10000-75 "Трактордың тiркемелерi және жартылай тiркемелерi. Жалпы техникалық талаптар".
12. МЕМСТ 3481-79 "Тракторлар және ауыл шаруашылық жетек-жалғау құралдары. Тұрпаттары, негiзгi параметрлерi және өлшемдерi".
13. ҚР СТ 1176-2003 "Механикалық көлiк құралдарына және олардың тiркемелерiне арналған жарықшағылыстырғыш қапталған мемлекеттiк тiркеу белгiлерi".
14. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 қаулысымен , оның 1999 жылғы 26 мамырдағы N 643 өзгертулерiмен қоса бекiтiлген "Қазақстан Республикасының жолда жүру ережесi".
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрiнiң
2003 жылғы 8 қыркүйектегi
N 468 бұйрығымен бекiтiлген
Тракторларға және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдерге, монтаждалған
арнайы жабдығы бар
тiркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiне,
өздiгiнен жүретiн ауыл
шаруашылық, мелиоративтiк
және жол-құрылыс машиналары
мен механизмдерiне жыл
сайынғы мемлекеттiк
техникалық байқау жүргiзу
ережелерiне 3-қосымша
Машинаның техникалық жай-күйi картасы
Маркасы ______________ шыққан жылы ___________________________
мем. нөмiрi __________ зауыттық нөмерi _______________________
двигателдiң нөмерi ___________________________________________
Т.Е.Ә (заңды тұлғаның атауы) меншiк иесiнiң (иеленушiнiң) ____
______________________________________________________________
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер                          | жай-күйі
___________________________________________________________________
1                                   2
___________________________________________________________________
1. Ақаусыз машинаға негiзгi талаптар:
- барлық детальдары, бекiтушi детальдарымен қоса бүтiн
болуы тиiс, түйiнi және механизмдерi реттелген және
майланған, оның iшiнде тығыздағыштары орнында болуы,
шплинттер, шайбалар трактордың ақаусыз таңдалған
аспаптары болуы қажет.
2. Двигатель:
- негiзгi және қосу двигательдерi оңай оталуы және
жүктелген және жүктелмеген режимде бiркелкi жұмыс
iстеуi тиіс;
- су, жанармай және май ақпайды;
- түтiн шығатын түтiктен және сапуннан дыбыс және
түтiндеу байқалмайды, картердегi майдың жалпы шығыны
(жанғанын қосқанда) жағылған жанармайдың көлемiнiң
2% аспауы тиiс;
- дыбыс сөндiргіш шектелген шуды қамтамасыз eтеді,
жалғағыштар арқылы қоректену және газ алмасу жүйесiне
газ кiрмейдi, тексеру аспаптары дұрыс мәлiмет бередi,
турбокомпрессор двигательдiң тиянақты жұмысын қамтамасыз
етедi;
- негiзгi двигатель гарантиялық жанармай шығынын және
айналымын сақтап, номиналды қуатын алады.

7. ГОСТ 28708-90 "Мобильные средства малой механизации сельскохозяйственных работ. Общие требования безопасности к конструкции".
8. ГОСТ 12.2.120-88 "Кабины и рабочие места операторов самоходных строительно-дорожных машин, одноосных тягачей карьерных самосвалов и самоходных сельскохозяйственных машин. Общие требования безопасности".
9. ГОСТ 19677-87 "Тракторы сельскохозяйственные. Общие технические требования".
10. ГОСТ 18699-73 "Стеклоочистители электрические. Технические требования".
11. ГОСТ 10000-75 "Прицепы и полуприцепы тракторные. Общие технические требования".
12. ГОСТ 3481-79 "Тракторы и сельскохозяйственные. Тягово-сцепные устройства. Типы, основные параметры и размеры".
13. ГОСТ 986-95 РК "Знаки государственные, регистрационные со светоотражающим покрытием для транспортных средств и их прицепов".
14. "Правила дорожного движения Республика Казахстан", утвержденные постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650, с изменениями от 26.05.99 года N 643 .
Приложение 3
к Правилам проведения ежегодного
государственного технического осмотра
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы со
смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-строительных
машин и механизмов, утвержденным
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 сентября 2003 года N 468
Карта технического состояния машин
Марка ________________, год выпуска __________________
гос. номер ___________, завод, номер ___________ номер
двигателя __________________________ Ф.И.О.
______________________________________________________
(наименование юрид. лица) собственника (владельца)
-------------------------------------------------------------------
Показатели                      | состояние
-------------------------------------------------------------------
1. Основные требования к исправной машине:
- все детали, включая крепежные, должны быть целы,
узлы и механизмы отрегулированы и смазаны, на месте
находились прокладки, шплинты, шайбы, на тракторе
должен быть набор исправного инструмента.
2. Двигатель:
- основной и пусковой двигатель должны легко
пускаться и устойчиво работать на холостом ходу
и под нагрузкой;
- отсутствует течь воды, топлива и масла;
- отсутствуют стуки и повышенное дымление с выхлопной
трубы и сапуна;
- через соединения в системе питания и
газораспределения не прорываются газы, контрольные
приборы дают правильные показания, глушитель
обеспечивает допустимый шум выхлопных газов,
турбокомпрессор обеспечивает стабильную работу
двигателя;
- основной двигатель развивает номинальную мощность,
сохраняя при этом гарантируемый расход топлива и
обороты.

3. Бас ажыратқыш:
- еркiн қозғалысы нормада, қосылған жағдайда тайғанау
жоқ, берiлiстi өзгерткiш бiркелкi қосылады.
4. Берілістi өзгерткiш қорап:
- май ақпайды;
- трактордың жұмыс жағдайында берiлiстер жеңiл қосылады
және ажырайды, өздiгiнен ажырап кету жоқ, дүрсiл және
қатты дыбыс байқалмайды.
5. Артқы бiлiк:
- дүрсiл және қатты дыбыс шықпайды және трансмиссия
қызбайды, май ақпайды;
- машинаның тура жүруi қамтамасыз етіледi, бұрылыстарда
қатты дыбыс байқалмайды;
- тиянақты және тез тежеу қамтамасыз етiледi, артқы
бiлiктiң қорабында және жеңқорабтарында жарық жоқ.
6. Рама:
- ұзына бойғы балкаларда және көлденең брустарда босаған
заклепкалар, жарық, сынық жоқ.
7. Гидро-асу жүйесі:
- аспа жабдықтар жағдайда тиянақты тұрады, жұмыс кезiнде
май қатты қызбайды, көпiрмейдi, бак көмейi арқылы
шашырамайды;
- бөлгiштiң тұтқасы жұмыс қалпынан бейтарап күйге
автоматты түрде қайтады, бөлгiштiң тұтқасы "Көтеру"
күйiнен "Бейтарап" күйге уақыттан бұрын автоматты
түрде қайтпайды;
- Золотниктiң автоматы нормалды - 115-125 кгк/см 2 қысым
шегiнде, ал сақтандыру клапандары 130-140 кгк/см 2 қысымда
ашылады.
8. Электрлiк жабдықтар:
- аккумуляторлық батарея қалыпты қуатқа ие,
электролиттiң қажеттi деңгейi бар, ақпайды, тығындарының
тесiктерi таза;
- генератор аккумуляторлық батареяны зарядтауды
қамтамасыз етедi, регулятор тiзбекте тұрақты қуатты ұстап
тұрады және генераторды асыра жүктеуден сақтайды;
- стартер қатты дыбыссыз қосылады және двигательдiң иiндi
бiлiгiн еркін айналдырады;
- жарық фаралары, подфарниктер, артқы фонарлар, қосқыштар,
сақтағыштар, электр өткiзгiштер, дыбыс сигналы және әйнек
тазалағыш ақаусыз.
9. Жүру бөлігі:
- шиналар мен доңғалақтар тесiлiп зақымданбаған, шина
корды қабаттарға ажырамаған, протектордың суретiнiң
жойылуы 90% тен аспайды, оң және сол жақ доңғалақтардың
өлшемi бiрдей болуы керек, ауа қысымы нормада;
- алдыңғы ось және бұрылыс цаппалары майыспаған, алдыңғы
доңғалақтың ступицасының подшипниктерiнiң саңылаулары
көп емес, доңғалақтың дискiсi мен қырсауы тиянақты
бекiтiлген және майыспаған, алдыңғы доңғалақтардың
таясуы дұрыс реттелген.
10. Рульдiк басқару және кабина:
- рульдiк басқарудың жалғағыштары майыспаған, жарығы жоқ,
бұрандасы зақымдалмаған, рульдiк жалғағыштардың
аяқтамаларында және сошкада люфт жоқ, рульдiк дөңгелектiң
люфтi дұрыс реттелген;
- кабина, капот, алдыңғы және артқы доңғалақтардың
қанаттарының майысқан, бояуы зақымдалған, жарылған
жерлерi жоқ және тиянақты бекiтiлген;
- кабинаның әйнектерi түгел, орындық тиянақты бекiтiлген,
есiктер оңай ашылып, тиянақты жабылады, нөмiрлiк белгiлер
тиянақты бекiтiлген, жарықтандырылған;
- трактор медициналық қорабшамен және өрт сөндіргішпен
жабдықталған.
___________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ___________________________________
Комиссия мүшелерi  ___________________________________
___________________________________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрiнiң
2003 жылғы 8 қыркүйектегi
N 468 бұйрығымен бекiтiлген
Тракторларға және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдерге, монтаждалған
арнайы жабдығы бар
тiркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiне,
өздiгiнен жүретiн ауыл
шаруашылық, мелиоративтiк
және жол-құрылыс машиналары
мен механизмдерiне жыл
сайынғы мемлекеттiк
техникалық байқау жүргiзу
ережелерiне 4-қосымша
Машиналарды мемлекеттік техникалық байқау
ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________________
NN |   байқау    | Машинаның  |       Нөмірлері        |  Тіркеу
| жүргізілген | атауы және |________________________| нөмірлік
|   күні      |  маркасы   | шассидің | двигателдің |  белгісі
___________________________________________________________________
1       2             3           4            5          6
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Иесінің  | Техникалық | Нөмір белгісін |  Машина меншік
(иелену. | жай-күйі   | және басқару   |     иесінің
шінің)   | туралы     | куәлігін алу   | (иеленушінің)
Т.Е.Ә.   | қорытынды  | туралы белгі   |       қолы
| (ақаулы,   |                |
| ақаусыз)   |                |
___________________________________________________________________
7         8             9                10
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрiнiң
2003 жылғы 8 қыркүйектегi
N 468 бұйрығымен бекiтiлген
Тракторларға және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдерге, монтаждалған
арнайы жабдығы бар
тiркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiне,
өздiгiнен жүретiн ауыл
шаруашылық, мелиоративтiк
және жол-құрылыс машиналары
мен механизмдерiне жыл
сайынғы мемлекеттiк
техникалық байқау жүргiзу
ережелерiне 5-қосымша
_____________________________
(машинаның мемлекеттiк нөмiрi)
____________________
(облыстың атауы)
Трактордың суретiнiң
орны
Машинаны техникалық байқаудан өткiзу туралы
талон N _________
(талонның)
_______________________________________ Tex байқаудан өттi
(өткiзу мерзiмi)
Талонның қайырма бетi
Машинаның маркасы және моделi _______________________________
Жыл сайынғы салығы ____________________________________ теңге
200__ж. "___" N ___________ түбiртек бойынша төленген.
Кезектi техникалық байқаудан 200__ж. _____ өткізуді ұсынады.
Мемтехинспекцияның инженер-инспекторы _______________________
(қолы)
Талон кабинаның алдыңғы әйнегiнiң (оның iшкi жағының) оң жақ төменгi бұрышына бекiтiледi және жаңа талон алғанша алынбайды.
Машинаны техникалық байқаудан
өткізу туралы талонды сипаттау

3. Главная муфта сцепления:
- отсутствует пробуксовка при включенном состоянии,
плавно переключаются передачи, свободный ход
находится в пределах нормы.
4. Коробка перемены передач:
- отсутствует подтекание масла;
- при работе трактора обеспечивается легкость
включения и выключения передач, исключается
самопроизвольное выключение, нет стуков и шумов.
5. Задний мост:
- отсутствуют стуки, шумы и перегрев трансмиссии,
нет подтекания масла;
- обеспечивается прямолинейное движение машины,
при поворотах отсутствуют шумы;
- обеспечивается нормальное и быстрое торможение,
корпус заднего моста и рукавов не имеют трещин.
6. Рама:
- не имеет ослабленных заклепок, трещин, поломок
в продольных балках и поперечных брусьях.
7. Гидро-навесная система:
- навесное орудие устойчиво удерживается в
транспортном положении, при работе масло не
перегревается, не пенится, не выплескивается через
горловину;
- рукоятки распределителя из рабочего положения
в нейтральное возвращаются автоматически,
нет преждевременного автоматического возврата
рукояток распределителя из положения "Подъем" в
"Нейтральное";
- автомат золотника срабатывает при нормальном
давлении в пределах 115 - 125 кгс/кв.см,
а предохранительный клапан 130 - 140 кгс/кв.см.
8. Электрооборудование:
- аккумуляторная батарея имеет нормальное
напряжение, необходимый уровень электролита,
отсутствует его подтекание, отверстия в пробках
чистые;
- генератор обеспечивает зарядку аккумуляторной
батареи, а реле-регулятор поддерживает постоянное
напряжение в сети и защиту генератора от
перегрузок;
- стартер включается без шума и свободно
проворачивает коленчатый вал двигателя;
- исправны фары, подфарники, задние фонари,
переключатели, предохранители, электропроводка,
звуковой сигнал и стеклоочиститель.
9. Ходовая часть:
- шины и колеса не имеют сквозных повреждений,
отсутствует расслоение корда, износ рисунка
протектора не более 90%, размер левого и правого
колеса должен быть одинаков, давление по норме;
- передняя ось и поворотные цапфы не изогнуты,
подшипники ступиц передних колес не имеют
заметного зазора, диски и ободья колес надежно
закреплены и не погнуты, сходимость передних
колес отрегулированы правильно.
10. Рулевое управление и кабина:
- тяги рулевого управления не погнуты, не имеют
трещин, повреждения резьбы, отсутствует люфт
в наконечниках рулевых тяг и сошке, правильно
отрегулирован люфт рулевого колеса;
- кабина, капот, крылья передних и задних колес
не имеют вмятин, повреждения покраски, трещин и
надежно закреплены;
- кабина полностью имеет стекла, надежно
закрепленное сиденье, двери легко открываются
и надежно закрываются, номерной знак надежно
закреплен, имеет освещение;
- трактор укомплектован аптечкой и огнетушителем.
-------------------------------------------------------------------
Председатель комиссии: ________________
Члены комиссии: _______________________
Приложение 4
к Правилам проведения ежегодного
государственного технического осмотра
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы со
смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-строительных
машин и механизмов, утвержденным
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 сентября 2003 года N 468
Примечание РЦПИ: Текст на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
Журнал
государственного технического осмотра машин
-------------------------------------------------------------------
NN |Дата про-|Наименова-|     Номера    |Регистра-|Наименование
п/п|ведения  |ние и мар-|---------------|ционный  |юридического ли-
|осмотра  |ка машин  |шасси|двигателя|номерной |ца или Ф.И.О.
|         |          |     |         |  знак   |собственника
|         |          |     |         |         |(владельца)
-------------------------------------------------------------------
1 |    2    |     3    |  4  |    5    |    6    |       7
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------
Заключение о техническом|Отметка о снятии номер-|Роспись соб-|
состоянии (исправный,  |ного знака и изъятии   |ственника   |
неисправный)       |удостоверения на право |(владельца) |
|управления             |машин       |
--------------------------------------------------------------
8           |            9          |     10     |
--------------------------------------------------------------
Приложение 5
к Правилам проведения ежегодного
государственного технического осмотра
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы со
смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-строительных
машин и механизмов, утвержденным
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 сентября 2003 года N 468
____________________
(госномер машины)
_________________________
(наименование области)
Место для трактора                    __________________
|                  |
|                  |
|                  |
|                  |
|                  |
|__________________|
Талон о прохождении государственного технического
осмотра N ________
(талона)
государственный технический осмотр машин
прошел_____________________________________
(дата проведения)
Обратная сторона талона
Марка и модель машины______________________________________________
Уплачен ежегодный налог _____________________________________ тенге
По квитанции N_____________ от ______________ 200_г.
Очередной технический осмотр рекомендуется пройти
__________________________________________________________ 200_г.
Инженер-инспектор Гостехинспекции__________________________________
(подпись)
Талон устанавливается в правом нижнем углу лобового стекла (с
внутренней его стороны) кабины и не снимается до получения нового
талона.
Описание талона о прохождении
государственного технического осмотра машин

1. Талон бланкiлерi көлемi 7,5 x 10,5 см қатты қағаздан жасалады.
2. Талонның бет жағына:
сол жақта - нөмiрлiк белгi және трактордың бейнесi;
оң жақта - аймақтың атауы және шетiнде машинаны техникалық тексеруге берген жылдың соңғы екi санын көрсетуге арналған көлемi 5 х 5,5 см орын. Олардың астына талонның реттiк нөмiрi мен техникалық тексеруден өткен мерзiмi көрсетiледi.
3. Талонның қайырма бетiнде техникалық тексеру ережелерi мен 6-қосымшаға сәйкес мәлiметтер көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары - Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрiнiң
2003 жылғы 8 қыркүйектегi
N 468 бұйрығымен бекiтiлген
Тракторларға және олардың
базасында жасалған өздiгiнен
жүретiн шассилер мен
механизмдерге, монтаждалған
арнайы жабдығы бар
тiркемелердi қоса алғанда,
олардың тiркемелерiне,
өздiгiнен жүретiн ауыл
шаруашылық, мелиоративтiк
және жол-құрылыс машиналары
мен механизмдерiне жыл
сайынғы мемлекеттiк
техникалық байқау жүргiзу
ережелерiне 6-қосымша
Машинаны пайдалану кезiндегi
техникалық байқау актi
200__ж. "__" __________
Мен, _______________________________________________________
(Т.Е.Ә.,Мемтехинспекцияның атауы)
Мемтехинспекцияның инженер-инспекторы _______________________
(иесiнiң толық мекен-жайы, T.E.Ә.)
___________________________________________________________________
__________________________ машинасын техникалық байқаудан өткiздiм.
Маркасы ____________________ Зауыттық N ___________________________
Шыққан жылы ________________ Мемлекеттiк тiркеу белгiсi ___________
Двигательдiң N ___ Пайдаланғаннан бастап жұмысы ____ мото-сағат(км)
______________________________ Мемтехинспекциясында есепте тұрған
(Мемтехинспекцияның атауы)
Техникалық ақауы байқалды _________________________________________
___________________________________________________________________
Қорытынды ________________ ________________________________________
(ақаусыз, ақаулы)    (мемлекеттiк техникалық байқаудан
_________________________________ алынып, пайдалануға тиым салынды.
өту жөнiндегi талоны, тiркеу белгiсi)
Мемтехинспекцияның инженер-инспекторы _____________________________
(қолы, Т.Е.Ә., мөрi)
Актiнiң көшiрмесiн алдым __________________________________________
(иесiнiң қолы)
Ақауын жөндегеннен кейiн машинаны мына мекен-жайға
қайта техникалық тексеруге беру керек:
___________________________________________________________________
(жылы, күнi, айы, техникалық тексеру өткiзiлетiн мекен-жай)
қолында осы актiнiң көшiрмесiмен.
200____ж. "__"______ қайта техникалық тексеруден өттi
Қорытынды __________________________________________
(ақаусыз, ақаулы)
Мемтехинспекциясының инженер-инспекторы ___________________________
(қолы, Т.Е Ә )
Мемлекеттiк техникалық байқаудан өткендiгi жөніндегі
(мемлекеттiк тiркеу белгiсi) талонды (пайдалануға рұқсатнаманы) алдым
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(қолы, Т.Е.Ә.)

1. Бланки талона изготавливаются из плотной бумаги размером 7,5 X 10,5 см.
2. На лицевой стороне талона наносятся:
слева - номерной знак и изображение трактора;
справа - наименование региона и на поле размером 5 X 5,5 см - место для указания двух последних цифр года, в котором машина представлена на технический осмотр.
Под ними указывается порядковый номер талона и дата проведения осмотра технического состояния.
3. На оборотной стороне талона указываются данные в соответствии с Приложением 6.
Приложение 6
к Правилам проведения ежегодного
государственного технического осмотра
тракторов и изготовленных на их базе
самоходных шасси и механизмов,
прицепов к ним, включая прицепы со
смонтированным специальным оборудованием,
самоходных сельскохозяйственных,
мелиоративных и дорожно-строительных
машин и механизмов, утвержденным
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 сентября 2003 года N 468
Акт
технического осмотра машины при эксплуатации
"__" __________200_ г.
Мною, инженер-инспектором Гостехинспекции
___________________________________________________________________
(наименование Гостехинспекции, Ф.И.О.)
проведен государственный технический осмотр машин собственника
(владельца) _______________________________________________________
(Ф.И.О. собственника (владельца), его полный адрес)
Марка _________________ Заводской N ____________________________
Год выпуска_____________________________________________________
Государственный регистрационный знак ___________________________
Двигатель N ______Наработка с начала экспл. _____ мото-часов(км)
Состоит на учете в Гостехинспекции ______________________________
(наименование Гостехинспекции)
Обнаружены технические неисправности ____________________________
Заключение ________________________ Эксплуатация запрещена
(исправна, неисправна)
с изъятием ______________________________________________________
(талон о прохождении технического осмотра,
_________________________________________________________________
регистрационный знак)
Инженер-инспектор Гостехинспекции _______________________________
(подпись, Ф.И.О., печать)
Копию акта получил ______________________________________________
(подпись собственника (владельца)
После устранения неисправностей необходимо представить машину
на повторный государственный технический осмотр по адресу:
___________________________________________________________________
(число, месяц, год, адрес проведения осмотра технического состояния)
имея на руках копии настоящего акта.
Повторный технического осмотр пройден "__"_____200_ г.
Заключение:
___________________________________________________________________
(исправна, неисправна)
Инженер-инспектор Гостехинспекции ___________________________
___________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Талоны (допуск на эксплуатацию) о прохождении
государственного технического осмотра (государственный
регистрационный знак) получил
___________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)