Ақмола облыстық төтенше жағдайлар және Азаматтық қорғаныс қызметтері туралы
Ақмола облысы әкімінің 2003 жылғы 12 мамырдағы N 15 шешімі. Ақмола облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 4 шілдеде N 1905 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2009 жылғы 2 сәуірдегі № 7 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2009.04.02 № 7 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Азаматтық қорғаныс туралы" 7 мамыр 1997 ж. N 100-1  Заңына , ҚР "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы"  Заңының 4 және 5 баптарына, ҚР Үкіметінің "Республиканың сейсмикалық қауіпті аймақтарында қиратқыштық жерсілкінуден залалды төмендету жөніндегі шаралар туралы" 26 тамыз 1997 жылғы N 1286  Қаулысына сәйкес және қызмет құрылымдарында болған өзгерістерге байланысты облыс әкімі шешім етті:
1. Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар облыстық қызметтерінің және оларды құру базаларының тізбесі бекітілсін (қосымша 1).
2. Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар облыстық қызметтерінің бастықтары болып ұйымдардың лауазымдық тұлғалары 2 қосымшаға сәйкес тағайындалсын.
3. Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар қызметтерінің негізгі міндеттері 3 қосымшаға сәйкес белгіленсін.
4. Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар облыстық қызметтерінің бастықтары табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою бойынша істің жайы, Азаматтық қорғаныстың арнаулы шараларының орындалуы туралы ақпаратты белгіленген тәртіппен облыс әкімінің аппаратына облыстық төтенше жағдайлар жөніндегі басқармасы арқылы тапсырып отырсын.
5. Қалалар мен аудандардың әкімдері өздерінің шешімдерімен қалалық, аудандық Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар қызметін құрсын, ал объектілер мен кәсіпорындарда жергілікті жағдайларға сәйкес және сай келетін базасы бар екендігі ескеріліп, басшылардың бұйрықтарымен құрылсын. Азаматтық Қорғаныс пен Төтенше жағдайлар қызметінің қалалық, аудандық қызметінің бастықтары табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою бойынша істің жайы, Азаматтық қорғаныстың арнайы шараларының орындалуы туралы ақпаратты АҚ пен ТЖ облыстық қызметінің бастықтарына тапсырсын.
6. Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар қызметінің бастықтары, кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары өздерінде құрылған қызметтің ұйымдастырылуына және жүргізілуіне, күш пен құралдардың қажетті мөлшерін дайындауға, оның жеке құрамын жасақтауға, техникамен және мүліктермен жабдықтауға жеке басымен жауап береді.
7. Облыс әкімінің 2000 ж. 17 наурыздағы N 1-231ө өкімі күшін жойды деп есептелсін.

О службах Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций Акмолинской области
Решение Акима Акмолинской области от 12 мая 2003 года N 15. Зарегистрировано Управлением юстиции Акмолинской области 4 июля 2003 года N 1905. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 2 апреля 2009 года № 7
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 02.04.2009 года № 7.
В соответствии с Законами Республики Казахстан  "О Гражданской обороне" , "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" , постановления Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1997 года N 1286 "О мерах по снижению ущерба от разрушительных землетрясений в сейсмоопасных регионах республики"»и в связи с произошедшими структурными изменениями в службах аким области решил:
1. Утвердить перечень областных служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций и базы их создания. (приложение 1)
2. Начальниками областных служб Гражданской обороны и  чрезвычайных ситуаций назначить должностных лиц организации согласно приложению 2.
3. Основные задачи служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций определить согласно приложению 3.
4. Начальникам областных служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций информацию о состоянии дел по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, выполнении специальных мероприятий Гражданской обороны представлять в аппарат акима области в установленном порядке через областное управление по чрезвычайным ситуациям.
5. Акимам городов и районов своими решениями создать городские, районные службы Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций, исходя из местных условий и наличия соответствующей базы. Начальникам городских, районных служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций информацию о состоянии дел по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, о выполнении специальных мероприятий Гражданской обороны представлять начальникам областных служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.
6. Начальники служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций, руководители предприятий и организаций, на базе которых созданы службы, несут персональную ответственность за организацию и деятельность служб, подготовку необходимого количества сил и средств, укомплектование их личным составом, оснащение техникой и имуществом.
7. Распоряжение акима области N 1-231р от 17 марта 2000 года считать утратившим силу.

8. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Қ.М.Отаровқа жүктелсін. <*>
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облыстық әкімінің 2005 жылғы 7 қыркүйектегі  N 17 шешімімен.
Облыс әкімі
Облыс әкімінің
"Ақмола облыстық
Азаматтық қорғаныс және
төтенше жағдайлар қызметі туралы"
12 мамырдағы 2003 ж.
N 15, N№1 қосымша шешімімен бекітілді <*>
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Ақмола облыстық әкімінің 2005 жылғы 7 қыркүйектегі  N 17 шешімімен.
Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі
облыстық қызметтердің тізбесі және олардың құрылу негізі
1. Хабар тарату және байланыс қызметі. Облыстық телекоммуникация дирекциясының негізінде құрылды (келісімі бойынша).
2. Қоғамдық тәртіпті қорғау қызметі. Ақмола облысы ішкі істер департаменті негізінде құрылды (келісімі бойынша).
3. Өрттен сақтандыру қызметі. Ақмола облысы төтенше жағдайлар саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау бойынша басқармасы негізінде құрылды.
4. Медициналық қызмет. Ақмола облыстық денсаулық сақтау департаменті негізінде құрылды.
5. Сауда және тамақтандыру орындарының қызметі. Ақмола облыстық кәсіпкерлік және өнеркәсіп департаментінің негізінде құрылды.
6. Жануарлар мен өсімдіктерді қорғау қызметі. Ақмола облыстық ауыл шаруашылық департаментінің негізінде құрылды, "Республикалық ветеринарлық лаборатория" РГП Ақмола облыстық филиалымен және "Республикалық ветеринарлық лаборатория" РГП Ақмола облыстық аймақтық филиалымен келісім бойынша.
7. Ақпарат қызметі. Ақмола облыстық ішкі саясат департаменті негізінде құрылды.
8. Радиациядан және химиядан қорғану қызметі. Ақмола облыстық мемлекеттік санитарлық эпидемиологиялық қадағалау департаменті негізінде құрылды.
9. Инженерлік қызмет. Ақмола облыстық сәулет, қала құрылысы, құрылыс департаменті негізінде құрылды.
10. Көлік тасымалы қызметі, (автомашина, темір жол, әуе тасымалы). Ақмола облысы жолаушыларды тасымалдау көлігі және автомобиль жолдары басқармасы негізінде құрылды, "Қазақстан темір жолы" "Ұлттық компаниясы" Ақмола тасымалдау бөлімшесі акционерлік қоғамы филиалымен және "Авиакомпания Көкшетау" ашық акционерлік қоғамымен келісім бойынша.
11. Энергетика қызметі. "Ақмола ЭҮК" ЖАҚ, "Көкше-Энерго" ЖШС-тің негізінде құрылды (келісімі бойынша).
12. Жанар-жағармай материалдары қызметі. Ақмола облыстық кәсіпкерлік және өнеркәсіп департаменті негізінде құрылды.

8. Контроль за исполнением решения возложить на заместителя акима области Отарова К.М.  <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - решением Акима Акмолинской области от 07.09.2005 года N 17.
Аким области
Приложение 1
Утверждено
решением акима области
от 12 мая 2003 года N 15
"О службах Гражданской
обороны и чрезвычайных
ситуаций Акмолинской области  <*>
Сноска. Приложение в новой редакции - решением Акима Акмолинской области от 07.09.2005 года N 17.
Перечень областных служб гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций и базы их создания
1.  Служба оповещения и связи
Создана на базе Акмолинской областной дирекции телекоммуникаций (по согласованию)
2.  Служба охраны общественного порядка
Создана на базе департамента внутренних дел Акмолинской области (по согласованию)
3.  Противопожарная служба
Создана на базе управления по государственному контролю и надзору  в области чрезвычайных ситуаций Акмолинской области
4.  Медицинская служба
Создана на базе департамента здравоохранения Акмолинской области
5.  Служба торговли и питания
Создана на базе департамента предпринимательства и промышленности Акмолинской области
6.  Служба защиты животных и растений
Создана на базе департамента сельского хозяйства Акмолинской области, по согласованию с Акмолинским областным филиалом Республиканского государственного казенного предприятия Республиканская ветеринарная лаборатория и Акмолинским региональным филиалом Республиканского государственного казенного предприятия Республиканская ветеринарная лаборатория»
7.  Служба информации
Создана на базе департамента внутренней политики Акмолинской области
8.  Служба радиационной и химической защиты
Создана на базе департамента государственного санитарно-
эпидемиологического надзора Акмолинской области
9.  Инженерная служба
Создана на базе департамента архитектуры, градостроительства и строительства Акмолинской области
10.  Транспортная   служба (автомобильных, железнодорожных, авиационных перевозок)
Создана на базе управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Акмолинской области, по согласованию с филиалом акционерного общества "Национальная компания "Казахстан темир жолы" Акмолинским отделением перевозок и открытым акционерным обществом "Авиакомпания "Кокшетау"
11.  Служба энергетики
Создана на базе закрытого акционерного общества "Акмолинская распределительная электросетевая компания" и товарищества с ограниченной ответственностью "Кокше-Энерго" (по согласованию)
12.  Служба горюче-смазочных материалов
Создана на базе департамента предпринимательства и промышленности Акмолинской области

13. Жол және көпірлер қызметі. Қазақстан Республикасы көлік және коммуникация Министрлігінің көлік инфрақұрылымын дамыту Комитетінің Ақмола облыстық басқармасы негізінде құрылды.
14. Коммуналдық-техникалық қызмет. Ақмола облыстық жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының негізінде құрылды.
15. Техникалық қызмет. "Қазақавтожол" РМК Ақмола филиалының
негізінде құрылды (келісім бойынша).
Облыс әкімінің
"Ақмола облыстық
Азаматтық қорғаныс және
төтенше жағдайлар қызметі туралы"
12 мамырдағы 2003 ж.
N 15, N 2 қосымша шешімімен бекітілді <*>
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Ақмола облыстық әкімінің 2005 жылғы 7 қыркүйектегі  N 17 шешімімен.
Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар жөніндегі
облыстық қызметтердің бастықтары болып тағайындалған
Ақмола облысы ұйымдары лауазымдық
тұлғаларының тізімі
Сексенбаев Жәркен Кәкімұлы            - хабар тарату және
Ақмола облыстық телекоммуникация        байланыс қызметі
дирекциясының бас директоры
(шешім бойынша)
Түсіпбеков Дауыл Төлеутайұлы          - қоғамдық тәртіпті
Ақмола облысы ішкі істер                қорғау қызметі
департаментінің бастығы
Ысқақов Зейнелғаби Ысқақұлы           - өрттен сақтандыру қызметі
Ақмола облысы төтенше жағдайлар
саласындағы мемлекеттік бақылау
және қадағалау бойынша
басқарма бастығы (келісім бойынша)
Сәдуақасов Нұрбек Қабыкенұлы          - медициналық қызмет
Ақмола облыстық денсаулық сақтау
департаментінің директоры
Батырханов Шынарбек Бүркітбайұлы      - сауда және тамақтандыру
Ақмола облыстық кәсіпкерлік және        орындарының қызметі
өнеркәсіп департаменті директорының
орынбасары
Сейітжанов Аманжол Сейітжанұлы        - жануарлар мен
Ақмола облыстық ауыл шаруашылық         өсімдіктерді қорғау қызметі
департаментінің директоры
Байдәулетова Күләш Ақанқызы           - ақпарат қызметі
Ақмола облыстық ішкі саясат
департаментінің директоры
Еремеев Александр Максимович          - радиациядан және химиядан
Ақмола облыстық мемлекеттік             қорғану қызметі
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау департаментінің директоры
Мартыненко Александр Григорьевич      - автокөлік тасымалы қызметі
Ақмола облысы жолаушылар көлігі
және автомобиль жолдары басқармасы
бастығының орынбасары
Зотов Григорий Николаевич             - энергетика қызметі
"Ақмола ЭҮК" ЖАҚ басқарма
бастығының бірінші орынбасары
Батаев Берік Әділгерейұлы             - ЖЖМ қызметі
Ақмола облыстық кәсіпкерлік
және өнеркәсіп департаментінің
директоры
Долгих Геннадий Васильевич            - жол және көпірлер қызметі
ҚР көлік және коммуникация
Министрлігінің көлік инфрақұрылымын
дамыту комитеті Ақмола облыстық
басқармасының бастығы
Митрофанов Анатолий Филиппович        - инженерлік қызмет
Ақмола облыстық сәулет, құрылыс,
қала құрылысы департаментінің
директоры
Мырзахметов Болат Кәмәлиұлы           - коммуналдық-техникалық
Ақмола облысы жолаушылар                қызмет
көлігі және автомобиль жолдары
басқармасының бастығы
Құлышов Бегалы Шорманұлы              - техникалық қызмет
"Қазақавтожол" республикалық
мемлекеттік кәсіпорынның
Ақмола филиалының директоры
Облыс әкімінің 2003 жылғы
12.05. N 15 "Ақмола облыстық
Азаматтық қорғаныс және төтенше
жағдайлар қызметі туралы"
шешіміне N 3 қосымша <*>
Ескерту. 3-қосымша өзгертілді - Ақмола облыстық әкімінің 2005 жылғы 7 қыркүйектегі  N 17 шешімімен.
Облыстық Азаматтық қорғаныс және
төтенше жағдайлар қызметінің негізгі міндеттері
1. Жалпы ереже
1. АҚ және ТЖ қызметтері республикалық, облыстық, аудандық, қалалық деңгейлерде және шаруашылық кешендері объектілерінде (ШКО) құрылады. Олар АҚ және ТЖ қызметінің бейбіт уақыттағы барлық кезеңдерінде, сондай-ақ жаудың қауіп туғызу жағдайы шыққанда, зақымдану ошақтарында құтқару жұмыстарын жүргізу мәселелерін шешеді. Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлардың ұйымдастырушылық және практикалық шараларын шешу мен сол міндеттерді орындау үшін меншік нысанына және қызмет түріне қарамастан барлық мемлекеттік және мемлекеттік емес құрылымдар жұмылдырылады.

13.  Служба дорог и мостов
Создана на базе Акмолинского областного управления Комитета развития транспортной инфраструктуры Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
14.  Коммунально-техническая служба
Создана на базе управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Акмолинской области
15.  Техническая служба
Создана на базе Акмолинского филиала республиканского государственного предприятия "Казахавтодор" (по согласованию)
Приложение 2
к решению акима области
от 12.05.2003 года N 15
"О службах Гражданской
обороны и чрезвычайных
ситуаций Акмолинской области" <*>
Сноска. Приложение в новой редакции - решением Акима Акмолинской области от 07.09.2005
Список должностных лиц учреждений и организаций Акмолинской  области назначенных начальниками областных служб гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций
Сексенбаев Жаркен Какимович             - служба оповещения и связи
Генеральный директор Акмолинской
областной дирекции телекоммуникаций
(по согласованию)
Тусупбеков Даул Толеутаевич             - служба охраны
Начальник департамента внутренних дел     общественного порядка
Акмолинской области (по согласованию)
Искаков Зейнелгаби Искакович            - противопожарная служба
Начальник управления по государственному
контролю и надзору в области
чрезвычайных ситуаций Акмолинской
области (по согласованию)
Садвакасов Нурбек Кабикенович            - медицинская служба
Директор департамента здравоохранения
Акмолинской области
Батырханов Шынарбек Беркутбаевич         - служба торговли и
Заместитель директора департамента         питания
предпринимательства и промышленности
Акмолинской области
Сейтжанов Аманжол Сейтжанович            - служба защиты животных
Директор департамента сельского            и растений
хозяйства Акмолинской области
Байдаулетова Куляш Акановна              - служба информации
Директор департамента внутренней
Политики Акмолинской области
Еремеев Александр Максимович             - служба радиационной и
Директор департамента государственного     химической защиты
санитарно-эпидемиологического надзора
Акмолинской области
Митрофанов Анатолий Филиппович           - инженерная служба
Директор департамента архитектуры,
градостроительства и строительства
Акмолинской области
Мартыненко Александр Григорьевич         - служба автомобильных
Заместитель начальника управления          перевозок
пассажирского транспорта и автомобильных
дорог Акмолинской области
Зотов Григорий Николаевич                - служба энергетики
Первый заместитель председателя
правления закрытого акционерного общества
"Акмолинская распределительная
электросетевая компания" (по согласованию)
Батаев Берик Адилгереевеч                 - служба горюче-смазочных
Директор департамента предпринимательства   материалов
и промышленности Акмолинской области
Долгих Геннадий Васильевич                - служба дорог и мостов
Начальник Акмолинского областного
управления Комитета развития транспортной
инфраструктуры Министерства транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
(по согласованию)
Мырзахметов Болат Камалиевич              - коммунально-техническая
Начальник управления пассажирского          служба
транспорта и автомобильных дорог
Акмолинской области
Кулушов Бегали Шорманович                 - техническая служба
Директор Акмолинского филиала
республиканского государственного
предприятия "Казахавтодор"
(по согласованию)       года N 17.
Приложение 3
к решению акима области
от 12.05.2003 г N 15
"О службах Гражданской
обороны и чрезвычайных ситуаций
Акмолинской области" <*>
Сноска. В приложение внесены изменения - решением Акима Акмолинской области от 07.09.2005
Основные задачи областных служб
Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций
1.Общие положения
1. Службы Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций (далее ГО и ЧС) создаются на областном, районном, городском уровнях и на объектах хозяйственного комплекса (ОХК). Они решают задачи на всех этапах деятельности ГО и ЧС в мирное, а также с возникновением угрозы нападения противника и при проведении спасательных работ в очагах поражения. Для выполнения этих задач и решения организационных и практических мероприятий Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций привлекаются все государственные и негосударственные структуры, независимо от форм собственности и вида деятельности .

2. АҚ және ТЖ қызметтерінің бастықтарын облыс, қала және аудан әкімдері тағайындайды, ал шаруашылық кешені объектілерінің бастықтары олардың бірінші басшыларының бұйрығымен тағайындалады. Шаруашылық кешені объектілері қызметінің бастықтары болып бірінші басшылардың орынбасарларының біреуі немесе тәжірибелі бас мамандардың бірі тағайындалады.
3. АҚ және ТЖ облыстық, аудандық, қалалық қызметтері сәйкес әкімдердің шешімімен құрылады, ал шаруашылық кешені объектілерінде  объектілердің басшыларының бұйрығымен құрылады.
4. АҚ және ТЖ қызметтерінің бастықтары, ұйымдардың, мекемелер мен кәсіпорындарының басшылары өз негізінде құрылған қызметтің жұмысын ұйымдастыру мен оның іс-әрекетіне, қажетті күш пен құралдар санын дайындауға, оларды жеке құраммен, техникамен және мүлікпен жарақтандыруға дербес жауап береді.
5. АҚ және ТЖ қызметінің ұйымдастырылуы және іс-әрекеттері қызмет бастықтары әзірлеген ережелермен белгіленіп, облыстық ТЖ жөніндегі басқармамен келісіледі және оларды өз әкімдері - азаматтық қорғаныс бастықтары бекітеді.
Ақ және ТЖ қызметтері бастықтарының жанында қызмет штабтары құрылады, олар бөлімдерден, бөлімшелерден және топтардан тұруы мүмкін.
6. Облыстағы, аудандағы, қаладағы және шаруашылық кешендеріндегі объектілердің жергілікті жағдайларына, базалардың санына байланысты мынадай АҚ және ТЖ қызметтері құрылуы мүмкін:
хабарландыру және байланыс, қоғамдық тәртіпті қорғау, энергетикалық, техникалық, өрттен сақтандыру, медициналық, сауда және тамақтандыру, жанар және жағармай материалдары, жол және көпірлер, инженерлік, жан-жануарларды және өсімдіктерді қорғау, транспорттық, коммуналды-техникалық.
Қажет болған жағдайда басқа да қызметтер құрылуы мүмкін.
2. АҚ және ТЖ қызметтерінің жалпы міндеттері
1. АҚ және ТЖ қызметтерінің негізгі міндеттері болып мыналар саналады:
1) бейбіт жағдайда және соғыс кезінде халықты қорғау және зілзала зардаптарынан болған залалды, апатты, қиратуды төмендету бойынша АҚ және ТЖ кешенді шараларын қамтамасыз етуді жоспарлау және жүзеге асыру;
2) бейбітшілік жағдайда және соғыс кезінде құтқарушы және басқа да кезек күттірмейтін жұмыстарды ұйымдастыру мен атқаруды қамтамасыз ету, зардап шеккен халыққа көмек көрсету. Мамандандырылған құрамалар құру мен дайындау, олардың құтқару жұмысын жүргізуге дайындығын қолдау;
3) бағынышты органдарды және АҚ күштерін басқаруды ұйымдастыру, оларды қажетті материалдық-техникалық құралдармен қамту. Басшы құрамды дайындау, бейбіт жағдайда және соғыс кезінде төтенше жағдайлар туындағанда халықты қорғау және қимыл жасау тәсілдеріне үйрету;

2. Начальники служб ГО и ЧС назначаются акимом области, а объектов хозяйственного комплекса - приказами их первых руководителей. Начальниками служб объектов назначаются один из заместителей первых руководителей или опытные главные специалисты.
3. Областные, районные, городские службы ГО и ЧС создаются соответствующими органами местной исполнительной власти, а на ОХК приказами руководителей объектов.
4. Начальники служб ГО и ЧС, руководители организаций, учреждений и предприятий, на базе которых созданы службы, несут персональную ответственность за организацию и деятельность служб, подготовку необходимого количества сил и средств, оснащению их личным составом, техникой и имуществом.
5. Организация и деятельность служб ГО и ЧС определяются      положениями, которые разрабатываются начальниками служб,      согласовываются в области, районах и городах с областным      управлением по ЧС и утверждаются соответствующими акимами -      начальниками гражданской обороны. При начальниках служб ГО и ЧС создаются штабы служб, которые могут состоять из отделов, отделений и групп.
6. В зависимости от наличия базы и местных условий в области, районах, городах и на объектах хозяйственного комплекса могут быть созданы следующие службы ГО и ЧС:
оповещения и связи, охраны общественного порядка, энергетики, техническая, противопожарная, медицинская, торговли и питания, горюче-смазочных материалов, дорог и мостов, инженерная, защиты животных и растений, транспортная, коммунально-техническая.В случае необходимости могут создаваться и другие службы.
2. Общие задачи служб Гражданской обороны
и чрезвычайных  ситуаций
1. Основными  задачами  служб  ГО и ЧС  являются:
1) планирование  и осуществление обеспечение комплекса мероприятий ГО и ЧС по защите населения и снижения ущерба от последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф мирного и военного времени;
2) обеспечение организации и проведения спасательных и других неотложных работ в мирное и военное время, оказание помощи пострадавшему населению. Создание и подготовка специализированных формирований, поддержание их в готовности для проведения спасательных работ;
3) организация управления подчиненными органами и силами   ГО, и обеспечение необходимыми материально-техническими средствами. Подготовка руководящего состава, обучение населения способам  защиты и действиям в чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени;

4) АҚ және ТЖ басқару жүйесінің жоғары дәрежелі дайындығын құру мен қолдауды қамтамасыз ету, қауіп, зілзала, ірі апат болу мүмкіндігі, жаудың соңғы заманғы зақымдану құралдарын қолданғаны туралы халыққа хабарлау мен ақпарат беру, радиоактивтік, химиялық ластанудың және бактериологиялық зақымданудың тұрақты қадағалануы мен бақылануын ұйымдастыру.
5) тиісті басқару органдарымен және әскери басшылық күштерімен өзара қимылды ұйымдастыру және қолдау;
6) бағынышты ұйымдар мен мекемелердің бытыраңқы орналастырылуы мен эвакуациялануына басшылық жасау, бейбіт жағдайда және соғыс кезіндегі төтенше жағдайларда олардың қызметін қамтамасыз ету, қала сыртындағы аймақта орналастыру аудандарын күнілгері дайындау шараларын қолдану;
7) бейбіт жағдайда және соғыс кезінде АҚ және ТЖ жоспарын әзірлеу, төменгі буындарда азаматтық қорғаныстың жоспарлануына басшылық жасау;
8) Қорғаныс және басқа да кейінге қалдырмайтын жұмыстар (әрі қарай - Қ және БКЖ) енгізуге шешім қабылдау үшін АҚ бастығына ұсыныс дайындау;
9) АҚ бастығы алға қойған міндеттерді орындау кезінде бағынышты күштер мен қызмет құралдарына басшылық ету;
10) апат жағдайының шығу қаупін азайту шараларын әзірлеу мен жүзеге асыруға, бейбіт жағдайда және соғыс кезіндегі ТЖ салалардың, бірлестіктердің және мекемелердің қалыпты жұмыс істеуін арттыруға басшылық жасау;
11) белгіленген тәртіп бойынша АҚ және ТЖ қызметтері жүргізетін қаржыландыру және материалдық-техникалық жабдықтау шараларын қамтамасыз ету, ТЖ алдын алу бойынша жедел шара қолдану, қажет болса оның резервін құру, құтқарушылар жұмысын қамтамасыз ету және зардап шеккендерге көмек көрсету;
12) қызметтің құзыреті шегінде АҚ және ТЖ кешенді шараларының бәріне тікелей басшылықты іске асыру.
3. АҚ пен ТЖ қызметтері
1. Хабарлау және байланыс қызметі
Қызметтің міндеттері:
- бейбітшілік және соғыс кездерінде жалпы мемлекеттік, ведомстволық мекемелердің, кәсіпорындардың байланыс арналарын пайдаланып АҚ және ТЖ басқармасы органдарын байланыспен қамтамасыз ету, олардың қандай меншік түрінде екеніне қарамай, ТЖ бойынша басқармалармен бірлесіп халықты қорғау бойынша АҚ және ТЖ шараларын жоспарлау және ұйымдастыру, сондай-ақ Қ және БКЖ жүргізу кезінде хабарлау және байланыс жүйелерін дамыту мен жетілдіру; АҚ және ТЖ автоматтандырылған басқару жүйесін құру; АҚ және ТЖ хабарлау дабылын беруді техникалық жағынан ұйымдастырып, жүзеге асыру;
зілзала, апат, қирау, жаудың шабуылы, радиоактивті, химиялық, бактериологиялық зақымдану қаупі туралы халыққа хабарлау, байланыс құралдарына қызмет көрсету және олар істен шыққан жағдайда тез жөндеу.
Басқару нүктелерін байланыспен қамтамасыз ету және желілер мен байланыс құрылыстарында, байланыс кәсіпорындарының негізінде апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу мақсатымен байланыс құрамалары құрылады.

4) обеспечение создания и поддержания в высокой степени готовности систем управления ГО и ЧС, оповещение и информация населения об угрозе и возникновении стихийных бедствий, крупных аварий, катастроф и применения противником современных средств поражения, организации постоянного наблюдения и контроля за радиоактивным, химическим загрязнением и бактериологическим заражением;
5) организация и поддержание взаимодействия с соответствующими органами управления и силами военного командования;
6) руководство рассредоточением и эвакуацией подчиненных организаций и учреждений, обеспечение их деятельности в чрезвычайных условиях мирного и военного времени, принятие мер по заблаговременной подготовке районов размещения в загородной зоне;
7) разработка планов Гражданской обороны на мирное и военное время, руководство планирования ГО в подведомственных звеньях;
8) подготовка предложений начальнику ГО для принятия решения на введение Спасательных и других неотложных работ (далее - СиНДР);
9) руководство подчиненными силами и средствами служб при выполнении задач, поставленных начальником ГО;
10) руководство разработкой и реализации мероприятии по уменьшению опасности возникновения аварийных ситуации, повышению устойчивости работы  отраслей, объединении и предприятий в чрезвычайных ситуациях мирного и военного времени;
11) обеспечение финансирования и материально - технического снабжения мероприятий, проводимых службами ГО и ЧС в установленном порядке, создание их резервов на случай экстренной необходимости принятия мер по предупреждению ЧС, обеспечение спасательных работ и оказанию помощи пострадавшим;
12) осуществление непосредственного руководства всем комплексом мероприятии ГО и ЧС в пределах компетенции служб.
3. Службы ГО и ЧС
1. Служба оповещения и связи.
Задачи службы: обеспечение органов управления ГО и ЧС связью в мирное и военное время с использованием каналов связи общегосударственных, ведомственных учреждении и предприятии связи независимо от форм собственности, совместно с управлением по ЧС планирование и организация связи при ведении СиДНР, развитие и совершенствование системы оповещения и связи; создание систем автоматизированного управления ГО и ЧС; организация технического обеспечения и передачи (приема) сигналов оповещения по ГО и ЧС; оповещение населения об угрозе и возникновении стихийных бедствии, аварий и катастроф, нападении противника, опасности радиоактивного, химического, бактериологического заражения, обслуживание средств связи и их быстрого восстановления при выходе из строя.
В целях обеспечения связью пунктов управления и ведения аварийно-восстановительных работ на линиях и сооружениях связи, на базе предприятий и связи создаются формирования связи.

2. Қоғамдық тәртіпті қорғау қызметі
Қызметтің міндеттері:
- АҚ және ТЖ басқармасы органдарының басшы құрамдарын, халықты зілзала шығу және қауіп-қатер, апат, қирау жағдайлары туындағанда осы туралы хабарлауға қатысуы, қоғамдық тәртіпті қолдау, қалаларда, елді мекендерде, зардап ошағы болған жерде, адамдар шоғырланған жерлерде, жолдарда жол қозғалысын қамтамасыз ету, мемлекеттік меншікті, тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін, азаматтардың жеке мүлкін қорғау, қылмыскерлікпен күрес, бейбіт жағдайда, соғыс кезінде халықтың өлім-жітімін есепке алу, эвакошараларды қамтамасыз ету, қаруды, оқ-дәрілерді, күшті әсер ететін қиратушылық жүйе объектілеріндегі улы заттарды сақтау, азаматтар уақытша орналастырылған орындарды жылыту, тамақтандыру пункттерін қорғау, халық арасында дүрбелеңге, жалған және арандатушылық әрекеттерді таратуға жол бермеу жөнінде түсінік жұмыстарын жүргізу.
3. Өртке қарсы қызмет
Қызметтің міндеттері: Қ ж БКЖ жүргізу кезінде зұлмат, апат және қирау болған аудандарда, зақымданған ошақтарда өртті жайылтпау және сөндіру, қалалардың аудандардың, елді мекендер мен объектілердің өртке қарсы тұрақтылығын арттыруға бағытталған техникалық, ұйымдастырушылық және өрттен сақтандыру шараларының мерзімді уақытында орындалуына бақылауды жүзеге асыру, ТЖ шығуы мен оны жою кезінде апаттан құтқару, іздестіру, өртке қарсы жұмыстарды жүргізу; ТЖ халықты іс-қимыл жасауға үйретуге қатысу, ТЖ ескертуі бойынша шаралар әзірлеп жүзеге асыруға қатысу, оның салдарынан болған залалды азайту және халықты қорғау, өртке қарсы бөлімшелердің, елді мекендердің және объектілердің дайындығын бақылауды жүзеге асыру, олардың ведомстволық бағыныштылығына қарамастан өрт шығу кезінде олардың іс-қимылына басшылық жасау.
4. Медициналық қызмет
Қызметтің міндеттері: АҚ және ТЖ медициналық шараларды жүзеге асыру, емдеу-эвакуациялық, медициналық көмекті уақытында көрсету, ТЖ зардабын жою кезінде құрамалар мүшелерінің денсаулығын сақтау, құтқарушы бөлімшелердің жеке құрамына медициналық көмек көрсету, халықты өз-өзіне және өзара көмек көрсету тәсіліне үйрету, өлу себебін анықтау мен қайтыс болған адамға сот-медициналық сараптама жасау, алған жарақатының дәрежесін анықтау үшін зақымға ұшырағандығына соттық-медициналық куәландыру алу, медицина мекемелерінде медициналық препараттардың қорын жасау, АҚ және ТЖ қызметін, медицина құрамаларын ұстау, жарақтандыру және жедел дәрігерлік жәрдем қызметін құру, оларды ТЖ медициналық-санитарлық жұмысты жүргізуге дайын болуын қамтамасыз ету.

2. Служба охраны общественного порядка.
Задачи службы: участие в оповещении руководящего состава органов управления ГО и ЧС, населения об угрозе и возникновении стихийных бедствии, аварий и катастроф, поддержание общественного порядка, обеспечение дорожного движения в городах и населенных пунктах, в очагах поражения, местах сосредоточения людей и на транспортных магистралях, охрана государственной собственности, объектов жизнеобеспечения и личного имущества граждан, борьба с преступностью, введение учета потерь населения в мирное и военное время, обеспечение эвакомероприятий, обеспечение сохранности оружия, боеприпасов, сильнодействующих и  ядовитых веществ на объектах, охраны пунктов временного размещения граждан, обогрева, питания, вещевого довольствия, проведение разъяснительной работы среди населения по недопущению паники и распространению ложных и провокационных слухов.
3. Противопожарная служба.
Задачи службы: локализация и тушение пожаров в районах стихийных бедствии, аварии и катастроф, в очагах поражения при проведении СиДНР   осуществление контроля за своевременным выполнением технических, организационных и пожарно-профилактических мероприятий,  нaпpaвлeнных на повышение противопожарной устойчивости городов, районов, населенных пунктов и объектов, проведение поисковых аварийно спасательных, противопожарных работ при возникновении и ликвидации ЧС; участие в подготовке и обучении населения действиям в ЧС, участие в разработке и осуществлении мер по предупреждению ЧС и снижению ущерба от их последствий и защите населения, осуществление контроля за готовностью противопожарных подразделений, населенных пунктов и объектов, не зависимо от их ведомственной принадлежности и руководство их действиями при возникновении пожаров.
4. Медицинская служба.
Задачи службы: осуществление медицинских мероприятий ГО и ЧС, проведение лечебно - эвакуационных, санитарно - гигиенических и противоэпидемических мероприятий, своевременное оказание медицинской помощи, эвакуация и лечение пораженных, проведение лечебно - профилактических мероприятий, предупреждение возникновения и распространения массовых инфекционных заболеваний среди населения в районах катастроф и стихийных бедствий и на территориях прилегающих к ним, сохранение здоровья личного состава формирований в период ликвидации последствий ЧС, оказание медицинской помощи личному составу спасательных подразделений, обучение населения приемам само и взаимопомощи, судебно-медицинская экспертиза погибших, включающая установление причины смерти и судебно - медицинское освидетельствование пораженных для определения степени тяжести травм, создание запаса медицинских препаратов в медицинских учреждениях, создание, оснащение и содержание медицинских формирований, служб ГО и ЧС, службы экстренной медицинской помощи и обеспечение их готовности к ведению медико санитарных работ в ЧС.

5. Инженерлік қызмет
Қызметтің міндеттері: зұлмат, апат, қирау салдарын жою шараларын инженерлік қамту жұмыстарын дайындау мен жүргізу, инженерлік команда құру мен ұстау, оларды техникамен, мүлікпен және құрал-жабдықтармен қамтамасыз ету жұмыстарын жүргізу, соғыс кезінде қорғаныс құрылыстарының қорын жинақтауға бақылау жасау мен жүзеге асыру, зақымданған ошақтарға және жұмыс объектілеріне жақындағанда бастапқы аудандарда АҚ күштерінің пайдаланылуын қамтамасыз ету.
6. Көлік қызметі (әуе, теміржол, көлік тасымалы)
Қызметтің міндеттері: бейбіт жағдайда және соғыс кезінде АҚ жоспары бойынша көлікпен қамтамасыз етудің есебін әзірлеу, темір жол, әуе жолы және автомобиль көлігі ұйымдарымен бірлесе отырып, зардап шеккен адамдарды, әскери бөлімшелерді, техникаларды және мүлікті, АҚ және ТЖ құрамаларын Қ және БКЖ өткізетін жерге тасымалдау, оларды отырғызу және түсіру орындарын анықтау, қажетті құрал-жабдықтармен, техникамен жарақтандыру, ауысым жұмысшыларын жұмыс объектілеріне тасымалдау (отырғызу, түсіру), бірінші кезектегі тәртіп бойынша апаттан құтқару қызметінің жеке құрамын және ТЖ зардабын жоюға қажетті арнайы жүктерді жеткізуді қамтамасыз ету, зардап шеккен халыққа көмек көрсету.
7. Энергетика қызметі
Қызметтің міндеттері: бейбіт жағдайда және соғыс кезінде тұтынушыларды энергиямен үздіксіз жабдықтау бойынша энергетика жүйесінің, энергообъектілердің қалыпты жұмысын атқаруына бағытталған АҚ және ТЖ шараларын күні бұрын жүргізу, төтенше жағдайлар аудандарында энергожелілерінің, автономды электроэнергия көздерінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету, энергетика құрылысындағы және желілеріндегі апатты дер кезінде және тез жою, Қ және БКЖ өткізетін жерді, зардап шегіп көшірілген халық орналасқан аудандарды электр энергиясымен қамтамасыз ету, экономика объектілерін, қалаларды, басқа елді мекендерді жарықтан бүркемелеу шараларын жүзеге асыру, олардың ведомстволық бағыныштылығына және меншік түріне қарамастан автономиялы, жылжымалы, тұрақты электрстанцияларын есепке алу және сақтау жағдайына бақылау жасау, бейбіт жағдайда және соғыс кезінде оны пайдаланудың және жұмыс режимінің жоспарын әзірлеу, арнайы қызмет құрамаларын құру мен дайындық сапына қою шараларын жүзеге асыру.
8. Радиациялық және химиялық қорғау
Қызметтің міндеттері: санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы шараларды жүргізу, зақымға ұшырағандарды эвакуациялау және емдеу, емдеу-сақтандыру шараларын жүргізу, апат және зұлмат болған аудандардың және оған жақын аймақтарға орналасқан жерлердің халқы арасында жаппай жұқпалы аурулардың шығуы мен таралуының алдын алу. ТЖ кезінде радиоактивті сәуленің халыққа шамадан тыс әсер етуін азайту мақсатымен іс-шаралар ұйымдастыру мен жоспарлау; жердің, азық-түліктің, жем-шөптің және судың радиоактивті зақымданғандығы туралы облыстың зертханалық бақылау мен қадағалау жүйесі мекемесінен ақпарат алып, қорыту, облыстық АҚ және ТЖ хабарландыру және байланыс қызметтерімен бірлесіп халыққа радиоактивтік зақымдану туралы хабарлау ісін ұйымдастыру; радиациялық қауіпті объектілерде апат болған кезде (зақымданған ошақ) іс-қимыл жасау ережелері туралы халық арасында түсінік жұмыстарын жүргізу, апатқа ұшыраған және зақымданған жерлердегі халыққа дозиметриялық бақылау ұйымдастыру; халықты және азаматтық қорғаныс күштерін сақтап қалу мақсатымен оларды қарсыластардың жаппай зақымдайтын қаруларынан қорғау, зақымданған ошақтарда іс-қимыл жасау кезінде АҚ құрамаларының қауіпсіздігін және қорғалуын қамтамасыз ету, атом энергетикасы объектілеріндегі және тасымалдау кезіндегі апаттың зардаптарын жоюды ұйымдастыру; ТЖ аудандарында қатерсіздендіру жұмысын жүргізу үшін материалдық құрал-жабдықтардың қорын жасау; радиациялық-қауіпті объектілерде және тасымалдау кезінде апаттың алдын алу жұмыстарын жүргізу; радиоактивті заттарды өндірісте пайдаланатын мекемелер мен кәсіпорындарды және иондалған сәуле шығару көздерін есепке алу мен бақылау; радиоактивті қалдықтарды көмуді ұйымдастыруға қатысу.

5. Инженерная служба.
Задачи службы: подготовка и проведение работ инженерного обеспечения мероприятий по ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф, создание и содержание инженерных команд, проведение работ по их оснащению техникой, имуществом и снаряжением, организация и осуществление контроля за накоплением фонда защитных сооружений в военное время, обеспечение действий сил ГО в исходных районах, при выдвижении к очагам поражений и на объектах работ.
6. Транспортная служба (авиа, ж/д и авто перевозки).
Задачи службы: разработка расчетов транспортного обеспечения по плану ГО на мирное и военное время, осуществление, совместно с органами железнодорожного, автомобильного транспорта перевозки пострадавшего населения, воинских частей, техники и имущества, формирований ГО и ЧС к местам проведения СиДНР, определение пунктов посадки и высадки, оснащение их всем необходимым оборудованием, техникой, перевоза (подвоз, вывоз) рабочих смен к объектам работ, обеспечение в первоочередном порядке доставки личного состава аварийно - спасательных служб и специальных грузов, необходимых для предотвращения и ликвидации последствий ЧС, оказании помощи пострадавшему населению
7. Служба энергетики.
Задачи службы: заблаговременное проведение мероприятий ГО и ЧС, направленных на повышение устойчивости работы энергетических систем сетевых предприятий и энергообъектов по бесперебойному энергоснабжению потребителей в условиях мирного и военного времени, обеспечение устойчивой работы энергосетей в районах ЧС, автономных источников электроэнергии, быстрая и своевременная ликвидация аварий на энергетических сооружениях и сетях, обеспечение электроэнергией мест (участков) проведения СиДНР, районов размещения пострадавшего населения, участие в разработке и осуществлении мероприятий по светомаскировке объектов экономики, городов и др. населенных пунктов, осуществление контроля за состоянием учета и содержания стационарных, подвижных и автономных электростанций, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, разработка плана использования и режима работ их на мирное и военное время, осуществление мероприятий по созданию и приведению специальных формирований службы в готовность.
8. Служба радиационной и химической защиты
Задачи службы: санитарно-гигиенические и противоэпидемические мероприятия, предупреждение возникновения и распространения массовых инфекционных заболеваний среди населения в районах катастроф и стихийных бедствий и на территориях прилегающих к ним,   организация и планирование мероприятий в целях максимального ослабления воздействия радиоактивных излучений на население в условиях ЧС; получение и обобщение информации о радиоактивном заражении местности, продовольствия, фуража и воды от учреждении сети наблюдения и лабораторного контроля области, организация совместно со службой оповещения и связи ГО и ЧС области оповещение населения о радиоактивном заражении; проведение разъяснительной работы среди населения о правилах и действии при авариях и катастрофах на радиационно опасных объектах (очагах поражения), организация дозиметрического контроля населения в местах аварий и в очагах поражения; защита от оружия массового поражения противника населения и сил гражданской обороны в целях их сохранения, обеспечения безопасности и защиты формирований ГО при действиях в очагах поражения, организация ликвидаций последствий аварий, катастроф на объектах атомной энергетики и при транспортировке; создание запасов материальных средств для проведения дезактивационных работ в районах ЧС; проведение профилактических работ на радиационно-опасных объектах и при транспортировке; учет и контроль предприятий и учреждений, использующих  в производстве радиоактивные вещества и источники ионизирующих излучений; участие в организации захоронения радиоактивных отходов.

9. Сауда және тамақтандыру қызметі
Қызметтің міндеттері: бейбіт жағдайда және соғыс кезіне бірінші кезекте қажетті азық-түлік және өндіріс тауарларының қорын жасау, қолда бар қордың сақталуын қамтамасыз ету, зұлматтан, апаттан, қираудан және зақымданған ошақтардан зардап шеккен халықты тамақпен, киіммен, төсек орынмен қамтамасыз ету және жоспарлау, құрамалардың жеке құрамын, қираған жерлерде, үйінділерде және зақымданған ошақтарда жұмыс істейтіндерді тамақпен, ауыз сумен қамтамасыз ету, арнайы өңдеуден өткен жеке құрам нүктелеріне алғашқы дәрігерлік көмек беретін отрядтарды, күзет және МАИ ретке келтіріп отыратын посттарды іш-киіммен және аяқ-киіммен қамтамасыз ету, оған қай меншік түрінде, қай қызметте болмасын сауда және тамақтандыру мекемелері салаларын жұмылдыру.
10. Жан-жануарларды және өсімдіктерді қорғау қызметі
Қызметтің міндеттері: бейбіт жағдайда және соғыс кезінде ауыл шаруашылық жануарлары мен өсімдіктерді, мал шаруашылығының және өсімдік шаруашылығының өнімдерін, су көздерін қорғау мен сумен жабдықтау шараларын ұйымдастыру және орындау, малдәрігерлік  барлау, зақымданған малды емдеу, өңдеу жұмыстарын ұйымдастыру, егінді, мал жайылымдарын, мал және егін шаруашылығының өнімдерін залалсыздандыру.
11. Жанар-жағармай материалдары қызметі
Қызметтің міндеттері: бейбіт жағдайда және соғыс кезінде ЖЖМ қорын жасауды жоспарлау және құру, зұлмат, апат, қирау болған ауданда АҚ және ТЖ шараларын ЖЖМ-мен қамтамасыз ету, тұрақты және жылжымалы жанар май құятын станциялардың, ЖЖМ құятын сыйымды ыдыстардың қолда барын есепке алып, оның жұмысын бақылау, сондай-ақ АҚ және ТЖ шараларын қамтамасыз ету үшін меншік түріне, қызмет түріне қарамай, облыс мекемелерінің жанармай құятын станцияларының мүмкіндіктерін іске жұмылдыру, Қ және БКЖ өткізетін жерлерге ЖЖМ жеткізу.
12. Жол және көпірлер қызметі
Қызметтің міндеттері: бейбіт жағдайда және соғыс кезіне АҚ және ТЖ жол және арнайы шараларын ұйымдастырып, орындау, осы мақсатқа күштер мен құралдарды дайындау, сондай-ақ зұлмат, апат, қирау және зақымдану болған жерлерде Қ және БКЖ-ның іс-әрекетін қамтамасыз ету, облыстың жол жүйесіне, оның маңызды объектілеріне техникалық бойтаса жасау, қираған жол құрылыстары арқылы автомобиль жолдарында қозғалысты қалпына келтіру, автомобиль жолдарының жайына үнемі барлау жасау, құрамалардың қираған ошақтарға енуін, сонымен қатар эвакуацияланған тұрғындарды тиеген колонналардың қала құрылысының шеткі шекарасына дейін жүруін қамтамасыз ету.
13. Ақпарат қызметі
Қызметтің міндеттері: меншік түріне қарамастан теле-радио құрылымы мекемелерімен бірлесе отырып, халықты, экономика объектілерін, ұйымдарды, кәсіпорындарды қауіп төнгендігі және зұлматтың шығуы, апат туралы ақпараттандыру бойынша АҚ және ТЖ шараларын әзірлеу және орындау; халықтың қысылтаяң жағдайдағы іс-қимылы туралы теле-радио мектебін ұйымдастыру; төтенше жағдайларда халықтық өзін-өзі ұстау ережелері жөнінде жаднама, плакат, буклет, кітапша, басқа әдебиеттер шығару, баспасөз, телевизия, радио арқылы әңгімелесу, әңгімелер циклын, сұрақ және жауап әзірлеп шығару; АҚ жаттығуы және оқуы болған жерден репортаж ұйымдастыру; озық тәжірибені насихаттау; облыстық мәдени мекемелеріне АҚ және ТЖ бойынша оқу кинофильмдерін көрсетуді, басқа да шаралар өткізуді ұйымдастыруға көмек көрсету мен бақылау.

9. Служба торговли и питания
Задачи службы: разработка и осуществление мероприятий по созданию резервов и обеспечению сохранности запасов продовольствия и промышленных товаров первой необходимости на мирное и военное время, планирование и обеспечение питанием, одеждой, постельными принадлежностями населения, пострадавшего в результате стихийных бедствий, аварий, катастроф и в очагах поражения, обеспечение питанием и питьевой водой личного состава формирований, работающего в местах разрушений, завалов и в очагах поражения, бельем, одеждой и обувью пунктов специальной обработки личного состава, отрядов первой врачебной помощи, постов охраны и регулирования УДП, с привлечением предприятий торговли и питания области, независимо от форм собственности и вида деятельности.
10. Служба защиты животных и растений.
3адачи службы: организация и выполнение мероприятий по защите сельскохозяйственных животных и растении, продукции животноводства и растениеводства, водоисточников и систем водоснабжения в мирное и военное время, организация ветеринарной разведки, обработки, лечения пораженных животных. Обеззараживания посевов, пастбищ, продукции животноводства и растениеводства.
11. Служба горюче- смазочных материалов.
Задачи cлyжбы: планирование и создание запасов ГСМ на мирное и военное время, обеспечение ГСМ мероприятий ГО и ЧС в районах стихийных бедствий, аварий и катастроф, учет и контроль за работой стационарных и подвижных заправочных станций, наличие емкостей под ГСМ, а также привлечение возможностей заправочных станций предприятий области, независимо от форм собственности и вида деятельности для обеспечения мероприятий ГО и ЧС, доставка ГСМ к местам проведения спасательных и других неотложных работ.
12. Служба дорог и мостов.
3адачи cлyжбы: организация и выполнение дорожных и специальных мероприятий ГО и ЧС в мирное и военное время, подготовка в этих целях сил и средств, а также обеспечение действий СиДНР в местах стихийных бедствий, аварий, катастроф и в очагах поражения, техническое прикрытие сети дорог области, особо важных объектов на ней, восстановление движения на автодорогах и через разрушенные дорожные сооружения, постоянное ведение разведки за состоянием автодорог, дорожное обеспечение выдвижения формирований в очаги разрушения, а также колонн с эваконаселением до границы застройки городов.
13. Служба информации
Задачи службы: разработка и выполнение мероприятий ГО и ЧС совместно с учреждениями теле-радио структур, независимо от форм собственности, по информированию населения, объектов экономики, организаций, учреждений об угрозе и возникновению стихийных бедствий, аварий и катастроф; организация теле-радио школ о действиях населения в экстремальных ситуациях; разработка и издание памяток, плакатов, буклетов, брошюр и другой литературы по правилам поведения, циклов бесед, рассказов, вопросов и ответов через печать, телевидения, радио по чрезвычайным ситуациям; организация репортажей с мест учений и тренировок ГО; пропаганда передового опыта; контроль и оказание помощи культурным учреждениям области в организации демонстрации учебных кинофильмов по ГО и ЧС в проведении других мероприятий.

14. Коммуналдық-техникалық қызмет
Қызметтің міндеттері: энергиялық-газ, жылумен қамту, су құбыры және канализация желілеріндегі, қаладағы коммуникациялар жүйесіндегі бүлінушіліктің зиянын азайту шараларын әзірлеп оның орындалуын қамтамасыз ету, сондай-ақ су көздері мен сумен қамту жүйесін, оның ішінде қала сыртындағы аймақты қандай да болмасын ластанудан қорғау, соғыс кезінде өз объектілерін, ең алдымен қала сыртында орналасқан объектілерді пайдалануға алдын ала дайындау, халықты санитарлық өңдеуден өткізу, сырт киімдерді залалсыздандыру, ТЖ аудандарында қатерсіздендіру жұмысын жүргізу үшін материалдық құралдардың қорын жасау.
15. Техникалық қызмет
Қызметтің міндеттері: АҚ және ТЖ қажеті үшін жұмылдырылатын техникаларды, жабдықтарды, агрегаттарды, қарапайым құралдарды және механизмдерді жұмысқа жарамды жағдайда және үнемі дайындықта ұстау; зұлмат, апат және басқа зақымданған ошақтарда қауырт және құтқару жұмыстарын атқару барысында істен шыққан техникаларды жөндеуді ұйымдастыру; бүлінген және істен шыққан техникаларды маршрутынан, жұмыс орнынан қираған машиналарды жинайтын пунктке, соңынан жөндеу кәсіпорындарына көшіру, жөндеу кәсіпорындарын, құрамаларды және қызметтерді қосалқы бөлшектермен, жөндеу материалдарымен бір орталықтан жабдықтауды ұйымдастыру және есепке алу, оған меншіктің қай түріне жататынына қарамастан жөндеу базасы, қоймалары, тұрақты және жылжымалы жөндеу бөлімшелері бар облыс кәсіпорындарын тарту.
4. Қорытынды ережелер
1. Қажетті жағдайда және сәйкес күштердің барлығына қарай басқа да қызметтер құрылады, әсіресе аудандарда, қалаларда және шаруашылық кешені объектілерінде, мәселен, апатты-техникалық, адамдарды санитарлық өңдеу және киімді залалсыздандыру, материалды-техникалық жабдықтау, адамды жерлеу, жарық бүркеніші т.б.
2. АҚ және ТЖ барлық қызметтері арнаулы шараларды өткізу және АҚ және ТЖ күшінің іс-әрекетін қамтамасыз ету бойынша өз жоспарларын ТЖ бойынша басқармамен, өзара, эвакуация комиссиясымен және әскери басшылармен келіседі.
3. Бейбіт жағдайда және соғыс кезінде эвакуациялық шараларды жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу үшін барлық аймақтық инстанцияларда мемлекеттік холдингтік компанияларда, комитеттерде, сондай-ақ экономика объектілерінде және басқа құрылымдарда, олардың қай меншікте, не шешетін міндеттерінің сипатына қарамастан, эвакуациялық комиссия құрылады. Комиссияның құрамына АҚ және ТЖ қызметтерінің, әскери комиссариаттың, ішкі істер, білім (бөлім) басқармаларының өкілдері енуі тиіс.

14. Коммунально-техническая служба.
Задачи службы: разработка и обеспечение выполнения мероприятий по снижению ущерба от разрушений в системах энерго - газо - тепло снабжения, на водопроводных и канализационных сетях, на городских коммуникациях, а также защита водоисточников и систем водоснабжения от всех видов заражения, в т. ч. в загородной зоне, заблаговременная подготовка к использованию в военное время своих объектов, прежде всего расположенных в загородной зоне, для санитарной обработки населения и обеззараживания одежды, создание запасов материальных средств для проведения дезактивационных работ в районах ЧС.
15. Техническая служба
Задачи службы: поддержание техники, оборудования, агрегатов, приспособлений и механизмов привлекаемых для нужд ГО и ЧС, в исправном состоянии и постоянной готовности; организация ремонта техники вышедшей из строя в ходе выполнения спасательных и других неотложных работ в районах стихийных бедствий, аварий, катастроф и в очагах поражения; эвакуация поврежденной и неисправной техники с маршрутов и участков работ на сборные пункты поврежденных машин, в последующем на ремонтные предприятия; ведение учета и организация централизованного снабжения ремонтных предприятий, формирований и служб запасными частями и ремонтными материалами с привлечением предприятий области, имеющих ремонтные базы, склады, стационарные и подвижные ремонтные подразделения независимо от форм собственности и вида деятельности.
4. Заключительные положения
1. При необходимости и наличии соответствующих сил, создаются и другие службы, особенно в районах (городах) и на объектах хозяйственного комплекса, например: аварийно - технические, санитарной обработки людей и обеззараживания одежды, материально - технического снабжения, захоронения людей, светомаскировки и другие.
2. Все службы ГО и ЧС свои планы по проведению специальных мероприятий и обеспечению действий сил ГО и ЧС согласовывают с областным управлением по чрезвычайным ситуациям, между собой, с эвакуационными комиссиями и военным командованием.
3. Для планирования, организации и проведения эвакуационных мероприятий в мирное и военное время во всех территориальных инстанциях, государственных холдинговых компаниях, комитетах, а также на объектах экономики и других структурах независимо от форм собственности и характера решаемых задач, создаются эвакуационные комиссии. В состав этих комиссий могут быть включены представители служб ГО и ЧС, военных комиссариатов, управлений (отделов) внутренних дел, народного образования и другие.

4. Эвакуациялық комиссияның төрағасы болып меншік түріне, не шешетін міндеттерінің сипатына қарамастан, аудан, қала, округ, ауыл, облыс әкімдерінің орынбасарлары, мекемелердің, ұйымдардың, кәсіпорындарының және оқу орындарының басшылары тағайындалады.
5. Зұлмат, апат, қирау салдарынан зардап шеккен халықтың тіршілігін қамтамасыз етуді, орналастыруды, қабылдауды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ халықты шоғырландыру және эвакуациялау міндетін орындау үшін қалаларда, аудандарда, елді мекендерде эвакуациялық қабылдау орындары құрылады.

4. Председателями эвакуационных комиссий назначаются заместители акимов районов, городов, округов, поселков, области, руководители предприятий, организаций, учреждений и учебных заведений, независимо от форм собственности и характера решаемых задач.
5. Для организации приема, размещения и жизнеобеспечения населения, пострадавшего в результате стихийных бедствий, аварий, катастроф, а также для выполнения задач рассредоточения и эвакуации населения в городах, сельских районах, населенных пунктах создаются эвакуационные приемные пункты.