Көкшетау қалалық мәслихатының Регламенті бекіту туралы
Көкшетау қалалық мәслихатының 2003 жылғы 13 желтоқсандағы N С-5/4 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2004 жылғы 03 ақпанда N 2260 тіркелді. Күші жойылды - Көкшетау қалалық мәслихатының 2010 жылғы 21 сәуірдегі № С-34/28 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Көкшетау қалалық мәслихатының 2010.04.21 № С-34/28 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148-П "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 8-бабының 3-тармақ 5-тармақшасы, 9 бабы негізінде, Көкшетау қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Көкшетау қалалық мәслихатының Регламенті қосымшаға сәйкес бекітілсін
2. Осы шешім Ақмола облысының әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуден өтіп, бұқаралық ақпарат құрамдарында жарияланғаннан кейін күшіне енеді.
қалалық мәслихаттың                        қалалық  мәслихаттың
кезекті 5-ші сессиясының                   хатшысы
төрағасы
Қалалық мәслихаттың
2003 жылғы 13 желтоқсандағы
N№С-5/4 шешімімен бекітілген
қосымша
Көкшетау қалалық
мәслихатының Регламенті
(одан әрі - Регламент)
1-Бөлім. Жалпы жағдай
1. Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңына сәйкес Көкшетау қалалық мәслихаты тұрғындармен сайланатын, олардың ерігін білдіретін және ортақ мемлекеттік мүдделерді ескере отырып, оны жүзеге асыру үшін қажетті шараларды белгілейтін және іске асырылуын қадағалайтын сайланбалы орган болып табылады.
Қалалық мәслихат пен оның органдарының жұмыс тәртібі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"Заңымен, қалалық мәслихаттың шешімдерімен белгіленеді.
2. Қалалық мәслихаттың жұмыстары негізделеді: мәселелердің ұйымдасып еркін шешілуіне; жариялылыққа; құрған органдарының қалалық мәслихат алдында есептілігі мен жауаптылығына, және сайланатын немесе тағайындалатын қызмет адамдарының да есептілігімен жауаптылығына; қоғамдық пікірді тұрақты есепке алып, азаматтарды мемлекет басқару ісіне кеңінен тартуға.
3. Осы Регламент мәслихаттың сессияларын, оның органдарының мәжілістерін өткізу, оларға мәселелер ұсынып қарау, мәслихаттың органдарын құру және сайлау, олардың қызметі туралы есептерді тыңдау, депутаттардың сауалдарын қарау тәртібі, сондай-ақ дауыс беру тәртібі, аппарат жұмысын ұйымдастыру, басқа рәсім және ұйымдастыру мәселелерін белгілейді.
2-Бөлім. Қалалық мәслихат жұмыстарының тәртібі және ұйымдастыру 1-тарау. Мәслихат сессияларының отырыстарын жоспарлау

Об утверждении Регламента Кокшетауского городского маслихата
Решение Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 13 декабря 2003 г. N С-5/4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 3 февраля 2004 года N 2260. Утратило силу - решением Кокшетауского городского маслихата от 21 апреля 2010 года № С-34/28
Сноска. Утратило силу - решением Кокшетауского городского маслихата от 21.04.2010 № С-34/28
На основании подпункта 5 пункта 3 статьи 8статьи 9 Закона "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23.01.2001 года N 148-II, Кокшетауский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Регламент Кокшетауского городского маслихата» согласно приложению.
2. Настоящее решение вступает в силу после государственной регистрации в Акмолинском областном управлении юстиции и с момента опубликования в средствах массовой информации.
Председатель 5-й очередной             Секретарь
сессии  городского маслихата           городского маслихата
Приложение
к решению 5-й сессии городского
маслихата от 13.12.2003 г. N С-5/4
"Об утверждении Регламента
Кокшетауского городского
маслихата"
РЕГЛАМЕНТ
Кокшетауского городского маслихата
(далее - Регламент)
Раздел 1. Общие положения.
1. В соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Кокшетауский городской маслихат является выборным органом, избираемым населением города, выражающим их волю и с учетом общегосударственных интересов, определяющий меры, необходимые для ее реализации, контролирующий их осуществление.
Порядок деятельности городского маслихата и его органов определяется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", решениями городского маслихата.
2. Деятельность городского маслихата основывается: на коллективном, свободном обсуждении и решении вопросов; гласности; ответственности и подотчетности перед городским маслихатом создаваемых им органов, избираемых или назначаемых должностных лиц; в широком привлечении граждан к управлению делами государства, постоянном учете общественного мнения.
3. Настоящий Регламент определяет организацию и  порядок проведения сессий маслихата, заседаний его органов, внесения и рассмотрения на них вопросов, образования и избрания органов маслихата, рассмотрения запросов депутатов, а также порядок голосования, организация работы аппарата и другие, процедурные и организационные вопросы.
Раздел 2. Организация и порядок работы городского маслихата.
Глава 1. Пленарные заседания сессии маслихата.

4. Қалалық мәслихат қызметінің негізгі формасы сессия болып табылады, онда заң бойынша оның құзырына жататын мәселелер шешіледі. Қалалық мәслихаттың сессиясы қалалық мәслихатқа сайланған депутаттардың кемі үштен екісі қатысқанда заңды.
Қалалық мәслихат сессиясының жалпы мәжілісін төраға шақырады.
Қалалық мәслихаттың кезекті сессиясы кемінде жылы төрт рет шақырылады және оны қалалық мәслихат сессиясының төрағасы жүргізеді. Қалалық мәслихат кезектен тыс сессиясын осы қалалық мәслихатқа сайланған депутаттар санының кемінде үштен бірінің, сондай-ақ қала әкімінің ұсынысы бойынша қалалық мәслихат сессиясының төрағасы шақырады және жүргізеді. Кезектен тыс сессия оны өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бес күн мерзімінен кешіктірілмей шақырылады. Кезектен тыс сессияда оны шақыруға негіз болған ерекше мәселелер қаралуы мүмкін.
Мәслихат хатшысы қалалық мәслихат сессиясын шақыру уақыты мен өткізілетін орны туралы, сондай-ақ сессиясының қарауына енгізілетін мәселелер туралы депутаттарға, халыққа және әкімге сессияға кемінде он күн қалғанда, ал кезектен тыс сессия шақырылған жағдайда кемінде үш күн бұрын хабарлайды.
5. Қала мәслихатының мәжілістері қазақ және орыс тілдерінде өткізіледі.
6. Сессияның жұмысына қалалық мәслихаттың шешімі бойынша қалалық мәслихат белгілеген мерзімде үзіліс жасалуы мүмкін, бірақ ол 15 күнтізбелік күннен аспауы тиіс. Сессиясының ұзақтығын қалалық мәслихат белгілейді.
Жалпы мәжілістерде төраға депутаттар сананың басым көпшілігінің ұсынысымен үзіліс жариялайды. Сессия мәжілістерін өткізу күндерінде қалалық мәслихаттың органдарының отырысын өткізуге жол берілмейді.
7. Депутаттарды тіреу сессиясының жұмысына 20 минут қалғанда басталады және оның жұмысы басталған сәтте аяқталады. Сессия жұмысына қатысатын депутаттардың сессиядағы одан арғы өзгерістер сессия хатшылығында тіркеліп, сессияның төрағасын мәлім етіледі.
8. Қалалық мәслихаттың депутаты қалалық мәслихаттың сессия мәжілісіне қатысуға міндетті. Қалалық мәслихаттың депутаты дәлелді себеппен сессия мәжілісіне қатысуға ешбір мүмкін еместігі жайында сессия өтуден бір күн бұрын қалалық мәслихаттың хатшысын хабарлар міндетті.
9. Жабық сессияларды сессия төрағасының, қалалық мәслихат хатшысының ұсынысымен, егерде қатысып отырған депутаттардың басым көпшілігі яки үштен бірі оны жақтап дауыс берген жағдайда қалалық мәслихаттың шешімі бойынша өткізуге болады.
Қалалық мәслихаттың сессиясының жабық мәжiлiстерiнiң мазмұны туралы мағлұматтарды жария етуге болмайды тек депутаттар қалалық мәслихаттағы қызметі үшiн пайдалануы мүмкiн.

4. Основной формой деятельности городского маслихата является сессия, на которой он решает вопросы, отнесенные к его ведению законами.
Сессия маслихата правомочна, если на ней присутствует не менее двух третей от числа депутатов избранных в городской  маслихат.
Пленарное заседание сессии маслихата созывает председатель сессии маслихата.
Очередная сессия маслихата созывается согласно плану работы маслихата на соответствующий год, но не реже четырех раз, ведется председателем сессии маслихата. Внеочередная сессия городского  маслихата созывается и ведется председателем сессии по предложению не менее одной трети от числа депутатов, избранных в городской  маслихат, а также акима города. Внеочередная сессия созывается не позднее чем в пятидневный срок со дня принятия решения о проведении внеочередной сессии. На внеочередной сессии могут рассматриваться исключительно вопросы, послужившие основанием для ее созыва.
О времени созыва и месте проведения, а также о вопросах, вносимых на рассмотрение сессии, секретарь городского маслихата сообщает депутатам, населению и акиму не позднее, чем за десять дней до сессии, а в случае проведения внеочередной сессии - не позднее, чем за три дня. Заседания сессии проводятся в рабочее время.
5. Заседания городского маслихата проводятся на государственном и русском языках.
6. Продолжительность сессии определяется городским маслихатом.
В работе сессии по решению городского маслихата может быть сделан перерыв на срок, установленный маслихатом, но не превышающий 15-ти календарных дней.
Председательствующий объявляет перерывы на пленарных заседаниях по предложению большинства от числа присутствующих депутатов маслихата. В дни проведения заседаний сессии не допускается заседание органов городского маслихата.
7. Регистрация депутатов начинается за 20 минут до начала работы сессии и заканчивается с началом ее работы. Перед началом открытия заседания сессии городского маслихата председательствующий информирует депутатов о явке и сообщает, о правомочности работы сессии. Депутаты, прибывшие после начала работы сессии, регистрируются секретариатом сессии.
8. Депутат городского маслихата обязан присутствовать на заседаниях сессии городского маслихата. О невозможности присутствовать на заседании сессии по уважительной причине депутат городского маслихата обязан проинформировать секретаря городского  маслихата не менее чем за день до проведения сессии.
9. По предложению председателя сессии маслихата или одной трети от числа депутатов, присутствующих на сессии городского  маслихата, допускается проведение закрытых сессий, если за это проголосовало большинство от общего числа присутствующих депутатов.
Сведения о содержании закрытых заседаний сессии городского  маслихата не подлежат разглашению и могут быть использованы депутатами только для их деятельности в городском  маслихате.

10. Қалалық мәслихат сессия төрағасының мәслихат қызметiне қатысты мәселелер бойынша хабарламамен таныс болу үшiн қалада орналасқан жергiлiктi атқарушы органдардың басшыларын, ұйымдардың, мекемелердiң және кәсiпорындардың басшылары мен өзге де лауазымды адамдарын қалалық мәслихаттың сессиясына шақыруға құқы бар. Бұл ретте шақырылғандар заң бойынша мiндеттi түрде келулерi тиiс.
Хабарлармен таныс болу үшiн адамдардың ешбiр себепсiз басшылардың және лауазымды адамдардың шақырылғандардың қалалық мәслихаттың сессиясына келмей қалуы қалалық мәслихат хатшысының iс үстiндегi заңдылықтарға сәйкес оларды тәртiпшiлiк жауапкершiлiкке тарту туралы тиiстi органдардың алдына мәселе қоюға негiз болып табылады.
11. Сессияға шақырылғандардың тiзiмiн қалалық мәслихаттың хатшысы қаралатын мәселелердi және тиiстi тұрақты комиссиялар төрағаларының ұсыныстарын ескерiп, сессия төрағасының келiсiмi бойынша жасайды. Тiзiм бойынша шақырылғандарға қалалық мәслихат сессиясының мәжiлiс залына кiру үшiн рұқсат қағаз болатын арнайы шақыру билеттерi жазылады. Бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi қалалық мәслихаттың ашық сессия мәжiлiстерiне редакциялардың тапсырмасы негiзiнде шақырусыз-ақ куәлiктерiн көрсетiп қатысуға құқылы.
12. Қалалық мәслихаттың сессиясына шақырылған адамдарға мәжiлiс залында арнайы орындар қалдырылады. Олардың қалалық мәслихаттың қызметiне араласуға құқы жоқ, оның жұмысын мақұлдаудан немесе құптаудан қалыс қалуға, белгiленген тәртiптi сақтауға және төрағалық етушiнiң үкiмiне бағынуға мiндеттi.
Қалалық мәслихат сессиясының төрағасының ұсынысы бойынша шақырылғандардың сессияда сөйлеуге және депутаттардың сұрақтарына жауап беруге құқы бар.
Осы талаптар сақталмаған сәтте олардың залдан аластатылуы әбден-ақ мүмкiн. Депутаттардың қызметiн қамтамасыз ету мақсатында қалалық мәслихаттың аппаратындағы мемлекеттiк қызметшiлер қалалық мәслихат хатшысы айқындаған тәртiпке сай қалалық мәслихат сессияларының мәжiлiстерiне қатысады. Қалалық мәслихаттың сессиясын өткiзу барысында қолқанат сымтетiктердi және радиосымтетiктерiн, пейджерлердi және басқа да байланыс құралдарын пайдалануға тыйым салынады.
13. Қалалық мәслихаттың мәжілісін қалалық мәслихат аппаратының қызметкері хаттамалайды. Сөйлеуші өзінің сөз көшірмесін мәжіліс қалалық мәслихат аппаратының қызметкер хаттамалаушы қызметкеріне береді
Қалалық мәслихаттың депутаттары және сессия сөйлеушілері хаттамамен танысуға құқы бар. Сессия хаттамалары сессиядан кейін, күннен арқылы 3 күннен соң басып шығарылады.
14. Қалалық мәслихаттың әрбiр сессиясында ашық дауыс берумен, сессия мәжiлiсiне қатысушы депутаттардың басым көпшiлiгi дауысымен, есеп, хатшылық, редакциялық комиссия сайланады.
Сессияның осынау жұмысшы органдарының жекелеген құрамы жөнiндегi ұсыныстарды қалалық мәслихаттың ұйымдық-құқықтық қызметiн қамтамасыз ету және депутаттық этика мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссия әзiрлейдi және сессия жұмысының басталар алдындағы тiркеу кезiнде жоба түрiнде депутаттарға таратылады.

10. Председатель сессии маслихата имеет право пригласить на сессию руководителей местных исполнительных органов, руководителей и иных должностных лиц организаций, учреждений и предприятий, расположенных на территории города, для представления информации по вопросам, относящимся к ведению маслихата. Явка приглашенных  в этом случае является обязательной.
Неявка без уважительной причины руководителей и иных должностных лиц, приглашенных на сессию городского маслихата для представления информации, является основанием для постановки секретарем городского маслихата перед соответствующим органом вопроса о привлечении их к дисциплинарной ответственности в соответствии с действующим законодательством.
11. Список приглашенных на сессию составляется председателем сессии по согласованию с секретарем городского маслихата, с учетом рассматриваемых вопросов.
Представители средств массовой информации имеют право принимать участие на открытых заседаниях сессии городского  маслихата по приглашению председателя сессии  маслихата и проходят регистрацию по предъявлению служебного удостоверения.
12. Для лиц, приглашенных на сессию городского  маслихата, отводятся специальные места в зале заседания. Приглашенные не имеют права вмешиваться в деятельность городского маслихата, обязаны воздерживаться от проявления одобрения или неодобрения, соблюдать установленный порядок и подчиняться распоряжениям председательствующего. При несоблюдении данных требований они могут быть удалены из зала.
Приглашенные имеют право выступить на сессии или ответить на вопросы депутатов только с разрешения председателя сессии городского маслихата.
В целях обеспечения работы сессии работники аппарата городского маслихата присутствуют на заседаниях сессии в соответствии с порядком, определяемом секретарем городского  маслихата.
Во время проведения сессии городского  маслихата запрещается использование в зале заседания сотовых телефонов, радиотелефонов, пейджеров и других средств мобильной связи.
13. Заседания сессии городского маслихата протоколируется   сотрудником аппарата городского маслихата. Выступающие представляют копию своего выступления сотруднику аппарата городского маслихата, ведущему протокол заседания сессии.
Депутаты городского  маслихата, а также выступавшие на сессии лица вправе ознакомиться с протоколом. Протоколы сессий должны быть отпечатаны не позднее чем через 3 дня после сессии.
14. На каждой сессии городского маслихата открытым голосованием, большинством голосов депутатов, присутствующих на заседании сессии, избираются - счетная комиссия, секретариат и редакционная комиссия.
Предложения по персональному составу этих рабочих органов сессии готовятся постоянной комиссией по вопросам депутатских  полномочий и этике, здоровья населения, образования, культуры, законности и правопорядка и раздаются в виде проектов депутатам в процессе подготовки работы сессии.

15. Хатшылық және редакциялық комиссиялар құру туралы шешім қабылданады.
Қалалық мәслихаттың сессиясының хатшылығы және редакциялық комиссиялары үш адамнан сайланады.
Хатшылығы:
1) сөйлегендердiң сөзiн жазып отырады, депутаттардан түсетiн мәселелердi, анықтамаларды, арыздарды, ұсыныстар мен басқа да материалдарды тiркейдi;
2) сөйлеуге жазылғандардың тiзiмi туралы және аталған материалдар жайында төрағалық етушiге хабарлайды, сессия мәжiлiсiнiң стенограммалық жазбасын бақылайды, сессияның өтiп жатқан кезiнде депутаттардың төрағалық етушiмен байланысын қамтамасыз етедi.
Хатшылық жұмыстарына қала мәслихаты аппаратының қызметкерлері қатысуға болады.
Редакциялық комиссиясы;
3) қалалық мәслихат шешiмдерiнiң жобалары бойынша депутаттың топтардан, уақытша комиссиялардан, депутаттардан түскен ұсыныстар мен сын-ескертпелердi өңдеп байытады және оларды қабылдау кезiнде қалалық мәслихат шешiмдерiнiң жобаларына қосымша және өзгерiстер түрiнде енгiзуге дауысқа салады.
16. Есеп комиссиясы сайланғаны туралы қалалық мәслихат шешім қабылдайды.
Есеп комиссиясы өз құрамынан өз төрағасын және комиссия хатшысын сайлайды.
Есеп комиссиясы үш адамнан сайланады.
17. Сессияның күн тәртiбiн қалалық мәслихаттың ағымдағы жылға жасаған жұмыс жоспарына сәйкес, сондай-ақ тұрақты комиссиялардың және қалалық мәслихат хатшысының ұсыныстары негiзiнде қалалық мәслихат сессиясының төрағасы тиянақтайды, сөйтiп шешiмдердiң жобасы ретiнде алдын ала барлық депутаттарға таратылады.
Сессиясының күн тәртiбi бекiтiлгенге дейiн оның мәжiлiсiне қалалық мәслихат енгiзген мәселелер олардың ынтагерлерi берген жазбаша пiкiрi негiзiнде сессия төрағасының немесе қалалық мәслихат хатшысының қарауы бойынша алынып тасталуы мүмкiн.
18. Қалалық мәслихаттың сессиясында мәселелердi қараған кезде кандидатураны талқылағанда, дауыс беру рәсiмi мәжiлiстi алып бару тәртiбi бойынша, сондай-ақ сұрау салу, арыздану, жолданымдар бойынша сөз сөйлеудiң төмендегi түрлерi пайдаланылады: баяндама, қосымша баяндама, талқыланған мәселе бойынша қорытынды сөз, хабарлама, жарыссөз.
19. Қалалық мәслихаттың депутаты бiр мәселе бойынша екi-ақ рет сөйлей алады.
20. Сессияда сөз сөйлеушiлер өзiнiң сөзiн дөрекі түрде құруына немесе заңсыз әрекет жасауға шақыруға болмайды. Ондай жағдайда төрағалық етушi осындай сөздер мен қылықтарды болдырмау жөнiнде ескерту жасауға құқылы. Екi рет ескерту жасалғаннан кейiн сөз сөйлеушiге сөз берiлмейдi. Осы сөз сөйлеушілерге сөзін талқыланған мәселе тағы рет бермейді.

15. Об образовании секретариата и редакционной комиссии принимается решение.
Секретариат и редакционная комиссия сессии городского  маслихата избирается в количестве 3 человек.
Секретариат:
1) ведет запись желающих выступить, регистрирует депутатские запросы, вопросы, справки, сообщения, заявления, предложения и другие материалы депутатов в качестве документов; организует работу с обращениями граждан, поступающими в адрес сессии городского маслихата.
2) представляет председательствующему сведения о записавшихся для выступления в прениях и о других депутатских инициативах, дает разъяснение депутатам по вопросам работы сессии.
Для участия в работе секретариата привлекаются работники аппарата городского маслихата.
Редакционная комиссия:
3) обобщает предложения и замечания депутатов по проектам решений городского маслихата и вносит их на голосование в виде дополнений и изменений к проектам решений маслихата при их принятии.
16. Для осуществления подсчета голосов при принятии решений городского маслихата, а также для проведения тайного голосования и определения его результатов сессия избирает из числа депутатов открытым голосованием счетную комиссию. В счетную комиссию не могут входить депутаты, чьи кандидатуры выдвинуты в состав избираемых органов или на посты должностных лиц.
Об избрании счетной комиссии городской маслихат принимает решение. Счетная комиссия избирает из своего состава председателя и секретаря комиссии.
Счетная группа сессии городского маслихата избирается в количестве 3 человек.
17. Повестка дня сессии формируется председателем сессии городского маслихата в соответствии с планом работы городского  маслихата на соответствующий год, а также на основании предложений постоянных комиссий и секретаря городского маслихата, и раздается депутатам в виде проектов в процессе подготовки работы сессии.До утверждения повестки дня сессии на ее заседании, внесенные в городской маслихат вопросы могут быть сняты с рассмотрения председателем сессии городского маслихата на основании обращения их инициаторов.
18. При рассмотрении вопросов на сессии городского маслихата используются следующие виды выступлений: доклад, содоклад, заключительное слово по обсуждаемому вопросу, информация, выступления в прениях, при обсуждении кандидатур, по мотивам голосования, по порядку ведения заседания, а также  депутатские запросы, вопросы, ответы на вопросы, справки, заявления, обращения.
19. Депутат городского маслихата может выступить по одному и тому же вопросу не более двух раз.
20. Выступающий на  заседании городского маслихата не должен использовать в своей речи грубые и некорректные выражения. Председательствующий в этом случае вправе сделать предупреждение о недопустимости таких выражений.
После второго предупреждения выступающий лишается слова. Указанным лицам слово для повторного выступления по обсуждаемому вопросу не предоставляется.

21. Баяндама, қосымша баяндамалардың, қорытынды сөзін уақытын, төрағалық етуші баяндамашымен келісу арқылы белгілейді, - баяндама 30 минут мөлшерінде және қосымша баяндамаға 10 минут береді.
Жарыссөзге 10 минутқа дейін, жарыссөзге 5 минутқа дейін, кандидатуралар жөнінде отырыстың сұрау кіргізу, сұрақтарға, сұранысқа анықтама мен хабарларға - 3 минутқа дейін.
Бір жағдайларға байланысты төрағалық етуші депутаттардың келісумен баяндаманы созуға болады.
Сөз беру туралы өтініш сессия төрағасының атына жазбаша түрде секретариатқа беріледі, секретариат оны түскен ретімен тіркеп, сессия төрағасына береді. Сессия төрағасы депутат ауызша өтінгенде де сөз бере алады.
Сессияда тек трибунадан ғана сөйлеуге болады
Жағдайларға байланысты отырыстың соңында депутаттарға 20 минут қысқаша, екі минут сөйлеуге, өтініш пен хабарландыруға беріледі. Жарыссөз бұған болмайды.
22. Төрағалық етуші жарыссөз кезінде түрлі пікірлер айтылуын қамтамасыз етеді.
Жарыссөз ашық дауысқа салынып тоқтатылады. Мәселенің бойынша жарыссөздің тоқтатылу туралы төрағалық етуші депутаттарға хабарлайды және кім сөз сұрағысы келгенін сұрайды.
Жарыссөзден кейін баяндамашы мен қосымша баяндамашы қорытынды сөз сөйлеуге құқығы бар.
3-тарау. Қалалық мәслихаттың сессиясында дауыс беру тәртiбi
23. Қалалық мәслихаттың сессиясы ашық және жасырын дауыс беру түрінде өткізіледі. Жасырын дауыс беру кез келген сұрақтар бойынша болуы мүмкін егерде депутаттардың көпшілігі өтінсе, немесе дауыс беру осындай заңмен көзделсе.
24. Ашық дауыс беру кезiнде дауыстарды есептеу есеп комиссиясына тапсырылады, оның құрамын сессия белгiлейдi.
Ашық дауыс берудiң алдында төрағалық етушi дауысқа салынған ұсыныстардың санын көрсетедi, олардың формулировкасын анықтайды, шешiмдi қабылдау тәртiбiн еске салады.
Дауыс беру дауыс берушiлердi есептемей, басым жағдайды ескеру жолымен өткiзiлуi мүмкiн. Ашық дауыс беру кезiнде әрбiр депутат бiр дауысқа ие болады және оны "жақтау" және "қарсы" етiп бередi немесе қалыс қалады.
Дауыс беру есептелгеннен кейін төрағалық етуші санын көрсетіп хабарлап, ұсынысты қабылдағаны немесе қабылдап болғанын хабарлайды.

21. Время для докладов, содокладов, заключительного слова устанавливается председательствующим по согласованию с докладчиком, но не  более 30 минут  для доклада и 10 минут для содоклада.
Выступающим в прениях предоставляется слово до 10 минут, для повторных выступлений в прениях до 5 минут, для выступления по кандидатурам, порядку ведения заседаний, мотивам голосования, для заявлений, внесения  депутатских запросов, вопросов, предложений, сообщений и справок, для ответов - до 3 минут.
В необходимых случаях председательствующий может с согласия большинства депутатов продлить время для выступления.
Заявления о предоставлении слова подаются в письменном виде в секретариат на имя председателя сессии, секретариат регистрирует их в порядке поступления и передает председателю сессии. Председатель сессии может предоставить слово для выступления и при устном обращении депутата.
Выступления производятся с трибуны.
По мере необходимости в конце заседания отводится 20 минут для выступлений депутатов с краткими заявлениями и сообщениями  до двух минут. Прения по ним не открываются.
22. В ходе прений председательствующий обеспечивает выявление разнообразия мнений по обсуждаемому вопросу.
Прения прекращаются по решению, принимаемому путем открытого голосования большинством присутствующих на заседании депутатов городского маслихата. При постановке вопроса о прекращении прения, председательствующий информирует депутатов о числе записавшихся и выступивших депутатов, выясняет, кто настаивает на предоставлении слова.
После прекращения прений докладчик и содокладчик имеют право выступить с заключительным словом.
Глава 3. Порядок голосования на сессии городского маслихата.
23. На сессиях городского маслихата проводится как открытое, так  и тайное голосование. Тайное голосование может быть проведено по любому вопросу, если того требует большинство избранных депутатов, или когда такое голосование предусмотрено законодательством.
24. При проведении открытого  голосования  подсчет голосов поручается счетной комиссией. Перед началом открытого голосования председательствующий указывает количество предложений, ставящихся на голосование, уточняет их формулировки, напоминает, каким большинством голосов (от общего числа депутатов) может быть принято решение.
Голосование может быть произведено без подсчета голосов по явному большинству - если ни один депутат городского маслихата не потребует иного.
При голосовании по одному вопросу каждый депутат имеет один голос и подает его "ЗА" предложение, "Против" него или "Воздержался" от голосования.
После окончания подсчета голосов председательствующий объявляет результаты голосования, принято предложение  или  отклонено.

25. Жасырын дауыс беру бюллетень бойынша өткізіледі.
Есеп комиссиясының байқауымен бюллетень формасы мен саны қарастырылады. Жасырын дауыс беру керекті анықтамаларымен құрастырылған. Бюллетенді сайлау бойынша уақыты мен есеп комиссияның төрағасы хабарлайды.
26. Қалалық мәслихаттың хатшысы мен тексеруші комиссияның төрағасы жасырын немесе ашық дауысқа салынып сайланады, тұрғылықты комиссияның төрағасы ашық дауыс берумен мажоритарлық система бойынша сайланады. Кандидаттарға тексеруші комиссияның төрағасына қалалық мәслихаттың тұрғылықты комиссиясының төрағасына сөз беріледі, алдағы бағдарламаларды айтуға құқылары бар.
Мәслихат сессиясының төрағасы мәслихаттың алдыңғы сессиясында қалалық мәслихат депутаттарының жалпы санының басым көршілік дауысымен ашық дауысқа салу арқылы сайланады.
Қалалық мәслихаттың хатшысы, тексеруші комиссияның төрағасы мен тұрғылықты комиссияның төрағасы сайланды деп саналады, егер де бұларды депутаттардың көпшілігі жақтаса.
27. Әрбір қалалық мәслихаттың депутатына бір бюллетень беріледі.
Жасырын дауыс салу бюллетені қалалық мәслихаттың депутаты куәлігі көрсетсе ғана беріледі.
Бюллетеньді толтыру жасырын дауыс беру кандидаттардың сызу арқылы жүргізіледі бюллетеньде жобалау шешімі бойынша "келісемін" және "қарсымын" сөздері шешім варианттарының жанында, белгіленді.
Егерде бюллетеньде екі немесе одан да көп кандидатура сайлауда өшірілмесе әр кандидатураға санау кезінде бір дауыс саналады.
Бюллетень белгілі формасы болмаса жарамсыз деп саналады. Бюллетеньде жазылған аты-жөні санау кезінде есепке алынбайды.
28. Жасырын дауыс беру қорытындысына есеп комиссиясы хаттама жазады. Есеп комиссиясы өздерінің қолдарын қояды. Есеп комиссияның баяндамасы туралы қалалық мәслихат ашық дауыс беру арқылы шешімін бекітеді.
Дауыс беру кезінде қателіктер бойынша қалалық мәслихаттың шешімімен қайта дауыс берілуі мүмкін.
29. Депутат дауыс беру кезінде өзінің құқығын жүзеге асыруға міндетті.
Дауыс беру кезінде болмаған депутат, соңында дауыс беруге құқығы жоқ.
4-тарау. Қалалық мәслихат сессиясына мәселелер енгізу және шешiмдер жобасын қарау
30. Сессияда бекітілуге енгізілетін барлық материалдар (шешімдер жобасы, қосымшалар, түсініктеме қағаздар, келісім парақшалар) қалалық мәслихатқа әкімнің ұсынысы бойынша тұрақты комиссияларда алдын ала қарау үшін екі тілде қалалық мәслихаттың хатшысына беріледі.
31. Қалалық мәслихаттың аппараты зерттеу барысында немесе оның нәтижелері бойынша жобаны мемлекеттік органға мыңдай негізде кейін қайтаруға құқықты:
1) жоғары органдардың құқықты кесімдеріне оның сәйкессіздігі анықталғанда;
2) жоба мәтінінің мемлекеттік және орыс тілдерінде түпнұсқаға сай болмауы анықталғанда;
3) заңнама және осы Регламенттің талаптарын бұрмалау анықталғанда.
32. Қабылданған шешімдердің жобаларын, басқа да актілерді сессияның төрағасы немесе қалалық мәслихаттың хатшысы тұрақты комиссияларға қарауға және ұсыныстар дайындауға жібереді. Бір мезгілде сессияға қосымша баяндама бойынша қорытынды дайындау, қосымша аппаратты тексеру және жинау өткізу жүктелуі мүмкін.
33. Сессияның төрағасы, қалалық мәслихаттың хатшысы, тұрақты комиссиясы, жұмыс топтары шешімдердің жобаларын ғылыми сараптауға жіберіп, мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың пікірлерін сұрайды, дайындалған мәселені және шешімдердің жобаларын еңбек ұжымдары мен азаматтардың жиналыстарында алдын ала талқылай алады.
34. Сессияда мәселені қарағанда әдетте баяндама, ал қажет болған жағдайда жетекші комиссияның, жұмыс тобының, уақытша комиссияның қосымша баяндамалары. Тұрақты комиссиялардың, комиссияның және жұмыс топтарының қосымша баяндаманың немесе шешімнің жобасы жөніндегі қорытындыларының қағидаларымен келіспейтін жекелеген мүшелері өз пікірлерін осы мәселе бойынша жалпы жарыссөз басталғанға дейін мазмұндап бере алады.

25. Тайное голосование проводится путем подачи бюллетеней.
Бюллетени изготавливаются счетной комиссии по установленной ею форме и в определенном количестве. Время и место голосования, порядок его проведения, выбор мер обеспечивающих конфиденциальность голосования устанавливается счетной комиссией и объявляется председателем комиссии.
26. Секретарь городского маслихата и председатель ревизионной комиссии избираются тайным или открытым голосованием, председатели постоянных комиссий избираются открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов городского маслихата. Кандидатам на должность секретаря городского маслихата, председателя ревизионной комиссии и председателей постоянных комиссий городского маслихата предоставляется право выступить на сессии с программой предстоящей деятельности.
Председатель очередной сессии маслихата избирается открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов городского маслихата на предыдущей сессии маслихата.
Каждый депутат имеет право задавать вопросы кандидатам на должность секретаря городского маслихата, председателя ревизионной комиссии и председателей постоянных комиссий городского маслихата, высказывать свое мнение, агитировать за или против.
Обсуждение кандидатур прекращается по решению депутатов, принятому большинством голосов от числа присутствующих депутатов.
Секретарь городского маслихата, председатель ревизионной комиссии и председатели постоянных комиссий считаются избранными, если за них проголосовало больше депутатов по отношению к другим кандидатурам, внесенным в бюллетень, либо получивших "за" больше, чем "против", если в бюллетень было внесено по одной кандидатуре.
27. Каждому депутату городского маслихата выдается один бюллетень.
Бюллетень для тайного голосования выдается депутатам по предъявлении ими удостоверения депутата городского маслихата.
Заполнение бюллетеней производится депутатами путем зачеркивания в бюллетене фамилии кандидата, против которого он голосует, а в бюллетене по проекту решения - слов "ЗА" либо "ПРОТИВ" возле вариантов предлагаемых решений.
Если в бюллетень внесено две или более кандидатуры и при голосовании ни одна фамилия не была вычеркнута, то каждому кандидату при подсчете засчитывается один голос. Недействительными считаются бюллетени не установленной формы. Фамилии, дописанные в бюллетени, при подсчете голосов не учитываются.
28. О результатах тайного голосования счетная комиссия составляет протоколы, которые подписываются всеми членами счетной комиссии.
По  докладу счетной комиссии городской маслихат принимает открытым голосованием решение об утверждении результатов тайного голосования.
При выявлении ошибок в процедуре и технике проведенного  голосования по решению городского маслихата может проводиться повторное голосование.
29. Депутат городского маслихата обязан лично осуществлять свое право на голосование.
Депутат, который отсутствовал во время голосования, не  вправе дать свой голос позже.
Глава 4. Внесение вопросов на сессию городского маслихата и рассмотрение проектов решений
30. Все материалы (проект решения, приложения, пояснительная записка, лист согласования, сопроводительное письмо за подписью акима города или должностного лица, исполняющего его обязанности), вносимые на утверждение сессии направляются секретарю городского  маслихата по представлению акимата на двух языках для предварительного рассмотрения  в постоянных комиссиях.
31. Аппарат городского маслихата в ходе изучения или по его результатам вправе возвратить государственному органу проект на доработку по следующим основаниям:
1) выявления несоответствия его нормативным правовым актам вышестоящего органа;
2) выявления не идентичности текстов проекта на государственном и русском языках;
3) выявления нарушений требований законодательства и настоящего Регламента.
32. Принятые к рассмотрению проекты решений, другие акты направляются секретарем городского маслихата в постоянные комиссии для рассмотрения и подготовки предложений. Одновременно одной из постоянных комиссий может быть поручена подготовка заключения по проекту решений, содоклада на сессию, проведение проверки и сбора дополнительной информации. Не вносятся на рассмотрение предстоящей сессии вопросы, представленные в городской маслихат после опубликовании в СМИ постановления председателя сессии о ее созыве.
33. Председатель сессии маслихата, секретарь городского  маслихата, постоянные комиссии могут направлять проекты решений на научную экспертизу, запрашивать мнение государственных органов и должностных лиц, предварительно обсуждать подготавливаемые вопросы и проекты решений в трудовых коллективах и на собраниях граждан.
34. При рассмотрении вопроса на сессии, заслушивается доклад, а при необходимости и содоклад соответствующей постоянной комиссии, временных комиссий. Постоянные комиссии, отдельные члены комиссий, несогласные с положениями содоклада или заключениями по проекту решения, могут изложить свои мнения до начала общих прений по рассматриваемому вопросу.

35. Депутаттар және шақырылған адамдар баяндаманы, қосымша баяндаманы және шешімнің жобасы жөнінде тұрақты комиссия қорытындысын талқылайды, шешімнің жобасына түзету ретінде ұсыныстар мен ескертпелер айтуды. бойынша өткізіледі. Жобаны талқылау баптар бойынша өткізіледі. Жобаға түзетулер сессияның хатшылығына ұсынылатын өзгерістер мен қосымшаларды айқын мазмұндай отырып, олардың шешім жобасы мәтінінің қай жерінде екені көрсетіле отырып, жазбаша түрде беріледі. Осы талаптарды қанағаттандырмайтын түзетулер қарауға қабылданбайды.
36. Әрбiр мәселенi талқылау аяқталған соң сессия ол бойынша шешiм қабылдайды. Егер бiр мәселе бойынша шешiмдердiң жобалары бiрнешеу болса, олардың әрқайсысы талқыланғанша барлық депутаттарға берiлуi тиiс. Редакциялық комиссия өз пiкiрiн айтады және дәлелдейдi: шешiмдер жобасының қайсысын негiзге алып, қайсысын қабылдамау керек. Дауыс беруге барлық енгiзiлген шешiмдердiң жобалары қойылады, жобалардың бiрiне қатысушы депутаттар көпшiлiгi негiзге алынғаннан кейiн депутаттар оған түзетулер енгiзу процедурасына көшедi.
37. Шешiм жобасына түзетулер енгізіліп болғаннан кейін дауыс беру мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) ұсынылған (өңделген) жоба негiзге алынады, ол қабылданбаған жағдайда одан әрi дауыс беру тоқтатылады.
2) дауыс беруге мiндеттi түрде кезекпен негiзге алынған жобаға кiрмеген барлық түзетулер қойылады, дауыс беру арқылы сайланған депутаттардың көпшiлiгi дауыс бергендерi шешiмге енгiзiледi.
Қабылданбаған жобалар, шешiмдер және оларға түзетулер бойынша ағымдағы сессияда қайырадан дауыс беруге жол берiлмейдi
38. Бiрiн-бiрi жоятын түзетулер бойынша дауыс берiлер алдында оларды төрағалық етушi оқып бередi. Түзетудi енгiзушi оның мәнi бойынша түсiніктерге немесе дауыс берер алдында оны алып тастауға құқылы. Дауыс беру қабылданатын шешiмнiң әрбiр бабы бойынша жеке өткiзiледi.
4-бөлім. Қалалық мәслихаттың органдарының жұмысы
және сайлау тәртібі 5-тарау. Қалалық мәслихаттың тұрақты комиссиялары
39. Қазақстан Республикасының Заңдары және басқада жоғарғы мемлекеттік органдар актілерін жүзеге асыру, мәселелерді алтын ала қарап дайындау үшін, қалалық мәслихат қатысы бар, сондай-ақ мәслихат шешімін өмірге енгізуде, қала мәслихаты депутаттары арасынан тұрақты комиссия құрады.
Тұрақты комиссиялар қабылданған шешімдердің орындалуын бақылау мақсатында өз отырыстарында кезекпен қарап қажет болса келесі сессияға мәселе қояды.
40. Тұрақты комиссияның төрағасы қажет болған кезде комиссияның бiр жылғы жұмыс жоспарына сәйкес мәжілісін шақырады және егерде комиссия құрамына кiретiн депутаттардың жалпы санының жартысынан астамы қатысса заңды деп есептеледi.
Тұрақты комиссияның барлық мәселелер қатысып отырған депутаттар санының көршілігі дауысымен қабылданады. Тұрақты комиссияның мәжiлiсi туралы депутаттарға, сондай-ақ басқа да мәжiлiске қатысушыларға ең кемi екi тәулiк бұрын мәлiм етiледi.
Тұрақты комиссияның мәжiлiсiне оның құрамына кiрмейтiн қалалық мәслихаттың депутаттары кеңесшi дауыс құқығымен қатыса алады.
Тұрақты комиссияның мәжiлiсiне қатысу үшiн шақырылған тiзiмiн тұрақты комиссияның төрағасы анықтайды.
Қалалық мәслихаттың депутаты өзi мүше болған тұрақты комиссияның мәжiлiсiне қатысуға мiндеттi.
Тұрақты комиссияның мәжiлiсiне мiнәйi себеппен қатыса алмайтындығы туралы қалалық мәслихаттық депутаты уақтылы тұрақты комиссияның төрағасына хабарлайды.
Тұрақты комиссияның мәжiлiсiн тұрақты комиссияның төрағасы өткiзедi. Тұрақты комиссиялардың мәжiлiстерiне хаттама жасалады. Хаттамаларды тұрақты комиссияға бекітілген қалалық мәслихаттың аппарат қызметкері жүргiзедi.
Тұрақты комиссияның қаулысына және мәжiлiс хаттамасына оның төрағасы немесе орынбасары қол қояды.
Тұрақты комиссиялар бiрлесе мәжiлiс өткiзуге құқылы, бұл ретте мәжiлiс хаттамасына және қабылданған шешiмдерге бiрлескен мәжiлiске қатысушы тұрақты комиссиялардың төрағалары қол қояды.

35. Депутаты обсуждают доклад, содоклад и заключение постоянной комиссии по проекту решения, высказывают предложения и замечания в форме поправок к проекту решения. Обсуждение проекта проводится постатейно. Поправки к проектам подаются только в письменном виде в секретариат сессии с четкими формулировками предлагаемых изменений или дополнений, с указанием их места в тексте проекта решения.
36. После завершения обсуждения каждого вопроса сессия принимает по нему решение. Если по одному вопросу вносится несколько проектов решений, каждый из них до обсуждения должен быть вручен всем депутатам. На голосование ставятся все внесенные проекты решений, после принятия большинством присутствующих одного из проектов за основу, депутаты приступают к процедуре принятия поправок к нему.
37. При наличии поправок к проекту решения голосование осуществляется в следующей последовательности:
1) предложенный (доработанный) проект принимается за основу, при его отклонении дальнейшее голосование прекращается.
2) на голосование в обязательном порядке ставятся поочередно все поправки, не включенные в принятый за основу проект, голосованием в решение включаются те из них, за которые проголосовало большинство избранных депутатов.
Повторное голосование по отклоненным проектам решений и поправкам к ним на текущей сессии не допускается.
38. Перед голосованием по взаимоисключаемым поправкам они зачитываются председательствующим, внесшие поправку вправе выступить с разъяснениями ее сути или снять ее перед голосованием. Голосование проводится отдельно по каждой статье принимаемого решения.
Раздел 4. Порядок образования, избрания и работы органов
городского маслихата.
Глава 5. Постоянные комиссии маслихата.
39. Городской маслихат образует из числа депутатов  постоянные комиссии для предварительного рассмотрения и подготовки вопросов, относящихся к ведению городского маслихата, а также для содействия проведению в жизнь решений маслихата, Законов Республики Казахстан, других актов государственных органов. Их число не должно превышать семи.
Постоянные комиссии маслихата в целях контроля над принимаемыми решениями городского маслихата на своих заседаниях периодически рассматривают ход их выполнения и при необходимости   вносят вопросы об их реализации на сессию  маслихата.
40. Заседание постоянной комиссии созывается председателем комиссии в соответствии с планом работы комиссии на год; по мере необходимости, либо по поручению секретаря городского  маслихата и считается правомочным, если на ней присутствует более половины от общего числа депутатов, входящих в ее состав.
Все вопросы в постоянных комиссиях решаются простым большинством голосов присутствующих депутатов. О заседании постоянной комиссии члены комиссии и приглашенные уведомляются не менее чем за двое суток.
На заседании постоянной комиссии маслихата могут принимать участие с правом совещательного голоса депутаты, не входящие в ее состав.
Список приглашенных для участия в заседании постоянной комиссии определяется председателем постоянной комиссии.
Депутат маслихата обязан присутствовать на заседании постоянной комиссии, членом которой он является.
О невозможности присутствовать на заседании постоянной комиссии по уважительной причине, депутат маслихата заблаговременно информирует председателя постоянной комиссии.
Заседание постоянной комиссии проводит председатель постоянной комиссии.
Заседания постоянных комиссий протоколируются. Протоколы заседаний ведет работник аппарата городского  маслихата закрепленный за соответствующей комиссией.
Постановление постоянной комиссии и протокол заседания подписывает ее председатель.
Постоянные комиссии вправе проводить совместные заседания, в этом случае протокол заседания и принятые постановления подписывают председатели участвующих в совместном заседании постоянных комиссий.

41. Тұрақты комиссиялар өзiнiң құзырындағы мәселелер бойынша тиiстi тұлғалармен белгiленген мерзiмдерде қарау үшiн мiндеттi болып табылатын қаулы қабылдайды.
Тұрақты комиссиялардың қаулылары мәжiлiске қатысушы комиссия мүшелерi жалпы санының басым көпшiлiгiмен дауысқа ие болғанда қабылданады.
Тұрақты комиссияның төрағасы, егерде комиссия мәжiлiсiнде депутаттардың дауыстары теңдей түссе, шешушi дауыс беру құқымен пайдаланады.
42. Тұрақты комиссиялар жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын қалалық әкiмшiлiктен, орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлiмшелерiнен, атқарушы органдардан, қалада жайғасқан кәсiпорындардан, ұйымдар мен мекемелерден олардың құзыретiне жататын мәселелер бойынша қажеттi ақпараттарды сұрап алуға құқылы, жоғарыда аталған органдардың және мемлекеттiк мекемелердiң лауазымды тұлғалары қалалық мәслихаттың тұрақты комиссиясының сұраған мәлiметтерiн мерзiмiнде беруге мiндеттi.
Лауазымды тұлғалар тұрақты комиссияларға жалған ақпарат берсе, яки қасақана ақпаратты жасырып қалса, заңға сәйкес жауап бередi.
43. Тұрақты комиссиялардың ұсыныстары бойынша аталған органдар мен ұйымдардың басшылары мен өкiлдерi олардың мәжiлiстерiнде қаралатын мәселелер бойынша түсiнiктемелер мен ақпарат табыс етедi.
44. Тұрақты комиссиялар қалалық мәслихатқа бағынышты және ең кем дегенде жылына бiр мәрте өз қызметi туралы есеп бередi.
Тұрақты комиссиялардың жұмысы туралы есептер сессияда тыңдалады.
5-тарау. Тұрақты комиссияларда көпшiлiк тыңдаулар
45. Тұрақты комиссиялар өз ынтасы немесе қалалық мәслихаттың шешiмi бойынша көпшiлiк тыңдаулар өткiзедi. Көпшiлiк тыңдау тұрақты комиссиялардың қызметiне жататын аса маңызды және қоғамдық мәнi бар мәселелердi талқылау мақсатында, депутаттардың, атқарушы органдардың, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдары өкiлдерiнiң, азаматтардың қатысуымен бұл комиссиялардың кеңейтiлген мәжiлiстерi формасында өткiзiледi.
46. Көпшiлiк тыңдаулардың тақырыбы, уақыты және оларды өткiзудiң орны туралы құлақтандыру ашықтан ашық тыңдаулар басталғанға дейiнгi ең кемi жетi күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы берiледi. Көпшiлiк тыңдауларға шақырылған тұлғалардың құрамын бұл тыңдауларды ұйымдастырған тұрақты комиссиялар анықтайды. Қалалық мәслихаттың тұрақты комиссиялары бiрлескен ашықтан ашық тыңдауларды да өткiзе алады. Көпшiлiк тыңдаулар бұқаралық ақпарат құралдары және жұртшылық үшiн ашық. Оларды өткiзудiң есептерi бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.

41. Постановления постоянных комиссий являются обязательными для рассмотрения соответствующими органами и должностными лицами в установленные комиссией сроки.
Постановления постоянной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа членов комиссии, присутствующих на заседании.
Председатель постоянной комиссии пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на заседании комиссии голоса депутатов разделились поровну.
42. Постоянные комиссии вправе запрашивать из городского  акимата, территориальных подразделений центральных исполнительных органов, исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, предприятий, организаций и учреждений, расположенных на территории города, необходимую информацию по вопросам их компетенции, которую должностные лица вышеназванных органов и государственных учреждений обязаны предоставить в сроки, указанные постоянной комиссии городского  маслихата.
Должностные лица за предоставление постоянным комиссиям недостоверной информации, либо за умышленное сокрытие информации, несут ответственность в соответствии с законодательством.
43. Руководителей местных исполнительных органов, организаций и учреждений, расположенных на территории города обязаны на заседаниях постоянных комиссии, представлять информацию и разъяснения по вопросам относящимся к компетенции постоянных комиссий.
44. Постоянные комиссии подотчетны городскому маслихату и отчитываются о своей деятельности не реже одного раза в год.
Отчеты о работе постоянных комиссий заслушиваются на сессии маслихата.
Глава 5. Публичные слушания в постоянных комиссиях.
45. Постоянные комиссии по собственной инициативе или по решению городского маслихата могут проводить публичные слушания.
Публичные слушания проводятся с целью обсуждения наиболее важных и общественно значимых вопросов, отнесенных к ведению постоянных комиссий, в форме расширенных заседаний этих комиссий с участием депутатов, представителей исполнительных органов, органов местного самоуправления, организаций, средств массовой информации, граждан.
46. Информация о теме публичных слушаний, времени и месте их проведения передается средствам массовой информации не позднее, чем за семь дней до начала публичных слушаний.
Состав лиц, приглашенных на публичные слушания, определяется председателями постоянных комиссий по согласованию с секретарем маслихата, которыми организуются эти слушания.
Постоянные комиссии городского  маслихата могут проводить совместные публичные слушания.
Публичные слушания открыты для средств массовой информации и общественности. Отчеты об их проведении публикуются в средствах массовой информации.

47. Көпшiлiк тыңдауларды тиiстi тұрақты комиссияның төрағасы жүргiзедi. Көпшiлiк тыңдаулар төрағалық етушiнiң қысқаша кiрiспе сөзiмен басталады. Ол талқылайтын мәселенiң зәрулiгi, оның маңызы, мәжiлiстi өткiзудiң тәртiбi, шақырылған тұлғалардың құрамы туралы хабарлайды. Талқылайтын мәселе бойынша баяндама үшiн 30 минутке дейiн сөз берiледi, содан соң ашықтан ашық тыңдауларға қатысушы депутаттар мен шақырылғандар сөйлейдi.
Шақырылған тұлғалар ашықтан ашық тыңдауларда тек төрағалық етушiнiң рұқсатымен сөйлейдi. Сөйлеудiң уақыты - 10 минуттен аспайды. Көпшiлiк тыңдауларда баяндамадан және сөйлегендерден кейiн депутаттар баяндамашыға, тыңдауға арнайы шақырылған лауазымды тұлғаларға, мамандарға, сарапшыларға сауалдар берiп, тиiстi жауаптар алады. Сауалдар ауызша, жазбаша түрiнде берiледi. Шақырылған тұлғалардың ашықтан ашық тыңдаулардың барысында араласуға, оларды езуге, ренiш немесе мақұлдау сыңай танытуға құқы жоқ. Төрағалық етушiнiң шақырылғандар арасынан тәртiп бұзғандарды залдан аластауға құқы бар.
48. Көпшiлiк тыңдаулардың қорытындысы бойынша тыңдауға қатысушы депутаттардың көпшiлiгiнiң мақұлдауымен ұсыныстамалар қабылданады. Көпшiлiк тыңдауларда қабылданған ұсыныстамалар қалалық мәслихаттың барлық депутаттарына жеткiзiледi.
49. Көпшiлiк тыңдауларға арнайы хаттама жүргізіледі және төрағалық етушi қол қояды.
6-тарау. Уақытша комиссия
50. Қалалық мәслихат кез-келген сұрақтар бойынша уақытша комиссия құрайды. Қала мәслихаты уақытша комиссияны депутаттар арасынан ашық дауыс беру өткізіп төраға мен комиссия сайлайды. Комиссия мамандарды өзінің жұмысына шақыруы мүмкін.
Уақытша комиссияның тәртібі мен қызметін қалалық мәслихат оны құрғаннан бастап қарастырады.
Уақытша комиссия берілген жұмысты бітіргеннен кейін қалалық мәслихаттың шешім бойынша қызметін тоқтатады.
51. Қалалық мәслихаттың уақытша комиссиялары өздерiнiң шегiндегi мәселелер бойынша қорытындылар қабылдайды, олар баяндамалар, қосымша баяндамалар, шешiмдердiң жобаларын әзiрлеу кезiнде пайдалану үшiн тиiстi тұрақты комиссияларға жолданады.
52. Уақытша комиссия жұмысына қатысқаны үшiн ақы төленбейдi.
7-тарау. Тексеру комиссиясы
53. Жергілікті бюджеттің орындалуына бақылау жасау үшін қалалық мәслихат өкілетті мерзімге тексеру комиссиясын сайлайды. Тексеру комиссиясы мүшелерінің санын мәслихат белгілейді. Процедура сайлауына сәйкес Регламентте белгіленген қалалық мәслихат депутаттардың арасынан тексеру комиссиясының төрағасын сайлайды. "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"»Қазақстан Республикасының Заңына 16 және 20 баптарына сәйкес қалалық мәслихаттың тексеру комиссиясының төрағасы өз міндетін босатылған және босатылмаған негізгі жағдайларда атқарады.
Тексеру комиссиясының төрағасы басқа жұмыстан босатылған негізде төрағасы болып сайланған жағдайда, оған тиісті Көкшетау қала әкімінің аппаратының жетекшісі үшін белгіленген мөлшерде жалақы белгіленеді.

47. Публичные слушания ведет председатель соответствующей постоянной комиссии.
Публичные слушания начинаются кратким вступительным словом председательствующего, который информирует о существе обсуждаемого вопроса, его значимости, порядке проведения заседания, составе приглашенных лиц.
Для доклада по обсуждаемому вопросу предоставляется слово до 30 минут, после чего выступают участвующие в публичных слушаниях депутаты и приглашенные.
Приглашенные лица выступают на публичных слушаниях  с разрешения председательствующего. Время выступления - не более 10 минут.
После доклада и выступлений на публичных слушаниях следуют вопросы депутатов к докладчику, специально приглашенным на слушания должностным лицам, специалистам, экспертам и ответы на них. Вопросы задаются как в устной, так и письменной форме.
Приглашенные лица не вправе вмешиваться в ход публичных слушаний, прерывать их выражениями недовольства или одобрения.
Председательствующий вправе удалить из зала заседания нарушителей порядка из числа приглашенных.
48. По итогам публичных слушаний принимаются рекомендации, путем одобрения большинством участвующих в слушаниях депутатов.
Рекомендации, принятые на публичных слушаниях, доводятся до сведения всех депутатов городского маслихата.
49. Публичные слушания оформляются протоколом, который подписывается председательствующим.
Глава 6. Временная комиссия
50. Городской маслихат может создавать временные комиссии по любым вопросам своей деятельности. Временные комиссии городского маслихата избираются из числа депутатов в составе председателя и членов комиссии открытым голосованием. Временные комиссии могут привлекать к своей работе специалистов.
Задачи и порядок деятельности временных комиссий определяется маслихатом при их создании.
Временная комиссия прекращает свою деятельность после выполнения возложенных на нее задач или досрочно по решению маслихата.
51. Временные комиссии городского маслихата по вопросам своей компетенции принимают заключения, которые направляются в соответствующие постоянные комиссии для использования при подготовке докладов, содокладов, проектов решений.
52. Оплата за участие в работе временной комиссии не осуществляется.
Глава 7. Ревизионная комиссия
53. Для контроля за исполнением местного бюджета городского  маслихат избирает на срок своих полномочий ревизионную комиссию. Число членов комиссии определяется городским маслихатом.
Председатель ревизионной комиссии избирается городским маслихатом из числа депутатов, согласно процедуре избрания,  установленной в Регламенте. В соответствии со статьями 16 и 20 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" председатель ревизионной комиссии городского маслихата  осуществляет свои функции на освобожденной основе или на неосвобожденной основе. В случае избрания председателя ревизионной комиссии на освобожденной основе, устанавливается заработная плата в размере, установленном для руководителя аппарата акима города Кокшетау.

4-Бөлім. Қалалық мәслихат депутаттарының
өкілеттігін жүзеге асыру туралы 8-тарау. Депутаттық сауалдар (одан әрі-сауалдар)
54. Мәслихат депутаттары қалалық мәслихат құзырына жататын мәселелер бойынша қала аумағына жататын мекеме, ұйым мемлекеттік атқарушы органдар басшылары, қала мәслихаты хатшылығына, мәслихат сессиясының төрағасына ауызша немесе жазбаша сауалдар беруге құқықты.
55. Сауалдар мен берілген жауаптар бойынша мәслихат сессиясында шешім қабылданды.
56. Сауал жазбаша түрде бiрнеше депутаттың атынан берiлсе, онда олардың аты-жөні мен сайлау округтерiнiң номерi көрсетiлiп, барлық депутаттар қол қоюы тиiс. Қалалық мәслихаттың тұрақты немесе уақытша комиссиясының атынан жасалатын жазбаша сауалға оның төрағасы қол қояды. Тексеру комиссияның атынан сауал беру туралы шешiм комиссияның отырысында қабылданып, хатталады.
57. Сессияның басталуына дейiн енгiзiлген сауалдар сессияның төрағасына, қалалық мәслихаттың хатшысына берiледi де мәселе оның отырысында сессияның күн тәртiбiне енгiзудi шешу қойылғанда қаралады. Сауалдардың көшiрмесiн қалалық мәслихаттың хатшысы мерзiмi және жауап беру тәртiбiн көрсете отырып, ол бағытталған органға немесе лауазымды адамға жолдайды. Сессияны өткiзу барысында енгiзiлген сауалдар төрағалық етушiге отырыста берiледi. Сауалдар жауапты оқу және кейiн талқылау үшiн қалалық мәслихат хатшысы мемлекеттiк органның басшысы немесе оның орнындағы адамды сессияға шақырады.
58. Мәслихат сауалды қарауды басқа сессияға ауыстыруы мүмкiн. Сессияның күн тәртiбiн бекiткенге дейiн оны енгiзген депутаттар қайтарып ала алады. Күн тәртiбi бекiтiлгеннен кейiн сауалды қараудан алып тастау тек ғана мәслихаттың шешiмi бойынша жүзеге асырылады. Жазбаша түрде берiлген сауалдар сессияның хаттамасына тiркеледi.
59. Депутаттық сауал жолданған мемлекеттiк органның басшысы, немесе лауазымды адам, егер сауалда жауап берудiң бұдан ұзақ мерзiмi көрсетiлмесе, осы сессияда оған қалалық мәслихаттың құзырына жататын мәселелер бойынша жауап беруге мiндеттi
60. Депутаттық сауал, оған жауап, сауал бойынша қабылданған шешiм ол туралы қысқаша ақпарат қалалық баспасөзде жарияланып, радио немесе телевизия арқылы берiлуi мүмкiн.
9-тарау. Депутаттық топтар
61. Қалалық мәслихат депутаттары белгiленген заң тәртiбiмен тіркеуден өткен саяси партиялардың депутаттық тобы түрiндегi депутаттар бiрлестiктерiн құруға, құқылы.
Депутаттық топ - тиiстi саяси партияның қалалық мәслихаттағы мүддесiн бiлдiру мақсатында құрылатын депутаттар бiрлестiгi. Саяси партияның депутаттық тобы кем дегенде қалалық мәслихаттың бес депутатын бiрiктiруi қажет. Мәслихат хатшысы депутаттық топқа кірмейді. Мәслихат сессиясының төрағасы уақытша міндетін атқару кезінде мүшелігін тоқтатады.

Раздел 4. Порядок осуществления полномочий депутатов
городского маслихата.
Глава 8. Депутатские запросы (далее - запросы).
54. Депутаты маслихата имеют право обращаться с письменным или устным запросом к председателю сессии маслихата, секретарю городского маслихата, руководителям государственных исполнительных органов, предприятий, организаций и учреждений, расположенных на территории города по вопросам отнесенным к компетенции городского маслихата.
55. По запросам и ответам на них принимается решение на сессии маслихата.
56. Запрос, внесенный в письменной форме от имени нескольких депутатов подписывается всеми депутатами, от чьего имени он направлен. Письменный запрос, вносимый от имени постоянной или временной комиссии городского маслихата, подписывается ее председателем. Решение о внесении запроса от имени постоянной комиссии принимается на ее заседании и протоколируется.
57. Запросы могут вноситься в повестку дня сессии до еe утверждения. Запросы, вносимые до начала сессии подаются председателю сессии маслихата, секретарю городского маслихата и рассматриваются на сессии.
Запросы, вносимые в повестку дня сессии в ходе ее проведения, подаются председателю сессии.
Решение сессии по запросу направляется секретарем городского маслихата, должностным лицам, руководителям предприятий, организаций, в полномочия которых входит решение вопросов указанных в запросе.
Ответы на ранее направленные запросы рассматриваются и обсуждаются на последующих сессиях с приглашением должностных лиц, руководителей предприятий, организаций.
58. Городской маслихат может перенести рассмотрение запроса на другую сессию. До утверждения повестки дня сессии запросы могут быть отозваны внесшими их депутатами. После утверждения повестки дня сессии снятие запроса с рассмотрения осуществляется только по решению городского маслихата. Запросы, поданные письменно, прилагаются к протоколу сессии.
59. Руководитель государственного органа или должностное лицо, которому адресован запрос, обязан дать ответ на него в установленные законодательством сроки, если в запросе не установлен конкретный срок.
60. Запрос, ответ на него, принятое по запросу решение, краткая информация о них могут публиковаться в средствах массовой информации, передаваться по телевидению.
Глава 9. Депутатские группы
61. Депутаты городского маслихата вправе создавать депутатские объединения в виде депутатских групп политических партий, зарегистрированных в установленном законом порядке.
Депутатская группа - объединение депутатов, которое создается в целях выражения интересов соответствующей политической партии в городском маслихате. Депутатская группа политической партии должна объединить не менее пяти депутатов городского маслихата.
Секретарь маслихата не может входить в депутатскую группу.
Председатель сессии маслихата, на период исполнения обязанностей председателя сессии приостанавливает свое членство в депутатской группе.

62. Саяси партиялардың депутаттық тобын тiркеу қалалық мәслихаттың сессиясында жүзеге асырылады. Депутатты депутаттық топқа енгізілу оның жекелеп арызымен жүзеге асады.
Депутаттық топты тiркеу үшiн қалалық мәслихатқа жазбаша хабарлама жiберiледi, онда оның атауы, мақсаты, құрамы және депутаттық топтық атынан сөйлейтiн және оның қалалық мәслихаттың сессиясында, мемлекеттiк органдарда, саяси партияларда және қоғамдық ұйымдарда өкiлi болатын адамдары белгiленедi.
Қалалық мәслихат бұқаралық ақпарат құралдарына депутаттық топтық құрамы туралы мәлiметтер бередi.
Депутаттық топ өзiнiң шешiмдерi туралы қалалық мәслихат хатшысына ақпарат берiп тұрады.
63. Қалалық мәслихаттың депутаттары тiркелу кезiнде депутаттық топтық бiрде бiрiне кiрмеген болса, кейiннен олардың кез келгенiне кiре алады.
Депутаттық топ жаңа мүшелердi қабылдағаны немесе депутаттардың олардың құрамынан шыққандығы туралы қалалық мәслихатқа хабарлайды. Депутаттардың депутаттық топтан шыққан жағдайындағы олардың сан құрамы тiркеу кезiндегi мөлшерiнен азайып кетсе, онда депутаттың топ өзiнiң жұмысын тоқтатады.
Қалалық мәслихаттың депутаты бiр ғана депутаттық топқа мүше болуы мүмкiн.
64. Депутаттық бiрлестiк өкiлдерi топ атынан құқылы:
1) қалалық мәслихаттың күн тәртiбi, талқыланатын мәселенiң қаралу тәртiбi және мәнi бойынша ескертпелер мен ұсыныстар енгiзуге;
2) қалалық мәслихатқа сайланатын қызмет адамының кандидатуралары бойынша, сондай-ақ қалалық әкiмияттың жеке құрамын келiсу кезiнде, ведомствоаралық сипаттағы мәселелер бойынша консультациялық - кеңесшi органдардың жеке құрамын бекiткенде пiкiрлерiн бiлдiруге;
3) қалалық мәслихат шешiмiнiң жобасына, қалалық мәслихат қабылдайтын өзге де актiлерге түзету енгiзуге;
4) депутаттық топтың азаматтар өңдеуi бойынша қабылдаған шешiмдерiмен қалалық мәслихат депутаттарын таныстыруға;
5) мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдардан депутаттық топтың қызмет жасауы үшiн қажеттi материалдар мен құжаттарды сұрауға;
6) жарыссөз тоқтатылған кезде депутаттық топ атынан сөз сөйлеудi талап етуге. Бұл жағдайда төрағалық етушi оларға сөз беруге мiндеттi.
65. Депутаттық бiрлестiктердiң iшкi қызметiн олар дербес ұйымдастырады.
66. Депутаттық бiрлестiктер қызметiн ұйымдық, құжаттық, ақпараттық-талдау және өзге де қамтамасыз етудi қалалық мәслихат аппараты қалалық мәслихат хатшысы және сессия төрағасы жүзеге асырады.
Депутаттық топ мүшелері сөз сөйлеу тоқтағаннан кейінде өз өкілдігінің сөйлеуін сұрануы мүмкін. Ондайда төраға оған сөз беруі керек.

62. Регистрация депутатских групп политических партий осуществляется на сессии.
Включение депутата в депутатскую группу производится на основании его личного заявления.
Для регистрации депутатской группы, в секретариат сессии вновь избранного городского маслихата, направляется письменное уведомление о создании депутатской группы, ее целях, составе, а также о лицах, уполномоченных выступать от имени депутатской группы и представлять ее интересы на заседании сессии городского маслихата.
Городской маслихат большинством голосов от общего числа депутатов принимает решение о регистрации депутатских групп.
Секретарь городского маслихата информирует городской маслихат о создании депутатских групп.
63. Депутатская группа при включении новых членов или выхода депутатов из их состава оповещает об этом городской маслихат.
В случае выхода депутатов из депутатской группы, численный состав которой стал насчитывать меньше членов, чем положено при ее регистрации, она прекращает свою деятельность.
Данная информация доводится секретарем маслихата до сведения депутатов на сессии, где принимается решение об отмене регистрации этой депутатской группы.
Объединения депутатов маслихата, не зарегистрированные в соответствии с настоящим регламентом, не пользуются правами депутатской группы.
Депутат городского маслихата может быть членом только одной депутатской группы.
64. Представители депутатских объединений вправе от имени группы:
1) вносить замечания и предложения по повестке дня сессии, порядку рассмотрения и существу обсуждаемых вопросов;
2) высказывать мнения по кандидатурам должностных лиц, которые избираются городским маслихатом, а также при согласовании персонального состава городского акимата, утверждении персонального состава консультативно-совещательных органов по вопросам межведомственного характера;
3) предлагать поправки к проектам решений городского маслихата, других актов, принимаемых городским маслихатом;
4)знакомить депутатов городского маслихата с обращениями граждан, принятыми решениями депутатской группы;
5) запрашивать материалы и документы, необходимые для деятельности депутатской группы, у государственных органов и должностных лиц;
6) при прекращении прений настаивать на выступлении от имени депутатской группы. В этом случае председательствующий обязан предоставить им слово.
65. Внутренняя деятельность депутатских групп организуется ими самостоятельно.
66. Депутатская группа вправе через секретаря городского маслихата и председателя сессии маслихата распространять подготовленные ими материалы среди депутатов.
Члены депутатской группы, по ее поручению, при прекращении прений имеют право настаивать на выступлении своего представителя.
В этом случае председательствующий обязан предоставить ему слово.

5-Бөлім. Мәслихат сессиясының төрағасы, қалалық мәслихат хатшысы
67. Мәслихат сессиясының төрағасын оның депутаттары қатарынан мәслихат сайлайды.
68. Мәслихат сессиясының төрағасы осы Регламенттің 3 тарау 2 бөлім 26 тармағына сәйкес сайлайды. Мәслихат сессиясының төрағасы мәслихаттың алдыңғы сессиясында сайланады.
69. Мәслихат сессиясының төрағасы өз қызметін босалқы емес негізде жүзеге асырады.
70. Сессия төрағасы болмаған жағдайда оның өкілеттігін мәслихат хатшысы жүзеге асырады.
71. Мәслихаттың хатшысы тұрақты негiзде жұмыс iстейтiн лауазымды адам болып табылады. Мәслихаттың хатшысы мәслихат өкiлеттiгi мерзiмiне сайланады.
72. Мәслихат сессиясының төрағасы мен хатшысының өкілеттіктері«"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңмен айқындалады.
6-Бөлім. Қалалық мәслихаттың депутаттарын оқыту
73. Депутаттардың белсендiлiгiн арттыру, олардың мемлекеттiк құрылыс, құқық, экономика мәселелері бойынша бiлiмдерiн тереңдету және жағадан шыққан заң актiлерiмен шұғыл таныстыру үшiн мәслихат депутаттарға арнап оқу ұйымдастырады.
74. Оқу мамандармен жүргiзiлетiн дәрiс, семинар, кеңес ретiнде ұйымдастыру бiлiмiмен тұрақты комиссиялардың төрағаларымен бiрлесiп жасалған оқудың күнтiзбелiк жоспары бойынша өтедi. Оқу жоспары қалалық мәслихаттың хатшысымен бекiтiледi.
6-1 Бөлім.
Көкшетау қалалық мәслихатының депутаттарын сайлау бойынша
учаскелік, округтік және қалалық сайлау комиссияларының
сайлануы мен қалыптастырылуы.
Ескерту.6-1 бөлімімен толықтырылды - Көкшетау қалалық мәслихатының 2004 жылғы 25 мамырдағы N С-10/5 шешімімен.
75. Сайлау комиссияларының жаңа құрамдарының сайлануы мен қалыптастырылуы сайлау комиссияларының өкілеттік мерзімінің аяқталуына дейін екі ай бұрын басталып үш күнге дейін аяқталады.
76. Қала мәслихатының хатшысы бұқаралық ақпарат құралдарында сайлау комиссияларының қалыптастыру туралы хабарлама жарық көргенге дейін үш күн бұрын өз өкімімен депутаттар мен аппарат қызметкерлерінен сайлау комиссияларының құрамын қалыптастыру бойынша Жұмыс тобын жасайды.
77. Қалалық мәслихаттың Жұмыс тобы саяси партиялардан, басқа да қоғамдық ұйымдардан, олардың құрылымдылық бөлімшелерінен, жоғары тұрған комиссиялардан, қалыптастырылатын сайлау комиссиясының құрамына кандидатуралар туралы ұсыныстарды жинақтау мен өңдеумен айналысады.
Қалалық, округтік, учаскелік комиссиялардың құрамдарына тиісті саяси партияның бір ғана өкілі кіре алады.
Саяси партияда және олардың құрамдас бөлімшелерінде сайлау комиссиясының құрамына бұл саяси партиясының мүшесі болып табылмайтын кандидатураны ұсынуға құқығы бар.
Жұмыс тобына саяси партиялар, басқа да қоғамдық бірлестіктер ұсынатын құжаттардың тізімі:

Раздел 5. Председатель сессии маслихата, секретарь
городского маслихата
67. Председатель сессии маслихата избирается городского маслихатом из числа его депутатов.
68. Порядок избрания председателя сессии маслихата  осуществляется согласно пункту 26 главы 3 раздела 2 настоящего Регламента. Председатель очередной сессии маслихата избирается на предыдущей очередной сессии маслихата.
69. Председатель сессии маслихата осуществляет свои функции на неосвобожденной основе.
70. При отсутствии председателя сессии маслихата его полномочия осуществляются секретарем маслихата.
71. Секретарь городского маслихата является должностным лицом, работающим на постоянной основе. Секретарь городского  маслихата избирается на срок полномочий городского маслихата.
72. Полномочия председателя сессии маслихата и секретаря городского маслихата определяются Законом "О местном государственном управлении в Республике Казахстан".
Глава 6. Учеба депутатов городского маслихата
73. Для повышения активности депутатов, углубления их знаний в вопросах государственного строительства, права, экономики и оперативного ознакомления с вновь изданными законодательными актами городского маслихат организует учебу депутатов.
74. Учеба проводится в виде лекции, семинаров, совещаний, проводимых специалистами по календарному плану учебы, разрабатываемому аппаратом городского маслихата с участием председателей постоянных комиссий.
План учебы утверждается секретарем городского маслихата.
Раздел 6-1. Формирование и избрание городской, окружных по выборам депутатов Кокшетауского городского маслихата, участковых избирательных комиссий.<*>
Cноска. Дополнено разделом 6-1 - решением Кокшетауского городского маслихата от 25 мая 2004 года N С-10/5.
75. Формирование и избрание нового состава избирательных комиссий начинается не позднее чем за два месяца и заканчивается не позднее чем за три дня до  окончания срока полномочий избирательных комиссий.
76. Секретарь городского маслихата не позднее чем за три дня до опубликования объявления в средствах массовой информации об образовании избирательных комиссий своим распоряжением создает  Рабочую группу из депутатов и работников аппарата маслихата по формированию состава избирательных комиссий.
77.Рабочая группа городского маслихата занимается сбором и обработкой предложений, поступивших от политических партий и иных общественных объединений, их структурных подразделений, вышестоящих комиссий о кандидатурах в состав формируемой избирательной комиссии.
В состав городской, окружной  и участковых избирательных комиссий может входить не более одного представителя соответствующей политической партии.
Политические партии, а также их структурные подразделения вправе представлять в состав избирательной комиссии кандидатуры, не являющиеся членами данной политической партии.
В перечень документов, представляемых в Рабочую группу  политическими партиями, иными общественными объединениями, вышестоящей комиссией, входят:

1) Саяси партияның, қоғамдық бірлестіктің, олардың құрамдас бөлімшелердің отырыстарының хаттамасының көшірмесі. Тиісті сайлау комиссиясының құрамына кандидатты ұсыну туралы жоғары тұрған сайлау комиссиясының шешімінің көшірмесі;
2) Әділет департаментінде саяси партияның, қоғамдық бірлестіктің, олардың құрамдас бөлімшесінің тіркелуі туралы құжаттық көшірмесі;
Сайлау комиссиясының жұмысына өз қалауымен қатысатыны туралы кандидаттың мәслихатқа өтініші және Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2004 жылғы 28 сәуірдегі N 105/126 қаулысымен бекітілген қосымшаға сәйкес кандидат туралы өмірбаяндық мәліметтер.
78. Сайлау комиссиясының құрамын дайындауда Жұмыс тобы бірінші кезекте саяси партиялардан түскен ұсыныстарды қарастырады, олардың саны 7-ден аз болса, басқа да қоғамдық бірлестіктерден және жоғары тұрған органдардан түскен кандидатураларды қарастырады.
79. Жаңа сайлау комиссияларының құрамына ұсыныстар түсу мерзімі аяқталған соң Жұмыс тобы сайлау комиссияларының мүшелерін сайлау бойынша шешім жобалары мен бюллетеньдерді дайындайды.
80. Шешім жобалары мен бюллетеньдер жеке дайындалады:
1) Қалалық сайлау комиссия бойынша;
2) Көкшетау қалалық мәслихат депутаттарын сайлау бойынша округтік сайлау комиссиялары бойынша;
3) Учаскелік сайлау комиссиялары бойынша.
81. Саяси партиялар, қоғамдық бірлестіктер және жоғары тұрған сайлау комиссиялар ұсынған барлық кандидатуралар шешім жобалары мен бюллетеньдерге Жұмыс тобының арнайы журналында тіркелу тәртібі бойынша кезекпен кіргізіледі.
82. Сессияға қатысып отырған барлық қалалық мәслихат депутаттары сайлау комиссия құрамы туралы бюллетеньдерді алып, өз қолдарымен толтырады. Бюллетеньнің формасы Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясының 2004 жылғы 28 сәуірдегі N 105/126 қаулысымен бекітілді. Сессияда сайланған есеп комиссиясы сайлау қорытындысын шығарады. Сайлау қорытындысын қалалық мәслихат сессиясында Есеп комиссиясы төрағасымен жарияланады. Есеп комиссиясының төрағасы және оның құрамы қалалық мәслихат сессиясында анықталады. Сессияда қатысып отырған депутаттар көп дауыс берген комиссия мүшесі сайланған деп есептеледі.
83. Егер де саяси партиялардан түскен ұсыныстардың саны тиісті сайлау комиссия мүшелерінің санына (жеті) тең келсе Жұмыс тобы қалалық мәслихат сессиясына бұл сайлау комиссиясының құрамына дауыс беру ұсыныс жасайды. Ал саяси партиялар түскен ұсыныстар сайлау комиссия мүшелері санынан көп (жетіден) болса, Жұмыс тобы қалалық мәслихат сессиясына рейтингтік дауыс беру өткізуге ұсыныс жасайды.
Егер де саяси партиялардан түскен ұсыныстар тиісті сайлау комиссия мүшелерінің санынан (жетіден) аз болса, Жұмыс тобы бюллетеньнің бос орындарына басқа да қоғамдық бірлестіктерден түскен кандидатураларды енгізеді, ал ондай кандидатуралар болмаса, жоғары тұрған органдар ұсынған (ұсыныс түскен тәртіптің кезегі бойынша) кандидатуралары енгізеді. Сайлау комиссиясының бос орындарына ұсынылған кандидатуралар саны бос орындардың санына тең болса, онда Жұмыс тобы сессия отырысына осы сайлау комиссия құрамына дауыс беруге ұсыныс жасайды. Егер де бос орындарға ұсынылған кандидаттардың саны бос орындар санынан көп болса, Жұмыс тобы мәслихат сессиясында комиссия құрамына саяси партиялардың өкілдерін сайлауға, ол бос орындарға рейтингтік дауыс беруді өткізуге ұсыныс жасайды.
Егер де сайлау комиссиясының құрамы бойынша сайлаудың барысында ұсынылған кандидатуралар саны жетіге тең болып, депутаттар белгілі бір кандидатураға қарсы шықса, ол сол саяси партияның немесе қоғамдық бірлестік өкілі болып табылатын басқа кандидатураға ауыстырылады. Бұл процедураны бір рет қана өткізуге болады.

1) выписка из протокола заседания органа политической партии или иного общественного объединения, их структурных подразделений, выписка из решения вышестоящей избирательной комиссии о представлении кандидата в состав соответствующей избирательной комиссии;
2) копия документа о регистрации политической партии или иного общественного объединения, их структурных подразделений в органах юстиции;
3) заявление кандидата в соответствующий маслихат о согласии на участие в работе избирательной комиссии и биографические данные о кандидате. Форма заявления утверждена постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 28 апреля 2004 года N 105/126.
78. При подготовке состава избирательных комиссий Рабочая группа  руководствуется в первую очередь предложениями, поступившими от политических партий, затем, при предложениях менее 7 членов, учитываются кандидатуры иных общественных объединений и вышестоящей избирательной комиссии.
79. По завершению срока, поступлений предложений в состав новых избирательных комиссий Рабочая группа готовит проекты решений сессии и бюллетени по избранию членов избирательных комиссий.
80. Проекты решений и бюллетени готовятся отдельно:
1) по городской избирательной комиссии;
2) по окружным избирательным комиссиям по выборам депутатов Кокшетауского городского маслихата;
3) по участковым избирательным комиссиям.
81. Все кандидатуры, предложенные в состав избирательных комиссий политическими партиями, иными общественными объединениями и вышестоящими избирательными комиссиями, вносятся в проекты решений и в бюллетени в порядке очередности их поступления и регистрации в специальном журнале Рабочей группы.
82. Бюллетени о составе избирательных комиссий получают все присутствующие на сессии депутаты городского маслихата и заполняют их лично. Форма бюллетени утверждена постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 28 апреля 2004 года N 105/126. Избранная на сессии счетная комиссия подводит итоги голосования. Итоги голосования оглашаются председателем счетной комиссии на сессии городского маслихата. Количественный состав и председатель счетной комиссии определяется сессией городского маслихата. Избранными считаются члены  комиссий, за которых проголосовало большинство присутствующих на сессии депутатов.
83. При поступлении от политических партий предложений равных количеству членов соответствующей избирательной комиссии (семи), Рабочая группа  вносит на сессию городского маслихата предложение проголосовать за состав данной избирательной комиссии. При поступлении от политических партий предложений, превышающих количество членов соответствующей избирательной комиссии (более семи), Рабочая группа предлагает сессии городского маслихата провести рейтинговое голосование по избранию данной избирательной комиссии.
При поступлении от политических партий предложений менее чем количество членов соответствующей избирательной комиссии (менее семи). Временная комиссия вносит в бюллетень на вакантные места кандидатуры, поступившие от иных общественных объединений, а в случае отсутствия таковых кандидатур, представленные вышестоящими избирательными комиссиями (в порядке, соответствующем очередности поступления). При поступлении предложений на вакантные места равным их количеству, Рабочая группа вносит на сессию предложение проголосовать за состав данной избирательной комиссии. При поступлении предложений на вакантные места превышающих их количество, Рабочая группа предлагает на сессии маслихата избрать в состав комиссии представителей политических партий, а на вакантные места провести рейтинговое голосование.
В случае, если в ходе голосования по составу избирательной комиссии, в которую число предложенных кандидатур соответствует составу семи, депутаты городского маслихата выскажутся против конкретной кандидатуры она заменяется другой, представляющей ту же политическую партию либо общественное объединение. Данную процедуру предлагается проводить не более одного раза.

91. Ұйымдастыру бөлiмiнiң қызметi қалалық мәслихатпен бекiтiлетiн аппарат туралы қағидаға сәйкес және "Көкшетау қалалық мәслихаты аппараты"»мемлекеттік мекемесі туралы жағдайға сәйкес, қалалық мәслихат аппараты қызметкерлерінің міндеттері туралы" қалалық мәслихат хатшысы бекіген құжатпен жүргізіледі.
8-Бөлім. Қорытынды ережелер
92. Қалалық мәслихаттың Регламентi, оған өзгертулер мен қосымшалар депутаттар жалпы санының көпшiлiк дауысымен қабылданады және қалалық мәслихаттың шешiмiмен хатталады.
Регламенттiң қарауы және бекiтiлуi, оған өзгертулер енгiзу қалалық мәслихат шешiмiн қабылдау тәртiбiне сәйкес жүргiзiледi.
93. Регламент ережелерiн түсiндiрудi және оны сақтауға бақылауды халықтың этика, денсаулық, білім, мәдениет, заңдылық, құқық сақтау, депутаттық өкілеттік мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясы жүзеге асырады. Осы комиссияның төрағасы өзiнiң қалауы немесе сессия төрағасының, қалалық мәслихат хатшысының және депутаттардың ұсынысы бойынша Регламентінiң ережелерiн түсiндiру үшiн кез-келген уақытта сессияда сөз алуға құқы бар.

91. Деятельность аппарата осуществляется в соответствии с Положением о государственном учреждении Аппарате Кокшетауского  городского маслихата, утверждаемым городским маслихатом, функциональными обязанностями должностных лиц аппарата городского маслихата, утверждаемыми секретарем городского маслихата.
Раздел 8. Заключительные положения
92. Регламент, изменения и дополнения к нему принимаются большинством голосов от общего числа депутатов и оформляются решениям городского маслихата.
Рассмотрение и утверждение внесений изменений в Регламент осуществляется в соответствии с порядком, установленным для принятия решений городского маслихата.
93. Разъяснение положений Регламента и контроль за его соблюдением осуществляет постоянная комиссия городского маслихата по вопросам депутатских полномочий и этике, здоровья населения, образования, культуры, законности и правопорядка.
Председатель данной комиссии, для разъяснения положений Регламента, по предложению председателя сессии, секретаря городского маслихата и депутатов имеет право получить слово на сессии в любое время.