Кепілдік қорының мәселелері туралы
Алматы облысы әкімиятының 2003 жылғы 5 мамырдағы N 27 қаулысы. Алматы облыстық Әділет басқармасында 2003 жылы 13 маусымда N 1209 тіркелген. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 2007 жылғы 04 маусымдағы N 118 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы әкімдігінің 2007.06.04 N 118 қаулысымен
Облыс әкімдігінің 2003 жылғы 1-сәуірдегі "Кепілдік қор құру туралы" N 12 қаулысына сәйкес, кәсіпкерлік субъектілердің, басымды инвестициялық жобаларына несие беру кезінде кепілдікті мүлікпен қамтамасыз ету мақсатында Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ етеді:
1. Коммуналдық меншік объектілері N 1 қосымшаға сәйкес Алматы облысы әкімінің кепілдік қорына өткізіп берілсін.
2. Коммуналдық меншікті басқару және жекешелендіру жөніндегі департамент мүдделі мемлекеттік органдармен және мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындармен (келісім бойынша) бірлесе отырып, N 1 қосымшаға сәйкес коммуналдық меншік объектілері бойынша құжаттарды сәйкес күйге келтірсін.
3. Коммуналдық меншікті басқару және жекешелендіру жөніндегі департамент шаруашылық жүргізу құқығы негізіндегі "Инновациялар жөніндегі комитет" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнымен бірлесе отырып, белгілеген тәртіппен коммуналдық меншік объектілерін Алматы облысы әкімінің кепілдік қорына өткізіп беруді ресімдесін.
4. Кәсіпкерлік субъектілеріне несие беру кезінде коммуналдық меншік объектілерін кепілдікті қамтамасыз ету ретінде пайдалануға ұсынылған ережелері бекітілсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс Әкімінің орынбасары Б. Д. Тәкеновке жүктелсін.
Облыс әкімі
Облысы әкімдігінің
2003 жылғы N 5 мамырдағы
N 27 Қаулысымен
бекітілді
Кәсіпкерлік субъектілеріне несие беру кезінде кепілдікті қамтамасыз ету ретінде коммуналдық меншік объектілерін пайдалану
ЕРЕЖЕЛЕРІ
1. Жалпы Ережелер
1. Осы Ережелер Алматы облысындағы Кәсіпкерлікті қолдау мен дамытуды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 7-шілдедегі "Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне несие беру кезінде кепілдікті қамтамасыз ету ретінде коммуналдық меншік объектілерін пайдалану туралы" қаулысына сәйкес әзірленген және олар кәсіпкерлік субъектілеріне несие беру кезінде кепілдікті қамтамасыз ету ретінде коммуналдық меншік объектілерін пайдаланудың бірегей негізі болып табылады.
2. Кәсіпкерлік субъектілеріне несие беру кезінде кепілдікті қамтамасыз ету ретінде коммуналдық меншік объектілерінің кепілдікті қамтамасыз етуі шаруашылық жүргізу құқығымен жұмыс істеп тұрған мемлекеттік коммуналдық кәсіпорындардың (кейін - МКК) жанынан кепілдік қорын құру жолымен жүзеге асырылады.

О вопросах Залогового Фонда
Постановление Акимата Алматинской области от 5 мая 2003 года N 27. Зарегистрировано Управлением юстиции Алматинской области от 13 июня 2003 года за N 1209. Утратило силу постановлением акимата Алматинской области от 04 июня 2007 года N 118
Утратило силу - Постановление Акимата Алматинской области от 04 июня 2007 года N 118
В соответствии с Постановлением Акимата области "О создании Залогового Фонда", от 1 апреля 2003 года N 12, в целях обеспечения залоговым имуществом при кредитовании субъектов малого предпринимательства, приоритетных инвестиционных проектов, Акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Передать объекты коммунальной собственности в Залоговый Фонд Акима Алматинской области согласно Приложению N 1.
2. Департаменту по управлению и приватизации коммунальной собственности совместно с заинтересованными государственными органами и государственными коммунальными предприятиями (по согласованию) привести в соответствие документы, по объектам коммунальной собственности согласно Приложению N 1.
3. Департаменту по управлению и приватизации коммунальной собственности совместно с государственным коммунальным предприятием на праве хозяйственного ведения "Комитет по инновациям", в установленном порядке оформить передачу объектов коммунальной собственности в Залоговый Фонд Акима Алматинской области.
4. Утвердить прилагаемые Правила использования объектов коммунальной собственности в качестве залогового обеспечения при кредитовании субъектов предпринимательства.
5. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Акима области Такенова Б.Д.
Аким области                               Ш. Кулмаханов
Утверждены Постановлением
Акимата Алматинской области
от 5 мая 2003 г. N 27
Правила
использования объектов коммунальной собственности в
качестве залогового обеспечения при кредитовании
субъектов предпринимательства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан "Об использовании объектов коммунальной собственности в качестве залогового обеспечения при кредитовании субъектов малого предпринимательства" от 7 июля 2000 года N 1028, в целях реализации развития и поддержки предпринимательства в Алматинской области и определяют единообразную основу использования объектов коммунальной собственности в качестве залогового обеспечения при кредитовании субъектов предпринимательства.
2. Залоговое обеспечение объектами коммунальной собственности при кредитовании субъектов предпринимательства осуществляется путем создания залогового фонда при существующих государственных коммунальных предприятиях на праве хозяйственного ведения (далее ГКП).

3. Кәсіпкерлік субъектілеріне несие беру кезінде кепілдікті қорға өткізіп беру жөніндегі шешімді облыс әкімдігі қабылдайды.
4. Кәсіпкерлік субъектілеріне несие беру кезінде кепілдікті қамтамасыз ету ретінде коммуналдық меншік объектілерінің кепілдікті қамтамасыз етуі, МКК өзінің кәсіпкерлік қатерін қамсыздандырған жағдайда жүзеге асырылады.
2. Кепілдік мүлкін іріктеу және оған баға беру
5. Облыстық коммуналдық меншікті басқару және жекешелендіру департаменті жыл сайын коммуналдық меншік объектілерін жөндеуден өткізеді, сондай-ақ кепілдік қорға өткізіп берілетін коммуналдық меншік объектілерінің, олардың аталуы, орналасқан жері, баланстық құны және жағдайына байланысты басқа деректер көрсетілген тізбені әзірлеп, облыс әкімдігінің қарауына ұсынады.
6. Тізбені әзірлеу кезінде, Қазақстан Республикасының "банктер және банк қызметі туралы" заңына сәйкес коммуналдық меншік объектілерінің, кредит ұйымдарының талаптарына сәйкестігін бағалау жылжымайтын мүлік орталықтарының мамандарын немесе тәуелсіз сарапшыларды қатыстыра отырып, жүргізіледі.
3. Коммуналдық меншік объектілерінің кепілдік беруі есебінен несие алатын кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын іріктеп алу жұмысын ұйымдастыру
7. Кәсіпкерлік субъектілерін, несие беру мекемелеріне ұсыну мақсатында кепілдік мүлік алу үшін облыс әкімінің 2002 жылғы 15-наурыздағы шешімімен құрылған облыс әкімі сараптау кеңесінің жұмысшы органына тапсырыс жасайды және осы ережелердің N 1 қосымшасына сәйкес, қажетті құжаттар пакетін тапсырады. Сараптау кеңесінің жұмысшы органы (кәсіпкерлікті, шағын және орта бизнесті қолдау мен дамыту жөніндегі комитет) кепілдікті қамтамасыз ету үшін берілген жобаларды іріктеп алуға қатысуға жасалған барлық тапсырыстарды тіркейді. Жобаларды іріктеп алуға қатысу үшін кәсіпкерлік субъектілерінің жасаған тапсырыстарын тіркеуден бас тартуға жол берілмейді.
8. Кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары бойынша іріктеп алу төмендегі тәсілдермен жүзеге асырылады.
Сараптау кеңесінің жұмысшы органы жобаның экономикалық, ұйымдастырушылық, маркетингтік және қаржы жағын талдайды, жобаны жүзеге асырудың қажеттілігі жөнінде қорытынды жасайды және мәжіліс өтетіннен кем дегенде үш күн бұрын, жоба бойынша барлық құжаттамаларды қосымша бере отырып, сараптау кеңесі мүшелерінің қарауына тапсырады. Сараптау кеңесі тапсырыстарды қарап, коммуналдық меншік объектілерінің кепілдік қорынан кепілдік мүлкін беру мүмкіндігі туралы қорытынды шығарады.
9. Өз қызметін жүзеге асыру үшін сараптау кеңесі заңда белгіленген тәртіппен:
- жұмысқа ғалымдардың, беделді кәсіпкерлердің, мемлекеттік басқару органдары өкілдерінің арасынан сарапшылар мен консультанттарды және басқа мамандарды қатыстырады;
- уақытша және тұрақты жұмыс істейтін сараптау, сондай-ақ жұмысшы топтарын ұйымдастырады;
- қажетті ақпараттық, аналитикалық, анықтамалық-статистикалық материалдар, сондай-ақ ведомстволық нормативтік-құқықтық актілер алады.

3. Решение о передаче объектов коммунальной собственности в залоговый фонд принимается Акиматом области.
4. Залоговое обеспечение объектами коммунальной собственности при кредитовании субъектов предпринимательства осуществляется при проведении страхования ГКП своего предпринимательского риска.
2. Отбор и оценка залогового имущества
5. Областной департамент по управлению и приватизации коммунальной собственности производит ежегодную инвентаризацию объектов коммунальной собственности, а также формирует и вносит рассмотрение Акимата области перечень объектов коммунальной собственности для передачи в залоговый фонд, в котором отражаются наименование объектов, их местонахождение, балансовая стоимость и другие данные состояния объектов.
6. При формировании перечня производится оценка объектов коммунальной собственности на предмет соответствия требованиям кредитных организаций к залоговому обеспечению кредитов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности", с привлечением специалистов центра недвижимости или независимых экспертов.
3. Организация работы по отбору проектов
субъектов предпринимательства, кредитуемых
в счет залогового обеспечения объектов
коммунальной собственности
7. Субъекты предпринимательства для получения залогового имущества, с целью представления в кредитные учреждения, представляют заявку в рабочий орган Экспертного Совета Акима области, созданный решением Акима области от 15 марта 2002 года N 3-46 и пакет необходимых документов, согласно приложения N 1 к настоящим Правилам. Рабочим органом (Комитет по поддержке и развитию предпринимательства, малого и среднего бизнеса) Экспертного Совета осуществляется регистрация всех заявок, поступивших на участие в отборе проектов для предоставления залогового обеспечения. Отказ в регистрации заявок субъектов предпринимательства на участие в отборе проектов не допускается.
8. Осуществление отбора по проектам субъектов предпринимательства проводится следующим образом.
Рабочий орган Экспертного Совета проводит анализ экономической, организационной, маркетинговой и финансовой сторон проекта, подготавливает заключение на предмет целесообразности реализации проекта и передает на рассмотрение членов Экспертного Совета не менее чем за три дня до даты заседания, с приложением всей документации по проекту.
Экспертный Совет рассматривает заявки и выдает заключение о возможности предоставления залогового имущества объектов коммунальной собственности из залогового фонда.
9. Для осуществления своей деятельности Экспертный Совет в установленном законодательством порядке:
привлекает для работы экспертов и консультантов из числа ученых, авторитетных предпринимателей, представителей органов государственного управления и других специалистов;
организует временные и постоянно действующие экспертные и рабочие группы;
получает необходимые информационные, аналитические, справочно-статистические материалы, а также ведомственные нормативные правовые акты.

10. Жобаларды іріктеу кезінде төмендегі талаптар ескеріледі:
- кәсіпкерлік субъектісінің бюджет алдындағы қарызының жоқтығы:
- несиелік досье болған жағдайда оның сәтті болуы;
- облысты әлеуметтік экономикалық дамыту жобасының, дамытудың басымды бағыттарына сәйкестігі.
11. Сараптау кеңесі тапсырыстар тіркелген күннен бастап, ары кеткенде екі айдың ішінде оларды қарайды.
12. Кәсіпкерлік субъектісіне кепілдік беруден бас тартылған жағдайда жұмысшы орган жобаны іріктеп алу жөніндегі тиісті кезеңнен кейінгі үш күн мерзім ішінде, кәсіпкерлік субъектісін жазбаша түрде кепілдік беруден бастарту негіздемесін көрсете отырып, хабардар етуге міндетті.
3. Кепілдікті қамтамасыз етуді ресімдеу
13. Коммуналдық меншік объектілерін, кәсіпкерлік субъектілеріне несие беру кезінде кепілдікті қамтамасыз ету ретінде беру туралы келісім шарт жасау жөнінде МКК-ң шешімін қабылдауға Сараптау кеңесінің хаттамалық шешімі және несие беру ұйымының жобаны қаржыландыру жөніндегі оң шешімі негіз болады.
14. Кәсіпкерлік субъектілері несие алған кезде МКК кепілдік беруші болады.

10. При отборе проектов учитываются следующие требования:
отсутствие задолженности субъекта предпринимательства перед бюджетом;
наличие благополучного кредитного досье, если таковое имеется;
соответствие проекта приоритетным направлениям развития социально-экономического развития области.
11. Экспертный Совет рассматривает заявки не позднее двух месяцев со дня их регистрации.
12. В случае отказа в предоставлении залогового обеспечения субъекту предпринимательства рабочий орган в 3-дневный срок после соответствующего этапа отбора проектов обязан информировать субъекта предпринимательства в письменной форме с указанием оснований отказа.
4. Оформление залогового обеспечения
13. Основанием для принятия решения ГКП о заключении договора о предоставлении объектов коммунальной собственности в качестве залогового обеспечения при кредитовании субъектов предпринимательства является протокольное решение Экспертного Совета и положительное решение кредитной организации о финансировании проекта.
14. Залогодателем при получении кредита субъектами предпринимательства выступает ГКП.

15. МКК Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 23 желтоқсандағы "Жылжымайтын мүліктің ипотекасы туралы"N 2723 Жарлығына сәйкес, жылжымайтын мүлік орталығында келісім-шартты тіркеуден өткізе отырып, несие ұйымымен және қарыз алушымен ипотекалық келісім-шарт жасайды.
16. Ипотекалық келісім-шартта кепілдік мүліктің түрі, бағалау құны, негізгі міндеттеменің түрі, оның мөлшері және орындалу мерзімі, тараптардың құқықтары мен міндеттері, МКК-ң кәсіпкерлік субъектілеріне берілген несиелердің мақсатты пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру құқығы, сондай-ақ ипотекалық келісім-шартта тараптардың кез-келгенінің өтініші және қолданылып жүрген заңдарда тыйым салынбаған басқа да жағдайлар көрсетілуі тиіс.

15. ГКП заключает ипотечный договор с кредитной организацией и заемщиком в соответствии с Законом РК "Об ипотеке недвижимого имущества", с регистрацией договора в центре недвижимости.
16. В ипотечном договоре должны быть указаны предмет, оценочная стоимость залогового имущества, существо основного обязательства, его размер и сроки исполнения, права и обязанности сторон, право ГКП осуществлять контроль за целевым использованием выданных субъектам предпринимательства кредитов, а также иные условия, относительно которых по заявлению любой из сторон указано в ипотечном договоре и которые не запрещены действующим законодательством.

17. Кәсіпкерлік субъектілерінің, кепілдік қоры объектілерінің кепілдік мүлкімен алынған несиелерді қайтару жөніндегі міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етуде МКК-ң талабы бойынша, кәсіпкерлік субъектілеріне қажет болған жағдайда кәсіпкерлік қызметі объектілеріне кепілдік және / немесе басқа кепілдік мүлік беріледі.
18. Кепілдікті қамтамасыз етуге объектілерді пайдаланғаны үшін, кәсіпкерлік субъектісінің алған несиесі сомасының 0,1 пайызы мөлшерінде төленетін МКК ынталандыру (қызықтыру) ставкасын белгілейді.
Кәсіпкерлік субъектілеріне несие
беру кезінде кепілдікті қамтамасыз
ету ретінде коммуналдық меншік
объектілерін пайдалану ережелеріне
N 1 қосымша
Жобаларды тіркеуге арналған құжаттар пакеті Өтініш берушінің ұсынған негізгі құжаттары
N
Құжаттардың аталуы
1.
Кепілдік мүлік бергендігі туралы тапсырыс
2.
Қарыз берушінің сауалнамасы
3.
Жарғы және Құрылтайшының шарты (нотариалдық куәландырылған)
Мемлекеттік тіркелгендігі туралы куәлік және статистикалық карточка (нотариалдық куәландырылған)
4.
Мөр бедерімен нотариалдық куәландырылған уәкілетті тұлғалар қолтаңбаларының үлгісі мен карточкалар
5.
Кәсіпорынның мөрімен куәландырылған басшылар туралы қысқаша анықтама
6.

17. В обеспечение исполнения обязательств субъектами предпринимательства по возврату кредитов, полученных под залоговое имущество из объектов залогового фонда, при необходимости по требованию ГКП субъектом предпринимательства предоставляется залог из объектов предпринимательской деятельности и/или иное залоговое имущество.
18. За использование объектов под залоговое обеспечение ГКП устанавливается ставка вознаграждения (интереса), оплачиваемая субъектами предпринимательства в размере 0,1 процент от суммы полученного кредита.
Приложение N 1
к Правилам использования
объектов коммунальной собственности
в качестве залогового обеспечения
при кредитовании субъектов предпринимательства
Пакет документов для регистрации Проектов
Основные документы, представляемые заявителями
N
Наименование документа
1.
Заявка о предоставлении залогового имущества
2.
Анкета заемщика
3.
Устав и Учредительный договор (нотариально заверенные)
Свидетельство о госрегистрации и статистическая карточка (нотариально заверенные)
4.
Карточка с образцами подписей уполномоченных лиц и оттиском печати, нотариально заверенная
5.
Краткая справка по руководителям, заверенная печатью предприятия
6.

Кәсіпорынның салық комитеті 1 жылға және соңғы есеп беру датасына куәландырған қаржы құжаттары (ОКУД бойынша N 1,2,3, нысандары). Несиелік және дебиторлық борыштарды өтеу мерзімінің және оның пайда болған уақытының датасын көрсетіп жазу. Баланс құжаттарына жан-жақты түсіндірме жазба.
7.
Қарыз алушының қаржы жағдайы (Картотека және несиелік қарыздары бойынша деректер) туралы және соңғы жылдың есептері бойынша орташа айлық айналым көрсетілген қызмет көрсетуші банктің анықтамасы. Салық комитетінің салықтар және басқа да бюджетке міндетті төлемдер бойынша қарыздарының бар/жоқтығы туралы анықтамасы. Салық төлеушінің тіркеу номері.
8.
Кәсіпорынның соңғы 3 жылдағы несиелік тарихы.
9.
Уәкілетті органның несиені қатыстыру және кепілдік беру туралы шешімі, акционерлер тізілімінен көшірме.
10.
Техникалық-экономикалық негіздеме (бизнес-жоспар)
11.
Контрактілер (контрактілердің жобасы) барлық қосымшаларымен бірге
12.
Кепілдік құжаттар
13.
Қаржы және басқа құжаттарға қолтаңбасын қою құқығына ие бірінші басшыны және бас бухгалтерді тағайындау жөніндегі уәкілетті органның шешімі
14.
Бірінші басшы мен бас бухгалтердің жеке куәліктерінің көшірмелері
15.
Қолда бар қамсыздандыру полистары - мүліктік қамсыздандыру, жауапкершіліктік қамсыздандыру және басқалар
16.
Аудандық (қалалық) әкімдіктің қорытындысы
Бұл тізбе сараптау кеңесіне түсетін жобалардың бәріне бірдей болып табылады. Аталған құжаттар, жоба жұмысшы органында алдын-ала қаралғаннан кейін талаптарға сәйкес ресімделеді. Электрондық версиясы қоса берілген құжаттардың толық жиынтығын алғаннан кейін, жоба жұмысшы органның кеңсесінде тіркеледі де ресми түрде сараптауға қабылданады. Бұл пакет ең шағын түрдегісі болып табылады және сараптау кеңесі жобаларды сараптауға және олар бойынша шешім қабылдауға қажет басқа да құжаттарды берулерін талап ету құқығын өзіне қалдырады.
Тапсырыс беруші ұсынылған ақпараттың растығына жауапкершілікте болады.
Алматы облысы әкімдігінің
2003 ж. 5 мамырдағы
N 27 қаулысына
N 1 қосымша
Кепілдік Қорға берілетін коммуналдық меншік объектілерінің тізімі
Рет N Объектінің атауы Объектіні орналасқан жері Баланс
ұстаушы
Қалдық құны мың. теңге
Алматы қаласы
1
Әкімшілік ғимарат
Желтоқсан к-сі, 112
Облыс әкімі аппаратының қаржы-шаруашылық бөлімі
2
Алматы экономикалық колледжі МҚК оқу корпусының ғимараты
Гоголь к-сі, 124
Алматы экономикалық колледжі МҚК
2615
3
Алматы экономикалық колледжі МҚК жатақханасының ғимараты
Темирязев к-сі, 17
Алматы экономикалық колледжі МҚК
1694
4
Алматы облыстық мектеп- интернатының ғимараты
Ғабдуллин к-сі, 45
Алматы облыстық мектеп- интернаты

Финансовые документы предприятия (формы NN 1, 2, 3 по ОКУД) за 1 год заверенные налоговым комитетом и на последнюю отчетную дату. Расшифровка кредиторской и дебиторской задолженности с указанием даты образования и срока погашения. Подробная пояснительная записка к балансовой документации.
7.
Справка обслуживающего банка о финансовом состоянии заемщика (сведения по картотеке и ссудным задолженностям) и указанием среднемесячных оборотов по счетам за последний год. Справка налогового комитета о наличии /отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет. Регистрационный номер налогоплательщика.
8.
Кредитная история предприятия за последние 3 года
9.
Решение уполномоченного органа о привлечении кредита и предоставлении залога, выписка из реестра акционеров
10.
Технико-экономическое обоснование (бизнес-план)
11.
Контракты (проект контрактов) со всеми приложениями
12.
Залоговые документы
13.
Решение уполномоченных органов о назначении первого руководителя и главного бухгалтера с правом подписи финансовых и иных документах.
14.
Копии удостоверений личности главного руководителя и главного бухгалтера
15.
Имеющиеся страховые полисы - имущественное страхование, страхование ответственности и др.
16.
Заключение районного (городского) акимата
Данный перечень является единым для всех проектов, поступающих на Экспертный Совет. Указанные документы  оформляются в соответствии с требованиями после предварительного рассмотрения проекта в Рабочем органе. После получения полного комплекта документов с приложением электронной версии проект регистрируется в канцелярии Рабочего органа и официально принимается к экспертизе. Данный пакет является минимальным и Экспертный Совет оставляет за собой право требовать предоставления и любых других документов, необходимых для проведения экспертизы и принятия решений по проектам.
Заявитель несет ответственность за достоверность предоставляемой информации
Приложение N 2
к постановлению акимата
Алматинской области
от "5" марта 2003 г. N 27
Перечень объектов коммунальной собственности
передаваемых в Залоговый Фонд
N п/п
Наименование объекта
Месторасположение объекта
Балансо-
держатель
Остаточная стоимость  тыс. тенге
г. Алматы
1
Административное здание
ул Желтоксан 112
Финансово-
хозяйственный отдел аппарата Акима области
2
Здание учебного корпуса ГКП Алматинский экономический колледж
ул.Гоголя 124
ГКП Алматинский экономический колледж
2615
3
Здание общежития ГКП Алматинский экономический колледж
ул.Темирязева 17
ГКП Алматинский экономический колледж
1694
4
Здание Алматинской областной школы-
интернат
ул.Габдулина 45
Алматинская областная школа-
интернат