Кемтар балаларға үйде әлеуметтiк қызмет көрсету жөнiндегi әлеуметтiк көмек бөлiмшесiнi Ережесiн бекiту туралы
Жамбыл облысының әкімиятының 2003 жылғы 31 шілдедегі N 112 қаулысы. Жамбыл облыстық әділет басқармасында 2003 жылғы 9 қыркүйекте 1068 нөмерімен тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2014 жылғы 30 қаңтардағы № 2 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 30.01.2014 № 2 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Заңын жүзеге асыру мақсатында облыс әкiмияты ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған "Кемтар балаларға үйде әлеуметтiк қызмет көрсету жөнiндегi әлеуметтiк көмек бөлiмшесiнiң Ережесi" бекiтiлсiн.
2. Тараз қаласы және аудандар әкiмдерi еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармаларын кемтар балаларға үйде әлеуметтiк қызмет көрсету жөнiндегi әлеуметтiк көмек көрсету бойынша уәкiлеттi орган етiп белгiлесiн және оларды»штаттық санының құрылымына тиiстi өзгерiстер енгiзсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс Әкiмiнiң орынбасары М.Н. Байбековке жүктелсiн.
Облыс әкiмі                                С. Умбетов
Жамбыл облысы әкiмиятының
2003 жылғы 31 шілдедегі
"Кемтар балаларға үйде
әлеуметтiк қызмет көрсету
жөнiндегi әлеуметтiк көмек
бөлiмшесiнiң Ережесiн
бекiту туралы" N 112
қаулысымен бекiтiлген
Кемтар балаларға үйде әлеуметтiк қызмет көрсету жөнiндегi
әлеуметтiк көмек бөлiмшесiнiң ЕРЕЖЕСI
Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Заңына сай кемтар балаларға үйде әлеуметтiк қызмет көрсетудiң жалпы тәртiбiн белгiлейдi.
1. Жалпы ережелер
1. Үйде әлеуметтiк қызмет психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялардың (ары қарай ПМПК) қорытындысы бойынша басқа адамның күтiмiне мұқтаж мүгедектер қатарындағы мүмкiндiктерi шектеулi балаларға көрсетiледi.
2. Үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерiн құру
2. Кемтар балаларға үй жағдайында әлеуметтiк қызмет көрсету үшiн үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi құрылады (ары қарай - әлеуметтiк көмек бөлiмшелерi).
3. Әлеуметтiк көмек бөлiмшелерi аумақтық әлеуметтiк қызмет көрсету орталығының немесе интернат үйiнiң құрылымдық бөлiмшелерi немесе аудандық, қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасына (бөлiмiне) бағынышты өз алдына бөлiмшелер бола алады. Бiрнеше әлеуметтiк көмек бөлiмшелерi болған жағдайда, олар аумақтық негiзде құрылып жұмыс iстейдi.

Об утверждении Положения об отделении социальной помощи на дому по социальному обслуживанию детей с ограниченными возможностями
Постановление акимата Жамбылской области от 31 июля 2003 года № 112. Зарегистрировано Управлением юстиции Жамбылской области 9 сентября 2003 года за № 1068. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 30 января 2014 года № 2
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 30.01.2014 № 2.
В целях реализации Закона  Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" акимат области  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое "Положение об отделении социальной помощи на дому по социальному обслуживанию детей с ограниченными возможностями".
2. Акимам г. Тараз и районов определить уполномоченным органом по социальной помощи на дому по социальному обслуживанию детей с ограниченными возможностями управления труда, занятости и социальной защиты населения и внести соответствующие изменения в их структуру штатной численности.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Акима области Байбекова М.Н.
Аким области                               С. Умбетов
Утверждено
постановлением акимата Жамбылской области
от 31 июля 2003г. № 112 "Об утверждении
Положения об отделении социальной помощи
на дому по социальному обслуживанию детей
с ограниченными возможностями
ПОЛОЖЕНИЕ
об отделении социальной помощи на дому по социальному обслуживанию детей с ограниченными возможностями
Настоящее Положение определяет общий порядок социального обслуживания на дому детей с ограниченными возможностями в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями".
1. Общие положения
1. Социальное обслуживание на дому предоставляется детям с ограниченными возможностями из числа инвалидов, нуждающимся в постороннем уходе по заключению психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК).
2. Создание отделений социальной помощи на дому
2. Для социального обслуживания в надомных условиях детей с ограниченными возможностями создаются отделения социальной помощи на дому (далее - отделения социальной помощи).
3. Отделения социальной помощи могут быть структурными подразделениями территориального центра социального обслуживания, или дома-интерната, или являются самостоятельными с подчинением районному, городскому управлению (отделу) труда, занятости и социальной защиты населения. При наличии нескольких отделений социальной помощи они создаются и работают по территориальному принципу.

4. Әлеуметтiк көмек бөлiмшелерi аумақтық әлеуметтiк қызмет көрсету орталығының немесе интернат үйiнiң немесе аудандық, қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасының (бөлiмiнiң) бұйрығымен құрылады, қайта ұйымдастырылады, таратылады.
5. Әлеуметтiк көмек бөлiмшелерi аумақтық орталықтардың, интернат үйлерiнiң немесе еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармаларының (бөлiмдерiнiң) үй-жайларында немесе әкiмият бөлген коммуналдық жақсы жабдықталған, телефоны бар басқа да үй-жайларда орналаса алады.
6. Әлеуметтiк көмек бөлiмшелерi өз қызметiнде Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң, облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасының бұйрықтарын және нұсқаулық материалдарын, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
7. Әлеуметтiк көмек бөлiмшелерiнiң жұмысына оперативтi басшылық жасауды және бақылауды, ұйымдастыру-әдiстемелiк көмек көрсетудi облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасы, қалалық (аудандық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармалары (бөлiмдерi) жүзеге асырады.
3. Негiзгi мiндеттерi
8. Әлеуметтiк көмек бөлiмшелерiнiң негiзгi мiндеттерi басқа адамның күтiмiн қажет ететiн кемтар балаларды анықтап есепке алу және оларға қажеттi әлеуметтiк қызмет көрсету, соның iшiнде:
1) кемтар балалар тәрбиелеп отырған құқығына тәрбиелеу, балаларына күтiм жасау, олардың күнделiктi тұрмысын, бос уақытын ұйымдастыру проблемаларын шешуге көмек көрсету;
2) мемлекеттiк әлеуметтiк, дәрiгерлiк, консультативтiк және басқа да көмектердi алуына, арнайы әлеуметтiк, әлеуметтiк-тұрмыстық және басқа да қызмет түрлерiнiң көрсетiлуiне, кемтар балалардың, кемтар бала асырап отырған отбасылардың құқықтары мен мүдделерiн қорғау мәселесiн шешуге көмектесу;
3) басқа адамның күтiмiн қажет ететiн кемтар балаларға үйiнде әлеуметтiк көмек көрсету.
4.¶Үйде әлеуметтiк көмек көрсету
9. Үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi осы Ережелерге сай мынадай негiзгi қызметтiк бағыттарды жүзеге асырады:
1) арнайы әлеуметтiк қызметке мұқтаж кемтар балаларды уақтылы анықтап, есепке алу жөнiнде денсаулық сақтау, бiлiм беру органдарымен, қоғамдық ұйымдармен бiрлесе отырып жұмыс iстеу;
2) мұқтаждарын, нақты қандай көмектi қажет ететiнiн анықтау мақсатында кемтар бала тәрбиелеп отырған отбасыларының тұрмыс жағдайларын тексеру, психологиялық-дәрiгерлiк-педагогикалық кеңес мамандарымен бiрлесiп жеке қызмет көрсету картасын жасау;

4. Отделения социальной помощи создаются, реорганизуются, ликвидируются приказом территориального центра социального обслуживания или дома-интерната или районного, городского управления (отдела) труда, занятости и социальной защиты населения.
5. Отделения социальной помощи могут размещаться в помещениях территориальных центров, домов-интернатов или управлений (отделов) труда, занятости и социальной защиты населения или других, выделяемых акиматами помещениях, со всеми видами коммунального благоустройства, телефонами.
6. В своей деятельности отделения социальной помощи руководствуются приказами и инструктивными материалами Министерства труда и социальной защиты населения, областного управления труда, занятости и социальной защиты населения, а также настоящим Положением.
7. Оперативное руководство и контроль за работой отделений социальной помощи, оказание организационно-методической помощи осуществляет областное управление труда, занятости и социальной защиты населения, городские (районные), управления (отделы) труда, занятости и социальной защиты населения.
3. Основные задачи
8. Основными задачами отделений социальной помощи являются выявление и учет детей с ограниченными возможностями, нуждающихся в постороннем уходе и предоставление им необходимых социальных услуг, в том числе:
1) оказание помощи семьям, воспитывающим детей с ограниченными возможностями в решении проблем по воспитанию, уходу за детьми, организации их быта, досуга;
2) содействие в получении государственной социальной, медицинской, консультативной и иной помощи, предоставлении специальных социальных, социально-бытовых и других видов услуг, решении вопросов защиты прав и интересов детей с ограниченными возможностями, семей, воспитывающих детей с ограниченными возможностями;
3) оказание социальной помощи на дому детям с ограниченными возможностями, нуждающимся в постороннем уходе.
4. Основные направления деятельности отделений социальной  помощи на дому
9. Отделения социальной помощи на дому в соответствии с настоящими правилами осуществляют следующие основные направления деятельности:
1) совместная работа с органами здравоохранения, образования, общественными организациями по своевременному выявлению детей с ограниченными возможностями, нуждающихся в предоставлении специальных социальных услуг и их учет;
2) обследование жилищно-бытовых условий семей, воспитывающих детей с ограниченными возможностями с целью установления потребности, определения конкретного вида и формы помощи, составление карты индивидуального обслуживания совместно со специалистами психолого-медико-педагогической консультации;

3) әлеуметтiк қызметкерлердiң күтiмдi қажет ететiн кемтар балаларға үйiнде қызмет көрсетуi;
4) кемтар балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларына баланы жүрiп-тұру және әлеуметтiк дағдыларға (киiну, жуыну, дастархан басында ыдыстарды қолдана бiлу, ақша ұстау, сатып алу және тамақ дайындау, телефонды қолдану, көлiкте жүру және тағы басқалар) үйретуге көмек көрсету;
5) кемтар балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларына материалдық, дәрiгерлiк, құқықтық, психологиялық-педагогикалық, әлеуметтiк-тұрмыстық және басқа да қажет көмектi алуына көмек көрсету;
6) кемтар балалар мен олардың ата-аналарының әлеуметтiк қиындықтарын анықтап, оларды жеңуге көмек көрсету, қажет жағдайларда ақыл кеңес алуларына көмектесу мақсатында педагог, психолог, заңгер және басқа да мамандар тарту;
7) баланың жасы мен денсаулығына сай оның бос уақытын (ойын, кiтап оқу, оны талқылау, кiтапханалық қызмет және басқалар) ұйымдастыру;
8) баланың ата-анасын науқас балаға жалпы күтiм жасаудың практикалық дағдыларына үйрету;
9) балаға және ата-анасына психологиялық көмек көрсету;
10) отбасыларға кеңес беру және баламен айналысу тәсiлдерiн (қарым-қатынас, өзара әрекетке) үйрету;
11) қамқорлыққа алуды белгiлеу, жәрдемақы тағайындау, интернат-үйлерiне немесе аумақтық орталықтарға орналастыру үшiн құжаттарды ресiмдеу мен көмектiң басқа да түрлерiн алуға көмектесу;
12) медициналық қызмет көрсетудi ұйымдастыру, соның iшiнде үйге дәрiгер шақыру, емханаға бiрге алып бару;
13) протез-ортопедиялық бұйымдармен, техникалық және басқа да құралдармен, әлеуметтiк көмектiң басқа да түрiмен қамтамасыз етiлуiне көмектесу;
14) баланы өз-өзiне қызмет көрсету, үйде, үйден тыс өзiн ұстауға, өзiн бақылауға және қарым-қатынас дағдыларына үйрету;
15) қозғалыстың дамып-жетiлуiне көмектесу;
16) қысылтаяң жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету;
17) баланы отбасыға бейiмдеу және оңалту шараларын iске асыру мақсатында ата-анамен жұмыс;
18) консультативтiк, оның iшiнде мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы, басқа да жәрдемақылар беру мәселелерi бойынша көмек көрсету;
19) атаулы әлеуметтiк көмек алуға құжаттар ресiмдеуге көмектесу;
20) кемтар балалар асырап отырған отбасылардың iшiнен аз қамтамасыз етiлгендердi демеушiлiк көмекке тарту мақсатында Қызыл Жарты ай және Қызыл Крест, басқа да қоғамдық ұйымдармен, қайырымдылық қорларымен байланыс жасап және оны одан әрi дамыту.
5. Үйде әлеуметтiк көмек көрсету

3) обслуживание социальными работниками на дому детей с ограниченными возможностями, нуждающихся в уходе;
4) оказание помощи семьям, воспитывающим детей с ограниченными возможностями в обучении ребенка двигательным и социальным навыкам, (одевание, умывание, умение пользоваться столовыми приборами, обращаться с деньгами, делать покупки и приготавливать пищу, пользоваться телефоном, транспортом и так далее);
5) оказание содействия семьям, воспитывающим детей с ограниченными возможностями в получении материальной, медицинской, юридической, психолого-педагогической, социально-бытовой и иной необходимой помощи;
6) выявление у детей с ограниченными возможностями и их родителей социальных трудностей, оказание помощи в их преодолении, привлечение в необходимых случаях с целью содействия в получении консультации специалистов юристов, психологов, педагогов и других;
7) организация досуга ребенка в зависимости от возраста и состояния здоровья (игры, чтение книг, их обсуждение, организация библиотечного обслуживания и другое);
8) обучение родителей ребенка практическим навыкам общего ухода за больным ребенком;
9) оказание психологической помощи ребенку и родителям;
10) консультации семьи и обучение приемам занятий с ребенком (общению, взаимодействию);
11) содействие в оформлении документов для установления опеки, попечительства, назначения пособий, определения в дома-интернаты или территориальные центры и других видов помощи;
12) организация медицинского обслуживания, в частности вызов врача на дом, сопровождение в поликлинику;
13) содействие в обеспечении протезно-ортопедическими изделиями, техническими и иными средствами, и других видов социальной помощи;
14) обучение ребенка навыкам самообслуживания, поведения дома и вне дома, самоконтроля и общения;
15) помощь в двигательном развитии;
16) оказание первой медицинской помощи в экстренных случаях;
17) работа с родителями в целях реализации реабилитационных мероприятий и адаптации ребенка в семье;
18) оказание консультативной помощи, в том числе по вопросам предоставления государственных социальных пособий, других видов пособий;
19) содействие в оформлении документов на оказание адресной социальной помощи;
20) установление и поддержание связи с комитетами Красного Полумесяца и Красного Креста, другими общественными организациями, благотворительными фондами с целью привлечения их к оказанию спонсорской помощи семьям, воспитывающим детей с ограниченными возможностями из числа малообеспеченных.
5. Права отделений социальной помощи на дому

10. Әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi:
1) әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшесi көрсететiн қызметтiң тiзбесi мен көлемiн белгiлеуге, әлеуметтiк қызметкердiң жұмыс жүктемесiн анықтауға;
2) уәкiлеттi және атқарушы органдарда және басқа құрылымдарда қызмет көрсетiлiп жатқан азаматтардың құқықтары мен мүдделерiн қорғауға көмектесуге;
3) кемтар балаларды әлеуметтiк қолдау жұмысының ахуалын еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау органдарының қарауына ұсынуға;
4) кемтар балаларға материалдық көмек көрсету мәселесi бойынша меншiк нысанына қарамастан ұйым басшыларына өтiнiш беруге құқылы.
11. Әлеуметтiк қызметкерлер, оның iшiнде бөлiмше меңгерушiлерi, қоғамдық көлiкте жол жүру үшiн жол жүру билеттерiмен немесе олардың құндарының мөлшерiнде осы мақсаттарға қаралған үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшесiн ұстау бойынша жергiлiктi бюджет шығындары есебiнен ақшалай өтемақымен қамтамасыз етiледi.
6. Әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерiнiң»қызмет етуiнiң шарттары мен тәртiбi
12. Әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi қызмет көрсетiлетiн кемтар балалар саны 80 және одан көп болғанда құрылады.
Әрi қалалар мен мекен-жайларда қажет болған жағдайда бiрнеше бөлiмшелер бiреу болып бiрiге алады.
Әлеуметтiк қызмет көрсетуге мұқтаж кемтар балалар саны бөлiмше ашуға жетпегенде, кемтар балаларға күтiм бойынша әлеуметтiк қызметкер лауазымын жалғызбасты қарттарға және мүгедектерге қызмет көрсететiн үйде әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшесiнiң штатына енгiзiледi.
Кемтар балаларға әлеуметтiк көмек дербес және топтық, яғни күндiзгi уақытта болатын бөлiмшелерде болуы мүмкiн.
13. Әлеуметтiк қызметкерлердiң штаттық бiрлiк саны қызмет көрсетiлетiн балалардың санына байланысты белгiленедi, мұнда бiр әлеуметтiк қызметкер 6 балаға қызмет көрсетедi деп алынады. Кейбiр жағдайларда балалардың дамудағы ауытқулар мен қозғалыс белсендiлiгiн ескерiп, әлеуметтiк қызметкерге 4-5 балаға күтiм жасау жүктелуi мүмкiн. Егер отбасында қызмет көрсетуге мұқтаж бала 2 немесе одан да көп болса, әр бала жеке тұлға ретiнде қаралады.
Қызмет көрсетiлетiн балалар саны 160-тан көп болғанда, әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшесiне автомобиль бөлiнуге тиiс, оған қаржы жергiлiктi бюджеттен бөлiнедi (немесе автокөлiктi жалға алу мәселесi шешiледi), жүргiзушi қызметi енгiзiледi.
Бухгалтер лауазымы әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi 3 және одан көп болғанда енгiзiледi.
14. Жұмыс кестесi, қызмет көрсетiлетiндер саны, үйлерiне барудың саны және әлеуметтiк қызметкер көрсететiн қызмет көлемi әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшесiнiң меңгерушiсi аумақтық орталық, интернат үйi немесе қалалық (аудандық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасының (бөлiмiнiң) басшылығының келiсiмi бойынша белгiленедi.

10. Отделения социальной помощи имеют право:
1) устанавливать перечень и объем предоставляемых отделением социальной помощи услуг, определять нагрузку социальному работнику;
2) содействовать защите прав и интересов обслуживаемых граждан в представительных и исполнительных органах и других структурах;
3) выносить на рассмотрение органов труда, занятости и социальной защиты населения состояние работы по социальной поддержке детей с ограниченными возможностями;
4) обращаться с ходатайством к руководителям организаций, независимо от форм собственности, по вопросам оказания материальной помощи детям с ограниченными возможностями.
11. Социальные работники, в том числе заведующие отделениями, обеспечиваются проездными билетами для проезда на общественном транспорте общего пользования или денежной компенсацией в размере их стоимости за счет средств местного бюджета, предусмотренных на эти цели в расходах по содержанию отделения социальной помощи на дому.
6. Условия и порядок функционирования отделения социальной помощи
12. Отделения социальной помощи создаются при наличии на обслуживании 80 и более детей с ограниченными возможностями.
При необходимости в крупных городах и населенных пунктах несколько отделений могут объединяться в одно.
Там, где наличие детей с ограниченными возможностями, нуждающихся в социальном обслуживании, не позволяет создать отделение, должность социального работника по уходу за детьми с ограниченными возможностями может вводиться в штат отделения социальной помощи на дому, обслуживающего одиноких престарелых и инвалидов.
Социальная помощь детям с ограниченными возможностями может быть индивидуальной или групповой, то есть в отделениях дневного пребывания.
13. Число штатных единиц социальных работников устанавливается в зависимости от количества обслуживаемых детей, из расчета, что один социальный работник обслуживает 6 детей. В отдельных случаях, с учетом степени отклонений в развитии ребенка и двигательной активности, нагрузка на социального работника по уходу может быть 4-5 детей. Если в семье двое или более детей с ограниченными возможностями, нуждающихся в обслуживании, каждый ребенок учитывается как отдельное лицо.
При численности обслуживаемых более 160 человек отделению социальной помощи положен автомобиль, который выделяется за счет средств местного бюджета (или разрешается аренда автотранспорта), вводится должность водителя.
Должность бухгалтера вводится при наличии 3-х и более отделений социальной помощи.
14. График работы, число обслуживаемых, кратность посещения и объем предоставляемых услуг социальным работником устанавливаются заведующим отделением социальной помощи по согласованию с руководством территориального центра, дома-интерната или городским (районным) управлением, (отделом) труда, занятости и социальной защиты населения.

Әлеуметтiк қызметкер қызмет көрсетiлетiн адамға аптасына 2-3 рет баруы тиiс.
7. Үйiнде қызмет көрсетуге қабылдауды тәртiбi
15. Үйiнде қызмет көрсетуге ПМПК-ның»қорытындысы бойынша басқа адам күтiмiн қажет ететiн кемтар балалар қабылданады.
16. Үйiнде қызмет көрсетуге кемтар балаларды қабылдау аумақтық орталық директорының немесе интернат үйiнiң, қалалық (аудандық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасы (бөлiмi) бастығының немесе оның халықты әлеуметтiк қорғау мәселесiн қадағалап отыратын орынбасарының шешiмдерiмен жүргiзiледi.
Үйiнде қызмет көрсетуге қабылдауға мынадай құжаттар негiз болып табылады: арыз, басқа адамның күтiмiнiң қажеттiгi туралы ПМПК-қорытындысы, медициналық карта, медициналық-әлеуметтiк сараптама (МҮС) бөлiмiнiң (мүгедектiгi туралы) анықтамасы, қоса берілетiн формалар бойынша, материалдық-тұрмыстық жағдайын зерттеу актiсi.
17. Үйiнде қызмет көрсетуге қабылдауға қарсы көрсетулер:
жұқпалы, венерологиялық, карантиндiк аурулар, бактериятаратушылық, туберкулездi»өршiген формалары, арнайы денсаулық сақтау мекемелерiнде емделудi қажет ететiн басқа да ауыр науқастар болып табылады.
18. Қызмет көрсетуден шығарып алу ата-анасының жеке арызы бойынша немесе баланы интернат үйiне орналастыру және басқа да себептер бойынша жүргiзiледi.
8. Үйде әлеуметтiк көмек көрсету
19. Әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшесiн, аумақтық орталықтың немесе интернат үйiнiң немесе қалалық (аудандық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасының (бөлiмiнiң) директорының»бұйрығымен тағайындалатын меңгерушi басқарады.
20. Меңгерушi өз жұмысын еңбек және әлеуметтiк қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орталық орган бекiтетiн "Әлеуметтiк қамсыздандыру және жұмыспен қамту қызметiнiң басшылары, мамандары мен басқа да қызметкерлердiң бiлiктiлiк анықтамасында" белгiленген лауазымдық мiндеттерге сай жүзеге асырады.
21. Бөлiмше меңгерушiсi өзiне тапсырылған әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшесiнiң мүлкiн талан-таражға салу және бүлдiру жәйттерi үшiн дербес жауапкершiлiкте болады.
22. Әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерi бiлiм беру және денсаулық сақтау, басқа да ұйымдармен тығыз байланыста жұмыс iстейдi.
9. Әлеуметтiк көмек көрсетудi ұйымдастырудың тәртiбi
23. Кемтар балаларға қызмет көрсету психологиялық-дәрiгерлiк-педагогикалық кеңес мамандарының қатысуымен жасалынатын дербес бағдарлама бойынша жүргiзiледi. Әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшесi көрсететiн қызмет пен әлеуметтiк қызметкерге жүктелетiн жұмыс көлемi баланың денсаулығына, қозғалыс белсендiлiгiне сай белгiленедi.

Посещение социальным работником одного обслуживаемого должно осуществляться 2-3 раза в неделю.
7. Порядок приема на надомное обслуживание
15. На надомное обслуживание принимаются дети с ограниченными возможностями, нуждающиеся по заключению ПМПК в постороннем уходе.
16. Прием на надомное обслуживание детей с ограниченными возможностями производится по решению директора территориального центра или дома-интерната или начальника городского (районного) управления (отдела) труда, занятости и социальной защиты населения или его заместителя, курирующего вопросы социальной защиты населения.
Основанием для приема на надомное обслуживание являются следующие документы: заявление, заключение ПМПК о необходимости постороннего ухода, медицинская карта, справка отдела медико-социальной экспертизы (МСЭ) (об инвалидности), акт обследования материально-бытовых условий по прилагаемым формам.
17. Противопоказанием к принятию на надомное обслуживание являются:
инфекционные, венерические, карантинные заболевания, бактерионосительство, активные формы туберкулеза, иные тяжелые заболевания, требующие лечения в специализированных организациях здравоохранения.
18. Снятие с обслуживания производится по личному заявлению родителей или в случае определения ребенка в дом-интернат и по другим причинам.
8. Руководство отделением социальной помощи на дому
19. Отделение социальной помощи возглавляет заведующий, который назначается приказом директора территориального центра или дома-интерната, или городского (районного) управления (отдела) труда, занятости и социальной защиты населения.
20. Заведующий осуществляет свою работу в соответствии с должностными обязанностями, определяемыми в соответствии "Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих служб социального обеспечения и занятости", утверждаемым Центральным уполномоченным органом по труду и социальной защиты населения.
21. Заведующий отделением несет персональную ответственность за факты хищения и порчи вверенного ему имущества отделения социальной помощи на дому.
22. Отделения социальной помощи работают в тесном контакте с организациями образования и здравоохранения, другими организациями.
9. Порядок организации социальной помощи
23. Обслуживание детей с ограниченными возможностями проводится по индивидуальной программе, которая разрабатывается с участием специалистов психолого-медико-педагогической консультации. В зависимости от состояния здоровья ребенка, двигательной активности определяется объем услуг, предоставляемых отделением социальной помощи и нагрузка на социального работника.

24. Әлеуметтiк қызметкердiң кемтар балаларға көрсететiн қызметi, үйде әлеуметтiк қызмет көрсету бөлiмшесi және кемтар баланың ата-анасымен жасалған келiсiм негiзiнде тегiн көрсетiледi.
Келiсiм екi данада жасалып бiр данасы ата-анаға берiлiп, екiншiсi үйде әлеуметтiк көмек көрсететiн бөлiмшеде қалады.
25. Әлеуметтiк қызметкерлер, соның iшiнде жұмысқа қабылданатындары да флюорографиялық тексерудiң, дерматолог пен терапевтiң қорытындысы бар медициналық тексеруден өтедi. Медициналық тексерудiң жиiлiгiн денсаулық сақтау органдары белгiлейдi.
26. Күтiм жасайтын әлеуметтiк қызметкерлер өз жұмысын еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi уәкiлеттi орталық орган бекiтетiн "Әлеуметтiк қамсыздандыру және жұмыспен қамту қызметiнiң басшылары, мамандары мен басқа да қызметкерлерiнiң бiлiктiлiк анықтамасында" белгiленген лауазымдық мiндеттерiне сай атқарады.
27. Әлеуметтiк қызмет көрсетудi ұйымдастыру жұмыс жоспарымен, графиктерiмен және кестесiмен реттеледi.
10. Әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерiн қаржыландыру
28. Әлеуметтiк көмек көрсету бөлiмшелерiн қаржыландыру жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздерден жүзеге асырылады.
Ақшалай қаражатты жұмсау қатаң түрде бекiтiлген сметаға сай жүзеге асырылады.

24. Услуги, оказываемые социальными работниками детям с ограниченными возможностями, предоставляются бесплатно на основании договора, заключаемого между отделением социальной помощи на дому и родителями ребенка с ограниченными возможностями.
Договор составляется в 2-х экземплярах, один из которых выдается родителям, второй остается в отделении социальной помощи на дому.
25. Социальные работники, в том числе принимаемые на работу, проходят медицинский осмотр с предоставлением данных флюорографического обследования, заключения дерматолога и терапевта. Периодичность медосмотров устанавливается органами здравоохранения.
26. Социальные работники по уходу выполняют свою работу в соответствии с должностными обязанностями, определяемыми «Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих служб социального обеспечения и занятости», утверждаемым Центральным уполномоченным органом по труду и социальной защиты населения.
27. Организация социального обслуживания регламентируется планом работы, графиками и расписаниями.
10. Финансирование отделений социальной помощи
28. Финансирование отделений социальной помощи осуществляется за счет средств местных бюджетов и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Расходование денежных средств осуществляется строго в соответствии с утвержденной сметой.