Жітіқара ауданының елді мекендерінде ит пен мысық ұстау Ережелерін бекіту туралы
Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 2003 жылғы 30 мамырдағы № 269 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2003 жылғы 1 шілдеде № 2348 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 2008 жылғы 23 қазандағы № 107 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 2008.10.23 № 107 шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 311 бабына сәйкес және Жітіқара ауданы әкімиятының қаулысын қарап, Жітіқара аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Жітіқара ауданының елді мекендерінде ит пен мысық ұстау Ережелері бекітілсін (қосымша).
2. Шешім Қостанай облысы әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткенінен соң күшіне енеді.
Сессия төрайымы
Жітіқара аудандық
мәслихатының хатшысы
Жiтiқара аудандық мәслихатының
2003 жылғы 30 мамырдағы № 269
шешiмiмен бекiтiлдi (қосымша)
Жiтiқара ауданының елдi мекендерiнде
ит пен мысық ұстау Ережелерi
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы", "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы", "Ветеринария туралы" Заңдарын орындау үшiн және кент, қала және селолардың ахуалын жақсарту мақсатында төмендегi ережелер жасалынды және бекiтiлдi.
Осы ереже ведомстволық бағыныштылығына және меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдарды қоса алғанда, ауданның елдi мекендерiнде үй хайуанаттарын ұстаушылардың барлығына қолданылады.
1. Ит пен мысық иелерiнiң мiндеттерi
1. Ит пен мысық иелерi:
1) хайуанаттарды олардың биологиялық ерекшелiктерiне сәйкес ұстауға, хайуанаттарға адамгершiлiкпен қарауға, қараусыз, сусыз, тамақсыз қалдырмауға, хайуанат ауырып қалған жағдайда ветеринар көмегiне сүйенуге;
2) хайуанаттарды ұстау ережелерi мен санитарлық-гигиеналық нормаларды қатаң сақтауға, олардың жалпы пайдаланымдағы жерлердi ластауға жол бермеуге;
3) ветеринарлық мекемелер мамандарының талаптары бойынша диагностикалық тексеру мен емдеп қарау үшiн хайуанаттарды дер кезiнде ветеринарлық мекемеге жеткiзуге мiндеттi;
4) хайуанаттардан қорғануға айналадағы адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн мынандай қажеттi шаралар қолданылуы тиiс: аула иттерi арнаулы бөлiнген жерде және байлауға ұсталынады, сақтандыру кестелерi iлiнуi керек, иттер қарғы баумен, томағамен қыдыртылуы тиiс;

Об утверждении Правил содержания собак и кошек в населенных пунктах Житикаринского района
Решение маслихата Житикаринского района Костанайской области от 30 мая 2003 года № 269. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 1 июля 2003 года № 2348. Утратило силу - Решением маслихата Житикаринского района Костанайской области от 23 октября 2008 года № 107
Сноска. Утратило силу - Решением маслихата Житикаринского района Костанайской области от 23.10.2008 № 107.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и рассмотрев постановление акимата Житикаринского района, Житикаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила содержания собак и кошек в населенных пунктах Житикаринского района (приложение).
2. Решение вступает в силу после государственной регистрации в управлении юстиции Костанайской области.
Председатель сессии
Секретарь Житикаринского
районного маслихата
Утверждены
решением Житикаринского
районного маслихата
30 мая 2003 года № 269
(приложение)
Правила содержания собак и кошек
в населенных пунктах Житикаринского района
Во исполнение Законов Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", "О санитарно- эпидемиологическом благополучии населения", "О ветеринарии" и в целях улучшения санитарного состояния города, сел и поселка, разработаны и утверждены следующие правила.
Настоящие правила распространяются на всех владельцев домашних животных в населенных пунктах района, включая предприятия, учреждения и организации, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
1. Обязанности владельцев собак и кошек
1. Владельцы собак и кошек обязаны:
1) содержать животных в соответствии с их биологическими особенностями, гуманно обращаться с животными, не оставлять без присмотра, без пищи и воды, не избивать и в случае заболевания вовремя прибегнуть к ветеринарной помощи;
2) строго соблюдать санитарно-гигиенические нормы и правила содержания животных, не допускать загрязнения ими мест общего пользования;
3) по требованию специалистов ветеринарных учреждений своевременно представлять животных для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок;
4) принимать необходимые меры, обеспечивающие безопасность окружающих людей от животных: содержать дворовых собак на привязи и в специально отведенных местах, иметь предупредительные таблички, выгул собак осуществлять на поводке, в намордниках;

5) хайуанат адамдарды немесе хайуанаттарды қауып алса, олардың иелерi ол туралы жақын маңайдағы медициналық, ветеринарлық мекемеге тез арада хабар беруге мiндеттi және де ол ветеринар маманының бақылауына алынып, карантин жасау және тексеру үшiн ветеринарлық ем қолдануға апарылуы тиiс;
6) объектiлердi, аумақтарды әртүрлi тұқымдағы иттерiмен күзету кезiнде, олардың иелерi сақтандыру кестесiн iлiп қоюға мiндеттi.
2. Хайуанат иелерiнiң құқығы
2. Кез келген хайуанат қожасының меншiгi болып табылады, кез келген меншiк заңмен қорғалады.
3. Иттердi және мысықтарды ұстау
3. Төмендегi жайттарға:
1) хайуанаттарды тұрғын жайларда, оның iшiнде, пәтерлерде ұстауға;
2) иттердi тек қана қысқа қарғы баумен әрi томағамен көшеге, аулаға, басқа да қоғамдық орындарға шығаруға;
3) қоршаған орта қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн жағдай сақталған болса, ит пен мысықтарды көлiктiң кез келген түрiмен алып жүруге.
4. Төмендегi жайттарға:
1) қоғамдық орындарда, көпшiлiк адамдар демалатын жерлерде, мас адамдарға, 14 жасқа дейiнге балаларға iрi иттердi қыдыртуға және де итпен көшеге шығуға;
2) жалпы пайдаланымдағы жерлерге: кiреберiске, баспалдақ алаңдарында, сондай-ақ, балконда, лоджияда хайуанаттар ұстауға;
3) кiреберiстi, баспалдақ алаңын, спорт алаңын, балалар ойнайтын алады, көгалды, тротуарды парктер мен саябақтардың ластауға тыйым салынады, егер, хайуанат нәжiс тастаса ол жердi хайуанат иесi тазалауға мiндеттi;
4) ит пен мысықтарды қоғамдық тамақтандыру кәсiпорынына, сауда залдары мен өндiрiс орнына, азық-түлiк дүкендерiнде ұстауға және кiргiзуге;
5) адамдарды шомылдыруға бөлiнген жерлерде, су ағыны бойымен 500 метрден артық жерге дейiн хайуанаттарды шомылдыруға тыйым салынады.
5. Дүкендердiң, емдеу мекемелерiнiң, дәрiханалардың, тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарының жанына хайуанат иелерiнiң әдейi уақытша байлап қойған хайуанаттарынан басқа қоғамдық орындарда қожайынсыз жүрген ит пен мысықтар қаңғыбас деп есептелiнедi және де ондай хайуанат арнаулы қызметтiң жұмысшыларымен аулануға жатады.
6. Тұрғын үйлердiң жанында хайуанаттарды қыдырту кезiнде оның қожайы маңайдың тыныштығын сақтауға мiндеттi.
7. Хайуанат өлген жағдайда, өлiмтiктердi жерлеуге тек қана мал қорымы аумағына ғана рұқсат етiледi. Өлiмтiктердi лақтырып тастауға немесе ауданның елдi мекендерi аумағындағы жерлерге көмуге тыйым салынады.
4. Осы ережелерi сақтамағаны үшiн ит
пен мысық қожайындарының жауапкершiлiгi
8. Осы ережелердi сақтамаған ит пен мысықтың қожайындары Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Кодексiне сәйкес жауап бередi.

5) при нанесении животными укусов человеку или животному, владельцы обязаны немедленно сообщить об этом в ближайшее медицинское и ветеринарное учреждения, животных доставить в ветеринарную лечебницу для осмотра и карантирования под наблюдением ветеринарных специалистов;
6) при охране сторожевыми собаками различного рода территорий, объектов, собственники обязаны установить предупреждающие таблички.
2. Права владельцев животных
2. Любое животное является собственностью владельца и как всякая собственность охраняется законом.
3. Содержание собак и кошек
3. Разрешается:
1) содержание животных в жилых помещениях, в том числе квартирах;
2) выводить собак на улицу, во двор, иное общественное место только на коротком поводке и в наморднике;
3) перевозить кошек и собак любым видом транспорта, при соблюдении условий, обеспечивающих безопасность окружающих;
4. Запрещается:
1) выгуливать крупных собак и появляться с ними в общественных местах, местах массового отдыха людей гражданам в нетрезвом состоянии, детям в возрасте до 14 лет;
2) содержать животных в местах общего пользования: подъездах, на лестничных площадках, а также на балконах и лоджиях;
3) загрязнение животными подъездов, лестничных площадок, спортивных, детских площадок, газонов, тротуаров, территорий парков и скверов, если животное оставило экскременты в этих местах, они должны быть убраны владельцем животного;
4) содержать и проводить собак и кошек на предприятия общественного питания, в торговые залы и производственные помещения продовольственных магазинов;
5) купание животных в местах, отведенных под купание, и выше по течению до 500 метров.
5. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставления владельцами на привязи у магазинов, лечебных учреждений, аптек, предприятий бытового обслуживания считаются безнадзорными и подлежат отлову специальными службами.
6. При выгуле животных около жилых домов владельцы обязаны обеспечивать тишину.
7. В случае смерти животных захоронение трупов разрешается только на территории скотомогильника. Запрещается выбрасывать трупы или зарывать их в землю на территории населенных пунктов района.
4. Ответственность владельцев собак
и кошек за несоблюдение настоящих правил
8. За несоблюдение настоящих правил владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".