Кемтар балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсету қағидасын және Кемтар балаларға қызмет көрсету жөніндегі үйдегі әлеуметтік көмек бөлімшелері туралы ережені бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2003 жылғы 7 шілдедегі N 139 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 6 тамызда N 990 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2011 жылғы 25 тамыздағы N 279 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2011.08.25 N 279 Қаулысымен
"Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңына сәйкес және дамуында кемістігі бар балаларға көмек көрсетудің тиімді жүйесін жасау мақсатында облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Кемтар балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсетудің қоса берілген Қағидасы бекітілсін.
2. Кемтар балаларға қызмет көрсету жөніндегі үйдегі әлеуметтік көмек бөлімшелері туралы қоса берілген Ереже бекітілсін.
3. Аудандар мен Петропавл қаласының әкімі кемтар балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсетуді ұйымдастырсын.
4. Қаржы департаменті кемтар балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсету қызметтерін бюджетпен қарастырылған сомалар шегінде дер уақытта қаржыландыруды қамтамасыз етсін.
5. Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті кемтар балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсету жөніндегі жұмысты ұйымдастырушылық-әдістемелік басқаруды және бақылауды іске асырсын.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы N 1 қаулысы
6. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Нұрақаев Е.Е. жүктелсін.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы N 1 қаулысы
Облыс әкімі
1 қосымша
Облыс әкімдігінің 2003 жылғы 7 шілдедегі
N 139 қаулысымен бекітілген
"Кемтар балаларға үйде әлеуметтік
қызмет көрсету қағидасын және
Кемтар балаларға қызмет көрсету
жөніндегі үйдегі әлеуметтік көмек
бөлімшелері туралы ережені бекіту туралы"
Ескерту. 1-қосымша өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы N 1 қаулысы
Кемтар балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсету
Қағидасы
Осы Қағида Қазақстан Республикасының  "Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы,  "Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" 2002 жылғы 11 шілдедегі Заңдарына сәйкес және дамуында кемістігі бар балаларға көмек көрсетудің тиімді жүйесін жасау мақсатында әзірленген.

Об утверждении Правил социального обслуживания на дому детей с ограниченными возможностями и Положения об отделении социальной помощи на дому по обслуживанию детей с ограниченными возможностями
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 7 июля 2003 года N 139. Зарегистрировано Управлением юстиции Северо-Казахстанской области 6 августа 2003 года за N 990. Утратило силу - постановлением Акимата Северо-Казахстанской области от 25 августа 2011 года N 279
Сноска. Утратило силу - постановлением Акимата Северо-Казахстанской области от 25.08.2011 N 279
Во исполнение Закона Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" и в целях создания эффективной системы помощи детям с недостатками в развитии, акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила социального обслуживания на дому детей с ограниченными возможностями.
2. Утвердить прилагаемое Положение об отделении социальной помощи на дому по обслуживанию детей с ограниченными возможностями.
3. Акимам районов и г.Петропавловска организовать социальное обслуживание на дому детей с ограниченными возможностями.
4. Департаменту финансов обеспечить своевременное финансирование служб социального обслуживания на дому детей с ограниченными возможностями в пределах сумм, предусмотренных бюджетом.
5. Департаменту координации занятости и социальных программ осуществлять организационно-методическое руководство и контроль за работой по социальному обслуживанию на дому детей с ограниченными возможностями.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением акимата  Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Нуракаева Е. Е.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением акимата  Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1
Аким области
Приложение 1
Утверждены
постановлением акимата области
от 7 июля 2003 года N 139
"Об утверждении Правил социального
обслуживания на дому детей с ограниченными
возможностями и Положения об отделении
социальной помощи на дому по обслуживанию
детей с ограниченными возможностями"
Сноска. В приложение 1 внесены изменения - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1
ПРАВИЛА
социального обслуживания на дому детей с ограниченными возможностями
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" , от 11 июля 2002 года "О социальной медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" и в целях создания эффективной системы помощи детям с недостатками в развитии.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида кемтар балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсетудің жалпы тәртібін айқындайды.
2. Әлеуметтік қызмет көрсету 0-ден 18 жасқа дейінгі психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес (әрі қарай - ПМПК) қорытындысы бойынша бөгде күтімге мұқтаж кемтар балаларға көрсетіледі.
2. Кемтар балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсетуге енетін қызметтер тізбесі
3. Үйде көрсетілетін әлеуметтік қызметке мыналар жатады:
кемтар балаларды әлеуметтік тексеру, оның мүддесі мен мұқтажын білу мақсатында баланы қоршаған шағын ортаны тексеру;
көмектің нақты түрі мен нысанын белгілеу, ПМПК мамандары жасайтын жеке бағдарламаны есепке ала отырып, жеке қызметтер көрсетудің картасын құру;
ата-аналарға ауру баланы жалпы күтудің тәжірибелік машықтарын, әдістерін және баланың дамуына жәрдемдесетін тәсілдерге үйрету;
кемтар балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларына балаларды жүріп-тұру мен әлеуметтік машықтарға (киіну, жуыну, асхана құралдарымен пайдалану, ақша ұстау, заттар сатып алу және тамақ әзірлеу, телефонмен, көлікпен пайдалану және т,б.) мінез-құлық, өзін-өзі бақылау мен қарым-қатынас дағдыларын үйретуге көмек көрсету;
оңалту іс-шараларын іске асыру және баланы отбасына бейімдеу мақсатында ата-аналармен жұмыс жүргізу;
баланың бос уақытын ұйымдастыру (ойындар, кітаптар оқу, оларды талқылау, кітапханалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және т.б.);
бала мен ата-анасына психологиялық жәрдем көрсету;
балалары кемтар ата-аналармен жеке және топтық іс-шаралар (семинарлар, тренингілер және т.б.) ұйымдастыру арқылы ағарту-профилактикалық жұмыстар жүргізу;
қажет арнайы медициналық жәрдем алуға және медициналық қызметті көрсетуге, атап айтқанда дәрігерді үйге шақыруға, емханаға бірге баруға көмектесу;
шұғыл жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету;
медициналық көрсеткіштер бойынша протез-ортопедиялық бұйымдармен, техникалық және өзге де құралдармен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
қамқорлықты, қорғаншылықты белгілеу, жәрдемақылар тағайындау, үй-интернаттарына немесе аумақтық орталықтарға орналастыру және көмектің басқа да түрлері үшін құжаттар ресімдеуде жәрдемдесу;
кемтар балалары бар отбасыларға консультативтік, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік және арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар беру мәселелері бойынша көмек көрсету;
аз қамтамасыз етілген қатарындағы, кемтар балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларына атаулы әлеуметтік көмек көрсетуге құжаттар рәсімдеуде жәрдемдесу;
аз қамтамасыз етілген қатарындағы, кемтар балаларды тәрбиелеп отырған отбасыларына демеуші көмек көрсету үшін қоғамдық ұйымдармен, қайырымдылық қорларымен байланыс жасау және дамыту;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют общий порядок социального обслуживания на дому детей с ограниченными возможностями.
2. Социальное обслуживание на дому предоставляется детям с ограниченными возможностями от 0 до 18 лет, нуждающимся в постороннем уходе по заключению психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК).
2. Перечень услуг, входящих в социальное обслуживание
на дому детей с ограниченными возможностями
3. Социальное обслуживание на дому включает в себя следующие услуги:
социальное обследование детей с ограниченными возможностями, изучение микросреды ребенка с целью установления его интересов и потребностей;
определение конкретного вида и формы помощи, составление карты индивидуального обслуживания с учетом индивидуальной программы, разрабатываемой специалистами ПМПК;
обучение родителей практическим навыкам общего ухода за больным ребенком, методам и приемам, способствующим развитию ребенка;
оказание помощи семьям, воспитывающим детей с ограниченными возможностями, в обучении ребенка двигательным и социальным навыкам (одевание, умывание, умение пользоваться столовыми приборами, общаться с деньгами, делать покупки и готовить пищу, пользоваться телефоном, транспортом и т.д.), навыкам поведения, самоконтроля и общения;
работа с родителями в целях реализации реабилитационных мероприятий и адаптации ребенка в семье;
организация досуга ребенка (игры, чтение книг, их обсуждение, организация библиотечного обслуживания и др.);
оказание психологической помощи ребенку и родителям;
просветительско-профилактическая работа с родителями детей с ограниченными возможностями посредством организации индивидуальных и групповых мероприятий (семинары, тренинги и т.п.);
содействие в получении необходимой специальной медицинской помощи и медицинского обслуживания, в частности вызов врача на дом, сопровождение в поликлинику;
оказание первой медицинской помощи в экстренных случаях;
содействие в обеспечении по медицинским показаниям протезно-ортопедическими изделиями, техническими и иными средствами;
содействие в оформлении документов для установления опеки, попечительства, назначения пособий, определения в дома-интернаты или территориальные центры и других видов помощи;
оказание консультативной помощи семьям, имеющим детей с ограниченными возможностями, в том числе по вопросам предоставления государственных социальных и специальных государственных пособий;
содействие семьям из числа малообеспеченных, воспитывающим детей с ограниченными возможностями, в оформлении документов на оказание адресной социальной помощи;
установление и поддержание связи с общественными организациями, благотворительными фондами с целью привлечения их к оказанию спонсорской помощи малообеспеченным семьям, воспитывающим детей с ограниченными возможностями.

4. Әлеуметтік қызметкермен көрсетілетін қызметтер қызмет көрсетуге баланың ата-анасы немесе оны ауыстыратын тұлға мен әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері арасындағы келісім негізінде ақысыз көрсетіледі.
3. Үйде көрсетілетін қызметке қабылдау жағдайлары
5. Үйде көрсетілетін қызметке ПМПК-ның қорытындысы бойынша бөгде адамның күтіміне мұқтаж кемтар балалар қабылданады.
6. Үйде көрсетілетін қызметке кемтар балаларды қабылдау аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің шешімі бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы  N 1 қаулысы
7. Үйде қызмет көрсетуге алу үшін мынандай құжаттар негіз болады:
балалардың ата-аналарының немесе басқа да заңды өкілдердің өтініші;
басқа адамның күтімі қажеттілігі туралы ПМПК қорытындысы;
баланың денсаулығының жағдайы туралы емдеу-алдын алу мекемесінің  медициналық картасы;
медициналық-әлеуметтік сараптаманың (МӘС) мүгедектік санаты туралы анықтама көшірмесі.
8. Қызмет көрсетуге қабылдауға инфекциялық және мерез аурулары, бактерия таратушылық, туберкулездік өршіген түрлері, мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымдарында емдеуді талап ететін өзге де сырқаттар қарсы көрсетулер болып табылады.
9. Қызмет көрсетуден шығарып алу ата-ананың немесе заңды өкілдердің дербес өтініші бойынша немесе баланы интернаттық типті мекемелерге анықтаған жағдайда, не өзге де себептер бойынша жүргізіледі.
2 қосымша
Облыс әкімдігінің 2003 жылғы 7 шілдедегі
N 139 қаулысымен бекітілген
"Кемтар балаларға үйде әлеуметтік
қызмет көрсету қағидасын және
Кемтар балаларға қызмет көрсету
жөніндегі үйдегі әлеуметтік көмек
бөлімшелері туралы ережені бекіту туралы"
Ескерту. 2-қосымша өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы  N 1 қаулысы
Кемтар балаларға қызмет көрсету жөніндегі үйдегі әлеуметтік көмек  бөлімшелері туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімшесі (әрі қарай - әлеуметтік көмек бөлімшесі) психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес (ПМПК) қорытындысы бойынша бөгде адам көмегіне мұқтаж 18 жасқа дейінгі кемтар балаларға үй жағдайында әлеуметтік қызмет көрсету үшін құрылады.
Әлеуметтік көмек бөлімшесі аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі бағынған құрылымдық бөлімше ретінде де, сондай-ақ жеке бөлімше де бола алады.
Әлеуметтік көмек бөлімшесі қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес құрылады және жабылады.

4. Услуги, оказываемые социальным работником, предоставляются бесплатно на основании договора на обслуживание между родителями ребенка или лиц, их заменяющих, и отделением социальной помощи.
3. Условия приема на надомное обслуживание
5. На надомное обслуживание принимаются дети с ограниченными возможностями, нуждающиеся по заключению ПМПК в постороннем уходе.
6. Прием на надомное обслуживание детей с ограниченными возможностями производится по решению начальника районного (городского), отдела занятости и социальных программ.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением акимата  Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1
7. Основанием для приема на надомное обслуживание являются следующие документы:
заявление родителей или иных законных представителей детей;
заключение ПМПК о необходимости постороннего ухода;
медицинская карта о состоянии здоровья ребенка, заполняемая лечебно-профилактическим учреждением;
копия справки медико-социальной экспертизы (МСЭ) о категории инвалидности.
8. Противопоказанием к принятию на обслуживание являются инфекционные и венерические заболевания, бактерионосительство, активные формы туберкулеза, иные тяжелые заболевания, требующие лечения в специализированных организациях здравоохранения.
9. Снятие с обслуживания производится по личному заявлению родителей или иных законных представителей, либо в случае определения ребенка в учреждение интернатного типа, либо по другим причинам.
Приложение 2
Утверждено
постановлением акимата области
от 7 июля 2003 года N 139
"Об утверждении Правил социального
обслуживания на дому детей с ограниченными
возможностями и Положения об отделении
социальной помощи на дому по обслуживанию
детей с ограниченными возможностями"
Сноска. В приложение 2 внесены изменения - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1
ПОЛОЖЕНИЕ
об отделении социальной помощи на дому по обслуживанию детей
с ограниченными возможностями
1. Общие положения
1. Отделение социальной помощи на дому (далее - отделение социальной помощи) создается для социального обслуживания в надомных условиях детей с ограниченными возможностями до 18 лет, нуждающихся в постороннем уходе по заключению психолого-медико-педагогической консультации (далее - ПМПК).
Отделение социальной помощи может быть как структурным подразделением, так и самостоятельным с подчинением районному (городскому) отделу занятости и социальных программ.
Отделение социальной помощи создается и упраздняется в соответствии с действующим законодательством.

Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы  N 1 қаулысы
2. Әлеуметтік көмек бөлімшесі өз қызметінде қолданылып жүрген заңнаманы, Кемтар балаларға үйде әлеуметтік қызмет көрсету Қағидасын, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Кемтар балаларға үйде әлеуметтік көмек көрсету үшін күндізгі келу бөлімшелерін ашуға болады.
2. Үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімшелерінің негізгі міндеттері
4. Әлеуметтік көмек бөлімшелерінің негізгі міндеттері бөгде адамның күтіміне мұқтаж кемтар балаларға қажетті әлеуметтік қызмет көрсету болып табылады, соның ішінде:
кемтар балаларды тәрбиелейтін отбасыларға балаларды тәрбиелеу, күту, олардың тұрмысын, бос уақытын ұйымдастыру жөніндегі проблемаларды шешуде көмек көрсету;
мемлекеттік әлеуметтік, медициналық, кеңестік және басқа да көмектерді алуға, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуде, кемтар балалардың және кемтар балаларды тәрбиелейтін отбасылардың құқын және мүддесін қорғау мәселелерін шешуге жәрдемдесу;
ПМПК-ның ұсынымына сәйкес бөгде адамның күтіміне мұқтаж кемтар балаларға үйде әлеуметтік көмек көрсету;
арнаулы әлеуметтік қызмет алуға мұқтаж кемтар балаларды денсаулық сақтау, білім беру органдарымен бірлесіп айқындау және есепке алу;
кемтар балалардың медициналық-педагогикалық және жас ерекшеліктерін және оны қоршаған шағын ортаны, тұрмыс жағдайын зерделеу, талаптары мен қажеттіліктерін айқындау.
3. Әлеуметтік көмек бөлімшелерінің құқығы
5. Әлеуметтік көмек бөлімшесі мыналарға құқылы:
баланы оңалтудың жеке бағдарламасына байланысты көрсетілетін қызметтердің тізбесін және көлемін белгілеуге, әлеуметтік қызметкерге берілетін жұмыстың көлемін анықтауға;
өкілеттік және атқарушы органдарда және басқа да құрылымдарда қызмет көрсетілетін азаматтардың құқы мен мүддесін қорғауға жәрдемдесуге;
әлеуметтік педагогикалық жұмыс міндеттерін, жеке және әлеуметтік проблемаларды ПМПК-ның ұсынымына сәйкес шешу тәсілдерін анықтауға;
еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау органдарының қарауына кемтар балаларды әлеуметтік қолдау жөніндегі жұмыс жағдайы мәселелерін енгізуге;
әлеуметтік қорғау жөніндегі арнаулы жобалар мен бағдарламаларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысуға;
меншік түрінен тәуелсіз ұйымдар мен кәсіпорындар басшыларына кемтар балаларға материалдық көмек көрсету мәселелері жөнінде өтініш беруге;
қоғамдық ұйымдарға, мемлекеттік мекемелерге кемтар балалардың және олардың отбасыларының жеке және әлеуметтік проблемаларын шешу туралы ресми сұрау салуға.

Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением акимата  Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1
2. В своей деятельности отделение социальной помощи руководствуется действующим законодательством, Правилами социального обслуживания на дому детей с ограниченными возможностями, а также настоящим Положением.
3. Для оказания социальной помощи на дому детям с ограниченными возможностями могут быть открыты отделения дневного пребывания.
2. Основные задачи отделения социальной помощи на дому
4. Основными задачами отделения социальной помощи является предоставление необходимых социальных услуг детям с ограниченными возможностями, нуждающимся в постороннем уходе, в том числе:
оказание помощи семьям, воспитывающим детей с ограниченными возможностями в решении проблем по воспитанию, уходу за детьми, организации их быта, досуга;
содействие в получении государственной социальной, медицинской, консультативной и иной помощи, предоставлении специальных социальных услуг, решении вопросов защиты прав и интересов детей с ограниченными возможностями и семей, воспитывающих детей с ограниченными возможностями;
оказание социальной помощи на дому детям с ограниченными возможностями, нуждающимся в постороннем уходе в соответствии с рекомендациями ПМПК;
выявление и учет совместно с органами здравоохранения, образования детей с ограниченными возможностями, нуждающихся в предоставлении специальных социальных услуг;
изучение медико-педагогических и возрастных особенностей ребенка с ограниченными возможностями и его микросреды, условий жизни, выявление интересов и потребностей.
3. Права отделения социальной помощи на дому
5. Отделение социальной помощи имеет право:
устанавливать перечень и объем предоставляемых услуг, определять нагрузку на социального работника в зависимости от индивидуальной программы реабилитации ребенка;
содействовать защите прав и интересов обслуживаемых граждан в представительных и исполнительных органах и других структурах;
определять задачи социально-педагогической работы, способы решения личных и социальных проблем в соответствии с рекомендациями ПМПК;
вносить на рассмотрение органов труда, занятости и социальной защиты населения вопросы состояния работы по социальной поддержке детей с ограниченными возможностями;
участвовать в разработке и реализации специальных проектов и программ по социальной защите;
обращаться с ходатайством к руководителям организаций и предприятий, независимо от форм собственности, по вопросам оказания материальной помощи детям с ограниченными возможностями;
делать официальные запросы в общественные организации, государственные учреждения с просьбой о решении личных и социальных проблем детей с ограниченными возможностями и их семей.

6. Әлеуметтік қызметкерлерге, соның ішінде бөлімше меңгерушісіне үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімшелерін ұстау жөніндегі шығында осы мақсатқа қарастырылған жергілікті бюджет қаржысы есебінен қоғамдық көлікте жол жүру билеті беріледі немесе ақшалай өтемақы төленеді. Әлеуметтік қызметкерлер жылына бір сөмке және бір халат есебімен шаруашылық сөмкесімен және халатпен қамтамасыз етіледі.
4. Әлеуметтік көмек бөлімшелерінің жұмыс істеу жағдайлары мен тәртібі
7. Әлеуметтік көмек бөлімшесі кемінде 80 кемтар (әрі қарай - балалар) балаға қызмет көрсетілетін болса ғана жасалады.
Қажеттігіне қарай балалар мен елді мекендердегі бірнеше бөлімшелер біреу болып біріге алады.
Балалар саны 40-тан 80-ге дейін болған жағдайда 0,5 штат бірлігімен бөлімше меңгерушісі енгізіледі. Бұл жағдайда жалғызбасты қарттар мен мүгедектерге үйде көрсетілетін әлеуметтік қызмет штатына енгізіледі.
8. Әлеуметтік қызметке мұқтаж балалар саны бөлімше құруға мүмкін болмаса мүгедек балаларды күту жөніндегі әлеуметтік қызметкер лауазымы жалғызбасты қарттар мен мүгедектерге үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесі штатына енгізіледі.
9. Кемтар балаларға әлеуметтік көмек жеке болуымен қатар топтық та болады.
10. Әлеуметтік қызметкерлердің штаттық бірліктерінің саны бір қызметкерге 6 баладан асырмай қызмет көрсету есебімен белгіленеді.
Жекелеген жағдайларда, баланың даму және жүріп-тұру белсенділігінде ауытқулар дәрежесін ескере отырып күтім жөніндегі әлеуметтік қызметкердің  жүктелімі 4 немесе 5 бала болуы мүмкін.
Егер отбасында екі немесе одан да көп қызмет көрсетуге мұқтаж балалар болса әр бала жеке тұлға ретінде есептеледі.
11. Әлеуметтік қызметкер кесте бойынша бір балаға аптасына кемінде  2-3 рет барады.
12. Балаға қызмет көрсету ПМПК ұсынған жеке бағдарламаға сәйкес жүргізіледі. Баланың денсаулық жағдайына және оның қозғалу белсенділігіне байланысты әлеуметтік көмек бөлімшелерімен көрсетілетін қызметтер көлемі және әлеуметтік қызметкердің жұмыс көлемі айқындалады.
13. Әлеуметтік қызметкермен көрсетілетін қызметтер әлеуметтік көмек бөлімшесі мен баланың ата-анасы немесе басқа да заңды өкілдер арасында жасалған қызмет көрсету шарты негізінде ақысыз көрсетіледі.
14. Әлеуметтік қызметкерлер медициналық қарауды олар үшін белгіленген нормаға сәйкес өтеді.
15. Әлеуметтік қызметкерлер өз жұмысын тарифтік-біліктілік талаптарымен айқындалған лауазымдық міндеттерге сәйкес атқарады.

6. Социальным работникам, в том числе заведующему отделением, выдаются проездные билеты для проезда в общественном транспорте или выплачивается денежная компенсация в размере стоимости проезда за счет средств местного бюджета, предусмотренных на эти цели в расходах по содержанию отделения социальной помощи на дому. Социальные работники обеспечиваются хозяйственными сумками и халатами из расчета одна сумка и один халат на год.
4. Условия и порядок функционирования отделения
социальной помощи
7. Отделение социальной помощи создается при наличии на обслуживании не менее 80 детей с ограниченными возможностями (далее детей).
При необходимости в городах и населенных пунктах несколько отделений могут объединяться в одно.
При наличии от 40 до 80 детей вводится 0,5 штатной единицы заведующего отделением. В этом случае отделение вводится в штат служб социальной помощи на дому, обслуживающих одиноких, престарелых и инвалидов.
8. Там, где наличие детей, нуждающихся в социальном обслуживании, не позволяет создать отделение, должность социального работника по уходу за детьми вводится в штат отделения социальной помощи на дому, обслуживающего одиноких престарелых и инвалидов.
9. Социальная помощь детям наряду с индивидуальной может быть и групповой.
10. Число штатных единиц социальных работников устанавливается из расчета, что один социальный работник обслуживает не более 6 детей.
В отдельных случаях, с учетом степени отклонений в развитии ребенка и двигательной активности, нагрузка на социального работника по уходу может быть 4 или 5 детей.
Если в семье двое или более детей, нуждающихся в обслуживании, каждый ребенок учитывается, как отдельное лицо.
11. Посещение ребенка социальным работником осуществляется не реже 2-3 раз в неделю по графику.
12. Обслуживание детей проводится в соответствии с индивидуальной программой, рекомендованной ПМПК. В зависимости от состояния здоровья ребенка и его двигательной активности определяется объем услуг, предоставляемых отделением социальной помощи и нагрузка на социального работника.
13. Услуги, оказываемые социальным работником, предоставляются бесплатно на основании договора на обслуживание, заключаемого между отделением социальной помощи на дому и родителями ребенка или иными законными представителями.
14. Социальные работники проходят медицинский осмотр в соответствии с установленными для них нормами.
15. Социальные работники выполняют свою работу в соответствии с должностными обязанностями, определяемыми тарифно-квалификационными требованиями.

16. Әлеуметтік қызметкер жұмыстың жүйелі есебін және оның нәтижесін жүргізеді. Әлеуметтік қызметкердің құжаттары мыналар:
кемтар баланың әлеуметтік-педагогикалық диагностикасының нәтижесі  және оны қоршаған шағын орта және басқа да зерттеулер бойынша талдау есептерінен;
шарттар, келісімдер, тексеру актілерінен;
қызмет көрсетілетін кемтар балалардың жеке оңалту бағдарламасынан;
ұйым басшысымен бекітілген бір жылға арналған перспективалық жоспардан және бір айға арналған жұмыстың күнтізбелік жоспарынан тұрады.
17. Жұмыс кестесі, қызмет көрсетілетіндер саны, бару саны және әлеуметтік қызметкермен көрсетілетін қызмет көлемі аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің басшыларының келісімі бойынша әлеуметтік көмек көрсету бөлімшелері меңгерушісімен белгіленеді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы  N 1 қаулысы
18. Әрбір әлеуметтік көмек бөлімшелеріне әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесші лауазымы енгізіледі, оның лауазымдық міндеттері тарифтік-біліктілік талаптарымен анықталады.
Бөлімше ашу үшін қажетті балалар саны кем болған жағдайда әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесші лауазымы мына есеппен жүргізіледі:
қызмет көрсетілетін 80 балаға 1 штат бірлігі, олардың нақты санына пропорционалды, бірақ ол 0,25 штат лауазымынан кем емес.
19. Бухгалтер лауазымы 3 және одан да көп әлеуметтік көмек бөлімшелері болған жағдайда енгізіледі.
20. Әлеуметтік көмек бөлімшесі жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері үй-жайында немесе аудан (қала) атқарушы органдары бөлген басқа да үй-жайда орналасуы мүмкін.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы  N 1 қаулысы
5. Үйде көрсетілетін әлеуметтік көмек бөлімшесін басқару
21. Әлеуметтік көмек бөлімшесін аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі бастығының бұйрығымен тағайындалған меңгеруші басқарады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы  N 1 қаулысы
22. Әлеуметтік көмек бөлімшесінің меңгерушісі өз қызметін тарифтік-біліктілік талаптарымен айқындалған лауазымдық міндеттерге сәйкес жүзеге асырады.
23. Әлеуметтік көмек бөлімшесінің меңгерушісі мемлекеттік қаржыны және басқа да бюджеттен тыс қаржыны нысаналы пайдаланбау фактілері, оған сеніп берілген әлеуметтік көмек бөлімшесі мүліктерін ұрлау және бүлдіру фактілері үшін дербес жауап береді.

16. Социальный работник ведет систематический учет работы и ее результатов. Документация социального работника складывается из:
аналитических отчетов по результатам социально-педагогической диагностики ребенка с ограниченными возможностями и его микросреды, и  других исследований;
договоров, соглашений, актов обследований;
индивидуальной программы реабилитации обслуживаемых детей с ограниченными возможностями;
перспективного плана работы на год и календарного плана работы на месяц, утверждаемых руководством организации.
17. График работы, число обслуживаемых, кратность посещения и объем услуг, предоставляемых социальными работниками, устанавливается заведующим отделением социальной помощи по согласованию с руководством районного, (городского) отдела занятости и социальных программ.
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением акимата  Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1
18. На каждое отделение социальной помощи вводится должность консультанта по социальной работе, должностные обязанности которого определяются тарифно-квалификационными требованиями.
В случае меньшего количества детей, необходимого для открытия отделения, должность консультанта по социальной работе вводится из расчета: 1 штатная единица на 80 обслуживаемых детей пропорционально их фактическому количеству, но не менее 0,25 штатной должности.
19. Должность бухгалтера вводится при 3-х и более отделениях социальной помощи.
20. Отделение социальной помощи может размещаться в помещениях отделов занятости и социальных программ или других помещениях, выделяемых исполнительными органами района (города), со всеми видами коммунального благоустройства, телефонами. Отделение социальной помощи обеспечивается транспортом, который выделяется за счет средств местного бюджета, с введением в штатное расписание должности водителя или разрешается аренда автотранспорта.
Сноска. В пункт 20 внесены изменения - постановлением акимата  Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1
5. Руководство отделением социальной помощи на дому
21. Отделение социальной помощи возглавляет заведующий, который назначается приказом районного (городского), отдела занятости и социальных программ.
Сноска. В пункт 21 внесены изменения - постановлением акимата  Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1
22. Заведующий отделением социальной помощи осуществляет свою деятельность в соответствии с должностными обязанностями, определяемыми тарифно-квалификационными требованиями.
23. Заведующий отделением несет персональную ответственность за факты нецелевого использования государственных и иных внебюджетных средств, факты хищения и порчи вверенного ему имущества отделения социальной помощи.

24. Әлеуметтік көмек бөлімшесі білім беру және денсаулық сақтау, басқа да ұйымдармен тығыз қарым-қатынаста жұмыс істейді.
6. Әлеуметтік көмек бөлімшелерін қаржыландыру
25. Әлеуметтік көмек бөлімшелерін қаржыландыру жергілікті бюджет қаржысы есебінен аудандық (қалалық) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі арқылы Қазақстан Республикасы заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да қаражаттарды тартумен жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы  N 1 қаулысы

24. Отделения социальной помощи работают в тесном контакте с организациями образования и здравоохранения, другими организациями.
6. Финансирование отделений социальной помощи
25. Финансирование отделений социальной помощи осуществляется за счет средств местных бюджетов через районный (городской) отдел занятости и социальных программ с привлечением иных средств, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 25 внесены изменения - постановлением акимата  Северо-Казахстанской области от 3 января 2008 года N 1