Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті және оның аумақтық органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізу жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті Төрағасының 2004 жылғы 23 ақпандағы N 13-2-Ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 18 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2748. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 809 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.07.2015 № 809 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша іс жүргізуді ретке келтіру және "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының кодексімен сәйкестікке келтіру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті және оның аумақтық органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізу жөніндегі нұсқаулығы бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті және оның аумақтық органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізу жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 25 шілдеде 1584-нөмірмен тіркелген) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 мамырдағы N 38-ө бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитетінің Нормативтік құқықтық қамтамасыз ету және талдау басқармасы (Жұмашев Е.Е.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Көліктік бақылау комитеті төрағасының орынбасары Қ.Б.Есжановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникациялар министрлігінің
Көліктік бақылау комитеті және
оның аумақтық органдарының әкімшілік
құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізу
жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникациялар министрлігінің
Көліктік бақылау комитеті төрағасының
2004 жылғы 23 ақпандағы
N 13-2-Ө бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар
министрлігінің Көліктік бақылау комитеті және оның
аумақтық органдарының әкімшілік құқық бұзушылықтар
туралы іс жүргізу жөніндегі нұсқаулығы 1. Жалпы ережелер
1. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті және оның аумақтық органдарының лауазымдық тұлғаларының әкімшілік құқық бұзушылықтарды айқындау және қарау, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізуді ұйымдастыру бойынша қызметін, оларды қарау, орындау, шағымдау мерзімдерін, сондай-ақ іс жүргізуді ұйымдастыру мен шешімдердің негізді қабылдануына бақылау жасауды реттейді.

Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и его территориальными органами
Приказ Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 февраля 2004 года № 13-2-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2004 года № 2748. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 809
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 28.07.2015 № 809.
В целях упорядочения и приведения производства дел по административным правонарушениям, отнесенным к компетенции Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, в соответствие с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по производству дел об административных правонарушениях Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и его территориальными органами.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 15 мая 2001 года N 38-п "Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и его территориальными органами" (зарегистрированного в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2001 года за N 1584).
3. Управлению нормативно-правового обеспечения и анализа Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Джумашев Е.Е.) в установленном законодательством порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета транспортного контроля Есжанова К.Б.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждена
приказом Председателя Комитета
транспортного контроля Министерства
транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан "Об утверждении Инструкции
по производству дел об административных
правонарушениях Комитетом транспортного
контроля Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
и его территориальными органами"
от 23 февраля 2004 года N 13-2-П
Инструкция
по производству дел об административных правонарушениях
Комитетом транспортного контроля Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
и его территориальными органами
1. Общие положения
1. Инструкция по производству дел об административных правонарушениях (далее - Инструкция) регламентирует деятельность должностных лиц Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и его территориальных органов по выявлению и рассмотрению дел об административных правонарушениях, организацию производства дел об административных правонарушениях, сроки их рассмотрения, исполнения, обжалования, а также организации делопроизводства и контроля за обоснованностью принятого решения.

2. Нұсқаулық "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының кодексына (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті және оның аумақтық органдарының (бұдан әрі - көліктік бақылау органдары) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізудің міндеттері әрбір істің мән-жайын уақытылы, жан-жақты, толық және объективті анықтау, оны Кодексқа сәйкес шешу, шығарылған қаулылардың орындалуын қамтамасыз ету, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалуына көмектескен себептер мен жағдайларды анықтау, әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу болып табылады.
4. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу көліктік бақылау органдарында мемлекеттік тілде жүргізіледі, ал қажет болған жағдайда іс жүргізуде орыс тілі немесе басқа да тілдер мемлекеттік тілмен тең қолданылады.
5. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті көліктік бақылау органдарының лауазымды тұлғалары қаралатын іс бойынша жүргізу тілін осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өздерінің қаулыларымен белгілейді.
6. Көліктік бақылау органдарының лауазымды тұлғалары әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс жүргізуді жүзеге асыру кезінде әкімшілік іс жүргізу бойынша құжаттамаға сілтеме тек қана Кодекстің нормаларына жасалуға тиісті.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық және
әкімшілік жауапкершілік
7. Жеке адамның осы Кодекс бойынша әкімшілік жауаптылық көзделген құқыққа қарсы, кінәлі (қасақана немесе абайсызда жасалған) іс-әрекеті не әрекетсіздігі немесе заңды тұлғаның құқыққа қарсы іс-әрекеті не әрекетсіздігі әкімшілік құқық бұзушылық деп танылады.
8. Көлiктiк бақылау органдарының лауазымды адамдары айқындайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтарға Кодексте көзделген құқық бұзушылықтар жатады.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.10.10 № 608 (ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
9. Әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс тұлғалар:
1) ақыл-есі дұрыс, әкімшілік құқық бұзушылық жасау уақытына он алты жасқа жеткен жеке адам;
2) заңды тұлға.
Қазақстан Республикасының аумағында әкімшілік құқық бұзушылық жасаған шетел азаматтары, шетелдік заңды тұлғалар және азаматтығы жоқ адамдар жалпы негіздер бойынша әкімшілік жауаптылықта болады.
10. Әкімшілік жаза қолдануға құқық берілген көліктік бақылау органдарының лауазымды тұлғалары әскери қызметшілерге және әскери жиында жүрген азаматтарға, прокурорларға, ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, қаржы полициясы мен кеден органдарының қызметкерлеріне әкімшілік жаза қолданудың орнына айыптыларды тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені шешу үшін құқық бұзушылықтар туралы материалдарды тиісті органдарға тапсыра алады.
Тәртіп туралы жарғылардың күші қолданылатын темір жол, теңіз, өзен көлігі қызметкерлері қызметтік міндеттерін атқару кезінде мынадай құқық бұзушылық жасағаны үшін осы жарғыларға сәйкес:
темір жол көлігінің қызметкерлері - осы Кодекстің 439440411-баптарында477-бабының бірінші бөлігінде, 479480-баптарында көзделген құқық бұзушылық үшін;

2. Инструкция разработана в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - Кодекс).
3. Задачами Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и его территориальных органов (далее - органы транспортного контроля) производства по делам об административных правонарушениях, являются своевременное, всестороннее, полное и объективное выяснение обстоятельств каждого дела, разрешение его в соответствии с Кодексом, обеспечение исполнения вынесенных постановлений, а также выявление причин и условий, способствовавших совершению административных правонарушений, предупреждение и пресечение административных правонарушений.
4. Производство по делам об административных правонарушениях в органах транспортного контроля ведется на государственном языке, а при необходимости в производстве наравне с государственным употребляется русский язык или другие языки.
5. Должностные лица органов транспортного контроля, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, определяют своим постановлением по форме согласно Приложению 10 к настоящей Инструкции язык производства по рассматриваемому делу.
6. При осуществлении административного производства должностными лицами органов транспортного контроля ссылки в документации по административному производству должны производиться только на нормы Кодекса.
2. Административное правонарушение и
административная ответственность
7. Административным правонарушением признается противоправное, виновное (умышленное или неосторожное) действие либо бездействие физического лица или противоправное действие либо бездействие юридического лица, за которое Кодексом предусмотрена административная ответственность.
8. К административным правонарушениям, выявляемым должностными лицами органов транспортного контроля, относятся правонарушения, предусмотренные Кодексом.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 10.10.2011 № 608 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Административной ответственности подлежат:
1) физическое вменяемое лицо, достигшее ко времени совершения административного правонарушения шестнадцатилетнего возраста;
2) юридическое лицо.
Иностранцы, иностранные юридические лица и лица без гражданства, совершившие на территории Республики Казахстан административные правонарушения, подлежат административной ответственности на общих основаниях.
10. Должностные лица органов транспортного контроля, которым предоставлено право налагать административные взыскания, могут вместо наложения административных взысканий на военнослужащих и на граждан, находящихся на военных сборах, прокуроров, лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, сотрудников финансовой полиции и таможенных органов, передавать материалы о правонарушениях соответствующим органам для решения вопроса о привлечении виновных к дисциплинарной ответственности.
Работники железнодорожного, морского, речного транспорта, на которых распространяется действие уставов о дисциплине, несут в соответствии с этими уставами дисциплинарную ответственность за совершение ими при исполнении служебных обязанностей следующих административных правонарушений:
работники железнодорожного транспорта - нарушений, предусмотренных статьями 439440441, частью первой статьи 477статьями 479480 Кодекса;

теңіз көлігінің қызметкерлері - осы Кодекстің 441448449450-баптарында477-бабының екінші бөлігінде, 479 , 480-баптарында көзделген құқық бұзушылық үшін;
өзен көлігінің қызметкерлері - осы Кодекстің 441450-453455-баптарында477-бабының екінші бөлігінде, 479, 480-баптарында көзделген құқық бұзушылық үшін тәртіптілік жауаптылықта болады.
3. Әкімшілік жаза және әкімшілік-құқықтық
ықпал ету шаралары
11. Әкімшілік жаза, көліктік бақылау органдарының лауазымды адамдарының әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін қолданатын мемлекеттік мәжбүрлеу шарасы болып табылады және осындай құқық бұзушылық жасаған адамның Кодексте көзделген құқықтарынан айыруға немесе оны шектеуге саяды.
12. Көліктік бақылау органдарының лауазымды адамдарымен әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін мынадай әкімшілік жазалар қолданылуы мүмкін:
1) ескерту жасау;
2) әкімшілік айыппұл салу;
3) алты айға дейінгі мерзімге лицензияның күшін тоқтата тұру.
13. Ескерту, әкімшілік айыппұл салу тек негізгі әкімшілік жазалар ретінде ғана қолданылуы мүмкін. Ескерту әкімшілік жаза қолдануға уәкілетті көліктік бақылау органының лауазымды адамының жасалған құқық бұзушылыққа ресми түрде теріс баға беруінен және жеке немесе заңды тұлғаны құқыққа қарсы әрекетті болдырмау туралы сақтандырудан тұрады.
Ескерту жазбаша түрде осы Нұсқаулықтың 14-қосымшасына сәйкес жасалады.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті төрағасының 2007 жылғы 28 наурыздағы N 52-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
14. Әкімшілік айыппұл (бұдан әрі - айыппұл) - әкімшілік құқық бұзушылық үшін Кодекстің ерекше бөлімінің баптарында көзделген жағдайларда және шекте, әкімшілік жаза қолдану кезінде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес белгіленетін айлық есептік көрсеткіштің белгілі бір мөлшерінде сай келетін дәрежеде салынатын ақшалай жаза.
Айыппұл заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттің кірісіне өндіріп алынады.
15. Бір адам екі немесе одан да көп әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде әрбір құқық бұзушылық үшін жеке-жеке әкімшілік жаза қолданылады.
Егер адам бір көліктік бақылау органының лауазымды тұлғасы қарайтын бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасаған болса, онда осы адамға сол және бір түрдегі жаза қолданылатын жағдайда жазаның түпкілікті мөлшері жазаның осы түрі үшін Кодекспен белгіленген ең үлкен үш еселік шегінен аса алмайды.

работники морского транспорта - нарушений, предусмотренных статьями 441448449450, частью второй статьи 477статьями 479, 480 Кодекса;
работники речного транспорта - нарушений, предусмотренных статьями 441450- 453455, частью второй статьи 477статьями 479,  480 Кодекса.
3. Административное взыскание и меры
административно-правового воздействия
11. Административное взыскание является мерой государственного принуждения, применяемой должностными лицами органов транспортного контроля, за совершение административного правонарушения, и заключается в предусмотренном Кодексом лишении или ограничении прав лица, совершившего такое правонарушение.
12. Должностными лицами органов транспортного контроля за совершение административного правонарушения могут применяться следующие административные взыскания:
1) предупреждение;
2) административный штраф;
3) приостановление действия лицензии на срок до шести месяцев.
13. Предупреждение, административный штраф могут применяться только в качестве основных административных взысканий. Предупреждение состоит в официальной даче должностным лицом органа транспортного контроля, уполномоченным налагать административное взыскание, отрицательной оценки совершенного правонарушения и предостережении физического или юридического лица о недопустимости противоправного поведения.
Предупреждение выносится в письменной форме согласно приложению 14 к настоящей Инструкции.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - приказом Председателя Комитета транспортного контроля МТК РК от 28 марта 2007 года N 52-п.
14. Административный штраф (далее - штраф) есть денежное взыскание, налагаемое за административное правонарушение в случаях и пределах, предусмотренных в статьях особенной части Кодекса, в размере, соответствующем определенному количеству месячного расчетного показателя, устанавливаемого в соответствии с законодательным актом, действующим на момент наложения административного взыскания.
Штраф взыскивается в доход государства в установленном законодательством порядке.
15. При совершении одним лицом двух или более административных правонарушений административное взыскание налагается за каждое правонарушение в отдельности.
Если лицо совершило несколько административных правонарушений, которые рассматриваются одним и тем же должностным лицом органа транспортного контроля, то в случае наложения на это лицо взысканий одного и того же вида окончательный размер взыскания не может превышать трехкратного максимального предела, установленного Кодексом для данного вида взыскания.

16. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған адам әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап бір жылдың ішінде осы жазаға ұшырады деп есептеледі.
17. Адам әкімшілік құқық бұзушылық жасаған күннен бастап екі ай өткеннен кейін әкімшілік жауапкершілікке тартылуға тиіс емес.
Созылып кеткен әкімшілік құқық бұзушылық кезінде адам әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткеннен кейін әкімшілік жауапкершілікке тартылуға тиіс емес.
Егер адам екі ай мерзім өткенге дейін жаңа әкімшілік құқық бұзушылық жасаса, әкімшілік құқық бұзушылық үшін жаза қолдану мерзімінің өтуіне үзіліс жасалады. Мұндай жағдайларда мерзімді есептеу жаңа әкімшілік құқық бұзушылық анықталған кезден басталады.
4. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істердің
ведомствоға қарастылығы, көліктік бақылау органдарының
лауазымды тұлғаларының істерді қарау және әкімшілік
жазалар қолдану жөніндегі құзыреті
18. Көлiктiк бақылау органдары Кодекске сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды және әкiмшiлiк жаза қолданады.
Ескерту: 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.10.10 № 608 (ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
19. Көлiктiк бақылау органдарының қарауына жатқызылған әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларды оны жасауға уәкiлеттi көлiктiк бақылау органдарының лауазымды адамдары Кодекстiң 548-бабында көзделген баптар бойынша жасайды.
Ескерту: 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.10.10 № 608 (ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
20. Соттардың қарауына жатқызылған Кодекстiң 541-бабында көрсетiлген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларды оны жасауға уәкiлеттi көлiктiк бақылау органдарының лауазымды адамдары Кодекстiң 636-бабында көзделген баптар бойынша жасайды.
Ескерту: 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.10.10 № 608 (ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
21. Көліктік бақылау органдарының лауазымды тұлғалары әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді қамтамасыз етуге шаралар қабылдау үшін Кодекстің 620 , 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 632-1-баптарын басшылыққа алады.

16. Лицо, на которое наложено административное взыскание за административное правонарушение, считается подвергнутым данному взысканию в течение года со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания.
17. Лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня совершения административного правонарушения.
При длящемся административном правонарушении лицо не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
Течение срока наложения взыскания за административное правонарушение прерывается, если до истечения двух месячного срока, лицо совершит новое административное правонарушение. Исчисление срока в этих случаях начинается с момента обнаружения нового административного правонарушения.
4. Подведомственность дел об административных правонарушениях,
компетенция должностных лиц органов транспортного контроля
по рассмотрению дел и наложению административных взысканий
18. Органы транспортного контроля рассматривают дела об административных правонарушениях и налагают административные взыскания в соответствии с Кодексом.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 10.10.2011 № 608 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. По делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к ведению органов транспортного контроля, протоколы о правонарушениях составляют уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля по статьям, предусмотренным статьей 548 Кодекса.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 10.10.2011 № 608 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. По делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к ведению судов, указанных в статье 541 Кодекса, протоколы о правонарушениях составляют уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля по статьям, предусмотренным статей 636 Кодекса.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра транспорта и коммуникаций РК от 10.10.2011 № 608 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Должностные лица органов транспортного контроля, для принятия мер обеспечения производства по делам об административных правонарушениях могут руководствоваться статьями 620, 626627628629630631632632-1 Кодекса.

22. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс оның жасалған жері бойынша қаралады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер көлiк құралдары, кемелер, оның iшiнде шағын өлшемді кемелер есепке алынған жер бойынша немесе оған қатысты әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзiлiп жатқан адамның тұрғылықты жерi бойынша қаралуы мүмкiн.
Көліктік бақылау органының лауазымды тұлғасы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға әзірлеу кезінде мына мәселелерді:
1) бұл істі қарау оның құзыретіне жататынын;
2) лауазымды тұлғаның бұл істі қарау мүмкіндігін болдырмайтын мән-жайлардың болуын;
3) Кодексте көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама мен басқа хаттамалардың дұрыс жасалғанын, сондай-ақ істің өзге де материалдарының дұрыс ресімделгенін;
4) іс бойынша жауапкершілікті болдырмайтын мән-жайлардың, сондай-ақ адамды әкімшілік жауапқа тартпауға мүмкіндік беретін мән-жайлардың болуын;
5) кепілдеменің және бас тартудың болуын;
6) Кодекстің 584 588-баптарында көрсетілген адамдарға істің қаралатын орны мен уақыты туралы хабарланғанын анықтайды.
Ескерту: 22-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті Төрағасының 2006.03.17 N 21-2-Ө, 2011.10.10 № 608 (ресми жарияланған күннен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
23. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қарауына жіберілген лауазымды тұлға бұл істі мына жағдайларда қарай алмайды, егер осы тұлға:
1) жауапқа тартылған немесе жәбірленген адамның, оның заңды өкілінің, қорғаушысының немесе өкілінің туысы болып табылса;
2) істің шешілуіне жеке, тікелей немесе жанама мүдделі болып табылса.
Осы Нұсқаулықтың осы тармағында көзделген мән-жайлардың болған кезінде лауазымды тұлға өзінің бас тартатыны туралы мәлімдейді.
Осы Нұсқаулықтың осы тармағында көзделген мән-жайлардың болған кезінде өзіне қатысты іс жүргізіліп жатқан адам, қорғаушы және өкіл, прокурор лауазымды тұлғадан бас тартатынын мәлімдейді.
Өздігінен бас тарту, бас тарту туралы өтініш жоғары тұрған лауазымды тұлғаға табыс етіледі, ол оны келіп түскен күннен бастап бір тәулік ішінде қарайды және қараудың нәтижелері бойынша өтінішті қанағаттандыру туралы, не оны қанағаттандырудан бас тартуы туралы ұйғарым шығарады.
24. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер көліктік бақылау органдарында әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы және істің өзге де материалдарын алған күннен бастап он бес күндік мерзімде қаралады.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуге қатысушылардан кепілдеме түскен жағдайда, не істің мән-жайын қосымша анықтау қажет болған кезде істі қараушы лауазымды тұлға істің қаралу мерзімін ұзартады, бірақ ол мерзім бір айдан аспайды.

22. Дело об административном правонарушении рассматривается по месту его совершения.
Дела об административных правонарушениях могут рассматриваться также по месту учета транспортных средств, судов, в том числе маломерных, или по месту жительства лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении.
Должностное лицо органа транспортного контроля при подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении выясняет следующие вопросы:
1) относится ли к его компетенции рассмотрение данного дела;
2) имеются ли обстоятельства, исключающие возможность рассмотрения данного дела должностным лицом;
3) правильно ли составлен протокол об административном правонарушении и другие протоколы, предусмотренные Кодексом, а также оформлены иные материалы дела;
4) имеются ли обстоятельства, исключающие ответственность по делу, а также обстоятельства, позволяющие не привлекать лицо к административной ответственности;
5) имеются ли ходатайства и отводы;
6) извещены ли о месте и времени рассмотрения дела лица, указанные в статьях 584-588 Кодекса.
Сноска. В пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета транспортного контроля МТК РК от 17 марта 2006 года N 21-2-п; приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 10.10.2011 № 608 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Должностное лицо, на рассмотрение которого передано дело об административном правонарушении, не может рассматривать данное дело в случаях, если это лицо:
1) является родственником лица, привлекаемого к ответственности, или потерпевшего, их законных представителей, защитника или представителя;
2) лично, прямо или косвенно заинтересовано в разрешении дела.
При наличии обстоятельств, предусмотренных данным пунктом настоящей Инструкции, должностное лицо обязано заявить о самоотводе.
При наличии обстоятельств, предусмотренных данным пунктом настоящей Инструкции, лицо, в отношении которого ведется производство по делу, защитник и представитель, прокурор вправе заявить отвод должностному лицу.
Заявление о самоотводе, отводе подается вышестоящему должностному лицу, который рассматривает его в течение суток со дня поступления, и по результатам рассмотрения выносит определение об удовлетворении заявления либо об отказе в его удовлетворении.
24. Дела об административных правонарушениях в органах транспортного контроля рассматриваются в пятнадцатидневный срок со дня получения протокола об административном правонарушении и других материалов дела.
В случае поступления ходатайств от участников производства по делу об административном правонарушении либо при необходимости дополнительного выяснения обстоятельств дела срок рассмотрения дела может быть продлен должностным лицом, рассматривающим дело, но не более чем на один месяц.

25. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау және істер бойынша қаулы шығару кезінде көліктік бақылау органдарының лауазымды тұлғалары Кодекстің нормаларын басшылыққа алады.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға қаулы шығарған лауазымды тұлға қол қояды және іс қаралып біткен соң дереу жарияланады.
Қаулының көшірмесі, оған қатысты қаулы шығарылған жеке адамға немесе заңды тұлғаның заңды өкіліне, сондай-ақ олардың сұрауы бойынша жәбірленушіге, жеке адамның заңды өкіліне дереу тапсырылады. Аталған адамдар болмаған жағдайда қаулының көшірмесі ол шығарылған күннен бастап үш күн ішінде жіберіледі.
26. Істі қараушы көліктік бақылау органының лауазымды тұлғасы әкімшілік құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтаған кезде тиісті ұйымдарға және лауазымды адамдарға оларды жою жөнінде шаралар қолдану туралы ұсыныс енгізеді.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға Кодексте белгіленген тәртіпте және мерзімде мүдделі адамдар шағым жасай алады, сондай-ақ прокурор наразылық келтіре алады.
5. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс қозғау
27. Көліктік бақылау органдарының лауазымды тұлғаларымен әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау мына жағдайларда жүзеге асырылады:
1) уәкілетті лауазымды тұлғаның әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісін тікелей анықтаған;
2) құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа мемлекеттік органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан материалдар түскен;
3) жеке және заңды тұлғалардың хабарламасы немесе мәлімдемелері, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламалар болған.
Әкімшілік құқық бұзушылық белгілерін көрсететін жеткілікті деректердің болуы әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғауға негіз болып табылады. Әкімшілік құқық бұзушылық іс әкімшілік құқық бұзушылық жасалу туралы хаттама жасаған немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы прокурордың қаулысы шыққан сәттен бастап қозғалды деп саналады.
28. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы көліктік бақылау органының лауазымды тұлғасы осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысанда жасайды.
Ескерту немесе айыппұл түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жағдайда, егер айыппұл бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнен аспаса және адам (жеке тұлға, орган немесе заңды тұлғаның басқару функциясын жүзеге асыратын адам) құқық бұзушылық жасау фактiсiн мойындаса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалмайды. Ескерту түрiндегi жазаны соған уәкiлеттiк берiлген лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде ресiмдейдi. Айыппұл түрiнде жаза қолданылған жағдайда қатаң қаржылық есептiлiк құжаты болып табылатын, белгiленген үлгiдегi түбiртек берудi соған уәкiлеттiк берiлген лауазымды адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде жүзеге асырады. Бұл ретте берілген істі қарауда уәкілетті тұлға Кодекске сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөнінде қаулы шығарады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам ескертудiң немесе төлем құжатының екiншi данасына қол қою арқылы қолданылған жазаға өзiнiң келiсетiнiн растайды.
Сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу прокурордың қаулысымен қозғалған жағдайларда хаттама жасалмайды.
Егер адам оған осы тармақтың екінші абзацында белгіленген тәртіпте жүктелген жазаға қарсы дауласса, Кодекстің 635-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
Ескерту: 28-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті Төрағасының 2006 жылғы 17 наурыздағы N 21-2-Ө бұйрығымен .

25. Должностные лица органов транспортного контроля, при рассмотрении дел об административных правонарушениях и вынесении постановлений по делам, руководствуются нормами Кодекса.
Постановление по делу об административном правонарушении (Приложение 6 к настоящей Инструкции) подписывается должностным лицом, вынесшим постановление и объявляется немедленно по окончании рассмотрения дела.
Копия постановления немедленно вручается физическому лицу или законному представителю юридического лица, в отношении которых оно вынесено, а также потерпевшему, законному представителю физического лица по их просьбе. В случае отсутствия указанных лиц копия постановления высылается в течение трех дней со дня его вынесения.
26. Должностное лицо органа транспортного контроля, рассматривающее дело при установлении причин и условий, способствующих совершению административного правонарушения, вносит в соответствующую организацию и должностным лицам представление о принятии мер по их устранению.
Постановление по делу об административном правонарушении может быть обжаловано заинтересованными лицами, а также опротестовано прокурором, в порядке и сроки, установленные Кодексом.
5. Возбуждение дел об административных правонарушениях
27. Возбуждение дела об административном правонарушении должностными лицами органов транспортного контроля осуществляется в случаях:
1) непосредственное обнаружение уполномоченным должностным лицом факта совершения административного правонарушения;
2) материалы, поступившие из правоохранительных органов, а также других государственных органов, органов местного самоуправления;
3) сообщения или заявления физических и юридических лиц, а также сообщения в средствах массовой информации.
Основанием для возбуждения дела об административном правонарушении является наличие достаточных данных, указывающих на признаки административного правонарушения. Дело об административном правонарушении считается возбужденным с момента составления протокола о совершении административного правонарушения или вынесения прокурором постановления о возбуждении дела об административном правонарушении.
28. Протокол о совершении административного правонарушения составляется должностным лицом органа транспортного контроля по форме согласно Приложению 1 к настоящей Инструкции.
При совершении административного правонарушения, влекущего наложение административного взыскания в виде предупреждения или штрафа, если он не превышает размера пяти месячных расчетных показателей и лицо (физическое лицо, орган или лицо, осуществляющее функции управления юридическим лицом) признало факт совершения правонарушения, протокол об административном правонарушении не составляется. Взыскание в виде предупреждения оформляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения. При наложении взыскания в виде штрафа выдача квитанции установленного образца согласно Приложению 9 к настоящей Инструкции, являющейся документом строгой финансовой отчетности, осуществляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения. При этом уполномоченным на рассмотрение данного дела лицом выносится постановление по делу об административном правонарушении в соответствии с Кодексом.
Лицо, совершившее административное правонарушение, подтверждает свое согласие с наложенным взысканием посредством росписи на втором экземпляре предупреждения или платежного документа.
Протокол не составляется также в случаях, если производство по делу об административном правонарушении возбуждено постановлением прокурора.
Если лицо оспаривает взыскание, налагаемое на него в порядке, установленном в абзаце втором настоящего пункта, составляется протокол об административном правонарушении в соответствии со статьей 635 Кодекса.
Сноска. Пункт 28 в редакции - приказом Председателя Комитета транспортного контроля МТК РК от 17 марта 2006 года N 21-2-п .

29. Оларға қатысты іс қозғалған жеке тұлғаға, заңды тұлғаның заңды өкіліне әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың көшірмесі, оны жасағаннан кейін дереу қол қойдыра отырып тапсырылады.
30. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама әкімшілік құқық бұзушылық жасалғандығы ашылғаннан кейін дереу жасалады.
Әкімшілік құқық бұзушылықтың мән-жайын, оларға қатысты іс қозғалған жеке адамның тұлғасын немесе заңды адам туралы мәліметтерді және заңды адамның заңды өкілінің тұлғасын қосымша анықтау талап етілген жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама құқық бұзушылық ашылғаннан сәттен бастап үш тәулік ішінде жасалады.
Ескерту: 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті Төрағасының 2006 жылғы 17 наурыздағы N 21-2-Ө бұйрығымен .
31. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған кезден бастап үш күн ішінде сотқа, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті, көліктік бақылау органының лауазымды адамына қарауға жіберіледі.
Ескерту: 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті Төрағасының 2006 жылғы 17 наурыздағы N 21-2-Ө бұйрығымен .
32. Хаттаманы құқықсыз адам жасаған жағдайда, хаттама дұрыс жасалмаған және істің басқа материалдары дұрыс ресімделмеген кезде, сондай-ақ Кодекстің 646-бабының 1-бөлімі 4-тармақшасында көзделген өзге де жағдайларда хаттаманың және басқа материалдардың кемшілігі, оларды соттан, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қараушы органнан (лауазымды адамнан) алған күннен бастап үш тәуліктен аспайтын мерзімде жойылады.
Жөндеген хаттама және істің басқа материалдары, оларға енгізілген өзгерістермен бірге сотқа, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қараушы органға (лауазымды адамға) кемшіліктерді жойған күннен бастап бір тәулік ішінде жіберіледі.
33. Алып қойылған заттар мен құжаттар әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға дейін, алып қоюды жүргізген лауазымды адамның анықтаған жерінде сақталады.
Іс қаралғаннан кейін алып қойылған құжаттар мен заттар, шығарылған қаулыға сәйкес, иесіне қайтарылады немесе тәркіленеді, немесе өткізіледі немесе сақталады немесе белгіленген тәртіпте жойылады.
34. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу Кодекстің 33- 35 тарауларында көзделген тәртіпте және жағдайларда жүзеге асырылады.
6. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша
іс жүргізуді қамтамасыз етудің шараларын қабылдау
35. Әкімшілік құқық бұзушылықты тыю, оны жасаған күдікті адамның тұлғасын анықтау, әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде хаттаманы жасау мүмкін емес жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасау, істің уақытылы және дұрыс қаралуын және іс бойынша қабылданған қаулының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында көліктік бақылау органының уәкілетті лауазымды адамы өз өкілеттігі шегінде жеке адамға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз етудің мынадай шараларын қолданады:

29. Физическому лицу, законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, копия протокола об административном правонарушении вручается под расписку немедленно после его составления.
30. Протокол об административном правонарушении составляется немедленно после обнаружения факта совершения административного правонарушения.
В случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения, личности физического лица или сведений о юридическом лице и личности законного представителя юридического лица, в отношении которых возбуждается дело, протокол об административном правонарушении составляется в течение трех суток с момента выявления правонарушения.
Сноска. В пункт 30 внесены изменения приказом Председателя Комитета транспортного контроля МТК Республики Казахстан от 17 марта 2006 года N 21-2-п.
31. Протокол об административном правонарушении в течение трех суток с момента составления направляется для рассмотрения судье, должностному лицу органа транспортного контроля, уполномоченному рассматривать дело об административном правонарушении.
Сноска. В пункт 31 внесены изменения приказом Председателя Комитета транспортного контроля МТК РК от 17 марта 2006 г. N 21-2-п.
32. В случаях, когда протокол составлен неправомочным лицом, при неправильном составлении протокола и оформлении других материалов дела, а также в иных случаях, предусмотренных подпунктом 4) части 1 статьи 646 Кодекса, недостатки протокола и других материалов устраняются в срок не более трех суток со дня их получения от судьи, органа (должностного лица), рассматривающего дело об административном правонарушении. Исправленный протокол и другие материалы дела с внесенными в них изменениями повторно направляются судье, органу (должностному лицу), рассматривающему дело об административном правонарушении, в течение суток со дня устранения недостатков.
33. Изъятые вещи и документы до рассмотрения дела об административном правонарушении хранятся в местах, определяемых должностным лицом, произведшим изъятие.
После рассмотрения дела в соответствии с вынесенным постановлением изъятые документы и вещи возвращаются их владельцу или конфискуются, или реализуются, или хранятся, или уничтожаются в установленном порядке.
34. Производство по делам об административных правонарушениях осуществляется в порядке и условиях, предусмотренных главами 33-35 Кодекса.
6. Принятие мер обеспечения производства
по делам об административных правонарушениях
35. В целях пресечения административного правонарушения, установления личности подозреваемого в его совершении, составления протокола об административном правонарушении, когда невозможно его составление на месте совершения административного правонарушения, обеспечения своевременного и правильного рассмотрения дела и исполнения принятого по делу постановления, уполномоченное должностное лицо органа транспортного контроля вправе, в пределах своих полномочий, применять в отношении физического лица следующие меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении:

1) жеке адамға қатысты:
заңды адамды әкімшілік қамау, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттама жасалады;
жеке адамды тексеріп қарау және көлік құралын, шағын көлемді кемені және заттарды тексеріп қарау, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 4, 12-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша хаттамалар жасалады;
құжаттар мен заттарды алып қою, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттама жасалады;
көлік құралын, шағын көлемді кемені басқарудан аластату және алкогольге, есірткіге иіске масаю жағдайын куәландыру, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттама жасалады;
көлік құралын немесе шағын көлемді кемені қамау, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша акт жасалады;
2) заңды адамға қатысты:
заңды адамға тиесілі жайларды, аумақтарды, ондағы жатқан тауарларды, көлік құралдарын және өзге мүліктерді, сондай-ақ тиісті құжаттарды тексеру, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттама жасалады;
заңды адамға тиесілі құжаттарды алып қою, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттама жасалады;
заңды адамға тиесілі тауарларға, көлік құралдарына және өзге де мүлікке тыйым салу немесе алып қою бұл ретте осы Нұсқаулықтың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша хаттама жасалады.
Ескерту: 35-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті Төрағасының 2006 жылғы 17 наурыздағы N 21-2-Ө бұйрығымен .
36. Лауазымды адам әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз етудің шараларын заңсыз қолданудан шектірген зиян үшін жауапкершілік алады.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз етудің шараларын қолдануға Кодекстің 633-бабының ережелері бойынша шағым жасауға болады.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз етудің шаралары Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
Осы тармақта көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу кезінде Нұсқаулыққа қоса берілген нысандар бойынша хаттамалар, актілер жасалады.
7. Әкімшілік жаза қолдану
туралы қаулылардың орындалуы
37. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы:
1) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға, егер оған шағым берілмесе немесе наразылық келтірілмесе, шағым беру үшін белгіленген мерзім біткеннен кейін;
2) шағым, наразылық бойынша ұйғарым шығарылғаннан кейін, сондай-ақ Кодекстің 664-бабында көзделген жағдайда қаулы шығарылғаннан кейін дереу заңды күшіне енеді.

1) в отношении физического лица:
административное задержание физического лица, при этом составляется протокол по форме согласно Приложению 11 к настоящей Инструкции;
личный досмотр и досмотр транспортного средства, маломерного судна и вещей, при этом составляются протокола по форме согласно Приложениям 412 к настоящей Инструкции;
изъятие документов и вещей, при этом составляется протокол по форме согласно Приложению 2 к настоящей Инструкции;
отстранение от управления транспортным средством или маломерным судном и освидетельствование его на состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения, при этом составляется протокол по форме согласно Приложению 8 к настоящей Инструкции;
задержание транспортного средства или маломерного судна, при этом составляется акт по форме согласно Приложению 3 к настоящей Инструкции;
2) в отношении юридического лица:
осмотр принадлежащих юридическому лицу помещений, территорий, находящихся там товаров, транспортных средств и иного имущества, а также соответствующих документов, при этом составляется протокол по форме согласно Приложению 5 к настоящей Инструкции;
изъятие документов, принадлежащих юридическому лицу, при этом составляется протокол по форме согласно Приложению 2 к настоящей Инструкции;
наложение ареста или изъятие товаров, транспортных средств и иного имущества, принадлежащих юридическому лицу, при этом составляется протокол по форме согласно Приложению 13 к настоящей Инструкции.
Сноска. В пункт 35 внесены изменения приказом Председателя Комитета транспортного контроля МТК РК от 17 марта 2006 г. N 21-2-п.
36. Должностное лицо несет ответственность за вред, причиненный незаконным применением мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении.
Применение мер обеспечения производства по делу об административном правонарушении может быть обжаловано по правилам статьи 633 Кодекса.
Меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении осуществляются в соответствии с Кодексом.
При производстве дел об административных правонарушениях, указанных в настоящем пункте, составляются протокола, акты по прилагаемым формам к Инструкции.
7. Исполнение постановлений
о наложении административных взысканий
37. Постановление по делу об административном правонарушении вступает в законную силу:
1) после истечения срока, установленного для обжалования постановления по делу об административном правонарушении, если оно не было обжаловано или опротестовано;
2) немедленно после вынесения определения по жалобе, протесту, а также вынесения постановления в случае, предусмотренном статьей 664 Кодекса.

38. Айыппұлды әкімшілік жауапқа тартылған адам әкімшілік айыппұл салу туралы қаулы заңды күшіне енген күннен бастап не Кодекстің 701-бабында көзделген кейінге қалдыру мерзімі өткен күннен бастап отыз күннен кешіктірмей төлеуге тиіс.
Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін салынған айыппұлды мемлекеттік бюджетке белгіленген тәртіппен жеке адам енгізеді немесе заңды тұлға аударады.
Жеке және заңды тұлғаларға айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп орындату Кодекстің 708 709-баптарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Ол бойынша айыппұл өндіру толық жүргізілген айыппұл салу туралы қаулы осы қаулыны шығарған органға орындалғаны туралы белгімен кері қайтарылады.
8. Іс қағаздарын жүргізу
және бақылауды ұйымдастыру
39. Осы Нұсқаулықта көрсетілген және көліктік бақылау органдары әкімшілік құқық бұзушылық бойынша іс жүргізу кезінде қолданатын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалардың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша қаулылардың және айыппұл түбіртектерінің бланкілері қатаң есептегі бланкілер болып табылады және оларды Комитет және оның аумақтық органдары әзірлейді.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы іс бойынша қаулылар бланкілерінің және айыппұл түбіртектерінің баспаханалық есептеу сериялары мен нөмірлері болуы тиіс.
Ескерту: 39-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 11 қарашадағы N 79-ө , 2007 жылғы 28 наурыздағы N 52-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
40. Аумақтық көліктік бақылау органдарының басшылары өз жерлерінде қатаң есептегі бланкілердің сақталуына және олардың өз мақсатында пайдаланылуына бақылауды қамтамасыз етеді.
41. Әкімшілік жауапқа тартылған құқық бұзушыларға жасалған нұсқамаларды, хаттамаларды, актілерді есепке алу журналы аумақтық көліктік бақылау органы басшысының бұйрығымен анықталған жауапты адамда сақталады және тігілген, нөмірленген және сол органның мөрімен мөрленген болуы тиіс.
42. Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін көліктік бақылау органдарының құзыретіне берілген ықпал ету шараларын қолдануды Кодекстің нормаларын дұрыс қолдануға және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге бақылауды Көліктік бақылау комитетінің төрағасы және оның орынбасарлары, аумақтық көліктік бақылау органдарының басшылары жүргізеді.

38. Штраф уплачивается лицом, привлеченным к административной ответственности не позднее тридцати дней со дня вступления постановления о наложении административного штрафа в законную силу либо со дня истечения отсрочки, предусмотренной статьей 701 Кодекса.
Штраф, наложенный за совершение административного правонарушения, вносится физическим лицом или перечисляется юридическим лицом в государственный бюджет в установленном порядке.
Принудительное исполнение постановления о наложении штрафа на физических и юридических лиц, производится в порядке, установленном статьями 708, 709 Кодекса.
Постановление о наложении штрафа, по которому взыскание штрафа произведено полностью, с отметкой об исполнении возвращается органу (должностному лицу), вынесшему постановление.
8. Ведение делопроизводства и организация контроля
39. Бланки протоколов об административных правонарушениях, постановлений по делам об административных правонарушениях и штрафных квитанций, указанные в настоящей Инструкции и применяемые органами транспортного контроля при производстве дел по административным правонарушениям, являются бланками строгой отчетности и изготавливаются Комитетом и его территориальными органами.
Изготовленные бланки протоколов об административных правонарушениях, постановлений по делам об административных правонарушениях, и штрафные квитанции должны иметь типографические учетные серии и номера. <*>
Сноска. Пункт 39 в редакции - приказом Председателя Комитета транспортного контроля МТК РК от 11 ноября 2005 года N 79-п; внесены изменения - приказом Председателя Комитета транспортного контроля МТК РК от 28 марта 2007 года N 52-п.
40. Руководители территориальных органов транспортного контроля на местах обеспечивают сохранность бланков строгой отчетности, а также контроль за их использованием по назначению.
41. Журналы учета предписаний, протоколов, актов, составленных на правонарушителей, привлекаемых к административной ответственности, должны храниться у ответственного лица, определенного приказом руководителя органа транспортного контроля, и должны быть прошнурованы, пронумерованы и скреплены печатью того же органа.
42. Контроль за правильным применением норм Кодекса, применения мер воздействия за административное правонарушение и производство по делам об административных правонарушениях, отведенных к компетенции органов транспортного контроля, осуществляется Председателем Комитета транспортного контроля и его заместителями, руководителями территориальных органов транспортного контроля.

бұзушылықтар туралы Кодексінің (бұдан әрі - ӘҚБК) 632-1-бабына
сәйкес ___________________________________________________________
(заңды тұлға туралы мәлімет, иелігінде қамау қолданылған
__________________________________________________________________
осы тауарлар, көлік құралдары
__________________________________________________________________
және өзге де мүліктері бар тұлға туралы мәліметтер)
Тізімі және ұқсастық белгілері:
1__________________________________
(атауы, саны)
2__________________________________
(атауы, саны)
3__________________________________
(атауы, саны)
4__________________________________
(атауы, саны)
Хаттамаға тіркеледі: _____________________________________________
(фото- және кинотүсірулерді қолдану)
Хаттама жасаған ___________________________________________________
(аты-жөні, лауазымы, қолы)
Хаттаманың көшірмесін алдым ___________________________
(аты-жөні, қолы)
Оған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді
қамтамасыз ету шаралары қолданылған, не қамауға алынған мүліктердің
сақталуын жүзеге асыратын заңды тұлға заңды тұлғаға тиесілі, қамауға
алынған тауарларды бөтенсу немесе жасыру Қазақстан Республикасының
заңдарында белгіленген жауапкершілікке соқтырады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің
Көліктік бақылау комитетімен
және оның аумақтық органдарымен
әкімшілік құқық бұзушылықтар
туралы іс жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа 14-қосымша
Ескерту: 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитеті Төрағасының  2007 жылғы 28 наурыздағы N 52-Ө (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Әкімшілік құқық бұзушылық фактісі бойынша
ЕСКЕРТУ
20 __ жылғы "____" ______________          _________________________
(елді мекен)
____________________________________________________________________
(ескерту берген қызметкердің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық кодексінің
639-бабының 1-бөлігін басшылыққа ала отырып, азамат:
Т.А.Ә.а_____________________________________________________________
Азаматтығы__________________________________________________________
Туған жылы және жері________________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасы жағдайы  _________________________________________ асырауында
Жеке басын куәландыратын құжаты_____________________________________
(нөмірі, сериясы, кім және қашан берген)
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
кодексінің _________________ бабында көзделген әкімшілік құқық
бұзушылық жасағаны үшін ескерту жасады______________________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жері, уақыты және мән-жайы)
____________________________________________________________________
Азаматқа ескерту жасалды
Ескерту жасаған_________________________    ________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.а)         (қызметкердің  қолы)
Қабылданған шешіммен таныстым және бұдан әрі құқыққа қарсы
мінез-құлыққа жол бермеу туралы ескертілдім_________________________
____________________________________________________________________
_________________________________________ __________________________
(Т.А.Ә.а)                      (құқық бұзушының қолы)

В соответствии со ст. 632-1 Кодекса Республики Казахстан "Об
административных правонарушениях" от 30 января 2001 года, наложил
арест______________________________________________________________
(сведения о юридическом лице, сведения о лице, во владении
___________________________________________________________________
которого находятся товары, транспортные средства и
___________________________________________________________________
иное имущество на которое наложен арест)
Опись и идентификационные признаки:
1 _____________________________________________
(наименование, количество)
2______________________________________________
(наименование, количество)
3______________________________________________
(наименование, количество)
4______________________________________________
(наименование, количество)
К протоколу прилагаются:___________________________________________
(применение фото- и киносъемки)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Протокол составил _______________         _____________________
(подпись)                    (Ф.И.О.)
Копию протокола получил  _____________    _____________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Отчуждение или сокрытие товаров, транспортных средств и иного
имущества, принадлежащих юридическому лицу, на которые наложен
арест, юридическим лицом, в отношении которого применена данная
мера обеспечения производства по делу об административном
правонарушении, либо лицом, осуществляющим хранение арестованного
имущества, влечет установленную законами Республики Казахстан
ответственность.
Приложение 14
к Инструкции по производству дел
об административных правонарушениях
Комитетом транспортного контроля
Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
и его территориальными органами
Сноска. Приложение 14 дополнено - приказом Председателя Комитета транспортного контроля МТК РК от 28 марта 2007 года N 52-п .
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
по факту административного правонарушения
"__"________200___г.                  ________________________
(населенный пункт)
______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. сотрудника, вынесшего предупреждение)
______________________________________________________________
Руководствуясь ч. 1 ст. 639 Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях вынес предупреждение гражданину:
Ф.И.О.________________________________________________________
Гражданство___________________________________________________
Год и место рождения__________________________________________
Место постоянного жительства__________________________________
______________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность_____________________________
(номер, серия,
______________________________________________________________
кем и когда выдан)
За совершение им административного правонарушения,
предусмотренного статьей ____ Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях
______________________________________________________________
(место, время и существо административного правонарушения)
______________________________________________________________
Гражданину вынесено предупреждение.
Предупреждение вынес ___________________ _____________________
(должность, Ф.И.О.)  (подпись сотрудника)
С принятым решением ознакомлен и предупрежден о недопустимости
дальнейшего противоправного поведения
______________________________________________________________
__________________________________   _________________________
(Ф.И.О.)                (подпись правонарушителя)