Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасы Төрағасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 32 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 18 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2750. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 62 (V064175) қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 62  қаулысымен .
___________________________
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы  қаулы етеді :
1. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасының орталық депозитарийі туралы, Қазақстан Республикасында бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін жүргізу туралы, Қазақстан Республикасындағы кастодиандық қызмет туралы ережелерді бекіту туралы" 1996 жылғы 29 шілдедегі N 944  қаулысының  күші жойылған күннен бастап күшіне енеді.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Шалғымбаева Г.Н.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан Тізілім ұстаушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, орталық депозитарийге және бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
4. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті Қазақстан Республикасының осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарына жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі агенттігі Басқармасының
"Бағалы қағаздарды ұстаушылар
тізілімдерінің жүйесін жүргізу
ережесін бекіту туралы"
2004 жылғы 16 ақпандағы
N 32 қаулысымен
бекітілген
Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін
жүргізу ережесі
Осы Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) " Бағалы қағаздар рыногы туралы ", " Акционерлік қоғамдар туралы " және " Инвестициялық қорлар туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін (бұдан әрі - тізілімдер жүйесі) құрайтын құжаттардың тізбесін, тізілімдер жүйесін қалыптастыру, сақтау және жүргізу тәртібін, тізілімдер жүйесіндегі жеке шоттан жасалатын үзінді көшірмелердің нысанын және мазмұнын белгілейді, сондай-ақ бағалы қағаздарды ұстаушылардың жалпы жиналысына қатысуға құқығы бар акционерлердің тізіміне енгізілетін мәліметтерді айқындайды.
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .

Об утверждении Правил ведения системы реестров держателей ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года N 32. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2004 года N 2750. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 62 (V064175)
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения системы реестров держателей ценных бумаг.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня признания утратившим силу  постановления  Правительства Республики Казахстан от 29 июля 1996 года N 944 "Об утверждении Положений о Центральном депозитарии Республики Казахстан, о ведении реестра держателей ценных бумаг в Республике Казахстан, о кастодиальной деятельности в Республике Казахстан".
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Шалгимбаева Г.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Казахстанская Ассоциация Реестродержателей", центрального депозитария и организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций "Об утверждении
Правил ведения системы реестров
держателей ценных бумаг"
от 16 февраля 2004 года N 32
Правила ведения системы
реестров держателей ценных бумаг
Настоящие Правила ведения системы реестров держателей ценных бумаг (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О рынке ценных бумаг " , "Об акционерных обществах" и " Об инвестиционных  фондах" и устанавливают перечень документов, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг (далее - система реестров), порядок формирования, хранения и ведения системы реестров, форму и содержание выписки с лицевого счета в системе реестров, а также определяют сведения, которые включаются в список держателей ценных бумаг, имеющих право принимать участие в общем собрании акционеров.  <*>
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ортақ өкілдің жеке шоты - ортақ меншікке қатысушыларының ортақ өкіліне ашылған жеке шот, ол бойынша меншіктеу құқығымен бірнеше тұлғаға тиесілі бағалы қағаздарды есепке алу жүзеге асырылады;
1-1) орналастырылған пайларды есепке алуға арналған пайлық инвестициялық қордың жеке шоты - айналыста болып табылатын пайлық инвестициялық қордың орналастырылған пайларының санын есепке алатын тізілімдер жүйесіндегі жеке шот;
1-2) пайлық инвестициялық қордың оған тиесілі бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шоты - пайлық инвестициялық қор активтерінің құрамына кіретін бағалы қағаздарды есепке алатын тізілімдер жүйесіндегі жеке шот;
2) эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шоты - эмитентке тізілімдер жүйесінде ашылған, қайталама бағалы қағаздар рыногында эмитент сатып алған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу жүзеге асырылатын жеке шот;
3) эмитенттің жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шоты - эмитентке тізілімдер жүйесінде ашылған, орналастырылмаған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу жүзеге асырылатын жеке шот;
4) тізілімдер жүйесіндегі операция - тіркеушінің тізілімдер жүйесіне деректер енгізу немесе оларды өзгерту және (немесе) тізілімдер жүйесінен ақпарат дайындау және беру нәтижесі болып табылатын іс-әрекеттерінің жиынтығы;
5) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі - белгілі бір күнге бағалы қағаздарды ұстаушылар туралы және осы ұстаушыларды бірегейлендіруге мүмкіндік жасайтын мәліметтердің жиынтығы, сондай-ақ оларға тиесілі бағалы қағаздардың түрі және саны.
Ескерту: 1-тармаққа толықтырулар енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .
2. Тіркеуші жұмыс күні ішінде бағалы қағаздарды ұстаушыларды, эмитенттерді және олардың өкілдерін бұйрықтар беру және тізілімдер жүйесінен ақпарат алу мүмкіндігімен қамтамасыз етеді.
2-тарау. Тізілімдер жүйесін қалыптастыру
3. Тіркеушінің тізілімдер жүйесін қалыптастыру жөніндегі іс-әрекеттері эмитенттің және бағалы қағаздарды ұстаушының тізілімдер жүйесіне берген мәліметтерді қабылдаудан, тексеруден, өңдеуден және енгізуден тұрады.
4. Тізілімдер жүйесін мынадай құжаттар құрайды:
1) операцияларды жүргізуге бұйрықтар;
2) бұйрықтардың орындалуы туралы есептер;
3) бұйрықтарды орындаудан бас тартулар;
4) негізінде тізілімдер жүйесінде операциялар жүргізілген өзге құжаттар;
5) эмитенттен (бұрынғы тіркеушіден) тіркеуші алған және тіркеуші шартты қолдану мерзімінде эмитентке жіберген құжаттар;

Глава 1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) лицевой счет общего представителя - лицевой счет, открытый общему представителю участников общей собственности, по которому осуществляется учет ценных бумаг, принадлежащих на праве собственности нескольким лицам;
1-1) лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев - лицевой счет в системе реестров, по которому осуществляется учет количества размещенных паев паевого инвестиционного фонда, находящихся в обращении;
1-2) лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета принадлежащих ему ценных бумаг - лицевой счет в системе реестров, по которому осуществляется учет ценных бумаг, входящих в состав активов паевого инвестиционного фонда;
2) лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров, по которому осуществляется учет эмиссионных ценных бумаг, выкупленных эмитентом на вторичном рынке ценных бумаг;
3) лицевой счет эмитента для учета объявленных ценных бумаг - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров, по которому осуществляется учет неразмещенных эмиссионных ценных бумаг;
4) операция в системе реестров - совокупность действий регистратора, результатом которых является внесение данных в систему реестров или их изменение и (или) подготовка и предоставление информации из системы реестров;
5) реестр держателей ценных бумаг - совокупность сведений о держателях ценных бумаг на определенную дату, позволяющих идентифицировать этих держателей, а также вид и количество принадлежащих им ценных бумаг.  <*>
Сноска. Пункт 1 с дополнениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .
2. В течение всего рабочего дня регистратор обеспечивает держателям ценных бумаг, эмитенту и их представителям возможность предоставления приказов и получения информации из системы реестров.
Глава 2. Формирование системы реестров
3. Действия регистратора по формированию системы реестров заключаются в приеме, проверке, обработке и введении сведений, представленных эмитентом и держателем ценных бумаг, в систему реестров.
4. Систему реестров составляют следующие документы:
1) приказы на проведение операций;
2) отчеты об исполнении приказов;
3) отказы от исполнения приказов;
4) иные документы, на основании которых проводились операции в системе реестров;
5) документы, полученные регистратором от эмитента (прежнего регистратора) и направленные регистратором эмитенту в период действия договора;

6) операцияларды тіркеу журналы;
7) келіп түскен құжаттарды тіркеу журналы;
8) эмитенттердің және тіркелген тұлғалардың бұйрықтарын есепке алу журналы;
9) сенімхаттарды есепке алу журналы;
10) жіберілген құжаттарды тіркеу журналы;
11) мұрағатты жүргізу журналы.
5. Тізілімдер жүйесінде:
1) эмитент, оның ішінде пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания туралы, және эмитенттің бағалы қағаздар шығарылымдары туралы;
1-1) пайлық инвестициялық қордың атауы;
2) тіркелген тұлғалар, олардың жеке шоттарының нөмірлері, бағалы қағаздарды ұстаушылар және олардың өкілдері туралы;
3) жеке шоттарда есепке алынған бағалы қағаздардың түрі, саны, ұлттық бірегейлендіру нөмірі туралы;
4) тізілімдер жүйесінде жүргізілген операциялар және оларды жүргізу негіздері туралы;
5) тізілімдер жүйесін құрайтын құжаттарды қабылдау және өткізу туралы мәліметтер болады.
Ескерту: 5-тармаққа толықтырулар енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .
6. Тізілімдер жүйесінде эмитент туралы мынадай мәліметтер болады:
1) мемлекеттік және орыс тілдеріндегі толық және қысқаша атауы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырған мемлекеттік органның атауы, сондай-ақ эмитенттің мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні;
3) орналасқан жері, почталық мекен-жайы;
4) телефон, факс және басқа байланыс құралдарының нөмірлері;
5) эмитенттің атқарушы органы басшысының және бас бухгалтерінің аты-жөні;
6) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
7) кәсіпорындардың және ұйымдардың жалпы жіктеуіш коды.
7. Тізілімдер жүйесінде эмитенттің бағалы қағаздары туралы мынадай мәліметтер болады:
1) бағалы қағаздардың шығарылымы мемлекеттік тіркелген күн және бағалы қағаздардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырған тіркеуші органның атауы;
2) бағалы қағаздардың түрі, ұлттық бірегейлендіру нөмірі, шығару нысаны, оның ішінде бағалы қағаздарды айырбастау туралы ақпарат;
3) жарияланған бағалы қағаздардың саны, пайлық инвестициялық қордың пайларынан басқа;
4) орналастырылған бағалы қағаздардың саны;
5) облигациялардың номиналдық құны;
6) облигациялардың айналыс мерзімі және оларды өтеу күні.
Ескерту: 7-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .
8. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі шартты (бұдан әрі - шарт) жасау кезінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес эмитент ұсынған құжаттар негізінде тіркеуші тізілімдер жүйесіне эмитент туралы мәліметтерді енгізеді және оған жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шот және сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шот ашады.
Пайлық инвестициялық қордың пайларын есепке алу үшін тіркеуші пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания берген құжаттардың негізінде, орналастырылған пайларды есепке алу үшін пайлық инвестициялық қордың жеке шотын ашады.
Ескерту: 8-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .

6) журнал регистрации операций;
7) журнал регистрации входящих документов;
8) журнал учета приказов эмитентов и зарегистрированных лиц;
9) журнал учета доверенностей;
10) журнал регистрации исходящих документов;
11) журнал ведения архива.
5. Система реестров содержит следующие сведения:
1) об эмитенте, в том числе об управляющей компании паевого инвестиционного фонда, и выпусках ценных бумаг эмитента;
1-1) наименование паевого инвестиционного фонда;
2) о зарегистрированных лицах, номерах их лицевых счетов, держателях ценных бумаг и их представителях;
3) о виде, количестве, национальном идентификационном номере ценных бумаг, учитываемых на лицевых счетах;
4) об операциях, проводимых в системе реестров и основаниях их проведения;
5) о приеме и передаче документов, составляющих систему реестров.  <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .
6. Система реестров содержит следующие сведения об эмитенте:
1) полное и сокращенное наименование эмитента на государственном и русском языках;
2) наименование государственного органа, осуществившего государственную (пере)регистрацию юридического лица, а также номер и дату государственной (пере)регистрации эмитента;
3) место нахождения, почтовый адрес;
4) номера телефонов, факса и другие средства связи;
5) фамилия, имя, при наличии отчество руководителя исполнительного органа эмитента и главного бухгалтера;
6) регистрационный номер налогоплательщика;
7) код общего классификатора предприятий и организаций.
7. В системе реестров содержатся следующие сведения о ценных бумагах эмитента:
1) дата государственной регистрации выпуска ценных бумаг и наименование регистрирующего органа, осуществившего государственную регистрацию выпуска ценных бумаг;
2) вид, национальный идентификационный номер, форма выпуска ценных бумаг, в том числе информация о конвертировании ценных бумаг;
3) количество объявленных ценных бумаг, за исключением паев паевого инвестиционного фонда;
4) количество размещенных ценных бумаг;
5) номинальная стоимость облигаций;
6) срок обращения облигаций и дата их погашения.  <*>
Сноска. Пункт 7 с дополнениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .
8. На основании документов, представленных эмитентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан при заключении договора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее - договор), регистратор вносит в систему реестров сведения об эмитенте и открывает ему лицевой счет для учета объявленных ценных бумаг и лицевой счет для учета выкупленных ценных бумаг.
Для учета паев паевого инвестиционного фонда регистратор открывает лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев на основании документов, представленных управляющей компанией паевого инвестиционного фонда.  <*>
Сноска. Пункт 8 с дополнениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .

9. Эмиссиялық бағалы қағаздарды эмитенттің жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шотына есепке алуды тіркеуші эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі және бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің көшірмесі негізінде жүзеге асырады.
9-1. Орналастырылған пайларды есепке алу үшін инвестициялық пай қорының жеке шотындағы пайлар санын өзгерту кастодиан растаған, инвестициялық пай қоры басқарушы компаниясының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Ұстаушының жеке шотына пайларды есепке алу үшін пайлардың дәл ұқсас саны орналастырылған пайларды есепке алу үшін инвестициялық пай қорының жеке шотында көрсетіледі.
Ұстаушының жеке шотынан пайларды есептен шығарған кезде орналастырылған пайларды есепке алу үшін инвестициялық пай қорының жеке шотында орналастырылған пайлардың азаюы көрсетіледі.
Ескерту: 9-1-тармақпен толықтырылды, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .
10. Жеке тұлғаға тізілімдер жүйесінде жеке шот ашуды тіркеуші жеке шот ашуға берілген бұйрық және жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат негізінде жүзеге асырады.
11. Заңды тұлғаға жеке шот ашуды тіркеуші мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырады:
1) жеке шот ашуға бұйрық;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі;
3) статистикалық карточканың көшірмесі;
4) заңды тұлғаның бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу үшін, сондай-ақ жеке шоттан үзінді-көшірме және өзге ақпарат алу үшін тіркеушіге ұсынылған құжаттарға қол қоюға құқығы бар өкілдерінің қол қою үлгілерінің мөр басылған, нотариат куәландырған карточка.
11-1. Пайлық инвестициялық қорға тізілімдер жүйесіндегі оған тиесілі бағалы қағаздарды есепке алу үшін жеке шот ашуды тіркеуші мынадай құжаттардың:
1) жеке шотты ашуға пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания бұйрығының;
2) пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік көшірмелерінің;
3) пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның статистикалық карточкалары көшірмелерінің;
3-1) пайлық инвестициялық қор кастодианының бағалы қағаздармен болатын мәмілелерді тіркеу үшін тіркеушіге берілген құжаттарға қол қою, сонымен қатар жеке шоттан көшірмелер мен өзге ақпаратты алу құқығы бар өкілдерінің мөр бедері бар қойылған қолдарының үлгілерін нотариалды түрде куәландырушы карточкалардың;

9. Зачисление эмиссионных ценных бумаг на лицевой счет эмитента для учета объявленных ценных бумаг осуществляется регистратором на основании копии свидетельства о государственной регистрации выпуска эмиссионных ценных бумаг и копии проспекта выпуска ценных бумаг.
9-1. Изменение количества паев на лицевом счете паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев осуществляется на основании приказа управляющей компании паевого инвестиционного фонда, подтвержденного кастодианом.
При зачислении паев на лицевой счет держателя аналогичное количество паев отражается на лицевом счете паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев.
При списании паев с лицевого счета держателя на лицевом счете паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев отражается уменьшение размещенных паев.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 9-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 ; в редакции - от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).
10. Открытие лицевого счета физическому лицу в системе реестров осуществляется регистратором на основании приказа на открытие лицевого счета и документа, удостоверяющего личность физического лица.
11. Открытие лицевого счета юридическому лицу осуществляется регистратором на основании следующих документов:
1) приказа на открытие лицевого счета;
2) копии свидетельства о государственной (пере)регистрации юридического лица;
3) копии статистической карточки;
4) нотариально засвидетельствованной карточки образцов подписей представителей юридического лица с оттиском печати, обладающих правом подписывать документы, представленные регистратору для регистрации сделок с ценными бумагами, а также для получения выписки с лицевого счета и иной информации.
11-1. Открытие лицевого счета паевому инвестиционному фонду для учета принадлежащих ему ценных бумаг в системе реестров осуществляется регистратором на основании следующих документов:
1) приказа управляющей компании паевого инвестиционного фонда на открытие лицевого счета;
2) копии свидетельства о государственной (пере)регистрации управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
3) копии статистической карточки управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
3-1) нотариально засвидетельственной карточки образцов подписей представителей кастодиана паевого инвестиционного фонда с оттиском печати, обладающих правом подписывать документы, представленные регистратору для регистрации сделок с ценными бумагами, а также для получения выписки с лицевого счета и иной информации;

4) пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның бағалы қағаздармен болатын мәмілелерді тіркеу үшін тіркеушіге берілген құжаттарға қол қою, сонымен қатар жеке шоттан көшірмелер мен өзге ақпаратты алу құқығы бар өкілдерінің мөр бедері бар қойылған қолдарының үлгілерін нотариалды түрде куәландырушы карточкалардың негізінде жүзеге асырады.
Ескерту: 11-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .
12. Бағалы қағаздарды ұстаушының өкіліне жеке шот ашылған жағдайда тіркеушіге өкілдің атына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ресімделген сенімхат ұсынылады.
13. Осы Ереженің 10, 11-тармақтарының талаптары тізілімдер жүйесін қалыптастыру кезінде жаңа тіркеуші эмитенттен немесе бұрынғы тіркеуші тізілімдер жүйесін қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қабылдаған жағдайда, сондай-ақ тіркеуші соттың орындау парағын орындау кезінде қолданылмайды.
14. Егер бағалы қағаздарды меншіктеу құқығы бірнеше тұлғаға тиесілі болса, тізілімдер жүйесіндегі жеке шот олардың ортақ өкілінің жеке шот ашуға бұйрығы негізінде ортақ меншіктің барлық қатысушыларының оны сайлау туралы жазбаша келісімін қоса бере отырып ашылады.
15. Жеке шотты ашуға бұйрыққа заңды тұлғаның өкілі, оның ішінде пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания (жеке тұлға немесе оның өкілі) қол қояды және мынадай мәліметтер болады:
1) заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның аты-жөні);
1-1) пайлық инвестициялық қордың атауы;
2) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері;
3) жеке тұлғаның туған күні;
4) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің күні және нөмірі;
5) заңды тұлғаның орналасқан жері (жеке тұлғаның тұрғылықты жері), почталық мекен-жайы;
6) салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Ескерту: 15-тармаққа толықтырулар енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .
16. Эмитентті, орталық депозитарийді және ортақ меншік қатысушыларының ортақ өкілін қоспағанда, тіркелген тұлғаның тізілімдер жүйесінде бір жеке шоты болады.
17. Тіркеуші жеке шотқа жеке нөмір береді. Жеке шотта:

4) нотариально засвидетельственной карточки образцов подписей представителей управляющей компании паевого инвестиционного фонда с оттиском печати, обладающих правом подписывать документы, представленные регистратору для регистрации сделок с ценными бумагами, а также для получения выписки с лицевого счета и иной информации.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 11-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 ; внесены изменения - от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).
12. В случае открытия лицевого счета представителем держателя ценных бумаг регистратору предоставляется доверенность, оформленная на имя представителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Требования пунктов 10, 11 настоящих Правил не применяются при формировании системы реестров в случаях приема новым регистратором от эмитента или прежнего регистратора документов, необходимых для формирования системы реестров, а также при исполнении регистратором исполнительного листа суда.
14. Если право собственности на ценные бумаги принадлежит нескольким лицам, лицевой счет в системе реестров открывается на основании приказа на открытие лицевого счета их общего представителя с приложением письменного соглашения всех участников общей собственности о его выборе.
15. Приказ на открытие лицевого счета подписывается представителем юридического лица, в том числе управляющей компании паевого инвестиционного фонда, (физическим лицом или его представителем) и содержит следующие сведения:
1) наименование юридического лица (фамилия, имя, при наличии отчество физического лица);
1-1) наименование паевого инвестиционного фонда;
2) наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица;
3) дата рождения физического лица;
4) дата и номер свидетельства о государственной (пере)регистрации юридического лица;
5) место нахождения юридического лица (место жительства физического лица), почтовый адрес;
6) регистрационный номер налогоплательщика.  <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .
16. Зарегистрированное лицо имеет в системе реестров один лицевой счет, за исключением эмитента, центрального депозитария и общего представителя участников общей собственности.
17. Лицевому счету присваивается регистратором индивидуальный номер. Лицевой счет содержит следующие сведения о (об):

1) жеке шотты ашуға бұйрыққа сәйкес тіркелген тұлға;
2) бағалы қағаздардың саны, түрі және ұлттық бірегейлендіру нөмірі;
3) жүк артылған бағалы қағаздардың саны;
4) оқшауланған бағалы қағаздардың саны;
5) осы жеке шот бойынша жүргізілген операциялар;
6) сенімгерлік басқарушы туралы мәліметтер болады.
18. Нақтылы ұстауға берілген бағалы қағаздарды есепке алу жүргізілетін орталық депозитарийдің жеке шотында осы Ереженің 17-тармағының 3), 4), 6) тармақшаларында көрсетілген ақпарат көрсетілмейді.
18-1. Пайлық инвестициялық қордың жеке шоттарында оның активтерін басқаруды жүзеге асыратын пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның атауы туралы ақпарат бар және осы Ереженің 17-тармағының 1) және 6)-тармақшаларында көрсетілген ақпарат жоқ. Орналастырылған пайларды есепке алуға арналған пайлық инвестициялық қордың жеке шоты бойынша, сондай-ақ осы Ереженің 17-тармағының 3) және 4)-тармақшаларында көрсетілген ақпарат көрінбейді.
Ескерту: 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .
18-2. Пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания лицензияларының қолданылуын тоқтатқан немесе лицензияларды қайтарып алған жағдайда пайлық инвестициялық қордың жеке шоттарын басқару тіркеушінің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен пайлық инвестициялық қордың кастодианына көшеді және пайлық инвестициялық қор пайларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесіне тиісті өзгерістер енгізу арқылы ресімделеді.
Ескерту: 18-2-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .
19. Жеке шотта жеке шот бойынша жүргізілген операциялар туралы мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) операцияның түрі;
2) оны жүргізілген күн және уақыты;
3) операцияны жүргізудің негізі;
4) операцияға қатысқан жеке шоттардың нөмірлері;
5) оларға қатысты операция жүргізілген бағалы қағаздардың саны, түрі, ұлттық бірегейлендіру нөмірі.
3-тарау. Тізілімдер жүйесін жүргізу
20. Тізілімдер жүйесін жүргізу электрондық нысанда жазбалар жүргізу арқылы және (немесе) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда құжаттандырылған нысанда жүзеге асырылады.
21. Тіркеуші тізілімдер жүйесінде операциялардың мынадай түрлерін жүзеге асырады:
1) жеке шоттар бойынша операциялар;
2) ақпараттық операциялар.

1) зарегистрированном лице согласно приказу на открытие лицевого счета;
2) количестве, виде и национальном идентификационном номере ценных бумаг;
3) количестве обремененных ценных бумаг;
4) количестве блокированных ценных бумаг;
5) операциях, проведенных по данному лицевому счету;
6) доверительном управляющем.
18. На лицевом счете центрального депозитария, на котором ведется учет ценных бумаг, переданных в номинальное держание, не отражается информация, указанная в подпунктах 3), 4), 6) пункта 17 настоящих Правил.
18-1. Лицевые счета паевого инвестиционного фонда содержат информацию о наименовании паевого инвестиционного фонда, управляющей компании, осуществляющей управление его активами, и не содержат информации, указанной в подпунктах 1) и 6) пункта 17 настоящих Правил. По лицевому счету паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев также не отражается информация, указанная в подпунктах 3) и 4) пункта 17 настоящих Правил.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 18-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .
18-2. В случае приостановления действия или отзыва лицензии управляющей компании паевого инвестиционного фонда управление лицевыми счетами паевого инвестиционного фонда переходит кастодиану паевого инвестиционного фонда и оформляется путем внесения соответствующих изменений в систему реестров держателей паев паевого инвестиционного фонда в порядке, предусмотренном внутренними документами регистратора.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 18-2 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 ; внесены изменения - от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).
19. На лицевом счете отражается следующая информация об операциях, проведенных по лицевому счету:
1) вид операции;
2) дата и время ее проведения;
3) основание проведения операции;
4) номера лицевых счетов, участвовавших в операции;
5) количество, вид, национальный идентификационный номер ценных бумаг, в отношении которых проведена операция.
Глава 3. Ведение системы реестров
20. Ведение системы реестров осуществляется посредством ведения записей в электронной форме и (или) в документарной форме в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
21. В системе реестров регистратор осуществляет следующие виды операций:
1) операции по лицевым счетам;
2) информационные операции.

22. Жеке шоттар операциялар бойынша операцияларға мыналар жатады:
1) жеке шот ашу;
2) тіркелген тұлға туралы мәліметтерді өзгерту, пайлық инвестициялық қор немесе пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания туралы;
3) бағалы қағаздарды бір жеке шоттар басқа жеке шотқа аудару;
3-1. жарғылық капиталдың мөлшерін ұлғайтпастан орналастырылған акциялардың санын ұлғайтумен байланысты (акцияларды ұсақтау) тіркелген тұлғаның жеке шотына акциялардың санын ұлғайту туралы жазба жазу;
4) бағалы қағаздарға жүк арту және жүк артуды алып тастау;
5) бағалы қағаздарды оқшаулау және бағалы қағаздарды оқшаулауды алып тастау;
6) сенімгерлік басқару туралы жазбаларды енгізу және сенімгерлік басқару туралы жазбаларды алып тастау;
7) акциялар шығарылымын жою.
Ескерту: 22-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен 2005 жылғы 25 маусымдағы N 217   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   3-тармақтан   қараңыз ).
23. Ақпараттық операцияларға мыналар жатады:
1) белгілі бір күнге және уақытқа бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін (акционерлердің тізімін) жасау және беру;
2) жеке шоттан үзінді-көшірмелер жасау және беру;
3) есептер, хабарламалар және анықтамалар дайындау және беру.
24. Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу туралы бұйрықта мынадай мәліметтер болады:
1) бұйрықтың нөмірі және күні;
2) бағалы қағаздар эмитентінің атауы;
2-1. пайлық инвестициялық қордың атауы;
3) мәмілеге қатысқан тұлғалар туралы мәліметтер;
4) мәмілеге қатысқан тұлғалардың жеке шоттарының нөмірлері;
5) бағалы қағаздардың түрі, ұлттық бірегейлендіру нөмірі;
6) операция жүргізуге арналған бағалы қағаздардың саны;
7) бағалы қағаздарға қатысты белгілі бір іс-әрекеттер жасауға нұсқау;
8) мәміле түрі;
9) мәміленің мәні болып табылатын бір бағалы қағаздың бағасы туралы мәліметтер.
Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу туралы бұйрыққа мәмілеге қатысқан тұлға немесе оның өкілі қол қояды, егер мәміленің тарабы заңды тұлға болып табылса мөрмен бекітіледі.
Пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның пайлармен болатын мәмілелерді тіркеу туралы бұйрығына оның өкілдері қол қояды, мөрмен куәландырылады, сонымен қатар пайлық инвестициялық қордың активтерін есепке алуды қамтамасыз ететін кастодиан бөлімшесінің басшысы қол қояды.
Ескерту: 24-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .

22. К операциям по лицевым счетам относятся:
1) открытие лицевого счета;
2) изменение сведений о зарегистрированном лице, паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
3) перевод ценных бумаг с одного лицевого счета на другой лицевой счет;
3-1) внесение записей об увеличении количества акций на лицевом счете зарегистрированного лица в связи с увеличением количества размещенных акций без увеличения размера уставного капитала (дробление акций);
4) обременение ценных бумаг и снятие обременения;
5) блокирование ценных бумаг и снятие блокирования ценных бумаг;
6) внесение записей о доверительном управляющем и удаление записи о доверительном управляющем;
7) аннулирование выпуска акций.  <*>
Сноска. Пункт 23 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 ; от 25 июня 2005 года N  217  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
23. К информационным операциям относятся:
1) составление и выдача реестра держателей ценных бумаг (списка акционеров) на определенную дату и время;
2) составление и выдача выписки с лицевого счета;
3) подготовка и выдача отчетов, уведомлений и справок.
24. Приказ о регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами содержит следующие сведения:
1) номер и дата приказа;
2) наименование эмитента ценных бумаг;
2-1) наименование паевого инвестиционного фонда;
3) сведения о лицах, участвующих в сделке;
4) номера лицевых счетов лиц, участвующих в сделке;
5) вид, национальный идентификационный номер ценных бумаг;
6) количество ценных бумаг, предназначенных для проведения операции;
7) указание на совершение определенных действий в отношении ценных бумаг;
8) вид сделки;
9) сведения о цене одной ценной бумаги, являющейся предметом сделки;
10)  (подпункт исключен - от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 )
Приказ о регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами подписывается лицом, участвующим в сделке или его представителем, заверяется печатью, если стороной сделки является юридическое лицо.
Приказ управляющей компании паевого инвестиционного фонда о регистрации сделки с паями подписывается ее представителем, заверяется печатью, а также подписывается руководителем подразделения кастодиана, обеспечивающего учет активов паевого инвестиционного фонда.  <*>
Сноска. Пункт 24 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 ; от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).

24-1. Акциялар ұсақталған жағдайда тіркелген тұлғалардың жеке шоттары бойынша жарияланған акцияларды бөлу бұйрығында мынадай мәліметтер бар:
1) бұйрықтың нөмірі мен күні;
2) бағалы қағаздар эмитентінің атауы;
3) тіркелген тұлға туралы мәліметтер;
4) тіркелген тұлға жеке шотының нөмірі;
5) бағалы қағаздардың түрі, ұлттық бірегейлендіру нөмірі;
6) акцияларды ұсақтау үйлесімдігі;
7) операцияларды жүргізуге арналған бағалы қағаздардың саны;
8) акцияларды ұсақтауға берілген нұсқау;
9) бағалы қағаздар бойынша құқықтарға қатысты мәліметтер.
Акциялар ұсақталған жағдайда тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына жарияланған акцияларды бөлу бұйрығына эмитенттің уәкілетті тұлғасы қол қояды және ол мөрмен куәландырылады.
Ескерту: 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 217   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   3-тармақтан   қараңыз ).
25. Ортақ меншік қатысушыларының ортақ өкілінің жеке шоты бойынша операциялар жүргізілген жағдайда тіркеушіге ортақ меншіктің барлық қатысушыларының операция жүргізуге жазбаша келісімі ұсынылады.
26. Жеке шоттар бойынша операция жүргізу кезінде тіркеуші бұйрықтардағы қолдардың заңды тұлғаның өкілдерінің қолдары үлгілерінің карточкасында немесе мәміленің тарабы болып табылатын жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген қолдарға сәйкестігін салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
27. Осы Ереженің 13-тармағына сәйкес ашылған жеке шот бойынша осы Ереженің 22-тармағының 2)-4), 6) тармақшаларында көрсетілген операциялар (мұраға қалдырған немесе заңды тұлға таратылған кезде бағалы қағаздар бойынша меншік құқығы өткен жағдайда бағалы қағаздарды бір жеке шоттан басқа жеке шотқа аударуды қоспағанда) тіркелген тұлға осы Ереженің 10, 11-тармақтарында белгіленген құжаттарды тіркеушіге бергенге дейін жүргізілмейді.
28. Жеке шоттағы тіркелген тұлға туралы, пайлық инвестициялық қор немесе пайлық инвестициялық қорды басқарушы компания туралы мәліметтерді өзгерту операциясын тіркеуші тіркелген тұлғаның немесе пайлық инвестициялық қорды басқарушы компанияның олар туралы мәліметтерді өзгертуге бұйрығы және осы өзгерістерді растайтын құжаттар негізінде жүргізеді.
Ескерту: 28-тармаққа өзгертулер мен толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .
29. Бағалы қағаздарды бір жеке шоттан басқа жеке шотқа аударуды тіркеуші, осы Ереженің 29-1-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу туралы қарама-қарсы бұйрықтарды және осы Ережеге және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы операцияны жүргізу үшін қажетті құжаттарды алған кезде жүргізеді.
Ескерту: 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 217   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   3-тармақтан   қараңыз ).

24-1. Приказ на распределение объявленных акций по лицевым счетам зарегистрированных лиц в случае дробления акций содержит следующие сведения:
1) номер и дата приказа;
2) наименование эмитента ценных бумаг;
3) сведения о зарегистрированном лице;
4) номер лицевого счета зарегистрированного лица;
5) вид, национальный идентификационный номер ценных бумаг;
6) пропорция дробления акций;
7) количество ценных бумаг, предназначенных для проведения операции;
8) указание на совершение дробления акций;
9) сведения в отношении прав по ценным бумагам.
Приказ на распределение объявленных акций на лицевые счета зарегистрированных лиц в случае дробления акций подписывается уполномоченным лицом эмитента и заверяется печатью.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 24-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  217  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
25. В случае проведения операции по лицевому счету общего представителя участников общей собственности регистратору предоставляется письменное согласие всех участников общей собственности на проведение операции.
26. При проведении операции по лицевым счетам регистратор осуществляет сверку подписей на приказах на их соответствие подписям, указанным в карточке образцов подписей представителей юридического лица или документе, удостоверяющем личность физического лица, которые являются стороной сделки.
27. По лицевому счету, открытому в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил, не проводятся операции, указанные в подпунктах 2)-4), 6) пункта 22 настоящих Правил (за исключением перевода ценных бумаг с одного лицевого счета на другой лицевой счет в случае наследования или перехода права собственности по ценным бумагам при ликвидации юридического лица), до предоставления зарегистрированным лицом регистратору документов, установленных пунктами 10, 11 настоящих Правил.
28. Операция изменения сведений о зарегистрированном лице, паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда, содержащихся в лицевом счете, проводится регистратором на основании приказа зарегистрированного лица или управляющей компании паевого инвестиционного фонда на изменение сведений о них и документов, подтверждающих эти изменения.  <*>
Сноска. Пункт 28 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .
29. Операция перевода ценных бумаг с одного лицевого счета на другой лицевой счет проводится регистратором при получении встречных приказов о регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами и иных документов, необходимых для проведения данной операции в соответствии с настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан, за исключением случая, установленного пунктом 29-1 настоящих Правил.  <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  217  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).

29-1. Тіркеуші акцияларды ұсақтау операциясын эмитент ұсынған жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі және жарияланған акциялардың саны орналастырылған акциялар санын ұлғайту есебінен ұлғайтылғанына нұсқауы бар уәкілетті орган эмитентке берген ілеспе хаты, сондай-ақ жарияланған бағалы қағаздарды тіркелген тұлғалардың жеке шоттарын есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан акцияларды аудару арқылы акциялар ұсақталған жағдайда тіркелген тұлғалардың жеке шоттары бойынша жарияланған акцияларды бөлуге шығарған эмитенттің бұйрығы негізінде жүргізеді.
Ескерту: 29-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы N 217   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін   3-тармақтан   қараңыз ).
30. Бағалы қағаздарды мұраға қалдырған жағдайда тіркеуші эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу туралы бұйрықтар, мұраға қалдыру құқығы туралы куәліктің түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі және тізілімдер жүйесінде мұрагердің жеке шоты болмаған жағдайда осы Ереженің 10, 11-тармақтарында көрсетілген құжаттар негізінде бағалы қағаздарды бір жеке шоттан басқа жеке шотқа аударуды жүргізеді.
31. Бағалы қағаздарды ұстаушының міндеттемесіне байланысты бағалы қағаздар бойынша құқықтарды шектеуді тіркеуші бағалы қағаздарына жүк артылған бағалы қағаздарды ұстаушының және пайдасына оларға жүк арту жүргізілетін тіркелген тұлғаның жүк арту туралы қарама-қарсы бұйрықтары негізінде жүк арту операцияларын жүргізу арқылы жүзеге асырады.
Тіркеуші тізілімдер жүйесіндегі бағалы қағаздарға жүк артуды алып тастау операциясын мәмілеге қатысқан тұлғалардың жүк артуды алып тастау туралы қарама-қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді.
32. Бағалы қағаздарды оқшаулау және оқшаулауды алып тастау жөніндегі операцияларды тіркеуші тізілімдер жүйесінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай құқықты иеленген мемлекеттік органдардың актілері негізінде жүргізеді.
33. Жеке шотқа бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару туралы жазбаны енгізу жөніндегі операцияны тіркеуші сенімгерлік басқару құрылтайшысының және сенімді басқарушының бағалы қағаздарды сенімгерлік басқаруға беру туралы қарама-қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді. Бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару туралы жазбаларды жоюды тіркеуші сенімгерлік басқарушы - азаматтың қайтыс болуына, ол қайтыс болды деп жариялануға, ол әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі, хабарсыз жоғалып кетті деп танылуға; сенімді басқарушы - заңды тұлғаның таратылуына байланысты мүлікті сенімгерлік басқару шарты тоқтатылған жағдайды қоспағанда, құрылтайшы сенімгерлік басқаруға және сенімгерлік басқарушыға берген бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару тоқтатылғаны туралы қарсы бұйрықтың негізінде жүргізеді.
Сенімгерлік басқару туралы жазбаларды енгізу және жою жөніндегі операцияны тіркеуші пайлық инвестициялық қордың жеке шоты бойынша жүргізбейді.
Ескерту: 33-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .

29-1. Операция по дроблению акций проводится регистратором на основании представленных эмитентом копий свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций и сопроводительного письма, выданного эмитенту уполномоченным органом, содержащего указание на то, что увеличение количества объявленных акций произведено за счет увеличения количества размещенных акций, а также приказа эмитента на распределение объявленных акций по лицевым счетам зарегистрированных лиц в случае дробления акций путем перевода акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг на лицевые счета зарегистрированных лиц.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 29-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  217  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК).
30. В случае наследования ценных бумаг регистратор проводит операцию перевода ценных бумаг с одного лицевого счета на другой лицевой счет на основании приказа о регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами, подлинника или нотариально засвидетельствованной копии свидетельства о праве на наследство и документов, указанных в пунктах 10, 11 настоящих Правил в случае отсутствия у наследника лицевого счета в системе реестров.
31. Ограничение прав по ценным бумагам в связи с обязательством держателя ценных бумаг осуществляется регистратором путем проведения операции обременения на основании встречных приказов об обременении держателя ценных бумаг, чьи ценные бумаги обременяются, и зарегистрированного лица, в пользу которого производится их обременение.
Регистратор проводит операцию снятия обременения ценных бумаг в системе реестров на основании встречных приказов о снятии обременения лиц, участвовавших в сделке.
32. Операция по блокированию ценных бумаг и снятию блокирования проводятся регистратором в системе реестров на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
33. Операция по внесению записи в лицевой счет о доверительном управляющем проводится регистратором на основании встречных приказов учредителя доверительного управления и доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет учредителя доверительного управления. Удаление записи о доверительном управляющем проводится регистратором на основании встречных приказов об удалении записи о доверительном управляющем, отданных учредителем доверительного управления и доверительным управляющим, за исключением случая прекращения договора доверительного управления имуществом в связи со смертью гражданина - доверительного управляющего, объявления его умершим, признанием его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим; ликвидацией юридического лица - доверительного управляющего.
Операция по внесению или удалению записей о доверительном управляющем не проводится регистратором по лицевым счетам паевого инвестиционного фонда.  <*>
Сноска. Пункт 33 в новой редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .

34. Акциялар шығарылымын жою операциясын тіркеуші уәкілетті органның акциялар шығарылымын жою туралы хабарламасын алғаннан кейін жүргізеді. Акциялар шығарылымын жою операциясын жүргізу тәртібі өзін-өзі реттейтін ұйымның ережесімен белгіленеді.
Жарияланған акциялардың шығарылымын заңды тұлғаны таратуға немесе қайта ұйымдастыруға байланысты жойған жағдайда бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу тіркеуші мен эмитент арасында жасалған тізілімдердің жүйесін жүргізу жөніндегі шарттың бұзылғандығын растайтын құжаттың негізінде тоқтатылады. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізуді тоқтатқанда көрсетілген заңды тұлғаның акциялары ұстаушылардың жеке шоттарының есебінен шығарылады.
Ескерту: 34-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .
35. Облигацияларды өтеу кезінде тіркеуші облигацияларды оларды ұстаушылардың жеке шотынан эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу жөніндегі жеке шотына аудару операциясын эмитенттің оның облигациялар бойынша міндеттемелерін орындауын растайтын хабарламасы негізінде жүргізеді.
36. Ақпараттық операцияны жүргізуді тіркеуші эмитенттің жазбаша өкімі немесе тіркелген тұлғаның, пайлық инвестициялық қор кастодианының бұйрығы негізінде жүзеге асырады.
Ескерту: 36-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .
37. Осы Ереженің 28, 31, 33, 36-тармақтарында көрсетілген бұйрықтардың нысаны және мазмұны өзін-өзі реттейтін ұйымның ережелерімен белгіленеді.
38. Бағалы қағаздар бойынша кірістерді есептеуге арналған бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін немесе акционерлердің тізімін жасауды, бағалы қағаздарды ұстаушылардың жалпы жиналысын өткізуді, акциялардың он және одан көп процентін иеленген ұстаушылар туралы анықтамаларды дайындауды тіркеуші эмитенттің өкімінде көрсетілген күннің басында (00 сағат 00 минут) жүзеге асырады. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін, акционерлердің тізімін жасаудың өзге жағдайларында және (немесе) тізілімдер жүйесінен кез келген басқа ақпаратты дайындауды тіркеуші эмитенттің өкімінде көрсетілген күні және уақытта жүзеге асырады.
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін, акционерлердің тізімін жасау немесе жеке шоттан үзінді-көшірме жасау кезінде, сондай-ақ тізілімдер жүйесінен өзге ақпаратты берген кезде тіркеушінің бас офисі орналасқан сағаттық белдеудің уақыты қолданылады.
Ескерту: 38-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .

34. Операция аннулирования выпуска акций проводится регистратором после получения уведомления уполномоченного органа об аннулировании выпуска акций. Порядок проведения операции аннулирования выпуска акций устанавливается правилами саморегулируемой организации.
В случае аннулирования выпуска объявленных акций в связи с ликвидацией либо реорганизацией юридического лица ведение системы реестров держателей ценных бумаг прекращается на основании документа, подтверждающего расторжение договора по ведению системы реестров, заключенного между регистратором и эмитентом. При прекращении ведения системы реестров держателей ценных бумаг акции указанного юридического лица списываются с лицевых счетов держателей.  <*>
Сноска. Пункт 34 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .
35. При погашении облигаций регистратор проводит операцию перевода облигаций с лицевых счетов их держателей на лицевой счет эмитента по учету выкупленных ценных бумаг на основании уведомления эмитента, подтверждающего исполнение им своих обязательств по погашению облигаций.
36. Проведение информационной операции осуществляется регистратором на основании письменного распоряжения эмитента, приказа зарегистрированного лица, кастодиана паевого инвестиционного фонда или запросов государственных органов, в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 36 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .
37. Форма и содержание приказов, указанных в пунктах 28, 31, 33, 36 настоящих Правил, устанавливаются правилами саморегулируемой организации.
38. Составление реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для начисления доходов по ценным бумагам, проведения общего собрания держателей ценных бумаг, подготовки справки о держателях, владеющих десятью и более процентов акций, осуществляется регистратором на начало даты (00 часов 00 минут), указанной в распоряжении эмитента. В иных случаях составление реестра держателей ценных бумаг, списка акционеров и (или) подготовка любой другой информации из системы реестров осуществляется регистратором на дату и время, указанные в распоряжении эмитента.
При составлении реестра держателей ценных бумаг, списка акционеров или выписки с лицевого счета, а также при предоставлении иной информации из системы реестров принимается время того часового пояса, в котором расположен головной офис регистратора.  <*>
Сноска. Пункт 38 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 ; от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).

39. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінде мынадай мәліметтер болады:
1) эмитенттің мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі атауы, оның орналасқан жері, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі, салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
1-1) пайлық инвестициялық қордың атауы;
2) жарияланған бағалы қағаздардың саны;
3) орналастырылған бағалы қағаздардың саны;
4) эмитент сатып алған бағалы қағаздардың саны;
5) бағалы қағаздардың түрі және ұлттық бірегейлендіру нөмірі;
6) бағалы қағаздарды ұстаушының заңды тұлғасының атауы (жеке тұлғаның аты-жөні);
7) бағалы қағаздарды ұстаушы болып табылатын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні (жеке тұлғаның және жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері);
8) жүк артылған және (немесе) оқшауланған бағалы қағаздардың санын көрсете отырып бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотындағы бағалы қағаздардың саны;
9) тіркеушінің атауы, бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиясының нөмірі, оның заңды мекен-жайы, телефоны, факсы;
10) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жасалған күн және уақыт.
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізіліміне тіркеушінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Ескерту: 39-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .
39-1. Акционерлер тізімінде мынадай мәліметтер бар:
1) эмитенттің мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі атауы, оның орналасқан жері, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі, салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) жарияланған акциялардың саны;
3) орналастырылған акциялардың саны;
4) эмитент сатып алған акциялардың саны;
5) акциялардың түрі және ұлттық бірегейлендіру нөмірі;
6) заңды тұлғаның акционердің атауы (жеке тұлғаның тегі, аты, болса әкесінің аты);
7) акционер болып табылатын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні (жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері);
8) ауыртпалылық салынған және (немесе) оқшауланған акциялар санын көрсете отырып акционердің жеке шотындағы акциялар саны;
9) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ол туралы мәліметтер жоқ меншік иесінің номиналды ұстауындағы және оған тиесілі акциялардың саны;
10) тіркеушінің атауы, бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның нөмірі, оның нақты мекен-жайы, телефоны, факсы;

39. Реестр держателей ценных бумаг содержит следующие сведения:
1) наименование эмитента на государственном или русском языках, его место нахождения, номер государственной (пере)регистрации юридического лица, регистрационный номер налогоплательщика;
1-1) наименование паевого инвестиционного фонда;
2) количество объявленных ценных бумаг;
3) количество размещенных ценных бумаг;
4) количество ценных бумаг, выкупленных эмитентом;
5) вид и национальный идентификационный номер ценных бумаг;
6) наименование юридического лица (фамилию, имя, при наличии отчество физического лица) держателя ценных бумаг;
7) номер и дата государственной (пере)регистрации юридического лица (наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица), являющегося держателем ценных бумаг;
8) количество ценных бумаг на лицевом счете держателя ценных бумаг с указанием количества обремененных и (или) блокированных ценных бумаг;
9) наименование регистратора, номер лицензии на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, его юридический адрес, телефон, факс;
10) дату и время, по состоянию на которые составлен реестр держателей ценных бумаг.
Реестр держателей ценных бумаг подписывается первым руководителем регистратора или лицом, его замещающим, и заверяется печатью.  <*>
Сноска. Пункт 39 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 ; от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).
39-1. Список акционеров содержит следующие сведения:
1) наименование эмитента на государственном или русском языках, его место нахождения, номер государственной (пере)регистрации юридического лица, регистрационный номер налогоплательщика;
2) количество объявленных акций;
3) количество размещенных акций;
4) количество акций, выкупленных эмитентом;
5) вид и национальный идентификационный номер акций;
6) наименование юридического лица (фамилию, имя, при наличии отчество физического лица) акционера;
7) номер и дата государственной (пере)регистрации юридического лица (наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица), являющегося акционером;
8) количество акций на лицевом счете акционера с указанием количества обремененных и (или) блокированных акций;
9) количество акций, находящихся в номинальном держании и принадлежащих собственнику, сведения о котором отсутствуют в системе учета центрального депозитария;
10) наименование регистратора, номер лицензии на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, его юридический адрес, телефон, факс;

11) акционерлердің тізімі жасалған күн және уақыт.
Акционерлер тізіміне тіркеушінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Ескерту: 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .
40. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінде немесе акционерлердің тізімін эмитенттің өкіміне сәйкес бағалы қағаздар рыногында коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, осы Ереженің 39 және 39-1 тармақтарында аталғандардан басқа өзге мәліметтер болады.
Пайлық инвестициялық қордың пайларын ұстаушылардың тізілімінде осы Ереженің 39-тармағының 2) және 4)-тармақшаларында атап көрсетілген мәліметтер берілмейді.
Ескерту: 40-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .
41. Жеке шотынан үзінді-көшірмеде мынадай мәліметтер болады:
1) жеке шоттың нөмірі;
2) бағалы қағаздарды ұстаушының заңды тұлғасының атауы (жеке тұлғаның аты-жөні);
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні (жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері);
4) эмитенттің атауы және орналасқан жері;
4-1) пайлық инвестициялық қордың атауы;
5) бағалы қағаздардың түрі және ұлттық бірегейлендіру нөмірі;
6) облигацияларды өтеу күні;
7) жүк артылған және (немесе) оқшауланған бағалы қағаздардың санын көрсете отырып бағалы қағаздардың белгілі бір түрінің саны;
8) бағалы қағаздарды ұстаушыға тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің орналастырылған (дауыс беретін) бағалы қағаздарының санына арақатысы;
9) тіркеушінің атауы, бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметті жүзеге асыруға лицензиясының нөмірі, оның заңды мекен-жайы, телефоны, факсы;
10) жеке шоттан үзінді-көшірме қалыптастырылған уақыт және күн.
Жеке шоттан үзінді-көшірмеге тіркеушінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Ескерту: 41-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 245   қаулысымен .
42. Тіркеуші бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімін және/немесе жеке шоттан үзінді-көшірмені жасаған кезде орталық депозитарийден және эмитенттен оны жасау үшін қажетті ақпаратты сұратады. Орталық депозитарий және (немесе) эмитент бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімін, акционерлер тізімін және/немесе жеке шоттан үзінді-көшірме жасау үшін қажетті ақпаратты бермеген немесе оларда осындай ақпарат болмаған жағдайда тіркеуші бағалы қағаздарды ұстаушылар тізіліміне, акционерлер тізіміне және/немесе жеке шоттан үзінді-көшірмеге оның тізілімдер жүйесін құрайтын құжаттар негізінде жасалғаны туралы жазба енгізеді.
Ескерту: 42-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының   2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .

11) дату и время, по состоянию на которые составлен список акционеров.
Список акционеров подписывается первым руководителем регистратора или лицом его замещающим, и заверяется печатью.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 39-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).
40. Реестр держателей ценных бумаг или список акционеров могут содержать иные сведения, помимо перечисленных в пунктах 39 и 39-1 настоящих Правил, в соответствии с распоряжением эмитента, за исключением сведений, составляющих коммерческую тайну на рынке ценных бумаг.
В реестре держателей паев паевого инвестиционного фонда не указываются сведения, перечисленные в подпунктах 2) и 4) пункта 39 настоящих Правил.  <*>
Сноска. В пункт 40 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).
41. Выписка с лицевого счета содержит следующие сведения:
1) номер лицевого счета;
2) наименование юридического лица (фамилию, имя, при наличии отчество физического лица) держателя ценных бумаг;
3) номер и дату государственной (пере)регистрации юридического лица (наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица);
4) наименование эмитента и его место нахождения;
4-1) наименование паевого инвестиционного фонда;
5) вид и национальный идентификационный номер ценных бумаг;
6) дата погашения облигаций;
7) общее количество ценных бумаг определенного вида с указанием количества обремененных и (или) блокированных ценных бумаг;
8) процентное соотношение количества ценных бумаг, принадлежащих держателю ценных бумаг, к количеству размещенных (голосующих) ценных бумаг эмитента;
9) наименование регистратора, номер лицензии на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, его юридический адрес, телефон, факс;
10) время и дата, по состоянию на которые сформирована выписка с лицевого счета.
Выписка с лицевого счета подписывается первым руководителем регистратора или лицом, его замещающим, и заверяется печатью.  <*>
Сноска. Пункт 41 с изменениями - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года  N 245 .
42. Регистратор при составлении реестра держателей ценных бумаг (списка акционеров) и/или выписки с лицевого счета запрашивает у центрального депозитария и эмитента необходимую для ее составления информацию. В случае непредставления центральным депозитарием и (или) эмитентом информации, необходимой для составления реестра держателей ценных бумаг, списка акционеров и/или выписки с лицевого счета или отсутствия такой информации у них, регистратором вносится запись в реестр держателей ценных бумаг, список акционеров и/или выписку с лицевого счета о том, что они составлены на основании сведений, составляющих систему реестров.  <*>
Сноска. Пункт 42 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).

43. Тізілімдер жүйесіндегі операциялар жүргізу мерзімі тіркеуші немесе тіркеушіге трансфер-агенттік қызметтер көрсететін ұйым ұсынған құжаттар тіркелген сәттен бастап есептеледі.
44. Тіркеуші жеке шот бойынша операцияны үш күнтізбелік күн ішінде жүргізеді. Тіркеуші жеке шоттан үзінді-көшірме жасау және беру жөніндегі ақпараттық операцияны бес күнтізбелік күн ішінде жүргізеді.
45. Эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістер төлеу үшін бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін немесе акционерлердің тізімін жасауды және беруді тіркеуші эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістер төленген күннің алдындағы күні жиырма төрт сағат ішінде жүзеге асырады.
Ескерту: 45-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының   2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .
46. Өткен күнге бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін немесе акционерлердің тізімін жасауды тіркеуші Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай құқықты иеленген тұлғадан жазбаша сұрату алған күннен бастап бес күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырады.
Ескерту: 46-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының   2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .
47. Тіркеуші бұйрықты орындаудан бас тартуды бұйрықта алған сәттен бастап бес күнтізбелік күн ішінде бағалы қағаздарды ұстаушыға жібереді. Бұйрықты орындаудан бас тартуды тіркеуші бас тартудың себебін көрсете отырып жазбаша нысанда жасайды және тіркеушінің басшысы немесе оның орнындағы тұлға қол қояды.
4-тарау. Тіркеушінің құжат айналымы. Тізілімдер жүйесін
құрайтын құжаттарды және электрондық деректерді сақтау
48. Тіркеушіге келіп түскен құжаттар келіп түскен құжаттарды, эмитенттердің және тіркелген тұлғалардың бұйрықтарын есепке алуды, сенімхаттарды есепке алуды тіркеу журналдарында тіркеледі. Тіркеуші құжатты қабылдағаннан кейін өтініш білдірген тұлғаға қабылдаған күнін (уақытын) және құжатты қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырған тіркеушінің қызметкерінің аты-жөнін көрсете отырып оны қабылдау фактісін растайтын құжат береді.
49. Тіркеуші берген құжаттар жіберілетін құжаттарды тіркеу журналында тіркеледі.
50. Тізілімдер жүйесіндегі кез келген өзгеріс операцияларды тіркеу журналында тіркеледі.
51. Орындалуы туралы белгісі бар құжаттар тіркеушінің мұрағатына өткізіледі, олар мұрағат жүргізу журналында тіркеледі. Құжаттарды мұрағат жүргізу журналында тіркеу кезінде олардың тұтастығы, парақтары мен данасының саны, сондай-ақ олардың қосымшалары тексеріледі.

43. Срок проведения операции в системе реестров исчисляется с момента регистрации регистратором или организацией, оказывающей регистратору услуги трансфер-агента, представленных документов.
44. Операция по лицевому счету проводится регистратором в течение трех календарных дней. Информационная операция по составлению и выдаче выписки с лицевого счета проводится регистратором в течение пяти календарных дней.
45. Составление и выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для выплаты доходов по эмиссионным ценным бумагам осуществляется регистратором в течение двадцати четырех часов на дату, предшествующую дате выплаты доходов по эмиссионным ценным бумагам.  <*>
Сноска. В пункт 45 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).
46. Составление и выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров на прошедшую дату осуществляется регистратором в течение пяти календарных дней со дня получения письменного запроса от лица, которое в соответствии с законодательством Республики Казахстан обладает таким правом.  <*>
Сноска. В пункт 46 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).
47. Отказ от исполнения приказа направляется регистратором держателю ценных бумаг в течение пяти календарных дней с момента получения приказа. Отказ от исполнения приказа составляется регистратором в письменной форме с указанием причины отказа и подписывается первым руководителем регистратора или лицом, его замещающим, и заверяется печатью.
Глава 4. Документооборот регистратора. Хранение документов и
электронных данных, составляющих систему реестров
48. Документы, поступающие к регистратору, регистрируются в журналах регистрации входящих документов, учета приказов эмитентов и зарегистрированных лиц, учета доверенностей. После принятия документа регистратор выдает обратившемуся лицу документ, подтверждающий факт его приема, с указанием даты (времени) приема и фамилии, имени, при наличии отчества работника регистратора, осуществившего прием и регистрацию документа.
49. Документы, выдаваемые регистратором, регистрируются в журнале регистрации исходящих документов.
50. Любое изменение в системе реестров регистрируется в журнале регистрации операций.
51. Документы с отметкой об исполнении передаются в архив регистратора, которые регистрируются в журнале ведения архива. При регистрации документов в журнале ведения архива проверяется их целостность, количество листов и экземпляров, а также приложений к ним.

52. Тізілімдер жүйесін құрайтын мынадай құжаттар кемінде бес жыл сақталады (мерзім бағалы қағаздарды ұстаушының осындай болуы тоқтаған немесе тіркеуші мен эмитент арасында жасалған шарт бұзылған күннен бастап есептеледі):
1) операцияларды жүргізуге бұйрықтар;
2) бұйрықтардың орындалуы туралы есептер;
3) бұйрықтарды орындаудан бас тартулар;
4) негізінде тізілімдер жүйесінде операциялар жүргізілген өзге құжаттар;
5) шартты қолдану кезеңінде эмитенттен тіркеуші (бұрынғы тіркеуші) алған және эмитентке тіркеуші жіберген құжаттар;
6) операцияларды тіркеу журналы;
7) келіп түскен құжаттарды тіркеу журналы;
8) эмитенттердің және тіркелген тұлғалардың бұйрықтарын есепке алу журналы;
9) сенімхаттарды есепке алу журналы;
10) жіберілген құжаттарды тіркеу журналы;
11) мұрағатты жүргізу журналы.
53. Тіркеуші мынадай талаптарды сақтай отырып тізілімдер жүйесін құрайтын электрондық деректердің резервтік көшіруді және сақтауды жүзеге асырады:
1) резервтік көшірме аптасына кем дегенде бір рет жүзеге асырылады. Бұл ретте резервтік көшірмелер ақпаратқа санкцияланбаған енуден қорғалады;
2) резервтік көшірмелерді сақтау сейфтік операцияларға лицензиясы бар ұйымда жүзеге асырылады;
3) резервтік көшірмелер олар жаңартылған резервтік көшірмелерге ауыстырылғанға дейін сақталады.
Ескерту: 53-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының   2005 жылғы 27 тамыздағы N 316   қаулысымен .
54. Тізілімдер жүйесін құрайтын, электрондық тасымалдағыштардағы (қағазға басылған) мәліметтер жоғалған немесе жоғалтып алған жағдайда тіркеуші:
1) эмитентке және уәкілетті органға құжаттардың жоғалғаны немесе жоғалтып алғаны туралы бір күн ішінде хабарлайды;
2) тізілімдер жүйесін құрайтын деректерді қалпына келтіру мақсатында баспасөз басылымында мүдделі тұлғалардың құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы ақпарат жариялайды;
3) деректерді олар жоғалған немесе жоғалтып алған күннен бастап екі апта ішінде қалпына келтіреді.
5-тарау. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін және
тізілімдер жүйесін құрайтын өзге құжаттарды өткізу
55. Лицензияны қолдану тоқтатыла тұрған кезде тіркеуші уәкілетті органның бұл туралы хабарламасын алған күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде лицензияны қолдану тоқтатыла тұрған күні ондағы шарт жасалған бағалы қағаздар эмитенттеріне жазбаша хабарлама жібереді.
Лицензия қайтарылып алынған жағдайда тіркеуші үш күнтізбелік күн ішінде лицензия қайтарып алынған күні шарт жасалған бағалы қағаздар эмитенттеріне лицензияны қайтарып алу туралы және олармен шарттарды бұзу туралы жазбаша хабарлама жібереді.

52. Подлежат хранению не менее пяти лет следующие документы, составляющие систему реестров (срок исчисляется с даты, когда держатель ценных бумаг перестал быть таковым или расторжения договора, заключенного между регистратором и эмитентом):
1) приказы на проведение операций;
2) отчеты об исполнении приказов;
3) отказы от исполнения приказов;
4) иные документы, на основании которых проводились операции в системе реестров;
5) документы, полученные регистратором от эмитента (прежнего регистратора) и направленные регистратором эмитенту в период действия договора;
6) журнал регистрации операций;
7) журнал регистрации входящих документов;
8) журнал учета приказов эмитентов и зарегистрированных лиц;
9) журнал учета доверенностей;
10) журнал регистрации исходящих документов;
11) журнал ведения архива.
53. Регистратор осуществляет резервное копирование и хранение электронных данных, составляющих систему реестров, при соблюдении следующих условий:
1) резервное копирование осуществляется не реже одного раза в неделю. При этом резервные копии подлежат защите от несанкционированного доступа к информации;
2) хранение резервных копий осуществляется в организации, обладающей лицензией на сейфовые операции;
3) резервные копии хранятся до их замены обновленными резервными копиями.  <*>
Сноска. В пункт 53 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 августа 2005 года N  316  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  316 ).
54. В случае утери или утраты сведений, составляющих систему реестров, на электронных (бумажных) носителях регистратор:
1) письменно извещает в течение дня эмитента и уполномоченный орган об утере или утрате документов;
2) в целях восстановления данных, составляющих систему реестров, опубликовывает в печатном издании информацию о необходимости предоставления заинтересованными лицами документов;
3) восстанавливает данные в течение двух недель со дня их утери или утраты.
Глава 5. Передача реестра держателей ценных бумаг и
иных документов, составляющих систему реестров
55. В случае приостановления действия лицензии регистратор в течение трех календарных дней со дня получения уведомления уполномоченного органа об этом направляет письменное уведомление эмитентам ценных бумаг, с которыми на дату приостановления действия лицензии у него заключены договора.
В случае отзыва лицензии регистратор в течение трех календарных дней направляет эмитентам ценных бумаг, с которыми на дату отзыва лицензии заключены договора, письменное уведомление об отзыве лицензии и о расторжении договоров с ними.

56. Лицензия қайтарылып алынған жағдайда тіркеуші эмитенттің жазбаша хабарламасында көрсетілген жаңа тіркеушіге осы эмитенттің бағалы қағаздары бойынша мынадай құжаттарды өткізеді:
1) жаңа тіркеушіден немесе эмитенттен алынған бағалы қағаздарды ұстаушылардың бастапқы тізілімін және шарттарды бұзған күнге бұрынғы тіркеушілер эмитентпен жасаған бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерін;
2) эмитенттердің және тіркелген тұлғалардың бұйрықтарын есепке алу, операцияларды тіркеу, сенімхаттарды есепке алу, жіберілген құжаттарды тіркеу журналдарын;
3) бағалы қағаздарды ұстаушылардың бұйрықтары және эмитенттің өкімдері;
4) операциялар жүргізу үшін негіз болып табылатын құжаттар;
5) өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса шарт жасау кезінде тіркеушіге эмитент ұсынған құжаттар;
6) лицензияны қайтарып алу туралы хабарламаны алған күнге тіркеуші жасаған бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімі.
57. Шартты бұзу тіркеушіден лицензияны қайтарып алуға байланысты болмаған жағдайда тіркеуші жаңа тіркеушіге осы эмитенттің бағалы қағаздары бойынша мынадай құжаттарды өткізеді:
1) жаңа тіркеушіден немесе эмитенттен алынған бағалы қағаздарды ұстаушылардың бастапқы тізілімін және шарттарды бұзған күнге бұрынғы тіркеушілер эмитентпен жасаған бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерін;
2) эмитенттердің және тіркелген тұлғалардың бұйрықтарын есепке алу, операцияларды тіркеу, сенімхаттарды есепке алу, жіберілген құжаттарды тіркеу журналдарын;
3) шарт бұзылған күнге қалыптастырылған бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін.
58. Осы Ереженің 56, 57-тармақтарында көрсетілген құжаттар қағазға басып және (немесе) электрондық нысанда ұсынылуы мүмкін.
59. Қағазға басылып жасалған және осы Ереженің 56, 57-тармақтарына сәйкес жаңа тіркеушіге өткізілген құжаттар тігілуі, нөмірленуі және соңғы парақта бір бөлігі қағаз пломбаға, бір бөлігі параққа қойылу тиіс мөр таңбасы қойылатын және құжаттарды өткізген тараптың бірінші басшысы немесе уәкілетті тұлғасы қол қойған қағаз пломбамен бекітіледі.
60. Құжаттарды өткізу тіркеушілердің бірінші басшылары қол қоятын және олардың мөрлерімен бекітілетін қабылдау-өткізу актісін жасау арқылы жүзеге асырылады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
61. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешіледі.
62. Қазақстан Республикасының банк заңдарына сәйкес жүзеге асырылатын банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды одан әрі инвесторларға сату бойынша мәмілелерді тіркеу ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
Ескерту: 62-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 114   қаулысымен .

56. В случае отзыва лицензии регистратор передает новому регистратору, указанному в письменном уведомлении эмитента, следующие документы в части ценных бумаг данного эмитента:
1) исходный реестр держателей ценных бумаг, полученный от прежнего регистратора или эмитента, и реестры держателей ценных бумаг, составленные прежними регистраторами на дату расторжения договоров с эмитентом;
2) журналы учета приказов эмитентов и зарегистрированных лиц, регистрации операций, учета доверенностей, регистрации исходящих документов;
3) приказы держателей ценных бумаг и распоряжения эмитента;
4) документы, являющиеся основанием для проведения операций;
5) документы, представленные регистратору эмитентом при заключении договора, с изменениями и дополнениями к ним;
6) реестр держателей ценных бумаг, составленный регистратором на дату получения уведомления об отзыве лицензии.
57. В случае расторжения договора, не связанного с отзывом у регистратора лицензии, регистратор передает новому регистратору следующие документы в части ценных бумаг данного эмитента:
1) исходный реестр держателей ценных бумаг, полученный от прежнего регистратора или эмитента и реестры держателей ценных бумаг, составленные прежними регистраторами на дату расторжения договоров с эмитентом;
2) журналы учета приказов эмитентов и зарегистрированных лиц, регистрации операций, учета доверенностей, регистрации исходящих документов;
3) реестр держателей ценных бумаг, сформированный на дату расторжения договора.
58. Документы, указанные в пунктах 56, 57 настоящих Правил могут передаваться в бумажной и(или) электронной форме.
59. Документы, составленные в бумажной форме и передаваемые новому регистратору согласно пунктам 56, 57 настоящих Правил, прошнуровываются, пронумеровываются и скрепляются на последнем листе бумажной пломбой, на которой ставится оттиск печати, часть которой должна быть на бумажной пломбе, а часть на листе, и подписанной первым руководителем или уполномоченным должностным лицом стороны, передающей документы.
60. Передача документов осуществляется путем составления акта приема-передачи, который подписывается первыми руководителями регистраторов и заверяется их печатями.
Глава 6. Заключительные положения
61. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
62. Особенности регистрации сделок по принудительному выкупу акций банка и их последующей продаже инвесторам, осуществляемых в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 62 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N  114 .