Еріксіз таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясын тағайындау және босату ережесін және тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 16 ақпандағы N 41 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 25 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2771. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 ақпандағы № 71 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 71 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту: Бұйрықтың атауына және 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 8 қаулысымен .
Еріксіз таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және жинақтаушы зейнетақы қорларының тарату комиссияларының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Еріксіз таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясын тағайындау және босату ережесі және тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Қаржы ұйымдарын тарату департаменті (Бәдірленова Ж.Р.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің мүдделі бөлімшелеріне, банктерге, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және жинақтаушы зейнетақы қорларына жіберсін.

Об утверждении Правил назначения и освобождения ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда и требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года № 41. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2004 года № 2771. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 71
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В название документа внесены изменения - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 8.
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения и освобождения ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда и требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 8.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту ликвидации финансовых организаций (Бадырленова Ж.Р.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов.

4. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің қызметін қамтамасыз ету департаменті осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Төрағасы Б.Жәмішевке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау жөніндегі агенттігі
Басқармасының 2004 жылғы
16 ақпандағы N 41 қаулысымен
бекітілді
Еріксіз таратылатын банктің, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы
зейнетақы қорының тарату комиссиясын тағайындау
және босату ережесі және тарату комиссиясының
төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптар
Ескерту: Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 8 қаулысымен .
Осы Ереже Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетінің (бұдан әрі - уәкілетті орган) мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі - қаржы ұйымы) тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерін тағайындау тәртібін реттейді және тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелері қажетті құжаттарды ұсынған және осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес келетін кандидаттар (бұдан әрі - кандидат) арасынан уәкілетті органның шешімімен (бұдан әрі - тағайындау туралы шешім) тағайындалады.
2. Уәкілетті органның қызметкері болып табылмайтын тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелері тарату комиссиясы қызметінің барлық кезеңі ішінде осы Ереженің 4 және 5-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес болулары тиіс.
3. Қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелері уәкілетті органның қызметкерлері арасынан мынадай жағдайларда:
1) кандидаттардың осы Ереженің талаптарына сәйкес келмегенде;

4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Жамишева Б.Б.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 16 февраля 2004 года за N 41
Правила
назначения и освобождения ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой
(перестраховочной) организации и накопительного
пенсионного фонда и требования, предъявляемые
к председателю и членам ликвидационной комиссии
Сноска. Заголовок и преамбула с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 09.01.2006 N 8 ; от 28.11.2008 N 187 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Настоящие Правила регламентируют порядок назначения и освобождения Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) председателя и членов ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемых банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда (далее - финансовая организация) и устанавливают требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Председатель и члены ликвидационной комиссии назначаются решением уполномоченного органа (далее - решение о назначении) из числа кандидатов, представивших необходимые документы (далее - кандидат) и соответствующих требованиям, установленным настоящими Правилами.
2. Председатель и члены ликвидационной комиссии, не являющиеся работниками уполномоченного органа, должны соответствовать требованиям, установленным пунктами 4 и 5 настоящих Правил, в течение всего периода деятельности ликвидационной комиссии.
3. Председатель и члены ликвидационной комиссии финансовой организации назначаются из числа работников уполномоченного органа в следующих случаях:
1) несоответствия кандидатов требованиям настоящих Правил;

2) тарату комиссиясының құрамына тағайындалуға кандидаттар болмағанда;
3) қаржы ұйымында тарату массасы болмағанда не ағымдағы шығыстарды өтеу үшін оның құны жеткіліксіз болғанда тағайындалады.
Уәкілетті органның қызметкерлері осы Ереженің 6-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбайды және әңгімелесуден өтпейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2-тарау. Кандидаттарға қойылатын талаптар
4. Кандидатқа мынадай талаптар қойылады:
жоғары экономикалық не заң білімінің болуы;
қаржы ұйымдарын тарату рәсімдерін жүзеге асыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білу.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі:
заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген соттылығы бар;
оған қатысты тарату рәсімдерін жүзеге асырған кезде қаржы ұйымында тарату рәсімін жүргізу бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу, жүктелген міндеттерді орындамау немесе ойдағыдай орындамау фактісі анықтала, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым жасаған не басқаларға артықшылық берген, өзге іс-әрекеттерді жасаған (жасамаған) (бұрын қаржы ұйымының (филиалының) басшысы, тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болған тұлға үшін);
соңғы үш жыл ішінде Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 54-бабының 1-тармағының 7), 9), 10), 13) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша жұмыс берушінің бастамасымен еңбек шартын бұзу фактілерінің болмауы;
осы қаржы ұйымын және басқа заңды тұлғаны еріксіз тарату туралы шешім қабылдағанға дейін (оның ішінде банкроттық негіз бойынша) бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының немесе басқа заңды тұлғаның бірінші басшысы (Басқарма төрағасы), басшының орынбасары, бас бухгалтері болған. Көрсетілген талап қаржы ұйымын еріксіз тарату туралы шешім қабылдаған күннен кейін бес жыл бойы қолданылады (оны банкрот деп тану негізін қосқанда);
депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның немесе Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының лауазымды тұлғасын қоспағанда, борышкердің немесе таратылатын қаржы ұйымы кредиторының құрылтайшысы (қатысушысы, акционері) не лауазымды тұлғасы;
таратылатын қаржы ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы, акционері) не лауазымды тұлғасы;
таратылатын қаржы ұйымының дебиторы не кредиторы болып табылатын жеке тұлға;
таратылатын қаржы ұйымына қатысты аффилиирленген тұлға тағайындалмауы мүмкін.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.11.28. N 187 қаулысымен .

2) отсутствия кандидатов на назначение в состав ликвидационной комиссии;
3) отсутствия у финансовой организации ликвидационной массы либо недостаточности ее стоимости для покрытия текущих расходов.
Работники уполномоченного органа не представляют документы, предусмотренные пунктом 6 настоящих Правил, и не проходят собеседование.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Требования, предъявляемые к кандидатам
4. К кандидату предъявляются следующие требования:
наличие высшего экономического либо юридического образования;
знание нормативных правовых актов, регламентирующих осуществление ликвидационных процедур финансовых организаций.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Председателем либо членом ликвидационной комиссии финансовой организации не может быть назначено лицо:
имеющее непогашенную в установленном законодательством порядке судимость;
в отношении которого установлено наличие фактов нарушения требований законодательства Республики Казахстан в части проведения ликвидационных процедур в финансовой организации, неисполнения или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей при осуществлении ликвидационных процедур, совершения действий, ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих преимущества другим, совершения иных действий (бездействия) (для лица, ранее являвшегося руководителем финансовой организации (филиала), председателем или членом ликвидационной комиссии);
имеющее в течение трех последних лет факты расторжения трудового договора по инициативе работодателя по основаниям, предусмотренным подпунктами 7), 9), 10), 13) пункта 1 статьи 54 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года;
ранее являвшееся первым руководителем (председателем Правления), заместителем руководителя, главным бухгалтером финансовой организации или другого юридического лица в период не более чем за один год до принятия решения о принудительной ликвидации данной финансовой организации и другого юридического лица (в том числе по основанию банкротства). Указанное требование применяется в течение пяти лет после даты принятия решения о принудительной ликвидации финансовой организации (включая основание признания ее банкротом);
являющееся учредителем (участником, акционером) либо должностным лицом должника или кредитора ликвидируемой финансовой организации, за исключением должностного лица организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов или Фонда гарантирования страховых выплат;
являющееся учредителем (участником, акционером) либо должностным лицом ликвидируемой финансовой организации;
являющееся дебитором либо кредитором ликвидируемой финансовой организации;
являющееся аффилиированным по отношению к ликвидируемой финансовой организации.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 N 187 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

3-тарау. Қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасын не мүшесін тағайындау үшін ұсынылатын құжаттарды қарау және тағайындау туралы шешім қабылдау
6. Кандидат мынадай құжаттарды қоса бере отырып, атауы көрсетілген қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі етіп тағайындау туралы өтінішін уәкілетті органға ұсынады:
1) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;
2) жоғары білім туралы дипломның нотариат куәландырған көшірмесі;
3) еңбек кітапшасының, еңбек шартының нотариат куәландырған көшірмелері;
4) кандидат бұрын тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі болғандығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (мұндай құжаттар болған жағдайда);
5) сотталмағандығы туралы анықтама;
6) осы Ереженің қосымшасына сай нысан бойынша сауалнама;
7) банкрот рәсімдерінде төлем қабілеті жоқ борышкерлердің мүлкін және істерін басқару бойынша қызметті жүзеге асыру лицензиясының көшірмесі (ондай болса);
8) ұсынылған құжаттардың тізімдемесі.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.11.28. N 187, ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. Уәкілетті орган осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген құжаттар түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде олардың Осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес болуына қарайды және қажет болған жағдайда өзге мемлекеттік органдарға және (немесе) тұлғаларға сұратулар жібереді.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.11.28. N 187 қаулысымен .
8. Егер уәкілетті органға ұсынылған құжаттар осы Ереженің талаптарына сәйкес келмеген болса, олар қараусыз кандидатқа қайтарылады. Қайтарылған құжаттардың көшірмелері кандидаттың ісіне қосып тіркеледі.
Кандидаттың қайта ұсынылған құжаттары жаңадан келіп түскен деп саналады және осы Ережеде белгіленген тәртіппен қаралады.
9. Осы Ереженің талаптарына сәйкес болуына ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесі әңгімелесуге жол берген әрбір кандидатура(лар) бойынша қорытынды дайындайды.
Осы қорытынды кандидат ұсынған құжаттар пакетіне қоса тіркеледі.
Қаржы ұйымында (филиалында) бұрын басшы лауазымында болған немесе тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі етіп бұрын тағайындалған кандидат үшін қорытындыда оның аталған лауазымдарда қызметі туралы, ол жіберген бұзулар, қаржы ұйымындағы тарату рәсімдерінің жай-күйі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.11.28. N 187 қаулысымен .

Глава 3. Рассмотрение документов, представляемых для назначения председателем либо членом ликвидационной
комиссии финансовой организации, и принятие
решения о назначении
6. Кандидат представляет в уполномоченный орган заявление о назначении его председателем или членом ликвидационной комиссии финансовой организации, наименование которой указывается в заявлении, с приложением следующих документов:
1) нотариально заверенной копии документа, удостоверяющего личность кандидата;
2) нотариально заверенной копии диплома о высшем образовании;
3) нотариально заверенных копий трудовой книжки, трудового договора;
4) копий документов, свидетельствующих о том, что кандидат ранее являлся председателем либо членом ликвидационной комиссии (при наличии таковых);
5) справки об отсутствии судимости;
6) анкеты по форме согласно Приложению 1 к настоящим Правилам;
7) копии лицензии на осуществление деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства (при наличии таковой);
8) описи представленных документов.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 N 187 (порядок введения в действие см. п. 2); постановлением Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня поступления документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, рассматривает заявления на их соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами, и, при необходимости, направляет запросы иным государственным органам и(или) лицам.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 N 187 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
8. В случае, если документы, представленные в уполномоченный орган, не соответствуют требованиям настоящих Правил, они возвращаются кандидату без рассмотрения. Копии возвращенных документов приобщаются к делу кандидата.
Повторно представленные документы кандидата считаются вновь поступившими и рассматриваются в порядке, установленном настоящими Правилами.
9. По результатам рассмотрения представленных документов на соответствие требованиям настоящих Правил соответствующим структурным подразделением уполномоченного органа готовится заключение по кандидатуре (ам), допущенной (ым) к собеседованию.
Данное заключение прилагается к пакету документов, представленных кандидатом.
Для кандидата, ранее являвшегося руководителем финансовой организации (филиала) или назначавшегося председателем либо членом ликвидационной комиссии, в заключении указываются сведения о его деятельности в названных должностях, о допущенных им нарушениях, состоянии ликвидационных процедур в финансовой организации.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 N 187 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

10. Әңгімелесуді уәкілетті орган басшысының бұйрығы негізінде құрылатын біліктілік комиссиясы өткізеді. Әңгімелесу қорытындысы біліктілік комиссиясының хаттамасымен ресімделеді.
Әңгімелесудің мақсаты кандидаттың қаржы ұйымдарын және өзге де заңды тұлғаларды тарату рәсімдерін жүзеге асыру тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер бойынша білімінің болуын, кандидаттардың осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес келуін анықтау, сондай-ақ кандидаттардың кәсіби білімі мен қабілеттерін және жеке қасиеттерін анықтау болып табылады.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Уәкілетті орган тағайындау туралы шешімді дайындалған қорытынды және біліктілік комиссиясының хаттамасы негізінде қабылдайды және уәкілетті органның бірінші басшысының (оның міндетін атқарушы тұлғаның) бұйрығы түрінде ресімдейді.
Уәкілетті органның бірінші басшысының (оның міндетін атқарушы тұлғаның) тағайындау туралы бұйрығында таратылатын қаржы ұйымының атауы, тарату комиссиясы төрағасының және оның мүшелерінің аты-жөндері және бар болса әкесінің аты, олардың жеке бастарын куәландыратын құжаттардың толық деректемелері көрсетіледі.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Уәкілетті органның бірінші басшысының (оның міндетін атқарушы тұлғаның) бұйрығының көшірмесі бұйрыққа қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болып тағайындалған кандидатқа жіберіледі.
Ескерту: 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12-1. Әңгімелесуден өтпеген және тарату комиссиясының төрағасы немесе мүшесі болып тағайындалмаған кандидаттарға біліктілік комиссиясы шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өткізілген әңгімелесудің нәтижелері бойынша уәкілетті органның қабылдаған шешімі туралы жазбаша хабарлама жіберіледі.
Ескерту: 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

10. Собеседование проводится квалификационной комиссией, создаваемой на основании приказа руководителя уполномоченного органа. Итоги собеседования оформляются протоколом квалификационной комиссии.
Целью собеседования является установление наличия знаний кандидата нормативных правовых актов, регламентирующих порядок осуществления ликвидационных процедур финансовых организаций и иных юридических лиц, соответствия кандидатов требованиям, установленным настоящими Правилами, а также выявление профессиональных знаний и способностей и личностных качеств кандидатов.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Решение о назначении принимается уполномоченным органом на основании подготовленного заключения и протокола квалификационной комиссии и оформляется в виде приказа первого руководителя (лица, исполняющего его обязанности) уполномоченного органа.
В приказе первого руководителя (лица, исполняющего его обязанности) уполномоченного органа о назначении указываются наименование ликвидируемой финансовой организации, фамилии, имена и, при наличии, отчества председателя ликвидационной комиссии и ее членов, реквизиты документов, удостоверяющих их личности.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Копия приказа первого руководителя (лица, исполняющего его обязанности) уполномоченного органа направляется кандидату, назначенному председателем или членом ликвидационной комиссии, в течение трех рабочих дней со дня подписания приказа.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Кандидатам, не прошедшим собеседование и не назначенным председателем или членом ликвидационной комиссии, направляется письменное уведомление о решении, принятом уполномоченным органом по результатам проведенного собеседования в течение трех рабочих дней со дня принятия решения квалификационной комиссией.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-тарау. Тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі етіп тағайындаудан бас тарту
13. Уәкілетті орган кандидатты қаржы ұйымының тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі етіп тағайындаудан бас тарту туралы шешімді мынадай негіздер бойынша қабылдайды:
1) ұсынылған құжаттарда шынайы емес ақпараттың болуы;
2) қаржы ұйымында тарату рәсімін жүргізу бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу, жүктелген міндеттерді орындамау немесе тиісінше орындамау, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым жасайтын не басқа кредиторларға артықшылық беретін іс-әрекеттерді жасау, өзге іс-әрекеттерді жасау (жасамау) фактілері туралы құжаттар мен мәліметтердің болуы (бұрын тарату комиссиясының төрағасы не мүшесі болып тағайындалған кандидат үшін);
3) оның осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.11.28. N 187, ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
4-1-тарау. Тарату комиссиясының төрағасын
және (немесе) мүшелерін міндеттерін орындаудан босату
Ескерту: 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 8 қаулысымен .
13-1. Уәкілетті орган тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшелерін міндеттерін орындаудан мынадай негіздер бойынша босатады:
1) тарату комиссиясы төрағасының және (немесе) мүшелерінің өз міндеттерін орындамауы және (немесе) ойдағыдай орындамауы;
2) оның ішінде қаржы ұйымында тарату рәсімдерін жүргізу бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының және осы Ереженің талаптарын бұзуы;
3) уәкілетті органның осы Ереженің 3-тармағына сәйкес уәкілетті органның қызметкерлері арасынан тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшелерін тағайындау туралы шешімі;
4) тарату комиссиясы төрағасының өз еркімен тарату комиссиясының төрағасы міндетін атқарудан босату жөніндегі өтініші;
5) тарату комиссиясы төрағасының еңбек шартын бұзуға байланысты тарату комиссиясы мүшесінің міндетін атқарудан босату туралы өтініші. Өтініш уәкілетті органға тарату комиссиясының мүшесімен еңбек шартын бұзған күннен кешіктірілмей беріледі.
Ескерту: 13-1-тармақ толықтырылды, - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.11.28. N 187, өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының  2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.

Глава 4. Отказ в назначении председателем
либо членом ликвидационной комиссии
13. Уполномоченный орган принимает решение об отказе в назначении кандидата председателем или членом ликвидационной комиссии финансовой организации (далее - решение об отказе) по следующим основаниям:
1) наличие недостоверной информации в представленных документах;
2) наличие документов и сведений о фактах нарушения требований законодательства Республики Казахстан в части проведения ликвидационных процедур в финансовой организации, неисполнения или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей, совершения действий, ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих преимущества другим кредиторам, совершения иных действий (бездействия) (для кандидата, ранее назначавшегося председателем либо членом ликвидационной комиссии);
3) несоответствие его требованиям, установленным настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 N 187 (порядок введения в действие см. п. 2); постановлением Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4-1. Освобождение председателя и (или) членов
ликвидационной комиссии от исполнения обязанностей
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 8.
13-1. Уполномоченный орган освобождает председателя и (или) членов ликвидационной комиссии от исполнения обязанностей по следующим основаниям:
1) неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение председателем и (или) членами ликвидационной комиссии своих обязанностей;
2) нарушение требований законодательства Республики Казахстан, в том числе в части проведения ликвидационных процедур в финансовой организации и настоящих Правил;
3) решение уполномоченного органа о назначении председателя и (или) членов ликвидационной комиссии из числа работников уполномоченного органа в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил;
4) ходатайство председателя ликвидационной комиссии об освобождении от исполнения обязанностей председателя ликвидационной комиссии по собственному желанию;
5) ходатайство председателя ликвидационной комиссии об освобождении от исполнения обязанностей члена ликвидационной комиссии в связи с расторжением трудового договора. Ходатайство представляется в уполномоченный орган не позднее даты расторжения трудового договора с членом ликвидационной комиссии.
Сноска. Пункт 13-1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 N 187 (порядок введения в действие см. п. 2); постановлением Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13-2. Уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшесі тарату комиссиясының есептері, тарату комиссиясының қызметіне жүргізілген тексеру актілері мен өзге де материалдар негізінде қорытынды дайындайды.
13-3. <*>
Ескерту: 13-3-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13-4. Уәкілетті орган біліктілік комиссиясы әзірлеген қорытынды мен хаттаманың негізінде тарату комиссиясының төрағасын және (немесе) мүшелерін міндеттерін орындаудан босату туралы шешім қабылдайды.
13-5. Міндеттерді орындаудан босату туралы шешімнің көшірмесі тарату комиссиясының төрағасына және (немесе) мүшелеріне оған қол қойылған күннен бастап үш күн ішінде жіберіледі.
5-тарау. Қорытынды ережелер
14. <*>
Ескерту: 14-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 8 қаулысымен .
15. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен шешіледі.
Еріксіз таратылатын банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының және жинақтаушы зейнетақы
қорының тарату комиссиясын тағайындау
және босату ережесі және тарату
комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне
қойылатын талаптарға қосымша
Ескерту: Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 2011.07.01 № 71 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3x4 фотосурет
Кандидатты тарату комиссиясының төрағасы
не мүшесі етіп тағайындау
сауалнамасы
________________________________________________________________
(мәжбүрлеп таратылатын қаржы ұйымының толық атауы
________________________________________________________________
______________________200__жыл
(күні)
Лауазымның атауы_______________________________________
Өмірбаян деректері:
1. Тегі, аты, әкесінің аты
_________________________________________________________________
(толық көрсетіңіз)
2. Үйдің мекен-жайы (оның ішінде почталық индексті көрсете отырып)
_________________________________________________________________
3. Туған күні мен жері
_________________________________________________________________
4. Азаматтығы
_________________________________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
_________________________________________________________________

13-2. Соответствующее структурное подразделение уполномоченного органа на основании отчетов ликвидационной комиссии, актов проведенных проверок деятельности ликвидационной комиссии и иных материалов готовит заключение.
13-3. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13-4. Решение об освобождении председателя и (или) членов ликвидационной комиссии от исполнения обязанностей принимается уполномоченным органом на основании подготовленного заключения и протокола квалификационной комиссии.
13-5. Копия решения об освобождении от исполнения обязанностей направляется председателю и (или) членам ликвидационной комиссии в течении трех дней со дня его подписания.
Глава 5. Заключительные положения
14. (исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 8.
15. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам назначения и
освобождения ликвидационной
комиссии принудительно
ликвидируемых банка, страховой
(перестраховочной) организации
и накопительного пенсионного
фонда и требования,
предъявляемые к председателю и
членам ликвидационной комиссии
Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 01.07.2011 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
фотография
3 х 4
АНКЕТА
кандидата на назначение его председателем либо членом
ликвидационной комиссии
_________________________________________________________________
(полное наименование принудительно ликвидируемой финансовой организации)
_________________________________________________________________
___________________ 20__ года
(дата)
Наименование должности _____________________________________
Биографические данные:
1. Фамилия, имя, отчество
__________________________________________________________________
(указывать полностью)
2. Домашний адрес (в том числе указание почтового индекса)
__________________________________________________________________
3. Дата и место рождения
__________________________________________________________________
4. Гражданство
__________________________________________________________________
5. Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность
__________________________________________________________________

6. Тұрғылықты жері бойынша тіркеу
_________________________________________________________________
7. Байланыс телефонының толық нөмірі
_________________________________________________________________
8. Білімі туралы деректер (біліктілікті көтеру курстарын қоса алғанда):
тармақша
оқу орнының, факультеттің (бөлімшенің, мамандықтың) атауы
оқу кезеңі
берілген мамандық
білімі туралы дипломның, сертификаттың, куәліктің деректемелері
оқу орнының орналасқан жері
1.
2.
...
9. Сіздің біліктілігіңізді және құзыреттілігіңізді объективті түрде анықтау үшін маңызды деп санайтын кез келген басқа да ақпарат:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
10. Қаржы ұйымдарының және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына тікелей және жанама қатысу:
Тармақша
Заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жері
заңды тұлға қызметтің жарғылық түрлері
Сіздің осы заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу сомаңыз бен үлесіңіз
1.
2.
...
11. Алынған заемдар туралы мәліметтер:
тармақша
заем берген тұлғаның атауы (адамның аты) мен орналасқан жері
заем бойынша негізгі борыш сомасы
заемның берілген күні
заемның өтелген күні
ағымдағы сәтке берешек сомасы
заем бойынша сыйақы ставкасы (жылдық %)
1.
2.
...
12. Қаржы нарығында құқық бұзушылықтар жасағаныңыз үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылдыңыз ба
_________________________________________________________________
13. Бұрын қаржы ұйымының немесе мәжбүрлеп таратылатын немесе банкрот деп танылған басқа заңды тұлғаның басшы қызметкері болдыңыз ба
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тарату/банкроттық туралы
соттың шешім шығарған күні, таратылу/банкрот болу себебі)
14. Заңнамада белгіленген тәртіппен өтелмеген соттылығыңыз бар ма _______________________________________________________
15. Сізге қатысты қаржы ұйымында тарату рәсімдерін жүргізу бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу, тарату рәсімдерін жүзеге асырған кезде жүктелген міндеттерді орындамау немесе  тиісінше орындамау, жекелеген кредиторлардың мүдделеріне қысым жасайтын не басқаларына артықшылық беретін іс-әрекеттерді жасау, өзге іс-әрекеттерді жасау (жасамау) фактілері бар ма. Осылар бар болса, қандай екенін көрсетіңіз
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі)

6. Регистрация по месту жительства
__________________________________________________________________
7. Полный номер контактного телефона
__________________________________________________________________
8. Данные об образовании (включая курсы повышения квалификации):
под-
пункт
наименование
учебного
заведения,
факультета
(отделения,
специальности)
период
обучения
присвоенная
квалификация
реквизиты
диплома об
образовании,
сертификата,
свидетельств
место
нахождения
учебного
заведения
1.
2.
...
9. Любая другая информация, которую считаете важной для
объективного определения Вашей квалификации и компетентности:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
10. Прямое и косвенное участие в уставном капитале финансовых
организаций и юридических лиц:
Подпункт
наименование и
место нахождения
юридического лица
уставные виды
деятельности
юридического
лица
сумма и доля Вашего
участия в уставном
капитале данного
юридического лица
1.
2.
...
11. Сведения о полученных займах:
под-
пункт
наименование
(имя лица) и
место нахожде-
ния лица,
выдавшего займ
сумма
основного
долга
по займу
дата
выдачи
займа
дата
погаше-
ния
займа
сумма
задол-
женности
на
текущий
момент
ставка
вознаграж-
дения по
займу
(в %
годовых)
1.
2.
...
12. Привлекались ли Вы к административной ответственности
за совершение правонарушений на финансовом рынке
________________________________________________________________
13. Являлись ли Вы в прошлом руководящим работником
финансовой организации или другого юридического лица, принудительно
ликвидируемого или признанного банкротом
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование организации, должность, период работы, дата вынесения судом
решения о ликвидации/банкротстве, причина ликвидации/банкротства)
14. Имеете ли Вы непогашенную в установленном законодательством
порядке судимость ______________________________________________
15. Имеются ли в отношении Вас факты нарушения требований
законодательства Республики Казахстан в части проведения
ликвидационных процедур в финансовой организации, неисполнения
или ненадлежащего исполнения возложенных обязанностей при
осуществлении ликвидационных процедур, совершения действий,
ущемляющих интересы отдельных кредиторов либо предоставляющих
преимущества другим, совершения иных действий (бездействия).
При наличии таковых, укажите какие ____________________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, должность, период работы)

16. Сізде соңғы үш жыл ішінде Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 54-бабының 1-тармағының 7)9)10)13) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша жұмыс берушінің бастамасымен еңбек шартын бұзу фактілері бар ма
___________________________________________________________________
17. Сіз осы қаржы ұйымын және басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылданғанға дейін (оның ішінде банкроттық негізі бойынша) бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының немесе басқа заңды тұлғаның бірінші басшысы (Басқарма төрағасы), басшының орынбасары, бас бухгалтері болдыңыз ба.
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тарату/банкроттық туралы
соттың шешім шығарған күні, таратылу/банкрот болу себебі)
18. Сіз борышкердің немесе таратылатын қаржы ұйымы кредиторының құрылтайшысы (қатысушысы, акционері) не лауазымды тұлғасы болып табыласыз ба ______________________________________________________
19. Сіз таратылатын қаржы ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы, акционері) не лауазымды тұлғасы болып табыласыз ба
____________________________________________________________________
20. Сіз таратылатын қаржы ұйымының дебиторы не кредиторы болып табыласыз ба _______________________________________________________
21. Сіз таратылатын қаржы ұйымына қатысты аффилиирленген тұлға болып табыласыз ба _________________________________________________
Қолы______________                      Күні__________________

16. Имеются ли у Вас в течение трех последних лет факты
расторжения трудового договора по инициативе работодателя по
основаниям, предусмотренным подпунктами 7), 9), 10), 13)
пункта 1 статьи 54 Трудового кодекса Республики Казахстан
от 15 мая 2007 года ___________________________________________
17. Являлись ли Вы ранее первым руководителем (председателем
Правления), заместителем руководителя, главным бухгалтером
финансовой организации или другого юридического лица в период
не более чем за один год до принятия решения о принудительной
ликвидации данной финансовой организации и другого юридического
лица (в том числе по основанию банкротства) ___________________
_______________________________________________________________
(наименование организации, должность, период работы, дата вынесения судом
решения о ликвидации/банкротстве, причина ликвидации/банкротства)
18. Являетесь ли Вы учредителем (участником, акционером)
либо должностным лицом должника или кредитора ликвидируемой
финансовой организации ________________________________________
19. Являетесь ли Вы учредителем (участником, акционером)
либо должностным лицом ликвидируемой финансовой организации
_______________________________________________________________
20. Являетесь ли Вы дебитором либо кредитором ликвидируемой
финансовой организации ________________________________________
21. Являетесь ли Вы аффилиированным лицом по отношению к
ликвидируемой финансовой организации __________________________.
Подпись __________                       Дата ___________