Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрлігінің жоғары оқу орындарының магистратурасына іріктеу және қабылдау ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 13 сәуірдегі N 221 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 19 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2864. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 279 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.05.08 № 279 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдары үшін жаңа буын өкілдері арасынан басшы кадрлар резервін дайындау мақсатында Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындарының магистратурасына іріктеу және қабылдау ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қызметтерінің,  Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары:
1) көрсетілген бұйрықты басшылыққа алсын және орындасын;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындары магистратурасына оқуға үміткерлерді уақытында және сапалы іріктеуді қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 11 шілдедегі N 487 "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Академиясының ішкі істер органдарының басшы кадрларын және тәрбие аппараттарының мамандарын даярлау факультетіне (N 1 факультет) іріктеу және қабылдау ережелерін бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу реестрінде N 1934 болып тіркелген және 2002 жылғы қазан айындағы N 39 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және де өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған) және 2003 жылғы 19 қарашадағы N 650 "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 11 шілдедегі N 487 "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Академиясының ішкі істер органдарының басшы кадрларын және тәрбие аппараттарының мамандарын даярлау факультетіне (N 1 факультет) іріктеу және қабылдау ережелерін бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу реестрінде N 2567 болып тіркелген) бұйрықтарының күші жойылды деп саналсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер бірінші вице-министрі полиция генерал-лейтенанты И.И. Оттоға жүктелсін.

Об утверждении Правил отбора и приема в магистратуру высших учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 апреля 2004 года № 221. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2004 года № 2864. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 279
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 08.05.2012 № 279 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях подготовки резерва управленческих кадров нового поколения для органов внутренних дел приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора и приема в магистратуру высших учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Начальникам департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте и служб Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) принять указанный приказ к руководству и исполнению;
2) обеспечить своевременный и качественный отбор кандидатов на учебу в магистратуру высших учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
3. Считать утратившими силу приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июля 2002 г.  N 487  "Об утверждении Правил отбора и приема на факультет подготовки руководящих кадров органов внутренних дел и специалистов воспитательных аппаратов (факультет N 1) Академии Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан N 1934 и опубликованный в октябре 2002 г. в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан N 39) и от 19 ноября 2003 г.  N 650  "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июля 2002 г. N 487 "Об утверждении Правил отбора и приема на факультет подготовки руководящих кадров органов внутренних дел и специалистов воспитательных аппаратов (факультет N 1) Академии Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан N 2567).
4. Контроль за выполнением данного приказа возложить на первого вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Отто И.И.

5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
27 сәуір 2004 ж.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2004 жылғы 13 сәуірдегі N 221
"Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің жоғары оқу
орындарының магистратурасына
іріктеу және қабылдау ережелерін
бекіту туралы" бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындары магистратурасына іріктеу және қабылдау ережелері
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "ІІББ, ІІБ, КІІБ" деген аббревиатуралар "ІІД, КІІД" деген аббревиатуралармен ауыстырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғары оқу орындары магистратурасына (бұдан әрі - магистратура) тыңдаушыларды іріктеу және қабылдау тәртібін белгілейді.
2. Магистратура "Заңтану" және "құқық қорғау қызметі" мамандықтары бойынша басшы, ғылыми және педагогикалық кадрлар резервін даярлауды жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Бейіндік бағыт бойынша магистратурада оқу мерзімі - кемінде бір жыл, ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша - екі жыл.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
2. Қабылдау шарттары
4. Бейіндік бағыт бойынша магистратура жоғары білімнің (заңгерлік) кәсіптік оқу бағдарламаларын игерген, қажетті іскерлік қабілетке ие және жоғары лауазымдарға жылжыту үшін резервте тұрған, жасы 40-қа дейінгі, ішкі істер органдарында кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттері (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ІІМ, ІІД, КІІД) аса маңызды істер жөніндегі аға инспекторынан, ерекше тапсырмалар жөніндегі аға инспекторынан төмен емес лауазымдарда кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар ішкі істер органдарының қызметкерлерімен жасақталады.
Ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша магистратураға жасы 35-тен аспаған, жоғары білімнің (заңгерлік) кәсіптік оқу бағдарламаларын игерген және ішкі істер органдарында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес ішкі істер органдарының қызметкерлері қабылданады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.

5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано
И.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан
27 апреля 2004 г.
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 апреля 2004 г. N 221
"Об утверждении Правил отбора
и приема в магистратуру
высших учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан"
Правила
отбора и приема в магистратуру
высших учебных заведений
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. В тексте Правил аббревиатуры "ГУВД, УВД, УВДТ" заменены аббревиатурами "ДВД, ДВДТ" приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок отбора и приема слушателей в магистратуру  высших  учебных заведений  Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - магистратура).
2. Магистратура осуществляет подготовку резерва управленческих, научных и педагогических кадров по специальностям: "Юриспруденция" и "Правоохранительная деятельность".
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
3. Срок обучения в магистратуре по профильному направлению - не менее одного года, по научному и педагогическому направлению - два года.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
2. Условия приема
4. Магистратура по профильному направлению комплектуется сотрудниками органов внутренних дел, освоившими профессиональные учебные программы высшего образования (юридического), обладающими необходимыми деловыми качествами и состоящими в резерве на выдвижение на вышестоящие должности, в возрасте до 40 лет, имеющими стаж работы в органах внутренних дел не менее пяти лет, из которых не менее двух лет на должностях не ниже старших инспекторов по особо важным делам, старших инспекторов по особым поручениям Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте (далее - МВД Республики Казахстан, ДВД, ДВДТ).
В магистратуру по научному и педагогическому направлению принимаются сотрудники органов внутренних дел, не старше 35 лет, освоившие профессиональные учебные программы высшего образования (юридического) и стаж работы в органах внутренних дел не менее 2 лет.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

5. (Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09.  N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
6. Магистратураға түсуге үміткерлердің жасы мен тиісті лауазымдардағы қызмет өтілі түсу жылының 1 қыркүйегіндегі жағдай бойынша есептеледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Үміткерлерді іріктеу және қабылдау
7. Магистратураға оқуға үміткерлерді іріктеу Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен жыл сайын бекітілетін жоғары оқу орындары магистратурасының қабылдау жоспарына сәйкес жүргізіледі.
8. Бейіндік бағыт бойынша магистратураға оқуға үміткерлерді қабылдау үшін Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің қабылдау комиссиясы құрылады. Комиссияның дербес құрамын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі бекітеді.
Ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша магистратураға қабылдау емтихандарын өткізу және қабылдау үшін жоғары оқу орнында қабылдау және емтихан комиссиялары құрылады.
Қабылдау комиссиясының құрамына ІІМ Комитеттерінің, департаменттерінің өкілдері, ІІМ оқу орындарының және осы өңірдегі ғылыми ұйымдардың ғалымдары кіреді. Жоғары оқу орнының басшысы қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
8-1. Мамандық бойынша емтихан комиссиясы ІІМ жоғары оқу орындарының және осы өңірдегі ғылыми ұйымдардың ғалымдары қатарынан жасақталады.
Мамандық бойынша емтихан комиссиясының құрамы төрағадан және үш мүшеден тұрады, оның ішінде екеуі ғылым докторы, басқалары мамандық бейіні бойынша ғылым кандидаттары болуы тиіс.
Мамандық бойынша емтихан комиссиясының құрамы жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Мамандық бойынша қабылдау емтиханын өткізу нысанын қабылдау комиссиясы айқындайды.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
8-2. Қабылдау емтиханының нәтижелерімен келіспеген қызметкер жазбаша түрде апелляциялық өтініш бере алады.
Осы мақсатта мамандық бойынша апелляциялық комиссия құрылады.
Ескерту. 8-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
9. Магистратураға түсушілер ішкі істер органы басшысының атына баянат жазады. Баянатта арнаулы атағы, тегі, аты мен әкесінің аты, лауазымы, туған жылы мен айы, білімі көрсетіледі.

5. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009  N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
6. Возраст и стаж службы на соответствующих должностях кандидатов, поступающих в магистратуру, исчисляются по состоянию на 1  сентября года поступления.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
3. Отбор и прием кандидатов
7. Отбор кандидатов для обучения в магистратуре производится в соответствии с планом приема в магистратуру высших учебных заведений, ежегодно утверждаемым приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.
8. Для приема кандидатов на учебу в магистратуру по профильному направлению создается приемная комиссия МВД Республики Казахстан. Персональный состав комиссии утверждает Министр внутренних дел Республики Казахстан.
Для проведения вступительных экзаменов и зачисления в магистратуру по научному и педагогическому направлению в высшем учебном заведении создаются приемная и экзаменационная комиссии.
В состав приемной комиссии входят представители Комитетов, департаментов МВД, ученые высших учебных заведений МВД и научных организаций данного региона. Председателем приемной комиссии является начальник высшего учебного заведения.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
8-1. Экзаменационная комиссия по специальности формируются из числа ученых высших учебных заведений МВД и научных организаций данного региона.
Состав экзаменационной комиссии по специальности состоит из председателя и трех членов, два из которых должны быть докторами наук, а другие кандидатами наук по профилю специальности.
Состав экзаменационной комиссии по специальности утверждается приказом начальника высшего учебного заведения.
Форма проведения вступительного экзамена по специальности определяется приемной комиссией.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
8-2. Сотрудник, не согласный с результатами вступительного экзамена, может подать письменное аппеляционное заявление.
С этой целью создается апелляционная комиссия по специальности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
9. Лица, поступающие в магистратуру подают рапорта на имя руководителя органа внутренних дел. В рапорте указываются: специальное звание, фамилия, имя и отчество, занимаемая должность, год и месяц рождения, образование.

10. Қазақстан Республикасы ІІМ Комитеттерінің төрағалары, департаменттерінің және оқу орындарының бастықтары, ІІД, көліктегі ІІД-нің бастықтары баянаттарды қарайды, үміткерлер қабылдау шарттарына сәйкес келсе кадр аппараттары арқылы денсаулық жағдайы бойынша магистратурада оқуға жарамдылығын анықтау үшін оларды медициналық куәландыруға жібереді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
11. Магистратураға үміткерлерді іріктеу үшін ІІД, көліктегі ІІД бастықтарының бұйрығымен іріктеу комиссиялары құрылады.
12. Іріктеу комиссиялары осы Ережені, сондай-ақ магистратураға қабылдау жоспарын басшылыққа ала отырып, үміткерлерге ұсынылған құжаттарды мұқият зерделейді, үміткерлердің қабылдау шарттарына сәйкес келуін анықтайды және олардың әрқайсысы бойынша дәлелді қорытынды шығарады.
13. Іріктеу комиссияларының жұмыс қорытындылары хаттамалармен ресімделеді. Магистратураға түсуші әрбір үміткерге хаттама парағы ресімделеді.
14. Магистратураға оқуға іріктеліп алынған адамдарға кадр аппараттары мынадай құжаттар ресімдейді:
жеке ісі;
оқу ісі: үміткердің баянаты; қызметінің соңғы кезеңіндегі аттестациясы; қызметкердің магистратураны бітіргеннен кейін тағайындалатын лауазымы көрсетілген іріктеу комиссиясының оқуға жіберу туралы шешімінің көшірмесі; білімі туралы дипломның және оның қосымшасының көшірмесі; Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 1 қаңтардағы N 1 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу реестрінде N 1398 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережені қолданудың тәртібі туралы нұсқаулықтың 19-қосымшасына сай белгіленген үлгідегі анықтама; әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы; кадр аппараты растаған 4 фотосурет (көлемі 3,5х4,5 бұрышы жоқ), ішкі істер органдарының Ардагерлер Кеңесінің ұсынысы.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
15. Магистратураға түсетін адамдар шет тілі және мамандығы бойынша қабылдау емтихандарын тапсырады. Шет тілі бойынша қабылдау емтиханы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығы әзірлеген технологиялар бойынша тапсырылады.
Шет тілі бойынша тестілеудің белгіленген бастапқы балынан өткен адамдар сертификаттар негізінде мамандығы бойынша емтихан тапсыруға жіберіледі.

10. Председатели Комитетов, начальники Департаментов и учебных заведений МВД Республики Казахстан, начальники ДВД, ДВДТ рассматривают рапорта и при соответствии кандидатов условиям приема направляют их через кадровые аппараты на медицинское освидетельствование для определения годности к обучению в магистратуре по состоянию здоровья.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
11. Для отбора кандидатов в магистратуру приказами начальников ДВД, ДВДТ создаются отборочные комиссии.
12. Отборочные комиссии, руководствуясь настоящими Правилами, а также планом приема в магистратуру, тщательно изучают представленные на кандидатов документы, определяют соответствие кандидатов условиям приема и по каждому из них выносят мотивированное заключение.
13. Результаты работы отборочных комиссий оформляются протоколами. На каждого  кандидата, поступающего в магистратуру, оформляется протокольный лист.
14. На лиц, отобранных на учебу в магистратуру кадровые аппараты оформляют следующие документы:
личное дело;
учебное дело: рапорт кандидата; аттестация за последний период службы; копия решения отборочной комиссии о направлении на учебу с указанием должности, на которую будет  назначен работник по окончании магистратуры; копия диплома об образовании с приложением; справка установленного образца согласно приложению 19 к Инструкции о порядке применения Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденной  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 01 января 2001 года N 1, зарегистрированным в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан за N 1398; заключение военно-врачебной комиссии; четыре фотографии, заверенные  кадровым аппаратом (размером 3,5 х 4,5 без уголка), рекомендация Совета ветеранов органов внутренних дел.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
15. Лица, поступающие в магистратуру сдают вступительные экзамены по иностранному языку и по специальности. Вступительный экзамен по иностранному языку сдается по технологиям, разработанным Национальным центром тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Лица, прошедшие установленный пороговый балл тестирования по иностранному языку на основании сертификатов допускаются к сдаче экзамена по специальности.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
16. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің қабылдау комиссиясы бейіндік бағыт бойынша магистратураға түсу үшін жасақтаушы органдар ұсынған адамдардың материалдарын қарайды және үміткерлерді ішкі істер органдарының қызметін және қылмысқа қарсы күресті реттейтін қолданыстағы заңнаманы, ведомстволық нормативтік актілерді, Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясаты мәселелерін білуі жөнінде ауызша қабылдау емтиханын өткізеді.
ІІД, КІІД және ІІМ оқу орындарының кадр аппараттары ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша магистратураға түсу үшін ұсынған адамдардың материалдарын жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы қарайды.
Ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша магистратураға түсушілер үшін мамандығы бойынша емтиханды алдыңғы білім деңгейі бағдарламалары көлемінде жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы өткізеді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
17. (Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
18. Магистратураға оқуға қабылдау конкурстық негізде қабылдау емтиханының нәтижесі бойынша қабылдау комиссиясының ұсынысы негізінде Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен жүргізіледі.
18-1. Оқуға қабылдауға мамандығы және шет тілі бойынша қабылдау емтихандарының қосындысында кемінде 8 балл (әр пән бойынша білімді бағалаудың 4 балдық шкаласы бойынша) жинаған қызметкерлер жіберіледі.
Ескерту. 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
18-2. Балл көрсеткіштері бірдей жағдайда мамандық және шет тілі бойынша ең жоғары баға алған қызметкерлер қабылдау кезінде басым құқыққа ие болады.
Ескерту. 18-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
19. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жоғары оқу орны бастығының оқуға үміткерді қабылдау туралы бұйрығының көшірмесі оған қол қойылғаннан кейін он күннен кешіктірмей үміткерлерді оқуға жіберген жасақтаушы органға жіберіледі.
20. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жоғары оқу орны бастығының үміткерді оқуға қабылдау туралы бұйрығы оны жасақтаушы органнан оқу орнына іссапарға жіберу үшін негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
16. Приемная комиссия МВД Республики Казахстан рассматривает материалы на лиц, рекомендованных комплектующими органами для поступления в магистратуру по профильному направлению и проводит вступительные экзамены в устной форме с кандидатами на знание действующего законодательства, регламентирующего деятельность органов внутренних дел и борьбу с преступностью, ведомственных нормативных актов, вопросов внутренней и внешней политики Республики Казахстан.
Материалы на лиц, рекомендованных кадровыми аппаратами ДВД, ДВДТ и учебных заведений МВД для поступления в магистратуру по научному и педагогическому направлению, рассматривает приемная комиссия высшего учебного заведения.
Экзамен по специальности для поступающих в магистратуру по научному и педагогическому направлению в объеме программ предыдущего уровня образования проводится приемной комиссией высшего учебного заведения.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
17. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009  N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
18. Зачисление в магистратуру производится приказом начальника высшего учебного заведения МВД Республики Казахстан на конкурсной основе по рекомендации приемной комиссии по итогам вступительного экзамена.
18-1. К зачислению на обучение допускаются сотрудники, набравшие по сумме вступительных экзаменов по специальности и иностранному языку не менее 8 баллов (по 4-х балльной шкале оценки знаний по каждой дисциплине).
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
18-2. В случае одинаковых показателей баллов преимущественное право при зачислении получают сотрудники, имеющие наиболее высокую оценку по специальности и иностранному языку.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
19. Выписки из приказа начальника высшего учебного заведения МВД Республики Казахстан о зачислении на учебу не позднее десяти дней после его подписания высылаются в комплектующий орган, направивший кандидатов на учебу.
20. Приказ начальника высшего учебного заведения МВД Республики Казахстан о зачислении кандидата на учебу является основанием для его откомандирования к месту учебы  из комплектующего органа.

21. Магистратураға оқуға қабылданбаған үміткерлердің жеке істері мен басқа да құжаттары жасақтау органдарына кері қайтарылады.
22. Қызметтік қажеттілік жағдайларында, ІІД-нің, КІІД-нің ұсынысы бойынша, ерекше жағдайда, бейіндік бағыт бойынша магистратурада кемінде 6 ай оқыған магистратура тыңдаушыларын кейіннен оларды жеке кесте бойынша оқыту арқылы Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің келісімімен қызметке шақырып алуға жол беріледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
22-1. Жоғары оқу орындары қабылдауды ұйымдастыру және өткізу бойынша есептерді, сондай-ақ магистратураға қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелерін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне он күн мерзім ішінде ұсыну үшін Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне жолдайды.
Ескерту. 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2009.04.09. N 135 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің жоғары
оқу орындары магистратурасының тыңдаушыларын материалдық қамтамасыз ету
23. Магистратура тыңдаушыларына оқуға жіберуге дейін атқарған соңғы негізгі (уақытша орындалмаған) штаттық лауазымының 70 пайыз көлемінде оқу уақытында ақшалай үлес белгіленеді.
24. Тамақтандыру мен орналастыру тыңдаушылар есебінен, ал заттай мүліктермен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Ішкіісмині белгілеген тәртіппен жүргізіледі.

21. Личные дела и другие документы кандидатов, не зачисленных на учебу в магистратуру, возвращаются по месту комплектования.
22. В случаях служебной необходимости, в порядке исключения, по ходатайству ДВД, ДВДТ, по согласованию с МВД Республики Казахстан, допускается отзыв на службу слушателей магистратуры по профильному направлению, проучившихся не менее 6 месяцев, с последующим их обучением по индивидуальному графику.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
22-1. Высшие учебные заведения направляют в Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел отчеты по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении в магистратуру для представления в Министерство образования и науки Республики Казахстан в десятидневный срок.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2009 N 135 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
4. Материальное обеспечение
слушателей магистратуры высших учебных заведений
МВД Республики Казахстан
23. Слушателям магистратуры на время обучения устанавливается денежное довольствие в размере 70 % от денежного содержания по последней основной (не временно исполняемой) штатной должности, занимаемой до направления на учебу.
24. Обеспечение питанием и проживанием производится за счет слушателей, а вещевым имуществом - в установленном порядке МВД Республики Казахстан.