Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің "Достық" кедені лауазымды адамдарының, "Қазақстан темір жолы" Ұлттық компаниясы" Акционерлік қоғамының "Достық" станциясы қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі лауазымды адамдарының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекаралық қызметінің "Достық" жеке бақылау-өткізу пункті әскери қызметшілерінің және бақылаушы қызметтер қызметкерлерінің мемлекеттік шекара арқылы теміржол және автомобиль көлігімен өткізілетін жүктерді кедендік ресімдеу кезіндегі өзара іс-қимыл ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 7 мамырдағы N 190-І, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 5 мамырдағы N 258, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 6 мамырдағы N 400, Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 7 мамырдағы N 213, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекаралық қызметі директорының 2004 жылғы 7 мамырдағы N 109 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2874. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 23 маусымдағы № 410, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 1080, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 946, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1143 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 580 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі директорының 23.06.2015 № 410, ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.12.2015 № 1080, ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 08.12.2015 № 946, ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.11.2015 № 1143 және ҚР Қаржы министрінің 20.11.2015 № 580 бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының көліктік және транзиттік әлеуетін арттыру және Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасында кедендік әкімшілдендіруді жетілдіру мақсатында бұйырамыз:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің "Достық" кедені лауазымды адамдарының, "Қазақстан темір жолы" Ұлттық компаниясы" Акционерлік қоғамының "Достық" станциясы қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі лауазымды адамдарының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекаралық қызметінің "Достық" жеке бақылау-өткізу пункті әскери қызметшілерінің және бақылаушы қызметтер қызметкерлерінің мемлекеттік шекара арқылы теміржол және автомобиль көлігімен өткізілетін жүктерді кедендік ресімдеу кезіндегі өзара іс-қимыл ережесі бекітілсін.

Об утверждении Правил взаимодействия должностных лиц таможни "Достык" Агентства таможенного контроля Республики Казахстан, работников станции "Достык" Акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темiр жолы", должностных лиц Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, военнослужащих Отдельного контрольно-пропускного пункта "Дружба" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и сотрудников контролирующих служб при таможенном оформлении грузов, перемещаемых через государственную границу железнодорожным и автомобильным транспортом
Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 7 мая 2004 года N 190-I, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 мая 2004 года N 258, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 мая 2004 года N 400, Директора Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 7 мая 2004 года N 109 и Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 7 мая 2004 года N 213. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 27 мая 2004 года N 2874. Утратил силу совместным приказом Директора Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 410-па, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 1080, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 946, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1143 и Министра финансов Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 580
Сноска. Утратил силу совместным приказом Директора Пограничной службы Комитета национальной безопасности РК от 23.06.2015 № 410-па, Министра сельского хозяйства РК от 11.12.2015 № 1080, Министра здравоохранения и социального развития РК от 08.12.2015 № 946, Министра по инвестициям и развитию РК от 30.11.2015 № 1143 и Министра финансов РК от 20.11.2015 № 580.
В целях повышения транспортного и транзитного потенциала Республики Казахстан и совершенствования таможенного администрирования на государственной границе Республики Казахстан , приказываем:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия должностных лиц таможни "Достык" Агентства таможенного контроля Республики Казахстан, работников станции "Достык" Акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темiр жолы", должностных лиц Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, военнослужащих Отдельного контрольно-пропускного пункта "Дружба" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и сотрудников контролирующих служб при таможенном оформлении грузов, перемещаемых через государственную границу железнодорожным и автомобильным транспортом.

2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзімізге қалдырамыз.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
министрі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау
министрі
Қазақстан Республикасы
Кедендік бақылау агенттігінің
төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Шекаралық қызметінің
директоры
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
министрінің 2004 жылғы
7 мамырдағы N 190-І,
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 5 мамырдағы N 258,
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
2004 жылғы 6 мамырдағы N 400,
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2004 жылғы
7 мамырдағы N 213,
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің Шекаралық
қызметі директорының
2004 жылғы 7 мамырдағы N 109
бұйрықтарымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің "Достық" кедені лауазымды адамдарының, "Қазақстан темір жолы" Ұлттық компаниясы" Акционерлік қоғамының "Достық" станциясы қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі лауазымды адамдарының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекаралық қызметінің "Достық" Жеке бақылау-өткізу пункті әскери қызметшілерінің және бақылаушы қызметтер қызметкерлерінің мемлекеттік шекара арқылы теміржол және автомобиль көлігімен өткізілетін жүктерді кедендік ресімдеу кезіндегі өзара іс-қимылы ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің "Достық" кедені лауазымды адамдарының, "Қазақстан темір жолы" Ұлттық компаниясы" Акционерлік қоғамының "Достық" станциясы қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі лауазымды адамдарының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекаралық қызметінің "Достық" жеке бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі - ЖБӨП) әскери қызметшілерінің және бақылаушы қызметтер қызметкерлерінің мемлекеттік шекара арқылы теміржол және автомобиль көлігімен өткізілетін жүктерді кедендік ресімдеу кезіндегі өзара іс-қимыл ережесінде (бұдан әрі - Ереже) теміржол және автомобиль көлігімен, вагондық және контейнерлік жөнелтімдермен тасымалданатын және тасымалдау үшін көзделетін тауарлар (материалдық құндылықтар) "жүктер" деп түсініледі.
Осы Ереже "Достық" халықаралық теміржол өткізу пункті арқылы өтетін вагондармен және жүк жөнелтімдерімен, автомобиль көлігімен тасымалданатын барлық тауарларға, сондай-ақ азаматтардың (жеке тұлғалардың) қол жүгі мен жол жүгіне қолданылады.

2. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляем за собой.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Министр транспорта               Министр сельского
и коммуникаций                   хозяйства Республики
Республики Казахстан             Казахстан
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Председатель Агентства           Директор Пограничной
таможенного контроля             службы Комитета национальной
Республики Казахстан             безопасности Республики
Казахстан
Утверждены приказами
Министра транспорта              Министра
и коммуникаций                   сельского хозяйства
Республики Казахстан             Республики Казахстан
от 7 мая 2004 года N 190-I       от 5 мая 2004 года N 258
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 мая 2004 года N 400
Председателя Агентства           Директора Пограничной
таможенного контроля             службы Комитета
Республики Казахстан             национальной безопасности
от 7 мая 2004 года N 213         Республики Казахстан
от 7 мая 2004 года N 109
ПРАВИЛА
взаимодействия должностных лиц таможни "Достык"
Агентства таможенного контроля Республики Казахстан,
работников станции "Достык" Акционерного общества
"Национальная компания "Казахстан темiр жолы",
должностных лиц Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан, военнослужащих Отдельного
контрольно-пропускного пункта "Дружба" Пограничной
службы Комитета национальной безопасности Республики
Казахстан и сотрудников контролирующих служб при
таможенном оформлении грузов, перемещаемых через
государственную границу железнодорожным и
автомобильным транспортом
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах взаимодействия должностных лиц таможни "Достык" Агентства таможенного контроля Республики Казахстан, работников станции "Достык" Акционерного общества "Национальной компании "Казакстан темiр жолы", должностных лиц Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, военнослужащих Отдельного контрольно-пропускного пункта "Дружба" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - ОКПП) и сотрудников контролирующих служб при таможенном оформлении грузов, перемещаемых через государственную границу железнодорожным и автомобильным транспортом (далее - Правила). Под "грузами" понимаются товары (материальные ценности), перевозимые или предназначенные для перевозки железнодорожным и автомобильным транспортом, вагонными и также контейнерными отправками.
Настоящие Правила применяются в отношении всех товаров, перевозимых вагонами и багажными отправками, автомобильным транспортом, а также на ручную кладь и багаж граждан (физических лиц), следующих через международный железнодорожный пункт пропуска "Достык".

2. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін және оның шегінен тысқары жерлерге әкетілетін барлық тауарлар Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес кедендік бақылауға жатады.
Өсімдіктердің карантині бойынша ветеринарлық және санитарлық-эпидемиологиялық қызметтер (бұдан әрі - бақылаушы қызметтер) бақылауға жататын тауарларды әкелу, әкету және транзиті кезінде кедендік ресімдеу тек жоғарыда аталған қызметтердің рұқсат ету мөртаңбалары ("Әкелуге рұқсат етіледі", "Әкетуге рұқсат етіледі", "Транзитке рұқсат етіледі") болған кезде ғана жүргізіледі.
3. Кедендік ресімдеу тәртібі Қазақстан Республикасының Кеден кодексімен (бұдан әрі - Кодекс) және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық кесімдерімен жүзеге асырылады және реттеледі.
Кодекстің 433-бабына сәйкес кеден органының лауазымды адамдары Қазақстан Республикасына әкелінетін жүктерге және Қазақстан Республикасынан теміржол көлігімен әкетілетін жүктерге қатысты іріктеп тексеру жүргізуге және теміржол қызметкерлері "Достық" кеденінің тапсырысы бойынша "Достық" станциясының электронды да, механикалық та таразыларында бақылауды жүзеге асыруға құқығы бар. Жүктерді автомобиль көлігімен "Дружба-Алашанькоу" автомобиль өтпесі арқылы өткізген кезде өлшеуді "Достық" бақылау өткізу пунктіндегі көлік инспекциясының маманы жүргізеді, ал кедендік тексеру кедендік бақылау аймақтары (бұдан әрі - КБА) болып табылатын арнайы бөлінген жерлерде жүргізіледі. Автомобиль көлігімен өткізілетін өлшеуден кейінгі тауарға ілеспе құжаттардағы салмақтың дұрыстығы үшін жауаптылық уәкілетті органға - "Достық" БӨП Алматы облысы бойынша көліктік бақылау басқармасына жүктеледі.
4. Темір жол әкімшілігі (бұдан әрі - темір жол) жүктер мен оларға арналған құжаттарды баратын станциясына тасымалдаудың және сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозудың немесе кемудің салдарынан болған өзгерістерден басқа, орамы мен жағдайын қандай-да бір өзгеріссіз жеткізуге және қызмет аймағында аталған станция тұрған кеден органын жүкті жеткізгендігі туралы хабардар етуге міндетті.
Автомобиль көлігімен өткізілетін тауарлар Кодекстің 74-бабының 2-тармағына сәйкес немесе 1975 жылғы 14 қарашада Женева қаласында жасалған ХЖТ кітапшалары қолданылатын жүктердің халықаралық тасымалы туралы кеден конвенциясына (бұдан әрі - ХЖТ конвенциясы), Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік-құқықтық кесімдеріне сәйкес тауарлар мен көлік құралдарының жеткізілуін қамтамасыз ету шараларының бірін сақтай отырып ішкі кедендік транзиті (бұдан әрі - ІКТ) рәсімі бойынша жіберіледі.

2. Все товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан и вывозимые за ее пределы, подлежат таможенному контролю в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан. см.K100296
При ввозе, вывозе и транзите товаров, подлежащих контролю по карантину растений, ветеринарной и санитарно-эпидемиологической служб (далее - контролирующие службы), таможенное оформление производится только при наличии разрешительных штампов ("Ввоз разрешен", "Вывоз разрешен", "Транзит разрешен") вышеуказанных служб.
3. Порядок таможенного оформления осуществляется и регулируется Таможенным Кодексом Республики Казахстан (далее - Кодекс) и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
В соответствии со статьей 433 Кодекса, должностные лица таможенного органа вправе в отношении грузов ввозимых в Республику Казахстан и грузов, вывозимых из Республики Казахстан железнодорожным транспортом, проводить выборочный досмотр и осуществлять контроль за взвешиванием как на электронных, так и механических весах станции "Достык", производимой работниками железной дороги по заявке таможни "Достык". см.K100296 При перемещении грузов автомобильным транспортом через автомобильный переход "Дружба - Алашанькоу" взвешивание производится специалистом транспортной инспекции на контрольно-пропускном посту "Достык" (далее - КПП), а таможенный досмотр производится в специально отведенных местах, являющихся зонами таможенного контроля (далее - ЗТК). Ответственность за достоверность веса в товаросопроводительных документах после взвешивания, перемещаемого автомобильным транспортом, ложится на уполномоченный орган - Управление транспортного контроля по Алматинской области КПП "Достык".
4. Администрация железной дороги (далее - железная дорога)  обязана доставить грузы и документы на них без какого-либо изменения упаковки и состояния, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения на станцию назначения и уведомить о доставке груза таможенный орган, в зоне деятельности которого находится указанная станция.
Товары, перемещаемые автомобильным транспортом, направляются по процедуре внутреннего таможенного транзита (далее - ВТТ) с соблюдением одной из мер обеспечения доставки товаров и транспортных средств в соответствии с пунктом 2 статьи 74 Кодекса  или в соответствии с Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжек МДП (далее - Конвенцией МДП), совершенной в г. Женева 14 ноября 1975 года, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. см.K100296

5. Теміржол көлігімен өткізілетін тауарларды кеден органының рұқсатымен кедендік ресімдеу оларды кедендік бақылау аймағына (автокөлік) орналастыра отырып немесе мұндай қоймаларға іс жүзінде орналастырмастан " Әскерилендірілген теміржол күзеті " Акционерлік қоғамының (бұдан әрі - "ӘТЖК" АҚ) қызметкерлерінің күзетуімен станцияның жолдарына қойылып жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өтетін халықаралық пойыздардағы жеке тұлғалардың қол жүгін және жол жүгін кедендік тексеру кеден заңдарына және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Кедендік бақылау аймағындағы объектілерге кіру Қазақстан Республикасының кеден заңдарына қатаң сәйкестікте жүзеге асырылады.
8. Кеден органдары лауазымды адамдарының кеден заңдарының шеңберінде жүктерге қатысты қабылдаған шешімдері "Достық" теміржол станциясының және бақылаушы қызметкерлері үшін міндетті болып табылады. Кедендік бақылаудағы тауарларды және тауарға ілеспе құжаттарды құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарға ұсыну мен беру кеден органының жазбаша рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.
2. Жүктерді Қазақстан Республикасының кедендік
аумағына әкелу кезінде кедендік ресімдеу
9. Тауарларды кеден аумағына "Достық" шекаралық теміржол станциясы арқылы әкелу кезінде жүк құрамы шекаралық және кедендік бақылау үшін "А" және "Д" парктеріне беріледі. ЖБӨП шекаралық нарядының жетекшісі кеден органының лауазымды адамдарына теміржол құрамының келгендігі туралы хабарлайды. Құрамның келгендігі туралы хабарды алғаннан кейін ЖБӨП наряды және "Достық" кеденінің тексеру тобы белгіленген тәртіппен кедендік және шекаралық тексеру жүргізеді.
10. Локомотивті тексеруді кеден органының тиісті рұқсаты бар лауазымды адамы жүзеге асырады. Локомотивтің машинисі кеден органдарының лауазымды адамдарына жан-жақты көмек көрсетуге және олардың талап етуі бойынша тексеру үшін көрсетілген жерлерді ашуға міндетті. Поезд бригадасының құрамы үш маманнан - машинистен, көмекшіден және нұсқаушыдан, сондай-ақ жүктерді қабылдап алу-тапсыру жөніндегі агенттерден аспайтын есеппен белгіленген талаптардан аспауы тиіс.
Жылжымалы құрамның машинисі құрам тексеру алаңында тұрған уақытта қауіпсіздік техникасын қатаң сақтауға міндетті. Шекаралық және кедендік тексеру кезінде локомотивті іске қосуға үзілді-кесілді тыйым салынады.
Локомотивті тексеру кезінде тек бір ғана секция жұмыс істейді, яғни локомотивті іске қосу кезекпен және тек ЖБӨП нарядының және кеденнің белгісінен кейін ғана жүргізіледі.
Машинистің қол жүгі локомотивте тексеріледі. Поездық қызмет көрсету бригадасын шекаралық және кедендік тексеру заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Локомотивте машинист қалады, поездық қызмет көрсету бригадасының қалған мүшелері тексеру уақытында "А" және "Д" парктерінде белгіленген кедендік бақылаудан өту үшін (жолаушылар декларациясын толтыру, қол жүгін және жол жүгін тексеру үшін белгіленген жерлер) жол жүгімен локомотивтен кетеді.

5. Таможенное оформление товаров осуществляется с помещением их в зону таможенного контроля (автотранспорт) или без фактического помещения на такие склады с размещением на путях станции под охраной сотрудников Акционерного общества "Военизированная железнодорожная охрана" (далее - АО "ВЖДО"), перевозимых железнодорожным транспортом с разрешения таможенного органа.
6. Таможенный досмотр физических лиц, ручной клади и багажа в международных поездах при пересечении таможенной границы Республики Казахстан осуществляется в соответствии с таможенным законодательством и действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
7. Доступ к объектам находящимся в зоне таможенного контроля осуществляется в строгом соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
8. Решения должностных лиц таможенных органов, принимаемые в рамках таможенного законодательства, в отношении грузов, являются обязательными для работников железнодорожной станции "Достык" и контролирующих служб. Предоставление и выдача правоохранительным и иным государственным органам, товаров находящихся под таможенным контролем и товаросопроводительных документов, осуществляется только с письменного разрешения таможенных органов.
2. Таможенное оформление при ввозе грузов на таможенную территорию Республики Казахстан
9. При ввозе товаров на таможенную территорию через приграничную железнодорожную станцию "Достык", грузовой состав подается в парк "А" и "Д" для пограничного и таможенного контроля. Старший пограничного наряда ОКПП извещает о прибытии железнодорожного состава должностных лиц таможенного органа. Получив извещение о прибытии состава, наряд ОКПП и досмотровая группа таможни "Достык" производят в установленном порядке пограничный и таможенный досмотр.
10. Досмотр локомотива осуществляется должностным лицом таможенного органа имеющего соответствующее разрешение. Машинист локомотива должен всесторонне оказывать содействие должностным лицам таможенных органов и по их требованию вскрывать указанные места для досмотра. Состав поездной бригады не должен превышать установленных требований из расчета не более трех специалистов - машиниста, помощника и инструктора, а также агентов по приему-сдаче грузов.
Машинисту подвижного состава необходимо строго соблюдать технику безопасности во время стоянки состава на досмотровой площадке. Категорически запрещается производить запуск локомотива при проведении пограничного и таможенного досмотра.
Во время досмотра локомотива работает только одна секция, то есть запуск локомотива производится поочередно, и только после сигнала наряда ОКПП и таможни.
Ручная кладь машиниста досматривается в локомотиве. Пограничный и таможенный досмотр поездной обслуживающей бригады производится в установленном законодательством порядке. В локомотиве остается машинист, остальные члены поездной бригады на время досмотра покидают локомотив с ручной кладью для прохождения таможенного контроля в установленных в парке "А" и "Д" (в установленных местах для заполнения пассажирской декларации, досмотра ручной клади и багажа).

Жылжымалы құрамды алып жүруші қабылдаушы-тапсырушысы кеден органының лауазымды адамына аталған құраммен әкеле жатқан жүкке арналған құжаттарды ұсынады. Жылжымалы құрамда құжаттары жоқ вагондар анықталған жағдайда кеден органының (теміржол өткізу пунктінде) лауазымды адамы кеден басшылығын хабардар етеді, вагон ағытылып жағдайларды анықтау үшін станцияға жіберіледі. "А" және "Д" парктерінде жүк құрамына кедендік бақылауды жүзеге асыруға белгіленген уақыт - 1 сағатты құрайды, бір вагонды іріктеп ашуға және көзбен қарау арқылы кедендік тексеру жүргізуге қажетті уақыт 25 минутты құрайды.
Теміржол құрамын тексеру кезінде бос вагондардың барлық есіктері жартылай ашық болуы тиіс. "А" және "Д" парктерінде тексеруден кейін  ЖБӨП және кеден қызметкерлерінің рұқсаты бойынша құрам одан әрі кедендік ресімдеу үшін станцияға жіберіледі.
11. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін және транзитпен өткізілетін тауарлар олар әкелінген сәттен бастап және баратын орнына өткізгенге немесе Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өткізгенге дейін кедендік бақылауда болады.
12. Кеден органының лауазымды адамдары және теміржол станциясының қызметкерлері станция жұмысының технологиялық белгіленген процесіне сәйкес қабылданған тасымалдау құралдарына бірлескен тексеруді жүзеге асырады (тасымалдау құралдарының саны мен нөмірі, пломбалардың бұзылмауы, ашық жылжымалы құрамдағы жүктердің сақталуы).
Тауарларды қайта тиеу кезінде тиеу-түсіру жұмыстарын механизация құралдарымен (тиеушілер, кран) қамтамасыз етуді "Достық" теміржол станциясының басшылығы жүргізеді. "Достық" теміржол станциясының әкімшілігі өрт күзетімен келісе отырып белгіленген тәртіппен тауарлар мен көлік құралдарының өрт қауіпсіздігін жүзеге асырады.
Жүктерді енсіз вагондардан енді вагондарға қайта тиеу кезінде кеден органының лауазымды адамдары кедендік бақылауды міндетті түрде тіркей отырып NN 2, 3 жабық ангарларда жүзеге асырады. Контейнерлерді тіркеу тек контейнерлерді тереңдетілген кедендік тексеру жүргізу үшін ашу кезінде ғана жүргізіледі.
Біріздендірудің кедендік құралдары (пломбалар) көлік құралдарын кеден органдарының қызметкерлері ашқан кезде салынады.
Тексеру кезінде анықталған барлық сәйкессіздіктерге станция қызметкерлері ГУ-23 жалпы нысанындағы актіні және Жүктерді тасымалдау ережесіне сәйкес (КСРО) ГУ-22 нысанындағы коммерциялық актілерді жасайды. Аталған актілердің көшірмелері одан әрі шешім қабылдау үшін кеден органына беріледі.

Приемосдатчик, сопровождающий подвижной состав, предъявляет должностному лицу таможенного органа документы на грузы, следующие в данном составе. В случае обнаружения в подвижном составе вагонов без документов, должностное лицо таможенного органа (на железнодорожном пункте пропуска) информирует руководство таможни, вагон отцепляется и отправляется на станцию для выяснения обстоятельств. Время установленное на осуществление таможенного контроля грузового состава в парке "А" и "Д" составляет - 1 час, время необходимое на выборочное вскрытие одного вагона и проведение визуального таможенного досмотра составляет 25 минут.
Во время осмотра железнодорожного состава все двери порожних вагонов должны быть полуоткрытыми. После досмотра в парке "А" и "Д" состав по разрешению работников ОКПП и таможни направляется на станцию для дальнейшего таможенного оформления.
11. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и перемещаемые транзитом, находятся под таможенным контролем с момента их ввоза и до перемещения к месту назначения или транзитного перемещения через территории Республики Казахстан.
12. Должностные лица таможенного органа и работники железнодорожной станции, согласно установленному технологическому процессу работы станции осуществляют совместную проверку принимаемых перевозочных средств (количества и номера перевозочных средств, целостность пломб, сохранность грузов на открытом подвижном составе).
Обеспечение погрузочно-разгрузочных работ средствами механизации (погрузчики, кран) при перегрузе товаров производится руководством железнодорожной станции "Достык". Администрация железнодорожной станции "Достык", в установленном порядке в согласовании с пожарной охраной осуществляет пожарную безопасность и обеспечивает сохранность товаров и транспортных средств.
Должностные лица таможенного органа, осуществляют таможенный контроль за товарами при перегрузе с вагонов узкой колеи на вагоны широкой колеи в крытых ангарах NN 2, 3 с обязательной их регистрацией. Регистрация контейнеров производится в установленном порядке только при вскрытии контейнеров для углубленного таможенного досмотра.
Таможенные средства идентификации (пломбы) накладываются сотрудниками таможенного органа при вскрытии транспортного средства.
На обнаруженные несоответствия при проведении проверки, работники станции составляют акт общей формы ГУ-23 и коммерческие акты формы ГУ-22, согласно Правил перевозок грузов (СССР). Копии указанных актов передаются в таможенный орган, для принятия дальнейшего решения.

Ескертпе: 1992 жылғы 20 наурыздағы Достастыққа қатысушы мемлекеттердің Темір жол көлігі жөніндегі кеңестің бесінші мәжілісінің хаттамасына сәйкес Жүктерді тасымалдау ережесі (бұдан әрі - Жүктерді тасымалдау ережесі) Достастыққа қатысушы мемлекеттердің темір жолдарында бірыңғай ретінде сақталады.
13. 3-ші ашық алаңда, 3-ші жабық ангарда және 4-ші ашық алаңда қайта тиеуді жүзеге асырудың алдында тауарларды автокөлік құралдарынан теміржол вагондарына қайта тиеу кезінде, сондай-ақ 5-ші, 6-шы ангарларда енсіз вагондардан енді вагондарға қайта тиеу кезінде "Достық" станциясының қызметкерлері тауараға ілеспе құжаттарды ұсына отырып кеден органының лауазымды адамдарын алдын ала хабардар етуі тиіс.
3-ші ашық алаңда және 3-ші ангарда тауарларды автокөлік құралдарынан вагондарға қайта тиеу кезінде кеден органының (тексеру тобының) лауазымды адамдары тауарлардың бар-жоқтығының тауарларға ілеспе құжаттарға сәйкес болуына кедендік тексеру жүргізеді.
Кеден органдарының лауазымды адамдарының және "ӘТЖК" АҚ қызметкерлерінің тарапынан қайта тиеу кезінде кедендік бақылау аймағына бөгде адамдардың енуін болдырмау жөніндегі шаралар қабылдануы тиіс. Бақылау жүзеге асырылатын кезде теміржол станциясының қызметкерлері мен тауарларға және көлік құралдарына қатысты өкілеттігі бар адамдар келтірілген залал және тауарлар мен материалдық құндылықтардың ұрланғаны үшін жауаптылықта болады.
Пломбаланған көлік құралдары ашылған және мемлекеттік шекараны бұзушылар анықталған жағдайда, оларды ұстау және шекаралық қызметтің лауазымды адамдарын хабардар ету жөнінде уақтылы шаралар қабылданады.
Кеден ережелерін бұзу фактілері болмаған кезде кеден органының тексеруді жүзеге асырған лауазымды адамы тауарға ілеспе құжаттарға "Жүк тексерілді" деген мөртаңбаны қояды және жеке номерлік мөрімен растайды. Кедендік ресімдеуден және кедендік бақылаудан жасырылған тауарлар анықталған жүк тиелген көлік құралы кедендік заңнамада белгіленген тәртіппен ұстауға жатады.
Вагондардың маневрлеріне, жұмысшыларды, кран шаруашылығын беруге байланысты қосымша шығындарды, тұрғаны, уақытша сақтау қоймаларын (бұдан әрі - УСҚ) пайдаланғаны үшін шығындарды темір жолы Халықаралық темір жол жүк қатынасы туралы келісімнің 11-бабының 2-параграфына және 12-бабының 1, 2-параграфтарына сәйкес (бұдан әрі - ХТЖҚ) жүк жөнелтушіден немесе экспедитордан өтейді.
14. Қытай Халық Республикасынан Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін жүктердің кедендік бақылауы "Достық" кеденінің "Достық" теміржол станциясы қызметкерлерінің тауарлардың жеткізілуін бақылау бөлімінің (бұдан әрі - ТЖББ) лауазымды адамдарын жүктің келгендігі туралы хабардар еткеннен кейін басталады. Хабарлама кеден органына екі дана беру тізілімдемесін (ХТЖҚ-ның 36-қосымшасы), сондай-ақ тасымалдау және тауарға ілеспе құжаттарды беру нысанында болады. Кеден органының лауазымды адамы беру тізілімдемесінің екі данасының да оң жақ жоғарғы бұрышына, сондай-ақ құжаттарды қабылдап алу-беру журналында мынадай нысандағы мөртаңбасын қояды:

Примечание: Правила перевозок грузов, в соответствии с протоколом пятого заседания Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества от 20 марта 1992 года (далее - Правила перевозок грузов), сохраняются на железных дорогах государств-участников Содружества в качестве единых.
13. Перед перегрузкой на 3-й открытой площадке, 3-м крытом ангаре и на 4-ой открытой площадке товаров с автотранспортных средств на железнодорожные вагоны, а также при перегрузе в 5-м, 6-м ангарах с вагонов узкой колеи на вагоны широкой колеи, работники станции "Достык" должны заблаговременно уведомить должностных лиц таможенного органа с предоставлением товаросопроводительных документов.
При перегрузке товаров с автотранспортных средств на вагоны на 3-ей открытой площадке и в 3-м ангаре должностные лица таможенного органа (досмотровой группы) производят таможенный досмотр на соответствие товаров сведениям в товаросопроводительных документах.
Во время перегрузки, со стороны должностных лиц таможенного органа и сотрудников АО "ВЖДО" должны быть приняты меры по не допущению посторонних лиц в ЗТК. Работники железнодорожной станции и лица, обладающие полномочиями в отношении товаров и транспортных средств при осуществлении контроля, несут ответственность за причиненный ущерб и хищение товаров и материальных ценностей.
При вскрытии опломбированных транспортных средств и обнаружения нарушителей государственной границы, своевременно принимаются меры по их задержанию и уведомлению должностных лиц пограничной службы.
При отсутствии фактов нарушения таможенных правил должностное лицо таможенного органа производивший таможенный досмотр, проставляет в товаросопроводительных документах штамп "Груз досмотрен" и заверяет личной номерной печатью. Транспортное средство с грузом, в котором обнаружены товары, сокрытые от таможенного оформления и таможенного контроля подлежат задержанию в установленном таможенным законодательством порядке.
В соответствии с параграфами 2 статьи 11 и параграфами 1, 2  статьи 12 Соглашения о международном железнодорожном грузовом сообщении (далее - СМГС), в случае выявления фактов несоответствия товаров и сведений в товаросопроводительных документах, расходы связанные с маневрами вагонов, предоставлением рабочих, кранового хозяйства, издержки за простой, пользование складами временного хранения (далее - СВХ), взимаются железной дорогой с грузоотправителя или с экспедитора.
14. Таможенный контроль грузов, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан из Китайской Народной Республики, начинается после уведомления о прибытии груза работниками железнодорожной станции "Достык" должностных лиц отдела контроля доставки товаров (далее - ОКДТ) таможни "Достык". Уведомление выражается в форме предоставления в таможенный орган двух экземпляров передаточной ведомости (Приложение 36 СМГС), а также перевозочных и товаросопроводительных документов. Должностное лицо таможенного органа в правом верхнем углу обоих экземпляров передаточной ведомости, а также в журнале приема-передачи документов проставляет штамп по следующей форме:

1) "Құжаттарды кеден "___" сағат "___" минутта қабылдады. "___" сағат "___" минутта теміржол станциясына қайтарылды.";
2) кеден органы лауазымды адамының қолы;
3) станция қызметкерінің қолы.
Беру тізілімдемесінің бір данасы кеден органында қалады, екінші данасы кеден органына тапсыру кезінде беру ведомосіне қоса берілген барлық тауарға ілеспе құжаттарымен бірге станция қызметкеріне қайтарылады.
Барлық жазбалар ХТЖҚ 2-бөлімінің 7-бабының 2 параграфына сәйкес жұмыс тіліне - орыс тіліне аударыла отырып анық оқылуы тиіс. Көліктік жүк құжаттарында жөнелтуші мен алушының толық заңды мекен-жайы, баратын станциясы, келісім-шарттың номері көрсетілуі тиіс, сондай-ақ жүк құжаттың 23-бағанында көрсетілген құжаттар қоса берілуі тиіс.
Тауар-көлік құжаттарымен қоса берілетін кеден органдарының қатысуынсыз теміржол жүргізген жүктелген вагондарды бақылау өлшеу актісі кедендік ресімдеу үшін негіздеме болып табылады. Жүгі бар вагондарды өлшеу жөніндегі фактілерді жасырғаны немесе дұрыс емес деректерді бергені үшін "Достық" станциясы өлшеу шаруашылығының қызметкері (өлшеу шаруашылығымен жұмыс істеуге рұқсаты бар) жауапты болады.
Жүк жөнелтуші толық толтырмаған немесе аударманың дұрыстығы үшін жауаптылықта болатын аудармашының қолы қойылмаған, енгізілген түзетулері (мәтінді сызу, жапсыру және сол сияқты түріндегі), тазартылған және дақтары бар құжаттар кедендік ресімдеу үшін қабылданбайды. Мұндай жағдайларда кеден органының лауазымды адамы құжаттарды қайтару актісін жасайды. Актіде:
1) вагонды жөнелту номері;
2) жүкті жөнелтушінің, алушының мекен-жайлары;
3) тауар кассасына құжаттарды қайтарудың себебі, уақыты және күні;
4) инспектордың тегі, аты-жөні және жеке номерлік мөрмен расталған қолы көрсетіледі.
15. Кеден органының лауазымды адамы әкелінетін жүктерге арналған құжаттарды тексереді және мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жүкке кедендік ресімдеу жүргізу;
2) жүкті баратын кеден органына кедендік бақылаумен жөнелту туралы;
3) жүкті жөнелтушінің станциясына қайтару туралы;
4) вагондарды ұстау және оларға арналған құжаттарды қосымша тексеру жүргізу немесе кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықты ресімдеу үшін тиісті бөлімге беру туралы.
16. Кеден органы жүктерді кедендік ресімдеуді және бақылауды тауарлық касса қызметкерлерінен кедендік ресімдеу үшін тиісті құжаттарды қабылдағаннан кейін 2, ал қажет болған жағдайда 10 тәуліктен аспайтын мерзімде Кодекстің 440-бабына сәйкес жүргізеді.
Кодекстің 370-бабына сәйкес кеден органының лауазымды адамдары жедел жеткізілімдерге қатысты ұсынылған құжаттарды тексереді және үш тәуліктен кешіктірмей кедендік ресімдеу жүргізеді.
Жүкті кедендік ресімдеу жүргізу кезінде теміржол қызметкерлері бұл туралы жүк алушыны хабардар етуі керек. Жүк алушы станцияның хабарламасын алғаннан кейін кеден органына кедендік бақылау мен ресімдеу үшін қажетті құжаттарды және мәліметтерді ұсынуы тиіс. Тасымалдау құжаттарын кеден органының лауазымды адамдарына арнайы кітаптарда беру фактісін ресімдей отырып тікелей станция қызметкерлері береді. Тасымалдау құжаттарын оларды кеден органының лауазымды адамына ұсынғанға дейін жүк алушыға беруге тыйым салынады.
Кедендік ресімдеуді жүзеге асырғаннан кейін теміржол жүк құжатының тиісті бағанында себебі көрсетіле отырып "Шығаруға рұқсат етіледі" немесе "Шығаруға тыйым салынады" мөртабандары қойылады және жеке номерлік мөрімен расталған кеден органы қызметкерінің қолы қойылған жоғарыда аталған мөртабандардың бар болуын тексеретін станция қызметкерлеріне жүкті жүк алушыға беру үшін құжаттар қайтарылады.
Карантиндік және мемлекеттік ветеринарлық қадағалауға жататын өнімдерді әкелу кезінде өсімдіктердің карантині жөніндегі инспектор мен "Достық" бекетінің ветеринарлық инспекторы Қазақстан Республикасы Өсімдіктердің карантині жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының (немесе оның орынбасарының) импортталатын жүкке, Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторының (немесе оның орынбасарының) әкелуге арналған рұқсатының, фитосанитарлық және ветеринарлық сертификаттарының болуын, тасымалдау шарттарын сақтауды қоса алғанда жүктің атауының, салмағының, орамының және мөлшерінің ұсынылған құжаттарға сәйкестігін тексереді.
Ветеринарлық инспектор шетелдік ветеринарлық сертификаттың орнына қолданыстағы заңнамаға сәйкес келетін ветеринарлық куәлік береді. Ветеринарлық куәліктің "Ерекше белгілер" бағанында Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторының немесе оның орынбасарының рұқсаты және жүкті пайдалану тәртібі (еркін сату, ұзақ сақтау немесе қайта өңдеу) көрсетілуі тиіс. Шетелдік ветеринарлық сертификаттың орнына берілетін ветеринарлық куәліктің түбіртегі бекеттің ветеринарлық инспекторында қалады.
Әкелінетін жүктер ұсынылған құжаттарға сәйкес келген жағдайда өсімдіктердің карантині жөніндегі инспектор мен бекеттің ветеринарлық инспекторы оларды белгіленген тәртіппен тіркейді. Өсімдіктердің карантині жөніндегі инспектор және ветеринарлық инспектор жүктерді, көлік құралдарын тексеруді жүргізгеннен және әкелінетін жүктерді тіркегеннен кейін ілеспе құжаттарға "Әкелуге рұқсат етіледі. Соңғы түсу пунктінде карантиндік тексеруге жатады" және "Әкелуге рұқсат етіледі" деген мөртабандарды қояды.
Жүктердің зақымданғаны немесе фитосанитарлық және ветеринарлық-санитарлық талаптар мен нормаларға сәйкес келмеуі анықталған, сондай-ақ оны өсімдіктердің карантині және ветеринария саласындағы заңдардың талаптарын бұза отырып әкелу жағдайында "Достық" бекетінің өсімдіктердің карантині жөніндегі инспекторы және ветеринарлық инспектор жүк иесінің қаражаты есебінен заңдарда   белгіленген тәртіппен жүкті экспорттаушы елге қайтару немесе оларды зарарсыздандыру (фумигация, зиянсыздандыру) жөніндегі шараларды қабылдайды және бұл туралы кеден органының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің "Қазақстан темір жолы" Ұлттық компаниясы" Акционерлік қоғамы "Достық" станциясының, "Достық" ЖБӨП жауапты лауазымды адамына хабарлайды.
Шекарадағы жүк операцияларын (әкелінген жүкті басқа көлік құралдарына қайта тиеу) өсімдіктердің карантині бойынша бақылау және міндетті карантиндік тексеру жүргізілгеннен кейін өсімдіктердің карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың рұқсаты бойынша жүктің иелері жүргізеді.

1) "Документы приняты таможней "__" час "__" мин. Возвращены железнодорожной станции "__" час "__" мин.;
2) подпись должностного лица таможенного органа;
3) подпись сотрудника станции.
Один экземпляр передаточной ведомости остается в таможенном органе, второй экземпляр возвращается сотруднику станции со всеми товаросопроводительными документами, которые прилагались к передаточной ведомости при сдаче в таможенный орган.
Все записи должны ясно читаться, с обязательным переводом на рабочий язык - русский язык в соответствии с параграфом 2 статьи 7 раздела 2 СМГС. В товаротранспортных накладных должен указываться полный юридический адрес отправителя и получателя, станция назначения, номер контракта и приложены документы указанные в графе 23 накладной.
Акт контрольного взвешивания вагонов с грузом, производимый железной дорогой без участия таможенных органов, прилагаемый вместе с товаротранспортными документами, является основанием для таможенного оформления. За сокрытие фактов или предоставления недостоверных данных по взвешиванию вагонов с грузом ответственность несет работник весового хозяйства станции "Достык" (имеющий допуск для работы с весовым хозяйством).
Документы, не отвечающие предъявляемым требованиям в соответствии с действующим законодательством (заполненные не полностью, не заверенный перевод, с исправлениями в виде зачеркивания, заклеивания текста, с подчистками и помарками) не принимаются для таможенного оформления. В таких случаях должностным лицом таможенного органа составляется акт возврата документов. В акте указываются:
1) номера отправки вагона;
2) адреса отправителя, получателя груза;
3) причина, время и дата возврата документов в товарную кассу;
4) фамилия, инициалы и подпись инспектора, заверенная личной номерной печатью.
15. Должностное лицо таможенного органа проверяет представленные документы на ввозимые грузы и принимает одно из следующих решений:
1) проведение таможенного оформления груза;
2) о направлении груза в таможенный орган назначения под таможенным контролем;
3) о возврате груза на станцию отправления;
4) о задержке вагонов и передаче документов на них в соответствующий отдел для проведения дополнительной проверки или оформления правонарушения в сфере таможенного дела.
16. Таможенное оформление и контроль грузов таможенным органом производится в срок не позднее 2-х, а при необходимости до 10-и суток в соответствии со статьей 440 Кодекса, после принятия от работников товарной кассы соответствующих документов для таможенного оформления.
Должностные лица таможенного органа проверяют представленные документы и производят таможенное оформление в отношении срочных поставок не позднее трех суток в соответствии со статьей 370 Кодекса.
При проведении таможенного оформления груза работники железной дороги должны уведомить об этом грузополучателя. Грузополучатель после получения уведомления станции, должен представить в таможенный орган документы и сведения необходимые для таможенного оформления и контроля. Перевозочные документы передаются должностным лицам таможенного органа непосредственно работниками станции с оформлением факта передачи в специальных книгах. Выдача перевозочных документов грузоотправителю до их представления должностному лицу таможенного органа, запрещается.
После осуществления таможенного оформления проставляется штамп "Выпуск разрешен" или "Выпуск запрещен", с указанием причины в соответствующей графе железнодорожной накладной и возвращают документы работникам станции, которые проверяют наличие вышеуказанных штампов с подписью сотрудника таможенного органа заверенного личной номерной печатью, для выдачи груза грузополучателю.
При ввозе продукции подпадающих под контроль карантинного и государственного ветеринарного надзора, инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор поста "Достык" проверяют наличие разрешения Главного государственного инспектора по карантину растений Республики Казахстан (или его заместителя) на импортируемый груз, Главного государственного ветеринарного инспектора Республики Казахстан (или его заместителя) на ввоз, фитосанитарных и ветеринарных сертификатов, соответствия наименования, веса, упаковки и количества груза представленным документам, включая соблюдение условий перевозки.
Ветеринарный инспектор взамен иностранному ветеринарному сертификату выдает ветеринарное свидетельство в соответствии с действующим законодательством. В графе "Особые отметки" ветеринарного свидетельства должны быть указаны разрешения Главного государственного ветеринарного инспектора Республики Казахстан или его заместителя и порядок использования груза (свободная реализация, длительное хранение или переработка). Корешок ветеринарного свидетельства, выдаваемого взамен иностранному ветеринарному сертификату, остается у ветеринарного инспектора поста.
При соответствии ввозимых грузов представленным документам, инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор поста регистрируют их в установленном порядке. Инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор после проведения досмотра грузов, транспортных средств и регистрации ввозимых грузов, на сопроводительных документах проставляют штампы "Ввоз разрешен. Подлежит карантинному досмотру в конечном пункте поступления" и "Ввоз разрешен".
В случае установления заражения или несоответствия грузов фитосанитарным и ветеринарно-санитарным требованиям и нормам, а также ввоза его с нарушениями требований законодательств в области карантина растений и ветеринарии, инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор поста "Достык" принимают меры по возврату груза в страну-экспортера или обеззараживанию (фумигации, обезвреживанию) их за счет грузовладельца, в порядке установленным законодательством и сообщают об этом ответственному должностному лицу таможенного органа, станции "Достык" Акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темiр жолы" Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и ОКПП "Дружба".
Грузовые операции (перегрузка ввезенного груза на другие транспортные средства) на границе производятся владельцами грузов по разрешению государственного инспектора по карантину растений после проведения контроля по карантину растений и обязательного карантинного досмотра.

17. Жүкті Қазақстан Республикасының аумағынан қайтару туралы шешім "Қайтарылуға жатады" деген мөртабанмен немесе қайтару үшін негіздеме көрсетіле отырып теміржол жүк құжатында жүк атауының астына осыған ұқсас қолмен жазумен расталады. Мөртабан немесе жазу кеден органы лауазымды адамының жеке номерлік мөрімен расталады. Тасымалдаудың техникалық, коммерциялық немесе өзге де сипаттағы шарттарына байланысты қайтару кезінде тасымалдау құжаттарына жалпы нысандағы (ГУ-23) акт қоса беріледі. Көлік құралдарын қайтару тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылауға ұсынған сәттен бастап 10 күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
18. Жүкті және оған арналған құжаттарды алып қою, не жүкті қосымша тексеру мұндай шешім үшін негіздеме көрсетіле отырып тасымалдау құжаттарына "Шығаруға тыйым салынады" мөртабанын қоюмен расталады. Мөртабан мен жазба кеден органы инспекторының жеке номерлік мөрімен бекітіледі. Мұндай жағдайларда станция қызметкерлері жалпы нысандағы актіні (ГУ-23) жасайды.
Ұсталынған жүк жүктердің сақталуы үшін жауаптылықта болатын "ӘТЖК" АҚ-тың күзетуімен станцияның жолдарына орналастырылады.
19. Ішкі кедендік транзит рәсімімен (бұдан әрі - ІКТ) жөнелтілетін кеденнен баратын кеденге дейін кеден жүктерін тасымалдау кезінде жөнелтуші кеден органы жеткізілуін бақылау құжатын (бұдан әрі - ЖБҚ) жасайды.
ЖБҚ толтыру нысаны мен тәртібі Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
ЖБҚ төрт данада толтырылады. ЖБҚ-ның бұл даналарына және тауар-көліктік құжаттарда "Жүк кедендік бақылаумен _____ орын мөлшерімен, жөнелтушінің пломбаларымен __________ кеденіне ___________ (баратын станция) дейін жеткізуге жатады, кеден инспекторы __________ "___" ______ 200__ ж." мөртабан қойылады және кеден органының жеткізілуін бақылау құжатын ресімдеген инспекторының жеке номерлік мөрімен расталады. ЖБҚ екі данасы кедендік жүкпен бірге баратын кеденге жіберіледі, ал бірінші және төртінші даналары "Достық" кеденінің тауарлардың жеткізілуін бақылау бөлімінде қалдырылады. ЖБҚ-ның көшірмелері әрбір тауар-көлік жүк құжатына қоса берілуі тиіс (тауар кассасы қызметкерлері жауапты болады).
Тауар-көлік жүк құжатының бірінші бетінде ЖБҚ-ның толық анықтамалық номері көрсетілетін жөнелтуші мөртабан қойылады. Жөнелтуші кеденде тауарға ілеспе құжаттардың қосымша даналары қалдырылады.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша кедендік төлемдер мен салықтардың төленуін міндетті түрде қамтамасыз етумен өткізілетін тауарларды ресімдеу кезінде кедендік ресімдеу мен бақылау Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүзеге асырылады. Тиісті төлемдер мен салықтардың төленуін қамтамасыз етуге жататын тауарларды кедендік бақылау қолданыстағы кеден заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір ресімделген ЖБҚ бойынша Кедендік автоматтандырылған ақпараттық жүйенің "Жеткізілуін бақылау" Автоматтандырылған жұмыс орны Бағдарламалық қолданбалы қамтамасыз етуі (бұдан әрі - КААЖ "Жеткізілуін бақылау" АЖО БҚҚ) жүйесінде деректер базасын жүргізу үшін электронды көшірме жасалады және одан әрі тауарлардың баратын кеден органына дейін жеткізілуін бақылау үшін пайдаланылады.

17. Решение о возврате груза за пределы территории Республики Казахстан подтверждается штампом "Подлежит возврату" или аналогичной записью от руки на железнодорожной накладной под наименованием груза с указанием оснований для возврата. Штамп или запись заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа. При возврате, связанном с условиями перевозок технического, коммерческого или иного характера, к перевозочным документам прикладывается акт общей формы (ГУ-23). Возврат транспортных средств осуществляется в срок не более 10-ти дней с момента предоставления к таможенному контролю товаров и транспортных средств.
18. Изъятие груза и документов на него, либо дополнительная проверка груза подтверждается штампом "Выпуск запрещен" на перевозочных документах с указанием оснований для такого решения. Штамп и запись заверяются личной номерной печатью инспектора таможенного органа. Работники станции в этом случае составляют акт общей формы (ГУ-23).
Задержанный груз размещается на путях станции под охраной АО "ВЖДО", которое несет ответственность за сохранность грузов.
19. При перевозке таможенных грузов от таможни отправления до таможни назначения по процедуре внутреннего таможенного транзита (далее - ВТТ), таможенный орган отправления составляет документ контроля доставки (далее - ДКД).
Форма и порядок заполнения ДКД осуществляется в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
ДКД заполняется в четырех экземплярах. На экземплярах ДКД и товаротранспортных документах проставляется штамп "Груз под таможенным контролем в количестве _____ мест, за пломбами отправителя подлежит доставке в _____________ таможню до _______ (станция назначения) инспектор таможни __________ "___"_______200_г., который заверяется личной номерной печатью инспектором таможенного органа, оформившего документ контроля доставки. Два экземпляра ДКД направляются в таможню назначения вместе с таможенным грузом, а первый и четвертый экземпляры остаются в отделе контроля доставки товаров таможни "Достык". Копии ДКД должны быть приложены к каждой товаротранспортной накладной (под ответственность работников товарной кассы).
На первом листе товаротранспортной накладной проставляется направляющий штамп, где указывается полный справочный номер ДКД. В таможне отправления остается дополнительный экземпляр товаросопроводительных документов.
При оформлении товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан с обязательным обеспечением уплаты таможенных платежей и налогов, таможенное оформление и контроль осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Таможенный контроль за товарами, подпадающими под обеспечение уплаты причитающихся платежей и налогов, осуществляется в соответствии с действующим таможенным законодательством порядке.
По каждой оформленной ДКД формируется электронная копия для ведения базы данных в системе Программное прикладное обеспечение Таможенной автоматизированной информационной системы Автоматизированное рабочее место "Контроль доставки" (далее - ППО ТАИС АРМ "Контроль доставки") и в дальнейшем используется для контроля доставки товаров до таможенного органа назначения.

20. Оларға қатысты тауарлардың кедендік ресімделуі аяқталмаған жүктерді бір кеден органынан екінші кеден органына тасымалдау тасымалдауды жүзеге асыратын темір жолдың жауаптылығымен кедендік бақылаумен жүзеге асырылады.
21. Жөнелтуші кеден органы тауарларды баратын кеден органына дейін жеткізу мерзімін темір жол мүмкіндіктерін, межеленген бағытты және басқа да тасымалдау шарттарын негізге ала отырып, тасымалдаудың әдеттегі мерзіміне сәйкес, бірақ бір айдың ішінде 2000 км есебімен белгілейді.
Теміржол қызметкерлерінің жүк иелеріне кедендік бақылаумен тасымалданатын жүктерді және оларға арналған тауарға ілеспе құжаттарды кеден органының рұқсатынсыз беруге құқығы жоқ.
22. Жүктерді кеден органының рұқсатынсыз берген немесе олар жоғалған, мұндай жоғалу туралы хабарламаған немесе олар баратын кеден органына жеткізілмеген кезде теміржол тауарларды еркін айналым үшін шығару кезінде немесе экспорты кезінде төленуге жататын тиісті кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуі тиіс.
23. Кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау аяқталғаннан кейін кеден органының лауазымды адамы ЖБҚ мен тауарға және көлік құралдарына арналған тауарға ілеспе құжаттарды құрам қалыптастыру және одан әрі баратын станцияға жөнелту үшін станция қызметкерлеріне береді. Станцияның қызметкерлері кеден органының лауазымды адамдарына уақтылы көлік құралдарын "Достық" станциясынан баратын станциясына жөнелткендігі туралы хабарлауы қажет. Хабарлама кеден органына екі дана беру тізімдемесін немесе поездың анықтама қағазын, сондай-ақ тасымалдау және тауарға ілеспе құжаттарды беру нысанында болады. Кеден органының лауазымды адамы беру тізімдемесімен бірге тауарға ілеспе құжаттарды тексереді және жүк құрамын тексеруді жүргізеді, белгіленген тәртіппен тіркеуді жүргізеді және беру тізімдемесінің екі данасына да "Кедендік жүк" мөртабанын қояды, жеке номерлік мөрімен растайды. Беру тізімдемесінің бір данасы станция қызметкеріне қайтарылады, екінші данасы кеден органында қалады.
Тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген мәліметтердің беру тізімдемесімен сәйкес болмауы анықталған кезде тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жағдаяттарды анықтау бойынша шаралар қолдану үшін ұстауға жатады.
24. Тасымалдау құжаттарында кеденнің рұқсат беруші мөртабанынсыз жүктерді "Достық" станциясынан жөнелтуге қатаң түрде тыйым салынады. Хабарланбаған немесе жүкті кеден органын хабардар етпей жөнелткен жағдайда теміржол "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 402-бабына сәйкес жауаптылықта болады.
Қажет болған жағдайда "Достық" кедені "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ филиалының басшылығы тарапынан баратын станциясына дейінгіні қоса алғанда вагондар мен контейнерлердің жол жүру бағытындағы тұрған жері туралы ақпаратқа сұрау салуға және алуға құқылы. Тауарлар баратын станциясына жеткізілмеген жағдайда "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ филиалының басшылығы ішкі кедендік транзит рәсімі бойынша бара жатқан вагондар мен контейнерлерді іздестіруге көмек көрсетуге міндетті.

20. Перевозка грузов, в отношении которых таможенное оформление товаров не завершено, из одного таможенного органа в другой таможенный орган осуществляется под таможенным контролем под ответственность железной дороги осуществляющей перевозку.
21. Таможенный орган отправления устанавливает срок доставки товаров до таможенного органа назначения в соответствии с обычными сроками перевозки, исходя из возможностей железной дороги, намеченного маршрута и других условий перевозки, но не свыше предельного срока, определенного из расчета 2000 км за один месяц.
Работники железной дороги не имеют права выдавать грузовладельцам грузы, перевозимые под таможенным контролем и товаросопроводительные документы на них, без разрешения таможенных органов.
22. При выдаче грузов без разрешения таможенного органа или их утрате, не заявления о такой утрате или не доставления их в таможенный орган назначения, железная дорога должна уплатить причитающиеся таможенные платежи и налоги, которые подлежали бы уплате при выпуске товаров для свободного обращения или при экспорте.
23. После завершения таможенного оформления и таможенного контроля, должностное лицо таможенного органа передает ДКД и товаросопроводительные документы на товары, и транспортные средства работникам станции для формирования состава и дальнейшей отправки на станцию назначения. Работники станции должны своевременно уведомлять должностных лиц таможенного органа об отправке транспортных средств со станции "Достык" до станции назначения. Уведомление выражается в форме предоставления в таможенный орган 2-х экземпляров передаточной ведомости или натурного листа поезда, а также перевозочных и товаросопроводительных документов. Должностное лицо таможенного органа проверяет товаросопроводительные документы с передаточной ведомостью и производит досмотр грузового состава, производит регистрацию в установленном порядке и в обоих экземплярах передаточной ведомости проставляет штамп "Груз таможенный", заверяет личной номерной печатью. Один экземпляр передаточной ведомости возвращается работнику станции, второй остается в таможенном органе.
При обнаружении несоответствия сведений указанных в товаросопроводительных документах с передаточной ведомостью, товары и транспортные средства подлежат задержанию для принятия мер по выяснению обстоятельств в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
24. Отправление грузов со станции "Достык" без разрешающих штампов таможни на перевозочных документах, строго запрещается. В случае не уведомления или отправки грузов без уведомления таможенного органа, железная дорога несет ответственность в соответствии со статьей 402 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
В случае необходимости таможня "Достык" вправе запросить и получить информацию со стороны руководства филиала АО "НК "Казакстан темiр жолы" о местонахождении в пути следования вагонов и контейнеров, включительно до станции назначения. В случае недоставки товаров на станцию назначения, руководство филиала АО "НК "Казакстан темiр жолы" обязано оказать содействие в поиске вагонов и контейнеров, следующих по процедуре - внутреннего таможенного транзита.

3. Транзиттік жүктерді оларды Қазақстан Республикасынан
әкету кезінде кедендік ресімдеу
25. Транзиттік жүктер "Достық" шекаралық станциясына келгеннен кейін станция қызметкерлері кеден органының лауазымды адамдарын аталған жүктердің келіп түскендігі туралы хабардар етуге міндетті. Хабарлама кеден органына жүк кедендік декларацияның (бұдан әрі - ЖКД) немесе ЖБҚ-ның үшінші және төртінші парақтарын, екі дана беру тізімдемесін, сондай-ақ келіп түскен жүктің тасымалдау және тауарға ілеспе құжаттарын беру нысанында болады. Көліктік жүк құжаттарында жөнелтуші мен алушының толық заңды мекен-жайы, баратын станциясы, келісім-шарттың номері көрсетілуі, сондай-ақ жүкке арналған ерекшелік құжаты қоса берілуі тиіс.
Кеден органының лауазымды адамы беру тізімдемесінде мынадай нысандағы мөртаңбасын қояды:
1) "Құжаттарды кеден "___" сағат "___" минутта қабылдады.
2) кеден органы лауазымды адамының қолы;
3) станция қызметкерінің қолы.
Беру тізімдемесінің данасы кеден органында қалады.
26. Кеден органының лауазымды адамы әкетілетін жүктерге арналған құжаттарды тексереді және мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) тіркеу жүргізу және жүкті одан әрі баратын жері бойынша жөнелту;
2) жүкті жөнелтушінің станциясына қайтару туралы;
3) вагондарды ұстау және оларға арналған құжаттарды қосымша тексеру жүргізу үшін тиісті бөлімге беру туралы.
Жүкті кедендік ресімдеу жүргізу кезінде және кедендік ресімдеу мен бақылау үшін қосымша құжаттар мен мәліметтер қажет болған жағдайда теміржол қызметкерлері бұл туралы жүк жөнелтушіні хабардар етуі керек. Жүк жөнелтуші станцияның хабарламасын алғаннан кейін кеден органына сұрау салынған құжаттарды және мәліметтерді ұсынуға міндетті.
Кеден органының лауазымды адамы ұсынылған тауарға ілеспе құжаттардың толықтығын тексереді. Тауарлардың тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкес болмауы фактілері анықталған жағдайда материалдар белгіленген тәртіппен қосымша тексеру жүргізу үшін кеден органының тиісті бөлімшесіне беріледі.
27. Тауарға тексеру жүргізу қажет болған жағдайда кеден органының лауазымды адамдары "Достық" станциясы бастығының атына жүктерді өлшеу және бақылаулық тексеруді жүзеге асыруға тапсырыс жасайды. Кеден органының лауазымды адамдары белгіленген тәртіппен тауарларды өлшеуге бақылауды жүргізеді. Жүргізілген тексеру мен өлшеудің нәтижелері бойынша жүкті кедендік ресімдеу жүргізіледі.
28. Кеден органының лауазымды адамы тауарлар мен көлік құралдарын шығару туралы шешім қабылдағаннан кейін тауарға ілеспе құжаттарға "Жүк жөнелтілді" мөртабанын қояды және жеке номерлік мөрімен растайды.
Жүктерді Қазақстан Республикасының аумағына әкелу/аумағынан әкету кезінде оларды Қазақстан Республикасының кедендік заңдарында белгіленген тәртіппен тіркеу жүргізіледі.
Кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін кеден органының лауазымды адамы тауарларға және көлік құралдарына арналған тауарға ілеспе құжаттарды құрам қалыптастыру және одан әрі Қытай Халық Республикасына жөнелту үшін станция қызметкерлеріне береді.

3. Таможенное оформление транзитных грузов,
при вывозе их за пределы Республики Казахстан
25. После прибытия транзитных грузов, на пограничную станцию "Достык", работники станции обязаны уведомить должностных лиц таможенного органа о прибытии данных грузов. Уведомление выражается в передаче таможенному органу третьего и четвертого листа грузовой таможенной декларации (далее - ГТД) или ДКД, двух экземпляров передаточной ведомости, а также перевозочных и товаротранспортных документов на прибывший груз. В товаротранспортных накладных должен указываться полный юридический адрес отправителя и получателя, станции назначения, номер контракта, также должна быть приложена спецификация на груз.
Должностное лицо таможенного органа в передаточной ведомости проставляет штамп по следующей форме:
1) "Документы приняты таможней "_" час "_" мин;
2) подпись должностного лица таможенного органа;
3) подпись сотрудника станции.
Экземпляр передаточной ведомости остается в таможенном органе.
26. Должностное лицо таможенного органа проверяет представленные документы на вывозимые грузы и принимает одно из следующих решений:
1) проведение регистрации и дальнейшего направления груза по назначению;
2) о возврате груза на станцию отправления;
3) о задержке вагонов и передаче документов в соответствующий отдел таможенного органа для проведения дополнительной проверки.
При проведении таможенного оформления груза и в случае необходимости предоставления дополнительных документов и сведений для таможенного оформления и контроля, работники железной дороги должны уведомить об этом грузоотправителя. Грузоотправитель после получения уведомления станции обязан предоставить в таможенный орган запрашиваемые документы и сведения.
Должностное лицо таможенного органа проверяет полноту представленных товаросопроводительных документов. При выявлении фактов несоответствия товаров сведениям указанных в товаросопроводительных документах в установленном порядке материалы передаются в соответствующее подразделение таможенного органа для дополнительной проверки.
27. При необходимости проведения досмотра товаров должностными лицами таможенного органа составляется заявка на имя начальника станции "Достык" на осуществление взвешивания и контрольного досмотра грузов.
Должностные лица таможенного органа в установленном порядке осуществляют контроль за взвешиванием товаров. По результатам проведенного досмотра и взвешивания проводится таможенное оформление груза.
28. Должностное лицо таможенного органа после принятия решения о выпуске товаров и транспортных средств проставляет на товаросопроводительных документах штамп "Груз проследовал" и заверяет личной номерной печатью.
При ввозе/вывозе грузов на/за территорию Республики Казахстан производится их регистрация в порядке установленном таможенным законодательством Республики Казахстан.
После завершения таможенного оформления должностное лицо таможенного органа передает товаросопроводительные документы на товары и транспортные средства работникам станции для формирования состава и дальнейшей его отправки в Китайскую Народную Республику.

29. Транзиттік жүктерді алдын ала кедендік ресімдеу кезінде бір вагонды ашуға және кедендік тексеру жүргізуге қажетті уақыт 45 минутты құрайды. Кеден органы жүктерді кедендік ресімдеуді және бақылауды беру кеңсесінен ілеспе құжаттармен бірге ЖКД-ны қабылдағаннан кейін 2, ал қажет болған жағдайда 10 тәуліктен аспайтын мерзімде Кодекстің 440-бабына сәйкес жүргізеді.
Қызметтік және өндірістік қажеттілігіне қарай нарядтар мен ауысымдарға сәйкес вагондар мен контейнерлерді қайта тиеу, тексеру кезінде немесе ашу кезінде қатысатын теміржол қызметкерлері (қабылдаушы-тапсырушылар, коммерциялық ақауларды жою жөніндегі мамандар, жүк тиеушілер), "ӘТЖК" АҚ атқыштары, кеден қызметкерлері белгіленген үлгідегі қызметтік куәліктері мен рұқсат қағаздары бойынша, сондай-ақ тиісті қызметтердің басшылары бекіткен тізімдер бойынша өткізіледі. Аталған қызметтердің нарядтар мен ауысымдарға тартылмаған барлық адамдарына КБА-ға енуге қатаң тыйым салынады. КБА-ға кіруге рұқсат қағазын белгіленген үлгідегі журналға тіркеу жасала отырып кеден бастығының немесе оның орнындағы адамның рұқсаты бойынша кеден органының тиісті бөлімі береді. Бақылаушы органдар мен құқық қорғау органдары өкілдерінің кедендік бақылау аймағына өтуіне рұқсат беру "Достық" кедені бастығының, ал ол болмаған жағдайда оның орынбасарының жазбаша рұқсатымен жүзеге асырылады.
Шекаралық қызметтің лауазымды адамдары темір жол көлік құралдарын тиеу кезінде жапқанға және белгіленген үлгідегі пломбаларды салғанға дейін қатысады.
30. Станция қызметкерлері (поездарды қабылдаушы-тапсырушылар) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы әкетуге және транзитіне тыйым салынған жүктерді (әскери техника, ұшу аппараттары) анықтаған жағдайда бұл туралы кеден органының лауазымды адамдарын тиісті шешім қабылдау үшін (сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына тауар кодының сәйкестігіне тексеру, тереңдетілген тексеру, рұқсат беруші сипаттағы құжаттарды сұрау) жедел түрде хабардар етуі қажет. Қажет болған жағдайда мамандар тартылады.
Егер тауар кедендік сараптама жүргізуге жататын жағдайда кеден органының жүкті ресімдеумен айналысатын лауазымды адамы "Достық" кеденінің сынамалар мен үлгілердің іріктеуін жүргізетін кедендік сараптамалар және кедендік зерттеулер қызметіне (бұдан әрі - КС және КЗҚ) хабарлайды және сараптама нәтижелері қорытындысының негізінде ғана жүкті ресімдеу жүзеге асырылады.
31. Қытай Халық Республикасына бара жатқан жүктердің вагондардың тауар-көлік жүк құжатында көрсетілген салмағының дұрыстығын анықтау үшін кеден органының лауазымды адамы іріктеп тексеру кезінде шешім қабылдау үшін вагондарды өлшеу қажеттігі туралы тиісті бөлімнің бастығын хабардар етеді. Станцияның қызметкерлері кеден органның тапсырысы бойынша вагондарды өлшеуге және 24 сағаттың ішінде вагондарды тексеру үшін үй-жай беруге міндетті. Өлшеу мен тексеру кеден органы лауазымды адамының қатысуымен жүргізіледі. Өлшеу және тексеру жүргізілгеннен кейін нысаны нормативтік-құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2319 болып тіркелген "Тауарлар мен көлік-құралдарын қарау/тексеру, үй-жайлар мен аумақтарды қарау актілерінің және біліктілік талаптары мен шарттарына сәйкестігіне арналған қорытындының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 21 мамырдағы бұйрығымен бекітілген, кеден органының лауазымды адамы, қабылдаушы-тапсырушы және өлшеуші куәландыратын 3 данадағы өлшеу туралы акті мен вагондарды тексеру туралы актісі, станция қызметкерлерінің өлшеу актілерін кеден үшін міндетті түрде беруі арқылы жасалады.
Тауарға ілеспе құжаттардағы мәліметтердің іс жүзіндегі салмағына сәйкес болмауы анықталған жағдайда материалдарды одан әрі шешім қабылдау үшін кеден органының тиісті бөліміне бере отырып, заңмен көзделген қажетті құжаттарды жасау үшін көлік құралдары ұсталады. Жүкті өлшеуге және вагондардың маневрлеріне байланысты қосымша шығындар жүк жөнелтушінің есебінен өтеледі.

29. При предварительном таможенном оформлении транзитных грузов, время на вскрытие одного вагона и проведение таможенного досмотра составляет 45 минут. Таможенное оформление и контроль грузов таможенным органом производится в срок не позднее 2-х, а при необходимости 10-и суток после принятия ГТД с сопроводительными документами из конторы передач в соответствии со статьей 440 Кодекса.
Работники железной дороги (приемосдатчики, специалисты по устранению коммерческого брака, грузчики), стрелки АО "ВЖДО", сотрудники таможни участвующие в силу служебной и производственной необходимости при перегрузе, досмотре или при вскрытии вагонов и контейнеров согласно нарядам и смен, пропускаются по служебным удостоверениям и пропускам установленного образца, а также по спискам, утвержденных руководителями соответствующих служб. Всем лицам перечисленных служб, не задействованных в нарядах и сменах, доступ в ЗТК строго запрещен. Пропуск в ЗТК выдается соответствующим отделом таможенного органа по разрешению начальника таможни или лица его замещающего, с регистрацией в журнале установленного образца. Разрешение на пропуск в зону таможенного контроля представителей контролирующих органов и правоохранительных органов осуществляется с письменного разрешения начальника таможни "Достык", а в его отсутствие, лицом его замещающим.
Должностные лица пограничной службы присутствуют при загрузке железнодорожных транспортных средств вплоть до закрытия и наложения пломб установленного образца.
30. В случае обнаружения работниками станции (приемосдатчики поездов) запрещенных (военная техника, летательные аппараты) к вывозу и транзиту через территорию Республики Казахстан грузов, необходимо незамедлительно информировать об этом должностных лиц таможенного органа, для принятия соответствующего решения (проверка на соответствие кода товара товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности, углубленного досмотра, запрос документов разрешительного характера). В случае необходимости привлекаются специалисты.
В случае, если товар подлежит таможенной экспертизе, должностное лицо таможенного органа, занимающееся оформлением груза, уведомляет об этом службу таможенных экспертиз и таможенных исследований (далее - СТЭ и ТИ) таможни "Достык", которая производит отбор проб и образцов, и только на основании заключения результатов экспертизы осуществляется оформление груза.
31. Для определения правильности указанного веса грузов в товаротранспортной накладной вагонов, следующих в Китайскую Народную Республику, должностное лицо таможенного органа при выборочном досмотре уведомляет начальника соответствующего отдела о необходимости взвешиваний вагонов, для принятия решения. Работники станции по заявке таможенного органа своевременно должны произвести взвешивание вагонов и предоставить помещение для таможенного досмотра вагонов, в течение 24 часов. Взвешивание и досмотр производится в присутствии должностного лица таможенного органа. После проведения взвешивания и досмотра составляется акт о взвешивании и акт таможенного досмотра вагонов в 3-х экземплярах форма которого утверждена приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 21 мая 2003 года N 226 "Об утверждении форм актов осмотра/досмотра товаров и транспортных средств, осмотра помещений и территорий и заключения на соответствие квалификационным требованиям и условиям", зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2319, который заверяется должностным лицом таможенного органа, приемосдатчиком и весовщиком, с обязательным предоставлением работниками станции копий актов взвешивания для таможни.
При обнаружении несоответствия сведений в товаросопроводительных документах с фактическим весом, транспортные средства задерживаются для составления необходимых документов, предусмотренных законодательством, с последующей передачей материалов в соответствующий отдел таможенного органа для принятия дальнейшего решения. Дополнительные расходы, связанные с взвешиванием груза и маневром вагонов покрываются за счет грузоотправителя.

32. Енді вагондардан енсіз вагондарға қайта тиеу және жүктерді одан әрі "Достық" станциясынан Қазақстан Республикасынан тысқары әкету теміржол станциясы қызметкері мынадай құжаттарды ұсынған жағдайда жүзеге асырылады:
1) кедендік бақылау үшін жүк құжатының немесе жол тізімдемесінің қосымша данасын қоса бере отырып Тасымалдау ережесіне сәйкес орындаған жүкті шекарадан тысқары әкету ниеті туралы хабарлама ретіндегі тасымалдау құжаттары;
2) сатып алу-сатудың не айырбастаудың сыртқы сауда шарты (келісім шарты), кедендік ресімдеуге жататын тауарларға билік ету немесе пайдалану құқығына арналған келісім не өзге де құжат;
3) егер тауар лицензиялауға жататын жағдайда шығару үшін негіздеме;
4) кедендік ресімдеу үшін арналған Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құжаттар.
Кеден органының лауазымды адамы ұсынылған құжаттарды тексереді және қайта тиеу туралы шешім қабылдайды. Тауарларды қайта тиеуді жүзеге асыру кезінде кеден органының лауазымды адамы тауарлардың тауарларға ілеспе құжаттармен сәйкестігіне кедендік тексеру жүргізеді. Кедендік тексеру теміржол станциясы қызметкерлерінің қатысуымен және тауарлар мен көлік-құралдарына қатысты өкілеттіктері бар адамдардың қатысуымен жүргізіледі. Қайта тиеудің нәтижелері белгіленген тәртіппен тіркеледі.
33. Кедендік ресімдеуден және кедендік бақылаудан жасырылған тауарлар анықталған жүк тиелген көлік құралы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген қажетті құжаттарды жасай отырып ұстауға жатады.
34. Кеден ережелерін бұзушылықтар фактілері болмаған кезде жүкке кедендік тексеруді жүзеге асырған кеден органының лауазымды адамы көліктік жүк құжатына "Жүк тексерілді" деген мөртаңбасын қояды және жеке нөмірлік мөрімен растайды. Құжаттар тексерілгеннен кейін белгіленген тәртіппен тіркей отырып жүккөліктік жүк құжатына кеден органының ресімдеуді жүргізген лауазымды адамының жеке номерлік мөрімен расталатын "Жүк жөнелтілді" мөртабанын қоя отырып кедендік ресімдеу жүргізіледі.
35. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы үшінші елден транзитпен өтетін, ІКТ рәсімі бойынша ресімделген жүктер баратын жері бойынша жөнелтіледі, ал ЖБҚ жүктің Қазақстан Республикасының кедендік аумағы арқылы өткендігі туралы растау үшін кеден органының тиісті бөліміне беріледі.
Жүктердің Қытай Халық Республикасына/нан транзиті кезінде "Достық" бекетінің өсімдіктердің карантині жөніндегі инспекторы және ветеринарлық инспектор транзиттік жүкке фитосанитарлық және ветеринарлық сертификаттардың, Қазақстан Республикасы Өсімдіктердің карантині жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының немесе оның орынбасарының (транзитке импорттық карантиндік рұқсат тек тұқымдық және отырғызылатын материалға ғана беріледі, қалғандары экспорттаушы елдің фитосанитарлық сертификатымен алып жүріледі), Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторының немесе оның орынбасарының транзитке арналған рұқсатының, импорттаушы мемлекеттің орталық мемлекеттік ветеринарлық органдарының транзиттік рұқсаттарының болуын, жүк атауының, салмағының, орамының және мөлшерінің ұсынылған құжаттарға сәйкестігін тексереді.
Транзиттік жүктердің ұсынылған құжаттарға сәйкестігі белгіленген кезде "Достық" бекетінің өсімдіктердің карантині жөніндегі инспекторы және ветеринарлық инспекторы жүктерді, көлік құралдарын тексеруді жүргізгеннен және әкелінетін жүктерді белгіленген нысанда тіркегеннен кейін ілеспе құжаттарға "Транзитке рұқсат етілді. Соңғы түсу пунктінде карантиндік тексеруге жатады" және "Транзитке рұқсат етілді" деген мөртабандарды қояды.
Транзиттік жүктің ұсынылған құжаттарға сәйкес келмеуі анықталған, сондай-ақ оның өсімдіктердің карантині және ветеринария саласындағы заңдардың талаптарын бұза отырып транзиті жағдайында өсімдіктердің карантині жөніндегі инспектор және ветеринарлық инспектор жүк иесінің қаражаты есебінен заңдарда  белгіленген тәртіппен жүкті экспорттаушы елге қайтару немесе оларды зарарсыздандыру (фумигация, зиянсыздандыру) жөніндегі шараларды қабылдайды және бұл туралы кеден органының, Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі "Қазақстан темір жолы" Ұлттық компаниясы" Акционерлік қоғамының "Достық" станциясының, ЖБӨП жауапты лауазымды адамына хабарлайды.

32. Перегруз вагонов с широкой колеи на вагоны с узкой колеи и дальнейший вывоз грузов за пределы Республики Казахстан со станции "Достык", осуществляется при предоставлении работником железнодорожной станции следующих документов:
1) перевозочные документы в качестве уведомления о намерении вывезти груз за границу, выполненные им согласно Правилам перевозок грузов, с приложением дополнительного экземпляра накладной или дорожной ведомости для таможенного контроля;
2) внешнеторговый договор (контракт) купли-продажи либо мены, соглашение либо иной документ на право распоряжения или пользования на подлежащие таможенному оформлению товары;
3) основание для выпуска в случае, если товар подлежит лицензированию;
4) иные документы, предназначенные для таможенного оформления предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Должностное лицо таможенного органа проверяет представленные документы и принимает решение о перегрузе. При осуществлении перегруза товаров должностное лицо таможенного органа производит таможенный досмотр на соответствие товаров сведениям в товаросопроводительных документах. Таможенный досмотр производится с участием работников железнодорожной станции и в присутствии лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров и транспортных средств. Результаты перегруза регистрируются в установленном порядке.
33. Транспортное средство с грузом, в котором обнаружены товары, сокрытые от таможенного оформления и таможенного контроля подлежит задержанию, с составлением необходимых документов, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
34. При отсутствии фактов нарушения таможенных правил должностное лицо таможенного органа осуществивший таможенный досмотр груза, проставляет в транспортной накладной штамп "Груз досмотрен" и заверяет личной номерной печатью. После проверки документов производится таможенное оформление с последующей регистрацией в установленном порядке, с проставлением на товаротранспортной накладной штампа "Груз проследовал" и заверенного личной номерной печатью должностного лица таможенного органа производившего оформление.
35. Грузы, следующие транзитом из третьих стран через территорию Республики Казахстан, оформленные по процедуре ВТТ направляются по назначению, а ДКД передается в соответствующий отдел таможенного органа, для подтверждения о проследовании грузов через таможенную границу Республики Казахстан.
При транзите грузов в/из Китайской Народной Республики, инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор поста "Достык" проверяют наличие на транзитный груз фитосанитарного и ветеринарного сертификата, разрешений Главного государственного инспектора по карантину растений Республики Казахстан или его заместителя (выдача импортного карантинного разрешения на транзит осуществляется только на семенной и посадочный материал, а остальные сопровождаются фитосанитарным сертификатом страны-экспортера) и Главного государственного ветеринарного инспектора Республики Казахстан или его заместителя на транзит, транзитных разрешений центральных государственных ветеринарных органов импортируемого государства, соответствие наименования груза, веса, упаковки, количества представленным документам.
При установлении соответствия транзитного груза представленным документам, инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор поста "Достык" после проведения досмотра грузов, транспортных средств и регистрации ввозимых грузов в установленной форме, проставляют на сопроводительных документах штампы "Транзит разрешен. Подлежит карантинному досмотру в конечном пункте поступления" и "Транзит разрешен".
В случае установления несоответствия транзитного груза представленным документам, а также транзита его с нарушениями требований законодательства в области карантина растений и ветеринарии, инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор принимает меры по возврату груза в страну-экспортера или обеззараживанию (фумигации, обезвреживанию) за счет средств грузовладельца, в порядке установленном законодательством, и сообщает об этом ответственному должностному лицу таможенного органа, станции "Достык" Акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темiр жолы" Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и ОКПП.

36. Станцияға осы Ережені бұза отырып қабылданған жүктердің немесе оларға қатысты қосымша құжаттар қажет жүктер келіп түскен жағдайда кеден органының лауазымды адамы тасымалдау құжаттарына "Әкетуге тыйым салынады" деген мөртаңба соғады. Станция (беру кеңсесінің) қызметкерлері жүк жөнелтушіге жүктің ұсталғандығы туралы уақтылы хабарлауы қажет. Кеден органының лауазымды адамы мұндай шешім қабылдау үшін негіздеме көрсетілетін жүк пен тауарға ілеспе құжаттарды станцияға (беру кеңсесіне) қайтару туралы акт жасайды және шешім қабылдайды. Көрсетілген белгілер кеден органы лауазымды адамының жеке номерлік мөрімен расталады. Мұндай жағдайда станция (беру кеңсесінің) қызметкерлері жалпы нысандағы (ГУ-23) актіні жасайды және жүкті УСҚ-ға (болған жағдайда) орналастырады немесе мұндай қоймаларға іс жүзінде орналастырмастан (станцияның жолдарына қоя отырып) жүктің сақталуы үшін жауаптылықта болады.
Жүкті жеткізу мерзімі кедендік ресімдеуді аяқтау және жүкті шығару туралы шешім қабылдау үшін қажетті уақытқа созылады. Мұндай жағдайда теміржол көлік құралдарының тұрғаны үшін, уақытша сақтау қоймаларын пайдаланғаны үшін шығындарды жүк жөнелтушіден, экспедитордан алады.
37. Ұсталған жүктер бойынша құжаттарды, мәліметтерді және қосымша ақпаратты тексеру "Достық" станциясына келген сәттен бастап мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ Кодекстің 440-бабында белгіленген он тәуліктен кешіктірілмей аяқталуы тиіс.
Баратын кеден органының атына сұрау салулар тексеруге жататын қосымша мәліметтер мен ақпараттарды анықтау үшін жедел түрде жіберіледі.
Жөнелтуші кеден органдары "Достық" кеденіне тексеру үшін барлық қажетті ақпараттарды сұрау салуды алғаннан кейін үш күннен кешіктірмей жіберуге міндетті.
38. Ақпаратпен жедел алмасу жасау үшін теміржол кеден органына ведомстволық телеграфтық және телефон байланыстарымен пайдалануға көмек көрсетеді.
39. Кеден органының лауазымды адамдары кедендік және тасымалдау құжаттарын тексергеннен кейін жүкті шекара арқылы өткізу туралы түпкілікті шешім қабылдайды. Мұндай шешім қабылданғаннан кейін беру тізімдемесінің екі данасына да және тауар-көлік жүк құжаттарына кеден органы лауазымды адамының жеке номерлік мөрімен расталатын "Шығаруға рұқсат етіледі" мөртаңбасын қояды.
Тауарға ілеспе құжаттар "Шығаруға рұқсат етіледі" мөртаңбасымен (шығару күні көрсетіле отырып инспектордың жеке номерлік мөрімен расталған) беру кеңсесінің қызметкерлеріне қайтарылғаннан кейін теміржол станциясы (беру кеңсесі) жүктерді баратын жеріне жөнелтуді қамтамасыз етуге тиіс, бұл шекаралық қызметтің лауазымды адамдары үшін шекара арқылы өткізуге негіздеме болып табылады.

36. В случае поступления на станцию грузов, принятых с нарушением настоящих Правил или грузов, в отношении которых необходимы дополнительные документы, должностным лицом таможенного органа на перевозочных документах проставляется штамп "Выпуск запрещен". Работники станции (конторы передач) должны своевременно уведомить грузоотправителя о задержке груза. Должностным лицом таможенного органа составляется соответствующий акт и принимается решение о возврате груза и товаросопроводительных документов на станцию (контору передач), с указанием основания для принятия такого решения. Указанные отметки заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа. В этом случае, работники станции (конторы передач) составляют акт общей формы (ГУ-23) и помещают груз на СВХ (при наличии), или без фактического помещения на такие склады (с размещением на путях станции) и несут ответственность за сохранность груза.
Срок доставки груза удлиняется на время необходимое для окончания таможенного оформления и принятия решения о выпуске груза. В таком случае железная дорога издержки за простой транспортных средств, за пользование складами временного хранения взимает с грузоотправителя, экспедитора.
37. Проверка документов, сведений и дополнительной информации по задержанным грузам должна быть завершена в возможно короткие сроки с момента прибытия на станцию "Достык", но не позже десяти суток установленных статьей 440 Кодекса.
Запросы в адреса таможенных органов назначения направляются немедленно для выявления дополнительных сведений и информации, подлежащих проверкам.
Таможенные органы отправления обязаны направлять в таможню "Достык" всю необходимую информацию для проверки не позднее трех дней после получения запроса.
38. Для оперативного обмена информацией железная дорога содействует таможенным органам в пользовании ведомственной телеграфной и телефонной связью.
39. Должностные лица таможенного органа после проверки таможенных и перевозочных документов принимают окончательное решение о пропуске груза через границу. После принятия такого решения на обоих экземплярах передаточной ведомости и товаротранспортных накладных проставляется штамп "Выпуск разрешен", который заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
После возврата товаросопроводительных документов работникам конторы передач со штампом "Выпуск разрешен" (с указанием даты выпуска и заверенной личной номерной печатью инспектора), железнодорожная станция (контора передач) должна обеспечить отправку грузов к месту назначения, что является основанием для пропуска через границу для должностных лиц пограничной службы.

40. Жүкті шекарадан шығару туралы шешім қабылданғаннан кейін тасымалдау және тауарға ілеспе құжаттар беру тізімдемесін жасайтын теміржол станциясының қызметкерлеріне қайтарылады. Беру тізімдемесі 2 данада жасалады және бақылап тексеру үшін кеден органына беріледі. Тексеру аяқталғаннан кейін беру тізімдемесінің белгі қойылған бір данасы станция қызметкерлеріне қайтарылады.
Кеден органында беру тізімдемесінің көшірмесі, жүкпен келген ЖКД-ның төртінші парағы қалдырылады.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен ЖКД-ның төртінші парағынсыз келген экспорттық жүктерді кедендік ресімдеуге тауар-көлік құжаттарына жөнелтуші кеден органы қойған кедендік белгілер (кеден инспекторының жеке номерлік мөрімен расталған ЖКД N, "Шығаруға рұқсат етіледі" мөртаңбасы) болған кезде жол беріледі. Бұл ретте тауарлардың Қазақстан Республикасынан іс жүзінде әкетілуі туралы журналда ЖКД номері көрсетілгеннен кейін, "Жоқ" деген белгі қойылады.
41. Алдын ала кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін, жүк құрамы қорытынды шекаралық және кедендік тексеруге "А" және "Д" паркіндегі қабылдау-жөнелту жолдарына жіберіледі.
Локомотив толық тоқтағаннан кейін шекаралық және кеден нарядтары теміржол құрамын тексеруге кіріседі. Поезд бригадасының құрамы теміржол басшылығы белгілеген мөлшерден, яғни 3 қызметкерден аспауы тиіс.
Локомотивті тексеру кезінде машинист кеден органы мен шекаралық қызметтің лауазымды адамдарына көмек көрсетеді және олардың талап етуі бойынша тексеру үшін көрсетілген жерлерді ашуға міндетті.
Машинистің қол жүгі локомотивте тексеріледі. Егер локомотивте поезд бригадасының бірнеше адамы шекарадан өтетін болса онда локомотивте тек машинист қалады, қалғандары тексеру уақытында "А" және "Д" парктерінде белгіленген жерлерде шекаралық және кедендік бақылаудан өту үшін (жолаушылар декларациясын толтыру, қол жүгін және жол жүгін тексеру үшін) жол жүгімен локомотивтен кетеді.
42. Жылжымалы құрамды алып жүруші қабылдаушы-тапсырушы кеден органының лауазымды адамына құрамға арналған құжаттарды ұсынады. Құжаттарды ақырғы бақылау "А" және "Д" парктерінің аумағында жүзеге асырылады. Құжаттарды тексергеннен кейін кеден органының лауазымды адамы шекаралық нарядпен және қабылдаушы-тапсырушымен бірге теміржол құрамын көзбен көріп тексеруге кіріседі, құрамның басынан және бір мезгілде екі жағынан да вагондардың номерлерінің сәйкестігін (беру тізімдемесі бойынша) және пломбалардың сақталуын тексереді. Теміржол көлік құралдарын тереңдетілген кедендік тексеру "А" және "Д" парктерінде N 1, 2, 3 терминалдарда, N 1, 3, 4 ашық алаңдарда жүргізіледі.

40. После принятия решения о выпуске груза за границу, перевозочные и товаротранспортные документы возвращаются работникам железнодорожной станции, которые составляют передаточную ведомость. Передаточная ведомость составляется в 2-х экземплярах и передается в таможенный орган для контрольной проверки, после которой один экземпляр передаточной ведомости с отметкой возвращается работникам станции.
В таможенном органе остается копия передаточной ведомости, четвертый лист ГТД прибывший вместе с грузом.
Допускается таможенное оформление экспортных грузов прибывших из стран Содружество Независимых Государств без четвертого листа ГТД, при наличии таможенных отметок (N ГТД, заверенный личной номерной печатью инспектора таможни, штампа "Выпуск разрешен"), в товаротранспортных документах проставленных таможенным органом отправления. При этом, в журнале о фактическом вывозе товаров из Республики Казахстан после указания номера ГТД, делается отметка "Отсутствует".
41. После завершения предварительного таможенного оформления на станции, грузовой состав направляется на заключительный пограничный и таможенный досмотр на приемоотправочные пути в парки "А" и "Д".
Пограничный и таможенный наряды приступают к досмотру железнодорожного состава после полной остановки локомотива. Состав поездной бригады не должен превышать установленного руководством железной дороги количества, то есть не более 3 работников.
При досмотре локомотива машинист оказывает содействие должностным лицам таможенного органа и пограничной службы, и по их требованию обязан вскрыть указанные места для досмотра.
Ручная кладь машиниста досматривается в локомотиве. Если в локомотиве пересекают границу несколько человек поездной бригады, то в локомотиве остается один машинист, остальные на время досмотра покидают локомотив с ручной кладью, для прохождения пограничного и таможенного контроля в установленном месте в парках "А" и "Д" (заполнение пассажирской таможенной декларации, досмотр ручной клади и багажа).
42. Приемосдатчик, сопровождающий состав предъявляет должностному лицу таможенного органа документы на состав. Заключительный контроль документов осуществляется на территории парков "А" и "Д". После проверки документов должностное лицо таможенного органа совместно с пограничным нарядом и приемосдатчиком приступают к визуальному досмотру железнодорожного состава, с головы состава и одновременно с обеих сторон проверяет соответствие номеров вагонов (по передаточной ведомости) и сохранность пломб. Углубленный таможенный досмотр железнодорожных транспортных средств производится в парках "А" и "Д", терминалах NN 1, 2, 3, открытых площадках NN 1, 3, 4.

43. Тасымалдау құжаттарында кеденнің рұқсат беруші мөртабанынсыз жүктерді "Достық" станциясынан Қытай Халық Республикасына жөнелтуге қатаң түрде тыйым салынады. Аталған жүктерді кеден органын хабардар етпей шығарған жағдайда теміржол Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
44. Шекаралық және кедендік тексеру аяқталғаннан кейін машиниске құрамды одан әрі Қытай Халық Республикасына жөнелту үшін ЖӨБП нарядының алып жүруімен "Т" паркіне жөнелтуге рұқсат беріледі.
45. Кедендік ресімдеу мен бақылауға берілген уақытты тиімді пайдалану үшін "Достық" станциясының кезекшісі "Ақтоғай" және "Бескөл" станцияларынан "Достық" станциясына жөнелтілген құрамдар бойынша ақпаратты жүктің сипаты мен көлік құралдарының мөлшерін көрсете отырып алдын ала ұсынуы тиіс.
4. "Достық" кеденінде ресімделген жүктерді
Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкету
46. Жүктерді теміржол бойынша тасымалдауға тапсырғанға дейін жүк жөнелтуші жоспарланған жүк тиеу күніне дейін бір тәулік бұрын кеден органына мынадай құжаттарды ұсынуы тиіс:
1) кедендік бақылау мақсаттары үшін жүк құжатының қосымша данасын қоса бере отырып Тасымалдау ережесіне сәйкес (теміржол жүк құжатының және вагондардың номерлерін көрсетпестен) толтырылған тауарға ілеспе құжаттар;
2) келісім-шарт, лицензия, рұқсат, радиологиялық қорытынды және мәлімделген кеден режиміне сәйкес мүмкін болатын жүктерді шығару туралы шешім қабылдауға мүмкіндік беретін өзге де құжаттар.
47. Кеден органының лауазымды адамы ұсынылған құжаттарды тексереді және мүмкін болатын жүктерді шығару туралы шешім қабылдайды. Оң шешім болған кезде жүк құжатының бірінші данасында жүк атауының астына "Тиеуге рұқсат етіледі" деген мөртаңба соғады немесе қолмен соған ұқсас жазба жасайды және аталған жазбаны жеке номерлік мөрімен растайды, сондай-ақ жүк құжатының қосымша данасының сол жақ жоғарғы бұрышына "Кеденге арналған дана" деген белгі қояды.
48. Жүкті вагондарға тиеудің алдында тиеуге бақылауды жүзеге асыратын "Достық" станциясының қабылдаушы-тапсырушылары кеден органына белгіленген тәртіппен жүкке арналған вагон парақтарын және инвойстарды береді. "Тиеуге рұқсат етіледі" мөртаңбасының негізінде теміржол қызметкерлері белгіленген тәртіппен жүк құжаттарына бұрыштама соғады және жүкті тиеу үшін тасымалдау құралдарын бөледі. Тиеу тауардың тауарға ілеспе құжаттарға сәйкес болуын тексеретін және кедендік бақылау аймағына бөгде адамдардың енуін болдырмауды қамтамасыз ететін кеден органы лауазымды адамдарының болуымен, станция қызметкерлерінің және тауарлық-материалдық құндықылықтардың ұрлануымен келтірілген залал үшін жауаптылықта болатын жүк иесінің немесе оның өкілінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Жүк салмағын анықтауға байланысты мәселелер туындаған кезде кеден органының лауазымды адамы осы Ереженің 27-тармағының негізінде іс-әрекет жасайды.

43. Отправление грузов со станции "Достык" в Китайскую Народную Республику без разрешающих штампов таможни на перевозочных документах строго запрещается. В случаях выпуска указанных грузов без уведомления таможенного органа ответственность несет железная дорога в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
44. После завершения пограничного и таможенного досмотра, машинисту дается разрешение на отправление состава в парк "Т" в сопровождении наряда ОКПП для дальнейшего отправления в Китайскую Народную Республику.
45. Для эффективного использования времени, отведенного для таможенного оформления и контроля, дежурный по станции "Достык" должен заблаговременно предоставлять информацию со станции "Актогай" и "Бесколь" по отправленным на станцию "Достык" составам, с указанием характера груза и количества транспортных средств.
4. Вывоз грузов за пределы Республики Казахстан,
оформленных таможней "Достык"
46. До сдачи грузов к перевозке по железной дороге, грузоотправитель должен за сутки до дня планируемой погрузки груза уведомить таможенный орган с предоставлением следующих документов:
1) товаросопроводительные документы, заполненные согласно Правилам перевозок грузов (без указания номеров железнодорожной накладной и вагонов), с приложением дополнительного экземпляра накладной для целей таможенного контроля;
2) контракт, лицензию, разрешение, радиологическое заключение и иные документы позволяющие принять решение о возможном выпуске грузов в соответствии с заявленным таможенным режимом.
47. Должностное лицо таможенного органа проверяет представленные документы и принимает решение о возможном выпуске грузов. При положительном решении проставляет штамп "Погрузка разрешена" на первом экземпляре накладной под наименованием груза или делает аналогичную запись от руки и заверяет указанные записи личной номерной печатью, а также делает на дополнительном экземпляре накладной в левом верхнем углу отметку "Экземпляр для таможни".
48. Перед началом погрузки груза в вагоны, приемосдатчики станции "Достык", осуществляющие контроль за погрузкой передают в установленном порядке в таможенный орган вагонные листы на груз и инвойсы. На основании штампа "Погрузка разрешена" работники железной дороги в установленном порядке визируют накладные и выделяют перевозочные средства для погрузки груза. Погрузка осуществляется в присутствии должностных лиц таможенного органа, которые проверяют соответствие товаров с товаросопроводительными документами и обеспечивают недопущение посторонних лиц в зону таможенного контроля, при участии работников станций и грузовладельца или его представителя, которые несут ответственность за ущерб, причиненный хищением товарно-материальных ценностей.
При возникновении вопросов связанных с определением веса груза, должностное лицо таможенного органа действует на основании пункта 27 настоящих Правил.

49. Жүкті тасымалдау құралына тиегеннен кейін жүк жөнелтуші кеден органына ЖКД-ны, тасымалдау және кедендік ресімдеу мен бақылау үшін қажетті өзге де құжаттарды ұсынады.
50. "Достық" кеденінің лауазымды адамдары жүкті белгіленген мерзімдерде кедендік ресімдеуден өткізеді және жүкті шекарадан шығару туралы шешім қабылдайды. Кеден органының шешімі халықаралық теміржол жүк құжатындағы және жүк құжатының қосымша данасындағы "Кеден белгілері" бағанындағы "Шығаруға рұқсат етіледі" мөртаңбасымен расталады. Аталған құжаттардың оң жақ жоғарғы бұрышына ЖКД номері қойылады. Ақпаратпен алмасу және статистикалық есеп беру мақсатында шекара маңындағы кеден органында инвойстың көшірмесі қалдырылады.
Кеден қызметкерлері "Шығаруға рұқсат етіледі" деген мөртаңбасы бар тауарға ілеспе құжаттарды теміржол станциясының қызметкерлеріне қайтарғаннан кейін көлік құралдарының тұруы үшін теміржол жауапты болады.
51. Кеден органының мөртаңбалары бар тасымалдау құралдары Жүктерді тасымалдау ережесіне сәйкес тасымалдауға қабылдау үшін теміржол станциясына беріледі.
Тасымалдау құжаттарындағы кеден органының рұқсат беретін мөртаңбаларынсыз жүктерді станциядан жөнелтуге қатаң түрде тыйым салынады.
Жүктерді Қазақстан Республикасынан әкету кезінде өсімдіктердің карантині жөніндегі инспектор және ветеринарлық инспектор экспорттық жүкке фитосанитарлық сертификаттың және ветеринарлық куәліктің, зертханалық сараптамадан өту күні мен номері белгісінің, Қазақстан Республикасы бас мемлекеттік инспекторының немесе оның орынбасарының оның экспортына рұқсатының, импорттаушы мемлекеттің орталық мемлекеттік ветеринарлық органдарының транзиттік рұқсаттарының болуын, жүк атауының, салмағының, орамының және мөлшерінің ұсынылған құжаттарға сәйкестігін, тасымалдау шарттарының сақталуын тексереді.
Әкетілетін жүктің ұсынылған құжаттарға сәйкестігі белгіленген кезде "Достық" бекетінің өсімдіктердің карантині жөніндегі инспекторы және ветеринарлық инспекторы оны белгіленген тәртіппен тіркейді.
Бекеттің өсімдіктердің карантині жөніндегі инспекторы және ветеринарлық инспекторы жүктерді, көлік құралдарын тексеруді жүргізгеннен және Қытай Халық Республикасына әкетілетін жүктерді тіркегеннен кейін ілеспе құжаттарға "Карантиндік өнімдерді (жүктерді) әкетуге рұқсат етілді. Соңғы түсу пунктінде карантиндік тексеруге жатады" және "Әкетуге рұқсат етілді" деген мөртаңбаларды қояды.
Ветеринарлық инспектор ветеринарлық куәліктің орнына Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес ветеринарлық сертификат береді. Ветеринарлық куәліктің орнына берілетін ветеринарлық сертификаттың түбіртегі бекеттің ветеринарлық инспекторында қалады.
Өсімдіктердің карантині және ветеринария саласындағы заңдардың талаптарын бұзу анықталған жағдайда өсімдіктердің карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор және ветеринарлық инспектор жүктерді республикадан тысқары әкетуге жол бермеу және оны жүк иесіне қайтару жөніндегі шараларды қабылдайды.

49. После погрузки груза в перевозочное средство грузоотправитель представляет в таможенный орган ГТД, перевозочные и иные документы необходимые для таможенного оформления и контроля.
50. Должностные лица таможни "Достык" в установленные сроки производят таможенное оформление груза и принимают решение о выпуске груза за границу. Решение таможенного органа удостоверяется штампом "Выпуск разрешен" в графе "Отметки таможни", в международной железнодорожной накладной и в дополнительном экземпляре накладной. В правом верхнем углу лицевой стороны указанных документов проставляется номер ГТД. Указанные штампы и записи заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа. В целях обмена информацией и статистической отчетности в приграничном таможенном органе остается копия инвойса.
После возврата сотрудниками таможни товаросопроводительных документов работникам железнодорожной станции со штампом "Выпуск разрешен", ответственность за простой транспортных средств несет железная дорога.
51. Перевозочные документы со штампами таможенных органов передаются на железнодорожную станцию для приема к перевозке согласно Правилам перевозок грузов.
Отправление грузов со станции без разрешающих штампов таможенного органа на перевозочных документах строго запрещается.
При вывозе грузов из Республики Казахстан, инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор проверяет наличие на экспортируемый груз фитосанитарного сертификата и ветеринарного свидетельства, отметки номера и даты прохождения лабораторной экспертизы, разрешения Главного государственного ветеринарного инспектора Республики Казахстан или его заместителя на его экспорт, транзитных разрешений центральных государственных ветеринарных органов транзитных государств, соответствие наименования груза, веса, упаковки, количества представленным документам, соблюдение условий перевозки.
При установлении соответствия вывозимого груза представленным документам инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор поста "Достык" регистрирует их в установленном порядке.
Инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор поста после проведения досмотра грузов, транспортных средств и регистрации грузов, вывозимых в Китайскую Народную Республику, на сопроводительных документах проставляют штамп "Вывоз подкарантинной продукции (грузов) разрешен. Подлежит карантинному досмотру в конечном пункте поступления" и "Вывоз разрешен".
Ветеринарный инспектор взамен ветеринарного свидетельства выдает ветеринарный сертификат в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. Корешок ветеринарного сертификата, выдаваемого взамен ветеринарному свидетельству, остается у ветеринарного инспектора поста.
В случае установления нарушения требований законодательства в области карантина растений и ветеринарии, государственный инспектор по карантину растений и ветеринарный инспектор принимают меры по недопущению вывоза грузов за пределы республики и возврату его грузовладельцу.

5. Жүктің барар жерін өзгерту кезіндегі кедендік ресімдеу
52. Баратын станциясын немесе кедендік жүкті шығаруға кез-келген өзгерісті (барар жерін өзгерту) барар жерін өзгертуді талап ететін жүк қызмет аймағында тұрған кеден органының жазбаша рұқсаты болған кезде Жүктерді тасымалдау ережесінде белгіленген тәртіппен теміржол жүргізеді.
53. Теміржол жүк иесінен "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Жүктерді тасымалдау ережесіне сәйкес барар жерін өзгерту туралы өтінішті нормативтік құқықтық кесімдерге және халықаралық келісімдерге сәйкес қабылдайды.
54. Барар жерін өзгертуге (ТМД елдері бойынша немесе Қазақстан Республикасының ішінде) рұқсат теміржолдың тиісті лауазымды адамының барар жерін өзгерту тек кеден органының рұқсаты болған кезде ғана мүмкін екені көрсетілетін бұйрығымен ресімделеді.
Барар жерін өзгерту туралы бұйрық жүк тұрған станцияға белгіленген тәртіппен беріледі. Станцияның қызметкерлері теміржолдың барар жерін өзгерту туралы бұйрығының негізінде жүкпен келген құжаттарды қайта ресімдейді және қызмет аймағында станция тұрған кеден органына жүктерді кедендік қатынаста қайта ресімдеу қажеттігі туралы хабарлайды.
55. Жүктерді бір көлік түрінен екінші көлік түріне аудару қызмет аймағында аудару жүзеге асырылатын кеден органының бақылауымен жүзеге асырылады. Аудару мен бақылау тәртібі кеден органының және теміржолдың бірлескен технологияларымен белгіленеді. Жүктерді аудару кезінде кеден органының бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамы ЖКД-ға, ЖБҚ-на тиісті өзгерістер енгізеді және оларды жеке номерлік мөрімен растайды. Жүктерді аудару тек кеден органының рұқсатымен ғана және кеден органы лауазымды адамының қатысуымен, сондай-ақ теміржол өкілінің және жүк иесінің немесе жүк өкілінің сенімді адамының болуымен жүргізіледі.
56. Бағыттан бір жүк құжатымен келе жатқан жекелеген вагондардың немесе топтың барар жерін өзгертуге жол берілмейді.
57. Егер одан әрі тасымалдау (жүктерді көршілес теміржолдарға, порттарға беру) үшін кедергілер туындаса онда қызмет аймағында жүк тұрған кеден органының арнайы рұқсаты бойынша осы кеден органының қол қоюмен және жеке мөрмен расталатын жүкті Қазақстан Республикасынан тысқары әкетуге рұқсат беретін кедендік мөртаңбалар мен белгілердің күшін жоюы арқылы жүкті тасымалдауға тыйым салынады. Бұл ретте тасымалдаудың күшін жоятын кеден органы ол туралы жөнелтуші кеден органын хабардар етеді.

5. Таможенное оформление при переадресовке грузов
52. Любое изменение станции назначения или выпуска таможенного груза (переадресовка), производится железной дорогой в порядке, установленном Правилами перевозок грузов при наличии письменного разрешения таможенного органа, в регионе деятельности которого находится груз, требующий переадресовки.
53. Железная дорога принимает заявление от грузовладельца на переадресовку в соответствии с Законом Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" и Правилами перевозок грузов, в соответствии с нормативными правовыми актами и международными соглашениями.
54. Решение на переадресовку (по странам СНГ или внутри Республики Казахстан) оформляется приказом соответствующего должностного лица железной дороги, в котором указывается, что переадресовка возможна только при наличии разрешения таможенного органа.
Приказ о переадресовке передается на станцию, на которой находится груз, в установленном порядке. Работники станции на основании приказа железной дороги о переадресовке груза производят переоформление прибывших с грузом документов и информируют таможенный орган, в регионе деятельности которого находится станция, о необходимости переоформления грузов в таможенном отношении.
55. Перевалка грузов с одного вида транспорта на другой осуществляется под контролем таможенного органа, в зоне деятельности которого осуществляется перевалка. Порядок перевалки и контроля определяется совместными технологиями таможенного органа и железной дороги. При перевалке грузов, должностное лицо таможенного органа осуществляющий контроль вносит соответствующие изменения в ГТД, ДКД и заверяет их личной номерной печатью. Перевалка грузов производится только с разрешения таможенного органа и при участии должностного лица таможенного органа, а также в присутствии представителей железной дороги и грузовладельца или доверенного лица представителя груза.
56. Переадресовка отдельных вагонов из маршрута или группы следующих по одной накладной не допускается.
57. Если возникли препятствия к дальнейшей перевозке (передаче грузов на сопредельные железные дороги, порты), то по специальному разрешению таможенного органа, в регионе деятельности которого находится груз, перевозка груза запрещается путем аннулирования этим таможенным органом таможенных штампов и отметок, разрешающих вывоз груза за пределы Республики Казахстан, которые заверяются подписью и личной печатью. При этом таможенный орган, который аннулирует перевозку, извещает об этом таможенный орган отправления.

58. Кедендік жүктердің барар жерін өзгертуге байланысты жағдайлардың салдарынан туындаған кеден органының және теміржолдың қосымша шығындарын жүк иесі, жүк алушы, жүк жөнелтуші немесе экспедитор өтейді.
59. Кедендік бақылаудағы және Қазақстан Республикасының кеден органдарының арасында шетелдік мемлекеттердің аумағы арқылы транзитпен өтетін әрі Қазақстан Республикасының жүк иелерінің меншігіне жататын жүктердің барар жері шетелдік мемлекеттердің аумағында Қазақстан Республикасының кеден органдарының рұқсатынсыз өзгертілмейді.
60. Барар жерін өзгертуді ресімдеу үшін жүк иесі кеден органына жүктің барар жерін өзгерту туралы өтінішті және басқа баратын станцияға жүктің барар жерін өзгерту қажеттігін растайтын құжаттарды ұсынады. Егер жүкті барар жерін өзгерту станциясындағы кеден органы ресімдеген және еркін айналымға шығарған жағдайда кеден органынан қосымша рұқсаттар талап етілмейді.
Жүктің барар жерін өзгерту кеден органына мынадай құжаттарды ұсынған кезде жүргізіледі:
1) кеден органы бастығының атына жазылған өтініш;
2) жөнелтуші кеден органына барар жерін өзгертуге рұқсат;
3) жеткізуші фирманың алушы нысанының (ТМД) өзгергендігі туралы растауы;
4) алушы ұйымның (фирманың) себептері көрсетілген тауардан бас тартуы;
5) сатып алу/сатудың не айырбастаудың жаңа сыртқы сауда шарты, келісім не тауарды жеткізуге билік ету немесе пайдалану құқығына арналған өзге де құжат;
6) белгіленген тәртіппен ресімделген ЖКД ұсыну;
7) кедендік ресімдеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
8) кедендік төлемдердің төленуін қамтамасыз ету.
Вагондардың номерлері мен салмақтары өзгерген кезде жаңа ЖКД толтыра отырып жаңа транзиттік құжаттар ресімделеді.
61. Кеден органының лауазымды адамдары жүкті қайта ресімдеу кезінде мынадай операцияларды жүзеге асырады:
1) жөнелтуші және баратын кеден органын жүкті жеткізу туралы және оның басқа кеден органына баратын болып өзгеру туралы хабардар етеді;
2) жөнелтуші кеден органының бағыттаушы мөртаңбасының күшін жояды және жаңа бағыттаушы мөртаңба соғады;
3) жүктің жаңа баратын кеден органына кедендік бақылаумен жеткізілуіне бақылау жасайды.
6. Радиациялық фонының артықтығы себебі бойынша Қытай Халық Республикасынан қайтарылатын вагондарды кедендік тексеру мен кедендік ресімдеу
62. Тауарлар мен көлік құралдарын тікелей "Достық" кеденінің қызмет аймағында кедендік ресімдеу кезінде "Дружба" станциясында радиациялық бақылауды "Достық" кеденінің қызметкерлері әрбір вагонға жүк тиеу кезінде жылжымалы дозиметрлік құралдармен жүзеге асырады. Өлшеулердің нәтижелері бойынша дозиметрлік бақылау хаттамасы мен радиоактивтік ластанудың жоқтығы туралы анықтама жасалады.

58. Дополнительные расходы возникшие не по вине таможенных органов и железной дороги, связанные с переадресовкой грузов возмещаются грузовладельцем, грузополучателем, грузоотправителем или экспедитором.
59. Грузы, находящиеся под таможенным контролем и следующие транзитом между таможенными органами Республики Казахстан через территорию иностранных государств и принадлежащие грузовладельцам Республики Казахстан, не могут переадресовываться на территории иностранного государства без разрешения таможенных органов Республики Казахстан.
60. Для оформления переадресовки, грузовладелец предоставляет в таможенный орган заявление о переадресовке груза и документы, подтверждающие необходимость переадресовки груза на другую станцию назначения. В случае, если груз оформлен и выпущен в свободное обращение таможенным органом на станции переадресовки, дополнительных разрешений от таможенного органа не требуется.
Переадресовка груза производится при предъявлении в таможенный орган следующих документов:
1) заявление на имя начальника таможенного органа;
2) разрешения на переадресовку в таможенный орган отправления;
3) подтверждения фирмы-поставщика об изменении формы получателя (СНГ);
4) отказ организации (фирмы) получателя от товара с указанием причины;
5) новый внешнеторговый договор (контракт) купли-продажи либо мены, соглашение либо иной документ на право распоряжения или пользования на поставку товаров;
6) представления ГТД, оформленной в установленном порядке;
7) перечень документов необходимых для таможенного оформления;
8) обеспечения уплаты таможенных платежей.
При изменении номеров и веса вагонов, оформляются новые транзитные документы с заполнением новой ГТД.
61. Должностные лица таможенного органа при переоформлении груза производят следующие операции:
1) информируют таможенный орган отправления и назначения о представлении груза и его переадресовке в другой таможенный орган;
2) аннулируют направляющий штамп таможни отправления и проставляют новый направляющий штамп;
3) контролируют доставку груза до нового таможенного органа назначения под таможенным контролем.
6. Таможенный досмотр и таможенное оформление возвращенных вагонов из Китайской Народной Республики,
по причине превышения радиационного фона
62. При таможенном оформлении товаров и транспортных средств, непосредственно в зоне деятельности таможни "Достык", радиационный контроль на станции "Достык" осуществляется сотрудниками таможни "Достык", переносными дозиметрическими приборами, при погрузке в каждый вагон. По результатам замеров составляется протокол дозиметрического контроля и справка об отсутствии радиоактивного загрязнения.

Қазақстан Республикасынан Қытай Халық Республикасына тасымалданатын транзиттік тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу мен кедендік бақылауды "Достық" кеденінің инспекторлары Қазақстан Республикасы санитарлық-эпидемиологиялық қызметі (бұдан әрі - СЭС) беретін рұқсат ету құжаттарын тексеру нысанында, яғни дозиметрлік бақылау хаттамасы және радиоактивті ластанудың жоқтығы туралы анықтама нысанында, тауарға ілеспе құжаттарға рұқсат ету мөртабандарын қоя отырып, сондай-ақ станционарлы түрде тұрақты жұмыс істейтін "ЯНТАРЬ-1Ж", "ЯНТАРЬ-2Ж", "ЯНТАРЬ-2У" радиациялық бақылау жүйелерінің көмегімен жүзеге асырады. Қазақстанның кеден шекарасынан өтетін барлық тауарлар мен көлік құралдары оларда радиоактивті материалдардың (бұдан әрі - РМ) бар-жоқтығы нысанасына тексерілуі тиіс.
Ауысымның басында бөлінетін радиоактивті материалдарды кедендік бақылау бөлімнің (бұдан әрі - БРМ КББ) радиациялық қауіпсіздікке жауапты қызметкері "ЯНТАРЬ" жүйелерінің жарамдылығына көз жеткізуі тиіс. Жүйе жарамсыз болған жағдайда, кеден органының бастығы уәкілетті орталық кеден органын бұл туралы жедел хабардар етуге және дозиметрлік бақылаудың жылжымалы құралдарының көмегімен радиациялық бақылау жүргізуді ұйымдастыруға міндетті.
Радиациялық тексеру жүргізу үшін темір жол құрамы жүйе тұғырларының арасымен 25 км/сағаттан аспайтын, ал автомобиль көлігі 5 км/сағаттан аспайтын жылдамдықпен қозғалуы тиіс.
Объект (көлік құралы) болған жағдайда жүйе "Дабыл" режимінде жұмыс істеген кезде, оның жалған еместігіне көз жеткізу қажет. Ол үшін жылжымалы радиациялық бақылау құралымен объектіні (темір жол көлік құралы) қайталап өлшеуді жүргізу қажет. Автомобиль көлік құралы үшін "ЯНТАРЬ-2У" жүйесінің көмегімен қайталап өлшеуді (5-10 минуттан кейін) жүргізу жеткілікті. Егер жүйенің іске қосылуы расталмаса, онда объект (көлік құралы) одан әрі ресімдеуді жүзеге асыру үшін өткізіледі, ал жүйенің іске қосылуы жалған болып саналады және тиісті жазба жасалады.
Егер "ЯНТАРЬ" жүйесі "Дабыл" режимінде объектісіз іске қосылған жағдайда, объектінің жоқтығы туралы белгі соғылған жазба жасалады.
Бастапқы радиациялық бақылау жүргізу кезінде құрылыс материалдарының, минералды шикізаттың, тыңайтқыштың, кеннің және басқа да пайдалы қазбалардың, сондай-ақ олардан дайындалған бұйымдардың, мысалы, қыш бұйымдарының, санитарлық фаянстың радиациялық жоғары фоны болатындығын ескеру қажет, ол станционарлық анықтау жүйесінің іске қосылуына әкеп соқтыратынын ескеру қажет.
Аталған тауарларды әкелу, әкету және транзиті кезінде олармен бірге радиациялық қауіпсіздік сертификатының немесе радиациялық фактор жөніндегі гигиеналық қорытындының көшірмесі немесе екінші данасы ұсынылады.
Егер объектіні қайталап тексеру кезінде жүйенің іске қосылуы расталса, жүктің ілеспе құжаттарында бөлінетін радиациялық материалдардың (бұдан әрі - БРМ) барлығы туралы белгінің бар-жоқтығын анықтау қажет.
Ілеспе құжаттарда жүкте БРМ-ның барлығы туралы ақпарат болмаған жағдайда, аталған факт БРМ-ны кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізу ретінде бағаланады және кеден қызметкері:

Таможенное оформление и таможенный контроль транзитных товаров и транспортных средств, следующих из Республики Казахстан в Китайскую Народную Республику, осуществляется инспекторами таможни "Достык" в форме проверки разрешительных документов выданных санитарно-эпидемиологической службой (далее - СЭС) Республики Казахстан, то есть протокола дозиметрического контроля и справки об отсутствии радиоактивного загрязнения, с проставлением разрешительных штампов на товаротранспортных накладных, а также с помощью стационарных постоянно действующих систем радиационного контроля "ЯНТАРЬ-1Ж", "ЯНТАРЬ-2Ж", "ЯНТАРЬ-2У". Все товары и транспортные средства, пересекающие таможенную границу Казахстана должны обследоваться на предмет наличия в них радиоактивных материалов (далее - РМ).
В начале смены сотрудник отдела таможенного контроля делящихся радиоактивных материалов (далее - ОТК ДРМ), ответственный за радиационную безопасность, должен убедиться в исправности систем "ЯНТАРЬ". В случае неисправности системы, начальник таможенного органа обязан немедленно поставить об этом в известность уполномоченный центральный таможенный орган и организовать проведение радиационного контроля с помощью переносных приборов дозиметрического контроля.
Для проведения радиационного обследования необходимо, чтобы железнодорожный состав двигался между стоек системы со скоростью не более 25 км/ч, а автомобильный транспорт не более 5 км/ч.
При срабатывании системы в режиме "Тревога" при наличии объекта (транспортного средства) необходимо убедиться, что срабатывание не ложное. Для этого необходимо произвести повторное измерение объекта (железнодорожного транспортного средства) переносным прибором радиационного контроля. Для автомобильного транспортного средства достаточно провести повторное (через 5-10 минут) измерение при помощи системы "ЯНТАРЬ-2У". Если срабатывание системы не подтвердилось, то объект (транспортное средство) пропускается для осуществления дальнейшего оформления, а срабатывание системы считается ложным и делается соответствующая запись.
В случае, если система "ЯНТАРЬ" среагировала в режиме "Тревога" без объекта, также делается запись с отметкой об отсутствии объекта.
При проведении первичного радиационного контроля необходимо учитывать, что строительные материалы, минеральное сырье, удобрения, руды и другие полезные ископаемые, а также изготовленные из них изделия, например, керамические изделия, санитарный фаянс, имеют повышенный радиационный фон, что может привести к срабатыванию стационарной системы обнаружения.
При ввозе, вывозе и транзите перечисленных товаров на них должна предъявляться копия или второй экземпляр сертификата радиационной безопасности или гигиенического заключения по радиационному фактору.
Если при повторной проверке объекта, срабатывание системы подтвердилось, необходимо выяснить, имеется ли в сопроводительных документах на груз отметка о наличии делящихся радиоактивных материалов (далее - ДРМ).
При отсутствии информации в сопроводительных документах о наличии в грузе ДРМ, то данный факт расценивается, как незаконное перемещение ДРМ через таможенную границу и сотрудник таможни обязан:

1) іске қосылу уақытын тіркеуге;
2) көлік құралының жеке тұраққа (тұғырға) орналасуын ұйымдастыруға және оған бөгде адамдардың баруын болдырмауға;
3) аталған факт туралы кеден бастығына немесе оның орнындағы адамға баяндауға;
4) жылжымалы дозиметрлік бақылау құралының көмегімен жүкке, көлік құралына және жүкті өткізуші жеке тұлғаға қосымша радиациялық бақылау жүргізуге міндетті;
5) кеден органының бастығы анықталған сәттен бастап 2 сағаттың ішінде РМ заңсыз өткізудің анықтау фактісі туралы ақпаратты уәкілетті орталық кеден органына жіберуге міндетті.
Терең радиациялық тексеру жүргізу қажеттігін айқындайтын ден қою өлшемі ретінде кедендік бақылау аймағында 0,5 Нф, яғни Нөзг.=1,5 Нф шамасына өлшенген табиғи фон мәнінде объектінің бетіндегі гамма-сәулелену дозасы қуаты үш өлшемінің орташа арифметикалық мәнінің артық шамасын қабылдау ұсынылады.
Қара және түсті металдар сынықтарын қосымша радиациялық тексеру кезінде 1-кестеде (қосымша) ұсынылған нормативтерді басшылыққа алу қажет.
"ЯНТАРЬ" жүйесінің іске қосылу өлшемдерін және қосымша радиациялық бақылау нәтижелерін талдағаннан кейін кеден бастығы мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) тауарларға қосымша немесе терең радиациялық тексеру жүргізу;
2) тауарларға мамандандырылған зертханада сараптама жүргізу;
3) тауарды аймақтық тексеру және зерттеу орталығына кедендік қамтамасыз етумен көшіру.
63. Жеке тұлғалар мен олардың жол жүгін радиациялық бақылау жылжымалы дозиметрлік құралдарының көмегімен жүргізіледі. Бұл ретте сәулелену көзін оқшаулауды жеңілдететін бірқатар ерекшеліктерді ескеру қажет, атап айтқанда:
1) бақылау объектісі жеке тұлғаны және жол жүгінің шағын орнын қамтиды, бұл жүйелі өлшеулер жолымен сәулелену көзін жедел оқшаулауға мүмкіндік береді;
2) жоғары деңгейлі иондаушы сәулеленуі бар жол жүгінің иесіне сауалнама жүргізу мүмкін болатын сәулелену көзі туралы ақпаратты нақтылауға мүмкіндік береді.
Техникалық радиациялық бақылау құралдарының іске қосылу себептері кейбір жағдайларда айырықша медициналық тексеруден немесе емдеуден өткен жолаушылардың тікелей өздері болуы мүмкін. Бұл жағдайда:
1) жолаушыдан радиофармпрепараттармен емдеу курсынан өткендігі туралы, жүрекке кардиостимулятор қоюмен байланысты операция жасалғандығы туралы ауызша сұрау;
2) жылжымалы дозиметрдің көмегімен жолаушының денесі және сырқат органының (қалқанша без, жүрек) баламалық дозаның қуатын (бұдан әрі - БДҚ) өлшеу қажет.
Радиациялық бақылаудың нәтижелері бойынша жолаушыны Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу туралы шешім қабылданады. Өлшемдер жолаушы денесінің аталған бөліктерінде жоғары деңгейлі сәулеленудің бар екендігін растайды, бұл емдеу жүргізілгендігі туралы растайды. Радиациялық қауіпсіздік нормаларына (РҚН-99) сәйкес оған терапевтік мақсатпен радио-фармацевтикалық препараттар егілген пациенттен 1м қашықтықтағы гамма-сәулелену мөлшерінің қуаты радиологиялық бөлімшеден шығу кезінде 3 мкЗв/сағат аспауы тиіс.
Өлшемдердің нәтижелері өткізілген емдеу курсына бір жақты растау бермеген жағдайда, кеденнің тиісті лауазымды адамының рұқсатымен заңнамаға қатаң сәйкестікте БРМ КББ инспекторының қатысуымен жолаушыны жеке тексеру жүргізіледі.

1) зафиксировать время срабатывания;
2) организовать отвод транспортного средства на отдельную стоянку (платформу) и исключить доступ к нему посторонних лиц;
3) доложить о данном факте начальнику таможни или лицу его замещающему;
4) провести с помощью переносного прибора дозиметрического контроля дополнительное радиационное обследование груза, транспортного средства и физических лиц, перевозящих груз;
5) начальник таможенного органа обязан в течение 2-х часов с момента обнаружения направить в уполномоченный центральный таможенный орган информацию о факте обнаружения несанкционированного перемещения РМ.
Критерием реагирования, определяющим необходимость проведения углубленного радиационного обследования, рекомендуется принимать превышение величины среднеарифметического значения трех измерений мощности дозы гамма-излучения на поверхности объекта (Низм.), над значением естественного фона (Нф), измеренного в зоне таможенного контроля на величину 0,5 Нф, то есть Низм.= 1,5Нф.
При дополнительном радиационном обследовании лома черных и цветных металлов руководствоваться нормативами, представленными в Таблице 1 (приложение).
После анализа параметров срабатывания системы "ЯНТАРЬ" и результатов дополнительного радиационного контроля начальник таможни принимает одно из следующих решений:
1) провести дополнительное или углубленное радиационное обследование товаров;
2) произвести экспертизу товара в специализированной лаборатории;
3) переместить товар под таможенное обеспечение в региональный центр экспертизы и исследования.
63. Радиационный контроль физических лиц и их багажа производится при помощи переносных дозиметрических приборов. При этом необходимо учитывать ряд особенностей, которые облегчают локализацию источника излучения, а именно:
1) объект контроля включает в себя физическое лицо и относительно небольшие места багажа, что позволяет быстро локализовать источник излучения путем последовательных измерений;
2) опрос владельца багажа с повышенным уровнем ионизирующего излучения позволяет уточнить информацию о возможном источнике излучения.
В некоторых случаях причиной срабатывания технических средств радиационного контроля могут быть непосредственно сами пассажиры, прошедшие специфическое медицинское обследование или лечение. В этом случае необходимо:
1) устно опросить пассажира о прохождении курса лечения радиофармпрепаратами, об операции на сердце, связанной с установкой кардиостимулятора;
2) измерить мощность эквивалентной дозы (далее - МЭД) по всей поверхности тела пассажира и в области больного органа (щитовидная железа, сердце) с помощью переносного дозиметра.
По результатам радиационного контроля принимается решение о пропуске пассажира через государственную границу Республики Казахстан. Измерения подтверждают наличие повышенных уровней излучения в указанной области тела пассажира, что свидетельствует о проведенном лечении. Согласно нормам, радиационной безопасности (НРБ-99) мощность дозы гамма-излучения на расстоянии 1 м от пациента, которому с терапевтической целью введены радио-фармацевтические препараты, при выходе из радиологического отделения не должна превышать ЗмкЗв/ч.
В случаях, когда результаты измерений не дают однозначного подтверждения проводившегося курса лечения, с разрешения соответствующего должностного лица таможни проводится личный досмотр пассажира с участием инспектора ОТК ДРМ в строгом соответствии с законодательством.

64. Қытай Халық Республикасынан ласталған жүктерді қайтару Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі мен Қытай Халық Республикасы Темір жол министрлігінің шекара маңындағы темір жол аралас комиссияларының хаттамаларында (бұдан әрі - Хаттама) белгіленген тәртіппен, Қазақстан Республикасы тиісті қызметтерінің қатысуымен және рұқсат ету құжаттары болған жағдайда жүзеге асырылады.
Темір жол (беру кеңселері) қызметкерлері ласталған тауарлар мен көлік құралдарының анықталу фактілері туралы "Достық" станциясының басшылығын хабардар етуге тиіс. "Алашанькоу" станциясының басшылығымен вагондарды қайтару мерзімін келіскеннен кейін, "Достық" станциясының бастығы белгіленген тәртіппен уәкілетті темір жол органының басшылығын және оның барлық қызметтерін хабардар етеді, "Достық" кедені, "Дружба" ЖБӨП басшылығын, сондай-ақ барлық жергілікті бақылаушы органдарды, жөнелтуші және жүк жөнелтуші станцияны дайындалып жатқан қайтару туралы алдын ала хабардар етеді.
Радиациялық ласталған тауарлары бар көлік құралдары станционарлық қондырғыда анықталған жағдайда 24 сағаттың ішінде және қайта тиеу алаңында анықталған жағдайда 4 тәуліктің ішінде "Достық" кедені радиациялық бақылау бөлімінің қызметі растаған және қорытындыны ресімдеген сәттен бастап Хаттамаларға сәйкес "Достық" станциясына қайтарылуға жатады.
"Достық" кеденінің лауазымды адамдары "Достық" станциясы темір жол өкілдерінің қатысуымен дозиметрлік бақылау хаттамасын жасайды. Бір данасы "Достық" кеденінің лауазымды адамында қалады, екіншісі тауарға ілеспе құжаттарға қоса беріледі. "Алашанькоу" станциясындағы "Достық" станциясының қабылдаушы-тапсырушысына "Достық" кедені лауазымды адамдарының қорытындысынсыз Қытай жағынан қайтарылған радиациялық ласталған тауарлары бар вагондарды қабылдауға қатаң түрде тыйым салынады.
65. Санитарлық-карантиндік пункттің лауазымды адамдары өздеріне жүктелген міндеттерді орындау кезінде шекара маңындағы "Достық" станциясында өз қызметін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
66. Қазақстан Республикасының кеден аумағына Қытай Халық Республикасынан қайтарылған вагондарды әкелу кезінде құраммен бірге жүретін қабылдаушы-тапсырушы кеден органының лауазымды адамына қайтарылған вагондарға арналған тауарға ілеспе құжаттарды ұсынады. Қытай Халық Республикасынан қайтарылған вагондарды қайталап дозиметрлік бақылау тауарды шығаруды жүзеге асыратын мүдделі бақылаушы қызметтердің қатысуымен тауарды түсіру орнында жүргізіледі.
Вагондарға арналған құжаттарды алдын ала ресімдеу "Т" паркінің аумағында жүргізіледі. Тауарға ілеспе құжаттарға жүктерді қайтару туралы акт және Қазақстан Республикасының тиісті қызметтері беретін радиологиялық қорытынды қоса берілуі тиіс. Құжаттарды тексеру кезінде кеден органының лауазымды адамы қабылдаушы-тапсырушымен бірлесіп жоғарыда көрсетілген актілердің бар-жоқтығын, вагондар нөмірлерінің сәйкестігін тексереді, вагондардың қайтарылу себептерін нақтылайды. Актілер болмаған жағдайларда, одан арғы шешімді қабылдау үшін кеден органының басшылығын жедел хабардар етеді.
"Достық" кеденінің лауазымды адамы вагонға кедендік тексеру жүргізгеннен кейін тауар-көлік құжатына мынадай өзгерістер мен жазбалар енгізеді: вагондардың нөмірлерін, жүктерді жөнелтуші мен алушының заңды мекен-жайын, қайтарылу себептерін көрсете отырып, кейіннен қайтарылған вагондарды тіркеу журналына белгі соғу арқылы жеке нөмірлік мөрімен расталатын "Шығаруға тыйым салынады" мөртабанын қою немесе осындай жазбаны қолмен жазу арқылы "Шығаруға рұқсат етіледі" мөртабанының күшін жояды. "Т" паркінде алдын ала кедендік және шекаралық тексеру аяқталғаннан кейін бақылаушы қызметтер мен "Достық" кеденінің шешімі бойынша вагондары бар құрам "Достық" станциясына жіберіледі.

64. Возврат загрязненных грузов из Китайской Народной Республики осуществляется в порядке установленном Протоколами смешанных комиссий пограничных железных дорог Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства железных дорог Китайской Народной Республики (далее - Протокол), при участии и наличия разрешительных документов соответствующих служб Республики Казахстан.
О фактах обнаружения загрязнения товаров и транспортных средств сотрудники железной дороги (конторы передач) должны поставить в известность руководство станции "Достык". После согласования с руководством станции "Алашанькоу" даты возврата вагонов, начальник станции "Достык" уведомляет в установленном порядке руководство уполномоченного железнодорожного органа и все его службы, доводит до сведения руководства таможни "Достык", ОКПП "Дружба", а также все местные контролирующие органы, станции отправления и грузоотправителей о готовящемся возврате заблаговременно.
Транспортные средства с радиационно-загрязненными товарами подлежат возврату на станцию "Достык" в течение 24 часов при обнаружении на стационарной установке и в течение 4-суток при обнаружении на перегрузочной площадке, с момента подтверждения и оформления заключения сотрудником отдела радиационного контроля таможни "Достык", в соответствии с Протоколами.
Должностными лицами таможни "Достык" составляется протокол дозиметрического контроля с участием представителей железной дороги станции "Достык". Один экземпляр остается у должностного лица таможни "Достык", другой прикладывают к товаросопроводительным документам.
Приемосдатчику станции "Достык", находящегося на станции "Алашанькоу" категорически запрещается принимать с китайской стороны возвратные вагоны с радиационно-загрязненным товаром без заключения должностных лиц таможни "Достык".
65. Должностные лица санитарно-карантинного пункта при выполнении возложенных на них задач, осуществляют свою деятельность на приграничной станции "Достык" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
66. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан вагонов, возвращенных из Китайской Народной Республики, приемосдатчик, сопровождающий состав, предъявляет должностному лицу таможенного органа товаросопроводительные документы на возвращенные вагоны. Повторный дозиметрический контроль вагонов, возвращенных из Китайской Народной Республики, производится в месте отгрузки товара, при участии заинтересованных контролирующих органов, осуществившего выпуск товара.
Предварительное оформление документов на вагоны производится на территории парка "Т". К товаросопроводительным документам должны быть приложены акты о возврате грузов и радиологического заключения, выданных соответствующими службами Республики Казахстан. Во время проверки документов должностное лицо таможенного органа совместно с приемосдатчиком проверяет наличие вышеуказанных актов, соответствие номеров вагонов, уточняет причину возврата вагонов. В случае отсутствия актов, незамедлительно ставит в известность руководство таможенного органа, для принятия дальнейшего решения.
Должностное лицо таможни "Достык" после производства таможенного досмотра вагона вносит в товаротранспортную накладную следующие изменения и записи: аннулирует штамп "Выпуск разрешен", путем проставления штампа "Выпуск запрещен" или аналогичной записью от руки, которую заверяет личной номерной печатью, с последующей отметкой в журнале регистрации возвращенных вагонов, с указанием номеров вагонов, юридического адреса отправителя и получателя грузов, причины возврата. После завершения предварительного таможенного и пограничного досмотра в парке "Т", состав с вагонами по решению контролирующих служб и таможни "Достык" направляется на станцию "Достык".

67. Қайтарылған вагондар "Достық" станциясына келгеннен кейін өндірістік процесте пайдаланылмайтын арнайы бөлінген орындарға жіберіледі, радиациялық фоны 300 мкр/сағат астам деңгейлі вагондардың бүйір қабырғаларына "Достық" станциясының қызметкерлері радиациялық қауіптілік белгілерін іледі. Вагондар көрсетілген аумақта кедендік рәсімдер аяқталғанға дейін болуы тиіс. Станцияның (беру кеңселерінің) қызметкерлері жалпы нысандағы акт ресімдейді, түсіру станцияларына вагондардың келгендігі туралы телеграмма және жүк жөнелтушілерге жүкті қайтару немесе баратын жеріне жөнелту (дезактивациядан кейін) жөніндегі мәселені шешу үшін "Достық" станциясына келу қажеттілігі туралы хабарлама жібереді, құжаттар ІКТ рәсімі бойынша ресімдеу үшін кеден органына беріледі.
Егер жүк радиациялық фонының деңгейі бойынша 1996 жылғы 5 сәуірдегі Темір жол көлігі жөніндегі кеңестің 15-мәжілісінде бекітілген Қауіпті жүктерді темір жолмен тасымалдау ережесін (бұдан әрі - Қауіпті жүктерді темір жолмен тасымалдау ережесі) шарттарына түссе, онда тасымалдау құжаттарын "радиация" белгісін қоя отырып, беру кеңсесі ресімдейді, натурлы параққа станцияның технологиялық орталығының операторлары "радиоактивті" деген белгі соғады. "Достық" станциясынан радиациялық жүгі бар вагондарды жөнелту станция бойынша кезекшінің (ДН-7) және поезд диспетчерінің бақылауымен және келісімімен жүзеге асырылады.
68. Қытай Халық Республикасынан Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайтарылған жүктерді (радиация деңгейі жоғары жүктері бар вагондардан басқа) кедендік ресімдеу "Достық" темір жол станциясының қызметкерлері "Достық" кеденінің лауазымды адамдарын қайтарылған жүктің келгендігі туралы хабардар еткеннен кейін басталады. Хабарлама "Достық" кеденіне тауарға ілеспе құжаттарды ұсыну нысанында беріледі. "Достық" темір жол станциясының қызметкерлері беру ведомостарын, жүктердің "Достық" кеденіне қайтарылғандығы туралы актіні ұсынады. Аталған акт пен беру ведомостары кеденге мәтіннің тиісті аудармасымен ұсынылады.
69. Вагондарды (радиация деңгейі жоғары жүктері бар вагондардан басқа) қайтару себептерін жою мүмкін болмаған жағдайда, вагондар СМГС 3 параграфының 21-бабына сәйкес жөнелту станциясына жіберіледі. Егер жүкті тасымалдауға немесе беруге кедергілер туралы хабарланған жөнелтушіден оған кедергі туындаған станция хабарлама жіберген сәттен бастап 8 тәуліктің ішінде ешқандай нұсқау түспесе немесе орындалуы мүмкін емес нұсқаулар түссе, онда Қазақстан Республикасының темір жолдарында жүкке қатысты қолданылатын ішкі ережелерге сәйкес шаралар қолданылады.

67. По прибытии на станцию "Достык" возвращенные вагоны направляются в специально отведенные места, не используемые в производственном процессе, на боковых стенах вагонов с уровнем радиационного фона более 300 мкр/ч, работниками станции "Достык" вывешиваются знаки радиационной опасности. Вагоны должны находиться на указанной территории до момента завершения таможенных процедур. Работниками станции (конторы передач) оформляется акт общей формы, направляются телеграммы на станции отгрузки о прибытии вагонов и уведомления грузоотправителям о необходимости прибытия на станцию "Достык" для решения вопроса по возвращению или направлению груза к месту назначения (после дезактивации), документы передаются в таможенный орган для оформления по процедуре ВТТ.
Если груз с радиоактивным загрязнением по уровню радиационного фона подпадает под условия Правил перевозки опасных грузов по железным дорогам, утвержденных на 15-м заседании Совета по железнодорожному транспорту 5 апреля 1996 года (далее - Правила перевозки опасных грузов по железным дорогам), то перевозочные документы оформляются конторой передач с отметкой "радиация", в натурном листе операторами технологического центра станции ставится отметка "радиоактивно". Отправление вагонов с радиационным грузом со станции "Достык" осуществляется под контролем и согласованию с дежурным по станции (ДН-7) и поездным диспетчером.
68. Таможенное оформление грузов, возвращенных из Китайской Народной Республики на таможенную территорию Республики Казахстан (кроме вагонов с грузом, превышающим уровень радиации), начинается после уведомления работниками железнодорожной станции "Достык" должностных лиц таможни "Достык" о прибытии возвратного груза. Уведомление выражается в форме предоставления в таможню "Достык" товаросопроводительных документов. Работники железнодорожной станции "Достык" предоставляют передаточные ведомости, акт о возврате грузов в таможню "Достык". Данный акт и передаточные ведомости предоставляются в таможню с соответствующим переводом текста.
69. При невозможности устранения причин возврата вагонов (кроме вагонов с грузом, превышающим уровень радиации), вагоны направляются на станцию отправления, согласно статье 21 параграфа 3 СМГС. Если от отправителя, извещенного о препятствиях к перевозке или выдаче груза, в течение 8 суток с момента направления ему извещения станцией, на которой возникли препятствия, не поступит никаких указаний или поступят невыполнимые указания, то в отношении груза принимаются меры в соответствии с внутренними правилами, действующими на железной дороге Республики Казахстан.

70. Вагондарды жөнелту станциясына қайтару темір жол кеден органының рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы
әкелу, әкету немесе транзиті кезінде радиоактивті
материалдарды кедендік ресімдеу
71. Кедендік декларацияда мәлімделген деректердің ұсынылып отырған радиациялық жүктегі іс жүзіндегі заттарға сәйкестігін тексеру РМ кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау кезіндегі негізгі міндет болып табылады.
72. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы ядролық материалдарды, радиоактивті изотоптарды, радиоактивтік заттар мен бұйымдарды өткізу арнайы рұқсат ету құжаттары ұсынылған жағдайда жүзеге асырылады.
73. БРМ тасымалдарына кедендік бақылау жүргізу кезінде РМ тасымалдау мынадай құжаттарға сәйкес жүргізілетіндігін ескеру қажет:
1) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Атом энергетикасы жөніндгі комитеті төрағасының 2002 жылғы 3 қыркүйектегі N 65 бұйрығымен бекітілген, нормативтік-құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1996 болып тіркелген Радиоактивті материалдарды қауіпсіз тасымалдау ережесі";
2) 2 СМГС қосымшасына сәйкес Қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі;
3) Қауіпті жүктерді темір жолмен тасымалдау ережесі.
74. Қауіпті жүктерді темір жолмен тасымалдау ережесіне сәйкес кедендік бақылау жүргізу кезінде көліктік орам кешенінің Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық кесімдерінің талаптарына сәйкестігін тексеру қажет.
75. Орау кешенінде радиациялық қауіпсіздік белгісі, пломба, сондай-ақ орамның қарама-қарсы бүйір беттерінде көлік санатының этикеткасы болуы тиіс.
76. Көлік санатының сәйкестігін тексеру үшін орам бетінен 1 метр қашықтықта МЭД өлшемдерін жүргізу қажет (2-кестеге сәйкес (қосымша).
77. Радиоактивті жүкке кедендік бақылау жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 31 қаңтардағы N 97 бұйрығымен бекітілген, нормативтік-құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2198 болып тіркелген "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі санитарлық-гигиеналық талаптардың" санитарлық ережелері мен нормаларында" белгіленген жеке гигиена мен жеке қорғану ережесін қатаң сақтау қажет.
78. РМ тасымалдау ережелерін бұзушылық анықталған немесе рұқсат ету құжаттары болмаған жағдайда кеден органының лауазымды адамы осы факт туралы кеден бастығына хабарлайды.
Жүкпен одан әрі жүргізілетін әрекеттер кеден бастығы мен уәкілетті орталық кеден органы басшылығының бірлескен шешімімен айқындалады.

70. Возврат вагонов на станцию отправления железная дорога осуществляет только с разрешения таможенного органа.
7. Таможенное оформление радиоактивных материалов
при ввозе, вывозе или транзите через территорию
Республики Казахстан
71. Основной задачей при таможенном оформлении и таможенном контроле РМ является проверка соответствия заявленных в таможенной декларации данных фактическому содержимому предъявленного радиационного груза.
72. Перемещение через таможенную границу Республики Казахстан ядерных материалов, радиоактивных изотопов, радиоактивных веществ и изделий на их основе осуществляется при условии представления специальных разрешительных документов.
73. При проведении таможенного контроля перевозок ДРМ необходимо учитывать, что транспортировка РМ должна производиться в соответствии со следующими документами:
1) Правилами безопасной перевозки радиоактивных материалов, утвержденными приказом Председателя Комитета по атомной энергетике Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 3 сентября 2002 года N 65, зарегистрированного в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1996;
2) Правил перевозки опасных грузов, согласно приложению 2 СМГС;
3) Правил перевозки опасных грузов по железным дорогам.
74. При проведении таможенного контроля согласно Правилам перевозки опасных грузов по железным дорогам необходимо проверить транспортный упаковочный комплект на соответствие требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан.
75. На упаковочном комплекте должно быть наличие знака радиационной безопасности, пломб, а также наличие на противоположных боковых поверхностях упаковки этикетки транспортной категории.
76. Для проверки соответствия транспортной категории произвести замеры МЭД на расстоянии 1 метра от поверхности упаковки (согласно Таблице 2 (приложение).
77. При осуществлении таможенного контроля радиоактивного груза, необходимо строго соблюдать меры безопасности, в том числе правил личной гигиены и индивидуальной защиты установленных "Санитарными правилами и нормами "Санитарно-гигиенические требования по обеспечению радиационной безопасности", утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 января 2003 года N 97, зарегистрированные в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2198.
78. При обнаружении нарушений норм транспортировки РМ или отсутствии разрешительных документов должностное лицо таможенного органа сообщает о данном факте начальнику таможни.
Дальнейшие действия с грузом определяются совместным решением начальника таможни и руководства уполномоченного центрального таможенного органа.

79. Авариялық жағдай туындаған жағдайда кеден органының, "Достық" темір жол станциясының лауазымды адамдары мен "Дружба" ЖБӨП әскери қызметшілері БРМ өткізумен байланысты авария жағдайындағы іс-шаралар жоспарларына сәйкес әрекет етуі тиіс.
Авариялық іс-шараларға қарсы жоспарға:
1) радиациялық авариялар кезінде ұйымдарға тиісті лауазымды адамдарға және халыққа хабарлау жүйесі;
2) авария туындаған жағдайдағы алғашқы медициналық көмек пен радиацияға қарсы көмек жүйесі;
3) мүмкін болатын оқшаулау жүйесі және сәулелену мен ластану жөніндегі араласу деңгейін қамтитын радиациялық аварияны жоюдың басталуы;
4) аварияға қарсы іс-шараларды іске асыруға қатысатын ұйымдар мен адамдардың міндеттері;
5) барлық лауазымды адамдарға және халыққа қатысты қорғану шаралары кіруі тиіс.
8. Жүктерді кедендік тексеру, бірдейлендіру
құралдарын салу және алу, ашу актілері
80. Кеден органдары Кодекстің 447-бабы негізінде Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тасымалдау құралдары мен жүктерге іріктемелі тексеру жүргізеді және өлшенуіне бақылауды жүзеге асырады.
Кедендік тексеру тауарларды бірдейлендіру және ЖКД мен тауарға ілеспе құжаттарда мәлімделмеген тауарларды анықтау мақсатында вагондарды өлшеу, тасымалдау құралдарын және жекелеген жүк орындарының орамдарын ашу жолымен жүргізіледі.
81. Тауарларды кедендік тексеру туралы шешімді Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасында айқындалатын тәртіппен кеден органы қабылдайды.
82. Темір жолдар кедендік тексеру жүргізуге кеден органдарына жәрдем көрсетеді.
83. Ерекше жағдайларда кез келген уақытта және бұрын болған кедендік бақылауға қарамастан кедендік тексеру жүргізіледі.
84. Жүктер (Жүктерді тасымалдау ережесіне сәйкес пломбалар салмастан, сондай-ақ ашық жылжымалы құраммен тасымалдау рұқсат етілетін жүктердің тізбесін қоспағанда) кедендік тексеру үшін ашатын жағдайларда кедендік бақылаумен, жүк жөнелтушілердің, темір жолдың пломбаларымен және кеден органының бақылаулық белгісімен тасымалданады.
85. Жүктерді кедендік бақылаумен тасымалдау кезінде салынған пломбаларды тек кеден органдарының лауазымды адамы ғана ала алады. Егер жүктердің жойылу, қайтарымсыз жоғалу немесе елеулі түрде бұзылу қауіпі болатын жағдайларды қоспағанда, кедендік ресімдегеннен кейін пломбаларды жүктің иесі немесе темір жол кеден органы инспекторының және "ӘТЖК" АҚ қызметкерінің қатысуымен алынады.
Кеден органы салынған пломбалар туралы тасымал құжаттарында, кеденнің "Шығаруға рұқсат етіледі" мөртабанының жанына немесе бағыттаушы мөртабанға "жөнелтушінің пломбалары үшін" деген белгі қояды.

79. В случае возникновения аварийной ситуации должностные лица таможенного органа, железнодорожной станции "Достык" и военнослужащие ОКПП "Дружба" должны действовать в соответствии с планом мероприятий на случай аварии, связанных с перемещением ДРМ.
В план противоаварийных мероприятий должны входить:
1) система оповещения организаций, соответствующих должностных лиц и населения при радиационных авариях;
2) система первой медицинской помощи и противорадиационной помощи при возникновении аварии;
3) система возможной локализации и начала ликвидации радиационной аварии, включающая уровни вмешательства по облучению и загрязнению;
4) обязанности организаций и лиц, участвующих в реализации противоаварийных мероприятий;
5) защитные меры в отношении всех должностных лиц и населения.
8. Таможенный досмотр грузов, наложение и снятие
средств идентификации, акты вскрытия
80. Таможенные органы проводят выборочный досмотр и осуществляют контроль за взвешиванием перевозочных средств и грузов, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, на основании статьи 447 Кодекса. см.K100296
Таможенный досмотр производится путем взвешивания вагонов, вскрытия перевозочных средств и упаковки отдельных грузовых мест с целью идентификации товаров и обнаружения товаров, не заявленных в ГТД и товаросопроводительных документах.
81. Решение о таможенном досмотре товаров принимается таможенным органом в порядке определенном таможенным законодательством Республики Казахстан.
82. Железные дороги оказывают содействие таможенным органам в проведении таможенного досмотра.
83. В исключительных случаях допускается производить таможенный досмотр в любое время и вне зависимости от ранее имевшего таможенного контроля.
84. Грузы (за исключением перечня грузов, перевозка которых допускается без наложения пломб, согласно Правилам перевозки грузов, а также на открытом подвижном составе) перевозятся под таможенным контролем, за пломбами грузоотправителей, железной дороги и контрольного знака таможенного органа, в случаях вскрытия для таможенного досмотра.
85. Пломбы, наложенные при перевозках грузов под таможенным контролем, могут сниматься только должностным лицом таможенных органов. После таможенного оформления пломбы снимаются грузовладельцем или железной дорогой в присутствии инспектора таможенного органа и сотрудника АО "ВЖДО", за исключением случаев, если существует реальная угроза уничтожения, безвозвратной утраты или существенной порче грузов.
О наложенных пломбах таможенным органом делается отметка "за пломбами отправителя" в перевозочных документах, рядом со штампом таможни "Выпуск разрешен" или направляющем штампе.

86. Пломбаларды алу және тасымалдау құралдары мен жекелеген жүк орындарының орамдарын ашу кезінде станцияның қызметкерлері кедендік тексеру үшін кеден органының лауазымды адамдарымен бірлесіп белгіленген үлгідегі тексеру актісін жасайды.
Тексеру актілері үш данада жасалады және мынадай үлгімен бөлінеді:
1) бірінші данасы кедендік тексеруді жүргізуші кеден органында қалады;
2) екінші данасы жөнелтуші станцияның қызметкерлеріне беріледі;
3) үшінші данасы тасымалдау құжаттарына қоса тігіледі және баратын станцияға жіберіледі.
Тасымалдау құралдарына жаңа пломбалар салуды темір жол станциясы жүргізеді.
87. Шекаралық бақылау және кедендік тексеру, гигиеналық фитосанитарлық және басқа да тексерулер мақсатында темір жол станцияларында вагондарды, контейнерлерді, автомашиналарды, тракторларды және басқа да өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техникаларды әрбір ашу - ашу актілерімен ресімделеді. Ашу актісін СМГС-ке сәйкес темір жол станциясының қызметкері үш данада жасайды:
1) бірінші дана вагоннан немесе контейнерден алынған пломбаларымен бірге ашу актісіне қоса тігіледі және баратын станциясына дейін бірге жүреді;
2) екінші данасы бастамасы бойынша ашу жүргізілген органға жіберіледі;
3) үшінші данасы тексеру жүргізілген станцияда қалады, жүк құжатына "Темір жол белгілері" деген бағанға ашу актісінің жасалғандығы туралы белгі қойылады.
Белгі қызметкердің қолымен және станцияның күнтізбелік мөртаңбасын қою арқылы расталады.
Вагонды немесе контейнерді ашу актісіне темір жол станциясының қызметкерлері және бастамасы бойынша ашу жүргізілген органдардың (ЖБӨП, кеден, бақылаушы органдар) лауазымды адамдары қол қоюы және станцияның күнтізбелік мөртаңбасымен расталуы тиіс.
Алынған және жаңадан салынған пломбалар туралы мәліметтер жүк құжаттың және вагон парағының тиісті бағандарына жазылады, сондай-ақ жалпы нысандағы актіде көрсетіледі.
Кеден органдарының немесе темір жолдың кедендік бақылау, сондай-ақ басқа да тексеру түрлері кезінде салынған дұрыс пломбалары жөнелтушінің немесе жөнелту станциясының пломбаларына теңестіріледі.
88. Жүкті алушыға беру белгіленген тәртіппен темір жол станциясының қызметкері жасайтын ашу актілерінің мазмұны ескеріле отырып жүргізіледі.
9. Авария немесе бөгеусіз күш әсері
жағдайындағы бақылау
89. Егер кедендік бақылаудағы жүктерді тасымалдау кезінде жылжу құрамының жарамсыздығынан, авариядан, бөгеусіз күштің әсерінен, техникалық себептерден тасымалдау құралын пайдалану мүмкін болмаса, темір жол жүктерді қайта тиейді, құжаттарды Жүктерді тасымалдау ережесіне сәйкес ресімдейді. Бұл жағдайда темір жол:

86. При снятии пломб и вскрытия перевозочных средств и упаковки отдельных грузовых мест для таможенного досмотра, работниками станции совместно с должностными лицами таможенного органа составляются акт досмотра, установленного образца.
Акты досмотра составляются в трех экземплярах и распределяются следующим образом:
1) первый экземпляр акта остается в таможенном органе производившего таможенный досмотр;
2) второй экземпляр передается работникам станции отправления;
3) третий экземпляр прикладывается к перевозочным документам и направляется на станцию назначения.
Наложение новых пломб на перевозочные средства производится работниками железнодорожной станцией.
87. На железнодорожных станциях каждое вскрытие вагонов, контейнеров, автомашин, тракторов и других самоходных машин и другой техники, перевозимых железнодорожным транспортом с целью пограничного контроля и таможенного досмотра, гигиенических фитосанитарных и других проверок, оформляется актами вскрытия. Акт вскрытия составляется работниками железнодорожной станцией в 3-х экземплярах согласно СМГС:
1) первый экземпляр с пломбами снятыми с вагона или контейнера прикладывается к акту вскрытия и следует до станции назначения;
2) второй направляется в орган, по инициативе которой производилось вскрытие;
3) третий экземпляр остается на станции, где производилась проверка, в накладную в графу "Отметки железной дороги" вносится отметка о составлении акта вскрытия.
Отметка заверяется подписью работника и наложением календарного штемпеля станции.
Акт вскрытия вагона или контейнера должен быть подписан работниками железнодорожной станции и должностными лицами органов, по инициативе которых производилось вскрытие (ОКПП, таможни, контролирующих органов) и заверен календарным штемпелем станции.
Сведения о снятых и вновь наложенных пломбах вписываются в соответствующие графы накладной и вагонного листа, а также указываются в акте общей формы.
Исправные пломбы таможенных органов или железной дороги, наложенные при таможенном контроле, а также других видов проверок, приравниваются к пломбам отправителя или станции отправления.
88. Выдача груза получателю производится в установленном порядке с учетом содержания актов вскрытия, составленного работниками железнодорожной станции.
9. Контроль в случае аварии или действия
непреодолимой силы
89. Если при перевозке грузов под таможенным контролем из-за неисправности подвижного состава, аварии, действия непреодолимой силы, технических причин, невозможно использовать перевозочное средство, железная дорога перегружает грузы, оформляет документы в соответствии с Правилами перевозок грузов. В этом случае железная дорога обязана:

1) тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті барлық шараларды қабылдауға және оларды қандай да бір рұқсат етілмеген пайдалануға жол бермеуге;
2) істің жағдаяттары, тауарлар мен көлік құралдарының тұрған жері туралы кеден органын жазбаша нысанда жедел хабардар етуге;
3) тауарлардың жақын кеден органына тасымалдануын немесе кеден органының лауазымды адамдарын тауардың тұрған жеріне жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
Баратын кеден органы немесе шекаралық кеден органы үшін жүкті кедендік бақылау мақсатында Қазақстан Республикасынан әкету кезінде тасымалдау құжаттарына жалпы нысандағы актінің (ГУ-23) қосымша данасы қоса тігіледі.
90. Тез бөлінетін жүктерді одан әрі тасымалдау мүмкін болмайтын жағдайда темір жол жүктердің бүлінуін болдырмау шараларын қабылдайды және бұл туралы жақын кеден органын хабардар етеді. Кеден органы Жүктерді тасымалдау ережесінде және Халықаралық келісімдерде белгіленген сақтау мерзімдері ішінде көрсетілген жүктерді кедендік ресімдеу үшін жедел шаралар қабылдайды.
91. Нәтижесінде табиғи ортаға, адамдардың өмірі мен денсаулығына нақты қауіп төндіретін қауіпті жүктерді одан әрі тасымалдау мүмкін болмайтын жағдайда темір жол мұндай жүктерге өз бетімен билік етуі мүмкін. Мұндай жағдайларда темір жол бұл туралы жақын орналасқан кеден органын жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті. Көрсетілген жүктерді кедендік ресімдеу тауарға ілеспе құжаттардың негізінде жүргізіледі. Тауарларды әкелу кезінде төлеуге жататын кедендік төлемдер мен салықтарды темір жол оларды сатудан түскен сомадан төлейді.
92. Қазақстан Республикасының кеден органы авария және бөгеусіз күш жағдайында туындаған тасымалдаушының шығындары үшін жауаптылықта болмайды.
10. Заттай айғақ болып табылатын жүктерді сақтау
93. Темір жол көлігінде заттай айғақ ретінде ұсталған жүктер қылмыстық (әкімшілік) іс қозғалғаннан кейін тасымалдаушыға қол қою арқылы беріледі. Мүмкіндік болған жағдайда темір жол кеден органына ұсталған жүктерді, сондай-ақ қылмыстық (әкімшілік) істер бойынша заттай айғақ болып табылатын жүктерді сақтау үшін "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ құрған күзетілетін тұйық, алаң немесе УСҚ бөледі. Заттай айғақтарды тасымалдаумен, вагондардың маневрлерімен, жұмысшыларды, кран шаруашылығын ұсынумен байланысты қосымша шығыстарды, тоқтап тұрғаны, УСҚ-ны пайдаланғаны үшін алынатын шығындарды кінәлі жақ өтейді.
94. Заттай айғақтар алынған (тәркіленген) жағдайда кеден органының лауазымды адамы темір жолға алу (шығарып алу) туралы қаулыны немесе тауарды тәркілеу туралы қылмыстық (әкімшілік) іс бойынша сот қаулысын ұсынады және жол ведомосіне тауарлардың алынғандығы туралы қол қояды, Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 91-бабына сәйкес көлік құралдарындағы тауарларды сақтау мерзімі 10 күннен аспауы тиіс.

1) принять все меры необходимые для обеспечения сохранности товаров и недопущения какого-либо неразрешенного их использования;
2) незамедлительно в письменной форме сообщить в таможенный орган об обстоятельствах дела, месте нахождения товаров и транспортных средств;
3) обеспечить перевозку товаров в ближайший таможенный орган, или доставку должностных лиц таможенного органа к месту нахождения товара.
К перевозочным документам прикладывается дополнительный экземпляр акта общей формы (ГУ-23), предназначенный для таможенного органа назначения для таможенного контроля или приграничного таможенного органа при вывозе груза из Республики Казахстан.
90. При невозможности дальнейшей перевозки скоропортящихся грузов железная дорога принимает меры к недопущению порчи грузов и уведомляет об этом ближайший таможенный орган. Таможенный орган незамедлительно принимает меры для таможенного оформления указанных грузов в течение сроков хранения, установленных Правилами перевозок грузов и международными соглашениями.
91. В случае невозможности дальнейшей перевозки опасных грузов, в результате чего возникает реальная угроза нанесения вреда природной среде, жизни и здоровью людей, железная дорога может самостоятельно распоряжаться такими грузами. В таких случаях железная дорога обязана уведомить об этом ближайший таможенный орган в письменной форме. Таможенное оформление указанных грузов производится на основании товаросопроводительных документов. Таможенные платежи и налоги, подлежащие уплате при ввозе товаров, уплачиваются железной дорогой из сумм, получаемых от их реализации.
92. Таможенный орган Республики Казахстан не несет ответственности за понесенные затраты перевозчику в случае аварий и непреодолимой силы.
10. Хранение грузов, являющихся
вещественными доказательствами
93. Грузы, задержанные на железнодорожном транспорте в качестве вещественных доказательств, после возбуждения уголовного (административного) дела, передаются под сохранную расписку перевозчику. При имеющейся возможности железной дорогой выделяется таможенному органу охраняемый тупик, площадка или СВХ, учрежденный АО "НК "Казакстан темiр жолы" для хранения задержанных грузов, а также грузов проходящих по уголовным (административным) делам, являющимся вещественными доказательствами. Дополнительные расходы, связанные с перевозкой вещественных доказательств, с маневрами вагонов, предоставлением рабочих, кранового хозяйства, издержки за простой, пользование СВХ возмещаются виновной стороной.
94. При изъятии (конфискации) вещественных доказательств, должностное лицо таможенного органа представляет железной дороге постановление об изъятии (выемки) или постановление суда по уголовному (административному) делу о конфискации товара и расписывается в дорожной ведомости об изъятии товаров, срок временного хранения товаров на транспортных средствах не может превышать 10 дней, в соответствии со статьей 91 Таможенного кодекса Республики Казахстан. см.K100296

11. Жауаптылық
95. Тасымалдаушы, экспедитор немесе тауарлар мен тасымал заттарын Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізуші басқа да тұлғалар кедендік заңнаманы бұзғаны үшін жауаптылықта болады.
96. "Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ "Достық" станциясының жолсыздыққа жол берген лауазымды адамдары, егер өздері құқық бұзушылық жасаған сәтте олардың міндетіне Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында, кедендік заңнамада, сондай-ақ орындалуын бақылау кеден органдарына жүктелетін өзге де нормативтік және құқықтық кесімдерде белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз ету кірген болса, қолданылып жүрген кедендік заңнамада көзделетін жауаптылықта болады.
97. "ӘТЖК" АҚ:
1) тиісті күзетті қамтамасыз етпеудің нәтижесінде тауарлық-материалдық құндылықтарды ұрлау, бүлдіру, жетіспеуі үшін келтірілген;
2) "ӘТЖК" АҚ қызметкерлері өз міндеттерін лайықты дәрежеде орындамауы нәтижесінде күзетілетін объектіге кірген бөгде адамдардың күзетілетін жүктерге жоюы немесе бүлдіруі салдарынан келтірген залал үшін материалдық жауаптылықта болады.
98. Кеден органдарының қызметкерлері, ЖБӨП әскери қызметшілері, темір жолдың, "ӘТЖК" АҚ қызметкерлері, бақылаушы органдардың лауазымды адамдары заңсыз шешімдері, әрекеттері және тең әрекетсіздігі үшін Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
12. Жұмысты тәулік бойғы режимде ұйымдастыру
99. "Достық" халықаралық темір жол өткізу пунктінің мемлекеттік шекарадағы мәртебесін ескере отырып, темір жол Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шекаралық , кедендік және басқа да бақылау түрлері жүзеге асырылатын тәулік бойғы жұмыс режимін белгіледі.
100. Шекара маңындағы "Достық" темір жол станциясында тәулік бойғы жұмыс режимін ұйымдастыру үшін қосымша штат санын бөлу Қазақстан Республикасы уәкілетті органдарының шешімі бойынша белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
13. Жүктерді Қазақстан Республикасының кедендік
аумағына автомобиль көлігімен әкелу кезіндегі
кедендік ресімдеу және кедендік бақылау
101. Жүгі бар автокөлік құралы Қазақстан Республикасының кедендік аумағына кіруі кезінде "бір аялдама" қағидаты бойынша шекаралық, кедендік және мемлекеттік бақылаудың басқа да түрлерінен өту үшін "Дружба" ЖБӨП тоқтайды. ЖБӨП шекаралық нарядының басшысы кеден органының және халықаралық автомобиль өтпесіндегі бақылаушы органдардың қызметкерлерін автокөліктің келгендігі туралы хабардар етеді. Автокөлік құралының келгендігі туралы хабарламаны алғаннан кейін, оны өңдеу үшін ЖБӨП наряды, кеденнің және бақылаушы қызметтердің қызметкерлері шығарылады.

11. Ответственность
95. Перевозчик, экспедитор или другие лица, перемещающие товары и перевозочные средства через таможенную границу Республики Казахстан, несут ответственность за нарушение таможенного законодательства.
96. Должностные лица станции "Достык" АО "НК "Казакстан темiр жолы" допустившие нарушения, несут ответственность предусмотренную действующим таможенным законодательством, если в их служебные обязанности в момент совершения ими правонарушения входило обеспечение выполнения требований установленных международными договорами Республики Казахстан, таможенным законодательством, а также иными нормативными правовыми актами, контроль за исполнением которых возложен на таможенные органы.
97. АО "ВЖДО" несет материальную ответственность за ущерб:
1) причиненный за хищение, порчу, недостачу товарно-материальных ценностей в результате не обеспечения соответствующей охраны;
2) нанесенный уничтожением или повреждением охраняемых грузов, посторонними лицами, проникшими на охраняемый объект, в результате ненадлежащего исполнения сотрудниками АО "ВЖДО" своих обязанностей.
98. За неправомерные решения, действия и равно бездействия, сотрудники таможенных органов, военнослужащие ОКПП, работники железной дороги, АО "ВЖДО", должностные лица контролирующих органов несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
12. Организация работы в круглосуточном режиме
99. С учетом статуса международного железнодорожного пункта пропуска "Достык" на государственной границе, железной дорогой установлен круглосуточный режим работы с осуществлением пограничного, таможенного и других видов контроля, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
100. Выделение дополнительной штатной численности для организации круглосуточного режима работы на приграничной железнодорожной станции "Достык" осуществляется в установленном порядке, по решению уполномоченных органов Республики Казахстан.
13. Таможенное оформление и таможенный контроль
при ввозе грузов на таможенную территорию
Республики Казахстан автомобильным транспортом
101. При въезде на таможенную территорию Республики Казахстан, автотранспортное средство с грузом останавливается на OKПП "Дружба" для пограничного, таможенного и других видов государственного контроля, по принципу "одна остановка". Старший пограничного наряда ОКПП извещает о прибытии автотранспорта сотрудников таможенного органа и контролирующих органов на международном автомобильном переходе. Получив извещение о прибытии автотранспортного средства, для его отработки выдвигается наряд ОКПП, сотрудники таможни и контролирующих служб.

102. Өткізу пунктінде кедендік және шекаралық бақылаудан кейін автомашина кедендік бақылаумен кедендік бақылау аймағына жіберіледі.
103. Кедендік бақылау аймағында автокөлік құралы мен жүктерді жан-жақты тексеруді (іріктемелі) шекара және кеден органының лауазымды адамдары жүргізеді. Кеден ережелерін бұзу фактілері болмаған жағдайда кеден органының тексеруді жүзеге асырушы лауазымды адамы "Жүк тексерілді" инвойсына мөртаңба қояды және жеке нөмірлік мөрімен растайды. Кедендік ресімдеу мен кедендік бақылаудан жасырылған тауар табылған жүгі бар көлік құралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес шаралар қабылдау үшін тоқтатыла тұрады. Кедендік ресімдеу Кодексте және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық кесімдерінде көзделген тәртіппен жүргізіледі. Транзиттік жүктер заңнамада белгіленген тәртіппен ішкі кеден транзиті рәсімі бойынша ресімделеді.
104. Кедендік жүктерді ІКТ рәсімі бойынша жөнелтуші кеден органынан баратын кеден органына дейін тасымалдау кезінде "Достық" кеденінің лауазымды адамдары ДКД жасайды, ал ХЖТ рәсімін қолдану кезінде ХЖТ кітапшасын ресімдеуді жүргізеді.
105. ДКД және ХЖТ кітапшалары бойынша деректер "Жеткізілуін бақылау" АЖО КААЖ ҚБҚ жүйесінің деректер базасына енгізіледі және тауарлардың баратын кеденге дейін жеткізілуін одан әрі бақылау кезінде пайдаланылады.
Құжаттарды тіркеу қолданыстағы кедендік заңнамаға сәйкес жүргізіледі.
106. Кодекстің 74-бабына сәйкес ІКТ рәсімі үшін белгіленген шарттар сақталған жағдайда тауарлар баратын кеден органына жіберіледі.
14. Жүктерді Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге автомобиль көлігімен әкету кезінде кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау
107. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тысқары жерлерге жіберілетін жүктер автомобильдік өткізу пунктіне келгеннен кейін, тасымалдаушы немесе тауарлар мен көлік құралдарын өткізуші тұлға аталған жүктердің келгендігі туралы, "бір аялдама" қағидаты бойынша мемлекеттік бақылау жүргізілгендігі туралы шекара және кеден органдары мен бақылаушы органдарды хабардар етуі тиіс. Хабарлама әкелінген тауарлар мен көлік құралдарын, ДКД, және олардың көліктік және коммерциялық құжаттарын ұсыну түрінде көрінеді.
108. Автокөлік құралы кедендік бақылау аймағында орналастырылады және кеден органының лауазымды адамы:
1) қабылданатын құжаттардың болуын тексеруге;
2) көлік құралдарына сырттай қарауды жүргізуге;
3) кедендік қамтамасыз етудің (пломбалар) бүтіндігін тексеруге;

102. После таможенного и пограничного контроля в пункте пропуска автомашина под таможенным контролем направляется в ЗТК.
103. Углубленный досмотр (выборочно) автотранспортного средства и грузов производится в ЗТК должностными лицами пограничного и таможенного органа. При отсутствии фактов нарушения таможенных правил, должностное лицо таможенного органа осуществивший досмотр, проставляет штамп в инвойсе "Груз досмотрен" и заверяет личной номерной печатью. Транспортное средство с грузом, в котором обнаружены товары, сокрытые от таможенного оформления и таможенного контроля задерживаются для принятия мер в соответствии с действующим законодательством . Таможенное оформление производится в порядке, предусмотренном Кодексом и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан. Оформление транзитных грузов производится по процедуре внутреннего таможенного транзита, в установленном законодательством порядке.
104. При перемещении товаров с таможенного органа отправления до таможенного органа назначения под таможенным контролем по процедуре ВТТ, должностными лицами таможни "Достык" составляется ДКД, а при применении процедуры МДП, производится оформление книжки МДП.
105. Данные по ДКД и книжкам МДП заносятся в базу данных системы ППО ТАИС АРМ "Контроль доставки" и используется при дальнейшем контроле доставки товаров до таможни назначения.
Регистрация документов производится в порядке действующего таможенного законодательства.
106. В соответствии со статьей 74 Кодекса, товары направляются в таможенный орган назначения при соблюдении условий, установленных для процедуры ВТТ.
14. Таможенное оформление и таможенный контроль при
вывозе грузов за пределы таможенной территории
Республики Казахстан автомобильным транспортом
107. После прибытия на автомобильный пункт пропуска грузов, направляемых за пределы таможенной территории Республики Казахстан, перевозчик или лицо, перемещающее товары и транспортные средства должен уведомить о прибытии данных грузов должностных лиц пограничного и таможенного органа и контролирующих органов, о проведении государственного контроля по принципу "одна остановка".  Уведомление выражается в виде предоставления ввезенных товаров и транспортных средств, ДКД, транспортных и коммерческих документов на них.
108. Автотранспортное средство помещается в ЗТК и должностное лицо таможенного органа обязано:
1) проверить наличие принимаемых документов;
2) произвести внешний осмотр транспортных средств;
3) проверить целостность таможенного обеспечения (пломбы);

4) белгіленген тәртіппен келген автокөлік құралдарын оларды қабылдау уақытын көрсете отырып тіркеуге міндетті.
109. Құжаттардың жетіспеушілігі анықталған, жүк бөліктерінің бүтіндігі бұзылған, кедендік қамтамасыз ету жоғалған немесе басқа да жолсыздықтар болған жағдайда кеден органының лауазымды адамы анықталған жолсыздықтар бойынша акт жасайды.
110. "Достық" кеденінің лауазымды адамдары оларға жүктелетін қызметтік міндеттерге сәйкес ұсынылған тауарға ілеспе құжаттардың толықтығын тексереді. Қажет болған жағдайда тауарлар мен көлік құралдарына тексеріс жүргізіледі. Кедендік тексерістердің нәтижелері туралы қорытындыға сәйкес жүкті кедендік ресімдеуді жүзеге асырады.
111. Көрсетілген тауарға ілеспе құжаттардағы мәліметтерге тауарлардың сәйкес келмеуі фактілері анықталған жағдайда, материалдар белгіленген тәртіппен, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес одан арғы әрекеттерді жүргізу үшін "Достық" кеденінің тиісті бөліміне беріледі.
112. Кеден органының лауазымды адамы тауарлар мен көлік құраладарын шығару туралы шешім қабылданғаннан кейін тауар көлік құжаттарына жеке нөмірлік мөрімен расталатын "Жүк жолға шықты" мөртаңбасын қояды.
Тауарларды Қазақстан Республикасынан Қытай Халық Республикасына әкету кезінде "Достық" кеденінің лауазымды адамы белгіленген тәртіппен оларды тіркеуді жүргізеді.
113. Жүктерді Қазақстан Республикасының аумағынан әкету туралы мәліметтер "Жеткізілуін бақылау" АЖО КААЖ ҚБҚ жүйесінің деректер базасына енгізіледі және тауарлардың жеткізілуін одан әрі бақылауды аяқтау үшін пайдаланылады.
114. Кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін тауарлар мен көлік құралдары кедендік бақылаумен Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкетіледі.
Қосымша
"Қазақстан Республикасы Кедендік
бақылау агенттігінің "Достық"
кедені лауазымды адамдарының,
"Қазақстан темір жолы" Ұлттық
компаниясы" Акционерлік қоғамының
"Достық" станциясы қызметкерлерінің,
Қазақстан Республикасының Көлік
және коммуникациялар министрлігі
лауазымды адамдарының, Қазақстан
Республикасының Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Шекаралық қызметінің
"Достық" Жеке бақылау-өткізу
пункті әскери қызметшілерінің
және бақылаушы қызметтер
қызметкерлерінің мемлекеттік
шекара арқылы теміржол және
автомобиль көлігімен өткізілетін
жүктерді кедендік ресімдеу
кезіндегі өзара іс-қимылы
ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрінің
2004 жылғы 7 мамырдағы N 190-І,
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
2004 жылғы 5 мамырдағы N 258,
Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлігінің
2004 жылғы 6 мамырдағы N 400,
Қазақстан Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі төрағасының
2004 жылғы 7 мамырдағы N 213,
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің Шекара
қызметі директорының 2004 жылғы
7 мамырдағы N 109 бірлескен
бұйрығына қосымша
1 кесте
__________________________________________________________________

4) зарегистрировать в установленном порядке прибывшие автотранспортные средства с указанием времени их приема.
109. В случае обнаружения недостачи документов, нарушения целостности грузовых отсеков, утери таможенных обеспечений или других нарушений, должностным лицом таможенного органа составляется акт установленного образца.
110. Должностные лица таможни "Достык" в соответствии с возложенными на них функциональными обязанностями проверяют полноту представленных товаросопроводительных документов. При необходимости производят досмотр товаров и транспортных средств. В соответствии с заключением о результатах таможенного досмотра осуществляют таможенное оформление товаров.
111. При выявлении фактов несоответствия товаров сведениям указанных в товаросопроводительных документах, в установленном порядке материалы передаются в соответствующий отдел таможни "Достык", для дальнейших действий согласно действующему таможенному законодательству Республики Казахстан.
112. Должностное лицо таможенного органа после принятия решения о выпуске товаров и транспортных средств, проставляет на товаротранспортных накладных штамп "Груз проследовал", который заверяет личной номерной печатью.
При вывозе товаров из Республики Казахстан в Китайскую Народную Республику, должностное лицо таможни "Достык" в установленном порядке производит их регистрацию.
113. Сведения о вывозе грузов с территории Республики Казахстан вводятся в базу данных в системе ППО ТАИС АРМ "Контроль доставки" и в дальнейшем используется для завершения контроля доставки товаров.
114. После завершения таможенного оформления, товары и транспортные средства под таможенным контролем вывозятся за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
Приложение к совместному приказу
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан от 7 мая
2004 года N 190-I, Министерства
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 5 мая 2004 года N 258,
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан от 6 мая
2004 года N 400, Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан от 7 мая 2004
года, Директора Пограничной службы
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан от 7 мая 2004
года N 109 "Об утверждении Правил
взаимодействия должностных лиц
таможни "Достык" Агентства
таможенного контроля Республики
Казахстан, работников станции
"Достык" Акционерного общества
"Национальная компания "Казакстан
темiр жолы", должностных лиц
Министерства транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан,
военнослужащих Отдельного
контрольно-пропускного пункта
"Дружба" Пограничной службы Комитета
национальной безопасности Республики
Казахстан и сотрудников
контролирующих служб при таможенном
оформлении грузов, перемещаемых через
государственную границу
железнодорожным транспортом"
Таблица 1
______________________________________________________________

Гамма-сәулелену деңгейі (мкЗв/сағат) |    Фон + 0,2
Бета-бөлшектер ағымының тығыздығы    | 24 бөлшек/см 2мин аспайтын
Альфа-бөлшектері ағымының тығыздығы  | 24 бөлшек/см 2мин аспайтын
__________________________________________________________________
2 кесте
__________________________________________________________________
Көлік индексі |   Кез келген нүктедегі     |Сыртқы бетінің санаты
| ең көп сәулелену деңгейі   |
__________________________________________________________________
0 (1)           0.005 мЗв/сағат артық емес   І-АК
0-ден артық,   0.005 мЗв/сағат артық,       ІІ-САРЫ
бірақ 1 (1)      бірақ 0,5 мЗв/сағат
артық емес     артық емес
1-ден артық,   0,5 мЗв/сағат артық, бірақ   ІІІ-САРЫ
бірақ 10-нан   2 мЗв/сағат артық емес
артық емес
10-нан артық   2 мЗв/сағат артық, бірақ     ІІІ-САРЫ
10 мЗв/сағат артық емес
__________________________________________________________________

Уровень гамма-излучения (мкЗв\час) |Фон+0,2                   |
___________________________________|__________________________|
Плотность потока бета-частиц       |Не более 24 част\см 2 мин  |
___________________________________|__________________________|
Плотность потока альфа-частиц      |Не более 2,4 част\см 2 мин |
___________________________________|__________________________|
Таблица 2
_______________________________________________________________
Транспортный индекс |  Максимальный уровень  |Категория внешней
|излучения в любой точке |поверхности
____________________|________________________|_________________
0 (1)                      Не более 0.005мЗв/ч      I-БЕЛАЯ
Больше 0, но не      Больше 0.005мЗв/ч, но    II-ЖЕЛТАЯ
больше 1 (1)            не больше 0,5мЗв/ч
Больше 1, но не      Большее 0,5мЗв/ч, но     III-ЖЕЛТАЯ
больше 10               не больше 2мЗв/ч
Больше 10            Больше 2мЗв/ч, но не     III-ЖЕЛТАЯ
больше 10мЗв/ч
_______________________________________________________________