Пайдаланушы сертификатын алу, Пайдаланушы сертификатын пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізу үшін өтінімге қоса берілетін құжаттар тізбесін және Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттық тексерудің үлгілік бағдарламасын бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2004 жылғы 17 мамырдағы N 91 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 7 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2891. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 05 мамырдағы № 253 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2011.05.05 № 253 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық кесімдер базасын "Азаматтық авиация саласындағы кейбір нормативтік құқықтық кесімдерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 106 қаулысының талаптарымен сәйкестікке келтіру мақсатында Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Пайдаланушы сертификатын алу, Пайдаланушы сертификатын пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізу үшін өтінімге қоса берілетін құжаттар тізбесі (1-қосымша);
2) Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттық тексерудің үлгілік бағдарламасы (2-қосымша) бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының орынбасары Б.М. Наурызәлиевке жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Пайдаланушы сертификатын алу,
Пайдаланушы сертификатын
пайдалану жөніндегі арнайы
ережелерге өзгеріс енгізу үшін
өтінімге қоса берілетін құжаттар
тізбесін және Азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушыны
сертификаттық тексерудің үлгілік
бағдарламасын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
Министрлігінің Азаматтық авиация
комитеті төрағасының
2004 жылғы 17 мамырдағы
N 91 бұйрығына
1-қосымша
Пайдаланушы сертификатын алу, Пайдаланушы сертификатын пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізу үшін өтінімге қоса берілетін құжаттар тізбесі 1. Пайдаланушының сертификатын алу үшін өтінімге қоса берілетін құжаттар тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 106 қаулысымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларды және олар көрсететін қызметтерді сертификаттау ережесіне 2-қосымшаға сәйкес өтінім.
2. Мыналарды:

Об утверждении Перечня документов, прилагаемых к заявке на получение Сертификата эксплуатанта, на внесение изменения в Специальные положения по эксплуатации Сертификата эксплуатанта и Типовой программы сертификационного обследования эксплуатанта гражданских воздушных судов
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 мая 2004 года N 91. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 7 июня 2004 года N 2891. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 253
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 05.05.2011 № 253.
В целях приведения базы нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации Республики Казахстан в соответствие с требованиями  постановления  Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 106 "Об утверждении некоторых нормативных правовых актов в области гражданской авиации" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень документов, прилагаемых к заявке на получение Сертификата эксплуатанта и на внесение изменения в Специальные положения по эксплуатации Сертификата эксплуатанта (Приложение 1).
2) Типовую программу сертификационного обследования эксплуатанта гражданских воздушных судов (Приложение 2).
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Наурзалиева Б.М.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение 1
к приказу Председателя Комитета
гражданской авиации Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 мая 2004 г. N 91
"Об утверждении Перечня документов,
прилагаемых к заявке на получение
Сертификата эксплуатанта, на
внесение изменения в Специальные
положения по эксплуатации
Сертификата эксплуатанта и Типовой
программы сертификационного
обследования эксплуатанта
гражданских воздушных судов"
Перечень документов, прилагаемые к заявке на получение
Сертификата эксплуатанта и на внесение изменения в Специальные положения по эксплуатации Сертификата эксплуатанта
1. Перечень документов, прилагаемые к заявке на
получение Сертификата эксплуатанта
1. Заявка, согласно  Приложению 2  к Правилам сертификации эксплуатантов гражданских воздушных судов и услуг, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 106.
2. Информация содержащая:

1) өтініш берушінің негізгі деректері мен құрылтайшыларын;
2) авиатасымалдардың және авиациялық жұмыстың түрлерін, орналасқан орнын, базалануын, ұшу өңірлерін;
3) өтініш берушінің басшылығын;
4) әуе кемелерінің деректерін;
5) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды;
6) ұшу жұмысын ұйымдастыруды;
7) ұшуды қамтамасыз етуді қамтитын ақпарат.
3. Өтініш беруші жарғысының көшірмесі және құрылтай шарты.
4. Заңды тұлғаны тіркеу туралы куәліктің көшірмесі.
5. Аудиторлық есеп беру және қаржылық жай-күйі туралы анықтама.
6. Ұйымдық құрылым, штат кестесі.
7. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей байланысты басшы құрам мен мамандардың міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін лауазымдық нұсқаулықтар.
8. Экипаждың жұмыс уақыты мен демалысы туралы ереже, соның ішінде бір әуе кемесінде экипаждың ең аз құрамымен (нақты әуе кемесінің ҰПБ сәйкес) және күшейтілген экипажбен немесе екі экипажбен ұшу кезінде.
9. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 106 қаулысымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларды және олар көрсететін қызметті сертификаттау ережесіне 2-қосымшаға сәйкес ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей байланысты басшы құрам мен мамандар жөніндегі деректер.
10. Командалық-ұшу, нұсқаушылар және ұшу құрамы туралы деректер:
1) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін азаматтық авиация ұйымдарының басшы қызметкерлері лауазымдарының уәкілетті органдармен келісілуін растайтын құжаттар, ұшу қызметінің басшысы, аға ұшқыш, ұшу қауіпсіздігі инспекциясының бастығы, инженерлік-авиациялық қызметтің басшысы;
2) лауазымы;
3) тегі, аты, әкесінің аты;
4) салғашқы дайындық;
5) ұшу құрамы куәлігінің класы, нөмірі және жарамдылық мерзімі, кім берген;
6) жалпы ұшуы;
7) әуе кемелерінің түрлері бойынша, әуе кемесінің командирі ретіндегі ұшулары, минимумы, қатарға енгізуге өткізген (өткізілетін) құжаттың атауы, соңғы біліктілік тексерудің күні (ұшу техникасы, ұшақ жүргізу, ұшудағы тәжірибелік жұмыстар);
8) дәрігерлік куәландыру, куәліктің жарамдылық мерзімі;
9) байланысты ағылшын тілінде жүргізуге рұқсаты, бітіргені туралы құжаттың нөмірі, кім және қашан берген;
10) мамандығы бойынша біліктілігін жоғарылатудың соңғы курстары;
11) ағылшын тілі бойынша біліктілігін жоғарылатудың соңғы курстары;
12) апаттық жағдайдағы іс-қимылдар бойынша машықтарға үйрету және қолдау көрсету;
13) ұшу техникасын қамтамасыз ету, ұшақ жүргізу мен ұшудағы тәжірибелік жұмыстарды қамтамасыз ету, тренажерлік дайындық, техникалық оқу, күрделі метеожағдайында кіру, ұшу ақпарат құралдары жөніндегі бақылау қандай құжаттарға сәйкес жүргізіледі;

1) основные данные и учредители заявителя;
2) местоположения, базирования, виды авиаперевозок и авиационных работ, регионы полетов;
3) руководство заявителя;
4) данные на воздушные суда;
5) организация технического обслуживания воздушного судна;
6) организация летной работы;
7) обеспечения полетов.
3. Копия устава заявителя и учредительный договор.
4. Копия свидетельства о регистрации юридического лица.
5. Аудиторский отчет и справка о финансовом состоянии.
6. Организационная структура, штатное расписание.
7. Должностные инструкции, определяющие обязанности и ответственность руководящего состава и авиационных специалистов, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов.
8. Положение о рабочем времени и отдыхе экипажей, в том числе при полетах минимальным (согласно Руководству по летной эксплуатации конкретного воздушного судна) составом экипажа и усиленным экипажем или двумя экипажами на одном воздушном судне.
9. Данные по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанные с обеспечением безопасности полетов, согласно  Приложению 6  к Правилам сертификации эксплуатантов гражданских воздушных судов и услуг, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 106.
10. Данные о командно-летном, инструкторском и летном составе:
1) документы, подтверждающие согласование должностей руководящих работников организации гражданской авиации, обеспечивающих безопасность полетов с уполномоченными органами, руководитель летной службы, старший пилот, начальник инспекции по безопасности полетов, руководитель инженерно-авиационной службы;
2) должность;
3) фамилия, имя, отчество;
4) первичная подготовка;
5) класс, номер, срок действия свидетельства летного состава, кем выдано;
6) общий налет;
7) налет по типам воздушных судов, командиром воздушного судна, минимум, наименование документа, по которому проходил (проходит) ввод в строй, дата последней квалификационной проверки (техники пилотирования, самолетовождения, практической работы в полете);
8) медицинское освидетельствование, срок действия свидетельства;
9) допуск к ведению связи на английском языке, номер документа об окончании, кем и когда выдан;
10) последние курсы повышения квалификации по специальности;
11) последние курсы повышения квалификации по английскому языку;
12) обучение и поддержания навыков по действиям в аварийной обстановке;
13) в соответствии с какими документами проводится поддержание техники пилотирования, самолетовождения и практической работы в полете, тренажерная подготовка, техническая учеба, заходы в сложных метеоусловиях, контроль по средствам полетной информации;

14) соңғы жұмыс орны (мекеменің аты, қызметі, мезгілі).
11. Олардың негізінде ұшу қызметі жүзеге асырылатын пайдаланушының басшысы бекіткен құжаттардың тізбесі.
12. Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушының ұшуларды орындауы жөніндегі басшылық.
13. Олардың негізінде техникалық қызмет көрсету жүргізілетін пайдаланушының басшысы бекіткен құжаттардың тізбесі.
14. Пайдаланушының басшысы бекіткен пайдаланушының азаматтық әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі басшылық.
15. Азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің, ұшу жарамдылығы сертификаттарының, әуе кемесіндегі шулар бойынша сертификаттардың көшірмесі (егер әуе кемесі зауыттан сатып алынған болса тапсырыс берушінің әуе кемесін қабылдап алғаны туралы техникалық акті).
16. Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдерінде белгіленген тәртіппен міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің көшірмесі.
17. Ұшуларды қамтамасыз ету, әуе кемелерін бірлесіп пайдалану, авиациялық қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету және т.б. шарттарының көшірмелері.
18. Кәсіпорынның тауарлық (фирмалық) белгісіне патент барлығын растайтын құжаттың көшірмесі.
19. Пайдаланушының басшысы бекіткен әуе кемелерін бояу үлгілері мен пайдаланушының басшысы бекіткен және Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитетінің басшысымен келісілген мәтіндік сипаттамасы.
20. Әуе қозғалысын басқаруды ұйымдастыру туралы анықтама:
1) ӘҚҰ пайдаланылатын аумақтары, әуе жолдарының ішкі және халықаралық учаскелері;
2) ӘҚҰ жүзеге асыратын диспетчерлік пункттері;
3) мамандармен толықтыру және оларды даярлау;
4) ӘҚҰ мамандарын ағылшын тілінде жұмыс істеуге даярлау;
5) ұшуды жоспарлау;
6) ұшу жоспарын қамтамасыз ету;
7) аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
8) ӘҚҰ мен байланыстың радиотехникалық құралдары;
9) метеорологиялық қамтамасыз ету;
10) әуежайлардың ӘҚҰ қызметтерімен әуе қозғалысын қамтамасыз етуге шарттар жасасу.
21. Әуеайлақтар мен әуежайлар (негізгі және тіркелген) туралы анықтама:
1) атауы;
2) санатталған әуеайлақ сертификатының нөмірі, оның қолдану және жарамдылық мерзімі;
3) иесі;
4) заңды тұлғаны тіркеу туралы куәліктің нөмірі, берілген күні;
5) класы;
6) халықаралық тасымалдарды қамтамасыз етуге дайындығы;
7) пайдалануға рұқсат етілген: әуе кемелерінің түрлері, күн, түн;

14) последнее место работы (наименование организации, должность, дата).
11. Перечень документов, на основании которых осуществляется летная деятельность, утвержденным руководителем эксплуатанта.
12. Руководство по производству полетов эксплуатанта гражданских воздушных судов, утвержденным руководителем эксплуатанта.
13. Перечень документов, на основании которых производится техническое обслуживание, утвержденным руководителем эксплуатанта.
14. Руководство по техническому обслуживанию гражданских воздушных судов эксплуатанта, утвержденным руководителем эксплуатанта.
15. Копии свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов, сертификатов летной годности, сертификатов по шумам на местности воздушных судов  (если воздушное судно приобретено на заводе - технический акт о приемке воздушного судна заказчиком).
16. Копии страховых полисов обязательного страхования в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
17. Копии договоров на обеспечение полетов, совместное использование воздушных судов, обеспечение мер авиационной безопасности.
18. Копию документа, подтверждающего наличие патента на товарный (фирменный) знак предприятия.
19. Образцы раскраски воздушных судов, утвержденным руководителем эксплуатанта и текстовое описание, утвержденным руководителем эксплуатанта и согласованным председателем Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
20. Справка об организации управления воздушным движением должна содержать:
1) используемые зоны организации воздушного движения, внутренние и международные участки воздушных трасс;
2) диспетчерские пункты, осуществляющие организацию воздушного движения;
3) укомплектованность и подготовка специалистов;
4) подготовка специалистов организации воздушного движения к работе на английском языке;
5) планирование полетов;
6)обеспечение плана полетов;
7) организация обеспечения аэронавигационной информации;
8) радиотехнические средства организации воздушного движения и связи;
9) метеорологическое обеспечение;
10) заключение договоров на обеспечение воздушным движением со службами организации воздушного движения аэропортов.
21. Справка об аэродромах и аэропортах (базовых и приписных) должна содержать:
1) наименование;
2) номер сертификата категорированного аэродрома, срок его действия и годности;
3) владелец;
4) номер свидетельства о регистрации юридического лица, дата выдачи;
5) класс;
6) подготовленность к обеспечению международных перевозок;
7) разрешена эксплуатация: типы воздушных судов, день, ночь;

8) әуеайлақтың (ұшу-қону жолағы, рульдеу жолы, тұрақ орын, олардың белгілері) қысқаша сипаттамасы;
9) жасанды ұшу-қону жолағы мен топырақты ұшу-қону жолағының әрбір бағыты бойынша мәліметтер: МКп, жамылғы, жарықтандыру жабдығы, минимум;
10) қандай аэронавигациялық ақпарат құжаттарында әуеайлақ туралы деректер жарияланған;
11) әуеайлақты пайдалануға, қамтамасыз ету құралдарына шарттардың болуы (атап көрсетілсін).
22. Ұшуларды іздестірудің және апаттан құтқарудың қамтамасыз етілуін ұйымдастырудың сипаттамасы немесе шарттың көшірмесі.
23. Азаматтық авиация қызметіне заңсыз килігу әрекеттерін болдырмау жөніндегі шаралар туралы құжаттар.
24. Халықаралық ұшуларға арналған құжаттар:
1) халықаралық ұшулар үшін өтініш беруші әзірлеген құжаттар;
2) пайдаланушының басшысы бекіткен халықаралық ұшуларды орындауға арналған нормативтік және ұшу құжаттамасының тізбесі;
3) халықаралық тасымалдарды орындау кезінде жолаушылар мен жүкті тіркеуге арналған залдың барлығы туралы ақпарат (зал бақылауға арналған қажетті жабдықпен жабдықталуы тиіс);
4) халықаралық коммерциялық тасымалдары үшін жүкті жинақтауды, ресімдеуді және жөнелтуді қамтамасыз етуге арналған жүк кешені туралы ақпарат;
5) жолаушыларды, экипаждар мен жүктерді тасымалдауда кедендік, паспорттық, санитарлық және карантиндік тексеруді қамтамасыз ету туралы ақпарат;
6) халықаралық рейстердің жолаушыларын орналастыру және тамақтандыруға арналған қонақ үйлер, мейрамханалар, кафе туралы ақпарат.
25. Жүк және жолаушылар тасымалын ресімдеуге арналған тасымалдау құжаттарының тізбесі, егер пайдаланушы дербес жұмыс істесе (шарт бойынша емес):
1) жиынтық-жүк тиеу ведомостары;
2) бас декларациялар;
3) жүктің нөмірлік белгілері;
4) "VIP" белгілері;
5) тіркеу ведомостары;
6) купондардың тізілімдері;
7) багаж ведомостары;
8) отырғызу талондары;
9) багажды, жолаушылар мен жүкті тасымалдау кезіндегі ақаулар туралы актілер;
10) жолаушылар манифесі;
11) жүк құжаттамасы;
12) жүк манифесі;
13) 1, 2 және одан да көп тасымалдаушыға авиабилеттер;
14) 1, 2-тасымалдаушыға арналған түрлі алымдардың ордерлері;
15) жүктің нөмірлі құжаттамасы;
17) 1, 2-тасымалдаушыға арналған ақылы жүктің төлемқағазы.
26. Әуе кемелері туралы деректер және әуе кемелерінің түрлері мен олардың жабдықтары бойынша техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырудың сипаттамасы, сондай-ақ әрбір әуе кемесін орналастыратын жер туралы анықтама.
27. Әуе кемелерін пайдалану бойынша шектеулер:
1) түрі;
2) тіркеу нөмірі;
3) Халықаралық азаматтық авиация ұйымының I, II, III санаттары;
4) аймақтық навигация жүйесіндегі ұшуларға рұқсаты;

8) краткое описание аэродрома (взлетно-посадочная полоса, рулежная дорожка, мест стоянок, их маркировка);
9) данные по каждому направлению искусственно взлетно-посадочная полоса и грунтовая взлетно-посадочная полоса: магнитный курс посадочный, покрытие, толщина, системы посадки, светооборудование, минимум;
10) в каких документах аэронавигационной информации опубликованы данные об аэродроме;
11) наличие договоров на эксплуатацию аэродрома, средств обеспечения (перечислить).
22. Описание организации поискового и аварийно-спасательного обеспечения полетов или копия договора.
23. Документы о мерах по предотвращению актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации.
24. Документы для международных полетов:
1) документы, разработанные Заявителем, для международных полетов;
2) перечень нормативной и полетной документации для выполнения международных полетов, утвержденным руководителем эксплуатанта;
3) информация о наличии зала для регистрации пассажиров и багажа при выполнении международных перевозок (зал должен быть оснащен необходимым оборудованием для контроля);
4) информация о грузовом комплексе для обеспечения комплектования, оформления и отправления груза для международных коммерческих перевозок;
5) информация об обеспечении таможенного, паспортного, санитарного и карантинного контроля перевозок пассажиров, экипажей и грузов;
6) информация о гостиницах, ресторанах, кафе для размещения и питания пассажиров международных рейсов.
25. Перечень перевозочной документации для оформления грузовых и пассажирских перевозок, если эксплуатант работает самостоятельно (не по договору):
1) сводно-загрузочные ведомости;
2) генеральные декларации;
3) багажные номерные бирки;
4) бирки "особо важных персон";
5) ведомости регистрации;
6) реестры купонов;
7) багажные ведомости;
8) посадочные талоны;
9) акты о неисправности при перевозке багажа пассажиров и грузов;
10) пассажирский манифест;
11) грузовая накладная;
12) грузовой манифест;
13) авиабилеты на 1-го, 2-х и более перевозчиков;
14) ордера разных сборов на 1-го, 2-х перевозчиков;
15) грузовая номерная накладная;
16) квитанция платного багажа на 1-го, 2-х перевозчиков.
26. Данные о воздушных судах и описание организации технического обслуживания по типам воздушных судов и их оборудования, а также справка о месте базирования каждого воздушного судна.
27. Ограничения по использованию воздушных судов:
1) тип;
2) регистрационный номер;
3) категория I, II, III Международной организации гражданской авиации;
4) допуск к полетам в системе зональной навигации;

5) қысқартылған тік эшелондау жағдайындағы ұшуға рұқсаты;
6) қақтығысуларды ескерту жүйесімен жабдықтау.
28. Әуе кемелерін пайдалану құқығын ұсынатын келісім-шарттардың көшірмелері және әуе кемелерін жалдау туралы мәліметтер:
1) Қазақстан Республикасында тіркелген жалданған әуе кемелері;
2) Шетел мемлекетінде тіркелген экипажымен бірге жалданған әуе кемелері;
3) Қазақстан Республикасына экипажымен немесе экипажсыз жалға берілген әуе кемелері;
4) Шетелдік мемлекетке экипажымен немесе экипажсыз жалға берілген немесе шетелде жұмыс істейтін әуе кемелері;
5) Қазақстан Республикасында тіркеліп және әуе кемесін экипажымен бірге жалдау шарты бойынша пайдаланылатын әуе кемелері.
29. Сертификаттау бойынша жұмыстарға ақы төлегені жөніндегі төлемқағазы.
2. Пайдаланушы сертификатын пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге өзгеріс енгізу үшін өтінімге қоса берілетін құжаттар тізбесі
30. Пайдалану сертификатын пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге әуе кемесін (бұдан әрі - ӘК) енгізу кезінде өтінім беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 106 қаулысымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларды және олар көрсететін қызметтерді сертификаттау ережесіне 2-қосымшаға сәйкес өтінім;
2) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
3) ұшу жұмысын ұйымдастыру;
4) ӘК мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
5) ұшу жарамдылығы сертификатының көшірмесі, борттық радиостанцияға рұқсат, лицензия (қолдану мерзімі);
6) ӘК жалға алу (егер ӘК жалға алынса) шартының көшірмесі және қабылдау-тапсыру актісі;
7) Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдерінде белгіленген тәртіппен міндетті сақтандыру түрлерін растайтын сақтандыру полистерінің көшірмесі;
8) санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органы қорытындысының көшірмесі;
9) дезинсекция және дератизация жөніндегі жұмыстарды жүргізгендігі туралы анықтама;
10) ӘК техникалық жай-күйін тексеру және оның жарамдылығын анықтау актісі;
11) дәлелдік құжаттамаға тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
31. Пайдалану сертификатын пайдалану жөніндегі арнайы ережелерге экипажды енгізу кезінде өтініш беруші мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 106 қаулысымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларды және олар көрсететін қызметтерді сертификаттау ережесіне 2-қосымшаға сәйкес өтінімді;
2) осы Тізбенің 10-тармағына сәйкес командалық-ұшу, инструкторлық және ұшу құрамы туралы деректерді;
3) авиациялық персоналға сақтандыру полисінің көшірмесін;
4) мамандардың ұшу куәліктерінің көшірмесін;

5) допуск к полетам в условиях сокращенного вертикального эшелонирования;
6) оборудование системой предупреждения столкновений.
28. Копии контрактов, предоставляющих право пользования воздушными судами и сведения об аренде воздушных судов:
1) арендованные воздушные суда, зарегистрированные в Республике Казахстан;
2) воздушные суда, арендованные с экипажем и зарегистрированные в иностранном государстве;
3) воздушные суда, переданные в аренду с экипажем или без экипажа в Республику Казахстан;
4) воздушные суда, переданные в аренду с экипажем или без экипажа в иностранное государство или работающие за рубежом;
5) воздушные суда, зарегистрированные в Республике Казахстан и, используемые по договору аренды воздушного судна с экипажем.
29. Квитанция об оплате работ по сертификации.
2. Перечень документов на внесение изменения в Специальные
положения по эксплуатации Сертификата эксплуатанта
30. При внесении воздушного судна (далее - ВС) в специальные положения по эксплуатации Сертификата эксплуатанта заявитель представляет следующую документацию:
1) Заявка, согласно  Приложению 2  к Правилам сертификации эксплуатантов гражданских воздушных судов и услуг, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 106;
2) организация технического обслуживания воздушного судна;
3) организация летной работы;
4) копия свидетельства о государственной регистрации ВС;
5) копия сертификата летной годности, разрешения на бортовые  радиостанции, лицензия (срок действия);
6) копия договора об аренде (если ВС арендуется) и акт приема-передачи ВС;
7) копии страховых полисов, подтверждающих обязательные виды страхования в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан;
8) копия заключения органа санитарно-эпидемиологического надзора;
9) справка о проведении работ по дезинсекции и дератизации;
10) акт проверки технического состояния и определения годности ВС;
11) соответствующие изменение и дополнение в доказательную документацию.
31. При внесении экипажей в специальные положения по эксплуатации сертификата эксплуатанта заявитель представляет:
1) Заявка, согласно  Приложению 2  к Правилам сертификации эксплуатантов гражданских воздушных судов и услуг, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 106;
2) данные о командно-летном, инструкторском и летном составе, согласно пункту 10 настоящего Перечня;
3) копии страхового полиса на авиационный персонал;
4) копии летных свидетельств специалистов;

5) жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін;
6) біліктілігін жоғарылату курсын өткендігі туралы құжаттың көшірмесін ұсынады.
32. <*>
Ескерту: 32-тармақ алынып тасталды - Көлік және коммуникациялар министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2005 жылғы 7 ақпандағы N 22 бұйрығымен .
33. Қайта жөнделген, қолмен немесе машинкамен жазылып түзетілген, қолы және мөр қойылмаған құжаттар қарауға қабылданбайды.
"Пайдаланушы сертификатын алу,
Пайдаланушы сертификатын
пайдалану жөніндегі арнайы
ережелерге өзгеріс енгізу үшін
өтінімге қоса берілетін құжаттар
тізбесін және Азаматтық әуе
кемелерін пайдаланушыны
сертификаттық тексерудің үлгілік
бағдарламасын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
Министрлігінің Азаматтық авиация
комитеті төрағасының
2004 жылғы 17 мамырдағы
N 91 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттық тексерудің үлгілік бағдарламасы
АӘК пайдаланушының атауы _____________________________
Тексерілген күні, бұйрықтың N ________________________
Тексерушінің аты-жөні, қызметі _______________________
____________________________________________________________________
р/с |      Бағдарлама бойынша позицияның         |Сәйкестік|Сәйкес.
N-і | нөмірлері және тексерілетін элементтер     |  бағасы | сіздік
|                                            |   (-+)  |позиция.
|                                            |         | сының
|                                            |         | нөмірі
____________________________________________________________________
1 |                   2                        |     3   |   4
____________________________________________________________________
1. Ұсынылған дәлелдеу құжаттамасы жиынтығының болуы және
сәйкестігі
____________________________________________________________________
1)  Пайдаланушы сертификатын алуға өтінім.
2)  Пайдаланушы жарғысының көшірмесі
(құрылтай шарты).
3)  Заңды тұлғаны тіркеу туралы куәліктің
көшірмесі.
4)  Аудиторлық анықтама және қаржылық жай-күйі
туралы анықтама.
5)  Пайдаланушының ұйымдық құрылымы, штат
кестесі, жүктелген функцияларды орындауға
жеткіліктілігі.
6)  Басшы құрамның және авиация мамандарының
міндеттері мен жауапкершілігін белгілейтін
лауазымдық нұсқаулықтар.
7)  Экипаждың жұмыс уақыты және демалысы туралы
ереже, соның ішінде бір әуе кемесінде
экипаждың ең аз құрамымен (нақты әуе
кемесінің ҰПБ сәйкес) және күшейтілген
экипажбен немесе екі экипажбен ұшу кезінде.
8)  Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етумен тікелей
байланысты басшы құрам мен мамандар
жөніндегі деректер, олардың сәйкестігі.

5) копия приказа о принятии на работу;
6) копия документа о прохождении курсов повышения квалификации.
32. (Пункт ислючен - приказом Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций РК от 7 февраля 2005 года N 22 ).
33. Документы с подчистками, рукописными или машинописными исправлениями, не заверенными подписью и печатью, к рассмотрению не принимаются.
Приложение 2
к приказу Председателя Комитета
гражданской авиации Министерства
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 мая 2004 г. N 91
"Об утверждении Перечня документов,
прилагаемых к заявке на получение
Сертификата эксплуатанта, на
внесение изменения в Специальные
положения по эксплуатации
Сертификата эксплуатанта и Типовой
программы сертификационного
обследования эксплуатанта
гражданских воздушных судов"
Типовая программа
сертификационного обследования эксплуатанта
гражданских воздушных судов
Наименование эксплуатанта ГВС: _________________________________
Дата проверки, N приказа: ______________________________________
Ф.И.О., должность проверяющих: _________________________________
_________________________________
__________________________________________________________________
N  |        Номера позиций по программе и      |Оценка  |Номер
п/п |             проверяемые элементы          |соответ-|позиции
|                                           |ствия   |несоот-
|                                           |(+/-)   |ветствия
____|___________________________________________|________|________
1 |                       2                   |    3   |    4
____|___________________________________________|________|________
1. Наличие и соответствие комплекта представленной
доказательной документации
1)   Заявка на получение Сертификата эксплуатанта.
2)   Копия устава эксплуатанта (учредительный
договор).
3)   Копия свидетельства о регистрации
юридического лица.
4)   Аудиторская справка и справка о финансовом
состоянии.
5)   Организационная структура, штатное
расписание эксплуатанта, достаточность для
выполнения возложенных функций.
6)   Должностные инструкции, определяющие
обязанности и ответственность руководящего
состава и авиационных специалистов.
7)   Положение о рабочем времени и отдыхе
экипажей, в том числе при полетах
минимальным (согласно РЛЭ конкретного
воздушного судна) составом экипажа и
усиленным экипажем или двумя экипажами на
одном воздушном судне.
8)   Данные по руководящему составу и
специалистам, непосредственно связанные с
обеспечением безопасности полетов, их
соответствие.

9)  Командалық-ұшу, нұсқаушы және ұшу құрамы,
қызмет көрсетуші қызметкерлер туралы
деректер және олардың дұрыстығы.
10) Ұшу қызметі жүзеге асырылатын, негізгі
құжаттар тізімі.
11) Ұшу өндірісі жөніндегі басшылық, ашылатын
мәселелердің толықтығы. Енгізілетін
өзгерістердің белгіленген талаптарға
сәйкестігі және уақтылығы.
12) Олардың негізінде Азаматтық әуе кемелеріне
(бұдан әрі - ӘК) техникалық қызмет көрсету
жүргізілетін құжаттардың тізбесі мен
бар болуы.
13) Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету
жөніндегі басшылық, ашылатын мәселелердің
толықтығы. Енгізілетін өзгерістердің
белгіленген талаптарға сәйкестігі және
уақтылығы.
14) ӘК мемлекеттік тіркеу туралы куәлік.
15) ӘК ұшуға жарамдылық сертификаты, борттық
радиостанцияларға рұқсаттар, лицензия
(қолданылу мерзімі).
16) Жердегі шу бойынша ӘК жарамдылығы
туралы куәлік.
17) Тапсырыс берушінің ӘК қабылдағаны туралы
техникалық акті (егер ӘК жалға алынған
немесе меншікке сатып алынған болса).
18) ӘК сақтандыру полистері (жарамдылық
мерзімі мен аумағы).
19) Ұшуды орындайтын мамандарды сақтандыру
полистері (жарамдылық мерзімі және аумағы,
мамандардың тізімі).
20) Үшінші адамдар алдындағы азаматтық
жауапкершілікті сақтандыру полистері
(жарамдылық мерзімі мен аумағы).
21) Жолаушыларды, багажды, почтаны, жүктерді
сақтандыру полистері (жарамдылық мерзімі).
22) ӘК жалға алу шарттарының көшірмелері
(қолданылу мерзімі).
23) Аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз
ету жөніндегі шарт.
24) Ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету
жөніндегі шарт.
25) Авиациялық қызметкерлердің біліктілігін
жоғарылату курстарынан өтуге
арналған шарт.
26) Негізгі әуеайлақты пайдалануға арналған
шарт (авиациялық қауіпсіздікті және
апаттан құтқаруды қамтамасыз ету).
27) Техникалық қызмет көрсету (жедел,
мерзімдік, күрделі жөндеу) шарты.
28) Экипаждардың тренажерлік дайындығын
өткізу шарты.
29) Дәрігерлік қамтамасыз етуге, карантиндік
іс-шараларға (ДҰСК, ұшу алдындағы және
ауысым алдындағы дәрігерлік тексеру)
арналған шарт.
30) СЭС-пен шарт (ӘК дезинсекциялау және
дератизациялау бойынша жұмыстарды
жүргізу туралы анықтамасы).
31) Ұшуларды аэронавигациялық қамтамасыз
ету шарты.
32) Авиациялық тасымалдарды, кедендік және
паспорттық тексеруді қамтамасыз ету
және әуежайдағы қызмет көрсету шарты.
33) Пайдаланушының Азаматтық авиация
комитетінде келісілген мәлімделген ӘК
мәтіндік сипаттамасы мен бояу эскиздері.
34) Iздестіруді және апаттан құтқаруды
қамтамасыз ететін ұйымның сипаттамасы.
35) Тауарлық белгіге патенттің барлығын
растайтын құжат.
36) Әуе қозғалысын басқаруды ұйымдастыру
туралы анықтама.
37) Негізгі әуеайлақтар мен пайдаланылатын
әуежайлар туралы анықтама.

9)   Данные и достоверность о командно-летном,
инструкторском и летном составе,
обслуживающем персонале.
10)  Перечень и наличие документов, на основании
которых осуществляется летная деятельность.
11)  Руководство по производству полетов,
полнота раскрываемых вопросов. Соответствие
установленным требованиям и своевременность
вносимых изменений.
12)  Перечень и наличие документов, на основании
которых производится техническое
обслуживание гражданских воздушных судов
(далее - ВС).
13)  Руководство по техническому обслуживанию
воздушных судов, полнота раскрываемых
вопросов. Соответствие установленным
требованиям и своевременность вносимых
изменений.
14)  Свидетельство о государственной
регистрации ВС.
15)  Сертификат летной годности ВС, разрешения
на бортовые радиостанции, лицензия
(срок действия).
16)  Удостоверения о годности ВС по шуму на
местности.
17)  Технический акт о приемке ВС заказчиком
(если ВС взято в аренду или приобретено в
собственность).
18)  Полисы страхования ВС (срок и территория
действия).
19)  Полисы страхования специалистов,
выполняющих полеты (срок и территория
действия, список специалистов).
20)  Полисы страхования гражданской
ответственности перед третьими лицами
(срок и территория действия).
21)  Полисов страхования пассажиров, багажа,
почты, грузов (срок действия).
22)  Копии договоров аренды ВС (срок действия).
23)  Договор по обеспечению аэронавигационной
информацией.
24)  Договор по метеорологическому обеспечению
полетов.
25)  Договор на прохождение курсов повышения
квалификации авиационного персонала.
26)  Договор на использование аэродрома
базирования (обеспечение авиационной
безопасности и аварийно-спасательное).
27)  Договор на техническое обслуживание
(оперативное, периодическое, капитальный
ремонт).
28)  Договор на проведение тренажерной
подготовки экипажей.
29)  Договор на медицинское обеспечение (ВЛЭК,
предполетного и предсменного медицинского
осмотра), карантинные мероприятия.
30)  Договор с СЭС (справка о проведении работ
по дезинсекции и дератизации ВС).
31)  Договор на аэронавигационное обеспечение
полетов.
32)  Договор на обеспечение авиационных
перевозок, таможенным и паспортным
контролем и аэропортовое обслуживание.
33)  Согласованное в Комитете гражданской
авиации текстовое описание и эскизы
раскраски заявленных ВС эксплуатанта.
34)  Описание организации поискового и
аварийно-спасательного обеспечения.
35)  Документ, подтверждающий наличие патента
на товарный знак.
36)  Справка об организации управления
воздушным движением.
37)  Справка об аэродромах базирования и
используемых аэропортах.

38) АА қызметіне заңсыз килігу әрекетін
болдырмау жөніндегі шаралар туралы
құжаттар мен басшылық.
39) Халықаралық ұшуларды орындауға арналған
ұшу және нормативтік құжаттардың тізбесі
және бар болуы.
40) Жүк және жолаушылар тасымалын ресімдеуге
арналған тасымалдау құжаттамалары, егер
пайдаланушы дербес жұмыс істесе.
41) Әуе кемелері туралы мәліметтер және әуе
кемелерінің түрлері мен олардың жабдықтары
бойынша техникалық қызмет көрсетуді
ұйымдастыру сипаттамасы, сондай-ақ әрбір
әуе кемесін орналастыратын жер туралы
анықтама.
____________________________________________________________________
2. Ұшу жұмысын ұйымдастыру
____________________________________________________________________
1.  Ұйымдық құрылым.
1)  Штат саны және толықтығы.
2)  Басқару звеносының біліктілігі, біліктілік
талаптарына сәйкестігі.
3)  Басқа пайдаланушылардың ұшу құрамын
пайдалану.
2.  Ұшу жұмысын жоспарлау
1)  Ұшу-штабтық құжаттаманы жүргізу.
2)  ҰКҚ дайындық, жаттығу және тексеру
кестесінің бар болуы және жоспарын жүргізу.
3)  Осы үлгідегі ӘК-нде дербес ұшуға (жұмысқа)
рұқсат беру үшін ұшу құрамын даярлау және
тексеру.
4)  Мамандығы  бойынша біліктілігін растау
және жоғарылату.
5)  Ұшу құрамы куәлігінің жарамдылық мерзімін
ұзарту.
6)  Ұшу құрамы класын жоғарылату үшін даярлау.
7)  Ұшу жұмысындағы үзілістен кейін ҰҚ ұшуға
жіберу тәртібін сақтау.
8)  Нұсқаушылар құрамын даярлау.
9)  АА оқу орындарында ұшу құрамының
біліктілігін жоғарылату (ӘК басқа
түрлеріне қайта оқу).
10) Экипаждардың алдын ала дайындықтарын
жүргізу.
11) Күрделі ауа райы жағдайларында қонуға тоқсан
сайын кірудің орындалу тұрақтылығы, ең аз
мөлшерді растау.
12) Ұшу құрамын күрделі ауа райы жағдайларында
ұшуға жіберу үшін дайындау және тексеру.
13) Қонуға кірудің автоматты құралдарын
пайдалана отырып ұшуға рұқсат беру үшін ұшу
құрамын даярлау және тексеру.
14) Көктемгі-жазғы навигация (КЖН) және
күзгі-қысқы навигацияға (КҚН) даярлау және
даярлауды тексеру (даярлау жоспары,
жоспардың құрылымдық мазмұны, шараларды
орындау мерзімдері, ұшу-техникалық
конференциясын өткізу).
15) Кешенді тренажерлерде немесе экипаж
кабинасы тренажындағы даярлық
бағдарламаларының болуы.
16) Ұшу құрамын әуе кемесінің басқа түрлеріне
қайта даярлау бағдарламаларының сақталуы.
17) Экипаж мүшелерінің ұшу және жұмыс уақыты
нормаларын сақтауы.
18) Ұшу құрамының негізгі әуежайларда, аралық
және соңғы әуежайларда ұшудан кейін
үздіксіз демалу ұзақтығы.
19) Командалық ұшу құрамының дербес ұшу
нормаларын жоспарлау, тұрақтылығы және
орындау.
20) Ұшу құрамына демалысты жоспарлау, демалыс
кестесі бойынша мерзімдерінің сақталуы.

38)  Документы и руководство о мерах по
предотвращению актов незаконного
вмешательства в деятельность ГА.
39)  Перечень и наличие полетной и нормативных
документов для выполнения международных
полетов.
40)  Перевозочные документации для оформления
грузовых и пассажирских перевозок, если
эксплуатант работает самостоятельно.
41)  Данные о ВС и описание организации
технического обслуживания по типам ВС и
их оборудования, а также справка о месте
базирования каждого ВС.
2. Организация летной работы
1.   Организационная структура.
1)   Штатная численность и укомплектованность.
2)   Квалификация управляющего звена,
соответствие квалификационным требованиям.
3)   Использование летного состава других
эксплуатантов.
2.   Планирование летной работы.
1)   Ведение летно-штабной документации.
2)   Наличие и ведение плана графика
подготовки, тренировки и проверки ЛПС.
3)   Подготовка и проверка летного состава
для допуска к самостоятельным полетам
(работе) на ВС данного типа.
4)   Подтверждение и повышение квалификации
по специальности.
5)   Продление срока действия свидетельства
летного состава.
6)   Подготовка для повышения в классе
летного состава.
7)   Соблюдение порядка допуска к полетам ЛС
после перерыва в летной работе.
8)   Подготовка инструкторского состава.
9)   Повышение квалификации летного состава
в учебных заведениях ГА (переучивание
на другие типы ВС).
10)  Проведение предварительных подготовок
экипажей.
11)  Подтверждения минимума, регулярность
выполнения ежеквартальных заходов на
посадку в сложных метеоусловиях.
12)  Подготовка и проверка летного состава
для допуска к полетам в сложных
метеоусловиях.
13)  Подготовка и проверка летного состава для
допуска к полетам с использованием
автоматических средств захода на посадку.
14)  Подготовка и проверка готовности к ВЛП и
ОЗП (план подготовки, структурное
содержание плана, сроки выполнения
мероприятий, проведение летно-технической
конференции).
15)  Наличие программ подготовка на
комплексных тренажерах или тренаж в
кабине экипажа.
16)  Соблюдение программ переподготовки ЛС на
ВС других типов.
17)  Соблюдение норм полетного и рабочего
времени членами экипажей.
18)  Продолжительность непрерывного отдыха
летного состава после полетов в
аэропортах базирования, промежуточных о
конечных аэропортах.
19)  Планирование, регулярность и выполнение
норм самостоятельного налета КЛС.
20)  Планирование отпусков летному составу,
соблюдение сроков по графику отпусков.

21) ӘК бірнеше түрлерінде ұшуды орындайтын ҰҚ
үшін белгіленген талаптарды орындау.
22) Ұшу құрамының ДҰСҚ өтуі: (тоқсан сайынғы
дәрігерлік тексеру).
3.  Ұшу құрамының кәсіби даярлығы.
Теориялық даярлық:
1)  Нормативтік құжаттардың бақылау
данасының болуы.
2)  Жоспарланған мерзімге арналған теориялық
даярлықтың жоспары мен тақырыбы.
3)  Дербес даярлық (жеке тапсырмалар).
4)  Оқытушылардың құрамы және оларда пәндер
бойынша бекітілген конспектілердің болуы.
5)  Ұшу бөлімшелері жайларының болуы және
олардың жәй-күйі, оларда өндірістік
санитария, өрт қауіпсіздігі талаптарының
сақталуы.
6)  Оқу-әдістемелік базасының жабдығы: ұшу-
әдістемелік кластары, бөлімшелердің
техникалық кластары, техникалық кітапхана,
АА әдістемелік құжаттары, оқу көрнекі
құралдары, оқытудың техникалық құралдары
мен әдістемелік құралдар.
7)  Сабақтарды тексеру, ұшу құрамының
сабаққа қатысуы.
8)  Білімді тексеру нысандары теориялық
даярлықты тексеру, есепке алу нысандары
мен әдістері.
Тренажерлық даярлық:
9)  Тренажерлық база, пайдаланылатын ӘК
түрлеріне сәйкестігі.
10) Ұшу құрамын даярлаудың жоспарлы мерзімдерін,
көлемі мен бағдарламаларын сақтау.
11) КҰҚ тренажерлық даярлыққа жеке қатысуы және
оны бақылау.
12) Тренажер нұсқаушыларының құрамы, олардың
кәсіби және әдістемелік даярлығының деңгейі,
қойылатын талаптарға сәйкестігі.
13) Тренажерлік техниканың техникалық жай-күйі.
14) Ерекше жағдайлардағы іс-қимылдар мен әуе
кемесін апаттық жағдайларда тастап шығу
жөніндегі экипаждың жаттығуын ұйымдастыру
және уақытшалығы.
Экипажды және оларды ұшуға жіберуді қалыптастыру:
15) Экипаж құрамын бекіту тәртібі және
есепке алу.
16) Экипаждардың тұрақтылығы.
17) Экипаждардың бағыттар (жұмыс аудандары)
бойынша әуеайлақтарға жеткізілуі,
экипаждардың таудағы әуеайлақтарға жетуін
ұйымдастыру.
18) Авиациялық жұмыстарды орындау жөніндегі
ұшуларды орындауға экипаждардың даярлығы.
19) Технология мен технологиялық кестеге
сәйкес, экипаждың ұшу алдындағы дайындығын
өткізуді ұйымдастыру.
20) Ұшуларды орындауды қамтамасыз ететін
қызметтерге экипаждарды даярлау.
21) Есепке алу және ұшу құжаттарын тексеру
мен жүргізуді ұйымдастыру (ұшуға берілген
тапсырма, кіндіктеу кестесі, штурмандық
борттық журнал, тасымалдау құжаттары).
22) Экипаждың ұшудан кейінгі талдауын
ұйымдастыру және өткізу.
23) Базадан тыс ұшуларды орындайтын экипаждарды
бақылауды ұйымдастыру.
Халықаралық ұшулар:
24) Халықаралық ұшуларды орындауға дайындық
бойынша Қазақстан Республикасы азаматтық
авиациясының көлік авиациясының ұшу
құрамын даярлау бағдарламасы (ҚР АА
КАУҚДБ-96) талаптарын сақтау.
25) Дайындық ережелерін сақтау және тректер
бойынша ұшуды орындау.

21)  Выполнение установленных требований для
ЛС, выполняющих полеты на нескольких
типах ВС.
22)  Прохождение летным составом ВЛЭК
(квартальных медосмотров).
3.   Профессиональная подготовка летного
состава
Теоретическая подготовка:
1)   Наличие контрольных экземпляров
нормативной документации.
2)   Планы и тематика теоретической
подготовки на планируемый период.
3)   Самостоятельная подготовка
(индивидуальные задания).
4)   Состав преподавателей и наличие у них
утвержденных конспектов по дисциплинам.
5)   Наличие и состояние помещений летных
подразделений, соблюдение в них
требований производственной санитарии,
правил пожарной безопасности.
6)   Оборудование учебно-методической базы:
летно-методические классы, технические
классы подразделений, техническая
библиотека, методические документы ГА,
учебные наглядные пособия, технические
средства обучения и методические
разработки.
7)   Контроль за занятиями, посещаемость
летным составом.
8)   Формы контроля знаний, формы и методы
контроля, учета теоретической подготовки.
Тренажерная подготовка:
9)   Тренажерная база, соответствие
эксплуатируемым типам ВС.
10)  Соблюдение плановых сроков, объемов и
программ подготовки летного состава.
11)  Контроль и личное участие КЛС в
тренажерной подготовке.
12)  Состав инструкторов тренажеров, уровень
их профессиональной и методической
подготовленности, соответствие
предъявляемым требованиям.
13)  Техническое состояние тренажерной техники.
14)  Организация и эпизодичность тренировки
экипажей по действиям в особых случаях и
аварийному покиданию воздушного судна.
Формирование экипажей и допуска их
к полетам:
15)  Порядок утверждения и учет состава
экипажей.
16)  Стабильность экипажей.
17)  Провозка экипажей по маршрутам (районам
работ) на аэродромы, организация провозок
экипажей на горные аэродромы.
18)  Подготовка экипажей к выполнению полетов
по выполнению авиационных работ.
19)  Организация проведения предполетной
подготовки экипажа, согласно технологии
и технологического графика.
20)  Подготовка экипажей в службах,
обеспечивающих выполнение полетов.
21)  Организация контроля ведения учетной и
полетной документации (задание на полет,
центровочный график, ШБЖ, перевозочные
документы).
22)  Организация и проведение послеполетного
разбора экипажей.
23)  Организация контроля экипажей, выполняющие
полеты в отрыве от базы.
Международные полеты:
24)  Соблюдение требований ППЛСТА ГА РК-96 по
подготовке к выполнению международных
полетов.
25)  Соблюдение правил подготовки и выполнение
полетов по трекам.

26) Халықаралық әуе жолдары үшін біліктілікті
жоғарылату курстарынан (білімді жоғарылату
курстары) өту мерзімдерін сақтау.
27) Халықаралық әуе жолдары бойынша бірінші
рет ұшуды орындайтын экипаждарды алып өту.
28) BRNAV, ETOPS жүйелері бойынша ұшуларды
орындауға экипаждардың даярлығы.
____________________________________________________________________
3. Ұшу жұмыстарын талдау және ұшу қауіпсіздігінің жай-күйі
____________________________________________________________________
1)  Ұшуларды талдауды жүргізу мерзімдері және
журналдың болуы (бөлімшелер бойынша).
2)  Тексерушілердің ұшу құрамын тексеру
материалдары (ұшу кітапшалары, дайындыққа
тапсырмалар, ұшу техникасын тексеру
актілері, ҰЖ, практикалық жұмыс).
3)  Авиация қызметкерлері куәлігінің болуы
және оны ресімдеу.
4)  Ұшу ақпаратын, борттағы және жердегі
ұшу параметрлері мен сөйлесулерін тіркеу
құралдарын талдау материалдары (талдау
және пайыздық қамту).
5)  Авиациялық оқиғаларды белгіленген тәртіппен
есепке алу.
6)  Ұшу қауіпсіздігі бойынша талдаулар жасау.
7)  Авиациялық оқиғаларды тексеру жөніндегі
жұмысқа дайындалған мамандардың болуы.
8)  Авиациялық оқиғаларды болдырмау жөніндегі
алдын алу.
9)  Бортсеріктердің, бортоператорлардың,
бақылаушы ұшқыштардың дайындық сәйкестігі
және жұмыс технологияларын орындауы
(жолаушыларға нұсқау беру).
10) Қауіпсіздік жөніндегі тексерушілердің
тексеру материалдары, ұшудың орындалуын
жедел бақылау.
11) Аттестациялық комиссияның құрамы және оның
жұмысын ұйымдастыру.
____________________________________________________________________
4. Өндірістік база
____________________________________________________________________
1)  Техникалық қызметке және авиация техникасын
жөндеуге арналған қоймалар мен ықтамалардың
болуы және оларды жабдықтау. Олардың
Азаматтық авиацияда авиациялық техниканы
техникалық пайдалану және жөндеу жөніндегі
тәлім (АА АТТПЖТ) талаптарына сәйкес болуы.
2)  Инженерлік-техникалық құрамға арналған
өндірістік ғимараттардың, тұрмыстық жайлардың
болуы және олардың жәй-күйі. Оларда
өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі
ережелерінің сақталуы.
3)  Жалға алынған құрылыстарды және жердегі
қызмет көрсету құралдарын пайдалану
шарттарының болуы.
____________________________________________________________________
5. Әуе кемелері
____________________________________________________________________
1)  Қолда бар ӘК, олардың жабдығының
мәлімденген жұмыс түрлеріне сәйкестігі.
(ХӘЖ, АХШП үшін).
2)  ӘК түсінің бекітілген сипаттамаға
сәйкестігі.
3)  ӘК жалпы техникалық жай-күйі.
4)  Кеме құжаттарының жиынтығы, ресімдеу
тәртібі және мазмұны.
5)  ӘК ас үй және әжетхана жабдығының, жүк
бөліктерінің техникалық жай-күйі.
6)  ӘК апаттан құтқару және өртке қарсы,
оттегі жабдығының, апаттық шығу есіктерінің,
апаттық жүзу құралдарының болуы және
жәй-күйі.

26)  Соблюдение сроков прохождения курсов
повышения квалификации (КПК) для МВЛ.
27)  Провозка экипажей, впервые выполняющие
полеты по МВЛ.
28)  Готовность экипажей к выполнению
полетов по ВRNAV, ETOPS.
3. Анализ летной работы и состояние безопасности полетов:
1)   Сроки проведения и наличие журнала
разборов полетов (по подразделениям).
2)   Материалы проверок летного состава
проверяющими (летные книжки, задания на
тренировку, акты проверки техники
пилотирования, СВЖ, практической работы).
3)   Наличие и оформление свидетельств
авиационного персонала.
4)   Материалы анализа полетной информации,
бортовых и наземных средств регистрации
параметров полета и речевого обмена
(анализ и процентный охват).
5)   Учет авиационных событий в
установленном порядке.
6)   Составление анализов по безопасности
полетов.
7)   Наличие специалистов, подготовленных к
работе по расследованию авиационных
событий.
8)   Профилактика по предотвращению
авиационных событий.
9)   Соответствие подготовки и выполнение
технологии работ бортпроводниками
(инструктаж пассажиров), бортоператорами,
летчиками наблюдателями.
10)  Материалы проверок инспекторов по
безопасности, оперативный контроль
выполнения полетов.
11)  Состав и организация работы
Аттестационной комиссии.
4. Производственная база
1)   Наличие и содержание ангаров, укрытий
для ТО и РАТ. Их соответствие
требованиям НТЭРАТ ГА-93.
2)   Наличие и состояние бытовых помещений
для ИТП, производственных зданий,
соблюдение в них требований
производственной санитарии, правил
пожарной безопасности.
3)   Наличие договоров на использование
арендуемых сооружений и средств
наземного обслуживания.
5. Воздушные суда
1)   Соответствие имеющихся ВС, их оборудование
заявленным видам работ (для МВЛ, ПАНХ).
2)   Соответствие окраски ВС утвержденному
описанию.
3)   Общее техническое состояние ВС.
4)   Комплектность, порядок оформления и
содержания судовой документации.
5)   Техническое состояние кухонного и
туалетного оборудования, грузовых
отсеков ВС.
6)   Наличие и состояние аварийно-спасательного
и противопожарного, кислородного
оборудования, аварийных выходов, аварийных
плавательных средств ВС.

7)  Жүк тасымалдарын және авиациялық жұмыстарды
орындайтын ӘК арналған арнайы жабдықтың
техникалық жай-күйі.
8)  Жерде ӘК мұздануға қарсы өңдеу процедурасы.
9)  Жолаушыларды апаттық көшіруге дайындық
жөніндегі нұсқау.
10) ӘК санитарлық және эпидемиологиялық
жай-күйі (медициналық дәріхананың болуы
және толықтығы, санитарлық журнал).
11) ӘК ЖЖМ құю рәсімі және оның ережесін сақтау.
12) Тұрақ орындарының жай-күйі, олардың белгісі,
тұрақтарда, жердегі жабдықтарға арналған
аймақтардың, жұмсалған ЖЖМ өрт құралдарын
жинау орындарының болуы, ұшуға дайындық
аялдамаларының жай-күйі.
13) Экипаждарға жердегі қызметтерден ӘК
қабылдау-беруді және керісінше ұйымдастыру,
ӘК күзетке тапсыру.
14) ХӘЖ ұшуларды орындауға қажетті ӘК жабдығының
жай-күйі және толықтығы.
15) ӘК маусымдық дайындығы.
____________________________________________________________________
6. Ақпараттық қамтамасыз ету
____________________________________________________________________
1)  Ұшу қауіпсіздігі жөніндегі ақпараттың
(бұйрықтар мен нұсқаулардың) түсуінің
уақтылығы.
2)  Нормативтік және басшылық құжаттарға
өзгерістердің түсуі және оларды енгізу.
3)  Пайдаланушының жеке құрамына ұшулардың
қауіпсіздігі жөніндегі бұйрықтарды,
нұсқауларды және ақпаратты жеткізудің және
зерделеудің уақтылығы.
____________________________________________________________________
7. Еңбекті қорғау, қаржылық және материалдық қамтамасыз ету
____________________________________________________________________
1)  Еңбекті қорғауды ұйымдастыру.
2)  Еңбекті қорғау жөніндегі құжаттардың
болуы және сапасы.
3)  Жеке қорғау құралдарының болуы.
4)  Авиация қызметкерлерінің нысанды және
арнайы киімдерінің болуы.
5)  Аэронавигациялық қызметтер үшін берешек
6)  Әуежайлық қызметтер үшін берешек
7)  Жалақыны төлеу бойынша берешек
____________________________________________________________________
Ескерту:
(*) Осы пайдаланушы үшін міндетті емес;
(-1) Пайдаланушы сертификатын беруге кедергі келтіретін сәйкессіздіктер.
(-2) Келісілген мерзімдерде жойған жағдайларда немесе шектеулер енгізілгенде, пайдаланушы сертификатын беруге кедергі келтірмейтін сәйкессіздіктер.
(-3) пайдаланушы сертификатын беруге кедергі келтірмейтін және өндіріс пен сапа жүйесін жетілдіргенде жоюға болатын сәйкессіздіктер.
Қосымша: Сәйкессіздіктер тізбесі  _________ бетте (беттерде)
Тексерушілер:  _______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
(қолы, Т.А.Ә.а)
Таныстым: ӘК пайдаланушының басшысы: _______  _______________
(қолы)   (қолы, Т.А.Ә.а)
Сертификаттық тексерудің жүргізілген күні: 200_ жылғы "___"_______
Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттық
тексерудің үлгілік бағдарламасына сәйкессіздіктер
тізбесі
___________________________________________________________________
(пайдаланушының аты-жөні)
___________________________________________________________________
Сертификаттық тексеру  |  Сәйкессіздіктің сипаттамасы  | Ескерту
бағдарламасындағы    |                               |
сәйкессіздіктің N    |                               |
___________________________________________________________________

7)   Техническое состояние спецоборудования
для ВС, осуществляющие грузовые перевозки
и авиационные работы.
8)   Процедура противообледенительной
обработки ВС на земле.
9)   Инструкции по подготовке к аварийной
эвакуации пассажиров.
10)  Санитарное и эпидемиологическое состояние
ВС (наличие и комплектность медицинских
аптечек, санитарный журнал).
11)  Процедура и соблюдение правил
заправки ВС ГСМ.
12)  Состояние мест стоянок, их разметка;
наличие на стоянках зон для наземного
оборудования, мест сбора отработанных
ГСМ, пожарных средств; состояние
гоночных стоянок.
13)  Организация приема-передачи ВС от
наземных служб экипажам и обратно,
сдача ВС под охрану.
14)  Состояние и укомплектованность
оборудования ВС, необходимых для
выполнения полетов на МВЛ.
15)  Сезонная подготовка ВС.
6. Информационное обеспечение
1)   Своевременность поступления информации
по безопасности полетов (приказов и
указаний).
2)   Поступление и внесение изменений в
нормативные и руководящие документы.
3)   Своевременность доведения и изучения
приказов, указаний и информации по
безопасности полетов личным составом
эксплуатанта.
7. Охрана труда, финансовое и материальное обеспечение
1)   Организация охраны труда.
2)   Наличие и качество документов по
охране труда.
3)   Наличие средств индивидуальной защиты.
4)   Наличие форменного и спец.обмундирования
авиационного персонала.
5)   Задолженность за аэронавигационное
обслуживание.
6)   Задолженность за аэропортовое
обслуживание.
7)   Задолженность по выплате заработной платы.
___________________________________________________________________
ПРИМЕЧАНИЕ:
(*) не обязательно для данного эксплуатанта;
(-1) несоответствия, препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта;
(-2) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта при условии устранения в согласованные сроки или введении ограничений;
(-3) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта, и подлежащие устранению при совершенствовании производства и системы качества.
ПРИЛОЖЕНИЕ: Перечень несоответствий на  ____ листе (листах).
ПРОВЕРЯЮЩИЕ:______________________________________
______________________________________
______________________________________                              ______________________________________
(подпись, Ф.И.О)
ОЗНАКОМЛЕН: Руководитель эксплуатанта ВС: __________  __________
(подпись)     (Ф.И.О)
Дата проведения
сертификационного обследования: "___"________ 200__год.
Перечень несоответствий
к Программе сертификационного обследования
эксплуатанта гражданских воздушных судов
_______________________________________________________________
(наименование эксплуатанта)
_______________________________________________________________
N позиции несоответствия в |   Характеристики  |  Примечание
программе сертификационного|   несоответствия  |
обследования         |                   |
___________________________|___________________|_______________

1             |               2               |    3
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тексерушілер: ____________________
____________________
____________________
____________________
(қолы)
Таныстым: ___________________________________________________
(ӘК пайдаланушының басшысы, аты-жөні, қолы)
Сертификаттық
тексерудің жүргізілген күні: 200__ жылғы "___"_____________

1             |         2         |        3
___________________________|___________________|_______________
_______________________________________________________________
Проверяющие: ________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
(подпись, Ф.И.О)
Ознакомлен:  ______________________________________________
(руководитель эксплуатанта ВС, подпись, Ф.И.О)
Дата проведения
сертификационного обследования: "____"_____________200__год.