Тұқымның сапасын сараптауды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 19 мамырдағы N 287 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 11 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2899. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөніндегі қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2003 жылғы 13 қазандағы N 248-р өкіміне сәйкес  бұйырамын :
1. Қоса беріліп отырған Тұқымның сапасын сараптауды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
"Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 19 мамырдағы N 287
бұйрығымен бекітілген
Тұқымның сапасын сараптауды жүргізу
ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже тұқымның мемлекеттік стандарттардың талаптарына сәйкестігіне сорттық және егістік қасиеттерін айқындау жөніндегі іс-шараларды жүргізудің және сапасы туралы құжаттар берудің шарттары мен тәртібін регламенттейді.
2. Тұқымның сорттық және егістік қасиеттерін сараптауды белгіленген тәртіппен аттестатталған тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханалар жүзеге асырады.
3. Тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханалар осы Ережемен белгіленген тұқымның сапасын сараптау талаптарын ұстаулары тиіс.
2. Тұқымның сапасын сараптау жөніндегі іс-шараларды жүргізудің және сапасы туралы құжаттар берудің тәртібі
4. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сапасын сараптау қолданыстағы мемлекеттік стандарттарға сәйкес стандарттармен белгіленген барлық көрсеткіштер бойынша (толық талдау) немесе нормаланатын көрсеткіштердің барлығы бойынша емес (толық емес талдау) жүргізіледі.
5. Тұқымның егістік қасиеттерінің мемлекеттік стандарттардың талаптарына сәйкестігін анықтау үшін тұқым партиясынан мемлекеттік стандарттарға сәйкес іріктеп алынған орташа сынаманы зерттейді. Тұқымның сорттық қасиеттері сорттық егістерді тексеру актісімен расталады.
Тек себуге ғана арналған тұқым партиясынан сынамалар іріктеп алуды тұқым өндірушілердің тапсырысы бойынша аттестатталған тұқым сарапшылары және (немесе) аттестатталған тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханаларда тиісті дайындықтан өткен және тиісті қорытындысы бар тұқым өндірушілер (олардың өкілдері) жүргізеді.
Сатуға арналған тұқым партиясынан сынамалар іріктеп алуды тұқым өндірушінің өтініші бойынша тұқым өндіруші өкілінің қатысуымен Ауыл шаруашылығы министрлігінің немесе оның аумақтық органдарының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлары жүргізеді.
Сынамаларды іріктеп алу осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысандағы кесіммен ресімделеді.
Кесім екі данада ресімделеді - бір данасы сынама іріктеп алынған тұқым өндірушіде қалдырылады, екіншісі сынамамен бірге тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханаға жіберіледі.

Об утверждении Правил проведения экспертизы качества семян
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2004 года № 287. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2004 года № 2899. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В соответствии с  Законом Республики Казахстан "О семеноводстве",  распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 октября 2003 года N 248-р "О дополнительных мерах по совершенствованию законодательства Республики Казахстан", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертизы качества семян.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 мая 2004 года N 287
"Об утверждении Правил проведения
экспертизы качества семян"
Правила
проведения экспертизы качества семян
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регламентируют условия и порядок проведения мероприятий по определению сортовых и посевных качеств семян на их соответствие требованиям государственных стандартов и выдачи документов о качестве.
2. Экспертизу семян на сортовые и посевные качества осуществляют аттестованные в установленном порядке лаборатории по экспертизе качества семян.
3. Лаборатории по экспертизе качества семян должны соблюдать установленные настоящими Правилами требования экспертизы качества семян.
2. Порядок проведения мероприятий по экспертизе качества семян
и выдачи документов о качестве
4. Экспертиза качества семян сельскохозяйственных растений проводится в соответствии с действующими государственными стандартами по всем показателям, установленным стандартами (полный анализ) или не по всем нормируемым показателям (неполный анализ).
5. Для установления соответствия посевных качеств семян требованиям государственных стандартов исследуют среднюю пробу, отобранную из партии семян в соответствии с государственными стандартами. Сортовые качества семян подтверждаются актом апробации сортовых посевов.
Отбор проб из партий семян, предназначенных только для посева, производится аттестованными семенными экспертами по заявке производителей семян и (или) производителями семян (их представителями), прошедшими соответствующую подготовку в аттестованных лабораториях по экспертизе качества семян и имеющими соответствующее заключение.
Отбор проб из партий семян подлежащих реализации, производится по заявке производителя семян государственными инспекторами по семеноводству Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан или его территориальных органов при участии представителя производителя семян.
Отбор проб оформляется актом по форме согласно приложению 1 к Настоящим Правилам.
Акт оформляется в двух экземплярах - один экземпляр оставляется у производителя семян, где отобрана проба, другой направляется с пробой в лабораторию по экспертизе качества семян.

6. Тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертхана сынамаларды талдау нәтижелеріне байланысты тұқым өндірушіге сапасы туралы құжаттар - тұқымның сапасы туралы куәлік немесе тұқымды талдау нәтижесін, ал тұқымдық картопқа - түйнектік талдау кесімін береді.
7. Тұқымның сапасы туралы куәлік егістік қасиеттері толық талдауға тексерілген және мемлекеттік стандарттардың талаптарына сай тұқым партияларына беріледі. Тұқымның сапасы туралы куәлік осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысанда беріледі.
Талдауын егіске дейін 15 және одан аз күн бұрын (сатуға арналған тұқымнан басқа) - ылғалдылығы мен зиянкестермен жайлануын айқындамастан, жүргізетін тұқымның өнгіштігі орнына өмірге бейімділік нормасын ескере отырып, жиналатын жылы себуге пайдаланылатын күздік дақылдардың тұқымына тұқымның сапасы туралы куәлік беруге жол беріледі.
8. Салмағы бақылау бірлігінің салмағынан артық тұқым партиясына тұқымның сапасы туралы куәлікті әр бақылау бірлігінен іріктеп алынған орташа сынамаларды талдау нәтижелері негізінде, партияның орташа арифметикалық көрсеткіштері бойынша мына жағдайларда береді:
партиядан іріктеп алынған барлық сынамалардың талдау нәтижелері барлық көрсеткіштер бойынша тұқымның егістік қасиеттерінің тиісті стандартының нормаларына сай;
тұқым партиясы сапасының орташа арифметикалық көрсеткіштері стандарт нормаларына сай, ал бақылау бірліктерінің бір бөлігінің тұқымдары сапасыз, бірақ олардың сапа көрсеткіштері орташа арифметикалықтардан белгіленген жол берілген үйлеспеушіліктерден аспайтын мөлшерге ауытқиды.
Сынамалардың бір бөлігінде қаракүйелік құрылымдардың, қастауыш пен басқа да саңырауқұлақтың қарамықтарының маңызы стандарттармен белгіленген нормалардан екі еседен астам болған жағдайда тұқым партиясына тұқымның сапасы туралы куәлік беруге жол берілмейді.
9. Тұқымның сапасы туралы куәлік күшінің мерзімін былай белгілейді:
8 ай - көкөніс, бақша дақылдарының және жемдік тамыр-жемістілердің бірінші сыныпты тұқымы; 6 ай - екінші сыныпты тұқымы үшін; 12 ай - полиэтилендік қосымшалары бар қаптарға салынған бірінші сыныпты тұқым үшін;
1 жыл - дәндегі жүгерінің тұқымы үшін (дәріленген және қаптарға салынған);
күздік дақылдар егісінің аяғына дейін - күздік дақылдардың тұқымы үшін, егер сапасы туралы куәлік өмірге бейімділігі көрсеткіші бойынша берілсе;
2 ай - кене жайлаған тұқым үшін (кене маңызының нормасы белгіленген ауыл шаруашылығы өсімдіктері бойынша);
4 ай - тұқым қоспаларын қоса басқа ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдары үшін.
Тұқымның сапасы туралы куәлік күшінің мерзімін тұқымды өнгіштігіне талдау аяқталған күннен бастап белгілейді. Тұқымның сапасы туралы құжат өнгіштігін айқындаған күннен бастап 7 күн ішінде беріледі.
Тұқымның сапасы туралы куәлік күшінің мерзімі аяқталғаннан кейін кене жайлаған тұқымнан басқасын тек өнгіштігіне ғана, ал кене жайлаған тұқымды - өнгіштігіне және зиянкестермен жайланғанына тексереді.
Қайталап тексеру құжат күшінің мерзімі аяқталған күнге дейін аяқталуы тиіс.
Егер сапа туралы куәлік өмірге бейімділігі көрсеткіші бойынша берілсе, бірақ тұқым жинау жылында себу үшін пайдаланылмаса және ауыспалы қорларда қалдырылса, оның күшін жояды және жаңадан тапсырылған сынамалар бойынша өнгіштігін айқындау арқылы толық талдау негізінде сапасы туралы тиісті құжатмен алмастырады.

6. Лаборатория по экспертизе качества семян в зависимости от результатов анализа проб выдает производителю семян документы о качестве - удостоверение о кондиционности семян или результат анализа семян, а на семенной картофель - акт клубневого анализа.
7. Удостоверение о кондиционности семян выдается на партии семян, посевные качества которых проверены на полный анализ и соответствуют требованиям государственных стандартов. Удостоверение о кондиционности семян выдается по форме согласно приложению 2 к Настоящим Правилам.
Допускается выдача удостоверения о кондиционности на семена озимых культур, используемые для посева в год их уборки, с учетом нормы жизнеспособности семян вместо всхожести, на семена, анализ которых проводят за 15 и менее дней до посева (кроме семян предназначенных для продажи) - без определения влажности и заселенности вредителями.
8. На партию семян, масса которой превышает массу контрольной единицы, удостоверение о кондиционности семян выдают на основании результатов анализа средних проб, отобранных от каждой контрольной единицы, по средним арифметическим показателям партии в следующих случаях:
результаты анализа всех проб отобранных от партии, соответствуют по всем показателям нормам соответствующего стандарта на посевные качества семян;
средние арифметические показатели качества партии семян соответствуют нормам стандарта, а семена части контрольных единиц являются некондиционными, но показатели их качества отклоняются от средних арифметических на величину, не превышающую установленные допускаемые расхождения.
Не допускается выдача удостоверения о кондиционности семян на партию семян в случае, когда в части проб содержание головневых образований, склероциев спорыньи и других грибов более чем вдвое превышает норму, установленную стандартами.
9. Срок действия удостоверения о кондиционности устанавливают:
8 месяцев - для семян овощных, бахчевых культур и кормовых корнеплодов первого класса; 6 месяцев - второго класса, 12 месяцев - для семян первого класса, упакованных в мешки с полиэтиленовыми вкладышами;
1 год - для семян кукурузы в зерне (протравленных и упакованных в мешки);
до окончания сева озимых культур - для семян озимых культур, если удостоверение о кондиционности выдано по показателю жизнеспособности;
2 месяца - для семян, заселенных клещом (по сельскохозяйственным растениям, для которых установлена норма содержания клеща);
4 месяца - для семян остальных сельскохозяйственных растений, включая смеси семян.
Срок действия удостоверения о кондиционности семян устанавливают со дня окончания анализа семян на всхожесть. Документ о качестве семян выдается в течение 7 дней со дня определения всхожести.
По истечении срока действия удостоверения о кондиционности семян, за исключением семян, заселенных клещом, проверяют только на всхожесть, а семена, заселенные клещом - на всхожесть и заселенность вредителями.
Повторная проверка должна быть закончена до дня окончания срока действия документа.
Если удостоверение о кондиционности выдано по показателю жизнеспособности, но семена не использованы для посева в год их уборки и оставлены в переходящие фонды, его аннулируют и заменяют соответствующим документом о качестве на основании полного анализа с определением всхожести по вновь представленным пробам.

10. Егер күші мерзімі біткеннен кейін қайтадан талдау кезінде өнгіштік көрсеткіші алдында анықталған сыныпқа сай болса, ал кене жайлаған тұқым үшін жайлану көрсеткіші мемлекеттік стандарт белгілеген нормаға сай болса, тұқымның сапасы туралы куәлік күшінің мерзімі ұзартыла алады. Бұл жағдайда алдында берілген сапа туралы куәлікке қосымша ретінде осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысандағы тұқымды талдау нәтижесі беріледі.
11. Тұқымды талдау нәтижесі егістік қасиеттердің тиісті стандарттарының талаптарына жауап бермейтін тұқым партияларына (оларды толық талдау кезінде), сондай-ақ көрсеткіштердің барлығы бойынша емес тексерілген тұқымдарға (толық емес талдау) беріледі. Тұқымдарды талдау нәтижесі осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысанда беріледі.
12. Салмағы бақылау бірлігінің салмағынан артық тұқым партиясына осы Ережеге 4 және 5-қосымшаға сәйкес нысандардағы тұқымды талдау нәтижесі беріледі.
Осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес тұқымды талдау нәтижесі партияның орташа арифметикалық көрсеткіштері бойынша мына жағдайларда беріледі:
сынамалар толық емес талдауға тексерілген және алынған нәтижелер стандарт нормаларына сай;
барлық сынамаларды талдау нәтижелері стандарттың белгіленген нормаларына сай емес;
сынамалардың бір бөлігінің талдау нәтижелері және партияның орташа арифметикалық көрсеткіштері стандарттың белгіленген нормаларына сай емес.
Осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес тұқымды талдау нәтижесі мына жағдайларда бөлуге жататын әр бақылау бірлігін талдау нәтижесін көрсету арқылы беріледі:
тұқым партиялары қаптарда сақталады, бақылау бірліктерінің бір бөлігінің талдау нәтижелері және партия бойынша орташа арифметикалық көрсеткіштер стандарттың белгіленген нормаларына сай емес, ал сынамалардың бір бөлігі нормаларға сай;
партия бойынша орташа арифметикалық көрсеткіштер егістік қасиеттер стандартының нормаларына сай, ал бақылау бірліктерінің бір бөлігі сапасыз және олардың сапа көрсеткіштері орташа арифметикалықтардан стандарт жол беретіннен артық мөлшерге ауытқиды;
кейбір бақылау бірліктерінде карантиндік арамшөптер және аурулар немесе тірі зиянкестер (оның ішінде маңызы нормаланатын ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарында 1 кг-на 20 данадан астам кене) табылған.
13. Тұқымдық картоптың партиясына түйнектік талдау кесімі осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес нысанда беріледі.
14. Қант қызылшасы мен мақта тұқымының сапасы туралы құжаттар қолданыстағы мемлекеттік стандарттарға сәйкес беріледі.
15. Талдаудан қалған сынама бөлігі ауданда осы дақылдың егісі аяқталғаннан кейін (аудандық статистикалық есепке сай) бір ай ішінде тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханада сақталады.
Көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін немесе тұқым партиясын қайта талдауға алған жағдайда қалған сынаманы белгіленген тәртіппен тұқым өндірушіге қайтарып береді.
"Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің

10. Срок действия удостоверения о кондиционности семян может быть продлен, если по истечении его срока действия, при повторном анализе показатель всхожести соответствует ранее установленному классу, а для семян, заселенных клещом, показатель заселенности соответствует норме, установленной государственным стандартом. В этом случае в дополнение к ранее выданному удостоверению о кондиционности выдают результат анализа семян по форме согласно приложению 3 к Настоящим Правилам.
11. Результат анализа семян выдается на партии семян, не отвечающие требованиям соответствующего стандарта на посевные качества (при их полном анализе), а также на семена, проверенные не по всем показателям (неполный анализ). Результат анализа на семена выдается по форме согласно приложению 4 к Настоящим Правилам.
12. На партию семян, масса которой превышает массу контрольной единицы, выдают результат анализа семян по формам согласно приложениям 4 и 5 к Настоящим Правилам.
Результат анализа семян согласно приложению 4 к Настоящим Правилам выдают по средним арифметическим показателям партии в следующих случаях:
пробы проверены на неполный анализ, и полученные результаты соответствуют нормам стандарта;
результаты анализа всех проб не соответствуют установленным нормам стандарта;
результаты анализа части проб, и средние арифметические показатели партии не соответствуют нормам стандарта.
Результат анализа согласно приложению 5 к Настоящим Правилам выдают с указанием результата анализа каждой контрольной единицы, подлежащей выделению в следующих случаях:
партия семян хранится в мешках, результаты анализа части контрольных единиц и средние арифметические показатели по партии не соответствуют установленным нормам стандарта, а часть контрольных единиц соответствует нормам;
средние арифметические показатели по партии семян отвечают нормам стандарта на посевные качества семян, а часть контрольных единиц является некондиционной, и показатели их качества отклоняются от средних арифметических на величины более допускаемых стандартом;
в некоторых контрольных единицах обнаружены карантинные сорняки и болезни или живые вредители (в том числе клеща более 20 штук на 1 кг в семенах тех сельскохозяйственных растений, где их содержание нормируется).
13. Акт клубневого анализа на партию семенного картофеля выдается по форме согласно приложению 6 к Настоящим Правилам.
14. Документы о качестве семян сахарной свеклы и хлопка выдаются в соответствии с действующими государственными стандартами.
15. Оставшаяся от анализа часть пробы хранится в лаборатории по экспертизе качества семян в течение одного месяца после окончания посева данной культуры в районе (согласно районной статистической отчетности).
По истечении указанного срока или получении пробы семян на повторный анализ, оставшуюся пробу возвращают производителю семян в установленном порядке.
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы качества семян, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2004 жылғы 19 мамырдағы N 287
бұйрығымен бекітілген
Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесіне 1-қосымша
______________________________________________________________
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның Т.А.Ә., аудан, облыс)
тиесілі ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымының егістік қасиеттерін айқындау үшін орташа сынамаларды іріктеп алу туралы
N ____ кесім*
Мен, _______________________________ 200__ жылғы _________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)                       (күні, айы)
__________________________________________________________________
(өкілдердің ұйымы, лауазымы, Т.А.Ә. - сынамалар сатуға арналған
__________________________________________________________________
тұқым партиясынан іріктеп алынған, сондай-ақ таластар туған
жағдайларда толтырылады)
қатысуымен сақталған тұқымды қарау және __________________________
____________________________________________ сақтаулы партиялардан
(бөлімше (бригада), астық қабылдау кәсіпорны және т.б.)
_________________ бойынша орташа сынамалар іріктеп алу жүргізілді.
(стандарт нөмірі)
1. Тұқым туралы мәліметтер
__________________________________________________________________
Рет|               Атаулары                |     Рет нөмірі
N |                                       |----------------------
|                                       |       |       |
__________________________________________________________________
1                    2                       3       4     5
__________________________________________________________________
1.  Ауыл шаруашылығы өсімдігінің түрі
2.  Сорт
3.  Сорт құжатының аты, N және күні
4.  Сорттық тазалық немесе тектік, %
5.  Репродукция
6.  Егін жылы
7.  Партия нөмірі
8.  Партия салмағы, ц
9.  Бақылау бірліктерінің нөмірлері
10. Орын (қаптар) саны
11. Тұқымды сақтау орыны, қойма нөмірі,
қамба
12. Тұқым қайдан және қашан алынды
13. Тұқым қалай өңделді
14. Партия нешінші рет талданып отыр,
соңғы талдаудың күні мен нөмірі
15. Дәрілеу жүргізілді ме және қандай
препаратпен
16. Қандай талдау үшін сынама іріктеп
алынды
17. Тұқымның мақсаты
Тапсырылған сынамалар саны:
18. қапшықта
19. шөлмекте
20. пакетте
__________________________________________________________________
2. Сынамалар _______________________________________________
тұқымның сапасын сараптау жөніндегі зертханаға жіберілді.
Сынамаларды іріктеп алған тұлға __________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Өкілдер: _________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Кепілдеме: тұқым партияларын араласудан, ластанудан, өнгіштігі мен басқа да егістік қасиеттерінің төмендеуінен сақтауға, сондай-ақ іріктеп алу кезінде сынамалардың телнұсқауларын сақтауға __________
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның Т.А.Ә.)
Сақтауға жауапты тұлға ___________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бақылау бірліктерін орналастыру сызбасы
* Ескертпе: бұл нысан мақта, қант қызылшасы және гүл дақылдарынан басқа ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарына жүреді.
"Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 19 мамырдағы N 287
бұйрығымен бекітілген
Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесіне 2-қосымша
N ____ тұқымның сапасы туралы
куәлік
200__ жылғы ________________ дейін күші бар
(күні, айы)
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның Т.А.Ә., аудан, облыс)
_________________________________________________________ сақтаулы
(N __ бөлімше (бригада)
200__ жылғы _________ берілген N ___ кесіммен талдауға тапсырылған
(күні, айы)
_________________________________________________________ алынған,
________________________ репродукциялы, ____________ жылғы егіннің
__________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігі, сорты)
салмағы __ центнер, фракция N __ тұқымының N __ партиясына берілді.
Орын саны (қап) N ____ қойма, N ____ қамба
үйіндіде
Тұқымның мақсаты _________________________________________________
Тұқымның сапасы _________________________ сыныпқа сай.
(жазбаша)
Талдау нәтижелері
__________________________________________________________________

от 19 мая 2004 года N 287
"Об утверждении Правил проведения
экспертизы качества семян"
Акт N ___
Отбора средних проб для определения посевных качеств семян сельскохозяйственных растений*, принадлежащих ___________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, Ф.И.О. физического лица,                               район, область)
Мною, ________________________________________  ________ 200__ г.
(должность, Ф.И.О.)           (число, месяц)
при участии ______________________________________________________
(организация, должность, Ф.И.О. представителей -
заполняется в случаях отбора проб
____________________________________________________________________
из партий семян, предназначенных для реализации, а также споров)
проведен осмотр семян и отбор по ________________ средних проб от партий,                                                   (номер стандарта)
хранящихся _________________________________________________________
(отделение (бригада), хлебоприемное предприятие и др.)
1. Сведения о семенах
____________________________________________________________________
N    |           Наименования             |    Номер по порядку
п/п  |                                    |_________________________
_________________________________________________|_________|________
1    |               2                    |  3   |     4   |    5
___________________________________________________________________
1.    Вид сельскохозяйственного растения
2.    Сорт
3.    Название, N и дата сортового документа
4.    Сортовая чистота или типичность, %
5.    Репродукция
6.    Год урожая
7.    Номер партии
8.    Масса партии, ц
9.    Номера контрольных единиц
10.   Число мест (мешков)
11.   Место хранение семян, номер склада,
закрома
12.   Откуда и когда получены семена
13.   Какой подработке подвергались семена
14.   Который раз партия подвергается
анализу, дата и номер последнего
анализа
15.   Проводилось ли протравление и
каким препаратом
16.   Для какого анализа отобрана проба
17.   Назначение семян
Количество представленных проб:
18.   в мешочке
19.   в бутылке
20.   в пакете
2. Пробы направлены в ____________________________лабораторию
по экспертизе качества семян.
Лицо, отобравшее пробы ____________________________________________
(Ф.И.О. подпись)
Представители:______________________________________________________
(Ф.И.О. подпись)
Гарантия: сохранность партии семян от смешения, засорения, понижения всхожести и других посевных качеств, а также сохранность дубликатов проб при их
отборе ________________________________________________ гарантирует.
(наименование юридического лица, Ф.И.О. физического лица)
Ответственное лицо за хранение _____________________________________
(Ф.И.О. подпись)
Схема размещения контрольных единиц
*Примечание: настоящая форма распространяется на семена сельскохозяйственных растений, за исключением хлопчатника, сахарной свеклы и цветочных культур
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы качества семян, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 мая 2004 года N 287
"Об утверждении Правил проведения
экспертизы качества семян"
Удостоверение
о кондиционности семян N ____
действительно до _____________ 200_ г.
(число, месяц)
Выдано__________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, Ф.И.О. физического
лица, район, область)
на партию N _______ семян __________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от ____________________________________________________
репродукции ______________________, года урожая ____________________
массой __________________ центнеров, фракции N _____________________
представленных на анализ при акте N ____________ от ________200__г.
(число, месяц)
хранящихся ________________________________________________________
(N___ отделения (бригады)
Число мест (мешков) склад N __________, закром N __________
насыпью
Назначение семян _________________________________________________
Качество семян соответствует _________________________________классу
(прописью)
Результаты анализа
____________________________________________________________________

1. Тазалығы ___________________ %, оның ішінде _________________ %
2. Қалдық, барлығы _______ %, оның ішінде басым топтар _________ %
3. Басқа өсімдіктердің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %) _________
4. Жемдік шөптердің басқа түрлерінің тұқымдары _________________ %
5. Басқа екпе өсімдіктердің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %) _____
6. Арамшөптік өсімдіктер тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %), барлығы ___
оның ішінде:
аса зиянды арамшөп тұқымдары (жемдік шөптер үшін, 1 кг-ға дана) ____
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана) ___________________
7. Қаракүйелік құрылымдар ______________________________________ %
8. Қарамықтар __________________________________________________ %
9. Өсу қуаты ___________________________________________________ %
10. Өнгіштігі __________________________________________________ %
оның ішінде қаттылары ____________________________________ %
Өсіру жағдайлары __________________________________________
11. Өмірге бейімділігі _________________________________________ %
Анықтау әдісі ______________________________________________
12. Себуге жарамдылығы _________________________________________ %
13. Ылғалдылығы ________________________________________________ %
14. 1000 дәннің салмағы ________________________________________ г
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезінде толтырылады:
центрифугалау әдісімен _____ дана, биологиялық әдіспен _________ %)
16. Зиянкестермен жайлануы _______________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарау мәліметтері:
түсі         қалыпты               иісі          қалыпты
қарайған                          көгерген
18. Басым түрлердің ботаникалық құрамы:
басқа екпе өсімдіктердің тұқымдары ____________________________
(аты)
сорттық өсімдіктердің тұқымдары _______________________________
(аты)
19. Басқа анықтамалар: ____________________________________________
___________________________________________________________________
Ұсыныстар:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Зертхана меңгерушісі _____________________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
200__ жылғы ________________
(күні, айы)
"Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 19 мамырдағы N 287
бұйрығымен бекітілген
Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесіне 3-қосымша
N ___ тұқымды талдау нәтижесі
200__ жылғы ____________________ N ___ тұқым сапасы туралы куәлікке
(күні, айы)
қосымша ретінде берілді.
Тұқым сапасы туралы куәліктің күші 200__ жылғы ____________________
(күні, айы)
дейін созылды.

1. Чистота ______________________ % в том числе __________________%
2. Отход, всего ________________ % в том числе преобладающие группы
________________________________________________________________ %
3. Семян других растений (штук на 1 кг или %)______________________
4. Семян других видов кормовых трав _____________________________ %
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)___________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего ______________
в том числе:
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук
на 1кг)____________________________________________________________
семян пырея ползучего (штук на 1 кг) ______________________________
7. Головневых образований _________________________ %
8. Склероциев _____________________________________ %
9. Энергия прорастания _____________________________ %
10. Всхожесть ______________________________________ %
в том числе твердых ______________________________ %
Условия проращивания ____________________________
11. Жизнеспособность _______________________________ %
Метод определения _______________________________
12. Посевная годность _______________________________ %
13. Влажность ______________________________________ %
14. Масса 1000 семян ________________________________ г
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования _________ штук или биологическим _______ %)
16. Заселенность вредителями _____________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет          нормальный             запах              нормальный
потемневший                              затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений ____________________________
(название)
семян сортовых растений______________________________________
(название)
19. Другие определения:_____________________________________________
____________________________________________________________________
Предложения: _______________________________________________________
____________________________________________________________________
Заведующий лабораторией ____________________________________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
_______________ 200 _г.
(число, месяц)
Приложение 3
к Правилам проведения
экспертизы качества семян, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 мая 2004 года N 287
"Об утверждении Правил проведения
экспертизы качества семян"
Результат анализа семян N____
Выдан в дополнение к удостоверению о кондиционности семян N ________
от __________________ 200 __г.
(число, месяц)
Срок действия удостоверения о кондиционности продлен до ____200__г.
(число, месяц)

1. Өнгіштігі ___________________________ %
2. Өсу қуаты ___________________________ %
3. Зиянкестермен жайлануы ________________________________________
(алдында кенелермен жайланған тұқымдар бойынша толтырылады)
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Зертхана меңгерушісі _____________________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
200__ жылғы ________________
(күні, айы)
"Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 19 мамырдағы N 287
бұйрығымен бекітілген
Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесіне 4-қосымша
N ___ тұқымды талдау нәтижесі
__________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның Т.А.Ә., аудан, облыс)
________________________________________________________ сақтаулы
(N ___ бөлімше (бригада)
200__ жылғы _________ берілген N ___ кесіммен талдауға тапсырылған
(күні, айы)
__________________________________________________________ алынған,
_________________________ репродукциялы, ____________ жылғы егіннің
___________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігі, сорты)
салмағы ___ центнер, фракция N __ тұқымының N __ партиясына берілді.
Орын саны    (қап) N ____ қойма, N ____ қамба
үйіндіде
Тұқымның мақсаты __________________________________________________
Талдау нәтижелері
___________________________________________________________________
1. Тазалығы ___________________ %, оның ішінде __________________ %
2. Қалдық, барлығы _______ %, оның ішінде басым топтар __________ %
3. Басқа өсімдіктердің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %) _________
4. Жемдік шөптердің басқа түрлерінің тұқымдары __________________ %
5. Басқа екпе өсімдіктердің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %)_____
6. Арамшөптік өсімдіктер тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %), барлығы ___
оның ішінде:
аса зиянды арамшөп тұқымдары (жемдік шөптер үшін, 1 кг-ға дана) ____
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана) ____________________
карантиндік арамшөптердің тұқымдары (1 кг-ға дана) _____________
улы арамшөптердің тұқымдары (1 кг-ға дана) _____________________
7. Қаракүйелік құрылымдар _______________________________________ %
8. Қарамықтар ___________________________________________________ %
9. Бидай нематодасының беріштері (1 кг-ға дана) __________________
10. Өсу қуаты ___________________________________________________ %
11. Өнгіштігі ___________________________________________________ %
оның ішінде қаттылары ______________________________________ %
Өсіру жағдайлары ___________________________________________

1. Всхожесть _________________%
2. Энергия прорастания _____________________ %
3. Заселенность вредителями _______________________________________
(заполняется по семенам, ранее заселенным клещом)
Заключение и предложения:
Заведующий лабораторией ___________________________________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
_______________ 200 _г.
(число, месяц)
Приложение 4
к Правилам проведения
экспертизы качества семян, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 мая 2004 года N 287
"Об утверждении Правил проведения
экспертизы качества семян"
Результат анализа семян N ____
Выдан _____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, Ф.И.О. физического
лица, район, область)
на партию N _______ семян __________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от ____________________________________________________
репродукции ______________________, год урожая ____________________
массой __________________ центнеров, фракции N ____________________,
представленных на анализ при акте N ____________ от ________200__г.
(число, месяц)
хранящихся ________________________________________________________
(N___ отделения (бригады)
Число мест (мешков) , склад N __________, закром N __________
насыпью
Назначение семян _________________________________________________
Результаты анализа
___________________________________________________________________
1. Чистота ______________________ % в том числе __________________%
2. Отход, всего ________________ % в том числе преобладающие группы
________________________________________________________________ %
3. Семян других растений (штук на 1 кг или %)______________________
4. Семян других видов кормовых трав _____________________________ %
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)___________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего ______________
в том числе:
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук
на 1кг)____________________________________________________________
семян пырея ползучего (штук на 1 кг) ______________________________
семян карантинных сорняков (штук на 1 кг) _________________________
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг) ____________________________
7. Головневых образований _________________________ %
8. Склероциев _____________________________________ %
9. Галлов пшеничной нематоды (штук на 1 кг)________________________
10.Энергия прорастания _____________________________ %
11. Всхожесть ______________________________________ %
в том числе твердых ______________________________ %
Условия проращивания ____________________________

12. Өмірге бейімділігі __________________________________________ %
Анықтау әдісі ______________________________________________
13. Ылғалдылығы _________________________________________________ %
14. 1000 дәннің салмағы _________________________________________ г
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезінде толтырылады: центрифугалау әдісімен _____ дана, биологиялық әдіспен _________ %)
16. Зиянкестермен жайлануы _______________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарау мәліметтері:
түсі          қалыпты         иісі         қалыпты
қарайған                   көгерген
18. Басым түрлердің ботаникалық құрамы:
басқа екпе өсімдіктердің тұқымдары ____________________________
(аты)
сорттық өсімдіктердің тұқымдары _______________________________
(аты)
19. Басқа анықтамалар: ____________________________________________
___________________________________________________________________
Қорытынды мен ұсыныстар:
___________________________________________________________________
_____________________________________________________________
Толық немесе толық емес талдау жүргізген кезде:
___________________________________________________________________
Тұқымдар мына көрсеткіштер|  Талдау кезінде  |  Стандартпен
бойынша сапасыз      |   белгілі болды  |  белгіленгені
___________________________________________________________________
Тұқымдар ______________________ және қайташа толық талдауға жатады
(өңдеу түрі)
Толық емес талдау жүргізген кезде:
Тұқымдар _______________________________________________________
бойынша стандарттар талаптарына сай.
Зертхана меңгерушісі ____________________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
200__ жылғы ________________
(күні, айы)
"Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 19 мамырдағы N 287
бұйрығымен бекітілген
Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесіне 5-қосымша
N ___ тұқымды талдау нәтижесі
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның Т.А.Ә., аудан, облыс)
__________________________________________________________ сақтаулы
(N ___ бөлімше (бригада)
200__ жылғы _________ берілген N ___ кесіммен талдауға тапсырылған
(күні, айы)
__________________________________________________________ алынған,
________________________ репродукциялы, ____________ жылғы егіннің
__________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігі, сорты)
салмағы ___ центнер, фракция N __ тұқымының N __ партиясына берілді.
Орын саны    (қап) N ____ қойма, N ____ қамба
үйіндіде
Тұқымның мақсаты _______________________________________________
Талдау нәтижелері
___________________________________________________________________
Сапа көрсеткіштері         | Орташа  |  Бөлінуге жататын
|көрсеткіш|бақылау бірліктерінің
|         |   нөмірлері және
|         |    олардың сапасы
|         |---------------------
|         |     |     |      |
___________________________________________________________________
1                     2       3     4      5     6
___________________________________________________________________

12. Жизнеспособность _______________________________ %
Метод определения _______________________________
13. Влажность ______________________________________ %
14. Масса 1000 семян ________________________________ г
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования _________ штук или биологическим _______ %)
16. Заселенность вредителями _____________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет          нормальный             запах              нормальный
потемневший                              затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений _________________________________
(название)
семян сортовых растений_________________________________________
(название)
19. Другие определения:____________________________________________
Заключение и предложения:
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
При проведении полного или неполного анализа:
____________________________________________________________________
Семена некондиционны по  |    Установлено    |   Установлено
следующим показателям    |    при анализе    |   стандартом
____________________________________________________________________
Семена подлежат _______________________и повторному полному анализу
(вид подработки)
При проведении неполного анализа:
Семена по _______________________________________________________
(наименование показателей, по которым проведен анализ)
соответствуют требованиям стандарта.
Заведующий лабораторией ____________________________________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
_______________ 200 _г.
(число, месяц)
Приложение 5
к Правилам проведения
экспертизы качества семян, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 мая 2004 года N 287
"Об утверждении Правил проведения
экспертизы качества семян"
Результат анализа семян N ____
Выдан _____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, Ф.И.О. физического
лица, район, область)
на партию N _______ семян __________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от ____________________________________________________
репродукции ______________________, год урожая ____________________
массой __________________ центнеров, фракции N ____________________,
представленных на анализ при акте N ____________ от ________200__г.
(число, месяц)
хранящихся ________________________________________________________
(N___ отделения (бригады)
Число мест (мешков), склад N __________, закром N __________
насыпью
Назначение семян _________________________________________________
Результаты анализа
____________________________________________________________________
Показатели качества       |    Средний      |    Номера контрольных
|    показатель   |    единиц, подлежащих
|                 |    выделению, и их
|                 |    качество
____________________________________________________________________
1               |      2          |    3   | 4  |  5  | 6
____________________________________________________________________

1.  Тазалығы _________________ %,
оның ішінде ___________ %
2.  Қалдық, барлығы _______ %,
оның ішінде басым топтар ____ %
3.  Басқа өсімдіктердің тұқымдары,
(1 кг-ға дана немесе %)
4.  Жемдік шөптердің басқа түрлерінің
тұқымдары, %
5.  Басқа екпе өсімдіктердің тұқымдары,
(1 кг-ға дана немесе %)
6.  Арамшөптік өсімдіктер тұқымдары,
(1 кг-ға дана немесе %), барлығы
оның ішінде:
аса зиянды арамшөп тұқымдары,
(жемдік шөптер үшін, 1 кг-ға дана)
жатаған бидайықтың тұқымдары,
(1 кг-ға дана)
карантиндік арамшөптердің тұқымдары,
(1 кг-ға дана)
улы арамшөптердің тұқымдары,
(1 кг-ға дана)
7.  Қаракүйелік құрылымдар, %
8.  Қарамықтар, %
9.  Бидай нематодасының беріштері,
(1 кг-ға дана)
10. Өсу қуаты, %
11. Өнгіштігі, %
Өсіру жағдайлары ________________
12. Өмірге бейімділігі, %
Анықтау әдісі ___________________
13. Ылғалдылығы, %
14. 1000 дәннің салмағы, г
15. Аурулармен залалдануы
(тұқымды талдау кезінде толтырылады:
центрифугалау әдісімен _____ дана,
биологиялық әдіспен ___________ %)
16. Зиянкестермен жайлануы _________
17. түсі        қалыпты
қарайған
18. иісі        қалыпты
көгерген
19. Басқа анықтамалар: ____________________________________________
___________________________________________________________________
Қорытынды:
Тұқым партиясы біркелкі емес. N _______________ бақылау бірліктері
__________________________ бойынша сапасыз, жалпы партиядан бөлуге
(көрсеткіштер атауы)
және ____________________ жатады, содан соң барлық партия сапаның
(өңдеу түрі)
барлық көрсеткіштері бойынша тексерілуі тиіс.
Зертхана меңгерушісі______________________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
200__ жылғы ________________
(күні, айы)
"Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2004 жылғы 19 мамырдағы N 287
бұйрығымен бекітілген
Тұқымның сапасын сараптауды
жүргізу ережесіне 6-қосымша
Тұқымдық картопты түйнектік талдау
кесімі
200__ жылғы _________________________
(күні, айы)
_________________________________________________________ берілді.
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның Т.А.Ә., аудан, облыс)
Комиссия _________________________________________________________
(ұйымы, лауазымы, Т.А.Ә.)
____________________________ құрамда 200__ жылғы _________________
(күні, айы)
_______________________________________________________ қатысуымен
(тұқым өндірушінің атауы, лауазымы, Т.А.Ә.)
________________________________________________________ сақтаулы,
(бөлімше (бригада)
N ____ қоймада, N ____ қамбада (үймеде), N ____ орда орналасқан, сорты _________________________, көбейту сатысы, категориясы, сыныбы _________________________, партия салмағы ___________ тонна тұқымдық картоптың түйнектерінің сапасын айқындауды жүргізді.
Талдау нәтижелері
Біріктірілген сынамадағы түйнектер саны __________ дана _______ кг
Аурулармен залалданған түйнектердің саны, барлығы ______________ %
_____________ дана
оның ішінде:
сулы шірікпен _________________________________ дана ___________ %
дөңгелек шірікпен _____________________________ дана ___________ %
қоңыр бактериялық шірікпен ____________________ дана ___________ %
қара сирақпен _________________________________ дана ___________ %
фитофторозбен _________________________________ дана ___________ %
құрғақ шірікпен (фомоз, фузариоз) _____________ дана ___________ %
сабақтық нематодасымен ________________________ дана ___________ %

1. Чистота, % в том числе __________________________________ %
2. Отход, всего, в том числе преобладающие группы ______________ %
3. Семян других растений, (штук на 1 кг или %)
4. Семян других видов кормовых трав, %
5. Семян других культурных растений, (штук на 1 кг или %)
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего
в том числе:
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг)
семян пырея ползучего, (штук на 1 кг)
семян карантинных сорняков, (штук на 1 кг)
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг)
7. Головневых образований, %
8. Склероциев ______________________________ %
9. Галлов пшеничной нематоды, (штук на 1 кг)
10. Энергия прорастания, %
11. Всхожесть, %
Условия проращивания ______________________
12. Жизнеспособность, %
Метод определения_____________________________
13. Влажность, %
14. Масса 1000 семян, г
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования, штук или биологическим, %)
16. Заселенность вредителями ___________________
17. Цвет  нормальный потемневший
18. Запах  нормальный затхлый
19. Другие определения: _________________________
Заключение:
Партия семян неоднородна. Контрольные единицы N ____________________
некондиционны по ______________________________, подлежат выделению
(наименование показателей)
из общей партии и ____________________________после чего вся партия
(вид подработки)
должна быть проверена по всем показателям качества.
Заведующий лабораторией __________________________________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
______________ 200 _г.
(число, месяц)
Приложение 6
к Правилам проведения
экспертизы качества семян, утвержденным
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 мая 2004 года N 287
"Об утверждении Правил проведения
экспертизы качества семян"
Акт
клубневого анализа семенного картофеля
от _________________ 200 __ г.
(число, месяц)
Выдан ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, Ф.И.О. физического лица,
район, область)
Комиссия в составе  ________________________________________________
(организация, должность, Ф.И.О.)
_______________________________________________ ___________200__ г.
(число, месяц)
при участии _______________________________________________________
(производителя семян, должность, Ф.И.О.)
провела определение качества клубней семенного картофеля сорта____________________________________________, ступени размножения,
категории, класса ____________________________, масса партии _____тонн,
размещенного в складе N__________________________________________,
закроме (бурте) N _________, траншее N______, хранящегося _________
____________________________________________________________________
(отделение (бригада)
Результаты анализа
Количество клубней в объединенной пробе ___________ штук ________ кг
Наличие клубней, пораженных болезнями, всего ____________________ %
__________________штук
в том числе:
мокрой гнилью ___________________________ штук _________________%
кольцевой гнилью _________________________ штук _________________%
бурой бактериальной гнилью _________________штук ________________%
черной ножкой _____________________________ штук _______________%
фитофторозом ______________________________штук ________________%
сухими гнилями (фомоз, фузариоз) _____________ штук _______________%
стеблевой нематодой _________________________ штук _______________%

кәдімгі немесе күміс тазқотырмен (түйнек бетінің 1/4-тен астамы
залалданған жағдайда) _________________________ дана ___________ %
қырбақ тазқотырмен ____________________________ дана ___________ %
қызыл шірікпен (түйнек бетінің 1/8-ден 1/4-ке дейін залалдануы)
_______________________________________________ дана ___________ %
таттанған теңбілмен және жұмсағының қараюы (түйнек бетінің 1/4-тен
астамы залалдануы) ____________________________ дана ___________ %
Механикалық және зиянкестермен зақымданған түйнектер саны
барлығы _______________________________________ дана ___________ %
оның ішінде:
сымқұртпен зақымданғаны _______________________ дана ___________ %
кеміргіштермен, зауза қоңыздармен, көбелектермен _____ дана ____ %
Түйнектер:
тұншығып қалған _______________________________ дана ___________ %
үсіп қалған ___________________________________ дана ___________ %
күйгені бар ___________________________________ дана ___________ %
кемтар ________________________________________ дана ___________ %
өсінділері және жеңіл сынатын бұлтықтары бар _______ дана ______ %
езілген және кесілген _________________________ дана ___________ %
қабығы сыдырылған (түйнек бетінің 1/4-тен астамының жалаңаштануы)
_______________________________________________ дана ___________ %
түйнектің жартылары және бөліктері ____________ дана ___________ %
Түйнектердің мөлшері:
белгіленгеннен кіші ___________________________ дана ___________ %
белгіленгеннен үлкен __________________________ дана ___________ %
Жер мен қоспа _________________________________ дана ___________ %
Басқа ботаникалық сорттың түйнектері __________ дана ___________ %
Одан басқа табылғаны ____________________________________________
_________________________________________________________________
Комиссияның қорытындысы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Зертхана меңгерушісі ____________________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
200__ жылғы ________________
(күні, айы)

паршой обыкновенной и серебристой (при поражении более 1/4
поверхности клубня) _______________________________штук___________%
паршой порошистой ________________________ штук ________________%
ризоктониозом (поражение от 1/8 до 1/4 поверхности клубня)
_________________________________________ штук __________________%
ризоктониозом (поражение более 1/4 поверхности клубня) ________________________________________ штук __________________%
Железистой пятнистостью и потемнение мякоти (поражение более 1/4
поверхности клубня) ________________________ штук ________________%
Наличие клубней с повреждениями механическими и вредителями
всего _____________________________________ штук ________________%
в том числе:
поврежденных проволочником _________________ штук _______________%
грызунами, хрущами и совками _________________ штук _______________%
Наличие клубней:
задохшихся ___________________________________штук ______________%
подмороженных ______________________________ штук ______________%
с ожогами ____________________________________ штук ______________%
уродливых ____________________________________ штук ______________%
с израстаниями и легкообламывающими наростами
_______________________________________________штук _____________%
раздавленных и порезанных ______________________ штук _____________%
с ободранной кожурой (оголение более 1/4 поверхности клубня)
_____________________________________________ штук _______________%
половинок и частей клубня_______________штук_______________________%
Наличие клубней размером:
менее установленного ___________________________ штук______________%
более установленного ___________________________ штук ____________%
Наличие земли и примеси ___________________________________________%
Клубней другого ботанического сорта_______________ штук ___________%
Кроме того, обнаружено______________________________________________
Заключение комиссии
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Члены комиссии: __________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Заведующий лабораторией __________________________________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
_______________ 200 _г.
(число, месяц)