Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгертудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитетінің 2004 жылғы 27 мамырдағы N 254 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 23 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2912. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 632 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2008.12.30 N 632 Бұйрығымен.
------------------ Бұйрықтан үзінді -------------------
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. ...
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының м.а. 2004 жылғы 27 мамырдағы N 254 "Қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгертудің кейбір мәселелері туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2912 тіркелген) бұйрығының күші жойылды деп тану.
3. ...
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап туындаған қатынастарға таратылады.
Министр                                         Б. Жәмішев
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнiң (Салық кодексi) 249-бабын iске асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу мерзiмiн өзгерту туралы өтiнiштің нысаны (312.00-нысан) (бұдан әрi - Өтiнiш) (1-қосымша).
Өтiнiш Өтініштің өзiнен, Оларға сәйкес тауарлар импорты жүзеге асырылатын шарттар (келісім-шарттар) туралы ақпарат (Өтiнiшке 1-қосымша) (312.01-нысан) және Шикiзаттар мен материалдардың атауынан (Өтiнiшке 2-қосымша) (312.02-нысан) тұрады;
2) Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу мерзiмiн өзгерту туралы өтiнiштi толтыру ережелерi (312.00-нысан) (2-қосымша);
3) Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу мерзiмiн өзгерту туралы шешімнің нысаны (3-қосымша) бекітілсін.
2. "Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу мерзiмiн өзгерту туралы өтiнiштi жасау ережелерiн бекiту туралы" (312.00-нысан) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2003 жылғы 5 қыркүйектегі N 352 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2003 жылғы 13 қыркүйекте N 2468 тіркелген; "Ресми газет" 2003 жылғы 18 қазан, N 42 (147)) күші жойылған деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі Салық комитетiнiң Әдiстеме басқармасы (Ж.С. Есмағанбетова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігіне мемлекеттiк тiркеуге жiберсiн.

О некоторых вопросах изменения срока уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары
Приказ И.о. Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 254. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2004 года N 2912. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года N 632
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 30.12.2008 N 632 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В целях реализации статьи 249 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму Заявления об изменении срока уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары (форма 312.00) (далее - Заявление) (Приложение 1).
Заявление состоит из самого Заявления, Информации о договорах (контрактах), в соответствии с которыми осуществляется импорт товаров (Приложение 1 к Заявлению) (форма 312.01), и Наименования сырья и материалов (Приложение 2 к Заявлению) (форма 312.02);
2) Правила заполнения Заявления об изменении срока уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары (форма 312.00) (Приложение 2);
3) форму Решения об изменении срока уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары (Приложение 3).
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 352 "Об утверждении Правил составления Заявления об изменении срока уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары (форма 312.00)", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 13 сентября 2003 года N 2486; "Официальная газета" 18 октября 2003 года N 42 (147)).
3. Управлению методологии Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Есмаганбетова Ж.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi Төрағасының Бірінші орынбасары Н.Д. Yсеноваға жүктелсiн.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті
Төрағасының м.а.
"Импортталатын тауарларға
қосылған құн салығын төлеу
мерзімін өзгертудің кейбір
мәселелері туралы"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Салық
комитетінің Төрағасы м.а.
2004 жылғы 27 мамырдағы
N 254 бұйрығына 1-қосымша
Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын
төлеу мерзiмдерiн өзгерту туралы өтiнiш
қағаз мәтініне қараңыз
Оларға сәйкес тауарлар импорты жүзеге асырылатын
шарттар (келісім-шарттар) туралы ақпарат
қағаз мәтініне қараңыз
Шикiзаттар мен материалдардың сипаттамасы
қағаз мәтініне қараңыз
"Импортталатын тауарларға
қосылған құн салығын төлеу
мерзімін өзгертудің кейбір
мәселелері туралы"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Салық
комитетінің Төрағасы м.а.
2004 жылғы 27 мамырдағы
N 254 бұйрығына 2-қосымша
Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу мерзiмдерiн өзгерту туралы өтiнiштi толтыру ережелерi (312.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) сәйкес әзiрленген және Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын (бұдан әрi - ҚҚС) төлеу мерзiмiн өзгерту туралы өтiнiштi (бұдан әрі - Өтініш) толтыру тәртiбiн айқындайды.
2. Өтiнiш қағаз тасығышта жасалады және қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әрiптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Өтiнiштi толтыру кезiнде барлық жолдар толтырылуы тиiс, түзетуге, өшiруге, тазалауға жол берiлмейдi.
4. Өтiнiш Салық кодексiнiң 69-бабына сәйкес жасалады және беріледі.
5. Өтiнiштi беру кезiнде:
1) қағаз тасығышта келу тәртiбiнде екi данада жасалады, бiр данасы салық органының белгiсiмен ҚҚС төлеушiге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - ҚҚС төлеуші почта байланыс ұйымының хабарламасын алады.
6. Өтiнiшке ҚҚС төлеушi тауарларды жеткiзуге шарттардың (келiсім-шарттардың) көшiрмесiн қоса бередi.
7. Кеден органы жүк кедендік декларацияны қабылданған күннен бастап үш ай ішінде жарамды Импортталатын тауарларға ҚҚС төлеу мерзiмдерiн өзгерту туралы салық органының шешімін алу үшін осы Ережелердің 6-тармағында көрсетілген Өтініш пен құжаттар ҚҚС төлеушіні тіркеу орны бойынша салық органына беріледі.
8. Бір жыл ішінде жарамды Импортталатын тауарларға ҚҚС төлеу мерзiмдерiн өзгерту туралы мемлекеттік уәкілетті органның шешімін алу үшін осы Ережелердің 6-тармағында көрсетілген Өтініш пен құжаттар, сондай-ақ оның өндірістік қуаттары мен үй-жайларының барлығы туралы ҚҚС төлеушіні тіркеу орны бойынша салық органының қорытындысы уәкілетті мемлекеттік органға беріледі.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Усенову Н.Д.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о.Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
Формы 312.00; 312.01; 312.02 - см. бумажный вариант
Приложение 2 к приказу
и.о. Председателя Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 мая 2004 года N 254
"О некоторых вопросах изменения
срока уплаты налога на добавленную
стоимость на импортируемые товары"
Правила
заполнения Заявления об изменении срока уплаты
налога на добавленную стоимость на импортируемые товары
(форма 312.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 249 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок заполнения Заявления об изменении срока уплаты налога на добавленную стоимость (далее - НДС) на импортируемые товары (далее - Заявление).
2. Заявление составляется на бумажном носителе и заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При составлении Заявления должны быть заполнены все поля, не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. Заявление составляется и представляется в соответствии со  статьей 69 Налогового кодекса.
5. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается плательщику НДС с отметкой органа налоговой службы;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - плательщик НДС получает уведомление почтовой организации связи.
6. К Заявлению плательщик НДС прилагает копии договоров (контрактов) на поставку товаров.
7. Для получения решения налогового органа об изменении срока уплаты НДС на импортируемые товары, действующего в течение трех месяцев со дня принятия грузовой таможенной декларации таможенным органом, Заявление и документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, представляются в налоговый орган по месту регистрации плательщика НДС.
8. Для получения решения уполномоченного государственного органа об изменении срока уплаты НДС на импортируемые товары, действующего в течение календарного года, Заявление и документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, а также заключение налогового органа по месту регистрации плательщика НДС о наличии у него производственных мощностей и помещений представляются в уполномоченный государственный орган.

2. Өтініш - 312.00 нысанын толтыру тәртібі
9. "ҚҚС төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде ҚҚС төлеушімен мынадай деректер көрсетіледі:
1) 1-жолда салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
2) 2-жолда құрылтай құжаттарына сәйкес ҚҚС төлеушiнің аты-жөнi немесе толық атауы;
3) 3-жолда ҚҚС бойынша есепке қою туралы куәлiктiң сериясы мен нөмiрi, ҚҚС бойынша есепке қою күні.
10. "Импортталатын тауарлар туралы мәлiметтер" бөлiмiнде:
1) 4-жолда импортталатын тауарлардың түрi.
Бұл ретте, егер импортталатын тауарлар өнеркәсiптiк қайта өңдеуге арналған шикiзат немесе материалдар болып табылса, Өтiнiшке 2-қосымшаны толтыру қажет;
2) 5-жолда импортталатын тауарларға ҚҚС төлеу мерзімін өзгерту туралы салық қызметі органының шешімі берілетін кезең көрсетіледі.
3. Оларға сәйкес тауарлар импорты жүзеге асырылатын шарттар (келісім-шарттар) туралы ақпарат - 312.01 нысанын толтыру
11. 312.01 нысаны ҚҚС төлеуші оларға сәйкес ҚҚС төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты жүзеге асырылатын шарттар (келісім-шарттар) туралы ақпаратты көрсетуі үшін толтырылады.
12. Беттердің нөмірін көрсетуге арналған жолда ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
13. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы мәліметтер" бөлімінің 1-жолында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
14. "Тауарларды жеткізуге шарттардың (келісім-шарттардың) деректемелері" бөлімінде мынадай деректер:
А-бағанында жолдың реттік нөмірі;
В-бағанында шарттың (келісім-шарттың) жасалған күні;
С-бағанында шарттың (келісім-шарттың) нөмірі;
D-бағанында импортталатын тауарларды ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органының коды (бұдан әрі - кеден органының коды) көрсетіледі. Кеден органының коды Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген кедендік ресімдеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы кеден органдарының жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
4. Шикiзаттар мен материалдардың сипаттамасы -
312.02 нысанын толтыру
15. 312.01 нысаны өнеркәсiптiк қайта өңдеу үшiн арналған шикiзаттар мен материалдарды импорттауды жүзеге асыратын ҚҚС төлеушiмен толтырылады.
16. Беттердің нөмірін көрсетуге арналған жолда ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
17. "Қосылған құн салығын төлеушi туралы мәлiметтер" бөлiмiнде мынадай деректер:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) шарттың (келісім-шарттың) жасалған күні;
3) шарттың (келісім-шарттың) нөмірі көрсетіледі.

2. Порядок заполнения формы 312.00 - Заявление
9. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" плательщиком НДС указываются следующие данные:
1) в строке 1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 - фамилия, имя, отчество или полное наименование плательщика НДС в соответствии с учредительными документами;
3) в строке 3 - серия и номер свидетельства о постановке на учет по НДС, дата постановки на учет по НДС.
10. В разделе "Сведения об импортируемых товарах" указываются следующие данные:
1) в строке 4 - вид импортируемых товаров.
При этом, если импортируемыми товарами являются сырье или материалы, предназначенные для промышленной переработки, необходимо заполнить Приложение 2 к Заявлению;
2) в строке 5 - период, на который представляется решение органов налоговой службы об изменении срока уплаты НДС на импортируемые товары.
3. Заполнение формы 312.01 - Информация о договорах (контрактах),
в соответствии с которыми осуществляется импорт товаров
11. Форма 312.01 заполняется плательщиком НДС для отражения информации о договорах (контрактах), в соответствии с которыми осуществляется импорт товаров с измененным сроком уплаты НДС.
12. В поле, предназначенном для отражения нумерации страниц, указывается номер текущей страницы.
13. В строке 1 раздела "Сведения о плательщике налога на добавленную стоимость" указывается регистрационный номер налогоплательщика.
14. В разделе "Реквизиты договоров (контрактов) на поставку товаров" указываются следующие данные:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - дата заключения договора (контракта);
в графе С - номер договора (контракта);
в графе D - код таможенного органа, осуществляющего таможенное оформление импортируемых товаров (далее - код таможенного органа). Код таможенного органа указывается в соответствии с классификатором таможенных органов Республики Казахстан, производящих таможенное оформление, установленным таможенным законодательством Республики Казахстан.
4. Заполнение формы 312.02 - Наименование сырья и материалов
15. Форма 312.02 заполняется плательщиком НДС, осуществляющим импорт сырья и материалов, предназначенных для промышленной переработки.
16. В поле, предназначенном для отражения нумерации страниц, указывается номер текущей страницы.
17. В разделе "Сведения о плательщике налога на добавленную стоимость" указываются следующие данные:
1) в строке 1 - регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 - дата заключения договора (контракта);
3) в строке 3 - номер договора (контракта).

18. "Қайта өңдеу өнiмi" бөлiмiнде:
А-бағанында Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасының (бұдан әрi - СЭҚ ТН) коды;
В-бағанында өндiру мақсатында шикiзаттар мен материалдардың импорты жүзеге асырылған қайта өңдеу өнiмiнiң атауы (бұдан әрі - қайта өңдеу өнімі) көрсетiледi.
19. "Шикiзаттар мен материалдардың тiзбесi" бөлiмiнде:
А-бағанында СЭҚ TH коды;
В-бағанында санаттар мен сұрыптар бойынша бөлмей, қайта өңдеу өнiмiн өндiру үшiн импортталатын шикiзаттар мен материалдардың атауы (бұдан әрі - шикізаттар мен материалдар);
С-бағанында шарт (келісім-шарт) бойынша қайта өңдеу өнiмiн өндiру үшiн импортталатын шикiзаттар мен материалдардың шарт (келісім-шарт) валютасындағы құны (бұдан әрі - шарт (келісім-шарт) бойынша шарт (келісім-шарт) валютасындағы құны);
D-бағанында шарт (келісім-шарт) валютасының коды көрсетіледі. Валюта коды Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген кедендік ресімдеу мақсатында пайдаланылатын валюта жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
"Импортталатын тауарларға
қосылған құн салығын төлеу
мерзімін өзгертудің кейбір
мәселелері туралы"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Салық
комитетінің Төрағасы м.а.
2004 жылғы 27 мамырдағы
N 254 бұйрығына 3-қосымша
Салық комитетінің бланкісі
"__"_____________ 200 __ жыл                 N ___________________
______________________________
(Кеден органының атауы)
Импортталатын тауарларға қосылған құн салығын
төлеудің мерзiмін өзгерту туралы шешім
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 249-бабына сәйкес _
__________________________________________________________________
(Салық қызметі органында Өтінішті қабылдаған күн)
N ______________________ Өтініштің негізінде ҚҚС төлеушіге:
(Құжаттың кіріс нөмірі)
__________________________________________________________________
(ҚҚС төлеушінің аты-жөні немесе атауы)
__________________________________________________________________
СТН ________, ҚҚС бойынша куәліктің сериясы, нөмірі ______________
шарттарға (келісім-шарттарға) сәйкес: ____________________________
(Шарттың (келісім-шарттың) нөмірі және жасалған күні)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Импортталатын тауарлардың түрі: өнеркәсіптік қайта өңдеуге
арналған шикізаттар және материалдар, су, газ, электр қуаты)
_________________________________________________ тауарлар бойынша
ҚҚС төлеу мерзімін өзгертуге
______________________________________ Салық комитеті рұқсат берді
(Салық комитетінің атауы)
Шешім __________________________ ішінде жарамды
(Үш ай, күнтізбелік жыл)
________________________________________    ________  ___________
(Салық қызметі органы басшысының немесе      (Қолы)    (Аты-жөні)
оны алмастырушы тұлғаның лауазымы)
М.О.
Ескерту: Шешімді кеден органына берген кезде, ҚҚС төлеушіге, соның
негізінде Шешім қабылдаған Өтініштің және тауарларды
жеткізуге шарттың (келісім-шарттың) көшірмелерін беру
қажет.

18. В разделе "Продукт переработки" указываются:
в графе А - код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (далее - ТН ВЭД);
в графе В - наименование продукта переработки, для производства которого осуществляется импорт сырья и материалов (далее - продукт переработки).
19. В разделе "Перечень сырья и материалов" указываются:
в графе А - код ТН ВЭД;
в графе В - наименование сырья и материалов, импортируемых для производства продукта переработки, без разделения их по категории и сортности (далее - наименование сырья и материалов);
в графе С - стоимость сырья и материалов, импортируемых для производства продукта переработки, по договору (контракту) в валюте договора (контракта) (далее - стоимость по договору (контракту) в валюте договора (контракта));
в графе D - код валюты договора (контракта). Код валюты указывается в соответствии с классификатором валют, используемых для целей таможенного оформления, установленным таможенным законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к приказу
и.о. Председателя Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 мая 2004 года N 254
"О некоторых вопросах изменения
срока уплаты налога на добавленную
стоимость на импортируемые товары"
Бланк Налогового комитета
"___"_______200__года                     N ___________
__________________________________
(наименование таможенного органа)
Решение
об изменении срока уплаты
налога на добавленную стоимость
на импортируемые товары
В соответствии со статьей 249 Налогового кодекса Республики Казахстан на основании Заявления от _______________________________________________________
(Дата приема Заявления в органе налоговой службы)
N __________________________ плательщику НДС:
(Входящий номер документа)
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. или наименование плательщика НДС)
РНН ______________, серия, номер Свидетельства по НДС ______________
Налоговым комитетом ________________________________________________
(наименование Налогового комитета)
предоставлено разрешение на изменение срока уплаты НДС
по товарам _________________________________________________________
(Вид импортируемых товаров: сырье и материалы для
______________________________________________________________
промышленной переработки, вода, газ, электроэнергия)
____________________________________________________________________
согласно договорам (контрактам): ___________________________________
(Номер и дата заключения
____________________________________________________________________
договора (контракта))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Решение действительно в течение ____________________________________
(Три месяца, календарный год)
_____________________________     __________    ______________
(Должность руководителя органа        (Подпись)         (Ф.И.О.)
налоговой службы или лица,
его заменяющего)
Примечание: При представлении Решения
в таможенный орган плательщику
НДС необходимо представить копии
Заявления, на основании которого
принято Решение, и договора
(контракта) на поставку товаров.              М.П.